Ja ārvalstu nodokļu administrācija savas valsts uzņēmumam veic transfertcenu korekcijas, kas palielina ar nodokli apliekamo ienākumu, attiecīgi otrā valstī būtu veicama pretēja korekcija, lai novērstu šīs summas dubulto aplikšanu ar nodokli. Ja otrā valsts ir Latvija, dubultā uzlikšanas novēršana šādos gadījumos veicama, izmantojot savstarpējās saskaņošanas procedūru jeb Mutual Agreement Procedure. Apskatām, kā novērst nodokļu dubulto uzlikšanu, izmantojot savstarpējās saskaņošanas procedūru.
Saistītās personas 06:00, 9. Okt. 2024
Birojā atskan telefona zvans. Klausulē kādas sievietes balss, kura stāsta, ka viņai pieder komercsabiedrība, kura šobrīd veic dzīvojamās mājas būvniecību ar mērķi to tālāk izīrēt... “Izīrēt vai iznomāt?” pārtraucu es… “Izīrēt!” atbild viņa. “Īstermiņā vai ilgtermiņā?” jautāju es. “Kāda šķirba? Ilgtermiņā!” atcērt viņa. “Šķirba – VID uzrēķina summā,” atbildu viņai.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 28. Aug. 2024
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Aplūkosim kādu tieslietu, kura nupat tiesā tiks skatīta jau sesto reizi. Lieta ir par pievienotās vērtības nodokļa korekciju, kuru Valsts ieņēmumu dienests veica darījumā starp saistītajām personām, apšaubot darījuma norisi un vērtību. Kādus secinājumus varam izdarīt?
Nodokļi 06:00, 19. Jūn. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Vai kopā ar pakalpojumu izsniegta dāvana jāuztver kā vienots pakalpojums vai kā divi dažādi darījumi? Ko var un ko nevar uzskatīt par vienotu pakalpojumu? Šie jautājumi ir svarīgi, lai pareizi piemērotu pievienotās vērtības nodokli. Apskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu un Latvijā esošo praksi, piemērojot pievienotās vērtības nodokli dāvanām!
Senāts 2022.gada 31.augustā pieņēma spriedumu lietā SKA-198/2022 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) nomaksu pie atsavināšanas darījuma atcelšanas starp Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un privātpersonu. Šajā rakstā – par to, kas tika pieņemts un kāds bija sprieduma pamatojums.
Nodokļi 06:00, 3. Mai. 2023
Kopš pagājušā gada vidus Valsts ieņēmumu dienestam ir noteiktas tiesības publiskot informāciju par sabiedrībai nozīmīgiem dienesta pieņemtajiem lēmumiem. Kā šī publiskā informācija izskatās un ko tā spēj pateikt par uzņēmumu? Ieskatīsimies arī, kādi mēdz būt apsvērumi, lai atteiktu pievienotās vērtības nodokļa atmaksu uzņēmumiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Mai. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
Vasaras periodā Eiropas Savienības Tiesa ir izskatījusi vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu. Aplūkosim dažus spriedumus saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem un vienu – ar preču piegādēm, kuru atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas nodokļu maksātājiem.
Nodokļi 06:00, 23. Sep. 2022
Neatkarīgi no tā, vai uzņēmums tiek pirkts vai pārdots, ir rūpīgi jāizpēta un jāapsver nodokļu jautājumi, analizējot vēsturiskos un iespējamos nākotnes fiskālos riskus. Līdz ar nodokļu normatīvo aktu nepārtrauktu attīstību ir būtiski pieaugusi arī transfertcenu aktualitāte un tās loma uzņēmuma pirkšanas un pārdošanas darījumos uzņēmumu grupām ar saistītām pusēm.
Finanšu vadība 06:00, 28. Sep. 2022
Vai jāmaksā nodokļi par dāvinājumu, kas tiek veikts starp Latvijas uzņēmumu – privātskolu, PVN maksātāju Latvijā – un Vācijas uzņēmumu – privātskolu, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju Vācijā –, vai arī tas uzskatāms par Latvijas tēla popularizēšanu, kas nerada nodokļu saistības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 23. Sep. 2021
No Eiropas Savienības Tiesas 2022. gada marta un aprīļa prejudiciālajiem nolēmumiem sīkāk apskatīsim trīs lietas, kas saistītas ar pievienotās vērtības nodokli.
Nodokļi 06:00, 10. Jūn. 2022
Izskatīsim vienu no 2022. gada sākumā Eiropas Savienības Tiesas pieņemtajiem lēmumiem, kurā tika skatīts jautājums, vai nodokļa maksātājs bija tiesīgs piemērot pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojumu ūdensdziedniecības centra sniegtajiem pakalpojumiem.
Nodokļi 06:00, 29. Apr. 2022
Robeža starp pirkumiem saimnieciskās darbības vajadzībām un nesaimnieciskiem pirkumiem bieži vien ir visai nekonkrēta. Vai cena par kādu pirkumu var būt izšķirošais kritērijs, lai noteiktu, vai šis pirkums ir noticis uzņēmuma saimnieciskās darbības vajadzībām? Kādam ir jābūt labumam uzņēmējdarbībai no šī pirkuma? Ja runa ir par reklāmas izmaksām – vai reklāmai jābūt īpaši adresētai potenciālajam mērķa tirgum? Kā uzņēmumam pamatot pirkuma saikni ar tā darbību? Izanalizēsim Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 30. Mar. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Ik pa laikam dzirdamas publiskas sūdzības par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieņemto lēmumu saturu un pamatu. Tiesa, medijos savu viedokli parasti vienmēr ir paudis uzņēmējs, bet iestāde, atsaucoties uz tiesiskā regulējumā noteiktu aizliegumu komentēt pieņemto lēmumu, klusējusi, kas radījis asas diskusijas par publiskā dialoga nepieciešamību un VID pieņemto lēmumu caurskatāmības uzlabošanu. Tagad situācija ir mainīta.
