Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Covid-19 pandēmijas laikā drīkstēja neparakstīt preču pavadzīmes, lai izsargātos no saslimšanas (šādas izmaiņas bija arī iestrādātas normatīvajos aktos). Vai un kādos gadījumos preču pavadzīmes šobrīd drīkst neparakstīt?
Dokumenti 06:00, 11. Mar. 2024
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Šī gada aprīļa “iFiT” numurā rubrikā “Pētām!” skaidrojām, vai un kā ir iespējams pavadzīmes nosūtīt elektroniskā formātā. Toreiz Valsts ieņēmumu dienesta sniegtā atbilde radīja neizprati un raisīja jautājumus, tāpēc Redakcija lūdzu sniegt papildu skaidrojumus. Šobrīd atbilde ir sniegta, un domājams, ka šis skaidrojums ieviesīs skaidrību un pārliecību, kuros gadījumos un kādā veidā preču piegādes dokumentus var nosūtīt/saņemt elektroniski un apstiprināt vadītāja noteiktajā kārtībā.
Dokumenti 06:00, 17. Jūl. 2024
Šobrīd preču aprite Eiropas Savienībā (ES) saistīta ar liela apjoma informācijas apmaiņu starp uzņēmumiem un kompetentajām iestādēm, kas joprojām lielā apmērā notiek papīra formātā. Apskatām divus aspektus, kas ir būtiski kravu pārvadājumu un loģistikas digitalizācijas mērķa sasniegšanā gan ES, gan ārpus tās robežām.
Dokumenti 06:00, 29. Nov. 2023
Viens no jautājumiem, kas e-rēķinu ieviešanā radījis neizpratni grāmatvežu vidū, ir tas, kādas izmaiņas no 2025.gada 1.janvāra attieksies uz preču piegādes dokumentiem. Lai gan uz preču piegādes dokumentiem strukturētā e-rēķina prasības tiešā veidā neattiecas, tas nenozīmē, ka, nosūtot preces, nav jāizraksta strukturēts rēķins (attaisnojuma dokuments).
Strukturētie e-rēķini 06:00, 23. Dec. 2024
Ziemassvētki pagājuši un visai dinamiski jau ir iesācies jaunais gads. Tomēr vēl pavisam nedaudz atskatīsimies uz 2024.gadu, iepazīstoties ar decembra "iFinanses" lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 10:08, 6. Jan. 2025
Jau no 2025.gada 1.janvāra norēķinos ar valsts un pašvaldību iestādēm būs jāizmanto e-rēķini. Bet no 2026.gada tie būs jāizmanto arī starp Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem. E-rēķinu sūtīšanai un saņemšanai ir pieejami vairāki veidi. Kā izvēlēties uzņēmumam piemērotāko?
Klausies
Strukturētie e-rēķini
06:00, 25. Nov. 2024
Atbilstoši sagatavotajiem grozījumiem Grāmatvedības likumā, kas stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī, strukturētais rēķins par preču piegādi budžeta iestādei nav jāiesniedz. Tomēr, ja ir vēlēšanās, lai budžeta iestāde to apmaksā, tad jāizraksta attaisnojuma dokuments e-rēķina formātā (rēķins samaksai). Uzņēmumi pārsvarā šo dokumentu gatavo kā vienu preču pavadzīmi-rēķinu – vai tas nozīmē, ka arī pavadzīmes ir jāsagatavo strukturētā formātā? Kā šādu pavadzīmi parakstīt? Vai arī šie grozījumi nozīmē, ka, piegādājot preces budžeta iestādei, uzņēmumiem no 2025.gada obligāti būs jāsagatavo divi dokumenti?
Klausies
Strukturētie e-rēķini
09:00, 11. Okt. 2024
Uzņēmums, kas ir Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, vēlas tirgot preces internetā fiziskām personām, kas nav nodokļa maksātāji. Kāda PVN likme jāpiemēro, ja pircējs atrodas ārpus Eiropas Savienības (ES) un prece tiks izsūtīta ārpus ES robežām? Kāda atsauce jānorāda PVN rēķinā? Kā šis darījums jānorāda PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:00, 18. Okt. 2024
Oktobra rīti, kas mēdz būt miglā tīti un visai drēgni, ir īstais laiks, lai atskatītos uz "iFinanses" septembra lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 13:42, 10. Okt. 2024
Pašnodarbinātais, kurš kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, audzē gaļas liellopus. Pārdodot lopus uzņēmumiem, pašnodarbinātais sagatavo pavadzīmi, ko paraksta preču izsniegšanas vietā. Pavadzīme ar šofera starpniecību tiek nogādāta uzņēmumu atbildīgajām personām, kur to paraksta otra puse. Pašnodarbinātais abpusēji parakstītu pavadzīmi saņem e-pastā, līdz ar to nav pieejams pavadzīmes oriģināls. Vai pavadzīme e-pastā būs derīga gan kā attaisnojuma, gan kā preču piegādes dokuments pašnodarbinātā grāmatvedībā? Vai pavadzīme, kas tiks parakstīta preču izsniegšanas vietā ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu, uzskatāma gan par attaisnojuma, gan preču piegādes dokumentu?
Grāmatvedība 09:00, 4. Okt. 2024
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Strukturētie e-rēķini 07:00, 1. Okt. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Lūdzu paskaidrojiet, kā grāmatot platformā “Etsy” veiktos darījumus! Uzņēmums pārdod digitālu produktu, kam nav jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Kā pareizi kontēt bankas kontā saņemto naudu? Iegrāmatot katra pircēja darījumu nav iespējams. Vai drīkst izrakstīt rēķinu par visu saņemto naudu no “Etsy” uzņēmuma konta un uz tā pamata veikt grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 13. Aug. 2024
Uzņēmums veikalā iegādājās būvmateriālus. Norēķins par tiem tika veikts veikala kasē, saņemot čeku. Kādos gadījumos preču piegādei kā pamatojums der čeks, kādos – pavadzīme?
Dokumenti 09:00, 7. Jūn. 2024
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jūn. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Vai OCTA kļūs lētāka? Transfertcenu direktīva – ko tā nozīmēs Latvijai? Vai personas kods jāiekļauj e-parakstā? Cik droši glabāt dokumentus tikai elektroniski? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 5. Apr. 2024
Vai uzņēmums drīkst izrakstīt rēķinus dažādās valodās un valūtās?
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Uzņēmums, kas ir Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, veic šķeldas piegādes iekšzemē Dānijā reģistrētam PVN maksātājam, kurš tālāk pats nodrošina šķeldas nogādāšanu no Latvijas uz Dāniju. Vai Latvijas uzņēmumam jāizraksta rēķins Dānijas uzņēmumam ar PVN 0% likmi, jo izpildās Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 43.panta 4.daļas nosacījumi? Vai darījumam tomēr jāpiemēro PVN 21% apmērā, jo tas notiek iekšzemē un uzņēmums nav PVN maksātājs Latvijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 4. Apr. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
Uzņēmumam par vairākiem gadiem sakrājušies kreditoru parādi. Daži no kreditoriem jau izbeiguši savu darbību. Kādi dokumenti jāsagatavo, lai varētu veikt kreditoru parādu norakstīšanu?
Ar pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi apliekamie darījumi tradicionāli uzskatāmi par vieniem no riskantākajiem darījumiem, it īpaši gadījumos, ja nodokļu maksātājs, kas īsteno preču piegādi, pircējam tās nenogādā. Laiku pa laikam administratīvajā tiesā tiek skatīti strīdi par to, vai šādi darījumi ir vai nav atzīstami par simulatīviem nolūkā gūt fiskālas priekšrocības. Arī 2023.gads nebija izņēmums.
Šobrīd ārpakalpojuma grāmatveži klientu dokumentus saņem dažādos veidos – gan mākoņprogrammās, kā “Google Drive”, gan e-pastos, gan “WhatsApp” sarakstēs, radot visai lielu haosu dokumentu apritē. Kā ārpakalpojuma grāmatvedim organizēt dokumentu saņemšanu no klientiem? Kā ieviest dokumentu struktūras prasības klientiem?
Ne visai bieži tiek runāts par pamatlīdzekļu iekšējo dokumentāciju uzņēmumā, tomēr tai ir nozīme, jo tā sniedz skaidru priekšstatu par pamatlīdzekļu uzskaiti. Kādi iekšējie attaisnojuma dokumenti nepieciešami pamatlīdzekļu uzskaitei un inventarizācijas veikšanai, kādus rekvizītus tiem jāsatur un kāda informācija jānorāda grāmatvedības reģistros?
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 15. Jan. 2024
Grāmatojumu jeb ierakstu grāmatvedības reģistros drīkst veikt tikai tad, ja tas pamatots ar iekšējo vai ārējo attaisnojuma dokumentu. Ja uzņēmums iepērk preci vai saņem pakalpojumu no cita uzņēmuma, darījumu apliecinās ārējs attaisnojuma dokuments – rēķins/pavadzīme. Ko darīt, ja saimnieciskais darījums tiek veikts uzņēmumā un tam nav ārējā attaisnojuma dokumenta?
Latvijā no 2024. gada ieviesīs elektroniskā kravas starptautiskā autopārvadājumu līguma (e-CMR) pavadzīmi, kas ievērojami mazinās izmaksas un laiku uzņēmējiem, to paredz valdībā pieņemtais konceptuālais ziņojums, informē Satiksmes ministrija.
