Darbinieka netīšas rīcības rezultātā uzņēmumam ir radušies zaudējumi, grāmatvedībā tie tiek norakstīti kā zaudējumi. Vai uzņēmums drīkst prasīt darbiniekam atlīdzināt šos zaudējumus pilnā apmērā? Vai pastāv iespēja norakstīt tos un nepieprasīt darbiniekam atlīdzināt?
Grāmatvedība 06:00, 3. Sep. 2024
Latvijas uzņēmums “A” (cedents) vēlas pārdot debitora/parādnieka Amerikas Savienoto Valstu (ASV) uzņēmuma “B” parādu citam ASV uzņēmumam “C” (cesionārs) par mazāku summu nekā “B” parāds. Tātad uzņēmumam “A” rastos zaudējumi no negūtā ienākuma. Ar kādu dokumentāciju un pierādījumiem jānodrošinās un kādi noteikumi jāievēro, lai “A” neveidotos ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā bāze par negūto ienākumu no cesijā nodotajām tiesībām, atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 8.panta 2.daļas 12.punktam un 8.panta 11.daļai? Vai “A” drīkst cedēt tālāk jau iegādātas prasījuma tiesības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 18. Jan. 2024
Pēdējā laikā ir vērojama uzņēmumiem pozitīva tendence strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) uzņēmuma pārejas lietās. Konkrētajā lietu kategorijā tiesas biežāk sākušas skatīties uz VID argumentiem kritiskāk.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 24. Apr. 2024
Zemnieku saimniecība (ZS) ir noslēgusi pārskata gadu ar peļņu. No iepriekšējiem gadiem ir izveidojušies saimnieciskās darbības zaudējumi. Kādā apmērā ZS var segt iepriekšējo gadu zaudējumus, kuri ir redzami gada ienākumu deklarācijā? Vai tos var segt pilnā apmērā, vai arī jāņem vērā arī saņemtās subsīdijas?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Mai. 2023
Covid-19 pandēmijas laikā radīto zaudējumu un nodokļu parādu dēļ šobrīd sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašnieks ik mēnesi veic iemaksas uzņēmuma kontā pamatdarbības nodrošināšanai. Tās grāmatvedībā tiek grāmatotas kā aizņēmums bez procentiem. Uzņēmuma īpašnieks vēlas veikt uzņēmumam piederoša pamatlīdzekļa, proti, darba auto, kas vairāk netiek lietots un kura atlikusī vērtība ir 0, apmaiņu pret aizdevuma samazinājumu. Vai uzņēmuma īpašnieks drīkst tā rīkoties? Kādi grāmatojumi būtu jāveic?
Grāmatvedība 06:00, 3. Okt. 2024
Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:00, 2. Okt. 2024
Latvijā katru gadu rudenī – 1.oktobrī – tiek pārskatīts pensiju apmērs, veicot pensiju indeksāciju. To nosaka likums “Par valsts pensijām”. Pensiju indeksācijas mērķis ir nodrošināt piešķirto pensiju aizsardzību pret pirktspējas krišanos un panākt to vērtības nezaudēšanu, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 16:27, 25. Sep. 2024
Grozījumu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" saskaņošanas termiņš beidzās 1.oktobrī, bet likuma stāšanās spēkā laiks paredzēts nemainīgs – 2025.gada 1.janvāris. Kādi grozījumi gaidāmi attiecibā uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu?
Likumdošana 11:14, 4. Okt. 2024
Kad runa ir par stratēģisku lēmumu pieņemšanu komercdarbībā, komersantam šķiet pašsaprotama vēlme balstīt savu lēmumu faktos, tai skaitā datos, un objektīvos pieņēmumos par nākotni. Mērķis – gūt maksimālo labumu no pieejamiem resursiem, salīdzinot projekta izmaksas ar ieguvumiem. Šo metodi sauc par izmaksu un ieguvumu analīzi, un tās principus plaši izmanto investīciju projektu novērtēšanā gan privātajā, gan arī publiskajā sektorā.
Finanšu vadība 06:00, 7. Okt. 2024
Šī gada 26.janvāra publikācijā “Ko atklāj transfertcenu auditi un pārbaudes?” rakstījām par Valsts ieņēmumu dienesta transfertcenu audita praksi vadības un konsultāciju līgumu pārbaudē. Šobrīd Senātā viens audits ir noslēdzies ar zaudējumu uzņēmumam (lieta A420203221), bet otrajā lietā pieņemts uzņēmumam nelabvēlīgs pirmās instances spriedums, un strīds vēl turpinās (lietas A420256221). Tāpēc apskatām galveno, ko izlēma tiesas!
Saistību tiesības 06:00, 16. Aug. 2024
Iesniegta uzņēmuma slēgšana. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies.
Gada pārskats 06:00, 8. Aug. 2024
Kā rīkoties situācijā, ja uzņēmums par saviem sniegtajiem pakalpojumiem nav pareizi piemērojis pievienotās vērtības nodokli, kā rezultātā budžetā samaksājis lielāku nodokļa summu, nekā noteikts likumā? Vai šādā gadījumā nodokļa starpību var atprasīt? Vai ir jākoriģē iepriekš izrakstītie dokumenti un tie jānosūta pakalpojumu saņēmējiem? Izskatām, ko par šo jautājumu teikusi Eiropas Savienības Tiesa.
Nodokļi 06:00, 14. Aug. 2024
Augustā jau trešo gadu norisināsies “Grāmatvežu čempionāts”, kurā grāmatvedības jomas profesionāļiem ir iespēja sacensties darbam nepieciešamajās prasmēs. Šodien grāmatvežiem jābūt gataviem ne tikai strādāt ar cipariem, bet arī pielāgoties jaunām tehnoloģijām, izprast plašākus biznesa kontekstus un būt ar izcilām komunikācijas prasmēm. Kā mainās grāmatvedības darba ikdiena, prasības un pati profesijas būtība?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Aug. 2024
Skatoties uz Latvijas senioriem un viņu ienākumu līmeni, par pensijas vecumu domāt kļūst baisi – kuram gan gribētos nonākt lūdzēja vai maznodrošinātas personas lomā, ja lielākā daļa mūža aizvadīta, strādājot un valsts budžeta maciņu piepildot ar saviem nodokļiem! Tāpēc šoreiz pētām, kā parūpēties, lai pensijas līmenis būtu atbilstošs vēlmēm.
Finanšu vadība 06:00, 30. Aug. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Dokumenti 06:00, 19. Aug. 2024
Pārvērtējot pamatlīdzekļus, sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) tos iemaksāja pamatkapitālā. Pamatlīdzekļu sākotnējā vērtība pirms pārvērtēšanas bija 25 000 eiro, uzkrātais nolietojums – 5000 eiro, savukārt pēc pārvērtēšanas pamatlīdzekļu vērtība ir 52 200 eiro. Sākotnēji pamatkapitāls bija 2800 eiro, bet pēc pamatlīdzekļu pārvērtēšanas – 55 000 eiro (2800 + 52 200). Kā grāmatvedībā norādīt pamatlīdzekļu pārvērtēšanas vērtības ieguldījumu pamatkapitālā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 22. Aug. 2024
Pamatojoties uz Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas sanāksmēs izteiktajiem viedokļiem un priekšlikumiem, kā arī apjomīgajiem esošās nodokļu politikas izvērtējumiem, ir izstrādāts darbaspēka nodokļu izmaiņu piedāvājums. Tas paredz palielināt neto ienākumus aptuveni 95% strādājošo, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:52, 6. Sep. 2024
Kā tiek veikta preču norakstīšana precēm, kas tiek izņemtas no apgrozības ar Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu, jo konstatēti pārkāpumi?
