Uzņēmums iegādājās izsolē dzīvokli, to izremontēja un tagad vēlas šo dzīvokli izīrēt savam darbiniekam. Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādes darījumam PVN netika piemērots. Vai uzņēmums drīkst noteikt, ka darbiniekam jāmaksā tikai izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem, bet īres maksu nepiemērot? Vai tomēr īres maksa ir obligāta? Kādi nodokļi uzņēmumam jāmaksā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 6. Dec. 2022
Krājumi ir preces, kas iepirktas un tiek turētas tālākpārdošanai, ieskaitot, preces, kuras mazumtirgotājs iepircis un tur tālākpārdošanai, vai zeme un cits īpašums, kuru tur tālākpārdošanai. Vai krājums ir arī nekustamais īpašums, kas nopirkts pārdošanai un tiek glabāts ilgāk nekā 12 mēnešus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 4. Nov. 2022
Līdz 2023.gada 16 janvārim jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem nevienā no 2022.gada ceturkšņiem nepārsniedza 1000 eiro, kā arī tām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2022.gada 4.ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:28, 11. Jan. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Vieta, kur tiek īstenots projekts “Riga Port City”,ir viena no perspektīvākajām vietām Baltijas valstīs, kam ir plašas krastmalas attīstības iespējas. Viens no projekta virzītājiem ir pieredzējušais investors un uzņēmējs Emanuils Grinšpuns.
Svarīgi 15:44, 16. Dec. 2022
Tiek plānots zemnieku saimniecību (ZS) reorganizēt par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kādas darbības paredz šis process? Vai ir jāsagatavo slēguma bilance un peļņas vai zaudējuma aprēķins Valsts ieņēmuma dienestam? Vai uz bilances sagatavošanas datumu arī jāveic pamatlīdzekļu amortizācija? Vai ZS darbinieki un saistības pret tiem tiek nodotas SIA, un vai esošie darbinieki jāatbrīvo un jāpieņem darbā no jauna?
Saimnieciskā darbība 08:00, 25. Nov. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Ar jēdzienu “čaulas veidojums” praksē parasti saprot juridisku personu, kura neveic aktīvu saimniecisko darbību un ir izveidota, lai ar tās starpniecību legalizētu finanšu līdzekļus, slēptu aktīvus, maskētu patiesos labuma guvējus, preces izcelsmi vai preces gala mērķi u.tml. Tomēr ir gadījumi, kad čaulas veidojumi tiek izmantoti legāliem un saprotamiem mērķiem. Kā tos atšķirt?
Saimnieciskā darbība 06:00, 30. Nov. 2022
Eiropas Savienības Tiesas nolēmumu septembrī un oktobrī ir bijis visai daudz, un praktiski katrs no tiem varētu būt interesants kādam no Latvijas uzņēmumiem. Detalizēts pārskats par katru no tiem vienā rakstā neietilps, tāpēc šoreiz apkopoju izskatāmos jautājumus un nolēmumus, neietverot lietas faktiskos apstākļus un tiesas argumentāciju.
Nodokļi 06:00, 2. Dec. 2022
2022.gada 20.oktobrī pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas paredz izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā ieguldījumu kontiem, procentiem un jauniem neapliekamu ienākumu veidiem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:30, 4. Nov. 2022
Arī biedrības un nodibinājumi ir tikuši pie jauniem Ministru kabineta noteikumiem, kas reglamentē to grāmatvedības kārtošanu un pārskatu sagatavošanu.
Grāmatvedība 06:00, 10. Okt. 2022
Līdz 2022.gada 17.oktobrim ir jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2022.gada 3.ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:14, 12. Okt. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
2021.gadā uzņēmums "A" iegādājās uzņēmuma "B" kapitāla daļas, kuru vērtība sastāda 40% no uzņēmuma "B" pamatkapitāla. Šogad uzņēmums "A" samaksāja par pamatlīdzekļiem un iekārtām, lai "B" varētu sekmīgi strādāt. Vai "A" var iegādāties pamatlīdzekļus asociētam uzņēmumam, un kā iegrāmatot šo darījumu?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 25. Okt. 2022
Arvien lielākus apgriezienus uzņem privātpersonu darījumi virtuālo valūtu tirgos. Turklāt ieguldīt un pelnīt var ikviens, kas iemācās šīs iespējas izmantot, un tās var nest līdzi augstu ienākuma līmeni. Tādēļ kļūst aktuāls jautājums – kā pareizi samaksāt nodokļus un neapmaldīties normatīvo aktu labirintos? Vēlamies dalīties ar dažiem pieredzes stāstiem un arī mūsu viedokli.
Citi 06:00, 19. Okt. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 09:32, 3. Nov. 2022
Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 2020. gada 4. septembrī pasludinājis spriedumu lietā SKA-383/2020 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu ienākumam, kas gūts no nekustamā īpašuma ieguldīšanas kapitālsabiedrības pamatkapitālā. Izskatīsim svarīgākās atziņas!
Nodokļi 07:00, 29. Jan. 2021
Arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotāji ir tikuši pie jauniem noteikumiem. Tajos nav būtisku atšķirību salīdzinājumā ar iepriekšējiem, bet dažām niansēm ir vērts pievērst uzmanību.
Grāmatvedība 06:00, 12. Sep. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Vai individuālais komersants var visu savu mantu un saistības nodot sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, ja tiek veikta reorganizācija?
Grāmatvedība 06:00, 30. Sep. 2022
Kā pareizi veikt grāmatojumus darījumam par zemes iegādi uz nomaksu, kam zemesgrāmatā ierakstīts nodrošinājums – hipotēka? Kā pamatlīdzekli izslēgt no pamatlīdzekļu reģistra?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 29. Okt. 2021
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Biznesu digitalizācija ir radījusi nopietnus izaicinājumus starptautiskajai nodokļu sistēmai, tāpēc Eiropas Savienībā aktīvi tiek strādāts pie jaunas direktīvas, ar kuru tiktu ieviests minimālais uzņēmumu ienākuma nodoklis starptautiskām uzņēmumu grupām. Kas ir šis nodoklis, un kā tas darbosies?
Finanšu vadība 06:00, 26. Aug. 2022
Vai kopīgi tēriņi un mājsaimniecība drīkst būt tikai personām, kas izveidojušas ģimeni Civillikuma izpratnē, proti, reģistrējušas laulību? Jautājums ir absurds, tomēr, ņemot vērā nodokļu likumus, tāds nereti var rasties, piemēram, situācijā, kad partneri viens otram pārskaita naudas līdzekļus vai nolemj pārdot kopīgi iegādātu nekustamo īpašumu. Manuprāt, pienācis laiks ģimenes jēdzienu iestrādāt arī nodokļu likumos!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 20. Jūl. 2022
Mūsdienās aizņemtais kapitāls apgrozāmo līdzekļu vai ilgtermiņa ieguldījumu finansēšanai ir kļuvis ierasts gan starptautiskiem uzņēmumiem, gan maziem un vidējiem uzņēmumiem. Kredītiestādes Latvijā un ārpus tās piedāvā visu tautsaimniecības nozaru dalībniekiem ne vien tradicionālus, bet arī inovatīvus finansējuma modeļus, kas izriet no konkrētās kredītiestādes biznesa modeļa un risku apetītes.
Finanšu vadība 06:00, 8. Jūl. 2022
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
Kā iegrāmatot pamatlīdzekli, kuru valdes loceklis/dalībnieks uzdāvinājis savam uzņēmumam? Un kādiem jābūt attaisnojuma dokumentiem?