Likumdošana 14:57, 24. Mai. 2022
Noslēdzot nomas līgumu, iznomātājs nomniekam par maksu uz noteiktu laika periodu piešķir tiesības izmantot aktīvu. Kā iznomāto aktīvu uzrādīt grāmatvedībā? Vai tam ir jāaprēķina nolietojums, un kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Grāmatvedība 06:00, 13. Nov. 2023
Tā kā preču transportēšana starp dažādām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm notiek ik dienu un šādu darījumu apjoms tikai pieaug, ir būtiski saprast, kad iespējams piemērot pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi preču piegādes darījumam. Apskatām, kādi ir nosacījumi un kādi dokumenti pamato šādu preču piegādes darījumu.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 15. Nov. 2023
Ņemot vērā Grāmatvedības likuma 11. panta 8. daļas 1. un 2. punktu un Ministru kabineta noteikumu Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi" 42. punktu, vai par ārēju attaisnojuma dokumentu (dokumentu kopumu), kuru sagatavo attiecībā uz precēm, ja šāds dokuments (dokumentu kopums) nesatur rekvizītu "paraksts", var uzskatīt:
Vai saskaņā ar jauno Grāmatvedības likumu, pārdodot kokmateriālus, pavadzīmē ir obligāti jānorāda kokmateriālu izcelsme? Vai lauksaimniecības zemes attīrīšanas gadījumā par ciršanas apliecinājumu var uzskatīt tās kadastra numuru?
Dokumenti 07:00, 18. Feb. 2022
Uzņēmums, kas reģistrēts Eiropas Savienībā (ES) un ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs savā valstī, pērk preces Latvijā un pats tās izved no Latvijas gan ar lidmašīnu, veicot lidojumu no Latvijas uz savu valsti, gan ar uzņēmumam piederošu sauszemes transportlīdzekli. Šajā situācijā netiek noformēta starptautiskā preču transporta pavadzīme (CMR). Kā jānoformē preču transportēšanas dokumenti šādā situācijā? Vai Latvijas uzņēmumam ir tiesības šādam darījumam piemērot PVN likmi 0% apmērā? Kādus dokumentus var izmantot, lai pamatotu 0% likmi?
Dokumenti 06:00, 22. Aug. 2023
Fiziskā persona vēlas noslēgt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā persona un, lai turpinātu saimniecisko darbību, vēlas reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kā šādā situācijā jānodod fiziskās personas pamatlīdzekļi? Kā to norādīt ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Grāmatvedība 06:00, 15. Aug. 2023
Nereti samaksa par pamatlīdzekļiem tiek veikta avansā - tā var būt daļa summas, bet var būt arī visa. Avansiem, kas veikti par pamatlīdzekļu iegādi, grāmatvedībā ir noteikta speciāla uzskaites kārtība. Kādi aspekti jāņem vērā grāmatvedim?
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Aug. 2023
Plānots, ka no 2028.gada pievienotās vērtības nodokļa jeb nodokļa rēķinu apmaiņa elektroniskā formātā starp Eiropas Savienības uzņēmumiem būs obligāta prasība. Kas sagaidāms tuvākajā laikā PVN jomā?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 30. Aug. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Veicot uzņēmējdarbību, it sevišķi loģistikas nozarē, nereti darījuma slēdzēji līgumos saskaras ar norādēm uz dažādiem juridiskiem normatīvajiem aktiem, kas rada jautājumus. Kuru normatīvo aktu kurā situācijā pielietot? Vai jāpielieto vairāki normatīvie akti? Vai likumdošanas piemērošana starptautiskajiem pārvadājumu strīdiem atšķiras no vietējo strīdu risināšanas? Viens normatīvajiem aktiem, ar kuru uzņēmējdarbības ietvaros sastopas darījuma slēdzēji, ir CMR konvencija.
Saistību tiesības 06:00, 19. Jūl. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Nupat beidzies 2022.gada pārskatu iesniegšanas laiks arī pašiem lielākiem uzņēmējiem. Šis raksts būs noderīgs grāmatvežiem, kas ir nolēmuši pievērsties uzņēmuma procesu sakārtošanai, līdzšinējo prakšu pārskatīšanai, politiku un instrukciju sagatavošanai attiecībā uz preču piegādēm, kas notiek Eiropas Savienībā.
Dokumenti 06:00, 4. Aug. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments ziņo, ka 14.jūnijā apturēta tiesvedību lietā Nr.SKA-192/2023 par Valsts ieņēmumu dienesta noteikto muitas parādu uzņēmumam SIA „Baltic Container Terminal”, lai vērstos ar prejudiciāliem jautājumiem Eiropas Savienības Tiesā.
Svarīgi 11:44, 16. Jūn. 2023
Uz jebkuru fizisko personu, kas reģistrējusies kā saimnieciskā darbības veicēja attiecas Grāmatvedības likumā noteiktais pienākums – kārtot grāmatvedības uzskaiti. Var izmantot grāmatveža pakalpojumus, bet to var veikt arī pats kādā grāmatvedības sistēmā vai Excel tabulās. Kā labāk?
Grāmatvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Latvijas uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, pārdod preces pēc FCA (Free Carrier) jeb franko pārvadātāja noteikumiem. Preču pircējs ir Šveices uzņēmums, kas reģistrēts Nīderlandē kā PVN maksātājs, bet preces ved uz noliktavu Vācijā. Latvijas uzņēmums izraksta Šveices uzņēmumam nodokļa rēķinu. Pircējs pats aizved preci uz noliktavu Vācijā, starptautiskajā preču transporta pavadzīmē (CMR) ir norādīta atzīme par saņemšanu Vācijā. Kāda PVN likme jāpiemēro šim darījumam? Kā to norādīt PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 25. Mai. 2023
Uzņēmums ir reģistrējis jaunu struktūrvienību – internetveikalu, un tajā piedāvā preces juridiskām un fiziskām personām Latvijā. Klients var veikt pasūtījuma apmaksu ar norēķinu karti vai izmantojot e-maksājumu iespējas. Kā grāmatvedībā norādīt saņemtos maksājumus par pasūtītajām precēm no internetveikala, ja prece vēl nav izņemta no noliktavas?
Grāmatvedība 06:00, 6. Jūn. 2023
Uzņēmums izraksta rēķinu/pavadzīmi par klienta nopirkto preci. Vai rēķinā/pavadzīmē ir obligāti jānorāda apmaksas summa arī ar vārdiem?
Latvijas uzņēmums “A” pārdod akcīzes preci Latvijas uzņēmumam “B”, kas nodod preci uzņēmumam “C”, kas to transportē uz Ukrainu. Abi Latvijas uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Eksporta deklarāciju noformē uzņēmums “A”. Kā uzņēmumam “A” PVN deklarācijā jāuzrāda konkrētais darījums? Kāda PVN likme jāpiemēro – 0 vai 21%?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Apr. 2023
Zemnieku saimniecības “A” un “B” ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājas, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, un katrai saimniecībai ir viens īpašnieks bez ieceltiem pārvaldniekiem. Vai zemāk esošajās situācijās ir pienākums deklarēt skaidro naudu? Vai pastāv kāda veida ierobežojumi naudas līdzekļiem?
Grāmatvedība 06:00, 17. Mar. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
Juridiska persona, pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, saņem preci no Ķīnas. Prece atmuitota Vācijas muitas noliktavā, bet nav pieejams atmuitošanu apliecinošs dokuments. Kā jārīkojas preču saņēmējam? Vai ir jāmaksā kādi nodokļi?
Citi 06:00, 22. Dec. 2022
Pievienotās vērtības nodokļa sistēma pastāvīgi tiek pārskatīta un uzlabota. Apskatīsim svarīgākās jau ieviestās un plānotās reformas, kuras noteikti ietekmēs arī Latvijas uzņēmumus un prasīs ātru reaģēšanu un ieviešanu uzņēmumos.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 20. Dec. 2022
Turpinot rakstu sēriju par krājumiem, izskatīsim krājumu uzskaites metodes un krājumu klasificēšanu grāmatvedības kontos.
Grāmatvedība 06:00, 7. Dec. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Turpinot rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, pienākusi kārta dokumentu noformēšanas prasībām. Šoreiz izskatīsim, kas ir attaisnojuma dokuments, kādi ir obligātie rekvizīti, un paanalizēsim paraksta nepieciešamību tajos.
Grāmatvedība 07:00, 17. Mai. 2021
Iepriekšējā rakstā jau sākām apskatīt pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas nosacījumus starptautisko preču transportēšanai. Analizējām, kā tie mainās, ja pakalpojuma saņēmējs veic vai neveic saimniecisko darbību, kā arī kur sniedz un izmanto transportēšanas pakalpojumus. Turpinām iesākto, izskatot nodokļa piemērošanas specifiku ar transportēšanu saistītajiem pakalpojumiem!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 23. Nov. 2022
Lai uzlabotu darba produktivitāti un palielinātu efektivitāti, uzņēmējiem vienmēr jādomā, ko darīt gudrāk un citādāk. Un kāpēc gan ar rokām darīt to, ko daudz ātrāk un kvalitatīvāk izdarīs tehnika? Lai iepazītos ar modernākajiem risinājumiem uzņēmuma procesu elektronizācijai, kā arī noskaidrotu nozares svaigākās aktualitātes, šodien tiekamies žurnāla "iFinanses" forumā "Uzņēmuma elektronizācija 2022". Aicinām sekot teksta tiešraidei tepat!
Saimnieciskā darbība 09:24, 28. Sep. 2022
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Beidzamajā laikā grāmatvežus aizvien vairāk un vairāk uztrauc elektronisko dokumentu noformēšana, tostarp dokumentu parakstīšana, to atvasinājumi un apstiprināšana ar parakstu. Neizpratni sevišķi rada pavadzīmju un rēķinu digitālie dokumenti. Papētīsim šo jautājumu!
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Latvijas uzņēmums pārdod preci Igaunijas uzņēmumam. Prece tiek pārdota Latvijas uzņēmuma rūpnīcā Latvijā ar Incoterms piegādes nosacījumu "EXW". Krava ar preci no Latvijas rūpnīcas uzreiz tiek transportēta gala pircējam uz trešo valsti – Norvēģiju. Muitas eksporta deklarācija noformēta Igaunijā, kā eksportētāju norādot Igaunijas uzņēmumu. Kā Latvijas uzņēmumam piemērot PVN šim darījumam?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 28. Jūl. 2022
Preču piegādātājs atsūta e-pastā parakstītu, ieskenētu pavadzīmi. Dokumentā nav paredzēts, ka preču saņēmējam tā būtu jāparaksta. Kā preču saņēmējs, ievērojot noteiktās normas, var apliecināt preču saņemšanu?
