Ministru kabineta mājaslapā ir publicēts grozījumu projekts Grāmatvedības likumā, saskaņā ar kuru plānota elektronisku rēķinu izrakstīšana sākot no 2026.gada 1.janvāra par preču un pakalpojumu piegādēm starp Latvijas uzņēmumiem.
Likumdošana 11:58, 17. Jūl. 2024
Publiskai apspriešanai iesniegti grozījumi Grāmatvedības likumā. Tajā tiek noteikts, ka attaisnojuma dokuments, kuru izsniedz preces vai pakalpojuma saņēmējam, noformējams kā strukturēts elektroniskais rēķins, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 11:36, 28. Mai. 2024
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 4.janvārī, kopsēdē izskatot administratīvo lietu SKA-10/2024, apturēja tiesvedību lietā par grāmatvedības ārpakalpojuma sniedzējam attiecināmiem pienākumiem atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (NIL likums) noteiktajam, ja pakalpojumi tiek sniegti tikai ar ārštata grāmatvedi saistītām kapitālsabiedrībām. Senāts vērsās Eiropas Savienības Tiesā (EST) ar prejudiciālajiem jautājumiem par Eiropas Savienības (ES) tiesību normu interpretāciju. Tiesvedība lietā apturēta līdz brīdim, kad EST pieņems nolēmumu sakarā ar šiem jautājumiem.
Svarīgi 13:08, 5. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:03, 4. Nov. 2024
Atbilstoši sagatavotajiem grozījumiem Grāmatvedības likumā, kas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī, strukturētais rēķins par preču piegādi budžeta iestādei nav jāiesniedz. Tomēr, ja ir vēlēšanās, lai budžeta iestāde to apmaksā, tad jāizraksta attaisnojuma dokuments e-rēķina formātā (rēķins samaksai). Uzņēmumi pārsvarā šo dokumentu gatavo kā vienu preču pavadzīmi-rēķinu – vai tas nozīmē, ka arī pavadzīmes ir jāsagatavo strukturētā formātā? Kā šādu pavadzīmi parakstīt? Vai arī šie grozījumi nozīmē, ka, piegādājot preces budžeta iestādei, uzņēmumiem no 2025.gada obligāti būs jāsagatavo divi dokumenti?
Strukturētie e-rēķini 09:00, 11. Okt. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos? Atbild Anda Ziemele un "Cobalt" speciālisti – Roberts Gusts un Ivo Maskalāns. Un viedokļi ir atšķirīgi.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 12. Sep. 2024
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
“iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmumu elektronizācija 2024”, kas norisinājās šī gada 17.septembrī, Valsts ieņēmumu dienests informēja par izmaiņām saistībā ar e-rēķinu ieviešanu un automātisko rēķinu apmaiņu no 2026.gada.
Svarīgi 09:06, 18. Sep. 2024
Darbinieks dodas biznesa vakariņās ar partneriem – vai tie ir reprezentācijas izdevumi? Vai tāda ceļojuma, darba brauciena, kas notiek kopā ar sadarbības partneriem, izdevumi uzskatāmi par reprezentācijas izdevumiem?
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2024
Uzņēmumam 2023.gadā peļņa bija 10 000 eiro. Dalībnieki pieņēma lēmumu, ka peļņu izmaksās dividendēs. Lai nepalielinātu šī gada izdevumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) summu no iepriekšējā gada dividendēm, sadalāmajā summā jau tiek iekļauts UIN. Kā šādu darījumu norādīt grāmatvedībā un UIN deklarācijā? Kāda summa jāizmaksā dalībniekam uz rokas?
Grāmatvedība 06:00, 2. Jūl. 2024
Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu P005-17/17.13/114346, kurā skaidrots, vai nerezidentam ir pienākums iesniegt transfertcenu dokumentāciju par darījumiem ar pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā. Analizējam uzziņu!
Saistītās personas 06:00, 23. Mai. 2024
Lai arī konkrēti ārpakalpojuma grāmatveža pienākumi iekļauti Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, tomēr praksē ir situācijas, kurās rodas jautājums – vai tiešām nepastāv kāds izņēmums, ja pakalpojums tiek sniegts tikai saistītām kapitālsabiedrībām. Šādu jautājumu Senāts uzdeva Eiropas Savienības Tiesai 2024.gada 4.janvārī, apturot lietas SKA-10/2024 izskatīšanu.
Saistību tiesības 06:00, 5. Jūn. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
2024.gada 18.aprīlī Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā. Paredzēts, ka nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi nepieaugs. Grozījumi nosaka, ka 2025.gadā būs spēkā divas kadastrālās vērtības, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 14:17, 18. Apr. 2024
Kā grāmatot saņemto drošības naudu par telpu nomu?
Grāmatvedība 09:00, 27. Mar. 2024
Biedrība, kas nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, iznomā savas papildu telpas sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kas ir PVN maksātāja. Biedrība izraksta rēķinu par nomas maksu un elektroenerģiju bez PVN. Savukārt elektroenerģijas rēķinu no pakalpojuma sniedzēja (akciju sabiedrības “Sadales tīkls”) biedrība saņem ar PVN. Nomnieks apmaksu veic pa tiešo biedrībai, nevis pakalpojumu sniedzējam. Vai biedrībai jāizraksta rēķins kā starpniekam? Vai faktiskā pakalpojuma sniedzēja piemērotais PVN arī jānorāda biedrības izrakstītajā rēķinā?
Dokumenti 06:00, 28. Mar. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Covid-19 pandēmijas laikā drīkstēja neparakstīt preču pavadzīmes, lai izsargātos no saslimšanas (šādas izmaiņas bija arī iestrādātas normatīvajos aktos). Vai un kādos gadījumos preču pavadzīmes šobrīd drīkst neparakstīt?
Dokumenti 06:00, 11. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana reprezentatīvajiem automobiļiem ", kurā skaidrots, kā noteikt, vai transportlīdzeklis klasificējams kā reprezentatīvais automobilis.
VID informācija 09:22, 15. Mar. 2024
Lai pārņemtu Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvā noteiktās prasības, sagatavots Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumprojekts, kas paredz aizstāt nefinanšu ziņojumu sagatavošanas prasības, ieviešot detalizētākas ziņošanas prasības un nodrošinot, ka noteiktām sabiedrībām jāsniedz ilgtspējas ziņojumi, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 10:44, 5. Feb. 2024
Uzņēmumam par vairākiem gadiem sakrājušies kreditoru parādi. Daži no kreditoriem jau izbeiguši savu darbību. Kādi dokumenti jāsagatavo, lai varētu veikt kreditoru parādu norakstīšanu?
Vai, atsaucoties uz distances līgumu, kurš noslēgts atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.255 “Noteikumi par distances līgumu”, drīkst izsniegt rēķinu (gan fiziskām, gan juridiskām personām) bez paraksta atbilstoši Grāmatvedības likuma (GL) 11.panta 7.daļas 1.punktam?
