Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Akvakultūra jeb zivkopība ir ūdens organismu audzēšana vai kultivēšana, izmantojot tehnoloģijas, kas paredzēta attiecīgo ūdens organismu ražošanas palielināšanai, pārsniedzot vides dabiskās iespējas. Ūdens organismi paliek fiziskas vai juridiskas personas īpašumā visu audzēšanas vai kultivēšanas laiku līdz pat to savākšanai. Izskatām, kā organizēt grāmatvedību akvakultūras uzņēmumos.
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2025
2023.gada nogalē tika veikti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem tika ieviesta jauna norma. Tā paredz, ka kredītiestādes un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji katru gadu aprēķinās un nomaksās uzņēmumu ienākuma nodokli 20% apmērā no iepriekšējā pārskata gadā nopelnītās peļņas, neatkarīgi no tā, vai peļņa tiek vai netiek sadalīta dividendēs. Izskatām, kā šis nodoklis piemērojams praksē un kā to norādīt grāmatvedībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 25. Apr. 2024
2022.gada 27.septembrī sabiedrība iegādājās pamatlīdzekli 51 800 eiro vērtībā un noteica tam lietošanas laiku – 5 gadi. 2024.gada augustā saplīsa svarīga šī pamatlīdzekļa detaļa, bez kuras pamatlīdzeklis nedarbojas, līdz ar to sabiedrība 2024.gada 26.augustā iegādājās jaunu detaļu par 1580 eiro. Kā aprēķināt un iegrāmatot jaunās detaļas pievienošanu pamatlīdzeklim un kā norakstīt veco detaļu? Sākotnēji pamatlīdzeklis tika pirkts kā kopums, līdz ar to saplīsušās detaļas vērtība atsevišķi nav zināma. Piemērā minētās summas norādītas bez pievienotās vērtības nodokļa.
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Jan. 2025
Uzņēmums ir uzsācis sistēmas izveidi, kas ļaus klientiem veikt pasūtījumus un to apmaksu. Sākotnēji sistēmas programmēšanas pakalpojumi tika grāmatoti nemateriālā aktīva izveides kontā. Sistēma jau ir nonākusi līdz posmam, kurā klienti var sākt veikt pasūtījumus, tomēr paralēli turpinās tās uzlabošanas darbi. Vai sistēmas izveides izmaksas būtu jāpārgrāmato uz pamatlīdzekļa kontu? Kā palielināt nemateriālā aktīva vērtību, ja regulāri tiek veikti tā uzlabojumi?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 28. Nov. 2024
Mākoņgrāmatvedība kļuvusi par nozīmīgu tendenci finanšu un biznesa pasaulē, piedāvājot efektīvus risinājumus finanšu informācijas pārvaldībai un virkni ievērojamu priekšrocību, tai skaitā piekļuvi reāllaika finanšu datiem un iespēju tos viegli integrēt ar citām biznesa sistēmām. Tomēr tai piemīt arī riski, piemēram, datu drošības jautājumi un atkarība no interneta savienojuma, kas prasa pareizu pārvaldību. Apskatām mākoņgrāmatvedības sniegtās priekšrocības, kā arī to, kādi riski var rasties un kā tos mazināt.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 5. Jan. 2024
Pieņemot vienus no pēdējo gadu laikā apjomīgākajiem grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, tiek būtiski ietekmēts finanšu sektors un citi pakalpojumu sniedzēji, kas saistīti ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu. Šie grozījumi ir nozīmīgi ne tikai likuma subjektiem, bet arī ikvienam, kas iesaistīts finanšu darījumos vai izmanto kriptoaktīvus.
Finanšu vadība 06:00, 29. Nov. 2024
Tiek uzsākts sabiedrības “A” reorganizācijas process, kura laikā “A” tiks pievienota sabiedrībai “B”, beidzot pastāvēt bez likvidācijas procesa. Abām sabiedrībām ir viens īpašnieks. Kas notiek ar “A” pamatkapitālu un kam tas pienāksies? Apvienošanās rezultātā netiek plānots palielināt “B” pamatkapitālu.
Saimnieciskā darbība 06:00, 26. Nov. 2024
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Svarīgi 14:00, 12. Jan. 2024
Šajā rakstā tiks analizēts Administratīvās rajona tiesas 2024.gada 12.februāra spriedums lietā A42-00025-24/37, kurā Valsts ieņēmumu dienests apšaubīja starp saistītiem uzņēmumiem veiktos pakalpojumus un atzina grāmatvedības dokumentus par neatbilstoši noformētiem, kā rezultātā uzņēmumam tika noteikta soda nauda vairāk nekā 5 milj. eiro apmērā.
Saistību tiesības 06:00, 11. Okt. 2024
Šobrīd, kad dienas kļūst aizvien īsākas, ir laiks atskatīties uz "iFinanses" oktobra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:17, 8. Nov. 2024
Tieslietu ministrija (TM) kopā ar Valsts zemes dienestu turpina darbu pie kadastrālās vērtēšanas metodikas pilnveides, jo pieņemtie grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā paredz no 2025.gada nošķirt divas kadastrālās vērtības – fiskālo un universālo. Nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi 2025.gadā nepieaugs, informē TM.
Likumdošana 13:29, 23. Okt. 2024
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Okt. 2024
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Sep. 2024
Nodokļu reformas gads tuvojas, tāpēc, kā jau ierasts katru gadu, žurnāls “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizē konferenci “Nodokļi un grāmatvedība 2024”. 2024.gada 11.janvārī aicinām uz noderīgāko un katram profesionālim nepieciešamāko nodokļu konferenci, kurā Latvijas zinošākie eksperti dalīsies ar praktiskiem skaidrojumiem un ieteikumiem par pieņemtajām izmaiņām.
Svarīgi 09:00, 19. Dec. 2023
Ņemot vērā, ka tuvojas brīdis, kad pirmajiem uzņēmumiem būs jāsniedz ilgtspējas ziņojums, svarīgi apskatīt, kādi informācijas tehnoloģiju risinājumi var atvieglot ilgtspējas datu efektīvu pārvaldību un ziņojumu sagatavošanu. Kā izvēlēties piemērotāko programmatūru ilgtspējas datu pārvaldībai?
Saimnieciskā darbība 06:00, 15. Okt. 2024
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Tūrisma mītne ir uzstādījusi saules paneļus. Kā veikt uzskaiti par iegūto un izlietoto enerģiju?
Grāmatvedība 06:00, 27. Aug. 2024
Cik bieži grāmatvedim ir jāveic grāmatvedības nolikumu atbilstības novērtējums faktiskajai situācijai uzņēmumā? Vai tas ir svarīgs faktors gada pārskata sagatavošanā?
Gada pārskats 18:00, 1. Nov. 2023
Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos? Atbild Anda Ziemele un "Cobalt" speciālisti – Roberts Gusts un Ivo Maskalāns. Un viedokļi ir atšķirīgi.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 12. Sep. 2024
Kā zināms, Grāmatvedības likums ārpakalpojuma grāmatvežiem šobrīd izvirza obligāto pienākumu saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. No 2023.gada 1.jūlija grāmatvedības ārpakalpojuma sniegšana bez licences ir aizliegta. Tomēr daļa no licences saņemšanai izvirzītajiem kritērijiem grāmatvežiem sagādā problēmas. Kuri tie ir un kā to risināt?