Dokumenti 06:00, 3. Jūn. 2022
Maijs grāmatvežiem tradicionāli bijis atelpas mēnesis, jo gada pārskati iesniegti un atpūta godam nopelnīta. Lai arī Covid-19 pandēmijas dēļ gada pārskatu iesniegšanas termiņš ir pagarināts, ceru, ka daļa grāmatveži atradu laiku kaut nelielai atpūtai. Bet tie, kas čakli turpināja strādāt, mums sarūpējuši jaunu lasītāko rakstu topu.
Svarīgi 18:18, 9. Jūn. 2022
Kā grāmatvedības dokumentus papīra formātā pārvērst elektroniskā formātā? Un vai digitalizētie nezaudē savu juridisko spēku un turpina būt kā pierādījums veiktajam darījumam? Ko pēc dokumenta digitalizēšanas darīt ar papīriem? Apskatīsim dažus piemērus!
Vai jānoformē muitas deklarācija, ja pa pastu uz trešajām valstīm (piemēram, Norvēģiju) sūta preces vērtībā līdz 1000 eiro? Vai tad, ja šādam sūtījumam līdz 1000 eiro muitas deklarācija nav noformēta, ir pietiekami ar dokumentu, kas apliecina preču nosūtīšanu ar pasta starpniecību, lai darījumam piemērotu eksportam noteikto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 0% likmi?
Dokumenti 06:00, 17. Jūn. 2022
Kādi grāmatojumi ir jāveic par kļūdaini saņemtajiem maksājumiem no debitora? Debitors norēķinu salīdzināšanas akta apstiprinājumu nav atsūtījis un nav arī skaidrojuma par pārmaksāto naudu. Pārmaksātā nauda nav pieprasīta atmaksai un nav debitora parāda atlikuma tā samazināšanai.
Grāmatvedība 06:00, 31. Mai. 2022
Vai un kā mainījušās prasības preču piegādes dokumentu noformēšanai, stājoties spēkā jaunajam Grāmatvedības likumam un Grāmatvedības kārtošanas noteikumiem? Vai preču pavadzīmes drīkst noformēt elektroniski? Vai tās ir derīgas arī bez paraksta? Pētām jaunās prasības!
Dokumenti 06:00, 12. Apr. 2022
Valdība ir atbalstījusi attaisnojuma dokumentu un preču piegādes dokumentu elektroniskās aprites sistēmas ieviešanu. Tā paredz, ka no 2025. gada elektronisko rēķinu jeb e-rēķinu izmantošana starp uzņēmumiem, kā arī starp uzņēmumiem un valsts vai pašvaldību iestādēm būs obligāta prasība.
Klausies
Strukturētie e-rēķini
06:00, 27. Apr. 2022
Eiropas Savienības (ES) valsts ražošanas uzņēmums pārvietos savas preces uz Latvijas uzņēmuma noliktavu. Abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Vēlākā laika posmā šīs preces pats ES uzņēmums pārdos, veicot kuģu apgādi Latvijas, Igaunijas, Lietuvas ostās, atbilstoši pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likuma) 47. pants 3. punkts 1. daļai noformējot muitas deklarāciju, starptautisko preču transporta pavadzīmi (CMR). Preces īpašumtiesības ir ES uzņēmumam. Vai ES uzņēmumam ir jāreģistrējas Latvijas PVN maksātāju reģistrā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 17. Mar. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Lai precizētu kārtību, kādā veic pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksu ceļotājiem, atvieglotu kārtību, kādā pamato PVN 0% likmes piemērošanu ziedojumu kravām uz Ukrainu, kā arī ieviestu citas izmaiņas atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) grozījumiem, veiktas izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 17 "Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai", informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Grozījumi stājās spēkā 22. martā.
Likumdošana 13:57, 24. Mar. 2022
Uzņēmums ir iegādājies datoru saimnieciskās darbības veikšanai un nodevis to lietošanā darbiniekam. Grāmatvedības uzskaitē dators tiek pieņemts kā pamatlīdzeklis. Kā labāk nodot veco datoru darbiniekam privātām vajadzībām bez nodokļu riskiem? Kādi dokumenti nepieciešami? Vai pirms pārdošanas nepieciešama pamatlīdzekļa pārvērtēšana pēc tirgus vērtības? Ja datora tirgus vērtība ir 200 eiro, bet uzņēmums pārdod par 10 eiro, vai cenas starpība apliekama ar nodokli?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Feb. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Procesu, tostarp grāmatvedības, digitalizācija ienāk uzņēmumu ikdienā – vienam ātrāk, otram – lēnāk, tomēr visiem skaidrs – šis process ir sācies un vairs nav apturams. Šobrīd arī valdības līmenī ir apstiprināta virzība uz obligātu elektronisko dokumentu apriti ne tikai starp valsts un pašvaldības iestādēm, bet arī starp uzņēmumiem.
Klausies
Saimnieciskā darbība
07:00, 26. Jan. 2022
No lasītājiem saņemam neskaitāmus jautājumus par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu dažādu preču un materiālu piegādes darījumos starp vairākām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Izmaiņas PVN piemērošanā ir salīdzinoši jaunas un, nenoliedzami, šajos darījumos tā piemērošana ir stipri niansēta. Vislabāk ir mācīties praksē, tāpēc Izskatīsim vēl kādu lasītāja situāciju.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:05, 14. Dec. 2021
No 2022. gada 1. janvāra spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, kas paredz kārtību attaisnojuma dokumentu izmantošanai un uzglabāšanai elektroniskā formātā. Aplūkosim, kā digitalizēt čekus un rēķinus, lai ar tiem varētu strādāt ērtāk un ātrāk.
Svarīgi 10:16, 8. Dec. 2021
Ar katru dienu tuvojamies brīdim, kad 2022. gada 1. janvārī stāsies spēkā jaunais Grāmatvedības likums. Turpinām to pētīt! Šoreiz apskatīsim grāmatvedības dokumentu glabāšanu, īpašu uzmanību veltot dokumentiem elektroniskā formātā.
Dokumenti 07:00, 15. Nov. 2021
Vai Covid-19 laikā vadītājs var izdot rīkojumu, nosakot, ka preču saņēmējs pašrocīgi neparaksta pavadzīmi, bet preces izsniegšanu apliecina preces izsniedzējs ar savu parakstu (lai izvairītos no infekcijas izplatības)?
Dokumenti 07:00, 29. Dec. 2020
Otrdien, 12. oktobrī, Ministru kabinets (MK) izskatīja un atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par attaisnojuma dokumentu un preču piegādes dokumentu elektroniskās aprites sistēmas ieviešanu. Pie ziņojuma izstrādes no pagājušā gada vidus strādāja darba grupa FM vadībā, iesaistoties vairākām nozaru ministrijām un IKT nozares ekspertiem
Likumdošana 15:55, 12. Okt. 2021
Periodā, kamēr visā valsts teritorijā ir izsludināta ārkārtējā situācija, uzņēmums kā apliecinājumu sūtījuma piegādei/saņemšanai iekšzemē var izmantot ne vien pašrocīgu parakstu, bet arī citu uzņēmuma vadītāja noteiktu un apstiprinātu preču izsniegšanas/saņemšanas fakta apliecinājuma veidu, norāda Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 14:00, 28. Okt. 2021
Nevienā normatīvajā aktā nav noteikta aktīva vērtība kā kritērijs tā klasificēšanai par pamatlīdzekli. Tas ir atstāts uzņēmuma paša ziņā. Kas ir pamatlīdzeklis? Kāda ir saprātīga summa, no kuras aktīvu atzīt par pamatlīdzekli? Kādos gadījumos aktīvu labāk uzreiz iekļaut izmaksās? Paskatīsimies vēlreiz uz pamatlīdzekļiem no praktiskajiem, juridiskajiem un grāmatvedības aspektiem.
Klausies
Pamatlīdzekļi
11:57, 30. Aug. 2021
Uzņēmums ir parādā uzņēmuma īpašniekam. Vai parādu var atdot ar krājumiem, ja uzņēmuma īpašnieks piekrīt? Vai tas ietekmē nodokļus?
Citi 07:00, 12. Aug. 2021
Turpinot izskatīt attaisnojuma dokumentu noformēšanas prasības, šoreiz pievērsīsimies nodokļa rēķina un preču piegādes dokumenta noformēšanas specifikai.
Grāmatvedība 07:00, 12. Jūl. 2021
Atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8. panta 15. punktam - no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā (vidēji 40 eiro mēnesī). Vai ir kādi ierobežojumi, kā organizēta šādu darbinieku ēdināšanu?
Izdevumi 07:45, 30. Jūl. 2021
Kā Latvijas uzņēmumiem veicas ar dokumentu digitalizēšanu? Kā praktiski tiek veikts šis process? Ko var un vajag digitalizēt? Vai dokumentus papīra formātā pēc tam drīkst iznīcināt? Atbildes uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem sniedz AS “Unifiedpost” eksperti.
Saimnieciskā darbība 07:00, 9. Jūn. 2021
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
“LMT” piedāvā pakalpojuma līgumu mobilā telefona nomai/iegādei, savukārt SIA “LMT Retail & Logistics” izraksta pavadzīmi un piemēro pievienotās vērtības nodokli (PVN) reversā kārtībā. Vai pavadzīme ir jāuzrāda grāmatvedībā un jādeklarē PVN reverss attiecīgajā mēnesī? Vai iekārtu uzskaitīt kā pamatlīdzekli (grāmatvedības politika to paredz) un rēķināt nolietojumu?