Dokumenti 06:00, 27. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:18, 1. Feb. 2024
Lai veiktu ieturējumu no darbinieka algas, ir jāievēro stingras prasības un grāmatvedībā jāveic korekti aprēķini. Pie tam – ir situācijas, kad ieturējumus veikt nemaz nav iespējams! Lai risinātu šo problēmu Civilprocesa likumā ir sagatavoti grozījumi, kas paredz izmaiņas ieturējumu apmērā no parādnieka darba samaksas. Kādas būs atšķirības un ko tas nozīmē grāmatvežiem?
Darba samaksa 06:00, 17. Jan. 2024
Vai strukturētie e-rēķini jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu? Vai e-rēķini vispār jāparaksta no juridiskās puses?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 25. Jan. 2024
Saeima 2024.gada 31.oktobrī pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Grāmatvedības likumā, kas paredz jaunu regulējumu attaisnojuma dokumenta – rēķina, kuru izsniedz preces vai pakalpojuma saņēmējam, – noformēšanai. Būtiskākās izmaiņas likumā paredz, ka rēķins turpmāk būs noformējams kā strukturēts elektroniskais rēķins. Līdz ar to rodas jautājums – kādas izmaiņas un pielāgojumi jāveic līgumos, lai nodrošinātu veiksmīgu pāreju uz e-rēķinu apmaiņu?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 11. Nov. 2024
Tieslietu ministrija (TM) kopā ar Valsts zemes dienestu turpina darbu pie kadastrālās vērtēšanas metodikas pilnveides, jo pieņemtie grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā paredz no 2025.gada nošķirt divas kadastrālās vērtības – fiskālo un universālo. Nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi 2025.gadā nepieaugs, informē TM.
Likumdošana 13:29, 23. Okt. 2024
Pavisam nesen, 2024.gada 17.oktobrī, stājās spēkā grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskata likumā, paredzot vairākas būtiskas izmaiņas, kas attiecināmas jau uz pārskatu par 2024.gadu. Papildus tam spēkā stājies arī Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums. Ņemot vērā, ka daļa grāmatvežu un vadītāju jau pamazām sāk gatavoties gada pārskata sagatavošanai, svarīgākās izmaiņas aplūkot ir vēl jo būtiskāk.
Gada pārskats 06:00, 28. Okt. 2024
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 31. Okt. 2024
Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus varētu ieviest elektroniskus rēķinus, 2024.gada 31.oktobrī galīgajā lasījumā pieņemti par steidzamiem atzītie grozījumi Grāmatvedības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 12:10, 31. Okt. 2024
Šobrīd ir liela cerība, ka 7 gadu cikls ar sarežģītu algu aprēķinu algoritmu beigsies, pieņemot izstrādātos grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Grozījumu mērķis ir vienkāršot iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu, mazināt darbaspēka nodokļu slogu darba ņēmējiem ar zemu un vidēju atalgojumu, kā arī uzlabot darbaspēka konkurētspēju Baltijas reģionā. Vai algas aprēķins pēc jaunā algoritma sniegs finansiālu ieguvumu?
Citi 06:00, 19. Nov. 2024
Eiropas Komisija (EK) 2023.gada beigās publicēja ilgi gaidītos priekšlikumus par konsolidēto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi Eiropā. Ko paredz sniegtie priekšlikumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 9. Jan. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
2024.gada 31.oktobrī ir pieņemti grozījumi Grāmatvedības likumā, kas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:38, 14. Nov. 2024
Uz kuriem neattieksies prasības par strukturētu elektronisko rēķinu noformēšanu? Kā var identificēt budžeta iestādes, kas atbilst noteiktam klasifikācijas kodam?
Strukturētie e-rēķini 06:00, 7. Nov. 2024
Kā zināms, daļai no uzņēmumiem ilgtspējas ziņojums kā vadības ziņojuma sastāvdaļa būs obligāts jau 2025.gadā. Tāpēc rodas jautājums – vai uzņēmumiem ilgtspējas ziņojumos jāsniedz informācija arī par nodokļiem?
Citi 06:00, 6. Nov. 2024
Uzņēmums nomā automašīnu no auto nomas uzņēmuma, kad Latvijā ierodas valdes locekļi no citām valstīm. Automašīna parasti tiek nomāta uz ilgāku laiku, piemēram, uz 3 nedēļām. Degvielas izdevumus valdes locekļi sedz no saviem līdzekļiem, neizmantojot uzņēmuma līdzekļus. Vai šie izdevumi par auto nomu būs attiecināmi uz izdevumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību?
Izdevumi 06:00, 5. Nov. 2024
Uzņēmuma mājas lapu izstrādā Igaunijā reģistrēts uzņēmums. Par pakalpojumu tika izrakstīti divi avansa rēķini, kas tika samaksāti aprīlī un jūnijā. Pēdējais rēķins par atlikušo summu tika atsūtīts, kad mājaslapa tika izstrādāta. Kad šis pakalpojums jāuzrāda pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā? Vai ir jāsaņem gala rēķins, kad pakalpojums tiek izpildīts?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Okt. 2024
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 21. Okt. 2024
Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus ieviestu elektroniskus rēķinus, 2024.gada 10.oktobrī konceptuāli kā steidzami atbalstīti grozījumi Grāmatvedības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 10:04, 11. Okt. 2024
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Sep. 2024
24.septembrī Ministru kabinets izskatīja grozījumus Grāmatvedības likumā, kas paredz noteikt regulējumu strukturētu elektronisko rēķinu noformēšanai. Sākot ar 2025.gada 1.janvāri, budžeta iestādēm savstarpēji un uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar budžeta iestādēm, izsniedzot rēķinu, tas būs jānoformē kā strukturēts elektroniskais rēķins.
Likumdošana 13:27, 24. Sep. 2024
Šoreiz publicējam kāda lasītāja stāstu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarēšanas problēmām, kuras attiecas uz visiem nodokļa maksātājiem, kuri brīvprātīgi izvēlējušies PVN deklarāciju iesniegt un nodokļa samaksu veikt reizi mēnesī, lai gan tas pēc Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) prasībām jādara reizi ceturksnī. Šoreiz lasītājs ne tikai dalās ar savu situāciju, bet arī piedāvā risinājumu – grozījumus PVN likumā. Sagaidām, ka ierosinājums sasniegs dzirdīgas ausis!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Dec. 2023
Šobrīd, kad dienas kļūst aizvien īsākas, ir laiks atskatīties uz "iFinanses" oktobra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:17, 8. Nov. 2024
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Elektromobilis uzņēmumā – elektroenerģijas uzskaite un dokumentācija”, kurā skaidro, kā uzskaitīt patērēto elektroenerģiju un sakārtot dokumentāciju.
VID informācija 13:00, 14. Nov. 2024
Pašnodarbinātais, kurš kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, audzē gaļas liellopus. Pārdodot lopus uzņēmumiem, pašnodarbinātais sagatavo pavadzīmi, ko paraksta preču izsniegšanas vietā. Pavadzīme ar šofera starpniecību tiek nogādāta uzņēmumu atbildīgajām personām, kur to paraksta otra puse. Pašnodarbinātais abpusēji parakstītu pavadzīmi saņem e-pastā, līdz ar to nav pieejams pavadzīmes oriģināls. Vai pavadzīme e-pastā būs derīga gan kā attaisnojuma, gan kā preču piegādes dokuments pašnodarbinātā grāmatvedībā? Vai pavadzīme, kas tiks parakstīta preču izsniegšanas vietā ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu, uzskatāma gan par attaisnojuma, gan preču piegādes dokumentu?
