Tāpat kā citās nozarēs, arī grāmatvedībā notiek pārmaiņas. Mūsdienās uzņēmējiem ir būtiski sekot līdzi sava uzņēmuma finanšu datiem iespējami tuvāk reālajam laikam, lai pieņemtu esošajai situācijai atbilstošus biznesa lēmumus. Tāpēc, lai veicinātu efektīvu informācijas apmaiņu starp ārpakalpojuma grāmatvedi un klientu, grāmatvedības nozarē aizvien vairāk uzmanība tiek pievērsta uz sadarbību vērstai (sadarbības) grāmatvedībai.
Arhīvs
Svarīgi
17:00, 5. Feb. 2021
Saeima konceptuāli – pirmajā lasījumā – atbalstīja jauna Grāmatvedības likuma projektu, ar ko plānots aizstāt līdzšinējo likumu “Par grāmatvedību”, kurš ir spēkā kopš 1993. gada.
Arhīvs
Likumdošana
16:31, 4. Feb. 2021
2020. gadā tika veikta ārpakalpojumu grāmatvežu aptauja ar mērķi noskaidrot to izaicinājumus Latvijā un Lietuvā. Apskatīsim rezultātus!
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 16. Dec. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 2. Dec. 2020
Grāmatvedībā, tāpat kā dzīvē, ir laika periodi, notikumi un darbi, kas kopā veido vienotu ciklu. Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, šoreiz par grāmatvedības ciklu.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 2. Nov. 2020
Ministru kabineta sēdē izskatīts Grāmatvedības likumprojekts, kas aizvietos deviņdesmito gadu sākumā pieņemto likumu “Par grāmatvedību”, nodrošinot tā atbilstību šodienas attīstībai un tautsaimniecības digitalizācijai.
Arhīvs
Likumdošana
15:10, 29. Sep. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 20. Jūl. 2020
Kā grāmatvedībā uzrādīt Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto subsīdiju algām? Kā aprēķināt darba samaksu par periodu, kad piešķirta subsīdija? Kā piemērot nodokļus un kā šo subsīdiju uzrādīt grāmatvedībā? Atbildes meklēsim, analizējot kāda lasītāja situāciju.
Grāmatvedība 06:00, 3. Mar. 2021
Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, darbiniekiem ir atļauts pusdienot, bet maksa par pusdienām 2 eiro apmērā saskaņā ar darba līgumu tiek ieturēta no darbinieku darba samaksas. Vai šādi rīkoties ir likumīgi? Kādi grāmatojumi būtu jāveic? Kā to pareizi noformēt un atspoguļot grāmatvedībā? Vai šīs summas ietekmē PVN?
Izdevumi 07:00, 23. Feb. 2021
Vai dīkstāves pabalsts ir jāatspoguļo saimnieciskas darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā? Kurā kolonnā to norādīt? Kā vēlāk šīs summas atspoguļot gada ienākumu deklarācijā?
Grāmatvedība 07:00, 4. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa elektroniskās deklarēšanās sistēmā.
Arhīvs
VID informācija
15:36, 14. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvoklī.
Arhīvs
VID informācija
08:42, 26. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa.
Arhīvs
VID informācija
16:29, 5. Jan. 2021
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 22. Dec. 2020
2019. gada beigās tika izsludināts jaunā Grāmatvedības likuma projekts, un ir paredzēts, ka tas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, aizstājot kopš 1993. gada spēkā esošo likumu “Par grāmatvedību”. Kādas izmaiņas ieviesīs jaunais likums un ar ko tas atšķirsies no iepriekšējā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 23. Mar. 2020
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 10. Feb. 2020
Apskatīsim būtiskāko, kas par pamatlīdzekļu uzskaiti jāzina pašnodarbinātajiem, kuri grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā. Sāksim ar vispārīgām prasībām, kas izriet no normatīvajiem aktiem.
Arhīvs
Grāmatvedība
08:29, 16. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests izdevis metodisko materiālu “Pārmaksātā solidaritātes nodokļa uzrādīšana darba devēja grāmatvedības uzskaitē”, skaidrojot solidaritātes nodokļa aprēķina, atmaksas un grāmatvedības pamatprincipus.
Arhīvs
VID informācija
10:15, 30. Sep. 2020
Kā grāmatvedībā uzrādīt vienreizēju atbalstu uzņēmumam darba samaksas kompensēšanai Covid-19 krīzes seku dēļ? Vienreizējais atbalsts saņemts no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 455 “Covid-19 skarto tūrisma nozares saimnieciskās darbības veicēju atbalsta piešķiršanas kārtība”.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 31. Aug. 2020
Šī gada 12.decembrī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts jaunā “Grāmatvedības likuma” projekts, un paredzēts, ka tas stāsies spēkā jau 2021.gada 1.janvārī.
Arhīvs
Likumdošana
16:10, 14. Dec. 2019
Dibinot uzņēmumu, kapitālā tika ieguldīts nekustamais īpašums (pamatlīdzeklis). Pagājušajā gadā tika konstatēts būtisks šī nekustamā īpašuma patiesās vērtības samazinājums, līdz ar to tika veiktas pamatlīdzekļa vērtības korekcijas grāmatvedībā (D 82xx Ārkārtas izdevumi, K 12xx Nekustamais īpašums). Bet šogad tika veiktas izmaiņas komercreģistrā, samazinot uzņēmuma pamatkapitālu (daļu dzēšana) par līdzīgu summu. Pamatkapitāla samazināšanas noteikumos rakstīts, ka naudas summa, par kādu samazināts pamatkapitāls, tiek izmaksāta uzņēmuma dalībniekam. Kā pareizāk atspoguļot šo pamatkapitāla samazināšanu grāmatvedības uzskaitē un vai šī pamatkapitāla samazināšana ietekmē arī uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), un tā ir jāatspoguļo UIN deklarācijā?
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
08:45, 2. Jūn. 2020
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
Arhīvs
VID informācija
11:24, 18. Okt. 2019
Saimnieciskās darbības veicējs nodarbojas ar būvniecību. Viņš iegādājas zemi un uz tās būvē mājas, izmantojot dažādu uzņēmumu, kas veic projektu izstrādi un būvniecību, pakalpojumus. Māju celtniecība, protams, netiks pabeigta vienā gadā. Vai šos izdevumus, kārtojot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, var uzskaitīt kontā "Nepabeigtu celtniecības objektu izmaksas" un iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos tajos gados, kad gatavie objekti tiks pārdoti? Ja visi saimnieciskās darbības izdevumi uzskaitīti kalendārajā gadā, kad izdevumi veikti un ieņēmumu vēl nav, jo objekti nav pabeigti, piemērojot ierobežojumu 80% no saņemtajiem ieņēmumiem, izdevumu kalendāra gadā nebūs.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 4. Jūn. 2020
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
Arhīvs
VID informācija
12:39, 11. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 3.daļu – tajā par jaunas grāmatvedības politikas piemērošanu ar atpakaļejošu datumu.
Arhīvs
VID informācija
15:58, 15. Okt. 2019
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 25. Mai. 2020
Uzņēmums (apbūves tiesīgais) ir noslēdzis līgumu par apbūves tiesības piešķiršanu (zemes noma) uz neapbūvētu zemi ar mērķi uzbūvēt noliktavu. Līgums ir noslēgts uz 25 gadiem. Noliktavas būvniecība ilgs vienu gadu un pēc nodošanas ekspluatācijā tiks izmantota 24 gadu laikā. Līguma beigās apbūves tiesīgajam vai nu jāatbrīvo zeme no ēkas, vai bez atlīdzības jānodod zemes īpašniekam uz zemes uzbūvētā noliktava ar visiem tās piederumiem (inženierkomunikācijām un/vai inženierbūvēm). Vai līguma uzsākšanas datumā līdz objekta nodošanai ekspluatācijā apbūves tiesīgais drīkst atzīt nomāto aktīvu (zemes nomu) ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā? Kā pareizi veikt šāda līguma uzskaiti?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 26. Mai. 2020
Vai līgumu var uzskatīt par attaisnojuma dokumentu, uz kā pamata veikt ierakstus grāmatvedības reģistros? Vai visos gadījumos ir nepieciešams rēķins? Sevišķi svarīgs šis jautājums ir gada beigās, kad grāmatvedībā jānorāda visi darījumi neatkarīgi no tā, vai rēķins ir vai nav saņemts.
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 15. Feb. 2021
2021. gada 1. un 9. janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, tāpat vairākas izmaiņas ieviesa Apvienotās Karalistes – Lielbritānijas un Ziemeļīrijas – izstāšanās no Eiropas Savienības. Šogad svarīgs jaunums ir arī vienotā nodokļu konta ieviešana un pagarināts nodokļa samaksas termiņš, nosakot to kā 23. datumu pēc taksācijas perioda beigām. Tas viss ietekmē arī pievienotās vērtības nodokļa deklarēšanu un maksāšanu.