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Jūl. 2024
Vērtējot nodokļu maksātāju struktūru, redzams, ka gan Latvijā, gan arī citās valstīs dominē mazo uzņēmēju īpatsvars. Nodokļu politikas veidotāji visā pasaulē lauza galvas par to, kā motivēt mazos uzņēmējus darboties legāli, mazinot ēnu ekonomiku, vienlaikus saglabājot visiem vienādu, maksimāli vienkāršu nodokļu režīmu.
Citi 06:00, 19. Jūl. 2024
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Kā grāmatot depozīta maksu, kuru uzņēmums:
• ir samaksājis, bet nevēlas atgūt;
• ir samaksājis un vēlas atgūt, nododot tukšo depozīta iepakojumu?
Grāmatvedība 06:00, 18. Jūn. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu P005-17/17.13/114346, kurā skaidrots, vai nerezidentam ir pienākums iesniegt transfertcenu dokumentāciju par darījumiem ar pastāvīgo pārstāvniecību Latvijā. Analizējam uzziņu!
Saistītās personas 06:00, 23. Mai. 2024
Ņemot vērā finanšu pakalpojumu digitalizāciju un attīstību tiešsaistē, sagaidāms, ka virtuālās valūtas aizvien biežāk ienāks mūsu ikdienā. Jau šobrīd pasaulē ir vairāk nekā 2100 virtuālo valūtu, no kurām liela daļa attīstītas kā augsta riska spekulāciju objekts un nereti ir bez jebkāda ekonomiska pamatojuma, atšķirībā no to sākotnējā mērķa – kļūt par pamatu alternatīvai finanšu sistēmai. Lai korekti veiktu virtuālās valūtas uzskaiti, jāņem vērā pāris pamatprincipi.
Grāmatvedība 06:00, 20. Mai. 2024
Uzņēmums tiek reorganizēts pievienošanās ceļā, proti, vienu sabiedrību pievienojot otrai. Kas notiek ar pievienojamās sabiedrības pamatkapitālu, ja abām sabiedrībām ir viens un tas pats īpašnieks un iegūstošās sabiedrības pamatkapitāls netiek palielināts?
Saimnieciskā darbība 09:00, 2. Mai. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Uzņēmums saņēmis pakalpojumu kopā ar visiem nepieciešamajiem materiāliem – saules elektrostacijas izbūvi (saules parku). Pakalpojums saņemts 2022.gadā, kad saules parka izmaksas kļūdaini tika iekļautas peļņas un zaudējumu aprēķinā. Saules elektrostacija nodota ekspluatācijā 2023.gada rudenī, kad arī sāka ražot elektroenerģiju. Uzņēmums paredzējis, ka saules parks būs pamatlīdzeklis, ar ko tiek saražota elektroenerģija pārdošanai. Kā veikt pieļauto kļūdu labojumu, lai dati būtu korekti?
Gada pārskats 06:00, 23. Feb. 2024
Vai mazā uzņēmumā jābūt grāmatvedības politikai?
Grāmatvedība 07:00, 30. Sep. 2021
Lai nodrošinātu teritorijas uzkopšanu uzņēmuma saimnieciskajās struktūrvienībās, tiek izmantots zāles pļāvējs, zāģis un citas ierīces, kurām nepieciešama degviela vai benzīns. Kā uzskaitīt šādu degvielas patēriņu? Vai par degvielas izlietojumu nepieciešams sagatavot arī aktu? Kas tajā jānorāda?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 1. Mar. 2024
Šobrīd Starptautisko grāmatvedības standartu padome strādā pie jauna digitālā finanšu pārskatu standarta IFRS 18 izveides, lai to varētu prezentēt jau šī gada pirmajā pusgadā un praksē sākt lietot no 2027.gada. Apskatām, kādas izmaiņas gaidāmas tuvākajā nākotnē!
Gada pārskats 09:00, 15. Feb. 2024
Šobrīd ārpakalpojuma grāmatveži klientu dokumentus saņem dažādos veidos – gan mākoņprogrammās, kā “Google Drive”, gan e-pastos, gan “WhatsApp” sarakstēs, radot visai lielu haosu dokumentu apritē. Kā ārpakalpojuma grāmatvedim organizēt dokumentu saņemšanu no klientiem? Kā ieviest dokumentu struktūras prasības klientiem?
2024.gads iesācies ar daudz un nozīmīgām izmaiņām nodokļu politikā, kas turpmāk jāņem vērā uzņēmumiem, bet ir arī lietas, kas gadiem ejot paliek nemainīgas, tikai reizēm par tām jāatgādina. To šoreiz ļoti labi pierāda “iFinanses” janvārī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:33, 7. Feb. 2024
Ne visai bieži tiek runāts par pamatlīdzekļu iekšējo dokumentāciju uzņēmumā, tomēr tai ir nozīme, jo tā sniedz skaidru priekšstatu par pamatlīdzekļu uzskaiti. Kādi iekšējie attaisnojuma dokumenti nepieciešami pamatlīdzekļu uzskaitei un inventarizācijas veikšanai, kādus rekvizītus tiem jāsatur un kāda informācija jānorāda grāmatvedības reģistros?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 15. Jan. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Kā cīnīties ar nemaksātājiem? Kad jāsagatavo grāmatvedības izziņa? Sociālais uzņēmums – bizness vai fanātisms? Vai aizdevumu var ieturēt no algas? Vai mājas lapā jānorāda e-pasta adrese? Nozagta nauda – saimnieciskās darbības izdevumi? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 1. Dec. 2023
Nemainīgi aktuāls ir jautājums – kā labāk strādāt ar debitoru parādiem un kā veicināt debitoru vēlmi ievērot nolīgtos rēķinu apmaksas termiņus. To risina gan uzņēmēji, gan grāmatveži. Turklāt katra uzņēmuma situācija būs atšķirīga – citi nevēlēsies lūgt priekšapmaksu vai avansu, citi vēlēsies tikt galā pašu spēkiem, neiesaistot ārpustiesas parādu piedziņas uzņēmumus, citi paļausies uz klientu atbildības sajūtu. Apkopojam ieteikumus, kas varētu noderēt ikdienas darbā, lai cīnītos ar debitoru parādiem.
Klausies
Finanšu vadība
06:00, 27. Nov. 2023
Uzņēmumam ir izveidojusies solidaritātes nodokļa pārmaksa, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgriež uzņēmuma bankas kontā. Kā pareizi veikt atgrieztā nodokļa grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Nov. 2023
Brīdī, kad pamatlīdzekļa tirgus vērtība neatbilst grāmatvedības uzskaitē norādītajai, to drīkst pārvērtēt, izmantojot pārvērtēšanas metodi. Apskatām, kādas ir šīs metodes nianses.
Pamatlīdzekļi 06:00, 30. Okt. 2023
Pamatlīdzekļiem ir būtiska ietekme uz uzņēmuma vērtības noteikšanu un tā finanšu rādītājiem tāpēc to korekta uzskaite ir nozīmīga. Par pamatlīdzekli var uzskaitīt gan atsevišķu lietu, gan lietu kopumu jeb pamatlīdzekļu komplektu. Ja par pamatlīdzekli kā atsevišķu lietu lielu neskaidrību nav, tad par pamatlīdzekļu komplektiem grāmatvežu domas dalās, jo normatīvajos aktos precīzas atbildes nav. Kas var un kas nevar būt pamatlīdzekļu komplekts?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 6. Nov. 2023
Divas reizes gadā tiek pārgriezti pulksteņi – pavasarī stundu uz priekšu, bet rudenī – stundu atpakaļ. Tāpēc divas reizes gadā ir nestandarta diennakts – ar 23 stundām un ar 25 stundām, proti, pavasara naktī ir par vienu stundu mazāk, bet rudens – par stundu vairāk. 29.oktobrī pulksteņi tika pārgriezti uz ziemas laiku. Kā jāapmaksā nakts darbs darbiniekam, kurš strādāja “lieko” stundu?
