Gatavojot 2024.gada pārskatu, visiem lielajiem uzņēmumiem, kā arī tiem uzņēmumiem, kuru vērtspapīrus atļauts tirgot regulētos tirgos Eiropas Savienībā, jāsniedz informācija par būtiskiem nemateriālajiem resursiem. Kas ir šie būtiskie nemateriālie resursi?
Gada pārskats 06:00, 2. Dec. 2024
Uzņēmums ir uzsācis sistēmas izveidi, kas ļaus klientiem veikt pasūtījumus un to apmaksu. Sākotnēji sistēmas programmēšanas pakalpojumi tika grāmatoti nemateriālā aktīva izveides kontā. Sistēma jau ir nonākusi līdz posmam, kurā klienti var sākt veikt pasūtījumus, tomēr paralēli turpinās tās uzlabošanas darbi. Vai sistēmas izveides izmaksas būtu jāpārgrāmato uz pamatlīdzekļa kontu? Kā palielināt nemateriālā aktīva vērtību, ja regulāri tiek veikti tā uzlabojumi?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Darba devējs var izmaksāt darbiniekam kompensāciju par darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa nolietošanos 0,04 eiro par katru nobraukto kilometru, bet ne vairāk kā 57 eiro mēnesī, šai kompensācijai nepiemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Uz kāda līguma pamata ir domāta šī transportlīdzekļa izmantošana? Uz patapinājuma līguma? Uz cita veida līguma? Vai arī pietiek tikai darba līgumā ierakstīt, ka darba vajadzībām lieto personisko automašīnu?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 15. Aug. 2024
Kultūras ministrija (KM), sagatavojot informatīvo ziņojumu, secinājusi, ka pievienotās vērtības nodokļa samazinātā likme grāmatniecības un mediju nozarei sniegusi iespēju pārvarēt inflāciju un palielināt grāmatu un periodikas izdevumu pieejamību lasītājiem, informē KM.
Svarīgi 12:06, 14. Aug. 2024
Uzņēmuma darbiniekam darba vajadzībām ir nepieciešams telefons – ne tikai sarunām, bet arī audio/video ierakstu veikšanai. Tas nozīmē, ka telefons tiek nolietots vairāk nekā tad, ja tiktu lietots tikai privātiem mērķiem. Vai darba devējs par to drīkst maksāt kompensāciju, piemēram, amortizācijas vērtībā, kā ar nodokļiem neapliekamu kompensāciju? Kā vislabāk organizēt telefona lietošanu darba vajadzībām? Lietojot vienu telefonu, vai nu darba telefonā ir privātie dati, vai arī privātā telefonā darba dati. Protams, vienmēr ir variants lietot divus telefonus, kas nav visai ērti.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 7. Mai. 2024
Šobrīd Starptautisko grāmatvedības standartu padome strādā pie jauna digitālā finanšu pārskatu standarta IFRS 18 izveides, lai to varētu prezentēt jau šī gada pirmajā pusgadā un praksē sākt lietot no 2027.gada. Apskatām, kādas izmaiņas gaidāmas tuvākajā nākotnē!
Gada pārskats 09:00, 15. Feb. 2024
Pārskata gada beigās uzņēmuma vadība izvērtē pamatlīdzekļus. Ja tiek konstatēts, ka kāds no tiem vairs nekalpo, kā plānots, piemēram, pamatlīdzeklis ir nolietojies un nepieciešams iegādāties jaunu, kas spētu nodrošināt nepieciešamo ražošanas potenciālu, pamatlīdzeklis var būt cietis plūdos vai nozagts, tad nepieciešams to izslēgt no pamatlīdzekļu saraksta. Kā izslēgt pamatlīdzekli no grāmatvedības reģistriem, kad to drīkst darīt, un kā to darīt atbilstoši finanšu uzskaites principiem?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 4. Dec. 2023
Vai uzņēmums drīkst darbiniekam kompensēt elektrības izmaksas, kas saistītas ar elektroauto izmantošanu, pēc līdzīga principa kā kompensējot degvielas izmaksas?
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Lietuvas valdība ir apstiprinājusi vairākus grozījumus nodokļu regulējumos, kas stāsies spēkā ar 2024.gadu, kas būtiski reformēs šobrīd spēkā esošo nodokļu sistēmu.
Svarīgi 10:00, 31. Mai. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
Tiek plānots zemnieku saimniecību (ZS) reorganizēt par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kādas darbības paredz šis process? Vai ir jāsagatavo slēguma bilance un peļņas vai zaudējuma aprēķins Valsts ieņēmuma dienestam? Vai uz bilances sagatavošanas datumu arī jāveic pamatlīdzekļu amortizācija? Vai ZS darbinieki un saistības pret tiem tiek nodotas SIA, un vai esošie darbinieki jāatbrīvo un jāpieņem darbā no jauna?
Saimnieciskā darbība 08:00, 25. Nov. 2022
Šobrīd projekta izstrādē ir direktīva, ar ko paredzēts ieviest nosacītos procentus, par ko iespējams samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu. Kas ir nosacītie procenti? Kas un kādos gadījumos tos varēs piemērot? Par visu pēc kārtas!
Finanšu vadība 06:00, 16. Sep. 2022
1. augustā spēkā stājās vairāki grozījumi Darba likumā, nosakot kārtību, kādā sedzami attālinātā darba izdevumi, precizējot minimālās algas un ieturējumu piemērošanas kārtību nozarēs, kurās noslēgta ģenerālvienošanās, kā arī citos jautājumos.
Darba samaksa 08:44, 23. Aug. 2021
Uzņēmumi arvien plašāk izmanto auto līzingu un auto kredītu, kas ļauj iegādāties dažādus transportlīdzekļus bez pilnīgas, tūlītējas pirkuma apmaksas. Šie pakalpojumi pieejami gan jauniem, gan lietotiem automobiļiem. Turklāt juridiskajām personām tiek piedāvāta vēl plašāka auto izvēle, jo dažādi aizdevumi veidi attiecas arī uz speciālo auto tehniku, piemēram, celtņiem, buldozeriem, ekskavatoriem.
Svarīgi 08:11, 7. Jūl. 2021
Vai palielinātais nolietojums, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību pārvērtējot nekustamo īpašumu, turpmāk samazinās peļņu – dibinātāji saņems mazāk dividendes? Vai kaut ko noraksta arī no pārvērtēšanas rezerves uz ienākumiem? Vai tas nozīmē, ka būs lielāka dividendēs sadalāmā peļņa? Vai arī viss, kas saistīts ar pārvērtēšanu, neietekmē dividenžu izmaksu?
