Veikti visi nepieciešamie priekšdarbi un nodrošināta iespēja nebanku maksājumu pakalpojumu sniedzējiem kļūt par dalībniekiem Elektroniskā klīringa sistēmā – Latvijas Bankas (LB) izveidotajā un uzturētajā maksājumu sistēmā, kas nodrošina zibmaksājumu un citu maksājumu izpildi visā Eiropas Savienībā –, informē LB.
Svarīgi 16:06, 17. Okt. 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) atgādina, ka VSAA pensiju un pabalstu saņemšanai kredītiestādes vai Pasta norēķinu sistēmas kontā, personai ir jāatver savs personīgais konts.
Svarīgi 14:04, 27. Sep. 2023
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Jūl. 2024
Juridiska persona, izsniedzot rēķinu, tajā norāda fiziskas personas konta numuru. Veicot rēķina apmaksu, naudu saņem fiziskā, nevis juridiskā persona. Šādā situācijā banka norāda, ka viņu pienākumos nav pārliecināties, ka konta numurs atbilst saņēmējam. Kā pārliecināties, ka rēķinā uzrādītais konta numurs atbilst norādītajam saņēmējam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 13. Jūn. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
Uzņēmums izmanto grupas kontu jeb cashpool, kas nodrošina naudas līdzekļu konsolidēšanu grupas mātes uzņēmuma kontā ārzemju bankā. Konta īpašnieks – grupas mātes uzņēmums. Naudas līdzekļi, kuri pārsniedz noteikto konta limitu, tiek pārskaitīti grupas kontā vai otrādi, atgriezti vai maksāti avansā, ja konta atlikums nesasniedz limitu. Lai paātrinātu norēķinus grupas ietvaros un minimizētu bankas komisiju izdevumus, korporācijas finanšu vadība plāno ievest netting procesu, kas nozīmē, ka nauda no grupas debitoriem netiks ieskaitīta kontā, bet reizi mēnesī veikti attiecīgi grāmatojumi iesaistīto uzņēmumu grāmatvedības uzskaitē, pamatojoties uz apmaksājamo rēķinu sarakstiem. Debitoru parādi tiek pārgrāmatoti cashpool kontā. Kādi nodokļu riski var iestāties?
Citi 06:00, 17. Sep. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Kā tiek veikta preču norakstīšana precēm, kas tiek izņemtas no apgrozības ar Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu, jo konstatēti pārkāpumi?
Grāmatvedība 06:00, 29. Aug. 2024
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
Uzņēmums ir reģistrējis jaunu struktūrvienību – internetveikalu, un tajā piedāvā preces juridiskām un fiziskām personām Latvijā. Klients var veikt pasūtījuma apmaksu ar norēķinu karti vai izmantojot e-maksājumu iespējas. Kā grāmatvedībā norādīt saņemtos maksājumus par pasūtītajām precēm no internetveikala, ja prece vēl nav izņemta no noliktavas?
Grāmatvedība 06:00, 6. Jūn. 2023
2024.gada 1.janvārī spēkā stājušies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kas paredz veikt klienta izpēti, ja tiek sniegts kriptoaktīvu pakalpojums.
Finanšu vadība 08:30, 12. Apr. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
2022.gada 17.augustā sabiedrība no bankas konta veica nodokļu (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, iedzīvotāju ienākumu nodokļa, riska nodevas) maksājumu 18 300 eiro apmērā par jūliju. Vēlāk tika koriģētas darbinieku algas par jūliju, kā rezultātā mainījās nodokļu summa par šo periodu – palielinājās līdz 18 800 eiro. Kā pareizi tika iegrāmatota nodokļu korekcija?
Grāmatvedība 06:00, 21. Feb. 2023
Šoreiz publicējam kāda lasītāja stāstu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarēšanas problēmām, kuras attiecas uz visiem nodokļa maksātājiem, kuri brīvprātīgi izvēlējušies PVN deklarāciju iesniegt un nodokļa samaksu veikt reizi mēnesī, lai gan tas pēc Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) prasībām jādara reizi ceturksnī. Šoreiz lasītājs ne tikai dalās ar savu situāciju, bet arī piedāvā risinājumu – grozījumus PVN likumā. Sagaidām, ka ierosinājums sasniegs dzirdīgas ausis!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Valsts ieņēmuma dienesta (VID) vienotā nodokļa konta sistēma nav draudzīga tās lietotājiem, secinājisTiesībsargs.
Svarīgi 16:50, 6. Nov. 2023
Kā veikt grāmatvedībā esošo nodokļu atlikumu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamo nodokļu atlikumu? Apskatām iespējamos risinājumus nodokļu salīdzināšanai.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Okt. 2023
Eiropas Komisija (EK) pieņēma tiesību akta priekšlikumu – veicināt, lai katram iedzīvotājam un uzņēmumam, kam ir bankas konts Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonas valstīs, ir pieeejams zibmaksājumus eiro valūtā, informē EK pārstāvniecība Latvijā.
Svarīgi 15:33, 3. Nov. 2022
Praksē starptautisku uzņēmumu grupu uzņēmumi izmanto grupas kontu jeb cashpool. Kas ir grupas konts? Kādos gadījumos tas ir izdevīgs? Un vai darījumiem uzņēmumu grupas kontā ir jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis? Šis jautājums raisa diskusijas.
Finanšu vadība 06:00, 5. Okt. 2022
Sākot ar šodienu, 2022.gada 6.oktobri, saimnieciskās darbības veicējiem – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem pieejams saimnieciskās darbības ieņēmumu konts. Kā pirmā šo kontu piedāvā AS "Industra Bank". Šis konts ir paredzēts kā vienkāršots nodokļu samaksas risinājums mazajiem uzņēmējiem – fiziskajām personām jeb pašnodarbinātajiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, kas veic saimniecisko darbību, lai atvieglotu to nodokļu norēķinus, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:44, 6. Okt. 2022
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Fiziskā persona vēlas noslēgt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā persona un, lai turpinātu saimniecisko darbību, vēlas reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kā šādā situācijā jānodod fiziskās personas pamatlīdzekļi? Kā to norādīt ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Grāmatvedība 06:00, 15. Aug. 2023
No 2023.gada 1.janvāra Rīgā tiek ieviesta nodeva par atpūtnieku un tūristu uzņemšanu jeb tā sauktā tūristu nodeva. Kā šo nodevu norādīt grāmatvedībā?
