Latvijas uzņēmums “A” (cedents) vēlas pārdot debitora/parādnieka Amerikas Savienoto Valstu (ASV) uzņēmuma “B” parādu citam ASV uzņēmumam “C” (cesionārs) par mazāku summu nekā “B” parāds. Tātad uzņēmumam “A” rastos zaudējumi no negūtā ienākuma. Ar kādu dokumentāciju un pierādījumiem jānodrošinās un kādi noteikumi jāievēro, lai “A” neveidotos ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā bāze par negūto ienākumu no cesijā nodotajām tiesībām, atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 8.panta 2.daļas 12.punktam un 8.panta 11.daļai? Vai “A” drīkst cedēt tālāk jau iegādātas prasījuma tiesības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 18. Jan. 2024
2024.gada 21.augustā stājās spēkā regula 2024/2166 par medus tarifa kvotu ieviešanu un pārvaldību, kas izriet no regulas 2024/1392 par pagaidu tirdzniecības liberalizācijas pasākumiem, kuri papildina tirdzniecības koncesijas, kas Ukrainas ražojumiem piemērojamas saskaņā ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Ukrainu.
VID informācija 16:23, 16. Aug. 2024
Ar regulu 2024/1392 par pagaidu tirdzniecības liberalizācijas pasākumiem, kuri papildina tirdzniecības koncesijas, kas Ukrainas ražojumiem piemērojamas starp Eiropas Savienību dalībvalstīm un Ukrainu, ir pieņemti pagaidu tirdzniecības liberalizācijas pasākumi.
VID informācija 14:15, 5. Jūl. 2024
2024.gada 6.jūnijā stājas spēkā regula 2024/1392 par pagaidu tirdzniecības liberalizācijas pasākumiem, kuri papildina tirdzniecības koncesijas, kas Ukrainas ražojumiem piemērojamas saskaņā ar Asociācijas nolīgumu starp Eiropas Savienību un Eiropas Atomenerģijas kopienu un to dalībvalstīm un Ukrainu.
VID informācija 14:07, 6. Jūn. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Vai mākoņa tehnoloģijas pakalpojuma izmantošanas līgums ir nemateriālais aktīvs? Šī raksta mērķis ir apskatīt dažādus mākonī izvietoto programmatūru līgumus un ar tiem saistīto izmaksu uzskaiti grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Apr. 2024
Iepriekš apskatījām nemateriālo ieguldījumu klasifikācijas kritērijus, kas ļauj tos atzīt par nemateriālo ieguldījumu. Šoreiz par to, kā nemateriālie ieguldījumi iedalās pēc savas būtības.
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Jūl. 2023
Nemateriālie ieguldījumi kā pamatlīdzekļu postenis praksē nav sastopami tik bieži. Grāmatvežiem par tiem nereti rodas jautājumi, it sevišķi tajos gadījumos, kad sabiedrība pirmo reizi sastopas ar attīstības izmaksām vai nemateriālo vērtību, kas radusies citas sabiedrības iegādes rezultātā. Nereti nemateriālo vērtību apzīmē ar angļu terminu goodwill, bet vecākā literatūrā tā tiek saukta arī par firmas cenu vai komercreputāciju. Kas tad īsti ir uzņēmuma nemateriālie ieguldījumi?
Pamatlīdzekļi 06:00, 3. Jūl. 2023
Cesijas pamatjautājumu vispārīgais regulējums saimnieciskās darbības veicējiem varētu būt pietiekami labi zināms, tāpēc šoreiz vēršam uzmanību uz atsevišķiem aspektiem jeb juridiskajām niansēm, kuru nezināšana vai pietiekama neievērošana varētu radīt nelabvēlīgas sekas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 10. Aug. 2022
Vai darbiniekam drīkst izsniegt aizdevumu? Kādi nosacījumi jāievēro un ar kādiem nodokļu riskiem jārēķinās? Turpinot aizdevumu tēmu, šoreiz pētām aizdevumus fiziskām personām, kas nav ar uzņēmumu saistītas personas.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 4. Jan. 2023
Sabiedrībai pieder brīvdienu māja, kurā tiek sniegti izmitināšanas pakalpojumi tūristiem. Lai pakalpojumus pilnveidotu, paplašinātu un attīstītu, sabiedrības vadība brauc uz citiem viesu namiem, lai izpētītu konkurenci. Sabiedrība saņem rēķinus par izmitināšanu viesnīcās. Vai šos izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību?