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2021
Lai gan vasara esot atvaļinājumu laiks, šī gada jūlijā un augustā Eiropas Savienības Tiesa ražīgi strādājusi. Izskatīsim svarīgākās pievienotās vērtības nodokļa lietas šajā laika periodā!
Nodokļi 07:00, 6. Nov. 2020
Vēlos uzdot jautājumu par Eiropas Savienības fondu piešķirto finansējumu – vaučeru, ko administrē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Tiek veikts pētījums par uzņēmuma ražoto produktu, veikta padziļināta izpēte. Šo pakalpojumu sniedz Latvijas Universitāte (LU), kas faktiski izmanto piešķirto vaučeru un saņem naudu no LIAA, bet atbalsta saņēmējs un pieprasītājs ir uzņēmums, kam LU iesniedz rēķinu par veikto pakalpojumu kopā ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Uzņēmums pārskaita tikai PVN, bet rēķina summas bez PVN apmaksu veic LIAA pa tiešo LU. Uzņēmums ES atbalsta maksājumu faktiski nesaņem, nauda kontā neienāk. Kādi grāmatojumi jāveic uzņēmumā? Vai pētījums uzskatāms kā uzņēmuma īpašums nemateriālā ieguldījuma veidā, jo tas ar aktu nodots uzņēmuma rīcībā?
Grāmatvedība 07:00, 24. Sep. 2020
Divus gadus pēc kārtas uzņēmumam bilancē ir zaudējumi. Rezultātu ietekmē liela pamatlīdzekļa nolietojuma summa. Vai uzņēmumam ir tiesības 2020. gadā nerēķināt nolietojumu, lai uzlabotu finanšu rādītājus, un palielināt amortizācijas termiņu no nākamā gada? Vai ir kādi citi varianti? Kā to pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē?
Pamatlīdzekļi 07:00, 27. Jūl. 2020
Covid-19 ārkārtējā situācija tieši vai netieši ietekmēja visus uzņēmumus, izraisot pieprasījuma samazinājumu pēc uzņēmumu pakalpojumiem, ražošanas objektu un ofisu slēgšanu un darba spēka dīkstāvi, izejvielu piegādes kavējumus vai pārtraukumus, kreditoru parādu apmaksas kavējumus, ienākumu un naudas plūsmas nestabilitāti un finanšu nenoteiktību. Tieši šajā periodā uzņēmuma finanšu stāvokļa analīzei ir vitāla nozīme. Vai un cik ilgi uzņēmums būs spējīgs izdzīvot ar esošajiem resursiem un pašreizējiem darbības apjomiem?
Finanšu vadība 07:31, 10. Jūl. 2020
Izmantojot personīgo datoru darba vajadzībām, piemēram, strādājot no mājām, noder zināt, vai un kādā mērā darba devējs drīkst ietekmēt datora lietošanu. Piemēram, vai darba devējs var noteikt, kādas programmas nepieciešams lejupielādēt datorā, kādām aizsardzības sistēmām jābūt utt. Kā pasargāt uzņēmumu, un kurš ir atbildīgs, lai dati būtu drošībā?
Tiesības 07:00, 24. Jūl. 2020
Ar budžeta izstrādi un apstiprināšanu budžetēšanas process nebeidzas. Lai arī cik skrupulozi un detalizēti būtu izstrādāts budžets, bez tā pienācīgas kontroles un analīzes uzņēmums nevar sasniegt izvirzītos mērķus. Gada sākumā jāsāk kontrolēt, vai viss notiek pēc uzņēmuma plāna un kādi notikumi varētu ietekmēt budžeta plāna sasniegšanu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Jan. 2020
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Uzņēmuma attīstīšanai nepieciešami finanšu līdzekļi. Vai labāk ieguldīt uzņēmuma uzkrāto kapitālu, savus personīgos līdzekļus, vai tomēr aizņemties, bet peļņu sadalīt dividendēs? Lai atrastu vēlamo balansu, kā arī izprastu kapitāla struktūru izmainošā lēmuma ietekmi uz pašu kapitāla atdevi, ir vērts aplūkot finanšu sviras efektu.
Finanšu vadība 07:00, 11. Okt. 2019
Ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) palīdzību tika iegādāta ražošanas iekārta, kuras vērtība ir 100 000 eiro, no tiem 40 000 eiro ir LAD atbalsta summa, bet 60 000 eiro – pašu finansējums. Iekārtas lietderīgās lietošanas laiks ir 10 gadi. Kā veikt nākamo periodu uzskaiti? Vai 40 000 eiro jāsadala uz 10 vai pieciem gadiem, un tad jānoraksta nākamo periodu ieņēmumos?
Grāmatvedība 07:00, 17. Sep. 2019
Uzņēmuma maksātspēja ir uzņēmuma finanšu stabilitātes rādītājs, tāpēc tai jāseko līdzi pašiem un tā, visticamāk, interesēs sadarbības partnerus. Šajā publikācijā aplūkosim maksātspējas rādītājus un kontekstu, kādā tie būtu jāskata. Ielūkosimies to pielietojumā un apskatīsim, kāpēc tieši šobrīd ir svarīgi pievērst tiem pastiprinātu uzmanību.
Finanšu vadība 07:00, 14. Jūn. 2019
Mēs esam budžeta iestāde. Skolas direktoram darba vajadzībām tiek iegādāts mobilā telefona aparāts. Iepriekš tika norunāts, ka iestāde sedz izdevumus 200 EUR (bez PVN) apmērā šī aparāta iegādei. Darbinieks izvēlas dārgāku modeli (par 300 EUR). Tika saņemta preču pavadzīme par kopējo summu 300 EUR, pievienotās vērtības nodoklis (PVN) piemērots reversā kārtībā. Uz darbinieka iesnieguma pamata mums no darbinieka algas būs jāietur 100 EUR par mobilo telefonu? Vai arī PVN par šo summu? Kādi būtu veicamie grāmatojumi?
Grāmatvedība 06:04, 30. Apr. 2018
It kā sākotnēji izklausās loģiski – ierobežotā pārbaude ir šķietami vienkāršāka, ātrāk veicama nekā gada pārskata revīzija, līdz ar to droši vien arī lētāka. Vai tā tas tiešām ir? Kas abām šīm pārbaudēm kopīgs, bet kas – atšķirīgs?
