Darbinieks dodas biznesa vakariņās ar partneriem – vai tie ir reprezentācijas izdevumi? Vai tāda ceļojuma, darba brauciena, kas notiek kopā ar sadarbības partneriem, izdevumi uzskatāmi par reprezentācijas izdevumiem?
Uzņēmums nodarbojas ar tabakas un alkohola mazumtirdzniecību. Tiek rīkots divu dienu pasākums, kuru apmeklēs tikai aicināti klienti un sadarbības partneri. Pasākuma mērķis ir iepazīstināt ar jaunākajām precēm un veikt to degustāciju. Pasākuma rīkošanai tiek nomātas telpas, dažāda veida aprīkojums, pasūtīts ēdiens, pieaicināts pasākuma vadītājs. Pasākumā paredzēti konkursi un balvas. Dažiem viesiem tiek apmaksāta viesnīca. Vai šos izdevumus var tieši attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus vai tomēr tie ir reprezentācijas izdevumi?
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta 6.daļā noteikts, ka reprezentācijas izdevumi šā likuma izpratnē ir uzņēmuma izdevumi tā prestiža veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī. Lai saprastu, kas tie ir par izdevumiem, vispirms jāsaprot – kas ir “prestižs” un kas ir “sabiedrībā pieņemtie standarti”?
Izdevumi 06:00, 30. Dec. 2024
Uzņēmuma vadība iegādājas apģērbu un dažādus aksesuārus (kaklasaites, jostas, rokas pulksteņus), kas nav nepieciešams darba vajadzībām. Iegādes izdevumi nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem – kā izdevumus, kas nepieciešami uzņēmuma tēla veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī?
Izdevumi 06:00, 21. Apr. 2023
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem. Šajā raksta daļā izskatām ar auto lietošanu saistītās izmaksas, kā arī reklāmas un reprezentācijas izmaksas.
Citi 06:00, 26. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Latvijā reģistrētas sabiedrības valdes locekļi, Dānijas pilsoņi, devās darba braucienā uz Latviju, lai kārtotu ar zemes pārdošanu saistītās formalitātes. Valdes locekļi tika izmitināti viesnīcā. Par šo pakalpojumu viesnīca sabiedrībai izrakstīja rēķinu, piemērojot sniegtajam pakalpojumam pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem vai arī tie būs uzskatāmi kā komandējuma izdevumi? Un atkarībā no izdevumu klasifikācijas – kā darījums ietekmē PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Saimnieciskā darbība 06:00, 11. Nov. 2022
Uzņēmuma darbinieki piedalās ikgadējā Latvijas talkā. Uzņēmums sagādā ūdens pudeles un dažāda veida darbarīkus, kas nepieciešami darbu veikšanai. Vai šīs izmaksas drīkst attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Izdevumi 09:00, 25. Apr. 2024
Vai sadarbības partnerim uzdāvināta dāvanu karte, sveicot ar bērniņa piedzimšanu, ir klasificējami kā saimnieciskās darbības izdevumi vai reprezentācijas izdevumi? Vai par šādiem izdevumiem ir jāmaksā nodokļi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 26. Aug. 2022
2024.gada nogalē daudz tika runāts par algas aprēķina un iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām 2025.gadā. Taču ir lietas, kas šogad paliek nemainīgas – pilnīgi visiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem, neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar UIN apliekami darījumi, līdz 20.janvārim jāsagatavo UIN deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi – decembri. Apskatām nianses, par kurām nevajadzētu aizmirst, sagatavojot UIN deklarāciju par decembri.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 3. Jan. 2025
Tuvojoties Ziemassvētku laikam, uzņēmums iegādājas eglīti no Silvertree.lv ar piegādi uz biroju. Vai eglītes iegādes izdevumus var attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus?
Izdevumi 06:00, 15. Dec. 2023
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) ir noteikts, ka no ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus un ārstniecības izdevumus, ja tie nepārsniedz 5% no darba devēja gada kopējā bruto algu fonda. No kā īsti ir jārēķina šie 5% – gada beigās pret visa gada darba samaksu? Un kas notiek gadījumā, ja tiek konstatēts pārtēriņš? Vai uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) aprēķina gada beigās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 10. Sep. 2024
Zemnieku saimniecība (ZS), kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), kā arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, iegādājas mobilo telefonu 500 eiro vērtībā no cita PVN maksātāja. Darījumam piemēro PVN apgrieztā kārtībā. ZS īpašnieks iegādāto telefonu plāno daļēji izmantot arī personīgajām vajadzībām. Ņemot vērā, ka nav iespējams precīzi noteikt, cik liela daļa no telefona izmantošanas būs saistīta ar saimniecisko darbību, ZS plāno attiecināt 70% no attiecīgajiem saimnieciskās darbības izdevumiem, piemērojot likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa” (likums par IIN) 11.5panta 5.punta nosacījumu. Vai par šiem izdevumiem var atskaitīt priekšnodokli?
Nodokļi 06:00, 17. Nov. 2023
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Uzņēmums iegādājas “Venden” dzeramo ūdeni birojam. Vai šie ir saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumi? Vai tos var attiecināt pilnā apmērā uz izdevumiem?
Izdevumi 06:00, 24. Okt. 2023
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Saņemtajā kases čekā ir norādīta visa nepieciešamā informācija, kas noteikta Pievienotās vērtības nodokļa likuma 125.panta 1.daļā. Vai šāds čeks uzskatāms par nodokļa rēķinu? Vai šāds čeks sniedz iespēju atskaitīt priekšnodokli? Vai, saņemot šādu čeku restorānā par reprezentācijas izdevumiem 540 eiro apmērā, ir iespējams atskaitīt priekšnodokli?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
09:00, 26. Jūl. 2024
Lai arī sācies aktīvais atvaļinājumu laiks, tomēr "iFinanses" jūnija lasītāko rakstu TOP3 pierāda, ka grāmatvežu darbs neapstājas ne uz mirkli.
Svarīgi 12:00, 4. Jūl. 2024
Vai ģimeņu saliedēšanās pasākums ir personāla ilgtspējas pasākums? Kā organizēt noliktavu? Vai regulāra avansa izsniegšanu un atmaksa ir pārkāpums? Kā zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējums Latvijā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 13:01, 5. Jūl. 2024
Uzņēmums piedāvā saviem darbiniekiem iespēju piedalīties ikgadējā Rīgas maratonā, sedzot gan dalības maksu, gan vienota stila tērpu iegādi darbiniekiem, kas pārstāvēs uzņēmumu. Vai šie izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi? Kā tos pareizi grāmatot? Vai pastāv kāda atšķirība, vai tiek segtas izmaksas par pieciem vai 100 darbiniekiem?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 23. Mai. 2024
Ņemot vērā, ka 15.maijs bija ģimenes diena, tad uzņēmums noorganizēja darbinieku ģimenēm kopīgu izklaidi dabā, ārpus pilsētas, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Kā pasākuma izdevumus norādīt grāmatvedībā?
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Sabiedrībai pieder brīvdienu māja, kurā tiek sniegti izmitināšanas pakalpojumi tūristiem. Lai pakalpojumus pilnveidotu, paplašinātu un attīstītu, sabiedrības vadība brauc uz citiem viesu namiem, lai izpētītu konkurenci. Sabiedrība saņem rēķinus par izmitināšanu viesnīcās. Vai šos izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību?
