Ar 2024.gada 1.jūliju ir noteikts jauns dabas resursu nodokļa objekts – tekstilizstrādājumi, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:50, 10. Jūl. 2024
Mēs – Izdevniecība iŽurnāli – šī gada 25.martā svinam savu 15 gadu jubileju! Sākot domāt par laiku, kad e-rēķini bija neeksistējošs termins, izdegšanas sindroms nebija arodslimību sarakstā, skaidrs, ka laiks ir paskrējis. Dzimšanas dienai par godu sniedzam ieskatu mūsu pirmsākumos un uzņēmuma dibinātājas Kristīnes Dzelstiņas atmiņās.
Svarīgi 09:00, 25. Mar. 2024
Uzņēmuma vadība iegādājas apģērbu un dažādus aksesuārus (kaklasaites, jostas, rokas pulksteņus), kas nav nepieciešams darba vajadzībām. Iegādes izdevumi nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem – kā izdevumus, kas nepieciešami uzņēmuma tēla veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī?
Izdevumi 06:00, 21. Apr. 2023
2024.gada 1.janvārī stāsies spēkā Īstenošanas regula 2023/2882, ar kuru aptur tirdzniecības politikas pasākumus, kas attiecībā uz konkrētiem Amerikas Savienoto Valstu (ASV) izcelsmes ražojumiem noteikti ar Īstenošanas regulām 2018/886 un 2020/502.
Likumdošana 06:00, 27. Dec. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Ja fiziska persona pārdod sev piederošu mantu, vai ir pienākums šo darījumu uzskatīt par saimniecisko darbību un veikt nodokļa nomaksu? Šoreiz par ienākuma gūšanas veidiem, kurus neuzskata par saimniecisko darbību, kā arī to, kuri ienākumi ir ar iedzīvotāju ienākumu nodokli neapliekami un kad ir pienākums maksāt nodokli, ja tiek pārdota personīgā manta.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 5. Apr. 2023
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Daudzi Latvijas uzņēmēji un arī fiziskās personas izrāda atbalstu Ukrainai dažādos veidos, tostarp arī finansiālā formā – vai tas būtu naudas vai mantas ziedojums, darba vietas vai pajumtes nodrošināšana. Apskatīsim, kā šāda veida palīdzībai piemērot nodokļus!
Citi 06:06, 6. Jūn. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Kā jūs rīkotos, ja būtu jāpārceļas dzīvot uz citu valsti, kurā ir atšķirīgs klimats un ģērbšanās principi? Vai ņemsiet līdzi ne tikai vairākus čemodānus ar apģērbiem, bet arī sadzīves tehniku, biroja aprīkojumu un mēbeles?
Svarīgi 19:15, 12. Nov. 2021
2021. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli". Ar mērķi ieviest likumā noteiktās izmaiņas, šā gada 14. janvāra sēdē Ministru kabinets apstiprināja kārtību, kādā piemēro samazināto patentmaksu.
Likumdošana 12:45, 15. Jan. 2021
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 19:59, 5. Sep. 2020
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Ņemot vērā izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, daudziem saimnieciskās darbības veicējiem jāapsver, cik izdevīga tiem ir pašreizējā nodokļu maksāšanas forma, un, iespējams, jāmaina gan forma, gan veids. Tā kā saimnieciskās darbības veicējam ir tiesības izvēlēties un reizi gadā mainīt savu darbības formu, ieteicams izanalizēt savu darbību, lai izvēlētos labāko nodokļu maksāšanas režīmu.
Nodokļi 07:00, 30. Nov. 2018
Persona var gūt ienākumus dažādos veidos, līdz ar to arī piemērojamie nodokļu maksāšanas režīmi var būt atšķirīgi – ne vienmēr fiziskā persona pakļauta tikai vienai nodokļu samaksas formai. Viens no variantiem – persona, kas veic patentmaksas maksājumus, izvēlas slēgt autora līgumu.