Gada pārskats 07:00, 9. Apr. 2018
Aplūkojot darbības, kas reorganizācijas gadījumā uzņēmumā jāveic saistībā ar darbiniekiem, jāņem vērā kārtība, kādā jāveic norēķini ar darbiniekiem, jākompensē neizmantotais atvaļinājums un zaudējumi, kā arī jānosaka konkurences ierobežojums.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Dec. 2017
Turpinām aplūkot jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), kas stāsies spēkā 2018.gadā. Šajā publikācijā – par gada pēdējā mēneša uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju un darījumiem, kas radīs nodokļa saistības gada beigās. Starp tiem ir daudzas jau zināmas pozīcijas, kas arī atbilstoši pašlaik spēkā esošajām normām rada apliekamā ienākuma korekcijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 23. Okt. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Rihards Pastars, Vērtēšanas birojs "Eksperts" vadītājs, turpinot sava tēva 21 gadu ilgo darba vēsturi, ir apvienojis vienotā komandā visa veida īpašumu vērtētājus un nozares ekspertus. Mūsu prioritāte ir vērtēšanas darba kvalitāte un profesionālu vērtēšanas pakalpojumu sniegšana. Katrs vērtētāja un eksperta slēdzienu ir juridisks instruments, kurš kā salīdzinājumā ir dzelzsbetona arguments objektīva rezultāta un darba uzdevuma sasniegšanai.
Svarīgi 09:53, 5. Jūn. 2017
Uzņēmums, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas datorus par pilnu summu 2680,99 EUR. Darbinieks vēlas šo datoru izpirkt 3 gadu laikā un ir piekritis, ka katru mēnesi no algas tiek ieturēta konkrēta summa, t.i., 24 EUR. Dators tiks lietots gan uzņēmuma, gan privātajām vajadzībām. Kā šo darījumu noformēt grāmatvedībā? Vai dators grāmatvedībā jāiekļauj pamatlīdzekļos (PL) un tam jārēķina amortizācija? Vai darbiniekam jānoformē parāds pret uzņēmumu? Vai atbilstoši likumdošanas normām no algas drīkst veikt ieturējumus?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 23. Mar. 2017
Sagatavojot finanšu pārskatus par 2016.gadu, gan grāmatvežiem, gan arī revidentiem rodas samērā daudz neskaidrību un jautājumu. Daļu neskaidrību likumdevējs ir mēģinājis novērst, izdodot grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi). Grozījumi piemērojami ar atpakaļejošu datumu – sagatavojot gada pārskatu par 2016.gadu!
Gada pārskats 08:00, 27. Feb. 2017
Ražošanas uzņēmums vēlas pārvērtēt atsevišķus pamatlīdzekļus (PL) - iekārtas, jo nav noteikts korekts to lietderīgās lietošanas laiks un atlikusī vērtība ir ļoti maza vai pat nulle. PL tiek izmantoti uzņēmuma saimnieciskajā darbībā. Kādos gadījumos var veikt PL pārvērtēšanu, palielinot to vērtību? Vai var pārvērtēt atsevišķus PL un PL nolietojumu? Kā grāmatot PL pārvērtēšanu? Vai tas ietekmē apliekamo ienākumu?
Pamatlīdzekļi 08:00, 28. Dec. 2016
Kā saskaņā ar jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" jāgrāmato izmaksas un produkcijas ieguve un kā jāveic gada slēguma uzskaite augkopībā un lopkopībā?
Grāmatvedība 08:00, 11. Nov. 2016
Kā grāmatot mežaudzes ir vispareizāk? Vai tās jāgrāmato kā pamatlīdzekļi? Ja jā, vai katrai mežaudzei ir jāatver sava pamatlīdzekļu kartiņa? Šādi dažādi jautājumi par mežaudzēm joprojām nav skaidri daudziem grāmatvežiem, jo nav līdz galam saprotams, kā ar tām rīkoties. Noskaidrosim!
Grāmatvedība 08:00, 5. Okt. 2016
Pamatlīdzekļa (PL) – ēkas - atlikusī vērtība pirms pārvērtēšanas bija 20 000 EUR. Uzkrātais nolietojums veidoja 17 000 EUR. 1 mēnesi pirms pārdošanas ēka tika pārvērtētā, un jaunā vērtība bija jau 50 000 EUR. Ēka tika pārdota par 100 000 EUR. Kā pareizi jāveic grāmatojumi?
Grāmatvedība 08:00, 20. Jūn. 2016
Uzņēmums ir reģistrējis preču zīmi un tās reģistrācijas izmaksas iegrāmatojis kā nemateriālo ieguldījumu - preču zīme. Tā ir reģistrēta uz 10 gadiem, tātad finanšu amortizācijā vērtība jānoraksta pēc lineārās metodes 5 gados. Vai nodokļu vajadzībām ir jānoraksta nolietojums? Ja jā, tad kādā kategorijā?
Pamatlīdzekļi 08:00, 10. Mai. 2016
2015.gada nogalē Ekonomiskās Sadarbības un Attīstības organizācija (ESAO) pabeidza darbu pie t.s. BEPS (Base Erosion and profit shifting) projekta, izstrādājot 13 gala ziņojumus ar ieteikumiem, kā uzlabot starptautisko nodokļu sistēmu un novērst peļņas pārvietošanu uz valstīm ar zemu vai neesošu uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN). Kā šādas izmaiņas varētu ietekmēt nodokļu maksātājus Latvijā?
Nodokļi 08:00, 25. Mai. 2016
Grāmatvedis katru dienu pieņem daudz vienkāršāku vai sarežģītāku lēmumu, piemēram, kā iegrāmatot kārtējo rēķinu. Lai atvieglotu lēmumu pieņemšanu un nodrošinātu viena veida izmaksu uzskaitīšanu vienā un tajā pašā kontā, uzņēmumā jābūt izstrādātai grāmatvedības uzskaites rokasgrāmatai / kārtībai.
Pamatlīdzekļi 08:00, 9. Mai. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN) maksātāja. Uz līzinga līguma pamata ir iegādāta automašīna. SIA vienojās ar savu darbinieku, ka viņš ir tiesīgs izmantot dienesta auto arī savām privātajām vajadzībām atvaļinājuma laikā (lai aizbrauktu uz ārzemēm 300 km turp un atpakaļ), darbiniekam pašam iegādājoties degvielu.
Vai šādā gadījumā iekšējos attaisnojuma dokumentos un reģistros, kuros tiek uzskaitīts faktiski nobrauktais kilometru skaits, pamatojoties uz odometra rādījumiem mēneša sākumā un beigās, var izveidot papildu kolonnu, lai tajā norādītu privātajām vajadzībām nobraukto kilometru skaitu, kuru neieskaita saimnieciskās darbības izdevumos? Vai darbiniekam rodas kādi papildu labumi no šādas dienesta automašīnas lietošanas atvaļinājuma laikā (piemēram, no auto amortizācijas)?