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 12. Feb. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju izmaiņas autoratlīdzības regulējumā mainās gan saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanu. Iepriekšējā žurnāla “iFinanses” numurā skaidrojām, ar kādām izmaiņām jārēķinās autoriem, kas nereģistrēs savu saimniecisko darbību. Šoreiz izskatīsim nodokļus autoriem, kas reģistrēs savu saimniecisko darbību.
Arhīvs
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
07:00, 22. Feb. 2021
2020. gada vasarā tika veikti grozījumi normatīvajos aktos, precizējot gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanas kārtību saimnieciskās darbības veicējiem. Papildinātā deklarācijas veidlapa izmantojama, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2020. gadu un turpmākajiem gadiem.
Gada deklarācija 10:20, 26. Feb. 2021
Ar rītausmas fotogrāfiju uz vāka pie lasītājiem ir devies žurnāla “iFinanses” jaunākais numurs. Kā jau ierasts, žurnālā lasāmi aktuāli un interesanti raksti par grāmatvedību, nodokļiem, darbiniekiem un tiesu praksi. Piedāvājam iespēju “caur atslēgas caurumu” ielūkoties jaunākā numura interesantāko rakstu tēmās.
Svarīgi 16:50, 1. Mar. 2021
Esam sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas atbilst Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5. panta 2. daļā minētajiem mikrosabiedrības kritērijiem. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 755 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” 165. punktam uz 2018. gada 31. decembri neaprēķinām uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatos ir šo uzkrājumu summas atlikums. Darbinieki regulāri dodas atvaļinājumos. 2020. gadā uzkrājuma summa neizmantotajiem atvaļinājumiem ir 3960,50 eiro, savukārt bilances aktīvu summa provizoriski 114 795 eiro, bet gada rezultāts ir peļņa 3308 eiro apmērā. Kā iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2020. gadu šo uzkrājumu summu par neizmantotajiem atvaļinājumiem?
Vēlos šīs saistības norakstīt. Vai to var darīt pirms 2020. gada pārskata sastādīšanas?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 8. Feb. 2021
Ir saņemtas algu subsīdijas darbiniekiem ar samazinātu darba laiku sakarā ar Covid-19 ierobežojumiem. Tika noteikts pienākums darba devējam izmaksāt darbiniekam starpību starp saņemtā atbalsta apmēru un darba samaksas apmēru, tādējādi nodrošinot, ka darbinieks saņem 100% atlīdzību. Atbalsts tiek izmaksāts darbiniekiem. Kā grāmatvedībā pareizi atspoguļot darba ņēmēja saņemto subsīdiju?
Grāmatvedība 06:00, 2. Mar. 2021
Saeima galīgajā lasījumā ir pieņēmusi grozījumus likumā "Par grāmatvedību", kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, kuru no šā gada 1. jūlija nodrošinās Valsts ieņēmumu dienests, informē Saeimas Preses dienests.
Arhīvs
Likumdošana
09:43, 12. Feb. 2021
Lai gan Latvijas normatīvajos aktos jau kādu laiku ir noteikts, ka grāmatvedības attaisnojuma dokumentus drīkst saglabāt elektroniskā formā, bet oriģinālus iznīcināt, uzņēmumos šī prakse joprojām tiek izmantota piesardzīgi, kam par iemeslu var būt nepietiekama informācija par jautājumu.
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 11. Jan. 2021
Lai grāmatvedībā būtu ērtāk strādāt un informācija būtu pārskatāma un vienkopus, regulāri tiek gatavots kontu apgrozījumu un atlikumu pārskats. Kā to labāk un pareizāk darīt?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 20. Jan. 2021
Klients pasūtīja izgatavot kāpnes 2020. gada novembrī un samaksāja avansu. Tomēr šī gada janvārī klients pārdomāja un prasa naudu atmaksāt. Izrakstīts ir tikai avansa rēķins. Par 2020. gada novembri ir iesniegta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācija, un valsts budžetā samaksāts PVN par saņemto avansa summu. Kā atgūt samaksāto PVN un kādi dokumenti jānoformē?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 9. Feb. 2021
Zemnieku saimniecība, kura grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā un ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, iegādājas vieglo automašīnu, kuru plānots izmantot gan saimnieciskajām vajadzībām, gan īpašnieka personīgajām vajadzībām. Vai ir pareizi, ka, iegādājoties automašīnu, priekšnodoklis tika atskaitīts tikai 50% apmērā no PVN par iegādāto automašīnu, kā arī priekšnodoklis par degvielas iegādes un automašīnas tehniskās apkopes izdevumiem netiek norādīts pilnā apjomā?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 4. Feb. 2021
Vai ieskenētam čekam ir tāds pats juridiskais spēks, kā oriģinālam? Vai gadījumā, ja čeka oriģinālā informācija ar laiku izdziest un tas tiek iznīcināts, skenēts vai kopēts čeks tiek atzīts par attaisnojuma dokumentu grāmatvedībā?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 18. Jan. 2021
Neraugoties uz pandēmijas negatīvo ietekmi uz ekonomiku, šis ir bijiis arī vērtīgs pārdomu laiks. Jā, aizvadītais gads ir licis daudziem biznesiem grimt, taču tas ir ļāvis dzimt arī neskaitāmām jaunām idejām, kuras parastos apstākļos, iespējams, nebūtu tapušas. Kā uzsākt jaunu biznesu esošajos apstākļos bez milzīgiem ieguldījumiem? Lūk, 10 pierādītas idejas, kā ar esošo zināšanu bāzi gūt drīzus un ilgtspējīgus panākumus.
Svarīgi 07:00, 3. Mar. 2021
Kā aprēķināt vidējo darbinieku skaitu uzņēmumā? Vai tajā iekļauj arī valdes locekļus, kas pilda vadītāja funkcijas uzņēmumā? Vai ir atšķirība, ja valdes loceklim darba laiks tiek vai netiek uzskaitīts? Kā vidējā darbinieku skaita aprēķinā tiek iekļauti nepilna laika darbinieki?
Tiesības 07:00, 2. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:06, 2. Mar. 2021
Sakarā ar Covid-19 krīzi uzņēmums saņem naudu apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai. Kā iegrāmatot šos ieņēmumus? Vai šī summa jāuzrāda pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā un uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 11. Feb. 2021
Vai SIA “A” parādu 87 eiro apmērā var norakstīt ieņēmumos? Vai šī summa ir apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)? Vai no šīs summas ir jāatmaksā PVN?
Ja SIA “B” tiks likvidēta, vai SIA “A”, norakstot minēto summu ieņēmumos, būs jāmaksā UIN un PVN?
Grāmatvedība 07:00, 5. Mar. 2021
Uzņēmumu gada pārskati nav labojami tik vienkārši kā nodokļu deklarācijas, tāpēc, tos sagatavojot, ir jābūt īpaši rūpīgiem. Jāapzinās visi riski, kurus uzņēmumam var radīt kļūdaini iesniegti gada pārskati. Īpaši ir jāizvērtē nodokļu riski.
Gada pārskats 10:23, 1. Mar. 2021
Neskatoties uz visai sarežģīto laiku, Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada otrajā pusē ir strādājusi visai ražīgi, un nolēmumu un spriedumu pievienotās vērtības nodokļa lietās 2020. gada rudenī ir bijis visai daudz. Šajā rakstā īss apkopojums par 2020. gada septembrī un oktobrī pieņemtajiem nolēmumiem.
Nodokļi 07:00, 5. Mar. 2021
Kā transfertcenu dokumentācijā pamatot saistīto pušu darījumu cenas un sadalīt peļņu vai zaudējumus starp saistītajiem uzņēmumiem. Covid-19 pandēmija ir ieviesusi korekcijas arī šajā jomā.
Finanšu vadība 07:00, 24. Feb. 2021
Ministru kabinets ir sagatavojis grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, ar kuriem paredzēts mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem no 2021. gada 1. jūlija dod iespēju izvēlēties MUN aprēķināšanā un nomaksā izmantot vienkāršotu nodokļa nomaksas risinājumu likuma “Par nodokļiem un nodevām” izpratnē.
Arhīvs
Likumdošana
15:45, 12. Feb. 2021
Individuālais komersants kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Gada ienākumu deklarācijā ir aprēķinājis apliekamo ienākumu no citiem saimnieciskajiem ienākumiem, saskaņā ar proporcijām atņēmis neapliekamos objektus un rezultātā sanāk maksāt lielu iedzīvotāju ienākuma nodokli. Taču katru gadu ir lieli zaudējumi no iepriekšējiem periodiem un lieli izdevumi. Kur paliek šo zaudējumu summas? Vai tās var kaut kādā veidā iekļaut apliekamajā ienākumā, lai to samazinātu?