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Okt. 2021
Vai Valsts ieņēmumu dienests var vienpersoniski konstatēt, ka notikusi uzņēmuma pāreja, un uz sava lēmuma pamata piedzīt nodokļus no uzņēmuma ieguvēja? Vai Valsts ieņēmumu dienests var atteikties noslēgt vienošanos par nodokļu parāda samaksas kārtību? Izskatīsim Latvijas Republikas Senāta lēmumu, kurā formulētas vairākas nodokļu maksātājiem būtiskas atziņas!
Nodokļi 07:00, 24. Sep. 2021
Lai gan vasaras vidus – jūlijs un augusts – parasti nav tik “ražīgs” arī Eiropas Savienības institūcijās, tomēr nav arī gluži tā, ka darbs vispār nenotiek. Arī Eiropas Savienības Tiesā šajā periodā ir pieņemti pāris nolēmumi, par kuriem ir vērts uzzināt ko vairāk.
Nodokļi 07:00, 29. Okt. 2021
Šoreiz plašāk izskatīsim divus aktuālus Eiropas Savienības Tiesas spriedumus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā: vienu par samazinātās likmes piemērošanu ēdināšanas pakalpojumiem, otru – par tiesībām uz priekšnodokli, uzsākot bankrota procedūru.
Nodokļi 07:00, 1. Sep. 2021
Transfertcenu pārbaudēs lielākā uzmanība parasti tiek pievērsta uzņēmuma peļņai un tās sadalei starp uzņēmuma grupas valstīm ar mērķi – pareizi piemērot nodokļus katrā valstī. Aplūkosim dažus piemērus no starptautiskās tiesu prakses, kas ilustrē, kādi transfertcenu riski var iestāties uzņēmumu grupas restrukturēšanas gadījumā.
Finanšu vadība 07:00, 25. Aug. 2021
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Sadarbība ar Valsts ieņēmumu dienestu tā veiktā audita laikā var ietaupīt gan laiku, gan nervus, gan naudas. Kā apliecinājums tam kalpo arī pērnā gada nogalē pieņemtais Senāta spriedums. Aplūkosim to!
Nodokļi 07:00, 26. Mar. 2021
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 2020. gada 4. septembrī pasludinājis spriedumu lietā SKA-383/2020 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu ienākumam, kas gūts no nekustamā īpašuma ieguldīšanas kapitālsabiedrības pamatkapitālā. Izskatīsim svarīgākās atziņas!
Nodokļi 07:00, 29. Jan. 2021
Ja nodokļu maksātājs nav apmierināts ar audita rezultātā Valsts ieņēmumu dienesta pieņemto lēmumu, tam ir tiesības nodot jautājumu izskatīšanai vēlreiz, iesniedzot apstrīdēšanas iesniegumu iestādes ģenerāldirektoram. Bet kā rīkoties, ja arī ģenerāldirektora lēmums joprojām nav labvēlīgs?
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Nov. 2020
Šoreiz izskatīsim Latvijas tiesu praksē nesen izskatītu muitas lietu – Senāta 2020. gada 28. maija spriedumu lietā SKA-54/2020. Tajā izvērtēta virkne apstākļu: pareiza muitas procedūras – ievešana pārstrādei – piemērošana, muitas parāda rašanās, ja netiek ievērota procedūra, un tas, vai muitas parāds ietver arī pievienotās vērtības nodokli.
Nodokļi 07:00, 14. Sep. 2020
Vai var atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par izdevumiem, kas rodas saistībā ar darbinieku nosūtīšanu? Izskatīsim vienu no jaunākajiem Eiropas Savienības Tiesas lēmumiem!
Nodokļi 07:00, 5. Aug. 2020
Kā veidojas hibrīdneatbilstības? Kādi bija pirmsākumi cīņai pret tām un kā tapa Eiropas Savienības direktīvas un Latvijas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma regulējums, ar ko hibrīdneatbilstības tiek novērstas? Par to – šajā publikācijā!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:24, 22. Jūl. 2020
Cerīgi! Valsts ieņēmumu dienests restartē savu komunikāciju ar nodokļu maksātājiem jeb klientiem – atbilstoši mājas lapā formulētajai vīzijai uzraugošā iestāde ir ceļā uz tādu pārvaldi, kas orientēta uz sadarbību ar klientu. Ko tas nozīmē un kā tas uzlabos sadarbību ar uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2020
Lai nodrošinātu pabalsta saņemšanas iespējas arī tām pašnodarbinātajām personām, kurām pēdējā laikā bijuši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veikti nodokļu nomaksas uzrēķini, tai skaitā nokavējuma naudas un soda naudas, un kuras uz iesnieguma iesniegšanas brīdi savas saistības ar VID ir nokārtojušas, valdība 28. aprīļa sēdē lēma atbalstīt Kultūras ministrijas priekšlikumu paplašināt pašnodarbināto personu loku, kuras var pretendēt uz dīkstāves pabalstu Covid-19 izraisītās ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 11:25, 29. Apr. 2020
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta redzeslokā.
Finanšu vadība 07:00, 27. Mai. 2019
Lai izpildītu normatīvo aktu pienākumus, Valsts ieņēmumu dienests īsteno dažādus nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, sākot no tādiem, kuru norise līdz noteiktam brīdim nodokļu maksātājam varētu palikt nepamanīta, līdz nopietnām pārbaudēm, kurās nodokļu maksātāja piedalīšanās ir obligāta. Šoreiz plašāk par tematiskajām pārbaudēm!
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2020
2018.gada novembrī un decembrī publicēti vairāki interesanti Eiropas Savienības Tiesas nolēmumi, kas skar Eiropas Savienības dalībvalsts tiesības veikt pievienotās vērtības nodokļa uzrēķinu, pamatojoties uz aplēsēm par ieņēmumu apmēru konkrētās saimnieciskās darbības nozarēs (lieta C-648/16) un par atskaitāmo priekšnodokli, kurš noteikts, pamatojoties uz ekspertu aplēsēm par materiālu un citu resursu patēriņu nekustamā īpašuma celtniecībā (lietaC‑664/16).
