Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:38, 2. Sep. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Izdevumi 06:00, 18. Sep. 2024
Kā zināms, Grāmatvedības likums ārpakalpojuma grāmatvežiem šobrīd izvirza obligāto pienākumu saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. No 2023.gada 1.jūlija grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšana bez licences ir aizliegta. Tomēr daļa no licences saņemšanai izvirzītajiem kritērijiem grāmatvežiem sagādā problēmas. Kuri tie ir un kā to risināt?
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Jūl. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.336 “Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem” sagatavoti grozījumi, precizējot attaisnotos izdevumus, par kuriem var atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Likumdošana 15:39, 19. Aug. 2024
Augustā jau trešo gadu norisināsies “Grāmatvežu čempionāts”, kurā grāmatvedības jomas profesionāļiem ir iespēja sacensties darbam nepieciešamajās prasmēs. Šodien grāmatvežiem jābūt gataviem ne tikai strādāt ar cipariem, bet arī pielāgoties jaunām tehnoloģijām, izprast plašākus biznesa kontekstus un būt ar izcilām komunikācijas prasmēm. Kā mainās grāmatvedības darba ikdiena, prasības un pati profesijas būtība?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Aug. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Konts ārvalstīs – vai priekšrocība? Kā veikt virsgrāmatas eksprespārbaudi? Vai grāmatvedis citiem grupas uzņēmumiem ir NIL likuma subjekts? Kā saglabāt darba instruktāžas e-vidē? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 6. Jūn. 2024
Tiem iedzīvotājiem, kam gada ienākumu deklarācija par 2023.gadu ir jāiesniedz obligāti, tas ir jāizdara līdz 2024.gada 3.jūnijam vai 1.jūlijam – atkarībā no kopējiem ienākumiem pagājušajā gadā.
VID informācija 11:04, 30. Mai. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 16:03, 29. Apr. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Minimālo darba algu būvniecības nozarē strādājošiem nosaka Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības un vairāk nekā 300 būvuzņēmumu parakstīta ģenerālvienošanās, kas ir spēkā no 2019.gada 3.novembra. 2023.gada 22.septembrī tika atbalstīti ģenerālvienošanās grozījumi, kas paredz, ka no šī gada 1.janvāra minimālā alga būvniecības nozarē strādājošiem ir 930 eiro mēnesī vai 5,57 eiro stundā.
Darba samaksa 06:00, 11. Apr. 2024
Brīvprātīgi, attaisnoto izdevumu atgūšanai, deklarāciju iespējams iesniegt trīs gadu garumā. Savukārt iedzīvotājiem, kam deklarācija jāsniedz obligāti, tas jāizdara līdz 1.jūnijam vai, ja kopējie ienākumi pērn bijuši lielāki par 78 100 eiro, līdz 1.jūlijam, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:17, 1. Mar. 2024
No 2024.gada 1.janvāra mācību maksa, ko darba devējs apmaksājis par darbinieka augstākās izglītības studijām, netiks aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, kā arī tiks atbrīvota no valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Tomēr atvieglojuma piemērošanai jāievēro vairāki noteikumi.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 4. Mar. 2024
Skaidru naudu kā instrumentu bieži izmanto mērķtiecīgi ēnu ekonomikas dalībnieki, tādēļ nepieciešams veidot sistēmu, lai tās nelegāla iegūšana kļūtu nepievilcīga, norādīts valdības apstiprinātajā “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.-2027.gadam”. Kādas izmaiņas tuvākā un tālākā nākotnē plānotas skaidras naudas apritē?
Svarīgi 10:05, 8. Feb. 2024
2024.gada 11.janvārī Centrālā vēlēšanu komisija apstiprināja, ka par referendumu, kas paredzētu apturēto grozījumu Notariāta likumā atcelšanu, nobalsojuši vien 2,28% balsstiesīgo iedzīvotāju. Līdz ar to ir skaidri zināms, ka Latvijas tiesību sistēmā tiek ieviests jauns institūts – partnerība. Kā turpmāk būs ar nodokļiem un sociālajām iemaksām?
Ministra kabineta noteikumu Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” 8.2.apakšpunktā noteikts, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina ceļa (transporta) izdevumus (ja iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti). Vai auto nomas izdevumi, kas radušies komandējuma laikā, ir kompensējamie transporta izdevumi?
Darbiniekam noteikta astoņu stundu darbadiena. Pirmssvētku dienā darbinieks nostrādāja sešas stundas, lai arī bija jāstrādā septiņas. Vai darba devējam jāmaksā par pirmssvētku laikā nenostrādāto darba stundu?
Darba samaksa 06:30, 5. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Uzņēmums iesaistījies ERASMUS projektā. Projekta ietvaros tiek saņemts finansiāls atbalsts. Kā veikt saņemtā finansējuma grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 28. Nov. 2023
Š.g. 9.novembrī tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", paredzot izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā to personu ienākumiem, kurām Fizisko personu reģistrā ir reģistrēta partnerība. Izmaiņas stāsies spēkā 2024.gada 1.jūlijā.
VID informācija 14:03, 28. Nov. 2023
Lai aizsargātu darbiniekus, sākot ar 2023.gada 1.oktobri uzņēmējdarbības riska valsts nodeva jāmaksā visām fiziskajām personām, kuras algo darbiniekus.
Likumdošana 13:07, 2. Okt. 2023
Vai uzņēmums, kas izveido meitas uzņēmumu citā valstī, drīkst to kvalificēt kā pastāvīgo iestādi? Ja meitas uzņēmums sniedz pakalpojumus tikai mātes uzņēmumam, vai to drīkst noteikt kā pastāvīgo iestādi? Vai mātes uzņēmums, pamatojoties uz meitas uzņēmuma esību, var atgūt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārmaksu meitas uzņēmuma valstī? Valsts ieņēmumu dienesta un Eiropas Savienības Tiesas viedoklis ir atšķirīgs. Izskatām!
Nodokļi 06:00, 20. Okt. 2023
Saskaņā ar judikatūru pievienotās vērtības nodokļa (PVN) aprēķināšanā nošķir materiāltiesiskās (pamatprasības) un formālās prasības. Eiropas Savienības Tiesa (EST) vairākkārt skaidrojusi, ka priekšnodokļa atskaitīšana ir īstenojama tad, ja ir izpildītas pamatprasības, lai gan nodokļa maksātājs nav izpildījis noteiktas formālas prasības – prasības attiecībā uz uzskaiti, rēķinu sagatavošanu un deklarāciju. Vai viena vai cita rekvizīta trūkums rēķinā ir jāuzskata par formālu prasību neizpildi vai tomēr tā ir pamatprasību neievērošana?
Klausies
Saistību tiesības
06:00, 23. Aug. 2023
Ir sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumiem Nr.264 "Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām", kas paredz aktualizēt Profesiju klasifikatoru, tai skaitā iekļaut jaunas profesijas un noteikti to pamatuzdevumus.
Likumdošana 15:25, 8. Aug. 2023
Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu? Šajā rakstā ir apkopota informācija par pamatlīdzekļa vērības sliekšņa noteikšanu, kādi var būt pamatlīdzekļu finansēšanas avoti, kāda ir bilances nozīme uzņēmuma vērtības noteikšanā un kā uzņēmuma vērtību vērtē trešās puses – bankas, investori un partneri.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 7. Aug. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu to skaidrojumu.
VID informācija 08:00, 14. Jūl. 2023
Vai izdevumus par bērna dalību izglītojošā nometnē drīkst iekļaut gada ienākumu deklarācijas attaisnotajos izdevumos, lai saņemtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksu, gadījumā, ja nometnes rīkotājam nav izsniegta izglītības iestāžu vai interešu izglītības licence?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 30. Jūn. 2023
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Darbinieks nosūtīts uz divu darba dienu ilgām apmācībām. Ja tiek uzskatīts, ka darbinieks veic savus darba pienākumus, šajā laikā ir jāsaglabā darba alga vai jāpiemēro vidējā izpeļņa? Kuros gadījumos darbiniekam ir jāizmaksā vidējā izpeļņa?