Grāmatvedība 09:00, 4. Okt. 2024
Uzņēmuma darbinieks iegādājies degvielu automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, izmantojot skaidru naudu. Ar degvielas pārdevēju nav noslēgts sadarbības līgums, un uzņēmumam nav izsniegta degvielas karte, līdz ar to netiek saņemts kopsavilkums par iepriekšējā periodā iegādāto degvielu. Vai čeks virs 30 eiro, kas izsniegts automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, ir derīgs pievienotās vērtības nodokļa atskaitīšanai?
Dokumenti 06:00, 8. Okt. 2024
Covid-19 pandēmijas laikā radīto zaudējumu un nodokļu parādu dēļ šobrīd sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašnieks ik mēnesi veic iemaksas uzņēmuma kontā pamatdarbības nodrošināšanai. Tās grāmatvedībā tiek grāmatotas kā aizņēmums bez procentiem. Uzņēmuma īpašnieks vēlas veikt uzņēmumam piederoša pamatlīdzekļa, proti, darba auto, kas vairāk netiek lietots un kura atlikusī vērtība ir 0, apmaiņu pret aizdevuma samazinājumu. Vai uzņēmuma īpašnieks drīkst tā rīkoties? Kādi grāmatojumi būtu jāveic?
Grāmatvedība 06:00, 3. Okt. 2024
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
2024.gada 26.septembrī Saeima pieņēma grozījumus Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL), ar kuriem koriģētas GPL noteiktās mikrosabiedrību, mazo, vidējo un lielo sabiedrību lielumu kritēriju robežvērtības, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:45, 27. Sep. 2024
Lauksaimniecības uzņēmumam 2024.gada jūlijā ir radušies ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Uzņēmums 2024.gada 20.maijā ir saņēmis lēmumu par lauksaimniecības atbalsta maksājumiem – subsīdijām. Vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi var samazināt par 50% no subsīdiju summas, iesniedzot UIN deklarāciju par jūliju? Papildus uzņēmumam ir neizmantotā peļņa uz 2017.gadu. Vai var izmantot atlaidi par subsīdijām 2024.gada jūlija UIN deklarācijā nesaimnieciskiem izdevumiem, ja ir neizmantota nesadalītā peļņa uz 2017.gada beigām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 27. Sep. 2024
Jau vairākus gadus grāmatvedībā dokumentus saņemam gan papīra, gan elektroniskā formā. Katrā uzņēmumā ir noteikta dokumentu aprites kārtība. Kad gads noslēdzies, gada pārskats sagatavots un iesniegts, tad kārtējo reizi domājam par arhīvu.
2024.gada 26.septembrī ir pieņemti grozījumi Grāmatvedības likumā, kas jau stājušies stājušies spēkā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:41, 9. Okt. 2024
Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
Sabiedrība pārdod nekustamo īpašumu, samaksu saņemot pa daļām. Pirmā samaksas daļa tiek veikta pēc līguma noslēgšanas, saņemot otro maksājuma pircēja vārds tiks ierakstīts zemesgrāmatā, atlikušais maksājums tiks veikts trīs mēnešu laikā. Kad nekustamais īpašums jāuzskata par atsavinātu un jāizņem no aktīviem? Kādi grāmatojumi jāveic par dalītajiem maksājumiem?
Grāmatvedība 10:00, 12. Dec. 2023
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Grāmatvedība 06:00, 14. Okt. 2024
Šajā rakstā tiks analizēts Administratīvās rajona tiesas 2024.gada 12.februāra spriedums lietā A42-00025-24/37, kurā Valsts ieņēmumu dienests apšaubīja starp saistītiem uzņēmumiem veiktos pakalpojumus un atzina grāmatvedības dokumentus par neatbilstoši noformētiem, kā rezultātā uzņēmumam tika noteikta soda nauda vairāk nekā 5 milj. eiro apmērā.
Saistību tiesības 06:00, 11. Okt. 2024
Lai arī normatīvais regulējums, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, ir spēkā jau labu laiku, vēl joprojām netrūkst neskaidru gadījumu, kad praktizējošie grāmatveži nevar droši secināt, vai tiem ir iestājies pienākums saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. Apskatām dažas nestandarta situācijas, kad sniegtie pakalpojumi tomēr ir atzīstami par ārpakalpojuma grāmatveža pakalpojumiem un līdz ar to nosaka pienākumu licencēties.
Saimnieciskā darbība 06:00, 4. Okt. 2024
Oktobra rīti, kas mēdz būt miglā tīti un visai drēgni, ir īstais laiks, lai atskatītos uz "iFinanses" septembra lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 13:42, 10. Okt. 2024
Tūrisma mītne ir uzstādījusi saules paneļus. Kā veikt uzskaiti par iegūto un izlietoto enerģiju?
Grāmatvedība 06:00, 27. Aug. 2024
Uzņēmums izmanto grupas kontu jeb cashpool, kas nodrošina naudas līdzekļu konsolidēšanu grupas mātes uzņēmuma kontā ārzemju bankā. Konta īpašnieks – grupas mātes uzņēmums. Naudas līdzekļi, kuri pārsniedz noteikto konta limitu, tiek pārskaitīti grupas kontā vai otrādi, atgriezti vai maksāti avansā, ja konta atlikums nesasniedz limitu. Lai paātrinātu norēķinus grupas ietvaros un minimizētu bankas komisiju izdevumus, korporācijas finanšu vadība plāno ievest netting procesu, kas nozīmē, ka nauda no grupas debitoriem netiks ieskaitīta kontā, bet reizi mēnesī veikti attiecīgi grāmatojumi iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības uzskaitē, pamatojoties uz apmaksājamo rēķinu sarakstiem. Debitoru parādi tiek pārgrāmatoti cashpool kontā. Kādi nodokļu riski var iestāties?
Citi 06:00, 17. Sep. 2024
Cik bieži grāmatvedim ir jāveic grāmatvedības nolikumu atbilstības novērtējums faktiskajai situācijai uzņēmumā? Vai tas ir svarīgs faktors gada pārskata sagatavošanā?
Gada pārskats 18:00, 1. Nov. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:52, 2. Nov. 2023
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamo nodokļu atlikumu? Apskatām iespējamos risinājumus nodokļu salīdzināšanai.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Okt. 2023
Pirmajiem 10 lielajiem uzņēmumiem būs jāsniedz pārbaudītie ilgtspējas ziņojumi jau par 2024.gadu atbilstoši Eiropas ilgtspējas ziņošanas standartiem, savukārt revidentiem – tas jāpārbauda. Patlaban tiek gatavotas pagaidu ilgtspējas ziņojuma pārbaudes vadlīnijas, lai nodrošinātu vienotu izpratni par to, kas un kā jāpārbauda.
Saimnieciskā darbība 06:00, 2. Sep. 2024
Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 13. Okt. 2023
Latvijā normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas vadlīnijas vai metodes, kā aprēķināt krājumu/preču zudumu normas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var izvēlēties sev piemērotāko metodi, lai noteiktu zudumus, balstoties uz savu darbības specifiku un pieejamo aktuālo un vēsturisko informāciju. Izskatām, kādas metodes var pielietot.
