Pakalpojumu sniegšana un saņemšana grupā, un šo darījumu cenas noteikšana un pamatošana ir aktuāla tēma daudziem Latvijas uzņēmumiem. Apskatām zemas pievienotās vērtības pakalpojumu konceptu, ar to saistīto Latvijas normatīvo aktu regulējumu, praksi un pārdomas par iespējamiem uzlabojumiem.
Saistītās personas 06:00, 9. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:08, 2. Dec. 2024
Finanšu ministrija ir izstrādājusi un virza tālākai apstiprināšanai Saeimā grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Grozījumi ietver vairākas pievienotās vērtības nodokļa regulējuma jomas, kas pamatā skar PVN likuma normu interpretācijas novēršanu, papildināšanu un pilnveidošanu.
Likumdošana 15:01, 16. Okt. 2024
Ņemot vērā, ka tuvojas brīdis, kad pirmajiem uzņēmumiem būs jāsniedz ilgtspējas ziņojums, svarīgi apskatīt, kādi informācijas tehnoloģiju risinājumi var atvieglot ilgtspējas datu efektīvu pārvaldību un ziņojumu sagatavošanu. Kā izvēlēties piemērotāko programmatūru ilgtspējas datu pārvaldībai?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Okt. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Uzņēmumos joprojām līgumi ar darbiniekiem bieži tiek slēgti papīra formātā, darba maiņas plānotas “Excel” tabulās, algas lapiņas sūtītas pa e-pastu vai drukātas uz papīra. Taču e-risinājumi biznesa vadības sistēmā sniedz daudz ērtākas un efektīvākas personāla dokumentu pārvaldības iespējas. Par to, kādas - aplūkosim šajā rakstā.
Svarīgi 09:23, 14. Nov. 2022
Uzņēmumam ir elektroauto, kas tiek uzlādēts mājās. Šajā adresē ir reģistrēta uzņēmuma juridiskā adrese. Sanāk, ka tiek lietots transportlīdzeklis, bet nav izdevumu par elektroenerģiju. Vai šādā situācijā var rasties nodokļu riski?
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 12. Jūl. 2024
Darbinieks dodas biznesa vakariņās ar partneriem – vai tie ir reprezentācijas izdevumi? Vai tāda ceļojuma, darba brauciena, kas notiek kopā ar sadarbības partneriem, izdevumi uzskatāmi par reprezentācijas izdevumiem?
Lai arī sācies aktīvais atvaļinājumu laiks, tomēr "iFinanses" jūnija lasītāko rakstu TOP3 pierāda, ka grāmatvežu darbs neapstājas ne uz mirkli.
Svarīgi 12:00, 4. Jūl. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Ja kādam Latvijas rezidentam – fiziskai personai – pieder daļas kādā Krievijas uzņēmumā, tad tam var rasties pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no Krievijas uzņēmuma peļņas, pat ja tas peļņu nav sadalījis dividendēs un izmaksājis šai personai Latvijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 15. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Uzņēmuma darbiniekam darba vajadzībām ir nepieciešams telefons – ne tikai sarunām, bet arī audio/video ierakstu veikšanai. Tas nozīmē, ka telefons tiek nolietots vairāk nekā tad, ja tiktu lietots tikai privātiem mērķiem. Vai darba devējs par to drīkst maksāt kompensāciju, piemēram, amortizācijas vērtībā, kā ar nodokļiem neapliekamu kompensāciju? Kā vislabāk organizēt telefona lietošanu darba vajadzībām? Lietojot vienu telefonu, vai nu darba telefonā ir privātie dati, vai arī privātā telefonā darba dati. Protams, vienmēr ir variants lietot divus telefonus, kas nav visai ērti.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 7. Mai. 2024
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
Uzņēmums saviem darbiniekiem izsniedz maksājumu kartes, kas piesaistītas vienam uzņēmuma bankas kontam un izsniegtas uz uzņēmuma vārda. Kā uzņēmumā organizēt ne vien maksājumu karšu izsniegšanu darbiniekiem, bet arī ērtu atskaišu uzskaites sistēmu? Vai tas ir jānošķir no avansa norēķiniem?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 27. Mai. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Darba devēja nodokļu pārskati par nodarbinātajiem ārvalstīs”, kurā skaidrots, kā pareizi iesniegt pārskatus par nodarbinātajiem ārzemēs.
VID informācija 12:56, 23. Apr. 2024
Grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā stājās spēkā 2024.gada 1.janvārī, precizējot terminu “patiesais labuma guvējs” attiecībā uz juridiskiem veidojumiem un nosakot par pienākumu noskaidrot, atklāt un sniegt ziņas par to patiesajiem labuma guvējiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 3. Mai. 2024
Mūsdienās ERP jeb biznesa vadības sistēmas sniedz iespēju uzņēmumiem automatizēt dažādus procesus, rezultātā ievērojami samazinot datu ievadei, dokumentu apritei un atskaišu sagatavošanai patērēto laiku. Būtiski, ka ERP sistēmā aktuālie dati ir pieejami visu laiku, un sistēma ir piemērota arī uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem.
Svarīgi 13:34, 3. Apr. 2024
Elektroniskais paraksts ir viens no zināmākajiem rīkiem, kuru izmanto digitālajā vidē. Taču ne visos biznesa procesos ir nepieciešams paust gribu vai apstiprināt saistības, ko nodrošina eParaksts. Bieži vien vajadzīgs tikai stingrs apstiprinājums par dokumenta vai kāda procesa autentiskumu, izcelsmi vai saturu. Te palīgā nāk eZīmogs!
Svarīgi 10:22, 15. Mar. 2024
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
Uzņēmumiem, izmantojot degvielas kartes, līdz šim nebija skaidrs, kā šiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli – vai kā degvielas piegādei? Pagājušā gadā Eiropas Komisija ir radusi vienotu skaidrojumu, lai turpmāk nevienam nav jālauza galva par nodokļa piemērošanu.