Darba samaksa 06:00, 11. Jūl. 2023
Kad saņēmu grāmatveža licenci, biju saimnieciskās darbības veicēja. Attiecīgā licence ir uz mana vārda un uzvārda. Vēlāk reģistrēju savu sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) un saimniecisko darbību slēdzu. Šobrīd esmu SIA valdes locekle, arī grāmatvede, jo visu daru pati un citu darbinieku man nav. Vai šajā situācijā man ir jāizņem vēl viena grāmatveža licence, šoreiz uz uzņēmumu?
Tiesības 13:30, 30. Jūn. 2023
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka jau no šī gada 1.jūlija grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšana bez licences būs aizliegta, un tie ārpakalpojuma grāmatveži, kuri nebūs saņēmuši licenci, vairs nedrīkstēs turpināt sniegt grāmatvedības pakalpojumus.
VID informācija 14:00, 1. Jūn. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
Reizēm sastopamies ar situācijām, kad darījums ir noticis jau pirms kāda laika, bet vēlāk kādu iemeslu dēļ tiek konstatēts, ka tomēr nav izsniegts vai saņemts nodokļa rēķins. Saprotams, ka visbiežāk darījuma puses var šo situāciju labot – sagatavot trūkstošos dokumentus, dokumentēt apstākļus, kādos šīs labošanas darbības tiek veiktas. Bet kā rīkoties tad, ja kļūdu labojums nav iespējams? Ko iesākt, ja darījuma summas ir lielas?
Ārpakalpojumu grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji tiek aicināti laicīgi iesniegt iesniegumu licences saņemšanai, jo saskaņā ar Grāmatvedības likuma pārejas noteikumu 3.punktu ārpakalpojuma grāmatveži ir tiesīgi turpināt grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu bez licences ne ilgāk kā līdz šī gada 1.jūlijam. Šobrīd no visiem ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem licenci ir saņēmuši tikai 20%, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:58, 21. Feb. 2023
Darbinieks nosūtīts komandējumā uz vienu mēnesi. Darba pienākumus neveic brīvdienās (nedēļas nogalēs). Vai šīs brīvdienas arī jāskaita kā darba dienas un attiecīgi – darba stundas, un vai jāpiešķir atpūtas laiks par tām, atgriežoties no komandējuma?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 2. Feb. 2023
No 2023. gada 1. jūlija savus pakalpojumus varēs sniegt tikai licencēti ārpakalpojuma grāmatveži. To nosaka Grāmatvedības likums. Licenci Valsts ieņēmumu dienests (VID) izsniedz uz 5 gadiem, uzraugot arī tās pagarināšanu, apturēšanu vai anulēšanu.
Svarīgi 14:19, 18. Jan. 2023
Pašnodarbināta persona vēlas sniegt grāmatvedības pakalpojumus, kārtojot klienta grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Pakalpojumā ietilptu PVN un saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnāla aizpildīšana, darba algas aprēķinu un PVN atskaišu sagatavošana, darba algas aprēķināšana, gada ienākumu deklarāciju sagatavošana u.c. Vai šī persona likuma izpratnē ir ārpakalpojuma grāmatvedis? Kāds NACE kods ir jānorāda, sniedzot šādu pakalpojumu?
Grāmatvedība 06:00, 1. Nov. 2022
Latvijā reģistrētas sabiedrības valdes locekļi, Dānijas pilsoņi, devās darba braucienā uz Latviju, lai kārtotu ar zemes pārdošanu saistītās formalitātes. Valdes locekļi tika izmitināti viesnīcā. Par šo pakalpojumu viesnīca sabiedrībai izrakstīja rēķinu, piemērojot sniegtajam pakalpojumam pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem vai arī tie būs uzskatāmi kā komandējuma izdevumi? Un atkarībā no izdevumu klasifikācijas – kā darījums ietekmē PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Saimnieciskā darbība 06:00, 11. Nov. 2022
Ar prieku varam pavēstīt, ka Smilšu kastes diskusijas atgriežas! Atgādinām, ka tajā diskutē Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras asociētais profesors Māris Jurušs ar docenti Justīnu Hudenko par Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbībā aktuāliem jautājumiem, analizējot arī kādu no savu studentu darbiem. Un šoreiz – par to, kā ar nodokļu risinājumiem var uzlabot produktivitāti.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 30. Sep. 2022
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Vai var kompensēt valdes locekļa izdevumus, kas rodas braucienā no Norvēģijas uz Latviju, neapliekot tos ar algas nodokļiem? Kādos gadījumos šos pārbraucienus var definēt kā komandējumu, lai varētu kompensēt attiecīgās komandējuma izmaksas? Ņemot vērā, ka valdes locekļa pastāvīgā dzīvesvieta ir Norvēģijā, vai nerodas pienākums maksāt algu Norvēģijā?
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 9. Aug. 2022
Vasarā dažādi skolēnu ārpusskolas pasākumi ir ļoti pieprasīti un iecienīti - vai tās būtu nometnes vai ekskursijas, vai sporta, mākslas nodarbības, vai svešvalodu kursi. Tāpēc vietā ir aplūkot kārtējo Eiropas Savienības Tiesas spriedumu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu ārpusskolas pasākumiem.
Nodokļi 06:00, 8. Aug. 2022
Jau faktiski gadu Valsts ieņēmumu dienests ir uzsācis ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, kas noslēgsies 2023.gada 1.jūlijā. Tas ir svarīgi, ņemot vērā, ka pēc nākamā gada 1.jūlija tie ārpakalpojuma grāmatveži, kuri nebūs licencējušies, gluži vienkārši nevarēs turpināt savu darbu šajā nozarē.
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Jūl. 2022
2022. gada 4. janvārī sabiedrība ar ierobežotu atbildību saņem Vienoto platību maksājumu no Lauku atbalsta dienesta par 2021. gadu. Kāds grāmatojums veicams un kurā gadā?
Grāmatvedība 06:00, 9. Jūn. 2022
Valdes loceklis turpina darbu veikt attālināti, bet no citas valsts – Somijas. Tur viņam tagad ir arī pastāvīgā dzīvesvieta. Tiek plānots komandējums – brauciens būs no Somijas uz Vāciju. Vai tas skaitās kā komandējums, ja netiek šķērsota Latvijas valsts robeža, dodoties komandējumā? Kā aprēķināt dienas naudu? Un vēl ir jautājums – vai ir kādi normatīvie akti, kuri ierobežo attālinātā darba veikšanu ārpus Latvijas?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 26. Mai. 2022
Uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis veica naudas iemaksas uzņēmuma kontā, izmantojot bankas norēķinu karti. Iemaksas tika veiktas gandrīz ik mēnesi gada garumā. Iemaksu mērķis - saimnieciskās darbības nodrošināšana, jo pandēmijas laikā uzņēmums strādāja ar zaudējumiem. Šīs iemaksas tika uzskaitītas kā īpašnieka aizdevums. Uzņēmuma darbības joma – frizētavas pakalpojumi. Noslēdzoties pārskata gadam, īpašnieks nolēma šo aizdevumu novirzīt uzņēmuma zaudējumu segšanai. Tika saņemts īpašnieka iesniegums, kur, pamatojoties uz Civillikuma 1914. pantu, īpašnieks paziņoja par savu atteikšanos no naudas parāda. Un lūdz novirzīt visu summu ieņēmumos un pārskata periodu zaudējumu segšanai.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 3. Mai. 2022
Vai situācijā, kad Latvijā dibinātai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA) "X" saskaņā ar Vācijas likumu tiek nodotas Vācijas tiesas komercreģistrā reģistrētas sabiedrības "ABC" kapitāla daļas, rodas nodokļu riski un kā to pareizi iegrāmatot?
