Mikrouzņēmuma darbības veids ir dizaina pakalpojumu sniegšana. Rēķins par veiktajiem darbiem tiek izrakstīts klientam tikai pēc pilnīgas darba pabeigšanas. Kā grāmatot ieņēmumus, ja darbs tika uzsākts un daļēji veikts 2018.gada beigās, bet tiks pabeigts 2019.gadā? Vai ir jāatzīst uzkrātie ieņēmumi par to daļu darba, kas veikta 2018.gadā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 30. Apr. 2019
Uzņēmums pārdod fiziskai personai lietotu nekustamo īpašumu (dzīvokli). Noslēgts pirkuma līgums. Līgumā paredzēts, ka samaksa par nekustamā īpašuma piegādi ir veicama pa daļām vairākos pārskata periodos. Tāpat noteikts, ka īpašums pircēja īpašumā pāries (t.i., tiks reģistrēts zemesgrāmatā) tad, kad tiks veikts pēdējais maksājums par īpašuma iegādi. Kā korekti veikt šī darījuma atspoguļošanu grāmatvedības kontos? Kurā periodā jāatzīst ar īpašuma pārdošanu saistītie ieņēmumi?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 27. Nov. 2018
Uz gada beigām, veicot noslēgto līgumu izpildes novērtējumu, ir aplēsts, ka līdz 31.decembrim paveikti 20% no līgumā paredzētā darba apjoma 25 000 eiro vērtībā. Līdz ar to uzņēmums gada beigās veido uzkrātos ieņēmumus 5000 eiro apmērā. Kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina (PZA) postenī jāuzrāda šie uzkrātie ieņēmumi – "Neto apgrozījums" vai "Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi"?
Arhīvs
Gada pārskats
08:28, 13. Mai. 2019
Lūdzam Valsts ieņēmumu dienestu (VID) izskaidrot, kā parastam cilvēkam jēgpilni izmantot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), jo apgalvojums, ka EDS ikviens var sekot līdzi saviem ieņēmumiem un nodokļu situācijai, nav īsti pareizs. Jā, EDS var apskatīt prognozēto mēneša neapliekamo minimumu var arī atrast par cilvēku samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli un sociālās iemaksas pa mēnešiem. Taču informāciju par šī gada ieņēmumiem nevaru atrast, un, visticamāk, tā ir jājautā savam grāmatvedim vai ienākumu izmaksātājam. Pat ja informācija par pārskata gada ieņēmumiem būtu atrodama EDS, cilvēkam vēl būtu jāspēj izvērtēt, vai VID prognozētais neapliekamais minimums viņam pienākas vai nē, vai varbūt pienākas citā apmērā.
Arhīvs
Vidējā izpeļņa
07:00, 9. Nov. 2018
Personai ir zemnieku saimniecība (ZS), kuras pamatdarbība ir graudkopība. ZS ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja. Persona ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja (pašnodarbināta persona), grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstu sistēmā. 2018.gadā tika izrakstīti rēķini par pārdotajiem graudiem, bet nauda par rēķiniem ZS norēķinu kontā ienāca tikai 2019.gadā. Pēc būtības 2018.gadā izrakstītās pavadzīmes ir par 2018.gada ražu, un arī 2018.gada izdevumi ir attiecināmi uz šiem ieņēmumiem. Kā šos ieņēmumus pareizi uzrādīt, gatavojot gada ienākumu deklarāciju?
Arhīvs
Gada deklarācija
07:00, 20. Mai. 2019
Mūsdienīgam uzņēmumam ikdienā ir daudzi un dažādi mērķi un uzdevumi – jāspēj izdzīvot konkurences apstākļos, jānodrošina sekmīga darbība, jāveido pievilcīga darba vide un nemitīga attīstība utt. Ir svarīgi izmantot dažādas iespējas, kā sasniegt šos un citus mērķus.
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 19. Okt. 2018
Ļubovas Ovsjaņņikovas publikācijā “Gada pārskats papīra un elektroniskā formātā – salīdzinām!” (iFinanses, 12.11.2019.) minēts, ka Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā strukturētais pielikums satur būtisku neatbilstību – tajā nav datu par iepriekšējo pārskata periodu. Taču Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 12.pantā par iepriekšējā pārskata gada skaitļiem papīra formā sagatavotajam pārskatam nav minēts finanšu pārskata pielikums. Kur norādīts, ka finanšu pārskata pielikumā ir jāuzrāda iepriekšējā pārskata gada skaitļi?
Gada pārskats 07:00, 2. Dec. 2019
19.novembrī pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt izdevumu kompensāciju normas komandējumiem un darba braucieniem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:30, 2. Dec. 2019
14.novembrī pieņemti grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020.gada 1.janvārī, bet atsevišķi grozījumi stāsies spēkā 2021.gada 1.janvārī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:00, 3. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:55, 3. Dec. 2019
Esmu SIA valdes locekle, kura, pamatojoties uz likuma “Par grāmatvedību” 3.pantu, grāmatvedību kārto pati, jo esmu kapitālsabiedrības vienīgā valdes locekle un dalībniece. Valsts ieņēmumu dienests (VID) pārbaudē vaicāja, vai man ir atbilstoša izglītība grāmatvedībā. Man ir atbilstoša izglītība, bet vai VID ir tiesīgs to vaicāt? Jo likumā “Par grāmatvedību” rakstīts, ka šīs prasības neattiecas uz uzņēmuma vadītāju, kas grāmatvedību var kārtot pats.
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 22. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2020.gada 1.janvārī stājas spēkā grozījumi likumā "Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli”.
Arhīvs
VID informācija
14:50, 29. Nov. 2019
Kā zināms, reprezentatīvas automašīnas iegādes, kā arī degvielas un uzturēšanas izdevumi tiek uzskatīti par nesaistītiem ar saimniecisko darbību ar visām no tā izrietošajām nodokļu sekām. Bet kas notiek ar nodokļiem, ja reprezentatīva automašīna tiek patapināta no cita uzņēmuma? Izskatām Valsts ieņēmuma dienesta uzziņu!
Arhīvs
Transportlīdzekļa nodokļi
07:00, 27. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 22.novembrī sagatavojis informatīvo materiālu par grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr.585 “Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” (Noteikumi), kas stājas spēkā 2019.gada 22.novembrī.
Arhīvs
VID informācija
14:30, 25. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par izmaiņām neapliekamā minimuma aprēķinā, kas stājas spēkā 2019.gada 22.novembrī.
Arhīvs
VID informācija
10:00, 26. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar fizisku personu!
Arhīvs
VID informācija
11:30, 22. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar juridisku personu!
Arhīvs
VID informācija
11:30, 21. Nov. 2019
Uzņēmums nodarbojas ar koka izstrādājumu ražošanu un pārdošanu. Ir plānots iegādāties izejmateriālus no Ķīnas. Kas notiek ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksu un uzrādīšanu PVN deklarācijā, ja uzņēmums ir vai nav saņēmis atļauju piemērot īpašo režīmu importam no Valsts ieņēmumu dienesta? Kā šis darījums tiek atspoguļots PVN deklarācijā abos variantos?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 5. Dec. 2019
Likumā “Par grāmatvedību” veikti grozījumi, papildinot to ar normām, kas nosaka administratīvo atbildību grāmatvedības jomā un kompetenci sodu piemērošanā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Arhīvs
Likumdošana
10:53, 12. Nov. 2019
Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.399 “Noteikumi par sabiedrību sagatavoto finanšu pārskatu vai konsolidēto finanšu pārskatu elektroniskā noraksta formu” noteikts, ka Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) jāiesniedz gada pārskata elektroniskais noraksts. Kāda tad ir/nav atšķirība starp papīra formā sagatavoto un EDS iesniegto gada pārskatu? Kā pareizi saprast MK noteikumos noteikto par gada pārskata elektroniskā noraksta formu? Vai un kā tā atšķirsies no papīra formā sagatavotā gada pārskata?
Arhīvs
Gada pārskats
07:07, 12. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis jaunu informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 1.daļu – par darba līgumu!
Arhīvs
VID informācija
13:39, 15. Nov. 2019
Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs iegādājas lietotu automašīnu sev kā pamatlīdzekli no Vācijas PVN maksātāja. Vācijas uzņēmums drošības pēc pārdod šo lietoto automašīnu nevis ar PVN 0% likmi, bet savas valsts PVN likmi. Tad, kad šī lietotā automašīna tiks reģistrēta Latvijas CSDD uz juridiskās personas vārda, apliecinājums jānosūta Vācijas uzņēmumam, kas atgriezīs PVN. Vācijas uzņēmums solīja, solīja, taču PVN tā arī neatgrieza. Latvijas uzņēmuma vadība uzrakstīja PVN atmaksas pieteikumu Vācijas ieņēmumu dienestam, bet tas atteicās atmaksāt PVN, jo šim darījumam bija jāpiemēro PVN 0% likme un darījuma partneri paši ir vainīgi, ka to neizmantoja.
Pievienotās vērtības nodoklis 10:00, 10. Dec. 2019
Jautājums par automašīnas iegādi – pikapu, kas atbilst N1G kategorijai (kravas transporta kaste). No Pievienotās vērtības nodokļa likuma un Valsts ieņēmumu dienesta skaidrojumiem par priekšnodokļa atskaitīšanu līdz galam nav skaidrības, kam tad ir jābūt un kas ir jādara, lai varētu to atskaitīt 100% apmērā!
