Vēlētos noskaidrot, vai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskā materiāla ''Grāmatvedības kārtošana vienkāršā ieraksta sistēmā'' 39.piemērs ir aktuāls un pielietojams tieši tā, kā tajā paskaidrots (protams, 80% aizvietojot ar 50%)? No VID saņemtā skaidrojumā teikts, ka vienlaicīgi piemērs ir jāsaista ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 11.5panta 6.daļu - ja saimnieciskās darbības izdevumos iekļauj 70% no degvielas vērtības, tad priekšnodoklī atskaita 50% no summas, kas iekļauta saimnieciskās darbības izdevumos (kas sanāk 35% no priekšnodokļa) Ja tā ir, tad kā un vai metodiskais materiāls ir pielietojams?
Izdevumi
09:00, 21. Apr. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN) maksātāja. Uz līzinga līguma pamata ir iegādāta automašīna. SIA vienojās ar savu darbinieku, ka viņš ir tiesīgs izmantot dienesta auto arī savām privātajām vajadzībām atvaļinājuma laikā (lai aizbrauktu uz ārzemēm 300 km turp un atpakaļ), darbiniekam pašam iegādājoties degvielu.
Vai šādā gadījumā iekšējos attaisnojuma dokumentos un reģistros, kuros tiek uzskaitīts faktiski nobrauktais kilometru skaits, pamatojoties uz odometra rādījumiem mēneša sākumā un beigās, var izveidot papildu kolonnu, lai tajā norādītu privātajām vajadzībām nobraukto kilometru skaitu, kuru neieskaita saimnieciskās darbības izdevumos? Vai darbiniekam rodas kādi papildu labumi no šādas dienesta automašīnas lietošanas atvaļinājuma laikā (piemēram, no auto amortizācijas)?
Izdevumi
09:00, 14. Apr. 2016
Filmu izplatītāji ar vienu no studijām parakstīja autoratlīdzības līgumu par filmu "X" un "Y" izplatīšanu. Filmas tika rādītas 2016.gada janvārī ("X") un februārī ("Y"). Abi līgumi parakstīti 2015.gada novembrī, savukārt rēķinus par autoratlīdzību studija saņēmusi 2015.gada decembrī. Filmas "X" autoratlīdzības rēķins samaksāts 2015.gada decembrī un filmas "Y" rēķins - 2016.gada janvārī. Vai filmas "X" atlīdzību norāda kā nākamo periodu izdevumus pārskata gadā (2015.gada pārskatā)? Vai filmas "Y" atlīdzību norāda 2015. vai 2016.gada izdevumos (tos nevar uzrādīt kā nākamo periodu izdevumus, jo samaksa nav veikta 2015.pārskata gadā)?
Izdevumi
12:43, 8. Apr. 2016
Valsts ieņēmumu dienests 29.10.2015. SIA "S" ir izsniedzis uzziņu Nr.8.12/161236. Uzziņā ir skaidrots, ka tad, ja aizdevuma līgumā ir iekļauts nosacījums, ka saistības par procentu aprēķināšanu un maksāšanu aizdevuma ņēmējam iestājas pēc visas aizdevuma summas atmaksas, tad arī aizdevuma procentus ieņēmumos jāatzīst tikai pēc visas aizdevuma summas saņemšanas.
Izdevumi
09:00, 7. Apr. 2016
Koledžas dalībnieki nodibināja biedrību un veica biedrībai šādus maksājumus: studentu parlamenta darba nodrošināšanai un jauniešu iniciatīvas pasākumu atbalstīšanai koledža pārskaitīja finansējumu, bet labdarības akcijām - ziedojumu. Kā koledžai pareizi atspoguļot finansējumu un ziedojumu uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā? Vai ir jāpiemēro koeficients 1,5?
Izdevumi
09:00, 4. Apr. 2016
Pagājušajā gadā tika noslēgts būvprojektēšanas līgums. Projektētājs apņēmās izstrādāt un saskaņot būvvaldē tehnisko projektu par ēkas rekonstrukciju. Līguma cena tika maksāta 3 maksājumos, no kuriem 2 ir veikti kā avansa maksājumi. Kad no projektētāju puses visi darbi būs izpildīti, tiks sagatavots pieņemšanas-nodošanas akts (PN akts) un rēķins par izpildītajiem darbiem, tiks veikts gala maksājums un sāksies ēkas rekonstrukcijas darbi. Pašreiz samaksātā summa atrodas pie avansa maksājumiem. Kā grāmatot šo summu pēc tam, kad būs saņemts rēķins par izpildītajiem darbiem? Vai to norakstīt kā nākamo periodu izdevumus? Vai arī šo un visas citas ar būvniecības darbiem saistītās summas uzkrāt kontā 1240 Nepabeigtā celtniecība (rekonstrukcijas darbi), bet pēc PN akta parakstīšanas par visu kopsummu palielināt ēkas vērtību?