Saimnieciskā darbība 07:00, 22. Feb. 2022
Uzņēmums piedāvā grāmatvedības pakalpojumus, kuros ietilpst arī konsultēšana nodokļu jautājumos. Visi klienti ir personas, kurām grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā. Vai šis uzņēmums nebūs Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma subjekts?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Mar. 2022
Aicina ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējus neatlikt licences saņemšanu uz pēdējo brīdi. Patlaban no visiem ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzējiem licenci ir saņēmuši 8,4 %, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 14:46, 11. Mar. 2022
Vai pareizi, ja fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs – klientiem kārto grāmatvedību tikai vienkāršā ieraksta sistēmā, tā nav uzskatāma par ārpakalpojuma grāmatvedi un uz to neattiecas Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības?
Tiesības 07:00, 10. Feb. 2022
Iesāksim sarunu par katram darba ņēmējam svarīgu jautājumu – alga par padarīto darbu. Saviem studentiem saku: “Kļūdīties algas aprēķinā varam tikai tam cilvēkam, kuru vēlamies redzēt vakarā pie savām durvīm.” Tāpēc, veicot aprēķinu, izdarām visus priekšdarbus, lai tas būtu korekts un darbiniekam nebūtu lieku pārdzīvojumu par nepareizi saņemtu naudu savā kontā.
Darba samaksa 07:37, 19. Jan. 2022
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Akorda alga
Akorda algu aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas padarīts. Kādos gadījumos darbiniekam noteikt akorda algu? Vai akorda algas gadījumā ir jāuzskaita arī nostrādātais darba laiks, un kā to darīt?
Darba samaksa 09:04, 12. Jan. 2022
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Esam jau pieraduši, ka darījumi arvien biežāk notiek attālināti. Personīgās tikšanās darījumu kārtošanai ir aizstājušas dažnedažādas tiešsaistes platformas, un ir mainījies arī veids, kā apliecinām savu identitāti darījuma kārtošanai tiešsaistē.
Svarīgi 00:10, 28. Nov. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sācis izsniegt licences grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējiem, vienlaikus informācija par izsniegtajām licencēm tiek publiskota VID tīmekļvietnē – "Publiskojamo datu bāzē".
VID informācija 11:00, 16. Nov. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju tie autoratlīdzību saņēmēji, kas reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, var izvēlēties – uzskaitīt savus izdevumus, ja tie ir lielāki, vai arī izmantot likumā noteiktās izdevumu normas. Izskatīsim, kādus izdevumus var attiecināt uz savu saimniecisko darbību!
Grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2021
Salīdzinoši nesen Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā tika veikti grozījumi un tādējādi ieviests jauns apliekamās bāzes elements, kas veidojas no hibrīdneatbilstībām. Skaidrojam, kas ir hibrīdneatbilstība un kā to var konstatēt.
Finanšu vadība 09:15, 8. Sep. 2021
1. augustā spēkā stājās vairāki grozījumi Darba likumā, nosakot kārtību, kādā sedzami attālinātā darba izdevumi, precizējot minimālās algas un ieturējumu piemērošanas kārtību nozarēs, kurās noslēgta ģenerālvienošanās, kā arī citos jautājumos.
Darba samaksa 08:44, 23. Aug. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts mācību, prakses komandējumā ārpus Latvijas uz sešiem mēnešiem, lai mācītos un atrastos praksē darba dienās no pirmdienas līdz piektdienai, bet sestdienās un svētdienās ir atpūtas laiks – joprojām atrodas komandējuma vietā. Kādi izdevumi darba devējam ir jāsedz un jākompensē par sestdienām un svētdienām komandējuma periodā?
Darba samaksa 07:00, 9. Jūl. 2021
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, Valsts ieņēmumu dienests izsniegs licences ārpakalpojumu grāmatvežiem, un vienlaikus tiks izveidots ārpakalpojuma grāmatvežu publiskais reģistrs, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 10:10, 1. Jūl. 2021
Kā dibināt juridiskās attiecības starp sabiedrību ar ierobežotu atbildību un privātpersonu dalīta nekustamā īpašuma iznomāšanas gadījumā un kādā apmērā priekšnodoklī norādīt pievienotās vērtības nodokli par nomnieku komunālajiem pakalpojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 29. Jūn. 2021
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas paredz tām personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzināt apdrošināšanas stāžam, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:55, 1. Jūn. 2021
Vai nosūtītajam darbiniekam drīkst izmaksāt lielāku dienas naudu nekā 30% apmērā no dienas naudas normas, bet nepārsniedzot Ministru kabineta noteikto dienas naudas normu. Vai šai pārsnieguma daļai ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Darba samaksa 07:00, 28. Mai. 2021
Grāmatveža loma uzņēmumā ir būtiska, tāpēc nav nekāds brīnums, ka normatīvajos aktos arī grāmatveža profesijai tiek noteiktas arvien jaunas, stingrākas prasības – ne tikai izglītības un profesionālās pieredzes jomā, bet arī reputācijas, piemēram, iepriekšējās sodāmības aizliegums. Bet kā šo informāciju pārbaudīt, pieņemot grāmatvedi darbā vai nododot grāmatvedību ārpakalpojumā?
Saimnieciskā darbība 07:00, 31. Mai. 2021
Ja darbinieks tiek sūtīts uz Eiropas Savienības dalībvalsti uz divām dienām veikt kādu nelielu remontu uzņēmuma klienta objektā, vai tā ir darbinieka nosūtīšana, par kuru jāizmaksā komandējuma nauda 30% apmērā? Ja tā, tad kādos gadījumos vispār rodas komandējums, par kuru var izmaksāt dienas naudu 100% apmērā? Un kas notiek gadījumos, ja darbinieks ir nosūtījumā, bet dienas nauda izmaksāta 100% apmērā? Vai 70% no dienas naudas skaitās kā kompensācijas pārsnieguma daļa, par kuru jāsamaksā algas nodokļi?
Darba samaksa 07:00, 24. Mai. 2021
Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Grozījumi paredz tām personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzināt apdrošināšanas stāžam.
Likumdošana 09:02, 16. Jūn. 2021
Ārpakalpojumu grāmatvežiem ar šā gada 1. jūliju Valsts ieņēmumu dienests sāks izsniegt licences, un vienlaikus tiks izveidots arī ārpakalpojuma grāmatvežu Publiskais reģistrs. Licencēšana ļaus nodrošināt minimālo profesionālās kvalifikācijas līmeni, veicināt konkurenci un uzlabot pakalpojumu kvalitāti, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:42, 14. Mai. 2021
Lai veicinātu efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātājiem un valsts pārvaldi, Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau kopš 2019. gada īsteno Padziļinātās sadarbības programmu. Tā ir sadarbības forma ar nodokļu maksātājiem, kur noteiktie kritērijiem atbilstošie uzņēmumi tiek iekļauti trīs līmeņos – bronza, sudrabs, zelts, un atkarībā no līmeņa programmas dalībnieki saņem dažādas priekšrocības sadarbībā ar VID un citām valsts iestādēm.
VID informācija 09:37, 26. Apr. 2021
Tā kā šī gada pirmais ceturksnis Eiropas Savienības Tiesai lietās par pievienotās vērtības nodokli ir bijis visai ražīgs, plašāk gribētu informēt par vienu no tām – 2021. gada 20. janvāra spriedumu lietā C-288/19, kurā tika skarts jautājums par darba devēja automašīnu nodošanu darbinieku rīcībā bez atlīdzības.
