Latvijā normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas vadlīnijas vai metodes, kā aprēķināt krājumu/preču zudumu normas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var izvēlēties sev piemērotāko metodi, lai noteiktu zudumus, balstoties uz savu darbības specifiku un pieejamo aktuālo un vēsturisko informāciju. Izskatām, kādas metodes var pielietot.
Grāmatvedība 06:00, 26. Aug. 2024
Oktobra rīti, kas mēdz būt miglā tīti un visai drēgni, ir īstais laiks, lai atskatītos uz "iFinanses" septembra lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 13:42, 10. Okt. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 11:35, 5. Sep. 2024
Kā tiek veikta preču norakstīšana precēm, kas tiek izņemtas no apgrozības ar Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu, jo konstatēti pārkāpumi?
Grāmatvedība 06:00, 29. Aug. 2024
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jūn. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Kas notiek ar norakstītām precēm un pamatlīdzekļiem? Vai jāveic pievienotās vērtības nodokļa korekcijas?
Grāmatvedība 06:00, 26. Jūl. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Kā pareizi veikt uzņēmuma, kas nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu, krājumu 63 000 eiro apmērā pārvērtēšanu un kādas ir nodokļu sekas, ja prece tiek pārvērtēta uz zemāku vērtību, ja krājumus izlemj norakstīt vai ja krājumus izdodas pārdot par zemāku summu?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 14. Sep. 2021
Lūdzu, paskaidrojiet, vai uzņēmumu ienākuma nodokļa 2020. gada deklarācijā ir jāveic korekcija par norakstītiem krājumiem, kuri nav realizēti Covid-19 sankciju dēļ un pārsniedz dabīgo zudumu normu?
Grāmatvedība 07:00, 6. Apr. 2021
Vai uzņēmumam, kas nodarbojas ar suvenīru ražošanu un saražo suvenīrus, kas palikuši atlikumā, ir jāmaksā arī uzņēmumu ienākuma nodoklis par tiem suvenīriem, kas tiek norakstīti, summai pārsniedzot 5% no bruto algas?
Izdevumi 07:00, 30. Apr. 2021
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Krājumu zudumi un iztrūkumi uzņēmumam var rasties dažādu iemeslu dēļ. Tos iekļauj ražošanas pašizmaksā. Kā noteikt plānotās zudumu normas, kā aprēķināt to ietekmi uz nodokļiem, un kā to visu grāmatot?
Izdevumi 06:00, 2. Jūl. 2018
Ražotājs ražošanas procesu nodrošināšanai un apkurei savā gāzes katlu mājā izmanto dabas gāzi. Kā grāmato akcīzes nodokli, kas uzrādīts pārdevēja rēķinā? Vai jāsniedz kādas atskaites par izmantoto dabas gāzi (izņemot dabas resursu nodokli)?
Citi 07:00, 9. Jūl. 2020
Ieņēmumu atzīšana ir viena no sarežģītākajām procedūrām, it īpaši, ja darījumā iesaistīta vairāk nekā viena puse. Šādos darījumos, atzīstot ieņēmumus, uzņēmumiem nereti jāsastopas ar jautājumu, vai visa rēķina summa ir uzņēmuma ieņēmumi. Vai uzņēmums ir aģents (starpnieks)? Kādas tiesību normas piemērot, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
Izdevumi 06:38, 5. Jūn. 2020
Uzņēmuma darbinieki būvobjektā kā atkritumus salasa metāllūžņus, un tie tiek nodoti metāllūžņu savākšanas uzņēmumam, kas izsniedz pavadzīmi un samaksu ieskaita uzņēmuma kontā. Kā uzņēmumam atspoguļot un pamatot metāllūžņu iegūšanu?
Grāmatvedība 09:00, 8. Apr. 2020
Kurā brīdī preču zudumi virs normas jāuzrāda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā kā nesaistīti ar saimniecisko darbību? Līdzko ir normas pārsniegums vai gada beigās?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:25, 19. Jūl. 2018
Stājoties spēkā jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam (UIN likums), mainījušās arī uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas prasības krājumiem. Krājumi tirdzniecības un ražošanas uzņēmumiem ir svarīgs rādītājs – bilancē tie veido būtisku daļu aktīvu, savukārt peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA) krājumi ir viens no lielākajiem izmaksu posteņiem. Krājumu sākuma un beigu atlikumi tieši saistīti ar pārdoto preču un produkcijas pašizmaksu un peļņu, tādējādi kļūda krājumu atlikumos pārskata gada beigās ietekmē gan pārskata, gan nākamā gada peļņas rādītāju.