Darba laiks 06:00, 1. Nov. 2023
Ir situācijas, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzskata valdes locekļus par darba ņēmējiem uzņēmumos, savukārt uzņēmēji skaidro VID, ka valdes locekļi pilda valdes locekļiem piešķirtās funkcijas un nav pamata aprēķināt algas nodokļus par domājamajām (precīzāk - VID izdomātajām) algām. Apskatām, kā atšķirt, vai valdes loceklis pilda darba pienākumus, kam paredzēta atlīdzība, vai tomēr funkcijas, kas neparedz atalgojuma saņemšanu.
Grāmatvedības organizācijas dokumentos jāapraksta visas grāmatvedības norises un procedūras, tostarp arī kārtība, kādā tiek veikta dokumentu digitalizācija. Uzklausām akciju sabiedrības “Unifiedpost” ekspertu ieteikumus, kas obligāti iekļaujams grāmatvedības politikā, pirms ievieš dokumentu digitalizēšanas procesus uzņēmumā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jūn. 2021
Kā atgūt pārmaksātos nodokļus? Ir vai nav pamatlīdzekļu komplekts? Vai NĪN drīkst iekļaut nomas maksā? Cik maksā personas dati? Kā VID pārbauda transfertcenu dokumentāciju? Mūsdienu amatniecība – patriotisms vai bizness? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:30, 1. Nov. 2023
Lai gūtu praktiskas zināšanas kā uzlabot darba produktivitāti, izmantojot digitālos rīkus, šī gada 28.septembrī interneta žurnāla “iFinanses” rīkotajā izstādē-forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2023", vienuviet tika pulcēti Latvijas zinošākie eksperti un labākie risinājumu izstrādātāji. Vienā dienā varēja uzzināt visu nepieciešamo uzņēmuma elektronizācijai un produktivitātes celšanai – juridiski un praktiski.
Svarīgi 16:16, 29. Sep. 2023
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Arī biedrības un nodibinājumi ir tikuši pie jauniem Ministru kabineta noteikumiem, kas reglamentē to grāmatvedības kārtošanu un pārskatu sagatavošanu.
Grāmatvedība 06:00, 10. Okt. 2022
Biedrībai ir dažādi regulāri izdevumi – tiek izgatavotas biedru kartītes, brošūras, sagādāta kafija sapulcēm, un ieņēmumi no biedru naudām. Vienreiz gadā biedrība rīko konferenci par drošības jautājumiem, kas ir biedrības pamatdarbība, piesaistot Latvijas un ārvalstu uzņēmumus, kas izvieto reklāmas plakātus pasākumā. Saistībā ar konferenci biedrībai rodas izdevumi un ieņēmumi. Ieņēmumi un izdevumi tiek stingri nodalīti. Kā šādos gadījumos piemērot PVN proporciju?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 21. Sep. 2023
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, daļu no brīvajiem naudas līdzekļiem vēlas ieguldīt ieguldījumu fondos (dažādu vērtspapīru kopums), atverot Latvijā reģistrētā kredītiestādē vērtspapīru kontu. Cerot uz ieguldījuma fonda vērtības pieaugumu, laika gaitā veidotos peļņa. Ar kādiem nodokļiem apliekama gūtā peļņa no darījumiem ar ieguldījumu fondiem, ja peļņa tiek izmaksāta dividendēs vai atstāta nesadalīta? Vai nepieciešams reģistrēt papildu saimnieciskās darbības veidu, ja veic šādus darījumus?
Saimnieciskā darbība 06:00, 7. Sep. 2023
Radies jautājums par atgriezeniskā faktoringa grāmatojumiem noteiktam darījumam. Kādus grāmatojumus un uz kā pamata būtu pareizi veidot? Kā un uz kāda dokumenta pamata organizēt apmaksas kontroli grāmatvedības programmā (piemēram, “Jumis”)?
Grāmatvedība 06:00, 27. Jūn. 2023
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Gaidāmas izmaiņas finanšu instrumentu klasifikācijā un novērtēšanā uzņēmumiem, kuri pārskatus sagatavo pēc starptautiskajiem finanšu pārskata standartiem. Izskatām svarīgākās.
Gada pārskats 06:00, 7. Jūl. 2023
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Vai inflācijas radītie zaudējumi ir jāatlīdzina? Kādas izmaiņas ieviestas Autortiesību likumā? Kā digitalizēt grāmatvedības dokumentus? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 1. Jūn. 2023
Grāmatvedības kontu plāna pirmās rindas veltītas ilgtermiņa ieguldījumiem – pamatlīdzekļiem. Tā kā šis ir klasisks grāmatvedības postenis, lietderīgi ir atkārtot pašus pamatus un iespējams piemirstās lietas un nosacījumus, ko būtu nepieciešams ievērot, lai pamatlīdzekļu jautājums būtu saprotams un skaidrs. Īpaši svarīgi tas ir brīžos, kad, piemēram, notiek komunikācija ar revidentu un tiek lūgta papildus dokumentācija. Apskatīsim pamatlīdzekļus secīgi, sākot ar to, kas ir uzskatāms par pamatlīdzekli un kādiem kritērijiem tam ir jāatbilst, lai to varētu norādīt grāmatvedības uzskaitē.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 29. Mai. 2023
Elektroenerģijas taupīšanas nolūkos ražošanas uzņēmums nomainīja savās ražotnēs dienasgaismas spuldzes pret energoefektīvām LED spuldzēm. Uzņēmumam tās ir ievērojamas izmaksas. Kā pareizi klasificēt šīs izmaksas grāmatvedībā? Vai uzņēmumam jāiekļauj lampu nomaiņas izmaksas kārtējā gada izdevumos? Vai arī tās var sadalīt pa vairākiem gadiem, ņemot vērā LED spuldžu kalpošanas laiku?
Grāmatvedība 06:00, 22. Mai. 2023
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Uzņēmums saviem produktiem piemēro lojalitātes atlaidi. Tā tiek piešķirta klientiem pēc noteiktiem kritērijiem. Atlaide tiek piešķirta no kopējās summas, savukārt rēķinā jau tiek norādīta aprēķinātā gala summa, tai piemērots PVN un rēķina kopsumma. Proti, atlaides summa nekur netiek uzrādīta. Vai atlaides summa ir jānorāda rēķinā? Ja šī atlaide norādīta rēķinā, vai tā ir jāgrāmato?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 20. Jūn. 2023
Arvien biežāk starptautiskas uzņēmumu grupas uzņēmumi iesaistās kopprojektos, slēdzot izmaksu ieguldījuma vienošanās (cost contribution arrangements). Ar ko pakalpojumu izmaksu ieguldījuma vienošanās atšķiras no parasta uzņēmumu iekšgrupas sniegtā pakalpojuma? Kā jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis, kādi transfertcenu riski var rasties un kas ir nozīmīgākie ieguvumi no šādas sadarbības formas? Izskatīsim šajā rakstā.
Saistītās personas 06:00, 31. Mai. 2023
Pienācis laiks sagatavot gada pārskatu, izvērtēt gada laikā paveikto un veikt novērtējumu būvdarbu līgumu izpildei bilances datumā. Būvdarbu līgumu var noslēgt par viena vai vairāku aktīvu objektu celtniecību, bet, lai uzsāktu būvniecības darbus, pasūtītājam ir jāvienojas ar celtniekiem par celtniecības darbu veikšanu, sastādot darbu tāmi un noslēdzot līgumu. Būvdarbu līguma nosacījumi nosaka kārtību, kādā tiks pieņemti darbi. Bet kā šīs saistības norādīt grāmatvedībā?