Nodokļi 07:00, 12. Mai. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Beidzot ir pieņemti likuma “Par grāmatvedību” grozījumi, ar kuriem noteikta obligāta grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju licencēšana. Ko tas mainīs esošo grāmatvedības biroju darbībā un ar kādām sekām jārēķinās, – apskatīsim šajā rakstā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Mar. 2021
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, Valsts ieņēmumu dienests izsniegs licences ārpakalpojumu grāmatvežiem, un vienlaikus tiks izveidots ārpakalpojuma grāmatvežu Publiskais reģistrs.
Svarīgi 17:48, 9. Apr. 2021
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", ar kuriem iecerēts noteikt, ka personām, kurām tiek sniegts atbalsts ārkārtējās situācijas laikā, pabalstu periodus pielīdzinās apdrošināšanas stāžam, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 11:48, 8. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:06, 2. Mar. 2021
Saeima galīgajā lasījumā ir pieņēmusi grozījumus likumā "Par grāmatvedību", kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, kuru no šā gada 1. jūlija nodrošinās Valsts ieņēmumu dienests, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:43, 12. Feb. 2021
Ministru kabinets ir pieņēmis likumprojektu par grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", paredzot, ka iedzīvotājiem, kas ārkārtējās situācijas laikā saņem pabalstu, pabalsta periodi tiks pielīdzināti apdrošināšanas stāžam, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 10:01, 19. Feb. 2021
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti galīgajam lasījumam atbalstīja grozījumus likumā “Par grāmatvedību”, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu.
Likumdošana 17:28, 20. Jan. 2021
2020. gada 24. decembrī starp Eiropas Savienību (ES) un Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienoto Karalisti (AK) tika panākta vienošanās par turpmākajām attiecībām, nosakot, ka noslēgtais ES un AK līgums, kas paredz padziļinātus tirdzniecības nosacījumus salīdzinājumā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas līgumu noteikumiem, līdz pušu iekšējo procedūru pabeigšanai tiks piemērots pagaidu kārtā jau no 2021. gada 1. janvāra.
Svarīgi 18:05, 28. Dec. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Kamēr Eiropas Savienības Tiesā tiek skatīti dažu dalībvalstu iesniegtie jautājumi, vai pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojums sportam pienākas arī izklaides parka pakalpojumiem un bridža spēlēm, Latvijā kādai biedrībai, kas organizē sporta treniņus bērniem, Valsts ieņēmumu dienests sniedza uzziņu, kurā lēma, ka nodokļa atbrīvojums nav piemērojams. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Okt. 2020
Kas ir blokķēdes tehnoloģija, kā to izmantot kases aparātos, lai tajos reģistrētos datus sasaistītu ar Valsts ieņēmumu dienesta sistēmām, kā tā spēj transformēt biznesa procesus un kā tā ietekmēs grāmatveža un revidenta profesijas ilgtermiņā, apskatīsim šajā rakstā.
Finanšu vadība 07:00, 7. Sep. 2020
Šajā laika periodā Eiropas Savienības Tiesa pieņēma vairākus nolēmumus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas lietās. Par divām no tām informēšu sīkāk, jo tās varētu būt noderīgas arī Latvijas nodokļu maksātājiem.
Nodokļi 07:00, 4. Sep. 2020
Uzņēmuma darbības veids ir transportlīdzekļu vadītāju apmācība, uzņēmums ir reģistrēts Izglītības iestāžu reģistrā un saņēmis reģistrācijas apliecību. Vai, pamatojoties uz Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta 1. daļas 12. punktu, uzņēmums var nepiemērot pievienotās vērtības nodokli transportlīdzekļu vadītāju apmācības pakalpojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 18. Aug. 2020
Jau pagājis vairāk nekā gads kopš stājies spēkā pārskatītais transfertcenu dokumentācijas standarts, nosakot būtiskas izmaiņas, kad nodokļu maksātājam rodas pienākums sagatavot un sniegt Valsts ieņēmumu dienestam noteiktas formas (līmeņa) transfertcenu dokumentāciju.
Saistītās personas 07:00, 19. Aug. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par grāmatvedību”, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu.
Likumdošana 09:33, 22. Jūn. 2020
Covid-19 pandēmija ietekmējusi arī Eiropas Savienības Tiesas darbību, jo tiesas nolēmumu un spriedumu skaits 2020. gada 1. ceturksnī bijis netipiski mazs. Par laimi, pāris nolēmumi pievienotās vērtības nodokļa lietās tomēr ir pieņemti – par vienu no tiem sīkāk šajā rakstā.
Nodokļi 07:39, 3. Jūl. 2020
Nodokļu piemērošanas jautājumi ārkārtējās situācijas laikā nes dažādus izaicinājumus uzņēmumu vadībai, grāmatvežiem un Valsts ieņēmumu dienesta ierēdņiem. Uzņēmumiem rodas izmaksas saistībā ar darbiniekiem un ikdienas saimnieciskās darbības pielāgošanu jaunajiem apstākļiem, kas bez Covid-19 izraisītiem blakusapstākļiem nebūtu radušās. Kā kvalificēt šīs izmaksas un kā piemērot nodokļus?
Izdevumi 07:00, 18. Mai. 2020
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāti 6. maijā konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par grāmatvedību”, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:40, 7. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 6. Mai. 2020
2019. gada beigās tika izsludināts jaunā Grāmatvedības likuma projekts, un ir paredzēts, ka tas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, aizstājot kopš 1993. gada spēkā esošo likumu “Par grāmatvedību”. Kādas izmaiņas ieviesīs jaunais likums un ar ko tas atšķirsies no iepriekšējā?
Grāmatvedība 07:00, 23. Mar. 2020
Pagājušā gada nogalē – novembrī un decembrī – tika pieņemti vairāki Eiropas Savienības Tiesas spriedumi pievienotās vērtības nodokļa lietās, tomēr sīkāk vēlos informēt par divām no tām, kas attiecas uz plašāku nodokļa maksātāju auditoriju.
Nodokļi 07:00, 20. Mar. 2020
Arī šogad turpinām analizēt svarīgākos Eiropas Savienības Tiesas spriedumus. Šoreiz uzmanību pievērsīšu divām no pagājušā gada septembrī–oktobrī izskatītajām lietām, kurās paustas ievērības cienīgas atziņas pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas jautājumos.
Nodokļi 07:00, 29. Jan. 2020
Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”. Grozījumu mērķis ir ārpakalpojumu grāmatvedības nozares sakārtošana un ēnu ekonomikas mazināšana. Šobrīd plānots, ka grozījumi stāsies spēkā jau šī gada 1. jūlijā.
Likumdošana 14:45, 7. Feb. 2020
Darba devējam ir tiesības savam darbiniekam noteikt papildu brīvu dienu kādu iemeslu dēļ, un šo dienu, saprotams, ir jāapmaksā. Tomēr rodas jautājums, kāda samaksa šajā gadījumā ir jāaprēķina – darba samaksa vai vidējā izpeļņa? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 23. Dec. 2019
SIA “A” ir meitas uzņēmums Dānijas uzņēmumam. Abi uzņēmumi savās valstīs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Dānijas uzņēmumam kā juridiskai personai pieder 100% SIA “A” kapitāldaļas. SIA “A” sniedz pakalpojumus Dānijas uzņēmumam un ik mēnesi tam izraksta rēķinu, neskaidrības rodas brīdī, kad Dānijas uzņēmums izraksta rēķinu SIA “A”.
Saistītās personas 10:12, 20. Jan. 2020
Pašlaik Eiropas Savienībā notiek darbs pie galīgās Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmas izveides. Tā padarīs esošo PVN sistēmu noturīgāku pret krāpšanu, vienkāršāku, kā arī nodrošinās vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem neatkarīgi no tā, vai tie veic iekšzemes vai pārrobežu darījumus. Vienlaikus, kamēr notiek darbs pie galīgās PVN sistēmas izstrādes, ir jāuzlabo pašreizējā PVN sistēma, atzīst Finanšu ministrijas Netiešo nodokļu departamenta Pievienotās vērtības nodokļa nodaļas vecākā eksperte Diāna Lukjanska, kuras komentārs lasāms turpinājumā.
