Viens no jautājumiem, kas e-rēķinu ieviešanā radījis neizpratni grāmatvežu vidū, ir tas, kādas izmaiņas no 2025.gada 1.janvāra attieksies uz preču piegādes dokumentiem. Lai gan uz preču piegādes dokumentiem strukturētā e-rēķina prasības tiešā veidā neattiecas, tas nenozīmē, ka, nosūtot preces, nav jāizraksta strukturēts rēķins (attaisnojuma dokuments).
Strukturētie e-rēķini 06:00, 18. Dec. 2024
Valdība 2024.gada 8.oktobrī nolēma saglabāt samazināto pievienotās vērtības nodokļa 12% likmi Latvijai raksturīgajiem svaigajiem augļiem, ogām un dārzeņiem arī pēc 2024.gada 31.decembra, informē Zemkopības ministrija.
Likumdošana 16:40, 8. Okt. 2024
Ņemot vērā, ka tuvojas brīdis, kad pirmajiem uzņēmumiem būs jāsniedz ilgtspējas ziņojums, svarīgi apskatīt, kādi informācijas tehnoloģiju risinājumi var atvieglot ilgtspējas datu efektīvu pārvaldību un ziņojumu sagatavošanu. Kā izvēlēties piemērotāko programmatūru ilgtspējas datu pārvaldībai?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Okt. 2024
Kā tiek veikta preču norakstīšana precēm, kas tiek izņemtas no apgrozības ar Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu, jo konstatēti pārkāpumi?
Grāmatvedība 06:00, 29. Aug. 2024
Latvijā normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas vadlīnijas vai metodes, kā aprēķināt krājumu/preču zudumu normas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var izvēlēties sev piemērotāko metodi, lai noteiktu zudumus, balstoties uz savu darbības specifiku un pieejamo aktuālo un vēsturisko informāciju. Izskatām, kādas metodes var pielietot.
Grāmatvedība 06:00, 26. Aug. 2024
Jūras kravu konteineri ir globālas tirdzniecības svarīga sastāvdaļa, kas atvieglo preču kustību pāri okeāniem un savieno tirgus visā pasaulē. Šie konteineri padarījuši preču transportēšanu efektīvāku, drošāku un rentablāku. Atkarībā no pārvadājamo preču veida tiek izmantoti dažādi konteineri, kas atbilst konkrētajām prasībām un vajadzībām.
Svarīgi 09:46, 19. Aug. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Vai esiet dzirdējis par cilvēkiem, kuri dzīvo ērti, ceļo un piepilda savus sapņus, vienlaikus taupot ievērojamu daļu no saviem ienākumiem? Tas nav nekas neiespējams! Efektīvas naudas taupīšanas stratēģijas var palīdzēt Jums sasniegt finansiālu stabilitāti. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu noderīgus padomus!
Svarīgi 16:10, 6. Aug. 2024
2024.gada 1.jūlijā stāsies spēkā regula 2024/1652, ar kuru tiek noteikts palielināt muitas nodokļa likmes Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes vai no tām tieši vai netieši eksportētu graudaugu, eļļas augu sēklu un no tiem iegūtu produktu, kā arī biešu mīkstuma granulu un kaltētu zirņu importam, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:09, 12. Jūn. 2024
Ikdienas dzīve, it īpaši ģimenei ar bērniem, var būt finansiāli izaicinoša. Tomēr ar pareizām stratēģijām un labi pārvaldītu budžetu iespējams ietaupīt naudu ikdienas tēriņiem un veidot iekrājumus atpūtai.
Svarīgi 10:39, 10. Apr. 2024
Grozījumi Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā, kas stājās spēkā š.g. 8.martā, aizliedz ievest Latvijā lauksaimniecības un lopbarības produktus no Krievijas un Baltkrievijas.
VID informācija 11:10, 14. Mar. 2024
Izmaiņas kārtībā, kādā aprēķina un veic maksājumus par Pārtikas un veterinārā dienesta valsts uzraudzības un kontroles darbībām un maksas pakalpojumiem, lai noteiktu samaksu par Eiropas Savienībā no trešajām valstīm ievesto sūtījumu pastiprinātu robežkontroli, informē Zemkopības ministrija.
Likumdošana 11:31, 14. Feb. 2024
No šī gada Latvijā ir ieviests virspeļņas nodoklis bankām. Kas ir virspeļņas nodoklis? Kāpēc tas tiek ieviests? Kam un kādi ieguvumi ir sagaidāmi?
2024.gada 1.janvārī stāsies spēkā Īstenošanas regula 2023/2882, ar kuru aptur tirdzniecības politikas pasākumus, kas attiecībā uz konkrētiem Amerikas Savienoto Valstu (ASV) izcelsmes ražojumiem noteikti ar Īstenošanas regulām 2018/886 un 2020/502.
Likumdošana 06:00, 27. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Eiropas Centrālās banka (ECB) otro sanāksmi pēc kārtas nolēma procentlikmes saglabāt nemainīgas, liecina ECB mājaslapā atrodamā informācija.
Svarīgi 09:38, 15. Dec. 2023
Latvijai raksturīgiem dārzeņiem, ogām un augļiem pievienotās vērtības nodoklis (PVN) nākamgad noteikts 12% apmērā, paredz Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Tāpat grozījumi nosaka, ka no nākamā gada PVN nepiemēros maksai par sporta sacensībām un sporta nodarbībām, ko organizē biedrības vai nodibinājumi, kā arī maksai par bērnu uzturēšanos nometnēs. Grozījumi saistīti ar 2024.gada valsts budžetu.
Likumdošana 09:39, 8. Dec. 2023
Latvijas Bankas padome, turpinot Latvijas finanšu sistēmas noturības stiprināšanu, ir pieņēmusi noteikumus Nr.252 "Kritisko finanšu pakalpojumu pārvaldības noteikumus", kas izdoti, pamatojoties uz Nacionālās drošības likumā ietverto deleģējumu un ir spēkā no 2023.gada 1.novembra, atsevišķiem pasākumiem nosakot ilgāku pārejas periodu.
Likumdošana 10:02, 14. Nov. 2023
Saeima, 2023.gada 26.oktobrī, noraidīja grozījumus Pievienotā vērtības nodokļa likumā, ar kuriem plānots saglabāt samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes piemērošanu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.
Likumdošana 16:07, 26. Okt. 2023
Pārāk krāšņa sevis kā ilgtspējīga, zaļa, klimata neitrāla uzņēmuma reklamēšana šodien var beigties ar visai nepatīkamām sekām. Ja šādai komunikācijai nav reāla seguma, uzņēmumam vai organizācijai var nākties skaidroties tiesā par tā saucamo zaļmaldināšanu (greenwashing). Turklāt šāda piemelošana nav tikai biznesa drauds uzņēmumiem vien, bet arī attālina mūs no kopīga mērķa panākt reālas pārmaiņas, lai mazinātu ietekmi uz klimatu.
Finanšu vadība 06:00, 3. Nov. 2023
Kā liecina “SEB bankas” pasaules un Baltijas ekonomikas apskata “Nordic Outlook” jaunākās prognozes, izaugsme šoruden būs vāja, jo mājsaimniecības turpina savilkt jostas. Inflācija krīt, bet lēnīgās pamatinflācijas samazināšanās dēļ centrālās bankas nogaidīs līdz nākamajam gadam pirms uzsāks likmju samazināšanu. Globālie recesijas riski ir mazinājušies, bet tie joprojām ir būtiski – ekonomikas perspektīvas apgrūtina ģeopolitiskie satricinājumi, ekstremālie laikapstākļi, tirdzniecības šķēršļu pieaugums un konkurējošas subsīdijas.