Grāmatvedība 07:00, 12. Apr. 2021
Tā kā Covid-19 ietekmē daudzi uzņēmumi savu tirdzniecību pārcēla un turpina pārcelt uz interneta vidi, nepieciešams apgūt daudz jaunas informācijas, sākot no likumdošanas aktu izpētes, uzņēmuma grāmatvedības sistēmu pielāgošanas, līgumu un grāmatvedības dokumentu pārcelšanas uz elektronisko vidi, līdz pat atbilstošu maksājumu sistēmu ieviešanai. Kā to visu darīt?
Svarīgi 15:52, 21. Mai. 2021
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Saimnieciskā darbība 09:26, 21. Mai. 2021
Preču tirdzniecības ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā aktualizējusies e-komercija, distances preču tirdzniecība un bezkontakta piegāde, kā arī sūtījumu izsniegšana, izmantojot pakomātus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Apr. 2021
Laikā, kad tik daudz pirkumu tiek veikti internetā, rodas ne viens vien praktisks jautājums par to noformēšanu. Lielākoties interneta veikalā līgums klasiskajā izpratnē netiek parakstīts – dokumenta, ko būtu parakstījušas abas puses, nav. Pircēji norēķinās ar bezskaidru naudu, preces tiek piegādātas uz pakomātiem. Kā rīkoties, lai nodrošinātu darījumu dokumentu parakstīšanu? Kā parūpēties, lai darījuma dokumentiem būtu juridisks spēks? Skaidrojumu interneta žurnālā "iBizness" sniedz ZAB "Sorainen" juriste Anna Bogdanova un jurista palīdze Lūcija Strauta (Darījumu noformēšana interneta veikalos, iBizness.lv, 25.03.2021.).
Līgumi 11:33, 9. Apr. 2021
Ar ko atšķiras drošs elektroniskais paraksts no parasta elektroniskā paraksta? Kāds izskatās elektroniskais paraksts? Vai rēķinam ir juridisks spēks, ja rēķinā ir norādīts, ka tas sagatavots elektroniski un ir derīgs bez paraksta, bet piegādātājs to atsūta papīra formā? Meklējam atbildes!
Līgumi 07:00, 19. Mar. 2021
Uzņēmums citam uzņēmējam grib nodot preci kā paraugu, nepārdodot to. Kādi dokumenti ir jāsagatavo un kā to iegrāmatot?
Grāmatvedība 07:00, 25. Mar. 2021
Vai līgumu var uzskatīt par attaisnojuma dokumentu, uz kā pamata veikt ierakstus grāmatvedības reģistros? Vai visos gadījumos ir nepieciešams rēķins? Sevišķi svarīgs šis jautājums ir gada beigās, kad grāmatvedībā jānorāda visi darījumi neatkarīgi no tā, vai rēķins ir vai nav saņemts.
Dokumenti 07:00, 15. Feb. 2021
Vai preču pavadzīmē obligāti jānorāda pārvadātājs? Saskaņā ar kādiem normatīvajiem aktiem?
Dokumenti 07:00, 20. Mar. 2020
Lai gan Latvijas normatīvajos aktos jau kādu laiku ir noteikts, ka grāmatvedības attaisnojuma dokumentus drīkst saglabāt elektroniskā formā, bet oriģinālus iznīcināt, uzņēmumos šī prakse joprojām tiek izmantota piesardzīgi, kam par iemeslu var būt nepietiekama informācija par jautājumu.
Dokumenti 07:00, 11. Jan. 2021
Uzņēmumam ir fiskālais pārstāvis (PVN numurs Nīderlandē). Uzņēmums iegādājas preci no muitas noliktavas Nīderlandē un šajā pašā noliktavā pārdod preci tālāk citam ES uzņēmumam. Uzņēmuma rīcībā nav CMR, jo darījumi notiek vienā un tajā pašā noliktavā. Visas darījumā iesaistītās puses ir PVN maksātājas. Kā šis darījums (gan preces iegāde, gan pārdošana) jāatspoguļo PVN deklarācijā? Kāda atsauce uz PVN likums jānorāda pārdošanas pavadzīmē pie darījuma apraksta par PVN 0% likmes piemērošanu?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 16. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par preču piegādes dokumentu parakstīšanu Covid-19 ārkārtējās situācijas spēkā esības laikā.
VID informācija 12:30, 16. Nov. 2020
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Nov. 2020
Uzņēmums paņēma operatīvajā līzingā uz pieciem gadiem jaunu kravas automašīnu (35 000 eiro + pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā). “SEB bankas” līzings izrakstīja pavadzīmes pārdevējam un pircējam (uzņēmumam) par pilnu summu. Vēl pircējs katru mēnesi saskaņā ar grafiku saņem rēķinus par nomas maksu. Vai pircējam vajag grāmatot pavadzīmi par pilnu summu? Ja vajag, ko darīt ar PVN? Vai PVN deklarācijā var uzrādīt priekšnodokli? Vai arī jāgrāmato tikai rēķins par nomas maksu katru mēnesī?
Grāmatvedība 07:00, 7. Sep. 2020
SIA “B” saņēma no Valsts ieņēmumu dienesta lēmumu par atteikumu atmaksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN) konkrētiem darījumiem, kurus uzskatīja par nepamatotiem. SIA “B” uzsāka tiesvedību, bet vēlāk atsauca prasību un saņēma no tiesas lēmumu par lietas izbeigšanu. Kā iegrāmatot neatgriezto PVN summu uzņēmuma grāmatvedībā?
Grāmatvedība 07:00, 1. Sep. 2020
Likumā noteikts pienākums sniegt Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par pamatdarbības veidu, norādot atbilstošu NACE kodu. Vai jāpaziņo visi darbības veidi vai arī tikai pamatdarbība? Un kādas ir sekas, ja darbības veids netiek paziņots? Vai šādu saimniecisko darbību nedrīkst veikt?
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Aug. 2020
Juridiskai personai ir debitoru parādi (arī juridiskas personas), kas izveidojušies līdz 2017. gada 31. decembrim un pēc šī datuma. Uzkrājumi visiem šiem debitoriem ir izveidoti 2018. gadā, summas ir iekļautas izdevumu kontā peļņas vai zaudējumu aprēķinā (PZA). Visiem debitoriem ir maksātnespējas procesi, esam iesnieguši kreditoru prasījumus un iekļauti kreditoru sarakstos.
Debitoram, kuram parādsaistības radušās 2018. gada 1. maijā un 1. jūnijā (divas pavadzīmes), ir izbeigts maksātnespējas process, un tas ir izslēgts no Uzņēmumu reģistra (UR) 2018. gada 30. decembrī, parāds nav atgūts. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Citam debitoram, kuram parādsaistības radušās 2017. gada 8. maijā, ir izbeigts maksātnespējas process, un pēc administratora informācijas tas tiks izslēgts no UR tuvākajās dienās, parāds nav atgūts. Šim debitoram pagājuši 36 mēneši no parāda rašanās brīža. Kā šim debitoram koriģēt PVN? Vai tas jāatspoguļo UIN deklarācijā – kura gada un kurās rindās?
Kā rīkoties, ja nokavēts kreditoru prasījumu iesniegšanas termiņš maksātnespējas procesā?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 13. Jūl. 2020
Preces tiek izvestas apstrādei uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti (apstrādes periods 1–2 mēneši), un visa produkcija jau apstrādāta tiek atgriezta atpakaļ. Kādi dokumenti jānoformē un vai šī preču pārvietošana jāuzrāda pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā vai tās pielikumos?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 26. Jūn. 2020
Valstī izsludinātajā ārkārtējā situācijā, lielai daļai uzņēmumu pārejot strādāt attālināti, sevišķi aktualizējās jautājums par elektronisko dokumentu noformēšanu un izmantošanu. Kādi ir elektronisko dokumentu formāti un kā nodrošināt to apriti elektroniski, lai dokumenti saglabātu juridisko spēku? Aplūkosim praktiskos aspektus!
Dokumenti 07:00, 29. Jūn. 2020
Latvijas sabiedrība, PVN maksātāja Latvijā, pārdod savu produkciju klientam – ASV reģistrētai sabiedrībai. Preces no Latvijas tiek transportētas uz klienta sadarbības partnera rūpnīcu Somijā kompānijai “X” (Incoterm DAP – Somijas rūpnīca, CMR – saņēmējs Somijas PVN maksātājs) papildu apstrādei, pēc apstrādes preces no Somijas rūpnīcas tiks transportētas preču saņēmējam – ASV klientam (noformēta EX deklarācija: saņēmējs – ASV klients, nosūtītājs – Somijas partneris). Kāda likme jānorāda rēķinā ASV klientam par preču pārdošanu? Vai ir kādas iespējas piemērot PVN 0% likmi ASV klientam?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 30. Jūn. 2020
Mēs klientiem pārdodam preces, un saskaņā ar noslēgto līgumu mūsu sabiedrība piešķir klientam bonusa atlaides atkarībā no nopirkto preču apjoma un avansā samaksātās summas. Kredītrēķinus par šo atlaidi izrakstām vienmēr par iepriekšējo mēnesi. 2020. gada janvārī visiem klientiem izrakstījām kredītrēķinus par 2019. gada decembri. Kopsumma 8000 eiro apmērā ir ar mīnusa zīmi, kas sanāk iepriekšējā gada izdevumi. Sakiet, lūdzu, kādus kontējumus būtu pareizi lietot šajā situācijā, lai summa – 8000 eiro – tiktu attiecināta uz iepriekšējo gadu? Un kur bilancē šī summa būtu jāparāda?