Izdevumi 06:00, 29. Nov. 2022
Reaģējot uz Krievijas agresiju pret Ukrainu un militāro uzbrukumu Ukrainai, Eiropas Savienība u.c. valstis noteikušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju. Lai rīkotos atbilstoši noteiktajām sankciju prasībām, vai kreditors drīkst cedēt savas tiesības saņemt saistību izpildījumu? Vai drīkst iepriekš noslēgto saistību izpildei slēgt cesijas līgumu, kurā paredzēts, ka maksājumu veic cesionāram?
Saimnieciskā darbība 16:12, 7. Okt. 2022
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Kurā cesijas darījuma (parāda summa 15 000 eiro), kas noslēgts starp divām sabiedrībām, posmā un kurai pusei rodas pienākums maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli? Kā šis darījums būtu jāparāda cesionāra grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 20. Aug. 2021
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Dec. 2020
Turpinot apskatīt jaunos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, šoreiz ar dažādu piemēru palīdzību izskatīsim izmaiņas izdevumos, kas uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību vai gluži pretēji – par saimnieciskās darbības izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Mar. 2020
Sabiedrība Patentu valdē reģistrē vairākas preču zīmes. Reģistrācijas izmaksas par katru no tām ir 176 eiro. Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 29.panta 2.daļā teikts, ka tikai par atlīdzību iegūtas tiesības drīkst norādīt postenī “Koncesijas, patenti, licences, preču zīmes un tamlīdzīgas tiesības”. Vai minēto preču zīmju reģistrēšana atbilst likumam un vai tās var uzskaitīt nemateriālo ieguldījumu sastāvā? Vai tomēr preču zīmju reģistrācijas izmaksas uzreiz jānoraksta izdevumos?
Izdevumi 07:00, 6. Aug. 2019
Pašvaldības kapitālsabiedrībā 2018.gadā katru mēnesi uzskaitītas izmaksas, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību, bet uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam par 2018.gadu iesniegta neaizpildīta, jo nav ar UIN apliekamās bāzes. Vai tas ir pareizi? Lūdzu skaidrojumu!
Izdevumi 07:00, 5. Sep. 2019
Bilances shēmā ir postenis “Ilgtermiņa ieguldījumi publiskā partnera pamatlīdzekļos” – ko tajā uzskaita un uzrāda?
Grāmatvedība 07:00, 18. Mar. 2019
Latvijas uzņēmumam "A" ir debitora “X” parāds 62 500 EUR. Šādu debitora parādu 2018.gada augustā uzņēmums pārdod pēc cesijas līguma uzņēmumam "B" par 68 000 EUR. Kā abiem uzņēmumiem pareizi norādīt šo darījumu grāmatvedības uzskaitē? Abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Kādi nodokļi rodas šajā darījumā, un kā tie ir norādami deklarācijās? Uzņēmumi nav saistītas personas likuma “Par nodokļiem un nodevām” 1.panta 18.punkta izpratnē.
Grāmatvedība 07:00, 28. Aug. 2018
Uzņēmumiem jāievieš jaunas iekšējās kontroles procedūras sankciju jomā. Šāda procedūra gan var jau būt integrēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma novēršanas (NILLTFN) iekšējās kontroles sistēmā, tad kontroles elementi jāpiemēro sankciju riska kontrolei. Šobrīd vien retiem subjektiem (tostarp bankām) ir izstrādāta sankciju riska kontroles procedūra un atsevišķs riska izvērtējums, kas vērsts uz sankciju riska novērtēšanu. Lielākoties subjekti aprobežojušies ar klientu skrīningu pret starptautisko sankciju sarakstiem, kas ir nozīmīgs, tomēr ne vienīgais elements, no kā sastāv sankciju iekšējā riska kontroles sistēma.
Finanšu vadība 07:00, 14. Sep. 2018
31.01.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-34/2018, kurā atzina, ka sabiedrībai atbilstoši Komerclikuma (KL) 195.pantā noteiktajam ir tiesības prasīt izslēgt tai nelojālu dalībnieku. Lojalitātes pārkāpums ir dalībnieka rīcība, ar kuru viņš nodarījis sabiedrībai būtisku kaitējumu.
