Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2024
Līdz 2025.gada 1.novembrim atliek spēkā stāšanos prasībai par civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polisi visiem transportlīdzekļiem, kam nav uz laiku pārtraukta reģistrācija, informē Saeima.
Likumdošana 10:14, 6. Dec. 2024
Ģenerāluzņēmējs ir nodevis objektu pasūtītājam 2024.gada maijā. Pirms pieņemšanas-nodošanas akta parakstīšanas pasūtītājam tika iesniegta garantija par periodu no 2024.gada maija līdz 2029.gada maijam. Garantijas apdrošināšanas prēmija ir 2000 eiro. Pasūtītājs ir saņēmis un samaksājis visus būvniecības līgumā paredzētos rēķinus. Vai apdrošināšanas prēmija ir iekļaujama 2024.gada izdevumos pilnā apjomā (ievērojot līguma ienākumu saskaņošanas principu ar līguma izmaksām)? Kā pareizi attiecināt apdrošināšanas prēmijas izdevumos (civiltiesiskās atbildības, visu būvniecības risku, garantijas laika prēmijas), ja apdrošināšanas līguma darbības periods ir garāks par būvniecības līguma darbības periodu?
Izdevumi 06:00, 22. Okt. 2024
Darbinieka netīšas rīcības rezultātā uzņēmumam ir radušies zaudējumi, grāmatvedībā tie tiek norakstīti kā zaudējumi. Vai uzņēmums drīkst prasīt darbiniekam atlīdzināt šos zaudējumus pilnā apmērā? Vai pastāv iespēja norakstīt tos un nepieprasīt darbiniekam atlīdzināt?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 3. Sep. 2024
Kā zināms, Grāmatvedības likums ārpakalpojuma grāmatvežiem šobrīd izvirza obligāto pienākumu saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. No 2023.gada 1.jūlija grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšana bez licences ir aizliegta. Tomēr daļa no licences saņemšanai izvirzītajiem kritērijiem grāmatvežiem sagādā problēmas. Kuri tie ir un kā to risināt?
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Jūl. 2024
Šī gada februāra sākumā apgabaltiesa izskatīja visai sarežģītu lietu A420226619 par to, vai Latvijas uzņēmums pamatoti piemērojis pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi. Apgabaltiesas izteiktie secinājumi ir pārsteidzoši vienkārši. Apskatām tos!
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana reprezentatīvajiem automobiļiem”, kurā skaidroti izdevumu, kas saistīti ar reprezentatīvo automobili, iekļaušanas uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzē aspekti.
VID informācija 10:14, 15. Mar. 2024
Saeima 2024.gada 16.janvārī otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz palielināt sodus par rupjiem atļautā braukšanas ātruma pārkāpumiem.
Likumdošana 09:16, 17. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka jau no šī gada 1.jūlija grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšana bez licences būs aizliegta, un tie ārpakalpojuma grāmatveži, kuri nebūs saņēmuši licenci, vairs nedrīkstēs turpināt sniegt grāmatvedības pakalpojumus.
VID informācija 14:00, 1. Jūn. 2023
Ārpakalpojumu grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji tiek aicināti laicīgi iesniegt iesniegumu licences saņemšanai, jo saskaņā ar Grāmatvedības likuma pārejas noteikumu 3.punktu ārpakalpojuma grāmatveži ir tiesīgi turpināt grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu bez licences ne ilgāk kā līdz šī gada 1.jūlijam. Šobrīd no visiem ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem licenci ir saņēmuši tikai 20%, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:58, 21. Feb. 2023
No 2023. gada 1. jūlija savus pakalpojumus varēs sniegt tikai licencēti ārpakalpojuma grāmatveži. To nosaka Grāmatvedības likums. Licenci Valsts ieņēmumu dienests (VID) izsniedz uz 5 gadiem, uzraugot arī tās pagarināšanu, apturēšanu vai anulēšanu.
Svarīgi 14:19, 18. Jan. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 05:12, 8. Aug. 2022
Jau faktiski gadu Valsts ieņēmumu dienests ir uzsācis ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, kas noslēgsies 2023.gada 1.jūlijā. Tas ir svarīgi, ņemot vērā, ka pēc nākamā gada 1.jūlija tie ārpakalpojuma grāmatveži, kuri nebūs licencējušies, gluži vienkārši nevarēs turpināt savu darbu šajā nozarē.