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 19. Nov. 2019
Seguma rādītāji ir vieni no populārākajiem uzņēmuma finanšu datu analīzes rādītājiem, ar kuru palīdzību salīdzinoši vienkāršā veidā var gūt ātru priekšstatu par uzņēmumu, noskaidrojot, piemēram, cik liels ir tā saistību īpatsvars bilancē un vai tam ir pietiekami naudas līdzekļi īstermiņa izdevumu segšanai.
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 15. Nov. 2019
Latvijas sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, saražojusi un uzmontējusi ēku Zviedrijā. Garantijas periodā, lai Latvijas PVN maksātājam pašam nebūtu jābrauc labot defekti, šos darbus veic Zviedrijas PVN maksātājs, kurš Latvijas sabiedrībai izraksta rēķinu par nekustamajā īpašumā veiktajiem remontdarbiem. Rēķinā tiek norādīts PVN – 0%. Kā šāds darījums jādeklarē PVN deklarācijā?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 14. Nov. 2019
Saeima 14.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžetu, vidēja termiņa budžeta ietvara 2020., 2021. un 2022.gadam likumu, kā arī grozījumus 26 likumos, kas saistīti ar budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Arhīvs
Likumdošana
11:06, 15. Nov. 2019
Komerclikuma 161.panta 6.daļa nosaka: Dividendes, kas nav izņemtas 10 gadu laikā, pāriet sabiedrības īpašumā, izņemot gadījumus, kad atbilstoši likumam noilgums uzskatāms par pārtrauktu vai apturētu. Par laikā neizņemtajām dividendēm, ja tas noticis dalībnieka vainas dēļ, procentus nemaksā. Skaidrojam, kas šie ir par gadījumiem!
Arhīvs
Dalībnieks un valdes loceklis
07:00, 22. Nov. 2019
Šī gada 22.novembrī spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta noteikumos par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai. Līdz ar to gaidāmas vairākas būtiskas izmaiņas neapliekamā minimuma aprēķināšanā.
Arhīvs
Likumdošana
13:54, 21. Nov. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
No kļūdām mācās
0
13.oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta starptautiskā kļūdīšanās diena (Day for failure), kad cilvēki pārdomā un dalās ar savām neveiksmēm, un mācās no savām (labāk jau – citu) kļūdām. Tāpēc – ja nu kādam grāmatvedībā gadījusies kļūda, tā vienkārši jāatzīst un jāizlabo!
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 25. Nov. 2019
Jautājums ir par individuālā komersanta un fiziskās personas, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, finanšu pārskatiem. Vai šīm personām ir jāgatavo finanšu pārskats atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.301 “Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem”, ja tam ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss?
Arhīvs
Gada pārskats
10:00, 20. Nov. 2019
Uzņēmums "X" nav samaksājis autoceļu lietošanas nodevu, un, uz ceļa apturot automašīnu, izrakstīti divi protokoli un uzlikts administratīvais sods – autovadītājam 180 eiro apmērā un uzņēmumam 500 eiro apmērā. Uzņēmums sodu samaksājis no uzņēmuma konta. Vai šāda soda nauda, kas paredzēta likumā, ir samērīga un nav jāuzrāda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā, vai arī jāuzrāda kā ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi un jāmaksā UIN?
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 12. Nov. 2019
Ir dažādi veidi, kā rūpēties par darbinieku motivāciju, viens no tiem – dzīvības apdrošināšanas līguma slēgšana. Tā vienlaikus tiek apdrošināta dzīvība un veidoti uzkrājumi, kurus vēlāk izmaksā darbiniekiem. Interesanti, kā šādos gadījumos piemērot nodokļus? Situācijas mēdz būt dažādas, atbildot uz lasītāja jautājumu, skaidrosim vienu no iespējamajiem variantiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 9. Dec. 2019
Bieži uzņēmējiem nākas saskarties ar sarežģītām situācijām, kad operatīvi jāspēj novērtēt apstākļus un pieņemt pareizus lēmumus. Ir jāvar pielāgoties, ražojot un pārdodot tikai tās preces, kuras nesīs vislielākos augļus. No šādiem lēmumiem bieži ir atkarīga arī uzņēmuma attīstība un izaugsme virzībā uz tā galveno mērķi - peļņu.
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 18. Jan. 2019
Latvijas uzņēmums no Baltkrievijas importējis preci. Importa muitas deklarācijā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) aprēķināts no preces vērtības, kurai pieskaitīti arī transporta pakalpojumi. Prece pirkta no viena Baltkrievijas uzņēmuma, bet transporta pakalpojumus nodrošinājis cits uzņēmums. Importētājam ir atļauja piemērot īpašo režīmu importa darījumiem. Kā pareizi aizpildīt PVN deklarācijas pielikumu?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
10:00, 29. Nov. 2019
Noslēdzot tēmu par sadarbības ekonomikas nodokļu sistēmu, Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki Dr.oec. Justīna Hudenko un Dr.oec. Māris Jurušs pārrunās un analizēs maģistrantes Ilzes Varlamovas piedāvājumus Latvijas nodokļu sistēmas attīstībai.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Dec. 2019
5.decembra Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”, ar kuriem mēģināts padarīt saprotamākas normas, kas attiecas uz saimnieciskās darbības veicējiem. Aplūkosim būtiskākās izmaiņas!
Likumdošana 10:30, 6. Dec. 2019
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Kas Latvijā reģistrētam uzņēmumam jādara, kam jāziņo, ja daļa no gada bonusa atsevišķiem uzņēmuma darbiniekiem tiek izmaksāta uzņēmuma akciju veidā, kuras tiek kotētas ārvalstu biržā? Ar kādiem nodokļiem darbiniekiem šajā gadījumā jārēķinās, ja akcijas tiek piešķirtas/iegādātas uz darbinieka vārda, bet darbinieks ir tiesīgs ar tām rīkoties tikai pēc gada, ja ir saglabājušās darba attiecības ar attiecīgo uzņēmumu? Kādas nodokļu saistības šajā gadījumā ir Latvijas SIA?
Darba samaksa 14:00, 3. Dec. 2019
Meži aizņem lielu daļu no Latvijas, tāpēc likumsakarīgi, ka to pirkšanas un pārdošanas darījumi notiek ik dienu un jautājumi par nodokļu piemērošanu šiem darījumiem ir aktuāli daudziem. Skaidrojam, vai, ko un kā rēķināt, pērkot un pārdodot mežu!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Dec. 2019
Īstermiņa debitoru apmērs uzņēmumiem Latvijā ir aptuveni 10%–15% līmenī no neto apgrozījuma, tas nozīmē, ka uzņēmumi klientus kreditē aptuveni mēnesi, pusotru. Ilgāks pēcapmaksas termiņš raksturīgs B2B segmentā, savukārt B2C segmentā pēcapmaksas riskus uz saviem pleciem uzņemas līzinga u.c. finanšu institūcijas. Kāds ir līdzsvars starp pārmērīgu piesardzību un aklu drosmi?
Svarīgi 07:00, 2. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 6.daļu – tajā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
Arhīvs
VID informācija
11:27, 18. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Arhīvs
VID informācija
01:23, 4. Nov. 2019
Šī gada 1.jūlijā Valsts ieņēmumu dienests ir publicējis uzziņu Nr.30.1-8.6/233890, kurā sniegtas atbildes uz nodokļa maksātāja jautājumiem par pievienotās vērtības nodokļa īpašā režīma jeb reversās kārtības piemērošanu projektēšanas un būvniecības darbiem. Īpašā kārtība noteikta Pievienotās vērtības nodokļa likuma 142.pantā.
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 30. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
Arhīvs
VID informācija
11:24, 18. Okt. 2019
Kur jāuzrāda izmaksātās dividendes, kas nopelnītas pēc 2018.gada un par kurām ieturēts tikai uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Vai Valsts ieņēmumu dienestam (VID) jāiesniedz "Paziņojums par fiziskai personai izmaksātajām summām"? Ir ieturēts UIN, bet iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN) – nav. Kāds kods jānorāda, lai nerastos problēmas, piemēram, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju? Tāpat arī, lai VID nerastos aizdomas par to, kur ņemti šie līdzekļi, ja dividendes netiek deklarētas, kā tas bija līdz šim.
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 24. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 4.daļu – tajā par finanšu pārskata kļūdām.
Arhīvs
VID informācija
14:54, 16. Okt. 2019
Uzņēmums lieto Valsts ieņēmuma dienestā reģistrētas e-kvītis. Cik ilgi tās elektroniskā veidā jāglabā?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 28. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Elektroenerģijas nodoklis”. Materiālā skaidroti šī nodokļa maksāšanas pamatprincipi, nodokļa atbrīvojums un atvieglojumi, kā arī aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtība.
