Zemnieku un zvejnieku saimniecības, kā arī individuālie uzņēmumi drīkst izvēlēties, kuru nodokli piemērot ienākumiem – iedzīvotāju ienākuma nodokli vai uzņēmumu ienākuma nodokli. Kā izdarīt izvēli? Kas jāņem vērā?
Nodokļi 06:00, 2. Jan. 2025
Zemnieku saimniecība, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Tās īpašnieks līdz šim valsts socialās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) maksāja kā pašnodarbinātais, bet no 2023.gada 1.septembra ir nolēmis kļūt par darba ņēmēju savā zemnieku saimniecībā un maksāt darba algas nodokļus. Tātad no tā brīža īpašnieks vairs nav pašnodarbinātais. Kad un kā ir jāiesniedz atskaite par 10% VSAOI, kas būtu aprēķināmas par gadu, ja īpašnieks nebūtu nolēmis dibināt darba attiecības ar savu saimniecību? Piebilde – dibinot darba attiecības, zemnieku saimniecībā pārvaldnieka nebūs.
Nodokļi 06:00, 8. Sep. 2023
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja. Tā nodarbina trīs darbiniekus. Koplīguma tai nav. Saimniecības īpašnieks vēlas iepriecināt savus darbiniekus, piemēram, Ziemassvētkos sarīkojot svētku pusdienas visam darba kolektīvam. Vai šo pusdienu izmaksas var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem, ja plānots, ka to apmērs nepārsniegs 5% no iepriekšējā gada bruto algām? Vai tās būs jāapliek ar algas nodokļiem?
Zemnieku saimniecība (ZS), kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja, iegādājas vieglo auto (nav reprezentatīvais), izmantojot operatīvo līzingu. ZS atskaita pievienotās vērtības nodokli (PVN) 50% apmērā kā PVN priekšnodokli no pirmās iemaksas, bet 50% no veiktās iemaksas noraksta kā izdevumus. Vai atlikusī summa un PVN ir personīgie, dividendēm pielīdzināmie izdevumi, kas jāuzrāda UIN deklarācijā un par ko jāmaksā UIN? Vai līzinga maksājumu 50% apmērā drīkst apmaksāt no ZS konta, bet pārējo daļu – no personīgajiem ieņēmumiem?
Izdevumi 06:00, 9. Jūn. 2023
Pie kādiem nosacījumiem darba devējs drīkst maksāt stipendiju 280 eiro apmērā darbiniekam, kurš iziet praksi uzņēmumā?
Personāla vadība 06:00, 13. Jan. 2025
Individuālajiem uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām, kuru apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā pārsniedz 300 000 eiro, turpmāk ir pienākums sagatavot gada pārskatu un maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli, skaidrots Valsts ieņēmumu dienesta informatīvajā materiālā "Par individuālo uzņēmumu, zemnieku un zvejnieku saimniecību pienākumu sagatavot gada pārskatu".
VID informācija 14:46, 28. Mar. 2023
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu “Mikrouzņēmumu nodoklis”, kurā skaidrots, kas ir mikrouzņēmumu nodoklis (MUN) un kas var kļūt par MUN maksātāju, kā reģistrēties un pieņemt darbiniekus mikrouzņēmumā un citi aspekti.
VID informācija 11:27, 3. Jan. 2025
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 14:20, 30. Dec. 2024
Tie saimnieciskās darbības veicēji, kuri maksā nodokli vispārējā režīmā, bet 2025.gadā vēlas turpināt savu darbību jau kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, līdz 2024.gada 16.decembrim par to var paziņot Valsts ieņēmumu dienestam (VID). To var izdarīt, veicot izmaiņas reģistrācijas datos elektroniskās deklarēšanas sistēmā, atgādina VID.
VID informācija 12:46, 9. Dec. 2024
Saimnieciskās darbības veicēji, kuri maksā nodokli vispārējā režīmā, bet 2025.gadā vēlas turpināt savu darbību jau kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, līdz 2024.gada 16.decembrim (ieskaitot) par to var paziņot Valsts ieņēmumu dienestam.
VID informācija 14:08, 22. Nov. 2024
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 31. Okt. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Dividendes, dividendēm pielīdzināms ienākums un nosacītās dividendes”, kurā skaidrota uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošana gadījumā, ja saņemts dividendēm pielīdzināms ienākums vai nosacītās dividendes.
VID informācija 12:00, 22. Okt. 2024
Kā aizpildīt ienākumu gūšanas periodu paziņojumā par fiziskai personai izmaksātām summām?
Lietvedība 05:30, 30. Aug. 2024
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
Tiek plānots zemnieku saimniecību (ZS) reorganizēt par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kādas darbības paredz šis process? Vai ir jāsagatavo slēguma bilance un peļņas vai zaudējuma aprēķins Valsts ieņēmuma dienestam? Vai uz bilances sagatavošanas datumu arī jāveic pamatlīdzekļu amortizācija? Vai ZS darbinieki un saistības pret tiem tiek nodotas SIA, un vai esošie darbinieki jāatbrīvo un jāpieņem darbā no jauna?
Saimnieciskā darbība 08:00, 25. Nov. 2022
Kā aprēķina slimības pabalstu, ja konkrētā persona ir gan darba ņēmējs, gan mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Darba samaksa 09:00, 23. Aug. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Saimnieciskās darbības veicējs, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs, bet nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Pamatlīdzeklim tiek veikts kapitālais remonts (degvielas sistēmas remonts un detaļu nomaiņa). Kāda būs pamatlīdzekļa atlikusī vērtība un nolietojums gadā un cik gadus nolietojums jāturpina rēķināt pēc lineārās un degresīvā metodes, ja situācija ir šāda: traktors “A” iegādāts 2018.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā; traktors “B” iegādāts 2022.gadā par 40 000 eiro, bet 2024.gada 1.maijā tam veikts kapitālais remonts 2000 eiro vērtībā?
Grāmatvedība 06:00, 25. Jūl. 2024
Vai darbiniekam piešķirtā atlaide uzņēmuma produktam ir darbinieka gūtais labums? Vai tas uzskatāms par labumu, ja uzņēmums šādu atlaidi piedāvā arī saviem klientiem?
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Iedzīvotājiem, kam gada ienākumu deklarācija par 2023.gadu ir jāiesniedz obligāti un kuru kopējie ienākumi pagājušajā gadā pārsniedz 78 100 eiro, deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam ir jāiesniedz līdz 2024.gada 1.jūlijam (ieskaitot).
VID informācija 16:02, 27. Jūn. 2024
Zemnieku saimniecība, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, nopērk jaunlopu 100 eiro vērtībā un visu atlikušo gadu to baro un audzē. Vai saimniecībai ir tiesības gada beigās novērtēt jaunlopu krājumos zemākajā tirgus cenā, kas būtu atbilstoša dzīvnieka vecumam un svaram?
Grāmatvedība 09:00, 19. Apr. 2024
Tie lauksaimnieki, kuri laikā no 1.aprīļa līdz 30.novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli samazinātā – 15% – apmērā, bet ne mazākā kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā, atgādina Valsts ieņēmumu dienests un Lauku atbalsta dienests.
VID informācija 11:11, 22. Mai. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no ieguldījumu zelta un dārgmetālu pārdošanas”, kurā skaidrots, kas tiek uzskatīts par ieguldījumiem zeltā un dārgmetālos un kas jāatceras, kad tie tiek pārdoti.
