Šobrīd, kad dienas kļūst aizvien īsākas, ir laiks atskatīties uz "iFinanses" oktobra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:17, 8. Nov. 2024
Kuros gadījumos attaisnojuma dokumentos jābūt uzņēmuma rekvizītiem uz rēķina (čeka), kuros – obligāti jāpievieno čekam bez pilnīgiem rekvizītiem kvīts ar visiem rekvizītiem, bet kuros – uz čeka iztrūkstošos rekvizītus var ierakstīt ar roku (pārdevējs vai arī pats uzņēmums)?
Saņemtajā kases čekā ir norādīta visa nepieciešamā informācija, kas noteikta Pievienotās vērtības nodokļa likuma 125.panta 1.daļā. Vai šāds čeks uzskatāms par nodokļa rēķinu? Vai šāds čeks sniedz iespēju atskaitīt priekšnodokli? Vai, saņemot šādu čeku restorānā par reprezentācijas izdevumiem 540 eiro apmērā, ir iespējams atskaitīt priekšnodokli?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
09:00, 26. Jūl. 2024
Lai arī skaidrās naudas darījumi strauji sarūk, tomēr tie vēl aizvien notiek. Tiem uzņēmumiem, kas piedāvā skaidrās naudas norēķinus ir ļoti svarīgi arī sagatavot dokumentāciju, kas apliecinātu notikušo darījumu esību. Apskatām, kādas ir šo dokumentu prasības!
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Grāmatvedība 06:00, 31. Okt. 2024
2024.gada 31.oktobrī ir pieņemti grozījumi Grāmatvedības likumā, kas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:38, 14. Nov. 2024
Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus varētu ieviest elektroniskus rēķinus, 2024.gada 31.oktobrī galīgajā lasījumā pieņemti par steidzamiem atzītie grozījumi Grāmatvedības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 12:10, 31. Okt. 2024
Uzņēmumam, kuram pieder trīs degvielas uzpildes stacijas, ir skaidrās naudas ieņēmumi no kases aparātiem uzpildes stacijās. Skaidrās naudas izdevumus veido algu un to avansu izmaksas, kā arī divas reizes mēnesī nauda tiek nodota inkasatoriem, lai to iemaksātu bankā. Uzņēmums grāmatvedību kārto grāmatvedības sistēmā. Vai nepieciešams izdrukāt no sistēmas kases ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnālu, lai tas būtu papīra formā? Vai nepieciešams izdrukāt katru kases ieņēmumu/izdevumu orderi?
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
24.septembrī Ministru kabinets izskatīja grozījumus Grāmatvedības likumā, kas paredz noteikt regulējumu strukturētu elektronisko rēķinu noformēšanai. Sākot ar 2025.gada 1.janvāri, budžeta iestādēm savstarpēji un uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar budžeta iestādēm, izsniedzot rēķinu, tas būs jānoformē kā strukturēts elektroniskais rēķins.
Likumdošana 13:27, 24. Sep. 2024
Lai uzņēmumos un iestādēs savstarpējos darījumos par precēm un pakalpojumiem kā obligātus ieviestu elektroniskus rēķinus, 2024.gada 10.oktobrī konceptuāli kā steidzami atbalstīti grozījumi Grāmatvedības likumā, informē Saeima.
Likumdošana 10:04, 11. Okt. 2024
Uzņēmuma darbinieks iegādājies degvielu automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, izmantojot skaidru naudu. Ar degvielas pārdevēju nav noslēgts sadarbības līgums, un uzņēmumam nav izsniegta degvielas karte, līdz ar to netiek saņemts kopsavilkums par iepriekšējā periodā iegādāto degvielu. Vai čeks virs 30 eiro, kas izsniegts automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, ir derīgs pievienotās vērtības nodokļa atskaitīšanai?
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Dividendes, dividendēm pielīdzināms ienākums un nosacītās dividendes”, kurā skaidrota uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošana dividenžu izmaksai.
VID informācija 10:56, 16. Okt. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
“iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmumu elektronizācija 2024”, kas norisinājās šī gada 17.septembrī, Valsts ieņēmumu dienests informēja par izmaiņām saistībā ar e-rēķinu ieviešanu un automātisko rēķinu apmaiņu no 2026.gada.
Svarīgi 09:06, 18. Sep. 2024
Kā rīkoties situācijā, ja uzņēmums par saviem sniegtajiem pakalpojumiem nav pareizi piemērojis pievienotās vērtības nodokli, kā rezultātā budžetā samaksājis lielāku nodokļa summu, nekā noteikts likumā? Vai šādā gadījumā nodokļa starpību var atprasīt? Vai ir jākoriģē iepriekš izrakstītie dokumenti un tie jānosūta pakalpojumu saņēmējiem? Izskatām, ko par šo jautājumu teikusi Eiropas Savienības Tiesa.
Diemžēl likumos nav teikts, kā rīkoties situācijā, kad nav attaisnojuma dokumenta - rēķins vai kases čeks ir pazaudēts vai arī nav izsniegts. Piemēram, darbinieks vietnē Booking.com rezervējis viesnīcu komandējumam Itālijā, izmantojot uzņēmuma bankas karti. Rēķina nav, un nav iespējams to dabūt. Kā pareizi grāmatot šādus izdevumus? Vai jāraksta kāda grāmatvedības izziņa? Vai jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis, ja nav iespējams dabūt attaisnojamo dokumentu un par darījumu liecina tikai apmaksa bankā?
Automatizācija ir neatņemama grāmatvežu ikdienas sastāvdaļa. Došanās uz banku ar maksājumu uzdevumiem, konta izraksta saņemšana pie bankas lodziņa, ikmēneša ceļojums uz Valsts ieņēmumu dienesta nodaļu, lai pēc gaidīšanas rindā iesniegtu nodokļu pārskatus un saņemtu zīmodziņu uz sava eksemplāra, izklausās pēc ainām no senas pagātnes. Šobrīd šīs darbības ir automatizētas, taču automatizācijas līmenis var būt atšķirīgs.
Saimnieciskā darbība 06:00, 4. Okt. 2023
Lūdzu paskaidrojiet, kā grāmatot platformā “Etsy” veiktos darījumus! Uzņēmums pārdod digitālu produktu, kam nav jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Kā pareizi kontēt bankas kontā saņemto naudu? Iegrāmatot katra pircēja darījumu nav iespējams. Vai drīkst izrakstīt rēķinu par visu saņemto naudu no “Etsy” uzņēmuma konta un uz tā pamata veikt grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 13. Aug. 2024
Ministru kabineta mājaslapā ir publicēts grozījumu projekts Grāmatvedības likumā, saskaņā ar kuru plānota elektronisku rēķinu izrakstīšana sākot no 2026.gada 1.janvāra par preču un pakalpojumu piegādēm starp Latvijas uzņēmumiem.
Likumdošana 11:58, 17. Jūl. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Lai arī sācies aktīvais atvaļinājumu laiks, tomēr "iFinanses" jūnija lasītāko rakstu TOP3 pierāda, ka grāmatvežu darbs neapstājas ne uz mirkli.