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Jūl. 2022
Aicina ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējus neatlikt licences saņemšanu uz pēdējo brīdi. Patlaban no visiem ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem licenci ir saņēmuši 8,4 %, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 14:46, 11. Mar. 2022
Ņemot vērā aktuālo saspringto situāciju Eiropā un to, ka Eiropas Savienības valstis un ASV regulāri lemj par jaunām sankcijām attiecībā uz personām no Baltkrievijas un Krievijas, aktualizējas jautājumi par sankciju ierobežojumiem. Piedāvājam ieskatu par to, kas ir sankcijas, sankciju saraksti un kā ievērot to ierobežojumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Mar. 2022
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sācis izsniegt licences grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējiem, vienlaikus informācija par izsniegtajām licencēm tiek publiskota VID tīmekļvietnē – "Publiskojamo datu bāzē".
VID informācija 11:00, 16. Nov. 2021
Izlemt, kā rīkoties ar sabiedrības nopelnīto peļņu – to ieguldīt uzņēmuma attīstībā vai arī sadalīt dividendēs –, ir uzņēmuma dalībnieku kompetence. Bet kā sadalīt peļņu situācijā, kad dalībnieki mainās? Vai arī daļa dalībnieku vēlas sadalīt peļņu dividendēs, bet daļa – ieguldīt tālākā attīstībā? Cik elastīgi dalībnieki drīkst būt peļņas sadalē, nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās robežas? Izskatām lasītāja jautājumu!
Klausies
Finanšu vadība
08:24, 18. Aug. 2021
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, Valsts ieņēmumu dienests izsniegs licences ārpakalpojumu grāmatvežiem, un vienlaikus tiks izveidots ārpakalpojuma grāmatvežu publiskais reģistrs, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 10:10, 1. Jūl. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Nodokļi 07:00, 11. Jūn. 2021
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Ārpakalpojumu grāmatvežiem ar šā gada 1. jūliju Valsts ieņēmumu dienests sāks izsniegt licences, un vienlaikus tiks izveidots arī ārpakalpojuma grāmatvežu Publiskais reģistrs. Licencēšana ļaus nodrošināt minimālo profesionālās kvalifikācijas līmeni, veicināt konkurenci un uzlabot pakalpojumu kvalitāti, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:42, 14. Mai. 2021
Beidzot ir pieņemti likuma “Par grāmatvedību” grozījumi, ar kuriem noteikta obligāta grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju licencēšana. Ko tas mainīs esošo grāmatvedības biroju darbībā un ar kādām sekām jārēķinās, – apskatīsim šajā rakstā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Mar. 2021
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, Valsts ieņēmumu dienests izsniegs licences ārpakalpojumu grāmatvežiem, un vienlaikus tiks izveidots ārpakalpojuma grāmatvežu Publiskais reģistrs.
Svarīgi 17:48, 9. Apr. 2021
Biržā kotētajām sabiedrībām pienācis laiks sagatavot atalgojuma ziņojumus par valdes un padomes locekļiem izmaksātajiem atalgojumiem 2020. finanšu gadā, atgādina Alise Valdemāre, SIA “BDO Latvia” juriste.
Svarīgi 08:43, 17. Mar. 2021
Saeima galīgajā lasījumā ir pieņēmusi grozījumus likumā "Par grāmatvedību", kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, kuru no šā gada 1. jūlija nodrošinās Valsts ieņēmumu dienests, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:43, 12. Feb. 2021
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti galīgajam lasījumam atbalstīja grozījumus likumā “Par grāmatvedību”, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu.
Likumdošana 17:28, 20. Jan. 2021
Izmantojot personīgo datoru darba vajadzībām, piemēram, strādājot no mājām, noder zināt, vai un kādā mērā darba devējs drīkst ietekmēt datora lietošanu. Piemēram, vai darba devējs var noteikt, kādas programmas nepieciešams lejupielādēt datorā, kādām aizsardzības sistēmām jābūt utt. Kā pasargāt uzņēmumu, un kurš ir atbildīgs, lai dati būtu drošībā?
Tiesības 07:00, 24. Jūl. 2020
Likums nosaka juridisku personu pienākumu atklāt savu patieso labuma guvēju, iesniedzot Uzņēmumu reģistram noteiktu informāciju. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, nesaņemot pietiekamu informāciju, var uz laiku atlikt pieteikto reģistrāciju. Apskatīsim praktiskos aspektus, kā sekmīgi iesniegt informāciju Uzņēmumu reģistrā un izvairīties no atbildības par paziņošanas pienākuma savlaicīgu neizpildi.