VID informācija 09:38, 15. Mai. 2024
Mēs – Izdevniecība iŽurnāli – šī gada 25.martā svinam savu 15 gadu jubileju! Sākot domāt par laiku, kad e-rēķini bija neeksistējošs termins, izdegšanas sindroms nebija arodslimību sarakstā, skaidrs, ka laiks ir paskrējis. Dzimšanas dienai par godu sniedzam ieskatu mūsu pirmsākumos un uzņēmuma dibinātājas Kristīnes Dzelstiņas atmiņās.
Svarīgi 09:00, 25. Mar. 2024
1.marts ir datums, no kura lielākā daļa fizisku personu var sākt iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Algota darba veicējiem gada ienākumu deklarēšana reizēm asociējas ar loteriju – būs nodokļu pārmaksa vai nāksies nodokli piemaksāt. Saimnieciskās darbības veicējiem pirms gada ienākumu deklarācijas sagatavošanas jāpārskata sava iepriekšējā gada grāmatvedība un visi ieņēmumi un izdevumi jānorāda pareizajās vietās deklarācijā un tās pielikumos.
Gada deklarācija 06:00, 20. Mar. 2024
Vai ir iespēja sākt sadalīt peļņu, kas gūta no 2018. gada, piemērojot uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi par saņemtajām subsīdijām, ja līdz 2017. gada 31. decembrim zemnieku saimniecībai ir palikusi liela nesadalītā peļņa?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 9. Sep. 2021
Uzņēmumiem, organizācijām, biedrībām, nodibinājumiem un pašnodarbinātajām personām, kuras izmaksā ienākumus citiem cilvēkiem, jāiesniedz paziņojumi par fiziskai personai izmaksātajām summām līdz šī gada 1.februārim. Šī paziņojuma iesniegšana ļauj darbiniekiem vieglāk aizpildīt gada ienākumu deklarācijas, jo visa nepieciešamā informācija jau ir apkopota.
Darba samaksa 06:00, 29. Jan. 2024
Vai minētās personas uzskatāmas par saistītām personām Komerclikuma vai likuma “Par nodokļiem un nodevām” izpratnē, kā rezultātā būtu piemērojams Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 11.pants vai 4.panta 2.daļas 2.punkta d) un e) apakšpunkts?
Saistītās personas 06:00, 11. Jan. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Zemnieku saimniecība (ZS), kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), kā arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, iegādājas mobilo telefonu 500 eiro vērtībā no cita PVN maksātāja. Darījumam piemēro PVN apgrieztā kārtībā. ZS īpašnieks iegādāto telefonu plāno daļēji izmantot arī personīgajām vajadzībām. Ņemot vērā, ka nav iespējams precīzi noteikt, cik liela daļa no telefona izmantošanas būs saistīta ar saimniecisko darbību, ZS plāno attiecināt 70% no attiecīgajiem saimnieciskās darbības izdevumiem, piemērojot likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa” (likums par IIN) 11.5panta 5.punta nosacījumu. Vai par šiem izdevumiem var atskaitīt priekšnodokli?
Nodokļi 06:00, 17. Nov. 2023
Tie saimnieciskās darbības veicēji, kuri maksā nodokli vispārējā režīmā un vēlas 2024.gadā turpināt savu darbību jau kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji, līdz 2023.gada 15.decembrim (ieskaitot) par to var paziņot Valsts ieņēmumu dienestam (VID). To var izdarīt, veicot izmaiņas reģistrācijas datos Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), norāda VID pārstāvji.
VID informācija 16:24, 14. Dec. 2023
Lai ārvalstnieks saņemtu termiņuzturēšanās atļauju, ir jāizpilda vairāki nosacījumi, viens no tiem – jānomaksā nodokļi noteiktā apmērā. Tieši šis aspekts mēdz būt strīdu objekts, un tā noticis arī kādā Senāta izskatītajā lietā, kurā kapitālsabiedrības dalībniekam tika atteikta uzturēšanās atļauja. Apskatām spriedumā gūtās atziņas.
Nodokļi 06:00, 1. Dec. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS) kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja. ZS īpašnieks par sevi ir maksājis pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Vai īpašniekam gada ienākumu deklarācijā ir jāaizpilda D31 "Ienākumi no saimnieciskās darbības, ja nodokļa maksātājs kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā" pielikums, ja ZS sniegs gada pārskatu, kur ir visi ieņēmumi un izdevumi, tai skaitā arī par īpašnieku kā pašnodarbināto veiktās VSAOI?
Nodokļi 07:00, 31. Mai. 2021
Esmu zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks. Vēlos pieņemt sevi darbā savā ZS ar algu 500 eiro mēnesī. No algas tiks maksāti algas nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Vai man vajadzēs maksāt ikmēneša pašnodarbinātā VSAOI 31,07% apmērā, kad ieņēmumi pārsniegs izdevumus par 500 eiro? Vai vajadzēs maksāt VSAOI pensiju apdrošināšanai 5% (no jūlija – 10%) apmērā?
Nodokļi 07:00, 18. Mai. 2021
Vai zemnieku saimniecība (ZS), kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa, kā arī ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst pārdot lopus saimniecības vienīgajam īpašniekam? Īpašnieks nav darba attiecībās ar savu ZS. Kādi nodokļi jāmaksā?
Tiesības 07:00, 17. Nov. 2021
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir sagaidīti grozījumi, kas būtiski tieši lauksaimniekiem. Tie ir pieņemti 2023.gada 15.jūnijā un stājās spēkā no 2023.gada 23.jūnija. Apskatīsim svarīgāko!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 24. Jūl. 2023
Vai pašnodarbināta persona, kas ir arī pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst neizrakstīt rēķinu fiziskai personai par saņemto pakalpojumu (izņemot, ja personai ir nepieciešams), ja apmaksa par sniegto pakalpojumu tiek veikta ar pārskaitījumu bankas kontā?
Grāmatvedība 06:00, 27. Jūl. 2023
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Zemnieku saimniecība (ZS) ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja; grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstā. ZS saņem aizdevumu no citas ZS, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājas. Aizdevums ir bezprocentu. Vai ZS IIN maksātājai ir pienākums deklarēt šo aizdevumu un maksāt kādus nodokļus? Un, vai šāds pienākums ir tad, ja aizdevums tiek izsniegts otrādi? Viena ZS pieder dēlam, bet otra – tēvam.
Tiesības 09:00, 15. Jūn. 2023
Uz jebkuru fizisko personu, kas reģistrējusies kā saimnieciskā darbības veicēja attiecas Grāmatvedības likumā noteiktais pienākums – kārtot grāmatvedības uzskaiti. Var izmantot grāmatveža pakalpojumus, bet to var veikt arī pats kādā grāmatvedības sistēmā vai Excel tabulās. Kā labāk?
Grāmatvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
23.jūnijā spēkā stājas grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem tiek precizēta sezonas laukstrādnieku ienākuma izmaksātāju definīcija, tādējādi ieviešot nodokļa atvieglojumu plašākam lauksaimnieku lokam.
Likumdošana 16:00, 26. Jūn. 2023
Uzņēmumu reģistrs (UR) atvēris jaunas 15 datu kopas Latvijas Atvērto datu portālā. Tādējādi šobrīd kopumā atvērto datu veidā Latvijas Atvērto datu portālā UR atvēris 25 datu kopas, tostarp Eiropas Komisijas definētās augstvērtīgās datu kopas.
