2024.gada 25.jūnijā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr.409 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtībā” paredz, ka turpmāk slimības lapas tiks uzraudzītas stingrāk, mainīsies arī kārtība, kādā tiks izsniegtas slimības lapas, informē Veselības ministrija.
Likumdošana 11:33, 26. Jūn. 2024
Kā aprēķina slimības pabalstu, ja konkrētā persona ir gan darba ņēmējs, gan mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Darba samaksa 09:00, 23. Aug. 2024
Vai pašnodarbinātajām personām pienākas slimības pabalsts? Vai slimības lapas laikā drīkst kādas izmaksas iekļaut izdevumos?
Darbinieks atvērta darbnespējas lapa, jo cietis nelaimes gadījumā darbā. Likums “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” nosaka, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt no saviem līdzekļiem apdrošinātajai personai, kas cietusi nelaimes gadījumā darbā, slimības naudu par pirmajām 10 kalendārajām dienām 80% apmērā no dienas vidējās izpeļņas. Vai šajā gadījumā slimības nauda jāaprēķina un jāizmaksā par 10 kalendārajām vai darba dienām?
Darba samaksa 06:00, 16. Nov. 2023
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 11:35, 5. Sep. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Neskaidrība ir par bruto darba algas aprēķinu praksē, pielietojot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punkta nosacījumus. Darbiniekam noteikts normālais darba laiks – 5 darba dienas nedēļā, ar mēnešalgu 1000 eiro. 2024.gada aprīlī (22.aprīlis – 28.aprīlis) darbinieks bija ikgadējā atvaļinājumā. Kā par aprīli uzskaitīt bruto darba samaksu, kas sastāv no: darba alga par nostrādātajām dienām: 727,27 eiro (1000 / 22 x 16); atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu: 45,45 eiro (1000 / 22 x 1); atvaļinājuma nauda par 5 darba dienām: 250 eiro? Ja atlīdzību izdala atsevišķi, tas darbiniekam nākotnē samazina dienas vidējo izpeļņu, jo šo atlīdzību neiekļauj vidējās izpeļņas aprēķinā. Savukārt, ja šis darbinieks aprīlī būtu strādājis pilnu mēnesi, tad šī atlīdzība būtu jau iekļauta bruto darba algā. Vai atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu ir jāizdala kā atsevišķa darba algas sastāvdaļa? Vai arī gadījumos, kad darbinieks nav strādājis pilnu mēnesi, šo atlīdzību var iekļaut darba algā, neizdalot atsevišķi?
Darba samaksa 06:00, 9. Jūl. 2024
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Darbinieks 2021. gada 9. septembrī iesniedzis atlūgumu, norādot, ka vēlas pārtraukt darba attiecības no 2021. gada 9. oktobra. No 10. septembra Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā reģistrēta darbnespējas lapa A, savukārt no 20. septembra turpinās darbnespējas lapa B. Pašlaik slimības lapas statuss ir atvērts. Vai darba devējs tiesīgs pārtraukt darba attiecības no 2021. gada 9. oktobra (kā minēts darbinieka atlūgumā), lai gan darbnespējas lapa B nav noslēgta?
Tiesības 10:22, 24. Okt. 2021
No šā gada 25. oktobra līdz 31. decembrim cilvēkiem, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri ir saņēmuši medicīnisku atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19, piešķirs slimības pabalstu no pirmās darbnespējas dienas, to paredz grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu".
Likumdošana 09:30, 20. Okt. 2021
Laiks UIN deklarācijai? Kas ir virspeļņas nodoklis? Ko nesīs 2024.gads? Pakalpojums + Dāvana = Vienots pakalpojums? Ko jaunais gads nesīs uzņēmējiem? Ko teikt ārpakalpojuma grāmatvedim? Vai slimības laikā izdots rīkojums ir saistošs? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 09:00, 9. Jan. 2024
Darbiniekam tiek izsniegta darbnespējas lapa "A" un pēc tam darbnespējas lapa "B". Darbinieks iesniedzis nodokļu grāmatiņu darbavietā, bet papildus strādā citā uzņēmumā, kur noslēgts darba līgums. Kā un kādā apmērā jāizmaksā slimības nauda, ja darbinieks strādā divās darbavietās?
Darba samaksa 06:00, 12. Jan. 2023
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Uzņēmuma darbiniece, kura atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā līdz 2024.gada 17.janvārim, ir paziņojusi, ka viņai tiks atvērta jauna darbnespējas lapa “B”, sākot ar 2024.gada 2.janvāri, jo iestājusies jauna grūtniecība. Vai uzņēmumam 2.janvārī jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam, ka darbiniece atgriežas darbā, norādot ziņojumā kodu “41”, lai darbiniecei varētu atvērt jauno darbnespējas lapu “B” un par to aprēķināt un izmaksāt naudu?
Atvaļinājums 06:00, 12. Okt. 2023
Darbinieks, kuram noteikts summētais darba laiks, nostrādāja vienu darba dienu 2022.gada novembrī, pēc tam atvēra slimības lapu vairāku mēnešu garumā. Slimības lapas laikā viņš uzrakstīja atlūgumu. Darbinieks ir saņēmis samaksu par nostrādāto dienu novembrī, kā arī naudas balvu un prēmiju decembrī. Aprēķinot kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu, problēmas rodas ar vidējās izpeļņas aprēķinu.
Klausies
Vidējā izpeļņa
06:00, 2. Jūn. 2023
Covid-19 izplatības laikā radušies vairāki jauni gadījumi, kad darbiniekam ir pienākums palikt mājās, piemēram, ja viņš ir kontaktpersona Covid-19 slimniekam vai arī atgriezies no kādas ārvalsts ar augstu saslimstības līmeni. Kuros gadījumos darbiniekam pienākas slimības lapa un kurš to apmaksā?
Tiesības 08:10, 12. Nov. 2020
No šī gada 1. aprīļa darba devējs no saviem līdzekļiem slimības naudu (A lapa) apmaksā līdz darbinieka darbnespējas devītajai dienai, bet, sākot no 10. dienas, darbiniekam piešķir slimības pabalstu (B lapa), ko apmaksā valsts, informē Saeima.
Likumdošana 11:28, 4. Apr. 2022
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu trīs mēneši. Pirmajā mēnesī nostrādātas trīs darba dienas, pēc tam atvērta darbnespējas lapa, kura turpinās līdz pārskata perioda beigām. Pirmajā mēnesī normas stundu skaits, ņemot vērā slimības lapu, ir divas darba dienas. Rezultātā, noslēdzoties pārskata periodam, ir izveidojušās virsstundas. Kurā mēnesī tās jānorāda? Vai par virsstundu darbu ir jāvienojas rakstveidā, un vai pirmā mēneša darba grafikā jāveic izmaiņas?
Darba laiks 06:00, 20. Jan. 2023
2022.gada nogalē, novembrī un decembrī, Eiropas Savienības Tiesa izskatīja dažādus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas aspektus. Šoreiz par dažiem no tiem, kas varētu būt noderīgi.
Nodokļi 06:00, 17. Feb. 2023
Līdz 30 dienām pagarināts termiņš, kādā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai jāpieņem lēmums par slimības pabalsta piešķiršanu. To paredz steidzamības kārtā pieņemtie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, ko 17. februārī apstiprināja Saeima.
Likumdošana 17:01, 18. Feb. 2022
Atjaunota slimības pabalsta izmaksa jau no pirmās darbnespējas dienas ar Covid-19 saslimušām vai mājas karantīnā esošām personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, informē Saeima.
