Vai būtu jāveic nodokļu maksājumi, saņemot apdrošināšanas kompensāciju par pircēju līgumiem, kuri radīja uzņēmumam zaudējumus?
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2021
Iepriekšējā rakstā skaidrojām nepārtraukto un periodisko krājumu inventarizācijas metodi, ar kuru grāmatvedības uzskaitē parāda krājumu kustību no iegādes brīža līdz norakstīšanai. Turpinām ar krājumu izlietojuma un atlikuma vērtības noteikšanas metodēm.
Grāmatvedība 06:00, 18. Jan. 2023
Tiešo nodokļu, tostarp uzņēmumu ienākuma nodokļa, sistēma ir radīta vairāk nekā pirms gadsimta. Šodien uzņēmējdarības vide ir būtiski mainījusies, tāpēc Eiropas Komisija aktīvi strādā pie jaunas vienotas sistēmas ieviešanas visā Eiropas Savienībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 16. Jan. 2023
Vai valsts budžeta finansētas programmas ietvaros saņemtais finansējums ir darījums, kas apliekams ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Vai šādi ieņēmumi ir uzņēmumu ienākuma nodokļa objekts, un kā tos norādīt PVN deklarācijā un grāmatvedībā? Izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Jan. 2023
Ikdienas uzņēmējdarbības vidē viens no jautājumiem, kas skar ikvienu biznesa jomas pārstāvi, ir parāda piedziņas efektīvi risinājumi. Lai gan parādu atgūšanas joma ir plaša, tomēr nepastāv ideālais modelis, kas garantētu rezultātu. Tomēr strīdu izskatīšanas praksē ir novērotas situācijas, kad, veicot konkrētas secīgas darbības, kreditoram ir iespēja gan atgūt parādu, gan noregulēt attiecības ar parādnieku.
Komerctiesības 06:00, 20. Jan. 2023
Kādas izmaiņas gaidāmas UIN jomā? Kā labot kļūdas nodokļa rēķinā? Kādu līgumu izdevīgāk slēgt ar fizisku personu? Kā automatizēt mazos darbus grāmatvedībā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:46, 3. Feb. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Grāmatvedība 06:00, 30. Jan. 2023
Reizēm sastopamies ar situācijām, kad darījums ir noticis jau pirms kāda laika, bet vēlāk kādu iemeslu dēļ tiek konstatēts, ka tomēr nav izsniegts vai saņemts nodokļa rēķins. Saprotams, ka visbiežāk darījuma puses var šo situāciju labot – sagatavot trūkstošos dokumentus, dokumentēt apstākļus, kādos šīs labošanas darbības tiek veiktas. Bet kā rīkoties tad, ja kļūdu labojums nav iespējams? Ko iesākt, ja darījuma summas ir lielas?
Nodokļi 06:00, 1. Feb. 2023
Vai valdes loceklim var uzlikt pienākumu maksāt komercsabiedrības nodokļu parādus? Izskatām Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 25. Jan. 2023
Uzņēmums izvēlas piesaistīt jaunu pakalpojumu sniedzēju, izmantojot attālināto darbinieku nolīgšanas platformu "Deel". Kad pakalpojuma sniedzējs izvēlēts un līgums noslēgts, tiek atsūtīts rēķins par izvēlētā pārstāvja pakalpojumiem un platformas starpniecības komisijas maksu. Nauda tiek pārskaitīta uz platformas kontu. Ar izvēlēto pakalpojuma sniedzēju norēķinās platforma. Kā grāmatot šādu darījumu?
Grāmatvedība 06:00, 8. Dec. 2022
Uzņēmums iegādājās izsolē dzīvokli, to izremontēja un tagad vēlas šo dzīvokli izīrēt savam darbiniekam. Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādes darījumam PVN netika piemērots. Vai uzņēmums drīkst noteikt, ka darbiniekam jāmaksā tikai izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem, bet īres maksu nepiemērot? Vai tomēr īres maksa ir obligāta? Kādi nodokļi uzņēmumam jāmaksā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 6. Dec. 2022
Ja pamatlīdzekļu izveidošanas process vairumā gadījumu ir skaidrs un to reglamentē arī Latvijas normatīvie akti, tad programmproduktu izstrādes process likumos nav īsti reglamentēts un nav noteiktas prasības izmaksu uzskaitei, tāpēc katrs uzņēmums, kurā tiek izstrādātas programmas turpmākai izmantošanai vai pārdošanai, programmu ražošanas izmaksas uzskaita atbilstoši sava uzņēmuma izstrādātajai grāmatvedības politikai. Izskatīsim, kuras izstrādes izmaksas var iekļaut nemateriālā ieguldījuma sastāvā, bet kuras – uzreiz norakstīt izdevumos!
Pamatlīdzekļi 06:00, 12. Dec. 2022
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Tiek plānots zemnieku saimniecību (ZS) reorganizēt par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kādas darbības paredz šis process? Vai ir jāsagatavo slēguma bilance un peļņas vai zaudējuma aprēķins Valsts ieņēmuma dienestam? Vai uz bilances sagatavošanas datumu arī jāveic pamatlīdzekļu amortizācija? Vai ZS darbinieki un saistības pret tiem tiek nodotas SIA, un vai esošie darbinieki jāatbrīvo un jāpieņem darbā no jauna?
Saimnieciskā darbība 08:00, 25. Nov. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Šomēnes devāmies uz sarunu pie čempionēm – žurnāla “iFinanses” šoruden rīkotā Grāmatvežu čempionāta 2022 uzvarētājām, proti, SIA “Stora Enso Packaging” finanšu departamenta dāmām –, lai runātu par šārudens izaicinājumiem, kopā aizdomātos par bioekonomiku, iespējamajiem taupības pasākumiem un galu galā arī atskatītos uz aizvadīto čempionātu.
Svarīgi 09:00, 7. Nov. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Dabas resursu nodoklis bieži tiek nepamatoti uzskatīts par mazāk svarīgu nekā pārējie nodokļi, līdz ar to tam netiek pievērsta nepieciešamā uzmanība. Tomēr jāņem vērā, ka dabas resursu nodokļa objekti ir plaši sastopami katra uzņēmuma ikdienā un tā ignorēšana var radīt būtiskas sekas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Nov. 2022
Eiropas Savienības Tiesas nolēmumu septembrī un oktobrī ir bijis visai daudz, un praktiski katrs no tiem varētu būt interesants kādam no Latvijas uzņēmumiem. Detalizēts pārskats par katru no tiem vienā rakstā neietilps, tāpēc šoreiz apkopoju izskatāmos jautājumus un nolēmumus, neietverot lietas faktiskos apstākļus un tiesas argumentāciju.
Nodokļi 06:00, 2. Dec. 2022
Tuvojas gada beigas, un uzņēmumi sāk domāt par gada atskaišu sagatavošanu un padarīto darbu apkopošanu, lai saprastu, kas ir izdarīts un ko vēl vajadzētu paspēt. Gada pēdējos mēnešos tiek sakārtoti arī debitoru jautājumi, lai grāmatvežu gada atskaišu un bilances gatavošanas laikā ir pilnīga kārtība. Pārskatot debitoru neizpildītās saistības, rodas jautājums, ko iesākt ar zaudētajiem debitoru parādiem? Vai iespējams atgriezt iemaksāto pievienotās vērtības nodokli (PVN) pilnā apmērā no šī darījuma ar bezcerīgo debitoru?
