Hipotekāro kredītu ņēmēju aizsardzības nodevu maksā reizi ceturksnī par patērētājiem (fiziskajām personām — kredītu ņēmējiem) izsniegtajiem kredītiem, kuru atmaksa ir nodrošināta ar Latvijā esoša nekustamā īpašuma hipotēku.
VID informācija 15:12, 23. Feb. 2024
Turpmāk arī kredītiestāžu un kapitālsabiedrību, kurām anulēta kreditēšanas licence, klienti saņems hipotekārā kredīta procentu kompensāciju, to paredz grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas pieņemti 2024.gada 30.maijā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:56, 11. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:48, 1. Jūl. 2024
Eiropas Savienība 2020.gada 18.februārī pieņēma būtisku lēmumu – ieviesa virkni likumdošanas aktu, kas paredz pārrobežu maksājumu un karšu darījumu pastiprinātu kontroli e-komercijas jomā, apkarojot pievienotās vērtības nodokļa krāpšanu, informē Finanšu nozares asociācija.
Svarīgi 14:45, 23. Feb. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Lai aizsargātu sabiedrības labklājību, ņemot vērā EURIBOR likmes kāpuma un inflācijas rezultātā pieaugošo kredīta maksājumu un patēriņa cenu radīto būtisko izmaksu slogu mājsaimniecībām, pieņemti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz kredītu procentu kompensāciju hipotekāro kredītu ņēmējiem mājokļa iegādei vai būvniecībai.
Likumdošana 09:23, 3. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Vai kopā ar pakalpojumu izsniegta dāvana jāuztver kā vienots pakalpojums vai kā divi dažādi darījumi? Ko var un ko nevar uzskatīt par vienotu pakalpojumu? Šie jautājumi ir svarīgi, lai pareizi piemērotu pievienotās vērtības nodokli. Apskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un Latvijā esošo praksi, piemērojot pievienotās vērtības nodokli dāvanām!
Vai ārpakalpojumu grāmatvedim sankcionēto personu sarakstā jāpārbauda visas ar sabiedrību saistītās personas? Piemēram, Latvijas sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) mainās īpašnieki – bija viens, kuram piederēja visas sabiedrības daļas 100% apmērā, bet tagad klāt nācis otrs, kuram pieder 10% no SIA daļām (abi dalībnieki Latvijas rezidenti). Vai ārpakalpojuma grāmatvedim jāpārbauda jaunais SIA dalībnieks, vai tomēr nē, jo neatbilst “patiesā labuma guvēja” kritērijam, proti, jaunajam dalībniekam nepieder vismaz 25% sabiedrības daļu un nav izšķirošas ietekmes kādā citādākā veidā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 24. Nov. 2023
Pārāk krāšņa sevis kā ilgtspējīga, zaļa, klimata neitrāla uzņēmuma reklamēšana šodien var beigties ar visai nepatīkamām sekām. Ja šādai komunikācijai nav reāla seguma, uzņēmumam vai organizācijai var nākties skaidroties tiesā par tā saucamo zaļmaldināšanu (greenwashing). Turklāt šāda piemelošana nav tikai biznesa drauds uzņēmumiem vien, bet arī attālina mūs no kopīga mērķa panākt reālas pārmaiņas, lai mazinātu ietekmi uz klimatu.
Finanšu vadība 06:00, 3. Nov. 2023
Kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem plānots noteikt ikgadēju uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemaksu 20% apmērā, ko aprēķina, izmantojot pirmstaksācijas gada finanšu datus un, lai novērstu nodokļa dubultu uzlikšanu, ņemot vērā arī taksācijas gadā sadalīto peļņu un par to samaksātā nodokļa apmēru, paredz sagatavotie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā.
Likumdošana 11:55, 10. Okt. 2023
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Ministru kabinets (MK) šā gada 18.aprīļa sēdē apstiprināja Ekonomikas ministrijas (EM) rosinātos grozījumus MK noteikumos Nr.705 par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas prasībām patērētāja kreditēšanas un parāda atgūšanas pakalpojumu sniedzējiem, kas veicinās starptautiski atzītas uz riska novērtējumu balstītas pieejas īstenošanu kredīta devēju un parādu atgūšanas pakalpojumu sniedzēju klientu izpētes procesā un risku novērtēšanā.
Likumdošana 13:44, 19. Apr. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
2022.gada nogalē, novembrī un decembrī, Eiropas Savienības Tiesa izskatīja dažādus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas aspektus. Šoreiz par dažiem no tiem, kas varētu būt noderīgi.
Nodokļi 06:00, 17. Feb. 2023
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 09:32, 3. Nov. 2022
Dzīvojot digitālajā laikmetā un tiecoties vienkāršot saziņu starp uzņēmēju un viņa klientu, visbiežāk tieši rēķinu izrakstīšanas procedūra rada visvairāk sarežģījumu un vislielāko administratīvo slogu. No otras puses, pašiem esot pircēju lomā, mūs uztrauc, vai preces garantija būs spēkā, ja rēķins saņemts kā pielikums e-pasta vēstulē bez paraksta. Kā noformēt rēķinu par pirkumu internetveikalā? Kādas prasības jāizpilda?
Ņemot vērā esošo situāciju, kad Krievija ir uzsākusi karadarbību Ukrainā un ir pieņemtas būtiskas sankcijas pret karā iesaistītajām valstīm, ir svarīgi pārskatīt iekšējās kontroles sistēmas, lai nodrošinātu Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma prasības.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Mai. 2022
Saistībā ar Krievijas Federācijas īstenoto teritoriālās integritātes graušanu un iebrukumu Ukrainā Eiropas Savienība un virkne citu demokrātisko valstu ir piemērojušas ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju saistītām organizācijām un fiziskām personām Latvijai saistošas starptautiskās sankcijas. Saņemta informācija, ka tiek sniegti padomi, kā apiet sankcijas, veicot maksājumus, izmantojot "PayPal" maksājumu sistēmu, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).