Arhīvs
Gada deklarācija
09:40, 12. Jan. 2021
14. janvārī tiešsaistē noritēja žurnāla “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizētā ikgadējā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2021”, kurā atzītākie nozares eksperti informēja par aktuālākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stājas spēkā šogad.
Arhīvs
Svarīgi
10:33, 15. Jan. 2021
Elektroniskie dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu. Līdz ar to rodas arvien vairāk jautājumu par elektronisko dokumentu noformēšanu, parakstīšanu, apriti un izmantošanu dažādos saimnieciskajos procesos. Esam apkopojuši lasītāju iesūtītos jautājumus un sniedzam atbildes uz tiem.
Kas ir uzskatāms par parakstīšanas datumu dokumentam, ja katra puse to ir parakstījusi ar drošu elektronisko parakstu citā datumā? Piemēram, ja pieņemšanas-nodošanas aktu viena puse paraksta mēnesi vēlāk. Vai darījums ir spēkā no brīža, kad to parakstījis pirmais parakstītājs?
Arhīvs
Dalībnieks un valdes loceklis
07:00, 3. Feb. 2021
Kooperatīvajai sabiedrībai (KS) pieder ēkas (garāžas un zeme), kas ir reģistrētas zemesgrāmatā un uzskaitītas bilancē. KS biedru sapulce pieņēma lēmumu par nekustamā īpašuma sadalīšanu domājamās daļās. Daži KS dalībnieki savas domājamās daļas zemesgrāmatā jau ir nostiprinājuši. Kā to norādīt grāmatvedības dokumentos? Kā grāmatvedībā uzrādīt garāžas pārdošanu KS dalībniekam, kurš vēl nav nostiprinājis savu daļu? Kādi dokumenti ir nepieciešami? Kādi nodokļi rodas un kam tie jāmaksā?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 5. Jan. 2021
Pašnodarbinātā persona, kas veic lauksaimniecisko darbību un citus saimnieciskās darbības veidus, 2019. gada martā iegādājās automašīnu par 12 000 eiro (2000 eiro – paša ieguldījums, 10 000 eiro – bankas kredīts uz 7 gadiem). Persona veic ikmēneša kredīta maksājumus un procentus par kredītu. Automašīna tiek izmantota arī personīgām vajadzībām (50%). Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā un kā veikt tālāko uzskaiti?
Arhīvs
Grāmatvedība
19:22, 26. Mar. 2020
Vai vajag drukātā formā vai serverī glabāt nodokļu deklarācijas un saraksti ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID)? Vai arī pietiek, ka šie dokumenti ir saglabāti VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 26. Jan. 2021
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti galīgajam lasījumam atbalstīja grozījumus likumā “Par grāmatvedību”, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu.
Arhīvs
Likumdošana
17:28, 20. Jan. 2021
Kā Pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā un tās pielikumos uzrādīt avansā samaksātās naudas atmaksu šādos gadījumos. Pirmais – pakalpojums netika pilnībā saņemts un atlikusī summa tika atmaksāta. Otrais – prece netika pilnībā izņemta, tāpēc saņemtā priekšapmaksa tika atskaitīta atpakaļ, neizrakstot kredītrēķinu.
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 2. Feb. 2021
Paredzēts, ka jaunais DAC6 ziņošanas pienākums attiecas uz zinošiem un kompetentiem profesionālo pakalpojumu sniedzējiem, kas sniedz nodokļu padomus, izstrādā noteiktas pārrobežu darījumu shēmas un palīdz uzņēmējiem realizēt starptautiskus darījumus. Var šķist, ka uzņēmējiem pašiem par DAC6 nav jādomā, taču viss nav tik vienkārši. Par DAC6 regulējuma izpratni, darbinieku izglītošanu un atbilstības nodrošināšanu ir jādomā ikvienam uzņēmumam, kurš regulāri vai pat vienu reizi veic darījumus ārpus Latvijas.
Arhīvs
Saistītās personas
07:00, 8. Jan. 2021
Saistībā ar vienotā nodokļu konta ieviešanu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā ir izveidota jauna sadaļa “Maksājumi un nomaksas stāvoklis”. Ko darīt, ja šī sadaļa nav pieejama?
Arhīvs
Vienotais nodokļu konts
15:45, 4. Feb. 2021
Covid-19 dēļ uzņēmumā inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas laikā sagatavotos aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nav parakstījuši visu komisijas locekļi. Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 28. Dec. 2020
Uzņēmums samaksājis avansu par precēm, bet preces nesaņēma un atgūt samaksāto avansu nav iespējams. Ja šo summu noraksta zaudējumos, vai tā ir jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā kā nedrošie debitoru parādi?
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 11. Jan. 2021
Vai, veicot iemaksu vienotajā nodokļu kontā, pamatojumā jāatšifrē, kāda summa tiek ieskaitīta par katru nodokli? Kā iespējams norādīt, lai veikto maksājumu novirza konkrēta nodokļa samaksai?
Arhīvs
Vienotais nodokļu konts
15:30, 4. Feb. 2021
Pirmais jautājums – ja alga par 2020. gada novembri ir izmaksāta 5. decembrī, un alga par decembri pārskaitīta 30. decembrī, kā ir jāiesniedz darba devēja ziņojums par novembra un decembra iedzīvotāju ienākuma nodokli? Otrs jautājums – darba devēja ziņojuma 4. sadaļā nav iespējams norādīt darbiniekus, kuriem tiek norādīts iedzīvotāju ienākuma nodoklis par decembra algu, jo, aizpildot 1., 2., 3. un 8. aili, pieprasa norādīt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu statusu. Kāds statuss jāuzrāda? Norādot statusu “darba ņēmējs”, sistēmā tiek parādīta kļūda “uzrādīts taksācijas periodā spēkā neesošs darba attiecību veids”.
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 14. Jan. 2021
Nodokļu reformas rezultātā 2018. gada būtiski mainījās iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķina kārtība – tas tiek aprēķināts no visiem gada ienākumiem kopā, piemērojot atšķirīgas nodokļa likmes atkarībā no ienākumu summas. Ir pagājuši jau trīs gadi un būtu jābūt skaidrībai, kā šis nodoklis tiek aprēķināts, bet diemžēl sarunas ar grāmatvežiem pierāda pretējo.
Arhīvs
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
07:00, 25. Jan. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Arhīvs
Gada pārskats
07:00, 18. Jan. 2021
2021. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem tiek noteikta kārtība, kā darba devējs var kompensēt darbiniekam izdevumus, kas tam rodas attālinātā darba veikšanas savā dzīvesvietā dēļ.
Arhīvs
Likumdošana
13:26, 14. Jan. 2021
Arī šogad, tāpat kā iepriekšējos gados, Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir veiktas būtiskas izmaiņas. Izskatīsim svarīgāko!
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 13. Jan. 2021
Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”. Grozījumu mērķis ir ārpakalpojumu grāmatvedības nozares sakārtošana un ēnu ekonomikas mazināšana. Šobrīd plānots, ka grozījumi stāsies spēkā jau šī gada 1. jūlijā.
Arhīvs
Likumdošana
14:45, 7. Feb. 2020
SIA "А" pārņēma nodokļu parādus no SIA "B". Summa ir liela (38 000 eiro), tāpēc uzņēmums iesniedza Valsts ieņēmumu dienestā (VID) lūgumu parāda summas atmaksu sadalīt daļās, lai to veiktu 3 gadu laikā. No VID saņēmām lēmumu, kur ir norādīts, kādas summas un kādā termiņā jāmaksā. Kā pareizi iegrāmatot šīs summas SIA "А" grāmatvedībā? Vai tie būs šī gada izdevumi, vai arī tie jāsadala uz 3 gadiem?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 3. Dec. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 16. Nov. 2020
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar UIN apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 7. Dec. 2020
Lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 infekcijas otro izplatīšanās vilni, krīzes skartajiem uzņēmumiem būs pieejams vienreizējs valsts atbalsts – grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai. Atbalsta pasākuma īstenošanai kopumā no valsts budžeta atvēlēti 70,8 miljoni eiro, un atbalstam var pieteikties vienu reizi – par 2020. gada novembri vai decembri. Iesnieguma forma atbalsta pieteikumam būs pieejama Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, informē VID.
Arhīvs
VID informācija
14:31, 18. Dec. 2020
Kā maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja fiziska persona iznomā savu nekustamo īpašumu juridiskai personai un nomas maksai tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis? Vai tiešām iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā arī no pievienotās vērtības nodokļa summas? Kā šo nodokļu piemērošanu skaidro Valsts ieņēmumu dienests?