Citi 06:00, 13. Jūn. 2023
Ir nodibināta biedrība ar mērķi apsaimniekot biedrības locekļiem piederošo daudzdzīvokļu māju (apkures organizēšana, remontdarbi utt.). Biedrības locekļi papildus ikmēneša izdevumiem par apkuri, apsaimniekošanu, biedra naudu katru mēnesi zināmu naudas summu iemaksā biedrības kontā, veidojot uzkrājumus lielākiem mājas remontdarbiem. Šī summa tiek norādīta biedrības izrakstītajos ikmēneša rēķinos biedriem. Vai šajā gadījumā biedrība veic ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apliekamus darījumus, ja nauda tiek saņemta biedrības mērķu sasniegšanai? Vai PVN apliekamajā ienākumā iekļauj arī papildu uzkrājumu? Vai uzkrājumam būtu jāatver speciāls konts bankā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 26. Mai. 2023
Uzņēmums darbiniekam iegādājas veselības apdrošināšanas polisi par 426 eiro, kā arī papildprogrammu “Atvērtā polise”, pasargājot darbinieku no situācijām, kad medicīnisko pakalpojumu izmaksas ir lielākas, nekā sedz apdrošināšanas polise. Kā šādas polises iegādes izmaksas norādīt grāmatvedībā? Un, ja darbiniekam no atvērtās polises tiek apmaksāta operācija 1000 eiro apmērā, kā to norādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 14. Apr. 2023
Lai arī ir veiktas daudzas aktivitātes cīņā pret agresīvu nodokļu plānošanu, tiek secināts, ka joprojām nodokļu izvairīšanās risks rodas, izmantojot tā sauktās čaulas vienības. Lai cīnītos pret čaulas vienību izmantošanu agresīvā nodokļu plānošanā, Eiropas Komisija izstrādājusi jaunu direktīvu.
Saimnieciskā darbība 06:00, 8. Feb. 2023
Līdz 2023. gada beigām tiek pagarināts pārejas periods, kurā autoratlīdzību saņēmējiem ir iespēja maksāt nodokļus no autoratlīdzības, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējiem. To paredz likumos “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un “Par valsts sociālo apdrošināšanu” veiktie grozījumi, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:14, 26. Dec. 2022
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Kā vienotajā nodokļu kontā grāmatot nodokļu maksājumu par darījuma partneri, kuram ir kavēti nodokļu maksājumi? Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta rīkojumu pakalpojuma saņēmējam uzdots maksājumus par saņemto pakalpojumu pārskaitīt valsts budžeta ieņēmuma kontā.
Grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2021
2022.gada 1.augustā spēkā stājās grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", atbilstoši kuriem likumā veikti vairāki būtiski papildinājumi.
Citi 06:00, 21. Sep. 2022
Kādi grāmatojumi ir jāveic par kļūdaini saņemtajiem maksājumiem no debitora? Debitors norēķinu salīdzināšanas akta apstiprinājumu nav atsūtījis un nav arī skaidrojuma par pārmaksāto naudu. Pārmaksātā nauda nav pieprasīta atmaksai un nav debitora parāda atlikuma tā samazināšanai.
Grāmatvedība 06:00, 31. Mai. 2022
Likumdevējs ir lēmis, ka viens no nodokļu nomaksas veidiem, ko paredzēts ieviest Latvijā, ir saimnieciskās darbības ieņēmumu (SDI) konts. Saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, SDI konts ir paredzēts mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem un tā atvēršanai varēs pieteikties, tiklīdz kredītiestādēs (bankās) būs izstrādāts SDI konta risinājums.
VID informācija 15:38, 4. Aug. 2021
Biedrības grāmatvedība tiek kārtota divkāršā ieraksta sistēmā. Ieņēmumi pārsvarā ir no biedru naudām, bet izdevumi ir saistīti ar biedru izglītošanu – par semināriem, konsultācijām un dažādām lekcijām.
Grāmatvedība 06:00, 13. Mai. 2022
Arī marta lasītāko rakstu topa pirmo vietu ir noturējis jaunais Grāmatvedības likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.
Svarīgi 13:10, 7. Apr. 2022
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Maksājumi un nomaksas stāvoklis” ir vairākas apakšsadaļas, kas sniedz iespēju sekot līdzi maksājumiem, kas veikti valsts budžetā vai atmaksāti nodokļu maksātājam.
VID informācija 13:55, 30. Apr. 2021
Vēlos precizēt, kurā pārskata periodā iekļaujami ieņēmumi par saņemto grantu, ja pieteikums grantam ir par 2021. gada oktobri, bet atbalsts ieskaitīts norēķinu kontā 2022. gada janvārī? Dažādās publikācijās ir pausta atšķirīga informācija.
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Vai veikals drīkst ienēmumus, kas saņemti ar norēķinu karti, atspoguļot kases ieņēmumu orderī un kases grāmatā? Un otrs jautājums - vai uzskaitē vienā kontā (Kase) var būt visa veikala skaidrās naudas kustība – gan kases aparāta, gan kases naudas plūsma?
Nauda 06:26, 3. Feb. 2022
Iepriekšējā rakstā iesākām skatīt jautājumu par darba algu un tika izskaidroti jēdzieni darba samaksa, darba alga, piemaksas, prēmijas un cita veida atlīdzība par darbu. Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šajā rakstā izskatīsim piemēru, kā aprēķina un iegrāmato sociālās iemaksas.
Darba samaksa 07:00, 9. Feb. 2022
Kas jānorāda kā saņēmējs, veicot maksājumu uz vienoto nodokļu kontu? Valsts ieņēmumu dienesta (VID) internetā vietnē ir trīs varianti: vienotais nodokļu konts, valsts budžets (VID), Valsts kase?
Vienotais nodokļu konts 14:13, 4. Feb. 2021
Muitas maksājumu samaksas kārtība saskaņā ar Muitas likuma 1. panta 4. punktā noteikto šogad nav mainījusies – tie joprojām ieskaitāmi atbilstošos valsts budžeta ieņēmumu kontos, savukārt vienotajā nodokļu kontā minētos maksājumus plānots ieskaitīt ar 2023. gadu, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Vienotais nodokļu konts 15:38, 10. Feb. 2021
Kā labāk grāmatot izdevumus, kas attiecas uz saņemto grantu apgrozāmo līdzekļu plūsmas atjaunošanai? Vai, piemēram, izmaksas par degvielu ir lietderīgi vispirms grāmatot parastajā uzņēmuma kontā "Degvielas izmaksas" un pēc tam koriģēt, vai arī uzreiz grāmatot kontā 8290?
Grāmatvedība 07:00, 4. Nov. 2021
14. janvārī tiešsaistē noritēja žurnāla “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizētā ikgadējā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2021”, kurā atzītākie nozares eksperti informēja par aktuālākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stājas spēkā šogad.
Svarīgi 10:33, 15. Jan. 2021
Kā pareizi veikt uzņēmuma, kas nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu, krājumu 63 000 eiro apmērā pārvērtēšanu un kādas ir nodokļu sekas, ja prece tiek pārvērtēta uz zemāku vērtību, ja krājumus izlemj norakstīt vai ja krājumus izdodas pārdot par zemāku summu?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 14. Sep. 2021
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Saistībā ar vienotā nodokļu konta ieviešanu 2021. gadā ir mainīta paziņojuma par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samaksu (paziņojums) iesniegšanas kārtība no 2021. gada 1. janvāra. Lai to skaidrotu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu "Paziņojuma par pievienotās vērtības nodokļa samaksu iesniegšana".