Svarīgi 16:38, 9. Mar. 2022
2022. gadā spēkā ir stājušies vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie nav apjomīgi, toties labvēlīgi nodokļu maksātājiem. Pārskatīsim galvenos jaunumus Latvijas un Eiropas Savienības kontekstā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Feb. 2022
Vismaz vienā ziņā mans un Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis sakrīt – mums ir izteikta nepatika pret tiem, kas ļaunprātīgi izvairās no nodokļu nomaksas jeb rada krimināli sodāmas shēmas. Te ir runa par trim galvenajām kategorijām – pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanu, aplokšņu algām un ienākumu slēpšanu ofšoros.
Citi 07:00, 28. Jan. 2022
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Latvijas uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, no fiziskās personas februārī iegādājās nekustamo īpašumu – neapdzīvojamas telpas un domājamo daļu no ēkas materiālu uzglabāšanai, telpās veicot kosmētisko remontu un atskaitot priekšnodokli. Tā kā sākotnējos plānus nav iespējams realizēt, tiek nolemts telpas pārdot uz nomaksu uzņēmuma vienīgā dalībnieka un valdes locekļa meitai, kas iegādājas nekustamo īpašumu saimnieciskās darbības ietvaros. Vai šis darījums Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma izpratnē ir uzskatāms par darījumu ar saistītu personu? Vai uzņēmumam ir pienākums atmaksāt budžetā par remonta darbiem atskaitīto PVN priekšnodokli?
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Ik pa laikam dzirdamas publiskas sūdzības par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieņemto lēmumu saturu un pamatu. Tiesa, medijos savu viedokli parasti vienmēr ir paudis uzņēmējs, bet iestāde, atsaucoties uz tiesiskā regulējumā noteiktu aizliegumu komentēt pieņemto lēmumu, klusējusi, kas radījis asas diskusijas par publiskā dialoga nepieciešamību un VID pieņemto lēmumu caurskatāmības uzlabošanu. Tagad situācija ir mainīta.
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Okt. 2021
2018. gadā veiktā nodokļu reforma ieviesa jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas modeli – ja uzņēmums neaprēķina dividendes, tam nav jāmaksā arī nodoklis. Tomēr, kā jau ar nodokļiem tas gadās, – ir nianses. Proti, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir maksājams vēl vairākos gadījumos, un viens no tiem ir procentu maksājumi, ja tie neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Šai niansei var būt tālejošas sekas!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Apr. 2021
Laikā, kad tik daudz pirkumu tiek veikti internetā, rodas ne viens vien praktisks jautājums par to noformēšanu. Lielākoties interneta veikalā līgums klasiskajā izpratnē netiek parakstīts – dokumenta, ko būtu parakstījušas abas puses, nav. Pircēji norēķinās ar bezskaidru naudu, preces tiek piegādātas uz pakomātiem. Kā rīkoties, lai nodrošinātu darījumu dokumentu parakstīšanu? Kā parūpēties, lai darījuma dokumentiem būtu juridisks spēks? Skaidrojumu interneta žurnālā "iBizness" sniedz ZAB "Sorainen" juriste Anna Bogdanova un jurista palīdze Lūcija Strauta (Darījumu noformēšana interneta veikalos, iBizness.lv, 25.03.2021.).
Līgumi 11:33, 9. Apr. 2021
Kopš jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma spēkā stāšanās šī nodokļa regulējums ir kļuvis maksātājiem labvēlīgāks, pieļaujot soda naudas iekļaušanu saimnieciskās darbības izdevumos, tomēr kritēriji soda maksājumu klasifikācijai ir diezgan neskaidri un var būt dažādi interpretējami.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 28. Sep. 2020
Ekonomiskās situācijas stabilizēšanai Covid-19 krīzes laikā un pēc tās uzņēmēju atbalstam tika izstrādātas virkne valsts atbalsta programmas, sākot no dīkstāves pabalstiem darbiniekiem un nodokļu brīvdienām, kas deva atbalstu un atspēriena punktu uzņēmējiem krīzes laikā, līdz investīcijām apgrozāmajiem līdzekļiem un jaunu produktu izstrādei, kā arī starptautiskās konkurētspējas un eksporta veicināšanai.
Svarīgi 16:20, 28. Aug. 2020
Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināts likumprojekts par grozījumiem Trauksmes celšanas likumā. Tajā iekļautās izmaiņas veicinās trauksmes celšanu sabiedrības interesēs un Eiropas Savienības Trauksmes cēlēju direktīvas pārņemšanu. Likumprojekta publiskās apspriešanas laikā tika saņemti vairāki priekšlikumi no sabiedrības puses, kas tika izskatīti, un atsevišķi priekšlikumi tika ņemti vērā.
Likumdošana 11:50, 17. Aug. 2020
Uzņēmums nodarbojas ar informācijas tehnoloģiju (IT) tehnikas mazumtirdzniecību. Pārdodot IT tehniku kā papildu pakalpojums tiek pārdotas garantijas, garantijas pagarinājums, apdrošināšana. Vai garantijām, garantijas pakalpojumiem, apdrošināšanām jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis? Ja jāpiemēro, tad kāda likme?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 22. Jūn. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta izdoto metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana ziedotājiem”, kurā skaidrots par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu ziedotājiem, ko par 2018. un 2019. gadā ziedotajām summām ir tiesības piemērot UIN maksātājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12. pantu.
VID informācija 11:00, 29. Apr. 2020
Tuvojas ikgadējais termiņš – 1. jūnijs – Valsts ieņēmumu dienesta paziņojumiem par fiziskām personām izsniegtajiem aizdevumiem. Laiks atcerēties aizdevumu darījumus ar fiziskām personām 2019. un arī 2018. gadā.
