Turpinām skaidrot par vidējās izpeļņas aprēķinu dažādos gadījumos. Šoreiz uz praktiska piemēra pamata analizēsim situāciju, kad jāveic vidējās izpeļņas aprēķins, ja darbinieks iepriekšējos sešus mēnešus nav strādājis.
Vidējā izpeļņa
11:44, 1. Apr. 2011
Darba izpildes vadības process sākas ar darba mērķu plānošanu un beidzas ar sasniegto rezultātu novērtējumu un darbinieku attīstības plānošanu. Vadītājs tiekas ar darbiniekiem, lai pārrunātu paveikto iepriekšējā periodā, plānus un mērķus nākamajam periodam un vienotos par darbinieka attīstības plānu. Darba izpildes pārrunāšanu optimāli būtu veikt reizi ceturksnī. Procesam būtu jābūt tādam, lai tas radītu papildu vērtību gan darbiniekam, gan darba devējam.
Personāla vadība
10:57, 9. Feb. 2011
Saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 30. novembra noteikumiem Nr. 1096 Noteikumi par minimālo mēneša darba algu un minimālo stundas tarifa likmi (MK noteikumi Nr. 1096) no 2011. gada 1. janvāra ir mainīts minimālās mēneša darba algas apmērs, un atbilstoši MK noteikumu Nr. 1096 2. punktam minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros ir 200 Ls, bet minimālā stundas tarifa likme ir 1,189 Ls. Šajā publikācijā tiks skaidrots, kā ir aprēķināma vidējā izpeļņa gadījumā, ja iepriekšējā gadā darbiniekam bija noteikta minimālā mēneša darba alga (180 Ls).
Vidējā izpeļņa
11:02, 24. Jan. 2011
Tiek aizvadīts 2010. gads, kuru kopumā var raksturot kā sarežģītu, jo reālie ienākumi lielākajai daļai cilvēku samazinājās, un tas attiecas gan uz valsts un pašvaldību iestāžu, gan arī uzņēmumu darbiniekiem. Kaut gan otro pusgadu eksperti raksturo jau pozitīvāk, jo nedaudz ir pieaudzis valsts kopprodukts, kā arī palielinās eksporta apjoms u.tml.
Darba laiks
11:40, 10. Dec. 2010
Šajā publikācijā centīšos atbildēt uz lasītāju jautājumu, vai darbiniekam, kurš paralēli tiešajai darba vietai strādā papildu darba vietā uz nepilnu slodzi, pienākas atvaļinājums, un kā aprēķināt ikgadējo atvaļinājuma periodu un atvaļinājuma naudu šādiem darbiniekiem.
Atvaļinājums
10:53, 5. Nov. 2010
Darba likums garantē darbiniekam tiesības saņemt nolīgto samaksu par veikto darbu. Šīs tiesības var ierobežot tikai likumā noteiktos gadījumos, piemēram, darba devējam izmantojot Darba likuma 21. nodaļā paredzētās tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Rakstā tiks apskatīts likumā noteiktais regulējums un tā piemērošanas prakse, aplūkojot gadījumus, kad šādi ieturējumi ir pieļaujami, to veikšanas kārtību un apmēru.
Tiesības
11:49, 27. Okt. 2010
Šī raksta mērķis ir konspektīvi apskatīt dažus no visbiežāk uzdotiem jautājumiem par izdevumu, kas saistīti ar komandējumiem un darba braucieniem, kompensāciju.
Darba samaksa
14:05, 19. Okt. 2010
Ikgadējais atvaļinājums ir jautājums, kas skar praktiski katru darbinieku un darba devēju, jo šeit tieši saskaras divu pušu intereses: darbinieka tiesības izmantot ikgadējo atvaļinājumu katru gadu sev izdevīgā laikā un darba devēja atbildība nodrošināt uzņēmuma (iestādes) sekmīgu darbu, vadoties no pieejamiem resursiem un ievērojot spēkā esošās tiesību aktu normas. Tuvojoties gada beigām, šobrīd ir īstais laiks veikt inventarizāciju darbinieku personas lietās, lai pārliecinātos, vai ieplānotie atvaļinājumi ir izmantoti, lai gada beigās nevajadzētu veikt pārlieku lielus uzkrājumus šiem mērķiem.
