2013.gadā tika veiktas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju korekcijas par 2010., 2011.un 2012.gadu (iepriekš nebija samazināts apliekamais ienākums par nesadalīto peļņu pēc likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli 6.panta 17.daļas), kā rezultātā izveidojās UIN pārmaksa Ls 10 000 apmērā. Lūdzu paskaidrot, kā pareizi grāmatojams šis darījums? Debetā būs nodokļu pārmaksa, bet kredītā? Vai jākoriģē iepriekšējo periodu peļņa, vai arī jāliek kārtējā periodā kontā Citi ienākumi? Kā tas ietekmēs 2013.gada pārskatu un UIN deklarāciju?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
14:42, 29. Jan. 2014
Ir beidzies kārtējais taksācijas gads un grāmatvežiem sācies jauns darba cēliens. Viens no lielajiem iepriekšējā gada kopsavilkuma darbiem ir pārskata Paziņojums par fiziskajām personām izmaksātajām summām (kopsavilkums) (MK noteikumu Nr.677 Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem 2.pielikums) iesniegšana Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Termiņš šo atskaišu iesniegšanai šogad ir 3.februāris.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
12:48, 29. Jan. 2014
Labdien! Man ir jautājumi par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokļa atskaitīšanas tiesībām transportlīdzekļu, kas tiek izmantoti saimnieciskajā darbībā, izdevumiem no š.g. 1.janvāra, kad spēkā stājās grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), kas paredz priekšnodokli par transportlīdzekļu izdevumiem atskaitīt 100% apmērā.
Pievienotās vērtības nodoklis
15:18, 28. Jan. 2014
Līdz ar grozījumu likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) un likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu (likums par VSA), kas stājās spēkā ar 01.01.2014., kārtējo reizi ir aktualizējies jautājums par tiesisko attiecību ar komercsabiedrību valdes locekļiem juridiski korektu noformēšanu atbilstoši Komerclikuma un nodokļu maksāšanu regulējošo tiesību aktu prasībām. Šajā rakstā tiks analizēti nodokļu tiesību akti, kas nosaka valdes locekļiem piemērojamā algas nodokļa (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) maksāšanas un darba devēju ziņojumu iesniegšanas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kārtību.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
17:51, 27. Jan. 2014
Kā jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN) darījumā ar Krieviju, ja esam izrakstījuši avansa rēķinu par preci, esam saņēmuši naudu, bet preci vēl neesam nosūtījuši, jo ir problēmas ar muitu? Ražojam piena produktus, šos produktus nosūtīsim uz Krieviju saldētā veidā, līdz ar to mūsu saldētavā tas var glabāties ilgstoši, tas ir, līdz muitas problēmas atrisināsies. Bet kā jārīkojas Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) sakarā, un varbūt uz šo darījumu attiecas vēl citi nodokļi?
Pievienotās vērtības nodoklis
07:54, 23. Jan. 2014
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) A debitors SIA B ir parādā Ls 10 000 (t.sk. pievienotās vērtības nodokli (PVN) – Ls 1 735,54). Debitoram B pasludināja maksātnespēju un SIA A uzrakstīja kreditora pieteikumu. Maksātnespējas administrators iereģistrēja SIA A kā nenodrošināto kreditoru. No debitora atgūt parādu praktiski ir neiespējami. Vai drīkst 2014.gada marta PVN deklarācijā neatgūto PVN summu uzrādīt kā zaudētos parādus? Kādas darbības jāveic uzņēmumam? Vai pietiek, ja nosūta paziņojumu maksātnespējas administratoram par PVN iekļaušanu priekšnodoklī? Vai drīkst samazināt summu, kas iepriekš uzrādīta kreditora pieteikumā? Varbūt tagad nav jādara nekas, bet jāgaida, kad debitors tiks likvidēts?
Pievienotās vērtības nodoklis
17:27, 21. Jan. 2014
Uzņēmums veic gan apliekamus, gan neapliekamus darījumus (neapliekamo darījumu īpatsvars ir 98% no kopējās darījumu vērtības). Atsevišķa uzskaite iegādātajām precēm un pakalpojumiem netiek veikta. Atskaitāmā priekšnodokļa summu uzņēmums aprēķina, izmantojot Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 98.panta 2.daļā minēto proporcijas aprēķinu. Uzņēmums decembrī iegādājās vieglo automašīnu no Vācijā reģistrētas apliekamas personas. Automašīna nav reprezentatīva. Kā pareizi atspoguļot šādu darījumu PVN deklarācijā? Vai jāaprēķina proporcija atskaitāmajam priekšnodoklim no šī konkrētā darījuma?
