Uzņēmumā noslēgts koplīgums, kurā paredzēts, ka darbiniekiem tiek segti ēdināšanas izdevumi 480 eiro apmērā gadā. Vai šādiem rēķiniem par darbinieku ēdināšanu var atskaitīt pievienotās vērtības nodokli?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 11. Apr. 2024
2024.gada 11.decembrī pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kuros paredzēts, ka mainīsies iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, neapliekamais minimums un būs vēl citas izmaiņas, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:57, 12. Dec. 2024
Kas tiek uzskatīti par sociālās infrastruktūras objektiem? Kādus izdevumus darbiniekiem var segt? Kādi nosacījumi jāievēro, lai šos izdevumus varētu uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem? Kādos gadījumos rodas nodokļu riski, izdevumi tiek personificēti vai tiek uzskatīti par nesaistītiem ar saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 06:00, 12. Dec. 2024
2024.gada 21.novembrī Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja izmaiņas Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā un lēma par atbalsta pasākumu pagarināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem vēl uz gadu, informē Ekonomikas ministrija.
Svarīgi 09:25, 26. Nov. 2024
Lai nodrošinātu atbalsta sniegšanu gan tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri jau uzturas Latvijā, gan tiem, kuri, bēgot no kara, vēl ieradīsies, ņemot vērā, ka Krievijas uzsāktais karš Ukrainā turpinās, 2024.gada 10.decembrī apstiprināts pasākumu plāns atbalsta sniegšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā 2025.gadam, informē Ministru kabinets.
Svarīgi 15:02, 11. Dec. 2024
Uzņēmumam, kam ir noslēgts koplīgums un kas sniedz komunālos pakalpojumus, reizēm ir nepieciešams veikt avārijas likvidēšanas darbus, kuros piedalās uzņēmuma vienas nodaļas darbinieki. Šādā situācijā darbiniekiem nav iespējams doties pusdienu pārtraukumā, tāpēc uzņēmums vēlas apmaksāt šo darbinieku ēdināšanas piegādes izdevumus uz darba norises vietu. Vai uz darbinieku ēdināšanas izdevumu apmaksu var attiecināt likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.panta 15.punkta nosacījumus?
Tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
Šobrīd, kad dienas kļūst aizvien īsākas, ir laiks atskatīties uz "iFinanses" oktobra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:17, 8. Nov. 2024
Darbiniekam ir noslēgts darba līgums gan ar koncerna mātes sabiedrību Latvijā, gan ar meitas sabiedrību Lietuvā. Ik pēc 2 nedēļām darbinieks dodas komandējumā uz Lietuvu, lai saskaņā ar darba pienākumu aprakstu pārraudzītu meitas sabiedrības darbību. Komandējuma laikā tiek segtas lidojuma un uzturēšanās izmaksas. Vai jāmaksā komandējuma nauda, ja mātes sabiedrība nosūta darbinieku komandējumā uz meitas sabiedrību?
Darba samaksa 06:00, 14. Nov. 2024
Finanšu ministrija ir izstrādājusi un virza tālākai apstiprināšanai Saeimā grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Grozījumi ietver vairākas pievienotās vērtības nodokļa regulējuma jomas, kas pamatā skar PVN likuma normu interpretācijas novēršanu, papildināšanu un pilnveidošanu.
Likumdošana 15:01, 16. Okt. 2024
Grozījumu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" saskaņošanas termiņš beidzās 1.oktobrī, bet likuma stāšanās spēkā laiks paredzēts nemainīgs – 2025.gada 1.janvāris. Kādi grozījumi gaidāmi attiecibā uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu?
Likumdošana 11:14, 4. Okt. 2024
2025.gadā plānots atteikties no diferencētā un ieviest fiksēto neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. To paredz šī gada 19.septembrī valdības atbalstītais informatīvais ziņojums par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Citi 06:00, 25. Sep. 2024
2024.gada 8.oktobrī Ministru kabinetā izskatīti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas vērsti uz darbaspēka nodokļu sloga samazinājumu. Pārskatītas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:31, 9. Okt. 2024
Finanšu ministrija (FM) ir izstrādājusi un saskaņošanai virza grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Ar grozījumiem tiek pārskatīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes un neapliekamā minimuma sistēma, informē FM.
Likumdošana 11:55, 27. Sep. 2024
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) ir noteikts, ka no ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus un ārstniecības izdevumus, ja tie nepārsniedz 5% no darba devēja gada kopējā bruto algu fonda. No kā īsti ir jārēķina šie 5% – gada beigās pret visa gada darba samaksu? Un kas notiek gadījumā, ja tiek konstatēts pārtēriņš? Vai uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) aprēķina gada beigās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 10. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:00, 2. Okt. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Eiropas Savienības Tiesa ir pieņēmusi prejudiciālu nolēmumu lietā C-733/22 par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātās likmes piemērošanu viesnīcām un līdzīgām naktsmītnēm, secinot, ka viesu izmitināšanas pakalpojumiem PVN jāpiemēro pēc darījuma būtības, nevis atkarībā no sertifikāta esamības.
Vai darbiniekam piešķirtā atlaide uzņēmuma produktam ir darbinieka gūtais labums? Vai tas uzskatāms par labumu, ja uzņēmums šādu atlaidi piedāvā arī saviem klientiem?
Vai esiet dzirdējis par cilvēkiem, kuri dzīvo ērti, ceļo un piepilda savus sapņus, vienlaikus taupot ievērojamu daļu no saviem ienākumiem? Tas nav nekas neiespējams! Efektīvas naudas taupīšanas stratēģijas var palīdzēt Jums sasniegt finansiālu stabilitāti. Turpiniet lasīt, lai uzzinātu noderīgus padomus!
Svarīgi 16:10, 6. Aug. 2024
Turpinoties vasaras koncertu, svētku, dažādu sporta un kultūras pasākumu sezonai, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina – restorāniem, kafejnīcām un citiem ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecība jāreģistrē VID, obligāti jāizsniedz pircējiem kases čeks, bet alkohola tirgošanai ir nepieciešama speciālā atļauja (licence).
VID informācija 13:17, 24. Mai. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 09:00, 24. Mai. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 16:03, 29. Apr. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Kopš jaunās kārtības ieviešanas nodokļu administrēšanā arvien biežāk tiek saņemtas ziņas no uzņēmumiem, kas pauž neizpratni par to, kur ir robeža starp Valsts ieņēmumu dienesta īstenoto informācijas iegūšanu un nodokļu kontroli vai auditu? Tāpēc apskatīsim informācijas iegūšanas kā nodokļu administrēšanas posma tiesiskos aspektus.