Grāmatvedība 06:00, 26. Aug. 2024
Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir paredzēti gadījumi, kad nodokli var piemērot pēc “naudas līdzekļu uzskaites” principa. Kas šo principu var piemērot? Kā pusēm tas jāsaskaņo? Kam grāmatvežiem jāpievērš uzmanība? Kādos gadījumos būtu izdevīgi piemērot šo principu?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 31. Jūl. 2024
Kuros gadījumos attaisnojuma dokumentos jābūt uzņēmuma rekvizītiem uz rēķina (čeka), kuros – obligāti jāpievieno čekam bez pilnīgiem rekvizītiem kvīts ar visiem rekvizītiem, bet kuros – uz čeka iztrūkstošos rekvizītus var ierakstīt ar roku (pārdevējs vai arī pats uzņēmums)?
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Sabiedriskā labuma organizāciju gada pārskatos biežāk pieļautās kļūdas", kurā apkopotas biežāk pieļautās kļūdas gada pārskatos, ko iesniedz sabiedriskā labuma organizācijas.
VID informācija 14:14, 10. Sep. 2024
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Saņemtajā kases čekā ir norādīta visa nepieciešamā informācija, kas noteikta Pievienotās vērtības nodokļa likuma 125.panta 1.daļā. Vai šāds čeks uzskatāms par nodokļa rēķinu? Vai šāds čeks sniedz iespēju atskaitīt priekšnodokli? Vai, saņemot šādu čeku restorānā par reprezentācijas izdevumiem 540 eiro apmērā, ir iespējams atskaitīt priekšnodokli?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
09:00, 26. Jūl. 2024
Darbinieka netīšas rīcības rezultātā uzņēmumam ir radušies zaudējumi, grāmatvedībā tie tiek norakstīti kā zaudējumi. Vai uzņēmums drīkst prasīt darbiniekam atlīdzināt šos zaudējumus pilnā apmērā? Vai pastāv iespēja norakstīt tos un nepieprasīt darbiniekam atlīdzināt?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 3. Sep. 2024
Saimnieciskās darbības veicējs, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs, bet nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Pamatlīdzeklim tiek veikts kapitālais remonts (degvielas sistēmas remonts un detaļu nomaiņa). Kāda būs pamatlīdzekļa atlikusī vērtība un nolietojums gadā un cik gadus nolietojums jāturpina rēķināt pēc lineārās un degresīvā metodes, ja situācija ir šāda: traktors “A” iegādāts 2018.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā; traktors “B” iegādāts 2022.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā?
Grāmatvedība 06:00, 25. Jūl. 2024
Uzņēmumam ir elektroauto, kas tiek uzlādēts mājās. Šajā adresē ir reģistrēta uzņēmuma juridiskā adrese. Sanāk, ka tiek lietots transportlīdzeklis, bet nav izdevumu par elektroenerģiju. Vai šādā situācijā var rasties nodokļu riski?
Lūdzu paskaidrojiet, kā grāmatot platformā “Etsy” veiktos darījumus! Uzņēmums pārdod digitālu produktu, kam nav jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Kā pareizi kontēt bankas kontā saņemto naudu? Iegrāmatot katra pircēja darījumu nav iespējams. Vai drīkst izrakstīt rēķinu par visu saņemto naudu no “Etsy” uzņēmuma konta un uz tā pamata veikt grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 13. Aug. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par e-rēķinu jeb strukturētā elektroniskā rēķina, kurš sagatavots, nosūtīts un saņemts strukturētā (mašīnlasāmā) formātā un dod iespēju to automātiski un elektroniski apstrādāt, ieviešanu.
Strukturētie e-rēķini 11:32, 26. Jūl. 2024
Iesniegta uzņēmuma slēgšana. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies.
Gada pārskats 06:00, 8. Aug. 2024
Kā zināms, Grāmatvedības likums ārpakalpojuma grāmatvežiem šobrīd izvirza obligāto pienākumu saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. No 2023.gada 1.jūlija grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšana bez licences ir aizliegta. Tomēr daļa no licences saņemšanai izvirzītajiem kritērijiem grāmatvežiem sagādā problēmas. Kuri tie ir un kā to risināt?
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Jūl. 2024
Vai avansu nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu? Kāds ir juridiskais pamatojums? Atbildi uz šo jautājumu sniedza zvērināta revidente Modrīte Johansone (Vai nepārtraukta avansa izsniegšana ir pārkāpums? iFinanses, 17.06.2024.), bet šoreiz ir iespēja uzzināt, kā šāda situācija tiek vērtēta no juristu redzes punkta.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Aug. 2024
Vai pašnodarbinātajām personām pienākas slimības pabalsts? Vai slimības lapas laikā drīkst kādas izmaksas iekļaut izdevumos?
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
2023.gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā, kurā tika skatīti divi būtiski jautājumi – Valsts ieņēmumu dienesta vadlīniju piemērojamība un pienākums noskaidrot biedrības patieso labuma guvēju. Šajā rakstā skaidrojam Senāta analizētos jautājumus un secinājumus.
Komerctiesības 06:00, 5. Aug. 2024
Kurām ar autotransporta iegādi saistītām izmaksām drīkst atskaitīt priekšnodokli 100% apmērā? Piemēram, automašīnas reģistrācijas izdevumi, muitas un sertificēšanas izmaksas (ja auto ievests no trešās valsts, piemēram, Amerikas Savienotajām Valstīm)?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 9. Aug. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 12:14, 5. Aug. 2024
Pārvērtējot pamatlīdzekļus, sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) tos iemaksāja pamatkapitālā. Pamatlīdzekļu sākotnējā vērtība pirms pārvērtēšanas bija 25 000 eiro, uzkrātais nolietojums – 5000 eiro, savukārt pēc pārvērtēšanas pamatlīdzekļu vērtība ir 52 200 eiro. Sākotnēji pamatkapitāls bija 2800 eiro, bet pēc pamatlīdzekļu pārvērtēšanas – 55 000 eiro (2800 + 52 200). Kā grāmatvedībā norādīt pamatlīdzekļu pārvērtēšanas vērtības ieguldījumu pamatkapitālā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 22. Aug. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Laikā, kad līdz ar starpbanku aizņēmumu likmes EURIBOR paaugsināšanos tiek palielināti arī kredītu procenti, aktualizējas jautājums – kā piemērot procentu likumi aizdevumiem darījumos ar saistītajām personām? Kura šobrīd ir tirgus cenai atbilstoša likme?
Klausies
Saistītās personas
06:00, 20. Sep. 2023
Uzņēmums “A”, Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, saņem rēķinu no uzņēmuma “B”, kas arī ir reģistrēts PVN maksātājs, par preču piegādi no Polijas. Rēķinā norādītā summa ir 1000 Polijas zloti. “A” bankas kontā uzrādās, ka ir ienākuši 1000 Polijas zloti, kas tālāk nonākuši “B” norēķinu kontā. Bankas konvertācijā uzrādās, ka 1 Polijas zlots ir 4,099 eiro, proti, 243,96 eiro. Kā grāmatot saņemto rēķinu un bankas darījumus? Kurā datumā skatās valūtas kursu?