Nodokļi 07:00, 26. Apr. 2019
Komandējumu noteikumos norādīto kompensāciju normu, kas saistītas ar darba braucieniem, mērķis nav ierobežot kompensāciju izmaksas darbiniekiem, bet gan nošķirt neapliekamus ienākumus no apliekamiem – šāds secinājums izriet no Senāta 2019. gada 30. septembra sprieduma lietā SKA‑20/2019. Izskatīsim to!
Darba tiesības 07:00, 11. Mar. 2020
2018.gada oktobrī ir publicēts Eiropas Savienības Tiesas nolēmums lietā Nr.C-153/17, kurā sniegti kritēriji, uz kuriem nodokļa maksātājam būtu jāpamatojas, izvēloties metodi atskaitāmā priekšnodokļa aprēķināšanai, ja tas veic ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus un neapliekamus darījumus.
Nodokļi 07:07, 11. Mar. 2019
Fiziska persona izīrē sev piederošu īpašumu, nomas līgumu reģistrējot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un maksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā. Kā šādā gadījumā piemērojams pievienotās vērtības nodoklis (PVN)? No kuras summas maksājams IIN – no nomas maksas ieņēmumiem bez PVN vai tomēr ar PVN? Diemžēl nodokļu konsultantu viedoklis un VID viedoklis šajā jautājumā ir atšķirīgs.
Nodokļi 11:50, 13. Dec. 2019
Ko par transfertcenu riskiem varam uzzināt no tiesā izskatītajiem nodokļu strīdiem? Lai gan nepretendējam uz visaptverošu transfertcenu strīdu analīzi, šajā publikācijā sniedzam ieskatu izplatītos transfertcenu strīdu jautājumos, kā arī citās interesantās tieslietās, kurās paustas noderīgas atziņas.
Nodokļi 07:00, 10. Jūl. 2019
Šajā rakstā apkopoti vairāki nozīmīgi Augstākās tiesas Senāta nolēmumi nodokļu lietās. Šīs tiesu atziņas ir ļoti būtiskas, jo tiesas veiktajā darījumu apstākļu izvērtējumā cita starpā ir saskatāms arī ieteikums par to, kā uzņēmējiem pareizi rūpēties par savu darījumu dokumentēšanu, lai arī pēc trīs un vairāk gadiem spētu pierādīt savus labticīgos nolūkus un pamatotu veikto darījumu īstumu.
Nodokļi 07:00, 20. Mai. 2019
Šogad daudzi nodokļu maksātāji, sagatavojot gada ienākumu deklarācijas par 2018.gadu, ieraudzīja, ka ir valstij parādā iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas radies pārāk liela prognozētā mēneša neapliekamā minimuma dēļ. Šobrīd veikti grozījumi normatīvajos aktos. Vai problēma ir atrisināta?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 30. Apr. 2019
2018.gada 19.decembrī Eiropas Savienības Tiesa (EST) pasludināja spriedumu lietā C-422/17 par brīdi, kad jāaprēķina pievienotās vērtības nodoklis, ja ceļojumu aģentūra, uz kuru attiecas īpašais režīms ceļojumu aģentūrām, saņem avansu par ceļojuma pakalpojumu, ko tā sniedz ceļotājam. Šajā publikācijā – par EST atziņām un to piemērošanu praksē.
Nodokļi 07:00, 1. Mar. 2019
Pēc personas maksātnespējas procesa pasludināšanas un ieraksta izdarīšanas maksātnespējas reģistrā kreditori ir tiesīgi administratoram pieteikt savus prasījumus. Atbilstoši Maksātnespējas likuma (ML) 74.panta 1.daļai administrators pārbauda kreditoru prasījumu pamatotību un atbilstību normatīvo aktu prasībām. Savukārt saskaņā ar ML 75.panta 1.daļu administrators var pilnībā vai daļēji neatzīt kreditora prasījumu, par kuru ir strīds starp parādnieku un kreditoru.
Nodokļi 07:00, 30. Jan. 2019
Statistika jau daudzus gadus nemainīgi apstiprina: ja Valsts ieņēmumu dienests (VID) nolēmis veikt nodokļu auditu, aptuveni 95% gadījumu tas noslēgsies ar uzrēķinu.
Saimnieciskā darbība 08:00, 15. Nov. 2017
Valsts ieņēmumu dienesta izdotajā un 26.07.2018. aktualizētajā informatīvajā materiālā “Par PVN piemērošanu preču eksportam/importam un ar tranzīta pārvadājumiem saistītiem pakalpojumiem” publicētie skaidrojumi ir izsaukuši neizpratni mūsu lasītāju vidū, tāpēc vaicājām VID skaidrojumus par informatīvajā materiālā pausto informāciju pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā transporta pakalpojumiem. Publicējam lasītāja jautājumus un VID atbildi, kas, jāatzīst, šoreiz ir gana atturīga. Aicinām lasītājus iesaistīties diskusijā!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:34, 21. Sep. 2018
2018.gada martā un aprīlī Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma 3 prejudiciālos nolēmumus par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu un Eiropas Savienības Padomes Direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (PVN direktīva) normu interpretāciju. Katrs spriedums ir interesants un aplūkošanas vērts.