Svarīgi 12:00, 4. Jūl. 2024
Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 12. Jūl. 2024
Uzņēmums veikalā iegādājās būvmateriālus. Norēķins par tiem tika veikts veikala kasē, saņemot čeku. Kādos gadījumos preču piegādei kā pamatojums der čeks, kādos – pavadzīme?
Dokumenti 09:00, 7. Jūn. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Ar 2026.gada 1.janvāri spēku zaudēs likums "Par Valsts ieņēmumu dienestu" un stāsies spēkā jaunais Valsts ieņēmumu dienesta likums, kurā būs noteikti tikai būtiskākie ar iestādes darbību saistītie aspekti. Tādēļ ir izstrādāti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, lai pārņemtu tās ierēdņu tiesības, kas ir saistītas ar nodokļu administrēšanu.
Likumdošana 13:39, 3. Mai. 2024
Ja kādam Latvijas rezidentam – fiziskai personai – pieder daļas kādā Krievijas uzņēmumā, tad tam var rasties pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no Krievijas uzņēmuma peļņas, pat ja tas peļņu nav sadalījis dividendēs un izmaksājis šai personai Latvijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 15. Mai. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Taču rodas daudz jautājumu par to, vai visi ieņēmumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi. Mēģinām rast atbildes!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 22. Mai. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Uzņēmums ir iegādājies vērtspapīrus (uzņēmuma akcijas), gūst ienākumus. Kāds dokuments ir jāizmanto, lai apliecinātu, ka nodokļi ir nomaksāti ārvalstīs? Kā to iegūt? Vai šāds nodokļa nomaksu apliecinošs dokuments varētu būt izziņa no bankas, kuras platformā (bankas brokeris) tiek ieskaitītas dividendes? Izziņā norādīts dividenžu apmērs, ieturētais procents un ieturētā nodokļa summa. Uzņēmums plāno izmantot iespēju samazināt Latvijā samaksāto uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), kas tiek aprēķināts dividendēm, par ārvalstīs samaksāto nodokli atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 6. un 15.pantam.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Apr. 2024
Lai veicinātu vairāku nodokļu administrāciju pārrobežu sadarbību un kopīgu starpvalstu pārbaužu veikšanu, 2024.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Kādi ieguvumi būs nodokļu administrācijām un kādi – uzņēmumiem?
Citi 06:00, 27. Feb. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
2024.gads iesācies ar daudz un nozīmīgām izmaiņām nodokļu politikā, kas turpmāk jāņem vērā uzņēmumiem, bet ir arī lietas, kas gadiem ejot paliek nemainīgas, tikai reizēm par tām jāatgādina. To šoreiz ļoti labi pierāda “iFinanses” janvārī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:33, 7. Feb. 2024
Naudas plūsmas pārskats ir finanšu pārskata sastāvdaļa, kas sniedz priekšstatu par sabiedrības spēju ģenerēt naudu un nepieciešamību pēc naudas līdzekļiem. Grāmatvežiem to sagatavot reizēm ir izaicinājums, tāpēc sniedzam ieteikumus, kā naudas plūsmu sagatavot ērtāk.
Gada pārskats 06:00, 30. Jan. 2024
Mūsu ikdiena ir bankas karte un elektroniskie maksājumi. Arī valstiskā mērogā normatīvie akti cenšas iegrožot skaidras naudas apriti, tomēr pilnībā ignorēt skaidras naudas esamību ir pāragri. Daļa no uzņēmumiem var visus maksājumus veikt elektroniski, tomēr ir arī uzņēmumi, kuriem jārēķinās ar skaidras naudas esamību saimnieciskās darbības procesos. Apskatām, kurš uzņēmumā atbildīgs par skaidrās naudas uzraudzību un kā pareizi to glabāt!
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Pašvaldība lūdz izrakstīt rēķinu, norādot tajā pašvaldības bankas kontu. Šāds lūgums tiek pamatots ar Valsts kontroles pārbaudēm. Vai ir kāds normatīvais akts, kas nosaka, ka, izrakstot rēķinu pašvaldībai, tajā obligāti jānorāda bankas konts?
Dokumenti 06:00, 7. Dec. 2023
Šoreiz publicējam kāda lasītāja stāstu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarēšanas problēmām, kuras attiecas uz visiem nodokļa maksātājiem, kuri brīvprātīgi izvēlējušies PVN deklarāciju iesniegt un nodokļa samaksu veikt reizi mēnesī, lai gan tas pēc Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) prasībām jādara reizi ceturksnī. Šoreiz lasītājs ne tikai dalās ar savu situāciju, bet arī piedāvā risinājumu – grozījumus PVN likumā. Sagaidām, ka ierosinājums sasniegs dzirdīgas ausis!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 6. Dec. 2023
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Pašnodarbinātais kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Viņš nodarbina darbinieku, kurš darba laikā savas vainas dēļ sabojā inventāru. Darba devējs un darbinieks rakstiski vienojas, ka darbinieks segs radušos zaudējumus, kas novērtēti 100 eiro apmērā, – darba devējs šo summu ieturēs no darbinieka darba algas. Kā šo darījumu jāatspoguļo saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Tiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Plānots, ka no 2028.gada pievienotās vērtības nodokļa jeb nodokļa rēķinu apmaiņa elektroniskā formātā starp Eiropas Savienības uzņēmumiem būs obligāta prasība. Kas sagaidāms tuvākajā laikā PVN jomā?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 30. Aug. 2023
Vai pašnodarbināta persona, kas ir arī pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst neizrakstīt rēķinu fiziskai personai par saņemto pakalpojumu (izņemot, ja personai ir nepieciešams), ja apmaksa par sniegto pakalpojumu tiek veikta ar pārskaitījumu bankas kontā?
Grāmatvedība 06:00, 27. Jūl. 2023
Bijušais sabiedrības īpašnieks ieguldījis skaidru naudu uzņēmuma attīstībai laika periodā no 1997.gada līdz 2010.gadam, kas tika iegrāmatota uzņēmuma kasē, kā pamatojumu norādot aizdevuma līgumu. Jaunais sabiedrības īpašnieks arī ir ieguldījis kasē naudu no 2010.gada līdz šodienai. Vai par šo kopējo summu var palielināt sabiedrības pamatkapitālu? Ja var, tad kādi dokumenti būtu vajadzīgi, lai to pamatotu? Vai pietiek ar aizdevuma līgumiem un kases ieņēmuma orderiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 6. Jūl. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Beidzamajā laikā grāmatvežus aizvien vairāk un vairāk uztrauc elektronisko dokumentu noformēšana, tostarp dokumentu parakstīšana, to atvasinājumi un apstiprināšana ar parakstu. Neizpratni sevišķi rada pavadzīmju un rēķinu digitālie dokumenti. Papētīsim šo jautājumu!
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu to skaidrojumu.
VID informācija 08:00, 14. Jūl. 2023
Vai zemnieku saimniecība, pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst veikt tirgus ieņēmumu par pašaudzēto un realizēto produkciju vienkāršotu uzskaiti, un nepieciešamības gadījumā izsniegt stingrās uzskaites kvīti? Vai tomēr kases aparāts ir obligāts?