Finanšu vadība 06:00, 9. Okt. 2023
Atsauce rēķinā – tikai formalitāte? Kad jāveic priekšnodokļa korekcija? Neētiska rīcība – morāls kaitējums? Viens pārkāpums – divi sodi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 1. Sep. 2023
Uzņēmums, kas reģistrēts Eiropas Savienībā (ES) un ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs savā valstī, pērk preces Latvijā un pats tās izved no Latvijas gan ar lidmašīnu, veicot lidojumu no Latvijas uz savu valsti, gan ar uzņēmumam piederošu sauszemes transportlīdzekli. Šajā situācijā netiek noformēta starptautiskā preču transporta pavadzīme (CMR). Kā jānoformē preču transportēšanas dokumenti šādā situācijā? Vai Latvijas uzņēmumam ir tiesības šādam darījumam piemērot PVN likmi 0% apmērā? Kādus dokumentus var izmantot, lai pamatotu 0% likmi?
Dokumenti 06:00, 22. Aug. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments 30.maijā apturēja tiesvedību lietā SKA-109/2023 par zinātniskā institūta “Bior” strīdu ar Valsts ieņēmumu dienestu par zinātniskiem instrumentiem un aparātiem piemērojamo muitas nodokli. Lai noskaidrotu, kā piemērojamas Eiropas Savienības normas par piemērojamo muitas nodokli vai atbrīvojumu no tā, Senāts nolēma vērsties Eiropas Savienības Tiesā ar jautājumu prejudiciālā nolēmuma sniegšanai.
Svarīgi 09:00, 5. Jūn. 2023
Uzņēmums “A” ir noslēdzis nomas līgumu ar uzņēmumu “B” par cenu, kas ir zemāka par tirgus cenu. Līgumā ir noteikts, ka uzņēmums “A” nesedz izmaksas, kas saistītas ar nekustamā īpašuma apsaimniekošanu, nodokļa samaksu un apdrošināšanu u.c. Šos izdevumus apņēmies segt uzņēmums “B”. Vai šādā gadījumā piemērojami Pievienotās vērtības nodokļa likuma 34.panta 9.daļas ierobežojumi un uzņēmumam “B” nav tiesību atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli pilnā apmērā par saņemto nomas pakalpojumu?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Apr. 2023
Lai gan Eiropas Savienības Tiesas (EST) judikatūra attiecībā uz krāpnieciskiem darījumiem jau ir šķietami plaša, tomēr EST izskatāmo lietu skaits nemazinās, un 2022.gada nogale nebija izņēmums. Neskarot konkrēto lietu apstākļus, šoreiz tikai par principiem pievienotās vērtības nodokļa krāpniecībā, uz ko EST norādīja divu lietu nolēmumos.
Nodokļi 06:00, 17. Mar. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:20, 4. Jan. 2023
Pievienotās vērtības nodokļa sistēma pastāvīgi tiek pārskatīta un uzlabota. Apskatīsim svarīgākās jau ieviestās un plānotās reformas, kuras noteikti ietekmēs arī Latvijas uzņēmumus un prasīs ātru reaģēšanu un ieviešanu uzņēmumos.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 20. Dec. 2022
Juridiska persona, pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, saņem preci no Ķīnas. Prece atmuitota Vācijas muitas noliktavā, bet nav pieejams atmuitošanu apliecinošs dokuments. Kā jārīkojas preču saņēmējam? Vai ir jāmaksā kādi nodokļi?
Citi 06:00, 22. Dec. 2022
Vieta, kur tiek īstenots projekts “Riga Port City”,ir viena no perspektīvākajām vietām Baltijas valstīs, kam ir plašas krastmalas attīstības iespējas. Viens no projekta virzītājiem ir pieredzējušais investors un uzņēmējs Emanuils Grinšpuns.
Svarīgi 15:44, 16. Dec. 2022
Eiropas Centrālā banka 27.oktobrī nolēma paaugstināt galveno bāzes procentlikmi par 0,75 procentpunktiem, tai sasniedzot 2% atzīmi. Šī bāzes procentlikme ir spēkā no 2.novembra.
Svarīgi 15:57, 3. Nov. 2022
Brīvdienas! Atvaļinājums! Burvīgi vārdi, kas noteikti lielai daļai saistās ar jauki pavadītu laiku kopā ar ģimeni. Taču ģimenes, kurās aug viens vai vairāki bērni, lielu satraukumu rada bankas konta stāvoklis pēc brīvdienām. Tieši šī iemesla dēļ vecākiem, plānojot ģimenes atvaļinājumu, noteikti vispirms jāizvērtē to, cik daudz naudas līdzekļu tie ir gatavi iztērēt. Tālāk noteikti jāizlemj, kur vēlas pavadīt šo atvaļinājumu, un pēc tam jānoskaidro, cik šis plāns finansiālā ziņā saskan ar atvēlētajiem līdzekļiem.
Svarīgi 15:42, 4. Okt. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Vai kopīgi tēriņi un mājsaimniecība drīkst būt tikai personām, kas izveidojušas ģimeni Civillikuma izpratnē, proti, reģistrējušas laulību? Jautājums ir absurds, tomēr, ņemot vērā nodokļu likumus, tāds nereti var rasties, piemēram, situācijā, kad partneri viens otram pārskaita naudas līdzekļus vai nolemj pārdot kopīgi iegādātu nekustamo īpašumu. Manuprāt, pienācis laiks ģimenes jēdzienu iestrādāt arī nodokļu likumos!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 20. Jūl. 2022
Nereti uzņēmumiem, ieviešot tirdzniecības iespējas interneta vidē, maksājumu risinājums nav prioritāte. Daudz tiek domāts par internetveikala vizuālo tēlu, grafisko dizainu, pievilcīgām produkta vai pakalpojuma fotogrāfijām, atstājot tehnisko pusi otrajā plānā. Jāatceras, ka maksājums noslēdz darījumu un ir būtiska klienta iepirkšanās pieredzes sastāvdaļa, tāpēc par to jādomā jau no brīža, kad rodas ideja uzsākt tirdzniecību e-vidē. Taču, kā neapjukt un izvēlēties savam uzņēmumam piemērotāko maksājumu risinājumu? Mans ieteikums ir atbildēt uz pieciem patiesībā ļoti vienkāršiem jautājumiem, kas palīdzēs to saprast.
Svarīgi 08:14, 24. Mai. 2022
Mūsdienās cilvēki ik dienu izmanto ļoti daudz resursu, kas nav vērsti uz ilgtspējīgu nākotni. Lai mainītu situāciju, Eiropas valstis vienojās būtiski samazināt plastmasas patēriņu, parakstot Eiropas Plastmasas paktu. Tas paredz paātrinātu pāreju uz vienreizlietojamu plastmasas izstrādājumu ierobežošanu, iepakojuma atkārtotu izmantošanu un pārstrādi, kā arī piesārņojuma samazināšanu vidē.
Saimnieciskā darbība 06:00, 6. Apr. 2022
Vai un kā mainījušās prasības preču piegādes dokumentu noformēšanai, stājoties spēkā jaunajam Grāmatvedības likumam un Grāmatvedības kārtošanas noteikumiem? Vai preču pavadzīmes drīkst noformēt elektroniski? Vai tās ir derīgas arī bez paraksta? Pētām jaunās prasības!
