Latvijas nodokļu sistēmā paredzēta līdzīga pieeja iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanai Latvijas rezidentu un nerezidentu ienākumiem no kapitāla pieauguma, taču nerezidentiem ir atšķirīga ar nodokli apliekamā bāze, deklarēšanas kārtība un vēl citas nianses. Šajā rakstā apskatītas galvenās līdzības un atšķirības starp šīm divām nodokļu maksātāju kategorijām.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 30. Okt. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Lai palielinātu skaidras naudas plūsmas caurskatāmību, rezultātā fokusējot uzmanību uz regulāru liela apjoma skaidras naudas izmantošanu, kas palīdzētu atklāt nelegālas izcelsmes skaidras naudas darījumus, Finanšu ministrija ir izstrādājusi un 20.augustā nodevusi publiskai apspriedei grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Likumdošana 11:12, 28. Aug. 2024
Tūrisma mītne ir uzstādījusi saules paneļus. Kā veikt uzskaiti par iegūto un izlietoto enerģiju?
Grāmatvedība 06:00, 27. Aug. 2024
Latvijā normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas vadlīnijas vai metodes, kā aprēķināt krājumu/preču zudumu normas. Tas nozīmē, ka uzņēmumi var izvēlēties sev piemērotāko metodi, lai noteiktu zudumus, balstoties uz savu darbības specifiku un pieejamo aktuālo un vēsturisko informāciju. Izskatām, kādas metodes var pielietot.
Grāmatvedība 06:00, 26. Aug. 2024
Mākslīgais intelekts (MI) jau šobrīd ir pārāks par cilvēku daudzējādā ziņā, un tā attīstība notiek stabili un nepārtraukti eksponenciālā ātrumā, un tā apstāšanās nav gaidāma. Kā viens no nozīmīgākajiem MI pielietojumiem ir mērķtiecīga datu vākšana un analīze, kas ļauj daudzu operāciju izpildi uzticēt tehnoloģijām, padarot datu apstrādi efektīvāku un precīzāku. Kā, izmantojot MI, mērķtiecīgi vākt un analizēt datus?
Finanšu vadība 06:00, 23. Aug. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jūn. 2024
Uzņēmums, kas ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, pārdod preces elektroniskajā platformā Etsy.com. Iepriekšējā gadā pārdošanas apjoms Eiropas Savienībā pārsniedza 10 000 eiro. Ņemot vērā, ka pārdošanu nodrošina platforma un nauda par pārdotajām precēm tiek saņemta no privātpersonām, nav iespējams izrakstīt nodokļu rēķinu. Līdz ar to nav iespējams reģistrēt preces pārdošanu kā eksportu. Vai uzņēmumam jāreģistrējas OSS režīmā?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 4. Jūn. 2024
Iepriekš apskatījām, kā organizēt noliktavas darbu, lai būtu ērti veikt preču uzglabāšanu, saglabāšanu un tālāku izplatīšanu. Tomēr tikpat svarīgi atcerēties, ka pastāv dažādi noliktavu veidi, kas atšķiras pēc to funkcijām un darbībām. Apskatām iespējamos noliktavu veidus un ar tiem saistītās darbības, tostarp grāmatvedības nianses.
Grāmatvedība 06:00, 22. Jūl. 2024
Pie grāmatvežiem straumēm plūstot fiziskas un juridiskas personas ar lūgumu palīdzēt reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem un sakārtot pagātnes problēmas. Kādēļ tieši tagad? Kur ir problēma?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 12. Jūn. 2024
Dažādu labumu piedāvāšana darbiniekiem ir viens no paņēmieniem, ko darba devēji izmanto, lai nodrošinātu konkurenci savā starpā un piesaistītu jaunus darbiniekus. Viens no darbinieku labumu veidiem ir darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos. Ikvienam grāmatvedim, kurš saskaras ar darba devēja piešķirto labumu uzskaiti, ir būtiski zināt, kā šādas iemaksas pareizi atspoguļot uzņēmuma grāmatvedībā.
Grāmatvedība 06:00, 2. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
Uzņēmumam veiksmīgi attīstoties, rodas vēlme savu preču vai pakalpojumu noietu paplašināt arī ārpus Latvijas robežām. Uzsākot sadarbību ar ārvalstu partneriem un patērētājiem, ir svarīgi apdomāt, kādas potenciālas nodokļu sekas šī turpmākā sadarbība varētu radīt. Tāpēc apskatām tipiskākos gadījumus, kad uzņēmumiem, nosūtot preces uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti vai sniedzot pakalpojumus citas dalībvalsts personai, varētu rasties pienākums reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājam attiecīgajā valstī.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 10. Apr. 2024
Mūsdienu strauji mainīgajā pasaulē uz datiem balstīta lēmumu pieņemšana nav iespēja, bet gan nepieciešamība – tā intervijā pauž viena no pasaules vadošajiem datu analīzes uzņēmumiem “Dun & Bradstreet” (D&B) Ziemeļeiropas ģenerāldirektors, D&B Latvija padomes priekšsēdētājs Stefans Alariksons (Stefan Alariksson).
Svarīgi 10:39, 28. Mar. 2024
2023.gada septembrī Eiropas Komisija publicēja Eiropas Savienības Padomes direktīvas priekšlikumu par transfertcenu noteikšanu. Jaunā direktīva paredz noteikt kopīgu transfertcenu regulējumu Eiropas Savienības valstīs, tādējādi harmonizējot šo nodokļu jomu arī Eiropas Savienības līmenī. Ko direktīvas ieviešana nozīmēs Latvijai?
Saistītās personas 06:00, 27. Mar. 2024
Latvijas uzņēmums pērk preces no trešajām valstīm, piemērojot īpašo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) režīmu. Saskaņā ar līguma noteikumiem pēc mēneša beigām piegādātājs piešķir atlaidi, kas ir atkarīga no preču iepirkuma apjoma. Kreditors izraksta kredītrēķinu, kur norādīta parāda summa ar atlaidi. Muitas deklarācijās šī summa nav norādīta. Kā Latvijas uzņēmumam norādīt piešķirto atlaidi PVN deklarācijā?
Otrs jautājums – piegādātājs izrakstījis kredītrēķinu par iepriekš nosūtītās preces cenas samazinājumu, prece izsūtīta novembrī, bet rēķins no piegādātāja saņemts decembrī. Kā norādīt šo kredītrēķinu PVN deklarācijā? Vai nepieciešams labot novembra muitas deklarāciju?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 2. Mai. 2023
Turpinot iesākto, apskatām izmaiņas, kas saistītas ar grozījumiem Dabas resursu nodokļa likumā attiecībā uz nedaudz specifiskākiem dabas resursiem, kā piemēram, ogļūdeņradi un piesārņojuma vielām.
Citi 06:00, 13. Mar. 2024
Lai arī šobrīd ir pieejami daudz un dažādi automatizācijas un robotizācijas risinājumi, bet ikdienas darbu solās atvieglot mākslīgais intelekts, “Excel” joprojām saglabā savu aktualitāti un ir noderīgs rīks daudzās nozarēs un profesijās, tostarp grāmatvedībā, finanšu analīzē, projektu vadībā, pārdošanā un personālvadībā. Kādas ir funkcijas VLOOKUP sniegtās priekšrocības?
Finanšu vadība 09:00, 29. Feb. 2024
Lai veicinātu vairāku nodokļu administrāciju pārrobežu sadarbību un kopīgu starpvalstu pārbaužu veikšanu, 2024.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Kādi ieguvumi būs nodokļu administrācijām un kādi – uzņēmumiem?
Citi 06:00, 27. Feb. 2024
Ja fiziska persona pārdod sev piederošu mantu, vai ir pienākums šo darījumu uzskatīt par saimniecisko darbību un veikt nodokļa nomaksu? Šoreiz par ienākuma gūšanas veidiem, kurus neuzskata par saimniecisko darbību, kā arī to, kuri ienākumi ir ar iedzīvotāju ienākumu nodokli neapliekami un kad ir pienākums maksāt nodokli, ja tiek pārdota personīgā manta.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 5. Apr. 2023
Uzņēmumam uzstādīti saules paneļi. To saražotā elektrība, kas netiek izmantota pašpatēriņam, tiek nodota tīklā. Vai par elektrības pārdošanu jāizraksta rēķins elektrības tirgotājam? Vai summa, kas aprēķināta par tīklā nodoto elektrību, uzskatāma par ieņēmumiem vai arī tos var grāmatot kā izmaksu samazinājumu? Vai uzņēmumam, kura saules paneļi saražo elektrību, elektrības ražošana jāreģistrē kā papilddarbības veids?