Gada pārskats 06:00, 8. Mai. 2023
Ņemot vērā diskusijas, kas izvērtās par prēmiju norādīšanu gada pārskatā publikācijā "Kura gada pārskatā jāiekļauj izmaksātās prēmijas?", iFinanses, 22.02.2023., ir sagatavots plašāks skaidrojums par uzkrāto saistību uzrādīšanu grāmatvedībā un gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 11. Apr. 2023
Kā grāmatvedības dokumentus papīra formātā pārvērst elektroniskā formātā? Un vai digitalizētie nezaudē savu juridisko spēku un turpina būt kā pierādījums veiktajam darījumam? Ko pēc dokumenta digitalizēšanas darīt ar papīriem? Apskatīsim dažus piemērus!
Uzņēmums 2022.gadā saņēma naudas balvu 700 eiro apmērā par uzvaru konkursā. Vai uzņēmumam ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis par šo naudas balvu? Vai sabiedrībai šie ienākumi jāgrāmato kontā “Citi ieņēmumi”?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 24. Mar. 2023
Nekustamā īpašuma lietošanas laikā uzņēmumiem nereti rodas nepieciešamība veikt tajā papildu ieguldījumus, tādēļ aktuāls kļūst jautājums, kā norādīt veiktos ieguldījumos grāmatvedībā un uzņēmuma gada pārskatā.
Gada pārskats 06:00, 17. Apr. 2023
2023.gada sākumā tika konstatēts, ka par iepriekšējo gadu uzņēmumam ir radusies peļņa, un tika pieņemts lēmums darbiniekiem izmaksāt prēmijas par labu darbu 2022.gadā. Ir izdots rīkojums un uz tā pamata februārī izmaksātas prēmijas. Gada pārskats vēl nav iesniegts. Kura gada izdevumos būtu pareizi norādīt izmaksātās prēmijas un attiecīgi arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2022. vai 2023.?
Grāmatvedība 06:00, 22. Feb. 2023
Darba devējs optimizē uzņēmuma līdzekļus un daļu no algu fondam atvēlētajiem līdzekļiem novirza uz uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, veicot iemaksas par saviem darbiniekiem. Kādi nodokļi jāmaksā par šādiem darījumiem? Kādas likuma norma to nosaka, un kā grāmatot šādus darījumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Mar. 2023
Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, sagatavojot gada pārskatu, ir pareizi novērtēt uzņēmuma krājumus, lai varētu noteikt reālo uzņēmuma peļņu un bilances aktīvu vērtību. Kā novērtēt krājumus tik augstas nenoteiktības apstākļos, kādi ir vērojami tagad?
Klausies
Gada pārskats
06:00, 13. Mar. 2023
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
No 2023. gada 1. jūlija savus pakalpojumus varēs sniegt tikai licencēti ārpakalpojuma grāmatveži. To nosaka Grāmatvedības likums. Licenci Valsts ieņēmumu dienests (VID) izsniedz uz 5 gadiem, uzraugot arī tās pagarināšanu, apturēšanu vai anulēšanu.
Svarīgi 14:19, 18. Jan. 2023
Ja pamatlīdzekļu izveidošanas process vairumā gadījumu ir skaidrs un to reglamentē arī Latvijas normatīvie akti, tad programmproduktu izstrādes process likumos nav īsti reglamentēts un nav noteiktas prasības izmaksu uzskaitei, tāpēc katrs uzņēmums, kurā tiek izstrādātas programmas turpmākai izmantošanai vai pārdošanai, programmu ražošanas izmaksas uzskaita atbilstoši sava uzņēmuma izstrādātajai grāmatvedības politikai. Izskatīsim, kuras izstrādes izmaksas var iekļaut nemateriālā ieguldījuma sastāvā, bet kuras – uzreiz norakstīt izdevumos!
Pamatlīdzekļi 06:00, 12. Dec. 2022
Elektromobiļi ienāk mūsu ikdienā un jau vairs nav uzskatāmi par ko īpašu un nezināmu. Tos iegādājas, protams, arī uzņēmumi, kas vēlas domāt “zaļi” un ieviest savā saimniecībā jaunumus, ko mums piedāvā inovatīvās tehnoloģijas. Līdz ar to, protams, rodas jautājumi, kā elektromobiļus uzskaitīt grāmatvedībā, kā attiecināt uz izmaksām to ekspluatācijas izmaksas, vai atšķiras to uzskaite u.tml.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Okt. 2022
Gada nogalē uzņēmumi aktīvi darbojas ar savu finanšu plānu sagatavošanu nākamajam darba gadam. Uzdevums ir izaicinošs, jo jāspēj prognozēt ne tikai sava uzņēmuma tālākā darbība, bet arī ārējie apstākļi, kas to ietekmēs. Tāpēc 8. novembrī sanācām kopā žurnāla “iFinanses” rīkotajā konferencē “Finanšu prognozes 2023” un pārspriedām būtiskāko, kas jāņem vērā uzņēmējiem, plānojot 2023.gada budžetu.
Svarīgi 07:00, 11. Nov. 2022
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
2022. gada 21. aprīlī stājās spēkā grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likuma) 9.pantā, kas papildināja kārtību, kādā nedrošie debitoru parādi ir norakstāmi vai iekļaujami nodokļa bāzē. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis informatīvo materiālu par UIN piemērošanu debitoru parādiem.
VID informācija 10:40, 3. Nov. 2022
Dzīvojot digitālajā laikmetā un tiecoties vienkāršot saziņu starp uzņēmēju un viņa klientu, visbiežāk tieši rēķinu izrakstīšanas procedūra rada visvairāk sarežģījumu un vislielāko administratīvo slogu. No otras puses, pašiem esot pircēju lomā, mūs uztrauc, vai preces garantija būs spēkā, ja rēķins saņemts kā pielikums e-pasta vēstulē bez paraksta. Kā noformēt rēķinu par pirkumu internetveikalā? Kādas prasības jāizpilda?
Pieaugošā aktivitāte fondu biržā beidzamajos gados arī Latvijas uzņēmumiem liek aizdomāties par šādas iespējas izmantošanu ar mērķi investēt finanšu līdzekļus vērtspapīros, kas ļauj attīstīt un paplašināt savu uzņēmējdarbību. Apskatīsim šo iespēju no grāmatvedības un nodokļu puses!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 29. Aug. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Praksē starptautisku uzņēmumu grupu uzņēmumi izmanto grupas kontu jeb cashpool. Kas ir grupas konts? Kādos gadījumos tas ir izdevīgs? Un vai darījumiem uzņēmumu grupas kontā ir jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis? Šis jautājums raisa diskusijas.
Finanšu vadība 06:00, 5. Okt. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Ar katru dienu tuvojamies brīdim, kad 2022. gada 1. janvārī stāsies spēkā jaunais Grāmatvedības likums. Turpinām to pētīt! Šoreiz apskatīsim grāmatvedības dokumentu glabāšanu, īpašu uzmanību veltot dokumentiem elektroniskā formātā.