Izdevumi 06:00, 29. Nov. 2022
Latvijas uzņēmums (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs) saviem klientiem un partneriem organizē pasākumu, kurā nodrošina ēdināšanas un arī muzikālā pavadījuma pakalpojumus. Izdevumus par pasākuma rīkošanu grāmatvedībā norāda kā reprezentatīvos, un PVN deklarācijā priekšnodokli norāda 40% apmērā no saņemtā rēķina summas, jo lielākā daļa piegādātāju ir Latvijas PVN maksātāji. Bet kā rīkoties, ja mūziķu grupas starpnieks ir Lietuvas PVN maksātājs? Vai par šo darījumu jāaprēķina PVN un tas jāmaksā apgrieztā kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 1. Dec. 2022
Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 14.februāra spriedumā lietā SKA-69/2023, ir izskatījis priekšnodokļa atskaitīšanu par reprezentatīva automobiļa iegādi un uzturēšanu, lielu vērību pievēršot tieši pierādījumu vērtēšanas jautājumiem. Spriedums ir aktuāls, ņemot vērā pieņemtos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas nosaka reprezentatīvo automobiļu vērtības bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) robežu – 75 000 eiro – tiem automobiļiem, kuri tiek iegādāti vai nomāti sākot no 2023.gada 1.jūnija.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 1. Sep. 2023
Uzņēmējiem laba ziņa! No šī gada 1.jūnija ir paaugstināts reprezentatīvo automobiļu slieksnis – no 50 000 uz 75 000 eiro. Izskatīsim, kā šīs izmaiņas ietekmē nodokļus, un citas nianses saistībā ar reprezentatīvā automobiļa uzskaiti.
Klausies
Transportlīdzekļa nodokļi
09:00, 21. Jūn. 2023
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, iegādājas Ukrainas karogu. Kā pareizi klasificēt izdevumus - vai tie ir attiecināmi uz saimnieciskās darbības izdevumiem, reprezentācijas izdevumiem vai tomēr nav saistīti ar saimniecisko darbību?
Saimnieciskā darbība 06:00, 14. Apr. 2022
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Elektromobiļi ienāk mūsu ikdienā un jau vairs nav uzskatāmi par ko īpašu un nezināmu. Tos iegādājas, protams, arī uzņēmumi, kas vēlas domāt “zaļi” un ieviest savā saimniecībā jaunumus, ko mums piedāvā inovatīvās tehnoloģijas. Līdz ar to, protams, rodas jautājumi, kā elektromobiļus uzskaitīt grāmatvedībā, kā attiecināt uz izmaksām to ekspluatācijas izmaksas, vai atšķiras to uzskaite u.tml.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Okt. 2022
Ar 2021. gada 1. jūliju tie autoratlīdzību saņēmēji, kas reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, var izvēlēties – uzskaitīt savus izdevumus, ja tie ir lielāki, vai arī izmantot likumā noteiktās izdevumu normas. Izskatīsim, kādus izdevumus var attiecināt uz savu saimniecisko darbību!
Grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2021
Vai uzņēmumam ir jāturpina uzskatīt automašīnu par reprezentatīvu Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma un Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē, ja tiek mainīts operatīvās nomas līgums?
Citi 06:00, 19. Jūl. 2022
Uzņēmuma darbības veids ir permanentā grima apmācības, kā arī permanentā grima preču pārdošana. Vai saimnieciskās darbības izdevumos var iekļaut izdevumus par ziedu, balonu un citu rotājumu iegādi birojā, kā arī atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli?
Izdevumi 07:00, 20. Jūl. 2021
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Tuvojoties Ziemassvētkiem, uzņēmumi domā, kā iepriecināt darbiniekus un sadarbības partnerus un radīt svētku atmosfēru darba telpās. Līdz ar to aktualizējas arī jautājums, vai uzņēmuma izmaksas ir ar saimniecisko darbību saistītas vai nav, un atkarībā no tā – kā piemērot nodokļus.
Tiesības 07:00, 14. Dec. 2020
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
19. novembra Valsts sekretāru sanāksmē izskatīti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar ko paredzēts precizēt saimnieciskās darbības izdevumu veidus, veikt izmaiņas attaisnoto izdevumu noteikšanā un citas izmaiņas, norādīts grozījumu anotācijā.
Likumdošana 09:33, 20. Nov. 2020
Vai drīkst atskaitīt 40% pievienotās vērtības nodokli kā priekšnodokli no reprezentācijas izdevumiem, ja reprezentācijas izdevumi un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi kopā pārskata gadā pārsniedz 5% no iepriekšējā pārskata gada kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, par kuru samaksāti valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:08, 31. Dec. 2018
Sabiedrība nodarbojas ar reklāmas pakalpojumu sniegšanu. Lai reklamētu klienta produkciju, sabiedrība rīko dažādus pasākumus un biznesa pusdienas. Vai pakalpojuma sniedzējs šo pasākumu izdevumus var grāmatot kā ražošanas izmaksas? Sabiedrība galu galā nereklamē sevi, bet gan citas sabiedrības produktu, un tas ir sabiedrības pamatdarbības veids. Vai tomēr tie jāuzskaita kā reprezentācijas izdevumi?
Izdevumi 07:00, 13. Sep. 2019
Latvijas uzņēmums nodarbojas ar preču importu un eksportu uz Eiropas Savienību un trešajām valstīm. Šī gada septembrī sadarbības partneri/grupas pārstāvji no citām valstīm ieradās ciemos, lai iepazītos ar uzņēmuma darbību. Uzņēmums viesiem noorganizēja transporta pakalpojumus, lai nogādātu viņus uz uzņēmuma biroju un noliktavu un iepazīstinātu ar uzņēmuma darbību.Transporta pakalpojumu sniedzējs uzņēmumam izrakstīja rēķinu. Kā pareizi iegrāmatot rēķinu par šiem transporta pakalpojumiem, ja pārvadājumi nav saistīti ar preču pārvešanu.
Izdevumi 07:00, 11. Okt. 2019
Lai gan šī gada galvenais notikums – ārkārtējās situācijas izsludināšana un tās sekas – jau šķiet pārvarēts, un uzņēmumi pakāpeniski atgriežas ierastajā darba režīmā, tomēr tas vēlreiz būs jāatceras un jāņem vērā 2021. gadā, sagatavojot nodokļu deklarācijas un transfertcenu dokumentāciju par 2020. gadu.
Citi 07:00, 31. Aug. 2020
2018.gadā SIA ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja, bet 2019.gadā tā kļūs par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju. Tā kā SIA maksāja tikai MUN, tad sanāk, ka 2019.gadā 5% reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumu fonds ir 0 EUR. Vai tas nozīmē, ka 2019.gadā UIN būs jāmaksā par visiem reprezentācijas izdevumiem?
Mikronodoklis 06:13, 16. Jūl. 2018
No šī gada ir spēkā jauna kārtība reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumu attiecināšanai uz saimniecisko darbību, proti, tie ir saimnieciskās darbības izdevumi, ja vien nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Līdz ar to šie izdevumi precīzi jāuzskaita un jānodala grāmatvedībā, jo par šī ierobežojuma pārsnieguma daļu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN).
