Pašnodarbinātā persona vēlas iznomāt savu kustamo mantu (automašīnu un biroja telpu aprīkojumu – mēbeles, datortehniku)  savam uzņēmumam -  SIA, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs. Kā pareizi noteikt nomas cenu (ne visai mantai ir saglabājušies iegādes dokumenti)? Vai šajā situācijā iespējama pašnodarbinātās personas reģistrācijas apliecības nodošana Valsts ieņēmumu dienestam (VID), jo citus saimnieciskos darījums pašnodarbinātā persona vairs neveiks, un šos nomas darījumu līgumus reģistrēt VID 10% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes piemērošanai?


Atbild Linda Puriņa:

Jautājumā minētā situācija jāvērtē gan no mikrouzņēmumu nodokļa (MUN), gan no IIN piemērošanas viedokļa.

Piemērojot IIN, nomas līgumu tiešām drīkst reģistrēt VID un attiecīgi nomas ieņēmumiem piemērot IIN 10% likmi. 10% nodoklis ir piemērojams tajā gadījumā, ja iznomātājs nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs.

''Piezīme: Vēršu uzmanību, ka attiecībā uz datortehnikas nomu gan jāskatās, kā ir ar dažādas programmatūras, kas noteikti atrodas datoros, iznomāšanu – vai tas vispār ir atļauts saskaņā ar datorprogrammas licences līgumu?''

Tā kā SIA maksā MUN, tad noteikti uzmanība jāpievērš Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums) noteiktajam. SIA dalībnieks MUN likuma izpratnē ir mikrouzņēmuma darbinieks. Un MUN likums nosaka ierobežojumus mikrouzņēmuma darbinieka ienākumam, kuru neievērošana rada nelabvēlīgas sekas (tiek zaudēts MUN maksātāja statuss). Par mikrouzņēmuma īpašnieka kā darbinieka ienākumu uzskata:

  1. ienākumu, kas ir attiecīgā ceturkšņa katrā mēnesī citi naudā, pakalpojumu vai citā veidā gūtie ienākumi no mikrouzņēmuma, izņemot dividendes;
  2. ienākumu, kas ir uz pašreizējo vai iepriekšējo darba attiecību pamata par attiecīgā ceturkšņa katru mēnesi aprēķinātā darba alga un ar darba algu tieši nesaistītie maksājumi vai labumi, ko darbinieks tieši vai netieši gūst naudā vai citās lietās no darba devēja par darbu mikrouzņēmumā.

Darbinieka ienākumā neieskaita kompensāciju, ko darba devējs darbiniekam izmaksā par darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa (kas atbilstoši darba līgumam tiek izmantots darba vajadzībām) nolietošanos un kas noteikta 0,03 latu apmērā par katru nobraukto kilometru, bet ne vairāk kā 40 latu mēnesī.

Tātad saistībā ar vieglās automašīnas izmantošanu SIA vajadzībām, iespējams, ir vērts apsvērt variantu, kad darbiniekam tiek kompensēti auto nolietošanās izdevumi, un šāds labums iepriekš minētajā apmērā netiek iekļauts darbinieka ienākumā. Protams, par šo auto SIA būs jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis.

Attiecībā uz nomas maksas noteikšanu – tās apmērs ir iznomātāja un nomnieka ziņā. Viens no kritērijiem varētu būt tāds, ka iznomātājs nomas maksu nosaka tādā apmērā, kādu noteiktu darījumā ar nesaistītu personu.