Nauda 06:00, 7. Jūl. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Prasības kases ieņēmumu un kases izdevumu attaisnojuma dokumentiem un kases grāmatas kārtošanai" sakarā ar 2021. gada 14. septembrī pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem Nr. 625 "Prasības kases ieņēmumu un kases izdevumu attaisnojuma dokumentiem un kases grāmatas kārtošanai", kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
VID informācija 11:00, 22. Sep. 2021
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 14.martā pieņēma spriedumu lietā SKA-200/2023, ar ko atcēla Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 28.jūnija spriedumu, kura pamatā bija strīds, kas izcēlies starp pieteicēju un Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par nodokļa apmēru nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumā. Izskatām nedaudz sīkāk šo spriedumu!
Ja kādreiz ir nācies apskatīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publicēto nodokļu administrēšanas lēmumu sadaļu, tad noteikti ir redzēts kupls pievienoto vērtības nodokļa (PVN) atmaksas atteikumu skaits. VID pienākumus likumdevējs ir precizējis vairākkārt, mēģinot panākt vieglāku un ātrāku PVN atmaksāšanas gaitu. Vai tas ir izdevies? Kā notiek patiesībā?
Es apkalpojumu autotransporta nomas uzņēmumu, kuram ir biroja telpas, kur pieņemt klientus, un automašīnas tiek piegādātas uz norādīto adresi. Nomas maksa un garantijas nauda tiek maksāta ar karti, norēķinoties caur POS terminālu, šī nauda nonāk bankas kontā. Skaidrās naudas darījumi tiek noformēti ar stingrās uzskaites kvītīm. Ar klientiem tiek slēgts auto nomas līgums, norādot, vai darījumam ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, reizēm ir arī naudas sodi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Šobrīd banka ir paziņojusi, ka kases aparāts ir obligāts, tostarp POS termināla darījumiem. Vai tiešām vairs nedrīkst turpināt darbu bez kases (hibrīda) aparāta izmantošanas?
Nauda 06:00, 19. Mai. 2022
Maijs grāmatvežiem tradicionāli bijis atelpas mēnesis, jo gada pārskati iesniegti un atpūta godam nopelnīta. Lai arī Covid-19 pandēmijas dēļ gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir pagarināts, ceru, ka daļa grāmatveži atradu laiku kaut nelielai atpūtai. Bet tie, kas čakli turpināja strādāt, mums sarūpējuši jaunu lasītāko rakstu topu.
Svarīgi 18:18, 9. Jūn. 2022
Ņemot vērā Grāmatvedības likuma 11. panta 8. daļas 1. un 2. punktu un Ministru kabineta noteikumu Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi" 42. punktu, vai par ārēju attaisnojuma dokumentu (dokumentu kopumu), kuru sagatavo attiecībā uz precēm, ja šāds dokuments (dokumentu kopums) nesatur rekvizītu "paraksts", var uzskatīt:
Uzņēmums izraksta rēķinu/pavadzīmi par klienta nopirkto preci. Vai rēķinā/pavadzīmē ir obligāti jānorāda apmaksas summa arī ar vārdiem?
Uzņēmuma vadība plāno ieviest uzņēmumā korporatīvo grāmatvedības uzskaites programmu, kuru jau izmanto grupas uzņēmumi citās valstīs. Jaunajā programmā grāmatojumus par iepriekšējo mēnesi varēs veikt tikai līdz nākamā mēneša ceturtajai darba dienai, vēlāk dokumentu varēs grāmatot tikai ar kārtējā mēneša datumu. Kādas sekas var būt tam, ka pievienotās vērtības nodokļa priekšnodoklis tiks atskaitīts vēlākos periodos, un vai tajos var izmantot arī priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības? Kādas sekas var iestāties Valsts ieņēmumu dienesta automātiskās kontroles procedūrām?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
09:13, 9. Mar. 2023
Saistībā ar jaunā Grāmatvedības likuma (GL) stāšanos spēkā ir radusies diskusija starp grāmatvežiem par rekvizītiem čekos. Jautājums - vai taisnība, ka saskaņā ar jauno GL neatkarīgi no Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) normām, kā arī esi vai neesi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, ir obligāti čekā iedrukāti pircēja rekvizīti, un summu ierobežojumi šeit nav? Tātad arī čekā par summu 0,01 eiro ir jābūt uzņēmuma rekvizītiem, lai šis būtu attaisnojuma dokuments?
Dokumenti 10:12, 14. Apr. 2022
Zemnieku saimniecības “A” un “B” ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājas, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, un katrai saimniecībai ir viens īpašnieks bez ieceltiem pārvaldniekiem. Vai zemāk esošajās situācijās ir pienākums deklarēt skaidro naudu? Vai pastāv kāda veida ierobežojumi naudas līdzekļiem?
Grāmatvedība 06:00, 17. Mar. 2023
Vai un kā mainījušās prasības preču piegādes dokumentu noformēšanai, stājoties spēkā jaunajam Grāmatvedības likumam un Grāmatvedības kārtošanas noteikumiem? Vai preču pavadzīmes drīkst noformēt elektroniski? Vai tās ir derīgas arī bez paraksta? Pētām jaunās prasības!
Dokumenti 06:00, 12. Apr. 2022
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
Reizēm sastopamies ar situācijām, kad darījums ir noticis jau pirms kāda laika, bet vēlāk kādu iemeslu dēļ tiek konstatēts, ka tomēr nav izsniegts vai saņemts nodokļa rēķins. Saprotams, ka visbiežāk darījuma puses var šo situāciju labot – sagatavot trūkstošos dokumentus, dokumentēt apstākļus, kādos šīs labošanas darbības tiek veiktas. Bet kā rīkoties tad, ja kļūdu labojums nav iespējams? Ko iesākt, ja darījuma summas ir lielas?
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu par nodokli no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem ar mērķi palīdzēt cilvēkam, kas plāno sākt dzīvokļa izīrēšanu vai iznomāšanu, izvēlēties atbilstošāko nodokļu maksāšanas režīmu.
VID informācija 16:54, 20. Feb. 2023
Jaunais Grāmatvedības likums paredz, ka uzņēmums ir tiesīgs iekšējā attaisnojuma dokumentā, ja tas sagatavots elektroniskā formā, parakstu aizstāt ar elektronisku apliecinājumu. Kā šo kārtību piemērot kases dokumentu noformēšanā? Kas ir elektronisks apliecinājums? Kā nodrošināt dokumentu saglabāšanu elektroniskā formā? Izskatām lasītāja situāciju!
Automatizācijas iespējas uzņēmumos tiek izmantotas arvien vairāk, tostarp arī grāmatvežu darbā. Kādus mazos darba uzdevumus var automatizēt? Kādus tehnoloģiskos risinājumus ir iespēja izmantot? Kur meklēt iespēju apgūt dažādus datu apstrādes un vizualizācijas rīkus 2023.gadā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Jan. 2023
2021.gada nogalē Senāts pieņēma spriedumu lietā SKA‑314/2021, kurā tika vērtēti nodokļu maksātāja līdzdarbošanās pienākumi audita laikā un tā tiesības izvēlēties metodi cenu noteikšanai ar saistītajiem uzņēmumiem. Aplūkojam spriedumā pieņemtās atziņas, kas ir svarīgas nodokļu maksātājiem!
Nodokļi 06:00, 3. Feb. 2023
2022.gada nogalē, novembrī un decembrī, Eiropas Savienības Tiesa izskatīja dažādus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas aspektus. Šoreiz par dažiem no tiem, kas varētu būt noderīgi.