Finanšu vadība 06:00, 17. Apr. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
Uzņēmums, kurš sniedz informācijas tehnoloģiju pakalpojumus, nosūta darbinieku komandējumā uz citu valsti. Saskaņā ar līgumu komandējuma izmaksas – ceļa izdevumus, t.sk. auto nomu un degvielu, pusdienas, – sedz sadarbības partneris, kuram attiecīgi tiek izrakstīts rēķins par izmaksu kompensāciju. Vai šajā gadījumā jāievēro Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” noteiktie ierobežojumi un jāaprēķina iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Darba samaksa 06:00, 9. Jan. 2024
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Par tūrisma pakalpojumu sniedzēju var kļūt jebkurš uzņēmums, ne tikai tūrisma operators, piemēram, noorganizējot sava uzņēmuma kolektīvam kādu pasākumi. Tādēļ ir svarīgi saprast, kas ir “tūrisma pakalpojums” un kā pareizi darījumam piemērot pievienotās vērtības nodokli.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 28. Nov. 2023
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Vasaras koncertu, svētku, dažādu sporta un kultūras pasākumu sezonai ritot pilnā sparā, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina – restorāniem, kafejnīcām un citiem ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecība ir jāreģistrē VID, ir obligāti jāizsniedz pircējiem kases čeks, bet alkohola tirgošanai ir nepieciešama speciālā atļauja (licence).
VID informācija 10:00, 27. Jūl. 2023
Uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecību (saņem arī lauksaimniecības subsīdijas). Saviem darbiniekiem tas plāno apmaksāt gan veselības apdrošināšanu, gan arī ēdināšanas izdevumus. Šo izdevumu summa gadā uz vienu darbinieku pārsniegs 480 eiro. Ar darbiniekiem ir noslēgts darba koplīgums, izpildās arī likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta nosacījumi. Saprotams, ka ir jāveic detalizēta uzskaite un Valsts ieņēmumu dienestam jāsniedz paziņojums par personai izmaksātājām summām gada griezumā. Bet kādi nodokļi piemērojami pārsnieguma daļai (virs 480 eiro gadā) un ko var segt no subsīdijām?
Darba samaksa 06:00, 29. Jūn. 2023
Uzņēmums nosūta darbinieku vairāku dienu komandējumā ar nakšņošanu. Vai uzņēmumam obligāti jāiekļaujas komandējumiem noteiktajās viesnīcu un dienas naudas normās?
Tiesības 06:00, 11. Jūl. 2023
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
Biedrība saviem ilggadējiem biedriem vēlas noorganizēt pasākumu. Organizējot pasākumu, rodas būtiskas izmaksas, kas saistītas ar telpu nomu, ēdināšanas pakalpojumiem un nelielu dāvanu iegādi biedriem. Vai šādus izdevumus var iekļaut biedrības izdevumos, un vai šie izdevumi tiek aplikti ar nodokļiem?
Izdevumi 06:00, 10. Jan. 2023
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks - 5 dienas nedēļā, 8 stundas dienā, dodas komandējumā uz Eiropas Savienības dalībvalsti saskaņā ar darba devēja rīkojumu. Darbinieks komandējumā dodas pēc sava darba laika un atgriežas sestdienā. Vai laiku, kas pavadīts ceļā uz galamērķi (un no tā) un neietilpst darba laikā, var uzskatīt kā virsstundas vai nakts darbu un apmaksāt saskaņā ar Darba likumā noteikto kārtību? Vai darbiniekam var piešķirt apmaksātu brīvdienu par ceļā pavadīto laiku?
Darba samaksa 06:00, 5. Jan. 2023
Latvijas uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) saviem klientiem un partneriem organizē pasākumu, kurā nodrošina ēdināšanas un arī muzikālā pavadījuma pakalpojumus. Izdevumus par pasākuma rīkošanu grāmatvedībā norāda kā reprezentatīvos, un PVN deklarācijā priekšnodokli norāda 40% apmērā no saņemtā rēķina summas, jo lielākā daļa piegādātāju ir Latvijas PVN maksātāji. Bet kā rīkoties, ja mūziķu grupas starpnieks ir Lietuvas PVN maksātājs? Vai par šo darījumu jāaprēķina PVN un tas jāmaksā apgrieztā kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 1. Dec. 2022
Iepriekšējā rakstā jau sākām apskatīt pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas nosacījumus starptautisko preču transportēšanai. Analizējām, kā tie mainās, ja pakalpojuma saņēmējs veic vai neveic saimniecisko darbību, kā arī kur sniedz un izmanto transportēšanas pakalpojumus. Turpinām iesākto, izskatot nodokļa piemērošanas specifiku ar transportēšanu saistītajiem pakalpojumiem!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 23. Nov. 2022
Pievienotās vērtības nodokļa piemērošanai ir nepieciešams skaidri zināt, kur konkrētais pakalpojums tiek sniegts. Bet pēc kādiem kritērijiem noteikt pakalpojuma sniegšanas vietu? Vai ir kādi ierobežojumi? To visu mēģinām noskaidrot!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 5. Dec. 2022
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā. Pusi no tā darbinieks pavada Latvijā, otru pusi – Lietuvā. Kā šādā situācijā aprēķināt dienas naudu?
Darba samaksa 06:00, 15. Nov. 2022
Brīvdienas! Atvaļinājums! Burvīgi vārdi, kas noteikti lielai daļai saistās ar jauki pavadītu laiku kopā ar ģimeni. Taču ģimenes, kurās aug viens vai vairāki bērni, lielu satraukumu rada bankas konta stāvoklis pēc brīvdienām. Tieši šī iemesla dēļ vecākiem, plānojot ģimenes atvaļinājumu, noteikti vispirms jāizvērtē to, cik daudz naudas līdzekļu tie ir gatavi iztērēt. Tālāk noteikti jāizlemj, kur vēlas pavadīt šo atvaļinājumu, un pēc tam jānoskaidro, cik šis plāns finansiālā ziņā saskan ar atvēlētajiem līdzekļiem.
Svarīgi 15:42, 4. Okt. 2022
Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmuma, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, darbiniekiem ir atļauts pusdienot, bet maksa par pusdienām 2 eiro apmērā saskaņā ar darba līgumu tiek ieturēta no darbinieku darba samaksas. Vai šādi rīkoties ir likumīgi? Kādi grāmatojumi būtu jāveic? Kā to pareizi noformēt un atspoguļot grāmatvedībā? Vai šīs summas ietekmē PVN?
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Vai zemnieku saimniecība, pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst veikt tirgus ieņēmumu par pašaudzēto un realizēto produkciju vienkāršotu uzskaiti, un nepieciešamības gadījumā izsniegt stingrās uzskaites kvīti? Vai tomēr kases aparāts ir obligāts?
Nauda 06:00, 7. Jūl. 2022
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Vai drīkst atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par kafiju, tēju, saldumiem un augļiem, kas iegādāti biroja darbinieku vajadzībām? Vai šie izdevumi ir jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Valdes loceklis turpina darbu veikt attālināti, bet no citas valsts – Somijas. Tur viņam tagad ir arī pastāvīgā dzīvesvieta. Tiek plānots komandējums – brauciens būs no Somijas uz Vāciju. Vai tas skaitās kā komandējums, ja netiek šķērsota Latvijas valsts robeža, dodoties komandējumā? Kā aprēķināt dienas naudu? Un vēl ir jautājums – vai ir kādi normatīvie akti, kuri ierobežo attālinātā darba veikšanu ārpus Latvijas?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 26. Mai. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Darba tiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Birojā esam seši darbinieki, maksājam katru mēnesi ēdināšanas izdevumus 40 eiro apmērā. Visi nosacījumi atbilda, kā norādīts likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta 15. daļā. Viens no darbiniekiem tagad ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Jaunu darbinieku nepieņēmām, sadalījām darbus uz visiem pārējiem. Vai paliek spēkā nosacījums, ka mēs esam seši darbinieki un varam maksāt ēdināšanas izdevumus, jo atbrīvots no darba nav neviens?