Likumdošana 16:00, 13. Jan. 2022
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
Kurš periods jāņem vērā, aprēķinot vidējo izpeļņu darbiniekam, kurš slimības un izņemtā atvaļinājuma dēļ periodā no 2021. gada marta nav strādājis nevienu dienu?
Vidējā izpeļņa 07:00, 16. Nov. 2021
Ar Covid-19 saslimušām vai mājas karantīnā esošām personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, slimības pabalstu piešķirs jau no pirmās darbnespējas dienas, paredz šā gada 4. novembrī pieņemtie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:00, 4. Nov. 2021
Tiks mainīta līdzšinējā slimības lapu apmaksas kārtība, samazinot darba devēja apmaksāto darba nespējas termiņu, to paredz Saeimas šā gada 16. novembrī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas ir saistīti ar 2022. gada valsts budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 09:30, 17. Nov. 2021
Uzņēmuma darbinieki atrodas dīkstāvē, kas saistīta ar Covid-19 izplatību un valstī noteikto ārkārtējo situāciju. Uzņēmums iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestā iesniegumu par dīkstāves pabalsta piešķiršanu darbiniekiem. Nav skaidrs, vai dīkstāves periodā uzņēmumam vēl joprojām ir pienākums izmaksāt slimības naudu par darbinieka darbanespējas lapu A vai arī darbiniekam valsts izmaksātais dīkstāves pabalsts jau sedz arī darbanespējas lapas A apmaksu.
Darba samaksa 09:45, 16. Apr. 2020
Apčī! Khm-khm! Šņurkt! Sākoties rudenim, šādas skaņas diemžēl dzirdamas gan mājās, gan uz ielas, jo ir sākusies slimību sezona. Tāpēc ir īstais brīdis, lai atgādinātu par dažādiem slimības naudas aprēķinu variantiem un situācijām. Uz veselību!
Darba samaksa 07:00, 20. Okt. 2021
Vai saskaņā ar jaunajiem grāmatvedības kārtošanu regulējošajiem normatīvajiem aktiem grāmatvedis drīkst pildīt arī kasiera pienākumus? Kādos gadījumos tas būtu pieļaujams? Atbildam uz lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 06:00, 20. Jūn. 2022
Aprīļa lasītāko rakstu virsotni šoreiz iekarojis raksts par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma grozījumiem, kas noteikti nav pārsteigums, jo grozījumi ietver regulējumu, ko var piemērot jau šī gada pārskatiem.
Svarīgi 15:09, 6. Mai. 2022
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Rudens ir atnācis ar nepatīkamo pavasara prognožu piepildīšanos – Covid-19 atsācies ar jaunu sparu, turklāt ar daudz plašāku izplatību nekā pavasarī. No 9. novembra valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija ar virkni piesardzības pasākumu saslimstības ierobežošanai. Viens no ārkārtējās situācijas atbalsta pasākumiem, ko ieviesusi valdība, – no 16. novembra mainīta darbnespējas lapas izsniegšanas un slimības pabalsta piešķiršanas kārtība, ja saslimšana saistīta ar Covid-19 vai atrašanos karantīnā, vai ar akūtu augšējo elpceļu infekciju.
Darba drošība 07:00, 20. Nov. 2020
Laikā, kad Covid-19 radīto ierobežojumu dēļ arī jaunāko klašu skolēniem mācības notiek attālināti, vecākiem ir iespēja pieteikties slimības palīdzības pabalstam bērna pieskatīšanai. Vecākiem ir tiesības saņemt šo pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot) pieskatīšanu. Tā kā mācības attālināti notiks visā valstī, tad, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa par attālinātu mācību procesu, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 09:04, 21. Jan. 2021
Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, līdz nākamā gada vidum pagarinot slimības pabalsta izmaksu no valsts budžeta līdzekļiem gadījumos, kad personai konstatēta saslimšana ar Covid-19 vai noteikta karantīna.
Likumdošana 10:50, 13. Nov. 2020
17. novembrī valdība apstiprinājusi izmaiņas normatīvajos aktos, paredzot ātrāk izsniegt darbnespējas lapu Covid-19 slimnieku kontaktpersonām. Jaunā kārtība stājas spēkā 19. novembrī.
Likumdošana 13:12, 19. Nov. 2020
No 1. jūlija ir stājušās spēkā izmaiņas likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas noteic, ka par katru sociāli apdrošināmo personu jāveic valsts sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas (minimālās iemaksas) vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Minimālo iemaksu objekts ir trīs minimālās algas – 1500 eiro ceturksnī jeb 500 eiro mēnesī. Aktuālus jautājumus par minimālo iemaksu aprēķināšanu skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.
Svarīgi 09:07, 13. Aug. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Uzņēmuma darbinieks ir Covid-19 kontaktpersona, kas dzīvo kopā ar inficēto personu, savukārt uzņēmums sedz atsevišķa dzīvokļa nomas maksu. Vai šādu dzīvokļa nomas maksu var attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus un rēķinā uzrādīto pievienotās vērtības nodokli (PVN) atskaitīt kā priekšnodokli? Vai arī tas uzskatāms par personas gūto ienākumu, piemērojot visus algas nodokļus?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 10. Jūn. 2021
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavoto metodisko materiālu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu attālinātā darba izdevumu kompensācijām.
VID informācija 16:53, 12. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kas ir pašnodarbinātais, kā veikt reģistrāciju un kāda sociālo iemaksu likme piemērojama.
VID informācija 15:23, 30. Apr. 2021
Saeima 14. maijā galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu". Ar grozījumiem pagarināts termiņš, kādā tiek piešķirts slimības pabalsts saistībā ar darbnespējas lapām, kas izsniegtas Covid-19 saslimšanas vai atrašanās karantīnā dēļ.
Likumdošana 11:20, 15. Mai. 2020
2020. gada 22. martā spēkā stājas grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas nosaka izmaiņas slimības lapu apmaksas kārtībā.
Likumdošana 17:05, 1. Apr. 2020
17. martā Ministru kabinetā izskatīti grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu". To mērķis ir paredzēt īpašu slimības pabalsta izmaksas kārtību COVID-19 epidēmijas gadījumā, sniedzot atbalstu darba devējiem darbnespējas lapas apmaksas nodrošināšanā.
Svarīgi 14:15, 18. Mar. 2020
VID izdevis informatīvo materiālu "Darba devēja ziņojuma aizpildīšana" par pieņemtajiem grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas no 2021. gada 1. janvāra visiem darba devējiem nosaka jaunu darba devēja ziņojuma iesniegšanas termiņu – līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 17. datumam, kā arī maina iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarēšanas principu.
VID informācija 15:29, 2. Feb. 2021
Ņemot vērā jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 straujo pieaugumu, Labklājības ministrija meklē veidus, kā samazināt darba devēja izmaksas saistībā ar darbinieku darbnespējas perioda apmaksu sakarā ar saslimšanu ar COVID-19 (vai atrašanos karantīnā).
Svarīgi 12:45, 13. Mar. 2020
Slimības palīdzības pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem pieskatīšanu vecāki var pieprasīt arī par Covid-19 infekcijas radītās situācijas dēļ pagarinātā brīvlaika periodu. Šajā gadījumā, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa, ka bērns nedrīkst apmeklēt skolu.
Svarīgi 10:48, 8. Jan. 2021
Ziemas sezonā jau ierasti aktuālāks kļūst jautājums par darbinieku slimošanu un darbnespējas lapu izsniegšanu. Noskaidrosim, kā konstatē darbnespēju, kādas ir darba devēju un darbinieku tiesības un pienākumi, kā apstrīdēt darbnespējas lapas un kādas problēmas var rasties darba devējiem.