Komerctiesības 06:15, 25. Mai. 2018
Likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) ir iekļautas normas, kuru mērķis ir novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) samaksas.
Grāmatvedība 08:00, 30. Jūn. 2017
Domēns ir kā virtuālā mājas adrese virtuālajā vidē, bez kuras mūsdienu uzņēmumiem ir grūti pilnvērtīgi darboties. Ir skaidrs, ka mājaslapa maksā daudz lētāk nekā regulāra reklāma presē, radio vai televīzijā, taču vai izmaksu ietaupījums būs arī tad, ja sabiedrība būs nopirkusi tiesības lietot domēnu?
Nodokļi 08:00, 2. Mai. 2017
Lielai daļai uzņēmumu strauji tuvojas gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas iesniegšanas termiņš. Tāpēc sniedzam dažus ieteikumus UIN deklarācijas sagatavošanai – par nerezidentu izmaksām, nedrošajiem debitoru parādiem un cesijas darījumiem UIN deklarācijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:01, 6. Apr. 2017
Vai visas datorprogrammas un to licences, kā arī visi maksājumi (piemēram, par grāmatvedības programmas iegādi) ir jānoraksta izmaksās uzreiz pēc to iegādes, jo uzņēmums iegādātās datorprogrammas un licences tālāk pārdot, iznomāt, nodot vai apmainīt nedrīkst?
Grāmatvedība 08:00, 13. Jan. 2017
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A pārdod savas prasījuma tiesības pret debitoru SIA B (par iepriekš pārdoto preci 5000 EUR apmērā) uzņēmumam SIA C par atlīdzību 4500 EUR apmērā. Kā un kādā vērtībā uzskaitīt šo pārņemto debitora parādu SIA C grāmatvedībā, un kādi nodokļu aspekti ir jāņem vērā?
Grāmatvedība 09:15, 29. Feb. 2016
No tā, cik ātri uzņēmējs spēj saņemt naudas līdzekļus par saražoto produktu, iegādāties jaunus ražošanas faktorus, saražot jaunus produktus, atkal pārvērst tos naudā, ir atkarīgs, cik daudz ražošanas ciklu uzņēmējs spēj nodrošināt un attiecīgi cik lielu pievienoto vērtību var saražot kādā atskaites periodā. Apgrozības paātrināšanai izmanto cenu instrumentu, ko sauc par skonto.
Finanšu vadība 08:00, 2. Sep. 2016
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Preču zīmes, interneta domēnu nosaukumi, klientu attiecības vai klientu saraksti, licences līgumi vai franšīzes līgumi, patenti, programmatūra – tie visi ir tikai daži nemateriālo aktīvu piemēri. Jautājums par to vērtības noteikšanu nav vienkāršs.
Finanšu vadība 08:00, 29. Apr. 2016
Grāmatvedis katru dienu pieņem daudz vienkāršāku vai sarežģītāku lēmumu, piemēram, kā iegrāmatot kārtējo rēķinu. Lai atvieglotu lēmumu pieņemšanu un nodrošinātu viena veida izmaksu uzskaitīšanu vienā un tajā pašā kontā, uzņēmumā jābūt izstrādātai grāmatvedības uzskaites rokasgrāmatai / kārtībai.
Pamatlīdzekļi 08:00, 9. Mai. 2016
Par debitoru parādu uzskaiti ir daudz rakstīts, tomēr, slēdzot pārskata gadu, no jauna rodas jautājums, kā debitora parāds ir pareizi jānoraksta un jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:01, 4. Apr. 2016
Elektronikas laikmetā grūti atrast uzņēmumus, kas grāmatvedības kārtošanu veic manuāli — papīra formā. Lielākoties tiek izmantotas dažādas grāmatvedības sistēmas vai vismaz Excel tabulas. Šoreiz par to, kas jāzina un kam jāpievērš uzmanība, izmantojot datorprogrammas un grāmatvedības programmas.