Grāmatvedība 06:00, 29. Aug. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024.
Darba tiesības 06:00, 21. Aug. 2024
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Uzņēmums pārdod savu preču zīmi. Kā grāmatot šo darījumu?
Grāmatvedība 09:00, 12. Jūl. 2024
Uzņēmums “A”, Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, saņem rēķinu no uzņēmuma “B”, kas arī ir reģistrēts PVN maksātājs, par preču piegādi no Polijas. Rēķinā norādītā summa ir 1000 Polijas zloti. “A” bankas kontā uzrādās, ka ir ienākuši 1000 Polijas zloti, kas tālāk nonākuši “B” norēķinu kontā. Bankas konvertācijā uzrādās, ka 1 Polijas zlots ir 4,099 eiro, proti, 243,96 eiro. Kā grāmatot saņemto rēķinu un bankas darījumus? Kurā datumā skatās valūtas kursu?
Grāmatvedība 16:03, 10. Jūl. 2024
Eiropas Savienības Padome 2024.gada 3.jūlijā publicēja Eiropas Savienības labās prakses vadlīniju atjauninājumu efektīvai ierobežojošo pasākumu ieviešanai. Šīs vadlīnijas sniedz nozīmīgus skaidrojumus, lai veiksmīgi pārvaldītu ar sankciju izpildi saistītos riskus.
Svarīgi 10:40, 26. Jūl. 2024
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, 2024.gada 20.jūnijā pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 09:26, 20. Jūn. 2024
Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūnijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 11:40, 4. Jūl. 2024
Lai arī sācies aktīvais atvaļinājumu laiks, tomēr "iFinanses" jūnija lasītāko rakstu TOP3 pierāda, ka grāmatvežu darbs neapstājas ne uz mirkli.
Svarīgi 12:00, 4. Jūl. 2024
Uzņēmumam 2023.gadā peļņa bija 10 000 eiro. Dalībnieki pieņēma lēmumu, ka peļņu izmaksās dividendēs. Lai nepalielinātu šī gada izdevumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) summu no iepriekšējā gada dividendēm, sadalāmajā summā jau tiek iekļauts UIN. Kā šādu darījumu norādīt grāmatvedībā un UIN deklarācijā? Kāda summa jāizmaksā dalībniekam uz rokas?
Grāmatvedība 06:00, 2. Jūl. 2024
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jūn. 2024
Lai arī jautājums par to, vai ir likumīga Valsts ieņēmumu dienesta rīcība – iekasēt svešu nodokļa parādu no nodokļu parādnieka sadarbības partnera, šķiet acīmredzams, tomēr tā izšķiršanai bija nepieciešams Senāts un atkārtota izskatīšana apgabaltiesā.
Svarīgi 10:33, 20. Jūn. 2024
Vai avansa nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 17. Jūn. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Pakalpojumu sniegšana un saņemšana grupā, un šo darījumu cenas noteikšana un pamatošana ir aktuāla tēma daudziem Latvijas uzņēmumiem. Apskatām zemas pievienotās vērtības pakalpojumu konceptu, ar to saistīto Latvijas normatīvo aktu regulējumu, praksi un pārdomas par iespējamiem uzlabojumiem.
Saistītās personas 06:00, 9. Mai. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Sadarbības partneris veicis pasūtījuma apmaksu Amerikas Savienoto Valstu dolāros. Uzņēmumā visa samaksa parasti notiek eiro valūtā. Kā grāmatot šo samaksu? Vai jāveic valūtas pārrēķins pēc konkrēta valūtas kursa?
Nauda 09:00, 14. Mai. 2024
Ņemot vērā, ka 15.maijs bija ģimenes diena, tad uzņēmums noorganizēja darbinieku ģimenēm kopīgu izklaidi dabā, ārpus pilsētas, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Kā pasākuma izdevumus norādīt grāmatvedībā?
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no ieguldījumu zelta un dārgmetālu pārdošanas”, kurā skaidrots, kas tiek uzskatīts par ieguldījumiem zeltā un dārgmetālos un kas jāatceras, kad tie tiek pārdoti.
VID informācija 09:38, 15. Mai. 2024
Uzņēmums piedāvā saviem darbiniekiem iespēju piedalīties ikgadējā Rīgas maratonā, sedzot gan dalības maksu, gan vienota stila tērpu iegādi darbiniekiem, kas pārstāvēs uzņēmumu. Vai šie izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi? Kā tos pareizi grāmatot? Vai pastāv kāda atšķirība, vai tiek segtas izmaksas par pieciem vai 100 darbiniekiem?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 23. Mai. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Senāts lietā A420238623 atzinis, ka uzņēmumam ir tiesības prasīt brīdinājuma par saimnieciskās darbības apturēšanu tiesiskuma patstāvīgu kontroli, – tātad šāds brīdinājums ir apstrīdams.
Svarīgi 13:28, 22. Mai. 2024
Ekonomisko lietu tiesa, izskatot lietu, kurā pie kriminālatbildības saukts vīrietis par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, lēma apstiprināt Nodokļu un muitas lietu prokuratūras prokurora un apsūdzētā noslēgto vienošanos par vainas atzīšanu un sodu, informē prokuratūra.
Svarīgi 12:49, 7. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu P005-17/17.13/114346, kurā skaidrots, vai nerezidentam ir pienākums iesniegt transfertcenu dokumentāciju par darījumiem ar pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā. Analizējam uzziņu!
Saistītās personas 06:00, 23. Mai. 2024
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “A” rīko dažādus mārketinga pasākumus – seminārus, konferences, vebinārus – “CISCO” tehnoloģisko risinājumu virzīšanai, ko pasūta “B” – šī ražotāja pārstāvis Latvijā. Gada griezumā “A” saņem no sabiedrības “B” kredītrēķinu, kas izrakstīts ar norādi “CISCO mārketinga atbalsts”. Kā grāmatot kredītrēķinu?