Svarīgi 16:28, 9. Jan. 2020
2020.gadā gaidāmas vairākas izmaiņas sociālajā jomā, no kurām lielākā daļa stājas spēkā jau no 1.janvāra, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 14:50, 30. Dec. 2019
No 2022.gada plānots noteikt vienotu sociālās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina metodiku, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:30, 29. Nov. 2019
Šī gada vasarā Eiropas Savienības Tiesā tika skatīta lieta C-273/18, kurā Valsts ieņēmumu dienests tiesājās ar SIA “Kuršu zeme” par tās tiesībām atskaitīt priekšnodokli, kas izveidojies preču piegādes ķēdē, iegādājoties preces no SIA “KF Prema”. Lieta ir interesanta ne tikai ar to, ka tajā skartas Latvijas nodokļu maksātāju tiesības, bet arī ar to, ka Eiropas Savienības Tiesas nolēmums varētu labvēlīgi ietekmēt diezgan lielu Latvijas nodokļu maksātāju loku, kas veic līdzīgus darījumus.
Nodokļi 07:00, 11. Dec. 2019
Slimības pabalstu vecākam, kurš nestrādā saistībā ar nepieciešamību kopt smagi slimu bērnu, no nākamā gada izmaksās par ilgāku nepārtrauktu darbnespējas periodu nekā patlaban, informē Saeimas Preses dienests. To paredz izmaiņas likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas 12.decembrī otrajā galīgajā lasījumā pieņemtas Saeimas sēdē.
Likumdošana 12:00, 13. Dec. 2019
Jau drīz ārpakalpojumu grāmatvežiem savu pakalpojumu sniegšanai būs jāsaņem licences. Valsts sekretāru sanāksmē atkārtoti virzīts likumprojekts grozījumiem likumā “Par grāmatvedību”, paredzot, ka izmaiņas būtiski ietekmēs grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanu. Plānots, ka grozījumi varētu stāties spēkā 2020.gada 1.jūlijā.
Likumdošana 13:30, 17. Dec. 2019
Ministru kabinetā izskatīti un atbalstīti grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz slima bērna kopšanai piešķirt vairāk apmaksātu darbnespējas dienu. Tāpat arī plānots pabalstu aprēķinam no vidējās iemaksu algas aprēķina perioda izslēgt pēdējos četrus mēnešus, norādīts likumprojekta anotācijā.
Likumdošana 14:50, 12. Nov. 2019
Lielākā daļa Latvijas uzņēmumu uztic grāmatvedību ārpakalpojuma sniedzējam. Lielu uzņēmumu grupās šis uzdevums tiek uzticēts mātes vai kādai no meitas sabiedrībām, kura var sniegt šos pakalpojumus visā pasaulē. Vai šāds uzņēmums ir uzskatāms par ārpakalpojuma grāmatvedi saskaņā ar likumu? Vai tam ir jāuzrauga naudas atmazgāšanas, proliferācijas un sankciju režīma pārkāpumu riski savu klientu darbībā?
Saimnieciskā darbība 13:00, 1. Nov. 2019
Ministru kabinetā izskatīti un atbalstīti grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz slima bērna kopšanai piešķirt vairāk apmaksātu darbnespējas dienu. Tāpat arī plānots pabalstu aprēķinam no vidējās iemaksu algas aprēķina perioda izslēgt pēdējos četrus mēnešus, norādīts likumprojekta anotācijā.
Likumdošana 14:50, 12. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar juridisku personu!
VID informācija 11:30, 21. Nov. 2019
Nosūtīt darbinieku komandējumā nav nekas neparasts, ar to saskārusies gandrīz katra sabiedrība. Tomēr sarežģījumi sākas, kad jāaprēķina kompensācija par darbinieka izdevumiem, kas rodas komandējuma laikā, jo ne uz visiem jautājumiem noteikumos var atrast skaidras atbildes.
Darba samaksa 07:00, 14. Okt. 2019
Darba devējs (pašvaldība) ir noslēdzis pilnvarojuma līgumu ar pašvaldības kapitālsabiedrības valdes locekli, nosakot viņam nepilnu darba laiku – 16 stundas nedēļā. Darbinieks tiek nosūtīts uz kursiem nedēļas garumā, ieskaitot sestdienu, un tie katru dienu ilgst astoņas stundas. Kā aprēķināt darba samaksu un virsstundu piemaksu? Vai par sestdienu arī jāaprēķina virsstundas?
Darba samaksa 07:00, 4. Okt. 2019
Šī gada marts un aprīlis Eiropas Savienības Tiesai bijis ražīgs, jo ir izspriestas vairākas interesantas lietas jautājumos, par kuriem viedokli gaida arī Latvijas grāmatveži un nodokļu konsultanti.
Nodokļi 07:00, 16. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais metodiskais materiāls sniedz palīdzību nodokļu piemērošanā un pārskatu iesniegšanā juridiskām personām – personāla nomniekiem, kas savā saimnieciskajā darbībā izmanto iznomāto personālu.
VID informācija 15:22, 29. Jūl. 2019
Valsts sekretāru sanāksmē 18.jūlijā izsludināti grozījumi likumā “Par grāmatvedību”, lai ieviestu “Moneyval” rekomendācijas, sakārtotu grāmatvedības ārpakalpojumu nozari, celtu grāmatvedības pakalpojumu kvalitāti un mazinātu ēnu ekonomiku, ieviešot ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu.
Likumdošana 17:15, 19. Jūl. 2019
Jau vairāk nekā gadu īpaši piedomājam par datu aizsardzību, bet arvien rodas jaunas atziņas. Lai cik rūpīgi un pārdomāti uzņēmumā tiktu izstrādāti datu aizsardzības noteikumi, situācijas dzīvē mēdz būt ļoti dažādas, un tās visas paredzēt no datu aizsardzības viedokļa nav nemaz tik vienkārši.
Darba drošība 07:00, 3. Jūl. 2019
Pašnodarbināta persona sniedz būvprojektēšanas pakalpojumus sabiedrībai, kas tai ir apmaksājusi profesionālās pilnveides kursus, kas nepieciešami attiecīgā būvprojekta realizācijai. Kursu apmaksa paredzēta savstarpēji noslēgtajā līgumā. Vai sabiedrība šos izdevumus var klasificēt kā saimnieciskās darbības izdevumus un vai par šiem izdevumiem ir tiesības atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli?
Izdevumi 07:00, 29. Mai. 2019
It visur, kur notiek sacensība, dalībnieki tiecas uz augstāko līmeni. Viens no kritērijiem nodokļu maksātāja kvalifikācijai Valsts ieņēmumu dienesta Padziļinātās sadarbības programmas zelta līmenī ir prasība nodrošināt dokumentētu nodokļu risku vadības procesu. Kas ir nodokļu risku vadība, un kādas darbības jāveic, lai kvalificētos zelta līmeņa dalībniekiem noteiktajām prasībām?
Finanšu vadība 07:00, 8. Apr. 2019
Efektivitāte ir viens no mūsdienu biznesa attīstības stūrakmeņiem. Visi lieliski zina šo vārdu, taču vai zināt, kādi ir efektivitātes noteikšanas rādītāji un kādu priekšstatu tie sniedz par uzņēmuma pārvaldi? Aplūkosim šo rādītāju pielietojumu un skaidrojumu, kā arī aspektus, kam jāpievērš uzmanība, analizējot šos rādītājus.