Arhīvs
VID informācija
13:55, 25. Okt. 2019
Eiropas Komisija nav piešķīrusi atļauju Latvijai ieviest apgriezto jeb reverso pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtību būvizstrādājumiem, sadzīves elektroniskajām iekārtām un sadzīves elektriskajai aparatūrai, līdz ar to, sākot no 2020.gada 1.janvāra, komersantiem, kuri veic minēto preču piegādes, būs jāpiemēro PVN vispārīgā maksāšanas kārtība, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Arhīvs
VID informācija
12:54, 18. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
Arhīvs
VID informācija
12:39, 11. Okt. 2019
Kā rīkoties un pareizi noformēt attaisnojuma dokumentus, ja mazumtirdzniecības veikalā pēkšņi nestrādā kases aparāts? Šādiem gadījumiem paredzētas Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētās kvītis, taču kā rīkoties pēc tam, kad kvīts pircējam izsniegta? Kādas darbības veikt, kad kases aparāts atsāk darboties? Vai visas kvītis jāiesit elektroniskā kases aparāta čekos, un kvītis jāanulē (to nedrīkst darīt, ja visi trīs eksemplāri nav grāmatiņā)?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 8. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 3.daļu – tajā par jaunas grāmatvedības politikas piemērošanu ar atpakaļejošu datumu.
Arhīvs
VID informācija
15:58, 15. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 1.daļu – tajā par vispārīgo informāciju, kas jāņem vērā, veicot kļūdu labojumus grāmatvedībā.
Arhīvs
VID informācija
12:18, 11. Okt. 2019
Nodokļu maksātājiem samērā bieži rodas jautājumi par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu, ja saimnieciskā darbība saistīta ar nekustamo īpašumu celtniecību, atjaunošanu vai ekspluatāciju. Neskaidrības, līdz ar to arī nodokļa risks, izriet ne tikai no komplicētās nodokļa sistēmas šāda veida darījumiem, bet arī nepieciešamības orientēties būvniecību regulējošajos tiesību aktos.
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 23. Okt. 2019
Nosūtīt darbinieku komandējumā nav nekas neparasts, ar to saskārusies gandrīz katra sabiedrība. Tomēr sarežģījumi sākas, kad jāaprēķina kompensācija par darbinieka izdevumiem, kas rodas komandējuma laikā, jo ne uz visiem jautājumiem noteikumos var atrast skaidras atbildes.
Arhīvs
Darba samaksa
07:00, 14. Okt. 2019
Uzņēmuma attīstīšanai nepieciešami finanšu līdzekļi. Vai labāk ieguldīt uzņēmuma uzkrāto kapitālu, savus personīgos līdzekļus, vai tomēr aizņemties, bet peļņu sadalīt dividendēs? Lai atrastu vēlamo balansu, kā arī izprastu kapitāla struktūru izmainošā lēmuma ietekmi uz pašu kapitāla atdevi, ir vērts aplūkot finanšu sviras efektu.
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 11. Okt. 2019
2018.gadā VID iedibināja jaunu praksi nesamaksāto nodokļu piedziņas jomā, kas pārkāpj Administratīvā procesa likumā nostiprinātos principus un komersantu tiesības, kā arī vispārīgo tiesisko regulējumu konkrētajā sfērā, informē MindLink.lv.
Arhīvs
Likumdošana
11:45, 11. Okt. 2019
Latvijā reģistrēta sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, 2017. un 2018.gadā sniedza pakalpojumus uzņēmumiem Eiropas Savienībā. Pakalpojumiem tika piemērota PVN standartlikme, jo pakalpojumu saņēmēji nebija iesnieguši savus PVN maksātāju numurus. 2019.gada jūnijā viens pakalpojumu saņēmējs iesniedza savu PVN numuru, un tas ir derīgs no 2017.gada janvāra, proti, ar atpakaļejošu datumu. Līdz ar to Latvijas sabiedrība izrakstīja kredītrēķinu par 2017. un 2018.gadā sniegtajiem pakalpojumiem, kuriem bija piemērota PVN standartlikme, un jaunu rēķinu, PVN piemērojot apgrieztā maksāšanas kārtībā. Kā šos labojumus uzrādīt PVN deklarācijā?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 18. Okt. 2019
Inventarizācijas rezultātā konstatēts liels pamatlīdzekļu iztrūkums – 25 gab. par kopējo summu 30 000 eiro. Līdz šīm inventarizācija netika veikta, un vadība šo procesu nekontrolēja. Nav nekādu aktu, un arī policijā neviens nav vērsies. Kā norakstīt šos pamatlīdzekļus? Kādi nodokļi būs jāmaksā? Kā to atspoguļot uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 23. Okt. 2019
Kā pareizi sabiedrības grāmatvedībā atspoguļot preču pārdošanu un saņemto naudu par pārdoto preci interneta platformās “Etsy” un “eBay”? Pārsvarā klienti ir fiziskas personas no Eiropas Savienības dalībvalstīm un trešajām valstīm. Vai tiešām katrai fiziskai personai jāizraksta rēķins par pārdoto preci? Vai tomēr var izrakstīt vienu kopējo rēķinu “Etsy” vai “eBay”?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 16. Okt. 2019
2019.gada 15.augustā ir stājušies spēkā grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas vairākos gadījumos ierobežo iespējas mainīt mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā norādīto informāciju.
Arhīvs
VID informācija
18:18, 14. Okt. 2019
Mātes sabiedrība “A” izveido nemateriālo aktīvu (datorprogrammu) un pārdod to meitas sabiedrībai “B”. Datorprogrammas cenu veido pašizmaksa (sabiedrības “A” programmētāju darba izmaksas) un uzcenojums 5% apmērā. Kā šo darījumu norādīt konsolidētajā finanšu pārskatā (bilancē un peļņas vai zaudējumu aprēķinā)?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 21. Okt. 2019
Ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) palīdzību tika iegādāta ražošanas iekārta, kuras vērtība ir 100 000 eiro, no tiem 40 000 eiro ir LAD atbalsta summa, bet 60 000 eiro – pašu finansējums. Iekārtas lietderīgās lietošanas laiks ir 10 gadi. Kā veikt nākamo periodu uzskaiti? Vai 40 000 eiro jāsadala uz 10 vai pieciem gadiem, un tad jānoraksta nākamo periodu ieņēmumos?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 17. Sep. 2019
Ar katriem jauniem grozījumiem, kas attiecas uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienkāršā grāmatvedība kļūst arvien sarežģītāka. Un arvien vairāk ir situāciju, kurās nav skaidrs, kā pareizi darījums būtu atspoguļojams.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 6. Nov. 2019
Turpinot iepriekšējā “iFinanses” numurā apskatītos nodokļu piemērošanas izaicinājumus sadarbības ekonomikā, šoreiz rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” pētīsim, kā nodokļu jautājumi tiek risināti citās valstīs. Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki Dr.oec. Justīna Hudenko un Dr.oec. Māris Jurušs analizē Mg.oec. Ilzes Varlamovas apkopotās zinātnieku atziņas.
Arhīvs
Nodokļu smilšu kaste
07:00, 8. Nov. 2019
Jaunais gads atnācis ar izmaiņām normatīvajos aktos, kuros regulēta budžeta iestāžu grāmatvedība. Izmaiņas ir būtiskas, tāpēc šis ir īstais laiks detalizēti caurskatīt savu “saimniecību”, izmantojot kontu plānu, un, iespējams, atklāsiet ko interesantu. Lai gan darbietilpīga, tā ir laba iespēja sakārtot lietas.
Arhīvs
Budžeta grāmatvedība
07:00, 9. Jan. 2019
2012.gadā ir iegādāta reprezentatīva automašīna par 62 000 eiro. Tās uzkrātais nolietojums – 44 000 eiro. Līdz šim uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijās par nolietojuma vērtību palielināts apliekamais ienākums un attiecīgi aprēķināts arī UIN. Automašīnas atlikusī vērtība ir 18 000 eiro. 2019.gadā tā pārdota par 9500 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, kas saskaņā ar konstatēto defektu aktu ir noteikta kā realizācijas vērtība. Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā un UIN deklarācijā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 30. Okt. 2019
Sabiedrības pamatdarbība ir metāla konstrukciju tirdzniecība, kā arī šo konstrukciju montāžas pakalpojumi. Tagad metāla konstrukcijām ar montāžu piemērojam reverso pievienotās vērtības nodokli kā būvniecības pakalpojumiem. Lūdzu sniegt paskaidrojumu, kādu likmi jāpiemēro pēc 2020.gada 1.janvāra!
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 4. Nov. 2019
No Centrālās finanšu un līgumu aģentūras ir saņemts atteikums par projekta tālāku virzību. Tā kā projekta izskatīšana ilga zināmu laiku un uzņēmums bija sācis rūpnīcas būvniecības projekta izstrādi, ir uzkrāti izdevumi, kas šobrīd jānoraksta. Izdevumu sastāvā ir būvatļaujas saņemšana, būvprojekta izstrāde, topogrāfija, dažādas ekspertīzes, biznesa plāna izstrāde, kadastrālā zemes uzmērīšana, ģeotehniskās izpētes darbi, un kopsummā tie veido 80 748 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Vai tos drīkst norakstīt kā saimnieciskās darbības izdevumus? Vai ir jāveic atskaitītā priekšnodokļa korekcija, ja projekts netiek realizēts?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 7. Nov. 2019
Zvērinātu advokātu birojs (ZAB) grāmatvedības uzskaiti veic divkāršā ieraksta sistēmā. Pēc finanšu gada noslēgšanas ZAB partneri nolemj sadalīt peļņu, par ko attiecīgi ir nomaksājuši iedzīvotāju ienākuma nodokli, iekļaujot to savās gada ienākumu deklarācijās. Vai šī peļņas sadale var tikt uzskatīta par dividendēm pielīdzināmām izmaksām, jo saskaņā ar Latvijas Zvērinātu advokātu padomes lēmumu ZAB var tikt pielīdzināts juridiskai personai Civillikuma izpratnē? Un vai par šo peļņas sadali ZAB partneriem (advokātiem) ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Arhīvs
Dalībnieks un valdes loceklis
07:00, 31. Okt. 2019
Pienācis rudens, tuvojas ziema. Daudziem tuvojas arī gada pārskatu gatavošanas laiks un līdz ar to arī inventarizācijas – ne tikai pamatlīdzekļu, krājumu un skaidrās naudas atlikumu, bet arī saistību un prasību inventarizācija. Tas ir viens no sagatavošanās darbiem, lai pārliecinātos, ka gada pārskatā ietvertā informācija atbilst realitātei.
