Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Kā atgūt pārmaksātos nodokļus? Ir vai nav pamatlīdzekļu komplekts? Vai NĪN drīkst iekļaut nomas maksā? Cik maksā personas dati? Kā VID pārbauda transfertcenu dokumentāciju? Mūsdienu amatniecība – patriotisms vai bizness? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:30, 1. Nov. 2023
Cesijas pamatjautājumu vispārīgais regulējums saimnieciskās darbības veicējiem varētu būt pietiekami labi zināms, tāpēc šoreiz vēršam uzmanību uz atsevišķiem aspektiem jeb juridiskajām niansēm, kuru nezināšana vai pietiekama neievērošana varētu radīt nelabvēlīgas sekas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 10. Aug. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Darba tiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Vai darbiniekiem, kas nodarbināti nepilnu darba laiku, pirms svētkiem pienākas saīsinātā darba diena?
Darba laiks 06:49, 17. Nov. 2020
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2020
Darbiniekam jāsamaksā atvaļinājuma kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu par laika periodu no 2014. gada 11. decembra līdz 2020. gada 24. jūlijam. Atvaļinājuma kompensācijai rēķināju vidējo izpeļņu par pēdējiem sešiem nostrādātajiem mēnešiem (no 2020. gada janvāra līdz jūnijam), bet vadība apgalvo, ka tā nav pareizi un vidējā izpeļņa jārēķina, ņemot vērā katram periodam citus sešus mēnešus. Piemēram, periodam no 2014. gada 11. decembra līdz 2015. gada 10. decembrim vidējā izpeļņa tiks rēķināta no 2015. gada jūnija līdz novembrim utt. Kā pareizi jārēķina atvaļinājuma kompensācija?
Vidējā izpeļņa 07:00, 13. Aug. 2020
Mums ir jautājums par normatīvā darba laika aprēķinu (dīkstāvei) darbiniekam, kuram ir noteikts nepilns darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti un noteiktu darba stundu skaitu nedēļā – 20 stundas. Kā aprēķināt darbinieka normatīvais darba laiku par februāri, ja darbiniekam ir darbnespēja no 9. līdz 29. februārim?
Darba laiks 07:00, 6. Mai. 2020
Vai krīzes skartajam uzņēmumam, pieprasot dīkstāves pabalstu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmā, jānoformē kādi dokumenti grāmatvedībā un personāldaļā (iesniegumi, rīkojumi utt.)? Vai dīkstāves periods un pabalsts jāatspoguļo grāmatvedībā? Vai un kā tas turpmāk ietekmēs vidējās izpeļņas aprēķinu?
Tiesības 07:00, 23. Apr. 2020
Kā dīkstāve ietekmē vidējo izpeļņu? Vai dīkstāves pabalsts tiek ieskaitīts vidējā izpeļņā? Un, ja šis pabalsts tiek piešķirts no valsts (dīkstāves pabalsts, kas tiek finansēts no valsts budžeta 75% apmērā no darbinieka algas), tas tiek ieskaitīts vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 07:00, 31. Mar. 2020
Nepārvaramas varas klauzulas iekļautas virknē noslēgtu līgumu visdažādākajās uzņēmējdarbības jomās. Latvijas praksē šie līgumu noteikumi tiek izmantoti reti, pusēm nesaskaroties ar apstākļiem, ko varētu raksturot kā nepārvaramu varu. Tomēr pašreizējā Covid-19 vīrusa straujā izplatība un pret to vērstie valdības ierobežojošie pasākumi ir uzskatāmi parādījuši, ka noslēgtos līgumus vistiešākajā veidā var ietekmēt apstākļi, ko puses, līgumu slēdzot, nevarēja nedz paredzēt, nedz pašlaik novērst.
Līgumi 07:00, 3. Apr. 2020
Darba likums nereglamentē, kā jāaprēķina ikgadējā atvaļinājuma samaksa katram darba laika veidam, tas ir darba devēja kompetences jautājums. Darba devējam atliek vien līgumā ierakstīt atbilstošo darba laika veidu, tomēr praksē redzam, ka to noteikt reizēm nav nemaz tik vienkārši.
Atvaļinājums 07:00, 7. Feb. 2020
2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika jeb 1. februārī plkst. 1.00 pēc Latvijas laika Lielbritānija izstājas no Eiropas Savienības – breksits, informē Ārlietu ministrija.
Svarīgi 15:15, 31. Jan. 2020
Kas ir darba samaksa un kas – cita veida atlīdzība saistībā ar darbu? To ir būtiski saprast gadījumos, kad darbiniekam tiek aprēķināta vidējā izpeļņa. Izskatīsim jaunākās tiesu prakses atziņas!
Darba tiesības 07:00, 22. Jan. 2020
Turpinot apskatīt aktuālos Senāta spriedumus par kapitālsabiedrību valdes locekļu atbildības aspektiem, šajā publikācijā uzmanību pievērsīsim 2016.gada spriedumam lietā SKC-214/2016, kurā tiesa vērtēja kapitālsabiedrības (SIA) valdes locekļu rīcības likumību, dažādos veidos izmaksājot sev papildu atlīdzību (bonusus, dāvanas un atlaides, kā arī iemaksas pensiju fondos) veidā, kas neatbilda sabiedrības dalībnieku sapulcē apstiprinātajai valdes locekļu atlīdzības aprēķināšanas un izmaksas kārtībai.
Saistību tiesības 07:00, 29. Nov. 2019
No Valsts darba inspekcijas saņemts aizrādījums par darba laika formulējumu darba līgumā, norādot, ka Darba likumā nav pieļauts nepilns summētais darba laiks. Kā pareizi noteikt darba laiku darba līgumā, ja dienu skaits nedēļā un stundu skaits dienā ir mainīgs, jānodrošina trīs maiņas dienā un visām maiņām nav iespējams nodrošināt astoņu stundu darba laiku? Kā darba līgumā formulēt darba laiku dažādos gadījumos?
Darba laiks 07:00, 13. Nov. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Komerctiesības 07:00, 11. Sep. 2019
Šī gada martā Senāts pieņēma spriedumu, kurā ietvertā tēze sākotnēji raisa revolucionāras pārdomas – vai tas jāuztver kā apvērsums tiesvedībā un grāmatvedības praksē? Kas no tā izriet – tas, ka kreditora izrakstīta rēķina samaksai un piedziņai nav likumiska pamata, vai – gluži otrādi – ka debitors tam izrakstītu rēķinu nevar apstrīdēt tiesā? Analizējam spriedumu!
Saistību tiesības 09:00, 28. Aug. 2019
Zinātniskā institūcijā darbinieks strādā par ekonomistu. Saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu viņu uz sešiem gadiem ievēl par pētnieku / vadošo pētnieku / zinātnisko asistentu. Darbiniekam darba līgumā iekļauti divi amati, tostarp viens amats uz nenoteiktu laiku ir pamatdarbs, bet otrs – vēlēts amats uz noteiktu laiku – ir papildu darbs. Vai šādā gadījumā jāraksta divi amata apraksti? Vai arī ir iespējams tos apvienot vienā amata aprakstā?