Dokumenti 07:00, 22. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests paziņojis, ka viens no Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma subjektiem, kura uzraudzību un kontroli tas veic, ir jebkura komercsabiedrība, kas izsniegusi vismaz vienu aizdevumu. Tas nozīmē, ka pārbaudes būs ne tikai tiem uzņēmumiem, kas reģistrējuši attiecīgo darbības veidu, bet arī tām sabiedrībām, kam tiks konstatēti aizdevumi. Vai šāds apgalvojums ir pamatots ar normatīvajiem aktiem?
Finanšu vadība 07:00, 15. Apr. 2020
Otrdien, 30.08.2016., Ministru kabineta (MK) sēdē atbalstīti grozījumi MK noteikumos Nr.255 "Noteikumi par distances līgumu" un MK noteikumos Nr.254 "Noteikumi par līgumu, kas noslēgts ārpus pastāvīgās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietas", kas pastiprina patērētāja tiesību aizsardzību distances līgumu darījumos.
Likumdošana 15:01, 30. Aug. 2016
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:12, 7. Jan. 2020
2019.gada 1.janvārī stājas spēkā grozījumi Elektronisko sakaru likumā un Ministru kabineta noteikumos Nr.306 "Kārtība, kādā Finanšu un kapitāla tirgus komisija un Datu valsts inspekcija pieprasa un elektronisko sakaru komersants nodod noslodzes datus", kas papildina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) tiesības, lai veiktu uzraudzību e-komercijas jomā tiešsaistes vidē un novērstu patērētāju tiesību pārkāpumus. PTAC no 2019.gada būs tiesības izprasīt uzraudzībai nepieciešamos noslodzes datus no elektronisko sakaru komersantiem.
Likumdošana 18:58, 31. Dec. 2018
Latvijas iedzīvotāju pētījums par iepirkšanos internetā liecina, ka lielākā daļa jeb vairāk nekā trešdaļa (37%) Latvijas iedzīvotāju internetā iepērkas reizi mēnesī vai biežāk. Tikai nepilni 5% Latvijas iedzīvotāju savus ikdienas pirkumus ik nedēļu veic tīmeklī. Katrs piektais (20%) pētījuma dalībnieks apgalvo, ka tiešsaistē iepērkas retāk nekā reizi mēnesī, bet 31% – pāris reizes gadā vai retāk. 11% respondentu tīmeklī neiepērkas nemaz.
Svarīgi 12:00, 30. Okt. 2019
Žurnāla “iFinanses” iepriekšējos numuros (aprīlis – jūlijs) rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēkiem un studentiem pētījām kriptovalūtu jautājumus – sākot ar kriptovalūtu ieviešanu un izmantošanu dažādās valstīs, tostarp Latvijā, beidzot ar nodokļu aspektiem. Nākamo piedāvājam izpētīt tēmu par nodokļu piemērošanas izaicinājumiem sadarbības ekonomikā, kas galvenokārt asociējas ar tādām digitālajām platformām kā “Airbnb” un “Uber”.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Sep. 2019
Kopš šī gada 1.aprīļa, kad stājās spēkā jaunais Komercnoslēpuma aizsardzības likums, parādījusies vēl viena komercnoslēpuma definīcija. Vai jaunais likums ir ietekmējis noteikumus attiecībā uz grāmatvedībā esošo informāciju un tās aizsardzību?
Saimnieciskā darbība 10:00, 24. Jūl. 2019
No 2016.gada Latvijā nacionālo un starptautisko sankciju izpildi regulē Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums. Tajā uzdots grāmatvežiem, advokātiem, patērētāju kreditētājiem un citiem uzņēmumiem ieviest iekšējās kontroles sistēmas sankciju ievērošanai. Taču līdz ar jaunākajiem grozījumiem pienākums ievērot šo likumu ir noteikts ikvienam!
Saimnieciskā darbība 07:00, 31. Jūl. 2019
Uzņēmumiem jāievieš jaunas iekšējās kontroles procedūras sankciju jomā. Šāda procedūra gan var jau būt integrēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma novēršanas (NILLTFN) iekšējās kontroles sistēmā, tad kontroles elementi jāpiemēro sankciju riska kontrolei. Šobrīd vien retiem subjektiem (tostarp bankām) ir izstrādāta sankciju riska kontroles procedūra un atsevišķs riska izvērtējums, kas vērsts uz sankciju riska novērtēšanu. Lielākoties subjekti aprobežojušies ar klientu skrīningu pret starptautisko sankciju sarakstiem, kas ir nozīmīgs, tomēr ne vienīgais elements, no kā sastāv sankciju iekšējā riska kontroles sistēma.
Finanšu vadība 07:00, 14. Sep. 2018
Esam būvniecības uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, kas būvē ceļus un veic meliorācijas darbus.Klienti (arī PVN maksātāji) no mums iegādājas melnzemi vai frēzētu asfaltu un parasti to iestrādā ceļu būvē vai laukumos pie būvēm, vai izmanto apzaļumošanai. Sakiet, lūdzu, kā piemērot PVN - vispārīgā kārtībā 21% likmi vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 142.pantā noteiktajā apgrieztās maksāšanas kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 6. Sep. 2018
Noziedznieki atrod arvien jaunas metodes, kā apiet likumu un prasības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas un starptautisko ekonomisko sankciju jomā. Tāpēc ir svarīgi arī nepārtraukti uzlabot tiesisko regulējumu, kas vērsts pret šiem draudiem, un noteikt papildu prasības un pasākumus, kas jāveic, lai cīnītos pret nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, teroristu finansēšanu un starptautisko ekonomisko sankciju pārkāpumiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūl. 2018
Dažkārt gadās, ka darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Bet kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Tiesības 08:00, 28. Dec. 2017
Atbilstoši grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 142.pantā no 01.01.2018. tiek ieviesta apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtība būvizstrādājumu piegādēm, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 09:47, 8. Dec. 2017
Komerctiesībās izmaiņu veikšana kapitālsabiedrības valdes sastāvā ir samērā vienkārša un ātra procedūra. Tomēr praksē ne vienmēr pietiks sagatavot korporatīvos dokumentus, parakstīt tos un iesniegt Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 20. Okt. 2017
Saeimā 24.aprīlī trešajā lasījumā ir pieņemti un 14.maijā izsludināti apjomīgi grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Grozījumi ir galvenokārt saistīti ar nepieciešamību ieviest Eiropas Parlamenta un Padomes 25.10.2011. Direktīvu 2011/83/ES, tomēr tie paredz arī daudzus citus jauninājumus.