Arhīvs
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
07:00, 9. Dec. 2020
Vai Covid-19 laikā vadītājs var izdot rīkojumu, nosakot, ka preču saņēmējs pašrocīgi neparaksta pavadzīmi, bet preces izsniegšanu apliecina preces izsniedzējs ar savu parakstu (lai izvairītos no infekcijas izplatības)?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 29. Dec. 2020
Latvijas SIA, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz mežistrādes pakalpojumus Vācijas sabiedrībai, PVN maksātājai Vācijā. Par nodokļa nomaksu ir atbildīgs pakalpojuma saņēmējs (Vācijas PVN maksātājs). Vai Latvijas uzņēmumam darījums jānorāda tā mēneša PVN deklarācijā, kad pakalpojums ir sniegts?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 8. Dec. 2020
Vai saimnieciskās darbības veicējiem pirkumi ārvalstu valūtā vienmēr jāreģistrē, izmantojot Latvijas Bankas noteikto valūtas kursu? Piemēram, norēķinoties ar bankas maksājumu karti vai veicot pārskaitījumu bankā, “Paypal”, “Paysera” u.c.?
Arhīvs
Grāmatvedība
09:30, 24. Feb. 2020
Uzņēmuma darbības veids ir restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi. Restorāna darbinieks banketa vajadzībām iegādājas vīnu veikalā, norēķinās ar skaidru naudu, saņemot attaisnojuma dokumentu – čeku. Vai čeks par alkoholisko dzērienu iegādi ir derīgs kā attaisnojuma dokuments grāmatvedībā? Vai šādu veikalā iegādātu alkoholu var iztirgot restorāna bārā?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 26. Nov. 2020
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Arhīvs
Gada pārskats
07:00, 11. Nov. 2020
Iepriekšējā rakstā aplūkojām darījumus ar nerezidentiem no nodokļu skatpunkta. Turpinot rakstu sēriju, šoreiz par juridiskajiem aspektiem – kā Latvijas komersantam sagatavot darījumu dokumentāciju, lai izvairītos vai vismaz ierobežotu riskus, kas var radīt papildu uzņēmumu ienākuma nodokļa sekas.
Arhīvs
Saistītās personas
07:00, 4. Dec. 2020
Vai obligāti jāveido uzkrājumi nedrošiem parādiem? Kurā likumā tas noteikts? Pamatojoties uz UIN likuma 9. panta 1. daļu, ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj debitoru parādu summu, kura izveidota kā uzkrājums nedrošiem parādiem un iekļauta kā izmaksa PZA, un 36 mēnešu laikā no uzkrājumu izveidošanas dienas parāds nav atgūts. Uzņēmumā no 2018. gada uzkrājumi netiek veidoti un netiek iekļautas izmaksas PZA, jo domāja, ka parāds tiks samaksāts.
Arhīvs
Grāmatvedība
08:00, 10. Nov. 2020
Nerezidenta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamais ienākums ir ienākums no Latvijā esoša nekustamā īpašuma atsavināšanas un citu kapitāla aktīvu atsavināšanas ienākums.
Arhīvs
VID informācija
09:45, 24. Nov. 2020
Neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatības rezultātā ekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē pasliktinās un uzņēmējiem būtu nepieciešams lielāks atbalsts, šobrīd Saeimā iesniegtie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir ar pretēju mērķi – pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumus un tajos strādājošos.
Arhīvs
Mikronodoklis
07:00, 9. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par lauksaimniecības produkcijas tirdzniecību tirgū un ielu tirdzniecības vietā.
Arhīvs
VID informācija
11:00, 10. Nov. 2020
No 2020. gada 9. novembra Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā saskaņā ar Ministru kabineta izdoto rīkojumu Nr. 655 “Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” darba devējiem noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to pieļauj un darbiniekam ir iespējas mājās pilnvērtīgi veikt darba pienākumus. Kā nosūtīt darbinieku attālinātajā darbā? Vai pietiek izdot rīkojumu?
Arhīvs
Tiesības
20:32, 9. Nov. 2020
38% aptaujāto* uzņēmumu joprojām elektroniski saņemtus un sagatavotus dokumentus izdrukā uz papīra, taču pandēmijas laiks situāciju nedaudz ir uzlabojis, palielinot izpratni par elektronisko dokumentu nozīmi mūsdienīgā uzņēmumā, secināts žurnāla “iFinanses” rīkotajā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos”, kas 3. decembrī notika tiešsaistē.
Arhīvs
Svarīgi
13:34, 4. Dec. 2020
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par preču piegādes dokumentu parakstīšanu Covid-19 ārkārtējās situācijas spēkā esības laikā.
Arhīvs
VID informācija
12:30, 16. Nov. 2020
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Arhīvs
Nodokļu smilšu kaste
07:00, 27. Nov. 2020
SIA, PVN maksātāja, sniedz bērnudārza pakalpojumus, kas netiek aplikti ar PVN. Par šiem pakalpojumiem SIA no pašvaldības saņem līdzfinansējumu. SIA sagatavo bērnu vecākiem rēķinu, ņemot vērā līdzfinansējuma apmēru, proti, ja pakalpojuma cena ir 350 eiro, bet līdzfinansējums ir 260 eiro, rēķins tiek izrakstīts par 90 eiro. Kā veikt grāmatojumus? Kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina rindā jānorāda šīs summas? Kura summa jānorāda PVN deklarācijas 49. rindā (darījumi, kas netiek aplikti ar PVN) – 350 vai 90 eiro?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 24. Nov. 2020
Uzņēmums iegādājas vieglo automobili, kas atbilst Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā noteiktajai reprezentatīvā automobiļa definīcijai (vērtība pārsniedz 50 000 eiro), bet neizmanto to pats, proti, iegādājas, lai pārdotu. Vai šis darījums jāiekļauj ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē?
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 30. Nov. 2020
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 5. Okt. 2020
Sabiedrība nopirka ēku ar zemi. Pirkuma līgumā norādīta kopēja summa par pirkumu, bet nav norādīts, cik maksā zeme un cik – ēka. Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā, ja zināms, ka zeme ir atsevišķs pamatlīdzeklis un ēka – cits pamatlīdzeklis?
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
09:00, 15. Okt. 2020
"Grāmatveža plānotājs 2021" ir ikdienas palīgs, ikviena grāmatveža labā roka, kas izstrādāts un īpaši pielāgots grāmatvedības jomas speciālistam vai entuziastam. Plānotājs pieejams drukātā un elektroniskā formātā.
Arhīvs
Svarīgi
07:28, 2. Nov. 2020
Teorijā viss it kā ir skaidrs, bet praksē bieži nākas saskarties ar neskaidrībām normatīvo aktu piemērošanā. Tā ir arī ar pamatlīdzekļu uzskaiti pašnodarbinātajiem. Izskatīsim dažas problēmsituācijas!
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 21. Okt. 2020
Kas ir pašaprēķins? Kad un kāpēc to izmanto? Kā to noformē? Uzreiz gan atgādināšu, ka pašaprēķinam nav nekā kopīga ar pašpatēriņu, kā reizēm tiek jaukts. Pašaprēķina gadījumā uzņēmums pats izraksta sev rēķinu cita uzņēmuma vārdā, proti, negaida, kad to izrakstīs darījuma partneris. Bet to dara tikai un vienīgi saskaņā ar iepriekšēju vienošanos.
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 19. Okt. 2020
Jau vairākus gadus spriežam par nepieciešamību uzņēmējdarbības vidē pāriet uz digitālā formāta dokumentiem, tādējādi pasakot ardievas daudz dažādu papīru drukāšanai un staipīšanai pa dažādām valsts iestādēm. Pakāpeniski šis process notiek, taču gan uzņēmēji, gan grāmatveži, gan arī Valsts ieņēmumu dienests atzīst, ka joprojām liela daļa dod priekšroku papīra formātam, lai gan, piemēram, juridisku šķēršļu elektronisko dokumentu izmantošanai pilnā apmērā Latvijā nav.
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 16. Okt. 2020
Uzņēmums ir Latvijas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs un sniedz kravu iekraušanas un izkraušanas pakalpojumus. Ir reizes, kad plānoto darbu nav iespējams izdarīt vienas darba dienas laikā, tāpēc uzņēmums nodrošina saviem darbiniekiem naktsmītnes. Naktsmītnes izdevumus pēc attiecīgo grāmatvedības dokumentu saņemšanas kompensē klients. Vai uzņēmums drīkst, izrakstot rēķinu klientam par viesnīcas izdevumu kompensāciju, piemērot PVN likmi 12% apmērā, pamatojoties uz Pievienotās vērtība nodokļa likuma (PVN likums) 39. panta 3. daļas 1. punktu un 42. panta 10. daļu?
