Valsts ieņēmumu dienests (VID) atteicās atmaksāt personai pievienotās vērtības nodokli (PVN), argumentējot, ka nav pierādījumu, ka buru jahta, kuru uzņēmums iegādājās, būtu saistīta ar saimniecisko darbību. Persona apstrīdēja šo VID lēmumu, norādot, ka jahta bija iegādāta, lai nodrošinātu ar PVN apliekamus darījumus nākamajā sezonā.
Nodokļi 09:00, 17. Okt. 2024
Lai arī normatīvais regulējums, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, ir spēkā jau labu laiku, vēl joprojām netrūkst neskaidru gadījumu, kad praktizējošie grāmatveži nevar droši secināt, vai tiem ir iestājies pienākums saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. Apskatām dažas nestandarta situācijas, kad sniegtie pakalpojumi tomēr ir atzīstami par ārpakalpojuma grāmatveža pakalpojumiem un līdz ar to nosaka pienākumu licencēties.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 4. Okt. 2024
Lai arī konkrēti ārpakalpojuma grāmatveža pienākumi iekļauti Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, tomēr praksē ir situācijas, kurās rodas jautājums – vai tiešām nepastāv kāds izņēmums, ja pakalpojums tiek sniegts tikai saistītām kapitālsabiedrībām. Šādu jautājumu Senāts uzdeva Eiropas Savienības Tiesai 2024.gada 4.janvārī, apturot lietas SKA-10/2024 izskatīšanu.
Saistību tiesības 06:00, 5. Jūn. 2024
Marta sākumā otrās instances tiesa nosprieda par labu uzņēmumam, kas 2022.gada sākumā iegādājās dzīvokli par nepilnu pusmiljonu, bet Valsts ieņēmumu dienests atteica atmaksāt tā pārmaksāto priekšnodokli, jo uzskatīja, ka komersanta nodoms veikt ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus darījumus ir apšaubāms. Izskatām 2024.gada 8.marta lietu A420230922.
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 4.janvārī, kopsēdē izskatot administratīvo lietu SKA-10/2024, apturēja tiesvedību lietā par grāmatvedības ārpakalpojuma sniedzējam attiecināmiem pienākumiem atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (NIL likums) noteiktajam, ja pakalpojumi tiek sniegti tikai ar ārštata grāmatvedi saistītām kapitālsabiedrībām. Senāts vērsās Eiropas Savienības Tiesā (EST) ar prejudiciālajiem jautājumiem par Eiropas Savienības (ES) tiesību normu interpretāciju. Tiesvedība lietā apturēta līdz brīdim, kad EST pieņems nolēmumu sakarā ar šiem jautājumiem.
Svarīgi 13:08, 5. Jan. 2024
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Uzņēmuma ir izsniegta licence par prototipa izstrādi. Licences izmaksas var attiecināt uz nemateriālajiem ieguldījumiem, savukārt prototipa – nevar, lai arī tas ir bezķermenisks, zinātnisks izstrādājums, ko piecus gadus nedrīkst pārdot, iznomāt un kam nevar aprēķināt nolietojumu. Kā grāmatvedībā norādīt prototipa izmaksas?
Grāmatvedība 06:00, 17. Aug. 2023
Iepriekš apskatījām nemateriālo ieguldījumu klasifikācijas kritērijus, kas ļauj tos atzīt par nemateriālo ieguldījumu. Šoreiz par to, kā nemateriālie ieguldījumi iedalās pēc savas būtības.
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Jūl. 2023
Elektroenerģijas taupīšanas nolūkos ražošanas uzņēmums nomainīja savās ražotnēs dienasgaismas spuldzes pret energoefektīvām LED spuldzēm. Uzņēmumam tās ir ievērojamas izmaksas. Kā pareizi klasificēt šīs izmaksas grāmatvedībā? Vai uzņēmumam jāiekļauj lampu nomaiņas izmaksas kārtējā gada izdevumos? Vai arī tās var sadalīt pa vairākiem gadiem, ņemot vērā LED spuldžu kalpošanas laiku?
Grāmatvedība 06:00, 22. Mai. 2023
Senāts 2022.gada 31.augustā pieņēma spriedumu lietā SKA-198/2022 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) nomaksu pie atsavināšanas darījuma atcelšanas starp Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un privātpersonu. Šajā rakstā – par to, kas tika pieņemts un kāds bija sprieduma pamatojums.