Grāmatvedība 06:00, 16. Jan. 2024
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Apgrozāmie līdzekļi un to pārvaldība ir būtisks uzņēmuma finanšu veselības indikators, kas palīdz novērtēt spēju tikt galā ar neparedzētiem finanšu izaicinājumiem. Apgrozāmie līdzekļi tiek definēti kā uzņēmuma īstermiņa (īsāki par vienu gadu) aktīvu un īstermiņa saistību starpība. Pozitīvi apgrozāmie līdzekļi norāda uz uzņēmuma spēju segt īstermiņa saistības un investēt uzņēmuma izaugsmē.
Finanšu vadība 06:00, 8. Dec. 2023
Kas ir Berija koeficients un kā to var piemēro praksē transfertcenu darījumos? Skaidrojam arī, vai Latvijā šo koeficientu drīkst piemērot?
Saistītās personas 06:00, 5. Dec. 2023
Vai fiziskai personai ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) par personīgās mantas pārdošanu juridiskai personai? Kā noformēt šādu pārdošanas darījumu?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 9. Nov. 2023
Pēc pamatlīdzekļa pieņemšanas uzskaitē var pienākt brīdis, kad sabiedrības vadība, finansisti vai tehniskie speciālisti nonāk pie secinājuma, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība vairs neatbilst grāmatvedības uzskaitē esošajai vērtībai. Brīdī, kad tiek secināts, ka pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, jārīkojas, lai pamatlīdzekļu vērtība uzskaitē būtu atbilstoša, tādējādi gada pārskata lietotājiem radot skaidru un patiesu priekšstatu. Tomēr tas radīs papildu darbu, aprēķinus vadībai vai finansistiem, turklāt arī finanšu pārskatā būs jāsniedz skaidrojumi par situāciju vai izmaiņām un to ietekmi. Apskatām, kā normatīvie akti regulē vērtības izmaiņas.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 2. Okt. 2023
Kas notiek ar norakstītām precēm un pamatlīdzekļiem? Vai jāveic pievienotās vērtības nodokļa korekcijas?
Grāmatvedība 06:00, 26. Jūl. 2023
Iepriekš apskatījām nemateriālo ieguldījumu klasifikācijas kritērijus, kas ļauj tos atzīt par nemateriālo ieguldījumu. Šoreiz par to, kā nemateriālie ieguldījumi iedalās pēc savas būtības.
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Jūl. 2023
Gaidāmas izmaiņas finanšu instrumentu klasifikācijā un novērtēšanā uzņēmumiem, kuri pārskatus sagatavo pēc starptautiskajiem finanšu pārskata standartiem. Izskatām svarīgākās.
Gada pārskats 06:00, 7. Jūl. 2023
Uz jebkuru fizisko personu, kas reģistrējusies kā saimnieciskā darbības veicēja attiecas Grāmatvedības likumā noteiktais pienākums – kārtot grāmatvedības uzskaiti. Var izmantot grāmatveža pakalpojumus, bet to var veikt arī pats kādā grāmatvedības sistēmā vai Excel tabulās. Kā labāk?
Grāmatvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) "Depozīta Iepakojuma Operators" vērš uzmanību, ka jaunā tvēruma produkciju bez depozīta zīmes var ražot, importēt un laist tirgū vēl līdz šī mēneša beigām, 31.martam, bet tirdzniecības vietas nemarķētos dzērienu iepakojumus var tirgot līdz šī gada 30.jūnijam (ieskaitot). Savukārt no 1.jūlija visiem veikalu plauktos esošajiem depozīta produktiem jābūt marķētiem ar Latvijas depozīta zīmi, tādēļ tirgotājiem jau laicīgi jāplāno nemarķēto produktu krājumu izpārdošana, kā arī jāiesaistās pircēju informēšanā par gaidāmajām pārmaiņām.
Svarīgi 09:03, 23. Mar. 2023
Lai veicinātu uzņēmējdarbības digitalizāciju, paaugstinātu produktivitāti un konkurētspēju, Latvijā ir atvērta Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda grantu programma biznesa procesu digitalizācijai. To īstenos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Kopējais finansējums - gandrīz 38 miljoni eiro.
Svarīgi 09:42, 17. Apr. 2023
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma krājumus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un bilances aktīvu vērtību. Kā novērtēt krājumus tik augstas nenoteiktības apstākļos, kādi ir vērojami tagad?
Klausies
Gada pārskats
06:00, 13. Mar. 2023
Par finanšu problēmām var uzskatīt jebkuru situāciju, kad finanšu stāvokļa dēļ uzņēmumam ir grūtības izpildīt saistības – apmaksāt rēķinus, izpildīt solījumus, veikt kredītu pamatsummas vai procentu maksājumus. Un šādā situācija nevēlas nokļūt neviens uzņēmums. Kā laikus pamanīt problēmu, un kā to risināt?
Finanšu vadība 06:00, 3. Mar. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
2022.gadā bija atcelti iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumi saimnieciskās darbības veicējiem saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību un seku pārvarēšanu, bet tos varēja veikt labprātīgi. Šogad beidzas noteiktais atvieglojums – līdz ar to 23.marts ir pirmais datums, līdz kuram jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokļa avanss.
Nodokļi 06:00, 10. Feb. 2023
Inflācijas pieaugums, ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, enerģētikas krīze, pieaugošās procentu likmes, spriedze piegādes ķēdēs, darbaspēka trūkums un izmaiņas patērētāju uzvedībā ir tikai daži no izaicinājumiem, ar kuriem pašlaik saskaras uzņēmumi. Tāpēc apskatām, kā sagatavot gada pārskatu, kuru šoreiz ietekmē tik daudzi faktori.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 30. Jan. 2023
No 2023. gada 1. jūlija savus pakalpojumus varēs sniegt tikai licencēti ārpakalpojuma grāmatveži. To nosaka Grāmatvedības likums. Licenci Valsts ieņēmumu dienests (VID) izsniedz uz 5 gadiem, uzraugot arī tās pagarināšanu, apturēšanu vai anulēšanu.
Svarīgi 14:19, 18. Jan. 2023
Ja pamatlīdzekļu izveidošanas process vairumā gadījumu ir skaidrs un to reglamentē arī Latvijas normatīvie akti, tad programmproduktu izstrādes process likumos nav īsti reglamentēts un nav noteiktas prasības izmaksu uzskaitei, tāpēc katrs uzņēmums, kurā tiek izstrādātas programmas turpmākai izmantošanai vai pārdošanai, programmu ražošanas izmaksas uzskaita atbilstoši sava uzņēmuma izstrādātajai grāmatvedības politikai. Izskatīsim, kuras izstrādes izmaksas var iekļaut nemateriālā ieguldījuma sastāvā, bet kuras – uzreiz norakstīt izdevumos!
Pamatlīdzekļi 06:00, 12. Dec. 2022
Mobilas telefons ir neatņemama ikdienas lieta. Ar to darām visu iespējamo, izmantojot dažādas lietotnes gan biznesam, gan sadzīvei, gan izklaidei. Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studenti Sergejs Ņikitjuks un Rasma Magiča veikuši pētījumus par nodokļu maksātājiem sniegtajiem pakalpojumiem mobilajā lietotnē. Par to tad arī ir asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīna Hudenko diskusija.
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 25. Nov. 2022
Kas ir pakalpojums Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) izpratnē? Kuri ir apliekami un kuri neapliekami pakalpojumi? Kāda nozīme ir pakalpojuma sniegšanas vietai un kā to noteikt? Par to šajā rakstu ciklā.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 9. Nov. 2022
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Dabas resursu nodoklis bieži tiek nepamatoti uzskatīts par mazāk svarīgu nekā pārējie nodokļi, līdz ar to tam netiek pievērsta nepieciešamā uzmanība. Tomēr jāņem vērā, ka dabas resursu nodokļa objekti ir plaši sastopami katra uzņēmuma ikdienā un tā ignorēšana var radīt būtiskas sekas.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Nov. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Lai uzņēmums kļūtu efektīvāks, ir daudz darbu, ko var digitalizēt un automatizēt. Tas, ar ko sākt, var atšķirties atkarībā no biznesa apjoma, nozares un specifikas. Tomēr ir darbu veidi, ko teju ikvienam uzņēmumam ir vērts nodot robotu rokās.