Finanšu vadība 07:00, 12. Apr. 2019
Ikdienā uz grāmatvežiem un finanšu vadītājiem gulstas liela atbildība par kārtības ieviešanu un noturēšanu uzņēmuma “makā”, tāpēc ir būtiski, lai šie cilvēki ir godprātīgi un ievēro ētikas normas. Jautājumu par profesionālo ētiku aktualizē arī profesionālās grāmatvežu sertifikācijas attīstība Latvijā.
Grāmatvedība 07:00, 22. Mar. 2019
2018.gada oktobrī ir publicēts Eiropas Savienības Tiesas nolēmums lietā Nr.C-153/17, kurā sniegti kritēriji, uz kuriem nodokļa maksātājam būtu jāpamatojas, izvēloties metodi atskaitāmā priekšnodokļa aprēķināšanai, ja tas veic ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus un neapliekamus darījumus.
Nodokļi 07:07, 11. Mar. 2019
Darbinieks tiek nosūtīts uz vienas dienas apmācībām (kursiem). Darbiniekam ir noteikta darba alga 1000 eiro apmērā un piemaksa 50 eiro apmērā. Kā aprēķināt samaksu par šo vienu dienu, kad darbinieks ir mācībās? Vai par šo dienu jāmaksā arī piemaksa?
Darba samaksa 07:00, 15. Mar. 2019
2018.gada pavasarī Latvijas Republikas Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments pieņēma būtisku spriedumu, kam būtu jānovērš potenciāli bīstama Valsts ieņēmumu dienesta prakse saistīto personu darījumu vērtēšanā jeb transfertcenu noteikšanā.
Saistītās personas 07:00, 20. Feb. 2019
Finanšu ministrija ir pabeigusi pārbaudes (inspekcijas) zvērinātu revidentu praksēs par 2018.gadā sabiedriskas nozīmes struktūrām sniegto revīzijas pakalpojumu kvalitātes kontroli.
Svarīgi 13:35, 8. Feb. 2019
Valdība 12.februārī apstiprināja grozījumus Profesiju klasifikatorā, ņemot vērā saņemtos priekšlikumus par nepieciešamajām izmaiņām tajā. Profesiju klasifikators ir sistematizēts profesiju, arodu, amatu, specialitāšu saraksts, kas veidots, lai nodrošinātu starptautiskai praksei atbilstošu darbaspēka uzskaiti un salīdzināšanu.
Svarīgi 00:51, 13. Feb. 2019
Ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšana ir radījusi pamatīgu satraukumu nozares profesionāļu aprindās. Tēlaini sakot – dūmi jau kūp, taču, neraugoties uz kuluāros valdošo kņadu, pāvests vēl nav ievēlēts. Šobrīd varam runāt tikai par ieceri veikt grozījumus likumā “Par grāmatvedību”. Vien saņemot politisku atbalstu, plāni iegūs konkrētas aprises.
Grāmatvedība 07:00, 31. Dec. 2018
Vadot seminārus par personāla dokumentu pārvaldību, bieži saņemu jautājumus, kādi dokumenti nepieciešami, ja organizācijā atlasa vajadzīgo darbinieku konkursa kārtībā. Jānorāda, ka personāla dokumentu pārvaldība ir joma, kas tieši nav regulēta nevienā normatīvajā aktā, tāpēc šajā publikācijā apkopoju ieteikumus no savas darba prakses.
Personāla vadība 07:00, 7. Dec. 2018
Finanšu modelis ir Excel vidē veidots rīks, lai prognozētu uzņēmuma nākotnes finanšu rezultātus. Balstoties uz šīm prognozēm, modeļa lietotāji pieņem biznesa attīstībai svarīgus lēmumus.
Svarīgi 20:51, 16. Dec. 2018
Saskaņā ar SIA “PricewaterhouseCoopers” un Pasaules Bankas grupas veidoto pārskatu Paying Taxes 2019 – valstu nodokļu administrācijas varētu darīt vairāk, lai, izmantojot tehnoloģiju radītās iespējas, mazinātu nodokļu saistību izpildes slogu uzņēmumiem.
Svarīgi 11:26, 11. Dec. 2018
Vai pašnodarbinātais, kura saimnieciskajā darbībā ir nepieciešamas juridiskās zināšanas, lai sniegtu kvalitatīvus pakalpojumus saviem klientiem, mācību maksu par juridisko izglītību var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem? Valsts ieņēmumu dienests (VID) uz mūsu jautājumu atbildēja, ka tādus izdevumus nedrīkst iekļaut saimnieciskajos izdevumos, bet pamatojuma tam nebija. Vienīgais, ko VID norādīja, ka šos izdevumus var iekļaut gada ienākumu deklarācijā pie attaisnotajiem izdevumiem par izglītību.
Grāmatvedība 10:14, 26. Nov. 2018
SIA vēlas nosūtīt komandējumā pašnodarbināto personu, ar kuru ir noslēgts pakalpojuma sniegšanas līgums par konkrētu darbu veikšanu. Komandējuma mērķis ir apmācības, kā rezultātā varētu tikt paaugstināta šīs pašnodarbinātās personas pakalpojuma sniegšanas kvalitāte. Vai uzņēmums var sūtīt šādu personu komandējumā? Un vai ir kādas nodokļu sekas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Okt. 2018
Uzņēmumiem jāievieš jaunas iekšējās kontroles procedūras sankciju jomā. Šāda procedūra gan var jau būt integrēta noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma novēršanas (NILLTFN) iekšējās kontroles sistēmā, tad kontroles elementi jāpiemēro sankciju riska kontrolei. Šobrīd vien retiem subjektiem (tostarp bankām) ir izstrādāta sankciju riska kontroles procedūra un atsevišķs riska izvērtējums, kas vērsts uz sankciju riska novērtēšanu. Lielākoties subjekti aprobežojušies ar klientu skrīningu pret starptautisko sankciju sarakstiem, kas ir nozīmīgs, tomēr ne vienīgais elements, no kā sastāv sankciju iekšējā riska kontroles sistēma.
Finanšu vadība 07:00, 14. Sep. 2018
Normatīvie akti nenosaka pienākumu kādam kļūt par atzīto ekonomisko operatoru, tā ir paša komersanta brīva izvēle. Saņemot atzītā ekonomiskā operatora atļauju, komersants brīvprātīgi uzņemas muitas iestāžu noteikto kritēriju izpildi, pretī gūstot atvieglotu noteikumu piemērošanu no muitas puses.
Finanšu vadība 07:00, 8. Aug. 2018
Pastāv vairākas iespējas, kā nodrošināt darbiniekiem lielākus labumus, nekā paredzēts Darba likumā u.c. darba attiecības regulējošos normatīvajos aktos. Viens no tiem ir noslēgt darba koplīgumu. Šobrīd darba koplīguma noslēgšana ir kļuvusi aktuālāka, jo atbilstoši jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam par personāla ilgtspējas izdevumiem uzskatāmi arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kas nav personificējami. Tāpat koplīgumu jautājumu aktualizē ģenerālvienošanās būvniecības nozarē.
Tiesības 07:00, 3. Aug. 2018
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā uz Vāciju, un viņam tiek atmaksāti gan dzīvošanas izdevumi, gan transports un ēšana. Vai šādā gadījumā ir jāmaksā arī dienas nauda? No noteikumiem izprotu, ka ir jāizmaksā vismaz 30% no paredzētās dienas naudas, kas Vācijā ir 46 EUR, attiecīgi 30% būtu 13,80 EUR. Papildus, protams, jāmaksā darba alga. Vai esmu pareizi izpratis šos noteikumus? Dienas naudai nav nepieciešami nekādi attaisnojuma dokumenti. Kā notiek darba laika uzskaite šādā gadījumā ārzemēs?