Nodokļi 06:00, 17. Feb. 2023
//= $article['Article']['score'] ?>
Algas jūrniekiem
Lai pareizi piemērotu nodokļus jūrniekam izmaksātajai algai, ir jāievēro vairākas būtiskas nianses, piemēram, vai darba devējs ir Latvijas vai ārvalsts uzņēmums, kurā valstī reģistrēts kuģis un kuras valsts uzņēmums izmaksā algu. Tāpat jāpiemēro speciālais algas nodokļa režīms, jāņem vērā jūrnieka pakāpe un vēl citas nianses. Izskatīsim dažādas situācijas.
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
1. janvārī spēkā stājās jaunais Grāmatvedības likums, un līdz ar to pieņemti arī jauni Ministru kabineta noteikumi kases dokumentu uzskaitei un kases grāmatas kārtošanai. Kas ir mainījies?
Nauda 07:00, 5. Jan. 2022
Vai veikals drīkst ienēmumus, kas saņemti ar norēķinu karti, atspoguļot kases ieņēmumu orderī un kases grāmatā? Un otrs jautājums - vai uzskaitē vienā kontā (Kase) var būt visa veikala skaidrās naudas kustība – gan kases aparāta, gan kases naudas plūsma?
Nauda 06:26, 3. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu "Kases čeku uzglabāšana grāmatvedībā (par degvielas iegādi, taksometru pakalpojumiem u. c.)".
VID informācija 12:30, 7. Feb. 2022
Latvijā jau 358 ārstniecības iestādes papīra kases čeku un kvīšu vietā saviem pacientiem var izsniegt e-kvītis. Ja pacients rakstiski piekrīt, ārstniecības iestāde e-kvīts datus nodod Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Tādā gadījumā cilvēkam, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, kvīts par šiem izdevumiem pašam nav jāpievieno, jo tā jau deklarācijai ir pievienota automātiski, informē VID.
VID informācija 16:28, 8. Dec. 2022
Izskatām lietu, kurā Senāts ir vērtējis pievienotās vērtības nodokļa 0% likmes piemērošanu jaunu transportlīdzekļu piegādēm uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.
Nodokļi 06:00, 30. Dec. 2022
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
Pievienotās vērtības nodokļa sistēma pastāvīgi tiek pārskatīta un uzlabota. Apskatīsim svarīgākās jau ieviestās un plānotās reformas, kuras noteikti ietekmēs arī Latvijas uzņēmumus un prasīs ātru reaģēšanu un ieviešanu uzņēmumos.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 20. Dec. 2022
Dzīvojot digitālajā laikmetā un tiecoties vienkāršot saziņu starp uzņēmēju un viņa klientu, visbiežāk tieši rēķinu izrakstīšanas procedūra rada visvairāk sarežģījumu un vislielāko administratīvo slogu. No otras puses, pašiem esot pircēju lomā, mūs uztrauc, vai preces garantija būs spēkā, ja rēķins saņemts kā pielikums e-pasta vēstulē bez paraksta. Kā noformēt rēķinu par pirkumu internetveikalā? Kādas prasības jāizpilda?
Likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN) ir sagatavoti grozījumi, ar kuriem paredzēts ieviest jaunu Valsts ieņēmumu dienesta pārbaudes veidu – nodokļu kontroli, kurā būs integrēti šobrīd likumā par NN noteiktie pārbaužu veidi, izņemot nodokļu revīziju (auditu), jo tā arī turpmāk tiek saglabāta kā atsevišķa, patstāvīga nodokļu administrācijas pārbaude, norādīts grozījumu anotācijā.
Likumdošana 13:50, 13. Okt. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Turpinot apskatīt, kā nodokļu konvencijas spēkā neesamība var ietekmēt nodokļu piemērošanu, aplūkosim biežāk sastopamās situācijas, kad konvencija sniedz iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus, un iespējamās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 17. Aug. 2022
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:14, 4. Jūl. 2022
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, darījuma partneris – nav. Par pakalpojuma sniegšanu tiek noslēgts līgums, izrakstīts avansa rēķins un atbilstoši tam – saņemts avanss. Darījums uzrādīts PVN deklarācijā, bet pēc diviem mēnešiem tas tiek anulēts, tiek izrakstīts kredītrēķins un avanss atmaksāts darījuma partnerim. Kā PVN deklarācijā norādīt šo kredītrēķinu?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Jūn. 2022
Vai aizdevuma līgums ir pielīdzināms attaisnojuma dokumentam grāmatvedībā? Vai iemesls, ka naudas līdzekļi ir nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ir pietiekams, lai nesamaksātu nodokļus? Izskatām tiesas atziņas!
Nodokļi 06:00, 27. Jūn. 2022
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
Atbilstoši likumam, ja pretendentam ir nodokļu parāds, to izslēdz no dalības publiskajā iepirkumā. Tomēr, vai pieļaujams liegt pretendenta dalību iepirkuma konkursā, ja šāds nodokļu parāds radies nepareizi iesniegtas nodokļu deklarācijas dēļ? Atbildi nesenā spriedumā meklēja Senāts.
Vai saskaņā ar jaunajiem grāmatvedības kārtošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem grāmatvedis drīkst pildīt arī kasiera pienākumus? Kādos gadījumos tas būtu pieļaujams? Atbildam uz lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Vai preces pārdevējam mazumtirdzniecībā ir jādeklarē pievienotās vērtības nodokļa deklarācijas pielikuma PVN 1 3. daļā visi kases čeki, kuros norādītā preču un pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa ir virs 150 eiro, ja tie izsniegti juridiskai personai, pievienotās vērtības nodokļa maksātājai?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 12. Mai. 2022
Zināms, ka kases grāmata ir jākārto katru dienu, kad bijuši darījumi, bet praksē, ja uzņēmums izmanto ārpakalpojumu, situācija ir citādāka – uzņēmumi paši nekārto orderus un kases grāmatu, bet ārpakalpojums var sakārtot kases grāmatu tikai pēc tam, kad ir saņemti dokumenti (reizi vai divas reizes mēnesī, par dienām, kad bijuši darījumi). Tātad to nedara un pat nevar izdarīt par katru dienu!
Dokumenti 06:00, 8. Apr. 2022
Turpinot izskatīt attaisnojuma dokumentu noformēšanas prasības, šoreiz pievērsīsimies nodokļa rēķina un preču piegādes dokumenta noformēšanas specifikai.
Grāmatvedība 07:00, 12. Jūl. 2021
Lai precizētu kārtību, kādā veic pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksu ceļotājiem, atvieglotu kārtību, kādā pamato PVN 0% likmes piemērošanu ziedojumu kravām uz Ukrainu, kā arī ieviestu citas izmaiņas atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) grozījumiem, veiktas izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 17 "Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai", informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Grozījumi stājās spēkā 22. martā.
Likumdošana 13:57, 24. Mar. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Senāts atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atzīts par pamatotu Valsts ieņēmumu dienesta lēmums aprēķināt pieteicējai budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN), soda naudu un nokavējuma naudu, jo pieteicēja jaunu transportlīdzekļu piegādēm nepamatoti piemērojusi PVN 0% likmi, informē Latvijas Republikas Augstākā tiesa.