Grāmatvedība 16:03, 10. Jūl. 2024
Uzņēmumam pieder automašīnas, par kurām tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis. Ir noformētas degvielas kartes ar limitiem, kas tiek izsniegtas atbildīgajām personām. Kā rīkoties, ja darbinieks ir pārtērējis uzņēmuma saimnieciskām darbībām noteikto degvielas limitu? Vai papildus jāmaksā vēl kādi nodokļi?
Izdevumi 06:00, 4. Jūl. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem. Šajā raksta daļā izskatām ar auto lietošanu saistītās izmaksas, kā arī reklāmas un reprezentācijas izmaksas.
Citi 06:00, 26. Jūn. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 12. Jūl. 2024
Uzņēmums pārdod savu preču zīmi. Kā grāmatot šo darījumu?
Grāmatvedība 09:00, 12. Jūl. 2024
Darba devējs sedz 200 eiro darbinieka telefona iegādei. Ja darbinieks vēlas iegādāties labāku telefonu, kas maksā vairāk nekā 200 eiro, tad darbinieks var piemaksāt starpību. Vai šādā gadījumā uzņēmumam un darbiniekam rodas kādi riski? Vai darbinieka piemaksu apliek ar pievienotās vērtības nodokli?
Iepriekš apskatījām, kā organizēt noliktavas darbu, lai būtu ērti veikt preču uzglabāšanu, saglabāšanu un tālāku izplatīšanu. Tomēr tikpat svarīgi atcerēties, ka pastāv dažādi noliktavu veidi, kas atšķiras pēc to funkcijām un darbībām. Apskatām iespējamos noliktavu veidus un ar tiem saistītās darbības, tostarp grāmatvedības nianses.
Grāmatvedība 06:00, 22. Jūl. 2024
Pašnodarbinātais kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Viņš nodarbina darbinieku, kurš darba laikā savas vainas dēļ sabojā inventāru. Darba devējs un darbinieks rakstiski vienojas, ka darbinieks segs radušos zaudējumus, kas novērtēti 100 eiro apmērā, – darba devējs šo summu ieturēs no darbinieka darba algas. Kā šo darījumu jāatspoguļo saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Tiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Kādā laika periodā ir jānomaina rekvizīti rēķinos, ja mainās juridiskā adrese? Kādas sekas var iestāties, ja uzņēmums neizsniedz korektu rēķinu?
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 13:01, 5. Jūl. 2024
Lai arī sācies aktīvais atvaļinājumu laiks, tomēr "iFinanses" jūnija lasītāko rakstu TOP3 pierāda, ka grāmatvežu darbs neapstājas ne uz mirkli.
Svarīgi 12:00, 4. Jūl. 2024
Nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi nepieaugs, to paredz 2024.gada 30.maijā Saeimā pieņemtie grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā. Grozījumi nosaka, ka 2025.gadā tiks nošķirtas un būs spēkā divas kadastrālās vērtības – fiskālā un universālā, informē Saeima.
Likumdošana 16:51, 30. Mai. 2024
Vai ārpakalpojuma grāmatvedim, identificējot klientu, tas jāpārbauda tikai Nederīgo dokumentu reģistrā vai arī Sodu reģistrā, kas ir par papildu maksu? Kas paredzēts Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 24. Mai. 2024
Šī gada aprīļa “iFiT” numurā rubrikā “Pētām!” skaidrojām, vai un kā ir iespējams pavadzīmes nosūtīt elektroniskā formātā. Toreiz Valsts ieņēmumu dienesta sniegtā atbilde radīja neizprati un raisīja jautājumus, tāpēc Redakcija lūdzu sniegt papildu skaidrojumus. Šobrīd atbilde ir sniegta, un domājams, ka šis skaidrojums ieviesīs skaidrību un pārliecību, kuros gadījumos un kādā veidā preču piegādes dokumentus var nosūtīt/saņemt elektroniski un apstiprināt vadītāja noteiktajā kārtībā.
Dokumenti 06:00, 17. Jūl. 2024
Saimniecība vasarā gūst ienākumus no smiltsērkšķu audzēšanas, bet pārējā periodā – no malkas vai šķeldas pārdošanas. Sociālās iemaksas tiek aprēķinātas no konkrētā mēneša ienākuma. Kārtojot saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu, tiek izmantota 21.aile “Proporcionāli sadalāmie izdevumi”. Vai mēnesī, kurā nav lauksaimniecības ieņēmumu, bet ir ieņēmumi no cita saimnieciskās darbības veida, pie izdevumiem drīkst ieskaitīt visus šī mēneša proporcionālos izdevumus?
Grāmatvedība 09:00, 25. Jūn. 2024
Konts ārvalstīs – vai priekšrocība? Kā veikt virsgrāmatas eksprespārbaudi? Vai grāmatvedis citiem grupas uzņēmumiem ir NIL likuma subjekts? Kā saglabāt darba instruktāžas e-vidē? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 6. Jūn. 2024
Kā deklarēt “Google” un “Meta” saņemtos rēķinus par pakalpojumiem, ja pakalpojuma saņēmējs ir Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa maksātājs? Vai rēķinā ir jābūt kādiem obligātiem rekvizītiem?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 11. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Uzņēmums veikalā iegādājās būvmateriālus. Norēķins par tiem tika veikts veikala kasē, saņemot čeku. Kādos gadījumos preču piegādei kā pamatojums der čeks, kādos – pavadzīme?
Dokumenti 09:00, 7. Jūn. 2024
Nereti samaksa par pamatlīdzekļiem tiek veikta avansā - tā var būt daļa summas, bet var būt arī visa. Avansiem, kas veikti par pamatlīdzekļu iegādi, grāmatvedībā ir noteikta speciāla uzskaites kārtība. Kādi aspekti jāņem vērā grāmatvedim?
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Aug. 2023
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
2023.gada nogalē tika veikti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem tika ieviesta jauna norma. Tā paredz, ka kredītiestādes un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji katru gadu aprēķinās un nomaksās uzņēmumu ienākuma nodokli 20% apmērā no iepriekšējā pārskata gadā nopelnītās peļņas, neatkarīgi no tā, vai peļņa tiek vai netiek sadalīta dividendēs. Izskatām, kā šis nodoklis piemērojams praksē un kā to norādīt grāmatvedībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 25. Apr. 2024
Juridiska persona, izsniedzot rēķinu, tajā norāda fiziskas personas konta numuru. Veicot rēķina apmaksu, naudu saņem fiziskā, nevis juridiskā persona. Šādā situācijā banka norāda, ka viņu pienākumos nav pārliecināties, ka konta numurs atbilst saņēmējam. Kā pārliecināties, ka rēķinā uzrādītais konta numurs atbilst norādītajam saņēmējam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 13. Jūn. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Ar 2026.gada 1.janvāri spēku zaudēs likums "Par Valsts ieņēmumu dienestu" un stāsies spēkā jaunais Valsts ieņēmumu dienesta likums, kurā būs noteikti tikai būtiskākie ar iestādes darbību saistītie aspekti. Tādēļ ir izstrādāti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, lai pārņemtu tās ierēdņu tiesības, kas ir saistītas ar nodokļu administrēšanu.
