Lai efektīvāk plānotu darba un atpūtas laiku decembrī, decembrī tiks pārceltas 2 darba dienas. To paredz Ministru kabineta rīkojums "Par darba dienas pārcelšanu 2024.gadā".
Svarīgi 16:00, 9. Dec. 2024
Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos? Atbild Anda Ziemele un "Cobalt" speciālisti – Roberts Gusts un Ivo Maskalāns. Un viedokļi ir atšķirīgi.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 12. Sep. 2024
Darbiniekam tiek piešķirts vienu nedēļu ilgs atvaļinājums, kas sākas š.g. 10.jūlijā. Vai atvaļinājums ir jāpagarina par vienu dienu, ņemot vērā, ka 10.jūlijs ir brīvdiena saistībā ar Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku noslēguma dienu? Un vai par 10.jūliju jāmaksā atvaļinājuma nauda?
Klausies
Atvaļinājums
06:00, 31. Aug. 2023
Neskaidrība ir par bruto darba algas aprēķinu praksē, pielietojot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punkta nosacījumus. Darbiniekam noteikts normālais darba laiks – 5 darba dienas nedēļā, ar mēnešalgu 1000 eiro. 2024.gada aprīlī (22.aprīlis – 28.aprīlis) darbinieks bija ikgadējā atvaļinājumā. Kā par aprīli uzskaitīt bruto darba samaksu, kas sastāv no: darba alga par nostrādātajām dienām: 727,27 eiro (1000 / 22 x 16); atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu: 45,45 eiro (1000 / 22 x 1); atvaļinājuma nauda par 5 darba dienām: 250 eiro? Ja atlīdzību izdala atsevišķi, tas darbiniekam nākotnē samazina dienas vidējo izpeļņu, jo šo atlīdzību neiekļauj vidējās izpeļņas aprēķinā. Savukārt, ja šis darbinieks aprīlī būtu strādājis pilnu mēnesi, tad šī atlīdzība būtu jau iekļauta bruto darba algā. Vai atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu ir jāizdala kā atsevišķa darba algas sastāvdaļa? Vai arī gadījumos, kad darbinieks nav strādājis pilnu mēnesi, šo atlīdzību var iekļaut darba algā, neizdalot atsevišķi?
Darba samaksa 06:00, 9. Jūl. 2024
Darbinieks izbeidz darba attiecības kalendārā mēneša pēdējā datumā, piemēram, 2024.gada 31.janvārī. Kāds periods jāņem vērā, aprēķinot vidējo izpeļņu? Vai mainās vidējās izpeļņas aprēķins, ja darbinieks bija izņēmis neizmantotās atvaļinājuma dienas Ziemassvētku laikā?
Klausies
Vidējā izpeļņa
09:00, 30. Apr. 2024
Darbinieks strādā svētku dienā. Vai darbiniekam rodas virsstundas? Kā jāapmaksā svētkos nostrādātās darba stundas?
Darba samaksa 06:00, 12. Apr. 2024
2024.gada 30.aprīlī valdības sēdē tika pieņemts rīkojuma projekts "Par darba dienas pārcelšanu 2025.gadā”, kas paredz, ka 2025.gadā tiks pārceltas divas darba dienas – 2.maijs un 17.novembris, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 08:16, 3. Mai. 2024
Šī gada 28.maijā, īsi pirms pusnakts, Saeima pieņēma grozījumus likumā, tā pasludinot 2023.gada 29.maiju jeb dienu pēc Latvijas hokeja komanda izcīnīja bronzas medaļu 2023.gada Pasaules hokeja čempionātā par svētku dienu. Kādu ietekmi šis lēmums atstāja uz grāmatvedības procesiem?
Darba samaksa 06:00, 12. Jūn. 2023
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 21. Okt. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Darbinieks strādā nepilnu darba laiku – 5 darba dienas nedēļā, 34 stundas nedēļā. Alga par pilnu darba laiku – 900 eiro. Darba devējs vēlas noteikt darbiniekam nemainīgu darba algu – 765 eiro, nostrādājot konkrētu stundu skaitu nedēļā. Vai darba devējs drīkst šādi rīkoties, ņemot vērā, ka stundu skaits mēnešos var atšķirties, piemēram, svētku dienu dēļ, un attiecīgi noteikto stundu skaitu nedēļā darbiniekam nebūtu iespējams nostrādāt? Vai tomēr darba samaksai jābūt atkarīgai no darbdienu skaita attiecīgajā mēnesī un mainīgai?
Darba samaksa 09:00, 28. Mai. 2024
Turpinoties vasaras koncertu, svētku, dažādu sporta un kultūras pasākumu sezonai, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina – restorāniem, kafejnīcām un citiem ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecība jāreģistrē VID, obligāti jāizsniedz pircējiem kases čeks, bet alkohola tirgošanai ir nepieciešama speciālā atļauja (licence).
VID informācija 13:17, 24. Mai. 2024
Ņemot vērā, ka 15.maijs bija ģimenes diena, tad uzņēmums noorganizēja darbinieku ģimenēm kopīgu izklaidi dabā, ārpus pilsētas, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Kā pasākuma izdevumus norādīt grāmatvedībā?
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Uzņēmumiem, kuriem nepieciešams sagatavot produkciju vai izpildīt konkrētu uzdevumu noteiktā laika periodā, bieži vien nākas strādāt nepārtrauktā darba režīmā, proti, darbs jāorganizē maiņās. Kā aprēķināt darba samaksu? Vai ir jāievēro kādi nosacījumi?
Darba samaksa 06:00, 10. Mai. 2024
Saeima svētdien, 28.maijā, ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”. Ar grozījumiem šogad 29.maijs – Latvijas hokeja komandas 2023.gada Pasaules hokeja čempionātā bronzas medaļas ieguves diena – noteikts par svētku dienu.
Likumdošana 23:36, 28. Mai. 2023
Minimālo darba algu būvniecības nozarē strādājošiem nosaka Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības un vairāk nekā 300 būvuzņēmumu parakstīta ģenerālvienošanās, kas ir spēkā no 2019.gada 3.novembra. 2023.gada 22.septembrī tika atbalstīti ģenerālvienošanās grozījumi, kas paredz, ka no šī gada 1.janvāra minimālā alga būvniecības nozarē strādājošiem ir 930 eiro mēnesī vai 5,57 eiro stundā.
Darba samaksa 06:00, 11. Apr. 2024
Līdztekus jau nodrošinātajiem ienākošajiem zibmaksājumiem sabiedrības norēķinos ar valsti, Valsts kasei pievienojoties Latvijas Bankas uzturētajai zibmaksājumu infrastruktūrai, uzsākot izejošos zibmaksājumus, tādējādi padarot zibenīgus arī valsts budžeta iestāžu un citu Valsts kases klientu norēķinus ar sabiedrību.
Svarīgi 13:22, 10. Apr. 2024
Lai efektīvāk plānotu darba un atpūtas laiku decembrī, 2024. gadā ir plānots pārcelt divas darba dienas – to paredz Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par darba dienas pārcelšanu 2024.gadā", kas 11.maijā pieņemts valdības sēdē.
Svarīgi 08:30, 12. Mai. 2023
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja. Tā nodarbina trīs darbiniekus. Koplīguma tai nav. Saimniecības īpašnieks vēlas iepriecināt savus darbiniekus, piemēram, Ziemassvētkos sarīkojot svētku pusdienas visam darba kolektīvam. Vai šo pusdienu izmaksas var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem, ja plānots, ka to apmērs nepārsniegs 5% no iepriekšējā gada bruto algām? Vai tās būs jāapliek ar algas nodokļiem?
Arvien biežāk par krāpniecības upuriem kļūst tieši uzņēmumi un to grāmatveži. Krāpnieki uzdodas par ārpakalpojuma grāmatvežiem, lūdzot uzņēmuma vadītājiem apmaksāt rēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem, vai arī grāmatveži saņem rēķinu no vadības, kas steidzami jāsamaksā. Kā uzņēmums var pasargāt sevi un grāmatvedi no krāpnieciskiem gadījumiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 2. Feb. 2024
Bieži vien darba samaksa ir viens no motivējošiem faktoriem, kas ietekmē darba ņēmēju izvēli starp vairākiem potenciālajiem darba devējiem. Iedziļināsimies niansēs un noskaidrosim, kas ietilpst un kas neietilpt darba samaksā.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Jan. 2024
Eiropas Parlamenta deputāti apstiprinājuši jaunu regulu, kuras mērķis ir nodrošināt, ka bankas maksājumi pie saņēmējiem nonāk zibenīgi ātri. Finanšu nozarē šos grozījumus dēvē par zibmaksājumu regulu. Kas mainīsies banku nozarē un kādas izmaiņas var gaidīt banku klienti, stāsta Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.