Pamatlīdzekļi 06:00, 2. Aug. 2022
Zemnieku saimniecība 2012. gadā nopirka zemi 1,4 hektāru platībā. Samaksa tika veikta no ZS bankas konta, zemesgrāmatas apliecībā kā īpašnieks ir reģistrēts ZS īpašnieks. Tika veikts šāds grāmatojums: D Privātiem nolūkiem izņemtie līdzekļi, K Norēķinu konts bankā. Un nekustamais īpašums netika iegrāmatots pamatlīdzekļu kontā "Nekustamais īpašums (zeme)". Kā iegrāmatot šo darījumu?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Mai. 2022
Šā gada 4. martā spēkā stājās Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 145 "Kārtība, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu". Šie noteikumi aizstāj MK noteikumus Nr. 301 "Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem".
Grāmatvedība 06:00, 25. Apr. 2022
Vai gadījumā, kad tiek pārdota nekustamā īpašuma daļa – divi zemes gabali, kurus kā atdalāmu īpašumu pievienos teritoriāli blakus esošajam pircējam piederošajam īpašumam, – pārdevējam ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) no nekustamā īpašuma daļas atsavināšanas?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 27. Mai. 2021
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienības (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Svarīgi 17:00, 10. Mar. 2022
Nu jau pirmais prieks par Satversmes tiesas secinājumiem pagājis, jāsāk ieskatīties detaļās – ko īsti nozīmē šis spriedums? Kāda bijusi tiesas galvenā argumentācija? Tas varētu būt svarīgi arī citu, līdzīgu nodokļu tiesību normu apstrīdēšanai. Vai būs iespējams atgūt līdz šim samaksāto nodokli tiem, kas strādājuši ar zaudējumiem?
Nodokļi 07:00, 9. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem par kārtību, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu".
VID informācija 16:00, 7. Mar. 2022
Turpinām izskatīt 2021. gada būtiskākās tiesu atziņas nodokļu jomā. Šoreiz – divas lietas saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem un to iekļaušanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā.
Nodokļi 07:00, 18. Feb. 2022
Kas ir kapitāla pieaugums? Par kādiem darījumiem jāmaksā ienākuma nodoklis? Kā aprēķināt summu, kurai nodoklis piemērojams? Kurā brīdī maksājams nodoklis un kad jāsniedz deklarācija? Šie ir jautājumi, ar kuriem saskaras ikviena fiziskā persona, veicot kādu darījumu ar saviem īpašumiem. Šajā publikācijā – par visu pēc kārtas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 17. Feb. 2021
Līdz 2022. gada 17. janvārim ir jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem nevienā no 2021. gada ceturkšņiem nepārsniedza 1000 eiro, kā arī tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2021. gada 4. ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 09:30, 12. Jan. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
Budžeta iestāde, kas nav pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, iegādāja transportlīdzekli operatīvajā vai finanšu līzingā (nomā). Kādi izdevumu ekonomiskās klasifikācijas kodi (EKK) piemērojami?
Budžeta grāmatvedība 06:10, 27. Jan. 2022
Inventarizācijas rezultātā ir konstatētas kultūras vērtības un mākslas darbi, kuri tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai, bet nav iekļauti komercsabiedrības pamatlīdzekļu uzskaitē. Kā pareizi noformēt dokumentus, lai pieņemtu uzskaitē pamatlīdzekļus? Vai drīkst pieņemt uzskaitē kultūras vērtības un mākslas darbus ar sākotnējo vērtību 0 eiro, vai arī tie ir obligāti jānovērtē? Vai tie ir obligāti jāapdrošina?
Dokumenti 07:00, 4. Jan. 2022
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Šā gada 18. oktobrī tika aktualizēts Valsts ieņēmumu dienesta metodiskais materiāls par ienākumu no akciju pirkuma tiesību īstenošanas. Apskatīsim būtiskāko, kas tajā skaidrots, un izskatīsim arī dažus piemērus, kas nerada viennozīmīgu un skaidru izpratni par nodokļu piemērošanu.
Citi 07:00, 6. Dec. 2021
Uzņēmumi vienmēr vērtē un analizē darījumus, lai rastu risinājumus nodokļu optimizācijai un uzlabotu naudas plūsmu, lai uzņēmums veiksmīgi varētu darboties. Apskatīsim, ko nozīmē pievienotās vērtības nodokļa grupas reģistrācija un kādi ir ieguvumi uzņēmumiem, reģistrējot šādu grupu.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 10. Dec. 2021
Kooperatīvajai sabiedrībai (KS) pieder ēkas (garāžas un zeme), kas ir reģistrētas zemesgrāmatā un uzskaitītas bilancē. KS biedru sapulce pieņēma lēmumu par nekustamā īpašuma sadalīšanu domājamās daļās. Daži KS dalībnieki savas domājamās daļas zemesgrāmatā jau ir nostiprinājuši. Kā to norādīt grāmatvedības dokumentos? Kā grāmatvedībā uzrādīt garāžas pārdošanu KS dalībniekam, kurš vēl nav nostiprinājis savu daļu? Kādi dokumenti ir nepieciešami? Kādi nodokļi rodas un kam tie jāmaksā?
Dokumenti 07:00, 5. Jan. 2021
Vai fiziskai persona, kas sniedz lietvedības un juridiskos pakalpojumus, ir jāveic ar aizdomīgiem darījumiem saistītās darbības, ja tā nesniegs klientiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteiktos pakalpojumus? Izskatām uzziņu!
Citi 07:00, 10. Nov. 2021
Kāds nodoklis būs jāietur SIA, kas vēlas iegādāties zemi savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai no nerezidenta – Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) reģistrētas privātpersonas –, izmaksājot atlīdzību nerezidentam? Vai ir jāiesniedz kādas atskaites Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par iemaksāto nodokli?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 19. Okt. 2021
Beidzamajā laikā daudz šķēpu tiek lauzts par to, ka no šā gada 1. jūlija stājās spēkā grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas noteic minimālo valsts sociālās apdrošināšanas objektu. Sabiedrībā tiek postulēts uzskats, ka tā ir kārtējā nodokļu palielināšana un gan uzņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, gan darbiniekiem tiek radīti zaudējumi. Tāpēc šoreiz vēlos paanalizēt nodokļu funkcijas un definīciju un mēģināt saprast, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir nodoklis vai arī tām piemīt pavisam cita funkcija un jēga.
Citi 07:00, 3. Nov. 2021
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Jau atkal gads tuvojas noslēgumam, un sabiedrībās, kurās finanšu gads sakrīt ar kalendāro gadu, grāmatveži pamazām sāk pievērsties gada pārskata sagatavošanas procesam. Sāksim ar inventarizāciju!
Klausies
Gada pārskats
07:00, 25. Okt. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju tie autoratlīdzību saņēmēji, kas reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, var izvēlēties – uzskaitīt savus izdevumus, ja tie ir lielāki, vai arī izmantot likumā noteiktās izdevumu normas. Izskatīsim, kādus izdevumus var attiecināt uz savu saimniecisko darbību!
Grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2021
2021. gada 20. augustā stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 344 “Gada pārskata sagatavošanas kārtība”, kuros ir iestrādāti uzlabojumi, kas noderēs ikvienai iestādei, un precizētas prasības informācijas sniegšanai par Valsts ieņēmumu dienesta administrētajiem nodokļiem, nodevām un citiem tā administrētajiem uz valsts budžetu attiecināmiem maksājumiem.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 22. Okt. 2021
Līdz 2017.gada 31.decembrim sabiedrības bilances, kas uzrādīta attiecīgā gada pārskatā, pamatlīdzekļu sastāvā nekustamais īpašums atspoguļots kā ieguldījuma īpašums, jo tas tiek turēts pārdošanai. Sākot ar 2018.gadu, ieguldījuma īpašumus jāatspoguļo tikai tad, ja pārskats tiek sagatavots pēc starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem un nepieciešama zvērināta revidenta revīzija. Vai sabiedrībai, kura pārskatu nesagatavo pēc starptautiskajiem finanšu pārskatiem un tai nav nepieciešama zvērināta revidenta revīzija, ir jāpārklasificē šis ieguldījuma īpašums par pamatlīdzekli, konkrētāk – nekustamo īpašumu, un kā to pareizi izdarīt?
Pamatlīdzekļi 11:29, 10. Apr. 2019
Rīgas domes sēdē deputāti atbalstīja grozījumus pašvaldības saistošajos noteikumos, atceļot vairākus nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojuma apmēra ierobežojumus.
Svarīgi 22:42, 13. Nov. 2020
Vai mazā uzņēmumā jābūt grāmatvedības politikai?
Grāmatvedība 07:00, 30. Sep. 2021
Kā pareizi grāmatvedībā uzskaitīt bites, to saražoto medu un iestādītos melleņu krūmus, kuri ražu sāks dot nākamgad? Kādos bilances kontos tos labāk atspoguļot – "Pamatlīdzekļi", "Ilggadējie stādījumi" vai "Bioloģiskie aktīvi"?
Grāmatvedība 07:00, 1. Okt. 2021
Grāmatvežiem, kārtojot uzņēmumu grāmatvedību, ir virkne pienākumu. Viens no tiem – jānosaka grāmatvedības uzskaitē esošā nekustamā īpašuma nākotnes vērtība, lai aprēķinātu pareizu nolietojumu tā kalpošanas laikā. Kā grāmatvedim to izdarīt?
Pamatlīdzekļi 07:00, 11. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:15, 1. Sep. 2021
Nevienā normatīvajā aktā nav noteikta aktīva vērtība kā kritērijs tā klasificēšanai par pamatlīdzekli. Tas ir atstāts uzņēmuma paša ziņā. Kas ir pamatlīdzeklis? Kāda ir saprātīga summa, no kuras aktīvu atzīt par pamatlīdzekli? Kādos gadījumos aktīvu labāk uzreiz iekļaut izmaksās? Paskatīsimies vēlreiz uz pamatlīdzekļiem no praktiskajiem, juridiskajiem un grāmatvedības aspektiem.
Klausies
Pamatlīdzekļi
11:57, 30. Aug. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par izmaiņām speciālo ekonomisko zonu un brīvostu kapitālsabiedrību un pašvaldību pārskatu veidlapās un to aizpildīšanā" sakarā ar grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr. 106 "Noteikumi par speciālo ekonomisko zonu un brīvostu kapitālsabiedrību un pašvaldību pārskatu veidlapu paraugiem un to aizpildīšanas un iesniegšanas kārtību".
VID informācija 09:56, 17. Aug. 2021
Ņemot vērā revīzijās paustos secinājumus un ieteikumus, Valsts kontrole ir izstrādājusi pašvaldību vadītājiem, deputātiem, auditoriem, grāmatvežiem un kapitālsabiedrību vadītājiem domātu rokasgrāmatu, kurā sniegti padomi darba uzlabošanai.
Svarīgi 15:10, 19. Jūl. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Nodokļi 07:00, 11. Jūn. 2021
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Līdz šim nodokļu atvieglojumus, piešķirot darbiniekiem akciju opcijas, varēja saņemt tikai akciju sabiedrības. No šī gada sākuma arī sabiedrībām ar ierobežotu atbildību ir iespēja piešķirt kapitāla daļu pirkuma tiesības darbiniekiem un, ievērojot noteiktus nosacījumus, kvalificēties nodokļu atvieglojumiem.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2021
Tā kā šī gada pirmais ceturksnis Eiropas Savienības Tiesai lietās par pievienotās vērtības nodokli ir bijis visai ražīgs, plašāk gribētu informēt par vienu no tām – 2021. gada 20. janvāra spriedumu lietā C-288/19, kurā tika skarts jautājums par darba devēja automašīnu nodošanu darbinieku rīcībā bez atlīdzības.
Nodokļi 07:00, 12. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 5. Mai. 2021
Lai veicinātu efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātājiem un valsts pārvaldi, Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau kopš 2019. gada īsteno Padziļinātās sadarbības programmu. Tā ir sadarbības forma ar nodokļu maksātājiem, kur noteiktie kritērijiem atbilstošie uzņēmumi tiek iekļauti trīs līmeņos – bronza, sudrabs, zelts, un atkarībā no līmeņa programmas dalībnieki saņem dažādas priekšrocības sadarbībā ar VID un citām valsts iestādēm.
VID informācija 09:37, 26. Apr. 2021
Turpinām rakstu par gada pārskatiem – raksta pirmajā daļā izskatījām prasības likuma “Par grāmatvedību” subjektiem un to gada pārskatiem, bet šoreiz aplūkosim reliģisko organizāciju, politisko organizāciju un to apvienību un budžeta iestāžu gada pārskatu prasības.
Gada pārskats 11:41, 7. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas”.
VID informācija 15:25, 23. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
2020. gada nogalē – novembrī un decembrī – Eiropas Savienības Tiesa izskatīja vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokli. Īsumā informējam par dažām no tām, jo nolēmumos sniegtās atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2021
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Grāmatvedībā, tāpat kā citos uzņēmuma procesos, ir nepieciešama kontrole, lai gūtu pārliecību, ka grāmatvedība tiek organizēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām un grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktai kārtībai. Kā organizēt šo kontroli un kurš par to ir atbildīgs?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2021
Turpinot apskatīt jaunos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas ir spēkā no šī gada 12. februāra, šoreiz par izmaiņām, kas saistītas ar nekustamo īpašumu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 28. Apr. 2020
Latvijas uzņēmumu vadītāji pašreizējā pārmaiņu periodā valstī un pasaulē, ko ietekmē Covid-19 izraisītā pandēmija un Latvijas un citu valstu pieņemtie ierobežojumi, var būt spiesti pieņemt dažādus lēmumus par uzņēmuma restrukturizēšanas nepieciešamību. Kas jāņem vērā, uzņēmumam reorganizējoties, piesaistot jaunu finansējumu, iegādājoties jaunu biznesu vai pārdodot to?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Feb. 2021
Nekustamā īpašuma projektu attīstība nav vienas dienas jautājums – tas ir gan laikietilpīgi, gan finansiāli ietilpīgi, un ieņēmumi no to realizācijas vai nomas rodas stipri vēlāk nekā izdevumi. Tāpēc rodas jautājums – kas notiek ar samaksāto pievienotās vērtības nodokli? Vai to varēs atgūt kā priekšnodokli un vai ir kādi ierobežojumi? Atbildi meklējam uz lasītāja jautājuma pamata!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Apr. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka līdz 2021. gada 15. janvārim ir jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem nevienā no 2020. gada ceturkšņiem nepārsniedza 1000 eiro, kā arī tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2020. gada 4. ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā.
VID informācija 11:09, 12. Jan. 2021
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Nerezidenta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamais ienākums ir ienākums no Latvijā esoša nekustamā īpašuma atsavināšanas un citu kapitāla aktīvu atsavināšanas ienākums.