Likumdošana 13:39, 3. Mai. 2024
Uzņēmums saviem darbiniekiem izsniedz maksājumu kartes, kas piesaistītas vienam uzņēmuma bankas kontam un izsniegtas uz uzņēmuma vārda. Kā uzņēmumā organizēt ne vien maksājumu karšu izsniegšanu darbiniekiem, bet arī ērtu atskaišu uzskaites sistēmu? Vai tas ir jānošķir no avansa norēķiniem?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 27. Mai. 2024
Uzņēmums, kuram ir licence alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecībai, plāno aizvest preci (alkoholiskos dzērienus) degustācijas vajadzībām klientam, kuram ir mazumtirdzniecības licence. Kā šo darījumu korekti noformēt grāmatvedībā?
Dokumenti 06:00, 20. Jūn. 2024
Vai pašnodarbinātajam jāiesniedz ziņojums, ja nav ienākumu, jo peļņa ir nosegusi izmaksas, kas radās, uzsākot saimniecisko darbību?
Klausies
Grāmatvedība
09:00, 21. Jūn. 2024
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
Eiropas Savienības (ES) regula 833/2014 par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas darbībām, kas destabilizē situāciju Ukrainā paredz virkni jaunu pienākumu attiecībā uz ES reģistrētiem uzņēmumiem, kas nedz paši, nedz to saistītās sabiedrības, vai klienti ir sankcionēti individuāli.
Svarīgi 13:31, 26. Apr. 2024
Pakalpojumu sniegšana un saņemšana grupā, un šo darījumu cenas noteikšana un pamatošana ir aktuāla tēma daudziem Latvijas uzņēmumiem. Apskatām zemas pievienotās vērtības pakalpojumu konceptu, ar to saistīto Latvijas normatīvo aktu regulējumu, praksi un pārdomas par iespējamiem uzlabojumiem.
Saistītās personas 06:00, 9. Mai. 2024
Uzņēmuma darbiniekam darba vajadzībām ir nepieciešams telefons – ne tikai sarunām, bet arī audio/video ierakstu veikšanai. Tas nozīmē, ka telefons tiek nolietots vairāk nekā tad, ja tiktu lietots tikai privātiem mērķiem. Vai darba devējs par to drīkst maksāt kompensāciju, piemēram, amortizācijas vērtībā, kā ar nodokļiem neapliekamu kompensāciju? Kā vislabāk organizēt telefona lietošanu darba vajadzībām? Lietojot vienu telefonu, vai nu darba telefonā ir privātie dati, vai arī privātā telefonā darba dati. Protams, vienmēr ir variants lietot divus telefonus, kas nav visai ērti.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 7. Mai. 2024
Ņemot vērā, ka 15.maijs bija ģimenes diena, tad uzņēmums noorganizēja darbinieku ģimenēm kopīgu izklaidi dabā, ārpus pilsētas, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Kā pasākuma izdevumus norādīt grāmatvedībā?
Sadarbības partneris veicis pasūtījuma apmaksu Amerikas Savienoto Valstu dolāros. Uzņēmumā visa samaksa parasti notiek eiro valūtā. Kā grāmatot šo samaksu? Vai jāveic valūtas pārrēķins pēc konkrēta valūtas kursa?
Nauda 09:00, 14. Mai. 2024
Nemateriālie ieguldījumi kā pamatlīdzekļu postenis praksē nav sastopami tik bieži. Grāmatvežiem par tiem nereti rodas jautājumi, it sevišķi tajos gadījumos, kad sabiedrība pirmo reizi sastopas ar attīstības izmaksām vai nemateriālo vērtību, kas radusies citas sabiedrības iegādes rezultātā. Nereti nemateriālo vērtību apzīmē ar angļu terminu goodwill, bet vecākā literatūrā tā tiek saukta arī par firmas cenu vai komercreputāciju. Kas tad īsti ir uzņēmuma nemateriālie ieguldījumi?
Pamatlīdzekļi 06:00, 3. Jūl. 2023
Ņemot vērā finanšu pakalpojumu digitalizāciju un attīstību tiešsaistē, sagaidāms, ka virtuālās valūtas aizvien biežāk ienāks mūsu ikdienā. Jau šobrīd pasaulē ir vairāk nekā 2100 virtuālo valūtu, no kurām liela daļa attīstītas kā augsta riska spekulāciju objekts un nereti ir bez jebkāda ekonomiska pamatojuma, atšķirībā no to sākotnējā mērķa – kļūt par pamatu alternatīvai finanšu sistēmai. Lai korekti veiktu virtuālās valūtas uzskaiti, jāņem vērā pāris pamatprincipi.
Grāmatvedība 06:00, 20. Mai. 2024
Uzņēmuma darbinieki piedalās ikgadējā Latvijas talkā. Uzņēmums sagādā ūdens pudeles un dažāda veida darbarīkus, kas nepieciešami darbu veikšanai. Vai šīs izmaksas drīkst attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Izdevumi 09:00, 25. Apr. 2024
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību iegādājās īpašumu, kas sastāv no dzīvokļa un zemes domājamās daļas. Vai īpašuma iegādes izmaksās jāiekļauj notāra pakalpojumi, zemes nodoklis un valsts nodeva? Vai nolietojuma aprēķinā atsevišķi izdala zemes un ēkas vērtību?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 23. Apr. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Uzņēmumam, kura vienīgais darbinieks ir valdes loceklis, pieder dzīvoklis, kas tiek iznomāts. Ieņēmumi no dzīvokļa nomas nesasniedz piecas valstī noteiktās minimālās algas. Citu ieņēmumu uzņēmumam nav. Kā pieņemt darbā grāmatvedi, ja tā pakalpojumi nepieciešami vien pāris stundas mēnesī, lai iesniegtu atskaites? Vai grāmatvežiem ir noteikts darba vietu skaita ierobežojums? Kādi riski var rasties, ja grāmatvedis strādā vairākos uzņēmumos? Vai ar grāmatvedi drīkst slēgt uzņēmumu līgumu?
Kad saņēmu grāmatveža licenci, biju saimnieciskās darbības veicēja. Attiecīgā licence ir uz mana vārda un uzvārda. Vēlāk reģistrēju savu sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) un saimniecisko darbību slēdzu. Šobrīd esmu SIA valdes locekle, arī grāmatvede, jo visu daru pati un citu darbinieku man nav. Vai šajā situācijā man ir jāizņem vēl viena grāmatveža licence, šoreiz uz uzņēmumu?
Tiesības 13:30, 30. Jūn. 2023
Uzņēmuma birojs atrodas daudzdzīvokļu nama ēkā, kurā šobrīd tiek veikta ūdens cauruļu nomaiņa. Uzņēmumam jāiegādājas caurules, ko nomainīt biroja telpās, jo darbu veicējs to nenodrošina. Vai cauruļu izmaksas drīkst attiecināt uz saimniecisko darbību? Kā to iegāde norādāma grāmatvedībā?
