Dīvaini, ka visvērtīgāko uzņēmuma aktīvu – personālu – finanšu pārskatos atspoguļo tikai izmaksās, turpretī krājumus un darbarīkus – aktīvos. Droši vien tas nav viegli – atrast līdzsvaru starp cilvēku kā ražošanas resursu un cilvēku kā labklājības objektu, t.i., ražošanas mērķi. Kas tad ir darbinieks – cilvēks vai instruments? Vai uz personālu jācenšas ekonomēt, vai arī jāmaksā tam iespējami vairāk, sagaidot lielāku atdevi?
Finanšu vadība
11:23, 20. Feb. 2015
Darbinieks, veicot darba pienākumus, bieži piekļūst informācijai, kuras nonākšana svešās "rokās" darba devējam var radīt nevēlamas sekas. Jo plašāks ir darbinieku loks, kuriem informācija pieejama, jo lielāks risks, ka tā var tikt izmantota pretēji darba devēja interesēm. Tāpēc darba devējs ir ieinteresēts sevi no šādiem riskiem pasargāt.
Saimnieciskā darbība
10:03, 20. Feb. 2015
Mazo un vidējo komercsabiedrību kategorija ir uzskatāma par vienu no pamatelementiem, kas nodrošina Eiropas Savienības (ES) sociālo stabilitāti un ekonomikas attīstību. Vienlaikus tiek atzīts, ka tieši šai komercsabiedrību kategorijai bieži ir grūtības iegūt kapitālu vai aizdevumus, jo finanšu tirgus nevēlas uzņemties riskus, kas saistīti ar šādu komercsabiedrību kreditēšanu, pie tam šādas komercsabiedrības var piedāvāt ierobežotu nodrošinājumu.
Saimnieciskā darbība
13:37, 19. Feb. 2015
Gandrīz ikvienam ir zināma Hansa Kristiana Andersena pasaka "Ķeizara jaunās drēbes" par diviem blēžiem, kuri piedāvā ķeizaram uzšūt jaunas drānas no audumiem, kuriem piemītot apbrīnojama īpašība - tās kļūstot neredzamas ikvienam, kurš neder savam amatam vai arī ir neglābjams muļķis. Dzīve reizēm imitē mākslu. Personālsabiedrības ir piemērs, kad tās biedri likuma acīs var būt gan "apģērbti", gan "kaili". Šajā rakstā analizēšu atsevišķas problēmas, ko rada personālsabiedrību statuss nodokļu piemērošanas vajadzībām.
Saimnieciskā darbība
11:44, 12. Feb. 2015
Svarīgi ir apzināties, ka par transfertcenu sistēmu ir jādomā un darījumi atbilstoši jāstrukturē jau darījumu plānošanas posmā. Lai nodrošinātu atbilstošas transfertcenu sistēmas izveidi, kas tiešām atspoguļo uzņēmuma reālo situāciju, nepieciešams ieguldīt pietiekami daudz laika.
Saistītās personas
16:19, 28. Jan. 2015
Ja jūsu noliktavās, pārfrāzējot anekdoti, ir tikai 2 problēmas: nav ko pārdot un nav kur nolikt jaunu preci, tad jums noteikti ir jāizlasa šis raksts.
Finanšu vadība
08:04, 16. Jan. 2015
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A atpērk no sava īpašnieka (kopā 5 īpašnieki) vienu kapitāldaļu par 5000 EUR (nominālvērtība 700 EUR). Kā grāmatvedībā pareizi atspoguļot šo darījumu, ja šajā gadā iespējams samaksāt tikai pusi no summas, bet otru pusi nākošgad? Vai darījumam jāpiemēro kādi nodokļi? Vai SIA šī daļa jāpārdod gada laikā, un kas notiek, ja tas neizdodas?
Dalībnieks un valdes loceklis
15:30, 13. Jan. 2015
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieks ir fiziska persona. SIA no 2010. līdz 2013.gadam darbojās ar peļņu. SIA dalībnieks, apstiprinot gada pārskatus, t.sk. apstiprinot 2013.gada pārskatu, pieņēma lēmumus peļņu atstāt nesadalītu. Vai SIA dalībnieks 2014.gadā ir tiesīgs pieņemt lēmumu par 2010.-2012.gada nesadalītās peļņas sadali dividendēs un izmaksāt tās? Vai SIA dalībnieks ir tiesīgs pieņemt lēmumu par peļņas sadali dividendēs un izmaksāt tās, ja uzņēmumam ir nodokļu parāds?