Nodokļi 06:00, 3. Mai. 2023
Ar grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām” tiek plānots aizstāt trīs pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā esošās nodokļu maksātāju novērtējuma sistēmas, tostarp padziļinātās sadarbības programmu, aizstājot ar nodokļu maksātāju reitinga sistēmu.
Citi 06:00, 10. Apr. 2023
Straujās ekonomikas digitalizācijas iespaidā beidzamajos gados īpašu popularitāti un uzticību iemantojušas dažādas digitālās platformas, ar kuru palīdzību komersantiem iespējams padarīt savus pakalpojumus pieejamus plašai klientu auditorijai. Restorānu, taksistu, transportlīdzekļu un dzīvokļu īstermiņu īres pakalpojumi šobrīd atrodas klikšķa attālumā. Tomēr līdz ar ekonomikas digitalizācijas radītajām ērtībām parādījušies arī atsevišķi riski – komersantu veiktie darījumi un gūtie ienākumi ir grūti izsekojami, un tie ne vienmēr pilnībā tiek atspoguļoti nodokļu deklarācijās.
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Mar. 2023
Nereti uzņēmumi, lai īstenotu savas ieceres, piesaista Eiropas Savienības fondu finansējumu. Bet piešķirtie līdzekļi mēdz arī jaukt galvu – kā nodorošināt to uzskaiti? Šoreiz pievēršamies pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķināšanas niansēm. Aplūkosim konkrētu situāciju!
Klausies
Budžeta grāmatvedība
06:00, 20. Feb. 2023
Viens no nodokļu maksātāju pienākumiem ir noteiktā termiņā un pilnā apmērā maksāt nodokļus savai valstij. Tomēr, ja uzņēmuma grupas struktūra ir sarežģīta un notiek darījumi saistītu personu starpā, kas ir reģistrētas dažādās valstīs, vai nodokļu maksātājs gūst ienākumu citā valstī, rodas pienākums nodot atskaites un maksāt nodokļus ne tikai savā valstī, bet arī tajā, kur ir reģistrēta saistītā persona vai veidojas ienākums.
Saistītās personas 06:00, 15. Feb. 2023
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par gadījumiem, kad nedrošo debitora summu iekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē.
VID informācija 16:26, 26. Jūl. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paredzēts, ka, norakstot neatgūstamo debitora parādu, to var neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē, un tas ir tāds debitora parāds, ja parāda piedziņa tiesas ceļā nav iespējama lietderības apsvērumu dēļ, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tās atgūšanu saistītie izdevumi un iepriekš ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no nodokļa maksātāja pārskata gada neto apgrozījuma, bet nav lielāka kā 500 eiro. Kādi ir šie pasākumi? Vai jāveido kāda grāmatvedības izziņa vai kāds cits dokuments, kas apraksta to, ka piedziņas lietderība ir tikusi izvērtēta?
Izdevumi 07:00, 21. Jan. 2020
Kā maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja fiziska persona iznomā savu nekustamo īpašumu juridiskai personai un nomas maksai tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis? Vai tiešām iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā arī no pievienotās vērtības nodokļa summas? Kā šo nodokļu piemērošanu skaidro Valsts ieņēmumu dienests?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 9. Dec. 2020
2020. gadā tika veikta ārpakalpojumu grāmatvežu aptauja ar mērķi noskaidrot to izaicinājumus Latvijā un Lietuvā. Apskatīsim rezultātus!
Grāmatvedība 07:00, 16. Dec. 2020
Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība”. Grozījumi izstrādāti, lai precizētu prasības elektronisko ierīču un iekārtu apkalpojošo dienestu reģistrācijai un uzraudzībai, kā arī pārskatītu atbrīvojumus no elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas, norādīts grozījumu anotācijā.
Likumdošana 14:32, 17. Jūl. 2020
Šoreiz Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apspriež savu studentu Ievas Nagles, Ilvijas Ulmanes, Aleksandras Šutovas un Bruno Bergmaņa vērienīgo projektu, kurā tie skaidroja nereģistrētās nodarbinātības izplatību Latvijā un tās atbalstu sabiedrībā.
Nodokļu smilšu kaste 09:06, 22. Jūn. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
Nodokļu piemērošanas jautājumi ārkārtējās situācijas laikā nes dažādus izaicinājumus uzņēmumu vadībai, grāmatvežiem un Valsts ieņēmumu dienesta ierēdņiem. Uzņēmumiem rodas izmaksas saistībā ar darbiniekiem un ikdienas saimnieciskās darbības pielāgošanu jaunajiem apstākļiem, kas bez Covid-19 izraisītiem blakusapstākļiem nebūtu radušās. Kā kvalificēt šīs izmaksas un kā piemērot nodokļus?
