2013.gadā Ministru kabineta (MK) noteiktā minimālā mēneša darba alga ir 200 Ls, līdz ar to pašnodarbinātajiem valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekta minimālais apmērs 2013. gadam ir 2400 Ls, savukārt mēnesim – 200 Ls. No tā mēneša, kad pašnodarbinātā gada ienākumi sasniedz obligāto iemaksu objekta gada minimālo apmēru, VSAOI ir jāveic par visiem turpmākajiem mēnešiem vismaz no 200 Ls līdz kalendārā gada beigām vai pašnodarbinātā statusa zaudēšanai.
Nodokļi
14:50, 16. Jūl. 2013
Fiziskā persona ir meža īpašnieks un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, bet nav saimnieciskās darbības veicējs. Vai šī persona PVN deklarācijā priekšnodoklī drīkst iekļaut samaksāto PVN par meža atjaunošanai iegādāto stādmateriālu? Fiziska persona ir reģistrēta kā PVN maksātājs, lai veiktu darījumus ar kokmateriāliem (vairākas reizes gadā pārdod ciršanas tiesības). Nākotnē arī plānots pārdot ciršanas tiesības no īpašumā esošajiem mežiem. Apmežoto izcirtumu zemes gabala sastāvā nav plānots pārdot, bet ciršanas tiesības varēs pārdot varbūt mazmazbērni.
Nodokļi
11:19, 28. Jūn. 2013
Vēlos pirkt zemi, kura tiks izmantota lauksaimniecības produkcijas ražošanai. Vai zemes iegādes izmaksas saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā var uzrādīt kā saimnieciskās darbības izdevumus? Ja nevar, tad kā norakstīt naudu, kura tiek ņemta no saimnieciskās darbības ieņēmumiem? Nenorakstot, man būs jāmaksā ienākumu nodoklis.
Grāmatvedība
11:51, 21. Jūn. 2013
Labdien! Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs, kas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējs, piemēram, celtnieks sniedz pakalpojumus sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA), kas reģistrēta Latvijā. Pakalpojums tiek sniegts Zviedrijā. Cik ilgi drīkst uzturēties Zviedrijā, un vai saimnieciskās darbības veicējs var strādāt šādā veidā, t.i., strādāt Zviedrijā un sniegt pakalpojumu Latvijas SIA? Vai viņam gadījumā Zviedrijā nav jāmaksā nodokļi?
Nodokļi
09:18, 31. Mai. 2013
2011.gadā lauksaimniekam gada ienākumu deklarācijas D3 pielikums aizpildīts šādi: Ieņēmumi no lauksaimniecskās ražošanas (1. rinda) 50 000 Ls, ko veido ieņēmumi no lauksaimniecības 20 000 Ls un Eiropas Savienības subsīdijas 30 000 Ls; Izdevumi, kas saistīti ar lauksaimniecisko ražošanu (2. rinda) 70 000 Ls; Ienākumi un zaudējumi no lauksaimnieciskās ražošanas ( 3. rinda) - 20 000 Ls. 2012. gadā deklarācijā norādīts apliekamais ienākums no lauksaimnieciskās ražošanas darbības 25 000 Ls (7.rinda). Vai 2011. gada zaudējumus 20 000 Ls no lauksaimniecības var piemērot, lai samazinātu 2012.gada lauksaimniecības ražošanas apliekamo ienākumu? Vai būs pareizi ievērots jauno MK noteikumu Nr.568 Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību 29. punkts?
Gada deklarācija
11:15, 30. Mai. 2013
Sakiet, kas nosaka to, vai pašnodarbinātais ir fiziska persona, vai juridiska persona?
Tiesības
11:25, 16. Mai. 2013
Zemnieku saimniecība (ZS) ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja, grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā. 2012. gadā ar Eiropas Savienības (ES) atbalstu lauksaimniecības modernizācijai finanšu līzingā iegādājās jaunu traktoru. ES atbalsts pa tiešo ieskaitīts līzinga kompānijai. Kā pareizi aprēķināt traktora nolietojumu? Vai Gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā ieņēmumos jānorāda nolietojuma daļa?
Grāmatvedība
21:08, 10. Mai. 2013
Fiziskā persona, kura ir reģistrēta Latvijā kā saimnieciskās darbības veicējs un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, vēlas veikt šādu darījumu: fiziskā persona iegādājas preci Austrijā, un preci, neievedot Latvijā, tālāk pārdod firmai Vācijā. Darījuma partneri Austrijā un Vācijā ir attiecīgās valsts PVN maksātāji. Kā tiek atspoguļots šāds darījumus fiziskās personas PVN atskaitēs Latvijā? Kādi dokumenti tiek noformēti par šāda veida darījumu? Vai fiziskai personai ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam Vācijā?
