Uzņēmumā strādnieku brigādei, kas nodarbināta ražošanā, noteikta akorda darba alga. Uzņēmumam radās nepieciešamība nosūtīt šos darbiniekus komandējumā pašražotās produkcijas montāžai. Par šiem darbiem plānots maksāt pēc laika algas principa. Montāžas darbus iecerēts veikt nedaudz ilgāk par mēnesi, pēc tam strādnieku brigāde atgriezīsies pie ražošanas darbiem ar iepriekšējiem noteikumiem. Nav paredzēts, ka šādi darbi varētu atkārtoties. Kā pareizāk noformēt šīs izmaiņas darba līgumā? Kas jāņem vērā, veicot izmaiņas darba algas apmērā? Vai var mainīt akorda algas likmi, ja mainās darba specifika, un kā to noformēt?
Tiesības
10:22, 3. Okt. 2013
Ikvienam no mums, sagatavojot dokumentu, ir noteiktas prasības, kas jāievēro, lai tam būtu juridisks spēks, pretējā gadījumā šis dokuments nebūs citiem saistošs. Galvenais jautājums – kas tad ir dokuments, un kas nepieciešams, lai mēs būtu pārliecināti, ka dokuments izstrādāts atbilstoši noteiktajām prasībām un būtu izmantojams, piemēram, tiesās un visās citās situācijās?
Lietvedība
16:16, 1. Okt. 2013
Jautājums ir par Darba likuma (DL) 98.panta 2.punktu, kurš nosaka – ja darbiniekam samazinās darba samaksa, tad darba devējam ir pienākums izmaksāt iepriekš noteikto darba samaksu. Piemēram, medmāsa septembrī tiek pārcelta uz citu nodaļu, kur amatalga un piemaksa par īpašiem apstākļiem ir mazāka. Periods, kad jāsaglabā darba samaksa, ir septembris. Augustā darbiniece nostrādāja 10 dienas un 12 dienas bija atvaļinājumā. Kā pareizi jāsaglabā darba samaksa septembrī – vai tikai par 10 augusta dienām, vai arī jāskaita atvaļinājuma nauda klāt?
Darba samaksa
12:22, 23. Sep. 2013
Ja persona dodas atvaļinājumā no 19.08.2013. līdz 23.08.2013., kas nav pilna kalendārā nedēļa, bet 5 kalendārās dienas, kāds ir šī atvaļinājuma nostrādātā laika periods, ja iepriekšējam atvaļinājumam izmantotais nostrādātā laika periods ir līdz 11.02.2013.? Kādu aprēķinu lietot, ja zināms atvaļinājuma dienu skaits, bet atvaļinājums nav pilnas kalendārās nedēļas? Atvaļinājuma uzskaiti veikt pa kalendārajām vai darba dienām?
Atvaļinājums
12:57, 20. Sep. 2013
Darbiniekam ir kredīta saistības, un tāpēc viņš vēlas darba algu pārskaitīt nevis uz savu kontu, bet uz radinieka kontu. Vai tas ir iespējams, ja notārs apstiprina šādu vienošanos starp darbinieku un viņa radinieku?
Tiesības
14:03, 19. Sep. 2013
Maniem darbiniekiem ir nevis summētais, bet nepilnais darba laiks, un viņi iepriekš nezina, cik stundas būs jāstrādā, jo darba specifika ir tāda, ka to nevar paredzēt. Darba likumā (DL) teikts, ka uz nepilna laika darbiniekiem attiecināmi tādi paši noteikumi, kā uz pilna laika darbiniekiem. Bet tad sanāk neadekvāti liela atvaļinājuma kompensācija! Atbildi neesmu atradusi.
Darba samaksa
19:54, 17. Sep. 2013
Kā pareizi jānoformē vienošanās par nepamatoti izlietotu līdzekļu atjaunošanu, ja dienesta pārbaudē konstatēts, ka līdzekļi ir izlietoti neatbilstoši mērķim, un vainīgais ir piekritis bez policijas iejaukšanās atmaksāt nepamatoti izlietotos līdzekļus?
Tiesības
17:41, 16. Sep. 2013
Atbilstoši Darba likuma 148.panta 1.daļai Darba likuma 131.panta 1.daļas, 136.panta 5.daļas, 138.panta 3.daļas, 142.panta 1.daļas, 143.panta 1.daļas un 145.panta noteikumus, ievērojot darba drošības un veselības aizsardzības principus, kā arī nodrošinot pietiekamu atpūtu, var neattiecināt uz situācijām, kad, ievērojot attiecīgā darba vai nodarbošanās īpatnības, darba laika ilgums netiek mērīts vai iepriekš noteikts vai to var noteikt paši darbinieki. Minētajos gadījumos nav jāveic darba laika uzskaite. Kā šādā gadījumā aprēķināma vidējā izpeļņa, ja stundas nav jāuzskaita?