Arhīvs
Dokumenti
07:02, 13. Okt. 2020
Lūdzam skaidrot uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 1.1.rindas tabulas rindā “Finanšu grāmatvedībā aprēķinātie zaudējumi, kas samazina nesadalīto peļņu” pareizu aizpildīšanu uz piemēru pamata!
Arhīvs
Grāmatvedība
10:00, 9. Dec. 2019
Latvijā ir daudz un dažādas saimnieciskās darbības formas – katra ar savu specifiku – un pietiekami komplicēta nodokļu sistēma, ko nākas izpētīt fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas. Vai tam ir ietekme uz ēnu ekonomiku? Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – analizē studentes Tatjanas Galkinas maģistra darbā savāktos materiālus un apspriež viņas secinājumus.
Arhīvs
Nodokļu smilšu kaste
07:00, 30. Okt. 2020
Veselības apdrošināšana Latvijas darba tirgū pamazām no ekstras kļuvusi par normu, un darbinieku piesaistē konkurētspējīgāki ir tie uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem piedāvā plašāka seguma veselības apdrošināšanas polises. Kādas ir veselības apdrošināšanas tendences?
Arhīvs
Svarīgi
11:44, 26. Okt. 2020
Daļai komersantu darījumu attiecības ar nerezidentiem ir ierasta saimnieciskās darbības prakse, bet daļai komersantu tāda prakse nav izveidojusies, taču ir interese šādas darījuma attiecības nodibināt. Tieši šie komersanti ir pakļauti riskam noslēgt ar nerezidentu tādu darījumu, kas būtu pretējs to interesēm. Kāpēc un kā mazināt šos riskus? Par to šajā rakstu sērijā.
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 4. Nov. 2020
Ar katriem jauniem grozījumiem, kas attiecas uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienkāršā grāmatvedība kļūst arvien sarežģītāka. Un arvien vairāk ir situāciju, kurās nav skaidrs, kā pareizi darījums būtu atspoguļojams.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 6. Nov. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
Par shēmām jāziņo
0
Ja konstatēta agresīva nodokļu plānošana, jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam. Kā to uzņēmumā identificēt? Kā sagatavot atskaiti Valsts ieņēmumu dienestam? Kādi riski rodas uzņēmumam un grāmatvedim? Kā novērst šos riskus un nepieļaut pārkāpumus?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 26. Okt. 2020
Grāmatvežiem, kārtojot uzņēmumu grāmatvedību, ir virkne pienākumu. Viens no tiem – jānosaka grāmatvedības uzskaitē esošā nekustamā īpašuma nākotnes vērtība, lai aprēķinātu pareizu nolietojumu tā kalpošanas laikā. Kā grāmatvedim to izdarīt?
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
07:00, 11. Sep. 2020
Esmu SIA valdes locekle, kura, pamatojoties uz likuma “Par grāmatvedību” 3.pantu, grāmatvedību kārto pati, jo esmu kapitālsabiedrības vienīgā valdes locekle un dalībniece. Valsts ieņēmumu dienests (VID) pārbaudē vaicāja, vai man ir atbilstoša izglītība grāmatvedībā. Man ir atbilstoša izglītība, bet vai VID ir tiesīgs to vaicāt? Jo likumā “Par grāmatvedību” rakstīts, ka šīs prasības neattiecas uz uzņēmuma vadītāju, kas grāmatvedību var kārtot pats.
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 22. Nov. 2019
Kāda idejiski ir atšķirība starp ārpakalpojuma grāmatvedi un uzņēmuma grāmatvedi? Kāpēc ārpakalpojuma grāmatvedim jāpilda visas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības neatkarīgi no tā, kādā jomā darbojas viņa klienti, bet uz uzņēmumu, ja tas nedarbojas nevienā no likumā minētajām jomām, neattiecas gandrīz nekas?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 19. Okt. 2020
Likumā “Par grāmatvedību” veikti grozījumi, papildinot to ar normām, kas nosaka administratīvo atbildību grāmatvedības jomā un kompetenci sodu piemērošanā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Arhīvs
Likumdošana
10:53, 12. Nov. 2019
Uzņēmums “A” iegādājas 100% visas uzņēmuma “B” daļas. Uzņēmuma “B” pamatkapitāls ir 5000 eiro, bet daļu pārdošanas līguma cena ir 15 000 eiro. Kā šo darījumu savā grāmatvedībā atspoguļot uzņēmumam “A” (pircējs)? Vai ir kā īpaši jānodala/jāgrāmato 10 000 eiro (starpība starp reāli samaksāto naudu un uzņēmuma “B” pamatkapitālu) vai arī visi 15 000 eiro būs līdzdalība meitas uzņēmuma pamatkapitālā?
Arhīvs
Grāmatvedība
08:30, 17. Sep. 2020
Stimulēt, ne sodīt – tā varētu raksturot izmaiņas sodu sistēmā, kas stājās spēkā šī gada 1. jūlijā. Izskatīsim svarīgākās izmaiņas, kas attiecas uz grāmatvežiem!
Arhīvs
Citi
07:00, 9. Sep. 2020
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Iepriekšējā publikācijā detalizēti aplūkojām gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu saimnieciskās darbības veicējiem, kas grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā, šoreiz – ieteikumi, kas jāņem vērā divkāršā ieraksta veicējiem.
Arhīvs
Gada deklarācija
07:00, 27. Mar. 2019
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 2. Sep. 2020
SIA "A" vēlas iegādāties pamatlīdzekli no SIA "B". SIA "B" izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa cenu - 81 000 eiro. SIA "A" samaksā 10 000 eiro, pārējo apmaksā attīstības finanšu institūts “Altum” uz aizdevuma līguma pamata, kas piešķirts šīs iekārtas iegādei; tas vēlāk tiek atspoguļots rēķinā. Saskaņā ar noslēgto līgumu “Altum” ir aizdevējs un SIA “A” – aizņēmējs. Grāmatvedības uzskaitē SIA "A" palikusi parādā SIA "B" atlikušo summu (71 000 eiro), bet pēc rēķina sanāk, ka viss ir apmaksāts, jo “Altum” samaksāja pārējo summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Arhīvs
Grāmatvedība
08:13, 17. Aug. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir uzkrājumi?
0
Šajā rakstā pievērsīšos ar grāmatvedības uzskaiti saistītajiem uzkrājumiem, to ekonomiskajai būtībai un attiecībām ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Arhīvs
Grāmatvedība
08:35, 10. Aug. 2020
Uzņēmums paņēma operatīvajā līzingā uz pieciem gadiem jaunu kravas automašīnu (35 000 eiro + pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā). “SEB bankas” līzings izrakstīja pavadzīmes pārdevējam un pircējam (uzņēmumam) par pilnu summu. Vēl pircējs katru mēnesi saskaņā ar grafiku saņem rēķinus par nomas maksu. Vai pircējam vajag grāmatot pavadzīmi par pilnu summu? Ja vajag, ko darīt ar PVN? Vai PVN deklarācijā var uzrādīt priekšnodokli? Vai arī jāgrāmato tikai rēķins par nomas maksu katru mēnesī?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 7. Sep. 2020
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” sagatavoti grozījumi, ar kuriem plānots noteikt darba devēja kompensācijas par darbinieku izdevumiem saistībā ar attālināto darbu, to normas un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanas kārtību.
Arhīvs
Likumdošana
14:54, 30. Sep. 2020
SIA “B” saņēma no Valsts ieņēmumu dienesta lēmumu par atteikumu atmaksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN) konkrētiem darījumiem, kurus uzskatīja par nepamatotiem. SIA “B” uzsāka tiesvedību, bet vēlāk atsauca prasību un saņēma no tiesas lēmumu par lietas izbeigšanu. Kā iegrāmatot neatgriezto PVN summu uzņēmuma grāmatvedībā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 1. Sep. 2020
2019. gada 21. oktobrī saņēmām ziedojuma rēķinu no Zinātnes un Inovāciju parka par 100 eiro, naudu pārskaitījām 2019. gada 9. decembrī. Kādi grāmatojumi jāveic un kādi nodokļi jāpiemēro, ja esam pievienotās vērtības nodokļa maksātāji? Un kā aprēķināt uzņēmumu ienākuma nodokli?
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 21. Sep. 2020
Kas ir blokķēdes tehnoloģija, kā to izmantot kases aparātos, lai tajos reģistrētos datus sasaistītu ar Valsts ieņēmumu dienesta sistēmām, kā tā spēj transformēt biznesa procesus un kā tā ietekmēs grāmatveža un revidenta profesijas ilgtermiņā, apskatīsim šajā rakstā.