Izdevumi 07:00, 28. Mai. 2018
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
Darba devējs koplīgumā vienojas par degvielas izdevumu apmaksu darbinieka braucienam ar privāto automašīnu no vienas mazpilsētas uz otru, katru darba dienu 80 kilometrus. Sabiedriskais transports, protams, kursē, bet ne tik bieži un ne tajos laikos, kas sakrīt ar darba laika sākumu un beigām. Kas tad īsti ir izmaksas par degvielu, ja tās kompensē vai apmaksā darba devējs: saimnieciskās darbības izdevumi, personāla ilgtspējas izdevumi vai personīgais labums darbiniekam, kas jāapliek ar darbaspēka nodokļiem? Pagājušā gada 20.novembrī sertificētais nodokļu konsultants Matīss Kodoliņš sniedza atbildi uz šo jautājumu, norādot, ka šādus izdevumus pie noteiktiem kritērijiem ir iespēja klasificēt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem, tomēr lasītāju komentāros tika pausts, ka Valsts ieņēmumu dienestam un Finanšu ministrijai šajā jautājumā ir cits viedoklis, norādot, ka:
Izdevumi 11:55, 18. Feb. 2019
Sabiedrība nodarbojas ar semināru organizēšanu Latvijā. Izdevumi ir gan ēdināšana, gan viesu izmitināšana, gan piesaistīto mākslinieku uzstāšanās. Par šiem izdevumiem tiek izrakstīts rēķins sabiedrības sadarbības partneriem Lietuvā, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji savā valstī. Rēķinā netiek atsevišķi uzrādīts katrs sniegtais pakalpojums, bet gan kopējais pakalpojums – semināra organizēšana. Kā par šiem izdevumiem aprēķināt un atskaitīt PVN priekšnodokli? Vai šie izdevumi skaitās uzņēmuma reprezentācijas vai ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi? Kāda PVN likme jānorāda rēķinā Lietuvas sabiedrībai? Un vai vajag izdalīt atsevišķi katru pakalpojumu ar savu PVN likmi, ja visi pakalpojumi ir viens kopums?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:30, 3. Jan. 2020
Ja pārskata gads saskan ar kalendāra gadu un beidzas 31.decembrī, tad daudziem būs jāiesniedz uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija līdz 2020.gada 20.janvārim. Un šī deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi jāiesniedz obligāti – arī tad, ja nav ar nodokli apliekamu darījumu. Tāpēc šoreiz pievērsīšos dažiem aktuāliem jautājumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 30. Dec. 2019
19.decembrī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas paredz skaidri noteikt, ka ar nodokli ir apliekams ienākums, kas radies samazinātu vai dzēstu saistību rezultātā, kā arī citas būtiskas izmaiņas.
Likumdošana 14:56, 23. Dec. 2019
Uzņēmums darbiniekam kompensē ceļa izdevumus no dzīvesvietas uz darbu un atpakaļ, attiecinot šos izdevumus uz personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem. Vai uzņēmumam šie darbinieka ienākumi ir jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestā? Ja ir, tad kāds kods jānorāda, vērtējot šo jautājumu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa puses?
Izdevumi 07:00, 8. Nov. 2018
Valsts ieņēmumu dienests 2019.gada 8.oktobrī ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 6.daļu – tajā par kļūdu labojumu un papildus aprēķināto nodokļu uzrādīšanu finanšu grāmatvedībā.
VID informācija 11:27, 18. Okt. 2019
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi 07:00, 9. Sep. 2019
Vai piemērs par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu reprezentācijas izdevumiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskajā materiālā "Par uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanu un maksāšanu" atbilst likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 6.panta 1.daļas 5.punktam, kurā noteikts, ka apliekamo ienākumu palielina par 60% no reprezentācijas izdevumiem izmantotās summas?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 11. Apr. 2017
Darba devējs organizē personāla ilgtspējas pasākumus, izdevumu summa nepārsniedz 5% no bruto algas par pagājušo gadu. Vai obligāti jābūt noslēgtam darba koplīgumam ar darbiniekiem, lai varētu nemaksāt uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) par izdevumiem, kas saistīti ar šo pasākumu organizēšanu? Un tas pats jautājums arī par reprezentācijas izdevumiem. Ja darba devējs paredz izdevumus kafijai un tējai u.tml., kas domāti gan klientiem, gan personālam, vai obligāti jābūt darba koplīgumam ar darbiniekiem, lai šos izdevumus varētu neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē?
Personāla vadība 07:00, 2. Nov. 2018
Pašvaldības kapitālsabiedrībā 2018.gadā katru mēnesi uzskaitītas izmaksas, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību, bet uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam par 2018.gadu iesniegta neaizpildīta, jo nav ar UIN apliekamās bāzes. Vai tas ir pareizi? Lūdzu skaidrojumu!
Izdevumi 07:00, 5. Sep. 2019
Es iepērku ziedus, lai ieliktu tos biroja telpās. Norakstu kā saimnieciskās darbības izdevumus. Vai es daru pareizi? Uzskatu, ka tie ir klientu priekam.
Grāmatvedība 07:00, 13. Aug. 2018
Vai par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem var atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli un kādā apmērā, ja tie kopā ar reprezentācijas izdevumiem nepārsniedz 5% no iepriekšējā pārskata gada aprēķinātās bruto darba samaksas, par kuru aprēķinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:23, 17. Apr. 2018
Vai saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 8.panta 2.daļas 7.punktu un 4.daļas 3.punkta b) apakšpunktu personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem drīkst pieskaitīt arī sporta halles kā uzņēmuma aktīva ikmēneša nolietojuma vērtību? Kādi izdevumi šo normu izpratnē klasificējami kā izdevumi saistībā ar sociālās infrastruktūras objektiem? Kādi sporta halles uzturēšanas izdevumi iekļaujami ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamajā bāzē saskaņā ar UIN likuma 8.panta 2.daļas 6.punktu?
Izdevumi 07:00, 28. Mar. 2018
Mēs esam reklāmas aģentūra, kas klientiem rīko konkursus, reklāmas kampaņas, kuru ietvaros mums ir jāiegādājas balvas, piemēram, dāvanu kartes (vairums gadījumos) citos uzņēmumos. Vēlos noskaidrot, kā grāmatvedībā jānorāda šīs izmaksas, jo, manuprāt, šīs izmaksas ir 100% saistītas ar uzņēmuma saimniecisko darbību un nebūtu jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 1. Feb. 2019
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
Pavisam drīz būs klāt brīdis, kad lielākajai daļai Latvijas uzņēmumu būs jāiesniedz pirmā paplašinātā uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija jeb deklarācija par pārskata perioda pēdējo mēnesi. Uzņēmumiem, kuriem pārskata gads aptver 12 mēnešu periodu no janvāra līdz decembrim, deklarācija par decembri ir jāiesniedz obligāti, tas jādara arī tiem, kuriem līdz šim neveidojās apliekamais objekts un kuri ikmēneša deklarācijas varēja arī neiesniegt.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Dec. 2018
Lai pilnveidotu azartspēļu automātu darbības uzraudzību un ieņēmumu plūsmas pārskatāmību, ieviešot azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmu, ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.1043 “Azartspēļu un izložu organizācijas vienotā grāmatvedības uzskaites kārtība”, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:39, 14. Dec. 2018
Uzņēmums nodarbojas ar pakalpojumu sniegšanu. Tam ir daudz ilggadēju sadarbības partneru. Dažreiz ar šiem sadarbības partneriem tiek rīkotas tikšanās – maltītes ar atspirdzinošiem dzērieniem, tostarp alkoholu. Ziemassvētkos klientiem paredzēts dāvināt alkoholiskos dzērienus. Kā pareizi norakstīt un kā noformēt izdevumus, kas saistīti ar alkoholu? Kādi nodokļi piemērojami izdevumiem par alkohola iegādi?
Izdevumi 08:00, 27. Dec. 2017
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Darbiniekam izmaksāts bēru pabalsts 250 eiro apmērā sakarā ar viņa radinieka nāvi. Pabalsts netiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Ja uzņēmumam atskaišu periods ir viens mēnesis, kurā mēnesī ir jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis – mēnesī, kad pabalsts izmaksāts?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 25. Okt. 2018
Pieprasot uzziņu Valsts ieņēmumu dienestam, ir svarīgi detalizēti aprakstīt uzņēmuma darbības specifiku un jautājumu formulēt precīzi, citādi uzziņā sniegtā atbilde var kļūt uzņēmumam neizdevīga, kā tas ir sanācis šajā publikācijā izskatītajā gadījumā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Okt. 2018
Biedrība projekta ietvaros sūta uz ārvalstu semināriem personas, kas nav biedrības darbinieki. Vai šīm personām drīkst maksāt dienas naudu un segt pārējos komandējuma izdevumus? Vai, lai varētu segt komandējuma izdevumus, šādai personai ir jābūt kādām citām līgumsaistībām ar biedrību?