Lietvedība 09:01, 5. Jūn. 2019
Lai gan varētu šķist, ka darba algas izmaksa ir viens no skaidrākajiem jautājumiem darba tiesisko attiecību kontekstā, tomēr pavisam nesen pieņemtais Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedums aktualizējis jau iepriekš izskanējušo diskusiju par darba samaksas izmaksas veidiem. Rakstā aplūkotas gan konkrētā sprieduma atziņas, gan Darba likuma regulējums, kas attiecībā pret naudas aprites sistēmu mūsdienās diemžēl ir novecojis.
Darba tiesības 13:16, 18. Apr. 2019
2019.gada 6.februārī Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments ir pieņēmis spriedumu lietā SKC-340/2019, kurā tiesa vērtēja Darba likuma 149.panta normas un līdzšinējās judikatūras piemērošanu laika periodam, par kuru ir aprēķināma neizmantotā atvaļinājuma kompensācija darba attiecību izbeigšanas gadījumā.
Darba tiesības 07:00, 10. Apr. 2019
Pēc personas maksātnespējas procesa pasludināšanas un ieraksta izdarīšanas maksātnespējas reģistrā kreditori ir tiesīgi administratoram pieteikt savus prasījumus. Atbilstoši Maksātnespējas likuma (ML) 74.panta 1.daļai administrators pārbauda kreditoru prasījumu pamatotību un atbilstību normatīvo aktu prasībām. Savukārt saskaņā ar ML 75.panta 1.daļu administrators var pilnībā vai daļēji neatzīt kreditora prasījumu, par kuru ir strīds starp parādnieku un kreditoru.
Nodokļi 07:00, 30. Jan. 2019
Vai šāds formulējums darba līgumā - "darbiniekam tiek noteiks nepilns summētais darbalaiks" - atbilst Darba likumam, ja nav noteikts ne dienas, ne nedēļas darba laiks un pārskata periods? Vai, nosakot darbiniekam nepilnu summēto darba laiku, darba alga jānosaka kā stundas tarifa likme vai var arī kā mēneša alga? Kā noteikt virsstundas, ja darbiniekam tiek noteiks nepilns summētais darba laiks - 20 stundas mēnesī un trīs mēnešu pārskata periods?
Darba samaksa 07:00, 30. Jan. 2019
2018.gada 28.septembrī Augstākās tiesas Civillietu departaments izskatīja lietu Nr.SKC-552/2018 darbinieka prasībā pret darba devēju par darba līguma uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu un atjaunošanu darbā. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas Darba likuma piemērošanā situācijā, ja darbinieks nav piekritis darba devēja piedāvātajiem darba līguma grozījumiem.
Darba tiesības 07:00, 16. Jan. 2019
2018.gada 14.jūnijā Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-213/2018, kurā tiesa deva vērtējumu par Darba likuma (DL) 101.panta 3.daļas un DL 110.panta 3.daļas savstarpējo piemērojamību, kā arī par DL 58.pantā iekļautā darbinieka atstādināšanas institūta maksimālo ilgumu darbiniekiem, kuri ir arodbiedrību biedri.
Darba tiesības 07:00, 23. Nov. 2018
Vasarā uzņēmumā strādāja studenti. Vai septembrī, beidzot darba attiecības sakarā ar studiju atsākšanos, viņiem jāizmaksā kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 26. Sep. 2018
Ar valdes locekli ir noslēgts pilnvarojuma līgums. Valdes loceklim tiek piešķirtas 20 apmaksātas brīvas dienas. Vai par šīm dienām valdes loceklim jārēķina vidējā izpeļņa (kā būtu jādara darba līguma gadījumā), vai arī jāizmaksā noteiktā mēnešalga? Un kurā brīdī tā jāizmaksā – pirms atvaļinājuma vai algas izmaksas dienā? Darba līguma gadījumā atvaļinājuma nauda būtu izmaksājama pirms atvaļinājuma.
Vidējā izpeļņa 07:00, 28. Sep. 2018
20.04.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-213/2018, ar kuru atzina - ja darba līgums tiek uzteikts saistībā ar darbinieka rīcību pretēji labiem tikumiem, darba devējam ir jānorāda uz konkrētiem faktiskajiem apstākļiem, kas pamato šo faktu, kā arī jādod darbinieka rīcības objektīvs izvērtējums un pamatojums šādas rīcības atzīšanai par pretēju labiem tikumiem.
Darba tiesības 07:00, 29. Aug. 2018
Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta judikatūru papildinājis 30.11.2017. pieņemtais spriedums lietā Nr.SKC-343/2017 par valdes locekļa atbildību.
Komerctiesības 07:00, 27. Jūl. 2018
15.12.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-330/2017. Šajā spriedumā tiesa secināja, ka atbilstoši Komerclikuma 20.pantam un Civillikuma 1683.pantam uzņēmuma pārejas gadījumā, beidzoties vienas solidāri saistītās personas saistībām, automātiski nebeidzas arī pārējo solidāri saistīto personu saistības.
Komerctiesības 11:47, 12. Jūl. 2018
31.01.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-34/2018, kurā atzina, ka sabiedrībai atbilstoši Komerclikuma (KL) 195.pantā noteiktajam ir tiesības prasīt izslēgt tai nelojālu dalībnieku. Lojalitātes pārkāpums ir dalībnieka rīcība, ar kuru viņš nodarījis sabiedrībai būtisku kaitējumu.
Komerctiesības 06:15, 25. Mai. 2018
Saskaņā ar Darba likuma (DL) 58.pantu atstādināšana no darba ir ar darba devēja rakstisku rīkojumu noteikts pagaidu aizliegums darbiniekam atrasties darba vietā un veikt darbu. Kad darba devējs drīkst noteikt šādu aizliegumu, un kā rīkoties abām pusēm?
Tiesības 07:00, 18. Jūn. 2018
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Līgumi 07:00, 8. Jūn. 2018
Saskaņā ar Komerclikumā (KL) noteikto lēmums par pamatkapitāla samazināšanu ir tikai un vienīgi SIA dalībnieku sapulces (KL 210.panta 1.daļas 2.punkts) vai AS akcionāru sapulces (KL 268.panta 1.daļas 7.punkts) kompetencē. KL 204.pantā paredzēts, ka SIA pamatkapitālu samazina, dzēšot daļas vai samazinot daļas nominālvērtību, savukārt 262.panta 1.daļas 2.punktā noteikts, ka AS pamatkapitālu samazina, dzēšot akcijas, ko iesnieguši akcionāri. Kas jāņem vērā par pamatkapitāla samazināšanu, dzēšot kapitāla daļas vai akcijas, ko iesnieguši akcionāri?
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Mai. 2018
Mūsdienās cilvēku ikdiena nav iedomājama bez sociālajiem tīkliem, piemēram, "Facebook", "Twitter" u.c. Šajās vietnēs pieejama dažāda informācija un tiek pavadīts daudz laika. Kādus sociālo tīklu lietošanas ierobežojumus darba devēji drīkst noteikt darbiniekiem? Kad darbinieku viedoklis sociālajos tīklos var tikt uzskatīts par uzņēmuma vai iestādes oficiālo viedokli?
