Šogad apritēs jau divi gadi, kopš likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviestas normas par minimālo obligāto sociālo iemaksu objektu, tā noteikšanu un iemaksu veikšanu. Šīs normas tika ieviestas ar mērķi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā iespējami vairāk iedzīvotāju, domājot par viņu nākotni un sociālo aizsardzību. Tomēr to aprēķināšana ir radījusi diezgan lielas neskaidrības un nenoteiktību uzņēmumiem, plānojot budžetu.
Sociālais 06:00, 2. Mai. 2023
2024.gads iesācies ar daudz un nozīmīgām izmaiņām nodokļu politikā, kas turpmāk jāņem vērā uzņēmumiem, bet ir arī lietas, kas gadiem ejot paliek nemainīgas, tikai reizēm par tām jāatgādina. To šoreiz ļoti labi pierāda “iFinanses” janvārī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:33, 7. Feb. 2024
Lai uzlabotu situāciju būvniecības nozarē, 2024.gada 25.septembrī Būvniecības nozares ģenerālvienošanās komitejā tika pārskatīta minimālā alga nozarē, informē Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrība.
Svarīgi 13:17, 26. Sep. 2024
Saimniecība vasarā gūst ienākumus no smiltsērkšķu audzēšanas, bet pārējā periodā – no malkas vai šķeldas pārdošanas. Sociālās iemaksas tiek aprēķinātas no konkrētā mēneša ienākuma. Kārtojot saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu, tiek izmantota 21.aile “Proporcionāli sadalāmie izdevumi”. Vai mēnesī, kurā nav lauksaimniecības ieņēmumu, bet ir ieņēmumi no cita saimnieciskās darbības veida, pie izdevumiem drīkst ieskaitīt visus šī mēneša proporcionālos izdevumus?
Grāmatvedība 09:00, 25. Jūn. 2024
Pērnā gada nogalē daudzi darba devēji ir saņēmuši pirmo aprēķinu par papildus veicamām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām saviem darbiniekiem. Kā tiek aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas? Kuram ir pienākums tās samaksāt? Un kas ir atbrīvots no minimālo iemaksu veikšanas?
Sociālais 07:00, 31. Jan. 2022
Darba devējam nebūs jāveic minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par kalendāra dienām, kurās darbinieks ir dīkstāvē savas vainas dēļ vai kurās darba ņēmējs ir atstādināts no darba (amata) pienākumu veikšanas bez darba samaksas saglabāšanas, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 26. Nov. 2021
Vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašniekam aprēķinās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ja viņš savā mikrouzņēmumā saņems mazāk par 500 eiro vai kādu mēnesi algu nesaņems vispār, saņemot algu citā SIA?
Sociālais 07:00, 13. Aug. 2021
Apskatām nodokļu likmes 2025.gadam salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem.
Citi 06:00, 20. Dec. 2024
Šobrīd ir liela cerība, ka 7 gadu cikls ar sarežģītu algu aprēķinu algoritmu beigsies, pieņemot izstrādātos grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Grozījumu mērķis ir vienkāršot iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu, mazināt darbaspēka nodokļu slogu darba ņēmējiem ar zemu un vidēju atalgojumu, kā arī uzlabot darbaspēka konkurētspēju Baltijas reģionā. Vai algas aprēķins pēc jaunā algoritma sniegs finansiālu ieguvumu?
Citi 06:00, 19. Nov. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:03, 4. Nov. 2024
2021. gada 1. janvārī stājas spēkā grozījumi vairākos nodokļu likumos. Tika dots sava veida pārejas periods līdz šā gada 30. jūnijam, bet ar 2021. gada 1. jūliju mūs gaida diezgan ievērojamas pārmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanā. Apskatīsim galvenās izmaiņas un to ietekmi uz nodokļu maksātājiem.
Citi 07:00, 28. Jūn. 2021
2025.gadā plānots atteikties no diferencētā un ieviest fiksēto neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. To paredz šī gada 19.septembrī valdības atbalstītais informatīvais ziņojums par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Citi 06:00, 25. Sep. 2024
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību strādā vispārējā nodokļu režīmā. Vai šai sabiedrībai par darbinieku, kurš 2021. gada jūlijā un augustā būs bezalgas atvaļinājumā, būs jāmaksā minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Sociālais 07:17, 21. Jūn. 2021
Ar grozījumiem likumā “Par valsts pensijām”, kas š.g. 27.augustā, pieņemti valdības sēdē, plānots precizēt apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtību, sasaistot darbu un tam pielīdzinātos periodus bijušajās Padomju Savienības republikās ar iesaistes ilgumu Latvijas pensiju sistēmā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 13:01, 28. Aug. 2024
Ja fiziska persona – saimnieciskās darbības veicējs, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs – ir pensionārs un ja viņa gūtie ienākumi mēnesī pārsniedz 500 eiro, vai šai personai ir jāmaksā tikai 10% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās izmaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai no minimālo VSAOI objekta 500 eiro apmērā? Attiecīgi arī par fizisku personu – saimnieciskās darbības veicēju, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju. Vai arī uz viņu attiecas tikai 10% sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai?