Tiesības 07:00, 2. Nov. 2018
Šī gada jūnijā Valsts ieņēmumu dienests savā mājas lapā ir publicējis uzziņu Nr.30.1-8.5/178628 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksām gadījumā, ja nodokļa maksātājs saviem darbiniekiem dod iespēju ar atlaidi iegādāties preces savā veikalā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 25. Sep. 2018
Valsts ieņēmumu dienests izstrādājis metodisko materiālu par patentmaksu, kurā ar dažādiem praktiskiem piemēriem skaidrota patentmaksas maksāšanas kārtība un citi būtiski jautājumi.
VID informācija 10:36, 27. Jūl. 2018
Karstās vasaras dienās aktuāli kļūst jautājumi par mikroklimatu darba telpās – kāda ir maksimālā temperatūra, kad telpās vēl drīkst strādāt, kā organizēt darbu karstākajās (burtiskā nozīmē) darba stundās.
Darba drošība 06:00, 18. Jūl. 2018
Lai arī lēmumi par dokumentu apriti un drošību lielākoties tiek pieņemti vadības līmenī, saprātīgāk būtu par šo tēmu domāt no katra darbinieka skatu punkta – ko ikviens strādājošais var darīt ikdienā, lai dokumentu aprite notiktu iespējami droši un efektīvi – rosina SIA “ŠRĒDEREJA” biznesa attīstības vadītājs Krišjānis Brūnavs. Viņš arī iesaka vairākus noderīgus knifus, kas palīdzēs uzlabot dokumentu apriti ikvienā uzņēmumā vai iestādē.
Svarīgi 08:00, 10. Mai. 2018
Janvāra sākumā izsludinātie grozījumi liek domāt, ka turpmāk attaisnojuma dokumentos būs jāatspoguļo, kā veidojas pakalpojumu cenas. Tas radījis neizpratni pakalpojumu sniedzējiem – kādu informāciju būs jāatspoguļo, kā to izdarīt un – galu galā – kāpēc? Vai šāda informācija pēc būtības nav uzskatāma par komercnoslēpumu?
Dokumenti 07:00, 28. Mar. 2018
Ministru kabinets (MK) 16.01.2018. sēdē atbalstīja MK noteikumu projektu "Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa un tās apmēri fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā".
Likumdošana 08:53, 18. Jan. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Ar mērķi uzlabot patentmaksas regulējumu ir sagatavotas izmaiņas kārtībā, kādā piemērojama patentmaksa un tās apmēri fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā. Ministru kabineta noteikumu projekts "Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa un tās apmēri fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā" izstrādāti ar mērķi samazināt administratīvo slogu patentmaksas maksātājiem, paredzot vienkāršot pieteikšanās un patentmaksas maksāšanas kārtību, tostarp ieviešot iespēju izmantot mobilo aplikāciju.
Likumdošana 15:40, 14. Sep. 2017
09.05.2017. Ministru kabinets (MK) ir pieņēmis jaunas Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.–2021.gadam. Atbilstoši tām paredzēts jau no 2019.gada aizstāt līdzšinējo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sistēmu ar jaunu nodokļa sistēmu, paredzot, ka nodokli maksās no sadalītās peļņas. Līdz ar to būtiski mainīsies arī UIN atlaižu piemērošana. Viens no aktuālajiem jautājumiem ir esošais nodokļa atlaižu regulējums lielajām investīcijām un atlaižu piemērošana pārejas periodā.
Citi 08:00, 5. Jūl. 2017
Strauji tuvojas vasara, un darba devēji arvien aktīvāk plāno darbinieku atbalsta un saliedēšanas pasākumus gan darbavietās (uzņēmumu teritorijās), gan ārpus tām. Turklāt dažādie pasākumi var notikt gan darba laikā, gan ārpus tā, tādēļ aktuāls kļūst jautājums par darba aizsardzību un darba devēja atbildību šādos pasākumos. Ne viens vien cilvēks ir piedzīvojis, ka uzņēmuma sporta spēles beidzas ar traumu, kas gūta, spēlējot futbolu, basketbolu vai piedaloties roku laušanās sacensībās. Vai tas ir nelaimes gadījums darbā vai tomēr nav?