Grāmatvedība 07:00, 8. Mai. 2020
Ar pircēju ir noslēgts līgums ar “Incoterms” EXW nosacījumiem. Preču piegādes darījums notiek mūsu noliktavās. 2020. gada 12. februārī uzņēmums izraksta rēķinu pircējam, ar pircēju ir vienošanās, ka prece tiks uzglabāta mūsu noliktavā līdz izvešanai uz ES 2020. gada 12. maijā. Rēķins un līgums ir ar februāra datumu, pircējs apmaksu arī veic februārī, bet kravas pavadzīme (CMR) un citi transportēšanas dokumenti ir ar februāra/marta/aprīļa/maija datumiem. Vai šo darījumu mūsu uzņēmums var deklarēt februāra PVN deklarācijā ar 0% likmi saskaņā ar izrakstīto rēķina datumu?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 7. Apr. 2020
Uzņēmuma darbinieki būvobjektā kā atkritumus salasa metāllūžņus, un tie tiek nodoti metāllūžņu savākšanas uzņēmumam, kas izsniedz pavadzīmi un samaksu ieskaita uzņēmuma kontā. Kā uzņēmumam atspoguļot un pamatot metāllūžņu iegūšanu?
Grāmatvedība 09:00, 8. Apr. 2020
Pērnā gada beigās tika pieņemti vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie ir tā sauktie ātrie uzlabojumi (quick fixes) pievienotās vērtības nodokļa sistēmā, kuriem vajadzētu uzlabot un vienādot noteikumus visās dalībvalstīs attiecībā uz preču piegādēm uz citām dalībvalstīm, konsignācijas preču piegādēm un starptautiskiem ķēdes darījumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 9. Mar. 2020
No šī gada vidus stājas spēkā jauni soda naudu apmēri par pārkāpumiem grāmatvedības jomā. Viens no būtiskiem jaunumiem – turpmāk sods tiks piemērots fiziskām personām – uzņēmumu vadītājiem. Kādas izmaiņas vēl gaidāmas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Feb. 2020
Lai atvieglotu darījumu dokumentu noformēšanas prasības un noteiktu vienotus kritērijus pievienotās vērtības nodokļa 0% likmes piemērošanā darījumos starp dalībvalstīm, pieņemti ilgi gaidītie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020.gada 1.janvārī.
Pievienotās vērtības nodoklis 15:23, 2. Jan. 2020
Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs iegādājas lietotu automašīnu sev kā pamatlīdzekli no Vācijas PVN maksātāja. Vācijas uzņēmums drošības pēc pārdod šo lietoto automašīnu nevis ar PVN 0% likmi, bet savas valsts PVN likmi. Tad, kad šī lietotā automašīna tiks reģistrēta Latvijas CSDD uz juridiskās personas vārda, apliecinājums jānosūta Vācijas uzņēmumam, kas atgriezīs PVN. Vācijas uzņēmums solīja, solīja, taču PVN tā arī neatgrieza. Latvijas uzņēmuma vadība uzrakstīja PVN atmaksas pieteikumu Vācijas ieņēmumu dienestam, bet tas atteicās atmaksāt PVN, jo šim darījumam bija jāpiemēro PVN 0% likme un darījuma partneri paši ir vainīgi, ka to neizmantoja.
Pievienotās vērtības nodoklis 10:00, 10. Dec. 2019
Uzņēmumam pieder elektropreces, kuras tas vēlas nomainīt pret jaunām. Vecās tika iegādātas kā mazvērtīgais inventārs, bet, ja veic remontu, tās vēl ir iespējams lietot. Uzņēmuma darbinieki vēlas iegādāties šīs elektropreces. Kā šādas preces norakstīt? Kāds ir kontējums? Kā uzņēmuma darbinieks var iegādāties vecās elektropreces (dators, printeris u.c.) pēc to norakstīšanas grāmatvedības uzskaitē? Vai šāda veida preces pēc to norakstīšanas ir obligāti jāutilizē?
Pamatlīdzekļi 09:30, 6. Jan. 2020
Sabiedrība, Latvijā reģistrēta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, saņem preces no ražotāja Eiropas Savienībā (ES). Ražotājs septembrī izraksta rēķinu, mēs pasūtām transportu, ar kuru preces tiek piegādātas uz Latviju, taču tās tiek uzglabātas transporta pārvadātāja noliktavā. Pie mums nav arī parakstīta kravas pavadzīme (CMR). Kurā mēnesī jāuzrāda preču saņemšana? Un par kuru periodu tā jāuzrāda PVN 1 pārskatā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Okt. 2019
Pienācis rudens, tuvojas ziema. Daudziem tuvojas arī gada pārskatu gatavošanas laiks un līdz ar to arī inventarizācijas – ne tikai pamatlīdzekļu, krājumu un skaidrās naudas atlikumu, bet arī saistību un prasību inventarizācija. Tas ir viens no sagatavošanās darbiem, lai pārliecinātos, ka gada pārskatā ietvertā informācija atbilst realitātei.
Gada pārskats 10:42, 28. Okt. 2019
Sabiedrība pārdod preci citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājai, kas to uzreiz pārdod Ukrainas sabiedrībai. Prece tiek izvesta pa taisno no Latvijas uz Ukrainu. Sabiedrības rīcībā ir kravas pavadzīme (CMR), kas apliecina preču pārvietošanu no Latvijas uz Ukrainu, un eksporta deklarācija. Nosūtītājs un eksportētājs ir pircējs. Vai PVN 0% likmes piemērošana ir pamatota?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 3. Okt. 2019
Sabiedrība sniedz inspekcijas pakalpojumus tranzīta kravu pārvadājumiem, tās rīcībā ir dzelzceļa transporta pavadzīmes, tranzīta deklarāciju kopijas un sarakste ar pasūtītāju. Pasūtītāja sabiedrības nosaukums neparādās ne dzelzceļa transporta pavadzīmēs, ne tranzīta deklarācijās, tajos kā kravas saņēmēja uzrādīta pavisam cita sabiedrība. Kā pierādīt, ka sabiedrība apkalpoja tieši šo eksporta kravu? Vai minētie dokumenti apliecina pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 0% likmes piemērošanu un vai nepieciešams līgums ar pasūtītāju?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Sep. 2019
Uzņēmums nodarbojas ar koku pirkšanu un pārdošanu. Izdrukāt pavadzīmes tehniski nav iespējams, un liels pavadzīmju apjoms ir jāsaraksta ar roku. Tāpēc aktuāls ir jautājums - vai summa ar vārdiem pavadzīmē ir jānorāda obligāti?
Dokumenti 07:00, 29. Okt. 2018
//= $article['Article']['score'] ?>
Kļūdas ir jālabo!
1.oktobrī sākas inventarizāciju laiks, un, lai visu neatliktu uz pēdējo brīdi, jau šobrīd var ķerties klāt norēķinu salīdzināšanai ar sabiedrības debitoriem un kreditoriem. Salīdzināšanas akts sagatavots, nosūtīts klientam, bet ko darīt, ja atlikumi nesakrīt un tiek konstatēta kļūda? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 09:55, 30. Sep. 2019
Sabiedrība nejauši apmaksāja vienu pavadzīmi divas reizes. Preču pārdevējs naudu neatmaksāja, tāpēc mums nācās pārmaksu grāmatot kā avansa maksājumu. Neskaidrības rodas ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Vai avansam par preci, kurai PVN tiek piemērots reversā kārtībā, vispār ir jāaprēķina PVN, un tas jānorāda PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 2. Sep. 2019
Autoserviss izraksta rēķinu, kurā iekļautas gan darba, gan auto detaļu izmaksas. Kā pareizāk nosaukt dokumentu, ja tajā iekļautas arī auto detaļas? Pavadzīme, rēķins, nodokļa rēķins? Vai dokumenta nosaukumam ir nozīme?
Dokumenti 07:00, 23. Jūl. 2019
Eksporta un muitas darījumi ir vieni no sarežģītākajiem jautājumiem, ar ko vadītāji un grāmatveži saskaras. Ir daudz specifisku terminu, darbību, kā arī virkne nodokļu jautājumu, kas var rasties. Piemēram, kā noformēt dokumentus atbilstoši normatīvo aktu prasībām, lai, vedot preces uz Eiropas Savienību un trešajām valstīm, varētu piemērot pievienotās vērtības nodokļa 0% likmi?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Aug. 2019
Uzņēmums veic transporta pakalpojumus gan Latvijā, gan ārvalstīs. Saņemot kravas pavadzīmi (CMR), uz kuras ir gan nosūtītāja, gan saņēmēja paraksts, kas apliecina veikto pakalpojumu, tiek izrakstīts rēķins par transporta pakalpojumiem un kā apliecinājums pievienots minētais CMR. Vai, izrakstot rēķinu par transporta pakalpojumiem, uz tā var nebūt paraksts, bet gan atzīme “rēķins sagatavots elektroniski un ir derīgs bez paraksta”?
Dokumenti 07:00, 1. Aug. 2019
IK “A” daļējas uzņēmuma pārejas rezultātā nodod SIA “B” preces pārdošanai un debitoru parādus. IK “A” un SIA “B” ir viens īpašnieks, abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Kā pareizi piemērot nodokļus, un kādi grāmatojumi jāveic abiem uzņēmumiem?
Grāmatvedība 07:00, 25. Jūl. 2019
Latvijas uzņēmums "A" no cita Latvijas uzņēmuma “B” iegādājas jaunu vieglo automašīnu par 40 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Abi uzņēmumi ir PVN maksātāji. Uzņēmums "A" par automašīnu martā samaksāja avansu – 1000 eiro bez PVN. Atlikušo avansa summu samaksāja aprīlī – 39 000 eiro bez PVN. Pavadzīme tika izrakstīta, un automašīnas pieņemšana notika maijā. Uzņēmums "A" automašīnu izmantos saimnieciskajām vajadzībām, bet neuzstādīs globālās pozicionēšanas sistēmu. Vai uzņēmums "A" var atskaitīt PVN priekšnodokli 50% apmērā? Kad to var atskaitīt – martā un aprīlī, kad tika samaksāts avanss, vai maijā, kad tika saņemta automašīna?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 18. Jūn. 2019
Personai ir zemnieku saimniecība (ZS), kuras pamatdarbība ir graudkopība. ZS ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja. Persona ir reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja (pašnodarbināta persona), grāmatvedību kārto vienkāršā ierakstu sistēmā. 2018.gadā tika izrakstīti rēķini par pārdotajiem graudiem, bet nauda par rēķiniem ZS norēķinu kontā ienāca tikai 2019.gadā. Pēc būtības 2018.gadā izrakstītās pavadzīmes ir par 2018.gada ražu, un arī 2018.gada izdevumi ir attiecināmi uz šiem ieņēmumiem. Kā šos ieņēmumus pareizi uzrādīt, gatavojot gada ienākumu deklarāciju?