Dokumenti 07:00, 15. Nov. 2021
Uzņēmuma vadītājs biznesa tikšanās laikā par maltīti norēķinās ar uzņēmuma karti. Maltīte izmaksā 100 eiro, bet vadītājs izvēlas atstāt arī tējas naudu 30 eiro apmērā. Izsniegtajā čekā ir norādīta summa tikai par maltīti – 100 eiro apmērā, bet karšu termināla izsniegtajā čekā ir noņemta nauda 130 eiro apmērā par maltīti un tējas naudu kopā. Tātad čeka summa nesakrīt ar karšu termināla kvīti. Kā šādā situācijā grāmatvedis var uzskaitīt izdevumus? Vai tējas naudai tiek piemēroti nodokļi?
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stāsies spēkā jau 2022. gada 1. janvārī. Lai gan joprojām ir daudz nezināmā, jo saistītie Ministru kabineta noteikumi vēl tikai top, likums jau tagad ir jāizlasa katram grāmatvedim un uzņēmuma vadītājam. Kas paliks, kā līdz šim, un kas ir mainījies? Šajā rakstā pievērsīšu uzmanību jaunumiem un arī būtiskiem precizējumiem, lai tie nepaslīdētu garām.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 6. Sep. 2021
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 05:12, 8. Aug. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par gadījumiem, kad nedrošo debitora summu iekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē.
VID informācija 16:26, 26. Jūl. 2022
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
Vai saskaņā ar jaunajiem grāmatvedības kārtošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem grāmatvedis drīkst pildīt arī kasiera pienākumus? Kādos gadījumos tas būtu pieļaujams? Atbildam uz lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
2022. gada 4. janvārī sabiedrība ar ierobežotu atbildību saņem Vienoto platību maksājumu no Lauku atbalsta dienesta par 2021. gadu. Kāds grāmatojums veicams un kurā gadā?
Grāmatvedība 06:00, 9. Jūn. 2022
Uzņēmums sniedz transporta pakalpojumus, cita starpā arī uz Krieviju. Pakalpojumu cena attaisnojuma dokumentā tiek norādīta Krievijas rubļos. Kā konvertēt Krievijas rubļus uz eiro, ja Latvijas Banka kopš 2022. gada 2. marta vairs nekotē šo valūtu?
Nauda 06:00, 21. Jūn. 2022
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
Grāmatvedības likumā, kas stājās spēkā šāgada 1. janvārī, ir paredzēta kvalificēta elektroniskā zīmoga jeb e-zīmoga izmantošana ārējos attaisnojuma dokumentos tajos gadījumos, ja šos dokumentus ir nepieciešams apliecināt. Kas ir šis e-zīmogs?
Dokumenti 06:00, 28. Mar. 2022
Uzņēmumam ar pašvaldību noslēgts deleģēšanas līgums, uz kā pamata tiek ieskaitīta dotācija. Dotācijai pievienotās vērtības nodoklis (PVN) netiek piemērots. Uzņēmums iepērk materiālus, degvielu, pakalpojumus, kas ir ar PVN apliekami darījumi. Uzņēmums arī sniedz ar PVN apliekamus pakalpojumus. Vai šādā gadījumā ir jārēķina PVN proporcija? Vai drīkst visu samaksāto priekšnodokli iekļaut PVN deklarācijā pilnā apmērā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 12. Apr. 2022
Pieņemti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem. Grozījumi piemērojami jau gada pārskatiem par 2021. gadu.
Likumdošana 17:05, 14. Apr. 2022
Robeža starp pirkumiem saimnieciskās darbības vajadzībām un nesaimnieciskiem pirkumiem bieži vien ir visai nekonkrēta. Vai cena par kādu pirkumu var būt izšķirošais kritērijs, lai noteiktu, vai šis pirkums ir noticis uzņēmuma saimnieciskās darbības vajadzībām? Kādam ir jābūt labumam uzņēmējdarbībai no šī pirkuma? Ja runa ir par reklāmas izmaksām – vai reklāmai jābūt īpaši adresētai potenciālajam mērķa tirgum? Kā uzņēmumam pamatot pirkuma saikni ar tā darbību? Izanalizēsim Eiropas Savienības Tiesas spriedumu!
Nodokļi 06:00, 30. Mar. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Šā gada 21. aprīlī Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā (UIN likums) stājas spēkā izmaiņas, ar ko noteikts, ka visas ziedojumu summas, kam nodokļa maksātājs piemēro nodokļa atvieglojumu ziedotājiem saskaņā ar UIN likumu, attiecināmas uz saimnieciskās darbības izdevumiem. Tātad minētās ziedojumu summas neiekļauj nodokļa bāzē un neapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 16:11, 12. Apr. 2022
Aizvien biežāk presē lasām par jaunu un ekonomiski nozīmīgu sabiedrību pievienošanos biržas emitentu sarakstam, līdz ar to nefinanšu informācijas publiskumam un pieejamībai ir aizvien lielāka loma un nozīme sabiedrībai kopumā. Tāpēc turpmāk lielo valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībām turpmāk papildus gada pārskatam būs jāsagatavo arī korporatīvās pārvaldības ziņojums.
Gada pārskats 07:00, 7. Mar. 2022
Pie lasītājiem devies jau 100. “iFinanses” drukātā žurnāla numurs! Marta numurā līdzās šobrīd aktuālajām tēmām atskatāmies arī uz šo gadu laikā paveikto.
Svarīgi 16:46, 25. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
VID informācija 12:39, 11. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 3.daļu – tajā par jaunas grāmatvedības politikas piemērošanu ar atpakaļejošu datumu.
VID informācija 15:58, 15. Okt. 2019
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
Budžeta iestāde, kas nav pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, iegādāja transportlīdzekli operatīvajā vai finanšu līzingā (nomā). Kādi izdevumu ekonomiskās klasifikācijas kodi (EKK) piemērojami?
Budžeta grāmatvedība 06:10, 27. Jan. 2022
Inventarizācijas rezultātā ir konstatētas kultūras vērtības un mākslas darbi, kuri tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai, bet nav iekļauti komercsabiedrības pamatlīdzekļu uzskaitē. Kā pareizi noformēt dokumentus, lai pieņemtu uzskaitē pamatlīdzekļus? Vai drīkst pieņemt uzskaitē kultūras vērtības un mākslas darbus ar sākotnējo vērtību 0 eiro, vai arī tie ir obligāti jānovērtē? Vai tie ir obligāti jāapdrošina?
Dokumenti 07:00, 4. Jan. 2022
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
2021. gadā konstatējām, ka savlaicīgi izdevumos nebija iekļauts 2019. gada iepirkuma rēķins. Iepriekšējie periodi ir noslēgti un bilances nodotas. Vai drīkst rēķinu iekļaut izdevumos 2021. gadā, nelabojot iepriekšējos periodus? Kā rīkoties šajā gadījumā?
Klausies
Gada pārskats
07:00, 20. Dec. 2021
23. novembra vadības sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem.
Likumdošana 13:30, 24. Nov. 2021
Jau atkal gads tuvojas noslēgumam, un sabiedrībās, kurās finanšu gads sakrīt ar kalendāro gadu, grāmatveži pamazām sāk pievērsties gada pārskata sagatavošanas procesam. Sāksim ar inventarizāciju!
Klausies
Gada pārskats
07:00, 25. Okt. 2021
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas pamatlietām, šoreiz piedāvāju apskatīt grāmatvedības kontu plānu. Kamēr no valsts budžeta finansētajām iestādēm kontu plāns ir apstiprināts ar Ministru kabineta noteikumiem, komersantiem kontu nosaukumu un kodu izvēle atstāta pašu ziņā. Kā izveidot labu, grāmatvedībā un finanšu vadībā ērti lietojamu, kontu plānu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Dec. 2020
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem diskutēsim forumā “Finanšu prognozes 2022”.