Svarīgi 09:00, 13. Jūl. 2023
Iedzīvotājiem, kam ir pienākums gada ienākumu deklarāciju iesniegt obligāti un kuru kopējie ienākumi pagājušajā gadā pārsniedz 78 100 eiro, deklarācija ir jāiesniedz līdz 3.jūlijam, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:30, 26. Jūn. 2023
Zemnieku saimniecība, kura grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā un ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, iegādājas vieglo automašīnu, kuru plānots izmantot gan saimnieciskajām vajadzībām, gan īpašnieka personīgajām vajadzībām. Vai ir pareizi, ka, iegādājoties automašīnu, priekšnodoklis tika atskaitīts tikai 50% apmērā no PVN par iegādāto automašīnu, kā arī priekšnodoklis par degvielas iegādes un automašīnas tehniskās apkopes izdevumiem netiek norādīts pilnā apjomā?
Dokumenti 07:00, 4. Feb. 2021
Tiem iedzīvotājiem, kam gada ienākumu deklarācija par 2022.gadu ir jāiesniedz obligāti, tas ir jāizdara līdz 2023.gada 1.jūnijam vai 1.jūlijam – atkarībā no kopējiem ienākumiem pagājušajā gadā. Ieteicams ienākumu deklarāciju iesniegt elektroniski, elektroniskās deklarēšanas sistēmā, jo tādā gadījumā deklarācijā automātiski ielasās visi Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas.
VID informācija 08:00, 26. Mai. 2023
Zemnieku saimniecība (ZS) ir noslēgusi pārskata gadu ar peļņu. No iepriekšējiem gadiem ir izveidojušies saimnieciskās darbības zaudējumi. Kādā apmērā ZS var segt iepriekšējo gadu zaudējumus, kuri ir redzami gada ienākumu deklarācijā? Vai tos var segt pilnā apmērā, vai arī jāņem vērā arī saņemtās subsīdijas?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Mai. 2023
No 2024.gada Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodrošinās Latvijas uzņēmumu reitinga sistēmu, tā informē Finanšu ministrija. Jaunajai sistēmai ir divi uzdevumi. Pirmkārt, šādi uzņēmumi detalizēti redzēs paši savu nodokļu nomaksas disciplīnu, kas ietekmē un no kuras izriet tālākā sadarbība ar VID. Otrkārt, vispārīgā līmenī, bez detalizācijas, reitings būs redzams publiski, kas atvieglos uzziņu par uzņēmuma situāciju viņa sadarbības partneriem, klientiem un citiem interesentiem. Uzņēmumu reitinga kopējam novērtējumam būs informatīvs raksturs.
Svarīgi 13:00, 9. Jūn. 2023
Lauku atbalsta dienests un Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka tie lauksaimnieki, kuri laikā no 1.aprīļa līdz 30.novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli samazinātā – 15% – apmērā, bet ne mazākā kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā.
VID informācija 08:30, 17. Mai. 2023
Uzņēmuma vadība vēlas veikt ikgadējo inventarizāciju. Kā izveidot komisiju, kas būs atbildīga par inventarizācijas procesu?
Dokumenti 06:00, 28. Apr. 2023
Zemnieku saimniecības “A” un “B” ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājas, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, un katrai saimniecībai ir viens īpašnieks bez ieceltiem pārvaldniekiem. Vai zemāk esošajās situācijās ir pienākums deklarēt skaidro naudu? Vai pastāv kāda veida ierobežojumi naudas līdzekļiem?
Grāmatvedība 06:00, 17. Mar. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31 sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.
Gada deklarācija 06:00, 31. Mar. 2023
Zemnieku saimniecība 2022.gadā veikusi ziedojumus Ukrainai. Kā pareizi tos norādīt uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 10. Mar. 2023
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Pēc divu gadu pārtraukuma šogad saimnieciskās darbības veicējiem atkal ir jāveic iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) avansa maksājums. 2021. un 2022.gadā tas bija atcelts kā viens no nodokļu atbalsta pasākumiem Covid krīzes laikā. Šogad pirmais avansa maksājums ir jāveic līdz 23.martam. Tāpat kā līdz šim, tas attiecas uz tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuri IIN maksā vispārējā kārtībā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:41, 23. Feb. 2023
Sākot no marta, iedzīvotāji var iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2022.gadu. Iedzīvotāji, kam tas jādara obligāti, var iesniegt deklarācijas trīs mēnešu laikā, līdz pat 1.jūnijam, bet brīvprātīgi attaisnoto izdevumu atgūšanai to var darīt trīs gadu garumā. Aicināts deklarāciju elektroniski iesniegt elektroniskās deklarēšanas sistēmā, jo tajā automātiski tiek ielasīti visi Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā jau esošie dati un aprēķinātas maksājamās summas, informē VID.
VID informācija 13:19, 27. Feb. 2023
Pēc divu gadu pārtraukuma šogad saimnieciskās darbības veicējiem atkal ir jāveic iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) avansa maksājums. 2021. un 2022.gadā tas bija atcelts kā viens no nodokļu atbalsta pasākumiem Covid krīzes laikā. Šogad pirmais avansa maksājums ir jāveic līdz 23.martam. Tāpat kā līdz šim, tas attiecas uz tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuri IIN maksā vispārējā kārtībā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:27, 14. Mar. 2023
Zemnieku saimniecība pārreģistrējās par sabiedrību ar ierobežotu atbildību 2022.gada 2.novembrī. Juridiskā adrese un reģistrācijas numurs nemainījās. Vai sabiedrībai, noslēdzot 2022.gadu, gada pārskatā jābūt zvērināta revidenta atzinumam?
Gada pārskats 06:00, 26. Jan. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Zemnieku saimniecībai (ZS) par 2022.gada novembri veidojās ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā bāze UIN deklarācijā. Oktobrī ir saņemtas subsīdijas par 2022.gadu. Lauku atbalsta dienests sniedz atbalstu subsīdijām, bet līdz deklarācijas iesniegšanas brīdim vēl nav saņemts lēmums par aprēķinātajiem un izmaksātajiem atbalsta maksājumiem. Vai ZS drīkst piemērot atvieglojumu par subsīdijām novembra UIN deklarācijā, nesaņemot lēmumu par atbalstu?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 3. Feb. 2023
2022.gadā bija atcelti iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumi saimnieciskās darbības veicējiem saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību un seku pārvarēšanu, bet tos varēja veikt labprātīgi. Šogad beidzas noteiktais atvieglojums – līdz ar to 23.marts ir pirmais datums, līdz kuram jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokļa avanss.
Nodokļi 06:00, 10. Feb. 2023
Cik gadus un kādā veidā jāglabā dokumentu iznīcināšanas akts pašnodarbinātajiem vai zemnieku saimniecībai, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā?
Dokumenti 06:00, 19. Jan. 2023
Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā noteikts, ka komersants nemaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN), ja tiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Bet kā ir ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 14. Feb. 2023
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu par nodokli no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem ar mērķi palīdzēt cilvēkam, kas plāno sākt dzīvokļa izīrēšanu vai iznomāšanu, izvēlēties atbilstošāko nodokļu maksāšanas režīmu.
VID informācija 16:54, 20. Feb. 2023
Sabiedrība "A" izmaksā sabiedrībai "B", kurai pieder 50% sabiedrības "A" kapitāldaļas, dividendes 200 000 eiro apmērā no peļņas, kas gūta pēc 2017.gada 31.decembra. Savukārt "B" izmaksā dividendes 200 000 eiro apmērā tās dibinātājam, fiziskai personai, Latvijas rezidentam. Kuram un kādi nodokļi ir jāiemaksā valsts budžetā?