Izdevumi 09:00, 14. Apr. 2016
Kad lauki kļūst arvien zaļāki un ziedošāki, lauksaimniekiem darba apjoms ievērojami palielinās, tāpēc rodas nepieciešamība pēc papildspēkiem – sezonas darbiniekiem. Vienlaikus aktualizējas arī jautājumi par piemērotākajiem līgumiem ar šādiem darbiniekiem un darba laika organizāciju.
Darba laiks 08:00, 2. Mai. 2016
Daudzdzīvokļu mājas īpašnieks - fiziska persona, saimnieciskās darbības veicējs - ar dzīvokļu īrniekiem noslēdza līgumu par telpu īri, kurā ir noteikts, ka īrnieki maksā konstantu īres maksas summu - 300 EUR mēnesī, kā arī konstantu summu par komunālajiem maksājumiem - 200 EUR mēnesī (summu veido maksājumi par siltumu, gāzi, ūdeni, nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) par zemi, NĪN par ēku u.c. ar dzīvokli saistītie izdevumi). Komunālo rēķinu summas, protams, katru mēnesi ir atšķirīgas. Rēķinā abas summas – par īri un par komunālajiem maksājumiem - tiek uzrādītas bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Kā šādiem darījumiem būs jāpiemēro PVN pēc 01.07.2016., kad stāsies spēkā grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likumā)? Kā darījumi jādeklarē taksācijas perioda PVN deklarācijā?
Nodokļi 09:00, 12. Apr. 2016
Pamats kvalitatīva gada pārskata sagatavošanai ir kvalitatīva sākotnējā informācija. Tāpēc pirms ķeršanās pie gada pārskata jāpārliecinās, ka tāda mūsu rīcībā ir. Grāmatvežiem, kuri šī gada pārskatu jau ir pabeiguši, tas vairs nav būtiski, jo nākamgad jau pārskatus veidosim saskaņā ar jauno likumu.
Gada pārskats 09:19, 29. Mar. 2016
Amortizācija ir pamatlīdzekļu un ilgtermiņa nemateriālo ieguldījumu sākotnējās vērtības pārnešana uz izdevumiem to lietošanas laikā. Uz izdevumiem attiecinātās summas sauc par nolietojumu. Vienkāršā ieraksta grāmatvedībā šiem objektiem nenosaka faktisko lietošanas laiku, bet gan nolietojumu aprēķina likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 13.panta kārtībā.
Grāmatvedība 09:00, 3. Mar. 2016
Lai arī pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma un Valsts prezidents izsludināja jaunu Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu, tomēr pārskati par 2015.gadu joprojām ir jāgatavo "pa vecai modei". Atgādināšu lietas, ko, iespējams, jūs jau zināt, – kā atspoguļot pamatlīdzekļus gada pārskatā. Daži pavisam praktiski ieteikumi.
Gada pārskats 09:14, 29. Feb. 2016
Šajā rakstā detalizētāk apskatīsim, kādi multiplikatori pastāv un kādās situācijās tos var pielietot, kā arī gūsim priekšstatu, kā var aprēķināt uzņēmuma vērtību, izmantojot multiplikatorus.
Finanšu vadība 09:00, 26. Feb. 2016
Tirdzniecības uzņēmumam pieder vairākas veikalu telpas. Viena no telpām (esam pārreģistrējuši Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un pašvaldībā kā iznomājamās telpas) kopš septembra netiek lietota. Īrnieks atbrīvoja telpas, bet jaunu īrnieku mums tā arī nav izdevies atrast. Kā pareizi uzskaitīt izdevumus (apsaimniekošana, maksa par siltumenerģiju) par šīm telpām, kuri mums ir obligāti jāmaksā? Telpas ir daudzdzīvokļu mājā, kurai nav nodrošināta atsevišķa siltuma uzskaite. Vai drīkstam tos grāmatot kā saimnieciskās darbības izdevumus un pievienotās vērtības nodokli (PVN) - kā priekšnodokli? Un kā ar ēkas amortizāciju? To var uzskatīt par saimnieciskās darbības vai arī ar ražošanu nesaistītiem izdevumiem, kuriem, aprēķinot uzņēmumu ienākuma nodokli, jāpiemēro koeficients 1,5?
Pamatlīdzekļi 09:00, 20. Jan. 2016
Rakstu sērijas noslēgumā izskatīsim pārējos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) Nodokļu bāzes samazināšanas un peļņas pārvietošanas (angliski BEPS) Darbības plānu ziņojumus, kas gan nav tiešā veidā saistīti ar transfertcenu noteikšanas regulējumu, bet var netieši ietekmēt uzņēmumu grupu transfertcenu stratēģiju. Turpmāk ir sniegts neliels ieskats dažos citos būtiskākajos ziņojumos, kas būs aktuāli Baltijas valstīm.
Saistītās personas 09:00, 17. Dec. 2015
Ņemot vērā, ka lielākā daļa skaistumkopšanas speciālistu ir pašnodarbinātas personas, kuras reģistrējušās Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā nodokļu maksātāji, šīs profesijas pārstāvji nav ieinteresēti slēgt darba līgumu, bet gan uzņēmuma līgumu.
Tiesības 09:30, 21. Dec. 2015
Saimnieciskās darbības veicējs jeb pašnodarbinātais pats kļūst par savu nodokļu aprēķinātāju un maksātāju. Lai izvēlētos pareizi, vispirms ir jāzina, kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un jāaprēķina, kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam.
Nodokļi 09:00, 18. Dec. 2015
Ilgtermiņa ieguldījumu iegāde un uzlabošana nereti ir publiskas institūcijas būtiska izdevumu daļa, kā arī lielākais bilances postenis. Tāpēc tieši izmaiņas ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā un to atspoguļošanas īpatnības var radīt visnozīmīgākās kļūdas gada pārskatā, ietekmējot gan aktīvus, gan saistības, gan institūcijas darbības finansiālo rezultātu.
Pamatlīdzekļi 09:10, 23. Nov. 2015
Viena no specifiskākajām ilgtermiņa ieguldījumu kategorijām ir ieguldījuma īpašumi. Kas tie ir, pēc kādām metodēm tos uzskaitīt? Kādi grāmatojumi jāveic, ja ieguldījuma īpašumam kritusies vērtība? Un kas jāņem vērā, mainot ieguldījuma īpašuma novērtēšanas metodi? Noskaidrosim atbildes uz šiem jautājumiem ar praktiskiem piemēriem!
