Arī valsts iestādēs ir virkne pakalpojumu, par kuriem no to izmantotājiem tiek pieprasīta samaksa. Interesanti, cik brīvi valsts iestādes var rīkoties, nosakot maksas pakalpojumu cenas? Vai tām ir kādi griesti? Un kādas nepilnības šajā jomā tiek konstatētas visbiežāk?
Finanšu vadība
08:00, 6. Jūl. 2016
Šķiet, pat skolēni zina pieprasījuma likumu – ja pārējie apstākļi ir nemainīgi, tad cenas paaugstināšana rada pieprasījuma samazināšanos un otrādi. Ja nebūtu "pārējo apstākļu", tad uzcenojums būtu piedāvājuma optimizācija un visas cenas tiktu noteiktas biržās vai pārrunu ceļā. Tomēr "pārējie apstākļi" pastāv.
Finanšu vadība
08:00, 1. Jūl. 2016
Globālais standarts automātiskajai informācijas apmaiņai par finanšu kontiem (CRS – saīsinājums no angļu valodas Common Reporting Standard), iespējams, ir viena no pēdējā laikā aktuālākajām tēmām, kad tiek spriests par cīņu pret pārrobežu izvairīšanos no nodokļu samaksas. Gandrīz 100 valstu nodokļu administrācijām būs pieejama informācija par to rezidentu ārvalstīs esošajiem finanšu kontiem.
Finanšu vadība
08:00, 21. Jūn. 2016
Darījuma jēdziens ir viens no svarīgajiem elementiem saistītu personu darījumos. Tomēr Latvijas normatīvajos aktos nepastāv vienots un nepārprotams regulējums jautājumam, kas ir uzskatāms par darījumu saistīto personu starpā, vai, pareizāk sakot, kādā veidā saistīto personu darījumi jāatspoguļo uzņēmumu ienākuma nodokļa UIN deklarācijā.
Saistītās personas
08:00, 20. Jūn. 2016
Revidentu un līdz ar to arī viņu pakalpojumu izmantotāju ikdienā jau pavisam drīz – tuvākā mēneša laikā – gaidāmas izmaiņas. Plānots izsludināt grozījumus likumā "Par zvērinātiem revidentiem" un Finanšu instrumentu tirgus likumā, ietverot izmaiņas, ko paredz Eiropas Savienības revīzijas reforma.
Saimnieciskā darbība
08:00, 15. Jūn. 2016
Iepriekšējā publikācijā aplūkoju, kas ir nemateriālie aktīvi un kā tos novērtēt. Šajā rakstā turpināšu analizēt jautājumus par nemateriālo aktīvu vērtēšanu, īpaši pievēršot uzmanību nodokļu izmaksām un ietaupījumiem un diskonta likmes aprēķinam, kā arī aplūkošu piemēru, kā noteikt nemateriālā aktīva vērtību.
Finanšu vadība
08:00, 10. Jūn. 2016
Sarežģītākais posms pašizmaksas aprēķināšanā ir kapitālieguldījumu norakstīšanas novērtēšana. Lai gan grāmatvedības standartos nolietojums ir pamatlīdzekļu vērtības sistemātisks samazinājums, realitātē vienotu vērtības samazināšanās sistēmu saskatīt ir grūti. Taču šoreiz vēlos vērst uzmanību uz citu pašizmaksu ietekmējošu faktoru – tiešo un pastāvīgo izmaksu lielumu atkarībā no kapitālieguldījumu dzīves posma.
Finanšu vadība
08:00, 3. Jūn. 2016
Vai, veidojot mazkapitāla sabiedrības ar ierobežotu atbildību (MSIA) pilno kapitālu, no ikgadējām 25% nesadalītās peļņas rezervēm ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Ja jā, tad kurā brīdī? (Atbilde papildināta!)
Saimnieciskā darbība
11:00, 2. Jūn. 2016
Jo ilgāka ir uzņēmuma vai iestādes darbības vēsture, jo vairāk dažādu dokumentu uzkrājas, tāpēc ir jādomā par to kārtošanu, lietu veidošanu un uzglabāšanu. Lai arī mūsdienās arvien palielinās elektronisko dokumentu aprite, tomēr joprojām ir arī dokumenti papīra formā, kurus nepieciešams uzglabāt.
Saimnieciskā darbība
08:00, 2. Jūn. 2016
Kad gada pārskatu sagatavošana beigusies, ir laiks lielajai pavasara tīrīšanai. Saule jo dienas, jo spožāka, tāpēc puteklīši gaisā īpaši pamanāmi. Laiks tos notraust arī no dokumentiem, sašķirojot un sakārtojot tos!
Saimnieciskā darbība
08:00, 27. Mai. 2016
Sabiedrības kapitāldaļu turētājs ir nerezidents – fiziska persona, kam pieder 60% kapitāldaļu. Uzņēmums ir strādājis ar peļņu un vēlas izmaksāt dividendes. Kā tās pareizi aprēķināt? Kā ieturēt nodokli?
Dalībnieks un valdes loceklis
08:30, 13. Mai. 2016
Pirmajā brīdī šķiet, ka pilnas pašizmaksas noteikšanai nevajadzētu sagādāt grūtības. Dati par to ir pieejami gan iepriekšējo gadu finanšu pārskatos, gan finanšu plānošanas dokumentos. Taču, raugoties no ekonomikas viedokļa, ir daži "āķi", ko vajadzētu ņemt vērā aprēķinos.
Finanšu vadība
08:00, 6. Mai. 2016
Uzņēmuma līgumu un autora līgumu izmanto nodarbinātības vai pakalpojumu sniegšanas attiecībās, lai noformētu pušu vienošanos par veicamo uzdevumu un atlīdzību par to. Šajā publikācijā aplūkošu būtiskākās atšķirības starp uzņēmuma līgumu un autora līgumu, kā arī gadījumus, kad katrs no tiem būtu jāizmanto. Salīdzinājums veikts, izvērtējot gan praktiskos, gan juridiskos aspektus, kā arī katra līguma veida nodokļu sekas.
Līgumi
08:00, 5. Mai. 2016
Preču zīmes, interneta domēnu nosaukumi, klientu attiecības vai klientu saraksti, licences līgumi vai franšīzes līgumi, patenti, programmatūra – tie visi ir tikai daži nemateriālo aktīvu piemēri. Jautājums par to vērtības noteikšanu nav vienkāršs.
Finanšu vadība
08:00, 29. Apr. 2016
Uzņēmumam ir 3 valdes locekļi ar vienādu daļu skaitu - katram 33,33%. Uzņēmums vienam no valdes locekļiem pārdeva zemi (pamatlīdzekli). Kurā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas rindā jānorāda starpība starp tirgus vērtību, kura ir 80 750 EUR, un pārdošanas vērtību, kura ir 10 200 EUR? Aizpildītajā UIN deklarācijas 2.pielikumā "Darījumi ar saistītiem uzņēmumiem (personām)" un deklarācijā šī starpība automātiski atspoguļojas gan 32.rindā, gan 61.rindā. Vai tas ir pareizi?
Dalībnieks un valdes loceklis
08:00, 27. Apr. 2016