Svarīgi 08:48, 30. Nov. 2022
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Elektromobiļi ienāk mūsu ikdienā un jau vairs nav uzskatāmi par ko īpašu un nezināmu. Tos iegādājas, protams, arī uzņēmumi, kas vēlas domāt “zaļi” un ieviest savā saimniecībā jaunumus, ko mums piedāvā inovatīvās tehnoloģijas. Līdz ar to, protams, rodas jautājumi, kā elektromobiļus uzskaitīt grāmatvedībā, kā attiecināt uz izmaksām to ekspluatācijas izmaksas, vai atšķiras to uzskaite u.tml.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Okt. 2022
Arvien lielākus apgriezienus uzņem privātpersonu darījumi virtuālo valūtu tirgos. Turklāt ieguldīt un pelnīt var ikviens, kas iemācās šīs iespējas izmantot, un tās var nest līdzi augstu ienākuma līmeni. Tādēļ kļūst aktuāls jautājums – kā pareizi samaksāt nodokļus un neapmaldīties normatīvo aktu labirintos? Vēlamies dalīties ar dažiem pieredzes stāstiem un arī mūsu viedokli.
Citi 06:00, 19. Okt. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Bieži vien uzņēmēji peļņu ik gadu novirza uzņēmuma attīstībai, bet atstāj to bilancē kā nesadalīto peļņu pašu kapitāla sastāvā. Kā rīkoties ar šādu peļņu, ko dalībnieki izlemj ieguldīt uzņēmuma attīstībā, piemēram, pamatlīdzekļu iegādei, citām investīcijām? Kuros gadījumos jāpalielina pamatkapitāls, bet kuros tā vienkārši ir nesadalītā peļņa?
Grāmatvedība 06:00, 14. Sep. 2022
Vasaras periodā Eiropas Savienības Tiesa ir izskatījusi vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu. Aplūkosim dažus spriedumus saistībā ar nekustamā īpašuma darījumiem un vienu – ar preču piegādēm, kuru atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas nodokļu maksātājiem.
Nodokļi 06:00, 23. Sep. 2022
Šobrīd projekta izstrādē ir direktīva, ar ko paredzēts ieviest nosacītos procentus, par ko iespējams samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu. Kas ir nosacītie procenti? Kas un kādos gadījumos tos varēs piemērot? Par visu pēc kārtas!
Finanšu vadība 06:00, 16. Sep. 2022
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību iesniedza kļūdainu MUN deklarāciju par 2021.gada 2.ceturksni, norādot tajā pie apgrozījuma 720 eiro, kas nebija apgrozījums. 2021.gadā sabiedrībai nebija ieņēmumu, arī 2022.gadā nav ieņēmumu un tie netiek plānoti. Par 2021.gada 2.ceturksni tika aprēķināts MUN 180 eiro apmērā. Vai ir kāda iespēja to atgūt un kā to atspoguļot grāmatvedībā?
Mikronodoklis 06:00, 29. Sep. 2022
Ar prieku varam pavēstīt, ka Smilšu kastes diskusijas atgriežas! Atgādinām, ka tajā diskutē Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras asociētais profesors Māris Jurušs ar docenti Justīnu Hudenko par Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbībā aktuāliem jautājumiem, analizējot arī kādu no savu studentu darbiem. Un šoreiz – par to, kā ar nodokļu risinājumiem var uzlabot produktivitāti.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 30. Sep. 2022
Uzņēmums līdz 2021.gada 31.decembrim bija mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs. Apmaksātais pamatkapitāls – 1000 eiro. 2020.gadā izveidotas rezerves pamatkapitāla palielināšanai 1800 eiro apmērā, bet attiecīgie dokumenti netika sagatavoti, lai iesniegtu tos Uzņēmumu reģistrā pamatkapitāla palielināšanai. 2021.gada 31.decembrī uzņēmumam bija zaudējumi. Vai šobrīd, iesniedzot dokumentus par pamatkapitāla palielināšanu no izveidotajām rezervēm, būs kādas uzņēmumu ienākuma nodokļa nodokļu konsekvences?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 23. Aug. 2022
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Biznesu digitalizācija ir radījusi nopietnus izaicinājumus starptautiskajai nodokļu sistēmai, tāpēc Eiropas Savienībā aktīvi tiek strādāts pie jaunas direktīvas, ar kuru tiktu ieviests minimālais uzņēmumu ienākuma nodoklis starptautiskām uzņēmumu grupām. Kas ir šis nodoklis, un kā tas darbosies?
Finanšu vadība 06:00, 26. Aug. 2022
Vai ir kādi ierobežojumi, kas jāņem vērā, lai mazkapitāla sabiedrība ar ierobežotu atbildību izmaksātu dividendes?
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 1. Sep. 2022
Preču zīmes aizsargā uzņēmuma nosaukumu un stiprina zīmola identitāti. Reģistrējot preču zīmi, jūs iegūstiet vērtīgas tiesības, taču reģistrācijas process prasa zināmu laiku un enerģiju. Par laimi, ir pieejama palīdzība no speciālistiem, kas jums atvieglos šo procesu.
Svarīgi 11:20, 12. Jūl. 2022
Lai gan par darba samaksu un to aprēķināšanas niansēm var pētīt un rakstīt daudz, tomēr ar šo rakstu noslēgsim iepriekš iesākto tēmu par darba samaksas aprēķināšanas pamatjautājumiem. Šoreiz par to, kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam – pensionāram.
Darba samaksa 06:00, 11. Jūl. 2022
Lai mazinātu Covid-19 radītās krīzes un Krievijas Federācijas bruņotā uzbrukuma Ukrainai sekas, no šodienas, 2022.gada 1.augusta, godprātīgiem nodokļu maksātājiem, kas nepārvaramas varas apstākļu dēļ saskaras ar finansiālām grūtībām, būs iespēja atkārtoti līdz pieciem gadiem pagarināt iepriekš Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtu un pašlaik spēkā esošu nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu.
VID informācija 11:40, 1. Aug. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Kā iegrāmatot pamatlīdzekli, kuru valdes loceklis/dalībnieks uzdāvinājis savam uzņēmumam? Un kādiem jābūt attaisnojuma dokumentiem?
Pamatlīdzekļi 06:00, 2. Aug. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par gadījumiem, kad nedrošo debitora summu iekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē.
VID informācija 16:26, 26. Jūl. 2022
2022. gada 4. janvārī sabiedrība ar ierobežotu atbildību saņem Vienoto platību maksājumu no Lauku atbalsta dienesta par 2021. gadu. Kāds grāmatojums veicams un kurā gadā?
Grāmatvedība 06:00, 9. Jūn. 2022
Daudzi Latvijas uzņēmēji un arī fiziskās personas izrāda atbalstu Ukrainai dažādos veidos, tostarp arī finansiālā formā – vai tas būtu naudas vai mantas ziedojums, darba vietas vai pajumtes nodrošināšana. Apskatīsim, kā šāda veida palīdzībai piemērot nodokļus!
Citi 06:06, 6. Jūn. 2022
Vai aizdevuma līgums ir pielīdzināms attaisnojuma dokumentam grāmatvedībā? Vai iemesls, ka naudas līdzekļi ir nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ir pietiekams, lai nesamaksātu nodokļus? Izskatām tiesas atziņas!