VID informācija 16:09, 16. Aug. 2021
Atbilstoši Valsts kases publicētajai informācijai konsolidētā kopbudžeta ieņēmumos šā gada septiņos mēnešos saņemti 7,17 miljardi eiro, bet izdevumi veikti 8,05 miljardu eiro apmērā, līdz ar to kopbudžetā veidojies 0,87 miljardu eiro deficīts, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 17:23, 27. Aug. 2021
Patlaban jautājums “Cik nodokļu nomaksas kontu ir Latvijā?” vēl lieliski iederas raidījuma “Es mīlu Tevi, Latvija!” sadaļā “Vairāk vai mazāk”, jo iekšzemes nodokļi tiek ieskaitīti 42 kontos. Nenoliedzami, tāda kārtība rada papildu administratīvo slogu uzņēmējiem. Šaubu nav – mazāk ir labāk!
Finanšu vadība 07:00, 7. Okt. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 13:25, 5. Jūl. 2021
Bilances postenī “Pārējie kreditori” praksē ir redzētas dažnedažādas summas, tāpēc šoreiz apskatīsim, kurus izdevumus var attiecināt uz šo posteni, kā arī grāmatvežu biežāk pieļautās kļūdas.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 5. Jūl. 2021
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz ieviest saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu, lai nodokļu maksātājiem vienkāršotu nodokļu nomaksu.
Likumdošana 13:07, 17. Jūn. 2021
Lai vienkāršotu nodokļa nomaksu mazajiem uzņēmējiem, kā arī atvieglotu nodokļu aprēķināšanu, tiks ieviests vienkāršots nodokļa nomaksas risinājums jeb saimnieciskās darbības ieņēmumu (SDI) konts. Sākotnēji plānotais SDI konta risinājuma ieviešanas termiņš bija 2022. gada 1. janvāris, taču Finanšu ministrija (FM) sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu, Finanšu nozares asociāciju un kredītiestādēm strādā pie tā, lai SDI konta risinājums būtu pieejams jau no 2021. gada 1. jūlija, informē FM.
Svarīgi 08:53, 19. Mai. 2021
Kā vienu no biežākajiem iemesliem, kāpēc vairums latviešu neuzsāk savu uzņēmējdarbību, parasti min naudas trūkumu. Tomēr šī problēma nepazūd arī tad, kad komersants savu ieceri sāk īstenot un uzņēmējdarbība jau norit pilnā sparā. Pat balstoties uz lielisku biznesa plānu, uzņēmējdarbībā nereti rodas šķēršļi vai tieši pretēji – neKā vienu no biežākajiem iemesliem, kāpēc vairums latviešu neuzsāk savu uzņēmējdarbību, parasti min naudas trūkumu. Tomēr šī problēma nepazūd arī tad, kad komersants savu ieceri sāk īstenot un uzņēmējdarbība jau norit pilnā sparā. Pat balstoties uz lielisku biznesa plānu, uzņēmējdarbībā nereti rodas šķēršļi vai tieši pretēji – negaidītas iespējas. Šādos brīžos uzņēmējam jāizšķiras par tālāko rīcību, un bieži tas nozīmē piesaistīt ārēju naudu jeb aizņemties
Svarīgi 06:39, 5. Mai. 2021
Jau no šā gada 1. jūlija ir plānots ieviest saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem. Plānots, ka nodokļa nomaksa un deklarēšana tiks vienkāršota. Kā darbosies šis konts un kādi obligātie nosacījumi būs jāievēro? Kā tiks deklarēts un samaksāts nodoklis? Izskatīsim plānotās izmaiņas!
Mikronodoklis 07:00, 28. Apr. 2021
“LMT” piedāvā pakalpojuma līgumu mobilā telefona nomai/iegādei, savukārt SIA “LMT Retail & Logistics” izraksta pavadzīmi un piemēro pievienotās vērtības nodokli (PVN) reversā kārtībā. Vai pavadzīme ir jāuzrāda grāmatvedībā un jādeklarē PVN reverss attiecīgajā mēnesī? Vai iekārtu uzskaitīt kā pamatlīdzekli (grāmatvedības politika to paredz) un rēķināt nolietojumu?
Grāmatvedība 07:00, 12. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas”.
VID informācija 15:25, 23. Apr. 2021
Kā šo grantu, ko saņem uzņēmumi, norādīt 2020. gada pārskatā un peļņas vai zaudējumu aprēķinā? Kā saņemtais grants vēlāk ietekmēs uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) un UIN deklarāciju?
Grāmatvedība 07:00, 24. Mar. 2021
2021. gada 1. un 9. janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, tāpat vairākas izmaiņas ieviesa Apvienotās Karalistes – Lielbritānijas un Ziemeļīrijas – izstāšanās no Eiropas Savienības. Šogad svarīgs jaunums ir arī vienotā nodokļu konta ieviešana un pagarināts nodokļa samaksas termiņš, nosakot to kā 23. datumu pēc taksācijas perioda beigām. Tas viss ietekmē arī pievienotās vērtības nodokļa deklarēšanu un maksāšanu.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 12. Feb. 2021
Skaistumkopšanas nozarē nodarbinātie līdz brīdim, kad tiks atcelts tiesību aktos noteiktais aizliegums sniegt pakalpojumus, var vērsties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un saņemt dīkstāves atbalstu Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos” noteiktajā kārtībā. Atbalstam var pieteikties gan darba devējs, gan arī darbinieks pats, informē VID.
VID informācija 11:54, 9. Feb. 2021
Covid-19 izraisītā ekonomikas lejupslīde, kā arī 2021. gadā plānotās vērienīgās nodokļu izmaiņas daudziem uzņēmējiem, jo īpaši mazā biznesa pārstāvjiem, liek pārskatīt turpmākos plānus un izšķirties par uzņēmuma likvidāciju. Kā pareizi noteikt likvidācijas kvotai piemērojamo uzņēmumu ienākuma nodokli un kuros gadījumos uzņēmuma īpašniekam – fiziskai personai – no saņemtās likvidācijas kvotas ir papildus jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Analizējam lasītāja jautājumu!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Feb. 2021
Lai sniegtu efektīvāku un plašāku atbalstu skaistumkopšanas nozarei, kam saistībā ar noteiktajiem Covid-19 drošības pasākumiem darbība ir apturēta pilnībā, Ministru kabinets ir lēmis papildināt dīkstāves atbalsta pasākumus visiem, kas šajā nozarē bija nodarbināti. Dīkstāves atbalstu varēs saņemt ne tikai skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēji, bet arī to atbalsta personāls, ja vien 2020. gada oktobrī vai novembrī, vai decembrī bija nodarbināts skaistumkopšanas nozares uzņēmumā vai arī darbojās kā pašnodarbinātā persona, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:27, 25. Jan. 2021
Lai grāmatvedībā būtu ērtāk strādāt un informācija būtu pārskatāma un vienkopus, regulāri tiek gatavots kontu apgrozījumu un atlikumu pārskats. Kā to labāk un pareizāk darīt?