Tiesības 07:00, 9. Mai. 2018
Darba attiecības ir neparedzētu pārsteigumu pilnas. Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Tiesības 07:00, 18. Apr. 2018
Likumsakarīgi, ka darbinieki zina par savu darba vietu informāciju, kas nav domāta plašākai sabiedrībai un kas dažkārt sniedz uzņēmumam konkurences priekšrocības. Bet allaž aktuāls bijis jautājums: kas notiek ar šo informāciju, kad darba tiesiskās attiecības beidzas? Kā pasargāt uzņēmumu?
Tiesības 08:00, 7. Mar. 2018
30.08.2017. stājās spēkā Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums lietā Nr.SKC-1320/2017, ar kuru noteikts, ka turpmāk darba devējs nedrīkstēs pārsūdzēt darbinieka uzteikumu, kura pamatā ir Darba likuma (DL) 100.panta 5.daļa, jeb uzteikumu svarīga iemesla dēļ.
Darba tiesības 08:00, 27. Dec. 2017
Darba likumā (DL) paredzēts aizliegums radīt nelabvēlīgas sekas darbiniekam, ja viņš izmanto savas tiesības darba tiesisko attiecību ietvaros. Pavisam nesen lielu ievērību izpelnījās Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta 14.11.2017. spriedums lietā Nr.SKC-762/2017, kurā tiesa lēma, ka darba uzteikums atzīstams par spēkā neesošu, ja tā iemesls ir darbinieka atteikšanās pieņemt algu "aploksnē".
Darba tiesības 09:00, 12. Jan. 2018
16.08.2017. spēkā stājās Darba likuma (DL) 151.panta grozījumi (4. un 5.daļa), kuros paredzēts, ka papildatvaļinājumu piešķir par kārtējo gadu un tas izmantojams līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Kas mainīsies praksē? Analizējam vairākas interesantas (dažbrīd vien teorētiski iespējamas) problēmsituācijas saistībā ar minēto grozījumu ieviešanu praksē.
Tiesības 08:00, 19. Jan. 2018
Praksē samērā bieži ir situācijas, kad darba devējs veic ieturējumus no darbinieka darba samaksas. Šī gada jūnijā pieņemts svarīgs Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums, kurā analizētas darba devēja tiesības veikt šādus ieturējumus, izmantojot Darba likuma (DL) 78.pantā noteiktās atprasījuma tiesības.
Darba tiesības 08:00, 23. Nov. 2017
Pašvaldības iestādes darbinieka darba līgumā noteikts, ka pusslodzi viņš strādā par mikroautobusa vadītāju un pusslodzi par palīgstrādnieku. Tā kā mikroautobusa pakalpojumi vairs nav nepieciešami, šo amata vietu – mikroautobusa vadītājs (pusslodze) – nolemts likvidēt. Kā atbrīvot darbinieku no mikroautobusa šofera pienākumiem? Kāda kompensācija izmaksājama darbiniekam?
Tiesības 10:00, 15. Nov. 2017
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Nov. 2017
Lai gan SIA dalībnieki netiek iesaistīti uzņēmuma ikdienas darbībā un tiesību normās kapitāla daļu īpašnieku un sabiedrības atbildība ir nodalīta, praksē ir gadījumi, kad fiziskās personas saistības tiek uzskatītas arī par sabiedrības saistībām tikai tādēļ, ka šī persona ir sabiedrības dalībnieks.
Komerctiesības 08:00, 27. Okt. 2017
Zemes piespiedu nomas attiecības ir aktuāls strīdu temats gan privātpersonu, gan juridisko personu starpā. Pēdējo gadu laikā vairāki aktuāli un diskusiju raisoši aspekti ir skatīti arī Latvijas Republikas Augstākajā tiesā (AT), kas liecina, ka, neskatoties uz pastāvošo regulējumu, tiesu praksē šo lietu aktualitāte joprojām ir vērtējama kā augsta.
Saistību tiesības 08:00, 29. Sep. 2017
SIA dalībnieku sapulces gaita un tajā pieņemtie lēmumi ir jāprotokolē. Komerclikuma (KL) 285.pantā konkrēti noteikts, kādi rekvizīti jānorāda jebkurā dalībnieku protokolā neatkarīgi no tā, vai tas tiks iesniegts Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) vai citā valsts iestādē vai paliks tikai pašas kapitālsabiedrības rīcībā.
Komerctiesības 08:00, 2. Aug. 2017
Lai gan par to rakstīts vairākkārt, nereti komersantiem joprojām nav saprotams, kā nošķirt darba līgumu no uzņēmuma līguma un kas jāņem vērā, lai to pareizi izdarītu. Līdz ar to ir noderīgi aplūkot Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 10.03.2017. spriedumu lietā Nr.SKC-658/2017, kurā vērtēts jautājums par atšķirībām starp uzņēmuma un darba līgumu.
Darba tiesības 08:00, 10. Jūl. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums 08:00, 3. Jūl. 2017
Lai gan Darba likumā (DL) darba devējam noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem labvēlīgus darba apstākļus, diemžēl ne vienmēr šis pienākums uzņēmumu ikdienā tiek īstenots. Darbinieki dažādās jomās un amata līmeņos var saskarties ar neētisku un diskriminējošu, bet smagākos gadījumos pat pazemojošu un vardarbīgu vadības vai kolēģu attieksmi.
Darba tiesības 09:00, 2. Mai. 2017
Viens no gadījumiem, kad darba devējs ir tiesīgs vienpusēji izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, ir darbinieku skaita samazināšana. Tā var notikt tikai situācijā, kad darba devējs uzņēmumā veic neatliekamus saimnieciskus, organizatoriskus, tehnoloģiskus vai līdzīga rakstura pasākumus, ar kuriem tas var pietiekami pamatot nepieciešamību veikt darbinieku skaita samazināšanu. Jāievēro, ka darbinieku skaita samazināšana nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības, ja pēc būtības darba devējs nav apmierināts ar darbinieka uzvedību vai spējām.
Tiesības 08:00, 29. Mar. 2017
21.12.2016. Eiropas Savienības tiesa (EST) pieņēma spriedumu lietā Nr.C-201/15 (Spriedums) par kolektīvo atlaišanu. Spriedumā analizēti būtiski jautājumi uzņēmumiem, kas veic uzņēmējdarbību vairākās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.
Darba tiesības 08:00, 1. Mar. 2017
Kā zināms, darba tiesiskās attiecības var būt sarežģītas ne vien dažādu juridisko jautājumu dēļ, bet arī tādēļ, ka to ietvaros veidojas savstarpējās personiskās attiecības – gan starp darbiniekiem, gan arī starp darbiniekiem un darba devēju. Līdz ar to ir saprotams, ka arī darba vietā tiek ievēroti un atzīmēti darbinieku dzīvē nozīmīgi personiska rakstura notikumi, piemēram, dzimšanas dienas.