Nodokļi 06:00, 27. Jūn. 2022
2022. gada janvārī Satversmes tiesa lēma, ka saimnieciskās darbības veicējiem 80% ierobežojums izdevumiem neatbilst Satversmei. Vai tas nozīmē, ka saimnieciskās darbības veicējiem jālabo iepriekšējo gadu deklarācijas, lai atgūtu pārmaksāto nodokli? Kā veikt labojumus?
Gada deklarācija 06:00, 29. Jūn. 2022
Kāds nodoklis jāpiemēro fiziskās personas aizdevuma procentiem – iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai uzņēmumu ienākuma nodoklis? Bet varbūt abi? Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu!
Citi 06:00, 20. Mai. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
Kopš pagājušā gada vidus Valsts ieņēmumu dienestam ir noteiktas tiesības publiskot informāciju par sabiedrībai nozīmīgiem dienesta pieņemtajiem lēmumiem. Kā šī publiskā informācija izskatās un ko tā spēj pateikt par uzņēmumu? Ieskatīsimies arī, kādi mēdz būt apsvērumi, lai atteiktu pievienotās vērtības nodokļa atmaksu uzņēmumiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Mai. 2022
Galvenā uzņēmuma modelis ir plaši izmantots saimnieciskās darbības modelis starptautisku uzņēmumu grupās. Aplūkosim, kādi savstarpēji veiktie darījumi izraisa paaugstinātu nodokļu administrāciju interesi un kā izvairīties no šiem riskiem! Pieskarsimies arī Covid-19 ietekmei uz transfertcenām.
Saimnieciskā darbība 06:00, 3. Jūn. 2022
Latvijā no 2024. gada ieviesīs elektroniskā kravas starptautiskā autopārvadājumu līguma (e-CMR) pavadzīmi, kas ievērojami mazinās izmaksas un laiku uzņēmējiem, to paredz valdībā pieņemtais konceptuālais ziņojums, informē Satiksmes ministrija.
Likumdošana 14:57, 24. Mai. 2022
Kādi grāmatojumi ir jāveic par kļūdaini saņemtajiem maksājumiem no debitora? Debitors norēķinu salīdzināšanas akta apstiprinājumu nav atsūtījis un nav arī skaidrojuma par pārmaksāto naudu. Pārmaksātā nauda nav pieprasīta atmaksai un nav debitora parāda atlikuma tā samazināšanai.
Grāmatvedība 06:00, 31. Mai. 2022
Atstāts negrozīts Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru Valsts ieņēmumu dienesta lēmums atzīts par prettiesisku, kā arī iestādei uzlikts pienākums atmaksāt pieteicējai pievienotās vērtības nodokli un atlīdzināt mantiskos zaudējumus, informē Senāts.
VID informācija 15:46, 20. Apr. 2022
Uzņēmums darbiniekam ir izsniedzis monitoru, tastatūru ar peli, austiņas, telefonu un citas tehnikas ierīces saimnieciskās darbības veikšanai, nodotas ar pieņemšanas-nodošanas aktu. Visas augstāk minētās ierīces un konsoles uzņēmums ir iegādājies kā mazvērtīgo inventāru un izdevumus iekļāvis peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Laikam ejot, visas šīs ierīces nolietojas, salūst, zaudē morālo vērtību, un uzņēmums ir nolēmis darbiniekam izsniegt jaunas. Taču jebkura no šīm vecajām ierīcēm ir vēl darbspējīga.
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Apr. 2022
Uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis veica naudas iemaksas uzņēmuma kontā, izmantojot bankas norēķinu karti. Iemaksas tika veiktas gandrīz ik mēnesi gada garumā. Iemaksu mērķis - saimnieciskās darbības nodrošināšana, jo pandēmijas laikā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem. Šīs iemaksas tika uzskaitītas kā īpašnieka aizdevums. Uzņēmuma darbības joma – frizētavas pakalpojumi. Noslēdzoties pārskata gadam, īpašnieks nolēma šo aizdevumu novirzīt uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tika saņemts īpašnieka iesniegums, kur, pamatojoties uz Civillikuma 1914. pantu, īpašnieks paziņoja par savu atteikšanos no naudas parāda. Un lūdz novirzīt visu summu ieņēmumos un pārskata periodu zaudējumu segšanai.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 3. Mai. 2022
Ieguldījumu fondu apliecības u.c. pārvedami vērtspapīri, kas apliecina līdzdalību ieguldījumu fondos vai tiem pielīdzināmos kopējo ieguldījumu uzņēmumos, ir kapitāla aktīvi. Ienākumu no ieguldījumu fondu apliecību atsavināšanas (tostarp pārdošanas) uzskata par ienākumu no kapitāla pieauguma, atbilstoši piemērojot arī iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 16:48, 27. Apr. 2022
Pieņemti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem. Grozījumi piemērojami jau gada pārskatiem par 2021. gadu.
Likumdošana 17:05, 14. Apr. 2022
Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Turpinot iepriekšējos rakstos iesākto, šoreiz par otro nodokli, kas saistīts ar darba samaksas aprēķinu, t. i., iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Darba samaksa 06:00, 13. Apr. 2022
Nu jau pirmais prieks par Satversmes tiesas secinājumiem pagājis, jāsāk ieskatīties detaļās – ko īsti nozīmē šis spriedums? Kāda bijusi tiesas galvenā argumentācija? Tas varētu būt svarīgi arī citu, līdzīgu nodokļu tiesību normu apstrīdēšanai. Vai būs iespējams atgūt līdz šim samaksāto nodokli tiem, kas strādājuši ar zaudējumiem?
Nodokļi 07:00, 9. Mar. 2022
2020. gads un Covid-19 pandēmija ieviesa ne mazums pārsteigumu un pārmaiņu ikdienas dzīvē. Darbs no mājām, ceļojumu un izklaides ierobežojumi, uzņēmumu darbības apturēšana Covid-19 ietekmē vairs nav jaunums, taču 2021. gads bija pirmais, kurā tika sagatavotas gada ienākumu deklarācijas pēc Covid-19 pandēmijas sākuma. Atskatoties uz iepriekšējo deklarāciju sagatavošanas sezonu, vēlamies dalīties ar būtiskiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā, gatavojot jauno gada ienākumu deklarāciju Covid-19 laikā.
Līdzautore: Tīna Vecvagare, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu nodaļas konsultante.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 16. Mar. 2022
2021. finanšu gads ir noslēdzies, un pienācis laiks gatavot gada pārskatus, novērtēt finanšu pārskatu rādītājus, kā arī veikt parādnieku izvērtējumu. Vienlaikus pandēmijas ietekmē palielinājies to uzņēmumu skaits, kas nespēj segt savas parādsaistības. Tādēļ šis ir piemērots laiks, lai lasītājiem atgādinātu, ka nodokļu normatīvajos aktos ir paredzētas situācijas, kad parāds nodokļu vajadzībām tiek uzskatīts par izdevumu, kas radies saimnieciskajā darbībā, un tādējādi jāizpilda noteikti kritēriji.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:06, 14. Mar. 2022
No šāgada 1. janvāra spēkā ir jaunais Grāmatvedības likums, tāpēc nav nekāds brīnums, ka mēneša lasītāko rakstu virsotnē ir iekļuvuši vairākas tēmas par izmaiņām grāmatvedībā, kādas ienesis jaunais likums.
