Lauksaimniecības uzņēmumam 2024.gada jūlijā ir radušies ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Uzņēmums 2024.gada 20.maijā ir saņēmis lēmumu par lauksaimniecības atbalsta maksājumiem – subsīdijām. Vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi var samazināt par 50% no subsīdiju summas, iesniedzot UIN deklarāciju par jūliju? Papildus uzņēmumam ir neizmantotā peļņa uz 2017.gadu. Vai var izmantot atlaidi par subsīdijām 2024.gada jūlija UIN deklarācijā nesaimnieciskiem izdevumiem, ja ir neizmantota nesadalītā peļņa uz 2017.gada beigām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 27. Sep. 2024
Ceturtdien, 19. septembrī, valdība atbalstīja Finanšu ministrija sagatavoto informatīvo ziņojumu par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā, vēsta Ministru kabinets. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Likumdošana 17:11, 19. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Sabiedriskā labuma organizāciju gada pārskatos biežāk pieļautās kļūdas", kurā apkopotas biežāk pieļautās kļūdas gada pārskatos, ko iesniedz sabiedriskā labuma organizācijas.
VID informācija 14:14, 10. Sep. 2024
Pamatojoties uz Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas sanāksmēs izteiktajiem viedokļiem un priekšlikumiem, kā arī apjomīgajiem esošās nodokļu politikas izvērtējumiem, ir izstrādāts darbaspēka nodokļu izmaiņu piedāvājums. Tas paredz palielināt neto ienākumus aptuveni 95% strādājošo, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:52, 6. Sep. 2024
Pārdodot lietotu preci, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs preces vērtībai piemēro pievienotās vērtības nodokli. Tomēr ir gadījumi, kad lietotām precēm nodokli var nepiemērot vai piemērot īpašā režīmā. Kādām precēm to drīkst darīt? Kādi nosacījumi jāievēro?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 3. Jūl. 2024
No 2024.gada 14.marta Konkurences padomei stājas spēkā jauna funkcija regulas 2022/2560 par ārvalstu subsīdijām, kas izkropļo iekšējo tirgu ietvaros, informē Konkurences padome.
Likumdošana 14:41, 18. Mar. 2024
1.marts ir datums, no kura lielākā daļa fizisku personu var sākt iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Algota darba veicējiem gada ienākumu deklarēšana reizēm asociējas ar loteriju – būs nodokļu pārmaksa vai nāksies nodokli piemaksāt. Saimnieciskās darbības veicējiem pirms gada ienākumu deklarācijas sagatavošanas jāpārskata sava iepriekšējā gada grāmatvedība un visi ieņēmumi un izdevumi jānorāda pareizajās vietās deklarācijā un tās pielikumos.
Gada deklarācija 06:00, 20. Mar. 2024
No šī gada Latvijā ir ieviests virspeļņas nodoklis bankām. Kas ir virspeļņas nodoklis? Kāpēc tas tiek ieviests? Kam un kādi ieguvumi ir sagaidāmi?
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Lai pārvarētu ekonomikas krīzi, Argentīnas Ekonomikas ministrija paziņojusi, ka valsts valūta – peso, tiek devalvēta par vairāk nekā 50% pret Amerikas Savienotās Valsts (ASV) dolāru, vēsta "Reuters".
Svarīgi 09:40, 14. Dec. 2023
Kā liecina “SEB bankas” pasaules un Baltijas ekonomikas apskata “Nordic Outlook” jaunākās prognozes, izaugsme šoruden būs vāja, jo mājsaimniecības turpina savilkt jostas. Inflācija krīt, bet lēnīgās pamatinflācijas samazināšanās dēļ centrālās bankas nogaidīs līdz nākamajam gadam pirms uzsāks likmju samazināšanu. Globālie recesijas riski ir mazinājušies, bet tie joprojām ir būtiski – ekonomikas perspektīvas apgrūtina ģeopolitiskie satricinājumi, ekstremālie laikapstākļi, tirdzniecības šķēršļu pieaugums un konkurējošas subsīdijas.
Finanšu vadība 06:00, 9. Okt. 2023
Uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecību (saņem arī lauksaimniecības subsīdijas). Saviem darbiniekiem tas plāno apmaksāt gan veselības apdrošināšanu, gan arī ēdināšanas izdevumus. Šo izdevumu summa gadā uz vienu darbinieku pārsniegs 480 eiro. Ar darbiniekiem ir noslēgts darba koplīgums, izpildās arī likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta nosacījumi. Saprotams, ka ir jāveic detalizēta uzskaite un Valsts ieņēmumu dienestam jāsniedz paziņojums par personai izmaksātājām summām gada griezumā. Bet kādi nodokļi piemērojami pārsnieguma daļai (virs 480 eiro gadā) un ko var segt no subsīdijām?
