Vēl pirms dažiem gadiem biju diezgan entuziastiska par e-rēķinu ieviešanu uzņēmumu grāmatvedībā, lai veicinātu rēķinu apstrādes procesu automatizāciju. Tomēr, darbojoties starptautiskā vidē, saskaros ar apstākļiem, kuros mans entuziasms ir stipri mazinājies. E-rēķinu ieviešanai uzņēmumā ir divi galvenie motivatori – normatīvo aktu prasības konkrētās valstīs un/vai rēķinu apstrādes procesu automatizācija uzņēmumā.
Klausies
Strukturētie e-rēķini
06:00, 29. Apr. 2024
Elektroniskais paraksts ir viens no zināmākajiem rīkiem, kuru izmanto digitālajā vidē. Taču ne visos biznesa procesos ir nepieciešams paust gribu vai apstiprināt saistības, ko nodrošina eParaksts. Bieži vien vajadzīgs tikai stingrs apstiprinājums par dokumenta vai kāda procesa autentiskumu, izcelsmi vai saturu. Te palīgā nāk eZīmogs!
Svarīgi 10:22, 15. Mar. 2024
Vai strukturētie e-rēķini jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu? Vai e-rēķini vispār jāparaksta no juridiskās puses?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 25. Jan. 2024
Atsauce rēķinā – tikai formalitāte? Kad jāveic priekšnodokļa korekcija? Neētiska rīcība – morāls kaitējums? Viens pārkāpums – divi sodi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 1. Sep. 2023
Pievienotās vērtības nodokļa 0% likmes piemērošana piegādes jeb realizācijas darījumos Eiropas Savienības teritorijā ir visai riskanta. Tādu secinājumu nākas izdarīt, vērtējot pēdējo gadu Administratīvās tiesas praksi nodokļu strīdu jomā un ņemot vērā arī Valsts ieņēmuma dienesta aktuālo tendenci nekorekti interpretēt pievienotās vērtības nodokļa sistēmas funkcionēšanas pamatprincipus.
Nodokļi 06:00, 6. Sep. 2023
Tiek saņemts elektroniskais dokuments XML formātā, kas tiek ielasīts grāmatvedības programmā. Valsts ieņēmumu dienests (VID) lūdz atsūtīt darījuma apliecinošu dokumentu. Vai VID ir jānosūta šī darījuma dokuments XML formātā?
Uzņēmumi arvien vairāk savus biznesa procesus – klientu apkalpošanu, sadarbību ar partneriem un piegādātājiem, loģistiku – organizē digitāli. Digitāli – tas nozīmē ātrāk, ērtāk, pārskatāmāk – ja vien digitālos procesus esam izveidojuši, nevis dublējot analogo vidi un procesus, bet gan pilnveidojot tos un izslēdzot liekas darbības, ko iespējams automatizēt.
Svarīgi 10:08, 21. Feb. 2023
Grāmatvedības likumā, kas stājās spēkā šāgada 1. janvārī, ir paredzēta kvalificēta elektroniskā zīmoga jeb e-zīmoga izmantošana ārējos attaisnojuma dokumentos tajos gadījumos, ja šos dokumentus ir nepieciešams apliecināt. Kas ir šis e-zīmogs?
Dokumenti 06:00, 28. Mar. 2022
Vismaz vienā ziņā mans un Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis sakrīt – mums ir izteikta nepatika pret tiem, kas ļaunprātīgi izvairās no nodokļu nomaksas jeb rada krimināli sodāmas shēmas. Te ir runa par trim galvenajām kategorijām – pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanu, aplokšņu algām un ienākumu slēpšanu ofšoros.
Citi 07:00, 28. Jan. 2022
Turpinot izskatīt attaisnojuma dokumentu noformēšanas prasības, šoreiz pievērsīsimies nodokļa rēķina un preču piegādes dokumenta noformēšanas specifikai.