Svarīgi 15:02, 13. Feb. 2024
Darbiniekam noteikta astoņu stundu darbadiena. Pirmssvētku dienā darbinieks nostrādāja sešas stundas, lai arī bija jāstrādā septiņas. Vai darba devējam jāmaksā par pirmssvētku laikā nenostrādāto darba stundu?
Darba samaksa 06:30, 5. Jan. 2024
Uzņēmums nodarbojas ar jūrnieku darbā iekārtošanas pakalpojumiem, kā arī kuģu apkalpes komplektēšanu un ekipāžu pārvaldību. Uzņēmums nodarbina aptuveni 130 jūrniekus, ar kuriem noslēgts darba līgums uz sešām nedēļām. Darba devējs ik mēnesi veic valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksu. Vai, noslēdzot ilgtermiņa līgumu un maksājot algu neatkarīgi no tā, vai jūrnieks ir jūrā vai atpūšas krastā, paliek spēkā tas pats nodokļu maksāšanas režīms jūrniekiem? Vai tādā gadījumā jūrniekam pienākas ikgadējais apmaksātais atvaļinājums 30 kalendārās dienas?
Tiesības 06:00, 27. Dec. 2023
Piedāvājam Ingas Zāles sagatavoto praktisko materiālu – minimālās stundas tarifa likmes pa 2024.gada mēnešiem četru veidu normālā darba laika ietvaros (skat. publikācijas pielikumā). Šis būs noderīgs palīgs ikviena grāmatveža ikdienas darbā.
Svarīgi 11:04, 22. Nov. 2023
"Grāmatveža plānotājs 2024" ir ikdienas palīgs, ikviena grāmatveža labā roka, kas izstrādāts un īpaši pielāgots grāmatvedības jomas speciālistam vai entuziastam. Plānotājs pieejams drukātā un elektroniskā formātā.
Svarīgi 13:00, 14. Dec. 2023
Tuvojoties 2022.gada nogalei, darbinieki izvēlas izmantot ikgadējos atvaļinājumus. Dodoties atpūtā šajā svētku laikā, atvaļinājumā iekrīt piecas svētku dienas, tostarp sestdienā un svētdienā. Kuras ir apmaksājamās atvaļinājuma dienas? Par kurām svētku dienām ir jāpagarina atvaļinājums? Izskatām vairākus piemērus!
Atvaļinājums 06:00, 20. Dec. 2022
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Vasaras koncertu, svētku, dažādu sporta un kultūras pasākumu sezonai ritot pilnā sparā, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina – restorāniem, kafejnīcām un citiem ēdināšanas uzņēmumiem izbraukuma tirdzniecība ir jāreģistrē VID, ir obligāti jāizsniedz pircējiem kases čeks, bet alkohola tirgošanai ir nepieciešama speciālā atļauja (licence).
VID informācija 10:00, 27. Jūl. 2023
Kā VID veicas ar PVN atmaksu? Ieguldījums vai krāpniecība? Kā atbrīvoties no papīra dokumentiem uzņēmumā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:30, 4. Jūl. 2023
Darbinieks nosūtīts uz divu darba dienu ilgām apmācībām. Ja tiek uzskatīts, ka darbinieks veic savus darba pienākumus, šajā laikā ir jāsaglabā darba alga vai jāpiemēro vidējā izpeļņa? Kuros gadījumos darbiniekam ir jāizmaksā vidējā izpeļņa?
Darba samaksa 06:00, 11. Jūl. 2023
Vai ir pareizi piešķirt atvaļinājuma pagarinājumu, ja darbinieks to lūdz par trīs kalendāra dienām, proti, konkrētajā situācijā pagarinot to līdz 2022. gada 22. maijam, kur 21. maijs ir sestdiena un 22. maijs ir svētdiena? Cik atvaļinājuma dienas šajā visā periodā ir apmaksājamas?
Atvaļinājums 06:00, 7. Jūn. 2022
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (DL), ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Darba laiks 15:35, 14. Feb. 2023
Ja virsstundu pārskatam noteikts četru mēnešu periods, vai virsstundas veidojas katru mēnesi vai tomēr tikai perioda beigās? Piemēram, ja perioda vidū mainās stundas likme, pēc kādas likmes jāaprēķina virsstundas – pēc jaunākās vai tās, kas bija spēkā attiecīgajā mēnesī?
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu trīs mēneši. Pirmajā mēnesī nostrādātas trīs darba dienas, pēc tam atvērta darbnespējas lapa, kura turpinās līdz pārskata perioda beigām. Pirmajā mēnesī normas stundu skaits, ņemot vērā slimības lapu, ir divas darba dienas. Rezultātā, noslēdzoties pārskata periodam, ir izveidojušās virsstundas. Kurā mēnesī tās jānorāda? Vai par virsstundu darbu ir jāvienojas rakstveidā, un vai pirmā mēneša darba grafikā jāveic izmaiņas?
Darba laiks 06:00, 20. Jan. 2023
Piedāvājam Ingas Zāles sagatavoto praktisko materiālu – minimālās stundas tarifa likmes pa 2023.gada mēnešiem četru veidu normālā darba laika ietvaros (skat. publikācijas pielikumā). Šis būs noderīgs palīgs ikviena grāmatveža ikdienas darbā.
Svarīgi 18:32, 16. Jan. 2023
"Grāmatveža plānotājs 2023" ir ikdienas palīgs, ikviena grāmatveža labā roka, kas izstrādāts un īpaši pielāgots grāmatvedības jomas speciālistam vai entuziastam. Plānotājs pieejams drukātā un elektroniskā formātā.
Svarīgi 14:00, 16. Dec. 2022
Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam ir noteikta pamatalga ar nepilnu darba slodzi, kā arī ikmēneša grafiku 16 stundas nedēļā?
Atvaļinājums 06:00, 2. Dec. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Tuvojas svētku mēnesis, kad uzņēmumi tradicionāli domā par svētku noskaņas radīšanu, tostarp arī dāvanu vai citu labumu piešķiršanu saviem darbiniekiem. Kā šādi izmaksātie labumi ietekmē vidējo izpeļņu?
Vidējā izpeļņa 06:00, 10. Nov. 2022
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Darba likumā 2022.gada 1.augustā stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz darba laika noteikšanu gadījumos, kad darbiniekam darba dienas un darba laiks iepriekš nav paredzami. Kā sagatavot darba grafiku un noteikt darba laiku šādos gadījumos? Izskatīsim!
Darba laiks 06:00, 24. Aug. 2022
Vai esat kādreiz aizdomājušies – kad dodamies atvaļinājumā un šajā periodā nestrādājam, saņemam arī atlīdzību? Šī šķiet pašsaprotama norma mūsdienās, bet, cik tas šķiet loģiski un pašsaprotami darba ņēmējam, tik darba devējam jāprot plānot un vadīt izmaksas, lai veiktu maksājumu periodā, kad darbinieks atpūšas un tieši ar savu darbu nerada labumus uzņēmumam.
Atvaļinājums 06:00, 19. Sep. 2022
Darbinieks pieņemts darbā 2021.gada 21.aprīlī, nosakot nepilnu darba laiku ar summētā darba laika uzskaiti. Darbiniekam no 2022.gada 13.jūnija līdz 2022.gada 30.jūnijam piešķirts atvaļinājums. Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu par šo periodu? Kas vēl jāņem vērā, aprēķinot atvaļinājuma naudu un kompensāciju par uzkrāto neizmantoto atvaļinājumu, ja darbiniekam ir nepilna darba laika uzskaite ar summēto darba laiku?
Atvaļinājums 06:00, 6. Sep. 2022
No lasītājiem nereti saņemam jautājumu par to, kāda ir atšķirība starp summēto un nepilno darba laiku. Vai summētais darba laiks var būt nepilnais darba laiks? Un kuras Darba likuma normas jāpiemēro šādā gadījumā? Tāpēc papētīsim, kas ir summētais un kas – nepilnais darba laiks, kādas ir to atšķirības, kad labāk izvēlēties vienu un kad – otru darba laika veidu.
Darba laiks 06:00, 12. Aug. 2022
Ja darbiniekam noteikta sešu dienu darba nedēļa – cik ilgs ikgadējais atvaļinājums viņam pienākas un, svarīgākais, cik apmaksātas dienas – 20 vai tomēr 24?
Klausies
Atvaļinājums
06:00, 28. Jūn. 2022
Lai efektīvāk izmantotu darba un atpūtas laiku, 2023. gadā ir plānots pārcelt vienu darba dienu – to paredz Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par darba dienas pārcelšanu 2023. gadā" 21. jūnijā, pieņemts valdības sēdē, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 16:00, 21. Jūn. 2022
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
Darbinieks strādā summēto darba laiku. Darba laiks ir 35 stundas nedēļā jeb septiņas stundas dienā. Piemēram, nākammēnes ir noteikts 143 stundas mēnesī. Kā aprēķināt stundas, ja darbinieks iet atvaļinājumā (vai saslimst) 10 dienas? Par tām divām atvaļinājuma vai slimības dienām, kas iekrīt sestdienā un svētdienā, nerēķina septiņas stundas vai ir jārēķina?