Šobrīd drukātie dokumenti tiek aizstāti ar elektroniskiem, kā arī dažāda veida aprēķini un atskaites tiek sagatavotas ar sistēmu atbalstu. Lai arī grāmatvedības un citas sistēmas nodrošina galveno funkcionalitāti, ne vienmēr to iespējas tiek izmantotas pilnā kapacitātē un joprojām atsevišķas darbības tiek veiktas ārpus tās. Ko mainīt, lai pilnībā izmantotu automatizācijas potenciālu?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Dec. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Kredītrēķins finanšu uzskaitē ir ierasts dokuments. Tomēr ne vienmēr ir saprotams, kā un vai saņemtais kredītrēķins ir jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā. Apskatām, kā saņemtais kredītrēķins jānorāda uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un kura taksācijas perioda deklarācijā jāveic korekcijas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 8. Nov. 2023
Uzņēmums var izvēlēties pārdot produkciju vai sniegt pakalpojumu, par to saņemot samaksu vēlāk, kas nozīmē – uzņēmumam rodas debitors. Ja debitors neveic apmaksu norādītājā laikā, uzņēmumam rodas papildu izmaksas saistībā ar parāda atgūšanu, bet, ja parāds netiek atgūts, papildus jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis. Kā veiksmīgi uzraudzīt debitorus, lai izvairītos no šādas situācijas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Okt. 2023
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Uzņēmums nodarbojas ar tabakas un alkohola mazumtirdzniecību. Tiek rīkots divu dienu pasākums, kuru apmeklēs tikai aicināti klienti un sadarbības partneri. Pasākuma mērķis ir iepazīstināt ar jaunākajām precēm un veikt to degustāciju. Pasākuma rīkošanai tiek nomātas telpas, dažāda veida aprīkojums, pasūtīts ēdiens, pieaicināts pasākuma vadītājs. Pasākumā paredzēti konkursi un balvas. Dažiem viesiem tiek apmaksāta viesnīca. Vai šos izdevumus var tieši attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus vai tomēr tie ir reprezentācijas izdevumi?
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Pašnodarbināta persona Margarita sniedz pakalpojumus skaistumkopšanā. Tiek pieaicināta speciāliste, pašnodarbinātā persona Liesma, lai sniegtu papildu pakalpojumus Margaritas klientiem, par ko klienti norēķinās ar Margaritu. Liesma par saviem pakalpojumiem izraksta rēķinu Margaritai. Liesma izmanto gan savus, gan Margaritas materiālus un instrumentus. Vai Margarita saņemtos rēķinus drīkst iekļaut savos izdevumos?
Tiesības 06:00, 22. Jūn. 2023
No 2023.gada 1.jūnija spēkā stājušās Komerclikuma izmaiņas, kas paredz būtiskas pārmaiņas komercsabiedrību nacionālajā un pārrobežu reorganizācijas kārtībā.
Svarīgi 14:15, 27. Jūn. 2023
Lai veicinātu uzņēmējdarbības digitalizāciju, paaugstinātu produktivitāti un konkurētspēju, Latvijā ir atvērta Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda grantu programma biznesa procesu digitalizācijai. To īstenos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Kopējais finansējums - gandrīz 38 miljoni eiro.
Svarīgi 09:42, 17. Apr. 2023
2022.gada nogalē, novembrī un decembrī, Eiropas Savienības Tiesa izskatīja dažādus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas aspektus. Šoreiz par dažiem no tiem, kas varētu būt noderīgi.
Nodokļi 06:00, 17. Feb. 2023
//= $article['Article']['score'] ?>
Algas jūrniekiem
Lai pareizi piemērotu nodokļus jūrniekam izmaksātajai algai, ir jāievēro vairākas būtiskas nianses, piemēram, vai darba devējs ir Latvijas vai ārvalsts uzņēmums, kurā valstī reģistrēts kuģis un kuras valsts uzņēmums izmaksā algu. Tāpat jāpiemēro speciālais algas nodokļa režīms, jāņem vērā jūrnieka pakāpe un vēl citas nianses. Izskatīsim dažādas situācijas.
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Uz šiem un citiem būtiskiem jautājumiem atbildes meklēsim konferencē “Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022” jau šonedēļ, 21. janvārī!
Svarīgi 16:47, 14. Jan. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
Procesu, tostarp grāmatvedības, digitalizācija ienāk uzņēmumu ikdienā – vienam ātrāk, otram – lēnāk, tomēr visiem skaidrs – šis process ir sācies un vairs nav apturams. Šobrīd arī valdības līmenī ir apstiprināta virzība uz obligātu elektronisko dokumentu apriti ne tikai starp valsts un pašvaldības iestādēm, bet arī starp uzņēmumiem.
Klausies
Saimnieciskā darbība
07:00, 26. Jan. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Kas ir pakalpojums Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) izpratnē? Kuri ir apliekami un kuri neapliekami pakalpojumi? Kāda nozīme ir pakalpojuma sniegšanas vietai un kā to noteikt? Par to šajā rakstu ciklā.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 9. Nov. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Čempionu stāsts
Šomēnes devāmies uz sarunu pie čempionēm – žurnāla “iFinanses” šoruden rīkotā Grāmatvežu čempionāta 2022 uzvarētājām, proti, SIA “Stora Enso Packaging” finanšu departamenta dāmām –, lai runātu par šārudens izaicinājumiem, kopā aizdomātos par bioekonomiku, iespējamajiem taupības pasākumiem un galu galā arī atskatītos uz aizvadīto čempionātu.
Svarīgi 09:00, 7. Nov. 2022
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
Ar katru dienu tuvojamies brīdim, kad 2022. gada 1. janvārī stāsies spēkā jaunais Grāmatvedības likums. Turpinām to pētīt! Šoreiz apskatīsim grāmatvedības dokumentu glabāšanu, īpašu uzmanību veltot dokumentiem elektroniskā formātā.
Dokumenti 07:00, 15. Nov. 2021
Vai uzņēmums var uzskatīt darbinieka ceļa izdevumus, kuri saitīti ar darbinieka privātās automašīnas lietošanu braucieniem no dzīvesvietas uz darbu un atpakaļ, kā ar saimniecisko darbību saistītus izdevumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Okt. 2022
Lai uzņēmums kļūtu efektīvāks, ir daudz darbu, ko var digitalizēt un automatizēt. Tas, ar ko sākt, var atšķirties atkarībā no biznesa apjoma, nozares un specifikas. Tomēr ir darbu veidi, ko teju ikvienam uzņēmumam ir vērts nodot robotu rokās.
Svarīgi 09:45, 4. Okt. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Vai esat kādreiz aizdomājušies – kad dodamies atvaļinājumā un šajā periodā nestrādājam, saņemam arī atlīdzību? Šī šķiet pašsaprotama norma mūsdienās, bet, cik tas šķiet loģiski un pašsaprotami darba ņēmējam, tik darba devējam jāprot plānot un vadīt izmaksas, lai veiktu maksājumu periodā, kad darbinieks atpūšas un tieši ar savu darbu nerada labumus uzņēmumam.
Atvaļinājums 06:00, 19. Sep. 2022
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Tāpēc žurnāls “iFinanses” 28. septembrī aicina uz izstādi “Uzņēmuma elektronizācija 2022”, kurā Tev būs unikāla iespēja vienuviet iepazīties ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrot nozares svaigākās aktualitātes.