Izdevumi 07:00, 18. Mai. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā labot algu?
Kā pareizi labot darbinieka darba algu, ja ir pieļauta kļūda aprēķinā un izmaksā? Ievadot nodokļu likmes grāmatvedības programmā, “0” kļūdaini tika ielikta ailītē “speciālā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme”, nevis “neapliekamais minimums”. Darbiniekam 6 mēnešus netika pareizi ieturēts IIN, līdz ar to alga mēnesī tika pārmaksāta vidēji par 120 eiro. Darbinieks nepiekrīt ieturējumiem. Vai drīkst veikt algas pārrēķinu, aprēķinot IIN, un pārmaksāto algu norakstīt zaudējumos? Vai arī vajag pārrēķināt bruto algu, lai varētu aprēķināt visus nodokļus un būtu pareiza izmaksa?
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Turpinot apskatīt jaunos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, šoreiz ar dažādu piemēru palīdzību izskatīsim izmaiņas izdevumos, kas uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību vai gluži pretēji – par saimnieciskās darbības izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Mar. 2020
Efektivitāte ir viens no mūsdienu biznesa attīstības stūrakmeņiem. Visi lieliski zina šo vārdu, taču vai zināt, kādi ir efektivitātes noteikšanas rādītāji un kādu priekšstatu tie sniedz par uzņēmuma pārvaldi? Aplūkosim šo rādītāju pielietojumu un skaidrojumu, kā arī aspektus, kam jāpievērš uzmanība, analizējot šos rādītājus.
Finanšu vadība 07:00, 12. Apr. 2019
Lai grāmatvedībā varētu pareizi uzskaitīt pētniecības un attīstības pasākumus, galvenais ir saprast, kas ir “pētniecība” un kas – “attīstības pasākumi”, kāda veida attīstības pasākumi un izmaksas pastāv un vai attīstības izmaksas ir jākapitalizē vai ne. Izskatīsim lasītāja jautājumu!
Izdevumi 11:44, 5. Feb. 2019
Jaunais gads atnācis ar izmaiņām normatīvajos aktos, kuros regulēta budžeta iestāžu grāmatvedība. Izmaiņas ir būtiskas, tāpēc šis ir īstais laiks detalizēti caurskatīt savu “saimniecību”, izmantojot kontu plānu, un, iespējams, atklāsiet ko interesantu. Lai gan darbietilpīga, tā ir laba iespēja sakārtot lietas.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 9. Jan. 2019
Uzņēmumam ir debitora parāds par 2016. un 2017.gadu – 10 tūkst. eiro. Tam nav izveidots uzkrājums. Šogad tika pabeigts maksātnespējas process, uzņēmums likvidēts. Vai, norakstot šo debitora parādu 2018.gada beigās, rodas ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamā bāze?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 8. Jan. 2019
Uzņēmumam ir debitoru parāds (9000 EUR), kas ir izveidojies līdz 31.12.2017. Parāds ir kļuvis bezcerīgs. 2018.gadā plānots to norakstīt. Debitora parādam uzkrājumu nav, ir aktuāls maksātnespējas process, uzņēmums nav likvidēts, nav tiesu izpildītāja aktu. Kā piemērot uzņēmumu ienākuma nodokli, norakstot šo parādu?
Grāmatvedība 07:00, 13. Aug. 2018
Jautājums ir radies par fizisko personu – bezcerīgo debitoru parādu norakstīšanu no namu pārvaldnieka bilances saistībā ar uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju. Lai būtu iespēja norakstīt zaudētos debitoru parādus UIN vajadzībām, ir jābūt ievērotiem 3 obligātiem nosacījumiem, kas namu pārvaldnieka uzņēmumā tika ievēroti. Kā pareizi saprast šo punktu - ja izpildās iepriekš nosauktie obligātie 3 nosacījumi, izdevumos var iekļaut fizisko personu zaudētos parādus, ja attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no kreditora (uzņēmuma, kas samazina apliekamo ienākumu) taksācijas gada neto apgrozījuma un ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, bet parāda piedziņa tiesas ceļā netiek veikta, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tā atgūšanu saistītie izdevumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jūl. 2018
Rēķinot pamatlīdzekļu (PL) nolietojumu, jāņem vērā virkne priekšnoteikumu, jo situācijas mēdz būt atšķirīgas. Piemēram, vai nolietojums jārēķina, ja iekārta kādu laiku atrodas dīkstāvē? Kurā brīdī jāsāk rēķināt nolietojums? Un – galu galā – kā to rēķināt? Jāievēro, ka likumdošanas normās nav paredzēts 1 pareizais variants, tādēļ būs jāveic vairākas aplēses un jāizvēlas konkrētajam uzņēmumam atbilstošākā grāmatvedības politika.