Svarīgi 11:41, 25. Mar. 2022
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Pie lasītājiem devies jau 100. “iFinanses” drukātā žurnāla numurs! Marta numurā līdzās šobrīd aktuālajām tēmām atskatāmies arī uz šo gadu laikā paveikto.
Svarīgi 16:46, 25. Feb. 2022
Senāts atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru atzīts par pamatotu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmums aprēķināt pieteicējai budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN), soda naudu un nokavējuma naudu, jo pieteicēja jaunu transportlīdzekļu piegādēm nepamatoti piemērojusi PVN 0% likmi, informē Latvijas Republikas Augstākā tiesa.
Svarīgi 10:02, 22. Mar. 2022
Latvijas nodokļu maksātāja klients – nerezidents –, apmaksājot rēķinu, no rēķina summas ietur savas rezidences valsts nodokli, atsūtot tās izsniegtu sertifikātu par nodokļa samaksu. SIA uzskata, ka varēs samazināt maksājamo uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) par summu, kas ir vienāda ar ārvalstīs samaksāto nodokli. Ko darīt ar debitoru parādu? Vai, norakstot debitora parāda atlikumu izdevumos (jo ir skaidrs, ka šo summu mēs neatgūsim no klienta), veidojas ar UIN apliekama bāze?
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
07:00, 15. Feb. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
2022. gadā spēkā ir stājušies vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie nav apjomīgi, toties labvēlīgi nodokļu maksātājiem. Pārskatīsim galvenos jaunumus Latvijas un Eiropas Savienības kontekstā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumu piemērošanu saistībā ar Grāmatvedības likumu", lai informētu, ka 2021. gada 10. jūnijā Saeimā ir pieņemts jaunais Grāmatvedības likums, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
VID informācija 12:00, 28. Dec. 2021
Grāmatvedība caurvij visu uzņēmumu – finanses, avansa norēķinus, pamatlīdzekļus, algas, rēķinus, investīcijas u. c. Kā optimizēt grāmatvedības procesus, lai šī biznesa sirds būtu spēcīga? Aplūkosim, kādas iespējas raitākam un efektīvākam darbam sniedz biznesa vadības sistēmas.
Finanšu vadība 05:00, 17. Jan. 2022
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Uzņēmumā ir daudz dažādu pienākumu administrācijai – uzņēmuma vadīšana, finanšu un vadības grāmatvedības uzskaite, personālvadība, sekretāra jeb biroja administratora pienākumi, tostarp lietvedība, juridiskie darījumi (līgumi). Ja par uzņēmuma vadīšanu ir puslīdz skaidrs, ka to veic vadītājs (direktors, valde, valdes priekšsēdētājs), tad par visiem pārējiem pienākumiem mazo uzņēmumu vadītājiem īstas skaidrības nav, un visi pienākumi tiek uzkrauti grāmatvedim. Izskatīsim, kas jaunajā Grāmatvedības likumā teikts par grāmatveža pienākumiem!
Grāmatvedība 09:14, 29. Nov. 2021
Katrs ir dzirdējis par Valsts ieņēmumu dienesta “melno sarakstu” jeb riska personu sarakstu. Vai pieļaujams, ka šajā sarakstā iekļūst katrs, kam ir nodokļu parādi? Vairs nē!
Nodokļi 07:00, 3. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests publicējis divas jaunas uzziņas pievienotās vērtības piemērošanas jautājumos. Vienā tiek analizēts, vai parādu atgūšanas izdevumiem ir kompensācijas raksturs, līdz ar to piemērojams nodokļa atbrīvojums, bet otrā – vai nodokļa atbrīvojums ir piemērojams ortodontijas ierīču piegādēm. Analizējam tās!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Dec. 2021
Sākot ar 2021. gada 1. jūliju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sācis izsniegt licences grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējiem, vienlaikus informācija par izsniegtajām licencēm tiek publiskota VID tīmekļvietnē – "Publiskojamo datu bāzē".
VID informācija 11:00, 16. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis informāciju par neapliekamā minimuma piemērošanu remigrantu ārvalstu pensijām.
VID informācija 11:30, 26. Okt. 2021
Lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, valdība šodien apstiprināja izmaiņas rīkojumā par ārkārtējo situāciju, ieviešot stingrākus drošības pasākumus no 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot).
Likumdošana 23:37, 20. Okt. 2021
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:30, 1. Okt. 2021
Šā gada 14. oktobrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Autoceļu lietošanas nodevas likumā, kas noteiks informācijas apmaiņu ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm par autoceļu lietošanas nodevas maksāšanas pārkāpumiem, vēsta Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 13:00, 14. Okt. 2021
Šā gada 7. oktobrī Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Autoceļu lietošanas nodevas likumā, kas paredz noteikt informācijas apmaiņu ar citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm par autoceļu lietošanas nodevas maksāšanas pārkāpumiem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:30, 6. Okt. 2021
Kompānija Montonio, kas piedāvā maksājumu risinājumus e-komercijai, nepilna pusgada laikā piesaistījusi 1300 klientu visā Baltijā, kļūstot par vienu no visstraujāk augošajiem fintech uzņēmumiem reģionā. 2,5 milj. eiro piesaistītais riska kapitāla finansējums ļaus turpināt straujo attīstību, paplašinot piedāvāto pakalpojumu klāstu.
Svarīgi 22:00, 15. Aug. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kurš Saeimā apstiprināts šī gada 10. jūnijā. Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu "Par Grāmatvedības likumu", kurā skaidro būtiskākās izmaiņas, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošo likumu "Par grāmatvedību".
VID informācija 18:06, 2. Jūl. 2021
Tūrisma uzņēmums – sabiedrība ar ierobežotu atbildību, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs – organizē ceļojumus uz dažādām valstīm, sniedz arī transporta pakalpojumus (gan pa Latviju, gan uz ārvalstīm). Daži klienti ir juridiskas personas, bet vairākums – fiziskas. Fiziskās personas maksā par pakalpojumiem avansu veidā – gan skaidrā naudā (kases aparātā), gan bezskaidrā naudā (bankā). Kā atbilstoši likumdošanai sagatavot attaisnojuma dokumentus par ieņēmumiem?
Dokumenti 07:00, 25. Jūn. 2020
Turpinoties Covid-19 pandēmijai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par attālināti sniegtajiem mācību pakalpojumiem un nodokļu piemērošanu tiem. Šoreiz izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu tālmācības pakalpojumiem, kurus Latvijas uzņēmums sniedz klientiem trešo valstu teritorijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 4. Jūn. 2021
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Pārskata par reģistrēto kvīšu (biļešu) izlietojumu aizpildīšanas kārtība". Metodiskais materiāls attiecināms uz nodokļu maksātājiem, kuri izmanto numurētas un VID reģistrētas kvīšu vai numurētas un VID reģistrētas biļešu (biļete) grāmatiņas vai numurus, nevis elektroniski sagatavotas kvītis ar VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā ģenerētiem numuriem, t.i., elektroniski sagatavotas reģistrētās kvītis.