Nodokļi 07:00, 13. Jūn. 2018
Nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas vairākas iespējas, lai gan fiziskajām, gan juridiskajām personām, kam izveidojušies nodokļu parādi, atvieglotu labprātīgu nodokļu parādu samaksu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:10, 21. Jūl. 2017
Fiziskajai personai, kas nav darbinieks (nav darba attiecību, nav uzņēmuma līguma, tikai vienreizējs pasākums), kā pateicība izsniegta dāvanu karte, piemēram, par dalību foto sesijā. Dāvanu kartes vērtība ir 50 EUR. Par dāvanu kartes nodošanu ir noformēts pieņemšanas - nodošanas akts, bet aktā nav minēts personas kods. Vai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) ir jāmaksā no 50 EUR vai arī jārēķina tā, lai, piemērojot IIN, 50 EUR būtu neto summa? Vai šajā gadījumā ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Grāmatvedība 08:00, 21. Jūl. 2017
Aplūkojot pieejamo tiesas nolēmumu skaitu, secināms, ka 2018.gada janvāris un februāris nav bijis Eiropas Savienības Tiesai (EST) ražīgs laiks, jo šajā periodā publicēti tikai 3 spriedumi par pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2 prejudiciālie nolēmumi saistīti ar ļoti specifiskiem nodokļa piemērošanas aspektiem, tāpēc šoreiz sīkāk aplūkošu tikai 1 nolēmumu, kurš varētu būt saistošs PVN maksātājiem, kas sniedz pakalpojumus.
Nodokļi 07:00, 30. Apr. 2018
Aptuveni pēdējā vai pusotra gada laikā tiesu praksē izdarīti jauni secinājumi un ieviestas jaunas tendences nodokļu lietās, turklāt vairākos jautājumos mainīta esošā judikatūra un pieņemti nodokļu maksātājiem labvēlīgi spriedumi. Aplūkošu priekšrocības, kas ieviestas ar jaunāko tiesu praksi, kā arī atziņas, kas turpmāk var radīt pārpratumus.
Nodokļi 08:00, 17. Mai. 2017
Šī gada sākumā, 16.01.2018., Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments pieņēma teju vai skandalozu spriedumu muitas tiesībās. Tiesa spriedumā lietā Nr.SKA-4/2018 atcēla Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu, ar kuru Latvijas sabiedrībai uzrēķināts papildu muitas nodoklis un ar to saistīti maksājumi. Paredzams, ka šis spriedums ieviesīs izmaiņas VID praksē, kurā līdz šim ierasts diezgan formāli "atrakstīties" par neiespējamību piemērot kādu no muitas vērtības noteikšanas metodēm.
Komerctiesības 07:00, 5. Apr. 2018
Saistībā ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums) radušās vairākas neskaidrības, kā pareizi traktēt un grupēt ar saimniecisko darbību saistītās un nesaistītās izmaksas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:28, 22. Mar. 2018
2017.gads pagājis nodokļu reformas zīmē, un lielākās pārmaiņas sagaida tiešo nodokļu jomu. Tomēr arī Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums) nav palicis neskarts, šajā gadā likumā veicot grozījumus pat 3 reizes: 20.aprīlī, 27.jūlijā un 22.novembrī.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 8. Jan. 2018
Maijā noslēgts pakalpojuma līgums par 1000 EUR bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). SIA – pakalpojuma sniedzējs – nav sasniedzis 50 000 EUR ieņēmumu slieksni un nav reģistrējies kā PVN maksātājs. Maijā SIA atbilstoši minētā līguma nosacījumiem izraksta avansa rēķinu par 200 EUR. Augustā SIA sasniedz 50 000 EUR ieņēmumu slieksni un reģistrējas kā PVN maksātājs. Pēc pakalpojuma sniegšanas 29.09.2017. SIA izraksta nodokļa rēķinu par atlikušo summu – 800 EUR plus 168 EUR (PVN 21% apmērā), kopā – 968 EUR. Vai SIA ir rīkojusies pareizi, izrakstot nodokļa rēķinu par atlikušo līguma summu un piemērojot PVN tikai šiem 800 EUR?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:20, 14. Nov. 2017
Ceturtdien, 26.oktobrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", ar kuriem plānots ieviest būtiskas izmaiņas transfertcenu dokumentācijas sagatavošanā darījumos ar saistītajām personām.
Likumdošana 09:00, 27. Okt. 2017
Kā zināms, no 01.01.2018. būtiski mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķina koncepcija, tādēļ, aizpildot nodokļa deklarāciju par 2017.gadu, ir jāzina, kā tajā ietvertā informācija var ietekmēt turpmāko UIN aprēķinu un līdz ar to arī budžetā maksājamo vai nemaksājamo summu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 6. Nov. 2017
Darījumos ar nerezidentiem nereti tiek pieļautas neprecizitātes, kā rezultātā Latvijā reģistrētai komercsabiedrībai var nākties maksāt papildu nodokli. Tomēr, pareizi strukturizējot darījumu un noformējot atbilstošus dokumentus, no nodokļu uzrēķiniem var izvairīties.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 23. Nov. 2016
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Līdz augusta beigām Latvijas uzņēmumiem, kas ietilpst starptautiskās uzņēmumu grupās ar vispasaules apgrozījumu virs 750 milj. eiro, būs jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID), vai tie līdz 31.12.2017. iesniegs starptautisko uzņēmumu grupu pārskatu par katru valsti jeb SUG pārskatu (country-by-country reporting).
Citi 08:00, 26. Jūl. 2017
Profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana (PCTA) Latvijā ir obligāta jau vairāku profesiju pārstāvjiem, un no šī gada 1.jūlija spēkā stāsies grozījumi likumā "Par grāmatvedību”, kas paredz šo apdrošināšanu kā obligātu arī ārpakalpojuma grāmatvežiem. Šie grozījumi ir aktuāli arī tiem ārpakalpojuma grāmatvežiem, kas sniedz grāmatvedības pakalpojumus saviem saistītiem uzņēmumiem.