Likumdošana 17:06, 27. Mai. 2014
Turpinot rakstu sēriju par nodokļiem Igaunijā, šoreiz par netiešajiem nodokļiem jeb nodokļiem, kas netiek tieši piemēroti ienākumiem. Aplūkosim pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli (AN), to pamatlikmes un piemērošanu!
Citi 08:00, 28. Jūl. 2017
Lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi, visu uzraugošo valsts pārvaldes iestāžu darbā plānots ieviest "konsultē vispirms" principu. Lai to paveiktu, ceturtdien, 15.06.2017., Ministru kabinetā (MK) tiks parakstīts sadarbības memorands, kas apliecinās apņēmību mainīt pieeju, kādā kontrolējošās iestādes sadarbojas ar uzņēmējiem.
Svarīgi 13:10, 13. Jūn. 2017
Lielai daļai uzņēmumu strauji tuvojas gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas iesniegšanas termiņš. Tāpēc sniedzam dažus ieteikumus UIN deklarācijas sagatavošanai – par nerezidentu izmaksām, nedrošajiem debitoru parādiem un cesijas darījumiem UIN deklarācijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:01, 6. Apr. 2017
Vai Latvijas Republikā grāmatvedības uzskaiti drīkst kārtot grāmatvedības programmā, kas ir angļu valodā, ja līdz ar to visas atskaites un pārskati no programmas pieejami tikai angliski?
Grāmatvedība 09:00, 4. Nov. 2016
Patērētāji ir tā pieraduši pie atlaidēm, ka, pērkot preces par “normālām” cenām, jūtas tā, it kā viņiem nebūtu izrādīta pienācīga cieņa. Mazumtirgotāji, reaģējot uz šādu sociālo parādību, pirkumus bez atlaidēm vai akcijām piedāvā reti. Lojalitātes un klienta kartes, “akcijas”, “izpārdošanas” un pārējie instrumenti liek pircējam domāt par sevišķi izdevīgu pirkumu, tomēr vienlaicīgi rada šaubas, vai piešķirtā atlaide patiesībā nav “aizplīvurots” uzcenojums.
Finanšu vadība 08:00, 29. Jūl. 2016
E-komercija neapšaubāmi ir viens no 21.gadsimta nozīmīgākajiem izgudrojumiem. Protams, līdzās priekšrocībām tā ietver arī būtiskus riskus, no kuriem dažus samazināt ir sarežģīti.
Saimnieciskā darbība 08:00, 22. Aug. 2016
Jau no darbā pieņemšanas līdz pat darba attiecību izbeigšanas brīdim un ilgāk ikviena darba devēja rīcībā ir fizisko personu dati, kas tiek dažādi apstrādāti. Tiesa, darba devēja "rokas nav brīvas" – ir virkne likumdošanā noteiktu ierobežojumu personas datu apstrādē.
Lietvedība 08:00, 21. Jūl. 2016
Tehnoloģijas attīstās, tas ļauj komersantiem un patērētājiem izvēlēties arvien jaunus veidus, kā pārdot un pirkt pakalpojumus un preces. Preču iegāde internetā kļuvusi teju par ikdienu lielai daļai cilvēku. Joprojām aktuāla ir arī preču un pakalpojumu pasūtīšana ar tālruņa, elektroniskā pasta vai televīzijas palīdzību. 13.jūnijā visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs stājās spēkā Direktīva par patērētāju tiesībām, iepērkoties internetā, līdz ar to preču / pakalpojumu pārdevējiem ir pienākums pārbaudīt savus līgumus.
Līgumi 09:05, 5. Aug. 2014
Vai darba devējs drīkst darbiniekam izsniegt aizdevumu? Kādu līgumu jānoformē? Vai aizdevuma summu drīkst ieturēt no izmaksājamās darba algas, ja darbinieks pārtrauc darba tiesiskās attiecības vai nemaksā parādu?
Līgumi 09:00, 19. Apr. 2016
Komersantus, kuriem ir speciālā atļauja (licence) tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecībai vietā, kur no 01.01.2016. ir aizliegts pārdot tabakas izstrādājumus un augu smēķēšanas produktus, aicina nekavēties un iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegumu par attiecīgā darbības vietas ieraksta vai speciālās atļaujas (licences) tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecībai (ja tajā deklarēta tikai viena darbības vieta) anulēšanu, informē VID.
Likumdošana 12:44, 28. Dec. 2015
Infrastruktūras projekti dod impulsu ekonomikas attīstībai, efektīvā veidā savienojot dažādu reģionu resursus. Taču laika gaitā ap infrastruktūras objektiem parasti strauji attīstās sociālie un rūpnieciskie objekti, kuri ierobežo infrastruktūras paplašināšanu un turpmāko ekonomisko attīstību.
Finanšu vadība 09:00, 3. Dec. 2015
Šī gada 1.jūlijā stājās spēkā grozījumi Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā un Reklāmas likumā, kas paplašina Patērētāju tiesību aizsardzības centra un citu uzraudzības iestāžu pilnvaras, kā arī palielina maksimālo soda naudas apmēru par negodīgu komercpraksi līdz pat 100 000 EUR.