VID informācija 09:45, 24. Nov. 2020
Pieaugošais pieprasījums pēc dažādiem finanšu pakalpojumiem nepārprotami liecina par ekonomikas izaugsmi un potenciālu gan Baltijas valstīs kopumā, gan Latvijā. Viens no jaunumiem šajā nozarē, kas par spīti pandēmijas radītajām pārmaiņām ekonomikā un sabiedrībā turpina ieinteresēt arvien vairāk cilvēkus ir pūļa finansējums uzņēmējdarbības iecerēm un pat iespaidīgu nekustamo īpašumu projektu attīstīšanai.
Svarīgi 17:11, 27. Nov. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Dec. 2020
Lai gan vasara esot atvaļinājumu laiks, šī gada jūlijā un augustā Eiropas Savienības Tiesa ražīgi strādājusi. Izskatīsim svarīgākās pievienotās vērtības nodokļa lietas šajā laika periodā!
Nodokļi 07:00, 6. Nov. 2020
Teorijā viss it kā ir skaidrs, bet praksē bieži nākas saskarties ar neskaidrībām normatīvo aktu piemērošanā. Tā ir arī ar pamatlīdzekļu uzskaiti pašnodarbinātajiem. Izskatīsim dažas problēmsituācijas!
Grāmatvedība 07:00, 21. Okt. 2020
Kamēr Eiropas Savienības Tiesā tiek skatīti dažu dalībvalstu iesniegtie jautājumi, vai pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojums sportam pienākas arī izklaides parka pakalpojumiem un bridža spēlēm, Latvijā kādai biedrībai, kas organizē sporta treniņus bērniem, Valsts ieņēmumu dienests sniedza uzziņu, kurā lēma, ka nodokļa atbrīvojums nav piemērojams. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Okt. 2020
Vēlos uzdot jautājumu par Eiropas Savienības fondu piešķirto finansējumu – vaučeru, ko administrē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Tiek veikts pētījums par uzņēmuma ražoto produktu, veikta padziļināta izpēte. Šo pakalpojumu sniedz Latvijas Universitāte (LU), kas faktiski izmanto piešķirto vaučeru un saņem naudu no LIAA, bet atbalsta saņēmējs un pieprasītājs ir uzņēmums, kam LU iesniedz rēķinu par veikto pakalpojumu kopā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Uzņēmums pārskaita tikai PVN, bet rēķina summas bez PVN apmaksu veic LIAA pa tiešo LU. Uzņēmums ES atbalsta maksājumu faktiski nesaņem, nauda kontā neienāk. Kādi grāmatojumi jāveic uzņēmumā? Vai pētījums uzskatāms kā uzņēmuma īpašums nemateriālā ieguldījuma veidā, jo tas ar aktu nodots uzņēmuma rīcībā?
Grāmatvedība 07:00, 24. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka līdz 2020. gada 15. oktobrim gūtie ienākumi no kapitāla pieauguma ir jādeklarē tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada trešajā ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā.
VID informācija 14:34, 12. Okt. 2020
Nodokļu maksātājiem samērā bieži rodas jautājumi par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu, ja saimnieciskā darbība saistīta ar nekustamo īpašumu celtniecību, atjaunošanu vai ekspluatāciju. Neskaidrības, līdz ar to arī nodokļa risks, izriet ne tikai no komplicētās nodokļa sistēmas šāda veida darījumiem, bet arī nepieciešamības orientēties būvniecību regulējošajos tiesību aktos.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 23. Okt. 2019
Sabiedrība pieteicās Eiropas Savienības projektam jauna uzņēmuma attīstībai. Finansējumu piešķīra ar noteikumu, ka uzņēmumam projekta īstenošanas pirmā gada laikā jāiegādājas konkrēts pamatlīdzeklis. Sabiedrība pilnībā apmaksāja rēķinu par pamatlīdzekļa iegādi, iesniedza attiecīgos attaisnojuma dokumentus Lauku atbalsta dienestā, kas uzņēmumam projekta ietvaros atmaksāja daļu no šī pamatlīdzekļa, proti, 35 tūkst. eiro. Kā to pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Aug. 2020
Kā veidojas hibrīdneatbilstības? Kādi bija pirmsākumi cīņai pret tām un kā tapa Eiropas Savienības direktīvas un Latvijas Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma regulējums, ar ko hibrīdneatbilstības tiek novērstas? Par to – šajā publikācijā!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:24, 22. Jūl. 2020
Vai nepieciešams pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā norādīt atskaitīto PVN priekšnodokli par ieguldījumiem nomātu telpu remontā saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 99.pantu? Telpas sabiedrībai nepieder, bet esam veikuši to kosmētisko remontu, nomainījuši logus un durvis. Priekšnodoklis ir atskaitīts, telpas tiek izmantotas saimnieciskās darbības nodrošināšanai kā tirdzniecības zāle.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 20. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka līdz 2020. gada 15. jūlijam gūtie ienākumi no kapitāla pieauguma jādeklarē tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada otrajā ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā.
VID informācija 13:07, 7. Jūl. 2020
Sliekšņa deklarācija ir samēra jauns instruments, kas ir spēkā no 2019. gada beigām un uzliek ziņošanas pienākumu par veikto darījumu saturu lielam likuma subjektu skaitam. Informācija tiek sniegta Finanšu izlūkošanas dienestam. Kam un kādos gadījumos šīs deklarācijas jāsagatavo?
Saimnieciskā darbība 07:00, 12. Jūn. 2020
2019. gada 12. jūnija uzziņā 31.1-8.5/21395 sniegts Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis jautājumā, kas varētu būt aktuāls tiem, kam pieder nekustamais īpašums, piemēram, dzīvojamā māja vai dzīvoklis. Kā redzams no uzziņā analizētās situācijas, informētība par svarīgām nodokļu niansēm, nopērkot, izveidojot vai uzlabojot nekustamo īpašumu, īpašniekam var ietaupīt diezgan lielu naudas summu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 13. Mai. 2020
Dibinot uzņēmumu, kapitālā tika ieguldīts nekustamais īpašums (pamatlīdzeklis). Pagājušajā gadā tika konstatēts būtisks šī nekustamā īpašuma patiesās vērtības samazinājums, līdz ar to tika veiktas pamatlīdzekļa vērtības korekcijas grāmatvedībā (D 82xx Ārkārtas izdevumi, K 12xx Nekustamais īpašums). Bet šogad tika veiktas izmaiņas komercreģistrā, samazinot uzņēmuma pamatkapitālu (daļu dzēšana) par līdzīgu summu. Pamatkapitāla samazināšanas noteikumos rakstīts, ka naudas summa, par kādu samazināts pamatkapitāls, tiek izmaksāta uzņēmuma dalībniekam. Kā pareizāk atspoguļot šo pamatkapitāla samazināšanu grāmatvedības uzskaitē un vai šī pamatkapitāla samazināšana ietekmē arī uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), un tā ir jāatspoguļo UIN deklarācijā?
Pamatlīdzekļi 08:45, 2. Jūn. 2020
No 1. marta var iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Ja deklarācija jāiesniedz obligāti, tas jāizdara laika posmā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Ja taksācijas gadā ienākumi ir lielāki par 62 800 eiro, deklarācijas iesniegšana iespējama, sākot no 1. aprīļa, un obligāti iesniedzamajai deklarācijai gala iesniegšanas termiņš ir 1. jūlijs.