Svarīgi 23:00, 22. Jūl. 2022
Lai pareizi piemērotu pievienotās vērtības nodokli pakalpojumiem, vispirms jānosaka tā sniegšanas vieta. Kā to noteikt? Apskatīsim gan vispārīgās nodokļa piemērošanas normas, gan arī atsevišķus pakalpojuma veidus, kad piemērojamas īpašas normas.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Jūl. 2022
Vai saskaņā ar jaunajiem grāmatvedības kārtošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem grāmatvedis drīkst pildīt arī kasiera pienākumus? Kādos gadījumos tas būtu pieļaujams? Atbildam uz lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Sankciju likumā ir noteikts pienākums veikt sankciju riska novērtējumu un izveidot iekšējās kontroles sistēmu. Apskatīsim kā veikt darījumu uzraudību jau pēc līguma noslēgšanas.
Saimnieciskā darbība 06:00, 20. Jūn. 2022
Uzņēmums nodarbina dažus studentus no trešajām valstīm (Uzbekistāna). Viņu uzturēšanās atļaujā norādīts, ka atļauts strādāt līdz 20 stundām nedēļā saskaņā ar Imigrācijas likuma 9. panta 5.1 punktu. Darba alga par nepilno darba laiku noteikta mazāka par minimālo. Likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 20.4 pantā nav minētas šādas situācijas, kad minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas neveic. Vai pareizi saprotu – personai, kurai likums par VSA liedz strādāt pilnu darba laiku, darba devējam vai nu jāmaksā vismaz minimālā darba alga neatkarīgi no nostrādātā darba laika, vai būs jāpiemaksā minimālās iemaksas?
Darba samaksa 06:00, 5. Mai. 2022
Kā atvieglot ikdienas darba procesus, lai darbus paveiktu ātrāk, saglabājot vai pat uzlabojot kvalitāti? Žurnāls "iFinanses" 12. maijā aicina uz ikgadējo forumu “Praktiskie e-risinājumi uzņēmumu ikdienā”, kura laikā uzsvars tiks likts uz praktisko e-risinājumu ieviešanu uzņēmumu ikdienā, lai modernizētu un efektivizētu saimniecisko darbību.
Svarīgi 13:02, 22. Apr. 2022
Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Turpinot iepriekšējos rakstos iesākto, šoreiz par otro nodokli, kas saistīts ar darba samaksas aprēķinu, t. i., iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Darba samaksa 06:00, 13. Apr. 2022
Naudas darījumiem, vienalga - skaidrās vai bezskaidrās naudas, uzņēmumā ir viens no visaugstākajiem riskiem. Visdrošāk būtu tos kārtot pašam uzņēmuma vadītājam, tomēr tas ne vienmēr ir iespējams. Kā samazināt riskus, ja šie darījumi tiek uzticēti grāmatvedības darbiniekiem? Izskatām lasītāja situāciju!
Finanšu vadība 06:00, 21. Mar. 2022
Uzņēmums ir iegādājies datoru saimnieciskās darbības veikšanai un nodevis to lietošanā darbiniekam. Grāmatvedības uzskaitē dators tiek pieņemts kā pamatlīdzeklis. Kā labāk nodot veco datoru darbiniekam privātām vajadzībām bez nodokļu riskiem? Kādi dokumenti nepieciešami? Vai pirms pārdošanas nepieciešama pamatlīdzekļa pārvērtēšana pēc tirgus vērtības? Ja datora tirgus vērtība ir 200 eiro, bet uzņēmums pārdod par 10 eiro, vai cenas starpība apliekama ar nodokli?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Feb. 2022
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
2022. gadā spēkā ir stājušies vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie nav apjomīgi, toties labvēlīgi nodokļu maksātājiem. Pārskatīsim galvenos jaunumus Latvijas un Eiropas Savienības kontekstā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Feb. 2022
Ar ko atšķiras drošs elektroniskais paraksts no parasta elektroniskā paraksta? Kāds izskatās elektroniskais paraksts? Vai rēķinam ir juridisks spēks, ja rēķinā ir norādīts, ka tas sagatavots elektroniski un ir derīgs bez paraksta, bet piegādātājs to atsūta papīra formā? Meklējam atbildes!
Līgumi 07:00, 19. Mar. 2021
No šā gada 1. marta atcelta Covid-19 sertifikātu izmantošana tirdzniecībā un lielākajā daļā pakalpojumu sniegšanā, to paredz Ministru kabinets (MK) apstiprinātie grozījumi MK noteikumos Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 07:05, 1. Mar. 2022
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Uzņēmumu reģistram ir noteikta papildu funkcija jeb pienākums iekļaut un aktualizēt ziņas Fizisko personu reģistrā, to paredz Fizisko personu reģistra likums (Likums), kas stājās spēkā šā gada 28. jūnijā.
Likumdošana 16:00, 6. Dec. 2021
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Uzņēmumos sācies inventarizācijas laiks, tomēr Covid-19 dēļ var būt situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nevar parakstīt visi komisijas locekļi. Kā rīkoties? Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 5. Nov. 2021
Kā jūs rīkotos, ja būtu jāpārceļas dzīvot uz citu valsti, kurā ir atšķirīgs klimats un ģērbšanās principi? Vai ņemsiet līdzi ne tikai vairākus čemodānus ar apģērbiem, bet arī sadzīves tehniku, biroja aprīkojumu un mēbeles?
Svarīgi 19:15, 12. Nov. 2021
Vai fiziskai persona, kas sniedz lietvedības un juridiskos pakalpojumus, ir jāveic ar aizdomīgiem darījumiem saistītās darbības, ja tā nesniegs klientiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteiktos pakalpojumus? Izskatām uzziņu!
Citi 07:00, 10. Nov. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Valsts ieņēmumu dienests publicējis divas jaunas uzziņas pievienotās vērtības piemērošanas jautājumos. Vienā tiek analizēts, vai parādu atgūšanas izdevumiem ir kompensācijas raksturs, līdz ar to piemērojams nodokļa atbrīvojums, bet otrā – vai nodokļa atbrīvojums ir piemērojams ortodontijas ierīču piegādēm. Analizējam tās!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Dec. 2021
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stāsies spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Lai gan joprojām ir daudz nezināmā, jo saistītie Ministru kabineta noteikumi vēl tikai top, likums jau tagad ir jāizlasa katram grāmatvedim un uzņēmuma vadītājam. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies? Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību jaunumiem un arī būtiskiem precizējumiem, lai tie nepaslīdētu garām.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 6. Sep. 2021
Pēc izmaiņām advokatūras tiesiskajā regulējumā Valsts ieņēmumu dienests aicina zvērinātu advokātu biroju (ZAB) klientus pārliecināties, ka izvēlētais advokātu birojs ir reģistrēts komercreģistrā, lai attiecīgi tā izrakstītos rēķinus varētu atzīt klienta grāmatvedībā. Savukārt pašiem reģistrētajiem ZAB jāpievērš uzmanība, lai viņu darījumu partneri rēķinos norāda ZAB jaunos rekvizītus.