Darba laiks 06:00, 10. Mai. 2022
Sabiedrības norēķini ar valsti ir kļuvuši zibenīgi, Valsts kasei pievienojoties Latvijas Bankas uzturētajai zibmaksājumu infrastruktūrai – maksājumi valsts budžetā tiek nodrošināti dažu sekunžu laikā 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, 365 dienas gadā, arī brīvdienās un svētku dienās.
Svarīgi 16:15, 1. Feb. 2022
Lūdzam sniegt skaidrojumu, kā pareizi aprēķināt darbinieka atvaļinājuma dienu skaitu un apmaksājamo dienu skaitu, ņemot vērā svētku dienas, kuras iekrīt nedēļas brīvdienās. Darbinieks vēlas doties apmaksātā atvaļinājumā no 2021. gada 22. decembra (pirmā atvaļinājuma diena) un atgriezties darbā 2022. gada 6. janvārī (pēdējā atvaļinājuma diena – 5. janvāris). Darbiniekam ir noteikts normālais darba laiks – 5 dienas nedēļā, 8 stundas dienā.
Atvaļinājums 06:46, 25. Jan. 2022
Pie lasītājiem devies jau 100. “iFinanses” drukātā žurnāla numurs! Marta numurā līdzās šobrīd aktuālajām tēmām atskatāmies arī uz šo gadu laikā paveikto.
Svarīgi 16:46, 25. Feb. 2022
Atvaļinājuma periodu var noteikt dažādi – kā konkrētu nedēļu vai dienu skaitu vai konkrētus datumus. Jāņem vērā, ka atkarībā no tā, kā rīkojumā noformēts atvaļinājuma periods, veidojas dažāds atvaļinājuma dienu un līdz ar to arī apmaksājamo dienu skaits. Sevišķi rūpīgi aprēķini jāveic, ja atvaļinājuma laikā iekrīt svētku dienas.
Atvaļinājums 07:00, 10. Feb. 2021
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Procesu, tostarp grāmatvedības, digitalizācija ienāk uzņēmumu ikdienā – vienam ātrāk, otram – lēnāk, tomēr visiem skaidrs – šis process ir sācies un vairs nav apturams. Šobrīd arī valdības līmenī ir apstiprināta virzība uz obligātu elektronisko dokumentu apriti ne tikai starp valsts un pašvaldības iestādēm, bet arī starp uzņēmumiem.
Klausies
Saimnieciskā darbība
07:00, 26. Jan. 2022
Iesāksim sarunu par katram darba ņēmējam svarīgu jautājumu – alga par padarīto darbu. Saviem studentiem saku: “Kļūdīties algas aprēķinā varam tikai tam cilvēkam, kuru vēlamies redzēt vakarā pie savām durvīm.” Tāpēc, veicot aprēķinu, izdarām visus priekšdarbus, lai tas būtu korekts un darbiniekam nebūtu lieku pārdzīvojumu par nepareizi saņemtu naudu savā kontā.
Darba samaksa 07:37, 19. Jan. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Akorda alga
Akorda algu aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas padarīts. Kādos gadījumos darbiniekam noteikt akorda algu? Vai akorda algas gadījumā ir jāuzskaita arī nostrādātais darba laiks, un kā to darīt?
Darba samaksa 09:04, 12. Jan. 2022
"Grāmatveža plānotājs 2022" ir ikdienas palīgs, ikviena grāmatveža labā roka, kas izstrādāts un īpaši pielāgots grāmatvedības jomas speciālistam vai entuziastam. Plānotājs pieejams drukātā un elektroniskā formātā.
Svarīgi 07:00, 13. Dec. 2021
Tuvojas 2020. gada Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienas, kurās daļa darbinieku izmanto savu ikgadējo atvaļinājumu. Piemēram, darbinieks vēlas no 2020. gada 21. decembra doties atvaļinājumā uz 1 nedēļu – kurā datumā viņam ir jāatgriežas darbā un par cik dienām jāaprēķina atvaļinājuma nauda? Izskatīsim dažādus variantus!
Atvaļinājums 07:00, 22. Dec. 2020
Piedāvājam Ingas Zāles sagatavoto praktisko materiālu – minimālās stundas tarifa likmes pa 2022. gada mēnešiem četru veidu normālā darba laika ietvaros (skat. publikācijas pielikumā). Šis būs noderīgs palīgs ikviena grāmatveža ikdienas darbā.
Svarīgi 14:30, 28. Okt. 2021
Tuvojoties Ziemassvētkiem, uzņēmumi domā, kā iepriecināt darbiniekus un sadarbības partnerus un radīt svētku atmosfēru darba telpās. Līdz ar to aktualizējas arī jautājums, vai uzņēmuma izmaksas ir ar saimniecisko darbību saistītas vai nav, un atkarībā no tā – kā piemērot nodokļus.
Tiesības 07:00, 14. Dec. 2020
Šā gada 15. novembrī beidzas iepriekš noteiktais stingrais mājsēdes periods, līdz ar to pieņemti grozījumi Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu", kuros noteiktas turpmākās epidemioloģiskās drošības prasības darba devējiem, tirdzniecības vietām un pakalpojumu sniedzējiem, informē MK.
Likumdošana 18:14, 14. Nov. 2021
Lai palīdzētu dažādu profesiju pārstāvjiem plānot, uzskaitīt un kontrolēt darbinieku darba laiku atbilstoši Darba likuma prasībām, piedāvājam darba laika kalendāru 2022. gadam. Grāmatvežiem kalendārs palīdzēs darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanai.
Darba laiks 07:00, 8. Nov. 2021
Apčī! Khm-khm! Šņurkt! Sākoties rudenim, šādas skaņas diemžēl dzirdamas gan mājās, gan uz ielas, jo ir sākusies slimību sezona. Tāpēc ir īstais brīdis, lai atgādinātu par dažādiem slimības naudas aprēķinu variantiem un situācijām. Uz veselību!
Darba samaksa 07:00, 20. Okt. 2021
Uzņēmums plāno pieņemt darbinieku uz četrām stundām dienā. Vai drīkst darba līgumā noteikt mēneša darba algu, piemēram, 250 eiro mēnesī, un noteikt, ka darbinieks strādās 20 stundas mēnesī? Vai arī šādā gadījumā noteikti jānosaka stundas likme?
Darba laiks 07:00, 12. Okt. 2021
Vai darbiniekiem, kas nodarbināti nepilnu darba laiku, pirms svētkiem pienākas saīsinātā darba diena?
Darba laiks 06:49, 17. Nov. 2020
1. jūlijs, kad spēkā stājās apjomīgās izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa likumā attiecībā uz e-komerciju, ir pagājis. Daudzi tirgotāji jau mainījuši līdzšinējo darbības formu, reģistrējušies kādam no pievienotās vērtības nodokļa īpašajiem režīmiem un drīz sniegs pirmo deklarāciju. Kas svarīgs šobrīd? Kam pievērst uzmanību?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:38, 15. Sep. 2021
Saistībā ar vienotā nodokļu konta ieviešanu 2021. gadā ir mainīta paziņojuma par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samaksu (paziņojums) iesniegšanas kārtība no 2021. gada 1. janvāra. Lai to skaidrotu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu "Paziņojuma par pievienotās vērtības nodokļa samaksu iesniegšana".
VID informācija 16:09, 16. Aug. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Šogad 19. jūnijs ir pārceltā darba diena no 25. jūnija. Darbinieks no 14. jūnija uz vienu nedēļu paņem atvaļinājumu. Vai šim darbiniekam jāierodas 19. jūnijā darbā (jo 25. jūnijs vairs nav atvaļinājuma diena)? Vai tomēr 19. jūnijs arī skaitās kā atvaļinājuma diena, līdz ar ko atvaļinājuma nauda jāmaksā par sešām darba dienām?
Atvaļinājums 07:29, 22. Jūn. 2021
Šī gada 5.jūlijā Senāta Administratīvo lietu departaments izskatīja administratīvo lietu SKA‑433/2019 saistībā ar darba devēja pieteikumu par Valsts darba inspekcijas lēmuma Nr.2015‑04/248‑2016-05-05/164 atcelšanu. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas par Darba likuma piemērošanu, ja darbinieks netiek nodarbināts svētku dienās. Šis spriedums sniedz atbildes uz iepriekš no prakses izrietošiem jautājumiem un diskusijām.