Izdevumi
09:00, 22. Mar. 2016
Vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam ir jārēķina uzkrājumi atvaļinājumiem? Darbinieks nav izņēmis atvaļinājumu, piemēram, 3 gadus, vai gada pārskatā ir jābūt uzkrājumiem par visiem 3 gadiem, vai tikai par aktuālo gadu, par kuru sastādīts gada pārskats?
Izdevumi
09:02, 24. Feb. 2016
Kā pareizi grāmatot papildu izdevumu pārsnieguma summu, kas darbiniekam radusies darba braucienā (saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" (MK noteikumi Nr.969) 42.punktu), un aprēķinātos nodokļus?
Izdevumi
09:30, 22. Feb. 2016
Kā grāmatvedībā uzskaitīt uzņēmuma mājas lapas izveidi? (Mājas lapā netiek pārdotas preces vai pakalpojumi.)
Izdevumi
09:00, 8. Jan. 2016
Divām Latvijas kompānijām nesaskaņas par rēķina apmaksas summu. Līgums noslēgts par pakalpojumu apmaksu USD. Rēķinā norādīta summa saskaņā ar likumdošanu - USD un EUR. Maksāts tiek EUR valūtā pēc attiecīgās dienas kursa. Sakarā ar to, ka naudas saņēmējam ir cita banka, nauda tiek saņemta citā dienā ar citu kursu. Kurai pusei ir jāuzņemas izdevumi / ieņēmumi no valūtas kursa starpības? Vai attaisnojuma dokuments var būt otras puses bankas izdruka?
Izdevumi
09:00, 6. Jan. 2016
Ofisā sistemātiski notiek tikšanās ar esošajiem un potenciālajiem klientiem, tāpēc regulāri tiek pirkta tēja, kafija un cepumi cienāšanai katru mēnesi aptuveni 10-12 EUR apmērā.Tāpat iegādāts kafijas aparāts (110 EUR)- to noformējām kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus.
Vai šos visus izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem? Ir izdots attiecīgs rīkojums un tiek sagatavoti norakstīšanas akti. Pats par sevi saprotams, ka ofisa darbinieki tikšanos laikā arī ēd šos produktus.
Izdevumi
10:49, 14. Dec. 2015
Darbinieks ir komandējumā ārzemēs, kur kopā ar klientiem dodas uz restorānu. Vai šos ēdināšanas izdevumus var uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem? Vai arī tie būs komandējuma izdevumi?
Izdevumi
09:10, 30. Nov. 2015
Sabiedrība maksā uzņēmuma vieglo transportlīdzekļu nodokli par tai piederošo automašīnu. Par pārāk ilgu stāvēšanu stāvvietā EuroPark ir izrakstījis soda kvīti. Vai šos izdevumus var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem?
Izdevumi
09:00, 4. Nov. 2015
Daudzdzīvokļu mājā privatizētā dzīvoklī (t.i., personīgajā) notiek komercdarbība – dzīvokļa īpašnieks ir ierīkojis veikalu, kurā pārdod arī akcīzes preces. Bet dzīvojamās mājas apsaimniekotājs (pārvaldnieks) aprēķina dubulto samaksu par apsaimniekošanas pakalpojumu, un par komunālajiem pakalpojumiem maksa tiek aprēķināta tāpat kā visiem pārējiem iedzīvotājiem. Dzīvokļa īpašnieks uzskata, ka tas ir viņa personīgais īpašums. Cik likumīgi un uz kāda pamata apsaimniekošanas maksa tiek prasīta dubultā?
Izdevumi
17:34, 26. Okt. 2015
Man ir jautājums par vieglās automašīnas (līdz 8 sēdvietām) nomu. Uzņēmums nomā vieglo automašīnu no juridiskās personas. Kādiem jābūt attaisnojošiem dokumentiem, lai pamatotu ar auto nomu saistītos izdevumus?
Izdevumi
11:56, 15. Okt. 2015