VID informācija 11:01, 26. Mai. 2021
Līdz šim, ja uzņēmējs izdarīja pārkāpumu nodokļu tiesību jomā, tas tika traktēts kā tīšs un apzināts, proti, tika piemērota vainas prezumpcija. Šāgada aprīlī ir pieņemts nozīmīgs Satversmes tiesas spriedums, kas šo pieeju mainīs.
Nodokļi 07:00, 11. Jūn. 2021
Preču tirdzniecības ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā aktualizējusies e-komercija, distances preču tirdzniecība un bezkontakta piegāde, kā arī sūtījumu izsniegšana, izmantojot pakomātus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Apr. 2021
Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība”. Grozījumi izstrādāti, lai precizētu prasības elektronisko ierīču un iekārtu apkalpojošo dienestu reģistrācijai un uzraudzībai, kā arī pārskatītu atbrīvojumus no elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas, norādīts grozījumu anotācijā.
Likumdošana 14:32, 17. Jūl. 2020
Turpinām rakstu par gada pārskatiem – raksta pirmajā daļā izskatījām prasības likuma “Par grāmatvedību” subjektiem un to gada pārskatiem, bet šoreiz aplūkosim reliģisko organizāciju, politisko organizāciju un to apvienību un budžeta iestāžu gada pārskatu prasības.
Gada pārskats 11:41, 7. Apr. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Grāmatvedībā, tāpat kā citos uzņēmuma procesos, ir nepieciešama kontrole, lai gūtu pārliecību, ka grāmatvedība tiek organizēta atbilstoši normatīvo aktu prasībām un grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktai kārtībai. Kā organizēt šo kontroli un kurš par to ir atbildīgs?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mar. 2021
SIA "Z" sniedz veselības aprūpes pakalpojumus un saņem apmaksu gan skaidrā naudā, gan ar maksājuma kartēm, un noformē elektronisko kvīti. Saskaņā ar PVN likumu 52. pantu SIA nav reģistrēts PVN maksātāju reģistrā. Kad un vai vispār SIA "Z" būtu jāiegādājas un jāstrādā ar kases aparātu?
Nauda 10:15, 21. Mai. 2020
Tā kā kopš 2020. gada 31. janvāra Apvienotā Karaliste vairs nav Eiropas Savienības dalībvalsts un automātiskā informācijas apmaiņa ar Latviju vairs nenotiek, Latvijas nodokļu rezidentiem ir pienākums turpmāk katru gadu līdz 1. jūnijam iesniegt Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam gada ienākumu deklarāciju, norādot tajā Apvienotajā Karalistē saņemto darba algu. Nodokļi no šīs darba algas Latvijā nav jāmaksā. Deklarācija par 2020. gadu jāiesniedz līdz šī gada 1. jūlijam.
VID informācija 11:45, 31. Mar. 2021
Latvijas uzņēmumu vadītāji pašreizējā pārmaiņu periodā valstī un pasaulē, ko ietekmē Covid-19 izraisītā pandēmija un Latvijas un citu valstu pieņemtie ierobežojumi, var būt spiesti pieņemt dažādus lēmumus par uzņēmuma restrukturizēšanas nepieciešamību. Kas jāņem vērā, uzņēmumam reorganizējoties, piesaistot jaunu finansējumu, iegādājoties jaunu biznesu vai pārdodot to?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Feb. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Vienotajā nodokļu kontā veiktās samaksas uzrādīšana grāmatvedībā no 2021. gada 1. janvāra”, kurā ir skaidrots, kā grāmatvedībā jāatspoguļo saistības un nodokļa samaksa elektroniskās deklarēšanās sistēmā.
VID informācija 15:36, 14. Jan. 2021
Lai grāmatvedībā būtu ērtāk strādāt un informācija būtu pārskatāma un vienkopus, regulāri tiek gatavots kontu apgrozījumu un atlikumu pārskats. Kā to labāk un pareizāk darīt?
Grāmatvedība 07:00, 20. Jan. 2021
Uzņēmuma darbības veids ir restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumi. Restorāna darbinieks banketa vajadzībām iegādājas vīnu veikalā, norēķinās ar skaidru naudu, saņemot attaisnojuma dokumentu – čeku. Vai čeks par alkoholisko dzērienu iegādi ir derīgs kā attaisnojuma dokuments grāmatvedībā? Vai šādu veikalā iegādātu alkoholu var iztirgot restorāna bārā?
Dokumenti 07:00, 26. Nov. 2020
Arī šogad, tāpat kā iepriekšējos gados, Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir veiktas būtiskas izmaiņas. Izskatīsim svarīgāko!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 13. Jan. 2021
Likums “Par nodokļiem un nodevām” atļauj Valsts ieņēmumu dienestam pie noteiktiem nosacījumiem apturēt nodokļu maksātāja saimniecisko darbību, piemēram, konstatējot, ka tas izvairījies no nodokļu vai nodevu maksāšanas. Līdz šim nodokļu administrācija pārāk plaši interpretējusi savas tiesības tik būtiski ierobežot komersanta darbību. Nesen Senāts par to sniedza nozīmīgu skaidrojumu.
Saimnieciskā darbība 10:05, 18. Dec. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par lauksaimniecības produkcijas tirdzniecību tirgū un ielu tirdzniecības vietā.
VID informācija 11:00, 10. Nov. 2020
Kā rīkoties un pareizi noformēt attaisnojuma dokumentus, ja mazumtirdzniecības veikalā pēkšņi nestrādā kases aparāts? Šādiem gadījumiem paredzētas Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētās kvītis, taču kā rīkoties pēc tam, kad kvīts pircējam izsniegta? Kādas darbības veikt, kad kases aparāts atsāk darboties? Vai visas kvītis jāiesit elektroniskā kases aparāta čekos, un kvītis jāanulē (to nedrīkst darīt, ja visi trīs eksemplāri nav grāmatiņā)?
Dokumenti 07:00, 8. Nov. 2019
Jau vairākus gadus spriežam par nepieciešamību uzņēmējdarbības vidē pāriet uz digitālā formāta dokumentiem, tādējādi pasakot ardievas daudz dažādu papīru drukāšanai un staipīšanai pa dažādām valsts iestādēm. Pakāpeniski šis process notiek, taču gan uzņēmēji, gan grāmatveži, gan arī Valsts ieņēmumu dienests atzīst, ka joprojām liela daļa dod priekšroku papīra formātam, lai gan, piemēram, juridisku šķēršļu elektronisko dokumentu izmantošanai pilnā apmērā Latvijā nav.
Dokumenti 07:00, 16. Okt. 2020
Stimulēt, ne sodīt – tā varētu raksturot izmaiņas sodu sistēmā, kas stājās spēkā šī gada 1. jūlijā. Izskatīsim svarīgākās izmaiņas, kas attiecas uz grāmatvežiem!
Citi 07:00, 9. Sep. 2020
Uzņēmuma vadītājs ir noteicis kārtību, ka restorānā ietirgotā skaidrā nauda, sasniedzot noteiktu limitu, diennakts laikā vairākas reizes tiek izņemta no kases aparāta un ielikta seifā. Restorāna vadītājs, kas pilda arī kasiera pienākumus, saskaita diennakts laikā seifā uzkrāto naudu, salīdzina to ar kases aparāta žurnāla datiem un sagatavo kases ieņēmumu orderi. Kases ieņēmumu ordera obligāts rekvizīts ir fiziskas personas (skaidrās naudas maksātāja) vārds, uzvārds un personas kods. Struktūrvienības vadītājs/kasieris naudu no fiziskas personas nepieņem, jo izņem no seifa, kurā naudu ieliek darbinieki. Kā kases ieņēmumu orderī norādīt šo skaidras naudas maksātāju, ja diennakts laikā ir vairākas maiņas?