Svarīgi 14:23, 29. Okt. 2021
2020. gadā tika veikta ārpakalpojumu grāmatvežu aptauja ar mērķi noskaidrot to izaicinājumus Latvijā un Lietuvā. Apskatīsim rezultātus!
Grāmatvedība 07:00, 16. Dec. 2020
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Nevienā normatīvajā aktā nav noteikta aktīva vērtība kā kritērijs tā klasificēšanai par pamatlīdzekli. Tas ir atstāts uzņēmuma paša ziņā. Kas ir pamatlīdzeklis? Kāda ir saprātīga summa, no kuras aktīvu atzīt par pamatlīdzekli? Kādos gadījumos aktīvu labāk uzreiz iekļaut izmaksās? Paskatīsimies vēlreiz uz pamatlīdzekļiem no praktiskajiem, juridiskajiem un grāmatvedības aspektiem.
Klausies
Pamatlīdzekļi
11:57, 30. Aug. 2021
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Septembris atnācis ar rudenīgām vēsmām, bet jaunais "iFinanses" drukātais numurs pie lasītājiem devies ar labības lauka foto uz vāka, simbolizējot gada ražīgāko laiku. Kas aktuāls septembrī? Ielūkojieties jaunajā numurā!
Svarīgi 13:45, 3. Sep. 2021
Kā pareizi veikt uzņēmuma, kas nodarbojas ar koka paneļu māju ražošanu, krājumu 63 000 eiro apmērā pārvērtēšanu un kādas ir nodokļu sekas, ja prece tiek pārvērtēta uz zemāku vērtību, ja krājumus izlemj norakstīt vai ja krājumus izdodas pārdot par zemāku summu?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 14. Sep. 2021
Kurā cesijas darījuma (parāda summa 15 000 eiro), kas noslēgts starp divām sabiedrībām, posmā un kurai pusei rodas pienākums maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli? Kā šis darījums būtu jāparāda cesionāra grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 20. Aug. 2021
Liela daļa grāmatvežu noteikti ir saskārusies ar situāciju, kad partnera grāmatvedis palūdz izrakstītajā rēķinā nomainīt tā datumu. Un iemesls tam nebūt nav kļūda, bet gan vēlme “iegrāmatot vienkāršāk” izmaksas, kas attiecas uz nākamajiem periodiem.
Izdevumi 07:00, 9. Aug. 2021
Vai darījuma starpība 49 000 eiro (50 000 eiro (parāds) - 1000 eiro (parāda pārdošanas summa)) apmērā ir apliekama ar uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN) cedenta "A" grāmatvedībā un atspoguļojama UIN deklarācijā? Saskaņā ar kuru Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) pantu? Vai šī darījuma starpība nav uzskatāma par neatgūto nedrošo debitora parādu uzņēmuma "A" grāmatvedībā saskaņā ar UIN likuma 9. pantu?
Kā pareizi grāmatot šo darījumu uzņēmuma "A" un uzņēmuma "C" grāmatvedībā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Aug. 2021
Iepriekšējos šīs sērijas rakstos uzzinājām, ka dažādiem likumā “Par grāmatvedību” uzskaitītajiem subjektiem – saimnieciskās darbības veicējiem – var atšķirties gada pārskata struktūra un pat bilances forma, kā arī citas lietas. Bet kā ir ar vadības ziņojumu?
Grāmatvedība 07:00, 2. Aug. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts veikt būvniecības darbus Norvēģijā, un atbilstoši Darba likumam darbiniekam jāizmaksā alga, kāda noteikta attiecīgajos Norvēģijas koplīgumos. Norvēģijā kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas. Pēc kāda kursa šo likmi konvertēt eiro? Vai jāņem attiecīgā algas aprēķina mēneša pēdējās dienas kurss?
Darba samaksa 07:00, 3. Aug. 2021
Pamatīgs kā dzirnakmens – tāds izdevies arī mūsu drukātā žurnāla “iFinanses” jaunais numurs. Jūlijs atnācis ne vien ar īsti vasarīgu tveici, bet arī būtiskām izmaiņām nodokļu jomā. Lūk, neliels ieskats mēneša aktuālākajās tēmās!
Svarīgi 11:50, 30. Jūn. 2021
Kā Latvijas uzņēmumiem veicas ar dokumentu digitalizēšanu? Kā praktiski tiek veikts šis process? Ko var un vajag digitalizēt? Vai dokumentus papīra formātā pēc tam drīkst iznīcināt? Atbildes uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem sniedz AS “Unifiedpost” eksperti.
Saimnieciskā darbība 07:00, 9. Jūn. 2021
Ministru kabinets lēma par mēnesi pagarināt apgrozāmo līdzekļu granta programmu Covid-19 ietekmētajiem uzņēmumiem, vienlaikus piešķirot papildu finansējumu uzņēmēju atbalstam, samazinot atbalsta apmēru un mainot vairākus citus nosacījumus atbalsta saņemšanai. Grozījumi atbalsta programmā stāsies spēkā pēc to saskaņošanas Eiropas Komisijā, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 10:54, 28. Mai. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Nodokļi 07:00, 11. Jūn. 2021
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
“LMT” piedāvā pakalpojuma līgumu mobilā telefona nomai/iegādei, savukārt SIA “LMT Retail & Logistics” izraksta pavadzīmi un piemēro pievienotās vērtības nodokli (PVN) reversā kārtībā. Vai pavadzīme ir jāuzrāda grāmatvedībā un jādeklarē PVN reverss attiecīgajā mēnesī? Vai iekārtu uzskaitīt kā pamatlīdzekli (grāmatvedības politika to paredz) un rēķināt nolietojumu?
Grāmatvedība 07:00, 12. Apr. 2021
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Lai arī transfertcenu analīzē peļņas sadalīšanas metode netiek izmantota bieži, tomēr noteiktās situācijās tā var būt vienīgā praktiskā iespēja noteikt cenas saistīto pušu darījumos. Kādos gadījumos piemērot peļņas sadalīšanas metodi un kā to darīt?
Saistītās personas 07:00, 19. Mai. 2021
Laikā, kad tik daudz pirkumu tiek veikti internetā, rodas ne viens vien praktisks jautājums par to noformēšanu. Lielākoties interneta veikalā līgums klasiskajā izpratnē netiek parakstīts – dokumenta, ko būtu parakstījušas abas puses, nav. Pircēji norēķinās ar bezskaidru naudu, preces tiek piegādātas uz pakomātiem. Kā rīkoties, lai nodrošinātu darījumu dokumentu parakstīšanu? Kā parūpēties, lai darījuma dokumentiem būtu juridisks spēks? Skaidrojumu interneta žurnālā "iBizness" sniedz ZAB "Sorainen" juriste Anna Bogdanova un jurista palīdze Lūcija Strauta (Darījumu noformēšana interneta veikalos, iBizness.lv, 25.03.2021.).
Līgumi 11:33, 9. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Grāmatvedībā, tāpat kā citos uzņēmuma procesos, ir nepieciešama kontrole, lai gūtu pārliecību, ka grāmatvedība tiek organizēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām un grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktai kārtībai. Kā organizēt šo kontroli un kurš par to ir atbildīgs?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2021
Lai gan Latvijas normatīvajos aktos jau kādu laiku ir noteikts, ka grāmatvedības attaisnojuma dokumentus drīkst saglabāt elektroniskā formā, bet oriģinālus iznīcināt, uzņēmumos šī prakse joprojām tiek izmantota piesardzīgi, kam par iemeslu var būt nepietiekama informācija par jautājumu.
