Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Darījumiem starp saistītām personām tiek pievērsta īpaša uzmanība no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses, jo ir nepieciešams pārliecināties, vai to pamatā nav darījuma dalībnieku vēlmes izvairīties no saistību izpildes pret valsts budžetu vai iegūt fiskālās priekšrocības. Šādi darījumi laiku pa laikam nonāk arī tiesu vērtējumā. Viens no pēdējiem Senāta spriedumiem, kurā ir vērtēts darījums starp saistītām personām, ir 2022.gada 31.oktobra spriedums lietā SKA 664/2022.
Klausies
Saistību tiesības
06:00, 15. Mai. 2023
Finanšu cikla fāzē, kad tirgū valda liela neskaidrība vai makroekonomiskie rādītāji liecina par recesiju, pieaug finanšu resursu pieejamās cenas starpība lielu un mazāku uzņēmumu starpā. Tāpēc šobrīd reversais faktorings ir īpaši aktuāls risinājums, lai stiprinātu piegādes ķēdes un uzlabotu finanšu rādītājus.
Finanšu vadība 06:00, 6. Apr. 2023
Mūsdienās aizņemtais kapitāls apgrozāmo līdzekļu vai ilgtermiņa ieguldījumu finansēšanai ir kļuvis ierasts gan starptautiskiem uzņēmumiem, gan maziem un vidējiem uzņēmumiem. Kredītiestādes Latvijā un ārpus tās piedāvā visu tautsaimniecības nozaru dalībniekiem ne vien tradicionālus, bet arī inovatīvus finansējuma modeļus, kas izriet no konkrētās kredītiestādes biznesa modeļa un risku apetītes.
Finanšu vadība 06:00, 8. Jūl. 2022
No vienas puses – daudziem uzņēmumiem uzlabojusies situācija ar pašu kapitālu, līdz ar to izveidojusies auglīga augsne jaunām investīcijām, no otras puses – saistībā ar Krievijas karu Ukrainā radusies augsta nenoteiktība energoresursu un citu izejvielu cenās, piegāžu ķēžu pārrāvumi, inflācija un ģeopolitiskā situācija kļuvusi neprognozējama. Kur un kā investēt šādos apstākļos? Kā mainās tautsaimniecība, ekonomika, noieta tirgi un katrs konkrētais uzņēmums? Ar ko rēķināties, investējot uzņēmumu nākotnē? Pārrunāsim žurnāla "iFinanses" organizētajā konferencē “Finanses un investīcijas 2022”, kura norisināsies 27. aprīlī.
Svarīgi 13:22, 1. Apr. 2022
Uzņēmumu reģistram ir noteikta papildu funkcija jeb pienākums iekļaut un aktualizēt ziņas Fizisko personu reģistrā, to paredz Fizisko personu reģistra likums (Likums), kas stājās spēkā šā gada 28. jūnijā.
Likumdošana 16:00, 6. Dec. 2021
2021. gada 1. septembrī beidzās Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteiktie ierobežojumi iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Kādiem apstākļiem jāiestājas un kādi priekšnoteikumi jāizpilda, lai kreditoram rastos subjektīvas tiesības iesniegt tiesā maksātnespējas pieteikumu pret savu parādnieku?
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Nov. 2021
Saeimas Juridiskā komisija galīgajā lasījumā atbalstīja jauna likumprojektu "Likums par fiziskās personas atbrīvošanu no pārādsaistībām", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:25, 1. Jūn. 2021
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Saimnieciskā darbība 09:26, 21. Mai. 2021
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru” un grozījumus Komercķīlas likumā, ar kuriem samazināts Uzņēmumu reģistra pakalpojumu sniegšanas kanālu skaits, atsakoties no pakalpojumu sniegšanas klātienē.
Likumdošana 10:34, 8. Jan. 2021
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Latvijas uzņēmums "HYGEN" ar "ALTUM" garantiju un bankas "Citadele" kredītlīniju šogad sāks ražot inovatīvu iekārtu dabasgāzes automašīnu uzpildei mājas apstākļos.
Svarīgi 00:00, 7. Mai. 2018
Pulverkrāsošanas uzņēmums SIA “Arco Color Latvija” Salaspilī uzbūvējis 1300 m2 plašu ražošanas ēku. Projekta realizācijā investēti 1,7 miljoni eiro, piesaistot bankas “Citadele” finansējumu, kā arī investīcijas no vietējiem un ārvalstu uzņēmējiem.
Svarīgi 08:59, 21. Apr. 2018
Lai arī pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma un Valsts prezidents izsludināja jaunu Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu, tomēr pārskati par 2015.gadu joprojām ir jāgatavo "pa vecai modei". Atgādināšu lietas, ko, iespējams, jūs jau zināt, – kā atspoguļot pamatlīdzekļus gada pārskatā. Daži pavisam praktiski ieteikumi.