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 7. Sep. 2020
2020. gada 12. augustā saņemta solidaritātes nodokļa pārmaksātā summa par 2019. gadu. 2019. gada pārskatā uzkrājumi nebija veikti. Kā tagad grāmatot šo atgriezto nodokli – samazināt izdevumu daļu vai attiecināt uz citiem ieņēmumiem? Uz kuru pārskata periodu šī summa jāattiecina? Vai ir nepieciešams koriģēt kādas atskaites par 2019. gadu?
Arhīvs
Grāmatvedība
08:00, 8. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
Arhīvs
VID informācija
19:59, 5. Sep. 2020
Vēlos uzdot jautājumu par Eiropas Savienības fondu piešķirto finansējumu – vaučeru, ko administrē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Tiek veikts pētījums par uzņēmuma ražoto produktu, veikta padziļināta izpēte. Šo pakalpojumu sniedz Latvijas Universitāte (LU), kas faktiski izmanto piešķirto vaučeru un saņem naudu no LIAA, bet atbalsta saņēmējs un pieprasītājs ir uzņēmums, kam LU iesniedz rēķinu par veikto pakalpojumu kopā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Uzņēmums pārskaita tikai PVN, bet rēķina summas bez PVN apmaksu veic LIAA pa tiešo LU. Uzņēmums ES atbalsta maksājumu faktiski nesaņem, nauda kontā neienāk. Kādi grāmatojumi jāveic uzņēmumā? Vai pētījums uzskatāms kā uzņēmuma īpašums nemateriālā ieguldījuma veidā, jo tas ar aktu nodots uzņēmuma rīcībā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 24. Sep. 2020
Uzņēmums ir iegādājies vieglo automašīnu (elektromobili) izmantošanai saimnieciskajām vajadzībām. Auto neatbilst reprezentatīvā auto statusam. Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likumu sanāk, ka priekšnodokli drīkst atskaitīt 50% apmērā. Bet kā veikt nobraukuma un degvielas izlietojuma uzskaiti?
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 2. Okt. 2020
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 6.daļu – tajā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
Arhīvs
VID informācija
11:27, 18. Okt. 2019
2012.gadā ir iegādāta reprezentatīva automašīna par 62 000 eiro. Tās uzkrātais nolietojums – 44 000 eiro. Līdz šim uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijās par nolietojuma vērtību palielināts apliekamais ienākums un attiecīgi aprēķināts arī UIN. Automašīnas atlikusī vērtība ir 18 000 eiro. 2019.gadā tā pārdota par 9500 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, kas saskaņā ar konstatēto defektu aktu ir noteikta kā realizācijas vērtība. Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā un UIN deklarācijā?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 30. Okt. 2019
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Šajā gadā, sagatavojot deklarāciju, ir jāievēro vairāki jaunumi – aplūkosim tos!
Arhīvs
Gada deklarācija
07:00, 13. Mar. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 1.daļu – tajā par vispārīgo informāciju, kas jāņem vērā, veicot kļūdu labojumus grāmatvedībā.
Arhīvs
VID informācija
12:18, 11. Okt. 2019
Vai grāmatvedi var sodīt, ja viņa dēļ darbiniekam ilgstoši ir nepareizi izmaksāta alga? Kļūdas dēļ grāmatvedības sistēmā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes vietā ielikts “0”, līdz ar to vairākus mēnešu darbinieka algai nav piemērots IIN, un uzņēmumam (vai arī darbiniekam) radušās finanšu sekas.
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 10. Aug. 2020
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Arhīvs
Tiesības
07:00, 11. Aug. 2020
Likumā noteikts pienākums sniegt Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par pamatdarbības veidu, norādot atbilstošu NACE kodu. Vai jāpaziņo visi darbības veidi vai arī tikai pamatdarbība? Un kādas ir sekas, ja darbības veids netiek paziņots? Vai šādu saimniecisko darbību nedrīkst veikt?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 28. Aug. 2020
Sabiedrība pieteicās Eiropas Savienības projektam jauna uzņēmuma attīstībai. Finansējumu piešķīra ar noteikumu, ka uzņēmumam projekta īstenošanas pirmā gada laikā jāiegādājas konkrēts pamatlīdzeklis. Sabiedrība pilnībā apmaksāja rēķinu par pamatlīdzekļa iegādi, iesniedza attiecīgos attaisnojuma dokumentus Lauku atbalsta dienestā, kas uzņēmumam projekta ietvaros atmaksāja daļu no šī pamatlīdzekļa, proti, 35 tūkst. eiro. Kā to pareizi iegrāmatot?
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
07:00, 24. Aug. 2020
Kravas automašīnas nomas līgumā ierakstīts, ka iznomātājs nodod automobili ar degvielu bākā, bet nomnieka pienākums būs atgriezt automašīnu ar tādu pašu degvielas daudzumu, kā nodots. Līgums ir ilgtermiņa. Nodošanas aktā tiek norādīts degvielas daudzums litros. Vai jānorāda arī šī degvielas daudzuma cena (eiro)? Iznomātājam degvielas atlikums ir uzskaitīts krājumu konta debetā (2110 Degviela). Kā veikt inventarizāciju, ja degviela tiek nodota kopā ar automašīnu, nenorādot tās cenu?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 24. Aug. 2020
Nodokļu administrāciju vidū valda viedoklis, ka zemu nodokļu teritorijas tiek izmantotas darījumos, lai izvairītos no nodokļu nomaksas savā rezidences valstī vai samazinātu rezidences valstī maksājamos nodokļus. Rezultātā virkne valstu savos nodokļu regulējumos iekļāvušas tā sauktos ofšoru sarakstus, norādot tajos zemu nodokļu vai beznodokļu valstis vai teritorijas.
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 12. Aug. 2020
Divus gadus pēc kārtas uzņēmumam bilancē ir zaudējumi. Rezultātu ietekmē liela pamatlīdzekļa nolietojuma summa. Vai uzņēmumam ir tiesības 2020. gadā nerēķināt nolietojumu, lai uzlabotu finanšu rādītājus, un palielināt amortizācijas termiņu no nākamā gada? Vai ir kādi citi varianti? Kā to pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē?
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
07:00, 27. Jūl. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 3. Aug. 2020
Pamatlīdzekļi ieņem nozīmīgu vietu teju katra uzņēmuma bilancē, kā arī no to pareizas uzskaites ir atkarīgs uzņēmuma finanšu rezultāts. Analizējot lasītāja iesūtītu jautājumu, noskaidrosim, kas jāņem vērā, iegādājoties pamatlīdzekli!
Arhīvs
Budžeta grāmatvedība
07:00, 25. Sep. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
07:00, 18. Sep. 2019
Turpinot rakstu sēriju par grozījumiem Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, noskaidrosim, kas ir izceļošanas nodoklis, kāpēc šāda norma tika ieviesta un kādos gadījumos tā piemērojama nodokļu maksātājiem Latvijā.
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 8. Jūl. 2020
Šoreiz par ārpakalpojuma grāmatvežu atbildību cīņā ar finanšu noziegumiem. Mēģināsim noskaidrot, vai likuma subjektiem un uzraugošajām iestādēm ir vienota izpratne par likuma normu ievērošanu. Cik sarežģīti vai vienkārši ir ievērot likuma prasības un kas jāņem vērā, lai likuma normu ievērošana nekļūtu tikai par formālu prasību un ķeksīti birokrātiskajā slogā?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:37, 6. Jūl. 2020
Lietderīga grāmatveža darba stundu izmantošana, datu apstrādes automatizēšana un ātra jaunāko likumdošanas prasību ieviešana – tās ir būtiskākās prasības, ko grāmatvedības un uzņēmuma vadības programmai izvirza pieredzējuši grāmatveži un uzņēmumu vadītāji. Kad tādu izdevies atrast, uzņēmēji no programmas vairs nevēlas šķirties un iesaka to sadarbības partneriem.
Arhīvs
Svarīgi
09:08, 23. Jan. 2019
No 2020. gada 1. jūlija, stājoties spēkā Administratīvās atbildības likumam, stājušies spēkā arī likuma "Par nodokļiem un nodevām" grozījumi, kuros noteikti administratīvie pārkāpumi nodokļu jomā, par tiem piemērojamie sodi un institūcijas, kuras ir kompetentas veikt administratīvā pārkāpuma procesu, vēsta Finanšu ministrija.
Arhīvs
Likumdošana
15:51, 6. Jūl. 2020
E-komercija ir tā joma, kur uzlabojumi notiek arvien straujāk. Šobrīd sagatavoti kārtējie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas skar tieši e-komerciju. Lai gan daļa e-vidē strādājošo uzņēmumu, it īpaši preču pārdevēji, šos uzlabojumus ļoti gaidīja, diemžēl šobrīd jārēķinās arī ar pandēmijas ietekmi uz šiem procesiem.