Grāmatvedība 07:00, 20. Jan. 2021
2020. gada nogalē Saeima ir pieņēmusi vairākas izmaiņas dažādos nodokļu jomu regulējošajos normatīvajos aktos, kas stājas spēkā 2021. gadā un ir saistošas arī uzņēmējiem un viņu darbiniekiem. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākām izmaiņām.
VID informācija 12:35, 29. Dec. 2020
Arī šogad, tāpat kā iepriekšējos gados, Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir veiktas būtiskas izmaiņas. Izskatīsim svarīgāko!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 13. Jan. 2021
No 1. janvāra Apvienotā Karaliste (AK) ir oficiāli izstājusies no Eiropas Savienības. Kā tas ietekmē preču kustību, muitas un deklarēšanas kārtību un nodokļu piemērošanu? Kas jāņem vērā pakalpojumu sniegšanā. Jāatceras arī, ka dažādās AK teritorijās jāpiemēro atšķirīgi nodokļu režīmi.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 6. Jan. 2021
2021. gada 1. janvārī spēkā stājas vairākas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā gan attiecībā uz algu aprēķināšanu, gan arī nodokļa samaksas termiņiem un ziņojumu iesniegšanu. Izskatām tās!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 28. Dec. 2020
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Dec. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 19:59, 5. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:54, 2. Sep. 2020
SIA “B” saņēma no Valsts ieņēmumu dienesta lēmumu par atteikumu atmaksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN) konkrētiem darījumiem, kurus uzskatīja par nepamatotiem. SIA “B” uzsāka tiesvedību, bet vēlāk atsauca prasību un saņēma no tiesas lēmumu par lietas izbeigšanu. Kā iegrāmatot neatgriezto PVN summu uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 1. Sep. 2020
Nodokļu administrāciju vidū valda viedoklis, ka zemu nodokļu teritorijas tiek izmantotas darījumos, lai izvairītos no nodokļu nomaksas savā rezidences valstī vai samazinātu rezidences valstī maksājamos nodokļus. Rezultātā virkne valstu savos nodokļu regulējumos iekļāvušas tā sauktos ofšoru sarakstus, norādot tajos zemu nodokļu vai beznodokļu valstis vai teritorijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 12. Aug. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Grāmatvedība 07:00, 3. Aug. 2020
Šī gada jūnijā tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Ko tie paredz?
Dokumenti 07:00, 16. Jūl. 2020
Šobrīd nodokļu likumos ir sagatavoti grozījumi, kas nosaka no 2021.gada nodokļu maksājumus veikt vienā kontā un termiņā. Ko paredz šī jaunā sistēma? Vai grāmatvežu darbs tiks atvieglots? Un vai šī sistēma nozīmē, ka turpmāk zudīs iespēja pašam plānot nodokļu samaksu?
Grāmatvedība 07:00, 12. Aug. 2019
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
Turpinot sniegt atbalstu uzņēmumiem un iedzīvotājiem saistībā ar Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām, šī gada 31. martā ir pieņemti Ministru kabineta noteikumi Nr. 179 "Noteikumi par dīkstāves pabalstu pašnodarbinātām personām, kuras skārusi Covid-19 izplatība", kas paredz dīkstāves pabalsta izmaksu arī pašnodarbinātajām personām dīkstāvē.
Likumdošana 15:08, 3. Apr. 2020
Esam franšīzes uzņēmums. Tirgojam dāvanu kartes, kuras var izmantot arī citos šī uzņēmuma franšīzes veikalos. Ik mēnesi pārdodam dāvanu kartes gan juridiskām, gan fiziskām personām. No franšīzes devēja uzņēmuma saņemam arī rēķinu par realizētajām dāvanu kartēm. Kā šos darījumus varētu uzskaitīt?
Grāmatvedība 06:17, 30. Dec. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
No kļūdām mācās
13.oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta starptautiskā kļūdīšanās diena (Day for failure), kad cilvēki pārdomā un dalās ar savām neveiksmēm, un mācās no savām (labāk jau – citu) kļūdām. Tāpēc – ja nu kādam grāmatvedībā gadījusies kļūda, tā vienkārši jāatzīst un jāizlabo!
Grāmatvedība 07:00, 25. Nov. 2019
Sabiedrība saviem darbiniekiem ir noslēgusi dzīvības apdrošināšanas līgumus ar uzkrājumu, kuru līguma termiņa beigās saņem sabiedrība, bet, iestājoties apdrošināšanas gadījumam, - darbinieks vai viņa norādītā persona. Ar darbiniekiem noslēgta vienošanās, ka, nostrādājot sabiedrībā konkrētu gadu skaitu, uzkrājums pāriet darbiniekam. Kā grāmatvedībā uzrādīt veiktos prēmiju maksājumus? Vai šajā gadījumā, iekļaujoties 10% apmērā no darba algas summas, drīkst nepiemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas? Vai maksājumus drīkst iekļaut uzņēmuma izdevumos?
Grāmatvedība 07:00, 13. Dec. 2018
Kā pareizi sabiedrības grāmatvedībā atspoguļot preču pārdošanu un saņemto naudu par pārdoto preci interneta platformās “Etsy” un “eBay”? Pārsvarā klienti ir fiziskas personas no Eiropas Savienības dalībvalstīm un trešajām valstīm. Vai tiešām katrai fiziskai personai jāizraksta rēķins par pārdoto preci? Vai tomēr var izrakstīt vienu kopējo rēķinu “Etsy” vai “eBay”?
Dokumenti 07:00, 16. Okt. 2019
2018.gada 11.decembrī Ministru kabinets izskatīja vairākus likumprojektus, kas paredz vienādot nodokļu maksāšanas termiņu regulāri (reizi mēnesī, reizi ceturksnī un reizi pusgadā) maksājamiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem nodokļiem, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 13:13, 14. Dec. 2018
Šī gada vasarā Saeima beidzot pieņēma ilgi (jau no 2018.gada rudens) gatavotos grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Ir laiks noskaidrot, kas ir mainīts, kāda tam nozīme un ko šie likuma grozījumi ietekmēs!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 2. Sep. 2019
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 07:00, 5. Aug. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā grāmatot UIN?
Līdz 2017.gada 31.decembrim uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) tika iegrāmatots izdevumos, un par tā summu tika samazināta bruto peļņa. Attiecīgi gada pārskata sastāvā tas tika norādīts peļņas vai zaudējumu aprēķina (PZA) rindā “Uzņēmumu ienākuma nodoklis par pārskata gadu”. Kā, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, būtu pareizi grāmatot UIN no aprēķinātajām dividendēm un ārkārtas dividendēm? Izrādās, ka atbilde nav viennozīmīga – to meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Grāmatvedība 08:35, 1. Jūl. 2019
Tiesu izpildītājam tika samaksāta nodokļu parāda piedziņas summa, un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu pārskata izdrukā var redzēt, ka tiesu izpildītājs to ir iemaksājis nodokļu parāda dzēšanai. Samaksu tiesu izpildītājam grāmatoju: D 77xx un K 23xx 2000 EUR (maksājumi tika veikti skaidrā naudā). Bet, kā grāmatot tiesu izpildītāja tālāk veiktos maksājumus nodokļu parāda dzēšanai?