Arhīvs
Gada pārskats
10:42, 28. Okt. 2019
Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmuma ienākuma nodokļa likumā (UIN likums). Tie paredz vairākas nozīmīgas izmaiņas, tostarp vienotas izpratnes veidošanu par avansā izsniegtajiem līdzekļiem, auditā atklāto pārkāpumu korekcijas iespējas u.c.
Arhīvs
Likumdošana
18:55, 25. Okt. 2019
Lielākā daļa Latvijas uzņēmumu uztic grāmatvedību ārpakalpojuma sniedzējam. Lielu uzņēmumu grupās šis uzdevums tiek uzticēts mātes vai kādai no meitas sabiedrībām, kura var sniegt šos pakalpojumus visā pasaulē. Vai šāds uzņēmums ir uzskatāms par ārpakalpojuma grāmatvedi saskaņā ar likumu? Vai tam ir jāuzrauga naudas atmazgāšanas, proliferācijas un sankciju režīma pārkāpumu riski savu klientu darbībā?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
13:00, 1. Nov. 2019
Sagatavots Ministru kabineta noteikumu projekts “Noteikumi par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu”, kas paredz, ka uzņēmējdarbības riska valsts nodeva nākamgad tiks saglabāta iepriekšējā apmērā.
Arhīvs
Likumdošana
13:08, 1. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Arhīvs
VID informācija
11:40, 1. Okt. 2019
Lai palīdzētu nodokļu maksātājiem izvairīties no negodprātīgiem darījumu partneriem un minimizēt risku tikt iesaistītiem krāpnieciskos darījumos, likumā "Par nodokļiem un nodevām" sagatavoti grozījumi, kas paredz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tiesības sniegt informāciju nodokļu maksātājam par tā darījumu partneri, kurš saskaņā ar VID rīcībā esošo informāciju ir vērtējams kā riskants.
Arhīvs
Likumdošana
13:46, 1. Okt. 2019
Ministru kabinets apstiprināja Finanšu ministrijas sagatavotus grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām", kas paredz visus Valsts ieņēmumu dienestam adresētus iesniegumus, kā arī nodokļu un informatīvās deklarācijas (tostarp gada ienākumu deklarācijas) iesniegt tikai elektroniski, izmantojot elektroniskās deklarēšanas sistēmu. Šobrīd pienākums iesniegt deklarāciju elektroniska dokumenta viedā ir noteikts tikai juridiskajām personām un fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību.
Arhīvs
Likumdošana
15:15, 24. Sep. 2019
Uzņēmuma vadītājs ir noteicis kārtību, ka restorānā ietirgotā skaidrā nauda, sasniedzot noteiktu limitu, diennakts laikā vairākas reizes tiek izņemta no kases aparāta un ielikta seifā. Restorāna vadītājs, kas pilda arī kasiera pienākumus, saskaita diennakts laikā seifā uzkrāto naudu, salīdzina to ar kases aparāta žurnāla datiem un sagatavo kases ieņēmumu orderi. Kases ieņēmumu ordera obligāts rekvizīts ir fiziskas personas (skaidrās naudas maksātāja) vārds, uzvārds un personas kods. Struktūrvienības vadītājs/kasieris naudu no fiziskas personas nepieņem, jo izņem no seifa, kurā naudu ieliek darbinieki. Kā kases ieņēmumu orderī norādīt šo skaidras naudas maksātāju, ja diennakts laikā ir vairākas maiņas?
Arhīvs
Nauda
07:00, 19. Sep. 2019
Ministru kabinetā tika izskatīti grozījumi likumā “Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli”, paredzot, ka no 2020.gada 1.janvāra tiks paaugstināta azartspēļu nodokļa likme azartspēļu automātiem, ruletei un kāršu un kauliņu spēlei, tāpat arī mainīsies nodokļa ieņēmumu sadalījums, teikts likumprojekta anotācijā.
Arhīvs
Likumdošana
13:34, 1. Okt. 2019
Kā var nodarbināt citas valsts pilsoni, kādi nodokļi un kam būtu jāmaksā, kādas atskaites jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam? Atbildi meklēsim, izskatot lasītāja jautājumu!
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 16. Sep. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis informatīvo materiālu par Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības un darba devēju – 313 būvkomersantu – noslēgtās ģenerālvienošanās piemērošanu būvniecības nozarē. Tā stājas spēkā 2019.gada 3.novembrī un ir spēkā līdz 2025.gada 31.decembrim, un, ja vien kāda no ģenerālvienošanās pusēm ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms minētā termiņa nepaziņos par tās izbeigšanu, ģenerālvienošanās darbība tiek pagarināta uz katru nākamo sešu gadu termiņu.
Arhīvs
VID informācija
14:49, 23. Sep. 2019
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Arhīvs
Komerctiesības
07:00, 9. Okt. 2019
Lietuvas pilsonis Latvijā pilda valdes locekļa pienākumus kā nerezidents (ierodas Latvijā dažas reizes mēnesī), viņam ir noformēts A1 sertifikāts. Vai šādā gadījumā Lietuvas pilsonis ir jāreģistrē Latvijā kā darba ņēmējs? Kā notiek iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieturēšana – no bruto atlīdzības? Šajā gadījumā sanāk, ka IIN tiek pārmaksāts par sociālo iemaksu daļu, kuru lietuvietis pats rēķinās un maksās savā valstī.
Arhīvs
Dalībnieks un valdes loceklis
07:00, 17. Okt. 2019
Augustā Valsts ieņēmumu dienests (VID) aprēķina prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, radās jautājums, kā to piemērot atvaļinājuma naudai par augustu, kas tiek izmaksāta pēdējā jūlija darba dienā. Aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), atvaļinājuma naudai jāpiemēro jūlija diferencētais neapliekamais minimums. Alga un atvaļinājuma nauda kopā pārsniedz 1667 eiro. Vai jāpiemēro 20% un 23% IIN likme? Un kā ar aprēķiniem par augustu? Tad mainās diferencētā neapliekamā minimuma likme, un to pilnā apmērā nevar izmantot algas aprēķinam par divām darba dienām pēc atvaļinājuma. Darbinieks tikai pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas saņems pārmaksāto IIN. Vai tiešām tā tas jārēķina?
Arhīvs
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
07:00, 10. Okt. 2019
Jūlijā tika izsludināti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”, lai ieviestu “Moneyval” rekomendācijas, sakārtotu grāmatvedības ārpakalpojumu nozari, celtu grāmatvedības pakalpojumu kvalitāti un mazinātu ēnu ekonomiku, ieviešot ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu. Pēc šīs ziņas publiskošanas grāmatvežu vidū radās satraukums par gaidāmajām izmaiņām. "iFinanses" redakcijā saņēmām virkni jautājumu, tāpēc devāmies uz interviju pie Valsts ieņēmumu dienesta Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes direktores Agneses Rudzītes.
Arhīvs
Svarīgi
15:13, 4. Okt. 2019
No 2020.gada 1.janvāra tiks palielināts gada diferencētais neapliekamais minimums līdz 300 eiro mēnesī un lemts paaugstināt līdz 500 eiro mēnesī augstāko robežu, līdz kurai piemēro maksimālo gada diferencēto neapliekamo minimumu, informē Finanšu ministrija (FM).
Arhīvs
Svarīgi
10:18, 19. Sep. 2019
Sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, ražo preces un reklāmas nolūkos bez atlīdzības nodod tās blogeriem un sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, kuri par tām ievieto atsauksmes savos sociālajos tīklos. Nodotā prece tiek novērtēta atbilstoši pašizmaksai un norakstīta kā sabiedrības reklāmas izdevumi, jo tā tiek popularizēta saražotā prece. Vai uz šāda veida preces nodošanu var attiecināt Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 7.panta 1.daļu, vai tomēr jāaprēķina un jāmaksā PVN? Vai veidojas arī citi nodokļa riski?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 25. Sep. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
07:00, 18. Sep. 2019
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 13. Sep. 2019
Viena no šī gada apspriestākajām tēmām, kura nu jau vairs neattiecas tikai uz banku sektoru vien, bet teju katru uzņēmumu, ir noziedzīgi iegūtie līdzekļi, to atmazgāšanas mēģinājumi un šādu darījumu izskaušanas centieni. Likums, kas izraisījis gan neskaidrības, gan negācijas, gan arī apjukumu par papildu pienākumiem uzņēmumiem, atkal piedzīvojis apjomīgas izmaiņas.