VID informācija 17:00, 27. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 13:25, 5. Jūl. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kurš Saeimā apstiprināts šī gada 10. jūnijā. Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Par Grāmatvedības likumu", kurā skaidro būtiskākās izmaiņas, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošo likumu "Par grāmatvedību".
VID informācija 18:06, 2. Jūl. 2021
Bērnu nometnes varēs organizēt klātienē grupās līdz 20 dalībniekiem, savukārt izlaidumi drīkstēs notikt klātienē ārpus telpām līdz 40 cilvēkiem vienas klases/grupas ietvaros. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavotie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, kas 2021. gada 27. maijā apstiprināti valdībā.
Likumdošana 10:44, 28. Mai. 2021
Jebkura krīze ir kā zemestrīce – visu satricina un samaisa vietām. Daži paliek apakšā, daži - uz vietas, daži - augšā. Par nepieciešamību paaugstināt uzņēmumu efektivitāti runāts daudz. Bet tieši krīze un situācija, kad ierastā prakse vairs neder, spiež meklēt jaunus ceļus, kā kļūt efektīvākiem. Šajā rakstā par to, kā biznesa vadības sistēma var uzlabot uzņēmuma efektivitāti.
Svarīgi 06:57, 10. Mai. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
Grāmatvedībā, tāpat kā citos uzņēmuma procesos, ir nepieciešama kontrole, lai gūtu pārliecību, ka grāmatvedība tiek organizēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām un grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktai kārtībai. Kā organizēt šo kontroli un kurš par to ir atbildīgs?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2021
Vai krīzes skartajam uzņēmumam, pieprasot dīkstāves pabalstu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmā, jānoformē kādi dokumenti grāmatvedībā un personāldaļā (iesniegumi, rīkojumi utt.)? Vai dīkstāves periods un pabalsts jāatspoguļo grāmatvedībā? Vai un kā tas turpmāk ietekmēs vidējās izpeļņas aprēķinu?
Tiesības 07:00, 23. Apr. 2020
Kooperatīvajai sabiedrībai (KS) pieder ēkas (garāžas un zeme), kas ir reģistrētas zemesgrāmatā un uzskaitītas bilancē. KS biedru sapulce pieņēma lēmumu par nekustamā īpašuma sadalīšanu domājamās daļās. Daži KS dalībnieki savas domājamās daļas zemesgrāmatā jau ir nostiprinājuši. Kā to norādīt grāmatvedības dokumentos? Kā grāmatvedībā uzrādīt garāžas pārdošanu KS dalībniekam, kurš vēl nav nostiprinājis savu daļu? Kādi dokumenti ir nepieciešami? Kādi nodokļi rodas un kam tie jāmaksā?
Dokumenti 07:00, 5. Jan. 2021
Paredzēts, ka jaunais DAC6 ziņošanas pienākums attiecas uz zinošiem un kompetentiem profesionālo pakalpojumu sniedzējiem, kas sniedz nodokļu padomus, izstrādā noteiktas pārrobežu darījumu shēmas un palīdz uzņēmējiem realizēt starptautiskus darījumus. Var šķist, ka uzņēmējiem pašiem par DAC6 nav jādomā, taču viss nav tik vienkārši. Par DAC6 regulējuma izpratni, darbinieku izglītošanu un atbilstības nodrošināšanu ir jādomā ikvienam uzņēmumam, kurš regulāri vai pat vienu reizi veic darījumus ārpus Latvijas.
Saistītās personas 07:00, 8. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Beidzoties Apvienotās Karalistes izstāšanās pārejas periodam no Eiropas Savienības (ES), sākot ar 2021. gada 1. janvāri, ES ietvaros mainās pasta sūtījumu apmaiņas nosacījumi ar šo valsti, informē "Latvijas Pasts".
Svarīgi 16:02, 28. Dec. 2020
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Dec. 2020
2020. gada 17. decembrī ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 537 "Noteikumi par nodokļu maksātāju un nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienestā", kas stājas spēkā 2020. gada 23. decembrī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:26, 23. Dec. 2020
Covid-19 dēļ uzņēmumā inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas laikā sagatavotos aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nav parakstījuši visu komisijas locekļi. Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 28. Dec. 2020
Daļai komersantu darījumu attiecības ar nerezidentiem ir ierasta saimnieciskās darbības prakse, bet daļai komersantu tāda prakse nav izveidojusies, taču ir interese šādas darījuma attiecības nodibināt. Tieši šie komersanti ir pakļauti riskam noslēgt ar nerezidentu tādu darījumu, kas būtu pretējs to interesēm. Kāpēc un kā mazināt šos riskus? Par to šajā rakstu sērijā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 4. Nov. 2020
Lai pēc iespējas mazinātu Covid-19 un citu augšējo elpceļu saslimšanas izplatības riskus, Ministru kabinets atbalstīja priekšlikumu pilnveidot darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību. Rezultātā paplašināti kritēriji kādos gadījumos ārstniecības persona var izsniegt darba nespējas lapu bez cilvēka apskates un izmeklēšanas klātienē. Jaunā kārtība stājas spēkā no 21. oktobra.
Likumdošana 14:45, 22. Okt. 2020
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2020
Lai gan šī gada galvenais notikums – ārkārtējās situācijas izsludināšana un tās sekas – jau šķiet pārvarēts, un uzņēmumi pakāpeniski atgriežas ierastajā darba režīmā, tomēr tas vēlreiz būs jāatceras un jāņem vērā 2021. gadā, sagatavojot nodokļu deklarācijas un transfertcenu dokumentāciju par 2020. gadu.
Citi 07:00, 31. Aug. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Tiesības 07:00, 11. Aug. 2020
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Lai izpildītu Eiropas Padomes direktīvas 2018/822 jeb DAC 6 prasības, Ministru kabinets (MK) pieņēmis MK noteikumus Nr. 210 “Noteikumi par automātisko informācijas apmaiņu par ziņojamām pārrobežu shēmām”, kas stājas spēkā šī gada 1. jūlijā, bet piemērojami ar atpakaļejošu datumu.
Saimnieciskā darbība 07:00, 31. Jūl. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Lai, sagatavojot un iesniedzot gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa gada deklarāciju, nerastos situācija, ka jāmaksā nodoklis par vadības konsultāciju darījumiem, kas saņemti no ārzemēs esošas saistītās personas jeb nerezidenta, izskatīsim, kāda dokumentācija uzņēmumam nepieciešama.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:04, 14. Apr. 2020
Lai gan šobrīd valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ pulcēties ir aizliegts, tas nebūt nemazina nepieciešamību zināt un pareizi piemērot likumus ikdienas darbā un saņemt atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem. Aicinām šo laiku izmantot lietderīgi un apmeklēt žurnālu “iFinanses” un “iTiesības” organizētos attālinātos seminārus jeb vebinārus!