Svarīgi 09:53, 11. Mar. 2022
Vai parāda saistību ietveršana debitora gada pārskatā pārtrauc noilgumu? Jaunākajā Senāta spriedumā paustas atziņas, kas rada vairākus jautājumus un pārdomas, piemēram, vai trīs gadu noilguma termiņš komercdarījumos vispār ir iespējams, ja debitors pareizi kārto savu grāmatvedību un atbilstoši likuma prasībām sagatavo gada pārskatus? Izskatām spriedumu!
Saistību tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Vēlos precizēt, kurā pārskata periodā iekļaujami ieņēmumi par saņemto grantu, ja pieteikums grantam ir par 2021. gada oktobri, bet atbalsts ieskaitīts norēķinu kontā 2022. gada janvārī? Dažādās publikācijās ir pausta atšķirīga informācija.
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2022
Būvniecības uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) 2019. gadā pasūtītājam – fiziskai personai – par veiktiem būvniecības darbiem izrakstīja rēķinu apmaksai (ar PVN), kā arī tika parakstīts darbu pieņemšanas-nodošanas akts. Diemžēl, līdz šīm brīdim pasūtītājs samaksu nav veicis, jo pasūtītājs nebija apmierināts ar saņemto darbu. Divus gadus parādniekam tika sūtītas vēstules, veiktas pārrunas. Šī gada janvārī mūsu uzņēmums piekrita, ka darbi netika izpildīti pilnā apmērā. Vai mēs šogad varām izrakstīt kredītrēķinu sakarā ar būvdarbu apjoma samazināšanu, to norādīt PVN deklarācijā un saņemt atpakaļ PVN 21% apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Mar. 2022
Pavisam strauji tuvojas saimnieciskās darbības veicēju gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas laiks. Tāpēc būtiski apskatīt jaunās izmaiņas deklarācijas aizpildīšanas kārtībā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 4. Apr. 2022
Mazkapitāla sabiedrības (pamatkapitāls 100 eiro) 2020. pārskata gada peļņa bija 34 642 eiro. Pēc gada pārskata iesniegšanas 2021. gada jūnijā tika veikta peļņas sadale šādā kārtībā: likumā noteiktās rezerves, lai pamatkapitāls sasniegtu likumā noteikto minimumu, peļņas daļa 80% apmērā sadalīta dividendēs, bet pārējā peļņa atstāta nesadalīta. Vēlētos saprast - kā šo grāmatot? Un kā grāmatot ārkārtas dividendes?
Grāmatvedība 06:00, 24. Mar. 2022
Saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu visām komercsabiedrībām ne vēlāk kā mēnesi pēc gada pārskata apstiprināšanas un ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc pārskata gada beigām (tātad, ja sabiedrības pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, ne vēlāk kā līdz 30. aprīlim) Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāiesniedz dalībnieku (akcionāru) sapulces apstiprināts gada pārskats.
Svarīgi 16:14, 24. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā plānoti grozījumi saistībā ar uzkrājumu veidošanu nedrošiem parādiem – gan lai novērstu šobrīd likumā esošās neprecizitātes, gan lai nedaudz atvieglotu nodokļu radīto slogu uzņēmējiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 16. Feb. 2022
Iepriekšējā rakstā iesākām skatīt jautājumu par darba algu un tika izskaidroti jēdzieni darba samaksa, darba alga, piemaksas, prēmijas un cita veida atlīdzība par darbu. Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šajā rakstā izskatīsim piemēru, kā aprēķina un iegrāmato sociālās iemaksas.
Darba samaksa 07:00, 9. Feb. 2022
Ar 1. janvāri spēkā stājas pagājušā gada nogalē pieņemtie Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma grozījumi, nosakot, ka daļai sabiedrību turpmāk ir pienākums finanšu pārskata pielikumā sniegt detalizētu informāciju par pētniecības un attīstības izmaksām. Izskatām svarīgāko!
Gada pārskats 07:00, 21. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis metodisko materiālu par uzņēmuma grāmatvedības uzskaites datu salīdzināšanu ar VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas datiem par prasījumu un saistību summām bilances datumā.
VID informācija 13:30, 11. Feb. 2022
Pie lasītājiem devies jau 100. “iFinanses” drukātā žurnāla numurs! Marta numurā līdzās šobrīd aktuālajām tēmām atskatāmies arī uz šo gadu laikā paveikto.
Svarīgi 16:46, 25. Feb. 2022
Pagājušā gada nogalē cikla pirmajā rakstā analizējām galvenā uzņēmuma un operacionālo uzņēmumu modeli, iedziļinoties tā darbībā. "KPMG" eksperti arī turpmāk dalīsies ar saviem novērojumiem transfertcenu audita laikā, analizēs konkrētus strīdus un sniegs praktiskus ieteikumus, kas ļaus samazināt transfertcenu risku. Šoreiz apskatīsim galveno uzņēmumu saimnieciskās darbības pamatprincipus un to lomu darījumu ķēdē.
Saimnieciskā darbība 07:00, 23. Feb. 2022
Vai sabiedrībai izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība par ceļu satiksmes negadījuma rezultātā radušiem zaudējumiem ir uzņēmumu ienākuma nodokļa objekts?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 6. Jan. 2022
Satversmes tiesa 2022. gada 7. janvārī pieņēma spriedumu lietā Nr. 2021‑06‑01 "Par likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11. panta 3.1 daļas un 11.1 panta 6.1 daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105. pantam".
Svarīgi 10:30, 10. Jan. 2022
Atskatoties uz 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām, šoreiz izskatīsim divas lietas par personas iekļaušanu riska personu sarakstā. Nepietiek konstatēt vienīgi to, ka personas darbības laikā ir izveidojies nodokļu parāds, jāvērtē arī personas attieksme pret nodokļu samaksas pienākumu, secina Senāts.
Nodokļi 07:00, 7. Jan. 2022
Sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību", kas paredz izmaiņas gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanas kārtībā.
Likumdošana 16:59, 11. Jan. 2022
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
2022. gada 11. janvārī ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”. Grozījumi stājās spēkā 2022. gada 14. janvārī un piemērojami, aizpildot 2021. gada ienākumu deklarāciju, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:00, 24. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Metodiskais materiāls par uzņēmuma grāmatvedības uzskaites datu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas datiem par prasījumu un saistību summām bilances datumā ”.
VID informācija 14:00, 24. Jan. 2022
2021. gadā konstatējām, ka savlaicīgi izdevumos nebija iekļauts 2019. gada iepirkuma rēķins. Iepriekšējie periodi ir noslēgti un bilances nodotas. Vai drīkst rēķinu iekļaut izdevumos 2021. gadā, nelabojot iepriekšējos periodus? Kā rīkoties šajā gadījumā?
Klausies
Gada pārskats
07:00, 20. Dec. 2021
Šā gada 18. oktobrī tika aktualizēts Valsts ieņēmumu dienesta metodiskais materiāls par ienākumu no akciju pirkuma tiesību īstenošanas. Apskatīsim būtiskāko, kas tajā skaidrots, un izskatīsim arī dažus piemērus, kas nerada viennozīmīgu un skaidru izpratni par nodokļu piemērošanu.
Citi 07:00, 6. Dec. 2021
"Kā varu plānot budžetu, ja situācija valstī ir tik neskaidra?" Ja domājat, ka šādu jautājumu man uzdod tikai Covid-19 ierobežojumu laikā, jūs noteikti kļūdāties. Nenoteiktība par nākotni ir pastāvējusi vienmēr, un tā vienmēr ir radījusi izaicinājumus uzņēmumu finanšu direktoriem, plānojot uzņēmuma budžetu.