Grāmatvedība 06:00, 18. Mai. 2018
Uzņēmuma forma - SIA. Esam reģistrējuši kvītis Valsts ieņēmumu dienestā, jo plānojam, ka uzņēmums varētu tirgot savu preci izbraukuma tirdzniecībā. Katras dienas beigās uzņēmuma darbinieks, kas pārdos preci, obligāti dosies uz bankomātu un ar uzņēmuma karti naudu iemaksās bankomātā. Kā šāds gadījums būtu jāgrāmato? Vai obligāti jālieto konts "Nauda kasē", ņemot vērā, ka nauda kasē netiek iemaksāta, bet uzreiz no norēķinu personas tiek iemaksāta bankas kontā? Vai šādā gadījumā var lietot, piemēram, kontu "Nauda ceļā"? Varbūt ir kāda cita alternatīva?
Grāmatvedība 07:00, 14. Feb. 2019
Otrdien, 17. aprīlī, Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas sagatavotus likumprojektus, kas paredz vienādot nodokļu maksāšanas termiņu regulāri (reizi mēnesī, reizi ceturksnī un reizi pusgadā) maksājamiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem nodokļiem. Ar grozījumiem radīta iespēja, ka 1 maksājumā iespējams samaksāt vairākus nodokļu maksājumus, un mazināts administratīvais slogs.
Likumdošana 18:58, 17. Apr. 2018
Uzņēmumam jau vairākus gadus ir bankas konts vienā no Latvijā esošajām bankām. Tagad uzņēmums atvēris papildu kontu citā bankā. Vai šī konta numurs obligāti jānorāda Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā?
Saimnieciskā darbība 10:21, 31. Dec. 2018
Jaunais gads atnācis ar izmaiņām normatīvajos aktos, kuros regulēta budžeta iestāžu grāmatvedība. Izmaiņas ir būtiskas, tāpēc šis ir īstais laiks detalizēti caurskatīt savu “saimniecību”, izmantojot kontu plānu, un, iespējams, atklāsiet ko interesantu. Lai gan darbietilpīga, tā ir laba iespēja sakārtot lietas.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 9. Jan. 2019
Jauna gada sākums strauji tuvojas, tas nozīmē, ka pavisam drīz stāsies spēkā nozīmīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā. Turpinām ar tām iepazīstināt, šoreiz plašāk par papildināto un precizēto kontu plānu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2018
SIA iegādājas mobilos telefonus no SIA “LMT Retail & Logistics”, bet samaksa par tiem tiek iekļauta kārtējā SIA “LMT” rēķinā. Kā pareizi būtu jāveic grāmatojumi šinī gadījumā?
Grāmatvedība 07:00, 27. Sep. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļiem grāmatvedībā, šoreiz par pamatlīdzekļu izslēgšanu. Pamatlīdzekli izslēdz, ja to atsavina vai no tā lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 07:00, 6. Jūn. 2018
Latvijas juridiskā persona izsniegusi aizdevumu Krievijas Federācijas uzņēmumam. Paredzēts, ka Krievijas uzņēmums par saņemto aizdevumu maksā ikmēneša procentus, par kuriem tiek izrakstīti rēķini. Saskaņā ar likuma “Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem un tā protokolu” (Likums) 11.panta nosacījumiem Krievijas uzņēmums, veicot procentu samaksu, no tā ietur un nomaksā savā valstī ienākuma nodokli 10% apmērā. Kā būtu jāgrāmato saņemtie procentu maksājumi, no kuriem ieturēts nodoklis?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:47, 3. Mai. 2018
Uzņēmumam ir noslēgts Naudas pārvaldes līgums ar saistīto uzņēmumu. Gadījumos, kad konta atlikums nesasniedz noteikto limitu, konts tiek papildināts līdz noteiktai summai vai otrādi – kreditēts līdz noteiktai summai. Grāmatvedības uzskaitē summas ir atspoguļotas bilances aktīvā kā atvērtais depozīts. Vai tāda veida darījumi ir apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 15. Mai. 2018
Latvija jau ilgāku laiku ir pievienojusies eirozonai, kas atvieglo norēķinus un samazina valūtas kursu svārstību radītos riskus sadarbībā ar eirozonas valstīm. Tomēr darījumi notiek arī ar citu lielvalstu (Krievijas, ASV u.c.) uzņēmumiem. Norēķinus šādos darījumos pārsvarā veic, izmantojot ASV dolāru vai citas valūtas. Tāpēc joprojām aktuāls ir jautājums par citu valūtu atspoguļošanu grāmatvedībā. Šoreiz skaidrojumu sagatavoju, kā piemēru izmantojot konkrētu lasītāja jautājumu.
Grāmatvedība 07:00, 3. Mai. 2018
Ceturtdien, 4.janvārī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (Likums), ar kuriem precizēta struktūrvienības definīcija, kā arī noteikti papildu pienākumi informācijas atklāšanā digitālo pakalpojumu sniedzējiem.
Likumdošana 22:16, 5. Jan. 2018
Jebkura uzņēmēja galvenais saimnieciskās darbības mērķis ir gūt peļņu. Peļņu var sadalīt dividendēs vai reinvestēt uzņēmumā, lai nākotnē gūtu peļņu, ko varēs sadalīt.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 10. Jan. 2018
No 01.01.2017. ir būtiski samazināts valsts budžeta ieņēmumu kontu skaits akcīzes nodokļa (AN) maksājumiem, proti, ir izveidoti 12 AN maksājumu konti līdzšinējo 54 vietā - pa vienam katrai konkrētai akcīzes preču grupai (atsevišķi iekšzemē iekasējamam AN un atsevišķi importam). Veicot maksājumus, jāpievērš uzmanība izmaiņām kontu numuros.
Likumdošana 11:10, 5. Jan. 2017
Vai uzņēmuma kasē esošais atlikums (konts 2610 "Kase") ir reglamentēts ar likuma normām? Kā to grāmatot?
Grāmatvedība 08:59, 3. Nov. 2017
Lai dibinātu uzņēmumu Šveicē, sākotnēji jāsaprot valsts strukturālā forma, jo tā būtiski atšķiras no Latvijas strukturālās formas.
Saimnieciskā darbība 08:00, 8. Sep. 2017
17.08.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", paredzot ieviest vienoto nodokļu kontu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētajiem nodokļiem.
Likumdošana 15:50, 25. Aug. 2017
14.jūlijā spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (Noteikumi). Plānots, ka ar veiktajiem grozījumiem Noteikumos tiks samazināts grāmatvedības kārtošanai patērētais laiks, norādīts Noteikumu projekta anotācijā.
Likumdošana 14:54, 14. Jūl. 2017
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
Ar mērķi veicināt cīņu ar pārrobežu krāpšanu nodokļu jomā un novērst izvairīšanos no nodokļu samaksas šī gada septembrī 52 valstis, tostarp – Latvija, uzsāks automātisku informācijas apmaiņu par finanšu iestāžu kontiem. Apmainīties ar informāciju ir apņēmušās 97 valstis.