Svarīgi 22:17, 13. Apr. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Laba ziņa uzņēmējiem, vadītājiem un visiem, kas vēlas un ne tikai vēlas, bet arī aktīvi darbojas uzņēmējdarbības jomā – tieši jums ir radīts jaunais interneta žurnāls iBizness!
Svarīgi 11:00, 23. Apr. 2020
Vai pastāv ideāla nodokļu sistēma? Kāda tā ir? Un cik tālu no tās ir Latvija? Šajā sarunā to analizēs Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Mar. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotos skaidrojumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa, pievienotās vērtības nodokļa un algas nodokļa piemērošanu saistībā ar ārkārtas situāciju “Covid-19” dēļ.
VID informācija 12:48, 25. Mar. 2020
Turpinot apskatīt jaunos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, šoreiz ar dažādu piemēru palīdzību izskatīsim izmaiņas izdevumos, kas uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību vai gluži pretēji – par saimnieciskās darbības izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Mar. 2020
Saeima 2.maijā konceptuāli atbalstīja grozījumus Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā, kas paredz mazināt administratīvo slogu Nodarbinātības valsts aģentūras sadarbības partneriem, kā arī ieviest vairākas citas izmaiņas.
Likumdošana 10:05, 3. Mai. 2019
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Feb. 2020
Privāta uzņēmuma arhīvā ir saarhivēti (sašūti) attaisnojuma dokumenti par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem no 1992. līdz 2012.gadam. Vai atbilstoši grozījumiem normatīvajā regulējumā no 1999. līdz 2012.gadam saarhivētajiem dokumentiem var mainīt glabāšanas termiņu no 75 uz 10 gadiem un līdz ar to tos iznīcināt? Ja jā, kā pareizi veikt labojumus uzskaites sarakstos?
Dokumenti 08:00, 15. Sep. 2017
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paredzēts, ka, norakstot neatgūstamo debitora parādu, to var neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē, un tas ir tāds debitora parāds, ja parāda piedziņa tiesas ceļā nav iespējama lietderības apsvērumu dēļ, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tās atgūšanu saistītie izdevumi un iepriekš ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no nodokļa maksātāja pārskata gada neto apgrozījuma, bet nav lielāka kā 500 eiro. Kādi ir šie pasākumi? Vai jāveido kāda grāmatvedības izziņa vai kāds cits dokuments, kas apraksta to, ka piedziņas lietderība ir tikusi izvērtēta?
Izdevumi 07:00, 21. Jan. 2020
SIA “A” ir meitas uzņēmums Dānijas uzņēmumam. Abi uzņēmumi savās valstīs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Dānijas uzņēmumam kā juridiskai personai pieder 100% SIA “A” kapitāldaļas. SIA “A” sniedz pakalpojumus Dānijas uzņēmumam un ik mēnesi tam izraksta rēķinu, neskaidrības rodas brīdī, kad Dānijas uzņēmums izraksta rēķinu SIA “A”.
Saistītās personas 10:12, 20. Jan. 2020
Ar budžeta izstrādi un apstiprināšanu budžetēšanas process nebeidzas. Lai arī cik skrupulozi un detalizēti būtu izstrādāts budžets, bez tā pienācīgas kontroles un analīzes uzņēmums nevar sasniegt izvirzītos mērķus. Gada sākumā jāsāk kontrolēt, vai viss notiek pēc uzņēmuma plāna un kādi notikumi varētu ietekmēt budžeta plāna sasniegšanu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Jan. 2020
Vadot seminārus par personāla dokumentu pārvaldību, bieži saņemu jautājumus, kādi dokumenti nepieciešami, ja organizācijā atlasa vajadzīgo darbinieku konkursa kārtībā. Jānorāda, ka personāla dokumentu pārvaldība ir joma, kas tieši nav regulēta nevienā normatīvajā aktā, tāpēc šajā publikācijā apkopoju ieteikumus no savas darba prakses.
Personāla vadība 07:00, 7. Dec. 2018
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 6.daļu – tajā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
VID informācija 11:27, 18. Okt. 2019
Šī gada jūlijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas noteikumi papildināti ar terminu – zemas pievienotās vērtības pakalpojumi. Tiem ir noteiktas atvieglotas transfertcenu analīzes un dokumentācijas prasības. Kas ir zemas pievienotās vērtības pakalpojumi? Kam un kādi atvieglojumi ir paredzēti?
Saistītās personas 07:00, 23. Sep. 2019
Saskaņā ar grozījumiem likuma "Par grāmatvedību" (Likums) 10.panta 2.daļā līdz 1998.gadam (ieskaitot) sagatavotajiem attaisnojuma dokumentiem par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem noteiktais glabāšanas laiks ir 75 gadi, bet 1999.gadā un vēlāk sagatavotajiem dokumentiem – 10 gadi. Kā pareizi iznīcināt saarhivētās darbinieku personīgo kontu kartītes par 2000.–2006.gadu, ja atbilstoši Likuma grozījumiem tām decembrī beidzies glabāšanas termiņš (dokumenti sašūti, uzskaitīti un salikti kastēs glabājas uzņēmuma (SIA) arhīvā)? Vai jāsagatavo iznīcināšanas akts? Kā izņemt sašūtās lietas? Ko darīt ar pārējām lietām? Pārkārtot? Kā uzskaites (apraksta) sarakstos norādīt šo dokumentu neesamību arhīvā, ja tie tiks iznīcināti?
Dokumenti 08:00, 27. Dec. 2017
Viena no šī gada apspriestākajām tēmām, kura nu jau vairs neattiecas tikai uz banku sektoru vien, bet teju katru uzņēmumu, ir noziedzīgi iegūtie līdzekļi, to atmazgāšanas mēģinājumi un šādu darījumu izskaušanas centieni. Likums, kas izraisījis gan neskaidrības, gan negācijas, gan arī apjukumu par papildu pienākumiem uzņēmumiem, atkal piedzīvojis apjomīgas izmaiņas.
Finanšu vadība 07:00, 20. Sep. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka 2019.gada 9.jūlijā pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi”, kas stājas spēkā 18.jūlijā.
VID informācija 16:29, 12. Aug. 2019
Lai samazinātu administratīvo slogu uzņēmumiem, uz kuriem attiecas transfertcenu regulējums, 9.jūlijā pieņēma grozījumus Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi". Ar tiem Latvijā tiek ieviestas atvieglotas prasības transfertcenu noteikšanai zemas pievienotās vērtības pakalpojumiem, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:57, 15. Jūl. 2019
Šī gada 1.maijā stājās spēkā Trauksmes celšanas likums ar mērķi veicināt trauksmes celšanu, motivēt un iedrošināt iedzīvotājus celt trauksmi jeb ziņot par pārkāpumiem, kas var apdraudēt visu sabiedrību kopumā vai kādu sabiedrības daļu un tās intereses. Un tagad pats galvenais jautājums – par ko un kādā veidā ir jāziņo?