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 20. Sep. 2019
Pamatlīdzekļi ieņem nozīmīgu vietu teju katra uzņēmuma bilancē, kā arī no to pareizas uzskaites ir atkarīgs uzņēmuma finanšu rezultāts. Analizējot lasītāja iesūtītu jautājumu, noskaidrosim, kas jāņem vērā, iegādājoties pamatlīdzekli!
Arhīvs
Budžeta grāmatvedība
07:00, 25. Sep. 2019
Pilns ar krāsām un jaunām ziņām pie lasītājiem dodas jaunākais žurnāla “iFinanses” numurs.
Arhīvs
Svarīgi
12:30, 1. Okt. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
Kļūdas ir jālabo!
0
1.oktobrī sākas inventarizāciju laiks, un, lai visu neatliktu uz pēdējo brīdi, jau šobrīd var ķerties klāt norēķinu salīdzināšanai ar sabiedrības debitoriem un kreditoriem. Salīdzināšanas akts sagatavots, nosūtīts klientam, bet ko darīt, ja atlikumi nesakrīt un tiek konstatēta kļūda? Analizējam lasītāja jautājumu!
Arhīvs
Grāmatvedība
09:55, 30. Sep. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Arhīvs
Tiesības
07:00, 27. Sep. 2019
Rubrikas “Nodokļu smilšu kaste” vadītāji, Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki Dr.oec. Justīna Hudenko un Dr.oec. Māris Jurušs analizē studentes Ilzes Varlamovas atziņas par nodokļu piemērošanu sadarbības ekonomikā!
Arhīvs
Nodokļu smilšu kaste
07:00, 4. Okt. 2019
Uzņēmums, kas nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, šī gada 2.augustā sasniedza 40 000 eiro apgrozījumu, un 20.septembrī tam tika piešķirts PVN maksātāja statuss. Kopš 2.augusta ir realizētas preces 1000 eiro apmērā. Krājumu atlikumi, kas tika iegādāti ne agrāk kā 12 mēnešus pirms PVN maksātāja statusa iegūšanas, ir 500 eiro (preces iegādātas no PVN maksātājiem). Pakalpojumi, kas tika saņemti ne agrāk kā trīs mēnešus pirms PVN maksātāja statusa iegūšanas, – 300 eiro (no PVN maksātājiem). Kuras summas un kādās PVN deklarācijas rindās norādīt?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 30. Sep. 2019
Sabiedrības bilancē ir nesadalīta peļņa, kas gūta līdz 2017.gada 31.decembrim. Dalībnieki plāno to sadalīt dividendēs līdz 2019.gada 31.decembrim, izmantojot iespēju piemērot iedzīvotā ienākuma nodokļa (IIN) likmi 10% apmērā, līdz gada beigām to ieturēt un iesniegt “Paziņojumu par fiziskai personai izmaksātajām summām”. Bet sabiedrībai nav finansiālu iespēju šajā pašā periodā dalībniekiem šīs dividendes izmaksāt. Vai esam pareizi sapratuši, ka sliktākajā gadījumā saskaņā ar Komerclikumu neizmaksātās dividendes pēc 10 gadiem pāries sabiedrības īpašumā kā “Pārējie ieņēmumi”?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 3. Sep. 2019
Latvijā reģistrēta sabiedrība sniedz pakalpojumus pasūtītājiem ārpus Latvijas teritorijas. Līgumos atrunāts, ka gadījumā, ja pasūtītājs vēlas, lai konsultants sniegtu šos pakalpojumus uz vietas, tas apmaksā izdevumus saskaņā ar saviem iekšējiem noteikumiem par komandējumu izdevumu kompensāciju. Pārsvarā visas pozīcijas atbilst Latvijas prasībām, bet pasūtītājam nav tāda termina kā “dienas nauda”, un maltīšu izdevumus kompensē, balstoties uz čekiem, kam noteikti limiti. Pēc darba brauciena izdevumi, kurus pasūtītājs piekrīt apmaksāt, ir kompensējami. Mēs izrakstām izdevumu kompensācijas rēķinu (izdevumu un ieņēmumu summas ir vienādas), bet ko darīt, ja kompensējamās summas atšķiras?
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 22. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienests pēdējā laikā ļoti aktīvi veicis nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, būtiski pieaugusi arī kontroles pasākumu daudzveidība un skaits. Kādi mājasdarbi jāizpilda grāmatvežiem un uzņēmējiem, gaidot ciemos inspektoru?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 21. Aug. 2019
Sabiedrībai ir viens dalībnieks – fiziska persona. Šī dalībnieka tuvs radinieks (sieva, vīrs, vecāki u.tml.) sabiedrības darbības nodrošināšanai aizdod bezprocentu aizdevumu bez konkrēta atdošanas termiņa. Vai šādā gadījumā rodas nodokļu riski? Vai par šāda aizdevuma saņemšanu no fiziskas personas jāiesniedz atskaites Valsts ieņēmumu dienestā?
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 19. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais materiāls par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumiem ar vairāku mērķu un citiem vaučeriem.
Arhīvs
VID informācija
14:35, 26. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 9.jūlijā pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi”, kas stājas spēkā 18.jūlijā.
Arhīvs
VID informācija
16:29, 12. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais materiāls par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumiem ar viena mērķa vaučeriem.
Arhīvs
VID informācija
12:58, 26. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2019.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Arhīvs
VID informācija
18:37, 2. Sep. 2019
Pašvaldības kapitālsabiedrībā 2018.gadā katru mēnesi uzskaitītas izmaksas, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību, bet uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam par 2018.gadu iesniegta neaizpildīta, jo nav ar UIN apliekamās bāzes. Vai tas ir pareizi? Lūdzu skaidrojumu!
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 5. Sep. 2019
Šobrīd nodokļu likumos ir sagatavoti grozījumi, kas nosaka no 2021.gada nodokļu maksājumus veikt vienā kontā un termiņā. Ko paredz šī jaunā sistēma? Vai grāmatvežu darbs tiks atvieglots? Un vai šī sistēma nozīmē, ka turpmāk zudīs iespēja pašam plānot nodokļu samaksu?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 12. Aug. 2019
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 9. Sep. 2019
Šī gada 17.augustā spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.677 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem”, papildinot tos ar jaunu neapliekamo ienākumu kodu, kā arī precizējot neapliekamā minimuma rindā norādāmo vērtību.
Arhīvs
Likumdošana
17:08, 16. Aug. 2019
Mazumtirdzniecības uzņēmums “A” iegādājas plastmasas salātu kārbiņas no vairumtirdzniecības uzņēmuma “B”. “A” tās izmanto gan salātu iesaiņošanai kulinārijas veikalā, gan arī pārdod saimniecības preču veikalā. Izmantojot šīs kārbas kā iepakojumu, jāmaksā dabas resursu nodoklis (DRN). Vai tās ir jāapliek ar DRN, ja kārbas pārdod kā preci? Vai tās tiek uzskatītas par vienreizlietojamiem traukiem un piederumiem?
Arhīvs
Citi
07:00, 28. Aug. 2019
Akcīzes nodokli atšķirībā no pievienotās vērtības nodokļa piemēro tikai atsevišķām specifiskām preču grupām, kuru ražošanu, pārvietošanu un tirdzniecību regulē virkne tiesību aktu, tāpēc tiem nodokļu maksātājiem, kas ir tiesīgi darboties šajā jomā, ir saistošs ne tikai likums “Par akcīzes nodokli” un attiecīgie Ministru kabineta noteikumi, bet arī citi likumi, piemēram, Alkoholisko dzērienu aprites likums, Reklāmas likums u.c. tiesību akti.
Arhīvs
Citi
07:00, 23. Aug. 2019
Vai nepieciešams pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā norādīt atskaitīto PVN priekšnodokli par ieguldījumiem nomātu telpu remontā saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 99.pantu? Telpas sabiedrībai nepieder, bet esam veikuši to kosmētisko remontu, nomainījuši logus un durvis. Priekšnodoklis ir atskaitīts, telpas tiek izmantotas saimnieciskās darbības nodrošināšanai kā tirdzniecības zāle.
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 20. Aug. 2019
Šī gada marts un aprīlis Eiropas Savienības Tiesai bijis ražīgs, jo ir izspriestas vairākas interesantas lietas jautājumos, par kuriem viedokli gaida arī Latvijas grāmatveži un nodokļu konsultanti.
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 16. Aug. 2019
Šī gada vasarā Saeima beidzot pieņēma ilgi (jau no 2018.gada rudens) gatavotos grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Ir laiks noskaidrot, kas ir mainīts, kāda tam nozīme un ko šie likuma grozījumi ietekmēs!
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 2. Sep. 2019
Cilvēki, kuri ikdienā pārvietojas ar transportlīdzekļiem, reti aizdomājas, cik plašas zināšanas nepieciešamas uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, lai grāmatvedības sistēmā korekti uzskaitītu degvielas iegādi un atskaitītos uzraugošajām iestādēm. Tādēļ vēlreiz par būtiskākajiem jautājumiem, kas jāņem vērā, iegādājoties un uzskaitot degvielas izmaksas!