Svarīgi 09:45, 4. Okt. 2022
Dzīvojot digitālajā laikmetā un tiecoties vienkāršot saziņu starp uzņēmēju un viņa klientu, visbiežāk tieši rēķinu izrakstīšanas procedūra rada visvairāk sarežģījumu un vislielāko administratīvo slogu. No otras puses, pašiem esot pircēju lomā, mūs uztrauc, vai preces garantija būs spēkā, ja rēķins saņemts kā pielikums e-pasta vēstulē bez paraksta. Kā noformēt rēķinu par pirkumu internetveikalā? Kādas prasības jāizpilda?
Nekustamā īpašuma pārdošana no nodokļu skatu punkta var izrādīties īsts pārbaudījums. Tā ir gadījies arī šīs uzziņas pieprasītājam, kuram piederošās zemes pārdošanas darījumam piemērojamo normatīvo aktu skaidrojumi izrādījās tik niansēti, ka Valsts ieņēmumu dienesta un nodokļu ekspertu viedokļi dalās. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 29. Sep. 2021
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Lai pareizi piemērotu pievienotās vērtības nodokli pakalpojumiem, vispirms jānosaka tā sniegšanas vieta. Kā to noteikt? Apskatīsim gan vispārīgās nodokļa piemērošanas normas, gan arī atsevišķus pakalpojuma veidus, kad piemērojamas īpašas normas.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Jūl. 2022
Viena no jaunajām finansējuma iegūšanas metodēm, kas sevi ir pierādījusi daudzās valstīs un nesen parādījusies arī Latvijā, ir pūļa finansējums. Tas darbojas caur kolektīvajām ieguldījumu platformām, kurās sabiedrībai ir iespēja finansiāli atbalstīt tīkamākās idejas, pretī saņemot apbalvojumu. Latvijā pie populārākajām pūļa finansējuma platformām pieder Projektubanka.lv, kur par ieguldījumu atbalstītājs pretī saņem taustāmu apbalvojumu. Mūsu biedrība sadarbojas ar šo platformu, piesaistot finansējumu grāmatas izdošanai. Kā pareizi veikt grāmatvedības uzskaiti šādiem darījumiem:
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Apr. 2022
Plānots, ka no 2025. gada e-rēķinu izmantošana uzņēmumiem būs obligāta. Daudzi jau šobrīd tos izmanto. Tomēr lielākajai daļai priekšā ir pārejas process uz elektronisko rēķinu ieviešanu. Kā sākt izmantot e-rēķinus pēc iespējas vienkāršāk?
Svarīgi 07:05, 22. Apr. 2022
Lai precizētu kārtību, kādā veic pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksu ceļotājiem, atvieglotu kārtību, kādā pamato PVN 0% likmes piemērošanu ziedojumu kravām uz Ukrainu, kā arī ieviestu citas izmaiņas atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) grozījumiem, veiktas izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 17 "Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai", informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Grozījumi stājās spēkā 22. martā.
Likumdošana 13:57, 24. Mar. 2022
Vai gadījumā, kad tiek pārdota nekustamā īpašuma daļa – divi zemes gabali, kurus kā atdalāmu īpašumu pievienos teritoriāli blakus esošajam pircējam piederošajam īpašumam, – pārdevējam ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) no nekustamā īpašuma daļas atsavināšanas?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 27. Mai. 2021
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienības (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Svarīgi 17:00, 10. Mar. 2022
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
Inventarizācijas rezultātā ir konstatētas kultūras vērtības un mākslas darbi, kuri tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai, bet nav iekļauti komercsabiedrības pamatlīdzekļu uzskaitē. Kā pareizi noformēt dokumentus, lai pieņemtu uzskaitē pamatlīdzekļus? Vai drīkst pieņemt uzskaitē kultūras vērtības un mākslas darbus ar sākotnējo vērtību 0 eiro, vai arī tie ir obligāti jānovērtē? Vai tie ir obligāti jāapdrošina?
Dokumenti 07:00, 4. Jan. 2022
Sākam jaunu rakstu sēriju, kurā "KPMG" eksperti dalīsies ar saviem novērojumiem transfertcenu auditu laikā, analizēs konkrētus strīdus, kā arī sniegs praktiskus ieteikumus, kas ļauj samazināt transfertcenu risku, sadarbojoties saistītajiem uzņēmumiem galvenā uzņēmuma un operacionālo uzņēmumu modelī.
Saimnieciskā darbība 07:00, 20. Dec. 2021
"Kā varu plānot budžetu, ja situācija valstī ir tik neskaidra?" Ja domājat, ka šādu jautājumu man uzdod tikai Covid-19 ierobežojumu laikā, jūs noteikti kļūdāties. Nenoteiktība par nākotni ir pastāvējusi vienmēr, un tā vienmēr ir radījusi izaicinājumus uzņēmumu finanšu direktoriem, plānojot uzņēmuma budžetu.
Finanšu vadība 07:00, 8. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
1. jūlijs, kad spēkā stājās apjomīgās izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa likumā attiecībā uz e-komerciju, ir pagājis. Daudzi tirgotāji jau mainījuši līdzšinējo darbības formu, reģistrējušies kādam no pievienotās vērtības nodokļa īpašajiem režīmiem un drīz sniegs pirmo deklarāciju. Kas svarīgs šobrīd? Kam pievērst uzmanību?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:38, 15. Sep. 2021
Transfertcenu pārbaudēs lielākā uzmanība parasti tiek pievērsta uzņēmuma peļņai un tās sadalei starp uzņēmuma grupas valstīm ar mērķi – pareizi piemērot nodokļus katrā valstī. Aplūkosim dažus piemērus no starptautiskās tiesu prakses, kas ilustrē, kādi transfertcenu riski var iestāties uzņēmumu grupas restrukturēšanas gadījumā.
Finanšu vadība 07:00, 25. Aug. 2021
Uzņēmumam ir interneta veikals, kurā preces iegādājas gan Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, gan trešo valstu fiziskās personas. Tāpat arī uzņēmums pārdod preces, neizmantojot interneta veikalu, un tās piegādā ar pievienotās vērtības nodokli apliekamām personām gan ES, gan ārpus tās. Preču piegādi klientiem nodrošina kurjeri. Vai uzņēmumam jāreģistrējas MOSS režīmā? Vai MOSS režīms un tālpārdošana ir viens un tas pats?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 19. Aug. 2021
Iepriekšējos šīs sērijas rakstos uzzinājām, ka dažādiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem – saimnieciskās darbības veicējiem – var atšķirties gada pārskata struktūra un pat bilances forma, kā arī citas lietas. Bet kā ir ar vadības ziņojumu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Aug. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu "Pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes preču aprites normatīvo aktu prasību piemērošana darījumos ar degvielu, izmantojot degvielas kartes" ar mērķi nodrošināt vienotu izpratni par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumos ar degvielas kartēm.
VID informācija 08:51, 17. Aug. 2021
Vai saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. pantu “Bolt” sniegtajiem ēdiena piegādes pakalpojumiem jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un vai šie darījumi ir jāatspoguļo PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 8. Jūl. 2021
Publicējam Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavotā metodiskā materiāla "Par īpašo pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas režīmu piemērošanu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem" 3. daļu, kurā VID skaidro, kā noteikt pakalpojumu sniegšanas vietu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem.
VID informācija 11:25, 6. Jūl. 2021
No šāgada 1. jūlija visiem komerciālo sūtījumu saņēmējiem būs elektroniski jāiesniedz muitas deklarācija un jāsamaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN) par precēm. Šāda kārtība noteikta, lai aizsargātu Eiropas Savienības valstu tirgu no negodīgas konkurences, jo pašlaik zemas vērtības sūtījumi tiek ievesti milzīgos apjomos, nemaksājot PVN, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 13:31, 25. Mai. 2021
Pandēmijas laikā tiešsaistes tirdzniecība sasniedza vēl nebijušus apmērus – turpina pieaugt to cilvēku skaits, kuri vēlas gan pārdot, gan pirkt tiešsaistē. Kā rīkoties, lai e-komercijas uzsākšana būtu raita un efektīva?