Tiesības 07:00, 31. Jan. 2020
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Svarīgi 16:50, 28. Dec. 2020
Lai pēc iespējas mazinātu Covid-19 un citu augšējo elpceļu saslimšanas izplatības riskus, Ministru kabinets atbalstīja priekšlikumu pilnveidot darbnespējas lapu izsniegšanas kārtību. Rezultātā paplašināti kritēriji kādos gadījumos ārstniecības persona var izsniegt darba nespējas lapu bez cilvēka apskates un izmeklēšanas klātienē. Jaunā kārtība stājas spēkā no 21. oktobra.
Likumdošana 14:45, 22. Okt. 2020
Darbinieks ir pieņemts darbā 2019.gada 1.martā uz 40 stundām nedēļā ar akordalgu. Sākot ar 2.martu, darbiniekam ir atvērta slimības lapa A (10 kalendāra dienas). Kā aprēķināt slimības naudu darbiniekam? Vai vidējā izpeļņa jāaprēķina par šo vienu nostrādāto darba dienu?
Darba laiks 11:46, 25. Jūn. 2019
Uzņēmuma biroja darbiniekam tika konstatēta Covid-19 saslimšana, rezultātā visi biroja darbinieki uz divām nedēļām nonāca karantīnā. Tas nozīmē, ka darbs tika paralizēts. Darbiniekiem ārsti izrakstīja darbnespējas lapas B, bet ir lietas, kas jāpadara, kaut arī ir slimības lapa. Uzņēmumam nebija iespēju aizstāt darbiniekus. Kā Valsts ieņēmumu dienests skatīsies uz to, ka ir darbi, kas tomēr ir darīti šajā periodā, kad visi ir uz slimības lapas? Vai ārkārtējā stāvokļa dēļ varētu paredzēt izņēmumus?
Tiesības 07:00, 14. Mai. 2020
Ar akciju sabiedrības valdes locekļiem ir noslēgti pilnvarojuma līgumi, saskaņā ar akcionāru lēmumu valdes locekļiem noteikta mēneša atlīdzība. Kā aprēķināma atlīdzība, ja valdes loceklis ir prombūtnē, piemēram, iestājusies darbnespēja, – proporcionāli kalendāro dienu skaitam vai kalendāra darba dienu skaitam? Pilnvarojuma līgumā noteikts, ka atlīdzība saglabājas tikai atvaļinājuma laikā.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2020
Ēnu ekonomika Latvijā veido aptuveni piekto daļu no kopējās ekonomikas, un, samazinot tās ietekmi, var iegūt iespaidīgus papildienākumus budžetā, vienlaicīgi uzlabojot uzņēmējdarbības vidi godīgajiem nodokļu maksātājiem. Sākam jaunu rakstu sēriju rubrikā “Nodokļu smilšu kaste”, kas tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru, veltīta tieši šai tēmai.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 8. Mai. 2020
Kopš ieviesta e-veselība un slimības lapas pieejamas elektroniski, mūsu uzņēmumam un arī citiem radušās problēmas ar slimības lapu saņemšanu elektroniski Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Ir vismaz 5–6 reizes gadā, kad darbinieks saslimst un viņa ārsts it kā atver un pat slēdz slimības lapu A, bet tā nav redzama VID EDS. Savukārt darbinieks, ieejot savā e-veselības profilā, redz atvērtas gan A, gan B slimības lapas. Sakiet, lūdzu, kad šis jautājums varētu tikt sakārtots un kādēļ ir šāda nesakritība? Tas kavē uzņēmuma algu aprēķinus, bet darbiniekam – slimības naudas saņemšanu.
Lietvedība 07:00, 28. Mai. 2019
Jautājums par papildu darbu projektā – darba līgumā noteikts, ka darbinieks pie viena un tā paša darba devēja līdztekus nolīgtajam pamatdarbam veic papildu darba pienākumus Eiropas Savienības (ES) projektā un par šo darbu saņem atbilstošu piemaksu (kā akorda algu). Vai es pareizi saprotu, ka, neskatoties uz to, ka kādā mēnesī darbinieks ir bijis atvaļinājumā dažas dienas, piemēram, piecas dienas, vai ir slimības lapa, ikmēneša piemaksa par papildu darbu ES projektā nemainās, jo tos pienākumus viņš ir paveicis pilnībā – laikā, kad bija darbā?
Darba samaksa 07:00, 29. Apr. 2020
Šķetināsim darba devēja un darbinieka domstarpības par darba samaksas aprēķiniem! Kuram taisnība?
Darba samaksa 07:00, 18. Mar. 2020
Šobrīd visu aktuālo informāciju, kas būtu jāzina gan iedzīvotājiem, gan nodarbinātajiem, gan darba devējiem par saslimšanu ar COVID-19, sniedz Slimību profilakses un kontroles centrs.
Svarīgi 12:07, 11. Mar. 2020
Latvijā līdz 14. aprīlim izsludināta ārkārtēja situācija, lai ierobežotu COVID-19 izplatību. Izsludinātā ārkārtas situācija ietekmē vai var ietekmēt arī darbiniekus un darba devējus, tāpēc ir būtiski visiem iesaistītajiem kopīgi sadarbojoties rast iespējami veiksmīgākus dažādu problēmu situāciju risinājumus, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 09:30, 17. Mar. 2020
16. martā tikās Ministru prezidenta uzdevumā izveidota vadības grupa uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam finanšu ministra Jāņa Reira vadībā, ziņo Finanšu ministrija. Lai ierobežotu vīrusa COVID-19 tālāku izplatību, jau noteikti līdz šim nepiedzīvoti ierobežojumi. Valdība strādā ārkārtas režīmā, lai nodrošinātu nepieciešamo papildu ierobežojumu noteikšanu tālākai vīrusa izplatības mazināšanai, kā arī sniegtu nepieciešamo atbalstu veselības nozarei un ieviestu nepieciešamos atbalsta pasākumus, lai ekonomiskais šoks ir pēc iespējas ierobežotākā apjomā un tam nav ilglaicīga efekta uz ekonomiku kopumā.
Svarīgi 09:00, 17. Mar. 2020
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks ierodas darbā, taču elektroniskajā darbnespējas lapā ir ieraksts “darbnespēja turpinās”? Vai darbiniekam, kurš nevēlas darbnespējas lapu turpināt, jādodas pie ārsta, lai tajā tiktu veikts ieraksts, kad jāatgriežas darbā?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2019
Esmu mikrouzņēmuma īpašniece un valdes locekle. Tuvākajā laikā došos dekrēta atvaļinājumā. Kā man šis fakts būtu jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam? Kas jāizdara, lai darbinieks, kam uzticos, var vadīt firmu?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Jūn. 2019
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Sociālais 07:00, 29. Mai. 2019
Kā no šī gada 1.janvāra aprēķināt vidējo izpeļņu, ja darbinieks atrodas uz slimības lapas “A”? Jāņem vērā pēdējie 6 mēneši vai 12 (neskaitot 2 mēnešus pirms slimības)? It kā bija grozījumi…
Darba samaksa 06:29, 30. Apr. 2018
Darbiniekam ir jāapmeklē ārsts, bet ārsta pieņemšanas laiks sakrīt ar darba laiku. Kā darbiniekam pareizi rīkoties šādā situācijā?