Atvaļinājums
12:46, 1. Okt. 2010
Novērtējot potenciālo jauno kolēģi jūsu komandā, nekas nav līdzvērtīgi efektīvs sarunai – pilnvērtīgai, dziļai un patiesas intereses piepildītai. Jā, tradicionāli to dēvē par darba interviju. Bet uzrakstīts tas izskatās tik formāli, ka paliekam pie sarunas.
Personāla vadība
07:43, 23. Aug. 2010
Pirms darba algu noteikšanas darba devējam ir rūpīgi jāizvērtē visi darbi (amati, profesijas), un jāizvēlas optimālākā padarītā darba uzskaites forma, lai darba procesu uzņēmumā (iestādē) organizētu tā, lai ieinteresētu visus darbiniekus strādāt operatīvi un kvalitatīvi un sasniegtu labus kopējos darba rezultātus.
Darba samaksa
14:50, 12. Aug. 2010
Atvaļinājums bez darba samaksas saglabāšanas (bezalgas atvaļinājums) kopš ekonomiskās lejupslīdes sākuma ir kļuvis par darba devēju (izņēmums nav arī valsts iestādes) plaši izmantotu līdzekli personāla izmaksu optimizēšanai. Tāpēc no juridiskā viedokļa svarīgi noskaidrot, pirmkārt, vai šāda darba devēju rīcība atbilst likumam, un, otrkārt, kāda ir šī atvaļinājuma piešķiršanas kārtība. Šī raksta tapšanas brīdī autoram nav zināms neviens Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta spriedums, kas tieši skartu jautājumu par atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanu piešķiršanas tiesiskumu kādā konkrētā situācijā.
Atvaļinājums
11:09, 29. Jūl. 2010
Šobrīd ir laiks, kad daudzos uzņēmumos vēl notiek nopietnas pārrunas ar darbiniekiem par darba vietu skaita samazināšanu un atalgojuma samazināšanu. Savukārt uzņēmumos, kas ir stabilizējušies un sāk attīstīties, darbinieki sāk domāt par to, kā viņi varētu nopelnīt vairāk. Ne viena, ne otra saruna nevienai no pusēm nav ikdienas saruna un bieži vien uz šīm sarunām ir ne tikai jāsagatavojas ar labiem un pārliecinošiem argumentiem, bet arī jāmotivē sevi šo procesu neatlikt.
Personāla vadība
11:35, 15. Jūl. 2010
Darba devējus bieži nodarbina jautājums, vai attiecīgais darbinieka pārkāpums, saistībā ar kuru darba devējs plānojis uzteikt darba līgumu, ir pietiekami būtisks Darba likuma (DL) izpratnē. Tāpat aktuāls ir jautājums, cik sīki uzteikumā norādāmi darba līguma izbeigšanas iemesli un ar tiem saistītie faktiskie apstākļi, un kādus argumentus darba devējs varēs izmantot arī vēlāk, ja darbinieks cels prasību tiesā. Turklāt ne vienmēr ir acīmredzams, vai darba devēja iecerētā uzņēmuma restrukturizācija tiešām būtu uzskatāma par darbinieku skaita samazināšanu DL izpratnē.
Tiesības
14:35, 29. Jūn. 2010
Diezgan bieži gan personāla vadības speciālisti, gan arī grāmatveži uzdod jautājumu par papildu darbu un virsstundu darbu, par šo darbu īpatnībām, noteikšanu, nostrādātā darba laika uzskaiti un darba samaksu.
Darba laiks
13:39, 10. Jūn. 2010
Uzņēmumu darba praksē nereti ir jautājums – kādos gadījumos jānoslēdz papildu vienošanās pie darba līguma, bet kādos noformējami rīkojumi? Kad rīkojums ir obligāts, un kad – izvēles dokuments?
Lietvedība
20:14, 1. Jūn. 2010