Svarīgi 10:00, 16. Jūn. 2017
Lai gan par šo tēmu rakstīts daudz, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību pamatota vai pilnīgi nepamatota ierobežošana par nodokļu maksātāja darījumiem joprojām ir biežākais audita uzrēķinu iemesls Latvijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 18. Apr. 2017
Kā ierasts, Eiropas Savienības Tiesā ir daudz lietu par strīdiem pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā. Arī 2016.gada nogalē publicēti vairāki interesanti spriedumi un prejudiciālie nolēmumi. Par vienu no tiem – 08.12.2016. spriedumu lietā Nr.C-208/15 – vēlētos informēt nodokļu maksātājus, un īpaši interesants šis spriedums varētu būt lauksaimniecības tehnikas un lauksaimniecības ražošanai nepieciešamo materiālu vairumtirgotājiem, kas vienlaikus ar šo preču pārdošanu izsniedz pircējiem aizdevumus preču iegādei.
Nodokļi 08:00, 22. Mar. 2017
Ārpakalpojuma grāmatvedim no 1.jūlija ir pienākums apdrošināt savu civiltiesisko atbildību par profesionālās darbības vai bezdarbības rezultātā nodarītajiem zaudējumiem, un profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas minimālais atbildības limits nedrīkst būt mazāks par 3000 EUR.
Grāmatvedība 08:00, 20. Apr. 2017
Šobrīd profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana (PCTA) Latvijā ir obligāta jau vairāku profesiju pārstāvjiem, un no šī gada 1. jūlija spēkā stāsies grozījumi likumā "Par grāmatvedību", kas paredz šo apdrošināšanu kā obligātu arī ārpakalpojuma grāmatvežiem.
Svarīgi 08:30, 31. Mar. 2017
Mūsu uzņēmumā 2016.gada janvārī beidzās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) audita procedūra. Tika pārbaudīts uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) par 2014.gadu un 2015.gada pirmo pusi. Audita rezultātā netika atzīti daži darījumi. Kopējā audita laikā aprēķinātā summa sastāda 13 000 EUR.
Grāmatvedība 09:01, 2. Mar. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ar gandarījumu atzīmē, ka pēdējā gada laikā ir novērojama pozitīva tendence nodokļu strīdu risināšanā. Arvien vairāk nodokļu maksātāji izvēlas alternatīvu nodokļu strīdu risināšanas veidu, proti, slēdz vienošanās līgumus ar VID.
Svarīgi 15:26, 4. Feb. 2016
Kā uzņēmumam rīkoties un kādas pievienotās vērtības nodokļa sekas rodas (atskaitītais priekšnodoklis), ja daļa uzņēmuma grāmatvedības attaisnojuma dokumentu ir nozagti vai uzglabājot ir neatgriezeniski sabojāti?
Saimnieciskā darbība 08:00, 19. Sep. 2016
Sabiedrība iegādājās projektu nekustamā īpašuma celtniecībai. Vai valsts budžetā ir jāatmaksā iepriekš atskaitītais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) par šo projektu, ja projekts netika realizēts un zemes gabals, uz kura bija plānota celtniecība, tiek pārdots bez PVN?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 28. Jūl. 2016
Uzņēmumam audita rezultātā papildus aprēķināti nodokļi – pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), kā arī soda nauda un nokavējuma nauda. Kā šie uzrēķini ir jāatspoguļo grāmatvedībā un, gadu noslēdzot, - gada pārskatā un UIN deklarācijā? Viss ir saprotami par soda un nokavējuma naudām - tās uzrādīsim UIN deklarācijas 05.rindā. Bet kur uzrādīt papildus aprēķinātos nodokļus? Arī tajā pašā rindā?
Grāmatvedība 17:45, 17. Jūn. 2015
13.10.2015. likumā par "Par nodokļiem un nodevām" stājās spēkā grozījumi, kas nodokļu maksātājiem nosaka pienākumu līdz 01.05.2016. iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) informāciju par aktuālo saimnieciskās pamatdarbības veidu atbilstoši NACE kodam.
Saimnieciskā darbība 13:14, 22. Apr. 2016
Uzņēmums nomā sporta zāli, kurā darbinieki spēlē basketbolu reizi vai 2 reizes nedēļā. Ir arī basketbola komanda, kas piedalās sacensībās, tādējādi sacensībās tiek reklamēts uzņēmuma vārds. Kā šos izdevumus noformēt? Vai drīkst atskaitīt pievienotās vērtības nodokli (PVN) kā priekšnodokli? Kā izdevumus atspoguļot uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:01, 25. Feb. 2016
Valsts ieņēmumu dienesta audita uzsākšana uzņēmumā daudziem uzņēmējiem saistās ar lielām galvassāpēm un nepatikšanām. Lielākajā daļā gadījumu process patiešām ir nepatīkams, ar augstu papildu maksājamo nodokļu un soda naudu risku, tomēr savlaicīgas darbības audita laikā patiešām var novērst negatīvās sankcijas. Kā visefektīvāk rīkoties audita laikā un kādām metodēm taisnību meklēt pārsūdzības instancēs – par to daži praktiski padomi šajā rakstā.
Nodokļi 09:00, 24. Feb. 2016
Uzņēmumam, sagatavojot gada pārskatu un veicot grāmatojumus par saimnieciskajām darbībām, kuras tieši nav saistītas ar uzņēmuma komercdarbības funkciju pildīšanu, ir jāpievērš īpaša uzmanība izdevumus pamatojošiem dokumentiem, jo pretējā gadījumā pastāv būtisks risks saskarties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piemērotu papildu nodokļu maksājumu uzrēķinu.
Nodokļi 17:03, 7. Okt. 2014
Uzņēmums nodarbojas ar izdevējdarbību. Tajā strādā 5 algoti darbinieki, kuri saņem valstī noteikto minimālo algu. Vienlaikus ar darbiniekiem ir noslēgti arī autora līgumi, un viņi saņem autoratlīdzības, kas 6-7 reizes pārsniedz minimālās algas apmēru. Skaidri redzams, ka šinī situācijā ir finanšu atkarības pazīmes. Kā šādā gadījumā autoratlīdzībām piemērot nodokļus?