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 4. Sep. 2019
Žurnāla “iFinanses” iepriekšējos numuros (aprīlis – jūlijs) rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēkiem un studentiem pētījām kriptovalūtu jautājumus – sākot ar kriptovalūtu ieviešanu un izmantošanu dažādās valstīs, tostarp Latvijā, beidzot ar nodokļu aspektiem. Nākamo piedāvājam izpētīt tēmu par nodokļu piemērošanas izaicinājumiem sadarbības ekonomikā, kas galvenokārt asociējas ar tādām digitālajām platformām kā “Airbnb” un “Uber”.
Arhīvs
Nodokļu smilšu kaste
07:00, 6. Sep. 2019
Vai darījumus ar viena mērķa vaučeriem kases aparātā jāievada divas reizes, pārdodot tos un apmainot pret preci vai pakalpojumu, kā tas bija iepriekš? Vai pievienotās vērtības nodokli (PVN) jāpiemēro visu konkrētajā mēnesī pārdoto un pret preci vai pakalpojumu apmainīto vaučeru starpībai? Lūdzu izskaidrot, kā tagad kases aparātā reģistrēt viena mērķa vaučera apmaiņu pret preci jeb preces pārdošanu!
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 10. Sep. 2019
Fiziskā persona izīrē juridiskajai personai savu nekustamo īpašumu, nereģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicēja. Nomas līgums reģistrēts VID, un fiziskās personas ienākumiem no īpašuma iznomāšanas tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) 10% apmērā (ienākuma izmaksas brīdī nodokli aprēķina un maksā valstij juridiskā persona). Vai ir noteikti ierobežojumi ienākuma no īpašuma iznomāšanas vai izīrēšanas summai, kuru sasniedzot fiziskā persona vairs nevar piemērot 10% IIN?
Arhīvs
Nodokļi
08:00, 26. Feb. 2018
Pieaugot iespējām iegūt sadarbības partnerus, veikt darbinieku apmācības, piedalīties izstādēs un pasākumos starptautiskajā biznesa vidē, Latvijas uzņēmēji dažādu komandējumu rezultātā arvien vairāk saņem rēķinus, kurus izraksta pakalpojumu sniedzēji un preču piegādātāji ārvalstīs. Daudzi no tiem tiek izrakstīti ar citas valsts pievienotās vērtības nodokli. Vai to var atskaitīt kā priekšnodokli? Kā to izdarīt?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 26. Aug. 2019
Cik detalizētam jābūt pastāvīgās pārstāvniecības Latvijā jeb ārvalsts filiāles peļņas vai zaudējumu aprēķinam un bilancei? Kādi ir iesniegšanas termiņi un kādi normatīvie akti jāievēro? Vai pareizi saprotu, ka uz ārvalstu pārstāvniecībām neattiecas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums, bet gan tikai Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, to skaidrojošie noteikumi un likums “Par grāmatvedību”? Un kā aprēķina uzņēmumu ienākuma nodokli, ja peļņas daļa tiek pārskaitīta mātes sabiedrībai? Tieši tāpat kā Latvijas sabiedrībai?
Arhīvs
Gada pārskats
07:00, 9. Sep. 2019
Latvijas sabiedrība izmaksā 2018.gada dividendes savam īpašniekam – Lietuvas sabiedrībai. Vai par šīm dividendēm ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Vai ir jāsniedz papildu atskaite par izmaksām nerezidenta sabiedrībai vai arī jāiesniedz tikai UIN deklarācija?
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 6. Sep. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais metodiskais materiāls sniedz palīdzību nodokļu piemērošanā un pārskatu iesniegšanā juridiskām personām – personāla nomniekiem, kas savā saimnieciskajā darbībā izmanto iznomāto personālu.
Arhīvs
VID informācija
15:22, 29. Jūl. 2019
11.jūlijā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.676 “Noteikumi par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai”, kas paredz papildināt Valsts ieņēmumu dienesta prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķina formulu ar paredzamo ienākumu pieauguma koeficientu, lai iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājiem, pieaugot ienākumiem, nerastos IIN piemaksas.
Arhīvs
Likumdošana
10:58, 15. Jūl. 2019
Jauna auto iegāde uzņēmumā lielākoties ir kā svētki topošajam tā šoferim un izaicinājums grāmatvedim, jo arī Valsts ieņēmumu dienests mēdz pārsteigt ar jaunām un negaidītām atziņām šajā sakarā. Tāpēc vēlreiz atgādināšu par būtiskākajiem nodokļu nosacījumiem, kas jāņem vērā, domājot par uzņēmuma auto iegādi.
Arhīvs
Citi
07:00, 29. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka pašnodarbinātām personām no 2.ceturksnī saņemtajām autoratlīdzībām līdz 15.jūlijam jāveic obligātās iemaksas 32,15% apmērā no brīvi izraudzītas saņemtās autoratlīdzības daļas, bet ne mazāk kā no 430 eiro. Savukārt, obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā no autoratlīdzības veiks autoratlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem.
Arhīvs
VID informācija
09:57, 11. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 2.jūlijā ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.17 “Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai”, lai nodrošinātu atbilstību Pievienotās vērtības nodokļa likumā pieņemtajiem grozījumiem, kas stājas spēkā 2019.gada 1. un 12.jūlijā.
Arhīvs
VID informācija
09:51, 23. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis informatīvo materiālu, kura mērķis ir palīdzēt aizpildīt darba devēja ziņojumu saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” 3.pielikumu, uzsverot atšķirību starp aprēķinātās vai izmaksātās algas deklarēšanu.
Arhīvs
VID informācija
10:32, 29. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2019.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Arhīvs
VID informācija
13:57, 2. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka līdz 2019.gada 15.jūlijam gūtie ienākumi no kapitāla pieauguma ir jādeklarē tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada otrajā ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 20% apmērā.
Arhīvs
VID informācija
09:10, 11. Jūl. 2019
SIA “A” uz līguma pamata AS “B” veic metāla konstrukciju krāsošanas darbus. Abas sabiedrības ir Latvijā reģistrētas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājas. Krāsošanas pakalpojums tiek sniegts Latvijā – ražošanas cehā. SIA “A” šos darbus uzskata par būvniecības pakalpojumiem un rēķinu izraksta bez PVN saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 142.pantu. Savukārt AS “B” šo pakalpojumu neuzskata par būvniecības pakalpojumu un lūdz rēķinu izrakstīt ar PVN. Kuram taisnība?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 30. Aug. 2019
Uzņēmēji allaž aktīvi meklē veidus, kā palielināt ieņēmumus un vienlaikus samazināt administratīvos izdevumus, paaugstinot efektivitāti. Viens no risinājumiem ir uzņēmējdarbības reorganizācija, apvienojot biznesus vai arī nodalot atsevišķus darbības veidus. Bet kā reorganizācijas procesus atspoguļot grāmatvedībā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 22. Jūl. 2019
Kā piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) dividendēm, ja mātes sabiedrība tās ir saņēmusi no meitas sabiedrības par peļņas sadali pirms 2017.gada un izmaksā dalībniekam (fiziskai personai, rezidentam) arī pēc 2019.gada? Mātes sabiedrībai ir nesadalītā peļņa, kas radusies no meitas sabiedrības dividendēm par 2016.gadu. Tās tiek plānots izmaksāt dalībniekam gan 2019.gadā, gan arī pēc tam. Meitas sabiedrības 2016.gada peļņa sadalīta 2017.gadā un 2017.gada peļņa sadalīta 2018.gadā.
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 29. Jūl. 2019
Uzņēmums apsaimnieko autostāvvietu, kurā atrodas kases automāts, kas ļauj veikt apmaksu ar monētām. Reizi nedēļā automāts tiek iztukšots, un nauda vesta uz uzņēmuma kasi. Automāts izdod Z atskaiti. Bieži kases automātā ir iemestas citu valūtu monētas, kuras automāts atpazīst kā eiro, gadās arī reizes, kad vienkārši Z atskaitē ir kļūdaina summa, kas nesakrīt ar reālajiem ieņēmumiem, tāpēc automātā nereti ir iztrūkums. Kā pareizi iegrāmatot šo starpību? Kādi dokumenti jānoformē?
Arhīvs
Nauda
07:00, 14. Jūn. 2019
Kopš šī gada 1.jūlija grāmatvežu terminoloģijas saraksts papildināts ar jaunu terminu – vaučers. Izklausās sarežģīti, bet būtībā tā ir tā pati dāvanu karte. Šobrīd Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir ieviests vienots regulējums pievienotās vērtības nodokļa piemērošanai šim instrumentam.
Arhīvs
Grāmatvedība
09:37, 15. Jūl. 2019
Lai samazinātu administratīvo slogu uzņēmumiem, uz kuriem attiecas transfertcenu regulējums, 9.jūlijā pieņēma grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi". Ar tiem Latvijā tiek ieviestas atvieglotas prasības transfertcenu noteikšanai zemas pievienotās vērtības pakalpojumiem, informē Finanšu ministrija.
Arhīvs
Likumdošana
16:57, 15. Jūl. 2019
Sabiedrība 2018.gadā strādā ar peļņu. 2017.gada 31.decembrī sabiedrības bilancē ir norādīta nesadalīta peļņa, bet tai ir nesegtie zaudējumi par iepriekšējiem gadiem, tāpēc 2019.gadā ik mēnesi tiek aizpildīta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 1.2.rinda un atspoguļots nesadalītās peļņas atlikums uz 2017.gada 31.decembri – 102 530 eiro. 2019.gada jūnijā vadība pieņēma lēmumu daļu no nesadalītās peļņas – 50 000 eiro – sadalīt dividendēs. Vai tas ir iespējams? Kurās UIN deklarācijas ailēs to atspoguļot? Kādas nodokļu sekas var rasties? Cik ilgi nepieciešams aizpildīt UIN deklarācijas 1.2.rindu?
