Valdes loceklis tika nosūtīts komandējumā uz Milānu (Itālija). Komandējuma laikā viņam bija jābūt arī Romā, tad atkal Milānā un beigās jāatgriežas Rīgā. Valdes loceklis Milānas lidostā paņēma nomā automašīnu un komandējuma laikā pārvietojās ar to. Vai automašīnas nomas maksu un autostāvvietas izdevumus drīkst norakstīt uz komandējuma izdevumiem pilnā apmērā, vai tikai 30% apmērā no dienas naudas?
Darba samaksa
19:07, 18. Feb. 2014
Darbinieks ir iestājies darbā 17.12.2012., dekrētā iet 14.04.2014., un no 2013.gada palikušas 6 neizmantotas atvaļinājuma dienas (darba dienas). Cik maksimāli atvaļinājuma dienas drīkst paņemt darbinieks?
Atvaļinājums
15:09, 14. Feb. 2014
Fiziska persona uzņēmumā nodarbināta uz uzņēmuma līguma pamata, lai veiktu konkrētu darba uzdevumu. Šī persona nav reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicēja. Vai uzņēmuma līgumā drīkst paredzēt punktu, ka fiziskai personai, pildot šo darba uzdevumu, tiks kompensēta degviela, pamatojoties uz savstarpēji noslēgto automašīnas patapinājuma līgumu un iesniegtajām ceļazīmēm? Jautājums radies, jo Civillikuma 2212.pantā ir noteikts, ka ar uzņēmuma līgumu viena puse uzņemas izpildīt otrai par zināmu atlīdzību ar saviem darba rīkiem un ierīcēm kādu pasūtījumu, izgatavot kādu lietu vai izvest galā kādu pasākumu. Vai arī degvielu var uzskatīt par saviem darba rīkiem un ierīcēm Civillikuma izpratnē?
Tiesības
14:57, 14. Feb. 2014
Parakstot darba līgumu, darbinieks bieži vien ievēro tikai algas apmēru, darba laiku, bet nepievērš lielu uzmanību citiem svarīgiem jautājumiem, kas turpmāk var izraisīt konfliktu starp darbinieku un darba devēju, kas izšķirams tiesā. Rakstā apskatīšu gadījumus, kad pusēm ir bijusi atšķirīga izpratne par atsevišķiem darba līguma punktiem, kā arī norādīšu uz dažu darba devējiem būtisku noteikumu atrunāšanu tieši darba līgumā.
Tiesības
08:10, 12. Feb. 2014
Mēs esam biedrība, kas savu statūtos noteikto mērķu nodrošināšanai izmanto brīvprātīgo darbu, kā to paredz Biedrību un nodibinājumu likuma 8.pants. Likums paredz, ka par brīvprātīgo darbu uzskatāms bezatlīdzības darbs vai pakalpojumu sniegšana, ko veic fiziskā persona, nestājoties ar biedrību vai nodibinājumu darba tiesiskajās attiecībās, un kas ir vērsts uz biedrības vai nodibinājuma statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Likuma 8.panta 3.daļa nosaka, ka persona, kura veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu segšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildes gaitā, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos. Jautājums: ja ar biedrības valdes lēmumu brīvprātīgais tiek norīkots komandējumā uz ārvalstīm, vai biedrībai ir tiesības apmaksāt brīvprātīgās personas izdevumus par ēdināšanu, transportu, uzturēšanos u.tml. saskaņā ar personas iesniegtajiem dokumentiem? Vai šo izdevumu apmaksa (arī ēdināšanas), nerada biedrībai pienākumu ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) kā par personificējamiem izdevumiem un gūto labumu?
Darba samaksa
15:47, 4. Feb. 2014
No tiesu izpildītāja atnāca jauns izpildraksts par 30% ieturēšanu no darba algas līdz noteiktai parāda summai (darbiniecei šis jau ir 3. izpildraksts). Bet tālāk seko teksts: saglabājot darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katra apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālās nodrošinājuma pabalsta apmērā. Lūdzu paskaidrojiet sīkāk, kā tas jāsaprot!
Tiesības
12:44, 3. Feb. 2014
Saeima 03.10.2013. 1.lasījumā ir pieņēmusi apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL). Šajā rakstā apskatītās izmaiņas darba tiesību regulējumā var atšķirties no faktiskajām izmaiņām, kad Saeima likumprojektu būs izskatījusi visos 3 lasījumos. Plānotie DL grozījumi izstrādāti, lai pilnveidotu darba tiesību normatīvo regulējumu atbilstoši mūsdienu dinamiskajai darba tirgus attīstībai, ietverot tajā tiesu prakses un tiesību zinātnes atziņas. Daļu no grozījumiem plānots veikt, lai nodrošinātu DL pilnīgu atbilstību Eiropas Savienības (ES) tiesiskajam regulējumam.