Darba tiesības 07:00, 1. Nov. 2019
Publicējam Valsts ieņēmumu dienests sagatavotā metodiskā materiāla "Par īpašo pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas režīmu piemērošanu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem" 4. daļu - VID skaidrojumus par īpašo pievienotās vērtības nodokļa režīmu deklarāciju sagatavošanu un iesniegšanu.
VID informācija 12:22, 6. Jūl. 2021
Summētais darba laiks, pārdomāti izvēloties pārskata periodu, nereti var izrādīties izdevīgākais darba organizēšanas veids. Tomēr tas prasa arī precīzu uzskaiti un papildu aprēķinus, lai tiktu ievērotas Darba likumā noteiktās prasības par normu stundām un darba samaksas aprēķiniem. Īpaši, ja pārskata mēnesī iekrīt svētku dienas, slimības vai citas dienas, kad darbs netiek veikts attaisnojošu iemeslu dēļ.
Darba laiks 07:00, 23. Apr. 2021
Vasara tradicionāli daudziem ir atpūtas laiks, tāpēc šoreiz par svarīgāko atvaļinājumu aprēķinos. Kā Covid-19 izraisītā dīkstāve ietekmē vidējās izpeļņas aprēķinus? Kā piešķirt atvaļinājumu, kurā iekrīt Līgo un Jāņu diena vai arī pārceltā darba diena? Par visu pēc kārtas!
Atvaļinājums 07:00, 26. Mai. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba samaksa 07:00, 8. Jūn. 2021
Darbiniekam piešķir ikgadējo atvaļinājumu no 27. maija – 28 kalendāra dienas. Šajā periodā ir trīs svētku dienas. Tātad apmaksājamas darba dienas – 21 diena. Bet saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 41. panta 1. daļu aizliegts palielināt apmaksājamo darba dienu skaitu. Iestādes iekšējās kārtības noteikumos nav atrunāts, ka nedrīkst apmaksāt vairāk par 20 darba dienām. Kā rīkoties šajā gadījumā?
Atvaļinājums 07:00, 9. Jūn. 2020
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
2021. gadā ir trīs darba dienas, kas iekrīt starp svētku dienu un nedēļas atpūtas laiku – pirmdiena, 3. maijs (iekrīt starp svētku dienu, 4. maiju, un svētdienu, 2. maiju), piektdiena, 25. jūnijs (iekrīt starp svētku dienu, 24. jūniju, un sestdienu, 26. jūniju), piektdiena, 19. novembris (iekrīt starp svētku dienu, 18. novembri, un sestdienu, 20. novembri).
Likumdošana 09:45, 1. Jūl. 2020
2020. gadā ir viena darba diena – pirmdiena, 22. jūnijs, kas iekrīt starp svētdienu – 21. jūniju, un svētku dienu – 23. jūniju (otrdienu), tāpēc šī darba diena pārcelta uz 2020. gada 13. jūniju. To paredz Ministru kabineta rīkojums “Par darba dienas pārcelšanu 2020.gadā”.
Svarīgi 09:21, 9. Jūn. 2020
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
Darbiniekam, kuram ir noteikts summētais darba laiks, atvaļinājums četru kalendāro nedēļu apmērā piešķirts no 2020. gada 2. aprīļa. Līdz kuram datumam (ieskaitot) turpinās atvaļinājums, ņemot vērā svētku dienas?
Atvaļinājums 07:00, 12. Mai. 2020
Kā grāmatvedībā uzrādīt Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto subsīdiju algām? Kā aprēķināt darba samaksu par periodu, kad piešķirta subsīdija? Kā piemērot nodokļus un kā šo subsīdiju uzrādīt grāmatvedībā? Atbildes meklēsim, analizējot kāda lasītāja situāciju.
Grāmatvedība 06:00, 3. Mar. 2021
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Darbiniekam ir noteikta mēneša alga (8 stundu darba diena, 5 dienas nedēļā). Darbinieks uzrakstījis iesniegumu par konkrētām atvaļinājuma dienām – 2019. gada 23. decembri, 27. decembri un 30. decembri. Kā aprēķināt darba algu, ja svētku dienas neiekrīt atvaļinājumā? Vai par šīm svētku dienām arī jāmaksā darba alga?
Darba samaksa 08:50, 22. Jan. 2020
Nodokļu reformas rezultātā 2018. gada būtiski mainījās iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķina kārtība – tas tiek aprēķināts no visiem gada ienākumiem kopā, piemērojot atšķirīgas nodokļa likmes atkarībā no ienākumu summas. Ir pagājuši jau trīs gadi un būtu jābūt skaidrībai, kā šis nodoklis tiek aprēķināts, bet diemžēl sarunas ar grāmatvežiem pierāda pretējo.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 25. Jan. 2021
Ja darbiniekiem noteikts summētais darba laiks, vai jāievēro Labklājības ministrijas aprēķinātās minimālās stundas tarifa likmes? Vai uz summētā darba laiku attiecas Darba likuma 74. panta 1. daļas 8. punkts – jāaprēķina atlīdzība, kad darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā?
Darba samaksa 08:59, 19. Jan. 2021
Informējam, ka ir publicētas Labklājības ministrijas (LM) aprēķinātās četru veidu normālā darba laika ietvaros minimālās stundas tarifa likmes pa 2021. gada mēnešiem, tās ir pieejamas LM mājas lapā (skat. arī publikācijas pielikumā).
Svarīgi 15:11, 28. Dec. 2020
Mērķtiecīgākai Covid-19 ierobežošanai un cīņai pret vīrusa radīto apdraudējumu Latvijas iedzīvotāju veselībai un dzīvībai, tiek ieviesti stingrāki un precīzāki drošības pasākumi līdz 11. janvārim. Papildu drošības pasākumiem būs pieejams atbalsts gan uzņēmējiem, gan strādājošajiem. Vienlaikus valdība konsekventi strādā pie vakcīnas pieejamības.
Likumdošana 09:32, 2. Dec. 2020
Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Vidējā izpeļņa 07:00, 1. Dec. 2020
Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, valdība lēma veikt grozījumus Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr.655 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, no 21. decembra līdz 11. janvārim pastiprinot drošības pasākumus, informē MK.
Likumdošana 15:16, 18. Dec. 2020
"Grāmatveža plānotājs 2021" ir ikdienas palīgs, ikviena grāmatveža labā roka, kas izstrādāts un īpaši pielāgots grāmatvedības jomas speciālistam vai entuziastam. Plānotājs pieejams drukātā un elektroniskā formātā.
Svarīgi 07:28, 2. Nov. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Darba likumā ir noteikts par darba gadu piešķiramais atvaļinājuma ilgums, un tas ir četras kalendārās nedēļas. Ja atvaļinājums tiek piešķirts pa nedēļām, ir ērti aprēķināt periodu, par kuru piešķirams šis atvaļinājums. Bet ko darīt, ja darbinieks izvēlas atvaļinājumu izmantot pa dienām? Kā aprēķināt periodu, par kuru atvaļinājums tiek izmantots? Analizējam lasītāja jautājumu!
Atvaļinājums 07:00, 13. Nov. 2020
Darba devējam ir tiesības savam darbiniekam noteikt papildu brīvu dienu kādu iemeslu dēļ, un šo dienu, saprotams, ir jāapmaksā. Tomēr rodas jautājums, kāda samaksa šajā gadījumā ir jāaprēķina – darba samaksa vai vidējā izpeļņa? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 23. Dec. 2019
Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, no 9. novembra līdz 6. decembrim Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus sabiedriskās vietās, informē Valsts kanceleja. Noteikti ierobežojumi vairākiem saimnieciskās darbības veidiem, kā arī darba devēji ir aicināti izvērtēt attālinātā darba iespējas.
Likumdošana 17:03, 8. Nov. 2020
Uzņēmumā ir pieņemts, ka atvaļinājuma naudu aprēķina, stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba stundu skaitu atvaļinājuma laikā (saskaņā ar Darba likuma 75. panta 8. daļu). Bet kā atvaļinājuma naudu aprēķināt, ja darbiniekam tiek samazināta slodze? Atvaļinājuma nauda līdz ar to arī samazinās. Vai darba devējs drīkst noteikt apmaksājamo darba stundu skaitu atvaļinājuma laikā, ņemot vērā vidējo noslogotību attiecībā pret normālo darba laiku, lai aprēķins būtu godīgs?
Vidējā izpeļņa 11:07, 21. Jūl. 2020
Lai efektīvāk izmantotu darba un atpūtas laiku, 2021. gadā ir plānots pārcelt vairākas darba dienas – to paredz Ministru kabineta rīkojuma projekts “Par darba dienu pārcelšanu 2021.gadā”.
Svarīgi 16:08, 28. Mai. 2020
Darbinieks pieņemts darbā 2014. gada 1. jūnijā. Darbiniekam ir noteikts nepilns darba laiks – četras stundas mēnesī. Darba samaksa 52,32 eiro pirms nodokļu nomaksas, algas nodokļu grāmatiņa nav iesniegta. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu un uzkrājumu neizmantotajiem atvaļinājumiem? Atvaļinājumu darbinieks līdz šim nav izņēmis.