Saimnieciskā darbība 08:00, 21. Sep. 2017
Jau drīz būs 20.jūlijs, kad daudzi uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāji iesniegs 1.deklarāciju, kas jāaizpilda atbilstoši jaunajam nodokļa aprēķina modelim. Daudzi, tomēr ne visi – Valsts ieņēmumu dienesta (VID) metodiskajā materiālā skaidrots, ka deklarācija jāiesniedz tikai tad, ja nodokļa maksātājam par periodu no 01.01.2018. līdz 30.06.2018. veidojas ar UIN apliekams objekts.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 25. Jūn. 2018
Saskaņā ar līdz 01.01.2018. spēkā esošo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas principu izdevumus par kafiju un tēju darbiniekiem visbiežāk uzskatīja par izdevumiem, kas nav saistīti ar maksātāja saimniecisko darbību. Pašlaik, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā iekļautās normas ļauj plašāk vērtēt personāla izdevumus kā ar saimniecisko darbību saistītus. Līdz ar to šādus izdevumus, ja tie nav personificēti, varētu klasificēt kā izdevumus darbinieku kolektīva motivēšanai?
Tiesības 06:00, 12. Jūn. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojumus par svarīgākajiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas jautājumiem, kas jāzina, sagatavojot UIN deklarāciju. Atgādinām, ka pirmā UIN deklarācija par šī gada 1.pusgadu pēc jaunās kārtības jāiesniedz līdz 20.jūlijam!
VID informācija 08:00, 14. Mai. 2018
It kā sākotnēji izklausās loģiski – ierobežotā pārbaude ir šķietami vienkāršāka, ātrāk veicama nekā gada pārskata revīzija, līdz ar to droši vien arī lētāka. Vai tā tas tiešām ir? Kas abām šīm pārbaudēm kopīgs, bet kas – atšķirīgs?
Gada pārskats 07:00, 9. Apr. 2018
Darbinieks ir komandējumā ārzemēs, kur kopā ar klientiem dodas uz restorānu. Vai šos ēdināšanas izdevumus var uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem? Vai arī tie būs komandējuma izdevumi?
Izdevumi 09:10, 30. Nov. 2015
Gaidījām, gaidījām un sagaidījām – pagājušā gada novembra beigās beidzot publicēti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (Noteikumi)! Noteikumos iekļauti skaidrojumi vairākām situācijām.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Feb. 2018
Uzņēmuma īpašnieks (ir arī uzņēmuma darbinieks) ar savu personisko automašīnu dodas komandējumā uz ārvalstīm. Ir sagatavots automašīnas nomas līgums un ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Komandējuma laikā tiek saņemti čeki par degvielas, mielasta – tikšanās ar klientiem –, viesnīcas, komandējuma naudas, automašīnas stāvvietas, prāmja biļetes u.c. izmaksām. Vai visus šos attaisnojuma dokumentus var norādīt izdevumu daļā? Uz kuriem dokumentiem attiecas likumdošanas normas par 30%?
Izdevumi 08:00, 25. Jan. 2017
30.11.2017. oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicēti un 01.01.2018. spēkā stāsies Ministru kabineta noteikumi Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (Noteikumi), informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 11:36, 1. Dec. 2017
Ņemot vērā, ka no nākamā gada 1.janvāra nodokļu reformas ietvaros stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), kurā paredzēts atšķirīgs uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanas modelis, Ministru kabinetā (MK) otrdien, 14.novembrī, izskatīts MK noteikumu projekts "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi".
Likumdošana 14:16, 14. Nov. 2017
Vai fiziskā persona, saimnieciskās darbības veicējs (SDV), var doties biznesa pusdienās ar potenciālo klientu? Vai šie izdevumi nav saistīti ar saimniecisko darbību? Izrādās, Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir specifisks viedoklis par šo tēmu.
Izdevumi 07:01, 9. Jūn. 2015
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) projekts, kas apspriests, rakstīts un vairākkārt mainīts, ir pieņemts un stāsies spēkā no 01.01.2018. Šobrīd tajā iestrādātie pamatprincipi vairs nemainīsies, un, lai arī notiek darbs pie piemērošanas noteikumu sagatavošanas, kas paskaidrotu jauno normu lietošanu praksē, uzņēmumi var jau pavisam konkrēti sākt izvērtēt, kas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) jomā būs citādi jau pēc dažiem mēnešiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 11. Sep. 2017
Turpinām aplūkot jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu (UIN likums), kas stāsies spēkā 2018.gadā. Šajā publikācijā – par gada pēdējā mēneša uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju un darījumiem, kas radīs nodokļa saistības gada beigās. Starp tiem ir daudzas jau zināmas pozīcijas, kas arī atbilstoši pašlaik spēkā esošajām normām rada apliekamā ienākuma korekcijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 23. Okt. 2017
Jūras uzņēmumam ir kuģis, kas strādā starptautiskajos ūdeņos. Uz kuģa katru mēnesi rodas reprezentācijas izdevumi tad, kad kuģis atrodas ostā ārzemēs. Vai reprezentācijas izdevumi ir atskaitāmi pēc proporcijas 40% / 60% tāpat kā visos uzņēmumos? Vai kuģiem ir kāds speciāls likums vai noteikumi?
Izdevumi 12:38, 31. Mar. 2015
Ikvienam reģistrētam pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam ir tiesības atgūt ārvalstīs samaksāto nodokli par izdevumiem, kas radušies tā saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Praksē gan novērojams, ka šī iespēja tiek izmantota reti, līdz ar to uzņēmumi zaudē citās valstīs samaksātā PVN naudu.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 4. Sep. 2017
28.07.2017. Saeimā ir pieņemts Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, kas stājas spēkā 01.01.2018, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 12:03, 10. Aug. 2017
Plānotās nodokļu reformas ietvaros visvairāk mainīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana, un, iespējams, jau no 2018.gada stāsies spēkā jauns Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Jūl. 2017
Fiziskajai personai, kas nav darbinieks (nav darba attiecību, nav uzņēmuma līguma, tikai vienreizējs pasākums), kā pateicība izsniegta dāvanu karte, piemēram, par dalību foto sesijā. Dāvanu kartes vērtība ir 50 EUR. Par dāvanu kartes nodošanu ir noformēts pieņemšanas - nodošanas akts, bet aktā nav minēts personas kods. Vai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) ir jāmaksā no 50 EUR vai arī jārēķina tā, lai, piemērojot IIN, 50 EUR būtu neto summa? Vai šajā gadījumā ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Grāmatvedība 08:00, 21. Jūl. 2017
Lauksaimniecības uzņēmumos daļu augkopības produkcijas izlieto ražošanas vajadzībām, piemēram, lopbarību – dzīvnieku ēdināšanai. Termins "pašpatēriņš" nav saistīts ar krājumu izlietojumu ražošanas vajadzībām. Pašpatēriņu, piemēram, reprezentācijai, apbalvošanai, dāvanām, labdarības pasākumiem u.c., noformē ar norakstīšanas aktiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Mar. 2017
Darbiniekiem tiek iegādātas un pasniegtas dāvanas. 1 dāvanas vērtība ir 11,79 EUR – summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), 2,48 EUR – PVN 21%, 14,27 EUR – kopējā summa. Kā jāgrāmato šīs summas un kādi nodokļi no kādām summām jāaprēķina?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 16. Feb. 2017
Saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) darba devēja dāvana, kas taksācijas gada laikā nepārsniedz 14,23 EUR, ir ar nodokli neapliekams ienākums. Vai šajā gadījumā tiek ņemta vērā pirkuma summa ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) vai bez PVN?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 30. Jan. 2017
Decembris ir svarīgs mēnesis grāmatvežiem un citiem par uzņēmuma finansēm atbildīgajiem darbiniekiem ne tikai tādēļ, ka lielākajai daļai uzņēmumu tas ir finanšu gada pēdējais mēnesis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tāpēc, ka jāspēj izsekot gaidāmajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stāsies spēkā no nākamā gada 1.janvāra. Decembris ir arī Ziemassvētku laiks, tātad jāsaprot, vai un kā uzņēmuma plānotie pasākumi (ar šiem pasākumiem saistītie izdevumi) ietekmēs uzņēmuma nodokļu pozīcijas.