Grāmatvedība 06:00, 30. Dec. 2022
Zemnieku saimniecība izaudzējusi graudus, lai vēlāk tos pārdotu. Kā pareizi to visu grāmatot?
Grāmatvedība 07:00, 21. Dec. 2021
Vai nomniekam ir obligāti jāreģistrējas Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) kā transportlīdzekļa turētājam, ja tas no sava darbinieka nomā automašīnu? Šis jautājums tiek pētīts jau vairākus gadus, tā arī nerodot saprotamu atbildi, taču no tā atkarīgs, kādi nodokļi jāmaksā, nomājot vieglo automašīnu. Analizējam lasītāja jautājumu!
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
06:00, 21. Okt. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Iespējams, šogad tiks pārsniegts 300 000 eiro ieņēmumu slieksnis. Pirmais jautājums ir – vai, nosakot ieņēmumu slieksni, jāņem vērā arī saņemtās subsīdijas? Un otrais – ja saimniecībai jāpāriet uz divkāršā ieraksta grāmatvedību, kā šis process notiek? Kā šādā gadījumā Zemnieku saimniecības īpašnieks var izņemt naudu savām vajadzībām?
Grāmatvedība 06:00, 15. Sep. 2022
Lai noteiktu Valsts ieņēmumu dienesta pienākumu nodrošināt publiski pieejamu VID noteikto nodokļu maksātāju reitinga kopējo novērtējumu, otrdien, 2022.gada 20.septembrī, Ministru kabinets izskatīja grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām. Šāda pienākuma noteikšana normatīvajā regulējumā izriet arī no Latvijas Atveseļošanas fonda plāna, skaidro Finanšu ministrija.
Svarīgi 08:59, 21. Sep. 2022
Arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotāji ir tikuši pie jauniem noteikumiem. Tajos nav būtisku atšķirību salīdzinājumā ar iepriekšējiem, bet dažām niansēm ir vērts pievērst uzmanību.
Grāmatvedība 06:00, 12. Sep. 2022
Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli? Kuri normatīvie akti to regulē?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 16. Sep. 2022
Uzņēmums vēlas patapināt reprezentatīvu automašīnu no valdes locekļa. Kādi nodokļi uzņēmumam būtu jāmaksā?
Klausies
Dalībnieks un valdes loceklis
06:00, 13. Sep. 2022
Vai zemnieku saimniecība, pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst veikt tirgus ieņēmumu par pašaudzēto un realizēto produkciju vienkāršotu uzskaiti, un nepieciešamības gadījumā izsniegt stingrās uzskaites kvīti? Vai tomēr kases aparāts ir obligāts?
Nauda 06:00, 7. Jūl. 2022
Vai pašnodarbinātā persona var neizrakstīt rēķinus, ja apmaksa par sniegto pakalpojumu tiek veikta ar pārskaitījumu bankas kontā? Vai, pamatojoties uz bankas konta izrakstu, var veikt ierakstu saimnieciskās darbības žurnālā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Aug. 2022
Saimnieciskās darbības veicējs iegādājās jaunu transportlīdzekli 2021.gada augustā, un līdz ar to veco vairs neizmantos. Vecajam transportlīdzeklim atlikusī vērtība uz gada sākumu ir 6000 eiro. Maršruta lapas netiek kārtotas. Nolietojums un ar auto saistītie izdevumi tiek atzīti 50% apmērā. Vai, izslēdzot no saimnieciskās darbības veco transportlīdzekli, atlikusī vērtība būtu jāiekļauj saimnieciskās darbības izdevumos?
Pamatlīdzekļi 06:00, 29. Jūl. 2022
Zemnieku saimniecība 2012. gadā nopirka zemi 1,4 hektāru platībā. Samaksa tika veikta no ZS bankas konta, zemesgrāmatas apliecībā kā īpašnieks ir reģistrēts ZS īpašnieks. Tika veikts šāds grāmatojums: D Privātiem nolūkiem izņemtie līdzekļi, K Norēķinu konts bankā. Un nekustamais īpašums netika iegrāmatots pamatlīdzekļu kontā "Nekustamais īpašums (zeme)". Kā iegrāmatot šo darījumu?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Mai. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:14, 4. Jūl. 2022
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
1. jūlijs ir obligātās gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas termiņš tiem, kam pagājušā gada ienākumi pārsniedza 62 800 eiro, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 11:09, 28. Jūn. 2022
Zemnieku saimniecībai (uzņēmumu ienākumu nodokļa maksātājs) ir nesadalīta peļņa, kura izveidojusies periodā līdz 2017. gada 31. decembrim. Īpašnieks neplāno to izņemt kā dividendes. Kā pareizi rīkoties ar šo peļņu? Vai to var novirzīt rezervēm? Vai palielināt pamatkapitālu? Vai arī atstāt pašu kapitāla sastāvā?
Saimnieciskā darbība 06:00, 31. Mar. 2022
Vai saskaņā ar jaunajiem grāmatvedības kārtošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem grāmatvedis drīkst pildīt arī kasiera pienākumus? Kādos gadījumos tas būtu pieļaujams? Atbildam uz lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Zemnieku saimniecība (ZS) nodarbojas ar mežizstrādi (koku ciršana u.c.). ZS grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā un ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja. Uzņēmumam pieder vienvietīgs vieglais pasažieru auto (pilna masa 2890 kilogrami), kā arī par to katru mēnesi tiek maksāts 31 eiro uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Maršruta lapas netiek pildītas. Jautājums ir par degvielas čeku priekšnodokļa atskaitīšanu – vai to drīkst atskaitīt 100% vai tomēr 50% apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 20. Apr. 2022
Iedzīvotājiem, kam gada ienākumu deklarācija par 2021. gadu ir jāiesniedz obligāti, tas atkarībā no kopējiem ienākumiem pagājušajā gadā ir jāizdara līdz 2022. gada 1. jūnijam vai 1. jūlijam, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Obligātā gada ienākumu deklarācija jāiesniedz elektroniski VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā.
Svarīgi 10:28, 23. Mai. 2022
Lauksaimnieki, kuri laikā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli 15% apmērā, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā, atgādina Lauku atbalsta dienests un Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 09:22, 26. Mai. 2022
Lauksaimnieki, kuri no 1. aprīļa līdz 30. novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli 15% apmērā, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā, atgādina Lauku atbalsta dienests un Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 14:42, 28. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022. gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:12, 1. Apr. 2022
Arī marta lasītāko rakstu topa pirmo vietu ir noturējis jaunais Grāmatvedības likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.
Svarīgi 13:10, 7. Apr. 2022
Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Turpinot iepriekšējos rakstos iesākto, šoreiz par otro nodokli, kas saistīts ar darba samaksas aprēķinu, t. i., iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Darba samaksa 06:00, 13. Apr. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem par kārtību, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu".
VID informācija 16:00, 7. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka, sākot no marta, iedzīvotāji var iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2021. gadu. Iedzīvotāji, kam tas jādara obligāti, var iesniegt deklarācijas trīs mēnešu laikā, līdz pat 1. jūnijam, bet brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu atgūšanai, to var darīt trīs gadu garumā.
VID informācija 16:00, 28. Feb. 2022
Lauksaimnieki, kuri laikā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 15% apmērā, bet ne mazāk kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:27, 1. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Metodiskais materiāls par uzņēmuma grāmatvedības uzskaites datu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas datiem par prasījumu un saistību summām bilances datumā ”.