Finanšu vadība 07:00, 8. Dec. 2021
Saskaņā ar uzņēmuma iekšējiem dokumentiem darbiniekiem tiek piešķirts degvielas patēriņa limits mēnesī. Ja limits tiek pārsniegts, pārsnieguma summa ir jāietur no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Piemēram, darbiniekam noteikts limits mēnesī 100 litri. Oktobrī izņemti 103 litri par 139,50 eiro (154,50 eiro ar pievienotās vērtības nodokli mīnus atlaide 15 eiro). No darbinieka jāietur degvielas izmaksas par trīs litriem. Kā to pareizāk darīt?
Izdevumi 18:59, 12. Dec. 2021
Sākam jaunu rakstu sēriju, kurā "KPMG" eksperti dalīsies ar saviem novērojumiem transfertcenu auditu laikā, analizēs konkrētus strīdus, kā arī sniegs praktiskus ieteikumus, kas ļauj samazināt transfertcenu risku, sadarbojoties saistītajiem uzņēmumiem galvenā uzņēmuma un operacionālo uzņēmumu modelī.
Saimnieciskā darbība 07:00, 20. Dec. 2021
Inventarizācijas rezultātā ir konstatētas kultūras vērtības un mākslas darbi, kuri tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai, bet nav iekļauti komercsabiedrības pamatlīdzekļu uzskaitē. Kā pareizi noformēt dokumentus, lai pieņemtu uzskaitē pamatlīdzekļus? Vai drīkst pieņemt uzskaitē kultūras vērtības un mākslas darbus ar sākotnējo vērtību 0 eiro, vai arī tie ir obligāti jānovērtē? Vai tie ir obligāti jāapdrošina?
Dokumenti 07:00, 4. Jan. 2022
Būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā 2022. gadā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 13. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Individuālais komersants kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Gada ienākumu deklarācijā ir aprēķinājis apliekamo ienākumu no citiem saimnieciskajiem ienākumiem, saskaņā ar proporcijām atņēmis neapliekamos objektus un rezultātā sanāk maksāt lielu iedzīvotāju ienākuma nodokli. Taču katru gadu ir lieli zaudējumi no iepriekšējiem periodiem un lieli izdevumi. Kur paliek šo zaudējumu summas? Vai tās var kaut kādā veidā iekļaut apliekamajā ienākumā, lai to samazinātu?
Gada deklarācija 09:40, 12. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 1. Dec. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stājas grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā.
Likumdošana 15:00, 22. Nov. 2021
Pavisam nesen Valsts ieņēmumu dienests savā mājaslapā publicēja uzziņu, kurā sniedz viedokli par ienākuma nodokļu jomu regulējošo tiesību normu piemērošanu procentu maksājumiem. Analizēsim uzziņā izdarītos secinājumus!
Citi 07:00, 15. Nov. 2021
Lieliem starptautiskiem uzņēmumiem turpmāk būs jāpublicē katrā Eiropas Savienības (ES) valstī maksāto nodokļu apjoms, tādējādi novēršot nodokļu apiešanu, paredz Eiropas Parlamenta (EP) atstiprinātā direktīva.
Likumdošana 15:30, 11. Nov. 2021
Ar 2022. gada 1. janvārī stāsies spēkā vairāki grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli" (Likums). Par svarīgāko informē SIA "Sorainen ZAB" vecākā nodokļu menedžere Kristīne Erele.
Likumdošana 11:30, 29. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā" sakarā ar grozījumiem Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
VID informācija 12:00, 24. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests publicējis divas jaunas uzziņas pievienotās vērtības piemērošanas jautājumos. Vienā tiek analizēts, vai parādu atgūšanas izdevumiem ir kompensācijas raksturs, līdz ar to piemērojams nodokļa atbrīvojums, bet otrā – vai nodokļa atbrīvojums ir piemērojams ortodontijas ierīču piegādēm. Analizējam tās!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Dec. 2021
Kā vienotajā nodokļu kontā grāmatot nodokļu maksājumu par darījuma partneri, kuram ir kavēti nodokļu maksājumi? Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta rīkojumu pakalpojuma saņēmējam uzdots maksājumus par saņemto pakalpojumu pārskaitīt valsts budžeta ieņēmuma kontā.
Grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
23. novembra vadības sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem.
Likumdošana 13:30, 24. Nov. 2021
Kā pareizi veikt grāmatojumus darījumam par zemes iegādi uz nomaksu, kam zemesgrāmatā ierakstīts nodrošinājums – hipotēka? Kā pamatlīdzekli izslēgt no pamatlīdzekļu reģistra?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 29. Okt. 2021
Kā labāk grāmatot izdevumus, kas attiecas uz saņemto grantu apgrozāmo līdzekļu plūsmas atjaunošanai? Vai, piemēram, izmaksas par degvielu ir lietderīgi vispirms grāmatot parastajā uzņēmuma kontā "Degvielas izmaksas" un pēc tam koriģēt, vai arī uzreiz grāmatot kontā 8290?
Grāmatvedība 07:00, 4. Nov. 2021
Beidzamajā laikā daudz šķēpu tiek lauzts par to, ka no šā gada 1. jūlija stājās spēkā grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas noteic minimālo valsts sociālās apdrošināšanas objektu. Sabiedrībā tiek postulēts uzskats, ka tā ir kārtējā nodokļu palielināšana un gan uzņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, gan darbiniekiem tiek radīti zaudējumi. Tāpēc šoreiz vēlos paanalizēt nodokļu funkcijas un definīciju un mēģināt saprast, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir nodoklis vai arī tām piemīt pavisam cita funkcija un jēga.
Citi 07:00, 3. Nov. 2021
Ik pa laikam dzirdamas publiskas sūdzības par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieņemto lēmumu saturu un pamatu. Tiesa, medijos savu viedokli parasti vienmēr ir paudis uzņēmējs, bet iestāde, atsaucoties uz tiesiskā regulējumā noteiktu aizliegumu komentēt pieņemto lēmumu, klusējusi, kas radījis asas diskusijas par publiskā dialoga nepieciešamību un VID pieņemto lēmumu caurskatāmības uzlabošanu. Tagad situācija ir mainīta.
Saimnieciskā darbība 07:00, 13. Okt. 2021
Latvijā par finanšu lietām, īpaši aizdevumiem, nav ierasts runāt, tāpēc vārds “kredītvēsture” nereti tiek uzskatīts gandrīz vai par tabu. Tomēr kredītvēsture ir ikvienam. Tā ir svarīga brīžos, kad iecerēts aizdevums vai kāds lielāks pirkums. Cilvēki ar pozitīvu kredītvēsturi vienmēr saņem izdevīgākus piedāvājumus un, pats galvenais – viņiem pakalpojumu neatsaka. Savukārt, ja kredītvēsture ir slikta, tas var kalpot par iemeslu augstākām procentu likmēm vai pat nespējai tikt pie kredīta vai preces uz nomaksu.