Saistītās personas 07:00, 14. Aug. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Uzņēmums nodarbojas ar informācijas tehnoloģiju (IT) tehnikas mazumtirdzniecību. Pārdodot IT tehniku kā papildu pakalpojums tiek pārdotas garantijas, garantijas pagarinājums, apdrošināšana. Vai garantijām, garantijas pakalpojumiem, apdrošināšanām jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis? Ja jāpiemēro, tad kāda likme?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 22. Jūn. 2020
Vai rūpnīcu garantijām, kuras tiek tirgotas papildus precei, jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN)? Vai tās var pielīdzināt apdrošināšanas prēmijām? Runa ir par papildu garantijām, ko tirgo automašīnām; klients tās var iegādāties atsevišķi.
Pievienotās vērtības nodoklis 10:20, 27. Mar. 2020
Saskaņā ar likumdošanu pirms darījuma uzsākšanas partneris ir jāpārbauda sankciju sarakstos, lai pārliecinātos par darījuma drošību. Kādu informāciju drīkst pieprasīt, kā to darīt un ko par šo tēmu vajadzētu zināt ikvienā uzņēmumā?
Saimnieciskā darbība 07:00, 4. Mar. 2020
Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”. Grozījumu mērķis ir ārpakalpojumu grāmatvedības nozares sakārtošana un ēnu ekonomikas mazināšana. Šobrīd plānots, ka grozījumi stāsies spēkā jau šī gada 1. jūlijā.
Likumdošana 14:45, 7. Feb. 2020
Kādas priekšrocības sniedz ārpakalpojuma grāmatveža profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana? Pagājis jau gandrīz gads, kopš spēkā stājušies grozījumi likumā "Par grāmatvedību”, kas nosaka ārpakalpojumu grāmatvežu obligāto profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu (PCTA).
Svarīgi 12:01, 18. Mai. 2018
2020.gada 13.janvārī spēkā stājas izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām” (Likums). Ar grozījumiem Likumā tiek pārņemti iepriekš Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) sevišķajā daļā iekļautie administratīvie pārkāpumi nodokļu jomā (izņemot tos administratīvos pārkāpumus, kuri iekļauti konkrētajā nodokļa vai nodevas likumā), tādējādi Likums ir papildināts ar jaunu nodaļu.
Likumdošana 15:48, 15. Jan. 2020
Mūsu uzņēmums ir apdrošinājis valdes locekļa civiltiesisko atbildību. Un ir radusies neskaidrība, vai saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” šādas apdrošināšanas atlīdzībai būtu jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Un kā ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 6. Nov. 2018
Lai nodrošinātu iespēju grāmatvedības ārpakalpojumu saņēmējiem iegūt atlīdzību par zaudējumiem un kaitējumu, ja tas radies grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēja vainas dēļ, no 01.07.2017. stājās spēkā likuma "Par grāmatvedību" 3.1pants, kurā noteikts, ka ārpakalpojuma grāmatvedim ir pienākums apdrošināt savu civiltiesisko atbildību par profesionālās darbības vai bezdarbības rezultātā nodarītajiem zaudējumiem, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 09:01, 27. Dec. 2017
Finanšu instrumentu tirgus likumā pieņemti grozījumi, kas nosaka akcionāru tiesības pilnībā pārzināt un kontrolēt sabiedrību valdes un padomes atalgojumu sistēmu un vienlaikus visai būtiski skar sabiedrību valdes un padomes locekļu tiesības uz privāto dzīvi un konfidencialitāti.
Dalībnieks un valdes loceklis 10:33, 19. Jūl. 2019
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta redzeslokā.
Finanšu vadība 07:00, 27. Mai. 2019
Turpinām iepriekšējā žurnāla numurā aizsākto tēmu par sodiem un uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu samaksātajām soda naudām. Kas te sakāms Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Aplūkosim pērnā gada novembrī izsniegto uzziņu (2018.gada 13.novembra uzziņa Nr.30.1-8.7/281216)!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:09, 29. Mar. 2019
Finanšu ministrija ir pabeigusi pārbaudes (inspekcijas) zvērinātu revidentu praksēs par 2018.gadā sabiedriskas nozīmes struktūrām sniegto revīzijas pakalpojumu kvalitātes kontroli.
Svarīgi 13:35, 8. Feb. 2019
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Nov. 2017
Konkurējošas sabiedrības dibināšana un tās darbības aktīva veicināšana ir būtisks sabiedrības dalībnieka lojalitātes pienākuma pārkāpums, norāda Latvijas Republikas Augstākā tiesa šovasar sagatavotajā spriedumā.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2018
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Līgumi 07:00, 8. Jūn. 2018
Darba attiecības ir neparedzētu pārsteigumu pilnas. Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Tiesības 07:00, 18. Apr. 2018
SIA no uzņēmuma vadītāja (valdes locekļa) patapina viņam piederošu vieglo automašīnu. Auto īpašnieks pats apmaksā visus automašīnas lietošanas un uzturēšanas izdevumus (tostarp izdevumus par remontu, civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu u.c.). Vai uzņēmums drīkst auto īpašniekam kompensēt šos izdevumus proporcionāli tā automašīnas izmantošanas laikam (piemēram, ja 2017.gadā kopējie izdevumi ir 692 EUR un uzņēmums auto izmantojis 82 dienas, kas ir apmēram 23% no visām gada dienām, tad naudas izteiksmē uzņēmums auto īpašniekam kompensētu 159 EUR)?