Tiesības 13:32, 8. Sep. 2014
Šodien, 26.septembrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV septembra izdevums Nr.9 (10)! Septembra numurā lasiet:
Svarīgi 09:30, 26. Sep. 2014
Šī gada 1. februārī Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departaments pieņēma spriedumu (lietas Nr. A42935209), ar kuru ir atzītas nodokļu maksātāju tiesības saņemt kompensāciju no valsts par naudas līdzekļiem, kas ir bijuši valsts rīcībā, kamēr nodokļu maksātājs ir tiesājies ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par tā lēmuma atcelšanu.
Nodokļi 09:39, 20. Mai. 2013
11.09.2013. Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta senatoru kolēģija (Senāts) lietā Nr.A42874509 pieņēma rīcības sēdes lēmumu, kurā cita starpā tiek skaidrots, ka valdes locekļi ir tiesīgi pildīt dažādus pienākumus, nenodibinot darba tiesiskās attiecības ar sabiedrību.
Komerctiesības 11:23, 19. Feb. 2014
Jau pagājušas vairāk kā 90 dienas kopš spēkā ir likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) 8.panta 2.7 daļa, kas attiecībā uz avansiem, kuri izsniegti pēc 2012.gada 31.decembra, nosaka, ka izsniegto skaidrās vai bezskaidrās naudas avansu var pielīdzināt ienākumam no algotā darba, ja par to vai tā daļu nav veikts norēķins 90 dienu laikā pēc komandējuma beigām, bet pārējos gadījumos – 90 dienu laikā no skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izsniegšanas dienas. Savukārt, par avansiem, kuri izsniegti līdz 2012.gada 31.decembrim, jānorēķinās līdz 2013.gada 30.jūnijam, jo no 2013.gada 1.jūlija arī tie tiks pielīdzināti ienākumam no algotā darba, no kura jāmaksā 24% IIN. Un, kā jau no algas ienākuma, maksājamas arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:28, 10. Apr. 2013
Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas novēršana jau ilgāku laiku ir bijusi viena no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbības prioritātēm. Lai to īstenotu, VID vairāku gadu laikā ir veicis veselu pasākumu kompleksu efektīvas kontroles sistēmas iedzīvināšanai – PVN deklarācijās iekļaujamā informācija ir papildināta, pieprasot uzrādīt gan sniegtos, gan saņemtos darījumus, VID ir iegādājies speciālu programmatūru, kas ļauj laicīgi konstatēt nesakritības ar darījumu partneriem, kā arī veic regulāras kontroles procedūras, tajā skaitā informējot nodokļu maksātājus par savās sistēmās konstatētajām nesakritībām. Daudzi uzņēmumi ir saņēmuši VID vēstules ar lūgumu sniegt paskaidrojumus par atsevišķiem darījumiem ar šaubīgiem darījumu partneriem, tajā skaitā arī vēstules ar lūgumiem izslēgt konkrētus darījumus no uzrādītā priekšnodokļa.
Nodokļi 12:54, 19. Feb. 2013
No 01.01.2013. stājas spēkā jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums), kas jāpiemēro darījumiem, kas tiek veikti 2013.gadā. Līdz ar to deklarācija janvārī par decembri būs jāiesniedz pēc iepriekšējās kārtības.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:17, 28. Dec. 2012
Saeima 17.10.2013. pirmajā lasījumā pieņēma likumprojektu Par valsts budžetu 2014.gadam un ar to saistītos 38 likumu grozījumus, tajā skaitā gandrīz visos nodokļu likumos. Daudzas nodokļu likumu grozījumos ietvertās normas jau izraisījušas plašu rezonansi, piemēram, iecere uzlikt pienākumu maksāt t.s. darba algas nodokļus no minimālās algas par vismaz vienu valdes locekli, ja kapitālsabiedrībai nav algotu darbinieku un tās apgrozījums iepriekšējā gadā pārsniedzis EUR 7000, vai nodoms uzlikt minimālo iedzīvotāju ienākuma nodokļa, uzņēmumu ienākuma nodokļa vai mikrouzņēmumu nodokļa maksājumu EUR 50 apmērā, ja nav algotu darbinieku vai pašnodarbinātais neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas.
Saimnieciskā darbība 11:45, 22. Okt. 2013
Nodokļu jomā šobrīd lielākā ažiotāža nenoliedzami ir ap Valsts ieņēmumu dienesta (VID) uzrēķiniem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas lietās, galvenokārt, divu apsvērumu dēļ – pirmkārt, šobrīd šī tēma ir vispopulārākā VID auditos vērtētā problēma un, otrkārt, pēdējos divos mēnešos PVN krāpšanas lietas ir nonākušas arī līdz Augstākās tiesas Senātam (turpmāk - Senāts), un Senāta spriedumi norāda uz nepilnībām šo lietu analīzē no VID puses un zemākās instances tiesās.
Nodokļi 07:57, 2. Jūl. 2013
Turpinām 04.07.2012. publikāciju Darbinieku nosūtīšana darbam ārvalstīs. Šajā publikācijā lasiet par svarīgākajiem darbinieku darba samaksai piemērojamiem nodokļu jautājumiem, kas ir jāņem vērā darbinieku nosūtīšanas gadījumā.
Tiesības 10:02, 9. Jūl. 2012
Jau pirms kāda laika aktualizējies jautājums par transferta cenu dokumentēšanu, kam par pamatu bija grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām". Saskaņā ar grozījumiem no 2013. gada 1. janvāra sabiedrībai, kuras neto apgrozījums pārsniedz 1 miljonu latu un darījumu vērtība ar saistīto uzņēmumu pārsniedz 10 000 latu gadā, ir nepieciešams sagatavot noteikta satura dokumentāciju, kas pamato darījumos ar saistītajām personām piemērotās cenas. Papildus minētajam ar grozījumiem tika ieviesta iespēja noslēgt vienošanos ar nodokļu administrāciju par piemērojamo transferta cenu.