Svarīgi 10:59, 31. Mai. 2017
Lauksaimniecības uzņēmumos daļu augkopības produkcijas izlieto ražošanas vajadzībām, piemēram, lopbarību – dzīvnieku ēdināšanai. Termins "pašpatēriņš" nav saistīts ar krājumu izlietojumu ražošanas vajadzībām. Pašpatēriņu, piemēram, reprezentācijai, apbalvošanai, dāvanām, labdarības pasākumiem u.c., noformē ar norakstīšanas aktiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Mar. 2017
Sākot ar 09.03.2016. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanās sistēmas (EDS) lietotāji – gan fiziskās, gan juridiskās personas - var tiešsaistē veikt vairākus nodokļu maksājumus, kā arī sekot līdzi veikto maksājumu izpildei.
Svarīgi 14:36, 9. Mar. 2016
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Kā rīkoties, ja faktiski nauda galvenajā kasē vai nu ienāk ar nokavēšanos (rezultātā, sagatavojot šādu orderi, galvenajā kasē nesakrīt faktiskais naudas atlikums) vai arī neienāk vispār (ja to nedēļas beigās iemaksā bankomātā)? Kādi ir šīs problēmas risinājumi?
Grāmatvedība 08:00, 25. Nov. 2016
Turpinām 13.06.2016. publikācijā “Padomi gudra kontu plāna sagatavošanai” aizsākto tēmu – šoreiz mūsu uzdevums – izvedot operāciju kontus.
Grāmatvedība 08:00, 16. Nov. 2016
Kā grāmatot mežaudzes ir vispareizāk? Vai tās jāgrāmato kā pamatlīdzekļi? Ja jā, vai katrai mežaudzei ir jāatver sava pamatlīdzekļu kartiņa? Šādi dažādi jautājumi par mežaudzēm joprojām nav skaidri daudziem grāmatvežiem, jo nav līdz galam saprotams, kā ar tām rīkoties. Noskaidrosim!
Grāmatvedība 08:00, 5. Okt. 2016
Latvijas noieta tirgus ir samērā mazs, tādēļ daudzi uzņēmēji mēģina meklēt klientus citviet Eiropā un ārpus tās. Veikalu atvēršanai ārzemēs nepieciešami lieli ieguldījumi – telpām, personālam utt. Tomēr uzņēmējiem mūsdienās ir arī citi "ceļi", kā paplašināt biznesu ar mazākiem ieguldījumiem: interneta veikala atvēršana "eBay" iepirkšanās vietnē.
Citi 08:00, 12. Sep. 2016
Globālās konkurences apstākļos arvien lielāka loma uzņēmumu attīstībā ir dažādu jaunu, inovatīvu risinājumu izstrādei un ieviešanai ikdienas darbā. Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ieguldījumi pētniecībā un attīstībā (P&A) ir viena no ekonomiskās attīstības prioritātēm, piedāvājot uzņēmējiem dažādus atbalsta instrumentus, t.sk. nodokļu atvieglojumus. Kā praktiski organizēt P&A izmaksu uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 31. Aug. 2016
Pēc līguma par preces izgatavošanu noslēgšanas Latvijas uzņēmums izraksta avansa rēķinu, kuru ārvalstu darījuma partneris samaksā 01.03.2016., ieskaitot bankas eiro valūtas kontā 2000 GBP. Komercbanka (KB) par ienākošo maksājumu ietur komisiju - 2,36 GBP. (Latvijas Bankas (LB) kurss - 0,778, KB kurss – 0,788).
Izdevumi 09:03, 11. Jūl. 2016
Kā zināms, no šī gada ir spēkā jauns gada pārskatu sagatavošanas regulējums. Tajā daudz vēl apgūstamu lietu un izmaiņu, tāpēc ir laiks tās turpināt soli pa solim izzināt.
Grāmatvedība 08:00, 11. Jūl. 2016
No šī gada 1.jūlija Pievienotās vērtības nodokļa likums kļūst par vienu pantu bagātāks – tajā tiek ieviests jauns 143.2pants "Īpašs nodokļa piemērošanas režīms graudaugu un tehnisko kultūru piegādēm".
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 25. Jūl. 2016
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Globālais standarts automātiskajai informācijas apmaiņai par finanšu kontiem (CRS – saīsinājums no angļu valodas Common Reporting Standard), iespējams, ir viena no pēdējā laikā aktuālākajām tēmām, kad tiek spriests par cīņu pret pārrobežu izvairīšanos no nodokļu samaksas. Gandrīz 100 valstu nodokļu administrācijām būs pieejama informācija par to rezidentu ārvalstīs esošajiem finanšu kontiem.
Finanšu vadība 08:00, 21. Jūn. 2016
01.04.2016. stājas spēkā izmaiņas likumā "Par nodokļiem un nodevām", kuras paredz, ka kredītiestādēm un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par aizdomīgiem darījumiem, kas atbilst aizdomīguma pazīmēm nodokļu jomā.
Svarīgi 15:31, 1. Apr. 2016
Pagājušajā gadā tika noslēgts būvprojektēšanas līgums. Projektētājs apņēmās izstrādāt un saskaņot būvvaldē tehnisko projektu par ēkas rekonstrukciju. Līguma cena tika maksāta 3 maksājumos, no kuriem 2 ir veikti kā avansa maksājumi. Kad no projektētāju puses visi darbi būs izpildīti, tiks sagatavots pieņemšanas-nodošanas akts (PN akts) un rēķins par izpildītajiem darbiem, tiks veikts gala maksājums un sāksies ēkas rekonstrukcijas darbi. Pašreiz samaksātā summa atrodas pie avansa maksājumiem. Kā grāmatot šo summu pēc tam, kad būs saņemts rēķins par izpildītajiem darbiem? Vai to norakstīt kā nākamo periodu izdevumus? Vai arī šo un visas citas ar būvniecības darbiem saistītās summas uzkrāt kontā 1240 Nepabeigtā celtniecība (rekonstrukcijas darbi), bet pēc PN akta parakstīšanas par visu kopsummu palielināt ēkas vērtību?
Izdevumi 09:00, 22. Mar. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros. Pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 23. Mar. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros, kuri var būt sagatavoti papīra formātā vai kārtoti elektroniskā veidā datorā. Piemēram, pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 11. Mar. 2016
Pašnodarbinātā pienākumu kārtot grāmatvedību nosaka likums Par grāmatvedību, jo tas attiecas arī uz fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību, kas likumā tiek apzīmētas kā uzņēmums.
Grāmatvedība 09:00, 11. Feb. 2016
Apdrošināšanas brokeru sabiedrību (ABS) saimnieciskās darbības veids ir apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpniecība klienta vārdā un interesēs, pamatojoties uz vispusīgu apdrošināšanas sabiedrību (AAS) piedāvājuma analīzi. Kādas specifiskas prasības ir jāņem vērā šo sabiedrību grāmatvedības uzskaitē, un kā to sniegtajiem pakalpojumiem piemēro nodokļus?