Grāmatvedība 09:00, 18. Apr. 2024
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas Valsts ieņēmumu dienestā jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 13:37, 29. Apr. 2024
2023.gada nogalē tika veikti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem tika ieviesta jauna norma. Tā paredz, ka kredītiestādes un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji katru gadu aprēķinās un nomaksās uzņēmumu ienākuma nodokli 20% apmērā no iepriekšējā pārskata gadā nopelnītās peļņas, neatkarīgi no tā, vai peļņa tiek vai netiek sadalīta dividendēs. Izskatām, kā šis nodoklis piemērojams praksē un kā to norādīt grāmatvedībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 25. Apr. 2024
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību iegādājās īpašumu, kas sastāv no dzīvokļa un zemes domājamās daļas. Vai īpašuma iegādes izmaksās jāiekļauj notāra pakalpojumi, zemes nodoklis un valsts nodeva? Vai nolietojuma aprēķinā atsevišķi izdala zemes un ēkas vērtību?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 23. Apr. 2024
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Vai mākoņa tehnoloģijas pakalpojuma izmantošanas līgums ir nemateriālais aktīvs? Šī raksta mērķis ir apskatīt dažādus mākonī izvietoto programmatūru līgumus un ar tiem saistīto izmaksu uzskaiti grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Apr. 2024
Uzņēmums saņēmis pakalpojumu kopā ar visiem nepieciešamajiem materiāliem – saules elektrostacijas izbūvi (saules parku). Pakalpojums saņemts 2022.gadā, kad saules parka izmaksas kļūdaini tika iekļautas peļņas un zaudējumu aprēķinā. Saules elektrostacija nodota ekspluatācijā 2023.gada rudenī, kad arī sāka ražot elektroenerģiju. Uzņēmums paredzējis, ka saules parks būs pamatlīdzeklis, ar ko tiek saražota elektroenerģija pārdošanai. Kā veikt pieļauto kļūdu labojumu, lai dati būtu korekti?
Gada pārskats 06:00, 23. Feb. 2024
1.marts ir datums, no kura lielākā daļa fizisku personu var sākt iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Algota darba veicējiem gada ienākumu deklarēšana reizēm asociējas ar loteriju – būs nodokļu pārmaksa vai nāksies nodokli piemaksāt. Saimnieciskās darbības veicējiem pirms gada ienākumu deklarācijas sagatavošanas jāpārskata sava iepriekšējā gada grāmatvedība un visi ieņēmumi un izdevumi jānorāda pareizajās vietās deklarācijā un tās pielikumos.
Gada deklarācija 06:00, 20. Mar. 2024
Mūsdienās ERP jeb biznesa vadības sistēmas sniedz iespēju uzņēmumiem automatizēt dažādus procesus, rezultātā ievērojami samazinot datu ievadei, dokumentu apritei un atskaišu sagatavošanai patērēto laiku. Būtiski, ka ERP sistēmā aktuālie dati ir pieejami visu laiku, un sistēma ir piemērota arī uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem.
Svarīgi 13:34, 3. Apr. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Meitas uzņēmums izmaksā mātes uzņēmumam aprēķinātās dividendes no nesadalītās peļņas, kas izveidojusies līdz 2017.gada 31.decembrim. Tālāk tās tiek pārskaitītas patiesajiem labuma guvējiem ārzemēs. Kā norādīt saņemtās dividendes mātes uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 21. Mar. 2024
Kā grāmatot saņemto drošības naudu par telpu nomu?
Grāmatvedība 09:00, 27. Mar. 2024
Lietā, kurā pie kriminālatbildības sauktas divas kādas sabiedrības ar ierobežotu atbildību atbildīgās amatpersonas par to, ka viņas izvairījās no nodokļu nomaksas, nodarot zaudējumu valstij lielā apmērā un par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, piespriesti reāli cietumsodi, informē Latvijas Republikas prokuratūra.
Svarīgi 10:16, 16. Feb. 2024
Iepriekš apskatījām naudas plūsmas pārskata sagatavošanas nianses un naudas plūsmas pārskata sagatavošanu pēc tiešās metodes. Šoreiz turpinām ar praktisku piemēru, kā veidojas naudas plūsmas pārskats pēc netiešās metodes.
Gada pārskats 06:00, 19. Feb. 2024
Šobrīd Starptautisko grāmatvedības standartu padome strādā pie jauna digitālā finanšu pārskatu standarta IFRS 18 izveides, lai to varētu prezentēt jau šī gada pirmajā pusgadā un praksē sākt lietot no 2027.gada. Apskatām, kādas izmaiņas gaidāmas tuvākajā nākotnē!
Gada pārskats 09:00, 15. Feb. 2024
Eiropas Parlamenta deputāti apstiprinājuši jaunu regulu, kuras mērķis ir nodrošināt, ka bankas maksājumi pie saņēmējiem nonāk zibenīgi ātri. Finanšu nozarē šos grozījumus dēvē par zibmaksājumu regulu. Kas mainīsies banku nozarē un kādas izmaiņas var gaidīt banku klienti, stāsta Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.
Svarīgi 15:02, 13. Feb. 2024
Uzņēmumam par vairākiem gadiem sakrājušies kreditoru parādi. Daži no kreditoriem jau izbeiguši savu darbību. Kādi dokumenti jāsagatavo, lai varētu veikt kreditoru parādu norakstīšanu?
Tiesu prakses attiecībā uz uzņēmuma nodokļu parāda piedziņu no valdes locekļa vairs nav retums. Administratīvās tiesas intensīvi un visdažādākajos aspektos veido judikatūru jautājumos par valdes locekļa atbildību nodokļu jomā, jo šobrīd Valsts ieņēmuma dienests aktīvi izmanto likumā noteiktās tiesības pieprasīt nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu uzņēmuma valdes loceklim, ja piedzīt nodokļu parādu no uzņēmuma nav iespējams.
Komerctiesības 06:00, 28. Feb. 2024
No 1.marta atkal pienācis laiks sagatavot un iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību” šogad tika veikti vairāki grozījumi, lai noteikumi un arī deklarācijas veidlapa atbilstu likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” spēkā esošajām normām.
Gada deklarācija 09:48, 1. Mar. 2024
2024.gada 9.janvārī izdoti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību” un 2024.gada 10.janvārī publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
VID informācija 18:15, 16. Jan. 2024
Pērnā gada izskaņā spēkā stājās Kurzemes apgabaltiesas spriedums, ar kuru viena persona – vairāku sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašnieks – atzīta par vainīgu lietā par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas lielā apmērā, savukārt divas personas – par to, ka tās atbalstīja notiesātā SIA īpašnieka noziedzīgos nodarījumus.
Svarīgi 15:29, 8. Jan. 2024
Uzņēmums gada vidū sagatavoja operatīvo gada pārskatu un nolēma izmaksāt ārkārtas dividendes. Noslēdzot gadu, tika konstatēts, ka peļņa pēc uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) nomaksas ir mazāka nekā izmaksātās ārkārtas dividendes. Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 44.panta 3.daļu pārsnieguma summa jāpārceļ uz posteni “Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas”. Attiecīgi, pārceļot šo pārsnieguma summu uz konkrēto posteni, mainās peļņa pēc nodokļiem un ārkārtas dividendes ir lielākas par peļņu pēc nodokļiem. Kā korekti norādīt grāmatvedībā ārkārtas dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Jan. 2024
Lai veiktu ieturējumu no darbinieka algas, ir jāievēro stingras prasības un grāmatvedībā jāveic korekti aprēķini. Pie tam – ir situācijas, kad ieturējumus veikt nemaz nav iespējams! Lai risinātu šo problēmu Civilprocesa likumā ir sagatavoti grozījumi, kas paredz izmaiņas ieturējumu apmērā no parādnieka darba samaksas. Kādas būs atšķirības un ko tas nozīmē grāmatvežiem?