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
09:16, 15. Jūl. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Arhīvs
VID informācija
00:10, 5. Aug. 2020
Uzņēmumam pieder vieglais transportlīdzeklis, tas nemaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli, degvielas pievienotās vērtības nodokli atskaita 100% apmērā, degvielu pilda ar uzņēmuma karti, transportlīdzeklī uzstādīta maršrutu kontroles sistēma (GPS), to izmanto tikai saimnieciskajā darbībā, bet dažreiz konstatēts, ka darbinieki aizbrauc arī savās darīšanās, reizēm – arī brīvdienās. Darbinieks ir ar mieru kompensēt degvielas izmaksas, ko izmanto savām vajadzībām. Vai šādi gadījumi vispār būtu pieļaujami?
Arhīvs
Izdevumi
10:39, 30. Jūl. 2020
2020. gada 14. jūlijā izdoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”, kuru mērķis ir precizēt deklarācijas veidlapas un to aizpildīšanas kārtību, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Arhīvs
VID informācija
17:25, 23. Jūl. 2020
Juridiskai personai ir debitoru parādi (arī juridiskas personas), kas izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim un pēc šī datuma. Uzkrājumi visiem šiem debitoriem ir izveidoti 2018. gadā, summas ir iekļautas izdevumu kontā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA). Visiem debitoriem ir maksātnespējas procesi, esam iesnieguši kreditoru prasījumus un iekļauti kreditoru sarakstos.
Debitoram, kuram parādsaistības radušās 2018. gada 1. maijā un 1. jūnijā (divas pavadzīmes), ir izbeigts maksātnespējas process, un tas ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra (UR) 2018. gada 30. decembrī, parāds nav atgūts. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Citam debitoram, kuram parādsaistības radušās 2017. gada 8. maijā, ir izbeigts maksātnespējas process, un pēc administratora informācijas tas tiks izslēgts no UR tuvākajās dienās, parāds nav atgūts. Šim debitoram pagājuši 36 mēneši no parāda rašanās brīža. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Kā rīkoties, ja nokavēts kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņš maksātnespējas procesā?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
10:30, 13. Jūl. 2020
Ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) palīdzību tika iegādāta ražošanas iekārta, kuras vērtība ir 100 000 eiro, no tiem 40 000 eiro ir LAD atbalsta summa, bet 60 000 eiro – pašu finansējums. Iekārtas lietderīgās lietošanas laiks ir 10 gadi. Kā veikt nākamo periodu uzskaiti? Vai 40 000 eiro jāsadala uz 10 vai pieciem gadiem, un tad jānoraksta nākamo periodu ieņēmumos?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 17. Sep. 2019
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Arhīvs
Izdevumi
07:00, 14. Jūl. 2020
Iegādājoties jaunu pamatlīdzekli saimnieciskās darbības vajadzībām, uzņēmuma vadībai jāpieņem lēmums, cik ilgi tas kalpos un kāda būs tā likvidācijas vērtība kalpošanas laika beigās. Tas ir atbildīgs lēmums, jo tieši ietekmē uzņēmuma finanšu datus. Kā pareizāk noteikt likvidācijas vērtību? Analizēsim lasītāja jautājumu!
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
07:00, 8. Jūn. 2020
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par grāmatvedību”, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu.
Arhīvs
Likumdošana
09:33, 22. Jūn. 2020
Tūrisma uzņēmums – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs – organizē ceļojumus uz dažādām valstīm, sniedz arī transporta pakalpojumus (gan pa Latviju, gan uz ārvalstīm). Daži klienti ir juridiskas personas, bet vairākums – fiziskas. Fiziskās personas maksā par pakalpojumiem avansu veidā – gan skaidrā naudā (kases aparātā), gan bezskaidrā naudā (bankā). Kā atbilstoši likumdošanai sagatavot attaisnojuma dokumentus par ieņēmumiem?
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 25. Jūn. 2020
Ieņēmumu atzīšana ir viena no sarežģītākajām procedūrām, it īpaši, ja darījumā iesaistīta vairāk nekā viena puse. Šādos darījumos, atzīstot ieņēmumus, uzņēmumiem nereti jāsastopas ar jautājumu, vai visa rēķina summa ir uzņēmuma ieņēmumi. Vai uzņēmums ir aģents (starpnieks)? Kādas tiesību normas piemērot, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
Arhīvs
Izdevumi
06:38, 5. Jūn. 2020
Lai pilnveidotu azartspēļu automātu darbības uzraudzību un ieņēmumu plūsmas pārskatāmību, ieviešot azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmu, ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.1043 “Azartspēļu un izložu organizācijas vienotā grāmatvedības uzskaites kārtība”, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Arhīvs
VID informācija
15:39, 14. Dec. 2018
Valstī izsludinātajā ārkārtējā situācijā, lielai daļai uzņēmumu pārejot strādāt attālināti, sevišķi aktualizējās jautājums par elektronisko dokumentu noformēšanu un izmantošanu. Kādi ir elektronisko dokumentu formāti un kā nodrošināt to apriti elektroniski, lai dokumenti saglabātu juridisko spēku? Aplūkosim praktiskos aspektus!
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 29. Jūn. 2020
2019.gada 1.janvārī spēkā stājās 16.Starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”, kas ievieš nozīmīgas izmaiņas nomnieku grāmatvedības uzskaitē – praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu. Piemērojot jauno nomas standartu, uzņēmumi saskaras ar virkni sarežģījumu.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 8. Jūl. 2019
Ja rēķins nav pareizi noformēts, tas nepilda attaisnojuma dokumenta funkcijas grāmatvedībā. Bet ko darīt, ja darbi izdarīti, rēķins noformēts korekti, bet tajā nav norādīts samaksas termiņš? Kad apmaksāt šādu rēķinu? Kurš to izlemj? Un kas noteikts normatīvajos aktos?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 27. Mai. 2020
Krīze ir lielisks laiks, lai pārskatītu biznesa prioritātes un optimizētu procesus. Nereti mēs darām lietas, jo “tā ir pierasts”, bet ilgtermiņā ierastās takas mīņāšana var radīt risku zaudēt būtiskākos resursus biznesā – laiku, naudu un efektivitāti.
Arhīvs
Svarīgi
07:00, 8. Jūn. 2020
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja un nav pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, patapina vieglo transportlīdzekli no privātpersonas un to izmanto vairāk par 15 dienām mēnesī, kas nozīmē, ka jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Kādu atskaiti gatavot par iztērēto degvielu mēneša laikā? Un vai MUN maksātājam nebūs jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), ja pārsniegs 20% no noteiktās degvielas normas patēriņa uz 100 kilometriem?
Arhīvs
Mikronodoklis
08:45, 11. Jūn. 2020
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti 6. maijā konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par grāmatvedību”, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, informē Saeimas Preses dienests.
Arhīvs
Likumdošana
08:40, 7. Mai. 2020
Covid-19 šobrīd ietekmē daudzus uzņēmumus, padarot ikdienas darbu par izaicinājumu. Latvijas valdības ieviestais ārkārtējais režīms kopš 2020. gada 13. marta ietekmē ne tikai uzņēmumu darbību un finanšu rezultātus, bet arī 2019. gada finanšu pārskatus. Apskatīsim būtiskākos faktorus, kas jāņem vērā, sagatavojot šī gada finanšu pārskatu, – darbības turpināšanas principu un pēcbilances notikumu analīzi.
Arhīvs
Gada pārskats
07:00, 5. Mai. 2020
Mēs klientiem pārdodam preces, un saskaņā ar noslēgto līgumu mūsu sabiedrība piešķir klientam bonusa atlaides atkarībā no nopirkto preču apjoma un avansā samaksātās summas. Kredītrēķinus par šo atlaidi izrakstām vienmēr par iepriekšējo mēnesi. 2020. gada janvārī visiem klientiem izrakstījām kredītrēķinus par 2019. gada decembri. Kopsumma 8000 eiro apmērā ir ar mīnusa zīmi, kas sanāk iepriekšējā gada izdevumi. Sakiet, lūdzu, kādus kontējumus būtu pareizi lietot šajā situācijā, lai summa – 8000 eiro – tiktu attiecināta uz iepriekšējo gadu? Un kur bilancē šī summa būtu jāparāda?