Darba samaksa 06:00, 29. Jūn. 2023
Uzņēmuma peļņa 2022.gadā bija 80 555 eiro. Daļu no tās (44 121 eiro) veidoja no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras saņemtie granti par materiāliem, pamatlīdzekļiem un mārketinga pakalpojumiem un Nodarbinātības valsts aģentūras subsīdijas bezdarbnieku nodarbināšanai. Saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem minētie granti un subsīdijas netiek apliktas ar uzņēmumu ienākuma nodokli. Kādi nodokļi uzņēmumam ir jāmaksā gadījumā, ja uzņēmums nolemj dividendēs sadalīt visu peļņu, un kādi, ja sadalīšanai dividendēs atvēlēti 40 000 eiro?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 8. Jūn. 2023
Iespējams, ka Latvijā tā nav plaši izplatīta prakse, tomēr laiku pa laikam ir nācies dzirdēt par pašvaldību sniegto iedzīvotāju atbalstu, organizējot un finansējot pasākumus, it īpaši vides aizsardzības jomā. Iespējams, ka Valsts ieņēmumu dienestam līdz šim nav radušies jautājumi par to, vai šāda un līdzīga veida darbības nav uzskatāmas par pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem, kas būtu attiecīgi būtu apliekamas ar pievienotās vērtības nodokli. Turpretim Polijas nodokļu administrācija šajā darbības jomā ir bijusi ļoti aktīva – Eiropas Savienības Tiesā šī gada martā ir pieņemti divi prejudiciālie nolēmumi par Polijas pašvaldību sniegto atbalstu iedzīvotājiem.
Nodokļi 06:00, 5. Jūl. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS) ir noslēgusi pārskata gadu ar peļņu. No iepriekšējiem gadiem ir izveidojušies saimnieciskās darbības zaudējumi. Kādā apmērā ZS var segt iepriekšējo gadu zaudējumus, kuri ir redzami gada ienākumu deklarācijā? Vai tos var segt pilnā apmērā, vai arī jāņem vērā arī saņemtās subsīdijas?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Mai. 2023
Atbalstu Covid-19 krīzes pārvarēšanai varēs saņemt tikai tie uzņēmumu darbinieki, pašnodarbinātie un patentmaksātāji, kuriem ir sākta vakcinācija pret Covid-19, saņemot vismaz vienu vakcīnu, to paredz 21. oktobrī uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalsta grupas panāktā konceptuālā vienošanās par priekšlikumiem apgrozāmo līdzekļu granta un algu subsīdijas instrumentu atjaunošanai.
Svarīgi 15:30, 21. Okt. 2021
Šobrīd Komerclikumā (KL) ir sagatavoti grozījumi, kuros viena no visbūtiskākajām izmaiņām ir paredzētā atsevišķā sadaļa, kas attiecas uz pārrobežu reorganizāciju un tās kārtību. Grozījumi ieviesīs jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus, kas ievērojami samazinās izmaksas un paātrinās darbību procesu. Vienlaicīgi tiks aizsargātas arī dalībnieku, darbinieku un kreditoru intereses un tiesības.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 10. Mai. 2023
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Zemnieku saimniecībai (ZS) par 2022.gada novembri veidojās ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā bāze UIN deklarācijā. Oktobrī ir saņemtas subsīdijas par 2022.gadu. Lauku atbalsta dienests sniedz atbalstu subsīdijām, bet līdz deklarācijas iesniegšanas brīdim vēl nav saņemts lēmums par aprēķinātajiem un izmaksātajiem atbalsta maksājumiem. Vai ZS drīkst piemērot atvieglojumu par subsīdijām novembra UIN deklarācijā, nesaņemot lēmumu par atbalstu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 3. Feb. 2023
Vai pareizi, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 18. rindā uzrāda 50% no summas, kas saņemta subsīdiju lauksaimniecībai veidā, proti, – 3000 eiro, kas samazina UIN par izmaksātajām dividendēm?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 28. Apr. 2021
Saskaņā ar paplašinātajiem algu subsīdijas piešķiršanas kritērijiem no šī gada 8. aprīļa algu subsīdijai daļēji nodarbinātiem darbiniekiem to darba devēji var pieteikties arī gadījumā, ja uzņēmuma ieņēmumi mēnesī, par kuru tiek lūgts atbalsts, ir samazinājušies vismaz par 30%, salīdzinot ar attiecīgā 2019. gada mēneša ieņēmumiem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 16:32, 8. Apr. 2021
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Iespējams, šogad tiks pārsniegts 300 000 eiro ieņēmumu slieksnis. Pirmais jautājums ir – vai, nosakot ieņēmumu slieksni, jāņem vērā arī saņemtās subsīdijas? Un otrais – ja saimniecībai jāpāriet uz divkāršā ieraksta grāmatvedību, kā šis process notiek? Kā šādā gadījumā Zemnieku saimniecības īpašnieks var izņemt naudu savām vajadzībām?
Grāmatvedība 06:00, 15. Sep. 2022
Arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotāji ir tikuši pie jauniem noteikumiem. Tajos nav būtisku atšķirību salīdzinājumā ar iepriekšējiem, bet dažām niansēm ir vērts pievērst uzmanību.
Grāmatvedība 06:00, 12. Sep. 2022
Lai palīdzētu uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem Covid-19 straujās izplatības dēļ valstī noteikto ierobežojumu laikā, valdība ir apstiprinājusi atbalsta programmu, kas paredz darbinieku darba algas, pašnodarbināto ienākumu un patentmaksātāju atlīdzības kompensēšanu, ko izmaksās Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 16:30, 15. Nov. 2021
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Mikrouzņēmumu nodokļu maksātājs ir saņēmis Covid-19 grantu. Vai šajā situācijā uzņēmumam ir tiesības šo grantu iekļaut kopējā apgrozījumā, ja no tā tiek aprēķināti nodokļi un bruto darba algu kopsumma?