Izdevumi 07:00, 2. Nov. 2020
Izskatīsim vienu no 2022. gada sākumā Eiropas Savienības Tiesas pieņemtajiem lēmumiem, kurā tika skatīts jautājums, vai nodokļa maksātājs bija tiesīgs piemērot pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojumu ūdensdziedniecības centra sniegtajiem pakalpojumiem.
Nodokļi 06:00, 29. Apr. 2022
Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Turpinot iepriekšējos rakstos iesākto, šoreiz par otro nodokli, kas saistīts ar darba samaksas aprēķinu, t. i., iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Darba samaksa 06:00, 13. Apr. 2022
No šā gada 1. marta atcelta Covid-19 sertifikātu izmantošana tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 07:05, 1. Mar. 2022
Saeima šā gada 3. martā galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamu atzīto Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu, kura mērķis ir sniegt atbalstu, tostarp, nodarbināšanu Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ, kā arī vispārēja atbalsta sniegšanai Ukrainas sabiedrībai, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:30, 7. Mar. 2022
2022. gada 1. februārī Latvijā sāks darboties obligātā depozīta sistēma atkārtoti lietojamiem un vienreiz lietojamiem dzērienu iepakojumiem, lai novērstu vides piesārņošanu. Tas nozīmē arī īpašu kārtību, kādā visiem depozīta sistēmas dalībniekiem turpmāk būs jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis un jāuzskaita darījumi. Jaunā depozīta iepakojumu sistēma attiecas uz visiem dzērienu tirgotājiem – tirdzniecības vietām, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, kas tirgo dzērienus pudelēs, degvielas uzpildes stacijām, kinoteātriem un citiem.
VID informācija 17:11, 25. Jan. 2022
Ņemot vērā joprojām sarežģīto situāciju veselības aprūpē un saslimstības izplatības pieaugumu, Ministru kabinets (MK) šā gada 15. februārī atbalstīja Veselības ministrijas piedāvāto trīs soļu plānu pakāpeniskai un atbildīgai drošības pasākumu mazināšanai, informē MK.
Likumdošana 09:00, 16. Feb. 2022
Šī gada 17. augustā stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, ar kuriem tiek mazināti atsevišķi pulcēšanās ierobežojum ēidināšanas pakalpojumu sniedzējiem un organizētiem pasākumiem, t.sk. kongresiem, konferencēm, dažādām svinībām, utt.
Likumdošana 00:36, 17. Aug. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ja ir noslēgts koplīgums, darba devējs drīkst apmaksāt darbinieku ēdināšanas izdevumus, kas netiek aplikti ar nodokļiem, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā. Sakiet, lūdzu, vai šādi izdevumi var rasties arī brīvdienās? Darbiniekiem ir normālais darba laiks (8 stundas dienā, 5 darba dienas nedēļā).
Izdevumi 07:00, 20. Jūl. 2020
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā" sakarā ar šā gada 16. novembrī pieņemtajiem grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī, atsevišķām normām noteikts atšķirīgs spēkā stāšanās laiks.
VID informācija 16:00, 21. Dec. 2021
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Šā gada 15. novembrī beidzas iepriekš noteiktais stingrais mājsēdes periods, līdz ar to pieņemti grozījumi Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", kuros noteiktas turpmākās epidemioloģiskās drošības prasības darba devējiem, tirdzniecības vietām un pakalpojumu sniedzējiem, informē MK.
Likumdošana 18:14, 14. Nov. 2021
Vai un kā jāreģistrē komandējuma nauda, ko saņēmis darba ņēmējs Latvijā, kas strādā pie darba devēja ārvalstnieka un maksā gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pilnā apmērā, lai nerastos pārpratumi ar VID par nenomaksātiem nodokļiem?
Darba samaksa 07:00, 28. Okt. 2021
Labklājības ministrija ir sagatavojusi informatīvu materiālu darba devējiem, kurā skaidrotas būtiskākās izmaiņas, kas šobrīd jāievēro, ņemot vērā Covid-19 ierobežojumus un ārkārtējo situāciju. Kā darba devējiem organizēt darbu; ko darīt, ja darbinieki atsakās vakcinēties; kurš segs vakcinācijas izmaksas - atbildes uz šiem un citiem aktuālajiem jautājumiem sniegtas LM skaidrojumā.
Likumdošana 09:30, 12. Okt. 2021
Lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, valdība šodien apstiprināja izmaiņas rīkojumā par ārkārtējo situāciju, ieviešot stingrākus drošības pasākumus no 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot).
Likumdošana 23:37, 20. Okt. 2021
Šā gada 29. septembrī Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotus grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli". Lai turpinātu mazināt darbaspēka nodokļu slogu zemu ienākumu saņēmējiem un uzlabotu uzņēmumu konkurētspēju Baltijas valstu starpā, ir nepieciešams turpināt paaugstināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot neapliekamo minimumu arī pensionāriem, vēsta FM.
Likumdošana 11:00, 30. Sep. 2021
Šā gada 28. septembrī Ministru kabinets (MK) apstiprināja rudens drošības pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai, lai nodrošinātu epidemioloģiski drošus pakalpojumus un drošu darba vietu, informē MK.
Likumdošana 13:30, 29. Sep. 2021
No pirmdienas, 11. oktobra, Latvijā uz trim mēnešiem izsludina ārkārtējo situāciju, lai apstādinātu Covid-19 infekcijas izplatības ātrumu, nepārslogotu veselības aprūpi un glābtu iespējami vairāk cilvēku dzīvības. Veselības aprūpes resursu izsīkums, jaunu Covid-19 gadījumu lielais skaits pēdējās dienās, zemā vakcinācijas aptvere un epidemioloģijas ekspertu prognozes ir apstākļu kopums, kas liek valdībai nekavējoties pieņemt lēmumu par stingriem drošības pasākumiem visā Latvijas teritorijā, ziņo Ministru kabinets.
Likumdošana 10:34, 9. Okt. 2021
Šoreiz plašāk izskatīsim divus aktuālus Eiropas Savienības Tiesas spriedumus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā: vienu par samazinātās likmes piemērošanu ēdināšanas pakalpojumiem, otru – par tiesībām uz priekšnodokli, uzsākot bankrota procedūru.
Nodokļi 07:00, 1. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Ēdināšanas uzņēmumiem par sagatavoto ēdienu piegādēm klientiem, izmantojot mobilās lietotnes un kurjera pakalpojumu" ar mērķi veicināt ēdināšanas uzņēmumu izpratni par pievienotās vērtības nodokļa un grāmatvedības normatīvo aktu piemērošanu to veikto ēdienu piegādēm klientiem, kas piegādāti, izmantojot tādu saskarnes pakalpojumu starpniecību kā mobilās lietotnes un/vai kurjera sniegtos pakalpojumus.