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 16. Jūl. 2019
Saeima 8.jūlijā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par akcīzes nodokli", kas paredz no 1.augusta samazināt akcīzes nodokļa likmi stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, informē Saeimas Preses dienests.
Arhīvs
Likumdošana
09:45, 12. Jūl. 2019
IK “A” daļējas uzņēmuma pārejas rezultātā nodod SIA “B” preces pārdošanai un debitoru parādus. IK “A” un SIA “B” ir viens īpašnieks, abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Kā pareizi piemērot nodokļus, un kādi grāmatojumi jāveic abiem uzņēmumiem?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 25. Jūl. 2019
Valsts sekretāru sanāksmē 18.jūlijā izsludināti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”, lai ieviestu “Moneyval” rekomendācijas, sakārtotu grāmatvedības ārpakalpojumu nozari, celtu grāmatvedības pakalpojumu kvalitāti un mazinātu ēnu ekonomiku, ieviešot ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu.
Arhīvs
Likumdošana
17:15, 19. Jūl. 2019
Virtuālās valūtas jau sen vairs nav svešvārds mūsu leksikā, bet kā ir ar šīs jomas likumdošanu? Vai saskaņā ar normatīvajiem aktiem kriptovalūtas ir uzskatāmas par likumīgu maksāšanas līdzekli? Kāpēc šajā jomā ir nepieciešams globāls regulējums?
Arhīvs
Svarīgi
10:26, 8. Aug. 2019
Mūsdienu pasaules mediju un investoru uzmanību piesaista virkne strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu, piemēram, “Uber”, “Lyft”, “Tesla”. Rodas iespaids, ka šo uzņēmumu galvenā prioritāte nav pelnītspēja, vismaz ne īstermiņā. Latvijas un Baltijas tirgū, visticamāk, šāda līmeņa izaugsmes tempus sasniegt ir ievērojami grūtāk. Mums ir jādomā par rentabilitāti.
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 9. Aug. 2019
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Arhīvs
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
07:00, 7. Aug. 2019
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 5. Aug. 2019
Degvielas kartes ir ērtas lietotājiem, bet mēdz sagādāt pārdomu pilnus brīžus grāmatvežiem un uzņēmumu vadītājiem. Piemēram, ja degvielas karte tiek nodota citam lietotājam, kā mainās nodokļa piemērošana? Aplūkosim kādu stāstu no Eiropas Savienības Tiesu prakses!
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 2. Aug. 2019
Virtuālo aktīvu (crypto assets) intensīva apspriešana vispasaules kopienā, “Facebook” centieni ieviest savu globālo kriptovalūtu “Libra”, kā arī tas, ka uzņēmums “Prime Factor Capital Ltd” ir ieguvis pirmās kriptovalūtu jomā specializējošās, britu regulatoru atzītās investīciju kompānijas statusu, ka arī veiksmīgi sāktā bitkoinu fjūčeru testēšana kriptovalūtu platformā “Bakkt” turpina piesaistīt pasaules finanšu jomas profesionāļu uzmanību.
Arhīvs
Svarīgi
13:56, 26. Jūl. 2019
Kopš šī gada 1.aprīļa, kad stājās spēkā jaunais Komercnoslēpuma aizsardzības likums, parādījusies vēl viena komercnoslēpuma definīcija. Vai jaunais likums ir ietekmējis noteikumus attiecībā uz grāmatvedībā esošo informāciju un tās aizsardzību?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
10:00, 24. Jūl. 2019
No 2016.gada Latvijā nacionālo un starptautisko sankciju izpildi regulē Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums. Tajā uzdots grāmatvežiem, advokātiem, patērētāju kreditētājiem un citiem uzņēmumiem ieviest iekšējās kontroles sistēmas sankciju ievērošanai. Taču līdz ar jaunākajiem grozījumiem pienākums ievērot šo likumu ir noteikts ikvienam!
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 31. Jūl. 2019
Ministru kabineta noteikumu Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi“ 41.1.3.apakšpunktā noteikts, ka darbiniekam atlīdzināmi izdevumi par braukšanas maksu sabiedriskajos transportlīdzekļos, kā arī taksometros, ja to izmantošana ir bijusi pamatota, savukārt 41.8.apakšpunktā ir piebilde, ka minētos izdevumus drīkst atlīdzināt tikai 30% apmērā no valstī noteiktās dienas naudas. Vai tādā gadījumā atbilstoši noteikumiem par darba braucienu Latvijas teritorijā sabiedriskā transporta izdevumi var tikt atlīdzināti tikai 1,80 eiro (30% no 6 eiro) apmērā, bet pārsniegums jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un par to jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 30. Jūl. 2019
Oficiālās e-adreses lietošana kopš 2018.gada vidus ir obligāta valsts un pašvaldības iestādēs, bet uzņēmēji šobrīd to var lietot brīvprātīgi. Šī kārtība mainīsies, sākot no 2020.gada 1.janvāra, kad saskaņā ar Oficiālās elektroniskās adreses likumu visos uzņēmumos oficiālās e-adreses lietošana būs obligāta. Jāsāk gatavoties!
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:04, 26. Jūl. 2019
Saeima 23.maijā pieņēma grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kuri nosaka mikrouzņēmumu nodokļa samaksas termiņu un deklarācijas precizēšanas ierobežojumus. Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavoto informatīvo materiālu par šīm izmaiņām.
Arhīvs
VID informācija
14:16, 25. Jūn. 2019
No šī gada 1.jūlija spēkā stājas vairākas būtiskas izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa likumā, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Arhīvs
VID informācija
11:28, 25. Jūn. 2019
Saeima 23.maijā pieņēma grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kuri nosaka jaunus iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksas termiņus saistībā ar vienotā konta ieviešanu 2021.gadā. Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavoto informatīvo materiālu par būtiskākajām izmaiņām.
Arhīvs
VID informācija
13:19, 25. Jūn. 2019
Uzņēmumā, kas organizē dažādu specialitāšu ārstu izbraukumu konsultācijas, ārsti tiek pieņemti darbā uz darba līguma pamata, bet neiesniedz algas nodokļu grāmatiņas. Alga tiek rēķināta procentuāli no ieņēmumiem konkrētajā dienā, kad sniegtas konsultācijas, kas notiek reizi mēnesī, piecu līdz sešu stundu garumā. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Piemēram, ārsta ieņēmumi vienā dienā ir 300 eiro, no tiem 65% jeb 195 eiro tiek izmaksāti ārstam algā, ieturot visus likumdošanā paredzētos nodokļus.
Arhīvs
Atvaļinājums
07:00, 11. Jūn. 2019
Sabiedrība ir turētāja vieglajai automašīnai, kas iegādāta finanšu līzingā. Par automašīnu tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, to administratīviem mērķiem lieto sabiedrības vadītājs, kuram ir noteikts normālais darba laiks – piecas darba dienas nedēļā. Vai brīvdienās un svētku dienās automašīnā iepildīto degvielu var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem? Atbilde papildināta ar Valsts ieņēmumu dienesta komentāru.
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 20. Jūn. 2019
Esmu mikrouzņēmuma īpašniece un valdes locekle. Tuvākajā laikā došos dekrēta atvaļinājumā. Kā man šis fakts būtu jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam? Kas jāizdara, lai darbinieks, kam uzticos, var vadīt firmu?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 27. Jūn. 2019
Šī gada 13.jūnijā Saeimā ir pieņemti grozījumi likumā "Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas". Tie paredz, ka no šī gada 1.jūlija Valsts ieņēmumu dienests drīkstēs kontrolēt skaidras naudas plūsmu ne tikai uz ārējās robežas, kā tas ir jau līdz šim, bet arī uz iekšējās robežas. Tas tiks darīts tikai pamatotu aizdomu gadījumā ar mērķi mazināt noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu apriti Latvijā.
Arhīvs
Likumdošana
15:07, 13. Jūn. 2019
Valsts ieņēmumu dienestam (VID) būs plašākas tiesības stingrāk vērsties pret pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas shēmām. Tas paredzēts Saeimā ceturtdien, 20.jūnijā, galīgajā lasījumā atbalstītajos grozījumos Pievienotās vērtības nodokļa likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Arhīvs
Likumdošana
11:09, 20. Jūn. 2019
15 gadu vecs skolnieks vasarā strādā pie individuālā komersanta, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs. Vai viņš drīkst iekasēt skaidru naudu un izsniegt Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētas kvītis par katamarānu nomas pakalpojumiem?
Arhīvs
Tiesības
07:00, 25. Jūn. 2019
Analizējot Valsts ieņēmumu dienesta publicēto uzziņu skaitu un tematiku, redzams, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir viena no retāk aplūkotajām tēmām. Vai tas nozīmē, ka arī ikdienā par to domājam salīdzinoši maz? Grūti spriest, jo nav pieejama informācija par kopējo izsniegto uzziņu skaitu. Lai nu kā – viena no šādām uzziņām publicēta par VSAOI aprēķināšanas kārtību pašnodarbinātajiem. Kas tajā teikts?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 21. Jūn. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka vienam no vecākiem ir tiesības saglabāt nodokļa atvieglojumu par bērnu, kurš ir vecumā līdz 19 gadiem un mācās vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iestādē, ja bērns strādā vasaras brīvlaikā (no 1.jūnija līdz 31.augustam).