Mikronodoklis 06:00, 14. Jūn. 2022
Covid-19 izplatības dēļ valstī noteikto ierobežojumu laikā, kopš pagājušā gada oktobra līdz šī gada februārim bija spēkā valsts atbalsta programma uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem. Atbalstam vēl par šī gada februāri var pieteikties līdz 2022. gada 15. martam, aizpildot īpaši tam izveidotu iesnieguma veidlapu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (VID EDS).
VID informācija 15:08, 10. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:00, 7. Feb. 2022
Vai uzņēmumam, kas ir pieteicis darbinieku atbalstam algas subsīdijai, būtu jāinformē darbinieks un jāietur darbiniekam izmaksātā algas starpība, ja tā ir lielāka nekā aprēķinātā? Vai šī summa jāapliek ar algas nodokļiem, jāveic labojumi deklarācijā un nodokļi jāsamaksā valstij?
Darba samaksa 07:00, 15. Mar. 2021
Kā grāmatvedībā uzrādīt Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto subsīdiju algām? Kā aprēķināt darba samaksu par periodu, kad piešķirta subsīdija? Kā piemērot nodokļus un kā šo subsīdiju uzrādīt grāmatvedībā? Atbildes meklēsim, analizējot kāda lasītāja situāciju.
Grāmatvedība 06:00, 3. Mar. 2021
Latvija ir saņēmusi Eiropas Komisijas saskaņojumu, tāpēc Valsts ieņēmumu dienests (VID) no 2021. gada 17. decembra var pieņemt gala lēmumus un sākt izmaksāt grantus apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, bet no 20. decembra – arī algu subsīdijas.
VID informācija 15:00, 3. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Kā virsgrāmatā uzrādīt darījumu par sadalīto peļņu par 2018. gadu 8000 eiro apmērā un subsīdijām 20 000 eiro apmērā, kas saņemtas 2020. gada novembrī
Kā virsgrāmatā uzrādīt darījumu par uzņēmumu ienākumu nodokļa deklarācijā norādītajiem ar saimniecisko darbību nesaistītajiem izdevumiem 8000 eiro apmērā un subsīdijām 20 000 eiro apmērā, kas saņemtas 2020. gada novembrī?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 18. Mar. 2021
Apstiprināti grozījumi apgrozāmo līdzekļu granta un algu subsīdiju atbalsta programmās, pagarinot atbalsta saņemšanas periodu Covid-19 ierobežojumu dēļ pilnībā ierobežoto nozaru komersantiem. Papildu atbalsta sniegšana komersantiem tiks nodrošināta abu atbalsta programmu esošā finansējuma ietvaros, informē Ministru kabinets (MK).
Likumdošana 16:00, 11. Jan. 2022
Šī gada septembrī un oktobrī Eiropas Savienības Tiesā pieņemti vairāki spriedumi un nolēmumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas nodokļu maksātājiem. Izskatām svarīgāko!
Nodokļi 07:00, 29. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Latvija ir saņēmusi Eiropas Komisijas saskaņojumu, tāpēc Valsts ieņēmumu dienests (VID) no 2021. gada 17. decembra var pieņemt gala lēmumus un sākt izmaksāt grantus apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, bet no šā gada 20. decembra – arī algu subsīdijas. Atbalstam par oktobri un novembri pieteikšanās termiņš ir pagarināts par mēnesi, savukārt deviņām īpaši cietušajām kultūras un izklaides nozarēm atbalsts būs pieejams arī par decembri un janvāri.
VID informācija 13:30, 17. Dec. 2021
Lai nodokļu maksātāji varētu pilnvērtīgi īstenot savas tiesības nodokļu jomā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā jābūt informācijai par aktuālo saimnieciskās pamatdarbības veidu atbilstoši Eiropas Savienības saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijai (NACE 2. redakcijā). Ja pamatdarbības veids 2021. gadā ir mainījies, par to ir jāpaziņo VID līdz 2022. gada 1. maijam.
VID informācija 14:30, 3. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 1. Dec. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Lai sniegtu atbalstu Covid-19 krīzē skartajiem uzņēmumiem un darbiniekiem, izstrādāti jauni grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā (Covid-19 likums), informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 11:00, 3. Nov. 2021
Lai palīdzētu pārvarēt Covid-19 infekcijas trešo izplatīšanās vilni, krīzes skartajiem uzņēmumiem būs pieejams vienreizējs valsts atbalsts – grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai. Atbalstam par 2021. gada oktobri un novembri var pieteikties, sākot no šī gada 22. novembra līdz 15. decembrim Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā.
VID informācija 17:00, 15. Nov. 2021
Krīzē cietušajiem komersantiem būs pieejama apgrozāmo līdzekļu granta programma un algu subsīdiju programma daļēji nodarbinātajiem darbiniekiem, to paredz šā gada 26. oktobrī Ministru kabineta (MK) apstiprinātās Covid-19 krīzes atbalsta programmas uzņēmumiem, kuras izstrādājusi ir Ekonomikas ministrija, informē MK.
Likumdošana 10:00, 27. Okt. 2021
Lai vienkāršotu un paātrinātu atbalsta sniegšanu Covid-19 ierobežojošo pasākumu ietekmētiem uzņēmumiem, Ministru kabineta sēdē apstiprināti jauni nosacījumi atbalstam algu subsīdijai daļēji nodarbinātiem darbiniekiem un dīkstāves atbalsta sniegšanai uzņēmējiem un to darbiniekiem, kā arī pašnodarbinātajiem un patentmaksātājiem.