Finanšu vadība 07:06, 9. Okt. 2015
Tas ir šķietami acīmredzami - neviens projekts neeksistē vakuumā. Tomēr bieži vien projektu autoru pašpārliecība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pieredzējuši projektu vērtētāji "atmet" it kā ekonomiski labi pamatotu projektu.
Finanšu vadība 13:37, 29. Sep. 2015
1.jūlijā stāsies spēkā grozījumi Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā un Reklāmas likumā, kas paplašinās Patērētāju tiesību aizsardzības centra un citu uzraudzības iestāžu pilnvaras negodīgas komercprakses gadījumos, kā arī palielināsies maksimālais soda naudas apmērs par negodīgu komercpraksi, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 09:00, 30. Jūn. 2015
Patērētāju tiesību aizsardzības likuma (Likums) 8.pants nosaka prasības un regulējumu, kas attiecas uz personu, kura nodarbojas ar patērētāja kreditēšanu. Savukārt ar patērētāju Likumā tiek saprasta fiziska persona, kas izsaka vēlēšanos iegādāties, iegādājas vai varētu iegādāties vai izmantot preci vai pakalpojumu nolūkam, kurš nav saistīts ar tās saimniecisko vai profesionālo darbību (1.panta 3.punkts). Tātad Likuma regulējums nav attiecināms ne uz juridisko personu kreditēšanu, ne arī uz tām fiziskām personām, kuras kreditēšanas pakalpojumu izmanto savai saimnieciskajai vai profesionālajai darbībai (piemēram, namdaris vēlas iegādāties ierīces vai instrumentus, lai nodarbotos ar savu arodu, vai zobārsts ņem kredītu savas zobārstniecības prakses atvēršanai vai uzlabošanai).
Saimnieciskā darbība 14:17, 27. Apr. 2012
Notariālais izpildu akts ir salīdzinoši jauns tiesību instruments, tāpēc par tā piemērošanu vēl ir domstarpības. Piemēram, vai nostiprinājuma lūgumam pievienots notariālais izpildu akts par saistības piespiedu izpildīšanu bezstrīdus kārtībā un aizdevuma līgums var būt par pamatu hipotēkas nostiprināšanai zemesgrāmatā?
Saistību tiesības 09:26, 9. Jūl. 2015
Ņemot vērā ieilgušās diskusijas par “nolikto atslēgu principa” ieviešanas nepieciešamību, grozījumi Maksātnespējas likumā (MNL) nestājās spēkā 01.01.2015., kā tas sākotnēji bija iecerēts, bet gan tikai šī gada 1.martā. Šoreiz apskatīsim grozījumus, kas skar fiziskās personas maksātnespējas procesu (MNP), tostarp – kā “nolikto atslēgu princips” ir ietverts šobrīd jau spēkā esošajos likuma grozījumos.
Tiesības 07:20, 9. Jūn. 2015
Otrdien, 2.jūnijā, Ministru kabineta (MK) sēdē tika konceptuāli atbalstīts MK noteikumu projekts par līzinga, kredīta un ar to saistīto procentu maksājumu deklarāciju. Tas paredz, ka turpmāk Valsts ieņēmumu dienests (VID) varēs iegūt informāciju par kredītņēmēju veiktajiem maksājumiem, lai kontrolētu fizisko personu ienākumu un izdevumu atbilstību. Šādi plānots ierobežot arī ēnu ekonomiku, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 11:16, 3. Jūn. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2015.gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem:
Svarīgi 10:48, 6. Mai. 2015
Saeima ceturtdien, 19.februārī, galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus vairākos likumos, tā dēvēto nolikto atslēgu principu pārnesot uz patērētāju tiesību aizsardzības regulējumu, izslēdzot to no maksātnespējas regulējuma, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:11, 23. Feb. 2015
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina patērētājus pievērst īpašu uzmanību un pārliecināties savās bankās, vai līdz šim esošie pakalpojumu sniedzēji, kuri piedāvāja saviem klientiem rēķinu (par komunālajiem pakalpojumiem, telekomunikācijām u.c.) automātisko apmaksu, turpina to darīt arī pēc 01.01.2015.
Svarīgi 17:27, 13. Jan. 2015
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) laikā no 2013.gada jūnija līdz 2014.gada jūnijam īstenojis uzraudzības projektu, kā rezultātā tika izvērtēti līguma noteikumi un īstenotā komercprakse / reklāma autoskolu pakalpojumu jomā. PTAC galvenās konstatētās problēmas – netaisnīgi līguma noteikumi patērētājiem piedāvātajos līgumos, kā arī papildus maksājumi, kas nav ietverti sākotnējā informācijā patērētājiem. Ņemot vērā projektā secināto, ir izstrādāti ieteikumi patērētājiem, izvēloties un slēdzot līgumus ar autoskolām, informē PTAC.
Svarīgi 13:21, 29. Okt. 2014
Preču zīmes reģistrācija nodrošina tiesības aizliegt citām personām komercdarbībā izmantot reģistrēto preču vai pakalpojumu preču zīmi. No 29.09.2014. nacionālās preču zīmes reģistrācijas pieteikumu Patentu valdē var iesniegt ne tikai papīra formātā, kā tas bija līdz šim, bet arī elektroniski, pieteikumu aizpildot un iesniedzot tiešsaistē.
Saimnieciskā darbība 09:40, 16. Dec. 2014
09.10.2014. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pieņēma lēmumu, ar kuru SIA Ronin izplatītā vides reklāma atzīta par pretlikumīgu. Komersants tirgū piedāvā preces (transportlīdzekļu ātruma noteikšanas ierīces (radaru detektorus)), kuru izmantošana uzskatāma par administratīvo pārkāpumu, tādējādi komersants realizē profesionālajai rūpībai neatbilstošu komercpraksi, informē PTAC.
Svarīgi 17:10, 17. Okt. 2014
Uzņēmums iegādājas datoru, un pārdevējs iedod garantiju uz 1 gadu, bet saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu (PTAL) garantija precēm ir noteikta 2 gadi. Vai pārdevējs tā drīkst rīkoties?