Darba laiks 07:00, 8. Feb. 2019
Darbiniekam izsniegta darbnespējas lapa viņa slimības dēļ. Tomēr darba devējam ir aizdomas, ka darbinieks nav slims un šo laiku izmanto personīgiem mērķiem, piemēram, strādā pie cita darba devēja vai apmeklē publiskus pasākumus. Nevēlamies maksāt slimības naudu par šādu darbinieka rīcību! Vai darba devējs var apšaubīt darbnespējas lapu?
Tiesības 08:39, 16. Jan. 2019
Darbinieka slimība darba devējam nereti sagādā daudz problēmu, jo viņš nevar iepriekš plānot un paredzēt, kurš darbinieks saslims un cik ilgi darbnespēja turpināsies. Turklāt nereti ir gadījumi, kad kāds slimo ilgstoši, tāpat var saslimt vairāki darbinieki vienlaikus, kas ir raksturīgi, piemēram, gribas epidēmijas laikā.
Darba samaksa 08:00, 31. Jan. 2018
Pērnā gada izskaņā tika apstiprināti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kuri novembra beigās jau stājušies spēkā un nedaudz maina ierasto kārtību sociālās apdrošināšanas jomā. Esam apkopojuši būtiskāko informāciju par pārmaiņām, kuras nu jau ir kļuvušas par realitāti.
Sociālais 07:00, 7. Jan. 2019
Labi atceramies, ka 2018.gada sākumā tika ieviesta apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas kārtība būvizstrādājumiem un sadzīves elektronisko un elektrisko iekārtu piegādēm, kas uzņēmumiem sagādāja ne mazums neskaidrību, pārpratumu un viennozīmīgi lielus finanšu un laika resursus. Tagad ir plānots šo kārtību atcelt! Un kuram būtu jāuzņemas atbildība?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 28. Jan. 2019
Uzņēmuma darbinieks 6 mēnešus bijis attaisnotā prombūtnē slimības dēļ (darba nespējas lapa B). Pēc slimības lapas slēgšanas darbinieks vēlas izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Vai slimības laiks (6 mēneši) ietekmē atvaļinājuma periodu un atvaļinājuma naudas aprēķinu?
Atvaļinājums 08:00, 27. Nov. 2017
Darbinieks iesniedzis darba līguma uzteikumu. Kā rīkoties darba devējam, ja šis darbinieks nākamajā dienā pēc uzteikuma iesniegšanas nokārto slimības lapu uz 6 mēnešiem? Vai uzteikuma termiņš - mēnesis - ir jāpagarina par darbinieka slimības laiku?
Tiesības 14:29, 22. Sep. 2017
31.07.2018. stājās spēkā jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr.447 “Noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai, un obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība”, kuros noteikta mūsdienu situācijai atbilstošāka obligāto veselības pārbaužu veikšanas kārtība - informē Veselības inspekcija.
Likumdošana 09:58, 1. Aug. 2018
Darbinieks atgriezās darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma 2017.gada oktobrī. No 06.11.2017. līdz 07.05.2018. darbiniekam ir slimības lapa. Slimības lapas laikā darbiniekam tiek noteikta arodslimība un piešķirta invaliditāte. Darba devējs uzteica darba līgumu saskaņā ar Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 7.punktu. Darbiniekam 2017.gada novembrī aprēķināta darba alga 80 EUR apmērā un decembrī - prēmija 518 EUR apmērā. Vai un kādā apmērā prēmija ir jāiekļauj vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 05:28, 21. Jūn. 2018
Ceturtdien, 28.jūnijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", ar kuriem paredzēts mainīt sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķināšanas kārtību.
Likumdošana 12:10, 29. Jūn. 2018
Saskaņā ar grozījumiem likumos "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (likums par MSA) un "Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām", kuri stājās spēkā 01.07.2015., darbnespējas lapās B nav nepieciešams darba devēja un pašnodarbinātā apstiprinājums par personas neierašanos darbā. Vai darbiniekam vairs nav jāuzrāda šī slimības lapa darba devējam? Kā noformēt darbinieka neierašanos darbā? Kādi dokumenti būtu uzskatāmi par attaisnojuma dokumentiem grāmatvedībā?
Lietvedība 11:59, 18. Sep. 2015
Nodokļu reformas ietvaros 2018.gadā stāsies spēkā vairākas būtiskas izmaiņas sociālajā jomā, kas ietekmēs lielāko daļu nodokļu maksātāju.
Likumdošana 13:41, 8. Dec. 2017
SIA “SolCraft” ir viens no Latvijas informāciju tehnoloģiju veiksmes stāstiem. Darbību uzņēmums sācis pirms vairāk nekā 25 gadiem, kad programmēšanai vēl tika izmantoti milzīgi datori un tikai retais kaut ko no tā visa saprata. Aleksandrs Ozerskis, tagadējais SIA “SolCraft” valdes priekšsēdētājs, agrāk bija avioinženieris, kurš apbraukāja teju visu pasauli, iepazīdams dažādas aviācijas tehnoloģijas, taču 90.gados strādāja plānošanas institūtā, kļūstot par vienu no informācijas tehnoloģiju celmlaužiem Latvijā. Laikā, kad padomju sistēma bruka, sava uzņēmuma dibināšana, kā atzīst pats A.Ozerskis, bija izdzīvošanas jautājums.
Svarīgi 19:00, 8. Okt. 2017
Aplūkosim valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtību pašnodarbinātām personām – Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētiem saimnieciskās darbības veicējiem un individuālajiem komersantiem.
Nodokļi 08:00, 6. Okt. 2017
Pašnodarbināta persona ar ēkas apsaimniekotāju ir noslēgusi līgumu par grāmatvedības uzskaites veikšanu par atlīdzību. Vai saslimšanas gadījumā (slimības lapas A un B) pašnodarbinātā persona uz slimošanas laiku drīkst pieņemt darbā darbinieku grāmatvedības uzskaites veikšanai par darba algu? Vai pašnodarbinātajai personai jāsniedz ziņas Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par darbinieka pieņemšanu darbā un no darba algas jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Tiesības 09:00, 29. Aug. 2016
Iepriekšējās publikācijās tika aplūkots, kas jāņem vērā pašnodarbinātajam par darba līgumu, kā arī svarīgākais par algas nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šoreiz pievērsīsimies vēl kādai būtiskai nodarbināšanas niansei – vidējās izpeļņas aprēķināšana.
Grāmatvedība 08:00, 1. Mai. 2017
Kā jāaprēķina slimības nauda par darbnespējas laiku, ja darbinieks pie ārsta devies dienas beigās un darbnespējas lapa (DNL) A piešķirta ar 21.04.2016, bet darbinieks visu šo dienu ir nostrādājis, un tabelē ir uzrādītas 8 stundas? Darbā darbinieks neieradās no 22.04.2016 Vai nostrādāto darba laiku var apmaksāt? Kā šādā gadījumā aprēķina slimības naudu?
Darba samaksa 11:03, 27. Mai. 2016
Darbinieks, kam darba laiks ir 4 stundas dienā, atradās darba sanāksmē. Pēc sanāksmes darbinieks guva traumu, kuras rezultātā ir izsniegta darbnespējas lapa. Darbnespējas lapa ir izsniegta dienā, kad darbinieks bija darbā. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem 1.darbnespējas diena netiek apmaksāta. Kā rīkoties šajā gadījumā, kad darba diena ir arī 1.darbnespējās diena?