Likumdošana 16:27, 26. Nov. 2020
Lai palīdzētu tautsaimniecībā aktīvajiem iedzīvotājiem Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu laikā, Ministru kabinets (MK) ir pieņēmis noteikumus Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos” un MK noteikumus Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos”, paredzot atbalsta pasākumus darbinieku atlīdzību, kā arī pašnodarbināto un patentmaksātāju ienākumu kompensēšanai, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 08:41, 1. Dec. 2020
Atbilstoši Valsts kases publicētajai informācijai konsolidētā kopbudžeta ieņēmumos šā gada septiņos mēnešos saņemti 7,17 miljardi eiro, bet izdevumi veikti 8,05 miljardu eiro apmērā, līdz ar to kopbudžetā veidojies 0,87 miljardu eiro deficīts, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:23, 27. Aug. 2021
Vai ir iespēja sākt sadalīt peļņu, kas gūta no 2018. gada, piemērojot uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi par saņemtajām subsīdijām, ja līdz 2017. gada 31. decembrim zemnieku saimniecībai ir palikusi liela nesadalītā peļņa?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 9. Sep. 2021
Šogad daudziem grāmatvežiem mulsinošs varētu šķist atvaļinājuma naudas aprēķins, jo daudzi uzņēmumi ir pieteikušies dīkstāves pabalstiem, tāpēc rodas jautājums, kā aprēķināt atvaļinājuma naudu par dīkstāves mēnešiem?
Vidējā izpeļņa 07:00, 30. Jūn. 2021
Jau vairāk nekā gadu mūs ietekmē Covid-19 ierobežojumi, kas skar visus – gan iedzīvotājus, gan biznesus. Latvijas valdība, lai palīdzētu uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un arī iedzīvotājiem, ir ieviesusi vairākus atbalsta instrumentus Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai. Valsts atbalsta instrumenti darbojas līdz 2021. gada 31. maijam, bet pieteikties tiem varēs līdz 15. jūnijam. Apskatīsim populārākos valsts atbalsta veidus un noskaidrosim, kā tos pareizi atspoguļot grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Mai. 2021
Mūsu uzņēmums saņēma grantu par apgrozāmo līdzekļu plūsmas kritumu 2021. gada martā par 2020. gada novembra mēnesi. Valsts ieņēmumu dienests skaidro, ka tas tiek parādīts 2020. gada peļņas vai zaudējumu aprēķina postenī "Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi", bet metodiskajos materiālos nav paskaidrots, kā tiek grāmatoti izdevumi no šīs summas, jo apmaksāti tiek rēķini par 2021. gadu. Vai ir nepieciešami atsevišķi grāmatojumi un kādi tie varētu būt?
Grāmatvedība 07:00, 1. Jūn. 2021
1. jūnijā darbu klātienē var atsākt virkne pakalpojumu sniedzēju, ja tie ir vakcinējušies pret Covid-19 vai pēdējā pusgada laikā pārslimojuši Covid-19. Tomēr dīkstāves atbalstu par jūniju vēl varēs saņemt tie pakalpojumu sniedzēji, kuri joprojām nevar atsākt pakalpojumu sniegšanu, jo vēl nav vakcinēti, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:02, 4. Jūn. 2021
Lai Covid-19 situācijā atbalstītu uzņēmējus un strādājošos, valstī joprojām tiek turpināti atbalsta pasākumi. Līdz 15. jūnijam dīkstāves atbalstam un algu subsīdijām izmaksāti jau vairāk nekā 149 miljoni eiro. Savukārt grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai piešķirts pēc 28 975 uzņēmēju iesniegumiem vairāk nekā 365 miljonu eiro apmērā.
Svarīgi 16:56, 16. Jūn. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 5. Mai. 2021
Latvijā joprojām tiek turpināti atbalsta pasākumi uzņēmējiem un strādājošajiem Covid-19 situācijā. Līdz 12. maijam dīkstāves atbalstam un algu subsīdijām izmaksāti jau vairāk nekā 132 milj. eiro. Savukārt grants apgrozāmo līdzekļu plūsmas krituma kompensēšanai piešķirts pēc 22 197 uzņēmēju iesniegumiem vairāk nekā 265 milj. eiro apmērā, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:30, 14. Mai. 2021
Esmu saimnieciskas darbības veicējs un kārtoju grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Darbības veids – viesu izmitināšana (viesu māja novadā). Kurās ailēs saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā jāieraksta norādītie saņemtie ienākumi bankas kontā un kā tie jāatspoguļo žurnālā?
Grāmatvedība 07:00, 15. Apr. 2021
Ekonomikas ministrija atgādina, ka līdz š.g. 15. aprīlim uzņēmēji, kā arī pašnodarbinātās personas un patentmaksātāji var pieteikties Covid-19 krīzes atbalstam par martu. Atbalsts komersantiem būs pieejams līdz brīdim, kamēr spēkā būs valdības noteiktie ierobežojumi saimnieciskai darbībai, kas saistīti ar epidemioloģiskās drošības pasākumiem, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatību. Atbalstam uzņēmēji var pieteikties par katru kalendāro mēnesi, iesniedzot pieteikumu Valsts ieņēmumu dienestā līdz nākamā mēneša 15. datumam.