Izdevumi 08:30, 1. Mar. 2018
3.oktobrī Ministru kabinets (MK) atbalstīja Finanšu ministrijas sagatavotos grozījumus Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā (OCTA likums), nosakot, ka turpmāk OCTA par transportlīdzekļiem veicama ne tikai tad, ja transportlīdzekli izmanto ceļu satiksmē, bet arī jebkurā vietā, kur iespējama transportlīdzekļa braukšana.
Likumdošana 13:09, 3. Okt. 2017
Finanšu ministrijas gatavotajos grozījumos Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā jeb OCTA likumā noteikts, ka turpmāk OCTA transportlīdzekļiem veicama ne tikai tad, ja transportlīdzekli izmanto ceļu satiksmē, bet arī jebkurā vietā, kur iespējama transportlīdzekļa braukšana.
Likumdošana 13:55, 4. Okt. 2017
01.07.2017. stājas spēkā Maksātnespējas likuma (MNL) un Civilprocesa likuma grozījumi, ar kuriem ieviestas izmaiņas tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) regulējumā, ieviešot TAP uzraugošās personas institūtu un brīvā tirgus principu.
Likumdošana 16:20, 25. Aug. 2017
01.07.2017. stājās spēkā grozījumi likumā "Par grāmatvedību" (likums). Likuma 3.pants tika papildināts ar nosacījumiem, kādi jāievēro, uzņēmuma vadītājam organizējot grāmatvedības kārtošanu, un likumā tika pārnestas Ministru kabineta (MK) noteikumu par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju normas, kurās definētas prasības grāmatvedim un grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējam.
Grāmatvedība 08:00, 31. Jūl. 2017
Profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana (PCTA) Latvijā ir obligāta jau vairāku profesiju pārstāvjiem, un no šī gada 1.jūlija spēkā stāsies grozījumi likumā "Par grāmatvedību”, kas paredz šo apdrošināšanu kā obligātu arī ārpakalpojuma grāmatvežiem. Šie grozījumi ir aktuāli arī tiem ārpakalpojuma grāmatvežiem, kas sniedz grāmatvedības pakalpojumus saviem saistītiem uzņēmumiem.
Svarīgi 10:00, 16. Jūn. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
2017.gada martā un aprīlī pieņemtaji vairāki interesanti Eiropas Savienības Tiesas (EST) prejudiciālie nolēmumi un spriedumi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) lietās. Īpaši lasītāju uzmanību vēlētos pievērst EST 26.04.2017. nolēmumam lietā Nr.C-564/15 (T.Farkas), kas varētu būt aktuāls visiem PVN maksātājiem, kas iesaistīti iekšzemes darījumos, kuros jāpiemēro apgrieztā PVN maksāšanas kārtība.
Nodokļi 08:00, 7. Jūn. 2017
Šobrīd profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana (PCTA) Latvijā ir obligāta jau vairāku profesiju pārstāvjiem, un no šī gada 1. jūlija spēkā stāsies grozījumi likumā "Par grāmatvedību", kas paredz šo apdrošināšanu kā obligātu arī ārpakalpojuma grāmatvežiem.
Svarīgi 08:30, 31. Mar. 2017
Ārpakalpojuma grāmatvedim no 1.jūlija ir pienākums apdrošināt savu civiltiesisko atbildību par profesionālās darbības vai bezdarbības rezultātā nodarītajiem zaudējumiem, un profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas minimālais atbildības limits nedrīkst būt mazāks par 3000 EUR.
Grāmatvedība 08:00, 20. Apr. 2017
Lai gan Darba likumā (DL) darba devējam noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem labvēlīgus darba apstākļus, diemžēl ne vienmēr šis pienākums uzņēmumu ikdienā tiek īstenots. Darbinieki dažādās jomās un amata līmeņos var saskarties ar neētisku un diskriminējošu, bet smagākos gadījumos pat pazemojošu un vardarbīgu vadības vai kolēģu attieksmi.