Darba drošība 08:00, 20. Mai. 2016
Kādu izdevumu sastāvā (ar saimniecisko darbību saistītie, nesaistītie vai reprezentācijas) būtu jāatzīst uzņēmuma izdevumi par darba apģērbiem, kas nav paredzēti nodarbinātā drošības vai veselības aizsardzības garantēšanai, piemēram, formas tērpi veikala darbiniekiem, klientu apkalpošanas speciālistiem, taksometru šoferiem, darba apģērbi ceha darbiniekiem, darba apģērbi remontstrādniekiem netīru darbu veikšanai, lai nebūtu jāplēš un jāsmērē savas drēbes? Vai ir kāda nozīme, vai uz darba apģērba ir uzņēmuma logo, emblēma vai nosaukums? Kādus dokumentus papildus iegādes dokumentam nepieciešams noformēt darba apģērbu izdevumu pareizai uzskaitei?
Izdevumi 08:13, 22. Mai. 2015
Mūsdienās cenu veidošana ir komplekss pasākums. Tā vairs nenotiek tikai konkrētā biznesa līmenī, bet gan piegāžu ķēdes līmenī.
Finanšu vadība 08:00, 8. Feb. 2017
Daudzi no mums, pavisam nemanot, kļūst atkarīgi no konkrēta dzīvesveida un finansiālā stāvokļa. Tas nozīmē, ka materiālās vērtības regulē mūsu dzīvi un mēs darām to, ko nevēlamies, lai varētu šo dzīvesveidu nodrošināt. Cilvēki strādā darbos, kuri tiem nepatīk, atsakās no saviem sapņiem, atsvešinās no tuviniekiem un izmanto riskantus finanšu pakalpojumus, kā, piemēram, ātrie kredīti, lai tikai varētu atļauties vairāk materiālo vērtību. Cilvēki uzskata, ka tas viņiem palīdz nodrošināt labu dzīvi, bet patiesībā tā viņi kļūst par vergiem savam dzīvesveidam un nav spējīgi neko mainīt. Kā saprast, vai esat kļuvuši atkarīgi no sava finansiālā stāvokļa?
Svarīgi 14:52, 19. Dec. 2016
Tā kā priekšnodokļa atskaitīšana ietekmē valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN), ir rūpīgi jāseko, lai priekšnodoklis tiktu atskaitīts korekti. Ar vienkāršu piemēru palīdzību mēģināšu palīdzēt jums orientēties priekšnodokļa atskaitīšanas labirintos.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 30. Nov. 2016
Kas tikai nenotiek uzņēmumu ikdienā! Paralēli it kā ierastām un prognozējamām darbībām, arvien rodas kas jauns, iepriekš nepieredzēts. Tas loģiski, jo uzņēmumi ir "dzīvi", tie nemitīgi mainās un attīstās. Tad nu grāmatvežiem atliek vien turēt tempu un zināt, kurā "plauktiņā" kas liekams.
Gada pārskats 08:00, 5. Dec. 2016
Vai braukt ar automašīnu vairs nav tik izdevīgi un esi pieņēmis lēmumu dzīvot bez tās? Apsveicam! Automašīna ir labs risinājums, lai nokļūtu no vienas vietas otrā, taču tās uzturēšana labā tehniskajā un vizuālajā stāvoklī prasa lielus izdevumus. Tā ir izdevīga līdz brīdim, kad pienāk laiks to remontēt. Bieži vien izmaksas ir tik lielas un negaidītas, ka ātrie kredīti internetā ir vienīgais risinājums, kā tās nosegt. Izvēloties citas pārvietošanās alternatīvas, tu iegūsi veselīgāku dzīvesveidu, izvairīsies no agresijas satiksmes sastrēgumu laikā, kā arī samazināsi savus izdevumus mēneša un gada griezumā.