Atvaļinājums 07:00, 3. Jūn. 2020
Mums ir jautājums par normatīvā darba laika aprēķinu (dīkstāvei) darbiniekam, kuram ir noteikts nepilns darba laiks ar summētā darba laika uzskaiti un noteiktu darba stundu skaitu nedēļā – 20 stundas. Kā aprēķināt darbinieka normatīvais darba laiku par februāri, ja darbiniekam ir darbnespēja no 9. līdz 29. februārim?
Darba laiks 07:00, 6. Mai. 2020
Darbinieks grib izmantot daļu no ikgadējā atvaļinājuma, proti, divas nedēļas, sākot no 2019.gada 30.aprīļa. Cik darba dienas jāapmaksā – 10 vai 11? Kurā datumā viņam jāatgriežas darbā?
Atvaļinājums 07:00, 30. Apr. 2019
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta izdoto metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumu piemērošana ziedotājiem”, kurā skaidrots par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumu ziedotājiem, ko par 2018. un 2019. gadā ziedotajām summām ir tiesības piemērot UIN maksātājiem saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 12. pantu.
VID informācija 11:00, 29. Apr. 2020
2020.gadā ir viena darba diena – pirmdiena, 22.jūnijs, kas iekrīt starp svētdienu – 21.jūniju, un svētku dienu – 23.jūniju (otrdienu), tāpēc ir sagatavots Ministru kabineta rīkojuma projekts “Par darba dienas pārcelšanu 2020.gadā”, kas paredz pārcelt iepriekš minēto darba dienu uz sestdienu, 2020.gada 13.jūniju.
Likumdošana 10:54, 10. Mai. 2019
Šķetināsim darba devēja un darbinieka domstarpības par darba samaksas aprēķiniem! Kuram taisnība?
Darba samaksa 07:00, 18. Mar. 2020
Būvniecības uzņēmuma darba līgumos noteikts summētais darba laiks ar trīs mēnešu pārskata periodu (periods ietver oktobri, novembri, decembri). Beidzoties pārskata periodam, tiek aprēķinātas darbinieka virsstundas, faktiski nostrādātās stundas pārskata periodā, salīdzinot ar normālā darba laika stundām. Par virsstundām, pamatojoties Darba likuma (DL) 68. panta 1. daļā, maksā divkāršā apmērā. DL 68. panta 3. daļā iekļauta arī atsauce uz DL 18. pantu par ģenerālvienošanos. No 3. novembra ģenerālvienošanās būvniecības nozarē paredz piemaksu par virsstundu darbu 50% apmērā. Kā pareizi veikt virsstundu uzskaiti un apmaksu, ja pārskata periodā mainās samaksas nosacījumi par virsstundām?
Darba samaksa 10:30, 5. Mar. 2020
Jautājumi, kas nav precīzi atrunāti Darba likumā (DL), rada interpretācijas iespējas. Viens no tādiem ir – vai darbinieka vidējā izpeļņā ir jāiekļauj darba samaksa par svētku dienu, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, ja viņš tajā neveic darbu. Vaicājam darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanas ekspertam Mārim Lingam.
Vidējā izpeļņa 07:00, 3. Apr. 2019
Kas ir darba samaksa un kas – cita veida atlīdzība saistībā ar darbu? To ir būtiski saprast gadījumos, kad darbiniekam tiek aprēķināta vidējā izpeļņa. Izskatīsim jaunākās tiesu prakses atziņas!
Darba tiesības 07:00, 22. Jan. 2020
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Darbinieks tiek atbrīvots uz Darba likuma 47.panta 1.daļas pamata, t.i., pārbaudes laika neizturēšana. Rīkojums izdots 23.novembrī, kas ir piektdiena (darbiniekam noteiks nepilnais summētais darba laiks), 24. un 25.novembris darbiniekam brīvs, 26.novembris - darba diena. Kurš datums - 25. vai 26.novembris - jānorāda rīkojumā kā diena, kurā izbeigtas darba tiesiskās attiecības?
Tiesības 07:00, 23. Jan. 2019
Informējam, ka ir publicētas Labklājības ministrijas (LM) aprēķinātās četru veidu normālā darba laika ietvaros minimālās stundas tarifa likmes pa 2020.gada mēnešiem, tās ir pieejamas LM mājas lapā.
Svarīgi 15:08, 30. Dec. 2019
Darbinieks, kuram ir fiksēta mēnešalga, ir pieprasījis kārtējo atvaļinājumu no 2018.gada 19.decembra līdz 2019.gada 2.janvārim (ieskaitot). Šajā periodā iekrīt piecas svētku dienas (24.-26.decembris, 31.decembris un 1.janvāris), un no Darba likuma izriet, ka atvaļinājums ir jāpagarina par piecām dienām. Kurā dienā darbiniekam jāierodas darbā – 8. vai 10.janvārī? Respektīvi, vai nedēļas nogale ietilpst pagarinājumā, vai arī jāpiešķir papildu piecas apmaksātas darba dienas?
Atvaļinājums 07:00, 10. Dec. 2018
Darbiniekam saskaņā ar darba līgumu noteikts summētais darba laiks ne vairāk kā 10 stundas nedēļā. Tā nu sanācis, ka minētais darbinieks pēdējo reizi darbā varēja ierasties 2018.gadā, kad vienā dežūrā nostrādāja 5 stundas. Līdz tam viņš strādājis no 2018.gada februāra līdz jūlijam – gan aizvietojis vadītāju, gan strādājis dažas stundas nedēļā, gan bijis atvaļinājumā no 3.maija līdz 8.jūnijam. No 2019.gada 21.oktobra līdz 17.novembrim darbiniekam ir piešķirts atvaļinājums. Kā darbiniekam aprēķināt atvaļinājuma naudu un vai vispār tā šim darbiniekam ir aprēķināma?
Atvaļinājums 09:00, 6. Dec. 2019
Lasot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punktu, kurā noteikts, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta 3.daļā noteikto atlīdzību, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, rodas jautājums, vai darbiniekam, kam ir noteikts normālais darba laiks ar stundas tarifa likmi, būtu jāapmaksā svētku dienas, kas iekrīt darba dienās? Piemēram, 1. un 4.maijs?
Darba samaksa 08:00, 26. Mai. 2017
Ar rudens lapu uz vāka, aicinot lapot žurnāla lappuses, lai uzzināto aktuālo grāmatvedības un finanšu jomā, iznācis drukātā žurnāla “iFinanses” novembra numurs.
Svarīgi 10:58, 31. Okt. 2019
Kā pareizi aprēķināt izmaksājamo summu par svētku dienu - no vidējā darba dienu skaita mēnesī vai no vidējās izpeļņas? Abos gadījumos sanāk, ka darbiniekam septembrī tiks samaksāts vairāk nekā parastā mēnesī.
Darba samaksa 07:00, 31. Okt. 2018
IK pieņem darbā vairākus darbiniekus, kuri regulāri tiks nodarbināti Vācijā (uzņēmums nodarbojas ar parketa grīdu ieklāšanu). Pēc Ministru kabineta noteikumiem Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” saprotu, ka šiem darbiniekiem būs jāmaksā komandējuma dienas nauda par papildu izdevumiem. Vai komandējuma dienas nauda ir izmaksājama par kalendāra dienām, kuras darbinieks faktiski ir pavadījis Vācijā, vai par viņam noteiktajām darba dienām?
Darba samaksa 07:00, 17. Okt. 2018
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi 07:00, 9. Sep. 2019
Jauna auto iegāde uzņēmumā lielākoties ir kā svētki topošajam tā šoferim un izaicinājums grāmatvedim, jo arī Valsts ieņēmumu dienests mēdz pārsteigt ar jaunām un negaidītām atziņām šajā sakarā. Tāpēc vēlreiz atgādināšu par būtiskākajiem nodokļu nosacījumiem, kas jāņem vērā, domājot par uzņēmuma auto iegādi.
Citi 07:00, 29. Jūl. 2019
Summētā darba laika gadījumā darbinieka nostrādātās stundas katru mēnesi var atšķirties, un bieži vien darbiniekam atbilstoši grafikam ir jāstrādā nakts laikā (nakts darbs), kā arī svētkos, un daudz biežāk nekā citos darba veidos var rasties virsstundu darbs. Kā šādā gadījumā aprēķināt vidējo izpeļņu? Vai jāņem vērā stundas vai dienas vidējā izpeļņa?