Gada pārskats 14:37, 18. Aug. 2015
Otrdien, 2.septembrī, Ministru kabineta (MK) sēdē izskatīja un atbalstīja MK noteikumu grozījumus, kas paredz, ka turpmāk informāciju Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par juridisko personu – Latvijas Republikas rezidentu, kā arī nerezidentu pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā – maksājumu kontiem būs jāsniedz arī elektroniskās naudas iestādēm, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 09:11, 3. Sep. 2014
Lauksaimniecības nozarē strādājošie uzņēmumi bieži saņem dažāda veida atbalsta maksājumus, un grāmatvedim ir jāprot tos pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē. Rakstā apskatīšu normatīvo aktu prasības, kas jāievēro, uzskaitot saņemtos atbalsta maksājumus.
Gada pārskats 14:05, 25. Aug. 2014
Ieņēmumu un izdevumu uzrādīšana pareizā periodā ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, lai gada pārskatā atspoguļotā informācija būtu patiesa. Šajā rakstā apskatīsim jautājumus, kas saistīti ar ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, to periodizāciju un uzrādīšanu gada pārskatā.
Gada pārskats 16:35, 14. Jan. 2015
Jau vairākus gadus Gada pārskatu likumā (GPL) ir atrodams bioloģisko aktīvu jēdziens un tā skaidrojums. Diemžēl nevienā citā grāmatvedības jomu reglamentējošā normatīvajā aktā plašāki skaidrojumi par bioloģiskajiem aktīviem un to uzskaiti nav sniegti.
Gada pārskats 10:58, 15. Sep. 2014
Uzņēmējdarbības būtība ir abpusēja ieinteresētība. Brīvās ekonomikas apstākļos neviens nav spiests ne pirkt, ne pārdot preces. Pircējiem ir plaša preču un pakalpojumu izvēle, pārdevējiem - brīva rīcība, kur un kad pārdot un piedāvāt savas preces. Pārdevēji konkurē savā starpā, lai iegūtu pircējus, bet pircējs, savukārt, var izvēlēties, kur pēc viņa uzskatiem ir izdevīgāk veikt pirkšanas vai pārdošanas darījumus. Lai pārdevēji piesaistītu pircējus, tie piedāvā pircējiem nodot preces konsignācijā.
Gada pārskats 10:30, 8. Aug. 2014
08.04.2014. Ministru kabinetā tika atbalstīta Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valdības līguma par starptautisko nodokļu pienākumu izpildes uzlabošanu un likuma par ārvalstu kontu nodokļu pienākumu izpildi (FATCA) ieviešanu (Līgums) noslēgšana. Ar Līgumu Latvija ir piekritusi FATCA eksteritoriālai piemērošanai Latvijā, apņemoties nodrošināt informācijas sniegšanu par ASV nodokļu maksātājiem ar tās finanšu iestāžu starpniecību. Proti, Latvijas finanšu iestādes kļūs par ASV Iekšējā ieņēmumu dienesta (IID) (angļu val. – U.S. Internal Revenue Service) roku pagarinājumu Latvijā, ar kuru palīdzību tiks nodrošināta ASV nodokļu likumu piemērošana attiecībā uz ASV nodokļu maksātāju ienākumu.
Finanšu vadība 09:39, 12. Jūn. 2014
Šī metodiskā materiāla mērķis ir apskatīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu jaunu transportlīdzekļu iegādei Eiropas Savienības (ES) teritorijā, par ko Valsts ieņēmumu dienestā (VID) regulāri tiek saņemti jautājumi gan no personām, kas veic saimniecisko darbību (juridiskām un fiziskām personām), gan personām, kas neveic saimniecisko darbību.
VID informācija 15:52, 5. Jūn. 2014
Kuri normatīvie akti nosaka un kā ir piemērojami tajos paredzētie nodokļu atvieglojumi, ja darba devējs ir noslēdzis līgumu ar apdrošināšanas sabiedrību un darbinieku labā veic apdrošināšanas prēmiju maksājumus par darbinieku dzīvības apdrošināšanu (ar līdzekļu uzkrāšanu) vai par darbinieku veselības apdrošināšanu (bez līdzekļu uzkrāšanas)? Vai šādus apdrošināšanas prēmiju maksājumus var uzskatīt par darba devēja izmaksām, kuras ir saistītas ar personālu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 13:35, 20. Jūn. 2013
Saskaroties ar ziedojumu jautājumu, grāmatvedim ir nepieciešams saprast, vai darījumi ir noformēti atbilstoši likumdošanas prasībām un vai uzņēmumam ir tiesības izmantot likuma Par uzņēmuma ienākuma nodokli (likums par UIN) 20.¹ pantā minētās nodokļu atlaides. Lai noteiktu potenciāli iegūstamo uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) atlaidi, nepieciešami samērā precīzi prognozējami nodokļu aprēķini, kas visvairāk interesē pašu nodokļa maksātāju - uzņēmēju.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:11, 6. Mar. 2014
Firma iegādājās dzīvokli Rīgā. Tas tiek izīrēts ar izpirkuma tiesībām. Pamatojoties uz finanšu īres līgumu (tika veikta arī 1.iemaksa 25% apmērā), dzīvoklis tika iegrāmatots kā pamatlīdzeklis, tiek rēķināts nolietojums. Kā pareizi kontēt šādu darījumu?
Pamatlīdzekļi 12:47, 30. Jan. 2014
Publicējam turpinājumu 03.01.2014. rakstam Gada pārskats par 2013.gadu budžeta iestādēm, kurā autore ir apkopojusi izmaiņas gada pārskata sagatavošanā par 2013.gadu, ko regulē MK noteikumi Nr.1115 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.1115), salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu (MK noteikumi Nr. 777 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.777), spēkā gada pārskata sagatavošanai par 2012.gadu).
Gada pārskats 15:29, 28. Feb. 2014
Sakiet, lūdzu, kā pareizāk veikt bankas piešķirtās kredītlīnijas uzskaiti (overdrafts, bankas izrakstos ir negatīvs skaitlis). Vai tas vispār ir jāgrāmato?
Grāmatvedība 10:57, 15. Nov. 2013
Ministru kabineta noteikumu Nr.1486 Kārtība, kādā budžeta iestādes kārto grāmatvedības uzskaiti (MK noteikumi Nr.1486), kas izdoti saskaņā ar Likuma par budžetu un finanšu vadību 29.panta 2. daļu, 2.nodaļas 2.2.apakšnodaļā noteikta debitoru rašanās un to uzskaites kārtība.
Gada pārskats 15:53, 28. Aug. 2013
Vispārējos gadījumos Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 32.panta 1.daļā ir noteikts, ka pakalpojuma sniegšana ir notikusi, kad pakalpojums sniegts pakalpojuma saņēmējam, ja šajā pantā nav noteikts citādi.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:45, 21. Aug. 2013
Kā kontēt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dzēstās noilgušās nodokļu pārmaksas? Vai drīkst kontēt uz izdevumiem un par šīm summām samazināt apliekamo ienākumu? 20.11.2012. publicētā atbilde papildināta ar zvērinātas revidentes Neldas Janovičas komentāru.