Grāmatvedība 07:00, 11. Jūn. 2018
Esmu sākusi kārtot grāmatvedību zemnieku saimniecībai, kura nodarbojas ar graudkopību. Kā grāmatvedības kontos atspoguļot graudu kustību no lauka uz kalti, no kalts uz noliktavu vai pārdošanu? Un kā ar dabīgajiem atbirumiem, zudumiem? Vai tie grāmatojami katrā kustību posmā vai tomēr vienreiz gadā?
Grāmatvedība 06:00, 28. Mai. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojumus par svarīgākajiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas jautājumiem, kas jāzina, sagatavojot UIN deklarāciju. Atgādinām, ka pirmā UIN deklarācija par šī gada 1.pusgadu pēc jaunās kārtības jāiesniedz līdz 20.jūlijam!
VID informācija 08:00, 14. Mai. 2018
Inventarizācijas ir nozīmīgs process katra uzņēmuma dzīvē. Daļēja vai pilna inventarizācija ļauj iegūt aktuālo preču atlikumu, laicīgi atklāt preču zudumu iemeslus, kā arī novērst grāmatvedībā un pavaddokumentos ieviestās kļūdas. Daudziem uzņēmumiem inventarizācija saistās ar ļoti sarežģītu un dārgu procesu, vēl jo vairāk, ja uzņēmumam nav izstrādāta efektīva pamatlīdzekļu, inventāra un krājumu uzskaites sistēma.
Svarīgi 10:44, 5. Jūn. 2017
Ja saimnieciskās darbības veicējs krājumu uzskaitei lieto krājumu noliktavas datorprogrammu, krājumu vērtība tiek noteikta, tos izlietojot. Novērtēšanai lieto vai nu FIFO (first in - first out) metodi – tā ir aplūkota 30.06.2016. publikācijā "Kas ir krājumi?", vai arī vidējo svērto izmaksu metodi.
Grāmatvedība 11:05, 15. Jūl. 2016
Esam naftas produktu uzglabāšanas un pārkraušanas uzņēmums. Pārkrautie produkti nav mūsu īpašums, sniedzam tikai pakalpojumu. Grāmatvedībā tiek uzskaitīts produktu daudzums pēc pavaddokumentiem un pēc sertificētu inspektoru veiktajiem mērījumiem. Atkarībā no temperatūras produktu daudzums mainās (tas netiek svērts, bet aprēķināts pēc formulas). Krājumu daudzuma samazināšanās vai palielināšanās noteiktu % robežās uzņēmumu finansiāli neietekmē. Vai pietiek ar uzskaiti pēc dokumentiem un pēc faktiskajiem daudzumiem, vai arī nepieciešami paskaidrojumi par svārstībām pēc katra mēneša inventarizācijas? Vai ārpusbilances krājumiem ir obligāti jānosaka dabīgā zuduma norma?
Grāmatvedība 16:09, 6. Aug. 2015
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Iepriekšējā publikācijā aplūkoju inventarizācijas veikšanas vispārējo kārtību, savukārt šajā daļā lasiet, kā pašnodarbinātajam jāveic krājumu inventarizācija un kā rīkoties ar inventarizācijā konstatētiem iztrūkumiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Okt. 2016
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Finanšu ministrija, sagatavojot 2017.gada valsts budžeta projektu, sniegusi informatīvo ziņojumu, kurā apkopoti visu nozaru ministriju priekšlikumi un starptautisko partneru ierosinājumi budžeta ieņēmumu palielināšanai, kā arī ēnu ekonomikas samazināšanai. Informatīvais ziņojums tika prezentēts 2.augusta Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 10:37, 5. Aug. 2016
Uzņēmums iepērk lietotos apģērbus un pārstrādā tehniskajās lupatās. Rodas atbirumi un atgriezumi. Šie zudumi nav prognozējami, jo ir kravas, kurās ir ap 15-20% pārstrādei nederīgu izejvielu. Līdz ar to dabīgā zuduma normas noteikt nevaram, jo katrā piegādes kravā tās var krasi atšķirties. Izejvielas pārsvarā iepērkam ārpus Latvijas. Kā pareizi noformēt un pamatot dabīgā zuduma normu aprēķinu un norakstīšanu?
Grāmatvedība 10:38, 25. Aug. 2015
Turpinot tēmu par saimnieciskās darbības veicēja ieņēmumiem un izdevumiem, apskatīsim, kas ir ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi.
Grāmatvedība 09:00, 28. Jan. 2016
Ja jūsu noliktavās, pārfrāzējot anekdoti, ir tikai 2 problēmas: nav ko pārdot un nav kur nolikt jaunu preci, tad jums noteikti ir jāizlasa šis raksts.
Finanšu vadība 08:04, 16. Jan. 2015
Uzņēmumu saimnieciskā darbība, to ražošanas un tirdzniecības tehnoloģiskie procesi un tajos izmantojamie krājumi ir ļoti daudzveidīgi, līdz ar to tikpat daudzveidīgas var būt situācijas, kādās rodas krājumu zudumi. (12.01.2014. raksta nodaļas Nodokļi apakšnodaļa Pievienotās vērtības nodoklis papildināta ar 2.rindkopu).