Darba samaksa 06:00, 17. Jan. 2024
Ne visai bieži tiek runāts par pamatlīdzekļu iekšējo dokumentāciju uzņēmumā, tomēr tai ir nozīme, jo tā sniedz skaidru priekšstatu par pamatlīdzekļu uzskaiti. Kādi iekšējie attaisnojuma dokumenti nepieciešami pamatlīdzekļu uzskaitei un inventarizācijas veikšanai, kādus rekvizītus tiem jāsatur un kāda informācija jānorāda grāmatvedības reģistros?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 15. Jan. 2024
Eiropas Komisija (EK) 2023.gada beigās publicēja ilgi gaidītos priekšlikumus par konsolidēto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi Eiropā. Ko paredz sniegtie priekšlikumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 9. Jan. 2024
Mūsu ikdiena ir bankas karte un elektroniskie maksājumi. Arī valstiskā mērogā normatīvie akti cenšas iegrožot skaidras naudas apriti, tomēr pilnībā ignorēt skaidras naudas esamību ir pāragri. Daļa no uzņēmumiem var visus maksājumus veikt elektroniski, tomēr ir arī uzņēmumi, kuriem jārēķinās ar skaidras naudas esamību saimnieciskās darbības procesos. Apskatām, kurš uzņēmumā atbildīgs par skaidrās naudas uzraudzību un kā pareizi to glabāt!
No Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veiktajām transfertcenu dokumentācijas pārbaudēm un auditiem, kas notikuši laika posmā no 2018. līdz 2023.gadam, un praksē gūtajiem pieņēmumiem par faktiskajiem apstākļiem, gūtas atziņas par Latvijā piemēroto transfertcenu praksi. Apskatām, kādas tās ir.
Klausies
Saistītās personas
06:00, 26. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada janvārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:18, 1. Feb. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pārrēķinātās minimālās pensijas (vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma, kuras maksā par tekošo mēnesi) un minimālās apdrošināšanas atlīdzības klienti saņems jau janvārī.
Svarīgi 09:23, 12. Dec. 2023
2024.gada 1.janvārī stāsies spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas paredz izmaiņas kredītiestādēm un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem. Kā arī tiek mainīta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana izdevumiem par ilgstoši lietotiem reprezentatīvajiem auto.
VID informācija 06:00, 27. Dec. 2023
Komerciālos strīdus var izraisīt dažādi faktori, tostarp līgumu pirmstermiņa laušana, intelektuālā īpašuma strīdi, ar konkurenci saistīti jautājumi vai nesaskaņas starp biznesa partneriem. Šie strīdi var radīt piespiedu dīkstāves, bojāt reputāciju, izraisīt dažāda veida finanšu satricinājumus, līdz ar to arī ekonomiskos zaudējumus.
Finanšu vadība 06:00, 23. Nov. 2023
Pieņemta jau divpadsmitā sankciju pakete pret Krieviju, kas paredz virkni ierobežojumu, tostarp papildu importa un eksporta aizliegumus Krievijai. Plānots ne vien papildināt jau esošos aizliegumus, bet arī nepieļaut sankciju apiešanu un novērst nepilnības sankciju izpildē.
Likumdošana 06:00, 27. Dec. 2023
Šobrīd drukātie dokumenti tiek aizstāti ar elektroniskiem, kā arī dažāda veida aprēķini un atskaites tiek sagatavotas ar sistēmu atbalstu. Lai arī grāmatvedības un citas sistēmas nodrošina galveno funkcionalitāti, ne vienmēr to iespējas tiek izmantotas pilnā kapacitātē un joprojām atsevišķas darbības tiek veiktas ārpus tās. Ko mainīt, lai pilnībā izmantotu automatizācijas potenciālu?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Dec. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
No šī gada stājas spēkā grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums).
VID informācija 10:35, 2. Jan. 2024
Nākamgad konsolidētā valsts budžeta ieņēmumi plānoti 14,5 mljrd. eiro, bet izdevumi – 16,2 mljrd. eiro apmērā, paredz sestdien, 9.decembrī, Saeimā otrajā – galīgajā – lasījumā pieņemtais likums ”Par valsts budžetu 2024.gadam un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026.gadam”, informē Saeimas preses dienests.
Svarīgi 14:16, 11. Dec. 2023
No nākamā gada gaidāmas izmaiņas sociālajā jomā – palielināsies minimālās algas, pensiju un pabalstu apmēri, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 20:20, 13. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Lai īstenotu direktīvā 2020/284 ietvertās prasības attiecībā uz konkrētu prasību ieviešanu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem, š.g. 9.novembrī pieņemti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), kas stāsies spēkā 2024.gada 1.janvārī, vēsta Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 13:57, 30. Nov. 2023
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
No uzņēmuma bankas kartes tiek nozagta nauda 200 eiro apmērā. Banka ir informēta par šo gadījumu, bet atsakās naudu atgriezt, jo atbildīgā persona ievadījusi Smart-ID pirmo maksājumu apstiprinājuma kodu. Vai pazaudēto naudu var atzīt kā izdevumus, kas saistīti ar saimniecisko darbību?
Uzņēmumam ir izveidojusies solidaritātes nodokļa pārmaksa, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgriež uzņēmuma bankas kontā. Kā pareizi veikt atgrieztā nodokļa grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Nov. 2023
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 4. Dec. 2023
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Mūsdienu tehnoloģijas vairs nav tikai vienkāršs instruments, kas palīdz veikt ikdienas darbus, bet gan spēcīgs sabiedrotais, kas spēj mainīt pašu profesijas būtību. Grāmatvedība, kas agrāk tika uztverta kā statiska un rutīnas piepildīta nozare, pašlaik piedzīvo revolūciju, kuru sāk pārvaldīt mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijas. MI spēj ne tikai automatizēt rutīnas uzdevumus, bet piedāvā arī dziļāku ieskatu finanšu datu okeānā, ļaujot grāmatvežiem pieņemt informētākus lēmumus un kļūt par pilnvērtīgākiem partneriem uzņēmumos un organizācijās. Iepazīsimies ar MI risinājumiem, ko var efektīvi izmantot finanšu uzskaitē un analīzē.
Finanšu vadība 06:00, 10. Nov. 2023
Precizējot nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nereti uzņēmumiem veidojas valsts budžetā iemaksāto nodokļu pārmaksa. Ja tā netiek atprasīta vai novirzīta uz citu nodokļu maksājumiem, tā pēc trīs gadiem dzēšas, jo iestājas noilgums. Uzņēmumam šī summa vairs nav atgūstama, un tā jānoraksta operāciju kontā “citi izdevumi”, kas rada zaudējumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Kā izvairīties no zaudējumiem, kad VID dzēš nodokļu pārmaksu?
Kreditori (apakšuzņēmēji, pakalpojumu veicēji, nesaistītas personas) nepieprasa parādus. Kā norakstīt šādus parādus un kādas būs nodokļu sekas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 13. Okt. 2023
Brīdī, kad pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, to drīkst pārvērtēt, izmantojot pārvērtēšanas metodi. Apskatām, kādas ir šīs metodes nianses.