Vidējā izpeļņa
16:36, 6. Sep. 2013
Darba devējs apmaksā darbiniekam dīkstāvi par stundām, kuras darbinieks atradās darba vietā, bet nevarēja izgatavot produktu, jo tika remontēta ražošanas iekārta. Kā atspoguļot šīs dīkstāves stundas? Vai tās ir jāuzskaita kopējo nostrādāto stundu skaitā? Darbinieks ir atradies darbā šīs stundas. Vai neizkropļojas nostrādāto stundu skaits mēnesī? Vai, lai noteiktu stundas vidējo tarifa likmi, ir jāņem vērā dīkstāves stundas un samaksa par šīm stundām? Darba likums paredz samaksu par nostrādātām virsstundām, vai dīkstāves stundas jāņem vērā, nosakot virsstundu skaitu?
Darba laiks
17:16, 29. Aug. 2013
Sakarā ar to, ka no š.g. 1.jūlija spēkā ir grozījumi MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), kas nosaka sniegt ziņas par darbinieku profesiju kodiem saskaņā ar Profesiju klasifikatoru un nostrādāto stundu skaitu, kā arī pēc Labklājības ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta sniegtās informācijas informatīvajos materiālos, iFinanses.lv lasītājiem ir radušies vairāki jautājumi - kā pareizi norādīt profesiju kodus? Ko darīt, ja darba līgumā amata nosaukums atšķiras no Profesiju klasifikatorā iekļautā? Kā norādīt nostrādātās stundas papildu darbam? Atbildes uz lasītāju jautājumiem sniedz Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta vecākās referentes Aina Liepiņa un Ineta Vjake un zvērinātu advokātu biroja BORENIUS jurists Māris Simulis.
Lietvedība
13:39, 23. Aug. 2013
Darbiniekam ir piešķirts ikgadējais apmaksātais atvaļinājums no 2013.gada 10.jūnija līdz 9.jūlijam – 28 kalendārās dienas (tiek pagarināts par divām kalendārām dienām, jo 23. un 24.jūnijs ir svētki). Darbinieks saslimst 21.jūnijā, un slimības lapa turpinās līdz 27.jūnijam (ieskaitot), kopā 7 slimības dienas. Atvaļinājums par šo periodu tiek anulēts un darbinieks tā rezultātā zaudē 5 kalendārās atvaļinājuma dienas. Jautājums: Par cik dienām būtu jāpagarina ikgadējais atvaļinājums vai jāpārceļ uz citu laiku – par 7 slimības dienām vai par 5 zaudētajām kalendārajām atvaļinājuma dienām?
Atvaļinājums
10:35, 23. Aug. 2013
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar mēbeļu ražošanu un ir noslēgusi līgumu par mēbeļu montāžu Anglijā. Pēc līguma darbs 1 mēnesim, darbu veikšana tiek pagarināta uz 2 mēnešiem. Sakiet lūdzu, vai šāds darbs jānoformē kā komandējums, vai darba brauciens?
Tiesības
15:42, 21. Aug. 2013
Kā aprēķināt mēneša vidējo izpeļņu, atbrīvojot darbinieku no darba, ja darbinieks iepriekšējo sešu mēnešu laikā atradies attaisnotā prombūtnē - izmantojis atvaļinājumu un bijis gan uz A, gan uz B slimības lapas?Darbiniekam noteikts summētais darba laiks.
Vidējā izpeļņa
13:15, 14. Aug. 2013
Kā aprēķina vidējo izpeļņu darbiniekam, kurš nostrādājis no 26.06. līdz 26.07.2013., un viņam pienākas atvaļinājuma kompensācija par 1,667 darba dienu? Vai vidējās izpeļņas aprēķinā jāsummē alga par jūniju un jūliju un jādala ar darba dienu skaitu (23), vai jāņem tikai jūnija alga un jādala ar darba dienu skaitu (3) (iepriekšējo sešu mēnešu vidējo)?
Vidējā izpeļņa
16:31, 13. Aug. 2013
Neatrodu nekur, kur būtu atrunāts, ka saīsināta darba diena pirms svētkiem nepienākas tiem, kuri strādā nepilnu darba laiku! Gluži pretēji - Darba likuma 134.panta 3.punktā teikts, ka uz darbinieku, kas nodarbināts nepilnu darba laiku, attiecināmi tādi paši noteikumi kā uz darbinieku, kas nodarbināts normālu darba laiku! Lūdzu paskaidrojiet!
Darba laiks
15:17, 31. Jūl. 2013