Gada deklarācija 07:00, 20. Mai. 2019
SIA, kas nodarbojas ar apģērbu un to dizaina skiču un rakstu pārdošanu, plāno pārdot savus produktus mājaslapā Etsy.com. SIA ir reģistrējusies kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja. Kā šiem darījumiem piemērot PVN? Preces pārsvarā iegādāsies privātpersonas, tostarp ārzemnieki. Kurā PVN deklarācijas rindā jāuzrāda šie darījumi? Vai darījumus ar privātpersonām apliek ar 21% PVN likmi un norāda PVN deklarācijas 41.rindā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 24. Mai. 2019
Gan preču piegādātājs, gan saņēmējs ir ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamas personas. Būvniecības izstrādājumu piegādātājs ir izrakstījis avansa rēķinu, piemērojot darījumam PVN vispārīgā kārtībā, kuru preču saņēmējs PVN deklarācijā ir atskaitījis kā priekšnodokli. Taču preču saņēmējs no šī piegādātāja ir saņēmis gan tādus būvniecības izstrādājumus, kam PVN tiek piemērots apgrieztā jeb reversā kārtībā, gan tādus materiālus, kam PVN piemēro vispārīgā kārtībā, un tas tiek attiecīgi atspoguļots preču pavadzīmēs. Kā rīkoties, ja nepareizi atskaitīts PVN priekšnodoklis? Vai jāveic korekcijas PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 8. Apr. 2019
Veicot salīdzināšanu ar kreditoru, tika konstatēts, ka atlikumi uz gada beigām nesakrīt, jo pagājušajā gadā bija labota pavadzīme. Kā šajā situācijā izdarīt labojumu?
Grāmatvedība 10:58, 5. Apr. 2019
Neesmu reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, bet veicu sev piederoša meža izciršanu un kokmateriālu pārdošanu. 2018.gadā noslēdzu cirsmas izstrādes līgumu ar SIA “X”. Nauda no izpildītāja par darījumu tika saņemta trīs maksājumos. Lai nodrošinātu vienu kokmateriālu piegādi, sākotnēji tika nodoti apaļkoki pa vienu summu, taču aprēķins un norēķins par lietkokiem un zariem tika veikts pēc lietkoku un zaru šķeldas realizācijas uz šī paša līguma pamata. Kuros gadījumos vienu kokmateriālu piegādi var uzskatīt par darījumu, kas veikts saimnieciskās darbības ietvaros? Vai Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē šī ir uzskatāma par saimniecisko darbību?
Tiesības 10:48, 3. Apr. 2019
Latvijas uzņēmumiem, iegādājoties automašīnas citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, darījuma brīdī skaidri jāvienojas, ar kādiem nosacījumiem pārdevējs piekrīt darījumam piemērot 0% pievienotās vērtības nodokļa likmi – šī ir galvenā atziņa, kas gūstama no pagājušā gada nogalē publicētās Valsts ieņēmumu dienesta uzziņas.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 15. Feb. 2019
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) pašu saražotās preces nodod tirgot dažādiem veikaliem. Visbiežāk veikals pārdod tikai daļu no precēm, bet pārējo pēc diviem, trim mēnešiem atgriež atpakaļ SIA. Kā par šādiem darījumiem jānoformē dokumenti? Kurā brīdī jāatzīst ieņēmumi, un kad jāveic grāmatojumi?
Grāmatvedība 07:00, 5. Mar. 2019
Lietderīga grāmatveža darba stundu izmantošana, datu apstrādes automatizēšana un ātra jaunāko likumdošanas prasību ieviešana – tās ir būtiskākās prasības, ko grāmatvedības un uzņēmuma vadības programmai izvirza pieredzējuši grāmatveži un uzņēmumu vadītāji. Kad tādu izdevies atrast, uzņēmēji no programmas vairs nevēlas šķirties un iesaka to sadarbības partneriem.
Svarīgi 09:08, 23. Jan. 2019
Latvijas sabiedrība (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) plāno iegādāties preces no Igaunijas sabiedrības (PVN maksātājs) Latvijas teritorijā un tālāk tās izvest no Latvijas un pārdot Vācijas sabiedrībai (PVN maksātājs). Preču saņemšanu no Igaunijas uzņēmuma apliecinās pieņemšanas-nodošanas akts (PNA). Vai Igaunijas sabiedrībai ir jāreģistrējas Latvijā kā PVN maksātājam?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 9. Jan. 2019
Uzņēmums savā internetveikalā ir pārdevis preci un nosūtījis to pircējam ar “Latvijas pasta” starpniecību. Par šiem darījumiem ir noformēti un iesniegti grāmatvedībā internetveikala pārdošanas dokumenti un “Latvijas pasta” čeki, no kuriem pēc preces saņēmēja adreses ir saprotams, ka prece nonāks Austrālijā un Kanādā. Vai ar šiem dokumentiem pietiek, lai varētu piemērot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 0% likmi kā preču eksportam? Kā šo darījumu atspoguļot PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:37, 14. Dec. 2018
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz pakalpojumu saviem sadarbības partneriem un piešķir 90% un pat 100% atlaidi. Kā šādiem darījumiem grāmatot PVN, un kā to norādīt PVN deklarācijā? Vai deklarācijā vispār jānorāda “nulles rēķini”?
Grāmatvedība 07:00, 4. Jan. 2019
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Okt. 2018
Es kā grāmatvede uzskatu, ka izsniegtajos dokumentos fiziskai personai (pircējam) jābūt likumā “Par grāmatvedību” noteiktajiem rekvizītiem, t.sk., personas kodam, adresei. Bet mūsu grāmatvedības programmas izstrādātāji man atbild, ka saskaņā ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu dokumenta drukas formā nedrīkst atspoguļot fiziskās personas datus bez tās piekrišanas. Kas ir primārais – Latvijas likumdošana vai Eiropas Savienības regula?
Saimnieciskā darbība 07:00, 18. Sep. 2018
Vai, pamatojoties uz vienošanos par elektroniski sagatavotu dokumentu atzīšanu bez paraksta un saņemšanu elektroniskā veidā, nosakot dokumenta formātu un e-pasta adreses dokumentu sūtīšanai un saņemšanai, klientiem šādā veidā drīkst sūtīt arī pavadzīmes par preču piegādi? Vai šāda pavadzīme atbilst Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) un citos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām?
Dokumenti 08:00, 13. Feb. 2017
Latvijas SIA, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, pārdos saplākšņu plāksnes uzņēmumam, kas reģistrēts Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE). Vai šajā gadījumā pakalpojumam ir jāpiemēro PVN? Ja nē, kurš Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) pants pamato PVN nepiemērošanu?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 3. Sep. 2018
Iegādājoties preces uzņēmuma vajadzībām, tiek sagaidīts, ka tās būs kvalitatīvas un piemērotas to iegādes mērķim. Tomēr dažkārt piegādātās preces var neatbilst tam, kas tika sagaidīts no piedāvājuma, vai arī var izrādīties ar defektiem.
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Aug. 2018
Uzņēmums "A" noslēdzis sadarbības līgumu ar uzņēmumu "B", kas sniedz pakalpojums, apkalpojot un uzraugot uzņēmuma "A" autoparku. Uzņēmuma "B" pārstāvji bieži apmeklē autoservisus, auto rezerves daļu veikalus u.tml., saņemot no tiem rēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem un precēm. Vai šos rēķinus un pavadzīmes drīkst parakstīt uzņēmuma "B" pārstāvis?
Līgumi 08:00, 26. Jan. 2017
Esam sabiedrība Latvijā, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Saskaņā ar Obligāto eksemplāru likumu izdevējam ir jānodod obligātie iespieddarbu eksemplāri Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB). Nododot obligātos eksemplārus, tiek sagatavota pavadzīme ar 0 vērtību (Obligāto eksemplāru likuma 4.panta 2.daļā noteikts, ka obligātos eksemplārus LNB saņem bez maksas). Vai preču pašizmaksa būtu jāattiecina uz ziedojumiem vai tā attiecināma uz saimniecisko darbību? Kā šādā situācijā rīkoties ar PVN?
Izdevumi 06:00, 28. Jūn. 2018
SIA “X”, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, pārdod kviešus muitas zonā Lietuvas uzņēmumam, kas SIA “X” informējis, ka rēķinā jānorāda tā Latvijā reģistrētais PVN numurs. Lietuvas uzņēmums kravu tālāk nogādā uz Saūda Arābiju. Eksporta procedūru SIA "X" veic Latvijā. Eksporta deklarācijā kā nosūtītājs norādīts SIA "X" un kā saņēmējs – Lietuvas uzņēmums. Rēķinā Lietuvas uzņēmumam kā piegādes nosacījumi ir FOB (free on board) Rīga, t.i., kravas īpašumtiesības Lietuvas uzņēmumam pāriet uz kuģa. Kāda būtu korekta PVN piemērošana iepriekš aprakstītajā situācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 25. Jūn. 2018
Noslēdzot rakstu sēriju par pamatlīdzekļiem grāmatvedībā, šoreiz par pamatlīdzekļu izslēgšanu. Pamatlīdzekli izslēdz, ja to atsavina vai no tā lietošanas vai atsavināšanas nākotnē nav gaidāmi saimnieciski labumi.