Citi 08:00, 12. Dec. 2016
Turpinot tēmu par saimnieciskās darbības veicēja ieņēmumiem un izdevumiem, apskatīsim, kas ir ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi.
Grāmatvedība 09:00, 28. Jan. 2016
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Tā kā priekšnodokļa atskaitīšana ietekmē valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli (PVN), ir rūpīgi jāseko, lai priekšnodoklis tiktu atskaitīts korekti. Ar vienkāršu piemēru palīdzību mēģināšu palīdzēt jums orientēties priekšnodokļa atskaitīšanas labirintos.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 30. Nov. 2016
Kādi normatīvie akti reglamentē valsts un pašvaldību budžeta iestāžu reprezentācijas izdevumus? Kur konkrēti ir uzskaitīts, kas ir uzskatāms par reprezentācijas izdevumiem? Vai, piemēram, izdevumus par alkoholu (dāvanām, pasākumiem u.tml.) var uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem budžeta iestādēs?
Grāmatvedība 12:25, 21. Mai. 2014
Valdes loceklim jāpārstāv uzņēmums – jātiekas ar biznesa partneriem utt. Viņam vienmēr ir labi jāizskatās. Kādus izdevumus drīkst segt uzņēmums? Apģērbs, frizieris, restorānu rēķini? Vai ir kādi ierobežojumi?
Komerctiesības 09:00, 20. Nov. 2015
Uzņēmumam, sagatavojot gada pārskatu un veicot grāmatojumus par saimnieciskajām darbībām, kuras tieši nav saistītas ar uzņēmuma komercdarbības funkciju pildīšanu, ir jāpievērš īpaša uzmanība izdevumus pamatojošiem dokumentiem, jo pretējā gadījumā pastāv būtisks risks saskarties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piemērotu papildu nodokļu maksājumu uzrēķinu.
Nodokļi 17:03, 7. Okt. 2014
Kādu izdevumu sastāvā (ar saimniecisko darbību saistītie, nesaistītie vai reprezentācijas) būtu jāatzīst uzņēmuma izdevumi par darba apģērbiem, kas nav paredzēti nodarbinātā drošības vai veselības aizsardzības garantēšanai, piemēram, formas tērpi veikala darbiniekiem, klientu apkalpošanas speciālistiem, taksometru šoferiem, darba apģērbi ceha darbiniekiem, darba apģērbi remontstrādniekiem netīru darbu veikšanai, lai nebūtu jāplēš un jāsmērē savas drēbes? Vai ir kāda nozīme, vai uz darba apģērba ir uzņēmuma logo, emblēma vai nosaukums? Kādus dokumentus papildus iegādes dokumentam nepieciešams noformēt darba apģērbu izdevumu pareizai uzskaitei?
Izdevumi 08:13, 22. Mai. 2015
Vēl joprojām ir daudz neskaidrību par to, kā pašnodarbinātai personai uzskaitīt transporta izdevumus, tajā skaitā izmaksas par degvielu, un cik lielu daļu no tiem var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojumu, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Grāmatvedība 14:05, 28. Mai. 2015
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
Mēs nodarbojamies ar viesnīcas pakalpojumu sniegšanu. Sakiet, lūdzu, vai iegādātā kafija, cukurs, tēja, cepumi, kas tiek nolikti viesnīcas numuriņos, ir uzskatāmi par reprezentācijas izdevumiem? Vai varbūt tos var norakstīt saimnieciskās darbības izdevumos?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:16, 26. Nov. 2013
2014.gada novembrī uzņēmums iegādājās aviobiļetes un vīzas darba braucienam uz Ķīnu darbiniekiem un dažiem klientiem. Šis bija sadarbību veicinošs brauciens uz mūsu piegādātāja rūpnīcu, un tā mērķis bija mudināt klientus vairāk iegādāties tieši šī piegādātāja produkciju, ko mēs pārstāvam Latvijas tirgū. Brauciens notika šī gada janvārī. Vai, uzskaitot aviobiļešu iegādes izdevumus 2014.gada novembrī, tie jāgrāmato kā nākamo periodu izdevumi? Vai šī gada janvārī tie jāpārgrāmato uz komandējumu izdevumiem (biļešu iegāde mūsu darbiniekiem) un reprezentācijas izdevumiem (biļešu iegāde klientiem)? Kādiem dokumentiem jābūt pievienotiem šo izdevumu attaisnošanai?
Grāmatvedība 17:16, 5. Feb. 2015
Ofisā sistemātiski notiek tikšanās ar esošajiem un potenciālajiem klientiem, tāpēc regulāri tiek pirkta tēja, kafija un cepumi cienāšanai katru mēnesi aptuveni 10-12 EUR apmērā.Tāpat iegādāts kafijas aparāts (110 EUR)- to noformējām kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus.
Vai šos visus izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem? Ir izdots attiecīgs rīkojums un tiek sagatavoti norakstīšanas akti. Pats par sevi saprotams, ka ofisa darbinieki tikšanos laikā arī ēd šos produktus.
Izdevumi 10:49, 14. Dec. 2015
Kā piemērot nodokļus dāvanām, kas pasniegtas sadarbības partneriem Ziemassvētkos?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 3. Dec. 2015
Autoserviss iegādājas žurnālu Privātā Dzīve (izklaides izdevums), kafijas automātu, televizoru un planšetdatoru. Vai tie ir uzņēmuma reprezentācijas izdevumi?
Grāmatvedība 17:05, 15. Okt. 2014
Turpinām tēmu par gada ienākumu deklarācijas sagatavošanu. Kā noteikt ar nodokli apliekamo ienākumu, un kādas izmaiņas jāņem vērā, sagatavojot deklarāciju par 2014.gadu?
Gada deklarācija 08:06, 5. Mai. 2015
28.01.2015. notika Latvijas Republikas Finanšu ministrijas (FM) organizētais grāmatvedības forums "Gada pārskatu kvalitāte", kurā piedalījās FM grāmatvedības politikas veidotāji, Latvijas grāmatvežu profesionālo organizāciju pārstāvji un augstāko mācību iestāžu, kurās var apgūt grāmatveža profesiju Latvijā, pārstāvji. Foruma tēmas un svarīgākās atziņas ir apkopojusi Olga Molčanova, Mg.soc., Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas (LRGA) valdes locekle, Starptautiskā Sekretariāta vadītāja un Metodoloģijas komitejas vadītāja, LRGA Sertificētā profesionālā grāmatvede.