Dokumenti 06:00, 12. Apr. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Ar 2022. gada 1. janvārī stāsies spēkā vairāki grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli" (Likums). Par svarīgāko informē SIA "Sorainen ZAB" vecākā nodokļu menedžere Kristīne Erele.
Likumdošana 11:30, 29. Nov. 2021
Jau atkal gads tuvojas noslēgumam, un sabiedrībās, kurās finanšu gads sakrīt ar kalendāro gadu, grāmatveži pamazām sāk pievērsties gada pārskata sagatavošanas procesam. Sāksim ar inventarizāciju!
Klausies
Gada pārskats
07:00, 25. Okt. 2021
Interneta lietošanas statistika Latvijā liecina, ka Latvijas iedzīvotāji aktīvi izmanto preču salīdzināšanas portālus (salidzini.lv, kurpirkt.lv u. c. ). Tas vēstī par labām prasmēm izmantot pieejamos interneta resursus, lai atrastu, kur un kā to pašu preci var iegādāties lētāk un vēlmi ietaupīt. Tomēr, kad runa ir par finanšu pakalpojumiem, piemēram, aizdevumiem, šī vēlme atrast lētāku pakalpojumu tiek aizmirsts un cilvēki bieži pat nenojauš, cik izdevīgs vai neizdevīgs ir viņu noformētais kredīts.
Svarīgi 10:52, 25. Okt. 2021
No pirmdienas, 11. oktobra, Latvijā uz trim mēnešiem izsludina ārkārtējo situāciju, lai apstādinātu Covid-19 infekcijas izplatības ātrumu, nepārslogotu veselības aprūpi un glābtu iespējami vairāk cilvēku dzīvības. Veselības aprūpes resursu izsīkums, jaunu Covid-19 gadījumu lielais skaits pēdējās dienās, zemā vakcinācijas aptvere un epidemioloģijas ekspertu prognozes ir apstākļu kopums, kas liek valdībai nekavējoties pieņemt lēmumu par stingriem drošības pasākumiem visā Latvijas teritorijā, ziņo Ministru kabinets.
Likumdošana 10:34, 9. Okt. 2021
Labklājības ministrija ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā darba devējiem organizēt darbu; ko darīt, ja darbinieki atsakās vakcinēties; kurš segs vakcinācijas izmaksas - atbildes uz šiem un citiem aktuālajiem jautājumiem sniegtas LM skaidrojumā.
Likumdošana 09:30, 12. Okt. 2021
Lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, valdība šodien apstiprināja izmaiņas rīkojumā par ārkārtējo situāciju, ieviešot stingrākus drošības pasākumus no 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot).
Likumdošana 23:37, 20. Okt. 2021
Šoreiz plašāk izskatīsim divus aktuālus Eiropas Savienības Tiesas spriedumus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā: vienu par samazinātās likmes piemērošanu ēdināšanas pakalpojumiem, otru – par tiesībām uz priekšnodokli, uzsākot bankrota procedūru.
Nodokļi 07:00, 1. Sep. 2021
Šobrīd izstrādes stadijā ir grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā. Tie ir apjomīgākie un būtiskākie beidzamo gadu laikā, jo tiek pārskatītas vairākas šī nodokļa piemērošanas pozīcijas un atbrīvojumi, ieviesti jauni nodokļa objekti un diferencētās likmes. Izskatīsim svarīgākās plānotās izmaiņas!
Citi 08:23, 11. Aug. 2021
Līdz ar augusta veldzi pie lasītājiem ieradies jaunais “iFinanses” drukātais numurs. Iepazīstinām ar numura aktuālākajām tēmām!
Svarīgi 08:39, 4. Aug. 2021
Turpinot izskatīt attaisnojuma dokumentu noformēšanas prasības, šoreiz pievērsīsimies nodokļa rēķina un preču piegādes dokumenta noformēšanas specifikai.
Grāmatvedība 07:00, 12. Jūl. 2021
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Ministru kabinets lēma par izmaiņām divās atbalsta programmās Covid-19 krīzes skartajiem komersantiem – ilgstošā dīkstāvē esošo tirdzniecības centru nomas ieņēmumu un sporta centru apgrozījuma krituma kompensācijai, kas radies Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumu dēļ, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:28, 28. Mai. 2021
Neskatoties uz visai sarežģīto laiku, Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada otrajā pusē ir strādājusi visai ražīgi, un nolēmumu un spriedumu pievienotās vērtības nodokļa lietās 2020. gada rudenī ir bijis visai daudz. Šajā rakstā īss apkopojums par 2020. gada septembrī un oktobrī pieņemtajiem nolēmumiem.
Nodokļi 07:00, 5. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
2020. gada 24. decembrī starp Eiropas Savienību (ES) un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienoto Karalisti (AK) tika panākta vienošanās par turpmākajām attiecībām, nosakot, ka noslēgtais ES un AK līgums, kas paredz padziļinātus tirdzniecības nosacījumus salīdzinājumā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas līgumu noteikumiem, līdz pušu iekšējo procedūru pabeigšanai tiks piemērots pagaidu kārtā jau no 2021. gada 1. janvāra.
Svarīgi 18:05, 28. Dec. 2020
Sakarā ar Covid-19 pandēmijas izplatību ārkārtējā situācija tiek pagarināta līdz 7. februārim, iekļaujot papildu nosacījumu par “brīvdienu mājsēdi” un nosakot vairākus papildu ierobežojumus tirdzniecības vietām un sabiedriskās ēdināšanas un citu pakalpojumu sniedzējiem, nolemts Ministru kabineta (MK) un Krīzes vadības padomes kopsēdē.
Likumdošana 15:28, 30. Dec. 2020
Mērķtiecīgākai Covid-19 ierobežošanai un cīņai pret vīrusa radīto apdraudējumu Latvijas iedzīvotāju veselībai un dzīvībai, tiek ieviesti stingrāki un precīzāki drošības pasākumi līdz 11. janvārim. Papildu drošības pasākumiem būs pieejams atbalsts gan uzņēmējiem, gan strādājošajiem. Vienlaikus valdība konsekventi strādā pie vakcīnas pieejamības.
Likumdošana 09:32, 2. Dec. 2020
Šā gada 24. novembrī ir pieņemti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:34, 16. Dec. 2020
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, valdība lēma veikt grozījumus Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, no 21. decembra līdz 11. janvārim pastiprinot drošības pasākumus, informē MK.
Likumdošana 15:16, 18. Dec. 2020
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Nov. 2020
Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, no 9. novembra līdz 6. decembrim Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus sabiedriskās vietās, informē Valsts kanceleja. Noteikti ierobežojumi vairākiem saimnieciskās darbības veidiem, kā arī darba devēji ir aicināti izvērtēt attālinātā darba iespējas.