Darba tiesības 08:00, 22. Feb. 2017
Lai gan morālā kaitējuma atlīdzināšana darba tiesisko attiecību ietvaros netiek aktualizēta bieži, tomēr gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jāņem vērā, ka morālā kaitējuma nodarīšana darba tiesisko attiecību ietvaros ir iespējama un nodarītais morālais kaitējums ir atlīdzināms, piedzenot no tā nodarītāja atbilstošu atlīdzību. To apliecina arī tiesu prakse.
Darba tiesības 08:00, 18. Jan. 2017
Medijos ik dienas tiek publicēts saturs, kas aizsargājams ar autortiesībām, tomēr izdevējiem un satura veidotājiem nav pieļaujama visatļautība. Vienlaikus arī autoru tiesības nav neierobežotas, un likumdevējs ir ieviesis mehānismus, kas nodrošina veselīgu proporcionalitāti.
Saistību tiesības 08:00, 9. Nov. 2016
Ceturtdien, 23.aprīlī, Saeima pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā (CPL), kas paredz iespēju tiesvedībā jau pieņemtas lietas nodot citai tiesai, lai nodrošinātu to ātrāku izskatīšanu. Šo grozījumu mērķis ir sekmēt personu tiesības uz taisnīgu tiesu un to īstenošanu saprātīgā termiņā, informē Tieslietu ministrija (TM).
Likumdošana 10:49, 28. Apr. 2015
Augstākās tiesas Civillietu departaments 09.06.2016. pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-1817/2016, kurā ir vērtēti darba devējiem 2 būtiski jautājumi. Pirmkārt, tiek analizēts darba devēja pienākums pamatot darbinieku skaita samazināšanu. Otrkārt, Civillietu departaments, nosūtot lietu atkārtotai izskatīšanai apelācijas instances tiesai, vērš uzmanību arī uz uzņēmuma pārejas tiesiskā regulējuma iespējamo piemērojamību konkrētajā situācijā.
Darba tiesības 08:00, 9. Sep. 2016
Kā pareizi noformēt darbinieku algu samazināšanu? Algas tiek samazinātas saimnieciskās darbības stāvokļa pasliktināšanās dēļ. Zināms, ka jāsagatavo grozījumi līgumā, tomēr no Darba likuma (DL) 97.panta nav saprotams, vai par šīm izmaiņām ir jābrīdina 1 mēnesi iepriekš? Cik ilgi vēl jāsaglabā iepriekšējā alga? Kā rīkoties, ja darbinieks izmaiņām nepiekrīt? Vai darbiniekam ir tiesības neparakstīt līguma grozījumus?
Tiesības 08:57, 25. Jūl. 2016
Darbinieks strādā pusslodzes darbā, un viņam ir noteikta akorda alga. Kāds ir pusslodzes darba stundu skaits jūnijā, ja mēnesī ir 20 darba dienas, bet darba dienu pirms Līgo svētkiem saīsina par 1 stundu. Vai darbiniekam, kas strādā pusslodzi, šajā mēnesī būtu jāstrādā 80 stundas (20 dienas x 4 stundas) vai 79,5 stundas, pirmssvētku darba dienu saīsinot par pusstundu? Vai arī 79 stundas, ja pirmssvētku darba diena jāsaīsina par 1 stundu?
Darba laiks 08:00, 30. Jūn. 2016
Lai gan jautājums par dažādo Eiropas Savienības (ES) tiesību aktu piemērošanas metodoloģiju ES tiesībās nav nekas jauns, šī raksta ietvaros aplūkošu direktīvu netiešo iedarbību situācijās, kad to noteikumi nav laicīgi un / vai pienācīgi ieviesti nacionālajās tiesībās.
Citi 09:00, 1. Apr. 2016
E-pasts jeb elektroniskais pasts ir teksta ziņojumu vai datu apmaiņa komunikāciju tīklā, piemēram, iekšējā tīklā vai internetā, parasti starp dažādiem datoriem vai ierīcēm. Mūsdienās tas ir viens no izplatītākajiem komunikācijas līdzekļiem, ko ikdienā personas izmanto savstarpējai saziņai, dažādu reklāmas pakalpojumu sniegšanai, līgumu slēgšanai, kā arī saziņai ar valsts iestādēm. Nereti e-pastā var būt iekļauta tāda informācija, kas var būt svarīga arī tiesā nonākušu strīdu risināšanā.
Citi 09:00, 20. Apr. 2016
Par pārkāpumu ir jāsaņem sods. Tomēr, kā izvērtēt, cik smags ir pārkāpums, kādu sodu darbiniekam drīkst piemērot un kā "pareizi" sodīt? Ko paredz Darba likums?
Tiesības 09:00, 4. Feb. 2016
Tuvojoties Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam, ikvienam darba devējam un darbiniekam kļūst aktuāls jautājums par darba laiku svētku dienās un saīsināto darba dienu pirms svētku dienām.
Darba laiks 09:00, 23. Dec. 2015
Notariālais izpildu akts ir salīdzinoši jauns tiesību instruments, tāpēc par tā piemērošanu vēl ir domstarpības. Piemēram, vai nostiprinājuma lūgumam pievienots notariālais izpildu akts par saistības piespiedu izpildīšanu bezstrīdus kārtībā un aizdevuma līgums var būt par pamatu hipotēkas nostiprināšanai zemesgrāmatā?
Saistību tiesības 09:26, 9. Jūl. 2015
Virsstundu darba regulējums vēl arvien rada daudz neskaidrību, un nereti darba devēji, paši to neapzinoties, pārkāpj skaidri noteiktas normatīvo aktu prasības. Problēmas rada arī tā sauktajā "gaidīšanas režīmā" esošo darbinieku darba laika uzskaite un apmaksa, jo tiesību normās tā nav skaidri regulēta.
Darba laiks 17:17, 7. Jūl. 2015
Vairākkārt izskanējis viedoklis, ka Krievijas noteiktās sankcijas uzskatāmas par nepārvaramu varu jeb force majeure un embargo skartie uzņēmumi var izmantot šo apstākli, lai atliktu saistības ne tikai pret nodokļu administrāciju, bet arī pret darījumu partneriem. Vai tiešām valsts rīcība, kas bijusi par pamatu ekonomiskai krīzei vai embargo un radījusi uzņēmējiem finansiālas grūtības, ir uzskatāma par nepārvaramu varu? Kā konstatēt force majeure iestāšanos? Vai uzņēmējam vispār ir tiesības vienpusēji atkāpties no noslēgtā līguma?
Līgumi 07:50, 28. Mai. 2015
Šķīrējtiesas pilnvaras lūgt tiesvedības izdevumu nodrošinājumu ir viens no jautājumiem, kas izraisījis vislielākos strīdus un nesaprašanās dažādās Eiropas Savienības valstu un citās jurisdikcijās. Aplūkosim, kādas ir atšķirības starp dažādu valstu šķīrējtiesu režīmiem un vadošo šķīrējtiesu institūciju reglamentiem un kādas sekas praksē var rasties šo atšķirību dēļ!