Darba laiks 09:59, 17. Jūl. 2019
Darbinieks jau ir izlietojis 14 kalendāra dienas no ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma, pagājuši četri mēneši kopš darbinieka pēdējās atvaļinājuma dienas, un viņš, vienojoties ar darba devēju, piesaka nākamo atvaļinājumu no 1. līdz 5.maijam. No Darba likuma izriet, ka atvaļinājums jāpagarina par divām svētku dienām (1. un 4.maiju) un darbiniekam darbā jāatgriežas 8.maijā, tomēr viņš labprātīgi ierodas darbā jau 6.maijā. Kāds ir atlikušais atvaļinājuma uzkrājums, ja darbinieks nav izmantojis atvaļinājuma pagarinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūl. 2019
Saskaņā ar grozījumiem likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām" 24.09.2018. ir noteikta kā svētku diena, jo Latvijā notiks Viņa Svētības pāvesta Franciska pastorālā vizīte.
Svarīgi 16:38, 8. Aug. 2018
Darbiniekam ir normālais darba laiks - 5 darba dienas nedēļā, 8 stundas dienā. Darbiniekam tiek piešķirts atvaļinājums 7 kalendārās dienas no 18.06.2018. Šajā atvaļinājuma periodā ir svētku dienas, kas iekrīt brīvdienās 23. un 24.jūnijā. Vai šīs 2 dienas pagarina darbinieka atvaļinājumu? Un no tā izriet, ka atvaļinājums būs izmantots 7 darba dienas?
Atvaļinājums 06:00, 5. Jūl. 2018
Sabiedrība ir turētāja vieglajai automašīnai, kas iegādāta finanšu līzingā. Par automašīnu tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, to administratīviem mērķiem lieto sabiedrības vadītājs, kuram ir noteikts normālais darba laiks – piecas darba dienas nedēļā. Vai brīvdienās un svētku dienās automašīnā iepildīto degvielu var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem? Atbilde papildināta ar Valsts ieņēmumu dienesta komentāru.
Izdevumi 07:00, 20. Jūn. 2019
Jau vairāk nekā gadu īpaši piedomājam par datu aizsardzību, bet arvien rodas jaunas atziņas. Lai cik rūpīgi un pārdomāti uzņēmumā tiktu izstrādāti datu aizsardzības noteikumi, situācijas dzīvē mēdz būt ļoti dažādas, un tās visas paredzēt no datu aizsardzības viedokļa nav nemaz tik vienkārši.
Darba drošība 07:00, 3. Jūl. 2019
Uzņēmumā, kas organizē dažādu specialitāšu ārstu izbraukumu konsultācijas, ārsti tiek pieņemti darbā uz darba līguma pamata, bet neiesniedz algas nodokļu grāmatiņas. Alga tiek rēķināta procentuāli no ieņēmumiem konkrētajā dienā, kad sniegtas konsultācijas, kas notiek reizi mēnesī, piecu līdz sešu stundu garumā. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Piemēram, ārsta ieņēmumi vienā dienā ir 300 eiro, no tiem 65% jeb 195 eiro tiek izmaksāti ārstam algā, ieturot visus likumdošanā paredzētos nodokļus.
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūn. 2019
Visticamāk, atvaļinājumu grafiks jūsu darbavietā jau ir izveidots un apstiprināts. Ja tomēr nav, ir beidzamais brīdis to izdarīt, jo atvaļinājumu laiks ir klāt. Darbiniekiem, kuri ir atbildīgi par atvaļinājumu piešķiršanu un naudas aprēķiniem, laiks atkārtot pamata informāciju un uzzināt par potenciālajiem klupšanas akmeņiem.
Atvaļinājums 07:00, 31. Mai. 2019
Kā rīkoties situācijā, kad jāmaksā vidējā izpeļņa, taču periodā, par kuru tā tiek aprēķināta, ir nostrādātas tikai divas darba dienas, bet pārējā laikā ir darbnespējas lapa, turklāt izmaksāta naudas balva un prēmija? Šādos gadījumos vidējā izpeļņa, rēķinot atbilstoši Darba likumam un Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam, palielinās pat 10 reizes!
Vidējā izpeļņa 07:00, 10. Mai. 2019
21.06.2018. Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā “Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām”, kas paredz šī gada 24.septembri – Viņa Svētības pāvesta Franciska pastorālās vizītes Latvijā dienu – noteikt par svētku dienu.
Svarīgi 09:27, 22. Jūn. 2018
Pirms pusgada darbinieks aizgāja no darba. Tagad viņš atklājis, ka darba devējs nejauši nepareizi aprēķinājis darbinieka virsstundas laikā, kad viņš vēl strādāja uzņēmumā. Vai darba devējam ir pienākums veikt pārrēķinu un samaksāt kļūdas starpību? Darbinieks draud vērsties tiesā. Vai un kā darba devējam jālabo šāda pagātnes kļūda?
Tiesības 07:00, 8. Mai. 2019
Darbinieki plāno atvaļinājumu no 02.05.2018. uz 2 kalendārajām nedēļām. Kā veidosies atvaļinājums, ņemot vērā, ka 13.05. ir svētku diena (Mātes diena)? Kā konkrētā svētku diena ietekmēs atvaļinājumu darbiniekiem?
Atvaļinājums 06:59, 2. Mai. 2018
Kā vajadzētu aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam no 20.-26.04. ir piešķirts ikgadējais atvaļinājums, 27.04. un no 02.-03.05. - papildatvaļinājums, bet no 07.-14.05. - ikgadējais atvaļinājums? Vai sakarā ar šiem pārtraukumiem, kad iekrīt svētku dienas un brīvdienas, 6 mēnešu periods būtu jāņem no 2017.gada oktobra līdz 2018.gada martam visos minētajos gadījumos vai tomēr maijā piešķirtajam papildatvaļinājumam un ikgadējam atvaļinājumam izpeļņa būtu jārēķina no 2017.gada novembra līdz 2018.gada aprīlim?
Atvaļinājums 06:43, 30. Apr. 2018
Ir pienācis pavasaris, un ir iznācis jaunākais “iFinanses” numurs. Kas abiem kopīgs? Tie ienes svaigas vēsmas. Šajā žurnāla numurā lasāma ekskluzīva intervija ar Valsts ieņēmumu dienesta jauno ģenerāldirektori, kā arī dažādi raksti par šobrīd aktuālām tēmām.
Svarīgi 12:12, 29. Mar. 2019
Darbinieks tiek nosūtīts uz vienas dienas apmācībām (kursiem). Darbiniekam ir noteikta darba alga 1000 eiro apmērā un piemaksa 50 eiro apmērā. Kā aprēķināt samaksu par šo vienu dienu, kad darbinieks ir mācībās? Vai par šo dienu jāmaksā arī piemaksa?
Darba samaksa 07:00, 15. Mar. 2019
Vai, aprēķinot virsstundas summēto darba laiku strādājošajiem, ir jāņem vērā tikai Darba likuma 140.panta 4.daļas ierobežojums – aizliegums nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā –, vai arī 136.panta 5.daļas ierobežojums – virsstundas nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas 7 dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz 4 mēnešus?
Darba laiks 07:00, 13. Feb. 2019
Izaicinājums, ar kuru jau tagad ir jāsastopas darba devējiem un kas tuvākajā nākotnē kļūs tikai aktuālāks, ir darbaspēka trūkums. Šādos apstākļos darba devējam jo svarīgāk ir racionāli plānot darbinieku darba laiku un izvērtēt viņu funkcijas.
Darba laiks 07:00, 31. Dec. 2018
Darbinieks strādā normālo darba laiku ar noteiktu mēnešalgu 1050 eiro. Pēc kalendāra novembrī ir 21 darba diena, septiņas brīvdienas, viena svētku diena brīvdienā (tātad darbiniekiem tā nav jākompensē, jo neiekrīt parastā darbadienā) un viena papildu piešķirta brīvdiena – 19.novembris. Ja šogad svētdienā, 18.novembrī, kādam tomēr ir jāstrādā, tad to dienu apmaksā dubultā, bet ja 19.novembrī rodas šāda situācija, tad apmaksā parastā kārtībā un piešķir vienu brīvdienu citā dienā. Kā par novembri aprēķināt vidējo izpeļņu:
Darba samaksa 07:00, 30. Nov. 2018
Informējam, ka ir publicētas Labklājības ministrijas (LM) aprēķinātās četru veidu normālā darba laika ietvaros minimālās stundas tarifa likmes pa 2019.gada mēnešiem, tās ir pieejamas LM mājas lapā.
Svarīgi 15:19, 31. Dec. 2018
Šī gada beidzamais drukātais “iFinanses” numurs ir klāt! Kā allaž, žurnālā lasāmi raksti par dažādām aktuālām un uzņēmuma finanšu vadībā nozīmīgām tēmām.