Saimnieciskā darbība 07:00, 12. Jūl. 2019
Degvielas kartes ir ērtas lietotājiem, bet mēdz sagādāt pārdomu pilnus brīžus grāmatvežiem un uzņēmumu vadītājiem. Piemēram, ja degvielas karte tiek nodota citam lietotājam, kā mainās nodokļa piemērošana? Aplūkosim kādu stāstu no Eiropas Savienības Tiesu prakses!
Nodokļi 07:00, 2. Aug. 2019
Šobrīd personāla dokumentu sastāvs Latvijā netiek stingri reglamentēts, tāpēc daudz kas ir pašu uzņēmēju rokās. Lielā mērā pašiem iespējams noteikt, kādi dokumenti par darbiniekiem ir vai nav jāsagatavo un cik ilgu laiku tie jāglabā. Tiesa, visticamāk, tuvākajā nākotnē tam visam tiks uzlikti "groži".
Lietvedība 08:00, 1. Feb. 2017
Sers Ričards Brensons (Sir Richard Branson) teicis: “Ja parūpēsieties par saviem darbiniekiem, tie parūpēsies par visu pārējo.” Nevar nepiekrist, turklāt šo atziņu var attiecināt arī uz darbinieku datu aizsardzību. Jo darbiniekam būs lielāka pārliecība, ka uzņēmums tā datus aizsargā, jo lielāka iespēja, ka darbinieks būs lielisks uzņēmuma misijas un vērtību vēstnesis.
Tiesības 07:00, 5. Jūn. 2019
Jau vairāk nekā gadu īpaši piedomājam par datu aizsardzību, bet arvien rodas jaunas atziņas. Lai cik rūpīgi un pārdomāti uzņēmumā tiktu izstrādāti datu aizsardzības noteikumi, situācijas dzīvē mēdz būt ļoti dažādas, un tās visas paredzēt no datu aizsardzības viedokļa nav nemaz tik vienkārši.
Darba drošība 07:00, 3. Jūl. 2019
Kopš 1992.gada, kad cilvēku identificēšanai Latvijā tika ieviesti personas kodi, darba devējam vairs nav jāievāc darbinieku pases dati, un neviens normatīvais akts neprasa to norādīšanu vai iestrādāšanu personāla un pārvaldes dokumentos.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Mai. 2019
Visticamāk, atvaļinājumu grafiks jūsu darbavietā jau ir izveidots un apstiprināts. Ja tomēr nav, ir beidzamais brīdis to izdarīt, jo atvaļinājumu laiks ir klāt. Darbiniekiem, kuri ir atbildīgi par atvaļinājumu piešķiršanu un naudas aprēķiniem, laiks atkārtot pamata informāciju un uzzināt par potenciālajiem klupšanas akmeņiem.
Atvaļinājums 07:00, 31. Mai. 2019
Esmu Latvijas pilsonis, bet dažus gadus strādāju ārzemēs. Tagad plānoju atgriezties Latvijā. Vai, atgriežoties no ārzemēm, Latvijā jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis par citā valstī gūtajiem ienākumiem?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 23. Apr. 2019
Lai grāmatvedībā varētu pareizi uzskaitīt pētniecības un attīstības pasākumus, galvenais ir saprast, kas ir “pētniecība” un kas – “attīstības pasākumi”, kāda veida attīstības pasākumi un izmaksas pastāv un vai attīstības izmaksas ir jākapitalizē vai ne. Izskatīsim lasītāja jautājumu!
Izdevumi 11:44, 5. Feb. 2019
Uzņēmuma forma - SIA. Esam reģistrējuši kvītis Valsts ieņēmumu dienestā, jo plānojam, ka uzņēmums varētu tirgot savu preci izbraukuma tirdzniecībā. Katras dienas beigās uzņēmuma darbinieks, kas pārdos preci, obligāti dosies uz bankomātu un ar uzņēmuma karti naudu iemaksās bankomātā. Kā šāds gadījums būtu jāgrāmato? Vai obligāti jālieto konts "Nauda kasē", ņemot vērā, ka nauda kasē netiek iemaksāta, bet uzreiz no norēķinu personas tiek iemaksāta bankas kontā? Vai šādā gadījumā var lietot, piemēram, kontu "Nauda ceļā"? Varbūt ir kāda cita alternatīva?
Grāmatvedība 07:00, 14. Feb. 2019
Kases aparātam ir pieslēgts POS terminālis. Bankas izdrukā tiek norādītas divas summas - ieņēmumi no POS termināļa un komisijas maksa. Cik saprotu, ieņēmumu summai kases kontā ir jāsakrīt ar uzņēmuma bankas izdrukā uzrādītajām summām. Bieži vien tā arī ir. Citreiz summas sakrīt, summējot ieņēmumus divu dienu griezumā. Bet gadās, ka bankas izdrukā norādītā summa ir mazāka, un gada laikā summu nesakritība var veidot līdz pat 170 eiro. Kā šādu starpību grāmatot?
Nauda 10:28, 17. Jan. 2019
Lai arī aiz loga februārim raksturīgie sniegi un sals, žurnālā atradīsiet daudz “karstu” tēmu un izsmeļojošu skaidrojumu. Kā allaž, ziņojam jums par visu, ko šobrīd jāzina uzņēmumu un iestāžu finanšu valdniekiem.
Svarīgi 14:34, 30. Jan. 2019
Lai pilnveidotu azartspēļu automātu darbības uzraudzību un ieņēmumu plūsmas pārskatāmību, ieviešot azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmu, ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.1043 “Azartspēļu un izložu organizācijas vienotā grāmatvedības uzskaites kārtība”, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:39, 14. Dec. 2018
Tā kā mūsu uzņēmumam ir svarīgi noturēt darbspējīgus, veselus, modrus esošos darbiniekus un piesaistīt jaunus darbiniekus, tiek apsvērta doma par papildu labumiem - apmaksāt apdrošināšanu vai kādas veselību uzturošas nodarbības (sporta zāle, peldbaseins utt.). Vai šādas izmaksas varētu attiecināt uz personāla ilgtspējas izdevumiem? Ja jā, tad kā to pareizi dokumentēt?
Tiesības 16:10, 15. Okt. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
2018.gada 9.novembrī ar jaunu darbinieku noslēgts darba līgums, kurā ir noteikts, ka darbinieks uzsāk darbu ar šā gada 12.novembri. Noteiktajā datumā darbinieks darbā neierodas. Darbinieks tika sazvanīts, un viņš informēja, ka ir pieņēmis citu darba piedāvājumu un nenāks strādāt mūsu uzņēmumā. Grāmatvede viņu atbrīvo ar 2018.gada 10.novembri kā personu, kura nav uzsākusi darbu. Kādi dokumenti ir jāsagatavo lietvedībai?