Pamatlīdzekļi 06:00, 30. Okt. 2023
Kā atgūt pārmaksātos nodokļus? Ir vai nav pamatlīdzekļu komplekts? Vai NĪN drīkst iekļaut nomas maksā? Cik maksā personas dati? Kā VID pārbauda transfertcenu dokumentāciju? Mūsdienu amatniecība – patriotisms vai bizness? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:30, 1. Nov. 2023
Sagatavoti grozījumi Civilprocesa likumā, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 13:57, 27. Okt. 2023
Cik bieži grāmatvedim ir jāveic grāmatvedības nolikumu atbilstības novērtējums faktiskajai situācijai uzņēmumā? Vai tas ir svarīgs faktors gada pārskata sagatavošanā?
Gada pārskats 18:00, 1. Nov. 2023
Pašnodarbinātais kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Viņš nodarbina darbinieku, kurš darba laikā savas vainas dēļ sabojā inventāru. Darba devējs un darbinieks rakstiski vienojas, ka darbinieks segs radušos zaudējumus, kas novērtēti 100 eiro apmērā, – darba devējs šo summu ieturēs no darbinieka darba algas. Kā šo darījumu jāatspoguļo saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Tiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Esošais Eiropas Savienības (ES) pievienotās vērtības nodokļa (PVN) regulējums finanšu un arī apdrošināšanas darījumiem ir spēkā no 1977.gada un tas ir praktiski nemainīgs visus šos gadus. Savukārt direktīvā 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (PVN direktīva) ieviestais nodokļa atbrīvojums, protams, nav viennozīmīgs, tomēr ar Eiropas Savienības Tiesas (EST) 2007.gada 19.aprīļa spriedumu lietā C-455/05 ir nostiprināta atziņa, ka finanšu darījumu atbrīvojuma pamatmērķis, ir atvieglot nodokļa uzlikšanas bāzes, kā arī atskaitāmā PVN summas noteikšanu, un novērst patēriņa kredīta izmaksu pieaugumu.
Nodokļi 06:00, 22. Sep. 2023
Šī publikācija ir paredzēta uzņēmumu galvenajiem grāmatvežiem un finanšu vadītājiem, kas plāno pārskatīt transfertcenu dokumentāciju, ņemot vērā esošo Valsts ieņēmumu dienesta (VID) praksi un atbalstītos risinājumus uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) risku mazināšanā. Autors izsaka pateicību VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei, VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes vadībai un kompetentajām VID ierēdnēm transfertcenu jomā par atbalstu šīs publikācijas tapšanā.
Saistītās personas 06:00, 25. Sep. 2023
Automatizācija ir neatņemama grāmatvežu ikdienas sastāvdaļa. Došanās uz banku ar maksājumu uzdevumiem, konta izraksta saņemšana pie bankas lodziņa, ikmēneša ceļojums uz Valsts ieņēmumu dienesta nodaļu, lai pēc gaidīšanas rindā iesniegtu nodokļu pārskatus un saņemtu zīmodziņu uz sava eksemplāra, izklausās pēc ainām no senas pagātnes. Šobrīd šīs darbības ir automatizētas, taču automatizācijas līmenis var būt atšķirīgs.
Saimnieciskā darbība 06:00, 4. Okt. 2023
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Brīdī, kad tiek secināts, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, jārīkojas, lai pamatlīdzekļu vērtība uzskaitē būtu atbilstoša, tādējādi gada pārskata lietotājiem radot skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 2. Okt. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina uzņēmējus, kas negaisa postījumu dēļ saskaras ar grūtībām laikus nomaksāt nodokļus, izmantot iespēju saņemt samaksas termiņa pagarinājumu, kā arī pagarinātajiem maksājumiem – atbrīvojumu no nokavējuma naudas.
VID informācija 12:40, 15. Aug. 2023
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
2023.gada 30.jūnijā stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), kas paredz izmaiņas nodokļu maksātāju reitinga sistēmā un nodokļu administrācijas pārbaudes procesa īstenošanā. Apskatīsim būtiskākās izmaiņas.
Lauksaimnieks, kas nav reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, nodod iegūtos graudus pārstrādātajam, PVN maksātājam. Kā grāmatot iegūto PVN kompensāciju 14% apmērā?
Izdevumi 06:00, 20. Jūl. 2023
Veicot uzņēmējdarbību, it sevišķi loģistikas nozarē, nereti darījuma slēdzēji līgumos saskaras ar norādēm uz dažādiem juridiskiem normatīvajiem aktiem, kas rada jautājumus. Kuru normatīvo aktu kurā situācijā pielietot? Vai jāpielieto vairāki normatīvie akti? Vai likumdošanas piemērošana starptautiskajiem pārvadājumu strīdiem atšķiras no vietējo strīdu risināšanas? Viens normatīvajiem aktiem, ar kuru uzņēmējdarbības ietvaros sastopas darījuma slēdzēji, ir CMR konvencija.
Saistību tiesības 06:00, 19. Jūl. 2023
Kas notiek ar norakstītām precēm un pamatlīdzekļiem? Vai jāveic pievienotās vērtības nodokļa korekcijas?
Grāmatvedība 06:00, 26. Jūl. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Iepriekš apskatījām nemateriālo ieguldījumu klasifikācijas kritērijus, kas ļauj tos atzīt par nemateriālo ieguldījumu. Šoreiz par to, kā nemateriālie ieguldījumi iedalās pēc savas būtības.
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Jūl. 2023
Ko uzņēmumam darīt ar vecām mēbelēm, tehniku, kas vairāk nav nepieciešama uzņēmuma saimnieciskai darbībai? Šo priekšmetu atlikusī vērtība var būt 0 eiro vai arī lielāka. Vai tās pārdodot rodas pienākums maksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Vai šādas nolietotas iekārtas ir jāizslēdz no bilances, ja tās turpina atrasties uzņēmuma telpās? Kādi dokumenti šādā situācijā ir jānoformē?
Pamatlīdzekļi 06:00, 25. Jūl. 2023
Uzņēmums 2019.gadā iesāka projektēšanas darbus ražošanas korpusa piebūvei. Par tiem tika noslēgts līgums. Par projekta izstrādi, piemērojot reverso pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas kārtību, tika samaksāti kopā 90 000 eiro. Diemžēl projekts tika apturēts, jo uzņēmums uzsāka citu, vērienīgāku projektu citā adresē. Vai grāmatvedībā drīkst sešu mēnešu periodā norakstīt šos 90 000 eiro izmaksās? Vai grāmatvedībā attiecīgā summa jādefinē kā ar saimniecisko darbību saistīti vai nesaistīti izdevumi? Un vai jāveic labojumi PVN deklarācijā?
Grāmatvedība 06:00, 1. Aug. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
No š.g. 1.jūlija stājas spēkā jaunie minimālo ienākumu sliekšņu apmēri. Tie attiecas uz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem, minimālo vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem un sociālās palīdzības pašvaldībā saņēmējiem.