“Šodien ikviens var izmēģināt savus spēkus e-komercijā. Tiešsaistē jau darbojas gan veiksmīgi fiziskie veikali, gan privātpersonas, kuras vēlas pārvērst savu hobiju iztikas avotā. Kā pārdot preces? Ir svarīgi izvēlēties pareizo e-komercijas metodi,” stāsta “220.lv” e-komercijas platformas vadītājs Raimondas Žilēnas.
Svarīgi 22:00, 4. Jūn. 2021
Kā efektīvi nodrošināt pieaugošo biznesa datu pārvaldību reāllaikā? Kā attālināti apmierināt pieaugošās pircēju prasības un sniegt labāko servisu? Kā paātrināt maksājumu saņemšanu no pircējiem? Šie ir tikai daži no jaunajiem uzņēmēju izaicinājumiem, kurus atnesusi gan pandēmija, gan tehnoloģiju nemitīgā attīstība. Lai palīdzētu tikt galā ar šiem un citiem izaicinājumiem, Citadeles karšu pieņemšanas un bankomātu pakalpojumu servisu vadītāja Jana Golubeva, kura ikdienā palīdz uzņēmumiem izvēlēties ērtākos un efektīvākos e-komercijas risinājumus, ir sagatavojusi vērtīgus padomus.
Svarīgi 22:00, 11. Jūn. 2021
Laikā nomaksāti rēķini, paredzama un sakārtota naudas plūsma ir svarīga katram uzņēmumam. Savukārt viens no būtiskākajiem debitoru kontroles rīkiem ir efektīvas maksājuma kontroles ieviešana uzņēmumā. Jūs varat dzīvot ar vistīrāko sirdsapziņu, ka esat izdarījuši visu, lai klientiem atvieglotu rēķinu apmaksu, bet kādu dienu tāpat var rasties sarežģījumi ar maksājumu saņemšanu. Diemžēl vienmēr būs tādi klienti, kuri kādā brīdī vai nu nespēs, vai negribēs veikt apmaksu. No tā pilnībā izvairīties nav iespējams, tomēr ir vairākas lietas, ko varat darīt, lai šādas situācijas novērstu.
Svarīgi 07:03, 31. Mai. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kā veidojas pašnodarbinātās personas obligāto iemaksu objekts.
VID informācija 15:32, 30. Apr. 2021
Jebkura krīze ir kā zemestrīce – visu satricina un samaisa vietām. Daži paliek apakšā, daži - uz vietas, daži - augšā. Par nepieciešamību paaugstināt uzņēmumu efektivitāti runāts daudz. Bet tieši krīze un situācija, kad ierastā prakse vairs neder, spiež meklēt jaunus ceļus, kā kļūt efektīvākiem. Šajā rakstā par to, kā biznesa vadības sistēma var uzlabot uzņēmuma efektivitāti.
Svarīgi 06:57, 10. Mai. 2021
Lai arī transfertcenu analīzē peļņas sadalīšanas metode netiek izmantota bieži, tomēr noteiktās situācijās tā var būt vienīgā praktiskā iespēja noteikt cenas saistīto pušu darījumos. Kādos gadījumos piemērot peļņas sadalīšanas metodi un kā to darīt?
Saistītās personas 07:00, 19. Mai. 2021
Ikvienam uzņēmumam, kas kaut ko pārdod, ir nepieciešama atbilstoši aprīkota kases sistēma, kurā var pieņemt maksājumus ar karti vai skaidro naudu, skenēt cenas, drukāt čekus un uzskaitīt preces. “Latvijas Mobilais Telefons” kopā ar partneri “Datacom” ir radījuši šādu daudzfunkcionālu ierīci, kurā apvienotas visas iepriekš minētās funkcijas.
Svarīgi 22:00, 16. Mai. 2021
Lai veicinātu efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātājiem un valsts pārvaldi, Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau kopš 2019. gada īsteno Padziļinātās sadarbības programmu. Tā ir sadarbības forma ar nodokļu maksātājiem, kur noteiktie kritērijiem atbilstošie uzņēmumi tiek iekļauti trīs līmeņos – bronza, sudrabs, zelts, un atkarībā no līmeņa programmas dalībnieki saņem dažādas priekšrocības sadarbībā ar VID un citām valsts iestādēm.
VID informācija 09:37, 26. Apr. 2021
Laikā, kad tik daudz pirkumu tiek veikti internetā, rodas ne viens vien praktisks jautājums par to noformēšanu. Lielākoties interneta veikalā līgums klasiskajā izpratnē netiek parakstīts – dokumenta, ko būtu parakstījušas abas puses, nav. Pircēji norēķinās ar bezskaidru naudu, preces tiek piegādātas uz pakomātiem. Kā rīkoties, lai nodrošinātu darījumu dokumentu parakstīšanu? Kā parūpēties, lai darījuma dokumentiem būtu juridisks spēks? Skaidrojumu interneta žurnālā "iBizness" sniedz ZAB "Sorainen" juriste Anna Bogdanova un jurista palīdze Lūcija Strauta (Darījumu noformēšana interneta veikalos, iBizness.lv, 25.03.2021.).
Līgumi 11:33, 9. Apr. 2021
2021. gada 25. februārī spēkā stājas grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 677, ar kuriem normatīvajos aktos tiks ietverta citu valstu jaunākā prakse transfertcenu metodes – peļņas sadalīšanas metode – piemērošanā.
Likumdošana 14:45, 25. Feb. 2021
Raugoties no vadības skatu punkta, dažkārt pat vienu nedēļu veci dati par uzņēmuma finanšu stāvokli jau ir novecojuši, jo biznesa lēmumi par turpmāko darbību ir jāpieņem, ņemot vērā faktisko situāciju gan pašā uzņēmumā, gan arī ekonomikā kopumā. Tāpēc jautājums par aktuālo datu izmantošanu uzņēmumu finanšu pārvaldībā ik dienas kļūst jo svarīgāks.
Finanšu vadība 07:00, 17. Mar. 2021
Sagatavoti grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi”, kuru mērķis ir padarīt peļņas sadalīšanas metodes regulējumu skaidrāku, kā arī atbilstošu labākajai un jaunākajai citu pasaules valstu praksei.
Likumdošana 15:23, 19. Feb. 2021
Arī šogad, tāpat kā iepriekšējos gados, Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir veiktas būtiskas izmaiņas. Izskatīsim svarīgāko!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 13. Jan. 2021
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Nov. 2020
Kamēr Eiropas Savienības Tiesā tiek skatīti dažu dalībvalstu iesniegtie jautājumi, vai pievienotās vērtības nodokļa atbrīvojums sportam pienākas arī izklaides parka pakalpojumiem un bridža spēlēm, Latvijā kādai biedrībai, kas organizē sporta treniņus bērniem, Valsts ieņēmumu dienests sniedza uzziņu, kurā lēma, ka nodokļa atbrīvojums nav piemērojams. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Okt. 2020
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Gada pārskats 07:00, 11. Nov. 2020
Meži aizņem lielu daļu no Latvijas, tāpēc likumsakarīgi, ka to pirkšanas un pārdošanas darījumi notiek ik dienu un jautājumi par nodokļu piemērošanu šiem darījumiem ir aktuāli daudziem. Skaidrojam, vai, ko un kā rēķināt, pērkot un pārdodot mežu!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 4. Dec. 2019
Kas ir blokķēdes tehnoloģija, kā to izmantot kases aparātos, lai tajos reģistrētos datus sasaistītu ar Valsts ieņēmumu dienesta sistēmām, kā tā spēj transformēt biznesa procesus un kā tā ietekmēs grāmatveža un revidenta profesijas ilgtermiņā, apskatīsim šajā rakstā.