Dokumenti 07:00, 11. Jan. 2021
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa.
VID informācija 16:29, 5. Jan. 2021
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Nov. 2020
Tuvojas kalendāra gada beigas, kas lielākajai daļai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju ir arī finanšu gada beigas. Tas nozīmē, ka jāgatavo “lielā” deklarācija, kurā jāiekļauj tie ar UIN apliekamie objekti, kas nebija jāuzrāda ikmēneša deklarācijās.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 7. Dec. 2020
38% aptaujāto* uzņēmumu joprojām elektroniski saņemtus un sagatavotus dokumentus izdrukā uz papīra, taču pandēmijas laiks situāciju nedaudz ir uzlabojis, palielinot izpratni par elektronisko dokumentu nozīmi mūsdienīgā uzņēmumā, secināts žurnāla “iFinanses” rīkotajā konferencē “Elektroniskie dokumenti uzņēmumos”, kas 3. decembrī notika tiešsaistē.
Svarīgi 13:34, 4. Dec. 2020
SIA, PVN maksātāja, sniedz bērnudārza pakalpojumus, kas netiek aplikti ar PVN. Par šiem pakalpojumiem SIA no pašvaldības saņem līdzfinansējumu. SIA sagatavo bērnu vecākiem rēķinu, ņemot vērā līdzfinansējuma apmēru, proti, ja pakalpojuma cena ir 350 eiro, bet līdzfinansējums ir 260 eiro, rēķins tiek izrakstīts par 90 eiro. Kā veikt grāmatojumus? Kurā peļņas vai zaudējumu aprēķina rindā jānorāda šīs summas? Kura summa jānorāda PVN deklarācijas 49. rindā (darījumi, kas netiek aplikti ar PVN) – 350 vai 90 eiro?
Grāmatvedība 07:00, 24. Nov. 2020
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Gada pārskats 07:00, 11. Nov. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Vai obligāti jāveido uzkrājumi nedrošiem parādiem? Kurā likumā tas noteikts? Pamatojoties uz UIN likuma 9. panta 1. daļu, ar UIN apliekamajā bāzē iekļauj debitoru parādu summu, kura izveidota kā uzkrājums nedrošiem parādiem un iekļauta kā izmaksa PZA, un 36 mēnešu laikā no uzkrājumu izveidošanas dienas parāds nav atgūts. Uzņēmumā no 2018. gada uzkrājumi netiek veidoti un netiek iekļautas izmaksas PZA, jo domāja, ka parāds tiks samaksāts.
Grāmatvedība 08:00, 10. Nov. 2020
Latvijā ir daudz un dažādas saimnieciskās darbības formas – katra ar savu specifiku – un pietiekami komplicēta nodokļu sistēma, ko nākas izpētīt fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas. Vai tam ir ietekme uz ēnu ekonomiku? Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – analizē studentes Tatjanas Galkinas maģistra darbā savāktos materiālus un apspriež viņas secinājumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 30. Okt. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Par shēmām jāziņo
Ja konstatēta agresīva nodokļu plānošana, jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam. Kā to uzņēmumā identificēt? Kā sagatavot atskaiti Valsts ieņēmumu dienestam? Kādi riski rodas uzņēmumam un grāmatvedim? Kā novērst šos riskus un nepieļaut pārkāpumus?
Saimnieciskā darbība 07:00, 26. Okt. 2020
Veselības apdrošināšana Latvijas darba tirgū pamazām no ekstras kļuvusi par normu, un darbinieku piesaistē konkurētspējīgāki ir tie uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem piedāvā plašāka seguma veselības apdrošināšanas polises. Kādas ir veselības apdrošināšanas tendences?
Svarīgi 11:44, 26. Okt. 2020
Iepriekšējos žurnāla “iFinanses” rakstos izskatījām peļņas vai zaudējumu aprēķina ieņēmumu un izdevumu posteņus. Līdz pārskata perioda peļņas vai zaudējumu noteikšanai atlikuši vēl daži ieņēmumu un izdevumu posteņi.
Grāmatvedība 07:00, 5. Okt. 2020
Uzņēmums ir iegādājies vieglo automašīnu (elektromobili) izmantošanai saimnieciskajām vajadzībām. Auto neatbilst reprezentatīvā auto statusam. Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likumu sanāk, ka priekšnodokli drīkst atskaitīt 50% apmērā. Bet kā veikt nobraukuma un degvielas izlietojuma uzskaiti?
Izdevumi 07:00, 2. Okt. 2020
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Iepriekšējā publikācijā (Peļņas vai zaudējumu aprēķins, iFinanses, 03.08.2020.) aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2020
Kravas automašīnas nomas līgumā ierakstīts, ka iznomātājs nodod automobili ar degvielu bākā, bet nomnieka pienākums būs atgriezt automašīnu ar tādu pašu degvielas daudzumu, kā nodots. Līgums ir ilgtermiņa. Nodošanas aktā tiek norādīts degvielas daudzums litros. Vai jānorāda arī šī degvielas daudzuma cena (eiro)? Iznomātājam degvielas atlikums ir uzskaitīts krājumu konta debetā (2110 Degviela). Kā veikt inventarizāciju, ja degviela tiek nodota kopā ar automašīnu, nenorādot tās cenu?
Grāmatvedība 07:00, 24. Aug. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kas ir uzkrājumi?
Šajā rakstā pievērsīšos ar grāmatvedības uzskaiti saistītajiem uzkrājumiem, to ekonomiskajai būtībai un attiecībām ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Grāmatvedība 08:35, 10. Aug. 2020
Divus gadus pēc kārtas uzņēmumam bilancē ir zaudējumi. Rezultātu ietekmē liela pamatlīdzekļa nolietojuma summa. Vai uzņēmumam ir tiesības 2020. gadā nerēķināt nolietojumu, lai uzlabotu finanšu rādītājus, un palielināt amortizācijas termiņu no nākamā gada? Vai ir kādi citi varianti? Kā to pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē?
Pamatlīdzekļi 07:00, 27. Jūl. 2020
2020. gada 12. augustā saņemta solidaritātes nodokļa pārmaksātā summa par 2019. gadu. 2019. gada pārskatā uzkrājumi nebija veikti. Kā tagad grāmatot šo atgriezto nodokli – samazināt izdevumu daļu vai attiecināt uz citiem ieņēmumiem? Uz kuru pārskata periodu šī summa jāattiecina? Vai ir nepieciešams koriģēt kādas atskaites par 2019. gadu?
Grāmatvedība 08:00, 8. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 5.daļu – tajā par grāmatvedības aplēsēm un to izmaiņām.
VID informācija 11:24, 18. Okt. 2019
Tūrisma uzņēmums – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs – organizē ceļojumus uz dažādām valstīm, sniedz arī transporta pakalpojumus (gan pa Latviju, gan uz ārvalstīm). Daži klienti ir juridiskas personas, bet vairākums – fiziskas. Fiziskās personas maksā par pakalpojumiem avansu veidā – gan skaidrā naudā (kases aparātā), gan bezskaidrā naudā (bankā). Kā atbilstoši likumdošanai sagatavot attaisnojuma dokumentus par ieņēmumiem?
Dokumenti 07:00, 25. Jūn. 2020
Valstī izsludinātajā ārkārtējā situācijā, lielai daļai uzņēmumu pārejot strādāt attālināti, sevišķi aktualizējās jautājums par elektronisko dokumentu noformēšanu un izmantošanu. Kādi ir elektronisko dokumentu formāti un kā nodrošināt to apriti elektroniski, lai dokumenti saglabātu juridisko spēku? Aplūkosim praktiskos aspektus!