Gada pārskats 17:23, 28. Dec. 2013
Uzņēmums ražo pārtikas produktus. Pārstrādājot izejvielas, tiek saražota prece, ko ieber pakās un nodod tirdzniecībā. Daļa gatavās produkcijas no katras partijas tiek nodota degustācijai kvalitātes kontroles nolūkos. Vai kvalitātes kontrolei nododamie preces daudzumi ir uzskatāmi par saimnieciskās darbības izdevumiem? Vai tos ierobežo dabiskā zuduma normas?
Grāmatvedība 10:00, 8. Mai. 2015
Turpinām tēmu par gada ienākumu deklarācijas sagatavošanu. Kā noteikt ar nodokli apliekamo ienākumu, un kādas izmaiņas jāņem vērā, sagatavojot deklarāciju par 2014.gadu?
Gada deklarācija 08:06, 5. Mai. 2015
Ieņēmumu un izdevumu uzrādīšana pareizā periodā ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, lai gada pārskatā atspoguļotā informācija būtu patiesa. Šajā rakstā apskatīsim jautājumus, kas saistīti ar ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, to periodizāciju un uzrādīšanu gada pārskatā.
Gada pārskats 16:35, 14. Jan. 2015
Inventarizāciju apvienojot ar kontu pārbaudi, tā tiek veikta plašākā mērogā, nekā daudzviet pieņemts. Bez visu kontu pārbaudes (inventarizācijas) nav iespējams noslēgt pārskata gadu, jo nav pārliecības, ka grāmatvedībā ir reģistrēti visi saimnieciskie darījumi, ka visos kontos ir uzrādītas pareizās summas, ir apzināta un iegūta visa informācija, kas varētu ietekmēt gada pārskatos uzrādītos datus, un ka darījumi ir pareizi klasificēti.
Gada pārskats 10:28, 15. Dec. 2014
Šajā publikācijā lasiet, kā jāveic krājumu novērtēšana, par gadījumiem, kad krājumus drīkst pārdot par cenām, kas zemākas par pašizmaksu, un kāda ir krājumu pārvērtēšanas ietekme uz nodokļiem.
Gada pārskats 16:21, 9. Dec. 2013
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2014.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem:
Svarīgi 17:27, 6. Okt. 2014
Pastāv vairākas iespējas, kā klasificēt nekustamo īpašumu. To var uzskaitīt ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā kā pamatlīdzekli vai kā ieguldījuma īpašumu. Nekustamo īpašumu var uzskaitīt arī apgrozāmo līdzekļu sastāvā kā krājumus vai kā pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu. Viss atkarīgs no tā, kādiem mērķiem iegādātais īpašums tiks lietots.
Pamatlīdzekļi 11:09, 25. Jūl. 2014
Uzņēmējdarbības būtība ir abpusēja ieinteresētība. Brīvās ekonomikas apstākļos neviens nav spiests ne pirkt, ne pārdot preces. Pircējiem ir plaša preču un pakalpojumu izvēle, pārdevējiem - brīva rīcība, kur un kad pārdot un piedāvāt savas preces. Pārdevēji konkurē savā starpā, lai iegūtu pircējus, bet pircējs, savukārt, var izvēlēties, kur pēc viņa uzskatiem ir izdevīgāk veikt pirkšanas vai pārdošanas darījumus. Lai pārdevēji piesaistītu pircējus, tie piedāvā pircējiem nodot preces konsignācijā.
Gada pārskats 10:30, 8. Aug. 2014
Kādi dokumenti ir jānoformē, lai iepirktu alkoholiskos dzērienus (alu un vīnu) no cita Latvijā reģistrēta uzņēmuma un sāktu šo dzērienu tirdzniecību? Kā ir jābūt noformētai pavadzīmei, kura satur akcīzes preci? Kurš ir atbildīgs par akcīzes nodokļa (AN) nomaksu, kāda ir nomaksas kārtība? Lai atrastu atbildes uz šiem jautājumiem, publikācijā autore ir apkopojusi un analizējusi piemērojamo normatīvo aktu prasības. Publikācijas 2.daļā lasiet par alkoholisko dzērienu iegādi, piegādes un attaisnojuma dokumentu noformēšanu, dokumentu reģistru, norēķiniem u.c.
