Darbinieku resursi un to lojalitātes veicināšana ir nopietns faktors katras komercsabiedrības attīstībā un savstarpējā konkurencē. Latvijas uzņēmumi, nespējot palielināt algas, saskaras ar risku zaudēt vērtīgus darbiniekus. Viens no šāda riska risinājumiem ir tā saucamais maksājums ar akcijām (share based payment) jeb uzņēmuma akcijas vai akciju opcijas kā atalgojums.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
08:28, 7. Dec. 2012
Ārvalstu sabiedrības nereti izvēlas uzsākt saimniecisko darbību Latvijā ar pārstāvja vai tirdzniecības aģenta starpniecību, piemēram, pilnvarojot pārstāvi to vārdā slēgt preču piegādes līgumus, nomaksāt nodokļus un izpildīt citas saistības. Tomēr sastopami arī gadījumi, kad ārvalsts sabiedrības pārstāvis tās vārdā neoficiāli vienojas par līgumu noteikumiem un saņem atlīdzību par sniegtajiem pakalpojumiem bez nodokļu nomaksas Latvijā. Lai gan abos gadījumos ārvalsts sabiedrībai veidojas pastāvīgā pārstāvniecība (PP) Latvijā, par kuras gūto ienākumu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), nepastāvot īpašiem pretizvairīšanās pasākumiem, ārvalsts sabiedrības nereti spēj paslēpties aiz ārzonu vai citu jurisdikciju priekškara. Likuma Par nodokļiem un nodevām (Likums) jaunie noteikumi šo situāciju daļēji risina, paredzot īpašu pretizvairīšanās normu attiecībā uz ārvalstu sabiedrību pārstāvjiem Latvijā.
Citi
09:00, 3. Dec. 2012
Kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN), pārdodot jaunuzceltas mājas dzīvokli, ja māja pieder vienam īpašniekam, bet zeme - citam? Māju būvējot, zeme tika nomāta. Būvatļauja izsniegta dzīvokļu būvētājam. Zemes īpašnieks zemi iegādājās bez PVN 2006.gada decembrī.
Pievienotās vērtības nodoklis
14:46, 26. Nov. 2012
Kā viens no 2013.gada valsts budžeta likumprojekta pavadošiem likumprojektiem 15.novembrī Saeimā galīgajā lasījumā tika izskatīts arī likumprojekts Grozījumi likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli. Līdzās vairākiem būtiskiem grozījumiem kārtējo reizi precizēts ar algas nodokli apliekamais ienākums (likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) 8.pants). Turpmāk atkarībā no konkrētiem apstākļiem pastāv iespēja, ka algas nodokli būs jāsamaksā arī par avansiem. Attiecīgi saprotams, ka, tāpat kā no algas ienākuma, maksājamas arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
16:08, 23. Nov. 2012
Labdien! Latvijas SIA, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, kas nodarbojas ar elektromateriālu vairumtirdzniecību no piegādātājiem (no Lietuvas un Polijas uzņēmumiem, PVN maksātājiem ) saņem preču paraugus, preču katalogus, maisiņus, pildsplavas un šķiltavas ar piegādātāju logo. Šīs lietas uzņēmumam tiek nodotas bez atlīdzības ( rēķinā ir norāde uz to ka šīs preces nav paredzētas pārdošanai bet gan reklāmai ). Vai Latvijas SIA šīs preces ir jāuzrāda PVN deklārācijā? Jau iepriekš paldies par atbildi!
Pievienotās vērtības nodoklis
11:01, 23. Nov. 2012
Labdien! Vai uzņēmumam, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam, PVN deklarācijā jāuzrāda saņemto procentu summa par bankas konta atlikumu un depozīta procentu summa? Paldies!
Pievienotās vērtības nodoklis
15:55, 21. Nov. 2012
Nodoklis kapitāla pieaugumam tika ieviests pirms laba laika, un kopš tā ieviešanas jau ir izveidojusies zināma prakse gan nodokļa piemērošanas, gan arī tā nomaksas kārtībā. Balstoties uz pieredzi, kas gūta tieši minētā nodokļa piemērošanā, nākas secināt, ka kapitāla pieauguma nodokļa nomaksas kārtība nodokļa maksātājam nav draudzīga gadījumos, kad taksācijas gada ietvaros tiek atsavināti vairāki kapitāla aktīvi un viena kapitāla aktīva atsavināšanas rezultātā veidojas peļņa, bet otra kapitāla aktīva atsavināšanas rezultāta rodas zaudējumi. Tādēļ šajā publikācijā apskatīsim kapitāla pieauguma nodokļa nomaksas kārtību un izvērtēsim to.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
12:41, 20. Nov. 2012
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) darbojas no 2012.gada marta un iepērk preces no citām ES dalībvalstīm, un saskaņā ar likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) 26.panta 1.daļu nav reģistrējies Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ar PVN apliekamo personu reģistrā. Šīs preces tālāk tiek pārdotas Latvijas un citu ES dalībvalstu fiziskajām personām. Vai, pārdodot preces citu ES dalībvalstu fiziskajām personām, neiestājas pienākums reģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā un aprēķināt un maksāt PVN? Ja ir nepieciešams reģistrēties, kā veikt reģistrāciju, ja termiņš ir nokavēts? Kā izlabot ieņēmumus un aprēķināt nodokli, kā iesniegt deklarācijas? Vai gadījumā, ja jāaprēķina un jāmaksā nodoklis, būs iespējams atskaitīt arī priekšnodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis
13:34, 16. Nov. 2012
Eiropas Savienības darījuma partneris piegādā preci, rēķinā norāda preces vērtību, piemēram, 1000 EUR, bet apmaksas noteikumos ir divas iespējas: 1) ja samaksa tiek veikta 10 dienās – piemērojama 2% atlaide;2) ja samaksa tiek veikta 30 dienās – atlaide netiek piemērota (jāmaksā 1000 EUR)
Pievienotās vērtības nodoklis
13:19, 15. Nov. 2012
Iestāde apmaksā augstākās izglītības maksu darbiniekam ar nosacījumu - ja viņš nostrādā pie mums 5 gadus pēc studiju beigšanas, atmaksāt neko nevajadzēs. Procentu maksājumi par aizdevumu nebija jāmaksā. Darbinieks šobrīd turpina strādāt iestādē. Lūgums rast atbildes uz šādiem jautājumiem: 1) pēc kādiem normatīvajiem aktiem un kādi nodokļi paredzēti ieturēt šādam darījumam? 2) kā to atspoguļot grāmatvedībā?