Grāmatvedība 09:00, 21. Mar. 2016
Amortizācija ir pamatlīdzekļu un ilgtermiņa nemateriālo ieguldījumu sākotnējās vērtības pārnešana uz izdevumiem to lietošanas laikā. Uz izdevumiem attiecinātās summas sauc par nolietojumu. Vienkāršā ieraksta grāmatvedībā šiem objektiem nenosaka faktisko lietošanas laiku, bet gan nolietojumu aprēķina likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 13.panta kārtībā.
Grāmatvedība 09:00, 3. Mar. 2016
Cedents - fiziska persona, cesionārs - juridiska persona, un cedents un cesionārs ir saistītas personas. Līguma priekšmets - cedents cedē savas prasījuma tiesības, kas viņam radušās tiesvedības rezultātā, t.i., saskaņā ar tiesas lēmumu viņš kā atbildētājs ir atzīts par nevainīgu, un tiesa ir lēmusi no prasītāja piedzīt par labu atbildētājam viņa radušos ar tiesas procesu saistītos juridiskos izdevumus. Jautājums: vai cedentam izmaksātā summa, pamatojoties uz cesijas līgumu, ir uzskatāma par ienākumu, no kura ir maksājams iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:28, 25. Nov. 2013
Sengrieķu filozofs Heraklīts reiz teicis, ka divreiz vienā upē nevar iekāpt. Līdzīgi varētu teikt, ka Latvijā divreiz 1 likumu nevar lasīt, jo starplaikā starp abām lasīšanas reizēm tas, visticamāk, tiks grozīts. Šī gada 1.janvārī grozījumus piedzīvojis Komercķīlas likums (KL). Tomēr pretstatā pierastajam šie grozījumi tiešām ievieš būtiskas izmaiņas, ar kurām vērts iepazīties ikvienam, kurš izmanto vai plāno izmantot komercķīlas sniegtās iespējas.
Saimnieciskā darbība 13:29, 27. Feb. 2015
Uzņēmums - kreditors nodod prasījumu citai personai, noslēdzot cesijas līgumu. Vai vecais kreditors pēc cesijas līguma noslēgšanas drīkst ar parādnieku vienoties par citiem līguma nosacījumiem, piemēram, mainīt procentu likmi? Un vai šādi grozījumi būs saistoši jaunajam kreditoram?
Līgumi 14:47, 1. Feb. 2013
Inventarizāciju apvienojot ar kontu pārbaudi, tā tiek veikta plašākā mērogā, nekā daudzviet pieņemts. Bez visu kontu pārbaudes (inventarizācijas) nav iespējams noslēgt pārskata gadu, jo nav pārliecības, ka grāmatvedībā ir reģistrēti visi saimnieciskie darījumi, ka visos kontos ir uzrādītas pareizās summas, ir apzināta un iegūta visa informācija, kas varētu ietekmēt gada pārskatos uzrādītos datus, un ka darījumi ir pareizi klasificēti.
Gada pārskats 10:28, 15. Dec. 2014
Praktiski bankrotējis uzņēmums (parādnieks) ir parādā kredītiestādei 15 miljonus EUR. Saskaņā ar cesijas līgumu juridiska persona (cesionārs) izsolē no kredītiestādes iegādājas prasījuma tiesības par 5 miljoniem EUR. Cedents un cesionārs ir Latvijas nodokļu rezidenti. Cesionārs vienlaikus kļūst par sabiedrības (parādnieka) vienīgo dalībnieku. Cesionārs novērtē iegādātās prasījuma tiesības 5 miljonu EUR apmērā. Cesionārs un parādnieks noslēdz mierizlīgumu, ko apstiprina tiesa, un saskaņā ar mierizlīgumu parādnieks atzīst parādu 5 miljonu EUR apmērā, bet atlikušais parāds 10 miljonu EUR apmērā tiek dzēsts. Kādas nodokļu sekas darījums rada parādniekam un cesionāram?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 13:40, 2. Sep. 2014
No 01.01.2014. likums Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) kārtējo reizi piedzīvos apjomīgas izmaiņas, un paredzams, ka tās skars plašu nodokļa maksātāju loku. Šajā rakstā tiks apskatītas tikai atsevišķas jaunās likuma normas, kuru mērķis ir pastiprināt cīņu ar ēnu ekonomiku un novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu samaksas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15:00, 13. Dec. 2013
Var būt dažādi cēloņi, kāpēc kreditors pats negrib gaidīt un saņemt parāda apmaksu. Viens no biežāk sastopamajiem iemesliem – kreditors zina, ka parāda atgūšanai būs nepieciešami papildu resursi – gan naudas, gan laika ziņā, un ka parādu var neizdoties atgūt pilnībā, līdz ar to, ja atrodas kāds cits, kas uz abpusēji izdevīgiem noteikumiem apņemas atgūt šo parādu, tiek noslēgts cesijas līgums.