Tiesības 08:00, 20. Feb. 2017
No 01.07.2015. darba devējiem darbnespējas lapās vairs nebūs jāapstiprina, ka darbinieks nav ieradies darbā laika periodā, par kuru izsniegta darbnespējas lapa. To paredz izmaiņas likumā Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām un likumā Par maternitātes un slimības apdrošināšanu, kas ceturtdien, 23.oktobrī, trešajā galīgajā lasījumā pieņemtas Saeimā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:34, 24. Okt. 2014
Mūsdienu darbaļaužu iztēle mēdz būt tiešām apbrīnojama, kad viņu prātos top dažādas "shēmas", lai saņemtu iespējami ilgāk un vairāk pabalstu. Lai to novērstu, tika pieņemti un šī gada 1.janvārī spēkā stājās grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (Likums), paredzot vairākas būtiskas izmaiņas pabalstu piešķiršanā.
Sociālais 08:00, 15. Feb. 2017
Lai gan pēdējie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" (Noteikumi) stājās spēkā 02.12.2016., tomēr, ņemot vērā, ka 2017.gads ir sācies tikai nesen, nodokļu maksātājiem būtu jāizvērtē, kā grozījumi varētu ietekmēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanas kārtību šajā gadā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 30. Jan. 2017
Uzņēmuma īpašnieks (ir arī uzņēmuma darbinieks) ar savu personisko automašīnu dodas komandējumā uz ārvalstīm. Ir sagatavots automašīnas nomas līgums un ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Komandējuma laikā tiek saņemti čeki par degvielas, mielasta – tikšanās ar klientiem –, viesnīcas, komandējuma naudas, automašīnas stāvvietas, prāmja biļetes u.c. izmaksām. Vai visus šos attaisnojuma dokumentus var norādīt izdevumu daļā? Uz kuriem dokumentiem attiecas likumdošanas normas par 30%?
Izdevumi 08:00, 25. Jan. 2017
No 01.09.2016. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) darba devējiem pieejams jauns pārskats par darbinieku darbnespējas lapu datiem, atgādina VID.
Svarīgi 11:19, 15. Dec. 2016
Nu jau otro gadu "laužam šķēpus" – ko un kā darīt ar slimības jeb darbnespējas lapām — prasīt ārstam papīra formātā un nest uz grāmatvedību vai nelikties ne zinis un cerēt, ka grāmatvedis visu uzzinās no kaut kādām interneta dzīlēm?
Dokumenti 09:15, 15. Feb. 2016
02.12.2016. stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība", kas veikti, lai precizētu atsevišķu likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) normu piemērošanas kārtību.
Likumdošana 15:31, 6. Dec. 2016
Saeima trešdien, 23.11.2016., otrajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", paredzot vairākas izmaiņas saistībā ar sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķināšanu un izmaksu. Ar likuma grozījumiem plānots novērst negodprātīgu sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmantošanu.
Likumdošana 13:53, 23. Nov. 2016
Saeima pirmdien, 31.10.2016., pirmajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", paredzot vairākas izmaiņas saistībā ar sociālās apdrošināšanas pabalstu aprēķināšanu un izmaksu, ar kurām plānots novērst negodprātīgu sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmantošanu.
Likumdošana 14:33, 1. Nov. 2016
Turpinot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) pilnveidošanu, no 01.09.2016. darba devējiem EDS pieejams jauns pārskats par darbinieku darbnespējas lapu datiem.
Svarīgi 08:51, 1. Sep. 2016
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) 07.09.2016. izdoto metodisko materiālu "Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas darba devējiem, kuri nodokļus maksā vispārējā režīmā", kurā sniegta informācija par darba ņēmēja un darba devēja, izņemot mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja, minimālo pārskata mēneša obligāto iemaksu objekta noteikšanu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu no 01.01.2017.
VID informācija 13:00, 13. Sep. 2016
Globālās konkurences apstākļos arvien lielāka loma uzņēmumu attīstībā ir dažādu jaunu, inovatīvu risinājumu izstrādei un ieviešanai ikdienas darbā. Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ieguldījumi pētniecībā un attīstībā (P&A) ir viena no ekonomiskās attīstības prioritātēm, piedāvājot uzņēmējiem dažādus atbalsta instrumentus, t.sk. nodokļu atvieglojumus. Kā praktiski organizēt P&A izmaksu uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 31. Aug. 2016
24.augustā darbiniece uzrakstīja iesniegumu ar lūgumu piešķirt ikgadējo atvaļinājumu (3 kalendāra nedēļas) no 31.augusta. 24.08.2015. tika sagatavots rīkojums, kuru darbiniece parakstīja 26.08.2015. 28.augustā darbiniecei saslima bērns, un ārsts viņai izsniedza darbnespējas lapu B. Vai šajā gadījumā ikgadējais atvaļinājums ir jāatceļ, jo darbnespēja iestājās pirms ikgadējā atvaļinājuma, vai arī, tā kā uzņēmuma lietvedībā jau bija saņemts iesniegums un noformēts rīkojums, atvaļinājums jāpagarina vai jāpārceļ (pēc vienošanās ar darbinieci) par tām dienām, kurās darbnespēja sakrīt ar ikgadējo atvaļinājumu?
Atvaļinājums 12:37, 8. Sep. 2015
Otrdien, 30.jūnijā, valdībā apstiprinātas izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.270 "Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība un valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtība" un MK noteikumos Nr.50 "Obligātās sociālās apdrošināšanas pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanas un aprēķināšanas kārtība", kuras paredz, ka no 01.07.2015., pieprasot slimības vai maternitātes pabalstu, nav nepieciešams darba devēja apstiprinājums par darbinieka neierašanos darbā darbnespējas periodā. Proti, darba devējam nevajag aizpildīt darba ņēmējam izsniegtās darbnespējas lapas B sadaļu "Darba devēja informācija", informē Labklājības ministrija (LM).
Likumdošana 09:50, 1. Jūl. 2015
Ceturtdien, 14.jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība””, precizējot atsevišķas noteikumu normas atbilstoši grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā š.g. 1.janvārī.
Likumdošana 14:14, 15. Jūl. 2016
Darbinieks neiztur pārbaudes laiku, un darba attiecības pēc darba devēja iniciatīvas tiek pārtrauktas, paziņojot to darbiniekam ar rīkojumu. Ir ievēroti Darba likumā (DL) noteiktie termiņi – par darba attiecību pārtraukšanu ir paziņots 3 dienas iepriekš. Nākamajā dienā pēc iepazīšanās ar rīkojumu un arī turpmākajās dienās darbinieks nav darbā. Vai šādā gadījumā darba attiecības tiek automātiski pārtrauktas noteiktajā datumā arī tad, ja darbinieks neierodas darbā?
Tiesības 08:00, 6. Jūn. 2016
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" tika pieņemti 30.11.2015. Ir laiks sākt "zīlēt", ko tie sola. Sākumā gan gribu precizēt, kas vispār jāsaprot ar vārdu salikumu "sociālās iemaksas". Gan sabiedrība, gan likumdevējs pieņem, ka tas ir nodoklis, un tā arī tiek uztverts. Man gribētos tulkot to mazliet citādi.
Sociālais 08:00, 11. Mai. 2016
Valsts darba inspekcijas (VDI) vizītes uzņēmumā var būt negaidīts, iepriekš nepieteikts pārsteigums, tādēļ labāk vienmēr būt šādam pārsteigumam gataviem un sakārtot savu darba vidi. Tam noderēs turpmāk aplūkotie padomi.