Gada deklarācija 07:00, 11. Mai. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Saskaņā ar reorganizāciju viena SIA no otras SIA pārņēma nekustamo īpašumu ar uzskaites vērtību bilancē 143 000 eiro un nekustamā īpašuma pārvērtēšanas rezerves ar uzskaites vērtību bilancē 87 000 eiro. Kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot šo darījumu ar pārvērtēšanas rezervi?
Pamatlīdzekļi 08:45, 21. Apr. 2020
Valsts ieņēmumu dienests paziņojis, ka viens no Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma subjektiem, kura uzraudzību un kontroli tas veic, ir jebkura komercsabiedrība, kas izsniegusi vismaz vienu aizdevumu. Tas nozīmē, ka pārbaudes būs ne tikai tiem uzņēmumiem, kas reģistrējuši attiecīgo darbības veidu, bet arī tām sabiedrībām, kam tiks konstatēti aizdevumi. Vai šāds apgalvojums ir pamatots ar normatīvajiem aktiem?
Finanšu vadība 07:00, 15. Apr. 2020
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – izsaka priekšlikumus Latvijas nodokļu sistēmas uzlabošanai, apskatot darbaspēka nodokļu aizvietošanu ar citiem nodokļiem, tai skaitā jauno digitālo nodokli, kā arī pārrunā iespējas uzlabot nodokļu ieņēmumus, samazinot ēnu ekonomikas ietekmi.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 17. Apr. 2020
Saeima 23. aprīlī ārkārtas sēdē pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību", kas paredz īstenot vēl vairākus papildu atbalsta pasākumus, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:30, 24. Apr. 2020
Pārdošanai turēto ilgtermiņa ieguldījumu uzskaite būtiski mainījās pēc tam, kad 2016.gada 1.janvārī stājās spēkā jaunais gada pārskatu likums. Neskatoties uz to, ka jaunais likums ir spēkā jau trīs gadus, grāmatvežiem joprojām rodas neskaidrības par 2016.gadā veikto vai veicamo pārklasificēšanu, un reizēm nākas konstatēt, ka iepriekšējos gados pieļautas kļūdas.
Pamatlīdzekļi 07:00, 3. Jūn. 2019
Pagājušā gada nogalē – novembrī un decembrī – tika pieņemti vairāki Eiropas Savienības Tiesas spriedumi pievienotās vērtības nodokļa lietās, tomēr sīkāk vēlos informēt par divām no tām, kas attiecas uz plašāku nodokļa maksātāju auditoriju.
Nodokļi 07:00, 20. Mar. 2020
Turpinot apskatīt jaunos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, šoreiz ar dažādu piemēru palīdzību izskatīsim izmaiņas izdevumos, kas uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību vai gluži pretēji – par saimnieciskās darbības izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Mar. 2020
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti būtiskākie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020. gada 12. februārī.
VID informācija 10:15, 14. Feb. 2020
Tuvojas gada pārskatu iesniegšanas laiks, un līdz 20. janvārim bija jānodod decembra uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija, kurā jānorāda pieļaujamā procentu apjoma pārsnieguma summa, tāpēc vēlos atgādināt, kuriem procentiem ir un kuriem nav jāpiemēro UIN. Ja radusies kļūda, to vēl var izlabot!
Gada pārskats 07:00, 24. Feb. 2020
Bilances shēmā ir postenis “Ilgtermiņa ieguldījumi publiskā partnera pamatlīdzekļos” – ko tajā uzskaita un uzrāda?
Grāmatvedība 07:00, 18. Mar. 2019
Pasaulē vērienīgākā, Starptautiskās Fiskālās asociācijas rīkotā nodokļu kongresa pirmā centrālā tēma bija procentu atskaitīšanas ierobežojumu tendences, par ko stāstīju iepriekšējā rakstā "Pasaules karstākās nodokļu vēsmas Latvijā" (iFinanses, 08.01.2020.). Nodokļu piemērošana investīciju fondiem bija otrs 2019.gada būtiskākais kongresa temats.
Citi 07:00, 3. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka līdz 2020. gada 15. janvārim ir jādeklarē ienākumi no kapitāla pieauguma tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem nevienā no 2019. gada ceturkšņiem nepārsniedza 1000 eiro, kā arī tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2019. gada 4. ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā.
VID informācija 12:54, 14. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:12, 7. Jan. 2020
Pagājušajā gadā izstrādāti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, plānojot ieviest vairākas jaunas normas un precizēt esošās. Kāpēc nepieciešami grozījumi un kādas jomas tie skars?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:59, 20. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 28.novembrī ir pieņemti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020.gada 1.janvārī.
VID informācija 12:30, 30. Dec. 2019
Spēkā esošajā Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteikts, ka ar nodokli neapliek nekustamā īpašuma pārdošanu, izņemot nelietota nekustamā īpašuma un apbūves zemes pārdošanu. Tomēr praksē nereti rodas neskaidrības, vai nekustamais īpašums ir klasificējams kā lietots vai nelietots.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Jan. 2019
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Pašnodarbinātai personai, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājai, ir zemnieku saimniecība. Tā iegādājās jaunu sējmašīnu, taču nespēja izpildīt norēķinu saistības ar sējmašīnas piegādātāju, tāpēc tika pieņemts lēmums izmantot līzinga kompānijas piedāvātās iespējas un minēto sējmašīnu – kā līzinga priekšmetu. Līzinga kompānija kā darījumu apliecinošu dokumentu izrakstīja PVN rēķinu un no uzņēmuma pieprasīja arī PVN rēķinu (atgriezeniskais darījums). Vai šis darījums, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, jānorāda D3.1 pielikumā un jāapliek ar IIN?
Gada deklarācija 10:00, 30. Dec. 2019
Latvijas sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, saražojusi un uzmontējusi ēku Zviedrijā. Garantijas periodā, lai Latvijas PVN maksātājam pašam nebūtu jābrauc labot defekti, šos darbus veic Zviedrijas PVN maksātājs, kurš Latvijas sabiedrībai izraksta rēķinu par nekustamajā īpašumā veiktajiem remontdarbiem. Rēķinā tiek norādīts PVN – 0%. Kā šāds darījums jādeklarē PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Nov. 2019
Ar katriem jauniem grozījumiem, kas attiecas uz iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienkāršā grāmatvedība kļūst arvien sarežģītāka. Un arvien vairāk ir situāciju, kurās nav skaidrs, kā pareizi darījums būtu atspoguļojams.
Grāmatvedība 07:00, 6. Nov. 2019
Šoreiz aplūkosim Eiropas Savienības Tiesā izskatītu strīdu (2018.gada 25.jūlijā lietā Nr.C-140/17 Gmina Rijevo) lietā par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokļa atskaitīšanu no rēķiniem par tāda nekustamā īpašuma celtniecību, kas sākumā tika izmantots tikai ar PVN neapliekamajiem darījumiem, bet vairākus gadus pēc tā nodošanas ekspluatācijā uzsākta šī īpašuma izmantošana ar nodokli apliekamiem darījumiem.
Nodokļi 07:00, 9. Nov. 2018
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
VID informācija 11:24, 18. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 4.daļu – tajā par finanšu pārskata kļūdām.