Svarīgi 08:00, 24. Okt. 2016
Šodien, 4.decembrī, spēkā stājas grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas paredz ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neaplikt izdevumus, ko brīvprātīgā darba veicējam atbilstoši noslēgtajam līgumam sedz šī darba organizētāji.
Likumdošana 12:20, 3. Dec. 2015
Uzņēmums iepērk lietotos apģērbus un pārstrādā tehniskajās lupatās, un ražošanā darbiniekiem ir gabaldarba izcenojums: cik nopelni - tik saņem. Vai obligāti ir jāuzrāda darba stundas un jāpiemaksā līdz minimālajai algai? Ja nav jāuzrāda stundas, tad kā lai iesniedz sociālo maksājumu atskaiti Valsts ieņēmumu dienestam? Kā gabaldarba apmaksu pareizi atspoguļot darba līgumā?
Darba laiks 11:11, 28. Aug. 2015
Patērētāji ir tā pieraduši pie atlaidēm, ka, pērkot preces par “normālām” cenām, jūtas tā, it kā viņiem nebūtu izrādīta pienācīga cieņa. Mazumtirgotāji, reaģējot uz šādu sociālo parādību, pirkumus bez atlaidēm vai akcijām piedāvā reti. Lojalitātes un klienta kartes, “akcijas”, “izpārdošanas” un pārējie instrumenti liek pircējam domāt par sevišķi izdevīgu pirkumu, tomēr vienlaicīgi rada šaubas, vai piešķirtā atlaide patiesībā nav “aizplīvurots” uzcenojums.
Finanšu vadība 08:00, 29. Jūl. 2016
Jautājumi par nodokļu niansēm, fiziskajai personai pārdodot personīgo īpašumu, allaž ir aktuāli. Situācijas ne vienmēr ir viennozīmīgas. Kā rīkoties, piemēram, ja fiziskā persona pārdod sev piederošu iekārtu juridiskai personai?
Nodokļi 08:00, 27. Jūn. 2016
Otrdien, 9.jūnijā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", paredzot neaplikt ar ienākuma nodokli izdevumus, kas rodas, organizējot brīvprātīgo darbu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:00, 10. Jūn. 2015
Darba vide pēdējo gadu laikā mainās arvien straujāk. Ja iepriekš galvenokārt tika runāts, ka priekšplānā izvirzās ergonomiskie un psihosociālie riska faktori, tad šobrīd arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts jaunajām darba organizācijas formām, piemēram, elastīgajam darba laikam un attālinātam darbam. Tas kopumā arvien vairāk mūs attālina no klasiskās izpratnes par darba aizsardzību.
Personāla vadība 09:00, 12. Feb. 2016
Viena no lielākajām un laikietilpīgākajām problēmām projektu īstenošanā ir nepieciešamo datu iegūšana – gan izstrādes procesā, gan projekta ieviešanas gaitā, gatavojot regulāras atskaites, jo bieži vien grāmatvedībā šādu datu nemaz nav. Tāpēc šajā rakstā par to, kā optimizēt šo procesu.
Finanšu vadība 09:00, 19. Feb. 2016
01.01.2016. stājas spēkā grozījumi MK noteikumos Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība”, ar kuriem ir noteiktas likmes brīvprātīgā darba veicēju izdevumiem.
Likumdošana 15:56, 22. Dec. 2015
Jaunais gads atnāks ar vairākām būtiskām izmaiņām nodokļu piemērošanā darba samaksai. Šoreiz gan izmaiņas nav nākušas viegli, ir veikti neskaitāmi grozījumi, labojumi, saskaņojumi, un to rezultātā daudziem nodokļu maksātājiem “galvas ir pamatīgi sajauktas”. Saliksim visu “pa plauktiņiem”!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:30, 21. Dec. 2015
Valdes loceklim jāpārstāv uzņēmums – jātiekas ar biznesa partneriem utt. Viņam vienmēr ir labi jāizskatās. Kādus izdevumus drīkst segt uzņēmums? Apģērbs, frizieris, restorānu rēķini? Vai ir kādi ierobežojumi?