Likumdošana 17:03, 8. Nov. 2020
Pēckrīzes laikā savas aktivitātes atjaunojuši arī rubrikas “Smilšu kaste” vadītāji – Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko. Šoreiz viņi apspriedīs Covid-19 ietekmi uz nereģistrēto nodarbinātību un ēnu ekonomiku kopumā.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 9. Okt. 2020
Namu apsaimniekošanas uzņēmumam (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam) ir biroja telpas pašu apsaimniekotā mājā. Pēc būtības uzņēmumam būtu jāmaksā arī par telpu apsaimniekošanu, tāpat kā pārējiem mājas iedzīvotājiem. Uzņēmums pats sev izraksta rēķinu par telpu apsaimniekošanu (cik saprotu, jānorāda atsauce – pašaprēķins). Apsaimniekošanas maksai piemērojams PVN 21% apmērā. Kā šis darījums jāuzrāda PVN deklarācijā? Kurās ailēs? Vai drīkstam atskaitīt priekšnodokli? Mūsu uzņēmumam tie sanāk vienlaicīgi gan ieņēmumi, gan izdevumi.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 21. Sep. 2020
Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 dažu nedēļu laikā būtiski mainījusi cilvēku ikdienu un ierastos biznesa procesus Latvijā un visā pasaulē. Turklāt situācijas dinamiskā mainība liedz veidot biznesa attīstības (daudziem uzņēmumiem un pat nozarēm – arī izdzīvošanas) prognozes ar ticamības pakāpi, kas "pirms Covid-19" laikmetā tika uzskatīta par pieņemamu.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mai. 2020
Vai var liegt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, ja nav pārbaudīts darījuma partneris? Izskatīsim jaunākās Senāta atziņas spriedumā lietā SKA-5/2019!
Nodokļi 07:00, 30. Apr. 2020
Vai pastāv ideāla nodokļu sistēma? Kāda tā ir? Un cik tālu no tās ir Latvija? Šajā sarunā to analizēs Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Mar. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotos skaidrojumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa, pievienotās vērtības nodokļa un algas nodokļa piemērošanu saistībā ar ārkārtas situāciju “Covid-19” dēļ.
VID informācija 12:48, 25. Mar. 2020
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Latvijas komersants, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas pārtikas preces no Beļģijā reģistrēta uzņēmuma un pārdod veikalu tīklam Francijā. Piegāde tiek veikta no Beļģijas uzņēmuma noliktavas Francijā. Faktiski prece netiek ievesta Latvijā, un Latvijas uzņēmums ir kā starpnieks. Vai šie darījumi tiek aplikti ar PVN Latvijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 17. Feb. 2020
Latvijas iedzīvotāju pētījums par iepirkšanos internetā liecina, ka lielākā daļa jeb vairāk nekā trešdaļa (37%) Latvijas iedzīvotāju internetā iepērkas reizi mēnesī vai biežāk. Tikai nepilni 5% Latvijas iedzīvotāju savus ikdienas pirkumus ik nedēļu veic tīmeklī. Katrs piektais (20%) pētījuma dalībnieks apgalvo, ka tiešsaistē iepērkas retāk nekā reizi mēnesī, bet 31% – pāris reizes gadā vai retāk. 11% respondentu tīmeklī neiepērkas nemaz.
Svarīgi 12:00, 30. Okt. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais materiāls par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumiem ar vairāku mērķu un citiem vaučeriem.
VID informācija 14:35, 26. Aug. 2019
Žurnāla “iFinanses” iepriekšējos numuros (aprīlis – jūlijs) rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēkiem un studentiem pētījām kriptovalūtu jautājumus – sākot ar kriptovalūtu ieviešanu un izmantošanu dažādās valstīs, tostarp Latvijā, beidzot ar nodokļu aspektiem. Nākamo piedāvājam izpētīt tēmu par nodokļu piemērošanas izaicinājumiem sadarbības ekonomikā, kas galvenokārt asociējas ar tādām digitālajām platformām kā “Airbnb” un “Uber”.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Sep. 2019
Mazumtirdzniecības uzņēmums “A” iegādājas plastmasas salātu kārbiņas no vairumtirdzniecības uzņēmuma “B”. “A” tās izmanto gan salātu iesaiņošanai kulinārijas veikalā, gan arī pārdod saimniecības preču veikalā. Izmantojot šīs kārbas kā iepakojumu, jāmaksā dabas resursu nodoklis (DRN). Vai tās ir jāapliek ar DRN, ja kārbas pārdod kā preci? Vai tās tiek uzskatītas par vienreizlietojamiem traukiem un piederumiem?
Citi 07:00, 28. Aug. 2019
Mūsdienu pasaules mediju un investoru uzmanību piesaista virkne strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu, piemēram, “Uber”, “Lyft”, “Tesla”. Rodas iespaids, ka šo uzņēmumu galvenā prioritāte nav pelnītspēja, vismaz ne īstermiņā. Latvijas un Baltijas tirgū, visticamāk, šāda līmeņa izaugsmes tempus sasniegt ir ievērojami grūtāk. Mums ir jādomā par rentabilitāti.
Finanšu vadība 07:00, 9. Aug. 2019
15 gadu vecs skolnieks vasarā strādā pie individuālā komersanta, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs. Vai viņš drīkst iekasēt skaidru naudu un izsniegt Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētas kvītis par katamarānu nomas pakalpojumiem?
Tiesības 07:00, 25. Jūn. 2019
Šī gada 1.maijā stājās spēkā Trauksmes celšanas likums ar mērķi veicināt trauksmes celšanu, motivēt un iedrošināt iedzīvotājus celt trauksmi jeb ziņot par pārkāpumiem, kas var apdraudēt visu sabiedrību kopumā vai kādu sabiedrības daļu un tās intereses. Un tagad pats galvenais jautājums – par ko un kādā veidā ir jāziņo?
Saimnieciskā darbība 07:00, 12. Jūl. 2019
Lai pilnveidotu azartspēļu automātu darbības uzraudzību un ieņēmumu plūsmas pārskatāmību, ieviešot azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmu, ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.1043 “Azartspēļu un izložu organizācijas vienotā grāmatvedības uzskaites kārtība”, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:39, 14. Dec. 2018
Mums ir ēka, kas tiek izmantota saimnieciskajā darbībā, tā ir ieķīlāta AS "Attīstības finanšu institūcija Altum", visus nodokļus uzņēmums maksā patstāvīgi. Lai uzturētu ēku labā stāvoklī, tika nomainīti logi, durvis, nokrāsotas sienas, nomainīts grīdas segums, uzstādīti kondicionieri - visu to pieprasa Pārtikas un veterinārais dienests. Vai tiešām šādi izdevumi ir uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:46, 14. Nov. 2018
No nākamā gada 1.janvāra ir plānots ierobežot bezmaksas plastmasas maisiņu izsniegšanu patērētājiem – to paredz grozījumi “Iepakojuma likumā”, ko ceturtdien, 13.septembrī, konceptuāli atbalstīja Saeima, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:16, 14. Sep. 2018
31.07.2018. stājās spēkā jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr.447 “Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, un obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība”, kuros noteikta mūsdienu situācijai atbilstošāka obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība - informē Veselības inspekcija.
Likumdošana 09:58, 1. Aug. 2018
Lai gan lietot vadības grāmatvedību uzņēmumā nav obligāta normatīvajos aktos noteikta prasība, ļoti daudz sabiedrību to izmanto, lai precīzāk analizētu procesus uzņēmumā un nodrošinātu konkurētspējīgu tā darbību nākotnē.
Finanšu vadība 07:00, 29. Jūn. 2018
Eiropas Savienības Tiesai (EST) jau ierasti visvairāk darba bijis (un būs arī turpmāk) saistībā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2017.gada novembris un decembris nav izņēmums. Rakstā apkopoti gada pēdējos mēnešos pieņemtie tiesas spriedumi, kas varētu būt aktuāli arī Latvijas PVN maksātājiem.