Pamatlīdzekļi 08:00, 12. Feb. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 14:36, 5. Dec. 2017
Nākamgad spēkā stāsies vērienīga nodokļu reforma, kuras ietvaros īpaši tiks atbalstīti arī uzņēmumi, kas labprāt ziedo līdzekļus sabiedriskā labuma organizācijām. Publiskajā telpā par šo jautājumu bijušas daudzas diskusijas, tādēļ Astra Kaļāne, Finanšu ministrijas (FM) Tiešo nodokļu departamenta direktore, sniedz skaidrojumu par nevalstiskā sektora iespējām piesaistīt finansējumu savai darbībai arī pēc nodokļu reformas, kā arī uzņēmēju stimuliem ziedot sabiedriskā labuma organizācijām.
Svarīgi 11:21, 24. Nov. 2017
Vai SIA atbilstoši Latvijas Nacionālā arhīva Personāla tipveida dokumentu glabāšanas termiņu paraugsarakstam ir jāglabā pastāvīgi rīkojumi par ārvalstu komandējumiem, ja tie netiek izdalīti atsevišķi no rīkojumiem par komandējumiem Latvijas teritorijā, kuriem glabāšanas termiņš ir noteikts 5 gadi? Kāds ir juridiskais pamatojums šāda glabāšanas termiņa noteikšanai rīkojumiem par ārvalstu komandējumiem?
Lietvedība 11:23, 4. Okt. 2017
Viens no gadījumiem, kad darba devējs ir tiesīgs vienpusēji izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, ir darbinieku skaita samazināšana. Tā var notikt tikai situācijā, kad darba devējs uzņēmumā veic neatliekamus saimnieciskus, organizatoriskus, tehnoloģiskus vai līdzīga rakstura pasākumus, ar kuriem tas var pietiekami pamatot nepieciešamību veikt darbinieku skaita samazināšanu. Jāievēro, ka darbinieku skaita samazināšana nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības, ja pēc būtības darba devējs nav apmierināts ar darbinieka uzvedību vai spējām.
Tiesības 08:00, 29. Mar. 2017
21.12.2016. Eiropas Savienības tiesa (EST) pieņēma spriedumu lietā Nr.C-201/15 (Spriedums) par kolektīvo atlaišanu. Spriedumā analizēti būtiski jautājumi uzņēmumiem, kas veic uzņēmējdarbību vairākās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.
Darba tiesības 08:00, 1. Mar. 2017
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Dalīšana pamatpiedāvājumā un papildmaksājumos ir vispārpieņemta cenu stratēģija automašīnu tirdzniecībā, aviopakalpojumos un vairākās citās nozarēs. Kāpēc to dara, kādas ir šādas politikas veidošanas nopietnākās problēmas un to iespējamie risinājumi?
Finanšu vadība 08:00, 4. Nov. 2016
Uzņēmums, vienojoties ar parādnieku (sabiedrība ar ierobežotu atbildību), labprātīgi atsakās saņemt atpakaļ izsniegto aizdevumu. Kā norakstīt šo aizdevumu? Vai tas radīs kādas nodokļu sekas?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 10. Okt. 2016
Šķiet, pat skolēni zina pieprasījuma likumu – ja pārējie apstākļi ir nemainīgi, tad cenas paaugstināšana rada pieprasījuma samazināšanos un otrādi. Ja nebūtu "pārējo apstākļu", tad uzcenojums būtu piedāvājuma optimizācija un visas cenas tiktu noteiktas biržās vai pārrunu ceļā. Tomēr "pārējie apstākļi" pastāv.
Finanšu vadība 08:00, 1. Jūl. 2016
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome ir apstiprinājusi virkni finanšu un kapitāla tirgus dalībniekiem saistošus noteikumus un noteikumu grozījumus.
Likumdošana 14:34, 12. Jūl. 2016
Otrdien, 31.05.2016., Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas paredz paplašināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apgrieztās jeb reversās maksāšanas kārtības piemērošanu un ieviest to arī graudaugu nozarē attiecībā uz neapstrādātu graudaugu un tehnisko kultūru (arī eļļas augu sēklu) un šo preču maisījumu un sēklu piegādēm.