Lietvedība 07:00, 21. Nov. 2018
Eiropas un Amerikas Savienoto Valstu ekonomikās jau ilgus gadus līdztekus pierastajam finanšu pārskatam uzņēmumi gatavo arī nefinanšu pārskatus, no kuriem visizplatītākais un investoram pierastākais ir ilgtspējas pārskats. Pēdējos gados aizvien augoša tendence arīdzan Latvijas uzņēmumu vidū ir izstrādāt ilgtspējas pārskatus.
Finanšu vadība 07:00, 14. Nov. 2018
Valsts ieņēmumu dienesta informatīvajā materiālā par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa maksātājiem teikts, ka nodokļa maksātājam ir tiesības vienu reizi taksācijas periodā mainīt nodokļa piemērošanas kārtību – deklarējot atbrīvojumu vai to, ka vairs nepiemēros atbrīvojumu no nodokļa maksāšanas.
VID informācija 13:26, 15. Nov. 2018
Vai uzņēmuma vadītājs var pilnvarot citu darbinieku apstiprināt dažādus rīkojumus saistībā ar personālu (par atvaļinājumiem, komandējumiem u.tml.)? Vai ir noteikti kādi ierobežojumi?
Personāla vadība 08:00, 8. Dec. 2017
Ir sācies inventarizāciju laiks. Pārskata gada slēguma inventarizācija nav obligāti jāveic pārskata gada pēdējā dienā, to ir atļauts veikt triju mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās, t.i., no pārskata gada 1.oktobra līdz nākamā gada 31.janvārim.
Gada pārskats 07:00, 20. Nov. 2018
Gan grāmatvedības, gan personāla dokumentu informācijas kopumā ir iekļauti arī personas dati. Tieši fizisko personu datu apstrādei ir noteiktas specifiskas prasības, kas jāievēro, arī iznīcinot dokumentus pēc to glabāšanas termiņa beigām.
Saimnieciskā darbība 08:00, 10. Nov. 2017
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
Vai SIA atbilstoši Latvijas Nacionālā arhīva Personāla tipveida dokumentu glabāšanas termiņu paraugsarakstam ir jāglabā pastāvīgi rīkojumi par ārvalstu komandējumiem, ja tie netiek izdalīti atsevišķi no rīkojumiem par komandējumiem Latvijas teritorijā, kuriem glabāšanas termiņš ir noteikts 5 gadi? Kāds ir juridiskais pamatojums šāda glabāšanas termiņa noteikšanai rīkojumiem par ārvalstu komandējumiem?
Lietvedība 11:23, 4. Okt. 2017
06.12.2017. spēkā stāsies grozījumi likumā "Par grāmatvedību", ar kuriem tiks samazināts attaisnojuma dokumentu par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) glabāšanas termiņš no 75 uz 10 gadiem.
Likumdošana 13:29, 24. Nov. 2017
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien, 11.01.2017., izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par grāmatvedību", saskaņā ar kuriem paredzēts līdz 10 gadiem saīsināt termiņu, kādā privāto un publisko juridisko personu arhīvos tiek glabāti attaisnojuma dokumenti par personai aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu).
Likumdošana 14:45, 12. Jan. 2017
Daudzos uzņēmumos jau veiksmīgi ieviesta pašapkalpošanās elektroniskā formā, vairāku gadu laikā izstrādāti iekšējie noteikumi, tomēr ir lietas, par ko joprojām daudzi nav aizdomājušies. Piemēram, iesniegumu par atvaļinājuma piešķiršanu vai citiem personāla jautājumiem var rakstīt arī e-pastā. Kā notiek informācijas aprite šādā gadījumā?
Lietvedība 07:00, 15. Aug. 2018
Pastāv vairākas iespējas, kā nodrošināt darbiniekiem lielākus labumus, nekā paredzēts Darba likumā u.c. darba attiecības regulējošos normatīvajos aktos. Viens no tiem ir noslēgt darba koplīgumu. Šobrīd darba koplīguma noslēgšana ir kļuvusi aktuālāka, jo atbilstoši jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam par personāla ilgtspējas izdevumiem uzskatāmi arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kas nav personificējami. Tāpat koplīgumu jautājumu aktualizē ģenerālvienošanās būvniecības nozarē.
Tiesības 07:00, 3. Aug. 2018
Vai ir iespējams papīra formāta dokumentus aizvietot ar elektroniskajiem dokumentiem, lai tādējādi paātrinātu dažādus procesus uzņēmumā, samazinātu arhīvu apmērus un saudzētu dabu (kas arī nav mazsvarīgi)? Tas, manuprāt, ir aktuāli daudzu uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, jo arvien biežāk parādās elektroniski dokumenti bez parakstiem. Kā rīkoties ar šādiem dokumentiem?
Dokumenti 08:00, 21. Aug. 2017
Pēdējā gadu desmitā arvien vairāk runā par to, ka mēs dzīvojam grūti prognozējamā elektronizācijas un robotizācijas laikā, ka nav iespējams uzņēmumiem izstrādāt ilgtermiņa stratēģiju un mērķus. Ilgtermiņa mērķu trūkuma dēļ vadītāju uzmanība tiek sadrumstalota, tā tiek pievērsta ikdienas darba uzdevumiem un kontrolei, tā visu līmeņu vadība lēnām sāk nodarboties ar mikromenedžmentu. Kādas ir tā sekas darbinieku motivācijā?
Personāla vadība 07:00, 15. Jūn. 2018
Jau drīz būs 20.jūlijs, kad daudzi uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāji iesniegs 1.deklarāciju, kas jāaizpilda atbilstoši jaunajam nodokļa aprēķina modelim. Daudzi, tomēr ne visi – Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskajā materiālā skaidrots, ka deklarācija jāiesniedz tikai tad, ja nodokļa maksātājam par periodu no 01.01.2018. līdz 30.06.2018. veidojas ar UIN apliekams objekts.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 25. Jūn. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
Katram grāmatvedim ir viņa uzticamais palīgs – grāmatvedības programma. Jau iepriekš esam rakstījuši par dažādām Latvijā izmantotām programmām. Šoreiz pievērsīsimies vienai no populārākajām – "VISMA Horizon", kas kādreiz bija pazīstama ar nosaukumu "Apvārsnis". Uz sarunu aicinām produkta attīstības vadītāju Artūru Ernštreitu.
Svarīgi 10:19, 5. Feb. 2018
Latvijas uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa maksātājs) pasūtīja no Baltkrievijas uzņēmuma ražošanas ēkas celtniecības projektu. Baltkrievijas uzņēmumam tika pārskaitīta nauda projekta risinājuma īstenošanai. Vai šie Latvijas uzņēmuma izdevumi uzskatāmi par celtniecības vai konsultācijas izmaksām?