Finanšu vadība 07:00, 7. Sep. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Sabiedrība pieteicās Eiropas Savienības projektam jauna uzņēmuma attīstībai. Finansējumu piešķīra ar noteikumu, ka uzņēmumam projekta īstenošanas pirmā gada laikā jāiegādājas konkrēts pamatlīdzeklis. Sabiedrība pilnībā apmaksāja rēķinu par pamatlīdzekļa iegādi, iesniedza attiecīgos attaisnojuma dokumentus Lauku atbalsta dienestā, kas uzņēmumam projekta ietvaros atmaksāja daļu no šī pamatlīdzekļa, proti, 35 tūkst. eiro. Kā to pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Aug. 2020
Jau pagājis vairāk nekā gads kopš stājies spēkā pārskatītais transfertcenu dokumentācijas standarts, nosakot būtiskas izmaiņas, kad nodokļu maksātājam rodas pienākums sagatavot un sniegt Valsts ieņēmumu dienestam noteiktas formas (līmeņa) transfertcenu dokumentāciju.
Saistītās personas 07:00, 19. Aug. 2020
Covid-19 ārkārtējā situācija tieši vai netieši ietekmēja visus uzņēmumus, izraisot pieprasījuma samazinājumu pēc uzņēmumu pakalpojumiem, ražošanas objektu un ofisu slēgšanu un darba spēka dīkstāvi, izejvielu piegādes kavējumus vai pārtraukumus, kreditoru parādu apmaksas kavējumus, ienākumu un naudas plūsmas nestabilitāti un finanšu nenoteiktību. Tieši šajā periodā uzņēmuma finanšu stāvokļa analīzei ir vitāla nozīme. Vai un cik ilgi uzņēmums būs spējīgs izdzīvot ar esošajiem resursiem un pašreizējiem darbības apjomiem?
Finanšu vadība 07:31, 10. Jūl. 2020
E-komercija ir tā joma, kur uzlabojumi notiek arvien straujāk. Šobrīd sagatavoti kārtējie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas skar tieši e-komerciju. Lai gan daļa e-vidē strādājošo uzņēmumu, it īpaši preču pārdevēji, šos uzlabojumus ļoti gaidīja, diemžēl šobrīd jārēķinās arī ar pandēmijas ietekmi uz šiem procesiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 09:16, 15. Jūl. 2020
Ieņēmumu atzīšana ir viena no sarežģītākajām procedūrām, it īpaši, ja darījumā iesaistīta vairāk nekā viena puse. Šādos darījumos, atzīstot ieņēmumus, uzņēmumiem nereti jāsastopas ar jautājumu, vai visa rēķina summa ir uzņēmuma ieņēmumi. Vai uzņēmums ir aģents (starpnieks)? Kādas tiesību normas piemērot, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
Izdevumi 06:38, 5. Jūn. 2020
Šoreiz Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apspriež savu studentu Ievas Nagles, Ilvijas Ulmanes, Aleksandras Šutovas un Bruno Bergmaņa vērienīgo projektu, kurā tie skaidroja nereģistrētās nodarbinātības izplatību Latvijā un tās atbalstu sabiedrībā.
Nodokļu smilšu kaste 09:06, 22. Jūn. 2020
Digitālo pakalpojumu nodokļa ieviešana Latvijā un citās valstīs tiek apsvērta ar mērķi risināt nodokļu iekasēšanu no lielajiem digitālajiem uzņēmumiem. Aplūkosim, kāda ir problēma un kādi tās risinājumi tiek apsvērti Latvijā un citviet!
Citi 07:00, 24. Apr. 2020
Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 dažu nedēļu laikā būtiski mainījusi cilvēku ikdienu un ierastos biznesa procesus Latvijā un visā pasaulē. Turklāt situācijas dinamiskā mainība liedz veidot biznesa attīstības (daudziem uzņēmumiem un pat nozarēm – arī izdzīvošanas) prognozes ar ticamības pakāpi, kas "pirms Covid-19" laikmetā tika uzskatīta par pieņemamu.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mai. 2020
2019. gada oktobrī Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu par uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu dividendēm, kuras izmaksā no peļņas, kas radusies no meitas uzņēmuma pārdošanas. Izskatīsim to!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 19. Feb. 2020
No šī gada 1. marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks. To paredz Saeimā 20. februārī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”.
Likumdošana 10:26, 21. Feb. 2020
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Arī šogad turpinām analizēt svarīgākos Eiropas Savienības Tiesas spriedumus. Šoreiz uzmanību pievērsīšu divām no pagājušā gada septembrī–oktobrī izskatītajām lietām, kurās paustas ievērības cienīgas atziņas pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas jautājumos.
Nodokļi 07:00, 29. Jan. 2020
Ar budžeta izstrādi un apstiprināšanu budžetēšanas process nebeidzas. Lai arī cik skrupulozi un detalizēti būtu izstrādāts budžets, bez tā pienācīgas kontroles un analīzes uzņēmums nevar sasniegt izvirzītos mērķus. Gada sākumā jāsāk kontrolēt, vai viss notiek pēc uzņēmuma plāna un kādi notikumi varētu ietekmēt budžeta plāna sasniegšanu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Jan. 2020
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Šī gada vasarā Eiropas Savienības Tiesā tika skatīta lieta C-273/18, kurā Valsts ieņēmumu dienests tiesājās ar SIA “Kuršu zeme” par tās tiesībām atskaitīt priekšnodokli, kas izveidojies preču piegādes ķēdē, iegādājoties preces no SIA “KF Prema”. Lieta ir interesanta ne tikai ar to, ka tajā skartas Latvijas nodokļu maksātāju tiesības, bet arī ar to, ka Eiropas Savienības Tiesas nolēmums varētu labvēlīgi ietekmēt diezgan lielu Latvijas nodokļu maksātāju loku, kas veic līdzīgus darījumus.
Nodokļi 07:00, 11. Dec. 2019
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Elektroenerģijas nodoklis”. Materiālā skaidroti šī nodokļa maksāšanas pamatprincipi, nodokļa atbrīvojums un atvieglojumi, kā arī aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtība.
VID informācija 13:55, 25. Okt. 2019
Nodokļu maksātājiem samērā bieži rodas jautājumi par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu, ja saimnieciskā darbība saistīta ar nekustamo īpašumu celtniecību, atjaunošanu vai ekspluatāciju. Neskaidrības, līdz ar to arī nodokļa risks, izriet ne tikai no komplicētās nodokļa sistēmas šāda veida darījumiem, bet arī nepieciešamības orientēties būvniecību regulējošajos tiesību aktos.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 23. Okt. 2019
Seguma rādītāji ir vieni no populārākajiem uzņēmuma finanšu datu analīzes rādītājiem, ar kuru palīdzību salīdzinoši vienkāršā veidā var gūt ātru priekšstatu par uzņēmumu, noskaidrojot, piemēram, cik liels ir tā saistību īpatsvars bilancē un vai tam ir pietiekami naudas līdzekļi īstermiņa izdevumu segšanai.
Finanšu vadība 07:00, 15. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 4.daļu – tajā par finanšu pārskata kļūdām.
VID informācija 14:54, 16. Okt. 2019
Šī gada vasarā Saeima beidzot pieņēma ilgi (jau no 2018.gada rudens) gatavotos grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Ir laiks noskaidrot, kas ir mainīts, kāda tam nozīme un ko šie likuma grozījumi ietekmēs!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 2. Sep. 2019
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Finanšu vadība 07:00, 13. Sep. 2019
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Aug. 2019
Mūsdienu pasaules mediju un investoru uzmanību piesaista virkne strauji augošu tehnoloģiju uzņēmumu, piemēram, “Uber”, “Lyft”, “Tesla”. Rodas iespaids, ka šo uzņēmumu galvenā prioritāte nav pelnītspēja, vismaz ne īstermiņā. Latvijas un Baltijas tirgū, visticamāk, šāda līmeņa izaugsmes tempus sasniegt ir ievērojami grūtāk. Mums ir jādomā par rentabilitāti.
Finanšu vadība 07:00, 9. Aug. 2019
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 07:00, 5. Aug. 2019
Ko par transfertcenu riskiem varam uzzināt no tiesā izskatītajiem nodokļu strīdiem? Lai gan nepretendējam uz visaptverošu transfertcenu strīdu analīzi, šajā publikācijā sniedzam ieskatu izplatītos transfertcenu strīdu jautājumos, kā arī citās interesantās tieslietās, kurās paustas noderīgas atziņas.