Dokumenti 07:00, 29. Jūn. 2020
Šoreiz par ārpakalpojuma grāmatvežu atbildību cīņā ar finanšu noziegumiem. Mēģināsim noskaidrot, vai likuma subjektiem un uzraugošajām iestādēm ir vienota izpratne par likuma normu ievērošanu. Cik sarežģīti vai vienkārši ir ievērot likuma prasības un kas jāņem vērā, lai likuma normu ievērošana nekļūtu tikai par formālu prasību un ķeksīti birokrātiskajā slogā?
Saimnieciskā darbība 07:37, 6. Jūl. 2020
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Krīze ir lielisks laiks, lai pārskatītu biznesa prioritātes un optimizētu procesus. Nereti mēs darām lietas, jo “tā ir pierasts”, bet ilgtermiņā ierastās takas mīņāšana var radīt risku zaudēt būtiskākos resursus biznesā – laiku, naudu un efektivitāti.
Svarīgi 07:00, 8. Jūn. 2020
Ikdienā novērots, ka Valsts ieņēmumu dienests savu funkciju īstenošanai lielu uzmanību pievērš nodokļu kontroles pasākumu plānošanai un pārbaudāmo objektu atlasei. Kā tiek vākti un analizēti uzņēmumu dati? Un kā tiek atlasīti uzņēmumi kontroles pasākumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 20. Mai. 2020
Covid-19 šobrīd ietekmē daudzus uzņēmumus, padarot ikdienas darbu par izaicinājumu. Latvijas valdības ieviestais ārkārtējais režīms kopš 2020. gada 13. marta ietekmē ne tikai uzņēmumu darbību un finanšu rezultātus, bet arī 2019. gada finanšu pārskatus. Apskatīsim būtiskākos faktorus, kas jāņem vērā, sagatavojot šī gada finanšu pārskatu, – darbības turpināšanas principu un pēcbilances notikumu analīzi.
Gada pārskats 07:00, 5. Mai. 2020
Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.775 "Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" 305.2punktā paredzēts: ja sabiedrība, uzsākot likuma piemērošanu (no 01.01.2016.), pārtrauc bilancē norādīt citu aktīva vai pasīva posteni (piemēram, bilances pasīva posteni "Atliktā nodokļa saistības"), tā attiecīgo posteni pārklasificē, ņemot vērā šajā postenī norādītās summas saimniecisko saturu un būtību (piemēram, atliktā nodokļa saistību atlikuma summu pārklasificē par iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu un pēc pārklasifikācijas norāda bilances postenī "Iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa un nesegtie zaudējumi"). Vai šī norma jāpiemēro arī tad, ja uzņēmums 2016.gadā turpināja atzīt atlikto nodokli atbilstoši Starptautiskajam grāmatvedības standartam Nr.12 "Ienākuma nodokļi", bet no 2017.gada to vairs nerēķina? Vai tomēr šajā gadījumā jāveic salīdzinošo rādītāju korekcijas atbilstoši MK noteikumos Nr.775 paredzētajai kārtībai par grāmatvedības politikas maiņu?
Grāmatvedība 08:00, 26. Okt. 2017
Cerīgi! Valsts ieņēmumu dienests restartē savu komunikāciju ar nodokļu maksātājiem jeb klientiem – atbilstoši mājas lapā formulētajai vīzijai uzraugošā iestāde ir ceļā uz tādu pārvaldi, kas orientēta uz sadarbību ar klientu. Ko tas nozīmē un kā tas uzlabos sadarbību ar uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2020
Mikrosabiedrības valde pieņēma lēmumu uz 2019. gada 31. decembri vairs neaprēķināt uzkrātās saistības neizmantotajiem atvaļinājumiem. Bilancē un gada pārskatā par 2018. gadu ir šo uzkrājumu summas atlikums. Kā to iegrāmatot un kā atspoguļot gada pārskatā par 2019. gadu?
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Ar budžeta izstrādi un apstiprināšanu budžetēšanas process nebeidzas. Lai arī cik skrupulozi un detalizēti būtu izstrādāts budžets, bez tā pienācīgas kontroles un analīzes uzņēmums nevar sasniegt izvirzītos mērķus. Gada sākumā jāsāk kontrolēt, vai viss notiek pēc uzņēmuma plāna un kādi notikumi varētu ietekmēt budžeta plāna sasniegšanu.
Finanšu vadība 07:00, 24. Jan. 2020
Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.pantā noteikts, ka finanšu pārskats jāsagatavo tā, lai tas sniegtu patiesu un skaidru priekšstatu. Taču nekur nav pateikts, kāda informācija konkrēti jāsniedz par bilances vai peļņas vai zaudējumu aprēķina posteņiem, lai to nodrošinātu. Vai to var izlemt sabiedrības vadītājs, grāmatvedis vai revidents?
Gada pārskats 07:00, 6. Jan. 2020
Gandrīz tikpat varens kā pasaules augstākais debesskrāpis “Burj Khalifa”, kas rotā janvāra numura vāku, pie lasītājiem devies žurnāla “iFinanses” jaunākais numurs, turpinot informēt par aktuālākajām tēmām nodokļos un grāmatvedībā arī šajā gadā.
Svarīgi 11:19, 10. Jan. 2020
Kā zināms, reprezentatīvas automašīnas iegādes, kā arī degvielas un uzturēšanas izdevumi tiek uzskatīti par nesaistītiem ar saimniecisko darbību ar visām no tā izrietošajām nodokļu sekām. Bet kas notiek ar nodokļiem, ja reprezentatīva automašīna tiek patapināta no cita uzņēmuma? Izskatām Valsts ieņēmuma dienesta uzziņu!
Transportlīdzekļa nodokļi 07:00, 27. Nov. 2019
Pie lasītājiem ir devis šī gada beidzamais žurnāla “iFinanses” numurs, kurā atradīsiet rakstus par vairākām gadu mijā nozīmīgām tēmām.
Svarīgi 12:55, 4. Dec. 2019
Pienācis rudens, tuvojas ziema. Daudziem tuvojas arī gada pārskatu gatavošanas laiks un līdz ar to arī inventarizācijas – ne tikai pamatlīdzekļu, krājumu un skaidrās naudas atlikumu, bet arī saistību un prasību inventarizācija. Tas ir viens no sagatavošanās darbiem, lai pārliecinātos, ka gada pārskatā ietvertā informācija atbilst realitātei.
Gada pārskats 10:42, 28. Okt. 2019
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Kā rīkoties un pareizi noformēt attaisnojuma dokumentus, ja mazumtirdzniecības veikalā pēkšņi nestrādā kases aparāts? Šādiem gadījumiem paredzētas Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētās kvītis, taču kā rīkoties pēc tam, kad kvīts pircējam izsniegta? Kādas darbības veikt, kad kases aparāts atsāk darboties? Vai visas kvītis jāiesit elektroniskā kases aparāta čekos, un kvītis jāanulē (to nedrīkst darīt, ja visi trīs eksemplāri nav grāmatiņā)?
Dokumenti 07:00, 8. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 4.daļu – tajā par finanšu pārskata kļūdām.
VID informācija 14:54, 16. Okt. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 1.daļu – tajā par vispārīgo informāciju, kas jāņem vērā, veicot kļūdu labojumus grāmatvedībā.
VID informācija 12:18, 11. Okt. 2019