Grāmatvedība 12:26, 20. Nov. 2012
Turpinām 10.08.2012. publikāciju Kase, kases operācijas un to uzskaite. Šajā daļā lasiet par veikala kases kārtošanas prasībām un inkasācijas veikšanu.
Nauda 09:25, 24. Aug. 2012
Labdien! Jautājums jau daudzkārt cilāts, bet tomēr aktuāls! Vai uzņēmumā kase ir obligāta? Tas nozīmē kases grāmatas aizpildīšanu, kases orderu izrakstīšanu? Vai tomēr drīkst darījumus veikt tikai ar bezskaidrās naudas norēķiniem - pirkt degvielu, materiālus, saņemt aizdevumus, tos izsniegt, saņemt samaksu no parādniekiem, utt. Un kādi noteikumi to paredz (atļauj vai tomēr aizliedz)?
Nauda 09:21, 28. Mai. 2012
Uzņēmums (SIA) piedalās izsolē par nekustamā īpašuma (NĪ) iegādi, iemaksājot drošības naudu, piemēram, 5000 Ls apmērā 2011. gada oktobrī. Izsole notika 2011. gada decembrī, un izsolē NĪ tika nosolīts par 55 000 Ls. 2012. gada janvārī tiek veikta atlikušās summas samaksa par NĪ, un NĪ tika iereģistrēts zemesgrāmatā. Jautājumi: 1. Kāds dokuments nepieciešams, lai grāmatvedībā būtu pierādījums, ka NĪ izsolē ir iegūts (nosolīts) par noteikto summu? 2. Kā pareizi būtu grāmatojama drošības nauda un atspoguļojams NĪ iegādes darījums?
Grāmatvedība 19:06, 22. Mar. 2012
Kārtība, kādā uzņēmuma finanšu pārskatos atspoguļojams ilgtermiņa aktīvu iegādei, izveidošanai vai būvniecībai saņemtais finansiālais atbalsts, noteikta Ministru kabineta 2004. gada 15. jūnija noteikumos Nr.537 Kārtība, kādā finanšu pārskatos atspoguļojams valsts, pašvaldību, ārvalstu, Eiropas Kopienas, citu starptautisko organizāciju un institūciju finansiālais atbalsts (finanšu palīdzība), ziedojumi un dāvinājumi naudā vai natūrā. Šajā publikācijā lasiet izvērstu skaidrojumu par to, kā pareizi grāmatvedībā atspoguļot saņemto finansiālo atbalstu ilgtermiņa ieguldījumu finansēšanai.
Gada pārskats 10:57, 23. Feb. 2012
Šā gada 1. decembrī Saeima steidzamības kārtībā pieņēma jauno Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likumu (likums). Likums stājas spēkā 15.decembrī un uzliek par pienākumu noteiktos gadījumos deklarēt fiziskās personas mantisko stāvokli, sniedz iespēju legalizēt ienākumus, par kuriem iepriekš nav bijis nomaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), un paredz iemaksāt kredītiestādē skaidrās naudas uzkrājumus virs 10 000 latiem. Šīs publikācijas mērķis ir sniegt pārskatu par būtiskākajiem jautājumiem jaunā likuma sakarā, vienlaikus rosinot diskusiju, jo virkne jautājumu joprojām ir neskaidri.
Nodokļi 10:59, 15. Dec. 2011
Saskaņā ar Latvijas grāmatvedības standartu Nr.1 Finanšu pārskata sagatavošanas pamatnostādnes (LGS Nr.1) definīciju saistības ir uzņēmuma pašreizējs pienākums, ko radījuši pagātnes notikumi, ja ir sagaidāms, ka šo pienākumu izpildot, uzņēmums zaudēs ekonomiskā izdevīguma resursus.
Gada pārskats 09:53, 26. Sep. 2011
Tās fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, piemēro īpašu kārtību attiecībā uz vieglo automašīnu izmantošanu saimnieciskajā darbībā. Turklāt individuālie komersanti grāmatvedību var kārtot pēc divkāršā ieraksta principa, un fiziskās personas var būt arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Saprast visas šīs normas un piemērot pareizi nodokļu režīmu ir sarežģīti.
Nodokļi 15:01, 19. Sep. 2011
Grāmatvedības uzskaitei uzņēmumos, kas nodarbojas ar tūrisma pakalpojuma sniegšanu, ir sava specifika. Tā nosaka ieņēmumu un izdevumu atzīšanas periodu un apjomu, kā arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu. Apskatīsim pamatprincipus un likuma normas, kuras ir nepieciešams ievērot, lai saskaņā ar grāmatvedības uzskaites datiem grāmatvedim būtu iespējams ērtāk un precīzāk atspoguļot darījumus atskaitēs un pārskatos.
Grāmatvedība 10:32, 27. Jūl. 2011
Šajā publikācijā sniegsim praktisku piemēru, kā no grāmatvedības datiem pēc iespējas vienkāršāk un ērtāk nonākt līdz naudas plūsmas pārskatam.
Gada pārskats 09:05, 14. Dec. 2009
Naudas plūsma ir gada pārskata sastāvdaļa, kas nepelnīti grāmatvežu vidū ir noniecināta, kā ne pārāk informatīvs materiāls. Patiesībā naudas plūsmas pārskats ir pārskats, kas ir svarīga analītiska informācija, dod iespēju izzināt sabiedrības spēju radīt, ģenerēt naudu, lai nodrošinātu veiksmīgu saimniecisko darbību. Ne velti mazo sabiedrību vadība, kas paši nodarbojas ar operatīvā darba vadīšanu, bieži tieši ar naudas plūsmu asociē savus priekšstatus par sabiedrības finansiālo stāvokli un, saņemot no grāmatveža peļņas vai zaudējumu aprēķinu, izrāda izbrīnu par peļņas esamību, bet naudas neesamību.
Gada pārskats 23:21, 22. Nov. 2009
Katra uzņēmuma darbības mērķis ir uzņēmuma vērtības palielināšana, un katrs uzņēmējs, uzsākot savu biznesu, cer saņemt pēc iespējas lielāku peļņu. Biznesa dzinējspēks ir konkurence un, tai pieaugot, ikvienam vadītājam ir jāspēj rīkoties „gudri” , t.i., pieņemot būtiskus biznesa lēmumus, jāprot pielietot uzņēmuma finansēšanas metodes, kas palielina uzņēmuma vērtību.
Finanšu vadība 21:09, 2. Aug. 2009
Šī raksta mērķis ir vērst uzmanību uz aktuālākajiem nodokļu jautājumiem, ar kuriem saskaras gan fiziskās personas, kuras strādā un gūst ienākumu no algota darba ārvalstīs, gan uzņēmēji jeb Latvijas sabiedrības, kuras nosūta savus darbiniekus darbam ārvalstīs.
Citi 18:01, 14. Jūn. 2009