Svarīgi 13:24, 8. Apr. 2021
Ņemot vērā, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) konsultantu atbildes šajā jautājumā atšķiras, lūdzu sniegt eksperta skaidrojumu tam, kā Covid-19 krīzes skartā uzņēmuma saņemtais valsts atbalsts (grants) jāuzrāda konkrētajos iesniegumos, nevis atspoguļojams grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2021
Kā transfertcenu dokumentācijā pamatot saistīto pušu darījumu cenas un sadalīt peļņu vai zaudējumus starp saistītajiem uzņēmumiem. Covid-19 pandēmija ir ieviesusi korekcijas arī šajā jomā.
Finanšu vadība 07:00, 24. Feb. 2021
Uzņēmējiem, kuru biznesu ir ietekmējuši Covid-19 pandēmijas ierobežojumi, joprojām ir pieejams dažāda veida finansiālais atbalsts no valsts.
Svarīgi 11:29, 12. Mar. 2021
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Likumdošana 14:20, 2. Mar. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz 2020. un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai atcelt izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, atteikties no prasības kapitālsabiedrības valdes locekļiem veikt IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas samaksu no minimālās algas, ja kapitālsabiedrībai nav bijis neviena darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā, kā arī pagarināt deklarācijas iesniegšanas termiņu IIN maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 14:18, 5. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvoklī.
VID informācija 08:42, 26. Jan. 2021
Ministru kabinetā tika skatīti nozaru ministriju iesniegtie priekšlikumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma normu uzlabošanai. Likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā Covid-19 infekcijas straujo izplatību, kā rezultātā likumā noteiktais regulējums būs aktuāls ilgāku laiku, nekā sākotnēji plānots, tāpēc lielāko daļu atbalsta pasākumu paredzēts pagarināt par pusgadu līdz 2021. gada 30. jūnijam. Tāpat arī nepieciešams likumu papildināt ar jauniem pasākumiem Covid-19 izplatības laikam, kā arī vienlaikus tiek izslēgtas aktualitāti zaudējušās normas.
Likumdošana 15:18, 25. Nov. 2020
Šā gada 10. novembrī stājušies spēkā grozījumi Ministra kabineta noteikumos Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes situācijas apstākļos”, ar kuriem veiktas izmaiņas atbalsta piešķiršanas nosacījumos atbalstam nepilnu darba laiku strādājošu darbinieku atlīdzības kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:14, 30. Nov. 2020
Ar mērķi sniegt atbalstu Covid-19 ierobežojošo pasākumu ietekmētajiem un slēgtajiem uzņēmumiem Ministru kabineta sēdē apstiprināti trīs atbalsta instrumenti: 1) atbalstu dīkstāvē esošiem darbiniekiem; 2) atbalstu nodarbināto algu subsīdijai; 3) subsīdija uzņēmējiem apgrozāmajiem līdzekļiem.
Svarīgi 14:20, 11. Nov. 2020
Pasaule mainās un nodokļi līdz ar to. Vien retais no mums nav aizdomājies par klimata pārmaiņām un mūsu darbību ietekmi uz tām, bet vai ”zaļāki” varam kļūt arī ar nodokļu palīdzību? Jā! Eiropā par to tiek domāts.
Citi 07:00, 23. Sep. 2020
Ekonomiskās situācijas stabilizēšanai Covid-19 krīzes laikā un pēc tās uzņēmēju atbalstam tika izstrādātas virkne valsts atbalsta programmas, sākot no dīkstāves pabalstiem darbiniekiem un nodokļu brīvdienām, kas deva atbalstu un atspēriena punktu uzņēmējiem krīzes laikā, līdz investīcijām apgrozāmajiem līdzekļiem un jaunu produktu izstrādei, kā arī starptautiskās konkurētspējas un eksporta veicināšanai.
Svarīgi 16:20, 28. Aug. 2020
Pēc ārkārtējās situācijas beigām paredzēts sniegt finansiālu atbalstu darba devējiem jaunu darbinieku pieņemšanai darbā no bezdarbnieku vidus. Algas subsīdijas atbalsta pasākuma ietvaros darba devējs trīs mēnešus saņems subsīdiju darba algai 50% apmērā no darbiniekam noteiktās mēneša darba algas, bet ne vairāk kā 430 eiro mēnesī.
Svarīgi 16:02, 22. Jūn. 2020
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – šoreiz apskata, kādu ārējo faktoru ietekmē Latvijā izveidojusies tieši tāda nodokļu sistēma, kāda tā šobrīd ir.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Mar. 2020
Uzņēmums veic kolekcijas materiāla (pastmarkas) starpniecisko tirdzniecību interneta veikalā, piemērojot Pievienotās vērtības nodokļa likuma
138. panta 10. daļā noteikto īpašo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) režīmu. Pārdošanas vērtībā ir visa atlīdzība, ko tirgotājs ir saņēmis no pircēja, ieskaitot sūtīšanas izdevumus. Vai iepirkuma vērtībā var iekļaut sūtīšanas izdevumus, ko sniedz “Latvijas Pasts”? Pasta sūtīšanas izdevumi neapliekas ar PVN.
Izdevumi 12:40, 12. Feb. 2020
Ar katriem jauniem grozījumiem, kas attiecas uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienkāršā grāmatvedība kļūst arvien sarežģītāka. Un arvien vairāk ir situāciju, kurās nav skaidrs, kā pareizi darījums būtu atspoguļojams.