Svarīgi 13:45, 7. Okt. 2021
Vai ir kādi ierobežojumi aizdevumiem starp juridiskām personām, ja darījums notiek starp sabiedrībām, kas nav saistītās personas? Abas sabiedrības ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājas. Kas būtu jāņem vērā, lai neveidotos nodokļu riski?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Nov. 2021
Kādi konti jāpielieto, lai slēgtu kontus un sagatavotu likvidācijas bilanci mikrouzņēmumam, kam nav nekādu parādsaistību un naudas, bet ir tikai materiālu krājumu atlikums, zaudējumi un paša ieguldītā aizdevuma atlikums?
Grāmatvedība 07:00, 21. Sep. 2021
Uzņēmums, kas vēlas beigt savu saimniecisko darbību, bilancē palikuši daži pamatlīdzekļi, ko neizdevās pārdod, un parādi, ko uzņēmums nespēj segt. Kreditori savus parādus ir gatavi norakstīt. Kā uzņēmumam parādu norakstīšana jānoformē un jāiegrāmato? Vai tie uzskatāmi par ieņēmumiem? Vai šādi ieņēmumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 2. Nov. 2021
Jaunais "iFinanses" žurnāla vāks valsts svētku mēnesī atgādina par kopābūšanas prieku. Bet saturiski šomēnes aktuālākās tēmas – energoresursu cenas, dokumentu glabāšana, inventarizācija, skaidras naudas darījumi un citi jautājumi. Ielūkojies!
Svarīgi 15:37, 29. Okt. 2021
Plānots Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumu nepiemērošanu saimnieciskās darbības veicējiem arī 2022. gadā, kā arī atstiprināts priekšlikums noteikt, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāji no 2021. līdz 2022. gadam var nepiemērot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu, kas nosaka apliekamo ienākumu palielināt par palielinātiem procentu maksājumiem, to paredz šā gada 28. oktobrī valdības grupā uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam izskatītie priekšlikumi.
Svarīgi 15:30, 28. Okt. 2021
Kā pareizi veikt uzņēmuma, kas nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu, krājumu 63 000 eiro apmērā pārvērtēšanu un kādas ir nodokļu sekas, ja prece tiek pārvērtēta uz zemāku vērtību, ja krājumus izlemj norakstīt vai ja krājumus izdodas pārdot par zemāku summu?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 14. Sep. 2021
Vai ir iespēja sākt sadalīt peļņu, kas gūta no 2018. gada, piemērojot uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi par saņemtajām subsīdijām, ja līdz 2017. gada 31. decembrim zemnieku saimniecībai ir palikusi liela nesadalītā peļņa?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 9. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta""
VID informācija 15:47, 7. Sep. 2021
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Jūlija sākumā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Grozījumiem līdz to galīgai pieņemšanai vēl tāls ceļš ejams, un likuma pieņemšanas gaitā tas var piedzīvot arī diezgan būtiskas izmaiņas salīdzinājumā ar sākotnējo versiju, – taču apskatīsim svarīgāko, kas šobrīd likumprojektā ietverts.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Sep. 2021
Vai mazā uzņēmumā jābūt grāmatvedības politikai?
Grāmatvedība 07:00, 30. Sep. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā ir izstrādāti grozījumi – tie šī gada 12. augustā izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Atsevišķi precizējumi piemērojami, jau sagatavojot gada pārskatu par 2021. gadu.
Likumdošana 16:19, 15. Aug. 2021
Liela daļa grāmatvežu noteikti ir saskārusies ar situāciju, kad partnera grāmatvedis palūdz izrakstītajā rēķinā nomainīt tā datumu. Un iemesls tam nebūt nav kļūda, bet gan vēlme “iegrāmatot vienkāršāk” izmaksas, kas attiecas uz nākamajiem periodiem.
Izdevumi 07:00, 9. Aug. 2021
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2020
Kurā cesijas darījuma (parāda summa 15 000 eiro), kas noslēgts starp divām sabiedrībām, posmā un kurai pusei rodas pienākums maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli? Kā šis darījums būtu jāparāda cesionāra grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 20. Aug. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu "Pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes preču aprites normatīvo aktu prasību piemērošana darījumos ar degvielu, izmantojot degvielas kartes" ar mērķi nodrošināt vienotu izpratni par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumos ar degvielas kartēm.
VID informācija 08:51, 17. Aug. 2021
1. augustā spēkā stājās vairāki grozījumi Darba likumā, nosakot kārtību, kādā sedzami attālinātā darba izdevumi, precizējot minimālās algas un ieturējumu piemērošanas kārtību nozarēs, kurās noslēgta ģenerālvienošanās, kā arī citos jautājumos.
Darba samaksa 08:44, 23. Aug. 2021
Pieņemti jauni Ministru kabineta noteikumi Nr. 590 "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta", kuru mērķis ir pilnveidot līdz šim spēkā esošo regulējumu attiecībā uz grāmatvedības kārtošanu, kā arī saskaņot normas ar jauno Grāmatvedības likumu.
Likumdošana 13:52, 2. Sep. 2021
Latvijas uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājās automašīnu ("Mercedes Benz", 2021. gads) operatīvajā līzingā. Tika veikts pirmais maksājums – 18 677,68 eiro, ieskaitot PVN, savukārt komisijas maksa par līzinga noformēšanu 400 eiro un PVN. Līzinga nosacījumi – nomas periods 36 mēneši. Ikmēneša nomas maksājums ir 1347,66 eiro, ieskaitot PVN, un tajā iekļauti obligātās civiltiesiskā apdrošināšana, KASKO, automašīnas transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis, diennakts palīdzība ceļā, rēķinu administrēšana un drošības sistēmas abonēšana. Kā šo darījumu uzrādīt grāmatvedībā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Ēdināšanas uzņēmumiem par sagatavoto ēdienu piegādēm klientiem, izmantojot mobilās lietotnes un kurjera pakalpojumu" ar mērķi veicināt ēdināšanas uzņēmumu izpratni par pievienotās vērtības nodokļa un grāmatvedības normatīvo aktu piemērošanu to veikto ēdienu piegādēm klientiem, kas piegādāti, izmantojot tādu saskarnes pakalpojumu starpniecību kā mobilās lietotnes un/vai kurjera sniegtos pakalpojumus.
VID informācija 13:00, 1. Sep. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Sabiedrībā "A", kas ir meitas uzņēmums sabiedrībai "M", ir sācies reorganizācijas process (sašķelšana), nododot visu mantu iegūstošajām sabiedrībām, – "B" (arī meitas uzņēmums sabiedrībai "M") un "C" (jaunizveidota sabiedrība) – un beidz pastāvēt bez likvidācijas procesa, kā arī apvienojas sabiedrība "A" un "B". Kā šāda apvienošana jāuzrāda mātes sabiedrības bilancē? Vai var rasties papildu maksājami nodokļi?
Gada pārskats 07:00, 19. Jūl. 2021
Atbildot uz nodokļu maksātāju jautājumiem, Valsts ieņēmumu dienests nesen ir publicējis divas uzziņas par to, vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību ir pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas par sabiedrības ar ierobežotu atbildību valdes locekļa domājamo ienākumu.
Citi 07:00, 21. Jūl. 2021
Iepriekšējos šīs sērijas rakstos uzzinājām, ka dažādiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem – saimnieciskās darbības veicējiem – var atšķirties gada pārskata struktūra un pat bilances forma, kā arī citas lietas. Bet kā ir ar vadības ziņojumu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Aug. 2021
2020. gadā Eiropas Komisija ir ierosinājusi pārkāpuma procedūru, jo spēkā esošais normatīvais regulējums par transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa piemērošanas prasībām bija pretējs un neatbilda Eiropas Savienības tiesībām. Šogad šis pārkāpums ir novērsts, veicot atbilstošus grozījumus likumā. Bet kā rīkoties, lai atgūtu prettiesiski pieprasīto nodokli?