Darba tiesības 09:00, 2. Mai. 2017
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Tiesības 08:00, 10. Mar. 2017
01.07.2017. stāsies spēkā grozījumi likumā "Par grāmatvedību", ar kuriem ārpakalpojuma grāmatvedim tiks paredzēts pienākums apdrošināt savu civiltiesisko atbildību, kā arī precizēts grāmatveža un ārpakalpojumu grāmatveža jēdziens.
Likumdošana 16:54, 20. Dec. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
Gandrīz par tradīciju valsts budžeta pieņemšanas gaitā ir kļuvusi nodokļu sloga palielināšana transportlīdzekļu izmantošanai, un arī 2016.gads diemžēl nebija izņēmums. Turklāt ēnu ekonomikas apkarošanai pieņemtas vēl vairākas izmaiņas, ar kurām, lai gan netiek palielināts nodokļu slogs, tomēr diez vai dzīve tiek padarīta vieglāka.
Transportlīdzekļa nodokļi 08:00, 9. Jan. 2017
Valsts kanceleja sadarbībā ar Finanšu ministriju apkopojusi būtiskākos jaunos tiesību aktus un to grozījumus nodokļu jomā, kas stājas spēkā 01.01.2017.
Likumdošana 15:08, 29. Dec. 2016
Saeimas 23.11.2016. ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi likumā "Par grāmatvedību", nosakot skaidrāku grāmatveža un ārpakalpojuma grāmatveža definīciju.
Likumdošana 10:19, 24. Nov. 2016
29.09.2016. valdības sēdē apstiprināti grozījumi likumā "Par grāmatvedību", ar kuriem paredzēts noteikt grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju obligāto civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu profesionālajai darbībai.
Likumdošana 10:05, 30. Sep. 2016
30.09.2016. stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" (MK noteikumi Nr.96), saskaņā ar kuriem ieviestas izmaiņas apkalpojošo dienestu pārreģistrācijai, noteiktas nodokļu maksātāju grupas, kas var darījumu reģistrēšanai nelietot kases aparātus, kā arī paplašināti maksājumu veidi, kurus izmantojot, noteiktos izņēmuma gadījumos darījumu reģistrēšanai var nelietot kases aparātus, hibrīda kases aparātus vai kases sistēmas.
Svarīgi 15:42, 29. Sep. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 13:55, 3. Okt. 2016
Ar mērķi veicināt uzņēmējdarbību, atvieglojot elektronisko ierīču un iekārtu atbilstības pārbaudes institūciju un apkalpojošo dienestu reģistrācijas procesu, 27.09.2016. Ministru kabinets (MK) pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" (MK noteikumi Nr.96), kas stājās spēkā 30.09.2016.
Likumdošana 17:13, 4. Okt. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar lauksaimniecību un mežsaimniecību. Savai saimnieciskajai darbībai 2015.gadā iegādājas nekustamo īpašumu - lauksaimniecības zemi un mežu. Kurš ir pareizais ekspluatācijā pieņemšanas brīdis - pirkuma līgums un samaksāta nauda pārdevējam vai pēc tam, kad SIA šo īpašumu ir reģistrējusi zemesgrāmatā?
Pamatlīdzekļi 09:00, 13. Jan. 2016
Šodien, 4.decembrī, spēkā stājas grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas paredz ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neaplikt izdevumus, ko brīvprātīgā darba veicējam atbilstoši noslēgtajam līgumam sedz šī darba organizētāji.
Likumdošana 12:20, 3. Dec. 2015
Rūpnieciskais īpašums padara ikdienas dzīvi ērtāku, un tā efektīva aizsardzība ir nepieciešama, lai personas, kas radījušas šādus objektus, būtu drošas, ka to tiesības tiks atzītas un novērtētas. Rūpnieciskā īpašuma objektu aizsardzība un izņēmuma tiesību iegūšana ir saistīta arī ar to reģistrāciju Patentu valdē (PV). Šinī procesā bieži vien rodas arī dažādas strīdus situācijas, kurās ieinteresētās personas iebilst pret PV lēmumiem.
Saimnieciskā darbība 15:30, 27. Aug. 2015
Apdrošināšanas brokeru sabiedrību (ABS) saimnieciskās darbības veids ir apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpniecība klienta vārdā un interesēs, pamatojoties uz vispusīgu apdrošināšanas sabiedrību (AAS) piedāvājuma analīzi. Kādas specifiskas prasības ir jāņem vērā šo sabiedrību grāmatvedības uzskaitē, un kā to sniegtajiem pakalpojumiem piemēro nodokļus?
