Kuram īpašniekam gan negribas, lai sabiedrībai ir iespējami lielāki ienākumi? Jo lielāki ienākumi, jo lielāka peļņa, ko sadalīt dividendēs. Tādēļ aktuāls ir jautājums – vai visa sabiedrības saņemtā vai saņemamā nauda uzreiz iekļaujama ieņēmumos?
Grāmatvedība
08:00, 6. Jūn. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar graudaugu audzēšanu un pārdošanu. Lauksaimniecības tehnika pieder uzņēmuma īpašniekam, un tā uz patapinājuma līguma pamata ir nodota SIA. Degviela ir marķētā, un tiek ievēroti noteikti lietošanas nosacījumi. Kas būtu jāņem vērā, veidojot grāmatvedības politiku degvielas uzskaites organizēšanai uzņēmumā? Kādi normatīvie akti to regulē un kur ir noteiktas nepieciešamās prasības?
Grāmatvedība
08:00, 2. Jūn. 2016
Firma realizē savas preces uz paletēm. Pēc laika pircējs iegādātās paletes atdod, un firma atmaksā pircējam naudu. Kā jāveic preces atgriešana, ja pircējs ir fiziska persona, proti, cik jāmaksā par paletes atgriešanu - 6 EUR vai 7,26 EUR (summa ar PVN, to neizdalot)?
Izdevumi
08:00, 1. Jūn. 2016
Vai visi no LIAA saņemtie naudas līdzekļi ir jāiekļauj 2016.gada pārskata peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA)? Vai 2016.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā tie tiks aplikti ar UIN, jo labums no darbmašīnas tiks gūts tikai nākotnē? Vai šo prototipu – darbmašīnu drīkst iekļaut pamatlīdzekļos kā jaunu tehnoloģisku iekārtu vai arī norakstīt reklāmas izmaksās?
Gada pārskats
08:00, 20. Mai. 2016
Tiesu izpildītājs saskaņā ar tiesas lēmumu no uzņēmuma piedzen kreditora parādu un izsniedz tam rēķinu par tiesu izpildītāja izdevumiem, īpašuma vērtējumu un tiesu izpildītāja atlīdzību, piemērojot šiem izdevumiem pievienotās vērtības nodokli (PVN). Vai tie ir ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi un vai PVN summu var attiecināt uz priekšnodokli?
Izdevumi
08:00, 12. Mai. 2016
Patentmaksas maksātāja savu produkciju pārdod dažiem veikaliem, kā arī tirdziņos. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtās informācijas šādā gadījumā ir jāuzskaita tikai ieņēmumi. Tātad nopirktos materiālus, no kuriem tiek izgatavota produkcija, patentmaksas maksātājs nekur faktiski neuzskaita un čekus nesaglabā. Vai šajā gadījumā VID varētu pieprasīt uzrādīt preču izcelsmes dokumentus (piemēram, no kā iepirkti materiāli preču izgatavošanai) un vai patentmaksas maksātājam ir pienākums veikt šāda veida uzskaiti?
Izdevumi
08:00, 11. Mai. 2016
Uzņēmums ir reģistrējis preču zīmi un tās reģistrācijas izmaksas iegrāmatojis kā nemateriālo ieguldījumu - preču zīme. Tā ir reģistrēta uz 10 gadiem, tātad finanšu amortizācijā vērtība jānoraksta pēc lineārās metodes 5 gados. Vai nodokļu vajadzībām ir jānoraksta nolietojums? Ja jā, tad kādā kategorijā?
Pamatlīdzekļi
08:00, 10. Mai. 2016
Grāmatvedis katru dienu pieņem daudz vienkāršāku vai sarežģītāku lēmumu, piemēram, kā iegrāmatot kārtējo rēķinu. Lai atvieglotu lēmumu pieņemšanu un nodrošinātu viena veida izmaksu uzskaitīšanu vienā un tajā pašā kontā, uzņēmumā jābūt izstrādātai grāmatvedības uzskaites rokasgrāmatai / kārtībai.
Pamatlīdzekļi
08:00, 9. Mai. 2016
Uzņēmumam ir sezonāla rakstura darbības veids - ceļu būvniecība. Vai pamatlīdzekļiem (PL), kurus izmanto sezonas laikā, t.i., 9 mēnešus gadā, PL nolietojumu aprēķina par visu gadu saskaņā ar likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 13.pantu? Vai tomēr atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.556 "Likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.556) 112.punktam nolietojumu rēķina proporcionāli mēnešu skaitam, kuros PL tika izmantots?