Līgumi 10:10, 11. Jūl. 2014
13.jūnijā visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs stājas spēkā Direktīva par patērētāja tiesībām attiecībā uz iepirkšanos internetā, kas būtiski stiprinās patērētāju aizsardzību, iegādājoties preces un pakalpojumus internetā, slēdzot tā saucamos distances līgumus, kā arī slēdzot līgumus ārpus uzņēmuma telpas, piemēram, apmeklējot patērētāju viņa mājās, uz ielas vai tirgotāja rīkotas ekskursijas laikā, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:55, 16. Jūn. 2014
Preču zīmju galvenā funkcija ir ļaut patērētājiem atšķirt viena uzņēmuma preces vai pakalpojumus no cita uzņēmuma precēm vai pakalpojumiem. Reģistrētas preču zīmes aizsargā likums "Par preču zīmēm un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm" (6. un 7.pants) un Padomes Regula (EK) Nr.207/2009 par Kopienas preču zīmi (8. un 9.pants), un tās dod tiesību īpašniekam iespējas vērsties pret citām personām, kuras rīkojas prettiesiski, piemēram, uzdrukājot citai personai piederošu apzīmējumu uz savām precēm.
Saistību tiesības 14:19, 30. Mai. 2014
Latvijas uzņēmums (SIA) plāno izsniegt aizdevumu fiziskai personai, kas ir nerezidents. Vai uzņēmums drīkst to darīt? Vai šāds aizdevums ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 16:17, 4. Jūn. 2014
Praksē nereti uzņēmumi dažādu apsvērumu dēļ izsniedz bezprocentu aizdevumus gan fiziskām, gan juridiskām personām, tomēr jāatceras, ka aizdevuma izsniegšana bez procentiem var radīt nodokļu sekas gan aizdevējam, gan aizņēmējam.
Citi 08:59, 4. Jūn. 2014
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka tām fiziskajām personām, kuras līdz 31.12.2013. ir saņēmušas aizdevumu un aizdevuma neatmaksātā daļa no viena aizdevēja minētajā datumā pārsniedz 15 000 eiro vai tā ekvivalentu citā valūtā, līdz 30.06.2014. par to ir jāsniedz informācija VID. Neatmaksātā aizdevuma daļa tā saņēmējam ir jādeklarē tikai gadījumā, ja tas saņemts no personas vai iestādes Latvijā vai ārvalstīs, kurai nav speciālas atļaujas (licences) patērētāja kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai.
Svarīgi 15:35, 7. Mai. 2014
Ņemot vērā, ka reklāma ir viens no komercprakses veidiem, prasības, kas attiecas uz patērētājiem adresētu reklāmu ir noteiktas Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā (NKAL). Vienlaikus arī Reklāmas likums (RL) satur noteikumus, kas attiecas gan uz maldinošu, gan salīdzinošu reklāmu. Šāds tiesiskais regulējums praksē radīja neskaidrības attiecībā uz piemērojamo likumu un tiesību normām. 13.02.2014. RL ir pieņemti grozījumi, kas stājas spēkā 20.03.2014., turpinājumā aplūkosim būtiskākos no tiem.
Saimnieciskā darbība 10:54, 21. Mar. 2014
Turpinām Andas Ziemeles publikāciju Vienlaicīgās apgrozības periods – skaidrās naudas nianses (iFinanses.lv, 08.12.2013.). Šajā daļā lasiet par norēķiniem latos un eiro, divu valūtu glabāšanu, uzskaiti un inkasāciju vienlaicīgās apgrozības periodā.
Nauda 14:28, 11. Dec. 2013
Esmu pašnodarbināta persona, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs un savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai nomāju telpas. Sakiet, lūdzu, vai telpu nomai drīkst noteikt vienu konstantu summu un neņemt atsevišķu samaksu par komunālajiem maksājumiem? Piemēram, telpu nomas līgumā norādīta summa Ls 300, un tajā ir iekļauta gan nomas maksa, gan komunālie maksājumi. Kā šādā gadījumā būs ar PVN? Saprotams, ka priekšnodokli par saņemtajiem komunālajiem rēķiniem nevar atskaitīt, bet vai gada beigās, sastādot deklarāciju, visu komunālo izdevumu summas (kopā ar PVN) varēs iekļaut izdevumos?
Grāmatvedība 11:51, 17. Okt. 2013
Kopš 2011.gada 1.novembra spēkā ir grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), ieviešot 8.panta 1.1 daļu, kurā teikts, ka kreditēšanas pakalpojumu patērētājam drīkst sniegt kapitālsabiedrība, kura saņēmusi speciālu atļauju (licenci) patērētāja kreditēšanas pakalpojuma sniegšanai. Ņemot vērā, ka minētie grozījumi vēl arvien izraisa virkni jautājumu, iFinanses.lv redakcija ir lūgusi Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) sniegt skaidrojumu – vai sabiedrība, kuras saimnieciskā darbība nav patērētāju kreditēšana, drīkst izsniegt aizdevumus saviem darbiniekiem, valdes locekļiem un īpašniekiem – fiziskām personām, ja šīm sabiedrībām nav izņemta attiecīga licence? Vai arī ar veiktajiem grozījumiem jāsaprot, ka darbinieku kreditēšana turpmāk ir liegta? Publicējam PTAC Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta Finanšu pakalpojumu uzraudzības daļas vadītāja Anda Priedīša skaidrojumu.
Saimnieciskā darbība 15:59, 12. Apr. 2013
Saeima ceturtdien, 31.janvārī, galīgajā lasījumā kā steidzamu pieņēma Euro ieviešanas kārtības likumu, kas nosaka Eiropas Savienības vienotās valūtas eiro ieviešanas kārtību Latvijā.