Gada pārskats 14:37, 18. Aug. 2015
Par vispārējiem preventīviem pasākumiem komercnoslēpuma aizsardzībai uzņēmumā, t.sk. darbinieka pienākumiem, kas izriet no Darba likuma normām, iespējams lasīt 20.02.2015. publikācijā "Kā nosargāt komercnoslēpumu?". Bet kādi ir iespējamie riski un rīcības scenāriji, ja nevēlamais jau noticis – uzņēmums ir uzzinājis, ka tā komercnoslēpums nonācis citas personas rīcībā, vai pat jau ir iestājušās negatīvās sekas?
Saimnieciskā darbība 11:49, 20. Apr. 2015
Līdz ar koku lapām pavasaros "uzplaukst" arī būvlaukumi. Taču šajā sezonā būvdarbi veicami saskaņā ar jauno Būvniecības likumu (BL), kas stājies spēkā jau no 01.10.2014. Kādas ir būtiskākās izmaiņas, un kas jāņem vērā, ja uzņēmums plāno biroja telpās iekārtot dzīvokļus vai varbūt būvēt jaunu ražotni?
Saimnieciskā darbība 07:55, 16. Apr. 2015
Vai ārpakalpojumu grāmatvedis uzņemas atbildību par notikušajām kases operācijām, ja parakstās uzņēmuma kases dokumentos kā grāmatvedis? Vai būtu pareizāk, ja kases dokumentos kā atbildīgais grāmatvedis neparakstītos neviens vai arī parakstītos pats valdes loceklis, kurš vienlaicīgi ir arī kasieris?
Dokumenti 17:53, 2. Mar. 2015
Saeimas Preses dienests informē par iedzīvotājiem būtiskām izmaiņām likumos, kas stājas spēkā 01.01.2015.
Likumdošana 16:58, 29. Dec. 2014
Uzņēmumam ir nodokļu parāds no 2009.gada. Īpašnieks vēl aizvien nav pieteicis maksātnespēju. No 2009.gada (kopš uzlikts inkaso) uzņēmumā nenotiek arī saimnieciskā darbība. Vai uz šāda uzņēmuma valdes locekli, kas ir arī uzņēmuma īpašnieks, attieksies jaunās likuma normas? Vai jāsteidz šajā gadā pieteikt uzņēmuma maksātnespēju, lai valdes loceklim nepiemērotu personīgo atbildību par nodokļu parādiem?
Dalībnieks un valdes loceklis 13:51, 22. Dec. 2014
Preču zīmes reģistrācija nodrošina tiesības aizliegt citām personām komercdarbībā izmantot reģistrēto preču vai pakalpojumu preču zīmi. No 29.09.2014. nacionālās preču zīmes reģistrācijas pieteikumu Patentu valdē var iesniegt ne tikai papīra formātā, kā tas bija līdz šim, bet arī elektroniski, pieteikumu aizpildot un iesniedzot tiešsaistē.
Saimnieciskā darbība 09:40, 16. Dec. 2014
12.11.2014. izsludināti apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL), kuri stāsies spēkā 01.01.2015. Šie grozījumi ietekmēs gan darba devējus, gan ņēmējus, jo tie skar dažādus ar darba tiesībām saistītus jautājumus: darba attiecību nodibināšanu un izbeigšanu, maksājumu un ieturējumu aprēķināšanas noteikumus, darba un atpūtas laika uzskaites organizēšanu u.c. Šajā un nākamajā publikācijā aplūkošu būtiskākos jauninājumus.
Tiesības 10:11, 22. Dec. 2014
01.10.2014. stāsies spēkā jaunais Būvniecības likums un virkne tam pakārtotie Ministru kabineta (MK) noteikumi, kas būtiski maina līdzšinējo būvniecības kārtību, īpašu uzsvaru liekot uz būvdarbu organizēšanas procesu un iesaistīto pušu atbildību, vienlaicīgi samazinot birokrātisko procedūru skaitu, atgādina Ekonomikas ministrija (EM).
Likumdošana 15:55, 9. Sep. 2014
Latvijas biznesa videi raksturīgi, ka daļa uzņēmumu vadītāju slikti orientējas juridiskajos un nodokļu jautājumos. Taču nezināšana var radīt nepatīkamas sekas, piemēram, valdes atcelšanu vai pat iekļūšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) melnajā sarakstā.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:22, 15. Okt. 2014
Lai gan Mikrouzņēmumu nodokļa likums (MUN likums) stājās spēkā 01.09.2010., pēdējā laikā arvien biežāk dzirdams par valsts kontrolējošo institūciju pastiprinātu uzmanības pievēršanu tieši šī nodokļa maksātājiem.