Līgumi 16:21, 4. Jan. 2013
Ārvalstu sabiedrības nereti izvēlas uzsākt saimniecisko darbību Latvijā ar pārstāvja vai tirdzniecības aģenta starpniecību, piemēram, pilnvarojot pārstāvi to vārdā slēgt preču piegādes līgumus, nomaksāt nodokļus un izpildīt citas saistības. Tomēr sastopami arī gadījumi, kad ārvalsts sabiedrības pārstāvis tās vārdā neoficiāli vienojas par līgumu noteikumiem un saņem atlīdzību par sniegtajiem pakalpojumiem bez nodokļu nomaksas Latvijā. Lai gan abos gadījumos ārvalsts sabiedrībai veidojas pastāvīgā pārstāvniecība (PP) Latvijā, par kuras gūto ienākumu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), nepastāvot īpašiem pretizvairīšanās pasākumiem, ārvalsts sabiedrības nereti spēj paslēpties aiz ārzonu vai citu jurisdikciju priekškara. Likuma Par nodokļiem un nodevām (Likums) jaunie noteikumi šo situāciju daļēji risina, paredzot īpašu pretizvairīšanās normu attiecībā uz ārvalstu sabiedrību pārstāvjiem Latvijā.
Citi 09:00, 3. Dec. 2012
Mēs, dzīvokļu īpašnieku biedrība (neesam pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) noslēdzam līgumu ar būvuzņēmēju (SIA, PVN maksātājs) par vienkāršoto renovāciju (saņemta būvatļauja). Līgumā rakstīts: līguma cena - 98 000 Ls ar PVN 0% saskaņā ar likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) 13.6 pantu. Kādas nodokļu sekas varētu būt biedrībai un pašam būvuzņēmējam?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:05, 5. Nov. 2012
Likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN) ir izdarīti arī ļoti būtiski papildinājumi (stājās spēkā 26.07.2012.), kas svarīgi ir nodokļu maksātājam biznesa partnera izvēlē. Līdz šim nodokļu maksātājam nebija nekādu iespēju uzzināt par darījuma partnera godprātību attiecībā pret valsti. Un tādejādi daudzi uzņēmēji ir gan piekrāpti, gan saņēmuši nepamatotus sodus par sadarbību ar negodīgiem nodokļu maksātājiem. Šobrīd būs iespēja pārtraukt arī darījuma attiecības. Ja nodokļu maksātājs ir negodīgs pret valsti, tas būs negodīgs arī pret savu biznesa partneri. Izņēmuma gadījumi nav tik daudz sastopami.
Saimnieciskā darbība 09:13, 5. Okt. 2012
2012. gada 21. jūnijā tika pieņemti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", saskaņā ar kuriem nodokļu maksātājiem, kuru apgrozījums pārsniedz 1 miljonu latu un darījums ar saistītu uzņēmumu ir vērtībā virs 10 000 latiem, būs jāsagatavo transferta cenu dokumentācija atbilstoši grozījumiem.
Saistītās personas 14:45, 3. Aug. 2012
2012.gada 21.jūnijā Saeima 3. lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), kas citu starpā paredz īpašus noteikumus attiecībā uz darījuma cenas pamatošanu darījumos starp saistītiem uzņēmumiem. Šie noteikumi stāsies spēkā 2013.gada 1.janvārī.
Saistītās personas 12:14, 17. Jūl. 2012
Paredzams, ka nākotnē dažādu valstu nodokļu iestāžu savstarpējās nesaskaņas transferta cenu jautājumos var pieaugt, izraisot dubultu aplikšanu ar nodokli starptautiskajiem uzņēmumiem, kā rezultātā tie riskē zaudēt ievērojamas summas. Tādējādi valstu valdības saskaras ar steidzamu nepieciešamību panākt lielāku starptautisko saskaņu attiecībā uz transferta cenu jautājumiem.
Saistītās personas 11:14, 13. Jan. 2012
Kas ir vieglākais un drošākais veids, kā noskaidrot, vai nodokļu maksātājs nav apmaldījies nodokļu tiesību džungļos, un vai šis nodokļu maksātājs ir pilnībā izpratis savus pienākumus (kā arī tiesības) attiecībā uz nodokļa aprēķināšanu un maksāšanu vai arī atbrīvojuma no nodokļa piemērošanu? Nodokļu maksātājam ir divas iespējas – vērsties pēc palīdzības pie nodokļu konsultanta vai saņemt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedokli par nodokļa piemērošanu konkrētajā faktiskajā un tiesiskajā situācijā. Pēdējais, turklāt, ja vēl izteikts rakstveidā jeb uzziņā par nodokļa maksātāja tiesībām (turpmāk – uzziņa), neapšaubāmi dod lielāku drošības sajūtu, ka tad, ja nodokļu maksātājs rīkosies atbilstoši uzziņai, tad nodokļu maksātājs var paļauties, ka tādos pašos vai līdzīgos apstākļos tam nedraud papildu nodokļa uzrēķins.
Nodokļi 14:02, 12. Nov. 2011
Gada pārskatu likuma 30. panta 3. daļa nosaka pienākumu pašu izgatavoto produkciju finanšu grāmatvedībā novērtēt ražošanas pašizmaksā: Ražošanas pašizmaksu aprēķina, saskaitot izejvielu, pamatmateriālu un palīgmateriālu izlietojumu atbilstoši iegādes izmaksām un blakusizmaksām, kas tieši saistītas ar novērtējamā ražojuma izgatavošanu. Pie ražošanas izmaksām var pieskaitīt arī attiecīgu daļu izmaksu, kas nav tieši saistītas ar ražojuma izgatavošanu, ja vien šīs izmaksas ir attiecināmas uz to pašu laika posmu. Šajā publikācijā un tās turpinājumos ar piemēriem ir izklāstīti ražošanas pašizmaksas aprēķināšanas principi, pamatojoties uz Latvijas grāmatvedības standartu Nr. 11 Krājumi un vadības grāmatvedības principiem.