Citi
12:20, 15. Nov. 2012
Bieži vien ārvalsts uzņēmumi Latvijā izlemj izvietot struktūrvienību, kas sniedz atbalsta pakalpojumus pašam ārvalsts uzņēmumam, tajā skaitā atbalsta funkcijas (piemēram, grāmatvedība, IT, personāla funkcijas, administratīvie pakalpojumi, izpētes centrs) vai, piemēram, pārdošanas atbalsts. Atkarībā no funkcijām šāda struktūrvienība var tikt reģistrēta gan kā filiāle vai pārstāvniecība Komerclikuma noteiktajā kārtībā, gan arī kā pastāvīgā pārstāvniecība Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Darbība Latvijā ar šādas pārstāvniecības starpniecību praksē var radīt virkni neskaidrību, piemēram - vai rēķini jāizraksta pārstāvniecības vārdā, vai ārvalsts uzņēmuma vārdā un lietojot tā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrācijas numuru; vai piegādātājiem jāpiemēro Latvijas PVN, adresējot rēķinus pārstāvniecībai, vai arī bez PVN, adresējot tos ārvalsts uzņēmumam; vai par PVN maksātāju jāreģistrējas pašam nerezidentam, vai tā pārstāvniecībai Latvijā.
Pievienotās vērtības nodoklis
08:21, 14. Nov. 2012
Firma nodarbojas ar automašīnu nomu, bet 2012. gada jūlijā iegādāja automobili nevis iznomāšanai, bet saimniecisko darījumu veikšanai. 20% pievienotās vērtības nodoklis (PVN) no iegādes cenas netika atskaitīts kā priekšnodoklis. Sākot no 2012.gada oktobra, šis automobilis nodots uz nomu. Vai mēs varam kādu daļu PVN atskaitīt kā priekšnodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis
16:16, 12. Nov. 2012
Darba līgumos nav ierakstīts, ka privāto automašīnu lietos darba vajadzībām. Bet uzņēmuma darba kārtības noteikumos ierakstīts - ja darbinieks izmanto privāto mašīnu saimnieciskajai darbībai, tad uzņēmums maksā 0,25 Ls par vienu nobraukto km. Un aprēķināto summu pilnā apmērā apliek ar valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Piemēram, par nobrauktajiem 400 km valsts budžets saņem VSAOI – 35,09 Ls un IIN – 22,25 Ls. Vai šādā gadījumā mums arī jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN) (kā auto turētājs ir noformēta fiziskā persona)?
Transportlīdzekļa nodokļi
13:34, 8. Nov. 2012
Uzņēmuma A preču piegādātājs ir Eiropas uzņēmums B. Uzņēmums B ir uzaicinājis uzņēmuma A labākos klientus (klienti iegādājas no uzņēmuma A uzņēmuma B piegādātās preces) uz savu rūpnīcu Eiropā, lai iepazīstinātu ar produkcijas ražotni, tā veicinot lielāku izpratni par produkciju. Uzņēmums B apmaksā dzīvošanas, ēdināšanas izdevumus, bet uzņēmums A pārskaita lidsabiedrībai naudu par braucēju aviobiļetēm (ir rēķins no aviosabiedrības par minētajām personām). Citu izmaksu uzņēmumam A nav. Vai šos A uzņēmuma izdevumus par aviobiļetēm var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem? Kā pareizi būtu jānoformē šie izdevumi grāmatvedībā un nodokļu uzskaitē?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
14:12, 7. Nov. 2012
Mēs, dzīvokļu īpašnieku biedrība (neesam pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) noslēdzam līgumu ar būvuzņēmēju (SIA, PVN maksātājs) par vienkāršoto renovāciju (saņemta būvatļauja). Līgumā rakstīts: līguma cena - 98 000 Ls ar PVN 0% saskaņā ar likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) 13.6 pantu. Kādas nodokļu sekas varētu būt biedrībai un pašam būvuzņēmējam?
Pievienotās vērtības nodoklis
12:05, 5. Nov. 2012