Svarīgi 13:16, 14. Feb. 2015
Iedomāsimies situāciju no revidentu dzīves! Revīzijas komanda uzsāk kārtējo finanšu pārskatu gala pārbaudi. Notiek saruna ar klientu, kurā tiek apkopots pieprasītās informācijas un finanšu pārskatu sagatavošanas statuss. Tiek noskaidrots, ka viss būtībā ir pabeigts un iegrāmatots, izņemot dažas jomas, kurās grāmatvedis gribētu iepriekš veiktos aprēķinus saskaņot ar revidentiem un tikai pēc tam veikt izmaiņas uzskaitē un pārskatos. Tādas jomas ir 2 – uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija un atliktais nodoklis. Vai šī situācija jums liekas pazīstama?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:01, 20. Jan. 2015
Uzņēmums savu pakalpojumu reklāmas nolūkā žurnālā publicēja analītisku rakstu par finanšu tirgus prognozēm un sniedza rekomendācijas. Publikācijā netika minēts kāds konkrēts uzņēmuma pakalpojums, bet ir atsauce uz mājas lapas adresi, kur var detalizēti iepazīties ar piedāvāto pakalpojumu klāstu. Kā pareizi klasificēt izdevumus par šāda veida publikācijām: reklāmas vai reprezentācijas izdevumi?
Izdevumi 17:06, 5. Feb. 2014
Vai no 2013. gada ir mainījušās prasības par nepieciešamajiem rekvizītiem dokumentos, kas attiecas uz reprezentācijas un degvielas izdevumu noformēšanu? Konkrēti interesē:
Dokumenti 11:02, 30. Apr. 2013
Pēc lasītāju lūguma pie I.Matules publikācijas "Svētku izdevumiem piemērojamie nodokļi" vaicājam Valsts ieņēmumu dienesta skaidrojumu jautājumā par nodokļu piemērošanu Ziemassvētku izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:23, 10. Jan. 2014
Man ir radies jautājums par svētku izdevumiem: kā pareizi grāmatvedībā uzskaitīt un kādi nodokļi jāpiemēro dažādiem iegādātiem Ziemassvētku rotājumiem, saldumu paciņām darbinieku bērniem, dāvanām sadarbības partneriem un Ziemassvētku pasākumu organizēšanai darbiniekiem?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 13:20, 20. Dec. 2013
Šodien, 26.septembrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV septembra izdevums Nr.9 (10)! Septembra numurā lasiet:
Svarīgi 09:30, 26. Sep. 2014
Sakiet, lūdzu, ja izdevumiem par reprezentatīviem pasākumiem tiek noformēts viens apkopojošs dokuments, kas sevī ietver šādu informāciju: 1. Mūsu uzņēmuma nosaukums, tā reģistrācijas numurs; 2. Atbildīgās personas paraksts, atšifrējums un dati par ieņemamo amatu; 3. Vadības paraksts, atšifrējums un dati par ieņemamo amatu; 4. Izdevuma dokumentu numuri, datumi, piegādātāja nosaukums, iegādātās preces / pakalpojuma apraksts, iegādes mērķis, kā arī summa (izdevumu dokumentu oriģināli tiek pievienoti minētajam dokumentam); 5. Dokumenta parakstīšanas datums. Vai ir nepieciešams vēl papildus noformēt Reprezentācijas aktu, kurā pēc būtības ietverta tā pati informācija, kāda norādīta iepriekš? Vai arī mēs šo dokumentu varam formēt kā Avansa norēķinu ar visiem datiem? Augstāk minētā kārtība tiek atrunāta Grāmatvedības organizācijas dokumentos.
Dokumenti 12:20, 14. Nov. 2012
Kopš 01.01.2013., kad spēkā stājās jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums), no mūsu redzesloka ir pazudis jēdziens pašpatēriņš. Darījums, kas likumā Par pievienotās vērtības nodokli tika noteikts kā pašpatēriņš, PVN likumā ir pielīdzināts preču piegādei un pakalpojumu sniegšanai par atlīdzību un tādējādi ir uzskatāms par ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamu darījumu.
Grāmatvedība 16:40, 18. Aug. 2014
Kādi dokumenti ir jānoformē, lai iepirktu alkoholiskos dzērienus (alu un vīnu) no cita Latvijā reģistrēta uzņēmuma un sāktu šo dzērienu tirdzniecību? Kā ir jābūt noformētai pavadzīmei, kura satur akcīzes preci? Kurš ir atbildīgs par akcīzes nodokļa (AN) nomaksu, kāda ir nomaksas kārtība? Lai atrastu atbildes uz šiem jautājumiem, publikācijā autore ir apkopojusi un analizējusi piemērojamo normatīvo aktu prasības. Publikācijas 2.daļā lasiet par alkoholisko dzērienu iegādi, piegādes un attaisnojuma dokumentu noformēšanu, dokumentu reģistru, norēķiniem u.c.
Saimnieciskā darbība 16:34, 27. Jūn. 2014
Mūsu uzņēmums organizē klientu pieņemšanu ar izklaides pasākumu un mūsu sniegto pakalpojumu prezentācijām - semināriem. Sadarbības partneri (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji) vēlas mums kompensēt daļu šī pasākuma izmaksām. Kā šādā situācijā noformēt rēķinu? Vai tas ir ar PVN apliekams darījums un kur to atspoguļot / neatspoguļot PVN deklarācijā? Mūsu uzņēmuma pamatdarbība nav saistīta ar semināru organizēšanu, pasākums tiek rīkots, lai piesaistītu jaunus klientus.
Pievienotās vērtības nodoklis 09:57, 11. Sep. 2012
Valdes priekšsēdētājs (vienīgais valdes loceklis) strādā uz akcionāru lēmuma pamata un ir reģistrēts kā valdes priekšsēdētājs Uzņēmuma reģistrā, bet ar viņu nav noslēgts darba līgums. Valdes priekšsēdētājs ir nerezidents un ir darba attiecībās ar uzņēmumu savā mītnes zemē. Latvijas uzņēmums apmaksā visas uzturēšanās izmaksas (viesnīcas, aviobiļetes), kā arī nodrošina ar nepieciešamajiem pamatlīdzekļiem (galds, krēsls, dators), lai valdes priekšsēdētājs veiktu dažādus ar savu amatu saistītus pienākumus (dalība sapulcēs, līgumu, rīkojumu parakstīšana). Kā grāmatvedībā ir jāatzīst šādi izdevumi, ja viņš nav uzņēmuma darbinieks? Vai tie ir ar saimniecisko darbību saistīti? Varbūt tas ir vērtējams kā gūtais labums? Kādi riski ir uzņēmumam, ja ar valdes priekšsēdētāju nav noslēgts darba līgums? Un vai uzņēmums valdes priekšsēdētājam var piešķirt kredītkarti?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:59, 8. Apr. 2014
Uzņēmums sava prestiža veidošanai reprezentācijas nolūkos plāno iegādāties Latvijas Bankas monētas un iesaiņot tās kastītē ar uzņēmuma logo. Vai, veicot šāda veida darbības, uzņēmums varēs izdevumus par monētu iegādi uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 17:14, 19. Okt. 2011
Saimnieciskā darbība — darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu un cita veida darbību par atlīdzību. Ikvienā sabiedrībā veidojas izmaksas, kuras uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) izpratnē mēs nevaram klasificēt kā saimnieciskās darbības izmaksas. Uzņēmumam ir jāizvērtē darījuma būtība, tās ekonomiskais pamatojums saistībā ar uzņēmuma saimniecisko darbību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:58, 22. Apr. 2013
Uzņēmums rīko reprezentācijas pasākumu citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts klientiem, un šis pasākums faktiski notiek Somijā. Par telpu izmantošanu un ēdināšanas pakalpojumiem Somijas uzņēmums izraksta rēķinu, piemērojot vietējo pievienotās vērtības nodokli (PVN). Vai, iesniedzot PVN atmaksas pieteikumu par citā ES valstī samaksāto nodokli, jāpiemēro Latvijas normatīvajos aktos noteiktā proporcija (40% no PVN summas), vai atgūt iespējams tādu PVN daļu, kāda paredzēta reprezentācijas izdevumiem attiecīgās valsts (šajā gadījumā – Somijas) normatīvajos aktos?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:46, 15. Mar. 2013
Katram uzņēmumam reizēm rodas nepieciešamība pēc ātras liela apjoma grāmatvedības datu pārbaudes. Iemesli var būt dažādi – plānotā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārbaude, akcionāriem ir aizdomas par iespējamu krāpšanos, manipulējot ar grāmatvedības uzskaites datiem, kā arī citos gadījumos, kad jāpārbauda ir viss, bet tam vairs neatliek laika.