VID informācija 13:00, 1. Sep. 2021
Atbilstoši Valsts kases publicētajai informācijai konsolidētā kopbudžeta ieņēmumos šā gada septiņos mēnešos saņemti 7,17 miljardi eiro, bet izdevumi veikti 8,05 miljardu eiro apmērā, līdz ar to kopbudžetā veidojies 0,87 miljardu eiro deficīts, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:23, 27. Aug. 2021
Septembris atnācis ar rudenīgām vēsmām, bet jaunais "iFinanses" drukātais numurs pie lasītājiem devies ar labības lauka foto uz vāka, simbolizējot gada ražīgāko laiku. Kas aktuāls septembrī? Ielūkojieties jaunajā numurā!
Svarīgi 13:45, 3. Sep. 2021
Atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8. panta 15. punktam - no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā (vidēji 40 eiro mēnesī). Vai ir kādi ierobežojumi, kā organizēta šādu darbinieku ēdināšanu?
Izdevumi 07:45, 30. Jūl. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Atbildot uz nodokļu maksātāju jautājumiem, Valsts ieņēmumu dienests nesen ir publicējis divas uzziņas par to, vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību ir pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas par sabiedrības ar ierobežotu atbildību valdes locekļa domājamo ienākumu.
Citi 07:00, 21. Jūl. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts mācību, prakses komandējumā ārpus Latvijas uz sešiem mēnešiem, lai mācītos un atrastos praksē darba dienās no pirmdienas līdz piektdienai, bet sestdienās un svētdienās ir atpūtas laiks – joprojām atrodas komandējuma vietā. Kādi izdevumi darba devējam ir jāsedz un jākompensē par sestdienām un svētdienām komandējuma periodā?
Darba samaksa 07:00, 9. Jūl. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba samaksa 07:00, 8. Jūn. 2021
Ja darbinieks tiek sūtīts uz Eiropas Savienības dalībvalsti uz divām dienām veikt kādu nelielu remontu uzņēmuma klienta objektā, vai tā ir darbinieka nosūtīšana, par kuru jāizmaksā komandējuma nauda 30% apmērā? Ja tā, tad kādos gadījumos vispār rodas komandējums, par kuru var izmaksāt dienas naudu 100% apmērā? Un kas notiek gadījumos, ja darbinieks ir nosūtījumā, bet dienas nauda izmaksāta 100% apmērā? Vai 70% no dienas naudas skaitās kā kompensācijas pārsnieguma daļa, par kuru jāsamaksā algas nodokļi?
Darba samaksa 07:00, 24. Mai. 2021
Ikvienam uzņēmumam, kas kaut ko pārdod, ir nepieciešama atbilstoši aprīkota kases sistēma, kurā var pieņemt maksājumus ar karti vai skaidro naudu, skenēt cenas, drukāt čekus un uzskaitīt preces. “Latvijas Mobilais Telefons” kopā ar partneri “Datacom” ir radījuši šādu daudzfunkcionālu ierīci, kurā apvienotas visas iepriekš minētās funkcijas.
Svarīgi 22:00, 16. Mai. 2021
Vai pārsnieguma summas, kas rodas, darbiniekiem saņemot dāvanas, apdrošināšanu, ēdināšanas izdevumus, jāpieskaita bruto darba algai un jārēķina nodokļi, vai arī tās uzskatāmas par neto summu un nodokļi jāaprēķina virs šīs summas?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 31. Mar. 2021
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Uzņēmums vēlas apmaksāt darbiniekam muguras operāciju. Vai maksājums apliekams ar uzņēmumu ienākuma nodokli vai iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 11. Mar. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz 2020. un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai atcelt izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, atteikties no prasības kapitālsabiedrības valdes locekļiem veikt IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas samaksu no minimālās algas, ja kapitālsabiedrībai nav bijis neviena darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā, kā arī pagarināt deklarācijas iesniegšanas termiņu IIN maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 14:18, 5. Mar. 2021
Saeima 18. martā galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz ieviest virkni atvieglojumu, lai palīdzētu uzņēmējiem pārvarēt Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, informē Saeimas Preses dienests.
Svarīgi 08:42, 19. Mar. 2021
Ministru kabinets piektdien, 12. martā, apstiprināja vairākus uzlabojumus epidemioloģiskās drošības pasākumos, lai līdz Lieldienām mērķtiecīgi nostiprinātu pašreizējo Covid-19 saslimstības krituma tendenci. Valdības apstiprinātais scenārijs primāri balstās attālinātā darba principos.
Likumdošana 09:22, 14. Mar. 2021
Vai var atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli no kafijas automāta, kas iegādāts lietošanai birojā, summas? Ja var, tad lūgums skaidrot, kādā apmērā to var atskaitīt – 100% vai 40%? Vai iespējams, ka kafijas automāta iegādes izmaksas tiek attiecinātas uz uzņēmuma darbinieku ilgtspējas attīstības izmaksām un tādējādi priekšnodoklis tiek atskaitīts pilnā apmērā? Vai priekšnodokļa atskaitīšanu ietekmē tas, ka birojā kafijas automātu lieto tikai darbinieki vai attiecīgi to lieto vairākas personas – darbinieki, klienti, uzņēmuma partneri?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
07:00, 18. Feb. 2021
Sakarā ar Covid-19 pandēmijas izplatību ārkārtējā situācija tiek pagarināta līdz 7. februārim, iekļaujot papildu nosacījumu par “brīvdienu mājsēdi” un nosakot vairākus papildu ierobežojumus tirdzniecības vietām un sabiedriskās ēdināšanas un citu pakalpojumu sniedzējiem, nolemts Ministru kabineta (MK) un Krīzes vadības padomes kopsēdē.
Likumdošana 15:28, 30. Dec. 2020
Stājas spēkā ilgi gaidītie grozījumi Darba likumā, kas galīgajā lasījumā pieņemti pērnā gada nogalē. Grozījumi tapuši, lai nodrošinātu efektīvāku nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam.
Likumdošana 14:33, 5. Jan. 2021
Uzņēmuma darbības veids ir restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi. Restorāna darbinieks banketa vajadzībām iegādājas vīnu veikalā, norēķinās ar skaidru naudu, saņemot attaisnojuma dokumentu – čeku. Vai čeks par alkoholisko dzērienu iegādi ir derīgs kā attaisnojuma dokuments grāmatvedībā? Vai šādu veikalā iegādātu alkoholu var iztirgot restorāna bārā?
Dokumenti 07:00, 26. Nov. 2020
Tuvojoties Ziemassvētkiem, uzņēmumi domā, kā iepriecināt darbiniekus un sadarbības partnerus un radīt svētku atmosfēru darba telpās. Līdz ar to aktualizējas arī jautājums, vai uzņēmuma izmaksas ir ar saimniecisko darbību saistītas vai nav, un atkarībā no tā – kā piemērot nodokļus.
Tiesības 07:00, 14. Dec. 2020
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Nov. 2020
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, valdība lēma veikt grozījumus Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, no 21. decembra līdz 11. janvārim pastiprinot drošības pasākumus, informē MK.
Likumdošana 15:16, 18. Dec. 2020
Lai nodrošinātu efektīvāku nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Darba likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:31, 21. Dec. 2020
Reaģējot uz ēdināšanas nozares pārstāvju paustajām bažām par situāciju šajā jomā, tostarp problēmām saistībā ar nodokļu samaksu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina šajā nozarē iesaistīto uzņēmumu – restorānu, kafejnīcu u.c. – vadītājus pieteikties uz konsultācijām VID.