Grāmatvedība 07:00, 12. Jūl. 2021
Valsts sekretāru sanāksmē jūlija sākumā tika izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 178 “Kārtība, kādā piemērojami starptautiskajos līgumos par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu noteiktie nodokļu atvieglojumi”. Aplūkosim plānotās izmaiņas!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 26. Aug. 2020
Nereti ir tā, ka piegādātājs elektroniski atsūta ieskanētu rēķinu, kas nav e-dokuments, un aktu par darbu izpildi, bet dokumentu oriģināli netiek nosūtīti. Tāpat arī mēs izrakstām rēķinu un aktu par izpildītajiem darbiem, nosūtām klientam pa pastu, bet klients neatsūta parakstītu darbu izpildes aktu, tomēr naudu samaksā. Saņemot apmaksu, mēs saprotam, ka klients ir pieņēmis darbu un nav strīda par to, bet mums nav parakstīts darbu izpildes akts no klienta puses. Vai ir svarīgi, lai būtu klienta paraksts, ja neviena no pusēm darījumu neapstrīd un norēķini ir veikti.
Dokumenti 10:00, 11. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2019.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:57, 2. Aug. 2019
2018.gada novembrī un decembrī publicēti vairāki interesanti Eiropas Savienības Tiesas nolēmumi, kas skar Eiropas Savienības dalībvalsts tiesības veikt pievienotās vērtības nodokļa uzrēķinu, pamatojoties uz aplēsēm par ieņēmumu apmēru konkrētās saimnieciskās darbības nozarēs (lieta C-648/16) un par atskaitāmo priekšnodokli, kurš noteikts, pamatojoties uz ekspertu aplēsēm par materiālu un citu resursu patēriņu nekustamā īpašuma celtniecībā (lietaC‑664/16).
Nodokļi 07:00, 26. Apr. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:55, 4. Jan. 2019
Daudzos uzņēmumos jau veiksmīgi ieviesta pašapkalpošanās elektroniskā formā, vairāku gadu laikā izstrādāti iekšējie noteikumi, tomēr ir lietas, par ko joprojām daudzi nav aizdomājušies. Piemēram, iesniegumu par atvaļinājuma piešķiršanu vai citiem personāla jautājumiem var rakstīt arī e-pastā. Kā notiek informācijas aprite šādā gadījumā?
Lietvedība 07:00, 15. Aug. 2018
Valsts ieņēmumu dienests savā tīmekļa vietnē publicējis uzziņu "Par Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanu", kas sagatavota pēc tulkošanas pakalpojumu sniedzēja, kura klienti ir gan fiziskās, gan juridiskās personas, pieprasījuma. Iesniedzējs interesējas par klientu personas datu aizsardzības nepieciešamību.
VID informācija 10:14, 13. Aug. 2018
Pēdējā gadu desmitā arvien vairāk runā par to, ka mēs dzīvojam grūti prognozējamā elektronizācijas un robotizācijas laikā, ka nav iespējams uzņēmumiem izstrādāt ilgtermiņa stratēģiju un mērķus. Ilgtermiņa mērķu trūkuma dēļ vadītāju uzmanība tiek sadrumstalota, tā tiek pievērsta ikdienas darba uzdevumiem un kontrolei, tā visu līmeņu vadība lēnām sāk nodarboties ar mikromenedžmentu. Kādas ir tā sekas darbinieku motivācijā?
Personāla vadība 07:00, 15. Jūn. 2018
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
Elektronisko dokumentu lietošana jau labu laiku ir kļuvusi par grāmatvežu ikdienu, tomēr "iFinanses" redakcijā joprojām saņemam daudz jautājumu par pareizu dokumentu noformēšanu, piemēram, ja dokumentam nav paraksta. Kā uz elektronisko dokumentu noformēšanu raugās Valsts ieņēmumu dienests?
Dokumenti 08:00, 23. Jan. 2017
Vai pavaddokuments, uzņēmumam pārvadājot savas preces Latvijas teritorijā no vienas struktūrvienības uz otru (iekšējā preču pārvietošanas pavadzīme), var būt elektroniski? Piemēram, šoferim ir planšete, kur PDF failā ir dokumenti.
Dokumenti 08:00, 15. Nov. 2016
Vai, noslēdzot savstarpēju rakstisku vienošanos ar darījuma partneri par elektronisko rēķinu apmaiņu, kuri parakstīti ar elektronisko parakstu, ir nepieciešams iesniegt darījuma partnerim arī elektroniskos datus, kas apstiprinātu parakstītāja identitāti un nodrošinātu elektroniskā dokumenta autentiskumu? Vai tomēr darījuma partnerim nav pamata pieprasīt šādus identifikācijas rīkus un pietiek tikai ar noslēgto savstarpējo vienošanos?
