Kopš neatkarības atjaunošanas Latvijas Republikā nav bijis vienots normatīvais regulējums dokumentu un arhīvu pārvaldības procesam. 2006.gadā saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikto spēku zaudēja 1995. gada 10. oktobrī izdotā Valsts arhīvu ģenerāldirekcijas Instrukcija par juridisko personu arhīva dokumentu uzskaiti, uzkrāšanu un izmantošanu (turpmāk - Instrukcija). No augstāk minētā datuma Latvijā nebija ārējo normatīvo aktu, kuros būtu noteiktas prasības institūciju dokumentu un arhīvu pārvaldības kārtībai, kritēriji dokumentu glabāšanas termiņa noteikšanai un tehniskās prasības dokumentu saglabāšanai institūciju arhīvos.
Dokumenti
15:22, 3. Mai. 2013
Vai no 2013. gada ir mainījušās prasības par nepieciešamajiem rekvizītiem dokumentos, kas attiecas uz reprezentācijas un degvielas izdevumu noformēšanu? Konkrēti interesē:
Dokumenti
11:02, 30. Apr. 2013
Latvijas uzņēmums pievienotās vērtības nodoļa (PVN) maksātājs ar PayPal starpniecību tirgo savas ražotās preces. Kā jānoformē eksporta dokumenti PVN vajadzībām? Vai vispār iespējams pierādīt eksportu šādā gadījumā?
Dokumenti
12:28, 25. Apr. 2013
Kas ir preču izsniegšanas vietas un kas saņemšanas vietas adrese, ja prece tiek piegādāta līdz saņēmēja struktūrvienībai? Vai izsniegšanas vietas adrese šajā gadījumā ir tā pati saņemšanas vietas adrese?
Dokumenti
16:41, 18. Apr. 2013
Vai pareizi saprotu, ka saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums), kas spēkā no 01.01.2013., 39.pantu no šī gada piešķirt atlaidi un samazināt PVN par pirmstermiņa rēķina samaksu var, tikai izrakstot kredītrēķinu, un nevis saņemot samaksu saskaņā ar rēķinu (grāmatojot banku)?
Dokumenti
11:03, 17. Apr. 2013
Preču piegādes dokumentā ir jāuzrāda preču saņemšanas vieta. Kāda saņemšanas vieta (adrese) ir jāuzrāda, ja pircējs saņem preci vairumtirdzniecības noliktavā? Ir divi viedokļi: daļa pircēju pieprasa preču saņemšanas vietā uzrādīt pārdevēja adresi (preču izsniegšanas adresi), otra grupa pieprasa preču saņemšanas vietā uzrādīt savu (pircēja) juridisko adresi. Kā ir pareizi un ar kādu normatīvo aktu var pamatot vienu vai otru viedokli?
Dokumenti
16:41, 25. Mar. 2013
Saņemam preces no Eiropas Savienības (ES). Kuri būtu tie piegādes nosacījumi, pēc kuriem jāvadās kad saņemta prece? Viens dokuments ir Invoiss, bet ko nozīmē tajā atzīme CIFF, CIP un EXWORKS? Varbūt pēc šīm atzīmēm var uzskatīt arī, ka prece ir saņemta?
Dokumenti
11:39, 7. Mar. 2013
Šajā gadā mūsu uzņēmums pārgāja uz jaunu programmu un tika mainīta metode, ar kādu tiek veikta rezervju kustības uzskaite. Agrāk mēs veicām uzskaiti ar rezervju nepārtrauktās inventarizācijas metodi, t.i., rezervju uzskaites kontā 2130. Materiāli atbildīgā persona par noteiktu laika periodu sagatavoja atskaiti, kur tika atspoguļoti atlikumi uz perioda sākumu, preces ienākšana, galīgās cenas noteikšana, realizācijas ieņēmumi, preces atgriešana, pārcenošana un atlikumi uz perioda beigām. Šajā gadā, lai veiktu rezervju uzskaiti, mēs pielietojam periodiskās inventarizācijas metodi, t.i.,saņemot rezerves, tās uzreiz tiek norakstītas izdevumos.