Likumdošana 13:30, 21. Jūn. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
Uzņēmuma peļņa 2022.gadā bija 80 555 eiro. Daļu no tās (44 121 eiro) veidoja no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras saņemtie granti par materiāliem, pamatlīdzekļiem un mārketinga pakalpojumiem un Nodarbinātības valsts aģentūras subsīdijas bezdarbnieku nodarbināšanai. Saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem minētie granti un subsīdijas netiek apliktas ar uzņēmumu ienākuma nodokli. Kādi nodokļi uzņēmumam ir jāmaksā gadījumā, ja uzņēmums nolemj dividendēs sadalīt visu peļņu, un kādi, ja sadalīšanai dividendēs atvēlēti 40 000 eiro?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 8. Jūn. 2023
Šoreiz apskatīsim retāk sastopamu nozari – dabas resursu lietošanu – un sankcijas, ko piemēro Valsts vides dienests, konstatējot vides aizsardzības prasību pārkāpumus. Īpaši saistoši tas ir uzņēmējiem, kas nodarbojas ar, piemēram, zemes dzīļu izmantošanu un atbilstoši normatīvajiem aktiem ir tiesīgi saņemt vides aizsardzības noteikto atļauju.
Nodokļi 06:00, 14. Jūn. 2023
2023.gada 1.jūnijā stājās spēkā vairāki grozījumi Komerclikumā, tostarp Komerclikuma 172.pantā, paplašinot personu loku, kas var iesniegt prasību pret sabiedrību. Tagad šāda iespēja ir arī dalībniekiem, kuru līdzdalība pamatkapitālā nav mazāka par 100 000 eiro.
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 28. Jūn. 2023
Vai inflācijas radītie zaudējumi ir jāatlīdzina? Kādas izmaiņas ieviestas Autortiesību likumā? Kā digitalizēt grāmatvedības dokumentus? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 1. Jūn. 2023
Ar mērķi padarīt pieejamāku finansējumu uzņēmumiem, Eiropas Komisija (EK) ir nākusi klajā ar ideju par kapitāla tirgus savienību. Ko šāda vienota kapitāla tirgus izveide varētu nozīmēt Latvijas uzņēmējiem?
Finanšu vadība 06:00, 19. Mai. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Lietuvas valdība ir apstiprinājusi vairākus grozījumus nodokļu regulējumos, kas stāsies spēkā ar 2024.gadu, kas būtiski reformēs šobrīd spēkā esošo nodokļu sistēmu.
Svarīgi 10:00, 31. Mai. 2023
Ministru kabinets 1.jūnijā izskatīja grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas izstrādāti, lai noteiktu pienākumu maksājumu pakalpojumu sniedzējiem veikt uzskaiti, glabāt un sniegt informāciju Valsts ieņēmumu dienestam par maksājumu saņēmējiem un pārrobežu maksājumiem ar mērķi novērst izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa nomaksas pārrobežu darījumos.
Likumdošana 14:30, 2. Jūn. 2023
Pienācis laiks sagatavot gada pārskatu, izvērtēt gada laikā paveikto un veikt novērtējumu būvdarbu līgumu izpildei bilances datumā. Būvdarbu līgumu var noslēgt par viena vai vairāku aktīvu objektu celtniecību, bet, lai uzsāktu būvniecības darbus, pasūtītājam ir jāvienojas ar celtniekiem par celtniecības darbu veikšanu, sastādot darbu tāmi un noslēdzot līgumu. Būvdarbu līguma nosacījumi nosaka kārtību, kādā tiks pieņemti darbi. Bet kā šīs saistības norādīt grāmatvedībā?
Gada pārskats 06:00, 8. Mai. 2023
2023.gada pirmajos mēnešos ir aktualizēti jautājumi par kreditēšanu Latvijā, banku lomu ekonomikas veicināšanā, kā arī banku peļņu. Ņemot vērā, ka “SEB bankā” ar kreditēšanas jautājumiem esmu cieši saistīts jau 20 gadu garumā, tostarp arī strādājot kredītkomitejā Baltijas līmenī, gribu kliedēt dažus mītus, kas kultivē greizu priekšstatu par bankām, kuras it kā teju vai bremzē ekonomikas attīstību. Tas jau pašā saknē ir neloģisks pieņēmums, jo bankas var attīstīties vien tad, ja tiek dibināti jauni uzņēmumi vai paplašināta to darbība un ja cilvēki uzticas valstij un ir gatavi ieguldīt savas labklājības vairošanā.
Finanšu vadība 06:00, 1. Jūn. 2023
Sorainen eksperti Zane Paeglīte, Eva Berlaus un Nauris Grigals atgādina, ka tuvojas termiņš gada pārskata iesniegšanai Valsts ieņēmumu dienestā.
Svarīgi 10:35, 11. Apr. 2023
Valsts ieņēmumu dienests aktīvi izmanto likumā “Par nodokļiem un nodevām” tam paredzētās tiesības lemt par valdes locekļu atbildību juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanā. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publicēto informāciju process par nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu valsts budžetam ir uzsākts 136 juridiskām personām. Apskatām sīkāk, ko var pieprasīt no valdes locekļa un kad to drīkst darīt.
Nodokļi 06:00, 2. Mai. 2023
Nekustamā īpašuma lietošanas laikā uzņēmumiem nereti rodas nepieciešamība veikt tajā papildu ieguldījumus, tādēļ aktuāls kļūst jautājums, kā norādīt veiktos ieguldījumos grāmatvedībā un uzņēmuma gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 17. Apr. 2023
Sabiedrība “A” tiek sadalīta pa darbības veidiem un pievienota divām iegūstošajām sabiedrībām “B” un “C”. Visas trīs sabiedrības ir vienas pašvaldības 100% kapitālsabiedrības. Kā iegūstošajai sabiedrībai “B” tiek nodoti nākamo periodu ieņēmumi, piemēram, Eiropas Savienības fondu projekti? Kas notiek ar sabiedrības “A” zaudējumiem, un vai tie sadalīšanas gadījumā tiek norakstīti, vai tos pārņem iegūstošās sabiedrības?
Finanšu vadība 06:00, 30. Mar. 2023
Aizvien vairāk uzņēmumu izvēlas iegādāties virtuālo valūtu – bitkoinus. Bet vai tie ir jādeklarē? Un ja ir – kad tas jādara?
Citi 06:00, 12. Apr. 2023
Pašlaik gada pārskata sagatavošanas process daudzos uzņēmumos rit pilnā sparā. Daļa uzņēmumu jau ir veikmīgi nodevuši gada pārskatus, bet citi izmanto Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) izmaiņas un pārskata iesniegšanu atliek uz maiju. Tāpēc vēlos dalīties ar savu pieredzi, kad veicu kādam uzņēmumam pirmo gada pārskata revīziju.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2023
Uzņēmumam 2020.gadā ir izveidojies debitora parāds. Debitors 2022.gadā ir likvidēts. Vai drīkst debitora parādu norakstīt izdevumos un tos neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta 3.daļas 10.punktu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 20. Apr. 2023
Piemērotās transfertcenas Valsts ieņēmumu dienests var pārbaudīt par beidzamajiem pieciem gadiem. Pēdējā laikā ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs saistīto pušu darījumiem tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība un kopumā vērojams pieaugošs informācijas pieprasījumu un pārbaužu skaits. Pandēmija radīja būtisku ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi, un arī šobrīd tā turpinās, jo ir vērojamas darbinieku biežākas saslimšanas.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 24. Mar. 2023
No Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tika saņemts atteikums izlabot darba devēja ziņojumu par 2022.gada februāri, tāpēc valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) tika aprēķināts pēc VID esošajiem datiem – 1100 eiro apmērā (iedzīvotāju ienākuma nodoklis tika atgriezts darba devējam). Salīdzinot uzņēmuma datus ar VID informāciju, darba devējam radās pārmaksa, ko iegrāmatoja šādi:
D Citi izdevumi – 1100 EUR,
K Norēķini par VSAOI – 1100 EUR.