Grāmatvedība 12:51, 9. Nov. 2015
Zemnieku saimniecība (ZS) nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu (graudkopība) un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja. Saimnieciskās darbības nodrošināšanai tiek iegādāti zemes gabali, kā arī saņemti pakalpojumi no citiem uzņēmumiem / iestādēm par zemes kadastrālo uzmērīšanu, robežu plāna izgatavošanu un reģistrēšanu, samaksātas kancelejas nodevas Zemesgrāmatu nodaļai. Iegādātie zemesgabali iegrāmatoti pamatlīdzekļu sastāvā. Vai minētie izdevumi, kas saistīti ar zemesgabalu iegādi, ir iegrāmatojami taksācijas gada izdevumos vai arī iekļaujami zemesgabala vērtībā?
Grāmatvedība 09:00, 5. Nov. 2015
Šķiet, tikko nodots gada pārskats, bet jau pie horizonta nākamais! Vai nav par agru domāt, kā to sagatavot? Nē, nav gan! Tieši šobrīd ir īstais laiks, lai veiktu dažādus priekšdarbus, kas palīdzēs gada pārskatu sagatavot bez liekiem stresiem.
Gada pārskats 17:31, 23. Okt. 2015
Uzņēmumam ir ēka no 2001.gada, ko tas izmanto telpu iznomāšanai (atlikusī vērtība bilancē - 35 000 EUR). Ēka tiek pārdota par 50 000 EUR. Kādi dokumenti nepieciešami, un kādi nodokļi šajā darījumā jāmaksā uzņēmumam?
Pamatlīdzekļi 16:59, 24. Sep. 2015
Gandrīz katra uzņēmuma bilancē ir pamatlīdzekļi, un gandrīz katram uzņēmumam ir pamatlīdzekļi, kas ir pilnībā nolietojušies, taču vēl joprojām tiek izmantoti saimnieciskajā darbībā. Kā ar tiem rīkoties? Skaidrojums sniegts, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Pamatlīdzekļi 11:08, 21. Sep. 2015
Kad nodarbojos ar džudo, treneris mācīja, ka pretinieks nekad neuzvarēs, ja nespēs tevi izsist no līdzsvara. Investīciju projekti ir kā grūdiens jūsu uzņēmumam: tie dzen uzņēmumu uz priekšu, taču to ieviešana uz kādu laiku lauž uzņēmuma līdzsvaru un var dot iespēju konkurentam jūs apsteigt. Tāpēc pirms projekta uzsākšanas nepieciešams analizēt uzņēmuma stāvokli projekta realizācijas laikā un paredzēt aktivitātes, lai nodrošinātu atgriešanos līdzsvarā.
Finanšu vadība 09:14, 31. Jūl. 2015
Latvijas Republikā reģistrētas komercsabiedrības pamatkapitāla apmaksa var tikt veikta 2 veidos - ar naudu vai mantisku ieguldījumu. Mantisko ieguldījumu veic, piemēram, ieguldot sev piederošu nekustamo īpašumu. Kas būtu jāizvērtē pirms šāda ieguldījuma veikšanas, kā piemēro nodokļus, un kas ir mainījies kopš šī gada 1.janvāra?
Saimnieciskā darbība 08:26, 13. Jūl. 2015
Realizējot Eiropas Savienības (ES) fondu un arī citu finanšu instrumentu līdzfinansētos projektus, uzņēmumiem nodokļu jomā jāņem vērā specifiskas likumu prasības. Apskatīsim būtiskākos jautājumus, kas skar pievienotās vērtības nodokli (PVN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Pievienotās vērtības nodoklis 13:38, 3. Jūl. 2015
Lai gan ar Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu strādājam jau vairāk nekā 10 gadus, joprojām bieži rodas jautājumi, kā uzskaitīt saņemto finansējumu un kā realizētos projektus atspoguļot finanšu pārskatos.
Grāmatvedība 17:03, 10. Jūn. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošanas prasības ir noteiktas Konsolidēto gada pārskatu likumā (KGPL). Kuriem uzņēmumiem ir obligāti jāveic gada pārskatu konsolidācija, kuros gadījumos un kā to veikt?
Gada pārskats 08:53, 8. Mai. 2015
29.01.2015. publikācijā "Kā optimizēt krājumus?" minēju, ka dažkārt ir lietderīgi ieguldīt aktīvos virs noteiktā optimālā līmeņa. Šajā publikācijā aplūkošu kapitāla ieguldīšanas ekonomiskās īpatnības un aspektus, kas jāņem vērā, vērtējot kapitāla optimālo izmantošanu.
Finanšu vadība 13:18, 12. Mar. 2015
Darbinieks izmanto savu personīgo automašīnu uzņēmuma saimnieciskās darbības vajadzībām un pats ir gan automašīnas īpašnieks, gan turētājs. Uzņēmums sedz darbiniekam tikai degvielas izdevumus. Kas šajā gadījumā maksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN)?
Transportlīdzekļa nodokļi 17:59, 9. Mar. 2015
Šī gada 1.janvārī spēkā stājās izmaiņas Darba likumā (DL). Lai gan kopumā grozījumu ir daudz, darba līgumu saturā un noslēgšanas kārtībā ir mainījušās tikai dažas būtiskas lietas. Noskaidrosim, kādas ir izmaiņas, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu.
Tiesības 10:16, 12. Feb. 2015
Kā uzskaitīt nekustamo īpašumu, kuru plānots pārdot? Kā to novērtēt? Un ko iesākt, ja īpašumu tomēr nav izdevies pārdot?
Pamatlīdzekļi 17:54, 2. Feb. 2015
Grāmatvedim un informācijas tehnoloģiju (IT) speciālistam ir atšķirīga izglītība, zināšanas un pieredze. Nereti, saņemot rēķinu no IT ārpakalpojuma sniedzēja, var rasties neizpratne, ko nozīmē tajā uzrādītie akronīmi vai ciparu kombinācijas. Var nebūt skaidrs, vai piegādāts ir pakalpojums, pamatlīdzeklis vai programmatūra. Bet varbūt piegādāts ir viss minētais, un grāmatvedim jāmežģī galva, kuros kontos to uzskaitīt, ko un kā sadalīt, apvienot vienumos, lai inventarizācijas laikā iegādāto spētu nepārprotami un pareizi identificēt.
Pamatlīdzekļi 15:55, 9. Jan. 2015
Inventarizāciju apvienojot ar kontu pārbaudi, tā tiek veikta plašākā mērogā, nekā daudzviet pieņemts. Bez visu kontu pārbaudes (inventarizācijas) nav iespējams noslēgt pārskata gadu, jo nav pārliecības, ka grāmatvedībā ir reģistrēti visi saimnieciskie darījumi, ka visos kontos ir uzrādītas pareizās summas, ir apzināta un iegūta visa informācija, kas varētu ietekmēt gada pārskatos uzrādītos datus, un ka darījumi ir pareizi klasificēti.
