Kā veikt ieturējumu par sabojāto inventāru?
2023-09-15
Inguna Leibus, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, profesore
Pašnodarbinātais kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Viņš nodarbina darbinieku, kurš darba laikā savas vainas dēļ sabojā inventāru. Darba devējs un darbinieks rakstiski vienojas, ka darbinieks segs radušos zaudējumus, kas novērtēti 100 eiro apmērā, – darba devējs šo summu ieturēs no darbinieka darba algas. Kā šo darījumu jāatspoguļo saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Vai pašnodarbinātajām personām pienākas slimības pabalsts? Vai slimības lapas laikā drīkst kādas izmaksas iekļaut izdevumos?
Tiesības
06:00, 23. Jūl. 2024
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Kad saņēmu grāmatveža licenci, biju saimnieciskās darbības veicēja. Attiecīgā licence ir uz mana vārda un uzvārda. Vēlāk reģistrēju savu sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) un saimniecisko darbību slēdzu. Šobrīd esmu SIA valdes locekle, arī grāmatvede, jo visu daru pati un citu darbinieku man nav. Vai šajā situācijā man ir jāizņem vēl viena grāmatveža licence, šoreiz uz uzņēmumu?
Tiesības
13:30, 30. Jūn. 2023
Pašnodarbināta persona Margarita sniedz pakalpojumus skaistumkopšanā. Tiek pieaicināta speciāliste, pašnodarbinātā persona Liesma, lai sniegtu papildu pakalpojumus Margaritas klientiem, par ko klienti norēķinās ar Margaritu. Liesma par saviem pakalpojumiem izraksta rēķinu Margaritai. Liesma izmanto gan savus, gan Margaritas materiālus un instrumentus. Vai Margarita saņemtos rēķinus drīkst iekļaut savos izdevumos?
Tiesības
06:00, 22. Jūn. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS) ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja; grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstā. ZS saņem aizdevumu no citas ZS, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājas. Aizdevums ir bezprocentu. Vai ZS IIN maksātājai ir pienākums deklarēt šo aizdevumu un maksāt kādus nodokļus? Un, vai šāds pienākums ir tad, ja aizdevums tiek izsniegts otrādi? Viena ZS pieder dēlam, bet otra – tēvam.
Tiesības
09:00, 15. Jūn. 2023
Kādus ienākumus banka ņems vērā, ja pašnodarbinātais vēlas bankā ņemt kredītu, lai realizētu ideju par piebūvi mājai? Vai kredīta izsniegšanas izvērtēšanas principi mainītos atkarībā no tā, kādā nodokļu maksāšanas režīmā reģistrēts pašnodarbinātais? Piemēram, vai pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, vai ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Tiesības
09:02, 23. Dec. 2022
Vai pareizi, ja fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs – klientiem kārto grāmatvedību tikai vienkāršā ieraksta sistēmā, tā nav uzskatāma par ārpakalpojuma grāmatvedi un uz to neattiecas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības?
Tiesības
07:00, 10. Feb. 2022
Vai zemnieku saimniecība (ZS), kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa, kā arī ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst pārdot lopus saimniecības vienīgajam īpašniekam? Īpašnieks nav darba attiecībās ar savu ZS. Kādi nodokļi jāmaksā?
Tiesības
07:00, 17. Nov. 2021
Vēlos reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs un sniegt grāmatvedības ārpakalpojumus. Tā kā klienti (citi saimnieciskās darbības veicēji) man sniegs fizisku personu datus (savus datus, juridisku personu darbinieku datus, patieso labuma guvēju datus), vai man nepieciešams izstrādāt personu datu aizsardzības un apstrādes noteikumus? Ja nepieciešams, tad kādiem dokumentiem man jābūt attiecībā uz personu datiem? Vai es būšu datu pārzinis vai apstrādātājs?
Tiesības
09:00, 26. Nov. 2019
Vai autoratlīdzības līgums ietekmē darba stāžu? Kā zināms, šobrīd no autoratlīdzībām tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā, bet iepriekš VSAOI no autoratlīdzībām netika maksātas vispār. Vai sociālās iemaksas ietekmē darba stāžu? Vai to ietekmē tikai nostrādātais laiks? Kas ir darba stāžs, kaš dod tiesības uz pensiju? Ko darīt, ja nav saglabājušies apliecinoši dokumenti par darba stāžu pagātnē?
Tiesības
07:00, 1. Nov. 2019
Neesmu reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, bet veicu sev piederoša meža izciršanu un kokmateriālu pārdošanu. 2018.gadā noslēdzu cirsmas izstrādes līgumu ar SIA “X”. Nauda no izpildītāja par darījumu tika saņemta trīs maksājumos. Lai nodrošinātu vienu kokmateriālu piegādi, sākotnēji tika nodoti apaļkoki pa vienu summu, taču aprēķins un norēķins par lietkokiem un zariem tika veikts pēc lietkoku un zaru šķeldas realizācijas uz šī paša līguma pamata. Kuros gadījumos vienu kokmateriālu piegādi var uzskatīt par darījumu, kas veikts saimnieciskās darbības ietvaros? Vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē šī ir uzskatāma par saimniecisko darbību?
Tiesības
10:48, 3. Apr. 2019
Pašnodarbinātā persona ir reģistrējusies kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja. Tās darbības veids ir pakalpojumu sniegšana. Ja pašnodarbināta persona nevar izmaksāt sev dividendes, kādi vēl varētu būt varianti, kā izņemt uzkrājušos peļņu? Kādi nodokļi ir jāsamaksā?
Tiesības
07:00, 7. Jan. 2019
Pašnodarbināta persona ar ēkas apsaimniekotāju ir noslēgusi līgumu par grāmatvedības uzskaites veikšanu par atlīdzību. Vai saslimšanas gadījumā (slimības lapas A un B) pašnodarbinātā persona uz slimošanas laiku drīkst pieņemt darbā darbinieku grāmatvedības uzskaites veikšanai par darba algu? Vai pašnodarbinātajai personai jāsniedz ziņas Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par darbinieka pieņemšanu darbā un no darba algas jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Tiesības
09:00, 29. Aug. 2016
18.05.2016. ieejot savā Valsts ieņēmu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmas kontā, ieraudzīju vēstuli no VID (par ko nebija saņemts paziņojums e-pastā), kurā teikts, ka man kā pašnodarbinātai grāmatvedei (bez darba ņēmējiem) ir jāaizpilda anketa, jo esmu Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma subjekts. Vai man kā fiziskajai personai tiešām ir jāizstrādā aizdomīgu darījumu kontroles un ziņošanas sistēma? Kādas var būt sekas, ja šādu formālu dokumentu nav?
Tiesības
08:00, 31. Mai. 2016