VID informācija 14:00, 24. Jan. 2022
2022. gada 1. janvārī stājās spēkā jauns Grāmatvedības likums. Tas izstrādāts, lai pilnveidotu grāmatvedības regulējumu un nodrošinātu tā atbilstību pašreizējai juridiskajai tehnikai un elektroniskajām iespējām. Izmaiņas ir piedzīvojuši arī attaisnojuma dokumenti.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis metodisko materiālu par uzņēmuma grāmatvedības uzskaites datu salīdzināšanu ar VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas datiem par prasījumu un saistību summām bilances datumā.
VID informācija 13:30, 11. Feb. 2022
Zemnieku saimniecība (ZS) ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja. ZS īpašnieks 2019.gada 15.jūlijā vēlas izņemt naudu privātām vajadzībām 5000 eiro apmērā. Ieguldītās īpašnieka naudas ZS nav. ZS uz 2017.gada 31.decembri bija zaudējumi 1000 eiro apmērā. Kad ZS īpašnieka izņemtā nauda ir apliekama ar UIN? Kā norakstīt 1000 eiro zaudējumus?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumu piemērošanu saistībā ar Grāmatvedības likumu", lai informētu, ka 2021. gada 10. jūnijā Saeimā ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
VID informācija 12:00, 28. Dec. 2021
1. janvārī spēkā stājās jaunais Grāmatvedības likums, un līdz ar to pieņemti arī jauni Ministru kabineta noteikumi kases dokumentu uzskaitei un kases grāmatas kārtošanai. Kas ir mainījies?
Nauda 07:00, 5. Jan. 2022
Sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību", kas paredz izmaiņas gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanas kārtībā.
Likumdošana 16:59, 11. Jan. 2022
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Ņemot vērā 2020. gada nogalē pieņemtās izmaiņas Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka, sākot ar 2022. gada 1. janvāri, tās sabiedrības ar ierobežotu atbildību, kam šobrīd ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, to zaudēs un automātiski kļūs par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājām.
VID informācija 10:00, 6. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Uzņēmumu reģistram ir noteikta papildu funkcija jeb pienākums iekļaut un aktualizēt ziņas Fizisko personu reģistrā, to paredz Fizisko personu reģistra likums (Likums), kas stājās spēkā šā gada 28. jūnijā.
Likumdošana 16:00, 6. Dec. 2021
Līdz 2021. gada 15. decembrim (ieskaitot) pašreiz jau reģistrētie saimnieciskās darbības veicēji, kas darbojas mikrouzņēmuma nodokļa režīmā, var paziņot Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par savu lēmumu neturpināt darbību šajā režīmā 2022. gadā. To var izdarīt, iesniedzot iesniegumu VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā.
VID informācija 15:00, 14. Dec. 2021
Kā pareizi veikt gaļas liellopu ganāmpulka un tā izmaksu uzskaiti zemnieku saimniecībā, kurā grāmatvedība tiek kārtota vienkāršā ieraksta sistēmā?
Grāmatvedība 07:00, 31. Aug. 2021
Noslēgts līgums ar zemnieku saimniecību par atpūtas kompleksa īri uz pasākuma periodu par 5000 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Noslēgtā līguma punktā tiek minēts, ka apmaksa notiek uz šī punkta pamata bez nodokļa rēķina izrakstīšanas. Vai tas nav pretrunā Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajam, un apmaksu var veikt bez nodokļa rēķina izrakstīšanas?
Dokumenti 07:00, 15. Okt. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju tie autoratlīdzību saņēmēji, kas reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, var izvēlēties – uzskaitīt savus izdevumus, ja tie ir lielāki, vai arī izmantot likumā noteiktās izdevumu normas. Izskatīsim, kādus izdevumus var attiecināt uz savu saimniecisko darbību!
Grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2021
Vai mazā uzņēmumā jābūt grāmatvedības politikai?
Grāmatvedība 07:00, 30. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par lauksaimniecības produkcijas tirdzniecību tirgū un ielu tirdzniecības vietā.
VID informācija 11:00, 10. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta""
VID informācija 15:47, 7. Sep. 2021
Vai darba devēja darbiniekam uzdāvinātās dāvanas 15 eiro apmērā vērtība ir jāuzrāda paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām? Vai šādas dāvanas vērtība ir jāiekļauj vidējās izpeļņas aprēķinā?
Dokumenti 07:00, 2. Jūl. 2021
Zemnieku saimniecības, kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja, īpašniece, no savas saimniecības līdzekļiem grib izmaksāt mazdēlam stipendiju kā palīdzību augstskolas mācībām. Vai šie izdevumi UIN deklarācijā uzrādāmi kā ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi? Vai arī no izmaksājamās summas jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 6. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka vairākām iedzīvotāju kategorijām līdz 2021.gada 1.jūlijam obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija par 2020.gadu. Aicinām iesniegt deklarāciju elektroniski, VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, kas ir ērtāk un vienkāršāk, jo tādējādi deklarācijā automātiski ielasās visi VID rīcībā jau esošie dati un aprēķinās maksājamās summas.
VID informācija 00:05, 16. Jūn. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kas ir pašnodarbinātais, kā veikt reģistrāciju un kāda sociālo iemaksu likme piemērojama.
VID informācija 15:23, 30. Apr. 2021
Jau no šā gada 1. jūlija ir plānots ieviest saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Plānots, ka nodokļa nomaksa un deklarēšana tiks vienkāršota. Kā darbosies šis konts un kādi obligātie nosacījumi būs jāievēro? Kā tiks deklarēts un samaksāts nodoklis? Izskatīsim plānotās izmaiņas!
Mikronodoklis 07:00, 28. Apr. 2021
Jautājums par dividendēm no peļņas līdz 2017. gada 31. decembrim. Ja izlemts izmaksāt dividendēs 10 000 eiro, tad iedzīvotāju ienākuma nodoklis 20% ir 2000 eiro. Bet kāda summa jāraksta uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā dividenžu izmaksas mēnesī – 10 000 eiro vai 12 000 eiro?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 21. Apr. 2021
Ikvienam uzņēmumam, kas kaut ko pārdod, ir nepieciešama atbilstoši aprīkota kases sistēma, kurā var pieņemt maksājumus ar karti vai skaidro naudu, skenēt cenas, drukāt čekus un uzskaitīt preces. “Latvijas Mobilais Telefons” kopā ar partneri “Datacom” ir radījuši šādu daudzfunkcionālu ierīci, kurā apvienotas visas iepriekš minētās funkcijas.
Svarīgi 22:00, 16. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kā veidojas pašnodarbinātās personas obligāto iemaksu objekts.
VID informācija 15:32, 30. Apr. 2021
Kā vienu no biežākajiem iemesliem, kāpēc vairums latviešu neuzsāk savu uzņēmējdarbību, parasti min naudas trūkumu. Tomēr šī problēma nepazūd arī tad, kad komersants savu ieceri sāk īstenot un uzņēmējdarbība jau norit pilnā sparā. Pat balstoties uz lielisku biznesa plānu, uzņēmējdarbībā nereti rodas šķēršļi vai tieši pretēji – neKā vienu no biežākajiem iemesliem, kāpēc vairums latviešu neuzsāk savu uzņēmējdarbību, parasti min naudas trūkumu. Tomēr šī problēma nepazūd arī tad, kad komersants savu ieceri sāk īstenot un uzņēmējdarbība jau norit pilnā sparā. Pat balstoties uz lielisku biznesa plānu, uzņēmējdarbībā nereti rodas šķēršļi vai tieši pretēji – negaidītas iespējas. Šādos brīžos uzņēmējam jāizšķiras par tālāko rīcību, un bieži tas nozīmē piesaistīt ārēju naudu jeb aizņemties
Svarīgi 06:39, 5. Mai. 2021
2021. gada 18. martā ir pieņemti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākajām izmaiņām.