Ņemot vērā, ka sociālās iemaksas netiks atgrieztas, vai darba devējs var pārmaksu pārgrāmatot:
D Pārmaksa budžetā par nodokļiem – 1100 EUR,
K Citi izdevumi – 1100 EUR?
Vai gada pārskatā pārmaksa būs kā zaudējumi:
D Citi izdevumi,
K Norēķini par VSAOI?
Grāmatvedība 06:00, 23. Mar. 2023
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma krājumus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un bilances aktīvu vērtību. Kā novērtēt krājumus tik augstas nenoteiktības apstākļos, kādi ir vērojami tagad?
Klausies
Gada pārskats
06:00, 13. Mar. 2023
Fiziskā persona iznomā zemi juridiskai personai. Abas personas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājas. Līgums par zemes nomu ir reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un ienākumiem tiek piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme 10% apmērā. VID interpretē, ka ar IIN apliekamais ienākums esot nomas maksa plus PVN, bet tad veidojas situācija, ka tiek maksāts nodoklis par nodokli un fiziskā persona nav vienlīdzīgā pozīcijā ar personu, kas nav PVN maksātāja. Kā pareizi rīkoties šādā situācijā?
Nodokļi 06:00, 14. Mar. 2023
8.martā galīgajā lasījumā Ceļu satiksmes likumā pieņemti grozījumi, kas saistīti ar šī gada valsts budžetu. Arī fiziskām personām, kas ārvalstī iegādājušās transportlīdzekli, vienlaikus ar tā pirmo reģistrāciju Latvijā noteikts automašīnas pārdošanas jeb atsavināšanas liegums, informē Saeima.
Likumdošana 13:38, 9. Mar. 2023
Uzņēmums izveidojis uzkrājumus nedrošajiem debitoru parādiem. Bet kā tos norādīt bilancē?
Grāmatvedība 06:00, 28. Mar. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Vai būtu jāveic nodokļu maksājumi, saņemot apdrošināšanas kompensāciju par pircēju līgumiem, kuri radīja uzņēmumam zaudējumus?
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2021
Kā grāmatot 2023.gada janvārī saņemto rēķinu no revidenta par 2022.gada pārskata revīziju?
Grāmatvedība 06:00, 23. Feb. 2023
2022.gada 17.augustā sabiedrība no bankas konta veica nodokļu (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, iedzīvotāju ienākumu nodokļa, riska nodevas) maksājumu 18 300 eiro apmērā par jūliju. Vēlāk tika koriģētas darbinieku algas par jūliju, kā rezultātā mainījās nodokļu summa par šo periodu – palielinājās līdz 18 800 eiro. Kā pareizi tika iegrāmatota nodokļu korekcija?
Grāmatvedība 06:00, 21. Feb. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
2023.gada sākumā tika konstatēts, ka par iepriekšējo gadu uzņēmumam ir radusies peļņa, un tika pieņemts lēmums darbiniekiem izmaksāt prēmijas par labu darbu 2022.gadā. Ir izdots rīkojums un uz tā pamata februārī izmaksātas prēmijas. Gada pārskats vēl nav iesniegts. Kura gada izdevumos būtu pareizi norādīt izmaksātās prēmijas un attiecīgi arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2022. vai 2023.?
Grāmatvedība 06:00, 22. Feb. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
2022.gadā bija atcelti iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumi saimnieciskās darbības veicējiem saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību un seku pārvarēšanu, bet tos varēja veikt labprātīgi. Šogad beidzas noteiktais atvieglojums – līdz ar to 23.marts ir pirmais datums, līdz kuram jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokļa avanss.
Nodokļi 06:00, 10. Feb. 2023
Vai valsts budžeta finansētas programmas ietvaros saņemtais finansējums ir darījums, kas apliekams ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Vai šādi ieņēmumi ir uzņēmumu ienākuma nodokļa objekts, un kā tos norādīt PVN deklarācijā un grāmatvedībā? Izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Jan. 2023
Tiešo nodokļu, tostarp uzņēmumu ienākuma nodokļa, sistēma ir radīta vairāk nekā pirms gadsimta. Šodien uzņēmējdarības vide ir būtiski mainījusies, tāpēc Eiropas Komisija aktīvi strādā pie jaunas vienotas sistēmas ieviešanas visā Eiropas Savienībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 16. Jan. 2023
Iepriekšējā rakstā skaidrojām nepārtraukto un periodisko krājumu inventarizācijas metodi, ar kuru grāmatvedības uzskaitē parāda krājumu kustību no iegādes brīža līdz norakstīšanai. Turpinām ar krājumu izlietojuma un atlikuma vērtības noteikšanas metodēm.
Grāmatvedība 06:00, 18. Jan. 2023
Ikdienas uzņēmējdarbības vidē viens no jautājumiem, kas skar ikvienu biznesa jomas pārstāvi, ir parāda piedziņas efektīvi risinājumi. Lai gan parādu atgūšanas joma ir plaša, tomēr nepastāv ideālais modelis, kas garantētu rezultātu. Tomēr strīdu izskatīšanas praksē ir novērotas situācijas, kad, veicot konkrētas secīgas darbības, kreditoram ir iespēja gan atgūt parādu, gan noregulēt attiecības ar parādnieku.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 20. Jan. 2023
Kādas izmaiņas gaidāmas UIN jomā? Kā labot kļūdas nodokļa rēķinā? Kādu līgumu izdevīgāk slēgt ar fizisku personu? Kā automatizēt mazos darbus grāmatvedībā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:46, 3. Feb. 2023
Vai valdes loceklim var uzlikt pienākumu maksāt komercsabiedrības nodokļu parādus? Izskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 25. Jan. 2023
Reizēm sastopamies ar situācijām, kad darījums ir noticis jau pirms kāda laika, bet vēlāk kādu iemeslu dēļ tiek konstatēts, ka tomēr nav izsniegts vai saņemts nodokļa rēķins. Saprotams, ka visbiežāk darījuma puses var šo situāciju labot – sagatavot trūkstošos dokumentus, dokumentēt apstākļus, kādos šīs labošanas darbības tiek veiktas. Bet kā rīkoties tad, ja kļūdu labojums nav iespējams? Ko iesākt, ja darījuma summas ir lielas?
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
Ja pamatlīdzekļu izveidošanas process vairumā gadījumu ir skaidrs un to reglamentē arī Latvijas normatīvie akti, tad programmproduktu izstrādes process likumos nav īsti reglamentēts un nav noteiktas prasības izmaksu uzskaitei, tāpēc katrs uzņēmums, kurā tiek izstrādātas programmas turpmākai izmantošanai vai pārdošanai, programmu ražošanas izmaksas uzskaita atbilstoši sava uzņēmuma izstrādātajai grāmatvedības politikai. Izskatīsim, kuras izstrādes izmaksas var iekļaut nemateriālā ieguldījuma sastāvā, bet kuras – uzreiz norakstīt izdevumos!