Nodokļi 08:00, 28. Feb. 2018
2017.gads pagājis nodokļu reformas zīmē, un lielākās pārmaiņas sagaida tiešo nodokļu jomu. Tomēr arī Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums) nav palicis neskarts, šajā gadā likumā veicot grozījumus pat 3 reizes: 20.aprīlī, 27.jūlijā un 22.novembrī.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 8. Jan. 2018
22.11.2017. Saeimā apstiprināti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), paredzot vairākas nozīmīgas izmaiņas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanā no 2018.gada, tostarp ieviešot samazināto nodokļa likmi svaigu augļu, ogu un dārzeņu piegādēm.
Likumdošana 12:01, 12. Dec. 2017
Atbilstoši grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likuma 142.pantā no 01.01.2018. tiek ieviesta apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas kārtība būvizstrādājumu piegādēm. Preces, kuras atbilst būvizstrādājumu definīcijai, ir ietvertas Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas Nr.305/2011, ar ko nosaka saskaņotus būvizstrādājumu tirdzniecības nosacījumus un atceļ Padomes Direktīvu 89/106/EEK 4.pielikumā, un Valsts ieņēmumu dienests tās ir apkopojis tabulā.
Svarīgi 10:44, 8. Dec. 2017
//= $article['Article']['score'] ?>
Nodokļi Šveicē
Šveices nodokļu sistēma ir sarežģīta, jo Šveice ir federāla valsts, kas sadalīta 26 kantonos un aptuveni 2250 pašvaldībās, kuras katra iekasē savus nodokļus – ienākuma nodokļus, īpašuma nodokļus, mantojuma nodokļus, īpašuma ienākuma nodokļus u.c.
Citi 08:00, 8. Dec. 2017
No nākamā gada Latvijā ieviesīs pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto 5% likmi, ko piemēros svaigu augļu, ogu un dārzeņu piegādēm, paredzēts Saeimā trešdien, 22.11.2017., galīgajā lasījumā pieņemtajos grozījumos Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums).
Likumdošana 12:11, 23. Nov. 2017
No nākamā gada plānots ieviest pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto likmi 5% apmērā, ko piemēros svaigu augļu, ogu un dārzeņu piegādēm, paredzēts Saeimā ceturtdien, 26.10.2017., konceptuāli atbalstītajos grozījumos Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums).
Likumdošana 13:01, 26. Okt. 2017
Š.g. 3.oktobra Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), saskaņā ar kuriem plānots ieviest pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto likmi 5% apmērā atsevišķām pārtikas produktu piegādēm.
Likumdošana 12:37, 4. Okt. 2017
09.05.2017. Ministru kabinets (MK) ir pieņēmis jaunas Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.–2021.gadam. Atbilstoši tām paredzēts jau no 2019.gada aizstāt līdzšinējo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sistēmu ar jaunu nodokļa sistēmu, paredzot, ka nodokli maksās no sadalītās peļņas. Līdz ar to būtiski mainīsies arī UIN atlaižu piemērošana. Viens no aktuālajiem jautājumiem ir esošais nodokļa atlaižu regulējums lielajām investīcijām un atlaižu piemērošana pārejas periodā.
Citi 08:00, 5. Jūl. 2017
Inventarizācijas ir nozīmīgs process katra uzņēmuma dzīvē. Daļēja vai pilna inventarizācija ļauj iegūt aktuālo preču atlikumu, laicīgi atklāt preču zudumu iemeslus, kā arī novērst grāmatvedībā un pavaddokumentos ieviestās kļūdas. Daudziem uzņēmumiem inventarizācija saistās ar ļoti sarežģītu un dārgu procesu, vēl jo vairāk, ja uzņēmumam nav izstrādāta efektīva pamatlīdzekļu, inventāra un krājumu uzskaites sistēma.
Svarīgi 10:44, 5. Jūn. 2017
Lai uzlabotu uzņēmējdarbības vidi, visu uzraugošo valsts pārvaldes iestāžu darbā plānots ieviest "konsultē vispirms" principu. Lai to paveiktu, ceturtdien, 15.06.2017., Ministru kabinetā (MK) tiks parakstīts sadarbības memorands, kas apliecinās apņēmību mainīt pieeju, kādā kontrolējošās iestādes sadarbojas ar uzņēmējiem.
Svarīgi 13:10, 13. Jūn. 2017
Saeima ceturtdien, 27.04.2017., otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, saskaņā ar kuriem paredzēts, ka jaunām automašīnām līdz 4 gadu vecumam tehnisko apskati varētu veikt ik pēc 2 gadiem.
Likumdošana 09:36, 3. Mai. 2017
Vai esat kādreiz skatījies laukā pa logu, uz savu kaimiņu māju domādams, kāpēc jums regulāri pietrūkst naudas un ir jāņem ātrais kredīts, lai izdzīvotu, kamēr kaimiņi var atļauties visu, ko vien sirds kāro? Galu galā, jūs dzīvojat vienā rajonā, jūsu bērni mācās vienā skolā un jūsu ienākumu līmenis ir gandrīz vienāds, taču jūsu dzīvesveids krasi atšķiras un viņu finansiālā situācija ir vērtējama kā daudz labāka. Nav jau labi skaitīt naudu citu makos, bet šeit būs daži no iespējamajiem iemesliem, kāpēc cilvēki ar līdzīgiem ienākumiem un dzīves gājumu, ir krietni vien turīgāki par jums.
Svarīgi 10:00, 11. Apr. 2017
Lauksaimniecības uzņēmumos daļu augkopības produkcijas izlieto ražošanas vajadzībām, piemēram, lopbarību – dzīvnieku ēdināšanai. Termins "pašpatēriņš" nav saistīts ar krājumu izlietojumu ražošanas vajadzībām. Pašpatēriņu, piemēram, reprezentācijai, apbalvošanai, dāvanām, labdarības pasākumiem u.c., noformē ar norakstīšanas aktiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Mar. 2017
Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 8.panta 15.daļā noteikts, ka "no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 euro gadā (vidēji 40 euro mēnesī) un darba devējs izpilda šādus nosacījumus [..]". Vai par darbinieku ēdināšanu var uzskatīt pārtikas produktu izsniegšanu saviem darbiniekiem pieņemot, ka visi papildu nosacījumi ir izpildīti? Pārtikas produktus uzņēmums iegādājas no citiem pārtikas preču tirgotājiem vai ražotājiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 1. Feb. 2017
Vai pārtikas produktus no vairumtirdzniecības noliktavas drīkst pārdot (izrakstot rēķinus) arī privātpersonai?
Nauda 08:00, 21. Feb. 2017
Mūsdienās cenu veidošana ir komplekss pasākums. Tā vairs nenotiek tikai konkrētā biznesa līmenī, bet gan piegāžu ķēdes līmenī.
Finanšu vadība 08:00, 8. Feb. 2017
Veicot pārrobežu darījumus, uzņēmumi Eiropas Savienībā katru gadu zaudē pievienotās vērtības nodokli (PVN) vairāku biljonu eiro apmērā, to neatprasot no valsts, kurā nodoklis ir samaksāts. Šāda tendence diemžēl ir arī Latvijas uzņēmumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 6. Feb. 2017
Vai pavaddokuments, uzņēmumam pārvadājot savas preces Latvijas teritorijā no vienas struktūrvienības uz otru (iekšējā preču pārvietošanas pavadzīme), var būt elektroniski? Piemēram, šoferim ir planšete, kur PDF failā ir dokumenti.