Dokumenti
11:14, 7. Mar. 2013
Eiropas Savienības normatīvais akts – Padomes 1992. gada 12. oktobra Regula (EEK) Nr. 2913/92 par Kopienas muitas kodeksa izveidi (turpmāk – Muitas kodekss) nosaka, ka visām precēm, kuras nodod kādā muitas procedūrā, ir jābūt deklarētām šai muitas procedūrai. Preču uzrādīšana muitas iestādē un muitas deklarācijas iesniegšana norāda uz personas vēlmi attiecīgajām precēm pieteikt muitas procedūru vai režīmu, tādējādi nododot šīs preces tirdzniecībai ar valstīm, kas nav ES dalībvalstis vai to apritei ārpus ES robežām.
Dokumenti
17:29, 1. Mar. 2013
Ir pieņemts jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums) un, lasot šo likumu, ir radusies viena neskaidrība. Ja kases čeks tiek izsniegts par darījumu, kura vērtība bez nodokļa ir lielāka par 100 Ls un kurā nav norādīti visi likuma 125. pantā paredzētie rekvizīti un informācija, vai šādu čeku var izmantot kā PVN nodokļa rēķinu, ja tam pievieno dokumentu, kurā norādīta trūkstošā informācija?
Dokumenti
14:10, 31. Jan. 2013
Saskaņā ar MK noteikumu Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr.585) 8.3punktu: Par ārēju attaisnojuma dokumentu var izmantot arī preces (pakalpojuma) saņēmējam samaksāšanai izsniegta papīra formā sagatavota dokumenta kopiju (elektroniskā formā vai izdruku), kas nosūtīta elektroniski skenētā veidā vai pa faksu, kā arī elektroniskā dokumenta kopiju papīra formā (izdruku), kuras pareizība nav apliecināta saskaņā ar normatīvajiem aktiem par dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtību, ja tiek izpildīts likuma Par grāmatvedību 7.1 panta otrajā vai trešajā daļā minētais nosacījums. Jautājumi:
Dokumenti
18:41, 29. Jan. 2013
Jautājums saistībā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 126.pantu Vienkāršotais nodokļa rēķins – panta 1.daļā (1.-6.punktos) ir minēti rekvizīti un informācija nodokļa rēķinam. Savukārt šī panta 4.daļa nosaka, ka par vienkāršoto nodokļa rēķinu var izmantot kases čeku vai citu dokumentu, kurā nav ietverta šā panta pirmās daļas 3.punktā minētā informācija, ja tas izsniegts par darījumu, kura vērtība bez PVN ir mazāka par 20 latiem. Izlasot par vienkāršoto nodokļa rēķinu, es saprotu, ka EKA čekā līdz 20 latiem bez PVN ir jābūt 126.panta 1.daļas 4., 5., un 6. punktā minētai informācijai, pretējā gadījumā priekšnodokli nevarēs atskaitīt?
Dokumenti
16:04, 22. Jan. 2013
2013.gada 1.janvārī ir stājies spēkā jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums). Tas paredz virkni nozīmīgu izmaiņu nodokļa rēķinu izrakstīšanas un aprites kārtībā. Pie tam, jaunajā likumā visa ar nodokļa rēķinu kustību saistītā reglamentējošā informācija apkopota un pārskatāmi strukturēta 10 pantos (likuma XVI nodaļā):
Dokumenti
12:33, 17. Jan. 2013
Kā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā uzrādīt darbiniekam izmaksāto atvaļinājuma kompensāciju, ja kopējā summa līdz ar to pārsniegs 500 latus?
Dokumenti
13:41, 10. Jan. 2013
SIA A ir noslēdzis ar pašnodarbināto personu (pats maksā nodokļus) uzņēmuma līgumu par kurjera pakalpojumiem. Mēneša beigās pašnodarbinātais iesniedz SIA A rēķinu par pakalpojumiem. Pašnodarbinātais neiesniedz maršuta lapu (precīzāk nekādu atšifrējumu no kā sastāv rēķina izrakstītā summa) . SIA A arī nepieprasa maršuta lapu. Sakiet, vai SIA A, tikai pamatojoties uz rēķinu, var iekļaut šo summu ar saimniecisko darbību saistītos izdevumos uzskatot , ka rēķina atšifrējums lai paliek kā komercnoslēpums (saskaņā ar Komerclikuma 19.pantu )?
Dokumenti
11:58, 9. Jan. 2013