VID informācija 14:12, 28. Mai. 2019
Valsts ieņēmumu dienests izdevis metodisko materiālu par elektroenerģijas nodokļa deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 09:00, 27. Okt. 2020
Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, no 9. novembra līdz 6. decembrim Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus sabiedriskās vietās, informē Valsts kanceleja. Noteikti ierobežojumi vairākiem saimnieciskās darbības veidiem, kā arī darba devēji ir aicināti izvērtēt attālinātā darba iespējas.
Likumdošana 17:03, 8. Nov. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Gada pārskats 07:00, 11. Nov. 2020
Turpinot ierobežot straujo Covid-19 izplatības pieaugumu Latvijā, valdība 13. oktobrī, pieņēma lēmumu, ka no 14. oktobra, sejas maskas būs jālieto arī veikalos, muzejos, izstādēs un citās vietās. Savukārt no 17. oktobra būs papildu ierobežojumi interešu izglītībai, privātajiem pasākumiem un sporta jomai. Tāpat būs stingrāki nosacījumi sabiedriskajā ēdināšanā.
Svarīgi 09:36, 14. Okt. 2020
Lai apturētu Covid-19 izplatības pieaugumu Latvijā, valdība 9. oktobrī pieņēma lēmumu no 10. oktobra noteikt stingrākus pulcēšanās ierobežojumus visā valstī un īpašus drošības pasākumus 8 pašvaldībās Latvijā.
Likumdošana 18:44, 11. Okt. 2020
Pēckrīzes laikā savas aktivitātes atjaunojuši arī rubrikas “Smilšu kaste” vadītāji – Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko. Šoreiz viņi apspriedīs Covid-19 ietekmi uz nereģistrēto nodarbinātību un ēnu ekonomiku kopumā.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 9. Okt. 2020
Vai par naktsmītnes izdevumiem, kas darbiniekam rodas komandējuma laikā, nedrīkst atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli? Izskatīsim lasītāja jautājumu!
Pievienotās vērtības nodoklis 09:15, 8. Okt. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Pievienotās vērtības nodokļa piemērošana publisku personu un privātpersonu, kuras pilda tām deleģētus vai ar pilnvarojumu nodotus valsts pārvaldes uzdevumus, darījumiem”, kura mērķis ir skaidrot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu dažādās situācijās publisko personu darījumos.
VID informācija 13:53, 3. Aug. 2020
Latvijas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs organizē trešās valsts teritorijā semināru. Semināra dalībnieki ir trešās valsts iedzīvotāji, kuriem semināra laikā tiek piedāvāts ēdiens. Ēdināšanas pakalpojumus sniedz trešās valsts nodokļu maksātājs, un šos pakalpojumus apmaksā Latvijas PVN maksātājs. Vai šādā situācijā Latvijas PVN maksātājam ir jāaprēķina un jāmaksā PVN Latvijas valsts budžetā un tas jāuzrāda PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:15, 19. Feb. 2019
Ministru kabinets (MK) apstiprināja MK noteikumus Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” (MK noteikumi), kas nosaka arī vispārīgus darbības nosacījumus turpmāk uzņēmumos, t.sk. izstāžu un gadatirgu organizēšanai un tūrismam un ceļošanai, kā arī prasības pasažieru pārvadājumu pakalpojumiem, pašpārvadājumu pakalpojumu sniegšanai un izmantošanai, t.sk. tūrisma braucienu organizēšanai.
Likumdošana 11:44, 10. Jūn. 2020
Nodokļu piemērošanas jautājumi ārkārtējās situācijas laikā nes dažādus izaicinājumus uzņēmumu vadībai, grāmatvežiem un Valsts ieņēmumu dienesta ierēdņiem. Uzņēmumiem rodas izmaksas saistībā ar darbiniekiem un ikdienas saimnieciskās darbības pielāgošanu jaunajiem apstākļiem, kas bez Covid-19 izraisītiem blakusapstākļiem nebūtu radušās. Kā kvalificēt šīs izmaksas un kā piemērot nodokļus?
Izdevumi 07:00, 18. Mai. 2020
Ēnu ekonomika Latvijā veido aptuveni piekto daļu no kopējās ekonomikas, un, samazinot tās ietekmi, var iegūt iespaidīgus papildienākumus budžetā, vienlaicīgi uzlabojot uzņēmējdarbības vidi godīgajiem nodokļu maksātājiem. Sākam jaunu rakstu sēriju rubrikā “Nodokļu smilšu kaste”, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru, veltīta tieši šai tēmai.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 8. Mai. 2020
Covid-19 šobrīd ietekmē daudzus uzņēmumus, padarot ikdienas darbu par izaicinājumu. Latvijas valdības ieviestais ārkārtējais režīms kopš 2020. gada 13. marta ietekmē ne tikai uzņēmumu darbību un finanšu rezultātus, bet arī 2019. gada finanšu pārskatus. Apskatīsim būtiskākos faktorus, kas jāņem vērā, sagatavojot šī gada finanšu pārskatu, – darbības turpināšanas principu un pēcbilances notikumu analīzi.
Gada pārskats 07:00, 5. Mai. 2020
24. martā publicēti Ministru kabineta noteikumi Nr. 151 “Noteikumi par nozarēm, kurām sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija”. Kopā šajā sarakstā iekļautas 40 nozares.
Svarīgi 14:48, 25. Mar. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotos skaidrojumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa, pievienotās vērtības nodokļa un algas nodokļa piemērošanu saistībā ar ārkārtas situāciju “Covid-19” dēļ.
VID informācija 12:48, 25. Mar. 2020
Sabiedrība nodarbojas ar semināru organizēšanu Latvijā. Izdevumi ir gan ēdināšana, gan viesu izmitināšana, gan piesaistīto mākslinieku uzstāšanās. Par šiem izdevumiem tiek izrakstīts rēķins sabiedrības sadarbības partneriem Lietuvā, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji savā valstī. Rēķinā netiek atsevišķi uzrādīts katrs sniegtais pakalpojums, bet gan kopējais pakalpojums – semināra organizēšana. Kā par šiem izdevumiem aprēķināt un atskaitīt PVN priekšnodokli? Vai šie izdevumi skaitās uzņēmuma reprezentācijas vai ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi? Kāda PVN likme jānorāda rēķinā Lietuvas sabiedrībai? Un vai vajag izdalīt atsevišķi katru pakalpojumu ar savu PVN likmi, ja visi pakalpojumi ir viens kopums?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 3. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
2019.gada 29.novembrī stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”. Kādas izmaiņas tie paredz?
Izdevumi 12:00, 30. Dec. 2019
Vilcējautomobiļu vadītāji tiek norīkoti darba braucienā uz Eiropas Savienības valstīm. Darbiniekiem tiek nodrošināta naktsmītne, bet ēdināšana nav iekļauta. Visi papildu izdevumi, kas rodas darbiniekiem darba brauciena laikā darba specifikas dēļ (degviela, stāvvietas, ceļa nodevas u.tml.) tiek kompensētas, darbiniekam iesniedzot avansa norēķinu, vai arī pēc tam, kad darbinieks iesniegs attaisnojuma dokumentu. Vai ir iespējams noteikt zemāku dienas naudu, piemēram, 20 eiro dienā, kā kompensāciju par papildu izdevumiem?