Dalībnieks un valdes loceklis
15:24, 8. Jan. 2015
17.12.2014. Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā Par nodokļiem un nodevām, kas paredz valdes locekļu personīgu atbildību par juridiskās personas nodokļu parādiem. Tas ļaus cīnīties ar ļaunprātīgiem nodokļu nemaksātājiem, kuri, rodoties nodokļu parādam, pārceļ visus biznesa aktīvus uz jaundibinātu sabiedrību un veiksmīgi turpina savu darbību.
Dalībnieks un valdes loceklis
11:07, 6. Jan. 2015
Ko darīt, ja uzņēmums vēlas turpināt saimniecisko darbību, taču Valsts ieņēmumu dienests (VID) to ir apturējis vai pat lēmis par likvidāciju? Kādos gadījumos tas var notikt, un kā cīnīties jau ar sekām? Atbildes sniegtas, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Saimnieciskā darbība
10:08, 23. Dec. 2014
Uzņēmumam ir nodokļu parāds no 2009.gada. Īpašnieks vēl aizvien nav pieteicis maksātnespēju. No 2009.gada (kopš uzlikts inkaso) uzņēmumā nenotiek arī saimnieciskā darbība. Vai uz šāda uzņēmuma valdes locekli, kas ir arī uzņēmuma īpašnieks, attieksies jaunās likuma normas? Vai jāsteidz šajā gadā pieteikt uzņēmuma maksātnespēju, lai valdes loceklim nepiemērotu personīgo atbildību par nodokļu parādiem?
Dalībnieks un valdes loceklis
13:51, 22. Dec. 2014
Iepriekšējās iFinanses.lv publikācijās prezentēju rīku VĀRDS un detalizēti skaidroju, kā sastādīt uzņēmuma finanšu plānu jeb budžetu 5 plānošanas posmos - Vispārīgais nolūks, AktivitĀtes, Rutīna, Dižens veikums, Sargslānis, taču atstāju jūs neziņā, kā iegūtos datus interpretēt. Iespējams, secinājāt, ka viena, otra darbība jūsu uzņēmumā nav efektīva, kaut kur nepieciešams samazināt izmaksas, bet daži varbūt pat būs izrēķinājuši plānoto produkcijas pašizmaksu. Tomēr galvenais plānošanas mērķis nav saistīts ar materiālajām sfērām.
Finanšu vadība
12:21, 17. Dec. 2014
Uzņēmumam pieder veikals, kuram ir trīs nodaļas - visas vienā ēkā. Katrai nodaļai ir savs kases aparāts, bankas karšu termināls, pavadzīmju reģistrācijas žurnāls un atsevišķa ieeja. Par katru nodaļu apgrozījums tiek uzskaitīts atsevišķi. Vai uzņēmumam būs jāievieš kases sistēma katrā nodaļā, ja katras nodaļas apgrozījums ir līdz 1,5 milj. EUR? Vai šajā gadījumā jāskatās uzņēmuma kopējais apgrozījums? Vai var katru nodaļu noformēt kā atsevišķu struktūrvienību?
Saimnieciskā darbība
10:39, 17. Dec. 2014
Preču zīmes reģistrācija nodrošina tiesības aizliegt citām personām komercdarbībā izmantot reģistrēto preču vai pakalpojumu preču zīmi. No 29.09.2014. nacionālās preču zīmes reģistrācijas pieteikumu Patentu valdē var iesniegt ne tikai papīra formātā, kā tas bija līdz šim, bet arī elektroniski, pieteikumu aizpildot un iesniedzot tiešsaistē.
Saimnieciskā darbība
09:40, 16. Dec. 2014
Šī gada 25.septembrī Saeima pieņēma ilgi tapušos un plašas diskusijas izraisījušos grozījumus Maksātnespējas likumā (MNL). Lai arī kā samērā reāla tika aplūkota iespēja, ka Valsts prezidents varētu izmantot Latvijas Republikas Satversmes 71.pantā noteiktās tiesības prasīt grozījumu otrreizēju caurlūkošanu, grozījumi šī gada 15.oktobrī tika izsludināti, tie stāsies spēkā 01.01.2015.
Saimnieciskā darbība
11:26, 9. Dec. 2014