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 8. Mai. 2020
Ikdienā novērots, ka Valsts ieņēmumu dienests savu funkciju īstenošanai lielu uzmanību pievērš nodokļu kontroles pasākumu plānošanai un pārbaudāmo objektu atlasei. Kā tiek vākti un analizēti uzņēmumu dati? Un kā tiek atlasīti uzņēmumi kontroles pasākumiem?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 20. Mai. 2020
Kopš šī gada 1.aprīļa, kad stājās spēkā jaunais Komercnoslēpuma aizsardzības likums, parādījusies vēl viena komercnoslēpuma definīcija. Vai jaunais likums ir ietekmējis noteikumus attiecībā uz grāmatvedībā esošo informāciju un tās aizsardzību?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
10:00, 24. Jūl. 2019
Varbūt varat sniegt atbildi par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrācijas slieksni, jo Valsts ieņēmumu dienesta konsultanti snieguši pretrunīgas atbildes. Vai zemnieku saimniecībai, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā pēc kases principa un nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu, ir pienākums reģistrēties par PVN maksātāju, ja apgrozījums pēdējo 12 mēnešu periodā pārsniedzis 40 000 eiro, tas ir, 42 000 eiro, ko veido ieņēmumi no pārdotajiem lopiem 37 000 eiro apmērā un saņemtā PVN 14% kompensācija – 5000 eiro?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 18. Mai. 2020
Gadu mija uzņēmējiem ir ne tikai svētku laiks vien, paralēli ir jādomā arī par izmaiņām nodokļos un grāmatvedībā, kuras stājas spēkā, kā arī jāsajūt konkrētā brīža ekonomikas pulss, lai droši un gudri plānotu uzņēmuma un savu nākotni. Labs ceļvedis šajā situācijas apzināšanā ik gadu ir “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju rīkotā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2019”.
Arhīvs
Svarīgi
19:15, 4. Dec. 2018
No 1. marta var iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Ja deklarācija jāiesniedz obligāti, tas jāizdara laika posmā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Ja taksācijas gadā ienākumi ir lielāki par 62 800 eiro, deklarācijas iesniegšana iespējama, sākot no 1. aprīļa, un obligāti iesniedzamajai deklarācijai gala iesniegšanas termiņš ir 1. jūlijs.
Arhīvs
Gada deklarācija
07:00, 11. Mai. 2020
Uzņēmuma gada pārskata periods ir no 1. februāra līdz 31. janvārim. Ja gribam izmainīt periodu, lai tas sakristu ar kalendāra gadu (no 1. janvāra līdz 31. decembrim), kāda informācija jāsniedz gada pārskata pielikumā? Vai šogad mums jānodod gada pārskats par 11 mēnešiem, proti, no 2019. gada 1. februāra līdz 31. decembrim?
Arhīvs
Gada pārskats
07:00, 13. Mai. 2020
2019. gada 12. jūnija uzziņā 31.1-8.5/21395 sniegts Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis jautājumā, kas varētu būt aktuāls tiem, kam pieder nekustamais īpašums, piemēram, dzīvojamā māja vai dzīvoklis. Kā redzams no uzziņā analizētās situācijas, informētība par svarīgām nodokļu niansēm, nopērkot, izveidojot vai uzlabojot nekustamo īpašumu, īpašniekam var ietaupīt diezgan lielu naudas summu.
Arhīvs
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
07:00, 13. Mai. 2020
SIA "Z" sniedz veselības aprūpes pakalpojumus un saņem apmaksu gan skaidrā naudā, gan ar maksājuma kartēm, un noformē elektronisko kvīti. Saskaņā ar PVN likumu 52. pantu SIA nav reģistrēts PVN maksātāju reģistrā. Kad un vai vispār SIA "Z" būtu jāiegādājas un jāstrādā ar kases aparātu?
Arhīvs
Nauda
10:15, 21. Mai. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Arhīvs
Finanšu vadība
07:00, 1. Jūn. 2020
Uzņēmums decembrī uzsāka sadarbību ar “Bolt Operations OÜ” un saņēma taksometra pakalpojumus. “Bolt” izraksta rēķinu bez PVN, pamatojoties uz to, ka katrs atsevišķais Latvijā reģistrētais SIA nav PVN maksātājs. Vai tas ir pareizi, ņemot vērā, ka “Bolt” ir Igaunijā reģistrēts PVN maksātājs? Vai pakalpojumu saņēmējam šāds darījums jādeklarē PVN deklarācijā?
Arhīvs
Pievienotās vērtības nodoklis
10:30, 27. Mai. 2020
2019.gadā gaidāmas būtiskas un apjomīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā, un ar tām ir lietderīgi iepazīties jau šobrīd, lai plānotu jaunā regulējuma ieviešanu savā iestādē.
Arhīvs
Budžeta grāmatvedība
07:00, 15. Okt. 2018
Vispārīgajā datu aizsardzības regulā ir noteiktas fiziskās personas tiesības uz savu datu dzēšanu, tomēr – ciktāl tās piemērojamas uzņēmumu grāmatvedības dokumentu apstrādē? Skatāmies Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu.
Arhīvs
Dokumenti
07:00, 17. Okt. 2018
Pagājuši jau divi gadi, kopš stājās spēkā Starptautiskais finanšu pārskatu standarts 15 “Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem”, un uzņēmējiem praksē radušies vairāki jautājumi, piemērojot šo standartu.
Arhīvs
Grāmatvedība
07:00, 7. Apr. 2020
Vai krīzes skartajam uzņēmumam, pieprasot dīkstāves pabalstu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmā, jānoformē kādi dokumenti grāmatvedībā un personāldaļā (iesniegumi, rīkojumi utt.)? Vai dīkstāves periods un pabalsts jāatspoguļo grāmatvedībā? Vai un kā tas turpmāk ietekmēs vidējās izpeļņas aprēķinu?
Arhīvs
Tiesības
07:00, 23. Apr. 2020
Individuālais uzņēmums (IU) ir reorganizēts par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Reorganizācijas lēmumā noteikts, ka tās rezultātā izveidotā SIA pārņem visas IU saistības, tiesības un pienākumus, kā arī reorganizējamā IU darījumi reorganizētās SIA grāmatvedībā tiks uzskatīti par SIA darījumiem līdz ar reorganizācijas reģistrēšanas datumu Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā. Lēmums par reorganizāciju pieņemts 2019. gada 1. augustā. Līdz reorganizācijai IU kārtoja grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, bija iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs. Sagatavojot 2019. gada pārskatu, kurš periods jāiekļauj peļņas vai zaudējumu aprēķinā, – darījumi, sākot ar 2019. gada 1. augustu, vai viss 2019. gads?
Arhīvs
Gada pārskats
07:00, 15. Apr. 2020
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka likuma “Par grāmatvedību” subjekti (uzņēmumi) ārkārtējās situācijas periodā kā apliecinājumu sūtījuma piegādes un nodošanas procesam var izmantot arī citu apliecinājuma veidu, nevis tikai pašrocīgu parakstu.
Arhīvs
VID informācija
11:15, 9. Apr. 2020
Saskaņā ar reorganizāciju viena SIA no otras SIA pārņēma nekustamo īpašumu ar uzskaites vērtību bilancē 143 000 eiro un nekustamā īpašuma pārvērtēšanas rezerves ar uzskaites vērtību bilancē 87 000 eiro. Kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot šo darījumu ar pārvērtēšanas rezervi?
Arhīvs
Pamatlīdzekļi
08:45, 21. Apr. 2020
Cerīgi! Valsts ieņēmumu dienests restartē savu komunikāciju ar nodokļu maksātājiem jeb klientiem – atbilstoši mājas lapā formulētajai vīzijai uzraugošā iestāde ir ceļā uz tādu pārvaldi, kas orientēta uz sadarbību ar klientu. Ko tas nozīmē un kā tas uzlabos sadarbību ar uzņēmumiem?
Arhīvs
Saimnieciskā darbība
07:00, 8. Apr. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Arhīvs
Citi
11:39, 20. Apr. 2020
Lai, sagatavojot un iesniedzot gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa gada deklarāciju, nerastos situācija, ka jāmaksā nodoklis par vadības konsultāciju darījumiem, kas saņemti no ārzemēs esošas saistītās personas jeb nerezidenta, izskatīsim, kāda dokumentācija uzņēmumam nepieciešama.
Arhīvs
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
08:04, 14. Apr. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā labot algu?
3
Kā pareizi labot darbinieka darba algu, ja ir pieļauta kļūda aprēķinā un izmaksā? Ievadot nodokļu likmes grāmatvedības programmā, “0” kļūdaini tika ielikta ailītē “speciālā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme”, nevis “neapliekamais minimums”. Darbiniekam 6 mēnešus netika pareizi ieturēts IIN, līdz ar to alga mēnesī tika pārmaksāta vidēji par 120 eiro. Darbinieks nepiekrīt ieturējumiem. Vai drīkst veikt algas pārrēķinu, aprēķinot IIN, un pārmaksāto algu norakstīt zaudējumos? Vai arī vajag pārrēķināt bruto algu, lai varētu aprēķināt visus nodokļus un būtu pareiza izmaksa?
Arhīvs
Darba samaksa
07:00, 25. Mar. 2020