Svarīgi 09:58, 1. Dec. 2018
Darbinieks strādā pusslodzes darbā, un viņam ir noteikta akorda alga. Kāds ir pusslodzes darba stundu skaits jūnijā, ja mēnesī ir 20 darba dienas, bet darba dienu pirms Līgo svētkiem saīsina par 1 stundu. Vai darbiniekam, kas strādā pusslodzi, šajā mēnesī būtu jāstrādā 80 stundas (20 dienas x 4 stundas) vai 79,5 stundas, pirmssvētku darba dienu saīsinot par pusstundu? Vai arī 79 stundas, ja pirmssvētku darba diena jāsaīsina par 1 stundu?
Darba laiks 08:00, 30. Jūn. 2016
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
Lai gudri plānotu savu laiku nākamajā gadā, talkā nāk Grāmatveža plānotājs 2019! Jau šobrīd ir iespēja to iegādāties.
Svarīgi 13:16, 13. Nov. 2018
Darbinieks uzsācis darbu 2018.gada 2.maijā. Darbinieks lūdz piešķirt ikgadējo atvaļinājumu no šī gada 22.oktobra līdz 28.oktobrim. Darba devējs piešķir šo ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu par nostrādāto laika periodu. Kā tiek aprēķināta vidējā izpeļņa - par periodu no 2.maija līdz 30.septembrim vai no 2.maija līdz 21.oktobrim?
Vidējā izpeļņa 11:20, 16. Nov. 2018
Darbinieks strādā no 18.09.2018., normālais darba laiks 5 dienu darba nedēļā ar algu 700 EUR. Tātad septembrī nostrādātas 8 darba dienas. Kā ir jāveic darba algas aprēķins par septembri, ņemot vērā, ka pāvesta Franciska vizītes diena (24.09.) tika paziņota par svētku dienu? Grāmatvedības programmā aprēķins tiek veikts, pieņemot, ka šī ir kompensējamā brīvdiena, bet, manuprāt, septembrī alga ir jārēķina pēc fakta, ka tajā bija 19 darba dienas, nostrādātas 8. Kā būtu pareizi?
Darba samaksa 09:00, 19. Okt. 2018
Darbiniekam piešķirts atvaļinājums no 13.novembra uz 1 kalendāro nedēļu. Šīs nedēļas laikā ir svētku diena – 18.novembris, tādējādi darbinieka atvaļinājums jāpagarina par 1 dienu. Tomēr 20.novembris (pirmdiena) jau ir brīvdiena, jo 18.novembris ir sestdiena. Vai darbiniekam pienākas vēl 1 atvaļinājuma diena – arī 21.novembris? Kurā datumā darbiniekam jāatgriežas darbā?
Atvaļinājums 09:30, 10. Nov. 2017
21.06.2018. Saeima pieņēma grozījumu likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", kuru valsts prezidents izsludināja š.g. 28.jūnijā. Ar šo grozījumu šī gada24.septembris ir noteikts par svētku dienu - Viņa Svētības pāvesta Franciska pastorālās vizītes Latvijā dienu. Līdz ar to ir jāveic atbilstošas izmaiņas darba laika kalendārā 2018.gadam, un tas ir jākoriģē.
Darba laiks 07:00, 30. Jūl. 2018
Akorda algas gadījumā ir jāveic darba laika uzskaite, jo nakts darbā akorda algas piemaksa ir 50%, virsstundu darbā – piemaksa 100%, kā arī, ja nostrādā visas stundas mēnesī un no paveiktā gabaldarba nesanāk minimālā alga, darba devējam ir pienākums piemaksāt starpību līdz minimālajai algai. Kā šīs prasības tiek izpildītas praksē?
Darba laiks 07:00, 12. Sep. 2018
Darbiniekam darba līgumā ir noteikts summētais darba laiks. Lielākoties viņš strādā pēc grafika - 3 dienas strādā (10,50 vai 11,50 stundas) un 3 dienas brīvas. Alga veidojas no mēnešalgas un piemaksas. Darba laiks parasti nepārsniedz normālo darba laiku, ja kādreiz pārsniedz, tad tiek apmaksātas virsstundas. Kā šādam darbiniekam aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam pēc grafika nākamajā mēnesī būtu jāstrādā 15 dienas, bet viņš izmanto pilnu atvaļinājumu - 28 kalendārās dienas?
Atvaļinājums 07:00, 23. Aug. 2018
Cik atvaļinājuma dienas tiek apmaksātas darbiniekam - 20 vai 21, ja darbinieks iet atvaļinājumā no 1.jūnija uz 28 kalendāra dienām? Atvaļinājumā iekrīt 2 svētku dienas (23. un 24.jūnijs), līdz ar to atvaļinājums tiek pagarināts par 2 kalendārajām dienām. Darbiniekam ir noteikts normālais darba laiks: 5 darba dienas nedēļā, 8 stundas dienā. Vai jāapmaksā 29.jūnijs?
Atvaļinājums 06:00, 29. Jūn. 2018
Saskaņā ar 21.06.2018. grozījumiem likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām" 24.09.2018. ir svētku diena, un grozījumi stājas spēkā 12.07.2018. Pamatojoties uz grozījumiem, Labklājības ministrija ir precizējusi minimālās stundas tarifa likmes aprēķinu par septembra mēnesi.
Svarīgi 17:00, 15. Jūl. 2018
Saskaņā ar līdz 01.01.2018. spēkā esošo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas principu izdevumus par kafiju un tēju darbiniekiem visbiežāk uzskatīja par izdevumiem, kas nav saistīti ar maksātāja saimniecisko darbību. Pašlaik, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā iekļautās normas ļauj plašāk vērtēt personāla izdevumus kā ar saimniecisko darbību saistītus. Līdz ar to šādus izdevumus, ja tie nav personificēti, varētu klasificēt kā izdevumus darbinieku kolektīva motivēšanai?
Tiesības 06:00, 12. Jūn. 2018
Darbiniekam noteikts normālais darba laiks, 5 dienu darba nedēļa, 8 stundu darba diena, bruto alga mēnesī – 430 EUR. Darbinieks maijā strādāja 6 dienas: 02., 07., 08., 09., 10.05. – 8 h dienā, bet 03.05. – 7h. Kurš bruto darba algas aprēķina variants ir pareizs?
Darba samaksa 06:00, 25. Mai. 2018
Darbinieks slimoja 1 gadu - no 01.05.2017. līdz 01.05.2018. No 02.05.2018. līdz 04.07.2018. darbinieks paņēma atvaļinājumu (2 gadu laikā neizņemtais atvaļinājums) un uzreiz uzrakstīja atlūgumu ar 05.07.2018. Atvaļinājuma nauda tika aprēķināta, ņemot vērā vidējo izpeļņu par periodu: novembris - aprīlis. Vai, atbrīvojot darbinieku 05.07.2018., ir jāaprēķina kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu par periodu, kad darbinieks bija atvaļinājumā (02.05.2018. līdz 04.07.2018.)? Ja ir jāaprēķina, tad kuras summas jāņem vērā, aprēķinot vidējo izpeļņu?
Atvaļinājums 06:00, 5. Jūn. 2018
Darbinieks atgriezās darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma 2017.gada oktobrī. No 06.11.2017. līdz 07.05.2018. darbiniekam ir slimības lapa. Slimības lapas laikā darbiniekam tiek noteikta arodslimība un piešķirta invaliditāte. Darba devējs uzteica darba līgumu saskaņā ar Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 7.punktu. Darbiniekam 2017.gada novembrī aprēķināta darba alga 80 EUR apmērā un decembrī - prēmija 518 EUR apmērā. Vai un kādā apmērā prēmija ir jāiekļauj vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 05:28, 21. Jūn. 2018
Darbinieks pie darba devēja ir nostrādājis 6 mēnešus, un pēc viņa lūguma (iesnieguma) darba devējs ir piešķīris atvaļinājumu par pilnu periodu (4 nedēļas) un izmaksājis atvaļinājuma naudu. Kā rīkoties, ja darbinieks nenostrādā pilnu gadu? Kā pārrēķināt pārmaksāto atvaļinājuma naudu par nenostrādāto periodu?
Atvaļinājums 06:00, 29. Mai. 2018
Atbilstoši Darba likumam (DL) svētku dienas ietilpst darbinieka atpūtas laikā, tāpat kā pārtraukumi darbā, diennakts atpūta, nedēļas atpūta un atvaļinājums. Svētku dienas DL izpratnē ir likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām' noteiktās oficiālās svētku dienas. Bet kā par tām maksāt?
Darba samaksa 08:00, 19. Jūn. 2017
Darbiniekam noteikta minimālā mēneša alga un summētais darba laiks ceturksnī. Aprīlī darbinieks ir nostrādājis 160 stundas, to skaitā 16 stundas svētku dienās. Kā darbiniekam aprēķināt darba algu par aprīli?
