Gandrīz par tradīciju valsts budžeta pieņemšanas gaitā ir kļuvusi nodokļu sloga palielināšana transportlīdzekļu izmantošanai, un arī 2016.gads diemžēl nebija izņēmums. Turklāt ēnu ekonomikas apkarošanai pieņemtas vēl vairākas izmaiņas, ar kurām, lai gan netiek palielināts nodokļu slogs, tomēr diez vai dzīve tiek padarīta vieglāka.

Vispirms par pozitīvāko no ziņām – ar 2017.gadu vieglo automobiļu un motociklu nodoklis ir atcelts! Tomēr tas nenozīmē, ka auto īpašnieki budžetā maksās mazāk, – lai kompensētu negūtos nodokļa ieņēmumus, ir veiktas ievērojamas izmaiņas transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa (TEN) iekasēšanas kārtībā, kas stājās spēkā no 01.01.2017.

Apjomīgākās izmaiņas skar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumu (Likums), proti, TEN vieglajiem automobiļiem. Grozījumi saistībā ar uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN) ir veikti tikai dažās Likuma 14.panta normās:

  • precizējot, ka konkrētie UVTN atbrīvojumi vai rādītāji to piemērošanai attiecināmi arī uz Likuma 10.panta 2.punktā minētajiem kravas automobiļiem;
  • noapaļotas un ar TEN saskaņotas lauksaimnieciskās ražošanas ieņēmumu summas (5000 EUR un 70 000 EUR) UVTN atbrīvojumam lauksaimniekiem.