Likumdošana 15:22, 31. Jan. 2013
Kādas ir uzņēmuma, kura darbība nav saistīta ar valūtu kursu spekulācijām, iespējas pieņemt eiro pēc uzņēmumam izdevīgāka kursa? Kādi normatīvie akti regulē šo jomu? Vai ir kādi ierobežojumi, un vai uzņēmumam šie piemērotie kursi ir jāsaskaņo ar kādu institūciju?
Nauda 10:02, 17. Dec. 2012
Komerclikums nosaka, ka kapitālsabiedrības (SIA, AS) vadītājam savi pienākumi jāpilda kā krietnam un rūpīgam saimniekam un jāatbild par zaudējumiem, ko tas nodarījis sabiedrībai (169.panta 1. un 2.daļa). Lai kontrolētu mantas saglabāšanu, jānodrošina tās fiziskā aizsardzība, kā arī jāīsteno grāmatvedības kontrole, kuras pamatprincips ir uzskaites funkcijas atdalīšana no pārējām uzņēmuma saimnieciskās darbības funkcijām, kā to paredz MK noteikumu Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju 69.punkts.
Nauda 10:23, 14. Sep. 2012
Mūsdienās elektroniskā komunikācija ir cieši saistīta ar tiesību uz privātuma aizsardzību. Ir pierasts, ka lietotāji paši publicē savus personas datus, fotogrāfijas (Facebook, draugiem.lv) vai citu informāciju par saviem paradumiem, interesēm vai atrašanās vietu (Foursquare). Tomēr bieži, lietotājiem neapzinoties un bez viņu piekrišanas, no datora, mobilā telefona vai citas iekārtas tiek ievākta informācija, lai interneta vietnes pārvaldītājs vai citas personas varētu uzzināt lietotāja tiešsaistes paradumus un, piemēram, atlasīt un piedāvāt tieši konkrētam lietotājam pielāgotu mārketinga informāciju.
Saimnieciskā darbība 21:02, 20. Aug. 2012
SIA dalībniekam pieder mazāk kā 50% daļu (piemēram, 20%), un šis dalībnieks ir arī SIA valdes priekšsēdētājs. 1. jautājums - vai šāda persona ir uzskatāma par ar uzņēmumu saistītu personu likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) izpratnē? 2. jautājums - šādam valdes loceklim SIA ir izsniegusi aizdevumu ar procentu likmi 5% gadā, un šai SIA ir aizņēmums no bankas ar procentu likmi 7% gadā. Kas notiek ar starpību 2%? Vai tie ir jāatspoguļo kā ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi, un jākoriģē apliekamais ienākums?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 17:25, 26. Apr. 2012
Šobrīd jau vairums patērētāju spēj nošķirt terminus krējums vai siers no krējuma izstrādājums vai siera izstrādājums un tādēļ spēj arī izdarīt informētu un apzinātu izvēli par labu produktam vai tā izstrādājumam. Šāda izvēle ir izdarāma, galvenokārt pateicoties Eiropas Savienības (ES) pamatnostādnēm patērētāju aizsardzībā un attiecīgi izstrādātajiem normatīvajiem tiesību aktiem par pārtikas produktu marķēšanu. Tomēr pārtikas produktu kvalitātes un marķēšanas jautājumi joprojām ir aktuāli.
Saimnieciskā darbība 13:19, 24. Feb. 2012
Labdien! Uzņēmums paņēmis līzingu un 2011. gadā samaksāja pēdējos 4 līzinga maksājumus (par periodu no janvāra līdz aprīlim), procentu likme gadā 6,63 %. Kā būtu pareizi veikt procentu maksājumu aprēķinu par nepilnu gadu uzņēmumu ienākuma nodokļa vajadzībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 19:07, 22. Mar. 2012
Uzņēmumam ir aizņēmums bankā, bet tajā pašā laikā darbiniekam ir izsniegts bezprocentu aizdevums. Vai ir jāaprēķina procenti (uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijai)? Ja ir, tad kāds procentu lielums jāņem – vidējais valstī, vai tāds pats, kādu uzņēmums maksā bankai? Vai šie aprēķinātie procenti ir jāreizina ar koeficientu 1,5, vai varbūt var nereizināt un uzrādīt papildu ailē?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:56, 29. Feb. 2012
Salīdzinoši nesen Saeimā ticis iesniegts Parāda atgūšanas likumprojekts, kurš pašlaik pieņemts pirmajā lasījumā. Šajā publikācijā sniegts ieskats šī likumprojekta būtiskākajos noteikumos un mēģināts prognozēt, kādas izmaiņas sagaidāmas pēc likumprojekta stāšanās spēkā. Publikācija ir balstīta uz likumprojekta redakciju publikācijas tapšanas laikā. Lasītājiem ir jāņem vērā, ka līdz likuma pieņemšanai tajā var tikt izdarīti labojumi, tādēļ pēc likuma pieņemšanas lasītājiem ir nepieciešams iepazīties ar likuma galīgo tekstu.
Saistību tiesības 13:31, 10. Jan. 2012
Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes tīmekļa vietnē atrodamo statistiku 2010. gadā Latvijā tīmekli regulāri (vismaz vienu reizi nedēļā) lietoja 62,5 % iedzīvotāju, turklāt, kā parāda apkopotā informācija, datoru un tīmekļa lietotāju skaits katru gadu palielinās. Pieļauju, ka liela daļa no Latvijas regulārajiem tīmekļa lietotājiem tajā arī iepērkas, pērkot preces un pakalpojumus ne tikai no Latvijas pārdevējiem, bet arī no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu un citu valstu pārdevējiem. Tāpat pieļauju, ka katrs no regulārajiem tīmekļa lietotājiem zina, kā atrast tīmekļa vietnes Amazon.co.uk, e-Bay vai, piemēram, Ryanair.