Svarīgi 15:45, 29. Jūn. 2016
Strauji tuvojas vasara, un darba devēji arvien aktīvāk plāno darbinieku atbalsta un saliedēšanas pasākumus gan darbavietās (uzņēmumu teritorijās), gan ārpus tām. Turklāt dažādie pasākumi var notikt gan darba laikā, gan ārpus tā, tādēļ aktuāls kļūst jautājums par darba aizsardzību un darba devēja atbildību šādos pasākumos. Ne viens vien cilvēks ir piedzīvojis, ka uzņēmuma sporta spēles beidzas ar traumu, kas gūta, spēlējot futbolu, basketbolu vai piedaloties roku laušanās sacensībās. Vai tas ir nelaimes gadījums darbā vai tomēr nav?
Darba drošība 08:00, 20. Mai. 2016
Paredzēts, ka no 01.07.2015., pieprasot slimības vai maternitātes pabalstu, nebūs nepieciešams darba devēja apstiprinājums par darbinieka neierašanos darbā darbnespējas periodā. Proti, darba devējam nevajadzēs aizpildīt darba ņēmējam izsniegtās darbnespējas lapas B sadaļu „Darba devēja informācija", informē Labklājības ministrija (LM).
Likumdošana 17:21, 30. Apr. 2015
Darba vide pēdējo gadu laikā mainās arvien straujāk. Ja iepriekš galvenokārt tika runāts, ka priekšplānā izvirzās ergonomiskie un psihosociālie riska faktori, tad šobrīd arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts jaunajām darba organizācijas formām, piemēram, elastīgajam darba laikam un attālinātam darbam. Tas kopumā arvien vairāk mūs attālina no klasiskās izpratnes par darba aizsardzību.
Personāla vadība 09:00, 12. Feb. 2016
Preventīva rīcība, lai nepieļautu nelaimes gadījumus darbā un arodslimības, ir ne tikai normatīvo aktu prasība, bet arī ētiskas un finansiālas dabas jautājums. No uzņēmēju viedokļa, neapšaubāmi, svarīgākais uzdevums ir peļņas gūšana, tāpēc darba devēji bieži taupa uz darba drošības pasākumiem, pat neievērojot normatīvajos aktos noteiktās minimālās prasības.
Darba drošība 11:08, 13. Nov. 2015
Uzsākot darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir tiesības noteikt darbiniekam pārbaudes laiku līdz 3 mēnešiem. Šajā pārbaudes laikā abām pusēm ir noteikta vienkāršota uzteikuma procedūra. Kādi dokumenti un vienošanās ir nepieciešamas, kādi termiņi jāievēro, un kādas summas jāizmaksā? Un kuros gadījumos arī pārbaudes laikā darbinieku nedrīkst atlaist?
Tiesības 10:45, 24. Sep. 2015
No 01.07.2015. darba devējiem darbnespējas lapās vairs nebūs jāapstiprina, ka darbinieks nav ieradies darbā laika periodā, par kuru izsniegta darbnespējas lapa. To paredz likumu izmaiņas, kas ceturtdien, 2.oktobrī, otrajā lasījumā atbalstītas Saeimā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:44, 3. Okt. 2014
Saskaņā ar likumu "Par grāmatvedību" katra pārskata gada beigās ir jāveic inventarizācija, kurā nosaka visas uzņēmuma mantas un lietojumā esošās mantas apjomu dabā. Šo inventarizāciju drīkst veikt 3 mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās. Tātad lielākā daļa uzņēmumu var to darīt jau šomēnes – oktobrī.
Pamatlīdzekļi 10:53, 5. Okt. 2015
No 01.07.2015. darba devējiem darbnespējas lapās vairs nebūs jāapstiprina, ka darbinieks nav ieradies darbā laika periodā, par kuru izsniegta darbnespējas lapa. To paredz likumu izmaiņas, kas ceturtdien, 14.jūlijā, pirmajā lasījumā atbalstītas Saeimā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 10:49, 5. Sep. 2014
No 01.07.2015., pieprasot slimības vai maternitātes pabalstu, darbnespējas lapās B nav nepieciešams darba devēja un pašnodarbinātā apstiprinājums par personas neierašanos darbā. To nosaka grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" un likumā "Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām", kuri stājas spēkā 01.07.2015., informē Labklājības ministrija (LM).
Likumdošana 17:23, 17. Jūl. 2015
01.06.2015. spēkā stājās grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" (MK noteikumi Nr.827). Kas jāzina un jāņem vērā grāmatvedim? Un vai labi domātie grozījumi nerada zināmu haosu?
Sociālais 10:03, 7. Aug. 2015
Veselīgs dzīvesveids ir modē! Cilvēki arvien vairāk piedomā pie veselīga uztura un sportisko aktivitāšu nozīmes ikdienā, tāpēc daudzi izmanto iespēju no rītiem uz darbu braukt ar velosipēdu. To veicina arī infrastruktūras attīstība – pilsētās tiek izbūvēti arvien jauni veloceliņi un ierīkotas velonovietnes. Darba devējiem savukārt der padomāt par veselības veicināšanu darba vietās.
Personāla vadība 15:48, 21. Jūl. 2015
28.05.2015. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti Veselības ministrijas (VM) izstrādātie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.152 "Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība" (MK noteikumi Nr.152), kas nosaka kārtību, kādā tiek apliecināta personas pārejoša darbnespēja, informē VM.
Likumdošana 11:36, 29. Mai. 2015
Darbinieka darbnespēja ilgst nepārtraukti jau vairāk nekā 6 mēnešus. Darbnespējas lapā kā saslimšanas cēlonis ir norādīts "cits cēlonis". Vai darba devējam šajā gadījumā ir tiesības izbeigt darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 11.punktu (ievērojot uzteikuma termiņu 10 dienas), kaut gan darbinieks turpina slimot? Vai arī jāgaida, kad darbinieks beigs slimot, atgriezīsies darbā, un tad pirmajā darba dienā pēc slimošanas jāuzteic darbs, pamatojoties uz minēto DL pantu?
Tiesības 08:34, 28. Apr. 2015
Nav liels noslēpums, ka mūsu Darba likums (DL) jautājumos par darba samaksas aprēķināšanu orientēts tikai un vienīgi uz normālo darba laiku. Kā veikt apmaksu citā veidā nodarbinātām personām, grāmatvežiem jārūpējas patstāvīgi pēc sava prāta un izpratnes. Protams, ir definīcijas, kas ir summētais, maiņu un nepilnais darba laiks, bet kaut kā nejauši aizmirsts paskaidrot, kādā veidā būtu jāveic attaisnotās prombūtnes (atvaļinājumi, slimības nauda, DL 74.pantā minētie gadījumi) apmaksa darbiniekiem, kas nodarbināti citādāk nekā normālo darba laiku.
Vidējā izpeļņa 11:51, 5. Dec. 2014
Saeimas Preses dienests informē par iedzīvotājiem būtiskām izmaiņām likumos, kas stājas spēkā 01.01.2015.
Likumdošana 16:58, 29. Dec. 2014
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
Grāmatveži nereti sastopas ar situāciju, kad, beidzoties mēnesim, darbinieka darba laika uzskaites tabelē uzrādītā informācija liecina gan par nostrādāto laiku, gan par laiku, kas nav reāli nostrādāts. Iemesli tam varētu būt dažādi: ikgadējais vai papildu atvaļinājums, mācību atvaļinājums, attaisnotā prombūtne saskaņā ar Darba likuma (DL) 74.pantā minētajiem gadījumiem, maternitātes, paternitātes un bērna kopšanas atvaļinājums, bezalgas atvaļinājums, kā arī slimība (A un B darbnespējas lapas).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:06, 18. Sep. 2014
Lai gan vēl šogad var būt izmaiņas Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums), līdz 15.decembrim ir jāpieņem lēmums, vai pārreģistrēties par mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju, bet esošiem maksātājiem – vai saglabāt to.