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Mēs – Izdevniecība iŽurnāli – šī gada 25.martā svinam savu 15 gadu jubileju! Sākot domāt par laiku, kad e-rēķini bija neeksistējošs termins, izdegšanas sindroms nebija arodslimību sarakstā, skaidrs, ka laiks ir paskrējis. Dzimšanas dienai par godu sniedzam ieskatu mūsu pirmsākumos un uzņēmuma dibinātājas Kristīnes Dzelstiņas atmiņās.
Svarīgi 09:00, 25. Mar. 2024
No 2023.gada 1.janvāra Rīgā tiek ieviesta nodeva par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu jeb tā sauktā tūristu nodeva. Kā šo nodevu norādīt grāmatvedībā?
Citi 06:00, 13. Jūn. 2023
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Kopš jaunās kārtības ieviešanas nodokļu administrēšanā arvien biežāk tiek saņemtas ziņas no uzņēmumiem, kas pauž neizpratni par to, kur ir robeža starp Valsts ieņēmumu dienesta īstenoto informācijas iegūšanu un nodokļu kontroli vai auditu? Tāpēc apskatīsim informācijas iegūšanas kā nodokļu administrēšanas posma tiesiskos aspektus.
Finanšu vadība 06:00, 17. Apr. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
1.marts ir datums, no kura lielākā daļa fizisku personu var sākt iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Algota darba veicējiem gada ienākumu deklarēšana reizēm asociējas ar loteriju – būs nodokļu pārmaksa vai nāksies nodokli piemaksāt. Saimnieciskās darbības veicējiem pirms gada ienākumu deklarācijas sagatavošanas jāpārskata sava iepriekšējā gada grāmatvedība un visi ieņēmumi un izdevumi jānorāda pareizajās vietās deklarācijā un tās pielikumos.
Gada deklarācija 06:00, 20. Mar. 2024
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
No 1.marta atkal pienācis laiks sagatavot un iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību” šogad tika veikti vairāki grozījumi, lai noteikumi un arī deklarācijas veidlapa atbilstu likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” spēkā esošajām normām.
Gada deklarācija 09:48, 1. Mar. 2024
Pašlaik gada pārskata sagatavošanas process daudzos uzņēmumos rit pilnā sparā. Daļa uzņēmumu jau ir veikmīgi nodevuši gada pārskatus, bet citi izmanto Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) izmaiņas un pārskata iesniegšanu atliek uz maiju. Tāpēc vēlos dalīties ar savu pieredzi, kad veicu kādam uzņēmumam pirmo gada pārskata revīziju.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2023
Mūsdienās ERP jeb biznesa vadības sistēmas sniedz iespēju uzņēmumiem automatizēt dažādus procesus, rezultātā ievērojami samazinot datu ievadei, dokumentu apritei un atskaišu sagatavošanai patērēto laiku. Būtiski, ka ERP sistēmā aktuālie dati ir pieejami visu laiku, un sistēma ir piemērota arī uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem.
Svarīgi 13:34, 3. Apr. 2024
Zemnieku saimniecība, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, nopērk jaunlopu 100 eiro vērtībā un visu atlikušo gadu to baro un audzē. Vai saimniecībai ir tiesības gada beigās novērtēt jaunlopu krājumos zemākajā tirgus cenā, kas būtu atbilstoša dzīvnieka vecumam un svaram?
Grāmatvedība 09:00, 19. Apr. 2024
Vai mākoņa tehnoloģijas pakalpojuma izmantošanas līgums ir nemateriālais aktīvs? Šī raksta mērķis ir apskatīt dažādus mākonī izvietoto programmatūru līgumus un ar tiem saistīto izmaksu uzskaiti grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Apr. 2024
Darbinieks iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu un izvēlējies, ka darba samaksas aprēķināšanā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 23% apmērā. Valsts ieņēmumu dienests ir noteicis neapliekamo minimumu. Vai drīkst izmantot neapliekamo minimumu, ja darbinieks izvēlējies maksāt nodokli 23% apmērā? Kā jāaprēķina darba samaksa šādos gadījumos?
Darba samaksa 06:00, 3. Apr. 2024
Uzņēmums veic savstarpējo norēķinu salīdzināšanu ar klientiem - kādi ir obligātie rekvizīti šādā aktā? Vai obligāti jāuzrāda reģistrācijas numurs uzņēmumam, ar ko tiek veikta salīdzināšana? Kāds likumdošanas akts to nosaka?
Dokumenti 06:00, 9. Mai. 2023
Šobrīd praksē bieži var sastapties ar grāmatvežiem-apakšuzņēmējiem. Tā ir inovatīva sadarbības forma starp individuālo grāmatvedi un ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzēju. Kuram šādā sadarbības modelī jānodrošina ārpakalpojuma licence un jāizpilda Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības?
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 26. Feb. 2024
Kā tiks ierobežota skaidrā nauda? Vai jāmaksā partneru parādi? Kādā valodā jāsagatavo iekšējie dokumenti? Kopīpašums – kā pārdot? Kā noslēgt līgumu, ja darījuma partneris atrodas ASV? Kā pārcelt uzkrāto atvaļinājumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 5. Mar. 2024
Uzņēmumam 2020.gadā ir izveidojies debitora parāds. Debitors 2022.gadā ir likvidēts. Vai drīkst debitora parādu norakstīt izdevumos un tos neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta 3.daļas 10.punktu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 20. Apr. 2023
Sabiedrība noslēdza līgumu ar fizisku personu par būvniecības pakalpojumiem Latvijā. Sabiedrība ir Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, bet fiziskai personai ir Vācijā reģistrēta uzņēmējdarbība ar statusu “Gewerbe”, persona ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja Vācijā. Nodokļi tiek maksāti Vācijā. Par izpildītiem pakalpojumiem tiek izrakstīts rēķins. Kādi dokumenti Latvijas uzņēmumam jāsaņem no Vācijas personas, kas sniedz pakalpojumus? Kas jāņem vērā attiecībā uz nodokļiem – kad piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, kad – iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Feb. 2024
Uzņēmums saņēmis pakalpojumu kopā ar visiem nepieciešamajiem materiāliem – saules elektrostacijas izbūvi (saules parku). Pakalpojums saņemts 2022.gadā, kad saules parka izmaksas kļūdaini tika iekļautas peļņas un zaudējumu aprēķinā. Saules elektrostacija nodota ekspluatācijā 2023.gada rudenī, kad arī sāka ražot elektroenerģiju. Uzņēmums paredzējis, ka saules parks būs pamatlīdzeklis, ar ko tiek saražota elektroenerģija pārdošanai. Kā veikt pieļauto kļūdu labojumu, lai dati būtu korekti?
Gada pārskats 06:00, 23. Feb. 2024
Marts parasti nāk ar pavasara vēsmām, bet "iFinanses" februāra lasītāko rakstu TOP3 nāk ar ziņu, ka laiks domāt par gada pārskata iesniegšanu.
Svarīgi 09:00, 4. Mar. 2024
Lai nodrošinātu teritorijas uzkopšanu uzņēmuma saimnieciskajās struktūrvienībās, tiek izmantots zāles pļāvējs, zāģis un citas ierīces, kurām nepieciešama degviela vai benzīns. Kā uzskaitīt šādu degvielas patēriņu? Vai par degvielas izlietojumu nepieciešams sagatavot arī aktu? Kas tajā jānorāda?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 1. Mar. 2024
Uzņēmums izveidojis uzkrājumus nedrošajiem debitoru parādiem. Bet kā tos norādīt bilancē?