Likumdošana 14:21, 31. Mai. 2016
Pirmajā brīdī šķiet, ka pilnas pašizmaksas noteikšanai nevajadzētu sagādāt grūtības. Dati par to ir pieejami gan iepriekšējo gadu finanšu pārskatos, gan finanšu plānošanas dokumentos. Taču, raugoties no ekonomikas viedokļa, ir daži "āķi", ko vajadzētu ņemt vērā aprēķinos.
Finanšu vadība 08:00, 6. Mai. 2016
Grāmatvedis katru dienu pieņem daudz vienkāršāku vai sarežģītāku lēmumu, piemēram, kā iegrāmatot kārtējo rēķinu. Lai atvieglotu lēmumu pieņemšanu un nodrošinātu viena veida izmaksu uzskaitīšanu vienā un tajā pašā kontā, uzņēmumā jābūt izstrādātai grāmatvedības uzskaites rokasgrāmatai / kārtībai.
Pamatlīdzekļi 08:00, 9. Mai. 2016
Lai arī pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma un Valsts prezidents izsludināja jaunu Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu, tomēr pārskati par 2015.gadu joprojām ir jāgatavo "pa vecai modei". Atgādināšu lietas, ko, iespējams, jūs jau zināt, – kā atspoguļot pamatlīdzekļus gada pārskatā. Daži pavisam praktiski ieteikumi.
Gada pārskats 09:14, 29. Feb. 2016
Ar kādām nodokļu sekām jārēķinās, likvidējot uzņēmumu? Atbildi meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Saimnieciskā darbība 09:00, 2. Feb. 2016
Pastāv virkne projektu, kuru pamatā ir produktu un pakalpojumu nemateriālās vērtības palielināšana. Tie var būt apmācību, arhitektūras, personāla atlases vai zinātniskie projekti. Šādi projekti vērtētājam ir liels izaicinājums, jo nemateriālais kopums ir jāizsaka naudas vienībās.
Finanšu vadība 09:00, 29. Jan. 2016
Jēdzienu "lietderība" parasti lietojam, lai izmērītu kādas darbības rezultātu, samērojot ieguldītos resursus ar faktiski sasniegto. Ja privātais uzņēmējs ir nomaksājis nodokļus, neviens viņam nevar liegt iepirkt ekskluzīvas preces un rīkot vērienīgus pasākumus - lietderības vērtēšanas privilēģija pieder uzņēmējam. Tomēr citādāka situācija ir ar publisko kapitālu, kura izlietojumu vērtē gan ikviens sabiedrības loceklis, gan Valsts kontrole (VK).
Finanšu vadība 15:28, 18. Mar. 2015
Gandrīz katra uzņēmuma bilancē ir pamatlīdzekļi, un gandrīz katram uzņēmumam ir pamatlīdzekļi, kas ir pilnībā nolietojušies, taču vēl joprojām tiek izmantoti saimnieciskajā darbībā. Kā ar tiem rīkoties? Skaidrojums sniegts, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Pamatlīdzekļi 11:08, 21. Sep. 2015
Kad nodarbojos ar džudo, treneris mācīja, ka pretinieks nekad neuzvarēs, ja nespēs tevi izsist no līdzsvara. Investīciju projekti ir kā grūdiens jūsu uzņēmumam: tie dzen uzņēmumu uz priekšu, taču to ieviešana uz kādu laiku lauž uzņēmuma līdzsvaru un var dot iespēju konkurentam jūs apsteigt. Tāpēc pirms projekta uzsākšanas nepieciešams analizēt uzņēmuma stāvokli projekta realizācijas laikā un paredzēt aktivitātes, lai nodrošinātu atgriešanos līdzsvarā.
Finanšu vadība 09:14, 31. Jūl. 2015
Esam jau pieraduši - lai piekļūtu investīcijām (vienalga, Eiropas Savienības fondu finansējumam, banku kredītiem vai privātajam kapitālam), jāveic ekonomiskā novērtēšana, jāizstrādā projekts. Taču bieži, aizpildot daudzos pielikumos, aizmirstam, ka tajos prasītie cipari nemaz nav tikai formalitāte. Tiem ir dziļa ekonomiskā nozīme, un tie liecina par projekta dzīvotspēju.