Gada pārskats 10:28, 15. Dec. 2014
Uzņēmuma vadība ar dokumentu, piemēram, nolikumu, nosaka pamatlīdzekļu lietderīgās lietošanas laiku, kurā pakāpeniski saskaņā ar izvēlēto amortizācijas metodi noraksta pamatlīdzekļa iegādes vērtību. Uzņēmums iegādājas dažādus ilglietojamus objektus, kas atbilst pamatlīdzekļa definīcijai, bet tie nav vienveidīgi, un to lietošanas ilgums var atšķirties. Vai uzņēmuma vadītājs drīkst katram atsevišķi iegādātam objektam noteikt atšķirīgu derīgās lietošanas laiku, ko grāmatvedība ņem vērā finanšu grāmatvedībā? Vai iegādātajam objektam, kurš atbilst 3.kategorijai (likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 13.pants), drīkst būt, piemēram, 8 gadus ilgs derīgās lietošanas laiks?
Pamatlīdzekļi 11:59, 3. Nov. 2014
Vasarā iFinanses.lv rakstījām par nekustamā īpašuma klasifikāciju un uzskaiti. Pēc lasītāju lūguma šoreiz ar praktiskiem piemēriem izskatīsim, kādos gadījumos nekustamais īpašums tiek klasificēts par ieguldījuma īpašumu, kā to novērtēt, uzskaitīt un atspoguļot gada pārskatā.
Pamatlīdzekļi 09:09, 20. Okt. 2014
Gada pārskatos atspoguļotie cipari ne vienmēr patiesi atspoguļo uzņēmuma ekonomisko stāvokli. Veicot finanšu analīzi, vērtētājam ir nepieciešams iedziļināties un veikt korekcijas atsevišķos gada pārskata posteņos, lai nekļūdītos savos atzinumos.
Finanšu vadība 14:26, 22. Aug. 2014
Pastāv vairākas iespējas, kā klasificēt nekustamo īpašumu. To var uzskaitīt ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā kā pamatlīdzekli vai kā ieguldījuma īpašumu. Nekustamo īpašumu var uzskaitīt arī apgrozāmo līdzekļu sastāvā kā krājumus vai kā pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu. Viss atkarīgs no tā, kādiem mērķiem iegādātais īpašums tiks lietots.
Pamatlīdzekļi 11:09, 25. Jūl. 2014
Vai pašu audzēti ilggadīgi dekoratīvie stādi (kas ir paredzēti pārdošanai) ir bioloģiskie aktīvi saskaņā ar Gada pārskatu likumu? Vai tos var novērtēt patiesajā vērtībā un veikt atbilstošas korekcijas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā saskaņā ar likuma par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 6.panta 5.3daļu? Katru gadu jaunie stādi, kas skaitliski ir apmēram 30% no stādu daudzuma, tiek iegūti jau no esošiem stādiem, pavairojot tos ar spraudeņiem vai potējot stādus.
Gada pārskats 16:08, 25. Apr. 2014
Kā vislabāk noformēt līgumu ar darbinieku (valdes loceklis) par auto izmantošanu, lai varētu segt visus uzturēšanas izdevumus, jo auto tiek izmantots uzņēmuma saimnieciskajā darbībā (SD)? Uzņēmums grib maksāt arī uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN). Kas šajā gadījumā būtu pareizāk: noformēt nomas līgumu, attiecīgi nosakot maksu un ieturot nodokli no izmaksas, kā arī reģistrējot uzņēmumu kā turētāju? Vai arī pietiek vienkārši ar vienošanos pie darba līguma par auto izmantošanu darba vajadzībām? Vai šajā gadījumā uzņēmumam jāreģistrējas kā transportlīdzekļa turētājam?
Līgumi 12:16, 6. Mar. 2014
Kā noteikt pareizo diskonta likmi, vērtējot uzņēmumu, ir jautājums, kas nodarbina vērtētājus gan Latvijas, gan arī pasaules mērogā, jo šis ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē uzņēmumu vērtēšanas rezultātu.
Finanšu vadība 16:22, 28. Mar. 2014
Dažkārt nav iespējams noteikt atgūstamo vērtību (augstāko no aktīva neto pārdošanas vai aktīva lietošanas vērtības) vienam konkrētam aktīvam, jo šis aktīvs neģenerē naudas plūsmu, kas nebūtu atkarīga no citiem aktīviem.
Finanšu vadība 18:40, 22. Feb. 2014
Publicējam turpinājumu 03.01.2014. rakstam Gada pārskats par 2013.gadu budžeta iestādēm, kurā autore ir apkopojusi izmaiņas gada pārskata sagatavošanā par 2013.gadu, ko regulē MK noteikumi Nr.1115 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.1115), salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu (MK noteikumi Nr. 777 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.777), spēkā gada pārskata sagatavošanai par 2012.gadu).
Gada pārskats 15:29, 28. Feb. 2014
Uzņēmums nopirka mazcenas datorus par Ls 0, un turpmāk par to lietošanu katru mēnesi jāmaksā ir fiksēts maksājums. Vai grāmatvedībā šāds darījums jāuzskaita kā pakalpojums, vai arī datoriem jābūt uzskaitītiem kā mazvērtīgam inventāram? Vai arī datorus var uzskaitīt kā pamatlīdzekļus ar sākotnējo vērtību Ls 0, bet maksājumus var norakstīt kā amortizāciju vai administrācijas izmaksās?
Pamatlīdzekļi 18:41, 20. Jan. 2014
Šajā publikācijā aprakstītā gada pārskata sagatavošanas kārtība attiecas uz 2013.gada pārskata sagatavošanu, uz 2014.gada un turpmāko gada pārskatu sagatavošanu budžeta iestādēm, no valsts budžeta daļēji finansētām atvasinātām publiskām personām un budžeta nefinansētām iestādēm.
Gada pārskats 15:36, 3. Jan. 2014
Darbinieks izmanto privāto automašīnu darba vajadzībām. Pēc iesniegtajiem dokumentiem – ceļazīmēm – uzņēmums kompensē automašīnas amortizāciju, bet pēc iesniegtā čeka – izlietoto degvielu. Vai pievienotās vērtības nodokli (PVN) var iekļaut priekšnodoklī?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:47, 5. Nov. 2013
Mūsdienās kapitālsabiedrībām ir iespēja pieteikties un saņemt dažādu finansiālo palīdzību no Eiropas fondiem vai Latvijas investīciju programmām. Valsts palīdzība var izpausties dažādi, atšķiroties gan pēc sniegtās palīdzības rakstura, gan finansējuma saņemšanas nosacījumiem. Finansējuma mērķis var būt kāda darbības virziena uzsākšanas veicināšana (nodrošinot sākuma kapitālu) vai esošās darbības efektivitātes uzlabojumu stimulēšana. Bieži vien valsts dotācijas sauc arī par subsīdijām vai mērķfinansējumu.