Dokumenti 14:56, 10. Jūl. 2012
Klāt ikgadējais gada pārskatu sastādīšanas laiks, kad atgriežamies pie jautājuma par debitoru parādu atgūstamības izvērtējumu. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām sabiedrību pienākums ir salīdzināt debitoru prasījumu summas ar pašiem debitoriem. Debitoru parādu salīdzināšanas apstiprinājumi ir tikai daļējs, bet ne pietiekams pierādījums faktam, ka salīdzinātās summas tiks saņemtas.
Grāmatvedība 11:50, 25. Feb. 2013
Labdien! Vai Jūs varētu palīdzēt tikt skaidrībā ar šādu situāciju: fiziska persona (rezidents), kura nav reģistrējusi savu saimniecisko darbību, uz uzņēmuma līguma pamata sagatavo juridiskai personai biznesa plānu, un pārdod to par 50 000 Ls. Juridiskā persona nemaksā naudu fiziskajai personai, tāpēc šī fiziskā persona cesijas ceļā nodod savu parādu divām citām fiziskām personām (darījums notika 2010. gadā). Sakiet, lūdzu, kādi nodokļi, kam un kurā brīdī jāmaksā un jāparēķina? Un kādas ziņas jānodod Valsts ieņēmumu dienestā (VID)? Paldies jau iepriekš!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:14, 2. Apr. 2012
Kopš 2012.gada novembra jauna komersanta, uzņēmuma, organizācijas vai līguma reģistrāciju var veikt elektroniski. Tāpat elektroniski var veikt izmaiņu, reorganizācijas, maksātnespējas, likvidācijas un līguma izbeigšanas reģistrāciju un dažādu izziņu saņemšanu. Par Uzņēmuma reģistra (UR) izveidotajiem e-pakalpojumiem un to izmantošanas iespējām vairāk lasiet šajā publikācijā.
Saimnieciskā darbība 09:17, 14. Feb. 2013
Cesija. Par cesiju ir dzirdējuši daudzi. Arī saskārušies ir daudzi – jo īpaši tad, kad ir izveidojies parāds, piemēram, laikā neatmaksāts kredīts vai rēķins. Tādos gadījumos bieži parāda samaksu sāk pieprasīt cita persona, apgalvojot, ka parāds ir jāmaksā šai personai, nevis sākotnējam kreditoram, jo tiesības prasīt parāda samaksu tā ir ieguvusi cesijas rezultātā (vai arī apgalvojot, ka parādu ir nopirkusi).
Līgumi 10:29, 9. Jan. 2013
Jautājums ir par kreditoru parādu pārņemšanu. Sabiedrības (SIA A) pārziņā bija divi darbības veidi: veikals un pakalpojumu sniegšana. SIA A īpašnieks nolēma veikalu atdalīt, kā rezultātā tika izveidots jauns uzņēmums (SIA B), kurš strādā ar veikalā esošajām precēm, un parādus piegādātājiem par saņemtajām precēm jaunais īpašnieks maksā patstāvīgi. Lai nerastos situācija, ka jaunais veikala īpašnieks nemaksā kreditoriem (kas radušies vēl iepriekšējās sabiedrības darbības laikā), starp abām pusēm (SIA A un SIA B) noformējām pārjaunojuma līgumu.