VID informācija 09:25, 24. Mar. 2021
Lauksaimnieki, kuri laukstrādniekus sezonas rakstura darbos nodarbina no 1. aprīļa līdz 30. novembrim, iedzīvotāju ienākuma nodokli no šo darbinieku algām var maksāt 15% apmērā, bet ne mazāk kā 0,70 eiro par katru nodarbināšanas dienu.
Svarīgi 10:36, 16. Apr. 2021
Kā zemnieku saimniecībai (ZS) samaksāt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par pašnodarbinātu īpašnieku no ZS konta, lai šo naudu, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmu, saņemtu īpašnieks, nevis ZS?
Vienotais nodokļu konts 15:28, 23. Feb. 2021
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šoreiz par gada pārskatiem. Vai visiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem ir vienādas struktūras gada pārskats un vai ir tikai viena veida bilances un citas finanšu pārskatā iekļaujamās veidlapas? Nav! Tomēr ir lietas, kas ir kopīgas.
Grāmatvedība 07:00, 15. Mar. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz 2020. un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai atcelt izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, atteikties no prasības kapitālsabiedrības valdes locekļiem veikt IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas samaksu no minimālās algas, ja kapitālsabiedrībai nav bijis neviena darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā, kā arī pagarināt deklarācijas iesniegšanas termiņu IIN maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 14:18, 5. Mar. 2021
Vai dīkstāves pabalsts ir jāatspoguļo saimnieciskas darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā? Kurā kolonnā to norādīt? Kā vēlāk šīs summas atspoguļot gada ienākumu deklarācijā?
Grāmatvedība 07:00, 4. Mar. 2021
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Likumdošana 14:20, 2. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada pavasarī saimnieciskās darbības veicējam ir sniedzis uzziņu par to, kā gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā un ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā jāuzrāda ieņēmumi, kas gūti, atsavinot lauksaimniecības pamatlīdzekli. Un tā ir par labu nodokļu maksātājiem!
Gada deklarācija 10:49, 26. Feb. 2020
Lūdzu izskaidrot, kādas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, līdz atļautā perioda beigām, proti, 2021. gadā! Vai bez paredzētajiem 25% no MUN maksātāja apgrozījuma, no kuriem 80% tiks novirzīti sociālajām iemaksām, vēl būs jārēķina kaut kas atbilstoši minimālajai algai?
Sociālais 07:00, 16. Feb. 2021
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir nosacījumi, kuriem iestājoties, uzņēmuma izsniegtais aizdevums fiziskai personai tiek klasificēts kā tās ienākums, kam piemērojams iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Kādos gadījumos var nākties maksāt nodokli par aizdevumu? Un kam ir pienākums to maksāt? Izskatīsim piemērus!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:45, 27. Jan. 2021
2021. gada 1. janvārī spēkā stājas vairākas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā gan attiecībā uz algu aprēķināšanu, gan arī nodokļa samaksas termiņiem un ziņojumu iesniegšanu. Izskatām tās!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 28. Dec. 2020
2020. gada nogalē ir pieņemtas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība” kases aparātu lietošanas kārtībai, nosakot, ka no šī gada 1. aprīļa kases aparāti būs jāizmanto visiem, kas tirgo nevis pašu ražotas, bet gan iepirktas preces, taču vienlaikus ir būtiski vienkāršoti nosacījumi kases aparātu lietotājiem un apkalpojošajiem dienestiem. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākām izmaiņām.
VID informācija 14:50, 18. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa elektroniskās deklarēšanās sistēmā.
VID informācija 15:36, 14. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
2021. gada 1. janvārī spēkā stājas grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā. Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par svarīgākajām izmaiņām.
VID informācija 09:39, 15. Dec. 2020
Kā maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli, ja fiziska persona iznomā savu nekustamo īpašumu juridiskai personai un nomas maksai tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis? Vai tiešām iedzīvotāju ienākuma nodoklis jāmaksā arī no pievienotās vērtības nodokļa summas? Kā šo nodokļu piemērošanu skaidro Valsts ieņēmumu dienests?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 9. Dec. 2020
Latvijā ir daudz un dažādas saimnieciskās darbības formas – katra ar savu specifiku – un pietiekami komplicēta nodokļu sistēma, ko nākas izpētīt fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas. Vai tam ir ietekme uz ēnu ekonomiku? Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – analizē studentes Tatjanas Galkinas maģistra darbā savāktos materiālus un apspriež viņas secinājumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 30. Okt. 2020
Neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatības rezultātā ekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē pasliktinās un uzņēmējiem būtu nepieciešams lielāks atbalsts, šobrīd Saeimā iesniegtie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir ar pretēju mērķi – pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumus un tajos strādājošos.
Mikronodoklis 07:00, 9. Nov. 2020
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbināta persona, nav darba attiecībās ar savu saimniecību. ZS īpašnieks izlemj noslēgt ar savu saimniecību darba līgumu atbilstoši Darba likumam, kļūstot par darba ņēmēju un maksājot VSAOI no darba samaksas. Zaudējot pašnodarbinātā statusu, ZS īpašnieks iegūst darba ņēmēja statusu. Vai turpmāk īpašnieks drīkstēs no saimniecības izņemt nesadalīto peļņu, kas tika iegūta līdz 31.12.2011., kā pašpatēriņam paredzētos līdzekļus, neapliekot to ar nodokli?
Nodokļi 06:00, 15. Mai. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbinātais - nav darba attiecībās ar savu saimniecību, kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā. Kā tad īsti viņam jāmaksā 5% valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI)? Vienu reizi gadā līdz 15.aprīlim (apgrozījums - izdevumi un tad 5% no peļņas)? Ja peļņa, piemēram, 100 000 EUR, tad 5% no šīs summas? Izklausās briesmīgi! Un secīgi nākamais jautājums - ja ZS ir pārvaldnieks un īpašnieks, ir darba attiecības, ir alga, tiek maksāti attiecīgie nodokļi, vai tad vairs papildus nav jāmaksā VSAOI 5% par īpašnieku?
Nodokļi 06:29, 30. Apr. 2018
Apskatīsim būtiskāko, kas par pamatlīdzekļu uzskaiti jāzina pašnodarbinātajiem, kuri grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā. Sāksim ar vispārīgām prasībām, kas izriet no normatīvajiem aktiem.