Saimnieciskā darbība 16:34, 27. Jūn. 2014
Šajā gadā mūsu uzņēmums pārgāja uz jaunu programmu un tika mainīta metode, ar kādu tiek veikta rezervju kustības uzskaite. Agrāk mēs veicām uzskaiti ar rezervju nepārtrauktās inventarizācijas metodi, t.i., rezervju uzskaites kontā 2130. Materiāli atbildīgā persona par noteiktu laika periodu sagatavoja atskaiti, kur tika atspoguļoti atlikumi uz perioda sākumu, preces ienākšana, galīgās cenas noteikšana, realizācijas ieņēmumi, preces atgriešana, pārcenošana un atlikumi uz perioda beigām. Šajā gadā, lai veiktu rezervju uzskaiti, mēs pielietojam periodiskās inventarizācijas metodi, t.i.,saņemot rezerves, tās uzreiz tiek norakstītas izdevumos.
Dokumenti 11:14, 7. Mar. 2013
Gada pārskats ir vēstījums, kas sniedz skaidru priekšstatu par sabiedrības līdzekļiem, saistībām un finansiālo stāvokli, darbības rezultātiem un izmaiņām finansiālajā stāvoklī, kas gada pārskata lietotājiem noder lai pieņemtu saimnieciska rakstura lēmumus.
Gada pārskats 20:22, 20. Jan. 2013
Zādzības mazumtirdzniecības veikalos diemžēl nav reta parādība. Kā grāmatot preces, kuras tika nozagtas, un kā šīm precēm jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) un pievienotās vērtības nodoklis (PVN)? Skaidrojumu sniedz Aivars Ludboržs.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:09, 19. Sep. 2012
Ik gadu, noslēdzot pārskata periodu, aktualizējas jautājums par sabiedrības mantas, prasījumu un saistību stāvokļa inventarizāciju. Ar šo procesu saistītos jautājumus regulē likums Par grāmatvedību un LR Ministru kabineta 2003. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr. 585), tomēr normatīvajos aktos pieejamā informācija ir vispārīga un nesniedz praktiski nepieciešamos skaidrojumus un atbildes uz ikdienā bieži uzdotiem jautājumiem.
Gada pārskats 10:46, 16. Jan. 2012
Grāmatvedības reģistros ierakstus var veikt, tos pamatojot ar attaisnojuma dokumentu. Attaisnojuma dokumentiem var būt ārēja un iekšēja izcelsme. Grāmatvedības izziņa ir dokuments, ko rada sabiedrība un ar kuru tiek īstenota sabiedrības vadība. Dokumenta juridiskais spēks ir tā īpašība, kas nodrošina iespēju to izmantot kādas darbības veikšanai, tiesību īstenošanai un likumīgo interešu aizstāvībai.
Dokumenti 12:11, 23. Nov. 2011
Turpinām š.g. 10., 22. augustā un 12. septembrī aizsāktās publikācijas par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par dokumentu apgrozījuma aprakstiem un shēmām, par iekšējās kontroles procedūru nozīmi grāmatvedības organizācijā, kā arī skatiet konkrētu piemēru ienākošo rēķinu plūsmas aprakstam.
Dokumenti 13:29, 28. Sep. 2011
Turpinām š.g. 10. augustā aizsākto publikāciju par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par būtiskākajiem Ministru kabineta noteikumos Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr. 585) uzskaitītajiem grāmatvedības organizācijas dokumentācijā iekļaujamiem dokumentiem un par kļūdām, no kurām vajadzētu izvairīties.
Dokumenti 13:34, 22. Aug. 2011
Turpinām š.g. 13. jūnijā aizsākto publikāciju par pilnas ražošanas pašizmaksas aprēķināšanu. Šoreiz lasiet par netiešo izmaksu attiecināšanu uz ražošanas izmaksām, kā arī par attiecīgas pieskaitījuma bāzes izvēli.
Finanšu vadība 11:16, 27. Jūn. 2011
Ko darīt, ja uzņēmumā ir krājumi un preces, kuras patērētājs vairs nevēlas pirkt par iepriekšējo cenu? Bieži vien komersantiem jāpieņem nopietns lēmums uzņēmuma pastāvēšanas labā, piemēram, pārdot preces zem pašizmaksas vērtības, norakstīt vai arī atdot darbiniekiem. Kā šie lēmumi ietekmē nodokļus, vai uzņēmums no tā necietīs lielus zaudējumus, par to turpmāk.
Gada pārskats 13:07, 23. Jūl. 2010
Grāmatvedības uzskaitē viena no svarīgākajām lietām, kam jāpievērš uzmanība, ir grāmatvedības kontrole un drošības pasākumu ieviešana, kas sevī iekļauj gan riska vadības pasākumus, gan atbilstošu darbinieku pienākumu un atbildības sadali uzņēmumā. Tomēr lai cik arī atbildīgi darbinieki veiktu savus pienākumus, ne vienmēr ir iespēja izvairīties no dažāda veida riskiem, kas saistīti ar grāmatvedības uzskaiti.
Finanšu vadība 15:59, 28. Jūl. 2010