Līgumi 15:13, 16. Sep. 2014
Uzņēmuma autotransportam ir kasko apdrošināšana. Tagad uzņēmums papildus iegādājies arī autotransporta vadītāja apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem (polisē nav norādītas konkrētas personas). Kā gada beigās piemērot darbaspēka nodokļus apdrošināšanas izmaksām, ja ar konkrēto autotransportu / kravas auto brauc vairāki darbinieki?
Tiesības 11:33, 19. Jūn. 2014
Darbs birojā ir uzskatāms par salīdzinoši zema riska darbu no darbinieku drošības un veselības viedokļa. Tas nozīmē, ka normatīvo aktu prasības attiecībā uz darbu birojā ir vieglākas un vienkāršākas, bet sagatavojamo dokumentu apjoms – mazāks. Tomēr bez darba aizsardzības dokumentiem nevar iztikt – ja uzņēmumā vispār nav dokumentu vai tie ir neaktuāli, tad uzņēmumā netiek ievērotas darba aizsardzības prasības.
Darba drošība 15:57, 24. Apr. 2014
11.09.2013. Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senatoru kolēģija (Senāts) lietā Nr.A42874509 pieņēma rīcības sēdes lēmumu, kurā cita starpā tiek skaidrots, ka valdes locekļi ir tiesīgi pildīt dažādus pienākumus, nenodibinot darba tiesiskās attiecības ar sabiedrību.
Komerctiesības 11:23, 19. Feb. 2014
Ņemot vērā, ka 24.09.2013. Ministru kabinetā apstiprinātie grozījumi likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, kas paredz, ka no 2014.gada 1.janvāra par valdes locekli, kurš bez atlīdzības veic pienākumus kapitālsabiedrībā, būs jāveic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, izraisījuši lielu lasītāju neizpratni, Finanšu ministrija (FM) sagatavojusi skaidrojumu par šiem grozījumiem – to lasiet turpinājumā.
Svarīgi 11:40, 4. Okt. 2013
Sakiet, lūdzu, ja sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) vienīgais īpašnieks un valdes loceklis pilda gan valdes locekļa amatu, gan ārsta amatu, tad kāds līgums ir vajadzīgs (darba līgums par ārstu vai darba līgums ar valdes locekli, kurā norāda, ka papilddarbā tiek pildīti ārsta pienākumi)?
Dalībnieks un valdes loceklis 16:24, 10. Sep. 2013
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar mēbeļu ražošanu un ir noslēgusi līgumu par mēbeļu montāžu Anglijā. Pēc līguma darbs 1 mēnesim, darbu veikšana tiek pagarināta uz 2 mēnešiem. Sakiet lūdzu, vai šāds darbs jānoformē kā komandējums, vai darba brauciens?
Tiesības 15:42, 21. Aug. 2013
Vai pareizi saprotu, ka sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, vienīgais dalībnieks (īpašnieks) var nebūt valdes sastāvā, bet obligāti ir jābūt minētam kā šīs SIA darbiniekam?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:20, 15. Okt. 2012
Pēdējā laikā uzņēmumu vadītāji mēdz sūdzēties — grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji (turpmāk tekstā GPS) par grāmatvedības datu nodošanu elektroniski prasa papildu samaksu, sakot, ka dati pieder GPS.
Līgumi 12:18, 20. Sep. 2012
Reversās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtības ieviešana būvniecības nozarē bija visnotaļ atbalstāms un ilgi gaidīts notikums. Tas viesa cerības, ka, izmantojot reverso PVN maksāšanas modeli, būtiski tiks mazināts PVN izkrāpšanas gadījumu skaits būvniecībā par fiktīvi noformētiem un faktiski nenotikušiem darbiem. Tomēr šā gada pirmajās nedēļās esam saskārušies ar negaidītiem sarežģījumiem, kas fundamentāli apdraud jaunās kārtības dzīvotspēju un būtībā liek apšaubīt reversās PVN maksāšanas kārtības ieviešanas lietderību.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:47, 1. Feb. 2012
Viens no izplatītākajiem ar komercdarbību saistītu izmaksu optimizācijas veidiem ir darbaspēka un ar to saistīto nodokļu samazināšana. Daudzi komersanti līdz ar to izvēlas noņemt atbildības slogu par savu darbinieku nodokļu maksājumiem no saviem pleciem, un pārnest to uz pašiem darbiniekiem. Šī raksta mērķis ir salīdzināt nodokļu slogu darbiniekiem un pašnodarbinātajiem jeb saimnieciskā darba veicējiem, kā arī atbildēt uz jautājumu – vai vienmēr izvēle starp darba līgumu un uzņēmuma līgumu ir likumīgs uzņēmējiem piemērojamā nodokļu sloga samazināšanas mehānisms, un kādas ir iespējas šo nodokļu slogu samazināt.