Gada pārskats 09:14, 29. Feb. 2016
Sengrieķu filozofs Heraklīts reiz teicis, ka divreiz vienā upē nevar iekāpt. Līdzīgi varētu teikt, ka Latvijā divreiz 1 likumu nevar lasīt, jo starplaikā starp abām lasīšanas reizēm tas, visticamāk, tiks grozīts. Šī gada 1.janvārī grozījumus piedzīvojis Komercķīlas likums (KL). Tomēr pretstatā pierastajam šie grozījumi tiešām ievieš būtiskas izmaiņas, ar kurām vērts iepazīties ikvienam, kurš izmanto vai plāno izmantot komercķīlas sniegtās iespējas.
Saimnieciskā darbība 13:29, 27. Feb. 2015
2015.gada 1.janvārī spēkā stājās grozījumi Komercķīlas likumā. Grozījumu mērķis ir pilnveidot komercķīlu tiesisko regulējumu un nodrošināt iespēju komercķīlas reģistrāciju veikt pilnīgi elektroniski, vienkāršojot esošo reģistrācijas procedūru un samazinot administratīvo slogu, kā arī uzlabojot komercķīlas tiesības izlietošanas regulējumu, informē Uzņēmumu reģistrs.
Likumdošana 09:41, 7. Jan. 2015
Ņemot vērā ieilgušās diskusijas par “nolikto atslēgu principa” ieviešanas nepieciešamību, grozījumi Maksātnespējas likumā (MNL) nestājās spēkā 01.01.2015., kā tas sākotnēji bija iecerēts, bet gan tikai šī gada 1.martā. Šoreiz apskatīsim grozījumus, kas skar fiziskās personas maksātnespējas procesu (MNP), tostarp – kā “nolikto atslēgu princips” ir ietverts šobrīd jau spēkā esošajos likuma grozījumos.
Tiesības 07:20, 9. Jūn. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2014.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem: 
Svarīgi 14:03, 7. Jan. 2015
Kopš 2012.gada novembra jauna komersanta, uzņēmuma, organizācijas vai līguma reģistrāciju var veikt elektroniski. Tāpat elektroniski var veikt izmaiņu, reorganizācijas, maksātnespējas, likvidācijas un līguma izbeigšanas reģistrāciju un dažādu izziņu saņemšanu. Par Uzņēmuma reģistra (UR) izveidotajiem e-pakalpojumiem un to izmantošanas iespējām vairāk lasiet šajā publikācijā.
Saimnieciskā darbība 09:17, 14. Feb. 2013
Cesija. Par cesiju ir dzirdējuši daudzi. Arī saskārušies ir daudzi – jo īpaši tad, kad ir izveidojies parāds, piemēram, laikā neatmaksāts kredīts vai rēķins. Tādos gadījumos bieži parāda samaksu sāk pieprasīt cita persona, apgalvojot, ka parāds ir jāmaksā šai personai, nevis sākotnējam kreditoram, jo tiesības prasīt parāda samaksu tā ir ieguvusi cesijas rezultātā (vai arī apgalvojot, ka parādu ir nopirkusi).
Līgumi 10:29, 9. Jan. 2013
Ar grozījumiem likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN likums), kas stājās spēkā ar 2010. gada 1. janvāri, tika ieviests jauns nodoklis no kapitāla (10 %) un nodoklis no kapitāla pieauguma (15 %). Šobrīd ir pagājis jau pusgads kopš jaunā nodokļa spēkā stāšanās, un 9. jūnijā pat ir stājušies spēkā jau kārtējie grozījumi IIN likumā, ar kuriem ir precizētas atsevišķas IIN likuma normas, tajā skaitā arī attiecībā uz kapitāla pieauguma noteikšanu. Turklāt atšķirībā no citiem ienākumiem, no kuriem nodoklis ir maksājams rezumējošajā kārtībā, t.i. iesniedzot gada ienākuma deklarāciju nākošajā gadā, kas seko ienākuma gūšanas gadam, kapitāla pieauguma nodoklis ir jāaprēķina un jāsamaksā budžetā jau nākamajā kalendārajā mēnesī pēc tam, kad ienākums ir gūts, vai vienu reizi ceturksnī, ja kapitāla pieaugums nepārsniedz 500 Ls. Šī raksta mērķis ir aprakstīt kapitāla pieauguma novērtēšanas un tam piemērojamā nodokļa aprēķināšanas svarīgākos jautājumus, ar kuriem nodokļu maksātāji sastopas praksē.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:30, 19. Jūn. 2010