Vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem, uzskaitot savas saimnieciskās darbības izmaksas, ir jāievēro likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN vai likums), kā arī citu normatīvo aktu prasības. Likuma par IIN 11. panta 3. daļa un Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumi Nr. 899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība (MK noteikumi Nr. 899) nosaka summas, kuras IIN maksātājiem ir ietveramas izdevumos. Tomēr tas nenozīmē, ka izdevumos drīkst iekļaut tikai likumā un noteikumos minētās summas, jo MK noteikumu Nr. 899 78.9. apakšpunkts paredz, ka izdevumos drīkst iekļaut arī citas izdevumu summas, kas ir veiktas un ir nepieciešamas saimnieciskās darbības nodrošināšanai.
Nodokļi
10:05, 18. Mar. 2011
Kā jau katru gadu, katram uzņēmumam vai fiziskai personai, kas veic saimniecisko darbību, ir jāsastāda ienākumu deklarācija. Juridiskās personas sastāda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju, bet fiziskās personas – saimnieciskās darbības veicēji (SDV), individuālais komersants (IK), zemnieku saimniecības (Z/S), zvejnieku saimniecības (Zv/S), individuālais uzņēmums (IU) - sastāda iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) gada deklarāciju.
Nodokļi
11:54, 18. Feb. 2011
Šis raksts ir veltīts autoratlīdzības saņēmēja pienākumiem maksāt nodokļus no autoratlīdzības ienākuma, kā arī ziņot Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Raksts attiecas uz:
autoratlīdzības saņēmējiem, kuri nav darba attiecībās;
autoratlīdzības saņēmējiem, kuri nav darba attiecībās ar autoratlīdzības izmaksātāju, bet kuriem ir darba attiecības ar citām personām.
Nodokļi
14:00, 4. Aug. 2009
Mūsdienu ekonomiskajos apstākļos, kad komercsabiedrībām arvien aktīvāk jāizvērtē restrukturizācijas un optimizācijas iespējas, rodas pastiprināta interese par nodokļu maksāšanu pašnodarbinātās personas statusā. Tādējādi ir iespēja samazināt kopējo nodokļu slogu, kas saistīts ar darba samaksu un vienlaicīgi aizstāt darba statusā veikto darbu ar ārpakalpojumiem. Arī zaudējot darbu vienkāršākais, ātrākais un lētākais veids, kā kļūt ekonomiski neatkarīgam no darba devēja, ir kļūt par pašnodarbinātu personu. Turklāt pašnodarbināta persona, kas veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, saņem daļēji tādas pašas sociālās garantijas kā darbinieks, kas strādā pie darba devēja, piemēram, slimības pabalstu, maternitātes pabalstu, bērna kopšanas pabalstu. Tomēr jāatzīmē, ka pašnodarbinātā persona nebūs apdrošināta bezdarba gadījumā.
Nodokļi
10:21, 5. Jūn. 2009