Līgumi 16:10, 17. Jūn. 2010
Šis gads vairumam komersantu ir nozīmīgu pārbaudījumu laiks, kad spēju pastāvēt un nodarboties ar komercdarbību noteicis tas, cik racionāli un drosmīgi, izvērtējot ekonomisko pamatojumu, globālās ekonomikas recesijas laikā komersanti pieņem lēmumus un pakārto savu darbību esošajai situācijai. Apstāklis, ka šī gada pirmajos 7 mēnešos tiesās ir iesniegti 1370 maksātnespējas pieteikumi, kamēr pagājušajā gada šajā pašā laika posmā tikai 778, liecina, ka daudziem komersantiem nav izdevies pārdzīvot ekonomiskās nestabilitātes periodu.
Dalībnieks un valdes loceklis 10:17, 18. Aug. 2009
Šī raksta mērķis ir aprakstīt svarīgākos juridiskos un nodokļu jautājumus, kas ir aktuāli, lemjot par atlīdzības izmaksu komercsabiedrības valdes locekļiem – rezidentiem un nerezidentiem. Svarīgākie jautājumi, uz kuriem tiks rastas atbildes šajā rakstā ir – kādos gadījumos pietiek ar vienkāršu pilnvarojumu, kas izdots valdes loceklim, un kādos gadījumos ir jāslēdz darba līgums? Kā arī vai ar valdes locekli var slēgt uzņēmuma līgumu? Otrkārt, tiks apkopoti svarīgākie nodokļu maksāšanas aspekti atkarībā no valdes locekļa – nodokļu maksātāja, statusa, to būtiskākās atšķirības attiecībā uz nodokļu aprēķināšanas un maksāšanas pienākumu, atskaišu iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID), īpaši akcentējot izmaiņas, kuras stājās spēkā un ir piemērojamas ar 01.01.2010.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:01, 22. Feb. 2010
Saeimā pieņemtā jaunā Komerclikuma D daļa "Komercdarījumi" stāsies spēkā 01.01.2010. Komersantiem bija dots pietiekami daudz laika, lai pienācīgi iepazītos ar jauno komercdarījumu regulējumu, kā arī sagatavotos jaunajām tiesiskajām izmaiņām. Šajā rakstā tiks aplūkoti galvenie komercdarījumus raksturojošie principi, kas komersantiem turpmāk būtu jāņem vērā, slēdzot un izpildot dažāda veida komercdarījumus.
Komerctiesības 12:47, 8. Dec. 2009
Parādu piedzīšana ir viena no šā gada rudens modes tendencēm. Kreditori cenšas atrast efektīvākās parādu piedzīšanas metodes, parādnieki meklē radošus parādu neatdošanas risinājumus, bet likums paliek nemainīgs un neatkarīgi no vienu vai otru vēlmēm saka savu. Sevišķa neziņa par tiesisko regulējumu sastopama sfērā, ko dēvē par parādu piedzīšanu ārpustiesas ceļā. Tādēļ arī tapusi šī publikācija, lai vērstu uzmanību uz dažām parādu piedziņas prakses izpausmēm, it īpaši tiesiskajām attiecībām, kas rodas starp kreditoru un t.s. parādu piedzinēju.
Komerctiesības 22:41, 11. Nov. 2009
Nereti nākas dzirdēt, ka darba devēji uzrauga, kādas interneta vietnes darba laikā apmeklē darbinieks, kā arī, lai būtu drošs, ka darba laikā netiek slinkots, pārbauda darbinieka e-pastus. Raksta mērķis ir dot skaidrojumu, vai darba devēji vienmēr likumīgi uzrauga darbinieku interneta lietošanas paradumus un caurskata darba e-pastus.
Tiesības 21:36, 11. Okt. 2009
01.01.2010. spēkā stāsies jaunā daļa Komerclikumā (KCL), kas tiks veltīta komercdarījumu regulējumam. Pašlaik komersantiem ir dots gandrīz gads (no 07.01.2009., kad tika izsludināti grozījumi), lai pienācīgi sagatavotos jaunajām tiesiskajām izmaiņām.
Komerctiesības 09:27, 1. Sep. 2009
Franšīzes izmantošanai Latvijā līdz 2009.gadam nebija speciāli izstrādātas tiesību bāzes. Franšīzes kā komercdarījuma veida speciālais normatīvais regulējums pirmo reizi Latvijā parādījās Komerclikumā ar 19.12.2008. likumu "Grozījumi Komerclikumā", papildinot Komerclikumu ar atsevišķu D daļu "Komercdarījumi".
Līgumi 13:35, 30. Jūl. 2009