2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
No šī gada stājas spēkā grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums).
VID informācija 10:35, 2. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Sagatavoti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas paredz pārskatīt nosacījumus attiecībā uz priekšnodokļa korekciju zaudētiem parādiem. Tāpat paredzēts, ka ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) neapliek konkrētus pakalpojumus, kas cieši saistīti ar sportu, tādējādi ieviešot skaidrāku tiesisko regulējumu PVN jomā.
Likumdošana 10:51, 10. Okt. 2023
Izskatīsim divus pagājušā gada nogalē publicētos Eiropas Savienības Tiesas nolēmumus – par pievienotās vērtības nodokļa korekciju zaudētajiem parādiem un par nodokļa atbrīvojumu piespiedu zemes nomai.
Nodokļi 07:00, 11. Mar. 2022
Juridiskai personai ir debitoru parādi (arī juridiskas personas), kas izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim un pēc šī datuma. Uzkrājumi visiem šiem debitoriem ir izveidoti 2018. gadā, summas ir iekļautas izdevumu kontā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA). Visiem debitoriem ir maksātnespējas procesi, esam iesnieguši kreditoru prasījumus un iekļauti kreditoru sarakstos.
Debitoram, kuram parādsaistības radušās 2018. gada 1. maijā un 1. jūnijā (divas pavadzīmes), ir izbeigts maksātnespējas process, un tas ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra (UR) 2018. gada 30. decembrī, parāds nav atgūts. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Citam debitoram, kuram parādsaistības radušās 2017. gada 8. maijā, ir izbeigts maksātnespējas process, un pēc administratora informācijas tas tiks izslēgts no UR tuvākajās dienās, parāds nav atgūts. Šim debitoram pagājuši 36 mēneši no parāda rašanās brīža. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Kā rīkoties, ja nokavēts kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņš maksātnespējas procesā?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 13. Jūl. 2020
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Pārskata par reģistrēto kvīšu (biļešu) izlietojumu aizpildīšanas kārtība". Metodiskais materiāls attiecināms uz nodokļu maksātājiem, kuri izmanto numurētas un VID reģistrētas kvīšu vai numurētas un VID reģistrētas biļešu (biļete) grāmatiņas vai numurus, nevis elektroniski sagatavotas kvītis ar VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā ģenerētiem numuriem, t.i., elektroniski sagatavotas reģistrētās kvītis.
VID informācija 11:01, 26. Mai. 2021
Uzņēmumam ir debitora parāds 24 200 eiro apmērā, tajā skaitā pamatsumma 20 000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 4200 eiro. Rēķini bija izrakstīti 2017. gadā. Debitors parādu atzina, bet nesamaksāja. Notikumu secība – 2019. gada augustā debitoram bija uzsākts maksātnespējas process, 2019. gada septembrī parāds bija iekļauts Kreditoru prasību sarakstā, 2020. gada februārī maksātnespējas process pabeigts un debitors tika likvidēts, protams, mums parāds netika atmaksāts. Vai mums ir tiesības atprasīt no Valsts ieņēmumu dienesta parāda PVN summas atmaksu?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Apr. 2020
Jautājums par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju. Ja kapitālsabiedrībai ir izveidojušies debitori, no kuriem vairs nav iespējama parādu piedziņa, kā tos izslēgt? Vienkārši norakstīt izdevumos? Uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija netiek iesniegta, tāpēc nepastāv nodokļa korekcijas iespēja.
Grāmatvedība 07:00, 16. Jan. 2020
Standarts 9. SFPS “Finanšu instrumenti” ir spēkā jau gadu, un 2019.gada pavasarī tiks sastādīti pirmie pilnie finanšu pārskati, kuros lasītāji varēs redzēt tā ietekmi. SIA “PricewaterhouseCoopers” apkopojusi būtiskākās atziņas, ko gada laikā guvuši nefinanšu sektora uzņēmumi, ieviešot standartu.
Svarīgi 10:29, 21. Jan. 2019
Krājumu zudumi un iztrūkumi uzņēmumam var rasties dažādu iemeslu dēļ. Tos iekļauj ražošanas pašizmaksā. Kā noteikt plānotās zudumu normas, kā aprēķināt to ietekmi uz nodokļiem, un kā to visu grāmatot?