Grāmatvedība 07:00, 6. Nov. 2019
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Finanšu vadība 07:00, 13. Sep. 2019
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Iepriekšējā publikācijā detalizēti aplūkojām gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu saimnieciskās darbības veicējiem, kas grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā, šoreiz – ieteikumi, kas jāņem vērā divkāršā ieraksta veicējiem.
Gada deklarācija 07:00, 27. Mar. 2019
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Šajā gadā, sagatavojot deklarāciju, ir jāievēro vairāki jaunumi – aplūkosim tos!
Gada deklarācija 07:00, 13. Mar. 2019
Daļai nodokļu maksātāju no šī gada, neskatoties uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazinājumu no 23% līdz 20%, par ienākumiem līdz 20 004 EUR gadā, iespējams, nāksies maksāt lielāku iedzīvotāju ienākuma nodokli par savu saimniecisko darbību, jo to aprēķinās nevis no saimnieciskajā darbībā gūtās peļņas, bet no lielākas summas.
Grāmatvedība 07:00, 8. Okt. 2018
Vai Lauku atbalsta dienesta piešķirtie platību maksājumi un subsīdijas lauksaimniekiem ir ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais objekts? Vai arī par šiem maksājumiem var samazināt ar UIN apliekamo bāzi? Lūdzu sniegt skaidrojumu ar piemēru!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 10. Sep. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļu uzskaiti pašnodarbinātajiem un citiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem, piedāvājam aplūkot, kā iekļaut izdevumos nolietojumu pamatlīdzekļiem, kas saimnieciskajā darbībā izmantoti daļēji, kā pamatlīdzekļu un to nolietojuma izdevumus norādīt grāmatvedībā, kā arī speciālas prasības grāmatvedības uzskaitē lauksaimniekiem.
Grāmatvedība 07:00, 5. Sep. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbinātais - nav darba attiecībās ar savu saimniecību, kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā. Kā tad īsti viņam jāmaksā 5% valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI)? Vienu reizi gadā līdz 15.aprīlim (apgrozījums - izdevumi un tad 5% no peļņas)? Ja peļņa, piemēram, 100 000 EUR, tad 5% no šīs summas? Izklausās briesmīgi! Un secīgi nākamais jautājums - ja ZS ir pārvaldnieks un īpašnieks, ir darba attiecības, ir alga, tiek maksāti attiecīgie nodokļi, vai tad vairs papildus nav jāmaksā VSAOI 5% par īpašnieku?
Nodokļi 06:29, 30. Apr. 2018
Eiropas Savienības Tiesai (EST) jau ierasti visvairāk darba bijis (un būs arī turpmāk) saistībā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2017.gada novembris un decembris nav izņēmums. Rakstā apkopoti gada pēdējos mēnešos pieņemtie tiesas spriedumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas PVN maksātājiem.
Nodokļi 08:00, 28. Feb. 2018
Sabiedrībai (nenodarbojas ar lauksaimniecību) ir piešķirts Attīstības finanšu institūcijas Altum (Altum) aizdevums. Katru mēnesi tiek saņemts rēķins par aizdevuma procentiem un piešķirto procentu likmes subsīdiju, kas ir 70% apmērā no aprēķināto procentu summas. Kā grāmatot rēķinos uzrādīto procentu un subsīdiju summu? Vai samaksātos procentus var samazināt par piešķirtajām subsīdijām? Vai tomēr tie jāuzskaita atsevišķi un peļņas vai zaudējumu (PZA) aprēķinā jāuzrāda atsevišķi posteņos “Procentu maksājumi” un “Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi”? Vai ir kādi speciāli noteikumi uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanai?
Grāmatvedība 09:00, 17. Mar. 2016
Nodokļu maksātāji, kas nodarbojas ar lietotu automobiļu tirdzniecību, nereti nepamatoti piemēro īpašo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) režīmu lietotu automobiļu piegādēm iekšzemē un uz citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Lai precizētu neskaidrības, PVN piemērošanu nodokļa maksātājiem, kas veic darījumus ar lietotiem automobiļiem un piemēro īpašo PVN piemērošanas režīmu, skaidro Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 15:59, 13. Feb. 2017
Līdz šim pašvaldība apmaksāja deleģēto uzdevumu izpildi kā pakalpojumu, piemērojot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Šobrīd pašvaldība izskata iespēju kapitālsabiedrībai (pašvaldības kapitālsabiedrība) piešķirt dotāciju deleģēto uzdevumu izpildei. Tādējādi rastos ietaupījums uz PVN rēķina, jo pašvaldības dotācija nav ar PVN apliekams darījums. Vai šāda kapitālsabiedrībai piešķirtā dotācija ir ar PVN neapliekams darījums?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 28. Nov. 2016
Latvijas uzņēmums – pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs - ieved lietotas preces (automašīnas, laivas u.tml.) no ASV, pērkot tās attālināti izsolēs. Preces ar kuģi un sauszemes transportu piegādā ASV un Lietuvas uzņēmumi. Latvijā uzņēmums veic iepirkto preču remontu un pārdod tās juridiskām vai fiziskām personām. Vai uzņēmums, realizējot konkrētās preces, drīkst piemērot Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 138.pantu, ar PVN apliekot starpību starp iegādi un realizāciju? Kas ir jāuzrāda PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 11. Okt. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros. Pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 23. Mar. 2016
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā veidojas cena?