Grāmatvedība 13:13, 2. Okt. 2012
Zaudēto debitoru parādu norakstījumu un par šaubīgiem atzīto debitoru parādu uzkrājumu summu korekcijas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā pamatā regulē likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 9. un 9.1 pants, pārejas noteikumu 96., 97., 105.punkts un Ministru kabineta 04.07.2006. noteikumu Nr.556 Likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli normu piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.556) 77., 77.1, 77.2 un 77.3 punkts. Minēto normatīvo aktu noteikumu piemērošanā jau ilgstoši pastāv vairākas neskaidrības un pat nepieņemamas situācijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:44, 16. Jūl. 2012
Firma (SIA) pāriet uz jaunas grāmatvedības programmas lietošanu. 2009. gadā SIA nopirka grāmatvedības programmas licenci, kuru pilnībā apmaksāja. No 2009.gada līdz pat šodienai pa etapiem notiek pāreja uz jauno programmu. Visi izdevumi tiek uzkrāti kontā 1240. Pilnībā pāreja uz jauno programmu vēl nav pabeigta.
Grāmatvedība 10:04, 15. Mai. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet par apliekamā ienākuma samazināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:06, 18. Apr. 2012
Uzņēmuma darbības ikdiena nav iedomājama bez dažādu datorprogrammu izmantošanas. Lai pareizi šīs programmas atspoguļotu grāmatvedības uzskaitē, katrā gadījumā ir jāizvērtē iegādātās vai izveidotās programmas licences nosacījumi.
Grāmatvedība 11:14, 22. Jūn. 2011
Parādi jeb neizpildītas maksājumu saistības šī brīža ekonomiskajos apstākļos nav retums. Tie ir sastopami gan lielos apjomos, gan gluži pāris latu apmēra, tā arī - gan nodrošināti, gan nenodrošināti. Kreditors šādā situācijā var uzsākt parādu piedziņas procesu, labprātīgā vai piespiedu ceļā, uzsākot tiesas procesu. Tomēr šāds process nereti var prasīt būtiskus kreditora resursus un pastāv risks, ka tas nesniegs vēlamo rezultātu. Turklāt jāņem vērā, ka kreditora resursu novirzīšana šādām darbībām kā parādu piedziņa, var kavēt kreditora pamata saimnieciskās darbības norisi, kuras acīmredzamais iemesls ir resursu pārdale uzdevumiem, kas nav saistīti ar kreditora pamatdarbību.
Saistību tiesības 15:58, 1. Apr. 2010
Pienācis jau augusts, bet Ministru kabinets (MK) vēl joprojām nav izdevis jaunus noteikumus likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) piemērošanā. Iepriekšējie Ministru kabineta 2006. gada 26. septembra noteikumi Nr. 793 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.793 vai MK noteikumi) savu spēku zaudējuši 2010. gada 1. jūlijā. Par to, kādas problēmas ar to saistītas, turpmāk.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:49, 6. Aug. 2010
Nemateriālie aktīvi daudzās uzņēmējdarbības nozarēs mūsdienās iegūst arvien lielāku nozīmi uzņēmuma finanšu vadībā un plānošanā. Latvijas Republikas likumdošanā nemateriālo aktīvu uzskaitei grāmatvedībā, nav pietiekamas vienotas teorētiskas bāzes. 38. starptautiskais grāmatvedības standarts (SGS) definē nemateriālos aktīvus: Nemateriālais aktīvs ir identificējams ne naudas aktīvs, kam nav fiziskas formas un kas tiek turēts izmantošanai ražošanā vai preču vai pakalpojumu piegādē, iznomāšanai citām personām vai administratīviem mērķiem.
Finanšu vadība 09:13, 14. Jan. 2010
Parādu piedzīšana ir viena no šā gada rudens modes tendencēm. Kreditori cenšas atrast efektīvākās parādu piedzīšanas metodes, parādnieki meklē radošus parādu neatdošanas risinājumus, bet likums paliek nemainīgs un neatkarīgi no vienu vai otru vēlmēm saka savu. Sevišķa neziņa par tiesisko regulējumu sastopama sfērā, ko dēvē par parādu piedzīšanu ārpustiesas ceļā. Tādēļ arī tapusi šī publikācija, lai vērstu uzmanību uz dažām parādu piedziņas prakses izpausmēm, it īpaši tiesiskajām attiecībām, kas rodas starp kreditoru un t.s. parādu piedzinēju.