Darba tiesības 08:26, 19. Jūl. 2021
Lūdzam skaidrot uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 1.1.rindas tabulas rindā “Finanšu grāmatvedībā aprēķinātie zaudējumi, kas samazina nesadalīto peļņu” pareizu aizpildīšanu uz piemēru pamata!
Grāmatvedība 10:00, 9. Dec. 2019
Mūsu uzņēmums saņēma grantu par apgrozāmo līdzekļu plūsmas kritumu 2021. gada martā par 2020. gada novembra mēnesi. Valsts ieņēmumu dienests skaidro, ka tas tiek parādīts 2020. gada peļņas vai zaudējumu aprēķina postenī "Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi", bet metodiskajos materiālos nav paskaidrots, kā tiek grāmatoti izdevumi no šīs summas, jo apmaksāti tiek rēķini par 2021. gadu. Vai ir nepieciešami atsevišķi grāmatojumi un kādi tie varētu būt?
Grāmatvedība 07:00, 1. Jūn. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, darbojas vispārējā nodokļu režīmā. Ir viens kreditors – uzņēmuma vienīgais īpašnieks. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai īpašnieks var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas neradīs PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa subjektu? Vai arī šajā gadījumā jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Saimnieciskā darbība 07:00, 1. Jūl. 2021
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Nodokļi 07:00, 11. Jūn. 2021
Lai arī transfertcenu analīzē peļņas sadalīšanas metode netiek izmantota bieži, tomēr noteiktās situācijās tā var būt vienīgā praktiskā iespēja noteikt cenas saistīto pušu darījumos. Kādos gadījumos piemērot peļņas sadalīšanas metodi un kā to darīt?
Saistītās personas 07:00, 19. Mai. 2021
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Saimnieciskā darbība 09:26, 21. Mai. 2021
Ir sācies gada pārskatu revīzijas laiks, un revidentiem šajā periodā ir darba pilnas rokas. Bet, vai esat aizdomājušies, kā ir attīstījusies revidenta profesija pēdējos gados? Kādi ir revidentu izaicinājumi šodien, pārbaudot pandēmijas laika gada pārskatus un sniedzot savus vērtējumus tiem, un kādas kompetences būs nepieciešamas nākotnē?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Mai. 2021
Jau vairāk nekā gadu mūs ietekmē Covid-19 ierobežojumi, kas skar visus – gan iedzīvotājus, gan biznesus. Latvijas valdība, lai palīdzētu uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un arī iedzīvotājiem, ir ieviesusi vairākus atbalsta instrumentus Covid-19 krīzes seku pārvarēšanai. Valsts atbalsta instrumenti darbojas līdz 2021. gada 31. maijam, bet pieteikties tiem varēs līdz 15. jūnijam. Apskatīsim populārākos valsts atbalsta veidus un noskaidrosim, kā tos pareizi atspoguļot grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Mai. 2021
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitāls ir 2988 eiro, likvidācijas bilancē veidojas pašu kapitāls 150 000 eiro apmērā. Ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā likvidācijas kvota 147 012 eiro apmērā un UIN 36 753 eiro apmērā tiek norādīts UIN deklarācijas rindā 6.7. Iedzīvotāju ienākuma nodoklis netiek piemērots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 13. Mai. 2021
Firma pārdod kravas automobili, kura atlikusī vērtība ir 100 eiro. Automašīna ir tehniskā kārtībā un nav bijusi pārvērtēta. Vai automašīnu drīkst pārdot par atlikušās vērtības summu? Vai tikai par tirgus cenu? Kā šis darījums ietekmētu uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) – vai neveidosies nosacītās dividendes, pārdodot par cenu, kas ir zemāka par tirgus cenu (vērtību)?
Pamatlīdzekļi 07:00, 10. Mai. 2021
Ņemot vērā, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) konsultantu atbildes šajā jautājumā atšķiras, lūdzu sniegt eksperta skaidrojumu tam, kā Covid-19 krīzes skartā uzņēmuma saņemtais valsts atbalsts (grants) jāuzrāda konkrētajos iesniegumos, nevis atspoguļojams grāmatvedībā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2021
Vai uzņēmuma ienākumiem no Nodarbinātības valsts aģentūras saņemtajām dotācijām un Lauku atbalsta dienesta atbalsta summām vai apdrošināšanas prēmijām, kas tiek uzrādītas peļņas vai zaudējumu aprēķina postenī “Pārējie ieņēmumi”, arī jāpiemēro mikrouzņēmuma nodoklis.
Mikronodoklis 07:00, 30. Mar. 2021
“LMT” piedāvā pakalpojuma līgumu mobilā telefona nomai/iegādei, savukārt SIA “LMT Retail & Logistics” izraksta pavadzīmi un piemēro pievienotās vērtības nodokli (PVN) reversā kārtībā. Vai pavadzīme ir jāuzrāda grāmatvedībā un jādeklarē PVN reverss attiecīgajā mēnesī? Vai iekārtu uzskaitīt kā pamatlīdzekli (grāmatvedības politika to paredz) un rēķināt nolietojumu?
Grāmatvedība 07:00, 12. Apr. 2021
Lūdzu, paskaidrojiet, vai uzņēmumu ienākuma nodokļa 2020. gada deklarācijā ir jāveic korekcija par norakstītiem krājumiem, kuri nav realizēti Covid-19 sankciju dēļ un pārsniedz dabīgo zudumu normu?
Grāmatvedība 07:00, 6. Apr. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kā veidojas pašnodarbinātās personas obligāto iemaksu objekts.
VID informācija 15:32, 30. Apr. 2021
Ko un cik sīki atšifrēt finanšu pārskatā? Vai grāmatvedības dati ir uzskatāmi par komercnoslēpumu? Ja ir – tad kuri?
Grāmatvedība 07:00, 5. Mai. 2021
Kā vienu no biežākajiem iemesliem, kāpēc vairums latviešu neuzsāk savu uzņēmējdarbību, parasti min naudas trūkumu. Tomēr šī problēma nepazūd arī tad, kad komersants savu ieceri sāk īstenot un uzņēmējdarbība jau norit pilnā sparā. Pat balstoties uz lielisku biznesa plānu, uzņēmējdarbībā nereti rodas šķēršļi vai tieši pretēji – neKā vienu no biežākajiem iemesliem, kāpēc vairums latviešu neuzsāk savu uzņēmējdarbību, parasti min naudas trūkumu. Tomēr šī problēma nepazūd arī tad, kad komersants savu ieceri sāk īstenot un uzņēmējdarbība jau norit pilnā sparā. Pat balstoties uz lielisku biznesa plānu, uzņēmējdarbībā nereti rodas šķēršļi vai tieši pretēji – negaidītas iespējas. Šādos brīžos uzņēmējam jāizšķiras par tālāko rīcību, un bieži tas nozīmē piesaistīt ārēju naudu jeb aizņemties
Svarīgi 06:39, 5. Mai. 2021
2018. gadā veiktā nodokļu reforma ieviesa jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas modeli – ja uzņēmums neaprēķina dividendes, tam nav jāmaksā arī nodoklis. Tomēr, kā jau ar nodokļiem tas gadās, – ir nianses. Proti, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir maksājams vēl vairākos gadījumos, un viens no tiem ir procentu maksājumi, ja tie neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Šai niansei var būt tālejošas sekas!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas”.