Pamatlīdzekļi
08:00, 4. Mai. 2016
Vēlētos noskaidrot, vai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskā materiāla ''Grāmatvedības kārtošana vienkāršā ieraksta sistēmā'' 39.piemērs ir aktuāls un pielietojams tieši tā, kā tajā paskaidrots (protams, 80% aizvietojot ar 50%)? No VID saņemtā skaidrojumā teikts, ka vienlaicīgi piemērs ir jāsaista ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 11.5panta 6.daļu - ja saimnieciskās darbības izdevumos iekļauj 70% no degvielas vērtības, tad priekšnodoklī atskaita 50% no summas, kas iekļauta saimnieciskās darbības izdevumos (kas sanāk 35% no priekšnodokļa) Ja tā ir, tad kā un vai metodiskais materiāls ir pielietojams?
Izdevumi
09:00, 21. Apr. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN) maksātāja. Uz līzinga līguma pamata ir iegādāta automašīna. SIA vienojās ar savu darbinieku, ka viņš ir tiesīgs izmantot dienesta auto arī savām privātajām vajadzībām atvaļinājuma laikā (lai aizbrauktu uz ārzemēm 300 km turp un atpakaļ), darbiniekam pašam iegādājoties degvielu.
Vai šādā gadījumā iekšējos attaisnojuma dokumentos un reģistros, kuros tiek uzskaitīts faktiski nobrauktais kilometru skaits, pamatojoties uz odometra rādījumiem mēneša sākumā un beigās, var izveidot papildu kolonnu, lai tajā norādītu privātajām vajadzībām nobraukto kilometru skaitu, kuru neieskaita saimnieciskās darbības izdevumos? Vai darbiniekam rodas kādi papildu labumi no šādas dienesta automašīnas lietošanas atvaļinājuma laikā (piemēram, no auto amortizācijas)?
Izdevumi
09:00, 14. Apr. 2016
Filmu izplatītāji ar vienu no studijām parakstīja autoratlīdzības līgumu par filmu "X" un "Y" izplatīšanu. Filmas tika rādītas 2016.gada janvārī ("X") un februārī ("Y"). Abi līgumi parakstīti 2015.gada novembrī, savukārt rēķinus par autoratlīdzību studija saņēmusi 2015.gada decembrī. Filmas "X" autoratlīdzības rēķins samaksāts 2015.gada decembrī un filmas "Y" rēķins - 2016.gada janvārī. Vai filmas "X" atlīdzību norāda kā nākamo periodu izdevumus pārskata gadā (2015.gada pārskatā)? Vai filmas "Y" atlīdzību norāda 2015. vai 2016.gada izdevumos (tos nevar uzrādīt kā nākamo periodu izdevumus, jo samaksa nav veikta 2015.pārskata gadā)?
Izdevumi
12:43, 8. Apr. 2016
Valsts ieņēmumu dienests 29.10.2015. SIA "S" ir izsniedzis uzziņu Nr.8.12/161236. Uzziņā ir skaidrots, ka tad, ja aizdevuma līgumā ir iekļauts nosacījums, ka saistības par procentu aprēķināšanu un maksāšanu aizdevuma ņēmējam iestājas pēc visas aizdevuma summas atmaksas, tad arī aizdevuma procentus ieņēmumos jāatzīst tikai pēc visas aizdevuma summas saņemšanas.
Izdevumi
09:00, 7. Apr. 2016
Koledžas dalībnieki nodibināja biedrību un veica biedrībai šādus maksājumus: studentu parlamenta darba nodrošināšanai un jauniešu iniciatīvas pasākumu atbalstīšanai koledža pārskaitīja finansējumu, bet labdarības akcijām - ziedojumu. Kā koledžai pareizi atspoguļot finansējumu un ziedojumu uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā? Vai ir jāpiemēro koeficients 1,5?
Izdevumi
09:00, 4. Apr. 2016
Kā pareizi norakstīt elektropreces (elektriskās tējkannas, mūzikas centrus, ledusskapjus utt.)? Kādi dokumenti nepieciešami grāmatvedības uzskaitē? Kā šādas preces vajadzētu iznīcināt vai utilizēt? Kādi dokumenti par to jāiesniedz grāmatvedībā? Atkritumu apsaimniekošanas likums paredz, ka šādas preces ir jānodod iznīcināšanai, bet vai tehniski iznīcināšanai un dokumentu paketei jābūt līdzīgai kā datortehnikai (ar defektācijas aktu un pamatojumu)?
Dokumenti
09:00, 31. Mar. 2016