Darba samaksa 11:22, 26. Jūn. 2017
Dienas kļūst arvien siltākas – nepārprotami tuvojas atvaļinājumu laiks, tāpēc saprotams, ka darbinieki gribēs saņemt pareizi aprēķinātu atvaļinājuma naudu. Atgādināsim dažas vidējās izpeļņas aprēķinu nianses, kas atvieglos grāmatvežu darbu šajā laikā.
Vidējā izpeļņa 07:00, 21. Mai. 2018
Ministru kabineta rīkojums Nr.211 "Par darbadienas pārcelšanu 2018.gadā" paredz, ka 30.04.2018. (pirmdiena) darbadiena, kas iekrīt starp svētku dienu un brīvdienu, no valsts budžeta finansējamās institūcijās, kurās noteikta 5 dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai, tiek pārcelta uz sestdienu, 21.04.2018., atgādina Labklājības ministrija.
Svarīgi 14:23, 18. Apr. 2018
Pavisam drīz svinēsim vienus no pirmajiem svētkiem šajā gadā - Lieldienas, kas cilvēkiem asociējas ar pavasara iestāšanos. Par atvaļinājumu svētkos, kā svētku dienas ietekmē darbinieka ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma garumu, apmaksājamo dienu skaitu u.tml., esmu jau iepriekš rakstījis, bet grāmatvežiem šis jautājums vēl joprojām šķiet aktuāls, par ko liecina lasītāju jautājumi par šo tēmu gandrīz vai katros svētkos.
Atvaļinājums 07:44, 27. Mar. 2018
2018.gadā ir 1 darba diena, kas iekrīt starp svētku dienu un nedēļas atpūtas laiku, - pirmdiena, 30.aprīlis (iekrīt starp svētdienu, 29.aprīli un otrdienu, 1.maiju), līdz ar to ir lietderīgi pārcelt iepriekš minēto darba dienu uz sestdienu.
Likumdošana 09:56, 2. Mai. 2017
Darba attiecības ir neparedzētu pārsteigumu pilnas. Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Tiesības 07:00, 18. Apr. 2018
Darbinieks uzrakstījis iesniegumu, norādot, ka vēlas izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu no 10.04.2017. līdz 23.04.2017. Vai atvaļinājuma nauda šajā gadījumā jārēķina par 8 darba dienām un darbiniekam jābūt darbā 24.aprīlī, nepagarinot atvaļinājumu par svētku dienām?
Atvaļinājums 08:00, 10. Mai. 2017
"Virsstundas" – šis vārds darbinieku ausīm skan tīkami, jo nozīmē papildu ieņēmumus, taču grāmatvežiem nereti rada jautājumus. Piemēram, kā pareizi aprēķināt virsstundas, cik par tām maksāt un – kā aprēķināt pieļaujamo virsstundu skaitu pārskata periodā?
Darba laiks 08:00, 14. Mar. 2018
Atlaide ir pircēja un pārdevēja kompromiss – tas skan patiesi un tirgus ekonomikai atbilstoši. Svētku laikā un starpsezonas periodos tirdzniecības uzņēmumi un pakalpojumu sniedzēji piedāvā klientiem dažādas atlaides, taču patiesībā tās mums ir pieejamas vienmēr – atlaide, iegādājoties konkrētu preci, atlaide par apjoma pirkumu, atlaide pastāvīgajiem pircējiem un citas atlaides, ko pārdevēji izmanto, lai piesaistītu jaunus klientus un saglabātu esošos.
Grāmatvedība 08:00, 5. Feb. 2018
Saskaņā ar Darba likumu (DL) darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību par visu periodu, par kuru darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Darbiniekam par darba gadu pienākas ne mazāk kā 4 kalendārās nedēļas ilgs atvaļinājums (28 kalendārās dienas). Vai, izmaksājot atlīdzību par neizmantoto atvaļinājumu, tā jāaprēķina par atvaļinājuma dienām, nosakot tās kā veselu skaitli, vai jāņem vērā 2 cipari aiz komata? Vai šo kārtību var noteikt uzņēmuma iekšējā kārtībā un aprēķinu vajadzībām paredzēt atvaļinājuma dienu noapaļošanu līdz veselam skaitlim?
Grāmatvedība 08:50, 14. Feb. 2018
Darbinieka slimība darba devējam nereti sagādā daudz problēmu, jo viņš nevar iepriekš plānot un paredzēt, kurš darbinieks saslims un cik ilgi darbnespēja turpināsies. Turklāt nereti ir gadījumi, kad kāds slimo ilgstoši, tāpat var saslimt vairāki darbinieki vienlaikus, kas ir raksturīgi, piemēram, gribas epidēmijas laikā.
Darba samaksa 08:00, 31. Jan. 2018
Zināms, ka atvaļinājums pagarināms par svētku dienām, tomēr atvaļinājuma laikā ir uz sestdienu, kas ir darbinieka brīvdiena, pārceltā darba diena, līdz ar to atvaļinājums palielinās par vēl 1 apmaksātu darba dienu. Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (Atlīdzības likums) 41.panta 1.daļas 1.punktā ir aizliegts palielināt apmaksājamo darba dienu skaitu. Tas arī nav godīgi pret citiem darbiniekiem. Kā rīkoties šādā netipiskā gadījumā?
Atvaļinājums 08:00, 3. Mar. 2017
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks (8 stundas dienā, 5 dienas nedēļā), vēlas izmantot pilnu ikgadējo atvaļinājumu (28 kalendāra dienas) no 11.12.2017. Atvaļinājuma laikā ir 2 svētki – Ziemassvētki un Jaunais gads. Vai atvaļinājums šajā gadījumā jāpagarina par 24. un 31.decembri? Vai šīs dienas jāapmaksā? Kad darbiniekam jāatgriežas darbā?
Atvaļinājums 08:00, 27. Dec. 2017
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Uzņēmumā daļai darbinieku noteikts summētais darba laiks un no 2017.gada oktobra ieviests 2 mēnešu pārskata periods. Tādējādi virsstundas darbiniekiem aprēķina pārskata perioda beigās, kas ir konkrētajā gadījumā ir novembra beigas. Kā noteikt virsstundas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības pirms pārskata perioda beigām, piemēram, 10.novembrī? Vai šajā gadījumā kā pārskata periods jāpiemēro laiks no 1.oktobra līdz 10.novembrim un attiecīgi visas darba stundas, kas pārsniedz 240 stundas, jāuzskata par virsstundām?
Darba laiks 08:00, 8. Jan. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Vai ar darba kārtības noteikumiem drīkst ierobežot darbinieka brīvo laiku, piemēram, nosakot, ka darbinieks brīvajā laikā nedrīkst nodarboties ar ekstrēmajiem sporta veidiem, lai nezaudētu darba spējas? Vai darbinieku drīkst atlaist, ja šādā gadījumā darba kārtības noteikumi pārkāpti? Piemēram, noteikumos ir aizliegts slēpot, bet darbinieks slēpo un lauž kāju, pēc tam izmantojot slimības lapu un līdz ar to neveicot darbu.
Tiesības 08:00, 15. Jan. 2018
Aplūkojot darbības, kas reorganizācijas gadījumā uzņēmumā jāveic saistībā ar darbiniekiem, jāņem vērā kārtība, kādā jāveic norēķini ar darbiniekiem, jākompensē neizmantotais atvaļinājums un zaudējumi, kā arī jānosaka konkurences ierobežojums.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Dec. 2017
Ziemassvētki jau pavisam drīz klauvēs pie mūsu durvīm. Lai pavadītu šo gaidīšanas laiku mierpilnā gaisotnē (nevis skraidot pa piepildītu lielveikalu gaiteņiem, meklējot atbilstošās dāvanas), esam sagatavojuši dāvanu ceļvedi, kurš palīdzēs atrast vislabāko dāvanu. Šajā aizņemtajā laikā mēs iesakām iepirkšanos Douglas e-veikalā!
Svarīgi 09:00, 19. Dec. 2016
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks 20 stundas nedēļā (strādā darba dienās), bet ne vairāk kā 8 stundas dienā. Darba alga - 400 EUR mēnesī. Svētkos šis darbinieks nestrādā. Darbinieks izmanto pilnu ikgadējo atvaļinājumu no 05.05.2015. Atvaļinājuma laikā ir 2 svētku dienas: Mātes diena (10.05.2015.) un Vasarsvētki (24.05.2015.). Tātad atvaļinājums ir no 05.05.2015. līdz 03.06.2015. - 30 kalendārās dienas, apmaksātas 22 dienas. Vai ir jāņem vērā 1. un 4.maijs, kas ir svētku dienas? Vai šīs 2 svētku dienas jāapmaksā un jāuzrāda kā darba alga, vai arī vienkārši jāaprēķina atvaļinājuma nauda?
Atvaļinājums 15:25, 12. Mai. 2015