Komerctiesības 09:00, 20. Nov. 2015
Izdevumus, kas radušies, organizējot brīvprātīgo darbu, neapliks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). To paredz Saeimā ceturtdien, 29.10.2015., galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:46, 29. Okt. 2015
//= $article['Article']['score'] ?>
Darbs no mājām
Šķiet, tā ir idille – no rīta pamosties un doties uz "biroju" turpat blakus istabā vai lapenē mājas pagalmā. Nav nepieciešams tērēt laiku braukšanai uz biroju, nav jāpērk lietišķs darba apģērbs, un kolēģi nekad nekrīt uz nerviem. Bet cik ērti un vienkārši šādi darbinieki ir grāmatvedim un priekšniekam?
Tiesības 11:28, 14. Okt. 2015
Latvijas uzņēmums veic maksājumus par juridiskajiem pakalpojumiem ārvalsts sabiedrībai, izmanto ārvalsts uzņēmuma darbiniekus, lai sniegtu pakalpojumu saviem klientiem, saņem konsultatīvos un vadības pakalpojumus no saistītas ārvalsts sabiedrības vai maksā par ārvalsts kapitālsabiedrības sniegtu pakalpojumu informācijas tehnoloģiju jomā. Kurš no šiem gadījumiem būtu uzskatāms par personāla nomu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 18:18, 19. Okt. 2015
Lai arī ikgadējais papildatvaļinājums bija iekļauts jau sākotnējā Darba likuma (DL) redakcijā 2002.gadā, jautājumi par tā piešķiršanu kļuva īpaši aktuāli pēc 01.01.2015., kad spēkā stājās apjomīgie DL grozījumi. Kam pienākas papildatvaļinājums, kā saprast bērna vecuma ierobežojumus, un kas notiek, ja papildatvaļinājums nav izņemts?
Atvaļinājums 10:06, 31. Aug. 2015
Personālvadībā daudz tiek pētīta motivācija. Tomēr praksē nereti, runājot par motivāciju, viena puse raugās uz otru - darba devēji meklē pašmotivētus darbiniekus, savukārt darbinieki gaida dažādus materiālos un nemateriālos motivatorus no vadības. Kas tad ir motivācija, kur tā meklējama, un kuri motivatori ir efektīvākie?
Personāla vadība 12:27, 9. Sep. 2015
Veselīgs dzīvesveids ir modē! Cilvēki arvien vairāk piedomā pie veselīga uztura un sportisko aktivitāšu nozīmes ikdienā, tāpēc daudzi izmanto iespēju no rītiem uz darbu braukt ar velosipēdu. To veicina arī infrastruktūras attīstība – pilsētās tiek izbūvēti arvien jauni veloceliņi un ierīkotas velonovietnes. Darba devējiem savukārt der padomāt par veselības veicināšanu darba vietās.
Personāla vadība 15:48, 21. Jūl. 2015
Ceturtdien, 18.jūnijā, Saeima konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas paredz ar ienākuma nodokli neaplikt izdevumus, kas radušies, organizējot brīvprātīgo darbu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:59, 19. Jūn. 2015
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
Tirgus vērtību veido produkta pašizmaksa un pievienotā vērtība, taču šo aprēķinu var ietekmēt daudzi un dažādi apstākļi. Salīdzinot savus darījumus ar citiem, var pareizi novērtēt, vai cenu veidojošie apstākļi ir analoģiski, un atbilstoši tam koriģēt savus apsvērumus tālākajai darbībai.