Darba samaksa 07:00, 25. Nov. 2019
19.novembrī pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt izdevumu kompensāciju normas komandējumiem un darba braucieniem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:30, 2. Dec. 2019
Valsts sekretāru sanāksmē izskatīti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt komandējuma izdevumu kompensācijas normas komandējumiem Latvijā un uz ārvalstīm.
Likumdošana 12:44, 1. Nov. 2019
Otrdien, 19.novembrī, Ministru kabinets (MK) apstiprināja grozījumus MK noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt komandējuma izdevumu kompensācijas normas komandējumiem Latvijā un uz ārvalstīm.
Likumdošana 14:12, 21. Nov. 2019
Nosūtīt darbinieku komandējumā nav nekas neparasts, ar to saskārusies gandrīz katra sabiedrība. Tomēr sarežģījumi sākas, kad jāaprēķina kompensācija par darbinieka izdevumiem, kas rodas komandējuma laikā, jo ne uz visiem jautājumiem noteikumos var atrast skaidras atbildes.
Darba samaksa 07:00, 14. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais materiāls par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumiem ar viena mērķa vaučeriem.
VID informācija 12:58, 26. Aug. 2019
Pieaugot iespējām iegūt sadarbības partnerus, veikt darbinieku apmācības, piedalīties izstādēs un pasākumos starptautiskajā biznesa vidē, Latvijas uzņēmēji dažādu komandējumu rezultātā arvien vairāk saņem rēķinus, kurus izraksta pakalpojumu sniedzēji un preču piegādātāji ārvalstīs. Daudzi no tiem tiek izrakstīti ar citas valsts pievienotās vērtības nodokli. Vai to var atskaitīt kā priekšnodokli? Kā to izdarīt?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 26. Aug. 2019
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi 07:00, 9. Sep. 2019
Mazumtirdzniecības uzņēmums “A” iegādājas plastmasas salātu kārbiņas no vairumtirdzniecības uzņēmuma “B”. “A” tās izmanto gan salātu iesaiņošanai kulinārijas veikalā, gan arī pārdod saimniecības preču veikalā. Izmantojot šīs kārbas kā iepakojumu, jāmaksā dabas resursu nodoklis (DRN). Vai tās ir jāapliek ar DRN, ja kārbas pārdod kā preci? Vai tās tiek uzskatītas par vienreizlietojamiem traukiem un piederumiem?
Citi 07:00, 28. Aug. 2019
Latvijā reģistrēta sabiedrība sniedz pakalpojumus pasūtītājiem ārpus Latvijas teritorijas. Līgumos atrunāts, ka gadījumā, ja pasūtītājs vēlas, lai konsultants sniegtu šos pakalpojumus uz vietas, tas apmaksā izdevumus saskaņā ar saviem iekšējiem noteikumiem par komandējumu izdevumu kompensāciju. Pārsvarā visas pozīcijas atbilst Latvijas prasībām, bet pasūtītājam nav tāda termina kā “dienas nauda”, un maltīšu izdevumus kompensē, balstoties uz čekiem, kam noteikti limiti. Pēc darba brauciena izdevumi, kurus pasūtītājs piekrīt apmaksāt, ir kompensējami. Mēs izrakstām izdevumu kompensācijas rēķinu (izdevumu un ieņēmumu summas ir vienādas), bet ko darīt, ja kompensējamās summas atšķiras?
Izdevumi 07:00, 22. Aug. 2019
Valsts sekretāru sanāksmē 18.jūlijā izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt komandējumu pa Latviju dienas naudas, viesnīcu un izdevumu kompensāciju apmērus, lai tie atbilstu mūsdienu preču un pakalpojumu izmaksām.
Likumdošana 11:25, 19. Jūl. 2019
Šī gada 7.maijā tika publicēta Irinas Kostina atbilde uz lasītāja iesūtīto jautājumu “Vai drīkst nemaksāt komandējuma dienas naudu?” Pēc lasītāju komentāru saņemšanas atbilde ir papildināta ar autores skaidrojumu.
Darba samaksa 07:00, 7. Jūn. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:09, 3. Mai. 2019
Vai izdevumi par mazas vērtības dāvanām un darba devēja apmaksātām pusdienām darbiniekiem, kas atbilstoši likumam "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) nav apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), ir saimnieciskās darbības izdevumi, vai arī par tiem ir jāpalielina apliekamais ienākums, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā piemērojot koeficientu 1,5?
Saimnieciskā darbība 08:00, 21. Nov. 2017
Saeima 3.aprīlī galīgajā lasījumā kā steidzamu pieņēma likumu "Par valsts budžetu 2019.gadam" un 14 likumprojektus, kas saistīti ar budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:00, 4. Apr. 2019
13.aprīlī spēkā stājušies grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā, kas Saeimā galīgajā lasījumā pieņemti 3.aprīlī, informē Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvalde. Izmaiņas ietekmēs transportlīdzekļu noņemšanu no uzskaites un nodokļa piemērošanu vienreizlietojamajiem traukiem.
Likumdošana 11:48, 16. Apr. 2019
Tuvojas izbraukuma tirdzniecības sezona, kad tirdziņos un uz ielām atkal būs nopērkams saldējums, čaklu rokdarbnieku darinājumi un citi labumi. Skaidrs, ka ne visiem pārdevējiem ir iespēja un nepieciešamība iegādāties kases aparātus, tāpēc dažkārt pietiek ar stingrās uzskaites kvītīm. Kā ar tām apieties?
Dokumenti 07:00, 16. Apr. 2019
2018.gada oktobrī ir publicēts Eiropas Savienības Tiesas nolēmums lietā Nr.C-153/17, kurā sniegti kritēriji, uz kuriem nodokļa maksātājam būtu jāpamatojas, izvēloties metodi atskaitāmā priekšnodokļa aprēķināšanai, ja tas veic ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus un neapliekamus darījumus.
Nodokļi 07:07, 11. Mar. 2019
Darbinieks dodas komandējumā uz Krieviju no 21. līdz 22.februārim, lai pildītu rīkojumā noteikto darba uzdevumu. 22.februārī darbinieks atgriežas Latvijā un tajā pat dienā dodas nākamajā komandējumā – uz Franciju. Rīkojumā noteiktais komandējuma ilgums ir no 22. līdz 23.februārim. Kā aprēķināt dienas naudu par 22.februārī? Vai drīkst izmaksāt divas dienas naudas, jo pēc būtības tie bija divi dažādi komandējumi?
Darba samaksa 07:00, 11. Mar. 2019
Katram uzņēmuma vadītājam pastāvīgi jāseko līdzi likviditātes rādītājam, jo tas liecina par uzņēmuma spēju norēķināties ar kreditoriem un palīdz pieņemt lēmumus par investīcijām, iegādājoties jaunus pamatlīdzekļus vai paplašinot darbību.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mar. 2019
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
Darba devējs organizē personāla ilgtspējas pasākumus, izdevumu summa nepārsniedz 5% no bruto algas par pagājušo gadu. Vai obligāti jābūt noslēgtam darba koplīgumam ar darbiniekiem, lai varētu nemaksāt uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) par izdevumiem, kas saistīti ar šo pasākumu organizēšanu? Un tas pats jautājums arī par reprezentācijas izdevumiem. Ja darba devējs paredz izdevumus kafijai un tējai u.tml., kas domāti gan klientiem, gan personālam, vai obligāti jābūt darba koplīgumam ar darbiniekiem, lai šos izdevumus varētu neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē?