Gada pārskats 11:52, 4. Okt. 2013
Šajā publikācijā analizēsim, kādas ir kopīgās un atšķirīgās prasības grāmatvedības uzskaitē uzņēmējdarbības finanšu grāmatvedībā un budžeta iestāžu grāmatvedībā.
Gada pārskats 12:39, 19. Aug. 2013
Gada pārskatu likumā (GPL) un tā piemērošanas MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488) ir noteiktas pamatprasības attiecībā uz pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaiti un uzrādīšanu finanšu pārskatā. Piemērojot šīs prasības praksē, var rasties dažādi jautājumi, uz kuriem mēģināsim rast atbildes šajā publikācijā.
Pamatlīdzekļi 10:40, 15. Jūl. 2013
Biedrība projekta īstenošanai saņēmusi Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu (90% no projekta kopsummas). Par šo naudu iegādāti pamatlīdzekļi. Sastādot ieņēmumu un izdevumu pārskatu, izdevumos noraksta pamatlīdzekļu vērtību gada nolietojuma apmērā. Veidojas pozitīva starpība. Kurā bilances pasīva postenī jāuzrāda šī vērtība - fondi vai kreditori (nākamo periodu ieņēmumi)?
Pamatlīdzekļi 12:10, 4. Jūn. 2013
Kā viens no jautājumiem, ko nodokļu maksātājs nereti neizprot, ir kompensāciju aprēķināšana un izmaksāšana darbiniekam par tā izdevumu segšanu. Bieži kompensācijas tiek jauktas ar avansa norēķiniem, jo normatīvajos aktos nav konkrēta definējuma.
Avansa norēķini 09:34, 19. Apr. 2013
Pamatlīdzekļu (PL) uzskaite grāmatvedībā nav pats sarežģītākais temats, tomēr tas ir pietiekami apjomīgs, turklāt ar vairākiem īpatnējiem nosacījumiem.
Pamatlīdzekļi 13:54, 4. Apr. 2013
Pašnodarbinātā persona no privātas personas tirgū nopērk vieglo automašīnu Eiropas Savienības teritorijā. Nekādi dokumenti netiek izsniegti. Automašīna tiks izmantota arī darba vajadzībām. Kā noteikt automašīnas vērtību, lai varētu iegrāmatot un lai varētu aprēķināt amortizāciju?
Grāmatvedība 10:12, 20. Feb. 2013
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu. SIA strādā viens darbinieks - valdes loceklis, kas pats ir arī grāmatvedis. Valdes loceklis strādā savās mājās - 3 istabu dzīvoklī. Šī adrese komercreģistrā ir noformēta kā uzņēmuma juridiskā adrese. Darbs tiek veikts vienā istabā, šeit atrodas tikai plaukti ar mapēm, galds, dators, printers u.c. darbam nepieciešamais - viss nopirkts par SIA līdzekļiem. Vai ir tiesības norakstīt kādu daļu no summas rēķinā par dzīvokļa apkuri un komunālajiem pakalpojumiem uzņēmuma saimnieciskās darbības izdevumos, ja rēķins izrakstīts uz fizisko personu nevis uz uzņēmumu, jo katru dienu grāmatvedis strādā 7-8 stundas, izmanto elektrību, stacionāro telefonu utt.?
Dalībnieks un valdes loceklis 12:42, 1. Mar. 2013
Iestādē visiem darbiniekiem ir noteikts normālais darba laiks un piecu darba dienu nedēļa, taču iestāde ir atvērta arī sestdienā, un tajā dienā apkalpojošie darbinieki (ne visi) strādā saskaņā ar grafiku no 10.00 - 16.00 (6 stundas bez pusdienas pārtraukuma) un pēc tam nākamajā nedēļā ņem vienu brīvu dienu par nostrādāto sestdienu. Visos normatīvos dokumentos iestādē figurē darbiniekiem noteikts normālais darba laiks un arī grafikos sestdienā attiecīgajam darbiniekam figurē 8 stundas un nākamajā nedēļā - viena brīvdiena. Jautājums: vai tā var? Un, ja nē, tad kādus dokumentus būtu nepieciešams noformēt, un kā? Darba likumā ir noteikts, ka sestdienā darbs beidzams agrāk nekā citās dienās - tad tas nozīmē, ka tabelē jābūt uzrādītām tām 6 stundām nevis 8 stundām, vai ne?
Darba laiks 15:58, 4. Feb. 2013
Sabiedrība 2011.gada oktobrī iegādājās piepūšamās atrakcijas, cena par katru 200 - 500 lati. Garantijas laika nav. Šajā pat gadā atrakcijas tika atzītas kā 4.kategorijas pamatlīdzekļi un aprēķināta amortizācija 20% gadā, jo tas atbilda pamatlīdzekļu atzīšanas noteikumiem:
Pamatlīdzekļi 13:21, 28. Jan. 2013
Mūsu uzņēmums iegādājās mākslas darbu - skulptūru. Kā šis mākslas darbs jāpieņem pamatlīdzekļos un kā jāaprēķina nolietojums?
Pamatlīdzekļi 16:10, 21. Nov. 2012
Transfertcenas noteikšana vadības pakalpojumiem uzņēmumu grupas ietvaros ir jautājums, kurš izraisa ļoti daudz neskaidrību. Šajā publikācijā SIA "AAT" partneris, sertificēts nodokļu konsultants Artūrs Breicis skaidros, kas ir vadības pakalpojumi, kas ir jāņem vērā vadības pakalpojumu līgumos, kā arī sniegs praktiskus padomus pakalpojumu atlīdzības aprēķināšanā atkarībā no piemērotās transfertcenas noteikšanas metodes.
Saistītās personas 12:10, 19. Sep. 2012
Likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 5. panta 6. daļā ir noteikts, ka: Pie izdevumiem, kas nav tieši saistīti ar saimniecisko darbību, nepieskaita transportlīdzekļa (izņemot reprezentatīvo vieglo automobili) ekspluatācijas izdevumi mēnešos, kuros par transportlīdzekli tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN), neatkarīgi no tā, vai attiecīgais transportlīdzeklis ir izmantots tikai saimnieciskajā darbībā. Vai es pareizi saprotu, ka, neskatoties uz to, ka transporta izdevumi ir ar saimniecisko darbību saistītie izdevumi, bet neesam maksājuši UVTN, mums ir jāpalielina ar UIN apliekamais ienākumus par šo summu un jāreizina ar koeficientu 1,5? Mūsu uzņēmums maksā darbiniekiem uz darba līguma pamata amortizācijas kompensāciju par privātās mašīnas izmantošanu - vai arī par šīm izmaksām ir jāpalielina ar UIN apliekamais ienākums?