Nodokļi 07:00, 10. Jūl. 2019
Lai risinātu neskaidrības pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā darījumos, kuros tiek izmantoti vaučeri, piemēram, priekšapmaksas tālruņa kartes, dāvanu kartes un viesnīcas pakalpojumu vaučeri, Saeima 30.maijā pieņēmusi grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas stājas spēkā 1. jūlijā, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:13, 3. Jūl. 2019
Ikvienam uzņēmumam ir jāspēj nodrošināt ikdienas naudas plūsma. Nepieciešami pietiekami finanšu resursi, lai segtu personāla izmaksas, parādus piegādātājiem un ievērotu rēķinu apmaksas noteikumus. Apgrozāmais kapitāls parāda uzņēmuma spēju segt šīs saistības, un tā efektīva izmantošana tieši ietekmē uzņēmuma peļņu un naudas plūsmu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Mai. 2019
SIA, kas nodarbojas ar apģērbu un to dizaina skiču un rakstu pārdošanu, plāno pārdot savus produktus mājaslapā Etsy.com. SIA ir reģistrējusies kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja. Kā šiem darījumiem piemērot PVN? Preces pārsvarā iegādāsies privātpersonas, tostarp ārzemnieki. Kurā PVN deklarācijas rindā jāuzrāda šie darījumi? Vai darījumus ar privātpersonām apliek ar 21% PVN likmi un norāda PVN deklarācijas 41.rindā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 24. Mai. 2019
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Sociālais 07:00, 29. Mai. 2019
Cīņa pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu, tāpat kā starptautisko un nacionālo sankciju ievērošana, ir ikvienas fiziskas un juridiskas personas pienākums. Taču praksē neparastu vai aizdomīgu darījumu identificēšana dažkārt ir izaicinājums un prasa padziļinātu izpratni par savas uzņēmējdarbības specifiku un klientu loku, lai varētu noteikt savai darbības sfērai atbilstošas neparastu vai aizdomīgu darījumu pazīmes.
Finanšu vadība 07:00, 11. Jūn. 2019
Uzņēmuma maksātspēja ir uzņēmuma finanšu stabilitātes rādītājs, tāpēc tai jāseko līdzi pašiem un tā, visticamāk, interesēs sadarbības partnerus. Šajā publikācijā aplūkosim maksātspējas rādītājus un kontekstu, kādā tie būtu jāskata. Ielūkosimies to pielietojumā un apskatīsim, kāpēc tieši šobrīd ir svarīgi pievērst tiem pastiprinātu uzmanību.
Finanšu vadība 07:00, 14. Jūn. 2019
Šajā rakstā apkopoti vairāki nozīmīgi Augstākās tiesas Senāta nolēmumi nodokļu lietās. Šīs tiesu atziņas ir ļoti būtiskas, jo tiesas veiktajā darījumu apstākļu izvērtējumā cita starpā ir saskatāms arī ieteikums par to, kā uzņēmējiem pareizi rūpēties par savu darījumu dokumentēšanu, lai arī pēc trīs un vairāk gadiem spētu pierādīt savus labticīgos nolūkus un pamatotu veikto darījumu īstumu.
Nodokļi 07:00, 20. Mai. 2019
Katram uzņēmuma vadītājam pastāvīgi jāseko līdzi likviditātes rādītājam, jo tas liecina par uzņēmuma spēju norēķināties ar kreditoriem un palīdz pieņemt lēmumus par investīcijām, iegādājoties jaunus pamatlīdzekļus vai paplašinot darbību.
Finanšu vadība 07:00, 15. Mar. 2019
It visās dzīves jomās ir noderīgi ne tikai analizēt labo praksi, bet arī izvērtēt pieļautās kļūdas, lai no tām mācītos. Visnesāpīgāk, protams, ir mācīties no citu kļūdām, tāpēc piedāvājam apskatu par vairākām aktuālām transfertcenu kļūdām, ar ko esam saskārušies, aizstāvot savu klientu intereses nodokļu strīdos ar Valsts ieņēmumu dienestu.
Saistītās personas 07:00, 6. Mar. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) principa “Konsultē vispirms” pārbaudēm atlasa Latvijas uzņēmumus, balstoties uz sabiedrībai jau no 2013.gada zināmajiem Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas rokasgrāmatas projektā noteiktajiem transfertcenu riska indikatoriem, piemēram, peļņas līmeni, zaudējumiem, aizņēmumu procentiem, darījumiem ar nemateriālo īpašumu u.c. Šajā publikācijā aprakstīta VID īstenotā prakse, ņemot vērā normatīvos aktus, kas attiecas uz taksācijas gadiem līdz 2017.gada 31.decembrim.
Saimnieciskā darbība 07:00, 25. Jan. 2019
Vai uzņēmumam (gan juridiskai, gan fiziskai personai) realizējot preces ar Etsy.com platformas starpniecību, ir jāreģistrējas kā Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātajam? Vai ir kāds reģistrācijas slieksnis, vai arī jāreģistrējas neatkarīgi no ieņēmumu apjoma?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:44, 31. Dec. 2018
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz pakalpojumu saviem sadarbības partneriem un piešķir 90% un pat 100% atlaidi. Kā šādiem darījumiem grāmatot PVN, un kā to norādīt PVN deklarācijā? Vai deklarācijā vispār jānorāda “nulles rēķini”?
Grāmatvedība 07:00, 4. Jan. 2019
Bieži uzņēmējiem nākas saskarties ar sarežģītām situācijām, kad operatīvi jāspēj novērtēt apstākļus un pieņemt pareizus lēmumus. Ir jāvar pielāgoties, ražojot un pārdodot tikai tās preces, kuras nesīs vislielākos augļus. No šādiem lēmumiem bieži ir atkarīga arī uzņēmuma attīstība un izaugsme virzībā uz tā galveno mērķi - peļņu.
Finanšu vadība 07:00, 18. Jan. 2019
Jauna gada sākums strauji tuvojas, tas nozīmē, ka pavisam drīz stāsies spēkā nozīmīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā. Turpinām ar tām iepazīstināt, šoreiz plašāk par papildināto un precizēto kontu plānu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2018
Finanšu modelis ir Excel vidē veidots rīks, lai prognozētu uzņēmuma nākotnes finanšu rezultātus. Balstoties uz šīm prognozēm, modeļa lietotāji pieņem biznesa attīstībai svarīgus lēmumus.
Svarīgi 20:51, 16. Dec. 2018
Ņemot vērā izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, daudziem saimnieciskās darbības veicējiem jāapsver, cik izdevīga tiem ir pašreizējā nodokļu maksāšanas forma, un, iespējams, jāmaina gan forma, gan veids. Tā kā saimnieciskās darbības veicējam ir tiesības izvēlēties un reizi gadā mainīt savu darbības formu, ieteicams izanalizēt savu darbību, lai izvēlētos labāko nodokļu maksāšanas režīmu.
Nodokļi 07:00, 30. Nov. 2018
Mūsdienīgam uzņēmumam ikdienā ir daudzi un dažādi mērķi un uzdevumi – jāspēj izdzīvot konkurences apstākļos, jānodrošina sekmīga darbība, jāveido pievilcīga darba vide un nemitīga attīstība utt. Ir svarīgi izmantot dažādas iespējas, kā sasniegt šos un citus mērķus.
Finanšu vadība 07:00, 19. Okt. 2018
Ir sācies inventarizāciju laiks. Pārskata gada slēguma inventarizācija nav obligāti jāveic pārskata gada pēdējā dienā, to ir atļauts veikt triju mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās, t.i., no pārskata gada 1.oktobra līdz nākamā gada 31.janvārim.
Gada pārskats 07:00, 20. Nov. 2018
Gada pēdējos mēnešos pamazām jāsāk domāt par uzņēmuma gada noslēgumu un jāplāno gada pārskata sagatavošanas darbi. Tāpēc atgādināsim, kādas izmaiņas jāņem vērā, sagatavojot 2018.gada pārskatu.
Gada pārskats 07:00, 29. Okt. 2018
Pašizmaksa ir izmaksu kopsumma noteikta produkta vai pakalpojuma vienības ražošanai noteiktā laika periodā. Produkta vai pakalpojuma pašizmaksas kalkulācijas mērķis ir parādīt, cik uzņēmumam izmaksā ražošana vai pakalpojumu sniegšana.