VID informācija 14:54, 16. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 6.daļu – tajā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
VID informācija 11:27, 18. Okt. 2019
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Finanšu vadība 07:00, 13. Sep. 2019
1.oktobrī sākas inventarizāciju laiks, un, lai visu neatliktu uz pēdējo brīdi, jau šobrīd var ķerties klāt norēķinu salīdzināšanai ar sabiedrības debitoriem un kreditoriem. Salīdzināšanas akts sagatavots, nosūtīts klientam, bet ko darīt, ja atlikumi nesakrīt un tiek konstatēta kļūda? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 09:55, 30. Sep. 2019
Šī gada jūlijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas noteikumi papildināti ar terminu – zemas pievienotās vērtības pakalpojumi. Tiem ir noteiktas atvieglotas transfertcenu analīzes un dokumentācijas prasības. Kas ir zemas pievienotās vērtības pakalpojumi? Kam un kādi atvieglojumi ir paredzēti?
Saistītās personas 07:00, 23. Sep. 2019
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Okt. 2018
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 07:00, 5. Aug. 2019
Šī gada vasarā Saeima beidzot pieņēma ilgi (jau no 2018.gada rudens) gatavotos grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Ir laiks noskaidrot, kas ir mainīts, kāda tam nozīme un ko šie likuma grozījumi ietekmēs!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 2. Sep. 2019
Uzņēmēji allaž aktīvi meklē veidus, kā palielināt ieņēmumus un vienlaikus samazināt administratīvos izdevumus, paaugstinot efektivitāti. Viens no risinājumiem ir uzņēmējdarbības reorganizācija, apvienojot biznesus vai arī nodalot atsevišķus darbības veidus. Bet kā reorganizācijas procesus atspoguļot grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 22. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka līdz 2019.gada 15.jūlijam gūtie ienākumi no kapitāla pieauguma ir jādeklarē tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada otrajā ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 20% apmērā.
VID informācija 09:10, 11. Jūl. 2019
Kādi tad īsti ir riski kriptoaktīvu nodokļu administrēšanā? Šoreiz rubrikā “Nodokļu smilšu kaste”, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru, analizēsim studenšu Montas Sandores un Aleksandras Agejevas apkopotos materiālus, izvērtēsim ekspertu viedokļus, kā arī skatīsimies, ko par šo jautājumu saka zinātnieki un kādas ir politiskās nostādnes. Aicinām uz sarunu ar pasniedzējiem Dr.oec. Justīnu Hudenko un Dr.oec. Māri Jurušu!
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 7. Jūn. 2019
Sers Ričards Brensons (Sir Richard Branson) teicis: “Ja parūpēsieties par saviem darbiniekiem, tie parūpēsies par visu pārējo.” Nevar nepiekrist, turklāt šo atziņu var attiecināt arī uz darbinieku datu aizsardzību. Jo darbiniekam būs lielāka pārliecība, ka uzņēmums tā datus aizsargā, jo lielāka iespēja, ka darbinieks būs lielisks uzņēmuma misijas un vērtību vēstnesis.
Tiesības 07:00, 5. Jūn. 2019
Laiki plūst, laiki mainās. Reģistrējot intelektuālā īpašuma tiesības kādā silto salu uzņēmumā, kam uzņēmumu ienākuma nodoklis nav jāmaksā, vairs nav iespējams ar autoratlīdzības maksājumu palīdzību “iznest” ievērojamu peļņu no Latvijas uzņēmuma, pasargājot to no nodokļu sloga.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mai. 2019
Uzņēmuma pamatdarbības veids ir mežkopība un citas mežsaimniecības darbības. Galvenais ienākuma avots ir savā īpašumā esošajos mežos iegūto kokmateriālu pārdošana. Uzņēmums mežu izstrādei 2018.gadā iegādājas nekustamos īpašumus (ilgtermiņa ieguldījumus), kuri sastāv no zemes platībām ar mežaudzi un uz tām esošajām būvēm (nekustamā īpašuma kopums). Iegādātās ēkas un būves netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā. Vai šajā gadījumā, ja būves netiks izmantotas saimnieciskajā darbībā, ir jākoriģē uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāze par iegādāto būvju vērtību? Kā aprēķināt būves vērtību, ja tā nav norādīta pirkuma līgumā?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Apr. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka līdz 2019.gada 15.aprīlim gūtie ienākumi no kapitāla pieauguma ir jādeklarē tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada pirmajos trīs mēnešos ir pārsnieguši 1000 eiro. Ienākumiem no kapitāla pieauguma tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā.
VID informācija 10:27, 10. Apr. 2019
Šoreiz žurnāla “iFinanses” un Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras veidotajā rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” turpinām pētīt darījumus ar kriptovalūtām – analizēsim Montas Sondores maģistra darbā veikto pētījumu par pasaules valstu pieredzi darījumos ar kriptovalūtām, vērtēsim pozitīvo pieredzi un arī negatīvo, kā arī izskatīsim, kā dažādās valstīs, tajā skaitā arī Latvijā, tiek risināts nodokļu iekasēšanas jautājums no šiem darījumiem. Aicinām uz sarunu ar pasniedzējiem Dr.oec. Justīnu Hudenko un Dr.oec. Māri Jurušu!
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 3. Mai. 2019
Efektivitāte ir viens no mūsdienu biznesa attīstības stūrakmeņiem. Visi lieliski zina šo vārdu, taču vai zināt, kādi ir efektivitātes noteikšanas rādītāji un kādu priekšstatu tie sniedz par uzņēmuma pārvaldi? Aplūkosim šo rādītāju pielietojumu un skaidrojumu, kā arī aspektus, kam jāpievērš uzmanība, analizējot šos rādītājus.
Finanšu vadība 07:00, 12. Apr. 2019
Nekustamā īpašuma pārdošana ir viens no gadījumiem, kad fiziskajai personai var būt jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) 20% apmērā no saņemtā ienākuma, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 16:30, 30. Mai. 2018
Mūsdienu tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, līdz ar to arī uzņēmumiem jāspēj strauji pielāgoties, gan attīstot produktus, gan sistēmas, gan darbinieku kompetences. Un – ne tikai pielāgoties, bet būt soli priekšā. Tāpēc žurnāls “iFinanses” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru aizsāk jaunu rubriku “Nodokļu smilšu kaste”, kurā ik mēnesi publicēsim aktuālākās studentu atziņas par jau tuvākajā nākotnē sagaidāmajiem izaicinājumiem nodokļu jomā tehnoloģiju attīstības rezultātā. Studenti kopā ar pasniedzējiem Justīnu Hudenko un Māri Jurušu dalīsies pārdomās par blokķēdēm, mākslīgo intelektu, digitālo identifikāciju, kolektīvo finansēšanu, čatbotiem, bezseguma naudu, viedlīgumiem un citām aktuālām tēmām. Pirmajā rakstā ievads kibervalūtu jautājumos.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 5. Apr. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:09, 3. Mai. 2019
Katram uzņēmuma vadītājam pastāvīgi jāseko līdzi likviditātes rādītājam, jo tas liecina par uzņēmuma spēju norēķināties ar kreditoriem un palīdz pieņemt lēmumus par investīcijām, iegādājoties jaunus pamatlīdzekļus vai paplašinot darbību.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mar. 2019
Sazinoties ar dažādu iestāžu amatpersonām, nereti jūtamies bezspēcīgi, jo skaidrs taču, ka ierēdnim ir taisnība! Tomēr – vai vienmēr? Praksē nereti vērojamas situācijas, kad iestāde nerīkojas atbilstoši normatīvajam regulējumam, tāpēc sniegsim atsevišķu procesuālo aspektu izvērtējumu, kas privātpersonai ir būtiski, piedaloties administratīvajā procesā iestādē.
Citi 07:00, 20. Mar. 2019
26.februāra Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz skaidras naudas lietošanas sliekšņa samazināšanu, kā arī skaidras naudas lietošanas aizliegumu nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumos un skaidras naudas lietošanas ierobežojumu konkrētu kategoriju mehānisko transportlīdzekļu atsavināšanas darījumos.