Finanšu vadība 12:44, 13. Jūn. 2011
Ko darīt, ja uzņēmumā ir krājumi un preces, kuras patērētājs vairs nevēlas pirkt par iepriekšējo cenu? Bieži vien komersantiem jāpieņem nopietns lēmums uzņēmuma pastāvēšanas labā, piemēram, pārdot preces zem pašizmaksas vērtības, norakstīt vai arī atdot darbiniekiem. Kā šie lēmumi ietekmē nodokļus, vai uzņēmums no tā necietīs lielus zaudējumus, par to turpmāk.
Gada pārskats 13:07, 23. Jūl. 2010
Šī raksta mērķis ir aplūkot pašreiz Latvijas Republikas (LR) normatīvajos aktos noteikto Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonu nodokļu un nodevu jautājumos pieņemto lēmumu apstrīdēšanas kārtību, jo sūdzību izskatīšana ir viens no nodokļu administrēšanas rezultātiem, kā arī informēt par nodokļu maksātāju biežāk pieļautajām kļūdām, kas rada nodokļu uzrēķinu sekas.
Citi 12:27, 21. Mai. 2010
Šī raksta mērķis ir akcentēt svarīgākos juridiskos un nodokļu jautājumus, ar kuriem saskaras autoratlīdzību saņēmēji. Pirmkārt, šajā rakstā tiks atgādināts, par kādiem pakalpojumiem vai darbu var slēgt autoru līgumu jeb kas ir autora līguma priekšmets. Otrkārt, tiks analizēti divi iespējamie autora – nodokļu maksātāja statusi, to būtiskākās atšķirības attiecībā uz nodokļu aprēķināšanas un maksāšanas pienākumu, atskaišu iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
Līgumi 10:12, 28. Jan. 2010
Tā kā apskatāmo jautājumu loks saistībā ar kapitāla piesaisti un resursu pieejamību ir pietiekami plašs, tad šajā rakstā tiks apskatīts tikai viens, pēc autores domām, šobrīd aktuālākais – nodokļu jautājumi, kas ir jāņem vērā, ja grupas dalībnieki veic savstarpēju kreditēšanos.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:19, 31. Aug. 2009
Turpinot šā gada martā aizsākto tēmu par darījumiem starp saistītām personām un šo darījumu cenu noteikšanas principiem, šī raksta mērķis ir sīkāk analizēt darījumu cenu noteikšanas metodes.
Finanšu vadība 10:01, 23. Apr. 2010
Pakalpojumu līgumi, it īpaši līgumi par vadības un konsultāciju pakalpojumiem, ir izplatītākie līgumi, kas tiek slēgti starp saistītiem uzņēmumiem. Tradicionāli vadības un konsultāciju līgumi tiek noslēgti starp mātes un meitas uzņēmumu vai starp mātes uzņēmuma īpaši izveidotu sabiedrību uzņēmumu grupā ietilpstošo sabiedrību apkalpošanai (piemēram, juridisko, grāmatvedības un finanšu vadības pakalpojumu sniegšanai). Vienlaicīgi šādiem līgumiem ir salīdzinoši augsts risks, jo izmaksas, kas saistītas ar šo līgumu izpildi, var nebūt atskaitāmas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām.
Līgumi 12:43, 26. Mar. 2010
Šī raksta mērķis, pirmkārt, ir atgādināt, kas ir uzskatāmas par saistītām personām Latvijas nodokļu likumu izpratnē. Tātad – kuras personas varētu nosacīti saukt par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) "mērķauditoriju", attiecīgi dodot tiesības koriģēt darījumos starp saistītām personām gūto peļņu atbilstoši tirgus cenām. Otrkārt, analizēt izplatītākos gadījumus, kad ir jāievēro transferta cenu noteikumi, un kādas ir galvenās problēmas un riski, kas jāņem vērā darījumos starp saistītām personām.
Līgumi 12:01, 26. Mar. 2010
Ar 2010. gada 1. janvāri spēkā stājušies grozījumi likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN likums) nosaka algas nodokli un attiecīgi arī valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) no labuma nosacītās vērtības līdz 150 latiem mēnesī, attiecīgi papildu nodokļu slogs tā saucamais „auto nodoklis” no šī nosacītā labuma var būt līdz pat 85 lati. Šis jautājums ir plaši apspriests un par to galvu ir lauzījis ikkatrs grāmatvedis, tāpēc šajā rakstā aplūkosim auto nodokļa piemērošanu praksē un ar to saistītos iespējamos riskus.
Transportlīdzekļa nodokļi 10:22, 17. Feb. 2010
Saeimā izskatīšanai iesniegti nodokļu likumu grozījumu projekti. Tai skaitā būtiski grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (IIN likums). Paredzēts ne tikai ieviest tā saucamo kapitāla nodokli, bet samazināt arī citus ar nodokli neapliekamos ienākumus, tādējādi arī darba devējam samazinās iespēja izmaksāt vai sniegt kādu ar algas nodokli neapliekamu labumu. Viss liecina par to, ka no algas būs jāmaksā lielāks nodoklis arī tad, ja netiks mainīta nodokļa likme. Ministru kabinets (MK) jau 23. oktobrī ir izdevis vairākus noteikumus, kuru spēkā stāšanās paredzēta ar 2010. gada 1. janvāri, un kuri ietekmēs arī tos, kuru vienīgais ienākums ir ienākums no algota darba:
Citi 23:19, 15. Nov. 2009
Tēze: Iestādei, izskatot lietu par nodokļa uzrēķinu, ir jāiegūst visa informācija, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir nepieciešama, lai pieņemtu attiecīgo lēmumu, tādējādi panākot tiesisku, taisnīgu un efektīvu lietas izskatīšanu.
Nodokļi 14:44, 6. Aug. 2009