Tiesības
13:36, 17. Jan. 2014
Vienā no iepriekšējiem rakstiem tika apskatīts jautājums par pārvaldes dokumentiem, to izstrādāšanas un noformēšanas vispārīgajām un tehniskajām prasībām un konkrēti tika uzskaitīti pārvaldes dokumenta rekvizīti. Jāatzīst, ka kopumā to var būt daudz un šajā rakstā centīšos izanalizēt padziļinātāk, kā tieši tie noformējami.
Lietvedība
17:52, 9. Jan. 2014
Mūsu uzņēmumā darba alga sastāv no laika algas (stundu likme) un akordalgas (% no izstrādātā). Jautājums: vai noteiktajai minimālajai stundas likmei jābūt laika algai EUR 1,933 + akordalgai (% no izstrādātā), vai noteiktā laika algas stundu likme var būt mazāka, ņemot vērā aprēķinu, ka laika alga + akordalga, izdalot ar nostrādāto stundu skaitu, nebūs mazāka par noteikto EUR 1,933?
Darba samaksa
15:49, 9. Jan. 2014
Uz pašvaldību darbiniekiem attiecas Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (Atlīdzības likums) 26. panta 3. daļa – t.i., lai izmaksātu pašvaldības darbiniekam kompensāciju mācību izdevumu segšanai, jābūt pašvaldības iekšējiem noteikumiem vai kādam citam dokumentam, kas nosaka, cik lielu mācību kompensāciju piešķir utt. Ja pašvaldība šādu kārtību nav izstrādājusi, vai var izmaksāt mācību maksas kompensāciju, kas darbiniekam saskaņā ar likumu tomēr pienākas, un uz kuru likuma pantu lai šādā gadījumā atsaucas? Ja kompensācija izmaksāta, vai uz pašvaldības darbinieku attiecināms MK noteikumu Nr.565 Noteikumi par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku sociālajām garantijām (MK noteikumi Nr.565) 46. punkts? Šie MK noteikumi izdoti saskaņā ar Atlīdzības likuma 26.panta 2.daļu, bet uz pašvaldības darbiniekiem attiecas 26. panta 3.daļa.
Darba samaksa
12:04, 3. Jan. 2014
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A noslēdza līgumu ar Latvijā reģistrētu SIA B par klientu piesaisti un produkcijas izplatīšanu ārzemju tirgū. Līgumā paredzēta atlīdzība. Jautājums: vai SIA A var nosūtīt SIA B darbinieku komandējumā un kompensēt šai personai ar komandējumu saistītos izdevumus (dienas naudu, viesnīcas un transporta pakalpojumus)?
Tiesības
08:48, 28. Dec. 2013
Par cik dienām aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbinieks ir atvaļinājumā no 23.12.2013. uz 2 kalendāra nedēļām? Darbiniekam ir noteikts normālais darba laiks, un viņš strādā 5 darba dienas nedēļā (no pirmdienas līdz piektdienai). Darba alga iepriekšējos 6 mēnešus darbiniekam katru mēnesi bija Ls 300. Šajā laikā darbinieks ir strādājis visas dienas, nav slimojis, nav bijis ikgadējā un papildu atvaļinājumā, utt.
Atvaļinājums
13:14, 20. Dec. 2013
Darbinieki strādā pēc grafika – katru dienu darba stundu skaits ir dažāds, bet ne vairāk kā 7 stundas dienā, taču kādu dienu var būt noteiktas arī 0 stundas. Kopumā mēnesī var būt 120 stundas vai arī 30 stundas. Alga tiek aprēķināta pēc stundu tarifa likmes. Kā darba līgumā pareizi noteikt darba laiku?
Darba laiks
09:57, 18. Dec. 2013
Grāmatvedis pēc sava pamatdarba veiks grāmatveža darba pienākumus (līdz gada pārskata sagatavošanai) citā uzņēmumā – vakaros, sestdienās vai svētdienās, kā pašam ērtāk, lai darbu padarītu. Kādu līgumu par padarīto būtu vispareizāk slēgt ar šādu personu, un kā uzskaitīt darba laiku?
Tiesības
15:53, 17. Dec. 2013
Darbinieks ārvalstu komandējumā par dažādiem izdevumiem (viesnīca, pasākuma dalības maksa, degviela u.c.) norēķinās ar savu personīgo debetkarti. Iesniedzot avansa norēķinu, izdevumu summas atspoguļotas saskaņā ar avansiera bankas konta izrakstu. Pārrēķinot valūtu pēc Latvijas Bankas (LB) noteiktā kursa izdevumi ir mazāki. Vai saskaņā ar MK noteikumiem Nr.969 Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi (MK noteikumi Nr.969) ir iespējams kompensēt darbiniekam valūtas kursa svārstības? Tāpat vēlos zināt, vai var kompensēt arī bankas komisijas maksu par veikto maksājumu?
Darba samaksa
12:04, 5. Dec. 2013