Saimnieciskā darbība 08:00, 24. Jan. 2018
Maksājumiem, kas izmaksāti nerezidentiem, no 01.01.2017. piemērojama īpaša kārtība, kādā ienākumu izmaksātājs sniedz informāciju Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Nodokļu maksātājs, kam 2017.gadā bijušas izmaksas nerezidentiem – juridiskajām personām – iesniedz informāciju VID, Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) aizpildot pārskatu par nerezidenta (izņemot fiziskās personas) gūtajiem ienākumiem Latvijas Republikā (pārskats).
VID informācija 11:38, 26. Jan. 2018
Līdz šim SIA (kas nav institūcija) rīkojumus par ikgadējo, bezalgas, mācību, paternitātes un bērna kopšanas atvaļinājumu glabāja 5 gadus. Vai atbilstoši Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) Personāla tipveida dokumentu glabāšanas termiņu paraugsarakstam, kurā noteikts, ka rīkojumi par bērna kopšanas atvaļinājumu ir jāglabā 75 gadus, šie rīkojumi jāizdala atsevišķi no pārējiem atvaļinājumu rīkojumiem? Kāds ir juridiskais pamatojums šādam glabāšanas termiņam, ja līdz 2013.gadam minētie rīkojumi netika īpaši izdalīti?
Dokumenti 15:17, 6. Nov. 2017
Darījumos, kuros iesaistīti nerezidenti, nereti tiek pieļautas neprecizitātes, kas liek maksāt papildu nodokli. Tādēļ svarīgi jau laikus saprast ar nerezidentiem saistīto nodokļu likumu izmaiņu būtību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 22. Jan. 2018
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Veicot uzņēmuma reorganizāciju, nepieciešams veikt arī vairākas darbības, kas saistītas ar uzņēmuma darbiniekiem. Ir jāatrisina jautājums, kuri darbinieki tiks atlaisti, kuri paliks strādāt jaunajā uzņēmumā, tāpat arī jāparūpējas par gala norēķiniem, atskaišu iesniegšanu un citiem jautājumiem.
Saimnieciskā darbība 08:00, 17. Nov. 2017
Vai darba devējam ir tiesības vai pienākumi pieprasīt paskaidrojumus? Kad un kā paskaidrojumi pieprasāmi? Vai darbiniekam ir pienākums paskaidrojumus sniegt?
Lietvedība 08:00, 11. Okt. 2017
Šodien, 13.12.2016., Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināti grozījumi Arhīvu likumā (AL) un likumā "Par grāmatvedību", saskaņā ar kuriem turpmāk personu dokumenti par sociālās apdrošināšanas stāžu no 1999.gada varēs glabāt 10 gadus līdzšinējo 75 gadu vietā.
Likumdošana 13:15, 13. Dec. 2016
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
SIA “SolCraft” ir viens no Latvijas informāciju tehnoloģiju veiksmes stāstiem. Darbību uzņēmums sācis pirms vairāk nekā 25 gadiem, kad programmēšanai vēl tika izmantoti milzīgi datori un tikai retais kaut ko no tā visa saprata. Aleksandrs Ozerskis, tagadējais SIA “SolCraft” valdes priekšsēdētājs, agrāk bija avioinženieris, kurš apbraukāja teju visu pasauli, iepazīdams dažādas aviācijas tehnoloģijas, taču 90.gados strādāja plānošanas institūtā, kļūstot par vienu no informācijas tehnoloģiju celmlaužiem Latvijā. Laikā, kad padomju sistēma bruka, sava uzņēmuma dibināšana, kā atzīst pats A.Ozerskis, bija izdzīvošanas jautājums.
Svarīgi 19:00, 8. Okt. 2017
15.06.2017. tika pieņemti grozījumi Komerclikumā (KL), kas paredz vairākas izmaiņas līdzšinējā tiesiskajā regulējumā – no Latvijas Republikas Uzņēmuma reģistrā (UR) iesniedzamo dokumentu satura un pieteikumu veidlapu apstiprināšanas kārtības līdz saistīto personu darījumiem. Daļa grozījumu stājās spēkā jau 13.07.2017., bet daļa stāsies spēkā 01.01.2018.
Saimnieciskā darbība 08:00, 22. Sep. 2017
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Dokumenti 08:00, 26. Okt. 2016
Ir atlicis mazāk par gadu, līdz būs jāsāk ievērot jaunā Vispārīgā datu aizsardzības regula jeb Eiropas Parlamenta un Padomes Regula 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Regula). Regula tika pieņemta un stājās spēkā 2016.gadā un paredz būtiskas izmaiņas esošajā Fizisko personu datu aizsardzības likumā noteiktajā regulējumā. Līdz ar to ikvienam komersantam, iestādei un organizācijai kā personas datu apstrādes – jebkādas darbības ar jebkuru informāciju par fiziskajām personām – veicējiem ieteicams pievērst uzmanību šai regulai.
Svarīgi 07:50, 29. Sep. 2017
Jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) projekts, kas apspriests, rakstīts un vairākkārt mainīts, ir pieņemts un stāsies spēkā no 01.01.2018. Šobrīd tajā iestrādātie pamatprincipi vairs nemainīsies, un, lai arī notiek darbs pie piemērošanas noteikumu sagatavošanas, kas paskaidrotu jauno normu lietošanu praksē, uzņēmumi var jau pavisam konkrēti sākt izvērtēt, kas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) jomā būs citādi jau pēc dažiem mēnešiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 11. Sep. 2017
Bieži saņemam jautājumus no lasītājiem par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu situācijās, kad pakalpojumu sniedzējs vai saņēmējs ir trešo valstu nodokļu maksātājs. Tāpat šobrīd arvien vairāk valstu pievienojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas konvencijai par informācijas apmaiņu un sadarbošanos starp nodokļu administrācijām un vairs netiek uzskatītas par zemu nodokļu un beznodokļu zonām, lai gan Latvijas Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.276 "Noteikumi par zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm un teritorijām" sarakstā tās vēl ir. Vai tas ko maina PVN piemērošanā?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 27. Sep. 2017
28.07.2017. Saeimā ir pieņemts Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, kas stājas spēkā 01.01.2018, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:03, 10. Aug. 2017
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kas ir personālsabiedrības, kā tās iedalās, kā jāsagatavo personālsabiedrības gada pārskats un kādi darījumi ir jāatspoguļo personālsabiedrības grāmatvedībā.
VID informācija 10:00, 6. Sep. 2016
Šajā publikācijā aplūkošu, kas ir mikrouzņēmuma darbinieki, kas ir tā īpašnieks, kas ir mikrouzņēmuma darbinieka un īpašnieka ienākums, kā arī kādi nodokļi tiek piemēroti šim ienākumam.
Nodokļi 08:00, 11. Aug. 2017