Nauda 07:00, 19. Sep. 2019
Mazumtirdzniecības veikalā pircējiem tirgojam dāvanu kartes, proti, vaučerus. Tirgojam vairāku mērķu vaučerus, jo veikalā pieejamas preces, kas apliekamas gan ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) standartlikmi, gan samazināto PVN likmi. Kā pareizi reģistrēt no pircēja saņemto naudu par dāvanu karti, ja vairāku mērķu vaučera pārdošana nav PVN objekts? Iepriekš visi darījumi tika reģistrēti kases aparātā. Vai šajā gadījumā kases čeks var būt PVN rēķins par jebkuru summu?
Nauda 07:00, 29. Aug. 2019
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Autoserviss izraksta rēķinu, kurā iekļautas gan darba, gan auto detaļu izmaksas. Kā pareizāk nosaukt dokumentu, ja tajā iekļautas arī auto detaļas? Pavadzīme, rēķins, nodokļa rēķins? Vai dokumenta nosaukumam ir nozīme?
Dokumenti 07:00, 23. Jūl. 2019
No 2020. gada 1. jūlija, stājoties spēkā Administratīvās atbildības likumam, stājušies spēkā arī likuma "Par nodokļiem un nodevām" grozījumi, kuros noteikti administratīvie pārkāpumi nodokļu jomā, par tiem piemērojamie sodi un institūcijas, kuras ir kompetentas veikt administratīvā pārkāpuma procesu, vēsta Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:51, 6. Jūl. 2020
E-komercija ir tā joma, kur uzlabojumi notiek arvien straujāk. Šobrīd sagatavoti kārtējie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas skar tieši e-komerciju. Lai gan daļa e-vidē strādājošo uzņēmumu, it īpaši preču pārdevēji, šos uzlabojumus ļoti gaidīja, diemžēl šobrīd jārēķinās arī ar pandēmijas ietekmi uz šiem procesiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 09:16, 15. Jūl. 2020
Saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām” Valsts ieņēmumu dienestam ar noteiktiem nosacījumiem ir atļauts apturēt nodokļu maksātāja saimniecisko darbību. Piemēram, ja nodokļu maksātājs ir izvairījies no nodokļu vai nodevu maksāšanas. Līdz šim Valsts ieņēmumu dienests pārāk plaši interpretējis savas tiesības tik būtiski ierobežot komersanta darbību. Nozīmīgu skaidrojumu par to nesen sniedzis Latvijas Republikas Senāts.
Komerctiesības 07:00, 22. Jūn. 2020
Ēnu ekonomika Latvijā veido aptuveni piekto daļu no kopējās ekonomikas, un, samazinot tās ietekmi, var iegūt iespaidīgus papildienākumus budžetā, vienlaicīgi uzlabojot uzņēmējdarbības vidi godīgajiem nodokļu maksātājiem. Sākam jaunu rakstu sēriju rubrikā “Nodokļu smilšu kaste”, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru, veltīta tieši šai tēmai.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 8. Mai. 2020
2019. gada beigās tika izsludināts jaunā Grāmatvedības likuma projekts, un ir paredzēts, ka tas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, aizstājot kopš 1993. gada spēkā esošo likumu “Par grāmatvedību”. Kādas izmaiņas ieviesīs jaunais likums un ar ko tas atšķirsies no iepriekšējā?
Grāmatvedība 07:00, 23. Mar. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Lai izpildītu normatīvo aktu pienākumus, Valsts ieņēmumu dienests īsteno dažādus nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, sākot no tādiem, kuru norise līdz noteiktam brīdim nodokļu maksātājam varētu palikt nepamanīta, līdz nopietnām pārbaudēm, kurās nodokļu maksātāja piedalīšanās ir obligāta. Šoreiz plašāk par tematiskajām pārbaudēm!
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2020
Kā pareizi grāmatot maiņas naudu, ko pārdevējs ieliek kasē un dienas beigās izņem kopā ar skaidras naudas ieņēmumiem no realizācijas?
Nauda 10:30, 9. Mar. 2020
Cerīgi! Valsts ieņēmumu dienests restartē savu komunikāciju ar nodokļu maksātājiem jeb klientiem – atbilstoši mājas lapā formulētajai vīzijai uzraugošā iestāde ir ceļā uz tādu pārvaldi, kas orientēta uz sadarbību ar klientu. Ko tas nozīmē un kā tas uzlabos sadarbību ar uzņēmumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 8. Apr. 2020
Vai pastāv ideāla nodokļu sistēma? Kāda tā ir? Un cik tālu no tās ir Latvija? Šajā sarunā to analizēs Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Mar. 2020
Vai kaut kur normatīvajos aktos ir noteikts, cik ilgā laikā jāiesniedz avansa norēķins un cik vecus čekus tajā darbinieks drīkst iekļaut? Vai, piemēram, 2020. gada janvāra avansa norēķinā var pievienot čeku par izdevumiem (transporta biļetes iegāde) 2019. gada novembrī?
Avansa norēķini 07:00, 27. Jan. 2020
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:12, 7. Jan. 2020
Plašas diskusijas izraisījusi Dr. oec. Ievas Kalves publikācija “Pases dati darba devējam nav jāzina” (“iFinanses”, maijs 2019), un to būtība ir tāda, ka nav viennozīmīgi skaidrs, vai un kad uzņēmumiem vai organizācijām ir atļauts vai ir pienākums iegūt un saglabāt darbinieku vai klientu, vai citu personu pases datus. No personas datu aizsardzības un Vispārīgās datu aizsardzības regulas viedokļa raugoties, šī situācija ir samērā skaidri atrisināta.
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Jan. 2020
Pašlaik Eiropas Savienībā notiek darbs pie galīgās Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmas izveides. Tā padarīs esošo PVN sistēmu noturīgāku pret krāpšanu, vienkāršāku, kā arī nodrošinās vienlīdzīgus konkurences apstākļus uzņēmumiem neatkarīgi no tā, vai tie veic iekšzemes vai pārrobežu darījumus. Vienlaikus, kamēr notiek darbs pie galīgās PVN sistēmas izstrādes, ir jāuzlabo pašreizējā PVN sistēma, atzīst Finanšu ministrijas Netiešo nodokļu departamenta Pievienotās vērtības nodokļa nodaļas vecākā eksperte Diāna Lukjanska, kuras komentārs lasāms turpinājumā.
Svarīgi 16:28, 9. Jan. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:55, 3. Dec. 2019
Likumā “Par grāmatvedību” veikti grozījumi, papildinot to ar normām, kas nosaka administratīvo atbildību grāmatvedības jomā un kompetenci sodu piemērošanā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
Likumdošana 10:53, 12. Nov. 2019
2018.gada 22.decembrī spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" un MK noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība".