Likumdošana 16:16, 26. Feb. 2019
2018.gada oktobrī ir publicēts Eiropas Savienības Tiesas nolēmums lietā Nr.C-249/17 par holdinga sabiedrības tiesībās uz pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli, sniedzot konsultāciju pakalpojumu darījumā, kas ar konkurences tiesību ievērošanu saistītu apsvērumu dēļ netika pilnībā veikts.
Nodokļi 07:00, 8. Feb. 2019
Uzņēmumam 2013.gadā reorganizācijas rezultātā tika izveidotas rezerves. Vai šīs rezerves var novirzīt uz iepriekšējā gada nesadalīto peļņu? Vai šādā gadījumā jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis? Vai arī labāk šo rezervi izmantot pamatkapitāla palielināšanai?
Gada pārskats 07:00, 1. Mar. 2019
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei. Jau no solidaritātes nodokļa ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par “bagātnieku nodokli”. Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Citi 07:00, 6. Feb. 2019
Budžeta iestāžu grāmatveži šogad negarlaikosies – lai ieviestu aktuālās normatīvo aktu prasības, darāmā pietiks ilgam laikam. Šobrīd, kad, visticamāk, tiek pārskatīta visa saimniecība, ir īstais brīdis novērtēt, cik un kāds inventārs ir iestādes rīcībā. Tas atvieglos turpmāk veicamo darbu plānošanu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 11. Feb. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu par iedzīvotāju ienākuma nodokli no virtuālās valūtas pārdošanas ienākuma.
VID informācija 14:11, 30. Jan. 2019
Līdz 2019.gada 15.janvārim gūtie ienākumi no kapitāla pieauguma ir jādeklarē personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem 2018.gada 4.ceturksnī ir pārsnieguši 1000 eiro, kā arī personām kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem nevienā no 2018.gada ceturkšņiem nepārsniedza 1000 eiro. 2019.gadā ienākumam no kapitāla pieauguma piemēro nodokļa likmi 20% apmērā.
Svarīgi 11:30, 9. Jan. 2019
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma aktīvus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un vērtību.
Gada pārskats 12:49, 23. Jan. 2019
Jaunais gads atnācis ar izmaiņām normatīvajos aktos, kuros regulēta budžeta iestāžu grāmatvedība. Izmaiņas ir būtiskas, tāpēc šis ir īstais laiks detalizēti caurskatīt savu “saimniecību”, izmantojot kontu plānu, un, iespējams, atklāsiet ko interesantu. Lai gan darbietilpīga, tā ir laba iespēja sakārtot lietas.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 9. Jan. 2019
No 2019.gada 1.janvāra visiem Latvijas uzņēmumiem, kas finanšu pārskatus sagatavo saskaņā ar starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, būs obligāti piemērojams 16.starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma”. Jaunais standarts ir īpaši nozīmīgs nomniekiem, jo tas pielīdzina operatīvo nomu finanšu nomai, tātad praktiski visas nomas kļūst par bilances sastāvdaļu.
Grāmatvedība 07:00, 31. Dec. 2018
Jauna gada sākums strauji tuvojas, tas nozīmē, ka pavisam drīz stāsies spēkā nozīmīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā. Turpinām ar tām iepazīstināt, šoreiz plašāk par papildināto un precizēto kontu plānu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2018
SIA (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja) 07.02.2017. no fiziskās personas A izsolē iegādājās nekustamo īpašumu – dzīvokli (darījums nav apliekams ar PVN) ar mērķi to izremontēt un pārdot. 20.09.2017. dzīvoklis tika pārdots fiziskajai personai B (nepiemērojot PVN). Kā šajā gadījumā nekustamā īpašuma iegādi atspoguļot grāmatvedībā? Vai dzīvoklis ir pamatlīdzeklis (PL) vai arī pārdošanai turēts ilgtermiņa ieguldījums? Uzņēmums 2017.gadā iegādājies arī citus dzīvokļus pārdošanai. Kā šos darījumus atspoguļot grāmatvedībā, ja dzīvoklis tiek pārdots, piemēram, 2 gadus pēc iegādes un netiek izmantots saimnieciskajā darbībā?
Grāmatvedība 08:00, 28. Nov. 2017
Jau ar 2019.gada 1.janvāri 16.Starptautiskais finanšu pārskatu standarts “Noma” būs piemērojams obligātā kārtā. Šis standarts ir īpaši nozīmīgs nomniekiem, jo tas faktiski pielīdzina šī brīža operatīvo nomu finanšu nomai, tātad praktiski visas nomas būs jāuzrāda bilancē.
Svarīgi 11:05, 22. Nov. 2018
Ir sācies inventarizāciju laiks. Pārskata gada slēguma inventarizācija nav obligāti jāveic pārskata gada pēdējā dienā, to ir atļauts veikt triju mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās, t.i., no pārskata gada 1.oktobra līdz nākamā gada 31.janvārim.
Gada pārskats 07:00, 20. Nov. 2018
Kā pieņemt grāmatvedības uzskaitē līdz šim neesošu ilgtermiņa ieguldījumu (piemēram, sūkņu māju), kas ir pašvaldības tiesiskajā valdījumā, bet nav ne ziņu, ne dokumentu, kas apliecina īpašumtiesības?
Pamatlīdzekļi 07:00, 8. Okt. 2018
2019.gadā gaidāmas būtiskas un apjomīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā, un ar tām ir lietderīgi iepazīties jau šobrīd, lai plānotu jaunā regulējuma ieviešanu savā iestādē.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2018
Gada pēdējos mēnešos pamazām jāsāk domāt par uzņēmuma gada noslēgumu un jāplāno gada pārskata sagatavošanas darbi. Tāpēc atgādināsim, kādas izmaiņas jāņem vērā, sagatavojot 2018.gada pārskatu.
Gada pārskats 07:00, 29. Okt. 2018
Tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada 3.ceturksnī ir pārsnieguši 1000 EUR, līdz 15.10.2018. ir jādeklarē gūtie ienākumi no kapitāla pieauguma, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). 2018.gadā ienākumam no kapitāla pieauguma piemēro nodokļa likmi 20% apmērā.
VID informācija 15:10, 10. Okt. 2018
Uzņēmums savā īpašumā iegādājas vieglo automašīnu (nav reprezentatīvā), ievieto GPS un 15 dienu laikā deklarē Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), ka izmantos tikai saimnieciskajā darbībā. Tātad pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokli par iegādāto auto atskaita 100% apmērā. Kas notiek, ja pēc kāda laika šo auto sāk izmantot arī privātām vajadzībām?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 25. Sep. 2018
2018.gadā SIA "X ", kuras reģistrētais pamatkapitāls bija 2840 EUR, noslēdza vienošanos ar aizdevējiem (juridiskām un fiziskām personām) par kreditoru parādu kapitalizāciju, sakarā ar ko mainījās dalībnieku sastāvs, un SIA pamatkapitāls palielinājās 10 reizes. Dažus mēnešus vēlāk, tajā pašā 2018.gadā, jaunie dalībnieki (fiziskās un juridiskās personas) pārdod savas kapitāla daļas citai SIA "Y" (Latvijas rezidents) gan ar zaudējumiem, gan ar peļņu. Jautājumi:
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2018
Uzņēmumiem jāievieš jaunas iekšējās kontroles procedūras sankciju jomā. Šāda procedūra gan var jau būt integrēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma novēršanas (NILLTFN) iekšējās kontroles sistēmā, tad kontroles elementi jāpiemēro sankciju riska kontrolei. Šobrīd vien retiem subjektiem (tostarp bankām) ir izstrādāta sankciju riska kontroles procedūra un atsevišķs riska izvērtējums, kas vērsts uz sankciju riska novērtēšanu. Lielākoties subjekti aprobežojušies ar klientu skrīningu pret starptautisko sankciju sarakstiem, kas ir nozīmīgs, tomēr ne vienīgais elements, no kā sastāv sankciju iekšējā riska kontroles sistēma.