Finanšu vadība 15:31, 16. Jūl. 2015
Kādu izdevumu sastāvā (ar saimniecisko darbību saistītie, nesaistītie vai reprezentācijas) būtu jāatzīst uzņēmuma izdevumi par darba apģērbiem, kas nav paredzēti nodarbinātā drošības vai veselības aizsardzības garantēšanai, piemēram, formas tērpi veikala darbiniekiem, klientu apkalpošanas speciālistiem, taksometru šoferiem, darba apģērbi ceha darbiniekiem, darba apģērbi remontstrādniekiem netīru darbu veikšanai, lai nebūtu jāplēš un jāsmērē savas drēbes? Vai ir kāda nozīme, vai uz darba apģērba ir uzņēmuma logo, emblēma vai nosaukums? Kādus dokumentus papildus iegādes dokumentam nepieciešams noformēt darba apģērbu izdevumu pareizai uzskaitei?
Izdevumi 08:13, 22. Mai. 2015
Tirgus vērtību veido produkta pašizmaksa un pievienotā vērtība, taču šo aprēķinu var ietekmēt daudzi un dažādi apstākļi. Salīdzinot savus darījumus ar citiem, var pareizi novērtēt, vai cenu veidojošie apstākļi ir analoģiski, un atbilstoši tam koriģēt savus apsvērumus tālākajai darbībai.
Finanšu vadība 09:21, 22. Apr. 2015
Iepriekšējās iFinanses.lv publikācijās prezentēju rīku VĀRDS un detalizēti skaidroju, kā sastādīt uzņēmuma finanšu plānu jeb budžetu 5 plānošanas posmos - Vispārīgais nolūks, AktivitĀtes, Rutīna, Dižens veikums, Sargslānis, taču atstāju jūs neziņā, kā iegūtos datus interpretēt. Iespējams, secinājāt, ka viena, otra darbība jūsu uzņēmumā nav efektīva, kaut kur nepieciešams samazināt izmaksas, bet daži varbūt pat būs izrēķinājuši plānoto produkcijas pašizmaksu. Tomēr galvenais plānošanas mērķis nav saistīts ar materiālajām sfērām.
Finanšu vadība 12:21, 17. Dec. 2014
2012.gadā uzņēmums finanšu līzingā iegādājās vieglo automašīnu (10 000 EUR plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 2100 EUR). Šī gada jūnijā tā cieta negadījumā un tika atzīta par bojā gājušu automašīnu. Atlikusī finanšu līzinga daļa uz 30.06.2014. bija 6000 EUR.
Pamatlīdzekļi 15:01, 29. Aug. 2014
Gada pārskatos atspoguļotie cipari ne vienmēr patiesi atspoguļo uzņēmuma ekonomisko stāvokli. Veicot finanšu analīzi, vērtētājam ir nepieciešams iedziļināties un veikt korekcijas atsevišķos gada pārskata posteņos, lai nekļūdītos savos atzinumos.
Finanšu vadība 14:26, 22. Aug. 2014
Uzņēmums ar namu apsaimniekotāju noslēdz līgumu par 50 autostāvvietu nomu. 3 autostāvvietas ir paredzētas uzņēmuma automašīnām, 47 autostāvvietas – uzņēmuma darbiniekiem, kuriem ir automašīnas. Vai stāvvietu, ko izmanto darbinieki, izdevumi ir ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi vai darbinieka gūtais labums? Varbūt, precizējot iekšējās kārtības noteikumus vai iekļaujot atsevišķu punktu darba līgumā, ir iespējams šos izdevumus grāmatot kā transporta izdevumus / biroja izdevumus?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 17:53, 6. Aug. 2014
01.01.2014. spēkā stājās grozījumi Dabas resursu nodokļa (DRN) likumā, kas skāra vairākas nodokļu objektu grupas, kurām ir paaugstinātas nodokļa likmes. Jaunas nodokļa likmes ar mērķi veicināt resursu efektīvu izmantošanu un piesārņojošo darbību maksimāli pārdomātu veikšanu noteiktas videi kaitīgo preču ražotājiem (arī izplatītājiem), iepakotājiem, piesārņojošo darbību veicējiem, zemes dzīļu resursu ieguvējiem un lietotājiem.
Citi 08:59, 18. Jūl. 2014
Atkal ir pienācis ikgadējais uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas sagatavošanas laiks. Pirmā darbība, ko veic, aprēķinot ar UIN apliekamo ienākumu, ir pārskata gada peļņas palielināšana (vai zaudējumu samazināšana) par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:00, 24. Feb. 2014
Klāt ikgadējais gada pārskatu sastādīšanas laiks, kad atgriežamies pie jautājuma par debitoru parādu atgūstamības izvērtējumu. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām sabiedrību pienākums ir salīdzināt debitoru prasījumu summas ar pašiem debitoriem. Debitoru parādu salīdzināšanas apstiprinājumi ir tikai daļējs, bet ne pietiekams pierādījums faktam, ka salīdzinātās summas tiks saņemtas.