Aizsākot rakstu sēriju par cenu veidošanos, diferenciāciju un piemērošanu, šoreiz par cenas noteikšanas filozofiju jeb politiku. Bez pārdomātas cenu politikas uzņēmuma plāni būs kā smilšu pilis jūrmalā – sagrūs pie pirmajiem viļņiem un vējiem.
Finanšu vadība 09:00, 4. Mar. 2016
Pastāv vairāki riska faktori, kas ietekmē uzņēmumus neatkarīgi no katra atsevišķa uzņēmuma specifikas vai darbības. Viens no šādiem riskiem ir nozares risks - tā dēļ nereti uzņēmumu vērtības var krasi atšķirties, neskatoties uz to, ka to finanšu rādītāji ir līdzīgi. Tāpēc, vērtējot uzņēmumus, ir nepieciešams pareizi noteikt nozares ietekmi uz to vērtību.
Finanšu vadība 11:15, 22. Jan. 2016
Tas ir šķietami acīmredzami - neviens projekts neeksistē vakuumā. Tomēr bieži vien projektu autoru pašpārliecība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pieredzējuši projektu vērtētāji "atmet" it kā ekonomiski labi pamatotu projektu.
Finanšu vadība 13:37, 29. Sep. 2015
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, izmanto inkubatora pakalpojumus. Inkubators sedz daļu uzņēmuma izdevumu, bet nekādus atbalsta maksājumus pats uzņēmums bankas kontā nesaņem. Kā pareizi veikt grāmatojumus par šādiem pakalpojumiem, kas saņemti ar inkubatora atbalstu?
Grāmatvedība 15:57, 14. Mai. 2015
VAS Latvijas Attīstības finanšu institūcija Altum (ALTUM) šonedēļ uzsāk īstenot jaunu uzņēmējdarbības valsts atbalsta programmu, kurā mazie un vidējie uzņēmumi varēs saņemt mikrokredītus līdz 25 tūkstošiem eiro, kā arī subsīdiju aizdevuma procentu maksājumu segšanai, informē ALTUM.
Svarīgi 11:13, 28. Aug. 2014
Publicējam turpinājumu 03.01.2014. rakstam Gada pārskats par 2013.gadu budžeta iestādēm, kurā autore ir apkopojusi izmaiņas gada pārskata sagatavošanā par 2013.gadu, ko regulē MK noteikumi Nr.1115 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.1115), salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu (MK noteikumi Nr. 777 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.777), spēkā gada pārskata sagatavošanai par 2012.gadu).
Gada pārskats 15:29, 28. Feb. 2014
Mūsdienās kapitālsabiedrībām ir iespēja pieteikties un saņemt dažādu finansiālo palīdzību no Eiropas fondiem vai Latvijas investīciju programmām. Valsts palīdzība var izpausties dažādi, atšķiroties gan pēc sniegtās palīdzības rakstura, gan finansējuma saņemšanas nosacījumiem. Finansējuma mērķis var būt kāda darbības virziena uzsākšanas veicināšana (nodrošinot sākuma kapitālu) vai esošās darbības efektivitātes uzlabojumu stimulēšana. Bieži vien valsts dotācijas sauc arī par subsīdijām vai mērķfinansējumu.
Gada pārskats 11:52, 4. Okt. 2013
Tā kā dažkārt profesionālam grāmatvedim jākārto dažādu saimnieciskās darbības formu un nodokļu maksātāju statusu grāmatvedība, tad, cerams, ka zemāk publicētajā tabulā sagatavotais materiāls palīdzēs saprast galvenās atšķirības starp iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja žurnālu.
Grāmatvedība 10:47, 14. Aug. 2013
Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju grāmatvedības jautājumi kļūst arvien aktuālāki, jo, kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) statistikas dati, tad MUN maksātāju skaits ar katru gadu palielinās. Šo nodokli izvēlas maksāt gan SIA, gan pašnodarbinātās personas un individuālie komersanti. Retāk par MUN maksātājiem kļūst zemnieku saimniecības un zvejnieku saimniecības. Izvēloties MUN maksāšanu, bieži vien uzņēmēji ir pārliecināti, ka viņi var kārtot vienkāršā ieraksta grāmatvedību un dažkārt nolemj to kārtot paši bez profesionāla grāmatveža. Tomēr ne visiem MUN maksātājiem ir vienkāršota grāmatvedība.
Grāmatvedība 12:08, 26. Jūl. 2013
2011.gadā lauksaimniekam gada ienākumu deklarācijas D3 pielikums aizpildīts šādi: Ieņēmumi no lauksaimniecskās ražošanas (1. rinda) 50 000 Ls, ko veido ieņēmumi no lauksaimniecības 20 000 Ls un Eiropas Savienības subsīdijas 30 000 Ls; Izdevumi, kas saistīti ar lauksaimniecisko ražošanu (2. rinda) 70 000 Ls; Ienākumi un zaudējumi no lauksaimnieciskās ražošanas ( 3. rinda) - 20 000 Ls. 2012. gadā deklarācijā norādīts apliekamais ienākums no lauksaimnieciskās ražošanas darbības 25 000 Ls (7.rinda). Vai 2011. gada zaudējumus 20 000 Ls no lauksaimniecības var piemērot, lai samazinātu 2012.gada lauksaimniecības ražošanas apliekamo ienākumu? Vai būs pareizi ievērots jauno MK noteikumu Nr.568 Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību 29. punkts?