Grāmatvedība 06:00, 28. Mar. 2023
Katram uzņēmumam ir pienākums noteiktu laiku glabāt arhīvā grāmatvedības dokumentus. Arhīva uzturēšanu var uzticēt gan uzņēmuma darbiniekam, gan ārpakalpojumu sniedzējam. Arhīvu nepieciešams periodiski pārskatīt un iznīcināt dokumentus, kuriem beidzies uzglabāšanas termiņš.
Dokumenti 06:00, 7. Mar. 2024
Meitas uzņēmums izmaksā mātes uzņēmumam aprēķinātās dividendes no nesadalītās peļņas, kas izveidojusies līdz 2017.gada 31.decembrim. Tālāk tās tiek pārskaitītas patiesajiem labuma guvējiem ārzemēs. Kā norādīt saņemtās dividendes mātes uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 21. Mar. 2024
Uzņēmums gada vidū sagatavoja operatīvo gada pārskatu un nolēma izmaksāt ārkārtas dividendes. Noslēdzot gadu, tika konstatēts, ka peļņa pēc uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) nomaksas ir mazāka nekā izmaksātās ārkārtas dividendes. Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 44.panta 3.daļu pārsnieguma summa jāpārceļ uz posteni “Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas”. Attiecīgi, pārceļot šo pārsnieguma summu uz konkrēto posteni, mainās peļņa pēc nodokļiem un ārkārtas dividendes ir lielākas par peļņu pēc nodokļiem. Kā korekti norādīt grāmatvedībā ārkārtas dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana reprezentatīvajiem automobiļiem”, kurā skaidroti izdevumu, kas saistīti ar reprezentatīvo automobili, iekļaušanas uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzē aspekti.
VID informācija 10:14, 15. Mar. 2024
Vai uzņēmums drīkst izrakstīt rēķinus dažādās valodās un valūtās?
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no autoratlīdzības 2024.gadā", kurā norādīts, ka autoratlīdzības saņēmējs var reģistrēt saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā, izvēloties vispārējo vai mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanas režīmu.
VID informācija 11:16, 1. Mar. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
Mazā sabiedrība 2022.gadā pārsniedza divas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 92.panta 2.daļas 2.punktā minētās bilances rādītāju robežvērtības. Arī 2023.gadā tiek pārsniegtas noteiktās vērtības. Vai 2023.gada pārskats pakļaujams zvērināta revidenta pārbaudei? Vai tomēr revidenta pārbaude būs attiecināma tikai uz 2024.gada pārskatu? Ar ko atšķiras revīzija no ierobežotās pārbaudes?
Gada pārskats 06:00, 1. Feb. 2024
2024.gads iesācies ar daudz un nozīmīgām izmaiņām nodokļu politikā, kas turpmāk jāņem vērā uzņēmumiem, bet ir arī lietas, kas gadiem ejot paliek nemainīgas, tikai reizēm par tām jāatgādina. To šoreiz ļoti labi pierāda “iFinanses” janvārī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:33, 7. Feb. 2024
Grāmatvežiem līdz 31.janvārim jāsalīdzina dati ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Ja tas netiks izdarīts un no uzņēmuma nebūs saņemta informācija par atšķirībām datos uz pārskata gada 31.decembri, VID datus uzskatīs par salīdzinātiem. Uzņēmumi gan rēķinus, gan citus attaisnojošus dokumentus parasti apkopo uz gada pārskata sagatavošanu. Tas nozīmē, ka visi dokumenti vēl var nebūt pieejami. Kas tad galu galā šobrīd ir jāsalīdzina? Kādu informāciju VID gaida no grāmatvežiem? Piemēram, ja tiks veikti labojumi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā, kas notiks ar salīdzinātajiem datiem? Vai tiks ņemti vērā veiktie labojumi?
Grāmatvedība 10:00, 31. Jan. 2024
Ministra kabineta noteikumu Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” 8.2.apakšpunktā noteikts, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina ceļa (transporta) izdevumus (ja iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti). Vai auto nomas izdevumi, kas radušies komandējuma laikā, ir kompensējamie transporta izdevumi?
Uzņēmums, kas ir reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, izīrē nekustamo īpašumu fiziskām personām dzīvošanai ilgtermiņā, kā arī iznomā nekustamo īpašumu juridiskām personām. Attiecībā uz komunāliem maksājumiem uzņēmums darbosies kā starpnieks un īrniekiem/nomniekiem izsniegs rēķinus par ūdens, siltumenerģijas piegādēm un kanalizācijas, atkritumu izvešanas pakalpojumiem. Vai aprēķinot PVN proporciju, izdevumu summā jāiekļauj visi darījumi – gan tiešie (komunālie maksājumi, apsardze), gan netiešie (grāmatvedības pakalpojumi, biroja izdevumi) – vai tikai netiešie darījumi?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 26. Jan. 2024
Ja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā ir informācija par izmaksātajām aplokšņu algām, par kurām nav veikti nodokļu maksājumi, VID ir pienākums piedzīt no darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu starpību - šāds secinājums nostiprināts ar Senāta spriedumu 2023.gada 28.aprīļa lietā SKA-68/2023.
Nodokļi 06:00, 7. Feb. 2024
No Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veiktajām transfertcenu dokumentācijas pārbaudēm un auditiem, kas notikuši laika posmā no 2018. līdz 2023.gadam, un praksē gūtajiem pieņēmumiem par faktiskajiem apstākļiem, gūtas atziņas par Latvijā piemēroto transfertcenu praksi. Apskatām, kādas tās ir.
Klausies
Saistītās personas
06:00, 26. Jan. 2024
Arvien biežāk par krāpniecības upuriem kļūst tieši uzņēmumi un to grāmatveži. Krāpnieki uzdodas par ārpakalpojuma grāmatvežiem, lūdzot uzņēmuma vadītājiem apmaksāt rēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem, vai arī grāmatveži saņem rēķinu no vadības, kas steidzami jāsamaksā. Kā uzņēmums var pasargāt sevi un grāmatvedi no krāpnieciskiem gadījumiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 2. Feb. 2024
Lai atvieglotu nodokļu administrēšanas slogu maziem un vidējiem uzņēmumiem, kuri darbojas vai plāno darbību paplašināt Eiropas Savienībā, šobrīd tiek virzīta iniciatīva par šādu uzņēmumu galvenā biroja nodokļu sistēmas direktīvas izveidi. Uz kuriem uzņēmumiem attieksies jaunā direktīva un kā darbosies jaunais nodokļu samaksas režīms?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 6. Feb. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
Vai inflācijas atplūdi šogad turpināsies? Investīcijas tehnoloģijās – ceļš uz ilgtspēju? Vai paraksts e-rēķinā ir obligāts? Darbinieks no Ukrainas – rezidents vai nerezidents? Darbinieka rīcība ārpus darba laika – pamats uzteikumam? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:00, 2. Feb. 2024