Finanšu vadība 14:52, 21. Jan. 2014
Uzņēmums saņem rēķinu no citas Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts uzņēmuma par izklaidējoša rakstura pasākuma rīkošanu. Uz rēķina ir atsauce par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu apgrieztajā kārtībā. Izmaksas tiek iegrāmatotas kā ar saimniecisko darbību nesaistītas un par tām tiek palielināts ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums (piemērojot koeficientu 1,5). Bet kā ir ar PVN – vai par šādu pakalpojumu nepieciešams aprēķināt PVN, un kā tas jāuzrāda nodokļa deklarācijā un pielikumos?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:46, 15. Mar. 2013
Uzņēmuma darbinieks ir devies darījumu pusdienās ar klientu. Grāmatvedībā tiek iesniegts čeks un iesniegums ar lūgumu kompensēt reprezentācijas izdevumus. Kā rīkoties, ja čekā ir uzrādīti alkoholiskie dzērieni? Vai par šo izdevumu pozīciju drīkst atskaitīt priekšnodokli Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 100.panta 1.daļā norādītajā kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis 15:46, 11. Dec. 2013
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka 06.11.2013. Saeima pieņēma likumu Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas publicēts 27.11.2013. laikrakstā Latvijas Vēstnesis Nr.232 (5038) un kura normas stājas spēkā 01.01.2014. Grozījumi bija nepieciešami, lai padarītu saprotamāku pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu, novērstu regulējuma neprecizitātes un interpretācijas iespējas, radītu pievilcīgāku uzņēmējdarbības vidi.
Likumdošana 15:32, 19. Dec. 2013
Priekšnodokļa atskaitīšanā jāņem vērā, ka ir vairāki ierobežojumi. Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) gan noteikti vairāki citi ierobežojumi (piemēram, korekcijas aprēķināšana, proporcijas noteikšana, zaudējumi, zaudētie debitori u.c.), taču PVN likuma 100.pantā ir noteiktas priekšnodokļa atskaitīšanas normas reprezentācijai un vieglajam auto.
Pievienotās vērtības nodoklis 13:14, 31. Jan. 2013
Ceturtdien, 7.novembrī, Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja vairākus būtiskus grozījumu nodokļu likumos, kas stāsies spēkā no 01.01.2014. Kādas izmaiņas skars uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), pievienotās vērtības nodokli (PVN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un mikrouzņēmumu nodokli (MUN) – lasiet šajā publikācijā, kurā zvērinātu advokātu biroja SORAINEN eksperti veikuši svarīgāko izmaiņu apkopojumu pa nodokļu grupām.
Citi 11:15, 12. Nov. 2013
Uzņēmuma A preču piegādātājs ir Eiropas uzņēmums B. Uzņēmums B ir uzaicinājis uzņēmuma A labākos klientus (klienti iegādājas no uzņēmuma A uzņēmuma B piegādātās preces) uz savu rūpnīcu Eiropā, lai iepazīstinātu ar produkcijas ražotni, tā veicinot lielāku izpratni par produkciju. Uzņēmums B apmaksā dzīvošanas, ēdināšanas izdevumus, bet uzņēmums A pārskaita lidsabiedrībai naudu par braucēju aviobiļetēm (ir rēķins no aviosabiedrības par minētajām personām). Citu izmaksu uzņēmumam A nav. Vai šos A uzņēmuma izdevumus par aviobiļetēm var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem? Kā pareizi būtu jānoformē šie izdevumi grāmatvedībā un nodokļu uzskaitē?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:12, 7. Nov. 2012
Uzņēmuma darbinieki ar klientiem dodas uz hokeja spēli. Biļetes tiek iegādātas no uzņēmuma līdzekļiem. Vai šos izdevumus var uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem, vai ar saimniecisko darbību nesaistītajiem? Un kā ir ar uzņēmuma darbinieku biļetēm - vai šīs summas jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), vai arī tās pieskaitāmas pie reprezentācijas / ar saimniecisko darbību nesaistītajiem izdevumiem? Kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:37, 19. Okt. 2012
Fiziskās personas ienākums no saimnieciskās darbības tiek aprēķināts kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpība. No šī ienākuma tiek aprēķināts ienākuma nodoklis no saimnieciskās darbības. Šajā publikācijā noskaidrosim, ko un kādā apjomā var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos, kā arī apskatīsim, ko šajos izdevumos ietvert nedrīkst.
Grāmatvedība 15:15, 6. Jūn. 2012
Kā viens no jautājumiem, ko nodokļu maksātājs nereti neizprot, ir kompensāciju aprēķināšana un izmaksāšana darbiniekam par tā izdevumu segšanu. Bieži kompensācijas tiek jauktas ar avansa norēķiniem, jo normatīvajos aktos nav konkrēta definējuma.
Avansa norēķini 09:34, 19. Apr. 2013
Esmu reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējs (SDV) un vēlējos uzzināt par nepieciešamajiem attaisnojuma dokumentiem šādos gadījumos:
1. Ja ir bijis brauciens ārpus Latvijas, kas saistīts ar ieņēmuma gūšanu. Ir rēķins no tūroperatora par lidojumu un viesnīcu. Kas vēl būtu nepieciešams, kādas atskaites, iekšējie organizatoriskie dokumenti, lai šo braucienu varētu iekļaut izdevumos?
Grāmatvedība 11:06, 15. Mar. 2013
No 01.01.2013. stājas spēkā jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums), kas jāpiemēro darījumiem, kas tiek veikti 2013.gadā. Līdz ar to deklarācija janvārī par decembri būs jāiesniedz pēc iepriekšējās kārtības.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:17, 28. Dec. 2012
Uzņēmums ar darbinieku ir noslēdzis auto nomas līgumu un maksā konkrētu nomas maksu par auto izmantošanu. Darbinieks ir izvēlējies nereģistrēt Valsts ieņēmumu dienestā (VID) saimniecisko darbību, tādēļ pie izmaksas tiek ieturēti 10% iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Jautājumi: 1. Vai darbiniekam ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) no šīs summas? 2. Vai šo nomas maksu var pilnā apmērā iekļaut uzņēmuma saimnieciskās darbības izdevumos? 3. Vai ir jāpilda maršruta lapas un jāatskaita personīgām vajadzībām izlietotā degviela un citas auto izmaksas? 4. Vai uzņēmumam par šo mašīnu ir jāmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN)?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:53, 24. Sep. 2012
Ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamais ienākums bieži vien ievērojami atšķiras no peļņas vai zaudējumiem pirms nodokļa peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Iemesls tam ir atšķirības starp to, kā tiek interpretēti atsevišķi darījumi vai notikumi nodokļu likumdošanā un finanšu grāmatvedībā. Finanšu pārskatā atspoguļotā peļņa pirms nodokļiem veido pamatu apliekamā ienākuma noteikšanai, taču, veicot peļņas korekcijas, saskaņā ar likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) prasībām, rodas peļņas un apliekamā ienākuma starpības.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 14:32, 2. Apr. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet par apliekamā ienākuma palielināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 18:49, 30. Mar. 2012
Uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) ir nodoklis, kuru aprēķina reizi gadā, un visbiežāk tas ir par taksācijas periodu, kurš sakrīt ar kalendāro gadu. Ja šī jums nav pirmā reize, kad aprēķināt nodokli, aizpildot UIN deklarāciju, tad, lai nepārskatītu detalizēti visu normatīvo bāzi saistībā ar šo nodokli, akcentēšu tos grozījumus tiesību aktos, kas 2011. gadā atšķiras no 2010. gada vai ir jaunums.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 11:48, 27. Jan. 2012
Turpinām š.g. 10., 22. augustā un 12. septembrī aizsāktās publikācijas par grāmatvedības organizācijas dokumentiem. Šoreiz lasiet par dokumentu apgrozījuma aprakstiem un shēmām, par iekšējās kontroles procedūru nozīmi grāmatvedības organizācijā, kā arī skatiet konkrētu piemēru ienākošo rēķinu plūsmas aprakstam.