Dokumenti 09:00, 17. Dec. 2015
Rūpnieciskais īpašums padara ikdienas dzīvi ērtāku, un tā efektīva aizsardzība ir nepieciešama, lai personas, kas radījušas šādus objektus, būtu drošas, ka to tiesības tiks atzītas un novērtētas. Rūpnieciskā īpašuma objektu aizsardzība un izņēmuma tiesību iegūšana ir saistīta arī ar to reģistrāciju Patentu valdē (PV). Šinī procesā bieži vien rodas arī dažādas strīdus situācijas, kurās ieinteresētās personas iebilst pret PV lēmumiem.
Saimnieciskā darbība 15:30, 27. Aug. 2015
No 01.08.2015. visiem pretendentiem uz valsts un pašvaldību iepirkumiem ir jānodrošina, ka viņu darbinieku vidējā stundas tarifa likme nav zemāka par 80% no darba ņēmēju vidējās stundas tarifa likmes attiecīgajā profesiju grupā valstī, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 11:17, 31. Jūl. 2015
Elektroniskie pievienotās vērtības nodokļa (PVN) rēķini (e-PVN rēķini) Latvijā tiek lietoti jau samērā ilgi. Komersantiem, kas dažādu iemeslu dēļ (piemēram, izmaksu samazināšana, "zaļā" domāšana, ātrāka un ērtāka informācijas apstrāde u.c.) tos lieto, jau ir izveidojusies sava prakse un lietošanas paradumi. Bet vai ir pamats teikt, ka e-PVN rēķinu lietošanā gan iekšzemes, gan pārrobežu darījumos viss ir zināms un ar problēmām nesaskaramies?
Dokumenti 09:18, 17. Aug. 2015
Notariālais izpildu akts ir salīdzinoši jauns tiesību instruments, tāpēc par tā piemērošanu vēl ir domstarpības. Piemēram, vai nostiprinājuma lūgumam pievienots notariālais izpildu akts par saistības piespiedu izpildīšanu bezstrīdus kārtībā un aizdevuma līgums var būt par pamatu hipotēkas nostiprināšanai zemesgrāmatā?
Saistību tiesības 09:26, 9. Jūl. 2015
Elektroniskie rēķini kļūst aizvien izplatītāki, turklāt no šī gada izmaiņas notikušas arī automātiskajā rēķinu apmaksā. Kādas ir normatīvo aktu prasības, lai elektroniskajam dokumentam būtu juridisks spēks un to varētu iesniegt, piemēram, tiesā kā pierādījumu?
Dokumenti 11:07, 16. Mar. 2015
Elektroniska dokumentu aprite un drošs elektroniskais paraksts ir rīki, kas var atvieglot ikviena grāmatveža ikdienu. Arvien vairāk uzņēmumu ievieš elektroniskos dokumentus, tāpēc grāmatvežiem ir būtiski saprast svarīgāko, kas attiecas uz viņu darbu.
Dokumenti 10:08, 27. Feb. 2015
Rēķinus klientiem sagatavojam elektroniski, tajos ir iekļauti visi likumā "Par grāmatvedību" noteiktie rekvizīti, un tie tiek nosūtīti klientam pa elektronisko pastu. Nekādi līgumi pusēm noslēgti nav, bet visi rēķini tiek parakstīti ar VAS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) izsniegto drošo elektronisko parakstu. Taču klienti bieži nepieņem mūsu rēķinus ar drošo elektronisko parakstu, argumentējot, ka Elektronisko dokumentu likums atļauj elektronisku dokumentu (rēķinu) nosūtīšanu, tikai ir jānosaka elektroniskās apliecināšanas (autorizācijas) kārtība.
Dokumenti 11:15, 6. Feb. 2015
Kā es varu būt pārliecināts par preces brenda autentiskumu, ja prece iegādāta, piemēram, Ķīnā? Vai ir likumīgi šādu preci izplatīt? Piegādes kompānija apgalvo, ka prece ir īsta. Vai izplatīšanas tiesības ir tikai oficiālajam dīlerim?
Saimnieciskā darbība 15:40, 7. Feb. 2014
Eiropas Savienības normatīvais akts – Padomes 1992. gada 12. oktobra Regula (EEK) Nr. 2913/92 par Kopienas muitas kodeksa izveidi (turpmāk – Muitas kodekss) nosaka, ka visām precēm, kuras nodod kādā muitas procedūrā, ir jābūt deklarētām šai muitas procedūrai. Preču uzrādīšana muitas iestādē un muitas deklarācijas iesniegšana norāda uz personas vēlmi attiecīgajām precēm pieteikt muitas procedūru vai režīmu, tādējādi nododot šīs preces tirdzniecībai ar valstīm, kas nav ES dalībvalstis vai to apritei ārpus ES robežām.
