Fiziska persona ir saimnieciskās darbības veicējs (SDV), kas nodokli maksā rezumējošā kārtībā un nav pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. SDV savas automašīnas nav, bet reizēm automašīna tiek patapināta no citas personas. Vai šāds SDV var iekļaut savos izdevumos degvielas čekus?
Grāmatvedība
13:11, 14. Jūl. 2014
Fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs (SDV) – izmanto savu personīgo vieglo automašīnu saimnieciskajā darbībā. Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 96.pantā noteikts, ka fiziska persona priekšnodokli par degvielu atskaita proporcionāli nobraukto kilometru skaitam. Savukārt PVN likuma 100.pantā noteikts, ka 20% no nodokļa par vieglās automašīnas degvielu nav atskaitāmi (tātad 80% var). Abi panti ir spēkā, tāpēc rodas jautājums, kuram klausīt – atskaitīt 80% kā priekšnodokli vai dalīt summu proporcionāli kilometriem?
Nodokļi
10:43, 10. Jūl. 2014
Fiziska persona ir reģistrējusies kā pašnodarbinātais. Vai pašnodarbināta persona var no saviem saimnieciskās darbības līdzekļiem aizdot naudu, piemēram, sievai vienkāršiem tēriņiem?
Tiesības
17:17, 17. Jūn. 2014
Saskaņā ar likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) 11.panta 12.daļu nekustamā īpašuma īpašnieks, to izīrējot (iznomājot), var izvēlēties nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējs. Šajā gadījumā ienākumam piemērojama 10% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme. Vai VID šo līgumu drīkst reģistrēt arī īrnieks, vai arī tas obligāti jādara tikai īpašniekam - izīrētājam? Vai pēc reģistrēšanās šo nodokli aprēķina un ietur ienākuma izmaksātājs (īrnieks) vai pats iznomātājs? Vai 10% likmi piemērot drīkst tikai tad, ja VID ir reģistrēts šis līgums, bet pretējā gadījumā ienākuma izmaksātājam jāietur 24%?
Nodokļi
11:17, 12. Jūn. 2014
Fiziskā persona, kas ir saimnieciskās darbības veicējs (grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstu sistēmā), savam patēriņam ir izņēmusi naudu. Vai par to ir jāmaksā nodoklis? Kādas atskaites jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID)?
Nodokļi
12:14, 10. Jūn. 2014
Labdien! Man pieder zemnieku saimniecība un problēma ir tāda - grāmatvede man aizliedz veikt maksājumus, kas it kā ir ārpus saimniecības interesēm, t. i., interneta pieslēgums, mobilā operatora pakalpojumi. Grāmatvede saka, ka šādi maksājumi nedrīkst būt saimniecības bankas konta izdevumu izrakstos. Vai tā ir tiesa? Un ko man darīt? Kā man samaksāt rēķinus, kas neskaitās saimniecības interesēs, bet kurus izmantoju tikai saimniecības vajadzībām? Esmu pašnodarbinātā persona un citu ienākumu man nav.
Grāmatvedība
13:39, 23. Mai. 2014
Uzņēmums noslēdz nomas līgumu ar fizisku personu par auto izmantošanu uzņēmuma vajadzībām. Šajā gadījumā auto īpašnieks saņem atlīdzību. Vai tas nozīmē, ka viņam ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) par pašnodarbināto? Vai 24% iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) jāietur pie atlīdzības izmaksas, un, pildot gada ienākumu deklarāciju, šī persona varēs atgūt samaksāto IIN, piemēram, par medicīnas pakalpojumiem?
Tiesības
11:05, 9. Mai. 2014
Saskaņā ar likumu Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) maksā fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, individuālie komersanti, kā arī zemnieku vai zvejnieku saimniecību īpašnieki (zemnieku vai zvejnieku saimniecību īpašnieki IIN maksātāja statusu drīkst saglabāt līdz brīdim, kamēr to apgrozījums sasniedz 200 000 Ls, bet no 01.01.2014. – 300 000 EUR).
Gada deklarācija
09:13, 22. Apr. 2014
Vai zemnieku saimniecības īpašnieku, kas ir pašnodarbinātā persona, var pieņemt darbā uz darba līguma pamata (īpašnieks ir priekšlaicīgi pensionējies un vēl joprojām strādā citos uzņēmumos uz darba līguma pamata, vārdu sakot strādājošs pensionārs)? Valsts darba inspekcija (VDI) saka, kad neredzot nekādus šķēršļus šādai darbībai, bet Valsts ieņēmuma dienests (VID) no sākuma atbild, ka nevar pieņemt darbā uz darba līguma pamata, bet pēc pāris dienām man atzvana no VID un saka, ka zemnieku saimniecības īpašnieku var pieņemt uz darba līguma pamata tikai gadījumā, ja ir iecelts pārvaldnieks (cits darbinieks).
Tiesības
15:36, 24. Mar. 2014
Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), ja tā atdod nomā privātīpašumā esošu zemi pašvaldībai ceļa izveidošanai (kā servitūtu), saņemot par to vienreizēju kompensāciju saskaņā ar noslēgto līgumu? Ja ir - tad kāda likme jāpiemēro? Zeme paliek fiziskās personas īpašumā (jau vairāk kā 20 gadus). Zemes īpašnieks turpinās maksāt nekustamā īpašuma nodokli un turpmāk nekādus maksājumus nesaņems.
Nodokļi
08:13, 23. Jan. 2014
Vai tādā gadījumā, ja autors reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs un kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, var attiecināt uz autora darbiem attiecināmos attaisnotos izdevumus (attaisnoto izdevumu normas noteiktas MK noteikumos Nr. 899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.899)). Ja drīkst attiecināt - vai šos izdevumus norāda žurnāla ailē Izdevumi, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem?
Grāmatvedība
13:26, 13. Dec. 2013
Ja mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs iepērk pamatlīdzekļus un aprēķina nolietojumu, saprotu, ka grāmatvedībā šo nolietojumu neuzrāda?
Grāmatvedība
16:31, 9. Dec. 2013
Vai vienlaicīgi uzņēmumā viena persona var būt gan darba ņēmējs, gan arī saņemt atlīdzību kā pašnodarbinātais, ar kuru noslēgts uzņēmuma līgums?
Tiesības
18:25, 21. Nov. 2013
Ja autors nekur nestrādā, bet saņem honorāru virs Ls 200, tad tam ir jāreģistrējas par pašnodarbināto?
Nodokļi
11:21, 7. Nov. 2013
Esmu reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs un grāmatvedību kārtoju vienkāršā ieraksta sistēmā. Vēlējos uzzināt, kā sagatavot aktu par savstarpējo norēķinu salīdzināšanu, kā arī atbildēt uz aktiem, ja summas negrāmatoju ne debetā, ne kredītā. Šobrīd ir parādījušies daži debitori, ar kuriem vēlētos šos aktus par summām saskaņot.
Grāmatvedība
12:54, 18. Okt. 2013