Mikronodoklis 14:21, 24. Nov. 2014
Kā aprēķināt slimības pabalstu pēc darba nespējas lapas A darbiniekam, kurš noformējies darbā ar 09.09.2013. un tanī pašā dienā saslimst
Darba samaksa 08:12, 30. Okt. 2013
Pašvaldības domes priekšsēdētājam savi pienākumi bieži jāveic ne tikai normālajā darba laikā, bet arī vakaros vai brīvdienās. Kā šādos gadījumos pareizi aprēķināt atlīdzību un uzskaitīt darba laiku? Šajā rakstā tiks sniegtas atbildes un ieskats normatīvo aktu prasībās, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Darba laiks 12:58, 22. Okt. 2014
Ceturtdien, 25.septembrī, Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināti grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums), ar kuriem tiks palielināta mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) kontā ieskaitāmā daļa un samazināsies minimālais MUN maksājums nodokļa maksātājiem, kuriem pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma gadījumā taksācijas gadā nav apgrozījuma vai apgrozījums ir niecīgs.
Likumdošana 16:11, 29. Sep. 2014
Darba vides riska novērtēšana ir darba aizsardzības sistēmas stūrakmens. Tā ir visu tālāk veicamo pasākumu pamatā. Tikai precīzi un kvalitatīvi novērtējot darba vides riskus, iespējams noteikt, kādi pasākumi jāveic, lai uzlabotu darba vidi, kādas obligātās veselības pārbaudes jāveic, kuri individuālie aizsardzības līdzekļi jālieto, vai darbinieki jāvakcinē pret kādu infekcijas slimību u.c.
Darba drošība 13:37, 23. Sep. 2014
Ar stresu darbā ir saskāries teju ikkatrs. Kādam tā cēlonis ir bijusi publiska uzstāšanās, citam - svarīgs projekts, kas jāpabeidz īsā un saspringtā termiņā, vēl kādam - vienmēr neapmierināts priekšnieks vai baumas un intrigas uzņēmumā. Īstermiņa psihoemocionālās problēmas mēs salīdzinoši viegli varam pārvarēt pašu spēkiem, bet, ja darbinieki ilgstoši cieš no stresa, viņiem var rasties ne vien garīgās veselības, bet arī smagi fiziskās veselības traucējumi.
Personāla vadība 16:21, 12. Jūn. 2014
Uzņēmums noslēdz nomas līgumu ar fizisku personu par auto izmantošanu uzņēmuma vajadzībām. Šajā gadījumā auto īpašnieks saņem atlīdzību. Vai tas nozīmē, ka viņam ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) par pašnodarbināto? Vai 24% iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) jāietur pie atlīdzības izmaksas, un, pildot gada ienākumu deklarāciju, šī persona varēs atgūt samaksāto IIN, piemēram, par medicīnas pakalpojumiem?
Tiesības 11:05, 9. Mai. 2014
Pēdējā laikā - kur vien lasām, tur kaut ko valdība un Valsts ieņēmumu dienests (VID) dara administratīvā sloga samazināšanai. Diemžēl, manuprāt, ne vieni, ne otri tā arī nesaprot vai arī izliekas nesaprotam, ko gan tas īsti nozīmē. Varbūt domā, ka jebkuras izmaiņas likumdošanā var ietērpt maģiskajos vārdos un uzņēmēji laimē sitīs plaukstas, metīs kūleņus un skaļi sauks: ak, kā mūs tagad ciena un atslogo? Pēdējais hīts — Labklājības ministrijas (LM) plānotais vienkāršotais darbnespējas lapu (DNL) aprites process.
Dokumenti 10:05, 17. Mar. 2014
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sagatavoto metodisko materiālu Par ārvalsts darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka – valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kurā sniegti skaidrojumi, kā piemērojamas likuma Par valsts sociālo apdrošināšanu normas attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (obligātās iemaksas) veikšanu gadījumos, ja ārvalstu darba devējs nodarbina ārvalstu darba ņēmēju Latvijā.
VID informācija 09:53, 10. Okt. 2013
Darbiniekam ir piešķirts ikgadējais apmaksātais atvaļinājums no 2013.gada 10.jūnija līdz 9.jūlijam – 28 kalendārās dienas (tiek pagarināts par divām kalendārām dienām, jo 23. un 24.jūnijs ir svētki). Darbinieks saslimst 21.jūnijā, un slimības lapa turpinās līdz 27.jūnijam (ieskaitot), kopā 7 slimības dienas. Atvaļinājums par šo periodu tiek anulēts un darbinieks tā rezultātā zaudē 5 kalendārās atvaļinājuma dienas. Jautājums: Par cik dienām būtu jāpagarina ikgadējais atvaļinājums vai jāpārceļ uz citu laiku – par 7 slimības dienām vai par 5 zaudētajām kalendārajām atvaļinājuma dienām?
Atvaļinājums 10:35, 23. Aug. 2013
Kā aprēķināt mēneša vidējo izpeļņu, atbrīvojot darbinieku no darba, ja darbinieks iepriekšējo sešu mēnešu laikā atradies attaisnotā prombūtnē - izmantojis atvaļinājumu un bijis gan uz A, gan uz B slimības lapas?Darbiniekam noteikts summētais darba laiks.
Vidējā izpeļņa 13:15, 14. Aug. 2013
Uzņēmumā, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, ir 5 darbinieki, no kuriem viens ilgstoši slimo (ir darbnespējas lapa B). Uz darbinieka slimības laiku ir pieņemts vēl viens darbinieks. Darbinieks, kurš ilgstoši slimoja, pēc darbnespējas lapas B noslēgšanas darbā vairs neatgriežas, bet viņam tiek aprēķināta kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu. Līdz ar to mēnesī, kad šis darbinieks izbeidz darba tiesiskās attiecības, MUN deklarācijā parādīsies seši darbinieki, kuriem visiem ir aprēķināta atlīdzība (lai gan strādājuši attiecīgajā periodā ir tikai pieci darbinieki). Vai šāda situācija mikrouzņēmumam (MU) nedraud ar MUN maksātāja statusa zaudēšanu nākamajā gadā?
Mikronodoklis 11:12, 10. Jūn. 2013
Ja cilvēks A strādāja cita cilvēka B vietā (cilvēkam B - slimības lapa) un pildīja savus pienākumus, mēneša baigās summējot darbu, ir nostrādāts virs mēneša normas (februārī – 160 stundas, bet faktiski – 176 stundas), vai šīs 16 stundas (176 - 160 =16) skaitās virsstundas?
Darba laiks 16:45, 28. Mar. 2013
1. Likuma Par grāmatvedību 10.pantā noteikts, ka glabāšanas laiks grāmatvedības reģistriem un grāmatvedības organizācijas dokumentiem ir 10 gadi. Vai avansa norēķinu personu avansa norēķini glabājami 10 gadus, bet klāt pieliktie čeki – 5 gadus?
Lietvedība 10:27, 4. Dec. 2012
Darba likums nosaka vienotas pamatprasības visiem darba devējiem darba laika organizācijas, darba laika uzskaites un darba samaksas noteikšanas jautājumos. Tomēr darbu veidi, un līdz ar to arī darba laika organizācija un izpildes kontrole atšķirsies, jo darbs birojā vai pārtikas ražotnē ievērojami atšķirsies no darba mežistrādē, celtniecībā vai lauksaimniecībā.