Gada deklarācija 11:15, 30. Mai. 2013
Biedrība projekta īstenošanai saņēmusi Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu (90% no projekta kopsummas). Par šo naudu iegādāti pamatlīdzekļi. Sastādot ieņēmumu un izdevumu pārskatu, izdevumos noraksta pamatlīdzekļu vērtību gada nolietojuma apmērā. Veidojas pozitīva starpība. Kurā bilances pasīva postenī jāuzrāda šī vērtība - fondi vai kreditori (nākamo periodu ieņēmumi)?
Pamatlīdzekļi 12:10, 4. Jūn. 2013
Lai arī līdz 2012. gada ienākumu deklarācijas iesniegšanai vēl ir laiks, jau laicīgi ir jāsāk domāt par grāmatvedībā veicamajiem darbiem, kas palīdzēs pareizi un precīzi sastādīt gada ienākumu deklarāciju. Šajā publikācijā galvenā uzmanība ir pievērsta tiem jautājumiem, kas ir aktuāli vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem.
Gada deklarācija 17:02, 5. Dec. 2012
Vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem grāmatvedības uzskaitē ir jāievēro likuma Par grāmatvedību, likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN), kā arī attiecīgu Ministru kabineta (MK) noteikumu prasības. Aprēķinot IIN no saimnieciskās darbības, ir svarīgi savlaicīgi iekļaut apliekamajā ienākumā visas summas. Šobrīd praktiski visi saimnieciskās darbības gaitā saņemtie atbalsta maksājumi tiek aplikti ar IIN, bet ir atsevišķas likuma par IIN normas, kas atļauj tos apliekamajā ienākumā iekļaut pakāpeniski.
Grāmatvedība 08:41, 4. Okt. 2012
Saimnieciskās darbības ietvaros dažāda veida atbalstus saņem ne tikai tās personas, kas ir pakļautas Gada pārskatu likumam. Arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāji – saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti un zemnieku saimniecības – saņem dažāda veida atbalstus. Jautājums par saņemto atbalsta summu pareizu uzrādīšanu vienkāršā ieraksta grāmatvedībā un gada ienākumu deklarācijā īpaši aktualizējās brīdī, kad ar IIN sāka aplikt valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalstus lauksaimniekiem.
Gada deklarācija 09:26, 1. Jūn. 2012
Zaudējumu summa, kas samazina apliekamo ienākumu saskaņā ar likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 14. un 14.1 pantu, ir jānorāda UIN deklarācijas 71.rindā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:49, 25. Apr. 2012
Labdien! Vai lauksaimniecībā saņemtās subsīdijas par 2011. gadu palielina apliekamo ienākumu? Paldies!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:52, 26. Mar. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet š.g. 18.aprīļa publikācijas UIN deklarācijas aizpildīšana par 2011.gadu turpinājumu par apliekamā ienākuma samazināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:17, 18. Apr. 2012
Darījumos ar lietotām mantām tiek piemērota netipiska pievienotās vērtības nodokļa (PVN vai nodoklis) aprēķināšanas kārtība. Tā kā uzņēmumi nereti pārdod lietotas automašīnas, tad jāņem vērā, ka pastāv PVN uzskaite vispārējā kārtībā un PVN uzskaite īpašajā kārtībā (īpašā nodokļa piemērošanas kārtība) saskaņā ar Ministru kabineta 2004. gada 13. aprīļa noteikumiem Nr. 292 Kārtība, kādā pievienotās vērtības nodoklis piemērojams darījumos ar lietotām mantām, mākslas darbiem, kolekciju priekšmetiem un senlietām (MK noteikumi Nr. 292).
Pievienotās vērtības nodoklis 17:53, 6. Mai. 2011
Tuvojas laiks, kad jāiesniedz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) gada deklarācija. Tomēr ne visiem šogad tā ir jāiesniedz. Saskaņā ar likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN vai likums) 11. panta 10. daļu apliekamā persona līdz nākamā gada 1. maijam iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) deklarāciju par taksācijas gadu gadījumos, ja:
Pievienotās vērtības nodoklis 10:59, 13. Apr. 2011
Rakstā apskatīšu būtiskākās izmaiņas, kas no 2010. gada skar tos saimnieciskās darbības veicējus, kuri no saimnieciskās darbības maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN vai nodoklis) un grāmatvedības uzskaiti veic vienkāršā ieraksta sistēmā. Minēšu arī tos neskaidros jautājumus, uz kuriem normatīvie akti viennozīmīgu atbildi attiecībā uz IIN piemērošanu nesniedz.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:44, 15. Dec. 2010
Saskaņā ar likuma „Par pievienotās vērtības nodokli” (PVN likums) 10. panta desmito daļu, ja iegādātās preces un saņemtie pakalpojumi tiek izmantoti gan apliekamo, gan neapliekamo darījumu veikšanai, gan valsts izpildvaras funkciju nodrošināšanai un ja nav nodrošināta to atsevišķa uzskaite, atskaitāmā priekšnodokļa daļu taksācijas periodā aprēķina, izmantojot proporciju.
Pievienotās vērtības nodoklis 17:09, 25. Feb. 2010