Personāla vadība 07:00, 2. Nov. 2018
Dažkārt, iepazīstoties ar aktuālākajām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņām, rodas viela pārdomām un analīzei. Viena no šādām uzziņām bija vasarā publicētā par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu pasākumu organizēšanai, kas ietver arī tūrisma pakalpojumus.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 3. Okt. 2018
IK pieņem darbā vairākus darbiniekus, kuri regulāri tiks nodarbināti Vācijā (uzņēmums nodarbojas ar parketa grīdu ieklāšanu). Pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” saprotu, ka šiem darbiniekiem būs jāmaksā komandējuma dienas nauda par papildu izdevumiem. Vai komandējuma dienas nauda ir izmaksājama par kalendāra dienām, kuras darbinieks faktiski ir pavadījis Vācijā, vai par viņam noteiktajām darba dienām?
Darba samaksa 07:00, 17. Okt. 2018
Vasara un atvaļinājumu laiks ir tradicionāli vispiemērotākais brīdis, lai dotos tuvākos vai tālākos ceļojumos. Kādi nodokļi jāmaksā tūrisma pakalpojuma sniedzējiem un kā tos pareizi aprēķināt?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 22. Aug. 2018
Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 8.panta 15.daļā noteikts, ka "no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 euro gadā (vidēji 40 euro mēnesī) un darba devējs izpilda šādus nosacījumus [..]". Vai par darbinieku ēdināšanu var uzskatīt pārtikas produktu izsniegšanu saviem darbiniekiem pieņemot, ka visi papildu nosacījumi ir izpildīti? Pārtikas produktus uzņēmums iegādājas no citiem pārtikas preču tirgotājiem vai ražotājiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 1. Feb. 2017
SIA ražo preces un vēlas tās pārdot ražošanas vietā. Neskaidrība radās par to, kādi dokumenti būtu jānoformē, ja pircējs samaksu veic skaidrā naudā.
Nauda 12:45, 15. Jūn. 2018
Saskaņā ar līdz 01.01.2018. spēkā esošo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas principu izdevumus par kafiju un tēju darbiniekiem visbiežāk uzskatīja par izdevumiem, kas nav saistīti ar maksātāja saimniecisko darbību. Pašlaik, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā iekļautās normas ļauj plašāk vērtēt personāla izdevumus kā ar saimniecisko darbību saistītus. Līdz ar to šādus izdevumus, ja tie nav personificēti, varētu klasificēt kā izdevumus darbinieku kolektīva motivēšanai?
Tiesības 06:00, 12. Jūn. 2018
No šī gada ir spēkā jauna kārtība reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumu attiecināšanai uz saimniecisko darbību, proti, tie ir saimnieciskās darbības izdevumi, ja vien nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Līdz ar to šie izdevumi precīzi jāuzskaita un jānodala grāmatvedībā, jo par šī ierobežojuma pārsnieguma daļu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN).
Izdevumi 07:00, 28. Mai. 2018
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā uz Vāciju, un viņam tiek atmaksāti gan dzīvošanas izdevumi, gan transports un ēšana. Vai šādā gadījumā ir jāmaksā arī dienas nauda? No noteikumiem izprotu, ka ir jāizmaksā vismaz 30% no paredzētās dienas naudas, kas Vācijā ir 46 EUR, attiecīgi 30% būtu 13,80 EUR. Papildus, protams, jāmaksā darba alga. Vai esmu pareizi izpratis šos noteikumus? Dienas naudai nav nepieciešami nekādi attaisnojuma dokumenti. Kā notiek darba laika uzskaite šādā gadījumā ārzemēs?
Darba laiks 06:00, 13. Jūn. 2018
Uzņēmuma saimnieciskā darbība ir sabiedriskā ēdināšana, tajā skaitā ēdienu piegāde uz klienta norādīto adresi. Piegādes pakalpojumi tiek nodrošināti, izmantojot gan uzņēmuma, gan darbinieku personīgo transportlīdzekli. Darba līgumā auto izmantošana dienesta vajadzībām nav atrunāta, bet ar katru darbinieku, kurš piekrīt sava personīgā auto izmantošanai uzņēmuma vajadzībām, tiek noslēgts auto nomas līgums. Atlīdzība par auto nomu ir atkarīga no izvadāto preču apjoma un tiek izmaksāta, ieturot iedzīvotāju ienākuma nodokli 23% vai 10%, ja darbinieks nomas līgumu ir reģistrējis Valsts ieņēmumu dienestā, apmērā. Vai par auto, kas tiek nomāts no darbinieka uz nomas līguma pamata, ir jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis?
Transportlīdzekļa nodokļi 06:40, 13. Apr. 2018
Vai saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 8.panta 2.daļas 7.punktu un 4.daļas 3.punkta b) apakšpunktu personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem drīkst pieskaitīt arī sporta halles kā uzņēmuma aktīva ikmēneša nolietojuma vērtību? Kādi izdevumi šo normu izpratnē klasificējami kā izdevumi saistībā ar sociālās infrastruktūras objektiem? Kādi sporta halles uzturēšanas izdevumi iekļaujami ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamajā bāzē saskaņā ar UIN likuma 8.panta 2.daļas 6.punktu?
Izdevumi 07:00, 28. Mar. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Otrdien, 19.12.2017., Ministru kabinets (MK) izskatīja grozījumus MK noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" (Noteikumi), precizējot tos atbilstoši izmaiņām likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN).
Likumdošana 16:12, 27. Dec. 2017
01.01.2018. stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība", informē Valsts ieņēmumu dienests. Grozījumi izdarīti, lai noteikumus precizētu atbilstoši likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" veiktajiem grozījumiem, kā arī paskaidrotu atsevišķu likuma normu piemērošanas kārtību.
Likumdošana 10:26, 2. Jan. 2018
Vai darba koplīgums ir obligāta prasība, lai darbinieku ēdināšanas izdevumus izslēgtu no ienākumiem, par kuriem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 7. Feb. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 14:36, 5. Dec. 2017
Lai īstenotu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mērķi, kas vērsts uz godīgas konkurences sekmēšanu un ēnu ekonomikas mazināšanu, VID veicis plašu datu analīzi un aprēķinājis nedeklarēto nodokļu saistību apmēru valstī un atsevišķās tautsaimniecības nozarēs. Veiktie aprēķini neapstiprina vairākus sabiedrībā sastopamus mītus gan par aplokšņu algu maksātājiem, gan saņēmējiem, kā arī norāda uz citiem būtiskiem aspektiem.