Izdevumi 06:00, 2. Jūl. 2018
01.01.2018. stājies spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), nosakot konceptuāli jaunu šī nodokļa aprēķinu kārtību. Līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par 2017.gadu ir pēdējā, kas jāsagatavo atbilstoši iepriekš spēkā esošajai sistēmai. Kas, sagatavojot 2017.gada UIN deklarāciju un veicot finanšu plānošanu nākamajiem periodiem, jāievēro papildus jau ierastajām darbībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Apr. 2018
Vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 105.panta ("Priekšnodokļa korekcija zaudētiem parādiem") 4.daļas nosacījumus ir iespējams piemērot arī gadījumā, kad preču vai pakalpojumu saņēmējam ir izbeigta saimnieciskā darbība saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 8. Mar. 2017
Uzņēmumam "X" 2014.gadā radies debitoru parāds (debitors - Latvijā reģistrēts uzņēmums "Y"). Uzņēmumam "Y" uzsākts maksātnespējas process, līdz ar to uzņēmums "X" pieteicās kreditoru prasījumu sarakstā, un debitora parāds tiek norakstīts kontā "Šaubīgie debitori". 2016.gadā saskaņā ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem uzņēmums "Y" ir likvidēts. Vai 2016.gadā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā apliekamo ienākumu samazināšanai uzņēmums "X" var norādīt visu parāda summu vai tikai 50% no tās?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 10. Feb. 2017
No šā gada 1.jūnija stājušies spēkā vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Lai gan sākotnēji šīs normas, iespējams, šķiet tikai tehniski precizējumi, tomēr PVN likumā beidzot ir noteikti svarīgi priekšnosacījumi, lai vienkārši un konsekventi īstenotu priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības arī nākamajā taksācijas periodā, kā arī veiktu priekšnodokļa korekciju par zaudētiem parādiem. Tāpat redakcionāli mainīta likumā lietotā ar būvdarbu veikšanu saistītā terminoloģija.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 14. Jūl. 2017
Jaunais gads ir pienācis ar vairākiem jaunumiem pievienotās vērtības nodokli regulējošajos normatīvajos aktos un to piemērošanā. Diemžēl vairākas ilgi gaidītas izmaiņas grozījumos tā arī netika iekļautas.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 16. Jan. 2017
Ministru kabinetā 04.10.2016. sēdē apstiprināti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas nosaka izmaiņas priekšnodokļa atskaitīšanas kārtībā, precizē pievienotās vērtības nodokļa (PVN) taksācijas periodus, PVN atmaksas kārtību, kā arī citas izmaiņas. Par būtiskākajām – raksta turpinājumā.
Likumdošana 14:43, 14. Okt. 2016
Sabiedrība iegādājās projektu nekustamā īpašuma celtniecībai. Vai valsts budžetā ir jāatmaksā iepriekš atskaitītais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) par šo projektu, ja projekts netika realizēts un zemes gabals, uz kura bija plānota celtniecība, tiek pārdots bez PVN?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 28. Jūl. 2016
Turpinām publikāciju Debitoru parādu salīdzināšana, bezcerīgo parādu norakstīšana un uzkrājumu veidošana (iFinanses.lv, 06.02.2014.). Šajā daļā lasiet par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu zaudētiem parādiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:30, 6. Feb. 2014
Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 8.panta 2.2daļā uzskaitītas pazīmes, kas liecina, ka fiziskā persona gūst ienākumu, par kuru jāmaksā algas nodoklis:
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:36, 7. Mai. 2015
Debitoru parādu novērtēšanā ir jābūt ļoti uzmanīgiem: no vienas puses, jābūt pietiekamiem uzkrājumiem, lai uzņēmuma naudas plūsma būtu korekta, taču, no otras puses, uzkrājumiem nav jābūt pārāk lieliem – tādā veidā var tikt aizskartas īpašnieku intereses.
Gada pārskats 17:15, 5. Feb. 2014
Klāt ikgadējais gada pārskatu sastādīšanas laiks, kad atgriežamies pie jautājuma par debitoru parādu atgūstamības izvērtējumu. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām sabiedrību pienākums ir salīdzināt debitoru prasījumu summas ar pašiem debitoriem. Debitoru parādu salīdzināšanas apstiprinājumi ir tikai daļējs, bet ne pietiekams pierādījums faktam, ka salīdzinātās summas tiks saņemtas.