Finanšu vadība 07:00, 26. Sep. 2018
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Okt. 2018
Pēc 30 gadu darbošanās “pagaidu režīmā” nepieciešamība modernizēt pievienotās vērtības nodokļa sistēmu bija acīmredzama, un beidzot apjomīgais darbs tuvojas noslēgumam. Lai arī pašlaik nav skaidri daudzi būtiski tehniski jautājumi nodokļa piemērošanā, tomēr ir cerības, ka turpmāk administratīvais slogs uzņēmējiem samazināsies, deklarēšana kļūs vienkāršāka un sadarbība ar nodokļu administrācijām uzlabosies.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 10. Sep. 2018
Normatīvie akti nenosaka pienākumu kādam kļūt par atzīto ekonomisko operatoru, tā ir paša komersanta brīva izvēle. Saņemot atzītā ekonomiskā operatora atļauju, komersants brīvprātīgi uzņemas muitas iestāžu noteikto kritēriju izpildi, pretī gūstot atvieglotu noteikumu piemērošanu no muitas puses.
Finanšu vadība 07:00, 8. Aug. 2018
Kriptovalūtu iegūšana, tirdzniecība un aprite Latvijā kļūst arvien populārāka. Tas nozīmē, ka arī regulējošās institūcijas nevar ignorēt šo fenomenu. Tāpat arī tirgus dalībnieki rēķinās, ka valsts iestādes informēs, ko tās sagaida no kriptovalūtu tirgus dalībniekiem. Kādi šobrīd ir skaidrojumi?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:25, 23. Jūl. 2018
Karstās vasaras dienās aktuāli kļūst jautājumi par mikroklimatu darba telpās – kāda ir maksimālā temperatūra, kad telpās vēl drīkst strādāt, kā organizēt darbu karstākajās (burtiskā nozīmē) darba stundās.
Darba drošība 06:00, 18. Jūl. 2018
Lai gan lietot vadības grāmatvedību uzņēmumā nav obligāta normatīvajos aktos noteikta prasība, ļoti daudz sabiedrību to izmanto, lai precīzāk analizētu procesus uzņēmumā un nodrošinātu konkurētspējīgu tā darbību nākotnē.
Finanšu vadība 07:00, 29. Jūn. 2018
Ja parādās būtiska atšķirība starp pamatlīdzekļa (PL) bilances vērtību un tirgus vērtību, to nepieciešams pārvērtēt. Ja PL bilances vērtība būtiski neatšķiras no tirgus vērtības, ir pietiekami pārvērtēšanu veikt reizi 3–5 gados. Kas jāņem vērā, pārvērtējot PL?
Pamatlīdzekļi 07:00, 14. Mai. 2018
Atlaide ir pircēja un pārdevēja kompromiss – tas skan patiesi un tirgus ekonomikai atbilstoši. Svētku laikā un starpsezonas periodos tirdzniecības uzņēmumi un pakalpojumu sniedzēji piedāvā klientiem dažādas atlaides, taču patiesībā tās mums ir pieejamas vienmēr – atlaide, iegādājoties konkrētu preci, atlaide par apjoma pirkumu, atlaide pastāvīgajiem pircējiem un citas atlaides, ko pārdevēji izmanto, lai piesaistītu jaunus klientus un saglabātu esošos.
Grāmatvedība 08:00, 5. Feb. 2018
Katram grāmatvedim ir viņa uzticamais palīgs – grāmatvedības programma. Jau iepriekš esam rakstījuši par dažādām Latvijā izmantotām programmām. Šoreiz pievērsīsimies vienai no populārākajām – "VISMA Horizon", kas kādreiz bija pazīstama ar nosaukumu "Apvārsnis". Uz sarunu aicinām produkta attīstības vadītāju Artūru Ernštreitu.
Svarīgi 10:19, 5. Feb. 2018
Ministru kabineta noteikumu Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" 128.punktā noteikts, ka krājumu sastāvā iekļauto dzīvnieku uzskaites vērtību bilances datumā koriģē, lai dzīvnieki būtu novērtēti zemākajā no vērtībām, salīdzinot to iegādes izmaksas, ražošanas pašizmaksu un tirgus cenu vai neto pārdošanas vērtību (zemākā tirgus cena, no kuras atskaitītas aplēstās transportēšanas izmaksas uz tirdzniecības vietu, aplēstie maksājumi vērtētājiem, starpniekiem u.c. tamlīdzīgas ar pārdošanu saistītās izmaksas). Kur iespējams iegūt datus par zemāko tirgus cenu? Gan govkopībā, gan cūkkopība ir dažādas lopu grupas – teļi, piena sivēni, teles izaudzēšanai, vaislas jauncūkas, lopi nobarošanai, govis, sivēnmātes utt. Vai visam šīm lopu grupām jāpiemēro vienāda zemākā tirgus cena? Ja nē, tad kur uzzināt dažādās tirgus cenas?
Grāmatvedība 08:00, 29. Dec. 2017
Uzņēmumā gada beigās ir pamatlīdzekļi (PL) ar 0 EUR vērtību, un uzņēmums vēlas šo vērtību palielināt līdz tirgus cenām. Vai šajā gadījumā jāpārvērtē visa PL kategorija? Kā pierādīt tirgus cenas? Kā grāmatot vērtības pieaugumu? Kas jāņem vērā, lai atbilstoši pārvērtētu PL?
Pamatlīdzekļi 08:00, 17. Jan. 2018
//= $article['Article']['score'] ?>
Nodokļi Šveicē
Šveices nodokļu sistēma ir sarežģīta, jo Šveice ir federāla valsts, kas sadalīta 26 kantonos un aptuveni 2250 pašvaldībās, kuras katra iekasē savus nodokļus – ienākuma nodokļus, īpašuma nodokļus, mantojuma nodokļus, īpašuma ienākuma nodokļus u.c.
Citi 08:00, 8. Dec. 2017
Uzņēmums no piegādātāja saņem rēķinu par apjoma atlaidi: 100 EUR plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Vai saņemtā apjoma atlaide samazina izdevumus vai palielina ieņēmumus? Kā grāmatot šo rēķinu un kā to atspoguļot PVN deklarācijā un tās pielikumos?
Izdevumi 08:00, 3. Jan. 2017
Otrdien, 31.oktobrī, Ministru kabinetā (MK) apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr.40 "Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām" (Noteikumi), ar kuriem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijas aizpildīšanas kārtība pielāgota Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) izmaiņām, kas stājas spēkā no nākamā gada 1.janvāra.
Likumdošana 15:20, 31. Okt. 2017
28.07.2017. Saeima apstiprināja likumu paketi, ar ko no 01.01.2018. tiks ieviestas būtiskas izmaiņas Latvijas nodokļu sistēmā. Tās ietekmēs arī fiziskās personas, kas reģistrējušās kā saimnieciskās darbības veicējas.
Grāmatvedība 08:00, 18. Okt. 2017
Kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN) nodokļa maksātājiem, kas veic finanšu darījumus? Ar praktiskiem piemēriem skaidro Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 11:01, 13. Sep. 2017
Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka līdz šī gada 15.augustam jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma tām personām, kurām ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas 2017.gada jūlijā pārsniedza 711,44 EUR. Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas, tas ir, līdz 30.08.2017.
VID informācija 16:27, 10. Aug. 2017
Gan personām, kuru ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas 2017.gada jūnijā pārsniedza 711,44 EUR, gan personām, kuru kopējie ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas kādā no šī gada 2.ceturkšņa mēnešiem (aprīlis – jūnijs) bija no 142,30 līdz 711,44 EUR, līdz 17.07.2017. jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID). Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas, t.i., līdz 01.08.2017.
Svarīgi 10:39, 14. Jūl. 2017
Personām, kurām ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas 2017.gada maijā pārsniedza 711,44 EUR, līdz 15.06.2017. jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID). Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas, t.i., līdz 30.06.2017.
Svarīgi 12:51, 13. Jūn. 2017
Aptuveni pēdējā vai pusotra gada laikā tiesu praksē izdarīti jauni secinājumi un ieviestas jaunas tendences nodokļu lietās, turklāt vairākos jautājumos mainīta esošā judikatūra un pieņemti nodokļu maksātājiem labvēlīgi spriedumi. Aplūkošu priekšrocības, kas ieviestas ar jaunāko tiesu praksi, kā arī atziņas, kas turpmāk var radīt pārpratumus.