Likumdošana 23:01, 31. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Elektroenerģijas nodoklis”. Materiālā skaidroti šī nodokļa maksāšanas pamatprincipi, nodokļa atbrīvojums un atvieglojumi, kā arī aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtība.
VID informācija 13:55, 25. Okt. 2019
Uzņēmums par 350 EUR iegādājās materiālus saimnieciskās darbības vajadzībām, norēķinoties ar skaidru naudu. Veikals izsniedza elektroniskā kases aparāta (EKA) čeku. Vai uzņēmumam būtu jāprasa pavadzīme par materiāliem, kas iegādāti par šādu summu? Ja jā, vai pavadzīme būtu jāprasa arī tad, ja par materiāliem maksātu ar bankas karti, t.i., bezskaidrā naudā? No kādas summas čekam nepieciešama stingrās uzskaites kvīts vai pavadzīme?
Dokumenti 08:00, 6. Feb. 2018
2019.gada jūnijā neatkarīgā starpvaldību organizācija Finanšu darījumu darba grupa, kas izstrādā un sekmē politiskās nostādnes pasaules finanšu sistēmas aizsardzībai pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu, pabeidza darbu pie ieteikumiem kriptovalūtu jomas regulējumam Eiropas Savienības 38 dalībvalstīs.
Svarīgi 07:00, 26. Aug. 2019
Eksporta un muitas darījumi ir vieni no sarežģītākajiem jautājumiem, ar ko vadītāji un grāmatveži saskaras. Ir daudz specifisku terminu, darbību, kā arī virkne nodokļu jautājumu, kas var rasties. Piemēram, kā noformēt dokumentus atbilstoši normatīvo aktu prasībām, lai, vedot preces uz Eiropas Savienību un trešajām valstīm, varētu piemērot pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Aug. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais materiāls par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumiem ar vairāku mērķu un citiem vaučeriem.
VID informācija 14:35, 26. Aug. 2019
Jebkuram uzņēmumam ir pienākums kārtot grāmatvedību. Visus darījumus grāmatvedības uzskaitē iegrāmato, pamatojoties uz darījumu apliecinošiem dokumentiem. Dažkārt grāmatveži neievēro izmaiņas un turpina pieprasīt un sagatavot dokumentus papīra formātā. Tomēr situācija ir mainījusies, un mūsdienās likumdošanā paredzēta iespēja grāmatvedības attaisnojuma un preču piegādes dokumentus sagatavot arī elektroniski, tādējādi taupot uzņēmuma darbaspēka resursus, finanšu līdzekļus un nodrošinot efektīvāku un ātrāku informācijas apmaiņu starp sadarbības partneriem.
Dokumenti 07:00, 27. Aug. 2018
Uzņēmums apsaimnieko autostāvvietu, kurā atrodas kases automāts, kas ļauj veikt apmaksu ar monētām. Reizi nedēļā automāts tiek iztukšots, un nauda vesta uz uzņēmuma kasi. Automāts izdod Z atskaiti. Bieži kases automātā ir iemestas citu valūtu monētas, kuras automāts atpazīst kā eiro, gadās arī reizes, kad vienkārši Z atskaitē ir kļūdaina summa, kas nesakrīt ar reālajiem ieņēmumiem, tāpēc automātā nereti ir iztrūkums. Kā pareizi iegrāmatot šo starpību? Kādi dokumenti jānoformē?
Nauda 07:00, 14. Jūn. 2019
Darbiniekam ir vairākas parādu piedziņas lietas (ne saistībā ar uzturlīdzekļu piedziņu). Kāds ir maksimāli pieļaujamais ieturējuma apjoms mēnesī no neto darba algas? Civilprocesa likuma 594.pants nosaka, ka drīkst ieturēt 30% no parādniekam izmaksājamās summas. Vai 30% ieturējums no darbinieka neto algas domāts kopā par visām izpildu lietām vai tomēr par katru lietu atsevišķi?
Darba samaksa 07:00, 4. Jūl. 2019
Ministru kabinets (MK) 07.08.2018. pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.584 "Kases operāciju uzskaites noteikumi", kas izstrādāti, lai pilnveidotu kases operāciju uzskaites noteikumus attiecībā uz iestādes, kura tiek finansēta no pašvaldības budžeta, administrēto nodokļu un nodevu vai maksas pakalpojumu iekasēšanas kārtību.
Likumdošana 11:53, 7. Aug. 2018
Kādi tad īsti ir riski kriptoaktīvu nodokļu administrēšanā? Šoreiz rubrikā “Nodokļu smilšu kaste”, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru, analizēsim studenšu Montas Sandores un Aleksandras Agejevas apkopotos materiālus, izvērtēsim ekspertu viedokļus, kā arī skatīsimies, ko par šo jautājumu saka zinātnieki un kādas ir politiskās nostādnes. Aicinām uz sarunu ar pasniedzējiem Dr.oec. Justīnu Hudenko un Dr.oec. Māri Jurušu!
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 7. Jūn. 2019
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta redzeslokā.
Finanšu vadība 07:00, 27. Mai. 2019
Tuvojas izbraukuma tirdzniecības sezona, kad tirdziņos un uz ielām atkal būs nopērkams saldējums, čaklu rokdarbnieku darinājumi un citi labumi. Skaidrs, ka ne visiem pārdevējiem ir iespēja un nepieciešamība iegādāties kases aparātus, tāpēc dažkārt pietiek ar stingrās uzskaites kvītīm. Kā ar tām apieties?
Dokumenti 07:00, 16. Apr. 2019
2018.gada novembrī un decembrī publicēti vairāki interesanti Eiropas Savienības Tiesas nolēmumi, kas skar Eiropas Savienības dalībvalsts tiesības veikt pievienotās vērtības nodokļa uzrēķinu, pamatojoties uz aplēsēm par ieņēmumu apmēru konkrētās saimnieciskās darbības nozarēs (lieta C-648/16) un par atskaitāmo priekšnodokli, kurš noteikts, pamatojoties uz ekspertu aplēsēm par materiālu un citu resursu patēriņu nekustamā īpašuma celtniecībā (lietaC‑664/16).
Nodokļi 07:00, 26. Apr. 2019
Darbiniekam saimnieciskajām vajadzībām izsniegta uzņēmuma bankas karte. Mēneša beigās tiek izdrukāts bankas konta pārskats, darbinieks iesniedz izdevumu čekus, tiek sagatavots avansa norēķins. Ja čeka summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārsniedz 29 eiro un uz čeka nav uzņēmuma (pircēja) rekvizītu (nosaukums, reģistrācijas numurs un adrese), vai šādu čeku var uzskatīt par nodokļa rēķinu atbilstoši PVN regulējošajiem normatīvajiem aktiem?
Dokumenti 07:00, 18. Apr. 2019
SIA 2018.gadā saņēma dividendes no meitas uzņēmuma Baltkrievijā, un tika saņemta izziņa no Baltkrievijas nodokļu administrācijas par peļņas nodokļa samaksu ar likmi 10%. Vai Latvijas sabiedrība var izmaksāt dividendes savam īpašniekam (fiziskai personai), neieturot uzņēmumu ienākuma nodokli saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 6.panta 1.daļu, ja izmaksas valstī jau ir ieturēts nodoklis?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:37, 28. Mar. 2019