Transportlīdzekļa nodokļi 10:24, 20. Jūn. 2012
2012.gada 1.maijā stājās spēkā grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā (UVTN likums), kas atkal ir aktualizējuši virkni jautājumu ne tikai par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN), bet arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanu saistībā ar UVTN likuma 10.pantā un likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) 10.panta 7.1daļā minēto vieglo transportlīdzekļu izmantošanu komersantu saimnieciskajā darbībā.
Transportlīdzekļa nodokļi 11:17, 29. Jūn. 2012
Uzņēmuma (SIA) direktors saimnieciskās darbības vajadzībām 2011. gadā izmantoja savu privāto automašīnu. Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (auto nodoklis) netika maksāts. Izdevumus par saimnieciskajā darbībā izlietoto degvielu pamatoja, katru mēnesi rakstot maršruta lapu. Piemērs: mēnesī iegādāta un saimnieciskajā darbībā izlietota degviela 200 Ls + pievienotās vērtības nodoklis 44 Ls = 244 Ls. 80% no 44 Ls = 35,20 Ls – iekļauj priekšnodoklī, un 20% no 44 Ls = 8,80 Ls – pievieno degvielas vērtībai; kopsummu 200 + 8,80 = 208,80 Ls – iekļauj saimnieciskās darbības izdevumos. Vai šajā gadījumā jāievēro likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli 5. panta 6. daļas prasības, un 208,80 Ls jāuzrāda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 3. rindā? Paldies par atbildi!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 13:19, 27. Feb. 2012
Kārtība, kādā uzņēmuma finanšu pārskatos atspoguļojams ilgtermiņa aktīvu iegādei, izveidošanai vai būvniecībai saņemtais finansiālais atbalsts, noteikta Ministru kabineta 2004. gada 15. jūnija noteikumos Nr.537 Kārtība, kādā finanšu pārskatos atspoguļojams valsts, pašvaldību, ārvalstu, Eiropas Kopienas, citu starptautisko organizāciju un institūciju finansiālais atbalsts (finanšu palīdzība), ziedojumi un dāvinājumi naudā vai natūrā. Šajā publikācijā lasiet izvērstu skaidrojumu par to, kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot saņemto finansiālo atbalstu ilgtermiņa ieguldījumu finansēšanai.
Gada pārskats 10:57, 23. Feb. 2012
Budžeta sastādīšanas process atkārtojas reizi gadā un dažas svarīgas lietas mēdz piemirsties. Dažiem uzņēmumiem ir aprakstīta budžeta sastādīšanas politika, taču tiem uzņēmumiem, kam tādas nav, šī publikācija palīdzēs strukturēt šo procesu un uzlabot budžeta sastādīšanas kvalitāti. Turpinājumā dotas dažas idejas budžeta kvalitatīvai sastādīšanai saskaņā ar pieeju no augšas (kad augstākā līmeņa vadītājs deleģē atbildību vidējā līmeņa vadītājiem).
Finanšu vadība 11:42, 28. Okt. 2011
Lai gan par vieglo automašīnu izmantošanu uzņēmuma saimnieciskajā darbībā ir jau daudz runāts, tomēr nodokļu maksātājus joprojām māc šaubas par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (auto nodoklis) pareizu piemērošanu.
Līgumi 12:09, 24. Aug. 2011
Uzņēmuma darbības ikdiena nav iedomājama bez dažādu datorprogrammu izmantošanas. Lai pareizi šīs programmas atspoguļotu grāmatvedības uzskaitē, katrā gadījumā ir jāizvērtē iegādātās vai izveidotās programmas licences nosacījumi.
Grāmatvedība 11:14, 22. Jūn. 2011
Kā viens no grāmatvedības ikdienas problēmjautājumiem ir saņemtie attaisnojuma dokumenti no avansa norēķinu personām - darbiniekiem. Tas var būt gadījumos, kad darbinieks iegādājas darba vajadzībām nepieciešamās izejvielas vai materiālus, kancelejas preces u.c., kā arī izdevumi, kas rodas komandējumu laikā. Taču ko darīt gadījumā, ja šajos dokumentos trūkst visu obligāto rekvizītu, kas ikdienas praksē ir diezgan bieži sastopama problēma?
Dokumenti 11:01, 11. Mar. 2011
Jau 2010. gadā tika daudz runāts par atvieglotāku nodokļu administrēšanu jautājumā, kas skar uzņēmumu vieglo auto transporta līdzekli. Rezultātā – tieši pretēji, administrēšanas slogs pieauga. Un ne tikai – arī papildu naudas tēriņi radušies. Tomēr daži izredzētie būs ieguvēji, proti, tie, kuri 2010. gadā iegādājās jaunās sistēmas un cīnījās ar likumdošanas instrumentiem, lai nodrošinātu 2011. gadā savu biznesu.
Transportlīdzekļa nodokļi 10:33, 4. Feb. 2011
Tuvojoties gada noslēgumam, kā katru gadu tiek domāts par kopējās gada bilances noslēgšanu. Komercsabiedrībām, kurām finanšu gads noslēdzas 31. decembrī, jau šobrīd vienlaicīgi ar finanšu gada noslēgumu ir jāņem vērā arī no tā izrietošās nodokļu saistības. Šajā sakarā ir vērts atcerēties par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) normām, kuras ir piemērojamas, sākot ar 2010. taksācijas gadu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:21, 20. Dec. 2010
Turpinām aizsākto tēmu par dažādiem nomas līgumiem un to atspoguļošana grāmatvedībā. Šajā publikācijā lasiet par operatīvās nomas līgumu un stimulu nosacījumiem un to atspoguļošanu nomnieka un iznomātāja finanšu pārskatā.
Grāmatvedība 12:04, 15. Sep. 2010
Viens no būtiskākajiem nodokļu stimuliem un nodokļu optimizācijas iespējām, kurus paredz Latvijas likums „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (UIN likums) (14. un 14.1 pants), ir taksācijas perioda peļņas vai zaudējumu koriģēšanas rezultātā radušos zaudējumu pārnešana uz turpmākiem taksācijas periodiem vai uzņēmumu grupām. Lai gan šāds nodokļa stimuls Latvijas likumā ir paredzēts jau sen, tomēr nodokļu maksātāji ne vienmēr izmanto visas likumā piedāvātās iespējas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:18, 15. Apr. 2010