Komerctiesības 11:27, 7. Feb. 2011
Publisko iepirkumu likuma (Likums) 39.panta 1.daļas 6.punkts nosaka, ka kandidātu vai pretendentu izslēdz no turpmākās dalības iepirkuma procedūrā, kā arī neizskata pretendenta piedāvājumu, ja "Latvijā reģistrēta (atrodas pastāvīgā dzīvesvieta) kandidāta vai pretendenta darba ņēmēju mēneša vidējie darba ienākumi [...] ir mazāki par 70 procentiem no darba ņēmēju vidējiem darba ienākumiem valstī minētajā periodā attiecīgajā nozarē [...]" 03.11.2011. Satversmes tiesa pieņēma spriedumu (Spriedums), kurā noteica, ka Likuma 39.panta 1.daļas 6.punkts (Apstrīdētā norma) neatbilst Satversmes 91.pantam. Šajā publikācijā autors koncentrēti atspoguļos sprieduma galvenās atziņas no to potenciālās ietekmes uz nepieciešamo nodarbinātības tiesiskā regulējuma modernizāciju Latvijā.
Citi 14:49, 16. Nov. 2011
2011. gada 13. oktobrī savā pēdējā sēdē 10. Saeima galīgajā lasījumā akceptēja izmaiņas likumā Par nodokļiem un nodevām (Likums), kas paredz būtiskas izmaiņas nodokļu sodu sistēmā un nodokļu samaksas termiņu pagarināšanas kārtībā. Lai arī pieņemtie grozījumi Likuma 24. pantā stāsies spēkā tikai 2012. gada 1. jūlijā (Likuma Pārejas noteikumu 138. punkts), tomēr vēlams ar tiem iepazīties savlaicīgi un apzināt atšķirības pašreizējā un jaunajā regulējumā.
Citi 11:27, 31. Okt. 2011
Viens no būtiskākajiem zīmola elementiem ir preču zīme, kas ir apzīmējums, kuru lieto, lai kāda uzņēmuma preces un pakalpojumus atšķirtu no citu uzņēmumu precēm un pakalpojumiem. Tieši preču zīme tiek izmantota kā instruments, lai piesaistītu patērētāju uzmanību, tāpēc tās noformējumam un aizsardzībai tiek veltītas īpašas rūpes.
Saimnieciskā darbība 10:57, 9. Mar. 2011
Patērētājiem (saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu (PTAL vai likums) patērētājs — fiziskā persona, kas izsaka vēlēšanos iegādāties, iegādājas vai varētu iegādāties vai izmantot preci vai pakalpojumu nolūkam, kurš nav saistīts ar tās saimniecisko vai profesionālo darbību) darījumos tiek nodrošināts augstāks aizsardzības līmenis kā citiem pircējiem, piemēram, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību. Jo īpaši patērētāji tiek aizsargāti, ja preces tiek pirktas internetā (tiek slēgts distances līgums), jo šādā gadījumā patērētājs nevar preces aplūkot, aptaustīt un aprunāties ar pārdevēju par preces īpašībām, kā tas būtu iespējams iegādājoties preces veikalā. Salīdzinot situācijas, kad preci interneta veikalā iegādājas patērētājs un kad to pašu preci iegādājas cits pircējs, pušu tiesības var būtiski atšķirties.
Saimnieciskā darbība 14:56, 8. Dec. 2010
Šī gada sākumā spēkā stājās Komerclikuma Komercdarījumu daļa, kas tika sen gaidīta gan juristu, gan komersantu aprindās. Komercdarījumu regulējums tika izstrādāts jau 1998. gada Komerclikuma projektā, ko tolaik apstiprināja Ministru kabinets (MK). Tomēr 2002. gadā, kad Saeima pieņēma Komerclikumu, šīs daļas nebija. Darbs aktīvi pie jaunās komercdarījumu daļas tika atsākts 2006. gadā, apzinoties, ka gan komerciālās apgrozības dinamiskums, gan paaugstinātas uzticības aizsardzības un atbildības pakāpes nodrošināšanas nepieciešamība bija radījusi vajadzību pēc īpaša regulējuma virknei komercdarījumu. Viens no svarīgākajiem darījumu veidiem, ko regulē Komerclikums, ir komerciālais pirkums. Iespējams, ka šis darījumu veids ir viens no izplatītākajiem komerciālajā apgrozībā. Kas komersantiem būtu jāzina par komerciālo pirkumu un tā regulējumu Komerclikumā?
Līgumi 13:20, 20. Mai. 2010
Saeimā pieņemtā jaunā Komerclikuma D daļa "Komercdarījumi" stāsies spēkā 01.01.2010. Komersantiem bija dots pietiekami daudz laika, lai pienācīgi iepazītos ar jauno komercdarījumu regulējumu, kā arī sagatavotos jaunajām tiesiskajām izmaiņām. Šajā rakstā tiks aplūkoti galvenie komercdarījumus raksturojošie principi, kas komersantiem turpmāk būtu jāņem vērā, slēdzot un izpildot dažāda veida komercdarījumus.
Komerctiesības 12:47, 8. Dec. 2009
Šajā ekonomiski sarežģītajā laikā ir ievērojami palielinājies to personu skaits, kuri ierobežotu līdzekļu rezultātā nespēj vai dažkārt, izmantojot šo (krīzes) periodu, nevēlas līguma noteiktā termiņā izpildīt savas uzņemtās saistības, savlaicīgi veicot apmaksu par izmantotajiem pakalpojumiem vai iegādātajām precēm. Tā kā samaksa netiek veikta, tad tiek radīti zaudējumi un tiek apdraudēta pakalpojumu sniedzēju vai preču pārdevēju (turpmāk tekstā – kreditoru) finansiālā drošība un iespēja uzņemties jaunas saistības. Līdz ar to rodas jautājums, ko darīt gadījumā, ja parādnieks izvairās no līguma saistību izpildes, tas ir, samaksas veikšanas, un kā spēt aizsargāties no šādiem gadījumiem?
Līgumi 16:40, 23. Nov. 2009