Darba laiks 06:00, 13. Jūn. 2018
Saeima 08.12.2016. sēdē kā steidzamu pieņēma grozījumu likumā "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam", saskaņā ar kuru personai, kas bezdarbnieka statusu būs ieguvusi līdz 31.03.2017., tiesības uz bezdarbnieka pabalstu noteiks saskaņā ar līdzšinējo tiesisko regulējumu, kas spēkā līdz šī gada beigām. Tādējādi šīm personām, lai pretendētu uz bezdarbnieka pabalstu, jābūt veikušām valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) vismaz 9 mēnešus 12 mēnešu periodā.
Likumdošana 10:06, 13. Dec. 2016
Kā zināms, 25.maijā Latvijā un visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs sāks piemērot Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK. Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, jaunās Regulas mērķis ir nostiprināt un modernizēt jau šobrīd piemērojamos personas datu apstrādes principus, lai palīdzētu uzņēmējiem veiksmīgāk un stratēģiski labāk pielāgoties pašreizējai biznesa videi, kurā personas datu apstrāde ir būtiska ikdienas sastāvdaļa.
Saimnieciskā darbība 07:00, 18. Mai. 2018
Darba attiecības ir neparedzētu pārsteigumu pilnas. Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Tiesības 07:00, 18. Apr. 2018
Likumsakarīgi, ka darbinieki zina par savu darba vietu informāciju, kas nav domāta plašākai sabiedrībai un kas dažkārt sniedz uzņēmumam konkurences priekšrocības. Bet allaž aktuāls bijis jautājums: kas notiek ar šo informāciju, kad darba tiesiskās attiecības beidzas? Kā pasargāt uzņēmumu?
Tiesības 08:00, 7. Mar. 2018
2017.gada septembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sniedzis uzziņu par jautājumu, vai konkrētā gadījumā biedru naudas ir uzskatāmas par pakalpojumu, kam jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN), vai arī par biedru naudām, kam nodokli nepiemēro, jo tās nav uzskatāmas par atlīdzību par pakalpojumu vai preču piegādi.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 29. Jan. 2018
Kā 2018.gadā aprēķināt algu, ja darbinieks nav iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu? Kad un kādai ienākumu daļai šādā gadījumā jāpiemēro 20% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme? Vai varētu lūdzu paskaidrot, ar kādām normām pamatots aprēķins Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtajā atbildē "Kad piemērot IIN palielināto likmi?": "Ja darbinieka bruto darba samaksa ir 950 EUR un darba devējam nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, darba algas aprēķins ir šāds:
IIN: 950 (bruto alga) x 23% (IIN likme) = 218,50 EUR;
valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas: 950 (bruto alga) x 11% (VSAOI likme) = 104,50 EUR;
atskaitījumu daļa, ko reizina ar 20%: 104,50 x 20% = 20,90 EUR;
IIN: 218,50 – 20,90 = 197,60 EUR."?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:15, 15. Feb. 2018
Ministru kabineta noteikumu Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" 128.punktā noteikts, ka krājumu sastāvā iekļauto dzīvnieku uzskaites vērtību bilances datumā koriģē, lai dzīvnieki būtu novērtēti zemākajā no vērtībām, salīdzinot to iegādes izmaksas, ražošanas pašizmaksu un tirgus cenu vai neto pārdošanas vērtību (zemākā tirgus cena, no kuras atskaitītas aplēstās transportēšanas izmaksas uz tirdzniecības vietu, aplēstie maksājumi vērtētājiem, starpniekiem u.c. tamlīdzīgas ar pārdošanu saistītās izmaksas). Kur iespējams iegūt datus par zemāko tirgus cenu? Gan govkopībā, gan cūkkopība ir dažādas lopu grupas – teļi, piena sivēni, teles izaudzēšanai, vaislas jauncūkas, lopi nobarošanai, govis, sivēnmātes utt. Vai visam šīm lopu grupām jāpiemēro vienāda zemākā tirgus cena? Ja nē, tad kur uzzināt dažādās tirgus cenas?
Grāmatvedība 08:00, 29. Dec. 2017
Vai, uzsākot darba attiecības, darbiniekam ir pienākums informēt darba devēju par invaliditāti?
Tiesības 08:57, 3. Jan. 2018
Nodokļu reformas ietvaros 2018.gadā stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas sociālajā jomā, kas ietekmēs lielāko daļu nodokļu maksātāju.
Likumdošana 13:41, 8. Dec. 2017
Veicot uzņēmuma reorganizāciju, nepieciešams veikt arī vairākas darbības, kas saistītas ar uzņēmuma darbiniekiem. Ir jāatrisina jautājums, kuri darbinieki tiks atlaisti, kuri paliks strādāt jaunajā uzņēmumā, tāpat arī jāparūpējas par gala norēķiniem, atskaišu iesniegšanu un citiem jautājumiem.
Saimnieciskā darbība 08:00, 17. Nov. 2017
Lai īstenotu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) mērķi, kas vērsts uz godīgas konkurences sekmēšanu un ēnu ekonomikas mazināšanu, VID veicis plašu datu analīzi un aprēķinājis nedeklarēto nodokļu saistību apmēru valstī un atsevišķās tautsaimniecības nozarēs. Veiktie aprēķini neapstiprina vairākus sabiedrībā sastopamus mītus gan par aplokšņu algu maksātājiem, gan saņēmējiem, kā arī norāda uz citiem būtiskiem aspektiem.
VID informācija 11:03, 3. Nov. 2017
01.06.2017. stājās spēkā jaunais Profesiju klasifikators. Kas mainījies, salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu, kā tajā orientēties, un vai turpmāk būs vienkāršāk atrast darbinieka amatam atbilstošo profesijas kodu?
Lietvedība 08:00, 9. Aug. 2017
01.07.2017. stājās spēkā grozījumi likumā "Par grāmatvedību" (likums). Likuma 3.pants tika papildināts ar nosacījumiem, kādi jāievēro, uzņēmuma vadītājam organizējot grāmatvedības kārtošanu, un likumā tika pārnestas Ministru kabineta (MK) noteikumu par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju normas, kurās definētas prasības grāmatvedim un grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējam.
Grāmatvedība 08:00, 31. Jūl. 2017
Saistībā ar jaunā Profesiju klasifikatora ieviešanu visiem darba devējiem ir pienākums pārbaudīt, vai viņu darbinieku kodi ir mainījušies. Vai tad, ja darbiniekiem ir mainījušies kodi, ir jāsagatavo grozījumi darba līgumos?
Lietvedība 15:17, 14. Jūl. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Ir sagatavoti iespaidīgi grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem paredzēts pilnveidot atsevišķas DL normas, tostarp par stundas algas likmes aprēķināšanu, konkurences ierobežojumiem, tiesībām slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, virsstundu darba apmaksu u.c. Grozījumi apstiprināti 27.06.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 12:23, 30. Jūn. 2017
23.05.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē pieņemti jauni MK noteikumi "Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām", paredzot no Profesiju klasifikatora svītrot 269 profesijas, kas nav aktuālas darba tirgū. Vienlaikus klasifikators papildināts ar 80 jaunām profesijām, savukārt 83 profesijām precizēti to nosaukumi.
Likumdošana 17:02, 23. Mai. 2017
Algojot darbiniekus, darba devējam ir jāsniedz vairāki ziņojumi, tostarp ziņas par darba ņēmējiem, ziņojums par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts riska nodevu, kā arī ziņojumi par algas nodokli.
Grāmatvedība 08:00, 26. Mai. 2017
Rihards Pastars, Vērtēšanas birojs "Eksperts" vadītājs, turpinot sava tēva 21 gadu ilgo darba vēsturi, ir apvienojis vienotā komandā visa veida īpašumu vērtētājus un nozares ekspertus. Mūsu prioritāte ir vērtēšanas darba kvalitāte un profesionālu vērtēšanas pakalpojumu sniegšana. Katrs vērtētāja un eksperta slēdzienu ir juridisks instruments, kurš kā salīdzinājumā ir dzelzsbetona arguments objektīva rezultāta un darba uzdevuma sasniegšanai.