Pamatlīdzekļi 07:00, 6. Jūn. 2018
03.06.2018. tiks uzstādīta jauna Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas (EMDAS) versija, kurā veiktas būtiskas funkcionālās izmaiņas un papildinājumi, tostarp, lai nodrošinātu importa muitas deklarāciju noformēšanu atbilstoši Regulas Nr.2015/2446 B pielikumā un Regulas Nr.2015/2447 B pielikumā noteiktajam, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 08:00, 29. Mai. 2018
Mūsdienās informācijas pārvietošanas ātrums it teju neierobežots, pateicoties internetam. Lielākoties informācija ceļo no adresāta pie adresāta, lai cik tālu viņi viens no otra atrastos, pāris sekunžu laikā. Paradoksāli, tomēr joprojām ir industrijas, kur informācijas pārvietošana ir atkarīga no, piemēram, ceļu satiksmes sastrēgumiem, pastnieka vai kurjera kāju ātruma un līdzīgiem faktoriem. Tie ietekmē papīra dokumentu apmaiņas ātrumu.
Svarīgi 08:00, 21. Mai. 2018
Mēs esam budžeta iestāde. Skolas direktoram darba vajadzībām tiek iegādāts mobilā telefona aparāts. Iepriekš tika norunāts, ka iestāde sedz izdevumus 200 EUR (bez PVN) apmērā šī aparāta iegādei. Darbinieks izvēlas dārgāku modeli (par 300 EUR). Tika saņemta preču pavadzīme par kopējo summu 300 EUR, pievienotās vērtības nodoklis (PVN) piemērots reversā kārtībā. Uz darbinieka iesnieguma pamata mums no darbinieka algas būs jāietur 100 EUR par mobilo telefonu? Vai arī PVN par šo summu? Kādi būtu veicamie grāmatojumi?
Grāmatvedība 06:04, 30. Apr. 2018
No 1.marta iespējams iesniegt gada ienākumu deklarāciju par 2017.gadu. Tāpat kā iepriekš, arī šogad deklarācijas iesniedzēji iedalāmi 2 grupās – tie, kam tas jādara obligāti (ievērojot deklarācijas iesniegšanas gala termiņu – 1.jūniju), un tie, kas deklarāciju iesniedz brīvprātīgi.
Gada deklarācija 07:00, 16. Apr. 2018
Latvija jau ilgāku laiku ir pievienojusies eirozonai, kas atvieglo norēķinus un samazina valūtas kursu svārstību radītos riskus sadarbībā ar eirozonas valstīm. Tomēr darījumi notiek arī ar citu lielvalstu (Krievijas, ASV u.c.) uzņēmumiem. Norēķinus šādos darījumos pārsvarā veic, izmantojot ASV dolāru vai citas valūtas. Tāpēc joprojām aktuāls ir jautājums par citu valūtu atspoguļošanu grāmatvedībā. Šoreiz skaidrojumu sagatavoju, kā piemēru izmantojot konkrētu lasītāja jautājumu.
Grāmatvedība 07:00, 3. Mai. 2018
It kā sākotnēji izklausās loģiski – ierobežotā pārbaude ir šķietami vienkāršāka, ātrāk veicama nekā gada pārskata revīzija, līdz ar to droši vien arī lētāka. Vai tā tas tiešām ir? Kas abām šīm pārbaudēm kopīgs, bet kas – atšķirīgs?
Gada pārskats 07:00, 9. Apr. 2018
Nodarbinātības valsts aģentūras programmas "Pasākumi komercdarbības uzsākšanai" ietvaros bezdarbnieks ir nodibinājis SIA, kas nodarbojas ar dažādu koka amatniecības priekšmetu ražošanu. Izgatavotās preces tiek pārdotas ar interneta un telefona sakaru starpniecību. Pircēji, galvenokārt, ir fiziskas personas, kas norēķinus veic ar pārskaitījumu. Darījumi notiek Facebook, un ir zināms personas vārds, uzvārds un adrese. Bet nav zināmi personas dati, jo ne katrs grib dot savu personas kodu. Vai jāsagatavo attaisnojuma dokuments - pavadzīme par katru pārdoto preci, ja ar pircēju komunikācija notiek tikai elektroniski un viņa personas dati nav iegūstami? Arī parakstu par preces saņemšanu nav iespējams dabūt.
Dokumenti 07:00, 5. Apr. 2018
Uzņēmums – pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs – sniedz būvniecības pakalpojumus un tirgo dažādas preces, tostarp būvizstrādājumus un metāla izstrādājumus. Kā atbilstoši izmaiņām Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) piemērot PVN darījumiem, kas sākti 2017.gadā, bet pabeigti jau 2018.gadā? Piemēram, klientam (PVN maksātājs) 2017.gadā izrakstīts priekšapmaksas rēķins (ar PVN) par būvizstrādājumiem. Klients šo summu kopā ar PVN samaksāja tikai 2018.gadā, kad piemērojama nodokļa apgrieztā maksāšanas kārtība. Kā šajā gadījumā izrakstīt pavadzīmi?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 8. Feb. 2018
Uzņēmums par 350 EUR iegādājās materiālus saimnieciskās darbības vajadzībām, norēķinoties ar skaidru naudu. Veikals izsniedza elektroniskā kases aparāta (EKA) čeku. Vai uzņēmumam būtu jāprasa pavadzīme par materiāliem, kas iegādāti par šādu summu? Ja jā, vai pavadzīme būtu jāprasa arī tad, ja par materiāliem maksātu ar bankas karti, t.i., bezskaidrā naudā? No kādas summas čekam nepieciešama stingrās uzskaites kvīts vai pavadzīme?
Dokumenti 08:00, 6. Feb. 2018
Uzņēmuma pamatdarbība ir būvmateriālu vairumtirdzniecība. Līdz ar to no 2018.gada, ja uzņēmums preces realizē Latvijas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājiem, tiks piemērota apgrieztā PVN maksāšanas kārtība. Par atsevišķu samaksu uzņēmums nodrošina arī šo būvmateriālu piegādi klientam. Kā piemērot PVN šādā gadījumā? Vai transporta pakalpojumiem piemērojama apgrieztā PVN maksāšanas kārtība? Vai arī klientam par transporta pakalpojumiem jāizraksta atsevišķs rēķins, kurā PVN piemērots vispārējā kārtībā (proti, 21% apmērā)? Citi materiāli tiek komplektēti uz paletēm, par kurām arī klientam izraksta pavadzīmi. Vai arī paletes ietilpst būvizstrādājumu piegādē un tām tiks piemērota apgrieztā PVN maksāšanas kārtība?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:30, 2. Jan. 2018
Uzņēmums pārdod preces mazumtirdzniecībā un darījumus noformē, izmantojot elektronisko kases aparātu. Tā kā pircēji nereti izvēlas maksāt ar karti, uzņēmums apsver iespēju izmantot mobilo POS termināli. Vai atbilstoši likumdošanā noteiktajām prasībām ir pietiekami, ja uzņēmums izraksta pārdošanas pavadzīmi un samaksa par precēm tiek veikta, izmantojot šādu POS termināli? Tādējādi nauda tiek ieskaitīta uzņēmuma bankas kontā, savukārt klients saņem POS termināla čeku un pavadzīmi. Vai tad, ja pircējs ir fiziskā persona, pavadzīmes rekvizītu ailē "Pircējs" ir obligāti jānorāda klienta vārds, uzvārds un personas kods?
Nauda 08:00, 23. Nov. 2017
Uzņēmums pārdod jaunbūvi. Pirkuma līgumā norādīta kopējā pirkuma summa par zemi un ēku plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. Atbilstoši līgumam pircējs samaksu veiks 2 daļās: 1.daļu maksās oktobrī, bet 2.daļu - novembrī. Pircējs oktobrī samaksāja 1.daļu. Ja pircējs novembrī nesamaksās 2.daļu, darījums nenotiks un uzņēmumam būs pircējam jāatmaksā saņemtā pirkuma summas daļa. Vai oktobrī saņemtā samaksa ir uzskatāma par avansa maksājumu? Vai PVN jāmaksā budžetā novembrī? Vai arī PVN jāmaksā par visu darījumu tad, kad saņemta visa pirkuma summa? Vai rēķinā zemes un ēkas vērtība jānorāda atsevišķi?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:11, 24. Nov. 2017
Vai SIA drīkst par pārdotajām precēm izsniegt stingrās uzskaites kvīti un neizmantot kases aparātu? Mēs esam SIA - pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, un mūsu uzņēmumā par sniegtajiem pakalpojumiem tiek lietotas stingrās uzskaites kvītis saskaņā ar MK noteikumu Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" 82.1.3.apakšpunktu. Bet ir uzņēmumi, kas izsniedz stingrās uzskaites kvītis par pārdotajām precēm (piemēram, par auto rezerves daļām 8,72 EUR un PVN 1,83 EUR, kopsumma 10,55 EUR), kvītī nenorādot atsauci uz MK noteikumu Nr.96 punktu un neizsniedzot arī pavadzīmi. Kādos gadījumos drīkst preču realizācijai neizmantot kases aparātu, bet izrakstīt stingrās uzskaites kvītis?
Dokumenti 10:18, 11. Okt. 2017
SIA "ABC idea" ir pašu radīts veiksmes stāsts, kā palielināt uzņēmuma efektivitāti un ietaupīt laiku. Sākotnēji uzņēmums piedāvāja klientiem hostinga pakalpojumus, kas nozīmē, ka katru mēnesi bija jāizraksta liels skaits rēķinu par salīdzinoši nelielām summām. Tolaik rēķinu izrakstīšana katru mēnesi aizņēma 2 pilnas darba dienas. Tas nozīmē – gadā aptuveni 1 mēnesis tiek veltīts tikai rēķinu izrakstīšanai. Laikietilpīgi, vai ne? Tieši tāpēc viņiem radās ideja par jauna rīka izveidi pašu vajadzībām, taču laika gaitā tapis skaidrs, ka rēķinu automatizēšana noder arī citiem uzņēmumiem. Bet nu – par visu pēc kārtas!