Dokumenti 13:29, 28. Sep. 2011
Tās fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, piemēro īpašu kārtību attiecībā uz vieglo automašīnu izmantošanu saimnieciskajā darbībā. Turklāt individuālie komersanti grāmatvedību var kārtot pēc divkāršā ieraksta principa, un fiziskās personas var būt arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Saprast visas šīs normas un piemērot pareizi nodokļu režīmu ir sarežģīti.
Nodokļi 15:01, 19. Sep. 2011
2003. gada 21. oktobra Ministru kabineta noteikumu Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr. 585) 42. punkts nosaka uzņēmumu vadītāju pienākumu izstrādāt grāmatvedības organizācijas dokumentus, tos apstiprināt un atbildēt par to saturu. Veicot uzņēmumu gada pārskatu revīzijas, nākas konstatēt, ka grāmatvedības organizācijas dokumenti pārsvarā ir formāli un tāpēc nederīgi praktiskai lietošanai, jo izveidoti kā grāmatvedības uzskaiti reglamentējošo Latvijas Republikas normatīvo aktu teksta kopijas bez kādas saistības ar konkrēto uzņēmumu.
Dokumenti 10:12, 10. Aug. 2011
Darba devēji darbiniekiem papildu darba algai var piešķirt arī dažādus labumus – piemēram, organizēt darbinieku ēdināšanu, iekārtojot birojos virtuves telpu vai pasūtot ēdienus uz darba vietu, segt kādus darbinieka izdevumus, kas viennozīmīgi ir personificējami un veido darbinieka papildu labumu, piemēram, apmaksājot darbinieka dzīvokļa komunālos maksājumus, kā arī šogad aktualitāti guvušo labumu - iespēju lietot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgajām vajadzībām, u.c. labumus. Savukārt izdevumi par tēju, kafiju u.tml., kurus ir pieejams lietot darbiniekiem, praksē gadījumos, ja sabiedrības (uzņēmuma) darbības specifika saistīta ar klientu pieņemšanu un t.ml., iegādājas no reprezentācijai atvēlētiem līdzekļiem. Tādējādi darba devējiem rodas izdevumi, kurus ir svarīgi īpaši izvērtēt un dokumentēt, vadoties no nodokļu aplikšanas viedokļa.
Citi 09:55, 2. Aug. 2010
Jau 2010. gadā tika daudz runāts par atvieglotāku nodokļu administrēšanu jautājumā, kas skar uzņēmumu vieglo auto transporta līdzekli. Rezultātā – tieši pretēji, administrēšanas slogs pieauga. Un ne tikai – arī papildu naudas tēriņi radušies. Tomēr daži izredzētie būs ieguvēji, proti, tie, kuri 2010. gadā iegādājās jaunās sistēmas un cīnījās ar likumdošanas instrumentiem, lai nodrošinātu 2011. gadā savu biznesu.
Transportlīdzekļa nodokļi 10:33, 4. Feb. 2011
Tuvojoties gada noslēgumam, kā katru gadu tiek domāts par kopējās gada bilances noslēgšanu. Komercsabiedrībām, kurām finanšu gads noslēdzas 31. decembrī, jau šobrīd vienlaicīgi ar finanšu gada noslēgumu ir jāņem vērā arī no tā izrietošās nodokļu saistības. Šajā sakarā ir vērts atcerēties par uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) normām, kuras ir piemērojamas, sākot ar 2010. taksācijas gadu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:21, 20. Dec. 2010
Reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN, arī - nodoklis) maksāšana ir preču iegāde citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī no ES PVN apliekamās personas, kā rezultātā PVN deklarācijā tiek uzrādīta preču vērtība, aprēķinātais nodoklis un atskaitītais priekšnodoklis.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:44, 15. Jūn. 2010
Tā kā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija un gada pārskats ir jāiesniedz vienu reizi gadā, grāmatvežiem aizmirstas to pareiza aizpildīšanas kārtība, līdz ar to UIN deklarācijas aizpildīšanā tiek pieļautas kļūdas. Šajā publikācijā par biežāk pieļautajām kļūdām UIN deklarācijas sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 01:04, 26. Apr. 2010
Nodokļu tiesībās, kuras ir pastāvīgā izmaiņu procesā, parasti pēc kārtējiem grozījumiem nodokļu likumos vēl paiet krietns laiciņš, kamēr likuma normas tiek izprastas, likums pielabots, vai kamēr tiek izdoti likuma normu piemērošanas noteikumi. Savukārt situācijas, kuras nav pietiekami plaši izplatītas tā arī paliek vispārīgi regulētas un attiecīgi dažādi interpretētas, līdz ierodas Valsts ieņēmumu dienests (VID) un audita laikā paziņo, ka kāda norma ir piemērojama citādāk, kā to ir izpratis uzņēmums. Attiecīgi sekas jau ir mērāmas papildu nodokļa un soda naudas izteiksmē. Šoreiz par Latvijas komercsabiedrību (uzņēmumu) ārvalstu filiāļu ienākumiem un to aplikšanu ar nodokli Latvijā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:56, 23. Mar. 2010
2010.gads sāksies ar vērienīgām izmaiņām Latvijas nodokļu politikā, kas skars gan iedzīvotājus, gan uzņēmumus. Tālāk tiks apskatīti svarīgākie jaunumi nodokļu sfērā, kas tika pieņemti kopā ar 2010.gada budžetu.
Citi 11:25, 11. Dec. 2009
Saeimā izskatīšanai iesniegti nodokļu likumu grozījumu projekti. Tai skaitā būtiski grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (IIN likums). Paredzēts ne tikai ieviest tā saucamo kapitāla nodokli, bet samazināt arī citus ar nodokli neapliekamos ienākumus, tādējādi arī darba devējam samazinās iespēja izmaksāt vai sniegt kādu ar algas nodokli neapliekamu labumu. Viss liecina par to, ka no algas būs jāmaksā lielāks nodoklis arī tad, ja netiks mainīta nodokļa likme. Ministru kabinets (MK) jau 23. oktobrī ir izdevis vairākus noteikumus, kuru spēkā stāšanās paredzēta ar 2010. gada 1. janvāri, un kuri ietekmēs arī tos, kuru vienīgais ienākums ir ienākums no algota darba:
Citi 23:19, 15. Nov. 2009
Neskatoties uz to, ka grozījumi Gadu pārskata likumā, kas nosaka obligātās prasības atliktā nodokļa aprēķināšanā, pieņemti 2005. gada 26. maijā, joprojām gada pārskatu sagatavošanas periodā tiek saņemti daudz jautājumu, kas saistīti ar tā aprēķināšanu. Runājot par terminu – atliktais nodoklis –, neviens nav uzdevis jautājumu: uz kuru nodokli tas īsti attiecas? Tomēr, kad sākam runāt par uzņēmumu ienākuma nodokli un atlikto nodokli, neskaidrību ir daudz.
Citi 08:59, 2. Jūl. 2009