Citi 14:46, 14. Mai. 2015
Darbinieka darbnespēja ilgst nepārtraukti jau vairāk nekā 6 mēnešus. Darbnespējas lapā kā saslimšanas cēlonis ir norādīts "cits cēlonis". Vai darba devējam šajā gadījumā ir tiesības izbeigt darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 11.punktu (ievērojot uzteikuma termiņu 10 dienas), kaut gan darbinieks turpina slimot? Vai arī jāgaida, kad darbinieks beigs slimot, atgriezīsies darbā, un tad pirmajā darba dienā pēc slimošanas jāuzteic darbs, pamatojoties uz minēto DL pantu?
Tiesības 08:34, 28. Apr. 2015
Darba likums (DL) paredz tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot 1 mēneša uzteikuma termiņu, ja darbiniekam ir svarīgs iemesls. Kas ir uzskatāms par svarīgu iemeslu? Un kurai pusei jāpierāda, ka šāds darba līguma uzteikums ir tiesiski pamatots?
Darba tiesības 14:56, 2. Apr. 2015
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku un akciju sabiedrības (AS) akcionāru sapulces lēmumi var būtiski ietekmēt šo kapitālsabiedrību nākotni. Proti, nereti īpašnieku un pārvaldes institūciju iekšējo nesaskaņu dēļ tādi lēmumi var būt pamats kapitālsabiedrības mantas izsaimniekošanai, maksātnespējai vai pat to prettiesiskai pārņemšanai.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:52, 20. Mar. 2015
2014.gada otrajā pusē Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments ir sagatavojis vairākus būtiskus nolēmumus, kuros skarti aktuāli Civilprocesa likuma (CPL) normu piemērošanas jautājumi, piemēram, par tiesāšanās izdevumiem un sprieduma izpildes nekavējoties jēdzienu.
Darba tiesības 11:19, 5. Feb. 2015
Uzņēmuma (SIA) darbības joma ir meža izstrādes pakalpojumi Nīderlandē un Latvijā. Uzņēmuma īpašnieks ir arī tā darbinieks. Vai darba laiks, ko šis darbinieks pavada Nīderlandē meža izstrādes darbos, ir komandējums, un vai viņam var maksāt dienas naudu 29 EUR un segt ceļa izdevumus par lidmašīnas biļetēm? Par dzīvošanu Nīderlandē tiek izrakstīts rēķins, ko apmaksā uzņēmums. Vai uzņēmums rīkojas pareizi?
Darba samaksa 17:16, 19. Feb. 2015
Darbinieks, veicot darba pienākumus, bieži piekļūst informācijai, kuras nonākšana svešās "rokās" darba devējam var radīt nevēlamas sekas. Jo plašāks ir darbinieku loks, kuriem informācija pieejama, jo lielāks risks, ka tā var tikt izmantota pretēji darba devēja interesēm. Tāpēc darba devējs ir ieinteresēts sevi no šādiem riskiem pasargāt.
Saimnieciskā darbība 10:03, 20. Feb. 2015
Šis ir turpinājums 14.07.2014. publicētajam rakstam Nodarbināšana ārvalstīs – juridiskie un nodokļu aspekti. Kā būtiska problēma tika uzsvērta darba devēju juridiskās formas izvēle darba līgumā darbinieka nodarbināšanai ārvalstīs, proti, vai darbinieks izpildīt darbu ārpus savas ierastās darbavietas jāsūta komandējumā, darba braucienā vai nosūtījumā. Šajā saistībā svarīgs ir Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 30.09.2014. spriedums lietā Nr.C28469512, SKA-2425/2014 par darba samaksas piedziņu. Atkārtoti jāuzver, ka gan Rīgas apgabaltiesas, gan Augstākās tiesas spriedumi minētajā lietā ir aplūkojami kritiski, nevērtējot faktisko apstākļu un nosūtījuma / komandējuma kritērijus.
Darba tiesības 08:43, 30. Dec. 2014
17.12.2014. Saeimā ir pieņemti grozījumi likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (turpmāk – likums), kas 30.12.2014. publicēts oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis Nr.257 (5317) un stājās spēkā 01.01.2015., informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 10:02, 7. Jan. 2015
Jauns gads nāk arī ar izmaiņām likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) un sociālā regulējuma jomā. Kādas tad ir būtiskākās izmaiņas un no jauna ieviestās normas?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 17:32, 29. Dec. 2014
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
Ko darīt, ja uzņēmums vēlas turpināt saimniecisko darbību, taču Valsts ieņēmumu dienests (VID) to ir apturējis vai pat lēmis par likvidāciju? Kādos gadījumos tas var notikt, un kā cīnīties jau ar sekām? Atbildes sniegtas, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Saimnieciskā darbība 10:08, 23. Dec. 2014
Šī gada 25.septembrī Saeima pieņēma ilgi tapušos un plašas diskusijas izraisījušos grozījumus Maksātnespējas likumā (MNL). Lai arī kā samērā reāla tika aplūkota iespēja, ka Valsts prezidents varētu izmantot Latvijas Republikas Satversmes 71.pantā noteiktās tiesības prasīt grozījumu otrreizēju caurlūkošanu, grozījumi šī gada 15.oktobrī tika izsludināti, tie stāsies spēkā 01.01.2015.
Saimnieciskā darbība 11:26, 9. Dec. 2014
Pēdējā laikā publiskajā telpā izskanējušas satraucošas ziņas par iespējamiem reiderisma un vārda brīvības ierobežošanas gadījumiem, kuros ir izlemts par prasības nodrošināšanu. Tam sekoja arī ātra rīcība - 11.09.2014. Saeima trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā (CPL), kuru plānotais spēkā stāšanās datums ir 01.11.2014.
Saimnieciskā darbība 13:54, 11. Nov. 2014
Līdz tiesu instanču sistēmas reformas uzsākšanai bija pierasts, ka atsevišķas lietu kategorijas civillietās un krimināllietās pirmajā instancē piekrīt apgabaltiesām un apelācijas instancē attiecīgai Augstākās tiesas (AT) palātai. Tomēr viss mainīsies ar tīrās trīspakāpju tiesu instanču sistēmas modeļa ieviešanu, kura turpmāk paredz, ka pirmajā instancē visas civillietas un krimināllietas tiks skatītas rajona (pilsētas) tiesās, apelācijas instancē – apgabaltiesās, savukārt kasācijas instancē – AT.
Citi 08:48, 24. Okt. 2014
Otrdien, 26.augustā, valdība atbalstīja grozījumus Civilprocesa likumā (CPL) un citos likumos, kas izstrādāti, lai noslēgtu tīro instanču tiesas reformas ieviešanu. Līdz ar reformas īstenošanu tiks efektivizēta un paātrināta lietu izskatīšana, kā arī nodrošināta vienkāršāka, skaidrāka un caurskatāmāka tiesu instanču hierarhija, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 10:22, 28. Aug. 2014
Lai gan Mikrouzņēmumu nodokļa likums (MUN likums) stājās spēkā 01.09.2010., pēdējā laikā arvien biežāk dzirdams par valsts kontrolējošo institūciju pastiprinātu uzmanības pievēršanu tieši šī nodokļa maksātājiem.
Līgumi 15:13, 16. Sep. 2014
Šī gada 22.maijā pēc vairāku gadu darba pie likumprojekta tika pieņemts Mediācijas likums. Likuma mērķis ir veicināt civiltiesisku strīdu risināšanu ārpus tiesas un nostiprināt mediāciju kā alternatīvu veidu domstarpību risināšanai.