Grāmatvedība 11:50, 25. Feb. 2013
Labdien! 2011. gadā norakstām izdevumos zaudētu parādu. Parādniekam 2011. gadā ir uzsākta un pabeigta bankrota procedūra. Visi likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) 10.1 panta 1. daļas 1. – 8. punktā minētie nosacījumi ir izpildīti. Bijām arī iekļauti kreditoru sarakstā maksātnespējas procesā. Diemžēl nav iespējams izpildīt 10.1 panta 1. daļas 9. punkta nosacījumus, jo debitors faktiski vairs neeksistē, līdz ar to nevaram nosūtīt līdz 1. martam informāciju par zaudēto parādu. Vai šajā gadījumā esam tiesīgi veikt priekšnodokļa korekciju par zaudētiem parādiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:48, 22. Feb. 2012
Kāda ir zaudēto debitoru norakstīšanas kārtība un deklarēšana pievienotās vērtības nodokļa (PVN), uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un gada pārskata izpratnē?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:02, 28. Okt. 2013
Zaudēto debitoru parādu norakstījumu un par šaubīgiem atzīto debitoru parādu uzkrājumu summu korekcijas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā pamatā regulē likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 9. un 9.1 pants, pārejas noteikumu 96., 97., 105.punkts un Ministru kabineta 04.07.2006. noteikumu Nr.556 Likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli normu piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.556) 77., 77.1, 77.2 un 77.3 punkts. Minēto normatīvo aktu noteikumu piemērošanā jau ilgstoši pastāv vairākas neskaidrības un pat nepieņemamas situācijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:44, 16. Jūl. 2012
Debitors likvidēts 2011. gadā sakarā ar bankrotu (ir tiesas spriedums Maksātnespējas reģistrā). Nekādi parādu piedziņas pasākumi nav veikti, uzkrājumi arī izveidoti 2011.gadā. Vai par šo debitoru 2011. gadā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā var nepalielināt apliekamo ienākumu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:21, 27. Apr. 2012
No 01.01.2013. stājas spēkā jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums), kas jāpiemēro darījumiem, kas tiek veikti 2013.gadā. Līdz ar to deklarācija janvārī par decembri būs jāiesniedz pēc iepriekšējās kārtības.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:17, 28. Dec. 2012
Līdz ar grozījumu MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), kuri paredz iesniegt ziņas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) arī par fiziskām personām, kas strādā uz uzņēmuma līguma pamata un nav reģistrējušās VID kā saimnieciskās darbības veicējas, stāšanos spēkā 12.10.2012., neskaidrības ir radušās ar autoratlīdzības līgumiem – vai VID jāziņo arī par personām, kuras strādā uz autoratlīdzības līguma pamata?
Tiesības 12:16, 23. Okt. 2012
01.02.2012. spēkā stājās izmaiņas MK noteikumos Nr.1640 Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarāciju, kas paskaidro kārtību, kādā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamo personu darījumi uzrādāmi to PVN deklarācijās. Būvniecības līgumiem, kurus komersanti noslēguši pēc 01.01.2012., jāpiemēro īpašā PVN reversā aplikšanas kārtība, kura tiek noteikta Likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) 13.6 pantā. Loģiski, ka vienlaicīgi ar būtiskajām izmaiņām PVN piemērošanā būvniecības pakalpojumiem seko izmaiņas, kas precizē kārtību kādā PVN deklarācijā jāuzrāda attiecīgie darījumi.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:12, 27. Feb. 2012
Saskaņā ar Latvijas grāmatvedības standartu Nr.1 Finanšu pārskata sagatavošanas pamatnostādnes (LGS Nr.1) definīciju saistības ir uzņēmuma pašreizējs pienākums, ko radījuši pagātnes notikumi, ja ir sagaidāms, ka šo pienākumu izpildot, uzņēmums zaudēs ekonomiskā izdevīguma resursus.
Gada pārskats 09:53, 26. Sep. 2011
Tuvojas laiks, kad jāiesniedz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) gada deklarācija. Tomēr ne visiem šogad tā ir jāiesniedz. Saskaņā ar likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN vai likums) 11. panta 10. daļu apliekamā persona līdz nākamā gada 1. maijam iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) deklarāciju par taksācijas gadu gadījumos, ja:
Pievienotās vērtības nodoklis 10:59, 13. Apr. 2011