Dokumenti 08:00, 15. Nov. 2016
Sākšu ar smaidu: "Šis raksts ir par brīvu tiem lasītājiem, kas ir izlasījuši iepriekšējos rakstus par rabata un skonto tipa atlaidēm!" Taču, izlasot šo rakstu, iespējams, varēs secināt, ka šis atlaižu veids (bonuss) nav tik pozitīvs un konstruktīvs kā iepriekš aprakstītie uz racionāliem pamatiem balstītie veidi – rabats un skonto.
Finanšu vadība 08:00, 23. Sep. 2016
Otrdien, 3.martā, valdība apstiprināja jaunus Ministru kabineta (MK) noteikumus "Prasības fasētas pārtikas marķējumam", kuros iekļautas prasības par norādēm vai zīmēm, kas identificē pārtikas produkta partiju: kā to definēt, kā lietojamas un izvietojamas partijas norādes un kādiem produktiem vai kādās situācijās partija nav norādāma, informē Zemkopības ministrija.
Likumdošana 10:21, 4. Mar. 2015
25.08.2015. Ministru kabineta (MK) sēdē tika izskatīti un konceptuāli atbalstīti Veselības ministrijas (VM) izstrādātie noteikumi "Noteikumi par maksimāli pieļaujamo trans-taukskābju daudzumu pārtikas produktos", informē VM.
Likumdošana 09:55, 26. Aug. 2015
Traktori rūc, un lauki kļūs arvien kuplāki – lauksaimniekiem darba netrūkst, tāpēc skaidrs, ka vasarā ir nepieciešami arī papildspēki - sezonas strādnieki. Bet kā šiem darbiniekiem aprēķināt no algas maksājamos nodokļus?
Citi 08:00, 8. Jūn. 2016
Kuram īpašniekam gan negribas, lai sabiedrībai ir iespējami lielāki ienākumi? Jo lielāki ienākumi, jo lielāka peļņa, ko sadalīt dividendēs. Tādēļ aktuāls ir jautājums – vai visa sabiedrības saņemtā vai saņemamā nauda uzreiz iekļaujama ieņēmumos?
Grāmatvedība 08:00, 6. Jūn. 2016
Šī gada 6.septembrī spēkā stājās grozījumi Publisko iepirkumu likumā, lai atbalstītu vietējos ražotājus un veicinātu mūsu valsts sezonālo produktu patēriņu valsts un pašvaldību iestādēs. Tie paredz uzdot valdībai izstrādāt tā saucamā zaļā iepirkuma prasības un piemērošanas kārtību pārtikas produktu piegādes un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumiem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:02, 10. Sep. 2014
Darba vide pēdējo gadu laikā mainās arvien straujāk. Ja iepriekš galvenokārt tika runāts, ka priekšplānā izvirzās ergonomiskie un psihosociālie riska faktori, tad šobrīd arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts jaunajām darba organizācijas formām, piemēram, elastīgajam darba laikam un attālinātam darbam. Tas kopumā arvien vairāk mūs attālina no klasiskās izpratnes par darba aizsardzību.
Personāla vadība 09:00, 12. Feb. 2016
Turpinot tēmu par saimnieciskās darbības veicēja ieņēmumiem un izdevumiem, apskatīsim, kas ir ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi.
Grāmatvedība 09:00, 28. Jan. 2016
Atgādinām, ka ar 01.01.2016. stāsies spēkā grozījumi likumā „Par akcīzes nodokli”, kas paredz paaugstināt akcīzes nodokli no 01.01.2016. un noteikt šādas likmes:
Svarīgi 14:57, 23. Dec. 2015
Pastāv vairāki riska faktori, kas ietekmē uzņēmumus neatkarīgi no katra atsevišķa uzņēmuma specifikas vai darbības. Viens no šādiem riskiem ir nozares risks - tā dēļ nereti uzņēmumu vērtības var krasi atšķirties, neskatoties uz to, ka to finanšu rādītāji ir līdzīgi. Tāpēc, vērtējot uzņēmumus, ir nepieciešams pareizi noteikt nozares ietekmi uz to vērtību.
Finanšu vadība 11:15, 22. Jan. 2016
Īstenojot valsts sociālo politiku darba, sociālās aizsardzības, bērnu tiesību aizsardzības, bērnu un ģimenes lietu, kā arī cilvēku ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju jomā, Labklājības ministrija (LM) informē par vairākām būtiskām izmaiņām, kas stāsies spēkā 2016. gadā.
Likumdošana 16:32, 16. Dec. 2015
Valdes loceklim jāpārstāv uzņēmums – jātiekas ar biznesa partneriem utt. Viņam vienmēr ir labi jāizskatās. Kādus izdevumus drīkst segt uzņēmums? Apģērbs, frizieris, restorānu rēķini? Vai ir kādi ierobežojumi?
Komerctiesības 09:00, 20. Nov. 2015
Ceturtdien, 27.novembrī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts noteikumu projekts, kas pēc apstiprināšanas valdībā noteiks, kādai informācijai jābūt norādītai, pārdodot nefasētu pārtiku. Noteikumi skars tirgotājus, kuri gala patērētājam vai sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā pārdod pārtiku bez iepakojuma vai ko tirdzniecības vietā iepako pēc patērētāja lūguma, vai ko piegādā tiešajai pārdošanai. Noteikumu projektā noteiktās prasības neattieksies uz pārtiku, ko tirdzniecības vietā patērētājs pats ievieto jebkura veida iepakojumā vai iesaiņojumā, informē Zemkopības ministrija.
Svarīgi 12:16, 28. Nov. 2014
Veselīgs dzīvesveids ir modē! Cilvēki arvien vairāk piedomā pie veselīga uztura un sportisko aktivitāšu nozīmes ikdienā, tāpēc daudzi izmanto iespēju no rītiem uz darbu braukt ar velosipēdu. To veicina arī infrastruktūras attīstība – pilsētās tiek izbūvēti arvien jauni veloceliņi un ierīkotas velonovietnes. Darba devējiem savukārt der padomāt par veselības veicināšanu darba vietās.
Personāla vadība 15:48, 21. Jūl. 2015
Otrdien, 2.jūnijā, Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr.997 "Noteikumi par garantijām komersantu un atbilstošu lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību konkurētspējas uzlabošanai" (MK noteikumi Nr.997), paplašinot garantiju saņēmēju loku un garantiju apmēru, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 07:14, 3. Jūn. 2015
Ceturtdien, 11.jūnijā, Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām" (likums par NN), paredzot iespēju tiem zivrūpniecības uzņēmumiem, kuri cietuši no aizlieguma Krievijā ievest zivju konservus, pieteikties nodokļu maksājumu termiņa pagarinājumam, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:22, 12. Jūn. 2015
Pienākusi vasara, bērni ir beiguši mācības un devušies brīvlaikā. Daļa vasaru pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies gūt darba pieredzi un nopelnīt paši savu naudu. Arī uzņēmumi var izmantot papildu darbaspēku, taču jāņem vērā vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā (DL).
Tiesības 08:10, 4. Jūn. 2015
Uzņēmums ražo pārtikas produktus. Pārstrādājot izejvielas, tiek saražota prece, ko ieber pakās un nodod tirdzniecībā. Daļa gatavās produkcijas no katras partijas tiek nodota degustācijai kvalitātes kontroles nolūkos. Vai kvalitātes kontrolei nododamie preces daudzumi ir uzskatāmi par saimnieciskās darbības izdevumiem? Vai tos ierobežo dabiskā zuduma normas?