Citi 12:15, 28. Jūl. 2014
Darba likums (DL) paredz detalizētu darba attiecību izbeigšanas regulējumu - iespējamos un atļautos uzteikuma pamatojumus, procesuālās darbības, kas darba devējam un darbiniekam jāveic pirms darba tiesisko attiecību izbeigšanas, uzteikuma termiņus un uzteikuma apstrīdēšanas iespējas. Taču DL 100.panta 5.daļa darbiniekam paredz tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot 1 mēneša uzteikuma termiņu, ja darbiniekam ir svarīgs iemesls.
Tiesības 10:18, 29. Jūl. 2014
Saeimas Juridiskās komisijas deputāti ceturtdien, 21.augustā, nolēma uzņemties iniciatīvu Civilprocesa likuma (CPL) grozījumu sagatavošanā, lai ar CPL noteikto prasības nodrošinājuma līdzekļu palīdzību, tos negodprātīgi piemērojot no atsevišķu tiesu puses, novērstu gan reiderisma gadījumus, gan arī apdraudējumu vārda brīvībai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 12:00, 22. Aug. 2014
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) A saimnieciskās darbības veids ir dzīvojamo māju apsaimniekošana. SIA A iesniedza zvērinātam tiesu izpildītājam (ZTI) izpildu rakstu Rīgas rajona tiesas sprieduma izpildei un lūdza vērst piedziņu uz parādniekam piederošo nekustamo īpašumu. Parādniekam bija parāds par komunālajiem pakalpojumiem un piederēja nekustamais īpašums (dzīvoklis), kas bija reģistrēts zemesgrāmatā uz parādnieka vārda. Atbilstoši Civilprocesa likuma (CPL) 606. un 607.1panta prasībām tika izsludināta nekustamā īpašuma sākumcena un izsoles diena.
Līgumi 13:09, 14. Aug. 2014
Mūsdienīgi uzņēmumi lielākoties strādā iespējami plaši, aptverot ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas Savienības un pat pasaules tirgus, līdz ar to darbiniekiem nereti ir jādodas komandējumos, jāstrādā ārvalstīs, taču darba devējiem aktuāls ir jautājums, kāda juridiskā forma ir piemērojama šādiem gadījumiem. Vai darbinieks ir jānorīko komandējumā, darba braucienā vai nosūtījumā? Tas viss ir būtiski, jo ietekmē gan izdevumu apmēru, gan maksājamos nodokļus.
Darba tiesības 09:43, 14. Jūl. 2014
Zināms, ka kopš 1.jūnija ir ieviests sezonas laukstrādnieku ienākuma nodoklis (SLIN) – 15% no aprēķinātā ienākuma. Kāds līgums ir slēdzams ar darbiniekiem, kuriem plāno piemērot SLIN? Dažkārt sezonas laukstrādnieks tiek nodarbināts tikai 1 dienu. Vai ar šādiem darbiniekiem arī ir jāslēdz rakstveida līgums?
Tiesības 10:37, 4. Jūl. 2014
Šā gada 27.martā Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments ar spriedumu lietā Nr.SKC-1683/2014 ir mainījis līdz šim esošo praksi un izpratni par darba samaksas jēdzienu, kas savukārt ietekmē arī Darba likuma (DL) 78.panta piemērošanu un Civilprocesa likumā (CPL) paredzēto sprieduma izpildīšanas pagriezienu. Kā jaunā AT judikatūra ietekmē darba devējus un darbiniekus?
Darba tiesības 09:07, 18. Jūn. 2014
Spēkā esošos normatīvajos aktos nav stingri atrunāts, kā ir jāatzīst ieņēmumi no soda naudām. Uzņēmumiem pašiem tas ir jāizvērtē, ņemot vērā, kad var tikt piemēroti līgumsodi vai soda naudas un kāds ir to apmērs, lai nerastos pārpratumi un nebūtu pamata tiesu darbiem. Protams, ja grāmatvedībā šie principi jau ir sakārtoti, turpmākajā ikdienā tie daudz papildu rūpju neprasīs.
Gada pārskats 08:59, 2. Jūn. 2014
2014.gads ir sācies ar vairākiem nozīmīgiem civillietu tiesu prakses nolēmumiem. Piedāvājam ieskatu vienā no šajā gadā skatītiem, kas ataino tiesu praksē un tiesību doktrīnā nereti skartu tēmu: par valdes locekļa vainojamības prezumpcijas piemērošanu par komercsabiedrībai nodarītiem zaudējumiem.
Komerctiesības 10:08, 7. Mai. 2014
Piedāvājam ieskatu vienā no šajā gadā skatītiem civillietu tiesu prakses nolēmumiem, kas ataino tiesu praksē un tiesību doktrīnā nereti skartu tēmu: par prasījuma precizēšanu apelācijas instances tiesā.
Saistību tiesības 12:17, 14. Mai. 2014
Darba likumā (DL) lietots apzīmējums pēdējie seši mēneši, kuru laikā saņemtais atalgojums iekļaujams vidējās izpeļņas aprēķinā. Vai ar to ir domāti 6 kalendārie mēneši no pirmā līdz pēdējam datumam? Piemēram, ja darbinieks dodas atvaļinājumā no 1.aprīļa, vai marta atalgojums ir iekļaujams pēdējo 6 mēnešu vidējās izpeļņas aprēķinā? Ko darīt, ja uz atvaļinājuma naudas aprēķina brīdi vēl nav zināmas visas atalgojuma izmaksas, kas pienākas darbiniekam šajā mēnesī? Vai drīkst neņemt vērā marta algu, bet rēķināt vidējo izpeļņu no iepriekšējo 6 mēnešu vidējās izpeļņas? Vai iestādē drīkst būt tāda situācija, ka daļai darbinieku vidējo izpeļņu rēķina no pēdējiem 6 mēnešiem (ja ir laicīgi zināma šī pēdējā mēneša alga), bet daļai – par periodu pirms pēdējā mēneša (ja alga uz pēdējo mēneša dienu vēl nav zināma)?
Vidējā izpeļņa 15:03, 7. Apr. 2014
Kā pareizi darba līgumā (uz noteiktu laiku) uzrādīt konkrēta darba veicēja darba veikšanas adresi, ja biedrības juridiskā adrese nav darbinieka darba veikšanas faktiskā adrese? Biedrībai nav savu biroja telpu, tāpēc darbinieki, abpusēji vienojoties, projekta finansējuma ietvaros darbu veiks savā dzīves vietā.
Tiesības 17:42, 14. Mar. 2014
Katram darba devējam var rasties konfliktsituācija ar kādu no darbiniekiem, un bieži vien pēc darbinieka iniciatīvas šī lieta nonāk tiesā, lai tā sniegtu savu vērtējumu un atrisinātu domstarpības. Darba devējam ir jāatceras, ka pierādīšanas nasta lielākoties gulst uz viņa pleciem un tieši viņam būs jāpierāda, ka darbinieka tiesības netika pārkāptas. Minēto apliecina arī jaunākā Augstākās tiesas (AT) prakse darba tiesību jomā.