Darba samaksa 10:23, 1. Okt. 2012
Jau iepriekš rakstīts par gadījumiem, kuros darba devējam saskaņā ar normatīvo aktu prasībām darbiniekam ir jāizmaksā vidējā izpeļņa, ja tas neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, un viens no šādiem gadījumiem ir pārejoša darbinieka darba nespēja (slimība). Šoreiz ar konkrētiem piemēriem parādīts, kā jāaprēķina slimības nauda atkarībā no darbiniekam noteiktā darba laika (normālais, nepilnais, summētais) un kādās nedēļas dienās iekrīt darba nespēja.
Vidējā izpeļņa 12:34, 24. Okt. 2011
Rakstīt šo komentāru mani pamudināja kāds publisko iepirkumu sakarā uzdots jautājums: "Vai, slēdzot uzņēmuma līgumu, ja kopējā darba samaksas summa ir 3758 Ls, ir jāveic iepirkuma procedūra, un kādos gadījumos darba veikšanai jāveic iepirkums?"
Līgumi 10:18, 3. Sep. 2012
Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu šādā gadījumā - darbinieks iepriekš bija grāmatvedis uz pusslodzi; tad uz ilgu laiku (3 gadi) bija prombūtnē esoša darbinieka - vecākā grāmatveža - vietas izpildītājs, bet ar 01.07.2012. atgriežas darbā iepriekšējais vecākais grāmatvedis, tāpēc minētais darbinieks atgriežas savā pusslodzes darbā. Ar 09.07.2012. šis darbinieks vēlas iet atvaļinājumā uz 4 nedēļām (20 darba dienām). Darbinieka vidējā dienas izpeļņa ir, piemēram, 30 Ls. Jautājums ir – kā to piemērot? 30 x 20 =600 Ls vai 30 x 20 x 0,5 slodze?
Atvaļinājums 14:51, 24. Jūl. 2012
Vasara ir atvaļinājumu laiks, tāpēc jautājums par prombūtnē esoša darbinieka aizvietošanu ir aktuāls gandrīz katrā uzņēmumā. Šajā publikācijā lasiet, kādu līgumu slēgt ar fizisku personu, ja uzņēmumam vajadzīgs darbinieks, kas aizvieto prombūtnē esošo darbinieku divas, trīs dienas mēnesī? Slēgt darba līgumu vai uzņēmuma līgumu? Vai iespējams noslēgt vienošanos tikai uz konkrēto dienu? Un kādu noteikt darba samaksu?
Tiesības 10:09, 26. Jūn. 2012
2012.gada martā konstatējām, ka 2011.gada augustā darba devēja Ziņojumā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī vienam darbiniekam neuzrādījās ienākums, attiecīgi arī nodokļi. Vai es varu kaut kā šo kļūdu precizēt? Paldies!
Sociālais 18:39, 2. Apr. 2012
Lai aprēķinātu mikrouzņēmuma (MU) darbinieka valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objektu, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) izstrādāja Instrukciju par mikrouzņēmuma darbinieku reģistrēšanu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta aprēķināšanu un reģistrēšanu. Turpmāk publikācijā ar praktiskiem piemēriem tiks aplūkots, kā MU darbiniekam aprēķināt slimības, bezdarbnieka un cita veida pabalstus.
Sociālais 11:21, 29. Feb. 2012
Pienācis jau augusts, bet Ministru kabinets (MK) vēl joprojām nav izdevis jaunus noteikumus likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) piemērošanā. Iepriekšējie Ministru kabineta 2006. gada 26. septembra noteikumi Nr. 793 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.793 vai MK noteikumi) savu spēku zaudējuši 2010. gada 1. jūlijā. Par to, kādas problēmas ar to saistītas, turpmāk.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:49, 6. Aug. 2010
Savās iepriekšējās publikācijās esmu rakstījis par darba samaksas noteikšanas aspektiem, kā arī sīkāk iztirzāju atsevišķas darba samaksas sastāvdaļas (darba alga, piemaksa). Šoreiz parunāsim par gadījumiem, kad darbinieks attaisnojušu iemeslu dēļ nav strādājis, bet darba devējam viņam saskaņā ar likumu par šo laiku ir jāsaglabā darba samaksa vai vidējā izpeļņa, kā arī aplūkosim kā jāaprēķina vidējā izpeļņa. Šie gadījumi un aprēķina veikšanas algoritms ir atspoguļoti Darba likumā (DL).
Vidējā izpeļņa 11:53, 5. Mai. 2010
Jautājums par personāla dokumentiem – kādiem tiem jābūt, cik eksemplāros, kur tiem jāatrodas, cik ilgi jāglabājas, un tamlīdzīgi, ir bijis aktuāls visos laikos, un nezaudē savu aktualitāti joprojām. Mēģināsim apskatīt vispārpieņemtos nosacījumus, paturot prātā, ka dzīvojam un strādājam 21. gadsimtā, kad ikdienā arvien vairāk lietojam elektroniskos dokumentus, tai skaitā elektroniskās grāmatvedības un finanšu uzskaites programmas, personāla uzskaites programmas un lietvedības sistēmas.
Lietvedība 16:31, 11. Feb. 2010
Darba laika uzskaites jautājumus reglamentē Darba likums (DL). Darba devēja pienākums ir precīzi uzskaitīt katra darbinieka nostrādātās stundas un virsstundas, tajā skaitā nakts laikā, nedēļas atpūtas laikā un svētku dienās nostrādātās stundas (DL 137. pants).
Darba laiks 12:12, 11. Aug. 2009
Darba likuma (DL) 152.pantā ir noteikts laiks, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Vai šīs normas izpratnē atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu?
Atvaļinājums 18:29, 27. Jūl. 2009
Mūsdienu ekonomiskajos apstākļos, kad komercsabiedrībām arvien aktīvāk jāizvērtē restrukturizācijas un optimizācijas iespējas, rodas pastiprināta interese par nodokļu maksāšanu pašnodarbinātās personas statusā. Tādējādi ir iespēja samazināt kopējo nodokļu slogu, kas saistīts ar darba samaksu un vienlaicīgi aizstāt darba statusā veikto darbu ar ārpakalpojumiem. Arī zaudējot darbu vienkāršākais, ātrākais un lētākais veids, kā kļūt ekonomiski neatkarīgam no darba devēja, ir kļūt par pašnodarbinātu personu. Turklāt pašnodarbināta persona, kas veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, saņem daļēji tādas pašas sociālās garantijas kā darbinieks, kas strādā pie darba devēja, piemēram, slimības pabalstu, maternitātes pabalstu, bērna kopšanas pabalstu. Tomēr jāatzīmē, ka pašnodarbinātā persona nebūs apdrošināta bezdarba gadījumā.
Nodokļi 10:21, 5. Jūn. 2009
Nodokļu maksātājs, kuram taksācijas gadā bijuši izdevumi, kas atbilstoši likumam „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” uzskatāmi par attaisnotiem izdevumiem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir tiesīgs veikt gada laikā ieturētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārrēķinu. Tādējādi nodokļu maksātājam ir iespēja atgūt 25% no veiktajām IIN iemaksām par summu, kas nepārsniedz 20% no gada apliekamiem ienākumiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:24, 12. Jūn. 2009
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts atklātā tiesas sēdē izskatīja atbildētājas SIA Rīgas Finanšu Grupa kasācijas sūdzību par Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesu kolēģijas 02.11.2007. spriedumu V. F. prasībā pret SIA Rīgas Finanšu Grupa par darba devēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu, par darba attiecību izbeigšanu.
Darba tiesības 22:41, 26. Mai. 2009