Svarīgi 09:53, 5. Jūn. 2017
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Lasot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punktu, kurā noteikts, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta 3.daļā noteikto atlīdzību, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, rodas jautājums, vai darbiniekam, kam ir noteikts normālais darba laiks ar stundas tarifa likmi, būtu jāapmaksā svētku dienas, kas iekrīt darba dienās? Piemēram, 1. un 4.maijs?
Darba samaksa 08:00, 26. Mai. 2017
Lai gan Darba likumā (DL) darba devējam noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem labvēlīgus darba apstākļus, diemžēl ne vienmēr šis pienākums uzņēmumu ikdienā tiek īstenots. Darbinieki dažādās jomās un amata līmeņos var saskarties ar neētisku un diskriminējošu, bet smagākos gadījumos pat pazemojošu un vardarbīgu vadības vai kolēģu attieksmi.
Darba tiesības 09:00, 2. Mai. 2017
Šodien, 10. novembrī, Ministru kabinets atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) izstrādāto informatīvo ziņojumu, kurā piedāvāts ieviest valsts vienotu jurista kvalifikācijas eksāmenu, kā arī sakārtot juridisko profesiju klasifikāciju, tādējādi sekmējot juridiskās izglītības kvalitātes paaugstināšanos, informē TM.
Svarīgi 14:40, 10. Nov. 2015
Lai risinātu augsti kvalificētu speciālistu (īpaši apstrādes rūpniecības un informācijas un komunikāciju tehnoloģiju nozarē) trūkuma problēmu, Ekonomikas ministrija (EM) izstrādājusi un 18.05.2017. saskaņošanai nodevusi Ministru kabineta (MK) noteikumu projektu "Saraksts ar specialitātēm (profesijām), kurās prognozēts būtisks darbaspēka trūkums un kurās darbā Latvijas Republikā var tikt uzaicināti ārzemnieki, piemērojot atvieglotus nosacījumus".
Likumdošana 11:52, 18. Mai. 2017
Šī gada 23.februārī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Darba likuma (DL) grozījumu likumprojekts. Tas vēl jāsaskaņo ar ministrijām, jāapstiprina valdībā un jāpieņem Saeimā. Tomēr jau šobrīd ir vērts ielūkoties plānotajos grozījumos, lai darba devēji varētu laikus reaģēt uz izmaiņām.
Tiesības 08:00, 5. Apr. 2017
Viens no gadījumiem, kad darba devējs ir tiesīgs vienpusēji izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, ir darbinieku skaita samazināšana. Tā var notikt tikai situācijā, kad darba devējs uzņēmumā veic neatliekamus saimnieciskus, organizatoriskus, tehnoloģiskus vai līdzīga rakstura pasākumus, ar kuriem tas var pietiekami pamatot nepieciešamību veikt darbinieku skaita samazināšanu. Jāievēro, ka darbinieku skaita samazināšana nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības, ja pēc būtības darba devējs nav apmierināts ar darbinieka uzvedību vai spējām.
Tiesības 08:00, 29. Mar. 2017
Uz celtniecības objektu, kas atrodas Skandināvijā, līdz tā pabeigšanai komandējumā tiek norīkoti darbinieki no Latvijas. Komandējuma beigu termiņš ir atkarīgs no daudziem apstākļiem, tostarp biļešu pieejamības atpakaļceļam pēc objekta pabeigšanas. Kā noformēt rīkojumu par komandējumu, ja nav zināms konkrēts atgriešanās datums?
Tiesības 08:00, 7. Mar. 2017
23.02.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Darba likumā (DL), paredzot būtiskas izmaiņas virsstundu piemaksu, darbinieku atstādināšanas, blakus darba, uzteikuma un citu darba tiesību jautājumu regulējumā.
Likumdošana 09:49, 24. Feb. 2017
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Tiesības 08:00, 10. Mar. 2017
Ceturtdien, 02.02.2017., Saeimā galīgajā lasījumā atbalstīti grozījumi Imigrācijas likumā ar mērķi atvieglot ieceļošanas nosacījumus augsti kvalificētiem nodarbinātajiem, t. sk. jaunuzņēmumu (start-up) dibinātājiem, kā arī nodarbinātajiem profesijās ar būtisku darbaspēka trūkumu.
Likumdošana 11:11, 3. Feb. 2017
Mūsdienu darbaļaužu iztēle mēdz būt tiešām apbrīnojama, kad viņu prātos top dažādas "shēmas", lai saņemtu iespējami ilgāk un vairāk pabalstu. Lai to novērstu, tika pieņemti un šī gada 1.janvārī spēkā stājās grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (Likums), paredzot vairākas būtiskas izmaiņas pabalstu piešķiršanā.
Sociālais 08:00, 15. Feb. 2017
Uzņēmuma īpašnieks (ir arī uzņēmuma darbinieks) ar savu personisko automašīnu dodas komandējumā uz ārvalstīm. Ir sagatavots automašīnas nomas līgums un ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Komandējuma laikā tiek saņemti čeki par degvielas, mielasta – tikšanās ar klientiem –, viesnīcas, komandējuma naudas, automašīnas stāvvietas, prāmja biļetes u.c. izmaksām. Vai visus šos attaisnojuma dokumentus var norādīt izdevumu daļā? Uz kuriem dokumentiem attiecas likumdošanas normas par 30%?
Izdevumi 08:00, 25. Jan. 2017
Šobrīd personāla dokumentu sastāvs Latvijā netiek stingri reglamentēts, tāpēc daudz kas ir pašu uzņēmēju rokās. Lielā mērā pašiem iespējams noteikt, kādi dokumenti par darbiniekiem ir vai nav jāsagatavo un cik ilgu laiku tie jāglabā. Tiesa, visticamāk, tuvākajā nākotnē tam visam tiks uzlikti "groži".
Lietvedība 08:00, 1. Feb. 2017
19.01.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti Ministru kabineta (MK) noteikumi "Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām", no Profesiju klasifikatora plānojot svītrot 230 darba tirgū neaktuālas profesijas un papildināt Profesiju klasifikatoru ar 50 jaunām profesijām.
Likumdošana 12:57, 20. Jan. 2017
01.01.2017. stājas spēkā izmaiņas likumā "Par nodokļiem un nodevām", nosakot nodokļu maksātājam pienākumu, veicot saimniecisko darbību un piedāvājot preci vai pakalpojumu internetā, sniegt papildu informāciju par sevi, ziņo Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 11:10, 30. Dec. 2016
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
2017.gadā stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas, kas saistītas ar valsts sociālo pabalstu piešķiršanas un izmaksāšanas kārtību, pensiju aprēķināšanu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) regulējumu, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 11:19, 29. Dec. 2016
Šodien, 4.jūnijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātais konceptuālais ziņojums "Par valsts vienotā jurista kvalifikācijas eksāmena ieviešanu", kurā piedāvāts ieviest valsts vienotu jurista kvalifikācijas eksāmenu, kā arī sakārtot juridisko profesiju klasifikāciju, tādējādi sekmējot juridiskās izglītības kvalitātes paaugstināšanos, informē TM.
Svarīgi 09:38, 4. Jūn. 2015
Saeimas 23.11.2016. ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā pieņemti grozījumi likumā "Par grāmatvedību", nosakot skaidrāku grāmatveža un ārpakalpojuma grāmatveža definīciju.
Likumdošana 10:19, 24. Nov. 2016
Saeima trešdien, 23.11.2016., otrajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", paredzot vairākas izmaiņas saistībā ar sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķināšanu un izmaksu. Ar likuma grozījumiem plānots novērst negodprātīgu sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmantošanu.
Likumdošana 13:53, 23. Nov. 2016