Grāmatvedība 10:00, 8. Mai. 2015
Izstrādāti grozījumi Konkurences likumā ar mērķi efektivizēt konkurences lietu izskatīšanu, preventīvi veicināt konkurences tiesību ievērošanu, piemērotā naudas soda samaksu, tiesisko pienākumu izpildi, konkurences tiesību pārkāpuma rezultātā nodarīto zaudējumu atlīdzību un apvienošanās kontroli, tādējādi sekmējot godīgu konkurenci, informē Ekonomikas ministrija (EM).
Likumdošana 09:47, 13. Mai. 2015
Lai līdzsvarotu tirgotāju un piegādātāju intereses preču mazumtirdzniecībā, Saeima ceturtdien, 21.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma jaunu Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likumu un ar to saistītos grozījumus Konkurences likumā. Tas mazumtirgotājiem aizliegs piemērot virkni prasību preču piegādātājiem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:42, 22. Mai. 2015
Tirgus vērtību veido produkta pašizmaksa un pievienotā vērtība, taču šo aprēķinu var ietekmēt daudzi un dažādi apstākļi. Salīdzinot savus darījumus ar citiem, var pareizi novērtēt, vai cenu veidojošie apstākļi ir analoģiski, un atbilstoši tam koriģēt savus apsvērumus tālākajai darbībai.
Finanšu vadība 09:21, 22. Apr. 2015
Saskaņā ar nozares ekspertu aprēķiniem līdz 2020.gadam Latvijas uzņēmējiem biznesa attīstībai būs pieejami 200 miljoni EUR privātā un riska kapitāla finansējuma, informē Financenet.
Svarīgi 13:52, 6. Mar. 2015
Īstenojot valsts sociālo politiku darba, sociālās aizsardzības, bērnu tiesību aizsardzības, bērnu un ģimenes lietu, kā arī cilvēku ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju jomā, Labklājības ministrija (LM) informē par vairākām būtiskām izmaiņām, kas stāsies spēkā 2015.gadā.
Svarīgi 14:02, 19. Dec. 2014
Uzņēmējiem, kuri pretendē uz valsts iepirkumiem, būs jābūt nomaksātiem visiem nodokļiem. Savukārt iepirkuma pasūtītājam no nākamā gada 1.augusta būs pienākums izvērtēt, vai piedāvājums nav nepamatoti lēts, ja uzņēmuma darbinieku vidējais atalgojums būs mazāks par 80%, salīdzinot ar vidējo atalgojumu valstī attiecīgajā profesiju grupā. To paredz ceturtdien, 2.oktobrī, Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Publisko iepirkumu likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:02, 3. Okt. 2014
Uzņēmējiem, kuri pretendē uz valsts iepirkumiem, jābūt nomaksātiem visiem nodokļiem. Savukārt iepirkuma pasūtītājam no nākamā gada 1.augusta būs pienākums izvērtēt, vai piedāvājums nav nepamatoti lēts, ja uzņēmuma darbinieku vidējais atalgojums būs mazāks par 80%, salīdzot ar vidējo atalgojumu valstī attiecīgajā profesiju grupā. To paredz otrdien, 23.septembrī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Publisko iepirkumu likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 12:40, 24. Sep. 2014
Otrdien, 9.septembrī, Ministru kabineta (MK) sēdē izskatīja un atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) izstrādāto MK instrukciju zaļā publiskā iepirkuma kritēriju piemērošanai valsts tiešās pārvaldes iestāžu veiktajiem pārtikas produktu piegāžu un ēdināšanas pakalpojumu iepirkumiem. Instrukcija izstrādāta, lai mazinātu Krievijas embargo pārtikas precēm ietekmi uz vietējiem ražotājiem, informē FM.
Likumdošana 15:44, 11. Sep. 2014
Ja uzņēmuma darba aizsardzības jautājumu risināšanai nolemts piesaistīt pakalpojumu sniedzēju no malas, kas bīstamajās nozarēs ir obligāta normatīvo aktu prasība, sadarbības partnera izvēlē jābūt uzmanīgiem. Ir būtiski, lai saņemtais pakalpojums atbilstu konkrētā uzņēmuma vajadzībām un iztērētie līdzekļi būtu veiksmīgs ieguldījums, nevis lieki tēriņi.
Darba drošība 09:47, 12. Sep. 2014
Saeimas Juridiskās komisijas deputāti ceturtdien, 21.augustā, nolēma uzņemties iniciatīvu Civilprocesa likuma (CPL) grozījumu sagatavošanā, lai ar CPL noteikto prasības nodrošinājuma līdzekļu palīdzību, tos negodprātīgi piemērojot no atsevišķu tiesu puses, novērstu gan reiderisma gadījumus, gan arī apdraudējumu vārda brīvībai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 12:00, 22. Aug. 2014
Tehnoloģijas attīstās, tas ļauj komersantiem un patērētājiem izvēlēties arvien jaunus veidus, kā pārdot un pirkt pakalpojumus un preces. Preču iegāde internetā kļuvusi teju par ikdienu lielai daļai cilvēku. Joprojām aktuāla ir arī preču un pakalpojumu pasūtīšana ar tālruņa, elektroniskā pasta vai televīzijas palīdzību. 13.jūnijā visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs stājās spēkā Direktīva par patērētāju tiesībām, iepērkoties internetā, līdz ar to preču / pakalpojumu pārdevējiem ir pienākums pārbaudīt savus līgumus.
Līgumi 09:05, 5. Aug. 2014
Neiekasētais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu, to skaitā arī Latvijā, rodas dažādu iemeslu dēļ. Neapstrīdami viens no neiekasētā PVN cēloņiem ir PVN sistēmas ļaunprātīga izmantošana. Precīzus PVN sistēmas ļaunprātīgas izmantošanas radītos PVN ieņēmumu zaudējumus neviens nav varējis aprēķināt, tomēr tas nenozīmē, ka tie nav apjaušami.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:39, 30. Jūn. 2014
Ņemot vērā, ka reklāma ir viens no komercprakses veidiem, prasības, kas attiecas uz patērētājiem adresētu reklāmu ir noteiktas Negodīgas komercprakses aizlieguma likumā (NKAL). Vienlaikus arī Reklāmas likums (RL) satur noteikumus, kas attiecas gan uz maldinošu, gan salīdzinošu reklāmu. Šāds tiesiskais regulējums praksē radīja neskaidrības attiecībā uz piemērojamo likumu un tiesību normām. 13.02.2014. RL ir pieņemti grozījumi, kas stājas spēkā 20.03.2014., turpinājumā aplūkosim būtiskākos no tiem.
Saimnieciskā darbība 10:54, 21. Mar. 2014
Nereti uzņēmums tiek piedāvāts pārdošanai par cenu, kas ir vienāda ar gada apgrozījumu vai 5 gadu peļņu. Tikpat bieži bizness par šādu cenu netiek pārdots vai tieši otrādi – piesaista vairāku potenciālo pircēju uzmanību. Kā aprēķināt, par kādu cenu pārdot uzņēmumu?
Finanšu vadība 21:34, 16. Feb. 2014
Tuvojoties 2013.gada beigām, arvien vairāk laika uzņēmumi velta budžeta izstrādei nākamajam gadam. Viens no pamatjautājumiem finanšu plānošanā ir – kādus budžeta mērķus noteikt, un kā saistīt īstermiņa un ilgtermiņa plānus uzņēmumā? Pamēģiniet ieviest uz uzņēmuma vērtību orientētu budžetu!