Finanšu vadība 07:00, 14. Sep. 2018
Kādas prasības jaunajā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) noteiktas ieguldījumu īpašumu atspoguļošanai gada pārskatā? Vai saskaņā ar GPL jāpārklasificē ieguldījuma īpašumi, bioloģiskie aktīvi vai pārdošanai turēti ilgtermiņa ieguldījumi?
Gada pārskats 08:00, 2. Nov. 2016
24.07.2018. pieņemti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (MK noteikumi Nr.188) un MK noteikumos Nr.301 "Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem" (MK noteikumi Nr.301), kas stājās spēkā 27.07.2018.
Likumdošana 11:40, 1. Aug. 2018
Ar nodokļu reformas ietvaros veiktajiem grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” būtiski mainīta pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķina kārtība iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem. Aplūkosim izmaiņas, kas skar pamatlīdzekļu sākotnējās vērtības noteikšanu!
Grāmatvedība 06:26, 16. Jūl. 2018
Līdz ar nodokļu reformu ir mainījusies nodokļa nomaksas kārtība no kapitāla pieauguma, proti, ir mainījusies nodokļa likme un deklarācijas iesniegšanas termiņš - atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID). 2018.gadā ienākumiem no kapitāla, tai skaitā no kapitāla pieauguma, tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā. Līdz 16.07.2018. gūtie ienākumi no kapitāla ir jādeklarē tām personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada 2.ceturksnī ir pārsnieguši 1000 EUR.
VID informācija 10:00, 12. Jūl. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļiem grāmatvedībā, šoreiz par pamatlīdzekļu izslēgšanu. Pamatlīdzekli izslēdz, ja to atsavina vai no tā lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 07:00, 6. Jūn. 2018
Ja parādās būtiska atšķirība starp pamatlīdzekļa (PL) bilances vērtību un tirgus vērtību, to nepieciešams pārvērtēt. Ja PL bilances vērtība būtiski neatšķiras no tirgus vērtības, ir pietiekami pārvērtēšanu veikt reizi 3–5 gados. Kas jāņem vērā, pārvērtējot PL?
Pamatlīdzekļi 07:00, 14. Mai. 2018
Aprīļa vidū plašsaziņas līdzekļos parādījās informācija, ka sadarbības aizliegums ar t.s. čaulas kompānijām būs attiecināms ne tikai uz bankām, bet arī vismaz 20 000 uzņēmumu, tostarp arī nodokļu konsultantiem, advokātu birojiem, grāmatvedības pakalpojumu sniedzējiem u.c. Vai šī informācija ir patiesa? Kas paredzēts grozījumos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 1. Jūn. 2018
Mūsdienās, strauji attīstoties starptautiskajai tirdzniecībai un tehnoloģijām, arvien lielāka loma uzņēmumu panākumos gan lokāli, gan arī eksporta tirgos ir intelektuālajam īpašumam. Plaši zināmi intelektuālā īpašuma veidi ir preču zīme, franšīze, patents, programmatūra u.c. Intelektuālais īpašums ir plaši izmantots rīks starptautiskās nodokļu plānošanas kontekstā.
Citi 08:00, 14. Jūn. 2017
Līdz ar nodokļu reformu ir mainījusies nodokļa nomaksas kārtība no kapitāla pieauguma, proti, ir mainījusies nodokļa likme un deklarācijas iesniegšanas termiņš. 2018.gadā ienākumiem no kapitāla, tai skaitā no kapitāla pieauguma, tiek piemērota nodokļu likme 20% apmērā. Līdz 16.04.2018. gūtie ienākumi no kapitāla ir jādeklarē personām, kuru kopējie ienākumi no darījumiem ar kapitāla aktīviem šī gada pirmajos 3 mēnešos ir pārsnieguši 1000 EUR, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:00, 11. Apr. 2018
Kā novērtēt un atspoguļot grāmatvedībā pamatlīdzekli (PL), kura vērtība samazinājusies? Par šo tēmu normatīvajā regulējumā skaidrots tieši tik daudz, lai jautājumu rastos vairāk nekā atbilžu. Tāpēc atliek paļauties uz vadības aplēsēm un pašu izstrādāto grāmatvedības politiku.
Pamatlīdzekļi 07:00, 30. Apr. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
Kā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA) un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā norādīt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), ja PZA vairs nav ailes "Citi nodokļi"?
Gada pārskats 08:00, 10. Apr. 2017
2017.gadā lielu sabiedrības uzmanību izpelnījās Latvijas Republikas Satversmes tiesā (ST) skatītās lietas par Solidaritātes nodokļa likuma (Likums) normu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei (Satversme). Jau no solidaritātes nodokļa (SN) ieviešanas idejas rašanās dienas tas plašsaziņas līdzekļos un publiskajās tērzētavās dēvēts par bagātnieku nodokli. Kas īsti ir šis nodoklis, un kāda būs tā nākotne?
Nodokļi 08:00, 14. Feb. 2018
Uzņēmumā gada beigās ir pamatlīdzekļi (PL) ar 0 EUR vērtību, un uzņēmums vēlas šo vērtību palielināt līdz tirgus cenām. Vai šajā gadījumā jāpārvērtē visa PL kategorija? Kā pierādīt tirgus cenas? Kā grāmatot vērtības pieaugumu? Kas jāņem vērā, lai atbilstoši pārvērtētu PL?
Pamatlīdzekļi 08:00, 17. Jan. 2018
Jebkura uzņēmēja galvenais saimnieciskās darbības mērķis ir gūt peļņu. Peļņu var sadalīt dividendēs vai reinvestēt uzņēmumā, lai nākotnē gūtu peļņu, ko varēs sadalīt.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 10. Jan. 2018
Šveices nodokļu sistēma ir sarežģīta, jo Šveice ir federāla valsts, kas sadalīta 26 kantonos un aptuveni 2250 pašvaldībās, kuras katra iekasē savus nodokļus – ienākuma nodokļus, īpašuma nodokļus, mantojuma nodokļus, īpašuma ienākuma nodokļus u.c.
Citi 08:00, 8. Dec. 2017
Uzņēmums vēlas ieguldīt meitas uzņēmuma pamatkapitālā savu nekustamo īpašumu - ēkas. Ir veikta īpašuma pārvērtēšana un saņemts atzinums par mantisko ieguldījumu. Vai darījums jāgrāmato kā pārvērtēšanas rezerve? Kā darījumu norādīt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā?
Grāmatvedība 08:00, 11. Jan. 2017
12.12.2017. no plkst.21.00 tiks ieviesta ekspluatācijā Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) versija 11.0, kurā īstenotas būtiskas izmaiņas, papildinājumi un uzlabojumi, informē VID.
Svarīgi 14:22, 12. Dec. 2017
01.01.2018. spēkā stājas grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN), paredzot izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmju un nodokļa atvieglojumu piemērošanā, kā arī citos regulējuma jautājumos.
Likumdošana 11:09, 12. Dec. 2017