VID informācija 11:03, 3. Nov. 2017
07.11.2017. izdoti un 01.01.2018. spēkā stāsies grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.677 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem", informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 16:17, 14. Nov. 2017
Kopš 01.07.2017. Zaļais publiskais iepirkums ir obligāti jāpiemēro 8 preču un pakalpojumu grupām, tostarp biroja papīram, drukas iekārtām, datortehnikai, ēdināšanas pakalpojumiem, tīrīšanas līdzekļiem, iekštelpu un ielu apgaismojumam, kā arī satiksmes signāliem. To paredz Ministru Kabineta noteikumi par Zaļo publisko iepirkumu.
Likumdošana 10:52, 6. Okt. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Ikvienam reģistrētam pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam ir tiesības atgūt ārvalstīs samaksāto nodokli par izdevumiem, kas radušies tā saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Praksē gan novērojams, ka šī iespēja tiek izmantota reti, līdz ar to uzņēmumi zaudē citās valstīs samaksātā PVN naudu.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 4. Sep. 2017
2017.gada maijā un jūnijā pieņemti vairāki interesanti Eiropas Savienības Tiesas (EST) prejudiciālie nolēmumi un spriedumi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) lietās. Apkopojam būtiskāko! Detalizēta informācija par rakstā minēto lietu apstākļiem, tiesas apsvērumiem, kā arī cita svarīga informācija latviešu valodā pieejama http://curia.europa.eu.
Nodokļi 08:00, 23. Aug. 2017
Darbinieks nosūtīts komandējumā piedalīties konferencē. Darbiniekam brokastis ir iekļautas viesnīcas izdevumos, bet pusdienas tiek nodrošinātas konferences laikā. Vai šādā situācijā dienas naudu drīkst izmaksāt 100% apmērā?
Tiesības 13:18, 16. Aug. 2017
Uzņēmums nopirka ēku, tā nav ieviesta ekspluatācijā. Uzņēmums uzsāk ēkas remontu. Ēkas telpā tiek uzbūvēta sauna. Vai saunu var uzskaitīt kā atsevišķu pamatlīdzekli un iekļaut to I kategorijā?
Pamatlīdzekļi 10:39, 10. Aug. 2017
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir saņemts atbilstības apliecinājums pirmajam kases sistēmas etalonmodelim, kas nodrošina pirmčeku sagatavošanas funkciju, informē VID.
Svarīgi 16:20, 7. Jūl. 2017
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir saņemts atbilstības apliecinājums kases aparātu modelim ar elektronisko kontrollenti "Daisy Perfect M". Nelielā izmēra iekārta ir piemērota mazam un vidējam biznesam.
Svarīgi 13:07, 19. Jūl. 2017
Valsts ieņēmumu dienests vienotajā datubāzē reģistrējis vairākus jaunus kases aparātu modeļus, līdz ar to lietotājiem ir iespēja aizvietot jaunajām prasībām neatbilstošus kases aparātus ar atbilstošiem kases aparātiem.
Svarīgi 15:58, 9. Mai. 2017
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Darbinieks uz 4 mēnešiem devies nosūtījumā uz saistītu grupas uzņēmumu Zviedrijā. Ja līgumā par nosūtījumu paredzēts, ka darbiniekam nosūtījuma periodā tiks izmaksāti 50% no dienas naudas, vai tas ir pretrunā ar Ministru kabineta noteikumos Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" paredzētajām konkrētajām dienas naudas normām? Nosūtījuma laikā darbiniekam ir nodrošināta bezmaksas uzturēšanās, kuru kompensē Zviedrijas uzņēmums. Vai Latvijas uzņēmums nosūtījuma laikā drīkst kompensēt izdevumus par sabiedrisko transportu (nokļūšana no dzīves vietas uz ofisu)?
Tiesības 08:00, 1. Mai. 2017
Lauksaimniecības uzņēmumos daļu augkopības produkcijas izlieto ražošanas vajadzībām, piemēram, lopbarību – dzīvnieku ēdināšanai. Termins "pašpatēriņš" nav saistīts ar krājumu izlietojumu ražošanas vajadzībām. Pašpatēriņu, piemēram, reprezentācijai, apbalvošanai, dāvanām, labdarības pasākumiem u.c., noformē ar norakstīšanas aktiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Mar. 2017
Iegādājoties galda piederumus un vienreiz lietojamos traukus lietošanai kafejnīcā, dažās pavadzīmēs ir norādīts svars (lielākoties vairumbāzēs iegādātajām precēm), savukārt citās tas nav norādīts (parasti mazumtirdzniecības veikalos). Ir gadījumi, kad preces ir pirktas ar čeku, kurā nav sīkāk raksturots, kāds ir preces materiāls un svars. Kā šajā gadījumā piemērot dabas resursu nodokli (DRN)?
Citi 08:00, 17. Mar. 2017
Nodarbinot darbiniekus, arī pašnodarbinātajam ir jāmaksā nodokļi, tai skaitā algas nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Grāmatvedība 08:00, 17. Mar. 2017
Vienotajā datubāzē ir reģistrēts pirmais kases sistēmas modelis, ko atbilstības pārbaudes institūcija ir atzinusi par atbilstošu jaunajām tehniskajām prasībām, kas noteiktas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" (MK noteikumi Nr.95).
Svarīgi 17:06, 16. Feb. 2017
Veicot pārrobežu darījumus, uzņēmumi Eiropas Savienībā katru gadu zaudē pievienotās vērtības nodokli (PVN) vairāku biljonu eiro apmērā, to neatprasot no valsts, kurā nodoklis ir samaksāts. Šāda tendence diemžēl ir arī Latvijas uzņēmumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 6. Feb. 2017
Uzņēmuma īpašnieks (ir arī uzņēmuma darbinieks) ar savu personisko automašīnu dodas komandējumā uz ārvalstīm. Ir sagatavots automašīnas nomas līgums un ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Komandējuma laikā tiek saņemti čeki par degvielas, mielasta – tikšanās ar klientiem –, viesnīcas, komandējuma naudas, automašīnas stāvvietas, prāmja biļetes u.c. izmaksām. Vai visus šos attaisnojuma dokumentus var norādīt izdevumu daļā? Uz kuriem dokumentiem attiecas likumdošanas normas par 30%?
Izdevumi 08:00, 25. Jan. 2017
Lai gan pēdējā laikā publiski vairāk apspriesti normatīvajos aktos veiktie grozījumi mikrouzņēmumu nodokļa regulējumā, tomēr salīdzinoši būtiski grozījumi ir veikti arī likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), kas piemērojami, sākot ar 01.01.2017.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 2. Jan. 2017
Valsts kanceleja sadarbībā ar Finanšu ministriju apkopojusi būtiskākos jaunos tiesību aktus un to grozījumus nodokļu jomā, kas stājas spēkā 01.01.2017.
Likumdošana 15:08, 29. Dec. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
Decembris ir svarīgs mēnesis grāmatvežiem un citiem par uzņēmuma finansēm atbildīgajiem darbiniekiem ne tikai tādēļ, ka lielākajai daļai uzņēmumu tas ir finanšu gada pēdējais mēnesis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tāpēc, ka jāspēj izsekot gaidāmajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra. Decembris ir arī Ziemassvētku laiks, tātad jāsaprot, vai un kā uzņēmuma plānotie pasākumi (ar šiem pasākumiem saistītie izdevumi) ietekmēs uzņēmuma nodokļu pozīcijas.
Citi 08:00, 12. Dec. 2016