Darba tiesības 13:34, 19. Mar. 2014
Parakstot darba līgumu, darbinieks bieži vien ievēro tikai algas apmēru, darba laiku, bet nepievērš lielu uzmanību citiem svarīgiem jautājumiem, kas turpmāk var izraisīt konfliktu starp darbinieku un darba devēju, kas izšķirams tiesā. Rakstā apskatīšu gadījumus, kad pusēm ir bijusi atšķirīga izpratne par atsevišķiem darba līguma punktiem, kā arī norādīšu uz dažu darba devējiem būtisku noteikumu atrunāšanu tieši darba līgumā.
Tiesības 08:10, 12. Feb. 2014
Neatrodu nekur, kur būtu atrunāts, ka saīsināta darba diena pirms svētkiem nepienākas tiem, kuri strādā nepilnu darba laiku! Gluži pretēji - Darba likuma 134.panta 3.punktā teikts, ka uz darbinieku, kas nodarbināts nepilnu darba laiku, attiecināmi tādi paši noteikumi kā uz darbinieku, kas nodarbināts normālu darba laiku! Lūdzu paskaidrojiet!
Darba laiks 15:17, 31. Jūl. 2013
Vai darba līgumā var paredzēt dažādus līgumsodus darbiniekam, piemēram, par darba kavēšanu?
Tiesības 11:28, 30. Mai. 2013
Samērā biežas ir situācijas, kad nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā, kas noslēgts starp darbinieku un darba devēju.
Tiesības 10:42, 4. Jūn. 2013
Turpinot rakstīt par dalītā īpašuma problemātiku, kas jo īpaši aktuāla kļuvusi pēc 2012.gada jūnijā Ministru kabineta sēdē atbalstītā Tieslietu ministrijas informatīvā ziņojuma "Par tiesiskā regulējuma izstrādes gaitu, ar kuru paredzēts atteikties no dalītā īpašuma" (Informatīvais ziņojums), raksta autore raksturos dažas praksē aktuālas problēmas, kuras būtu jārisina likumdošanas ceļā.
Saistību tiesības 13:27, 15. Jan. 2013
Turpinām 15.10.2012. publikāciju Tiesiskās aizsardzības process: ieskats likumā un praksē. Šajā daļā lasiet par tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) plāna saskaņošanas kārtību.
Saimnieciskā darbība 15:07, 13. Dec. 2012
Ja atskatāmies uz iepriekšējiem nepilniem pieciem tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) pastāvēšanas gadiem (TAP Latvijā tika ieviests ar 2007.gada 1.novembra Maksātnespējas likumu, kas stājās spēkā 2008.gada 1.janvārī), paveras šāda aina - atbilstoši Maksātnespējas reģistra statistikas datiem minētajā laika posmā tika pasludināti vairāk kā 280 TAP (t.sk. vairāk kā 200 ārpustiesas TAP) un tikai daži no tiem tika izbeigti sakarā ar to, ka parādnieks ir izpildījis TAP pasākumu plānu (TAP plāns). Respektīvi, pārējos gadījumos (pagaidām atskaitot visus šobrīd aktīvos TAP) šis process parādniekiem ir bijis tikai starpposms ceļā uz maksātnespējas procesu. Dažiem parādniekiem šis periods turpinājās gadu vai ilgāk, savukārt ļoti daudziem tas ilga tikai pāris mēnešus vai pat bija vēl īsāks. Ar ko būtu izskaidrojama šāda statistika un kāpēc praksē iezīmējas šādas tendences?
Saimnieciskā darbība 08:35, 15. Okt. 2012
Sabiedrības uzmanību ik pa laikam piesaista arodbiedrību reklāmas kampaņas, kurās daži no saukļiem aicina iesaistīties arodbiedrībās (šobrīd Latvijā ir reģistrētas 176 arodbiedrības (Uzņēmumu reģistra dati uz 25.11.2011)) un piegriezt skrūves darba devēju patvaļai. Nenoliedzot arodbiedrību būtisko lomu sociālā dialoga īstenošanā un darbinieku tiesību aizstāvībā, šīs publikācijas mērķis ir pievērst uzmanību faktam, ka pašreiz Latvijā spēkā esošais tiesiskais regulējums pieļauj tieši pretējas situācijas – arodbiedrību patvaļu pret darba devējiem.
Darba tiesības 15:53, 2. Jan. 2012
Šīs publikācijas pamatā ir iFinanses.lv lasītāja jautājums: vai dāvanu kartes vērtība labākajam ceturkšņa darbiniekam par izciliem darba rezultātiem tiek iekļauta vidējās izpeļņas aprēķinā, vai par prēmiju var atzīt darbiniekam jubilejā uzdāvinātu dāvanu karti un kas tad īsti tiek uzskatīts par prēmiju? Jautājums ir vietā, jo šķietami skaidri formulētās Darba likuma tiesību normas par darba samaksu nav nemaz tik viennozīmīgas, kā varētu šķist no pirmā acu uzmetiena. Darba likuma tiesību normu piemērotāju starpā joprojām nav vienprātības par precīzu šo jēdzienu saturu. Bet par visu pēc kārtas.
Darba samaksa 14:18, 4. Jūl. 2011
Lasītājs varētu būt ievērojis, ka juristi, tiesneši un citi tiesību piemērotāji savos lēmumos, spriedumos, juridiskajos atzinumos vai citos dokumentos bieži vien atsaucas uz tiesu nolēmumiem, tādējādi pamatojot kāda argumenta pareizību vai tieši otrādi – nepareizību. Līdz ar to varētu rasties likumsakarīgs jautājums – kādēļ juridisku argumentu nevarētu pamatot tikai ar tiesību normu? Kā autors izklāstīs turpmākajās rindkopās, tiesu nolēmumi arī ir būtisks tiesību avots tāpat kā tiesību normas, līdz ar to atsauce uz tiem ir nepieciešama un pat obligāta. Šīs publikācijas mērķis ir sniegt ieskatu par tiesu nolēmumu saistošo spēku, izskaidrot atšķirību starp tiesu praksi un judikatūru, kā arī veicināt izpratni par judikatūras piemērošanu Latvijā.
Citi 15:33, 30. Mai. 2011
Parādu piedziņa jeb atgūšana ir jebkuras komercdarbības sastāvdaļa, jo naudas plūsmas attiecībās potenciāli vienmēr ir brīdis, kad viena puse ir kreditors un otra puse ir debitors. Un tad, kad iestājas debitora samaksas nokavējums, debitors iegūst parādnieka statusu, un tieši šajā brīdī kreditoriem ir jāuzsāk parāda piedziņas procedūra.
Saistību tiesības 09:36, 2. Mai. 2011
Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes tīmekļa vietnē atrodamo statistiku 2010. gadā Latvijā tīmekli regulāri (vismaz vienu reizi nedēļā) lietoja 62,5 % iedzīvotāju, turklāt, kā parāda apkopotā informācija, datoru un tīmekļa lietotāju skaits katru gadu palielinās. Pieļauju, ka liela daļa no Latvijas regulārajiem tīmekļa lietotājiem tajā arī iepērkas, pērkot preces un pakalpojumus ne tikai no Latvijas pārdevējiem, bet arī no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu un citu valstu pārdevējiem. Tāpat pieļauju, ka katrs no regulārajiem tīmekļa lietotājiem zina, kā atrast tīmekļa vietnes Amazon.co.uk, e-Bay vai, piemēram, Ryanair.