Pamatlīdzekļi 06:00, 12. Dec. 2022
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Uzņēmums izvēlas piesaistīt jaunu pakalpojumu sniedzēju, izmantojot attālināto darbinieku nolīgšanas platformu "Deel". Kad pakalpojuma sniedzējs izvēlēts un līgums noslēgts, tiek atsūtīts rēķins par izvēlētā pārstāvja pakalpojumiem un platformas starpniecības komisijas maksu. Nauda tiek pārskaitīta uz platformas kontu. Ar izvēlēto pakalpojuma sniedzēju norēķinās platforma. Kā grāmatot šādu darījumu?
Grāmatvedība 06:00, 8. Dec. 2022
Tiek plānots zemnieku saimniecību (ZS) reorganizēt par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kādas darbības paredz šis process? Vai ir jāsagatavo slēguma bilance un peļņas vai zaudējuma aprēķins Valsts ieņēmuma dienestam? Vai uz bilances sagatavošanas datumu arī jāveic pamatlīdzekļu amortizācija? Vai ZS darbinieki un saistības pret tiem tiek nodotas SIA, un vai esošie darbinieki jāatbrīvo un jāpieņem darbā no jauna?
Saimnieciskā darbība 08:00, 25. Nov. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Dabas resursu nodoklis bieži tiek nepamatoti uzskatīts par mazāk svarīgu nekā pārējie nodokļi, līdz ar to tam netiek pievērsta nepieciešamā uzmanība. Tomēr jāņem vērā, ka dabas resursu nodokļa objekti ir plaši sastopami katra uzņēmuma ikdienā un tā ignorēšana var radīt būtiskas sekas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Nov. 2022
Eiropas Savienības Tiesas nolēmumu septembrī un oktobrī ir bijis visai daudz, un praktiski katrs no tiem varētu būt interesants kādam no Latvijas uzņēmumiem. Detalizēts pārskats par katru no tiem vienā rakstā neietilps, tāpēc šoreiz apkopoju izskatāmos jautājumus un nolēmumus, neietverot lietas faktiskos apstākļus un tiesas argumentāciju.
Nodokļi 06:00, 2. Dec. 2022
Uzņēmums iegādājās izsolē dzīvokli, to izremontēja un tagad vēlas šo dzīvokli izīrēt savam darbiniekam. Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādes darījumam PVN netika piemērots. Vai uzņēmums drīkst noteikt, ka darbiniekam jāmaksā tikai izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem, bet īres maksu nepiemērot? Vai tomēr īres maksa ir obligāta? Kādi nodokļi uzņēmumam jāmaksā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 6. Dec. 2022
Tuvojas gada beigas, un uzņēmumi sāk domāt par gada atskaišu sagatavošanu un padarīto darbu apkopošanu, lai saprastu, kas ir izdarīts un ko vēl vajadzētu paspēt. Gada pēdējos mēnešos tiek sakārtoti arī debitoru jautājumi, lai grāmatvežu gada atskaišu un bilances gatavošanas laikā ir pilnīga kārtība. Pārskatot debitoru neizpildītās saistības, rodas jautājums, ko iesākt ar zaudētajiem debitoru parādiem? Vai iespējams atgriezt iemaksāto pievienotās vērtības nodokli (PVN) pilnā apmērā no šī darījuma ar bezcerīgo debitoru?
Svarīgi 08:48, 30. Nov. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Čempionu stāsts
Šomēnes devāmies uz sarunu pie čempionēm – žurnāla “iFinanses” šoruden rīkotā Grāmatvežu čempionāta 2022 uzvarētājām, proti, SIA “Stora Enso Packaging” finanšu departamenta dāmām –, lai runātu par šārudens izaicinājumiem, kopā aizdomātos par bioekonomiku, iespējamajiem taupības pasākumiem un galu galā arī atskatītos uz aizvadīto čempionātu.
Svarīgi 09:00, 7. Nov. 2022
Elektromobiļi ienāk mūsu ikdienā un jau vairs nav uzskatāmi par ko īpašu un nezināmu. Tos iegādājas, protams, arī uzņēmumi, kas vēlas domāt “zaļi” un ieviest savā saimniecībā jaunumus, ko mums piedāvā inovatīvās tehnoloģijas. Līdz ar to, protams, rodas jautājumi, kā elektromobiļus uzskaitīt grāmatvedībā, kā attiecināt uz izmaksām to ekspluatācijas izmaksas, vai atšķiras to uzskaite u.tml.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Okt. 2022
Arvien lielākus apgriezienus uzņem privātpersonu darījumi virtuālo valūtu tirgos. Turklāt ieguldīt un pelnīt var ikviens, kas iemācās šīs iespējas izmantot, un tās var nest līdzi augstu ienākuma līmeni. Tādēļ kļūst aktuāls jautājums – kā pareizi samaksāt nodokļus un neapmaldīties normatīvo aktu labirintos? Vēlamies dalīties ar dažiem pieredzes stāstiem un arī mūsu viedokli.
Citi 06:00, 19. Okt. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Ar prieku varam pavēstīt, ka Smilšu kastes diskusijas atgriežas! Atgādinām, ka tajā diskutē Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras asociētais profesors Māris Jurušs ar docenti Justīnu Hudenko par Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbībā aktuāliem jautājumiem, analizējot arī kādu no savu studentu darbiem. Un šoreiz – par to, kā ar nodokļu risinājumiem var uzlabot produktivitāti.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 30. Sep. 2022
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību iesniedza kļūdainu MUN deklarāciju par 2021.gada 2.ceturksni, norādot tajā pie apgrozījuma 720 eiro, kas nebija apgrozījums. 2021.gadā sabiedrībai nebija ieņēmumu, arī 2022.gadā nav ieņēmumu un tie netiek plānoti. Par 2021.gada 2.ceturksni tika aprēķināts MUN 180 eiro apmērā. Vai ir kāda iespēja to atgūt un kā to atspoguļot grāmatvedībā?
Mikronodoklis 06:00, 29. Sep. 2022
Šobrīd projekta izstrādē ir direktīva, ar ko paredzēts ieviest nosacītos procentus, par ko iespējams samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu. Kas ir nosacītie procenti? Kas un kādos gadījumos tos varēs piemērot? Par visu pēc kārtas!
Finanšu vadība 06:00, 16. Sep. 2022
Vasaras periodā Eiropas Savienības Tiesa ir izskatījusi vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu. Aplūkosim dažus spriedumus saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem un vienu – ar preču piegādēm, kuru atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas nodokļu maksātājiem.
Nodokļi 06:00, 23. Sep. 2022
Uzņēmums līdz 2021.gada 31.decembrim bija mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Apmaksātais pamatkapitāls – 1000 eiro. 2020.gadā izveidotas rezerves pamatkapitāla palielināšanai 1800 eiro apmērā, bet attiecīgie dokumenti netika sagatavoti, lai iesniegtu tos Uzņēmumu reģistrā pamatkapitāla palielināšanai. 2021.gada 31.decembrī uzņēmumam bija zaudējumi. Vai šobrīd, iesniedzot dokumentus par pamatkapitāla palielināšanu no izveidotajām rezervēm, būs kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa nodokļu konsekvences?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 23. Aug. 2022