Grāmatvedība 08:29, 16. Sep. 2020
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Tiesības 07:00, 11. Aug. 2020
Zemnieku saimniecības (ZS) grāmatvedības nolikumā ar rīkojumu ir noteikts, ka iegādāto degvielu izlieto, apsaimniekojot lauksaimniecības zemes platības noteiktu hektāru skaitu. Informācija par lauksaimniecības zemes platību atrašanās vietu un aptuvenais attālums no saimniecības juridiskās adreses pievienota pielikumā. Iegādāto degvielu izlieto arī citu saimnieciskās darbības veicināšanai un nodrošināšanai organizatorisko jautājumu kārtošanai. Kā izlietoto degvielu norakstīt saimnieciskās darbības izdevumos?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Okt. 2018
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Varbūt varat sniegt atbildi par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrācijas slieksni, jo Valsts ieņēmumu dienesta konsultanti snieguši pretrunīgas atbildes. Vai zemnieku saimniecībai, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā pēc kases principa un nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu, ir pienākums reģistrēties par PVN maksātāju, ja apgrozījums pēdējo 12 mēnešu periodā pārsniedzis 40 000 eiro, tas ir, 42 000 eiro, ko veido ieņēmumi no pārdotajiem lopiem 37 000 eiro apmērā un saņemtā PVN 14% kompensācija – 5000 eiro?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 18. Mai. 2020
Vai arī vecuma pensionāram, kam ir sava zemnieku saimniecība, jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā pensiju apdrošināšanai (ienākumi pārsniedz 50 EUR)? Nekādu darba attiecību viņam nav.
Nodokļi 09:00, 16. Feb. 2018
Tuvojas ikgadējais termiņš – 1. jūnijs – Valsts ieņēmumu dienesta paziņojumiem par fiziskām personām izsniegtajiem aizdevumiem. Laiks atcerēties aizdevumu darījumus ar fiziskām personām 2019. un arī 2018. gadā.
Dokumenti 07:00, 22. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka vairākām iedzīvotāju kategorijām līdz šī gada 1. jūnijam obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija par 2019. gadu. Tas attiecas arī uz tiem iedzīvotājiem, kam saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.
VID informācija 11:15, 21. Mai. 2020
Lauku atbalsta dienests (LAD) un Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka tie lauksaimnieki, kuri laikā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli 15% apmērā, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā.
Svarīgi 13:16, 7. Mai. 2020
No 1. marta var iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Ja deklarācija jāiesniedz obligāti, tas jāizdara laika posmā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Ja taksācijas gadā ienākumi ir lielāki par 62 800 eiro, deklarācijas iesniegšana iespējama, sākot no 1. aprīļa, un obligāti iesniedzamajai deklarācijai gala iesniegšanas termiņš ir 1. jūlijs.
Gada deklarācija 07:00, 11. Mai. 2020
Mūsdienu ekonomika ir kļuvusi globāla. Uzņēmumi cīnās par darbiniekiem, jo trūkst kvalificēta darbaspēka. Tie ir gatavi investēt darbiniekos, lai nodrošinātu labākus darba apstākļus, kā arī meklēt darbaspēku ne tikai savā darbības vietā, bet arī algot darbiniekus no attālākām vietām. Kādus izdevumus darba devējs ir tiesīgs kompensēt darbiniekiem? Un kad rodas sekas maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Tiesības 07:00, 29. Apr. 2020
2019. gada beigās tika izsludināts jaunā Grāmatvedības likuma projekts, un ir paredzēts, ka tas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, aizstājot kopš 1993. gada spēkā esošo likumu “Par grāmatvedību”. Kādas izmaiņas ieviesīs jaunais likums un ar ko tas atšķirsies no iepriekšējā?
Grāmatvedība 07:00, 23. Mar. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Normatīvie akti precīzi neparedz tiešu un nepārprotamu regulējumu tam, vai pašnodarbinātā persona valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par iepriekšējo ceturksni drīkst iekļaut izdevumos, tādējādi mainot obligāto iemaksu objekta lielumu. Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada augustā sniedzis uzziņu par šo jautājumu, kurā sniegtais skaidrojums ir būtisks daudzām pašnodarbinātajām personām.
Grāmatvedība 07:00, 9. Apr. 2020
Pirms sešiem gadiem tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot gadījumus, kad aizdevumi fiziskai personai tiek pielīdzināti ienākumam. Ir laiks atcerēties šos noteikumus un pārliecināties, vai kādam aizdevumam nav pienācis nodokļa nomaksas brīdis!
Grāmatvedība 07:00, 16. Mar. 2020
Pašnodarbinātai personai, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājai, ir zemnieku saimniecība. Tā iegādājās jaunu sējmašīnu, taču nespēja izpildīt norēķinu saistības ar sējmašīnas piegādātāju, tāpēc tika pieņemts lēmums izmantot līzinga kompānijas piedāvātās iespējas un minēto sējmašīnu – kā līzinga priekšmetu. Līzinga kompānija kā darījumu apliecinošu dokumentu izrakstīja PVN rēķinu un no uzņēmuma pieprasīja arī PVN rēķinu (atgriezeniskais darījums). Vai šis darījums, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, jānorāda D3.1 pielikumā un jāapliek ar IIN?
Gada deklarācija 10:00, 30. Dec. 2019
Zemnieku saimniecība (ZS) 2018.gadā iegādājās automašīnu “Nissan Navara” par 5000 eiro, pilna masa 2805 kg, sēdvietu skaits - četras, veids - kravas kaste. Par šo automašīnu uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis nav jāmaksā. ZS īpašnieks šo automašīnu izmanto gan nokļūšanai uz savu saimniecību, gan saimnieciskās darbības braucieniem bez kravas, gan arī ved degvielu uz lauku, dažādu celtniecības materiālu nogādāšanai saimniecībā u.tml. Vai šajā automašīnā drīkst izmantot marķēto lauksaimniecības degvielu? Kā aizpildīt ceļazīmi, ja tiek lietota marķētā degviela – atšifrējot, kas un kur vests? Vai var nerakstīt ceļazīmes, ja tiek izmantota parastā degviela?
Dokumenti 17:32, 15. Feb. 2019
Vai fiziskai personai, Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētam saimnieciskās darbības veicējam, kura nodarbojas ar sava personīgā nekustamā īpašuma izīrēšanu/iznomāšanu, gada ienākumu deklarācijā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā summā jāiekļauj arī saņemtās drošības naudas? Tās faktiski iekasētas taksācijas gadā, bet pēc būtības tiks izmantotas nomnieka pēdējā nomas mēneša segšanai, kas atkarībā no tā, cik ilgi nomnieks paliks nomas telpās, var ievilkties uz vairākiem gadiem.
Gada deklarācija 07:00, 30. Jan. 2020
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Feb. 2020
Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”. Grozījumu mērķis ir ārpakalpojumu grāmatvedības nozares sakārtošana un ēnu ekonomikas mazināšana. Šobrīd plānots, ka grozījumi stāsies spēkā jau šī gada 1. jūlijā.
Likumdošana 14:45, 7. Feb. 2020
Reizi gadā – līdz nākamā gada 1. februārim – Valsts ieņēmumu dienestam ir jāiesniedz paziņojumi par fiziskai personai izmaksātajām summām. Par kādiem ienākumu veidiem šie paziņojumi jāsniedz un kas tajos jānorāda? Atcerēsimies kopā!
Dokumenti 07:00, 13. Jan. 2020
Kur jāuzrāda izmaksātās dividendes, kas nopelnītas pēc 2018.gada un par kurām ieturēts tikai uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN)? Vai Valsts ieņēmumu dienestam (VID) jāiesniedz "Paziņojums par fiziskai personai izmaksātajām summām"? Ir ieturēts UIN, bet iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN) – nav. Kāds kods jānorāda, lai nerastos problēmas, piemēram, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju? Tāpat arī, lai VID nerastos aizdomas par to, kur ņemti šie līdzekļi, ja dividendes netiek deklarētas, kā tas bija līdz šim.