Nodokļi
09:30, 10. Mai. 2013
Esmu reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējs (SDV) un vēlējos uzzināt par nepieciešamajiem attaisnojuma dokumentiem šādos gadījumos:
1. Ja ir bijis brauciens ārpus Latvijas, kas saistīts ar ieņēmuma gūšanu. Ir rēķins no tūroperatora par lidojumu un viesnīcu. Kas vēl būtu nepieciešams, kādas atskaites, iekšējie organizatoriskie dokumenti, lai šo braucienu varētu iekļaut izdevumos?
Grāmatvedība
11:06, 15. Mar. 2013
Ārsta praksei piešķirts ERAF projekta finansējums ārsta kabineta un pamatlīdzekļu iegādei, kas saistīti ar ārsta praksi. Grāmatvedība tiek veikta vienkāršā uzskaitē – saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā. 2012.gadā saņemts avansa maksājums, kas paredzēti projektā, iegādāti pamatlīdzekļi, kas pārsniedz 300 latus un mazvērtīgie līdzekļi zem 300 latiem. 1. Vai projekta ieņēmumi ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)? LIAA ieskaitītie līdzekļi ir avansa maksājums. 2. Izdevumi ir kā mazvērtīgais inventārs, vai tos var attiecināt uz izdevumiem saimnieciskajā darbībā? 3. Pamatlīdzekļiem ir kartītes - ko darīt ar dubulto nolietojumu? 4. Nākamajā gadā paredzēts kosmētiskais remonts - kādi tie būs izdevumi?
Grāmatvedība
11:51, 8. Mar. 2013
Pašnodarbinātā persona no privātas personas tirgū nopērk vieglo automašīnu Eiropas Savienības teritorijā. Nekādi dokumenti netiek izsniegti. Automašīna tiks izmantota arī darba vajadzībām. Kā noteikt automašīnas vērtību, lai varētu iegrāmatot un lai varētu aprēķināt amortizāciju?
Grāmatvedība
10:12, 20. Feb. 2013
Ir zināms, ka saimnieciskās darbības veicēji (SDV) jeb pašnodarbinātās personas izdevumus par degvielu var iekļaut savos izdevumos 50% vai 70% apmērā no darījuma vērtības atkarībā no tā, vai ir atbilstošas maršruta lapas, vai nē. Taču jautājums ir par pievienotās vērtības nodokli (PVN), jo, kā zināms, to drīkst atskaitīt 80% apmērā, bet nav skaidrs - no kādas summas SDV to var darīt?
Grāmatvedība
10:15, 23. Jan. 2013
Pēc L.Puriņas raksta Nodokļu piemērošana fiziskās personas ienākumam no sava īpašuma nomas (iFinanses.lv, 26.11.2012.) publicēšanas iFinanses.lv redakcijā saņēmām jautājumus par to, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes piemērošanu personīgā īpašuma iznomāšanai skaidro atšķirīgi. Tādēļ vaicājām VID lasītāja jautājumu: Ja fiziskā persona nereģistrē saimniecisko darbību, tad juridiskā persona, izmaksājot ienākumu, ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 25 % apmērā, bet, ja reģistrēta darbība, tad 10% apmērā? Kā īsti ir – kuros gadījumos jāietur 10% IIN?
Nodokļi
11:08, 11. Dec. 2012
Lai arī līdz 2012. gada ienākumu deklarācijas iesniegšanai vēl ir laiks, jau laicīgi ir jāsāk domāt par grāmatvedībā veicamajiem darbiem, kas palīdzēs pareizi un precīzi sastādīt gada ienākumu deklarāciju. Šajā publikācijā galvenā uzmanība ir pievērsta tiem jautājumiem, kas ir aktuāli vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem.
Gada deklarācija
17:02, 5. Dec. 2012
Fiziskā persona, iznomājot savu kustamo vai nekustamo mantu, gūst ienākumu un tai ir jāievēro normatīvo aktu prasības attiecībā uz šo ienākumu aplikšanu ar nodokļiem. Fiziskās personas ienākums parasti ir saistīts ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanu, tāpēc rūpīgi jāiepazīstas ar likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) normām. Arī juridiskajām personām, kuras no fiziskajām personām nomā kustamo vai nekustamo mantu, ir jāzina, kuros gadījumos pirms fiziskās personas ienākuma izmaksas nodoklis ir ieturams.
Nodokļi
11:15, 26. Nov. 2012