Komerctiesības 22:41, 11. Nov. 2009
Turpinot š. g. 25. novembra publikācijā “Kas jāņem vērā, ja ārvalstu komersants veic ieguldījumus Latvijā” aizsākto tēmu par piemērojamiem nodokļiem un administratīvajām prasībām, kas ir jāievēro ārvalstu komersantiem, veicot ieguldījumus Latvijā, šajā rakstā tiks analizēti vairāki atsevišķi peļņas izmaksu nerezidentiem piemēri, kas var radīt nodokļu sekas nerezidentam.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:53, 26. Nov. 2009
01.01.2010. spēkā stāsies jaunā daļa Komerclikumā (KCL), kas tiks veltīta komercdarījumu regulējumam. Pašlaik komersantiem ir dots gandrīz gads (no 07.01.2009., kad tika izsludināti grozījumi), lai pienācīgi sagatavotos jaunajām tiesiskajām izmaiņām.
Komerctiesības 09:27, 1. Sep. 2009
Šobrīd Saeimā izskatīšanā ir likumprojekts, kas paredz grozījumus likumā "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (UIN likums), saskaņā ar ko tiktu novērsta diskriminācija attiecībā uz rezidentiem un nerezidentiem izmaksājamo procentu maksājumu atskaitīšanu nodokļu uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanai.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:06, 25. Aug. 2009
Šis gads vairumam komersantu ir nozīmīgu pārbaudījumu laiks, kad spēju pastāvēt un nodarboties ar komercdarbību noteicis tas, cik racionāli un drosmīgi, izvērtējot ekonomisko pamatojumu, globālās ekonomikas recesijas laikā komersanti pieņem lēmumus un pakārto savu darbību esošajai situācijai. Apstāklis, ka šī gada pirmajos 7 mēnešos tiesās ir iesniegti 1370 maksātnespējas pieteikumi, kamēr pagājušajā gada šajā pašā laika posmā tikai 778, liecina, ka daudziem komersantiem nav izdevies pārdzīvot ekonomiskās nestabilitātes periodu.
Dalībnieks un valdes loceklis 10:17, 18. Aug. 2009
M&A (mergers and acquisitions) vadības izpirkšanas (MBO) iespējas parādās, kad nozare sastopas ar krīzi, un biznesam nevar atrast pircēju. Akcionāri ir piekusuši un neapmierināti, jo kapitāla atdeve ir zema un MBO ir pēdējā iespēja pirms maksātnespējas un būtiskiem zaudējumiem, pārdodot uzņēmumu vai tā akcijas uzņēmuma vadībai. Tieši šajā brīdī vadītāji iegūst dominējošo lomu un priekšrocības iegādāties uzņēmumu, kuru tie pazīst vislabāk. Sapņi var piepildīties.
Finanšu vadība 15:10, 27. Jūl. 2009
01.07.2009. ir stājušies spēkā būtiskie grozījumi Maksātnespējas likumā un Civilprocesa likumā. Jāatzīmē, ka lielā mērā šie grozījumi balstās uz Starptautiskā Valūtas fonda un Pasaules Bankas ieteikumiem. Izmaiņas likumos galvenokārt vērstas uz tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) efektivitātes palielināšanu, kā arī juridisko personu maksātnespējas procesa paātrināšanu un fizisko personu maksātnespējas procesa piemērošanas veicināšanu.
Komerctiesības 22:44, 7. Jūl. 2009
Pašreizējā ekonomiskā situācija liek daudziem komersantiem nopietni aizdomāties par darījumu partneru iespējamo maksātnespēju vai ierobežoto maksātspēju. Jo stiprāka ir komersanta saikne ar grūtībās nonākušo darījuma partneri un lielāka atkarība no tā, jo smagākas būs šī darījuma partnera maksātnespējas vai ierobežotas maksātspējas iespējamās sekas. Sliktākajā gadījumā šīs sekas var būt paša komersanta ierobežota maksātspēja vai pat maksātnespēja.
Komerctiesības 19:13, 18. Jūn. 2009
Turpinām 17.jūnijā publicētajā rakstā "Komersantu iespējas privātajā un publiskajā partnerībā 1.daļa" aizsākto tēmu par Publiskās un privātās partnerības (PPP) likumu, skaidrojot jautājumus par mērķsabiedrību izveidi, PPP resursiem, institucionālo partnerību un ierobežojumiem, kas attiecināmi uz kopsabiedrības darbību.
Komerctiesības 13:46, 17. Jūn. 2009