Svarīgi 18:06, 6. Nov. 2017
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
Vai ir iespējams papīra formāta dokumentus aizvietot ar elektroniskajiem dokumentiem, lai tādējādi paātrinātu dažādus procesus uzņēmumā, samazinātu arhīvu apmērus un saudzētu dabu (kas arī nav mazsvarīgi)? Tas, manuprāt, ir aktuāli daudzu uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, jo arvien biežāk parādās elektroniski dokumenti bez parakstiem. Kā rīkoties ar šādiem dokumentiem?
Dokumenti 08:00, 21. Aug. 2017
Esam grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēji un 01.05.2017. noslēdzām sadarbības līgumu ar klientu, kas no 2015.gada nodarbojas ar lietotu transportlīdzekļu tirdzniecību. Transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmuma vadītāja izsniegtajos iepriekšējo periodu dokumentos veiktā grāmatvedības uzskaite būtiski atšķiras no tās, ko izmantojam, jau ilgstoši sadarbojoties ar 2 citiem transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmumiem.
Grāmatvedība 08:00, 25. Jūl. 2017
Latvijas uzņēmums - ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamā persona nopirka preci no Vācijas uzņēmuma, kas arī ir ar PVN apliekamā persona. Prece tika nosūtīta uz Lietuvas muitas noliktavu, kur to pārdeva Norvēģijas uzņēmumam. Tālāk krava nosūtīta uz Baltkrieviju. Kā Latvijas uzņēmumam PVN deklarācijā atspoguļot preču iegādi Eiropas Savienībā un pārdošanu trešajām valstīm?
Pievienotās vērtības nodoklis 15:19, 4. Aug. 2017
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
2015.gadā SIA "D" ar līzinga kompānijas starpniecību no fiziskās personas iegādājās automašīnu par 18 629 EUR (bez pievienotās vērtības nodokļa). 2017.gada janvārī tika pārtrauktas darba attiecības ar uzņēmuma darbinieku, kas izmantoja šo automašīnu darba vajadzībām. Darbinieks vēlas auto paturēt (ar SIA "D" piekrišanu). Šajā brīdī SIA "D" līzinga kompānijai ir parādā 11 046 EUR, un tiek parakstīta vienošanās, ka SIA "D" atdod līzinga kompānijai konkrēto automašīnu. Pēc tam līzinga kompānija pārformē līzingu uz darbinieka vārda. Kā konkrēto darījumu uzrādīt grāmatvedībā?
Grāmatvedība 08:00, 15. Jūn. 2017
Aptuveni pēdējā vai pusotra gada laikā tiesu praksē izdarīti jauni secinājumi un ieviestas jaunas tendences nodokļu lietās, turklāt vairākos jautājumos mainīta esošā judikatūra un pieņemti nodokļu maksātājiem labvēlīgi spriedumi. Aplūkošu priekšrocības, kas ieviestas ar jaunāko tiesu praksi, kā arī atziņas, kas turpmāk var radīt pārpratumus.
Nodokļi 08:00, 17. Mai. 2017
Jaunākajās izmaiņās likumā "Par grāmatvedību" paredzēta administratīvās atbildības noteikšana grāmatvedības jomā. Plānots, ka līdz ar to uzņēmumos labāk tiks ievērotas un izpildītas grāmatvedības jomu regulējošo normatīvo aktu prasības. Bet kā tas viss notiks "dzīvē"?
Grāmatvedība 08:00, 5. Jūn. 2017
10.06.2016. noslēgts līgums par tehnoloģiskās iekārtas piegādi, piegādāto preču uzstādīšanu un iedarbināšanu. Atbilstoši līgumam 31.08.2016. no piegādātāja saņemts 1.avansa rēķins, samaksāts 08.09.2016. 31.08.2016. no piegādātāja saņemts 1.avansa rēķins, samaksāts 08.09.2016. 26.09.2016. no piegādātāja saņemts 2.avansa rēķins, kā arī 1.akts par iekārtas piegādi katlu mājā ar atzīmi par montāžas darbu uzsākšanu, samaksāts 05.10.2016. 13.01.2017. iekārtas montāža, uzstādīšana un iedarbināšana ir pabeigta. Saņemts 3.avansa rēķins, kā arī 2.akts par iekārtas nodošanu ekspluatācijā un personāla apmācību un pavadzīme par tehnoloģisko iekārtu un konstrukciju par pilnu līguma summu plus PVN 21% apmēra. Avansa rēķins samaksāts 24.01.2017. Kurā mēnesī priekšnodoklis iekļaujams PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 19. Apr. 2017
Lai gan par šo tēmu rakstīts daudz, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību pamatota vai pilnīgi nepamatota ierobežošana par nodokļu maksātāja darījumiem joprojām ir biežākais audita uzrēķinu iemesls Latvijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 18. Apr. 2017
Iegādājoties galda piederumus un vienreiz lietojamos traukus lietošanai kafejnīcā, dažās pavadzīmēs ir norādīts svars (lielākoties vairumbāzēs iegādātajām precēm), savukārt citās tas nav norādīts (parasti mazumtirdzniecības veikalos). Ir gadījumi, kad preces ir pirktas ar čeku, kurā nav sīkāk raksturots, kāds ir preces materiāls un svars. Kā šajā gadījumā piemērot dabas resursu nodokli (DRN)?
Citi 08:00, 17. Mar. 2017
Uzņēmums, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas datorus par pilnu summu 2680,99 EUR. Darbinieks vēlas šo datoru izpirkt 3 gadu laikā un ir piekritis, ka katru mēnesi no algas tiek ieturēta konkrēta summa, t.i., 24 EUR. Dators tiks lietots gan uzņēmuma, gan privātajām vajadzībām. Kā šo darījumu noformēt grāmatvedībā? Vai dators grāmatvedībā jāiekļauj pamatlīdzekļos (PL) un tam jārēķina amortizācija? Vai darbiniekam jānoformē parāds pret uzņēmumu? Vai atbilstoši likumdošanas normām no algas drīkst veikt ieturējumus?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 23. Mar. 2017
2016.gada septembrī uzņēmums "X" finanšu līzingā iegādājās vieglo automašīnu. Uzņēmums "X" no līzinga kompānijas "Y" saņēma pievienotās vērtības nodokļa (PVN) rēķinu. Savukārt 1.iemaksa avansā tika veikta uzņēmumam "Z", no kura uzņēmums "X" iegādājās automašīnu. 2016.gada novembrī automašīna atdota atpakaļ. Uzņēmums "X" līzinga kompānijai "Y" sagatavoja iepirkto preču atgriešanas pavadzīmi. Līzinga kompānija "Y" šo pavadzīmi neatzina, norādot, ka summa ir jāsamazina par 1.iemaksas summu, kas tika veikta uzņēmumam "Z".2016.gada novembrī automašīna atdota atpakaļ. Uzņēmums "X" līzinga kompānijai "Y" sagatavoja iepirkto preču atgriešanas pavadzīmi par 33 057,85 EUR plus PVN 6942,15 EUR. Līzinga kompānija "Y" šo pavadzīmi neatzina, norādot, ka summa ir jāsamazina par 1.iemaksas summu (4132,23 EUR plus PVN 867,77 EUR), kas tika veikta uzņēmumam "Z". Vai atgriešanas pavadzīme par 1.iemaksas summu jāizraksta uzņēmumam "Z", no kura uzņēmums "X" iegādājās automašīnu, lai gan PVN rēķins no līzinga kompānijas "Y" tika sagatavots par pilnu summu?
Grāmatvedība 08:00, 9. Jan. 2017
Vai pavaddokuments, uzņēmumam pārvadājot savas preces Latvijas teritorijā no vienas struktūrvienības uz otru (iekšējā preču pārvietošanas pavadzīme), var būt elektroniski? Piemēram, šoferim ir planšete, kur PDF failā ir dokumenti.
Dokumenti 08:00, 15. Nov. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību – pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja - iegādājas mēbeles Lietuvā. Sabiedrības pamatdarbība ir veselības pakalpojumu sniegšana, līdz ar to preces iepirktas pakalpojumiem, kas nav apliekami ar PVN. Sabiedrība saņem pavadzīmi par preču iegādi (bez PVN) un veic pārskaitījumu saskaņā ar to. Vai sabiedrībai jāaprēķina PVN reversā kārtībā un jāiekļauj tas PVN deklarācijā? Vai arī PVN nevar norādīt kā priekšnodokli un tā summa jāmaksā valstij, jo sabiedrība veic neapliekamus pakalpojumus?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 17. Nov. 2016
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Dokumenti 08:00, 26. Okt. 2016
Laba ziņa visiem, kas gada pārskatu par periodu, kas sākas pēc 01.01.2016. vai vēlāk, nesagatavo atbilstoši starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem - jums nomas līgumu uzskaite radīs mazāk problēmu!
Grāmatvedība 08:00, 10. Okt. 2016
Latvijas uzņēmums - pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs - noslēdza līgumu ar Lietuvas uzņēmumu (arī PVN maksātājs) par koka brikešu iegādi. Latvijas uzņēmums šīs briketes pārdos citiem uzņēmumiem Latvijā, bet piegādi pircējiem veiks Lietuvas uzņēmums. Kam šādā situācijā ir pienākums veikt atzīmi СMR dokumentā - Latvijas uzņēmumam – līgumslēdzējam (jo Lietuvas uzņēmums rēķinu izraksta tam) vai Latvijas uzņēmumam - pircējam (jo koka briketes ir piegādātas pircējam)? Kā šos darījumus pareizi atspoguļot PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 29. Sep. 2016
Kā uzņēmumam rīkoties un kādas pievienotās vērtības nodokļa sekas rodas (atskaitītais priekšnodoklis), ja daļa uzņēmuma grāmatvedības attaisnojuma dokumentu ir nozagti vai uzglabājot ir neatgriezeniski sabojāti?
Saimnieciskā darbība 08:00, 19. Sep. 2016