Komerctiesības 11:27, 7. Feb. 2011
Darba devējus bieži nodarbina jautājums, vai attiecīgais darbinieka pārkāpums, saistībā ar kuru darba devējs plānojis uzteikt darba līgumu, ir pietiekami būtisks Darba likuma (DL) izpratnē. Tāpat aktuāls ir jautājums, cik sīki uzteikumā norādāmi darba līguma izbeigšanas iemesli un ar tiem saistītie faktiskie apstākļi, un kādus argumentus darba devējs varēs izmantot arī vēlāk, ja darbinieks cels prasību tiesā. Turklāt ne vienmēr ir acīmredzams, vai darba devēja iecerētā uzņēmuma restrukturizācija tiešām būtu uzskatāma par darbinieku skaita samazināšanu DL izpratnē.
Tiesības 14:35, 29. Jūn. 2010
Parādi jeb neizpildītas maksājumu saistības šī brīža ekonomiskajos apstākļos nav retums. Tie ir sastopami gan lielos apjomos, gan gluži pāris latu apmēra, tā arī - gan nodrošināti, gan nenodrošināti. Kreditors šādā situācijā var uzsākt parādu piedziņas procesu, labprātīgā vai piespiedu ceļā, uzsākot tiesas procesu. Tomēr šāds process nereti var prasīt būtiskus kreditora resursus un pastāv risks, ka tas nesniegs vēlamo rezultātu. Turklāt jāņem vērā, ka kreditora resursu novirzīšana šādām darbībām kā parādu piedziņa, var kavēt kreditora pamata saimnieciskās darbības norisi, kuras acīmredzamais iemesls ir resursu pārdale uzdevumiem, kas nav saistīti ar kreditora pamatdarbību.
Saistību tiesības 15:58, 1. Apr. 2010
No alternatīvajiem jeb ārpus tiesas strīdu risināšanas veidiem, ar to tradicionāli saprotot pārrunas, mediāciju, samierināšanu un šķīrējtiesu, Latvijā ir jau sen ieviests un darbojas šķīrējtiesas institūts. Mediācijas institūts mūsu valstī ir salīdzinoši jauns alternatīvais strīdu risināšanas veids, kas pagaidām mērķtiecīgi attīstās pārsvarā nevalstiskajā sektorā. Veicinot sabiedrības izpratni par mediāciju, šajā rakstā tiks sniegts vispārējs pārskats par mediāciju procesu, kā arī apskatītas galvenās izmaiņas, kas sagaida civilstrīdu izskatīšanas sistēmu tuvākajā laikā.
Citi 12:05, 27. Jan. 2010
Ja komersantu un citu saimnieciskās darbības veicēju savstarpējos darījumos saskatāma uzņēmuma vai tā patstāvīgās daļas pāreja, Darba likums attiecībā uz darbiniekiem uzņēmuma pārejas brīdī paredz noteiktu seku iestāšanos. Darbinieku tiesības šādos gadījumos aizsargā to sasaistīšana ar nododamo uzņēmumu. Uzskatāms, ka līdz ar uzņēmuma nodošanu uzņēmuma ieguvējam automātiski pāriet uzņēmuma nodevēja darbinieki un uzņēmuma nodevēja tiesības un pienākumi pret šiem darbiniekiem, kas izriet no uzņēmuma pārejas brīdī spēkā esošajām darba tiesiskajām attiecībām. Pie tam, šādas sekas iestājas neatkarīgi no tā, vai uzņēmuma ieguvējs ir bijis informēts par tiesībām un pienākumiem pret darbiniekiem, kuri tam pārgājuši, vai nē.
Saimnieciskā darbība 15:32, 11. Jan. 2010
Šī brīža ekonomiski saspringtajā laikā katrs jo īpaši cīnās par savu vietu un labumu, kas rezultējas neskaitāmos tiesas procesos un ar tiem saistītiem papildu izdevumiem. Darba strīdi nereti rodas nevis sakarā ar normatīvo aktu pārkāpumiem, bet gan ar nepareizi noslēgtiem līgumiem un nepilnīgiem darba kārtības noteikumiem.
Tiesības 15:43, 4. Nov. 2009
Pastāvošajā ekonomiskajā situācijā Latvijā arvien aktuālāki ir darba strīdi un domstarpības starp darbiniekiem un darba devējiem, kas lielākoties saistīti ar darba tiesisko attiecību izbeigšanu. Turklāt šobrīd darba strīdu izšķiršanā aizvien biežāk tiek iesaistīta Valsts darba inspekcija un tiesa, jo darbinieks un darba devējs vairs nespēj rast vienošanos savstarpējās pārrunās. Šī raksta mērķis ir norādīt būtiskākos darba līgumā iekļaujamos noteikumus, kā arī vērst uzmanību uz nozīmīgām līguma niansēm, kurām bieži vien uzmanību pievērš nevis līguma sagatavošanas procesā, bet tikai strīda karstumā.
Tiesības 12:20, 26. Okt. 2009
Pašreizējā ekonomiskajā situācijā Latvijā viena no tendencēm ir darba tiesisko attiecību izbeigšana. Nepareiza dokumentu sagatavošana pie darba tiesisko attiecību izbeigšanas var būt cēlonis tam, ka vēlāk darbinieks ar tiesas spriedumu tiek atjaunots darbā un darba devējam jāizmaksā darbiniekam vidējā izpeļņa par visu darba piespiedu kavējuma laiku. Savukārt nepilnīgu atlīdzību izmaksa darbiniekam var radīt darba devējam nevēlamus tiesas procesus un vēlāk arī attiecīgo maksājumu, kā arī tiesāšanās izdevumu piedziņu. Šī raksta mērķis ir iepazīstināt darba devējus un darbiniekus ar nepieciešamo dokumentu sagatavošanu, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, kā arī ar atlīdzībām un naudas summām, kas pienākas darbiniekam pie darba tiesisko attiecību izbeigšanas.
Personāla vadība 10:15, 1. Okt. 2009
Šis gads vairumam komersantu ir nozīmīgu pārbaudījumu laiks, kad spēju pastāvēt un nodarboties ar komercdarbību noteicis tas, cik racionāli un drosmīgi, izvērtējot ekonomisko pamatojumu, globālās ekonomikas recesijas laikā komersanti pieņem lēmumus un pakārto savu darbību esošajai situācijai. Apstāklis, ka šī gada pirmajos 7 mēnešos tiesās ir iesniegti 1370 maksātnespējas pieteikumi, kamēr pagājušajā gada šajā pašā laika posmā tikai 778, liecina, ka daudziem komersantiem nav izdevies pārdzīvot ekonomiskās nestabilitātes periodu.
Dalībnieks un valdes loceklis 10:17, 18. Aug. 2009