Finanšu vadība 09:21, 22. Apr. 2015
Uzņēmums (nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) plāno atvērt interneta veikalu rokdarbu preču (rotaslietas, adījumi, gleznas, lelles, keramika utt.) pārdošanai ar piegādi Latvijā un ārzemēs. Preces tiks iepirktas no fiziskām personām - rokdarbu autoriem, kas nav reģistrēti kā saimnieciskās darbības veicēji (SDV). Daļai rokdarbu autoru ir cits pastāvīgs darbs, bet daļai pastāvīga darba nav.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15:33, 28. Jan. 2015
Obligātajā veselības pārbaudē (OVP) darbiniekam konstatēts, ka datora lietošanai jānēsā brilles, bet darbiniekam līdz šim briļļu nav bijis. Kā jārīkojas darba devējam? Vai uzņēmumam jāsedz šīs izmaksas obligāti? Vai ir jānosaka kāds summas limits? Un kā ir klasificējami šādi izdevumi?
Darba drošība 10:07, 15. Jan. 2015
Katram cilvēkam ir savs unikāls personas kods, ar kura palīdzību viņu var identificēt, tomēr nelabvēļi to var izmantot arī ļaunprātīgos nolūkos. Līdz ar to ir skaidrs, ka katrs cilvēks vēlas pasargāt sevi un izvairās no personas koda iekļaušanas attaisnojuma dokumentu rekvizītos, kas gan tādējādi var tikt uzskatīti par nepilnīgi sastādītiem, un par to var tikt piemērots līdz pat 430 EUR liels sods.
Dokumenti 16:21, 30. Apr. 2014
Jau šā gada sākumā Saeimā divos lasījumos tika izskatīts likumprojekts Grozījumi likumā Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), tomēr galīgajā lasījumā tā pieņemšana tika apturēta. Tikko spēkā stājušies (5.jūlijs) Saeimā 6.jūnijā pieņemtie grozījumi likumā par UIN faktiski ir daļa no minētā likumprojekta, un attiecīgi drīzumā vēl sagaidāmas izmaiņas, piemēram, iespējamas izmaiņas procentu maksājumu ierobežojošos nosacījumos (likuma par UIN 6.4 pants).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:59, 17. Jūl. 2013
Reversās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtības ieviešana būvniecības nozarē bija visnotaļ atbalstāms un ilgi gaidīts notikums. Tas viesa cerības, ka, izmantojot reverso PVN maksāšanas modeli, būtiski tiks mazināts PVN izkrāpšanas gadījumu skaits būvniecībā par fiktīvi noformētiem un faktiski nenotikušiem darbiem. Tomēr šā gada pirmajās nedēļās esam saskārušies ar negaidītiem sarežģījumiem, kas fundamentāli apdraud jaunās kārtības dzīvotspēju un būtībā liek apšaubīt reversās PVN maksāšanas kārtības ieviešanas lietderību.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:47, 1. Feb. 2012
Jau 2010. gadā tika daudz runāts par atvieglotāku nodokļu administrēšanu jautājumā, kas skar uzņēmumu vieglo auto transporta līdzekli. Rezultātā – tieši pretēji, administrēšanas slogs pieauga. Un ne tikai – arī papildu naudas tēriņi radušies. Tomēr daži izredzētie būs ieguvēji, proti, tie, kuri 2010. gadā iegādājās jaunās sistēmas un cīnījās ar likumdošanas instrumentiem, lai nodrošinātu 2011. gadā savu biznesu.
Transportlīdzekļa nodokļi 10:33, 4. Feb. 2011
Uzsākot darbu jaunā darba vietā, vai pievienojoties reorganizācijas rezultātā citai, darbinieki nereti paši jautā pēc darba kārtības noteikumiem. Kam tad tie īsti vajadzīgi vairāk – darba devējam vai darbiniekam? Un kādas ir sekas, ja darba devējam to nav, vai aizmirsis ar tiem iepazīstināt personālu? No pieredzes varu teikt, ka žurnālus ar darbinieku parakstiem par iepazīšanos darba drošības instrukciju, ievadinstruktāžu un darba kārtības noteikumiem, Valsts darba inspekcijas darbinieki pārbaudes laikā grib redzēt vienmēr.