VID informācija 15:25, 23. Apr. 2021
Preču piegādātājs regulāri izraksta nekorektus rēķinus vai atsūta nepareizu preci. Lai apmaksu izlīdzinātu, preču piegādātājs atsūta kredītrēķinu par summas starpību. Kā pareizi grāmatvedībā kontēt šo starpību?
Grāmatvedība 07:00, 3. Mai. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Kā šo grantu, ko saņem uzņēmumi, norādīt 2020. gada pārskatā un peļņas vai zaudējumu aprēķinā? Kā saņemtais grants vēlāk ietekmēs uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) un UIN deklarāciju?
Grāmatvedība 07:00, 24. Mar. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats 07:00, 22. Mar. 2021
Lai mērītu risku nozīmīgumu un to ietekmi uz uzņēmējdarbību, katru gadu tiek veiktas aptaujas starp uzņēmējiem un apkopoti industriju dati. Kā liecina Allianz “Risk Barometer 2020”, kiberdrošības risks ir ierindojies pirmajā vietā.Ne tikai Eiropas, bet arī Latvijas kontekstā, balstoties uz neseniem gadījumiem, varam runāt par kiberuzbrukumiem kā biežāku parādību.
Svarīgi 00:07, 22. Mar. 2021
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā izdarītie grozījumi ievieš dažas korekcijas iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijas aizpildīšanā par 2020. un 2021. gadu, kā arī gada ienākumu deklarācijā aprēķinātā nodokļa samaksas termiņos.
Gada deklarācija 07:34, 5. Apr. 2021
Saeima 18. martā galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz ieviest virkni atvieglojumu, lai palīdzētu uzņēmējiem pārvarēt Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, informē Saeimas Preses dienests.
Svarīgi 08:42, 19. Mar. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz 2020. un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai atcelt izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, atteikties no prasības kapitālsabiedrības valdes locekļiem veikt IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas samaksu no minimālās algas, ja kapitālsabiedrībai nav bijis neviena darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā, kā arī pagarināt deklarācijas iesniegšanas termiņu IIN maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 14:18, 5. Mar. 2021
Kā transfertcenu dokumentācijā pamatot saistīto pušu darījumu cenas un sadalīt peļņu vai zaudējumus starp saistītajiem uzņēmumiem. Covid-19 pandēmija ir ieviesusi korekcijas arī šajā jomā.
Finanšu vadība 07:00, 24. Feb. 2021
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Komerctiesības 07:00, 11. Sep. 2019
Covid-19 izraisītā ekonomikas lejupslīde, kā arī 2021. gadā plānotās vērienīgās nodokļu izmaiņas daudziem uzņēmējiem, jo īpaši mazā biznesa pārstāvjiem, liek pārskatīt turpmākos plānus un izšķirties par uzņēmuma likvidāciju. Kā pareizi noteikt likvidācijas kvotai piemērojamo uzņēmumu ienākuma nodokli un kuros gadījumos uzņēmuma īpašniekam – fiziskai personai – no saņemtās likvidācijas kvotas ir papildus jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Analizējam lasītāja jautājumu!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Feb. 2021
Esam sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kas atbilst Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5. panta 2. daļā minētajiem mikrosabiedrības kritērijiem. Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 755 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” 165. punktam uz 2018. gada 31. decembri neaprēķinām uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatos ir šo uzkrājumu summas atlikums. Darbinieki regulāri dodas atvaļinājumos. 2020. gadā uzkrājuma summa neizmantotajiem atvaļinājumiem ir 3960,50 eiro, savukārt bilances aktīvu summa provizoriski 114 795 eiro, bet gada rezultāts ir peļņa 3308 eiro apmērā. Kā iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2020. gadu šo uzkrājumu summu par neizmantotajiem atvaļinājumiem?
Vēlos šīs saistības norakstīt. Vai to var darīt pirms 2020. gada pārskata sastādīšanas?
Grāmatvedība 07:00, 8. Feb. 2021
Sakarā ar Covid-19 krīzi uzņēmums saņem naudu apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai. Kā iegrāmatot šos ieņēmumus? Vai šī summa jāuzrāda pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā un uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Grāmatvedība 07:00, 11. Feb. 2021
Ministru kabinets ir pieņēmis likumprojektu par grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", paredzot, ka iedzīvotājiem, kas ārkārtējās situācijas laikā saņem pabalstu, pabalsta periodi tiks pielīdzināti apdrošināšanas stāžam, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 10:01, 19. Feb. 2021
Kas ir kapitāla pieaugums? Par kādiem darījumiem jāmaksā ienākuma nodoklis? Kā aprēķināt summu, kurai nodoklis piemērojams? Kurā brīdī maksājams nodoklis un kad jāsniedz deklarācija? Šie ir jautājumi, ar kuriem saskaras ikviena fiziskā persona, veicot kādu darījumu ar saviem īpašumiem. Šajā publikācijā – par visu pēc kārtas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 17. Feb. 2021
Ar rītausmas fotogrāfiju uz vāka pie lasītājiem ir devies žurnāla “iFinanses” jaunākais numurs. Kā jau ierasts, žurnālā lasāmi aktuāli un interesanti raksti par grāmatvedību, nodokļiem, darbiniekiem un tiesu praksi. Piedāvājam iespēju “caur atslēgas caurumu” ielūkoties jaunākā numura interesantāko rakstu tēmās.
Svarīgi 16:50, 1. Mar. 2021
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Likumdošana 14:20, 2. Mar. 2021
2020. gada vasarā tika veikti grozījumi normatīvajos aktos, precizējot gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanas kārtību saimnieciskās darbības veicējiem. Papildinātā deklarācijas veidlapa izmantojama, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2020. gadu un turpmākajiem gadiem.
Gada deklarācija 10:20, 26. Feb. 2021
Sabiedrība 2018.gadā strādā ar peļņu. 2017.gada 31.decembrī sabiedrības bilancē ir norādīta nesadalīta peļņa, bet tai ir nesegtie zaudējumi par iepriekšējiem gadiem, tāpēc 2019.gadā ik mēnesi tiek aizpildīta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 1.2.rinda un atspoguļots nesadalītās peļņas atlikums uz 2017.gada 31.decembri – 102 530 eiro. 2019.gada jūnijā vadība pieņēma lēmumu daļu no nesadalītās peļņas – 50 000 eiro – sadalīt dividendēs. Vai tas ir iespējams? Kurās UIN deklarācijas ailēs to atspoguļot? Kādas nodokļu sekas var rasties? Cik ilgi nepieciešams aizpildīt UIN deklarācijas 1.2.rindu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 16. Jūl. 2019
Uzņēmums samaksājis avansu par precēm, bet preces nesaņēma un atgūt samaksāto avansu nav iespējams. Ja šo summu noraksta zaudējumos, vai tā ir jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā kā nedrošie debitoru parādi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 11. Jan. 2021
Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 2020. gada 4. septembrī pasludinājis spriedumu lietā SKA-383/2020 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu ienākumam, kas gūts no nekustamā īpašuma ieguldīšanas kapitālsabiedrības pamatkapitālā. Izskatīsim svarīgākās atziņas!
Nodokļi 07:00, 29. Jan. 2021