Kā pareizi noformēt darbinieka uzvārda maiņu? Vai ir jāsagatavo rīkojums? Ja jā, kāds ir rīkojuma teksts? Vai arī šādā gadījumā jāveic izmaiņas līgumā, norādot jauno uzvārdu?
Lietvedība
15:07, 18. Sep. 2017
Darbinieks strādā pamatdarbā skolā par saimniecības pārzini, kā arī papildu darbā par skolotāju. Darbinieks vēlas doties atvaļinājumā. Vai viņš var izmantot atvaļinājumu arī papildu darbā? Vai, dodoties atvaļinājumā pamatdarbā, ir jāturpina veikt papildu darbs? Vai vidējā izpeļņa jārēķina tikai no pamatdarba algas vai arī no papildu darba algas?
Atvaļinājums
14:52, 15. Sep. 2017
Darba devējs pieņēma darbā darbinieku, kas uzsāka darbu pirmdien. Pēc 1.darba dienas bija saprotams, ka darbinieks nav kvalificēts un neprot veikt konkrēto darbu, turklāt jau radījis zaudējumus. Darba devējs arī saņēma sūdzību no klienta, kas rada negatīvu ietekmi viņa reputācijai. 2.darba dienā situācija pasliktinājās, un darba devējs nolēma pārtraukt darba attiecības ar konkrēto darbinieku. Darba devējs sagatavoja rīkojumu par darba attiecību pārtraukšanu pārbaudes laikā. Saskaņā ar normatīvo regulējumu darbiniekam jāstrādā vēl 3 dienas, līdz ar to pēdējā darba diena būtu piektdiena. Vai šajās dienās darbinieku var nenodarbināt?
Darba samaksa
08:00, 11. Sep. 2017
Ar valdes locekli noslēgts darba līgums. Puses vienojas, ka piemēros Darba likuma (DL) 148.pantu, tādējādi netiks veikta darba laika uzskaite, kā arī mērīts vai iepriekš noteikts darba laika ilgums. Kā nosakāma darba alga šādā gadījumā? Vai darbiniekam drīkst paredzēt mēnešalgu, kas ir mazāka par minimālo algu, piemēram, 100 EUR?
Darba samaksa
08:00, 7. Sep. 2017
Līdz šim Darba likumā (DL) nebija noteikts regulējums, kā aprēķināt darbinieka stundas algas (tarifa) likmi, tomēr gadījumi, kad tas nepieciešamas, praksē ir samērā bieži. 16.08.2017. spēkā stājās grozījumi DL, ar kuriem šis robs regulējumā tiks aizpildīts.
Darba samaksa
08:00, 6. Sep. 2017
Darbiniekam noteikts pārbaudes laiks. Kādu dienu viņš neierodas darbā, neatbild uz telefona zvaniem un e-pastiem. Kā šādā situācijā rīkoties darba devējam? Vai drīkst uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārbaudes laikā nav sasniedzams? Vai ir pietiekami ar vadītāja rīkojumu, ka darbinieks nav izturējis pārbaudes laiku?
Tiesības
11:53, 29. Aug. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības
08:00, 25. Aug. 2017
Darbinieks nosūtīts komandējumā piedalīties konferencē. Darbiniekam brokastis ir iekļautas viesnīcas izdevumos, bet pusdienas tiek nodrošinātas konferences laikā. Vai šādā situācijā dienas naudu drīkst izmaksāt 100% apmērā?
Tiesības
13:18, 16. Aug. 2017
Šovasar, 13. un 27.jūnijā, Ministru kabinetā (MK) tika izskatīti un pieņemti lēmumi uz Saeimu paralēli virzīt 2 Darba likuma (DL) grozījumu likumprojektus. Tajos paredzētas līdzšinējās kārtības izmaiņas, kas vienlaikus ietekmēs gan darba devēju, gan darbinieku tiesības un intereses.
Tiesības
08:00, 14. Aug. 2017
01.06.2017. stājās spēkā jaunais Profesiju klasifikators. Kas mainījies, salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu, kā tajā orientēties, un vai turpmāk būs vienkāršāk atrast darbinieka amatam atbilstošo profesijas kodu?
Lietvedība
08:00, 9. Aug. 2017
Vai un kā drīkst dalīt tēvu atvaļinājumu? Vai darba devējs drīkst atteikt, ja tēvs grib dalīt šo atvaļinājumu 2 daļās - 5 dienas katrā?
Atvaļinājums
10:49, 4. Aug. 2017
Tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu rodas par katru nostrādāto dienu. Vai tad, ja darbinieks izmantojis šādu atvaļinājumu avansā, bet, atgriežoties no atvaļinājuma, tiek atlaists vai aiziet no darba, viņam ir jāatmaksā darba devējam avansā saņemtā atvaļinājuma nauda? Vai šo atvaļinājuma naudu darba devējs var ieturēt, piemēram, no izmaksājamās darba algas par pēdējo nostrādāto mēnesi? Savukārt, ja šādas algas nav vai tā jau ir izmaksāta, vai darbiniekam tiešām no sava konta jāpārskaita noteikta naudas summa darba devējam? Vai avansā izmaksāto atvaļinājuma naudu var ieturēt no atlaišanas pabalsta?
Atvaļinājums
09:16, 31. Jūl. 2017
Saistībā ar jaunā Profesiju klasifikatora ieviešanu visiem darba devējiem ir pienākums pārbaudīt, vai viņu darbinieku kodi ir mainījušies. Vai tad, ja darbiniekiem ir mainījušies kodi, ir jāsagatavo grozījumi darba līgumos?
Lietvedība
15:17, 14. Jūl. 2017
Sākot ar 01.09.2016., darbiniekam noteikts nepilnais darba laiks - 4 stundas dienā, atļaujot viņam nepilnā darba laika mēneša stundu kopskaitu nostrādāt no katra mēneša 1. līdz 15.datumam. Par nepilnajā darba laikā veiktajiem darba pienākumiem darbiniekam noteikta darba alga 350 EUR apmērā. Darbiniekam no 2.maija līdz 31.maijam ir piešķirts atvaļinājums. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu?
Atvaļinājums
08:00, 4. Jūl. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums
08:00, 3. Jūl. 2017