Grāmatvedība 11:50, 25. Feb. 2013
Labvēlīgas investīciju vides radīšana un uzturēšana ir bijusi Latvijas valdības un virknes nevalstisko organizāciju prioritāte gadiem ilgi. Pēdējos gados ir paveikts ļoti daudz, tomēr arī mūsu konkurenti nesnauž. Nesen publicētajā pētījumā Doing Business 2013 Latvija ir iekļauta kā labās prakses piemērs uzņēmējdarbības vides sakārtošanā, tomēr šie sasniegumi nav mūs glābuši no kritiena reitingā par veselām četrām vietām. Tātad citas valstis uzņēmējdarbības vides sakārtošanā ir darījušas vēl vairāk.
Saimnieciskā darbība 11:38, 2. Nov. 2012
Zaudēto debitoru parādu norakstījumu un par šaubīgiem atzīto debitoru parādu uzkrājumu summu korekcijas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā pamatā regulē likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 9. un 9.1 pants, pārejas noteikumu 96., 97., 105.punkts un Ministru kabineta 04.07.2006. noteikumu Nr.556 Likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli normu piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.556) 77., 77.1, 77.2 un 77.3 punkts. Minēto normatīvo aktu noteikumu piemērošanā jau ilgstoši pastāv vairākas neskaidrības un pat nepieņemamas situācijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:44, 16. Jūl. 2012
Zaudējumu segšana no turpmāko taksācijas gadu apliekamā ienākuma un zaudējumu pārnešana uzņēmumu grupā ir vieni no būtiskākajiem ienākuma nodokļa stimuliem komersantiem. Tomēr atsevišķas likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 14. panta (Iepriekšējo gadu zaudējumu segšana) un 14.1 panta (Zaudējumu pārnešana uzņēmumu grupā) normas nodokļu maksātāji un nodokļu administrācija joprojām interpretē un piemēro praksē atšķirīgi.
Nodokļi 09:43, 7. Mai. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet š.g. 18.aprīļa publikācijas UIN deklarācijas aizpildīšana par 2011.gadu turpinājumu par apliekamā ienākuma samazināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:17, 18. Apr. 2012
Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija tiek aizpildīta atbilstoši uzņēmuma gada pārskata Peļņas vai zaudējumu aprēķinā norādītajam rezultātam pirms nodokļu aprēķināšanas. Līdz ar to, sagatavojot gada pārskatu, svarīgi ir ievērot divus galvenos pamatprincipus, proti – Gada pārskata likuma 4. panta 3. daļu: Gada pārskatam ir jāsniedz patiess un skaidrs priekšstats par sabiedrības līdzekļiem, saistībām, finansiālo stāvokli, peļņu vai zaudējumiem un naudas plūsmu, un 25. panta 1. daļas 8. punktu: Sabiedrības saimnieciskie darījumi jāiegrāmato un jāatspoguļo gada pārskatā, ņemot vērā to ekonomisko saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:23, 23. Mar. 2012
Reversās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtības ieviešana būvniecības nozarē bija visnotaļ atbalstāms un ilgi gaidīts notikums. Tas viesa cerības, ka, izmantojot reverso PVN maksāšanas modeli, būtiski tiks mazināts PVN izkrāpšanas gadījumu skaits būvniecībā par fiktīvi noformētiem un faktiski nenotikušiem darbiem. Tomēr šā gada pirmajās nedēļās esam saskārušies ar negaidītiem sarežģījumiem, kas fundamentāli apdraud jaunās kārtības dzīvotspēju un būtībā liek apšaubīt reversās PVN maksāšanas kārtības ieviešanas lietderību.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:47, 1. Feb. 2012
Sabiedrības uzmanību ik pa laikam piesaista arodbiedrību reklāmas kampaņas, kurās daži no saukļiem aicina iesaistīties arodbiedrībās (šobrīd Latvijā ir reģistrētas 176 arodbiedrības (Uzņēmumu reģistra dati uz 25.11.2011)) un piegriezt skrūves darba devēju patvaļai. Nenoliedzot arodbiedrību būtisko lomu sociālā dialoga īstenošanā un darbinieku tiesību aizstāvībā, šīs publikācijas mērķis ir pievērst uzmanību faktam, ka pašreiz Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums pieļauj tieši pretējas situācijas – arodbiedrību patvaļu pret darba devējiem.