Pievienotās vērtības nodoklis
10:58, 16. Jan. 2014
Uzņēmumam ir vieglais transportlīdzeklis, kas tiek nomāts operatīvajā nomā no līzinga kompānijas. Šo transportlīdzekli lieto uzņēmuma valdes loceklis, kurš nesaņem atlīdzību par darbu valdē. No valdes locekļa tiek iesniegtas ceļazīmes un degvielas čeki uzņēmuma grāmatvedībā, kas tiek iekļauti saimnieciskajos izdevumos. Vai šadā gadījumā ir jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN)? Transportlīdzeklis ir iegādāts 2013.gada decembrī. Kad un vai to ir nepieciešams reģistrēt Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD)?
Transportlīdzekļa nodokļi
20:08, 14. Jan. 2014
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) apsaimnieko daudzdzīvokļu māju, kura tiks siltināta. Apsaimniekošana iedzīvotājiem ir ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) neapliekams darījums, tādēļ jautājums - vai mājas siltināšanas izmaksām jāpiemēro PVN apgriezto maksāšanas kārtību, vai nē? Siltināšanas projekts paredz 50% Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu. Vai ES atbalsts mājas siltināšanai būs nākamo periodu ieņēmumi (daudzdzīvokļu māja nav SIA bilancē)?
Pievienotās vērtības nodoklis
19:44, 14. Jan. 2014
Pēc lasītāju lūguma pie I.Matules publikācijas "Svētku izdevumiem piemērojamie nodokļi" vaicājam Valsts ieņēmumu dienesta skaidrojumu jautājumā par nodokļu piemērošanu Ziemassvētku izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
12:23, 10. Jan. 2014
Vai darījuma summas ir jāapliek ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) šādās situācijās: par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām; par preču paraugiem, kas bez atlīdzības tiek izsniegti klientiem?
Pievienotās vērtības nodoklis
16:41, 9. Jan. 2014
Nerezidents (fiziskā persona) izsniedza Latvijas uzņēmumam aizdevumu. Procenti saskaņā ar aizdevuma līgumu tiek aprēķināti 1 reizi gadā par faktiski neatmaksāto summu, bet netiek izmaksāti 2-4 gadu laikā. Kādas ir nodokļu sekas procentu nemaksāšanas gadījumā nerezidentam, ņemot vērā, ka uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) jāietur procentu izmaksāšanas brīdī? Vai var aizdevuma summu kopā ar aprēķinātiem procentiem kapitalizēt (ieguldīt uzņēmuma pamatkapitālā)?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
11:55, 8. Jan. 2014
Latvijā reģistrēts uzņēmums vēlas sniegt starpniecības pakalpojumus ofšora zonā reģistrētam uzņēmumam. Vai par šiem darījumiem jāsniedz atskaites Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un kā tas ietekmēs uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
18:07, 3. Jan. 2014
Uzņēmums novembrī reģistrējas par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju un izvēlas piemērot PVN likuma 137. pantā noteikto īpašo nodokļa maksāšanas kārtību (t.s. kases metodi). Ja par periodu no 2012. gada oktobra līdz 2013. gada septembrim (ieskaitot), sasummē izrakstītās pavadzīmes par pārdoto produkciju, ir pārsniegts LVL 35 000 slieksnis. Ja vērtē iepriekšējo 12 mēnešu laikā saņemto samaksu par pārdoto produkciju (t.i., apliekamos darījumus saskaita pēc kases principa), tad LVL 35 000 slieksnis vēl nav pārsniegts. Un attiecīgi jautājums - vai, nosakot LVL 35 000 apliekamo darījumu kopsummu, vienmēr ir jāvadās pēc parastās PVN kārtības, vai var tomēr vērtēt pēc īpašās kārtības (ja nodokļu maksātājs to ir izvēlējies)?
Pievienotās vērtības nodoklis
09:09, 28. Dec. 2013
Mūsu uzņēmuma darbinieki dodas komandējumos uz Lietuvu, Igauniju, Vāciju. Par naktsmītni – viesnīcas pakalpojumiem uzņēmums saņem rēķinu bez attiecīgās valsts pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Maksājums parasti tiek veikts ar pārskaitījumu. Vai šādiem rēķiniem ir jārēķina PVN reversā kārtībā? Ja jārēķina reverss – vai jāpiemēro PVN 21% likme vai tomēr 12%? Un kur šādas summas uzrādīt PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis
08:27, 28. Dec. 2013