Arhīvs
VID informācija
10:22, 28. Jūn. 2019
Sabiedrības pamatdarbības veids ir kravu pārvadājumi Eiropas Savienībā, uzņēmums nodarbojas arī ar auto nomu. Apgrozījums ir tuvu diviem milj. gadā. Sabiedrībai pieder reprezentatīvā vieglā automašīna, kuras izdevumi netiek uzskaitīti kā ar saimniecisko darbību saistīti, un ik mēnesi tiek maksāts uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN). Sabiedrība nolēmusi šo auto iznomāt, bet nomas ieņēmumi neveidos 90% no apgrozījuma. Vai sabiedrībai ir tiesības no iznomāšanas brīža nemaksāt UIN, ja pagaidām tas ir vienīgais vieglais auto, kuru iznomā?
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 2. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Arhīvs
VID informācija
16:34, 2. Jūl. 2019
Sākoties vasaras sezonai, Lauku atbalsta dienests un Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka tie lauksaimnieki, kuri laikā no 1.aprīļa līdz 30.novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli 15% apmērā, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā.
Arhīvs
VID informācija
12:17, 21. Jūn. 2019
Saeima 20.jūnijā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas precizē izslēgšanas kārtību no Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistra, kā arī citus likuma pantus, informē VID.
Arhīvs
VID informācija
16:05, 2. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka jau no šodienas, 2019.gada 21.jūnija, ikvienam ir pieejama jaunā Čeku loterijas tīmekļvietne www.cekuloterija.lv. Reģistrēt čekus tajā varēs tikai no 1.jūlija, kas ir oficiālais Čeku loterijas sākuma datums, taču jau tagad aicinām ikvienu interesantu izpētīt tīmekļvietni un iepazīties ar tajā pieejamo informāciju, lai jau 1.jūlijā varētu veiksmīgi reģistrēt loterijai savu pirmo čeku, kvīti vai biļeti.
Arhīvs
Svarīgi
12:15, 21. Jūn. 2019
2019.gada 1.janvārī spēkā stājās 16.Starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”, kas ievieš nozīmīgas izmaiņas nomnieku grāmatvedības uzskaitē – praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu. Piemērojot jauno nomas standartu, uzņēmumi saskaras ar virkni sarežģījumu.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 8. Jūl. 2019
Sabiedrība nomā auto no fiziskas personas un no nomas maksas ietur un maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Automašīna ir reģistrēta nomnieka turējumā, tāpēc uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN) jāmaksā, veicot tehnisko apskati Ceļu satiksmes drošības direkcijā. Vai šajā gadījumā var atgriezt UVTN, ja no nomas maksas tiek maksāts IIN? Vai jāraksta maršruta lapas?
Arhīvs
Transportlīdzekļa nodokļi
07:00, 25. Jūn. 2019
Sabiedrība, kas sniedz medicīnas pakalpojumus un nav reģistrēta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā, vēlas iegādāties no Vācijā reģistrēta automobiļu tirgotāja lietotu vieglo pasažieru automašīnu savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Plānotā automašīnas iegādes vērtība bez PVN ir virs 10 000 eiro, bet nepārsniedz 40 000 eiro. Vai par lietotas automašīnas iegādi Eiropas Savienībā par vērtību, kas pārsniedz 10 000 eiro, jāpiemēro PVN?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
12:44, 10. Jūn. 2019
Ko par transfertcenu riskiem varam uzzināt no tiesā izskatītajiem nodokļu strīdiem? Lai gan nepretendējam uz visaptverošu transfertcenu strīdu analīzi, šajā publikācijā sniedzam ieskatu izplatītos transfertcenu strīdu jautājumos, kā arī citās interesantās tieslietās, kurās paustas noderīgas atziņas.
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 10. Jūl. 2019
Noslēdzot tēmu par kriptovalūtām, piedāvājam sarunu, kurā, analizējot studentu veiktos pētījumus un savāktos materiālus, tiek sniegtipriekšlikumi nodokļu jomas attīstībā darījumos ar kriptovalūtām. Rubrika “Nodokļu smilšu kaste” tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru.
Arhīvs
Nodokļu smilšu kaste
07:00, 5. Jūl. 2019
Cīņa pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, tāpat kā starptautisko un nacionālo sankciju ievērošana, ir ikvienas fiziskas un juridiskas personas pienākums. Taču praksē neparastu vai aizdomīgu darījumu identificēšana dažkārt ir izaicinājums un prasa padziļinātu izpratni par savas uzņēmējdarbības specifiku un klientu loku, lai varētu noteikt savai darbības sfērai atbilstošas neparastu vai aizdomīgu darījumu pazīmes.
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 11. Jūn. 2019
4.jūlijā spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.17 “Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai”, kas izstrādāti saskaņā ar izmaiņām Pievienotās vērtības nodokļa likumā.
Arhīvs
Likumdošana
14:48, 3. Jūl. 2019
Lai nodrošinātu solidaritātes nodokļa (SN) sadalīšanu, aprēķināšanu un pārmaksātās SN daļas atgriešanu SN maksātājam, ir sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.164 “Kārtība, kādā tiek aprēķinātas un atmaksātas valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas un aprēķināts un pārskaitīts solidaritātes nodoklis”.
Arhīvs
Likumdošana
16:02, 25. Jūn. 2019
Sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, iegādājas no fiziskas personas nekustamo īpašumu – zemi. Uz tās tiek plānots būvēt dzīvojamo māju un tad to pārdot kā nelietotu nekustamo īpašumu. Kā pareizi uzskaitīt visas izmaksas, kas būs saistītas ar mājas būvniecību?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
11:45, 19. Jūn. 2019
Latvijas uzņēmums “A” izrakstīja rēķinu citam Latvijas uzņēmumam “B” par durvju montāžu. Abi uzņēmumi ir Latvijā reģistrēti pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Pakalpojuma sniegšanas vieta ir Īrija. Kā šajā gadījumā piemērot PVN?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 1. Jūl. 2019
Ja kokmateriāliem tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN) reversā maksāšanas kārtībā, kā veikt grāmatojumus? Vai joprojām ir nepieciešams grāmatot kokmateriāliem piemēroto reverso PVN divās rindās, vai arī PVN var grāmatot, tāpat kā Eiropas Savienības (ES) reverso PVN?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 28. Jūn. 2019
Uzņēmums darbiniekam kompensē ceļa izdevumus no dzīvesvietas uz darbu un atpakaļ, attiecinot šos izdevumus uz personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem. Vai uzņēmumam šie darbinieka ienākumi ir jānorāda paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām un jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestā? Ja ir, tad kāds kods jānorāda?
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 16. Mai. 2019
Izvērtējot situāciju, kāda bijusi Latvijā 2018.gadā, Valsts ieņēmumu dienests konstatējis, ka nedeklarētās darba algas īpatsvars komercsektorā pērn veidojis 19,3% un, salīdzinot ar 2017.gadu, tas ir samazinājies vien par 0,6%.
Arhīvs
VID informācija
13:05, 13. Mai. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka arī šogad vairākām iedzīvotāju kategorijām gada ienākumu deklarācija ir jāsniedz obligāti, un tas jāizdara līdz 3.jūnijam. Šogad šis iedzīvotāju loks ir plašāks, jo gada ienākumu deklarācija par 2018.gadu ir jāiesniedz arī tiem iedzīvotājiem, kuriem radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.
Arhīvs
VID informācija
15:50, 16. Mai. 2019
Kopš ieviesta e-veselība un slimības lapas pieejamas elektroniski, mūsu uzņēmumam un arī citiem radušās problēmas ar slimības lapu saņemšanu elektroniski Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Ir vismaz 5–6 reizes gadā, kad darbinieks saslimst un viņa ārsts it kā atver un pat slēdz slimības lapu A, bet tā nav redzama VID EDS. Savukārt darbinieks, ieejot savā e-veselības profilā, redz atvērtas gan A, gan B slimības lapas. Sakiet, lūdzu, kad šis jautājums varētu tikt sakārtots un kādēļ ir šāda nesakritība? Tas kavē uzņēmuma algu aprēķinus, bet darbiniekam – slimības naudas saņemšanu.
Arhīvs
Lietvedība
07:00, 28. Mai. 2019
2018.gada novembrī un decembrī publicēti divi Eiropas Savienības Tiesas (EST) nolēmumi, kas attiecas uz tūrisma nozari, konkrēti uz ceļojuma aģentūru (mūsu terminoloģijā runājot – tūrisma operatoru) sniegtajiem tūrisma pakalpojumiem (Latvijas Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 136.pants). Ar šīm lietām – C-422/17 un C-552/17 – būtu ieteicams detalizēti iepazīties ne tikai tūrisma operatoriem, bet vispirms Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, kuru pārziņā ir skaidrojumu sniegšana nodokļu maksātājiem. Sīkāka informācija par šiem tiesu nolēmumiem ir apkopota šajā publikācijā.
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 17. Mai. 2019
07:00, 4. Dec. 2019