Finanšu vadība 14:20, 12. Dec. 2013
Ja sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) vienīgais īpašnieks un valdes loceklis (kas arī ir vienīgais īpašnieks) veic norēķinus ar bankas karti par izdevumiem, kas ekonomiski nav saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību (piemēram, pārtikas produktu iegāde), vai šos izdevumus vajadzētu klasificēt kā darba algu, no kuras jānomaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)? Vai arī par to summu var palielināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo ienākumu, piemērojot koeficientu 1,5, un viss?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 12:52, 28. Aug. 2013
Šobrīd jau vairums patērētāju spēj nošķirt terminus krējums vai siers no krējuma izstrādājums vai siera izstrādājums un tādēļ spēj arī izdarīt informētu un apzinātu izvēli par labu produktam vai tā izstrādājumam. Šāda izvēle ir izdarāma, galvenokārt pateicoties Eiropas Savienības (ES) pamatnostādnēm patērētāju aizsardzībā un attiecīgi izstrādātajiem normatīvajiem tiesību aktiem par pārtikas produktu marķēšanu. Tomēr pārtikas produktu kvalitātes un marķēšanas jautājumi joprojām ir aktuāli.
Saimnieciskā darbība 13:19, 24. Feb. 2012
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, katru dienu nodod pienu kooperatīvai sabiedrībai (KS). Katru rītu KS ar piena savācējmašīnu iebrauc pagalmā un mēs atdodam, piemēram, 80 litrus piena. Samaksā pēc dekādes beigām desmitajā dienā, t.i., 10.datumā un 25.datumā. Kādas pavadzīmes vai rēķini jāraksta? Vai pavadzīme jāraksta katru dienu, vai var uzrakstīt pavadzīmi ar vienu ierakstu par periodu, piemēram, no 01.06.-15.06. Kā būtu pareizi? Vai jāraksta tikai pavadzīme, vai pavadzīme un rēķins?
Grāmatvedība 16:53, 6. Aug. 2013
Priekšnodokļa atskaitīšanā jāņem vērā, ka ir vairāki ierobežojumi. Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) gan noteikti vairāki citi ierobežojumi (piemēram, korekcijas aprēķināšana, proporcijas noteikšana, zaudējumi, zaudētie debitori u.c.), taču PVN likuma 100.pantā ir noteiktas priekšnodokļa atskaitīšanas normas reprezentācijai un vieglajam auto.
Pievienotās vērtības nodoklis 13:14, 31. Jan. 2013
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) saimnieciskās darbības vietā atrodas ēka, kurā atrodas telpas, kas sākotnēji tika izveidotas kā ģērbtuves darbiniekiem, sapulču telpas, telpas viesu izmitināšanai. Šobrīd ir plānots šīs telpas nedaudz pārkārtot un izveidot kā darbinieku nakšņošanas vietu gadījumiem, kad steidzamu darbu gadījumā nav iespējams darbiniekiem atgriezties dzīvesvietā.
Tiesības 12:29, 5. Nov. 2012
Darba likums nosaka vienotas pamatprasības visiem darba devējiem darba laika organizācijas, darba laika uzskaites un darba samaksas noteikšanas jautājumos. Tomēr darbu veidi, un līdz ar to arī darba laika organizācija un izpildes kontrole atšķirsies, jo darbs birojā vai pārtikas ražotnē ievērojami atšķirsies no darba mežistrādē, celtniecībā vai lauksaimniecībā.
Darba samaksa 10:23, 1. Okt. 2012
Labdien! Mūsu uzņēmums ražo pārtikas produktus. Reklāmas nolūkos šie gatavie produkti dažreiz tiek nodoti sadarbības partneriem bez atlīdzības, lai reklamētu kādu jaunu preci vai arī lai klienti varētu labāk iepazīties ar šo preci. Jautājums: kā pareizi no uzskaites būtu jānoraksta šī prece, un kas notiek ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Paldies! (01.08.2012. atbildē precizēta 7.rindkopa)
Grāmatvedība 11:33, 26. Jūl. 2012
2011.gada 22.decembrī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumos Nr.585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (turpmāk – MK noteikumi). MK noteikumi ir papildināti ar prasībām saistībā ar attaisnojuma dokumentiem - kases čekiem un dokumentu kopijām, kas nosūtītas skenētā veidā vai pa faksu - un ar prasībām preču piegādes dokumentiem un to reģisrēšanai. Šajā publikācijā lasiet skaidrojumus par šo grozījumu piemērošanas jautājumiem.
Dokumenti 18:38, 23. Jan. 2012
Ik gadu, noslēdzot pārskata periodu, aktualizējas jautājums par sabiedrības mantas, prasījumu un saistību stāvokļa inventarizāciju. Ar šo procesu saistītos jautājumus regulē likums Par grāmatvedību un LR Ministru kabineta 2003. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr. 585), tomēr normatīvajos aktos pieejamā informācija ir vispārīga un nesniedz praktiski nepieciešamos skaidrojumus un atbildes uz ikdienā bieži uzdotiem jautājumiem.
Gada pārskats 10:46, 16. Jan. 2012
Daudzos uzņēmumos valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir lielākais nodokļu maksājumu postenis, tādēļ publikācijā tiks apskatīti ar VSAOI saistītie pamatjautājumi, akcentējot pēdējā laikā veiktās izmaiņas likumdošanā.
Sociālais 12:39, 1. Jūn. 2011
Pienācis vasaras laiks, kad daudzi bērni ir beiguši mācības skolā un devušies brīvlaikā. Citi šo brīvlaiku pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies strādāt un nopelnīt naudu mācībām un ikdienas vajadzībām. Darba devējiem, kas nodarbina bērnus, ir jāzina vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā.
Tiesības 11:52, 20. Jūn. 2011
Konkurences likums jau trešo reizi tiek grozīts mazumtirgotāju un piegādātāju savstarpējo attiecību dēļ. Šobrīd Saeimā otrajam lasījumam gatavo kārtējos grozījumus 2008. gadā ieviestajam lielo mazumtirgotāju apkarošanas rīkam ar piņķerīgo nosaukumu – dominējošā stāvokļa mazumtirdzniecībā ļaunprātīgas izmantošanas aizliegums (Konkurences likuma 13. panta 2. daļa).
Saimnieciskā darbība 10:18, 4. Apr. 2011
Ar 2010. gada 2. decembra grozījumiem likumā Par pievienotās vērtības nodokli, kas stājās spēkā 2011. gada 1. janvārī, mainīts obligātais reģistrācijas slieksnis pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrā no 10 000 uz 35 000 Ls. Kādas priekšrocības un problēmas no tā izriet, par to turpmāk.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:06, 3. Jan. 2011
Šajos grūtajos ekonomiskajos apstākļos ir svarīgi taupīt katru latu – arī nodokļu jomā. Kā viena no iespējām ir saņemt atpakaļ samaksāto pievienotās vērtības nodokli (PVN) ne tikai par Latvijas teritorijā saņemtajām precēm un pakalpojumiem, bet arī par darījumiem ārpus Latvijas. Šajā publikācijā par to, kā saņemt atpakaļ samaksāto PVN no citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, Šveices un Norvēģijas, kā arī par importa darījumiem, ja samaksa veikta ES dalībvalstī.
Pievienotās vērtības nodoklis 19:20, 21. Mar. 2010