Personāla vadība 11:40, 18. Mar. 2010
Ar 2010. gada 2. decembra grozījumiem likumā Par pievienotās vērtības nodokli, kas stājās spēkā 2011. gada 1. janvārī, mainīts obligātais reģistrācijas slieksnis pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrā no 10 000 uz 35 000 Ls. Kādas priekšrocības un problēmas no tā izriet, par to turpmāk.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:06, 3. Jan. 2011
Rakstā apskatīšu būtiskākās izmaiņas, kas no 2010. gada skar tos saimnieciskās darbības veicējus, kuri no saimnieciskās darbības maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN vai nodoklis) un grāmatvedības uzskaiti veic vienkāršā ieraksta sistēmā. Minēšu arī tos neskaidros jautājumus, uz kuriem normatīvie akti viennozīmīgu atbildi attiecībā uz IIN piemērošanu nesniedz.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:44, 15. Dec. 2010
02.10.2010. stājās spēkā jauni Ministru kabineta 21.09.2010. noteikumi Nr.899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība (MK noteikumi Nr.899 vai jaunie noteikumi), kas piemērojami jau ar 01.07.2010. Publicējam turpinājumu š.g. 25.oktobra rakstam Atšķirības starp jaunajiem un iepriekšējiem MK noteikumiem likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli piemērošanā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:21, 26. Okt. 2010
Būs pagājuši jau trīs mēneši, kopš stājies spēkā un darbojas Mikrouzņēmumu nodokļa likums. Visaptveroši runāt par tā darbības rezultātiem vēl ir pāragri, taču ir jau saskatāmas tā priekšrocības un arī trūkumi. Tos ir būtiski apzināties un izvērtēt ne vien esošajiem mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājiem, bet jo īpaši tiem, kas vēl domā, vai par tādiem kļūt. Kā zināms, mikrouzņēmumam, kas vēlas iegūt MUN maksātāja statusu ar 2011. gada 1. janvāri, līdz šā gada 15. decembrim jāpiesakās Valsts ieņēmumu dienestā. Tātad pārdomām atlicis vēl nepilns mēnesis. Šī raksta mērķis ir vērst uzmanību uz būtiskākajiem MUN maksātāja ieguvumiem un zaudējumiem šobrīd un nākotnē.
Mikronodoklis 09:47, 22. Nov. 2010
Darba devēji darbiniekiem papildu darba algai var piešķirt arī dažādus labumus – piemēram, organizēt darbinieku ēdināšanu, iekārtojot birojos virtuves telpu vai pasūtot ēdienus uz darba vietu, segt kādus darbinieka izdevumus, kas viennozīmīgi ir personificējami un veido darbinieka papildu labumu, piemēram, apmaksājot darbinieka dzīvokļa komunālos maksājumus, kā arī šogad aktualitāti guvušo labumu - iespēju lietot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgajām vajadzībām, u.c. labumus. Savukārt izdevumi par tēju, kafiju u.tml., kurus ir pieejams lietot darbiniekiem, praksē gadījumos, ja sabiedrības (uzņēmuma) darbības specifika saistīta ar klientu pieņemšanu un t.ml., iegādājas no reprezentācijai atvēlētiem līdzekļiem. Tādējādi darba devējiem rodas izdevumi, kurus ir svarīgi īpaši izvērtēt un dokumentēt, vadoties no nodokļu aplikšanas viedokļa.
Citi 09:55, 2. Aug. 2010
Saskaņā ar likuma „Par pievienotās vērtības nodokli” (likums par PVN) 1. panta 5. punktu, pašpatēriņš ir preču piegāde vai pakalpojumu sniegšana bez atlīdzības, ja tā nav ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamās personas saimnieciskā darbība.
Pievienotās vērtības nodoklis 17:15, 8. Jūn. 2010