Darba tiesības 15:53, 2. Jan. 2012
Pēdējo reizi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksas procedūras Latvijā mainītas ar likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) grozījumiem, kas stājās spēkā 2010. gada 1. jūlijā, izraisot pamatīgu sajukumu tiem Latvijas uzņēmējiem, kas bija aizkavējušies ar PVN atmaksu pieprasīšanu. Kopš tā laika ir pagājis jau gandrīz pusotrs gads, taču jautājumi par atmaksas procedūrām joprojām nezaudē savu aktualitāti.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:06, 30. Nov. 2011
Turpinām š.g. 10. un 22. augustā aizsākto tēmu par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par noteikumiem par ilgtermiņa ieguldījumu, apgrozāmo līdzekļu, saistību un pašu kapitāla instrumentu grāmatvedības uzskaiti un klasifikāciju, grāmatvedības politikas, grāmatvedības ierakstu, dokumentu un reģistru glabāšanas noteikumiem un citiem būtiskiem noteikumiem, kas būtu jāņem vērā, sagatavojot grāmatvedības organizācijas dokumentus.
Dokumenti 12:16, 12. Sep. 2011
2003. gada 21. oktobra Ministru kabineta noteikumu Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr. 585) 42. punkts nosaka uzņēmumu vadītāju pienākumu izstrādāt grāmatvedības organizācijas dokumentus, tos apstiprināt un atbildēt par to saturu. Veicot uzņēmumu gada pārskatu revīzijas, nākas konstatēt, ka grāmatvedības organizācijas dokumenti pārsvarā ir formāli un tāpēc nederīgi praktiskai lietošanai, jo izveidoti kā grāmatvedības uzskaiti reglamentējošo Latvijas Republikas normatīvo aktu teksta kopijas bez kādas saistības ar konkrēto uzņēmumu.
Dokumenti 10:12, 10. Aug. 2011
Vienmēr ir jāatceras, ka pamatlīdzekļu nolietojumu nodokļiem rēķina tikai par tiem pamatlīdzekļiem, kuri tiek izmantoti saimnieciskajā darbībā. Nolietojumu nerēķina, ja kādā mēnesī pamatlīdzeklim ir dīkstāve. Savukārt finanšu grāmatvedībā nolietojumu rēķina ik mēnesi, jo pastāv arī morālā novecošanās. Atsevišķos gadījumos finanšu grāmatvedībā vadība var pieņemt lēmumu pamatlīdzekļu nolietojumu nerēķināt, ja kādā periodā pamatlīdzekli neizmanto un tas morāli nenovecojas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:52, 2. Mar. 2011
Pamatlīdzekļi (PL) ir materiāli aktīvi, kurus uzņēmums tur, lai izmantotu preču ražošanai vai pakalpojumu sniegšanai, iznomāšanai vai administratīvām vajadzībām, kurus tas plāno izmantot ilgāk nekā vienu gadu un kuri nav iegādāti pārdošanai. PL izslēdz, ja to atsavina vai ja no PL lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 14:30, 18. Aug. 2010
Tā kā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija un gada pārskats ir jāiesniedz vienu reizi gadā, grāmatvežiem aizmirstas to pareiza aizpildīšanas kārtība, līdz ar to UIN deklarācijas aizpildīšanā tiek pieļautas kļūdas. Šajā publikācijā par biežāk pieļautajām kļūdām UIN deklarācijas sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 01:04, 26. Apr. 2010
Likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (UIN likums) 13. panta 4.1 daļa noteic: Pirms to nemateriālo ieguldījumu izveidošanas vai iegādes izmaksu norakstīšanas, kuru rezultātā pēc 2009. gada 1. janvāra reģistrēta preču zīme vai patents, šo ieguldījumu izveidošanas vai iegādes vērtību palielina, reizinot ar koeficientu 1,5.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:27, 1. Mar. 2010
Rakstā tiek aplūkoti būtiskākie biznesa vērtību ietekmējošie faktori, kā arī apskatīta investīciju lēmumu pieņemšana – lēmumu pieņemšanas daļas, projekta saimnieciskā lietderīguma noteikšana un iespējamie investīciju veidi uzņēmumā.
Finanšu vadība 10:23, 17. Sep. 2009