Nodokļi 08:00, 17. Mai. 2017
Personām, kurām ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas 2017.gada aprīlī pārsniedza 711,44 EUR, līdz 15.05.2017. jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID). Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas, t.i., līdz 30.05.2017.
Svarīgi 13:01, 11. Mai. 2017
Uzņēmums sagatavo lopbarību, kuru gan pārdod, gan baro savam ganāmpulkam. Kā grāmatot uzņēmuma saimniecībā patērēto lopbarību, lai to atspoguļotu peļņas vai zaudējumu aprēķinā, kur neto apgrozījumā būtu jāparādās lauksaimnieciskās ražošanas apjomiem?
Grāmatvedība 08:00, 10. Mar. 2017
Sākot ar 1.martu, fiziskās personas var iesniegt gada ienākumu deklarāciju par 2016.gadu. Arī šogad fiziskās personas var iedalīt 2 kategorijās – tās, kam gada ienākumu deklarācija ir jāiesniedz obligāti, un tās, kas deklarāciju iesniedz brīvprātīgi (parasti – lai atgūtu gada laikā pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)). Tā kā 2016.gads ir pirmais gads, kad tiek piemērots diferencētais neapliekamais minimums, varētu palielināties to personu skaits, kas deklarāciju iesniedz brīvprātīgi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 6. Mar. 2017
Kā ierasts, Eiropas Savienības Tiesā ir daudz lietu par strīdiem pievienotās vērtības nodokļa piemērošanā. Arī 2016.gada nogalē publicēti vairāki interesanti spriedumi un prejudiciālie nolēmumi. Par vienu no tiem – 08.12.2016. spriedumu lietā Nr.C-208/15 – vēlētos informēt nodokļu maksātājus, un īpaši interesants šis spriedums varētu būt lauksaimniecības tehnikas un lauksaimniecības ražošanai nepieciešamo materiālu vairumtirgotājiem, kas vienlaikus ar šo preču pārdošanu izsniedz pircējiem aizdevumus preču iegādei.
Nodokļi 08:00, 22. Mar. 2017
Viena no gada pārskata neatņemamām sastāvdaļām ir vadības ziņojums. Kādu informāciju tajā iekļaut, un kas jāzina par šī ziņojuma sagatavošanu?
Gada pārskats 08:00, 15. Mar. 2017
Jūs taču zināt, ka gada pārskatu / konsolidēto gada pārskatu sagatavošana ir kā zinātne. Te nepieciešama pieredze un zināšanas, noderēs arī veiksme un atbalsts. Visu pat vienā rakstā nevaru izstāstīt, tāpēc atgādināšu par pašu būtiskāko, kas jāņem vērā, sagatavojot gada pārskatu par periodu, sākot no 01.01.2016.
Gada pārskats 08:00, 8. Mar. 2017
Mūsdienās cenu veidošana ir komplekss pasākums. Tā vairs nenotiek tikai konkrētā biznesa līmenī, bet gan piegāžu ķēdes līmenī.
Finanšu vadība 08:00, 8. Feb. 2017
Līdz 15.02.2017. jāiesniedz deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma personām, kurām ienākumi no kapitāla aktīvu atsavināšanas 2017.gada janvārī pārsniedza 711,44 EUR, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID). Aprēķinātā nodokļa summa jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā 15 dienu laikā no likumā noteiktās deklarācijas par ienākumu no kapitāla pieauguma iesniegšanas dienas, tas ir, līdz 02.01.2017.
Svarīgi 16:34, 14. Feb. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Ievērojot likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) noteikto, ka fiziskās personas gūtais ienākums no kapitāla pieauguma ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), fiziskajām personām līdz 16.01.2017. jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma, atgādina VID.
Svarīgi 16:41, 12. Jan. 2017
Kas tikai nenotiek uzņēmumu ikdienā! Paralēli it kā ierastām un prognozējamām darbībām, arvien rodas kas jauns, iepriekš nepieredzēts. Tas loģiski, jo uzņēmumi ir "dzīvi", tie nemitīgi mainās un attīstās. Tad nu grāmatvežiem atliek vien turēt tempu un zināt, kurā "plauktiņā" kas liekams.
Gada pārskats 08:00, 5. Dec. 2016
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Kā rīkoties, ja faktiski nauda galvenajā kasē vai nu ienāk ar nokavēšanos (rezultātā, sagatavojot šādu orderi, galvenajā kasē nesakrīt faktiskais naudas atlikums) vai arī neienāk vispār (ja to nedēļas beigās iemaksā bankomātā)? Kādi ir šīs problēmas risinājumi?
Grāmatvedība 08:00, 25. Nov. 2016
Dalīšana pamatpiedāvājumā un papildmaksājumos ir vispārpieņemta cenu stratēģija automašīnu tirdzniecībā, aviopakalpojumos un vairākās citās nozarēs. Kāpēc to dara, kādas ir šādas politikas veidošanas nopietnākās problēmas un to iespējamie risinājumi?
Finanšu vadība 08:00, 4. Nov. 2016
Iepriekšējā publikācijā aplūkoju inventarizācijas veikšanas vispārējo kārtību, savukārt šajā daļā lasiet, kā pašnodarbinātajam jāveic krājumu inventarizācija un kā rīkoties ar inventarizācijā konstatētiem iztrūkumiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Okt. 2016
Kā grāmatot mežaudzes ir vispareizāk? Vai tās jāgrāmato kā pamatlīdzekļi? Ja jā, vai katrai mežaudzei ir jāatver sava pamatlīdzekļu kartiņa? Šādi dažādi jautājumi par mežaudzēm joprojām nav skaidri daudziem grāmatvežiem, jo nav līdz galam saprotams, kā ar tām rīkoties. Noskaidrosim!
Grāmatvedība 08:00, 5. Okt. 2016
Viens no bieži izmantotajiem transfertcenu instrumentiem starp saistītajiem uzņēmumiem ir darījumi ar nemateriālo īpašumu. Šī gada maijā izstrādāti grozījumi transfertcenu vadlīnijās. Lai gan grozījumi nemaina darījumu ar nemateriālajiem īpašumiem būtību, tomēr ievērojami maina nemateriālā īpašuma vērtēšanas principus.
Saistītās personas 08:00, 28. Sep. 2016
Sākšu ar smaidu: "Šis raksts ir par brīvu tiem lasītājiem, kas ir izlasījuši iepriekšējos rakstus par rabata un skonto tipa atlaidēm!" Taču, izlasot šo rakstu, iespējams, varēs secināt, ka šis atlaižu veids (bonuss) nav tik pozitīvs un konstruktīvs kā iepriekš aprakstītie uz racionāliem pamatiem balstītie veidi – rabats un skonto.
Finanšu vadība 08:00, 23. Sep. 2016
Bonus-malus sistēma ir ierasta apdrošināšanā, kur ar tās palīdzību tiek identificēti riskantākie un mazāk riskantākie autovadītāji. Tomēr šīs sistēmas piemērošanas iespējas ir daudz plašākas. Nelaimes novēršanas galvenā ideja ir saistīta ar kolektīvo (savstarpējo) apdrošināšanu un izvairīšanos no riska.
Finanšu vadība 08:00, 14. Okt. 2016
Likumi mēdz būt dažādi, arī šķietami vienādi jēdzieni tajos dažkārt tiek uztverti atšķirīgi. Piemēram, saimnieciskā darbība – vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē tā ir kaut kas cits, kā likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” vai likuma “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” izpratnē?
Komerctiesības 08:00, 21. Okt. 2016
Šajā rakstā aplūkošu jautājumus par līgumiem, kas sākas vienā, bet noslēdzas citā pārskata gadā jeb ilgtermiņa līgumiem. Viens no ilgtermiņa līgumu veidiem ir būvdarbu līgums.
Grāmatvedība 08:00, 19. Sep. 2016
01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis metodisko materiālu "Par personālsabiedrības peļņas vai zaudējumu atspoguļošanu personālsabiedrības un tās biedru grāmatvedībā un ienākuma nodokļa piemērošanu personālsabiedrības gūtajam ienākumam". Publicējam daļu no metodiskā materiāla, kurā skaidrots, kādos gadījumos izbeidzas personālsabiedrības darbība, kā notiek personālsabiedrības likvidācija un kādi finanšu pārskati šādā gadījumā jāsagatavo.
VID informācija 12:25, 6. Sep. 2016