Dokumenti 17:29, 1. Mar. 2013
Nodokļu administrācijas kompetencē ietilpst nodokļu kontroles pasākumu veikšana saskaņā ar spēkā esošo normatīvo aktu prasībām. Attiecībā uz nodokļu administrācijai iesniegto nodokļu deklarāciju un pārskatu kontroli tiek veikts nodokļu audits un datu atbilstības pārbaudes. Muitas iestāžu administrēto nodokļu maksājumu kontrole tiek pakļauta vispārējai nodokļu kontroles kārtībai, kas noteikta nacionālajos normatīvajos aktos, un konkrēti likumā Par nodokļiem un nodevām (likums par NN), taču sakarā ar to, ka galvenie muitas lietas regulējošie normatīvie akti ir tieši piemērojamās Eiropas regulas, tad, veicot nodokļu kontroles pasākumus, par muitas nodokļu nomaksas kontroli piemērojami regulu nosacījumi. Šajā publikācijā tiks aplūkoti atsevišķi īpaši noteikumi attiecībā uz pēcmuitošanas pārbaužu veikšanu saskaņā ar ES normatīvajiem aktiem nodokļu audita vai datu atbilstības pārbaudes ietvaros.
Citi 09:46, 19. Dec. 2012
Pēdējā laikā uzņēmumu vadītāji mēdz sūdzēties — grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji (turpmāk tekstā GPS) par grāmatvedības datu nodošanu elektroniski prasa papildu samaksu, sakot, ka dati pieder GPS.
Līgumi 12:18, 20. Sep. 2012
Lai komersants būtu pārliecināts, ka plāno rīkoties likumīgi, ieviešot pašu izstrādātu elektronisko parakstu, ko vienlaicīgi būs atzinuši darījumu partneri, būs ievērojis likumā Par grāmatvedību, Elektronisko dokumentu likumā un MK 28.06.2005. noteikumos Nr.473 Elektronisko dokumentu izstrādāšanas, noformēšanas, glabāšanas un aprites kārtība valsts un pašvaldību iestādēs un kārtība, kādā notiek elektronisko dokumentu aprite starp valsts un pašvaldību iestādēm vai starp šīm iestādēm un fiziskajām un juridiskajām personām (MK noteikumi Nr.473) noteiktās prasības, sniegšu savu viedokli šajā jautājumā.
Dokumenti 13:10, 25. Jūl. 2012
Daudzo normatīvo aktu grozījumu rezultātā ir izveidojusies situācija, ka starp grāmatvežiem valda apjukums, kādas tagad ir obligātās prasības preču pavadzīmju noformēšanā, un vai vispār šobrīd ir tāds dokuments kā preču pavadzīme. Šīs publikācijas mērķis ir izanalizēt valdošos mītus un izkliedēt neskaidrības.
Dokumenti 09:58, 25. Mai. 2012
Dokumentu izmantošanā arvien nozīmīgāku vietu līdzās tradicionālajam dokumentu nesējam – papīram, ieņem elektroniskie dokumenti. Būtiskas izmaiņas skārušas grāmatvedības dokumentus - gan dokumentu uzskaitē, gan to saglabāšanā un izmantošanā. Palielinoties elektronisko dokumentu īpatsvaram, rodas daudz jautājumu, kā saglabāt elektroniskos un papīra dokumentus. Neatkarīgi no tā, vai tā ir valsts, pašvaldību institūcija vai privāts uzņēmums, biedrība u.c., jautājumi ir vieni un tie paši.
Dokumenti 11:38, 15. Feb. 2012
Aizvien biežāk praksē tiek izmantoti dokumenti, kas sagatavoti un arī parakstīti elektroniski, tāpēc dažkārt var rasties šaubas, vai saņemtais elektroniskais dokuments ir atzīstams par elektroniski parakstītu un kā pārliecināties par atbilstību. Šajā publikācijā uzskatāmi aplūkosim, kā veikt droša elektroniskā paraksta pārbaudi.
Līgumi 10:38, 6. Okt. 2011