Dokumenti 07:00, 24. Okt. 2019
Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmuma ienākuma nodokļa likumā (UIN likums). Tie paredz vairākas nozīmīgas izmaiņas, tostarp vienotas izpratnes veidošanu par avansā izsniegtajiem līdzekļiem, auditā atklāto pārkāpumu korekcijas iespējas u.c.
Likumdošana 18:55, 25. Okt. 2019
Jautājums ir par individuālā komersanta un fiziskās personas, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, finanšu pārskatiem. Vai šīm personām ir jāgatavo finanšu pārskats atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.301 “Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem”, ja tam ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss?
Gada pārskats 10:00, 20. Nov. 2019
Sabiedrība, kura nodarbojas ar lauksaimniecības produkcijas ražošanu, daļu no tās izlieto savām vajadzībām bez atlīdzības (valdes loceklis privātam patēriņam). Kā šajā gadījumā piemērot pievienotās vērtības nodokli, iedzīvotāju ienākuma nodokli, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un uzņēmumu ienākuma nodokli? Kā šo darījumu uzrādīt attiecīgajos nodokļu pārskatos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Aug. 2019
Viena no šī gada apspriestākajām tēmām, kura nu jau vairs neattiecas tikai uz banku sektoru vien, bet teju katru uzņēmumu, ir noziedzīgi iegūtie līdzekļi, to atmazgāšanas mēģinājumi un šādu darījumu izskaušanas centieni. Likums, kas izraisījis gan neskaidrības, gan negācijas, gan arī apjukumu par papildu pienākumiem uzņēmumiem, atkal piedzīvojis apjomīgas izmaiņas.
Finanšu vadība 07:00, 20. Sep. 2019
Personai ir zemnieku saimniecība (ZS), kuras pamatdarbība ir graudkopība. ZS ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja. Persona ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja (pašnodarbināta persona), grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstu sistēmā. 2018.gadā tika izrakstīti rēķini par pārdotajiem graudiem, bet nauda par rēķiniem ZS norēķinu kontā ienāca tikai 2019.gadā. Pēc būtības 2018.gadā izrakstītās pavadzīmes ir par 2018.gada ražu, un arī 2018.gada izdevumi ir attiecināmi uz šiem ieņēmumiem. Kā šos ieņēmumus pareizi uzrādīt, gatavojot gada ienākumu deklarāciju?
Gada deklarācija 07:00, 20. Mai. 2019
Analizējot Valsts ieņēmumu dienesta publicēto uzziņu skaitu un tematiku, redzams, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir viena no retāk aplūkotajām tēmām. Vai tas nozīmē, ka arī ikdienā par to domājam salīdzinoši maz? Grūti spriest, jo nav pieejama informācija par kopējo izsniegto uzziņu skaitu. Lai nu kā – viena no šādām uzziņām publicēta par VSAOI aprēķināšanas kārtību pašnodarbinātajiem. Kas tajā teikts?
Nodokļi 07:00, 21. Jūn. 2019
Sākot ar 2018.gadu zemnieku saimniecība bija plānojusi brīvprātīgi kārtot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā. Ievadot un salīdzinot datus 2018.gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā “Ienākumi no saimnieciskās darbības” un D31 pielikumā “Ienākumi no saimnieciskās darbības, ja nodokļa maksātājs kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā”, rodas liela apliekamā ienākuma starpība, un līdz ar to arī aprēķinātais nodoklis atšķiras gandrīz par 10 000 eiro. Kādēļ veidojas tik atšķirīgs apliekamais ienākums?
Gada deklarācija 07:00, 15. Mai. 2019
Zemnieku saimniecība (ZS) kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja. ZS īpašnieks ir pašnodarbināta persona un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) veic no sava personīgā konta. Vai šādi veiktās VSAOI (arī 5% apmērā) ir attiecināmas uz ZS saimnieciskās darbības izdevumiem? Ja ir, tad kā to iegrāmatot?
Grāmatvedība 08:53, 2. Mai. 2019
Sākoties vasaras sezonai, Lauku atbalsta dienests un Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka tie lauksaimnieki, kuri laikā no 1.aprīļa līdz 30.novembrim nodarbina laukstrādniekus sezonas rakstura darbos, no šo darbinieku algām var maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli 15% apmērā, bet ne mazāka kā 0,70 eiro katrā nodarbināšanas dienā.
VID informācija 12:17, 21. Jūn. 2019
Zemnieku saimniecība (ZS) 2016.gada septembrī tika reorganizēta par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). 2015.gadā ZS tika pārsniegti 2 no 3 Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 91.pantā minētajiem rādītājiem, un provizoriski arī 2016.gadā SIA tie varētu tikt pārsniegti. Ja tiks pārsniegti minētie rādītāji, vai uz šo uzņēmumu attieksies GPL 91.pants? Vai saskaņā ar GPL uzņēmums ir pakļauts gada pārskata revīzijai vai arī ir jāveic ierobežotā pārbaude? ZS nebija piemērojams iepriekšējais Gada pārskatu likums.
Gada pārskats 09:00, 10. Jan. 2017
Zemnieku saimniecība ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja. 2017.gadā pārdeva 10 ha lauksaimniecībā izmantojamo zemi citai juridiskajai personai, kas arī strādā lauksaimniecībā. No likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” prasībām ir skaidrs, ka zemes pārdošanas darījums atbilst kritērijiem, saskaņā ar kuriem iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā. Bet ko darīt ar UIN? Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 10. Mai. 2018
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta 5.daļas 5.punktā noteikts, ka transporta līdzekļa degvielas izmaksas noteiktās normas robežās iekļaujamas saimnieciskās darbības izdevumos, ja par transportlīdzekli maksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN). Uzņēmums saimnieciskās darbības vajadzībām izmanto valdes locekļa automašīnu, pamatojoties uz patapinājuma līgumu. Automašīnu uzņēmuma vajadzībām lieto mazāk nekā 15 dienas kalendārajā mēnesī, līdz ar to UVTN nemaksā. Vai šādā gadījumā degvielas izmaksas atļauts iekļaut saimnieciskās darbības izmaksās?
Izdevumi 11:41, 2. Apr. 2019
Gada pārskatu par 2018.gadu vairs nevar iesniegt kā skenētu dokumentu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), bet visi gada pārskata dati jāievada strukturētā pielikuma formā EDS. Praktiski tas nozīmē vēlreiz pārrakstīt visu informāciju no gada pārskata, kas ir ļoti apjomīgi un laikietilpīgi. Tāpēc ir jautājums – vai gada pārskatu var sagatavot EDS strukturētā pielikuma formā, to izdrukāt, parakstīt, un šis kalpotu par dokumentu – apstiprinātu gada pārskatu?
Gada pārskats 07:00, 12. Mar. 2019
Kā 2018.gadā pareizi piemērot valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā pašnodarbinātājam, kurš ir zemnieku saimniecības īpašnieks? Vai jāmaksā katru ceturksni no ikmēneša ienākumiem, vai gada beigās no kopējiem ienākumiem kā lauksaimniekam?
Nodokļi 07:33, 11. Apr. 2018
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Šajā gadā, sagatavojot deklarāciju, ir jāievēro vairāki jaunumi – aplūkosim tos!
Gada deklarācija 07:00, 13. Mar. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2018.gada jūnijā ir sniedzis uzziņu zemnieku saimniecībai par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu. Uzziņā ir skartas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa normas.
Darba tiesības 10:09, 31. Dec. 2018