Nodokļi 07:00, 9. Mar. 2021
Vai pašnodarbinātajam jāiesniedz ziņojums, ja nav ienākumu, jo peļņa ir nosegusi izmaksas, kas radās, uzsākot saimniecisko darbību?
Klausies
Grāmatvedība
09:00, 21. Jūn. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Darba ņēmējs ir nodarbināts pie sešiem darba devējiem, no katra saņemot atalgojumu 75,60 eiro apmērā, kas kopā ir 453,60 eiro mēnesī. Darbinieks strādā līdz 28 stundām mēnesī, bet alga par vienu stundu ir 2,70 eiro. Kā šādā gadījumā būs jāveic minimālās sociālās iemaksas? Kuram no darba devējiem tas būs jādara?
Sociālais 07:00, 28. Dec. 2020
Uzņēmumam, kura vienīgais darbinieks ir valdes loceklis, pieder dzīvoklis, kas tiek iznomāts. Ieņēmumi no dzīvokļa nomas nesasniedz piecas valstī noteiktās minimālās algas. Citu ieņēmumu uzņēmumam nav. Kā pieņemt darbā grāmatvedi, ja tā pakalpojumi nepieciešami vien pāris stundas mēnesī, lai iesniegtu atskaites? Vai grāmatvežiem ir noteikts darba vietu skaita ierobežojums? Kādi riski var rasties, ja grāmatvedis strādā vairākos uzņēmumos? Vai ar grāmatvedi drīkst slēgt uzņēmumu līgumu?
Fiziska persona strādā algotā pilnas slodzes darbā, kurā saņem algu, kas ir krietni lielāka par minimālo. Papildus persona veic arī uzņēmējdarbību, viņai pieder sabiedrība – hobija uzņēmums ar nelielu apgrozījumu. Persona tajā ir vienīgā darbiniece – valdes locekle, tāpēc algu neaprēķina, bet reizi gadā izmaksā sev dividendes, ja tādas ir nopelnītas. Vai šajā gadījumā ir jāmaksā sociālās iemaksas no minimālās algas – valdes locekļa domājamā ienākuma?
2024.gada 23.aprīlī Ministru kabinets (MK) atbalstīja grozījumus MK noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem veiktas izmaiņas ziņojumu iesniegšanas kārtībā.
Likumdošana 15:30, 23. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no jūrnieku, kuri nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, ienākumiem”, kurā skaidrots, kā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) šādiem ienākumiem.
VID informācija 15:47, 18. Apr. 2024
No 2021. gada 1. jūlija tiek ieviestas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, to paredz grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī.
Likumdošana 17:03, 28. Dec. 2020
2023.gada oktobrī tika pieņemti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” (likums par VSA), kas nosaka izmaiņas minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (minimālās iemaksas) veikšanā no 2024.gada 1.janvāra. Apskatām galvenās izmaiņas!
Esam parūpējušies par galveno izmaiņu apkopojumu un aicinām iepazīties ar tām, lai pārliecinātos, ka savu grāmatvedību kārtojat atbilstoši jaunajām prasībām!
Nodokļi 05:00, 6. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no autoratlīdzības 2024.gadā", kurā norādīts, ka autoratlīdzības saņēmējs var reģistrēt saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā, izvēloties vispārējo vai mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanas režīmu.
VID informācija 11:16, 1. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no autoratlīdzības 2024.gadā", kurā norādīts, ja autoratlīdzības saņēmējs izvēlas nereģistrēt saimniecisko darbību, viņš reģistrējas par autoratlīdzības saņēmēju – pašnodarbinātu personu –, lai iesniegtu pašnodarbinātā apliecinājumu par plānotajiem ienākumiem.
VID informācija 10:00, 1. Mar. 2024
Ja pašnodarbinātais (saimnieciskās darbības veicējs, tostarp, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs un autoratlīdzību saņēmējs), kurš nav darba ņēmējs, prognozē, ka viņa saimnieciskās darbības ienākumi šogad nesasniegs 2100 eiro ceturksnī (700 eiro mēnesī), būs iesniedzis apliecinājumu Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par prognozētajiem ienākumiem (ka tie nesasniegs 2100 eiro ceturksnī), minimālās iemaksas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) neaprēķinās, informē VID.
VID informācija 14:00, 10. Jan. 2024
Skaidru naudu kā instrumentu bieži izmanto mērķtiecīgi ēnu ekonomikas dalībnieki, tādēļ nepieciešams veidot sistēmu, lai tās nelegāla iegūšana kļūtu nepievilcīga, norādīts valdības apstiprinātajā “Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.-2027.gadam”. Kādas izmaiņas tuvākā un tālākā nākotnē plānotas skaidras naudas apritē?
Svarīgi 10:05, 8. Feb. 2024
Ja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā ir informācija par izmaksātajām aplokšņu algām, par kurām nav veikti nodokļu maksājumi, VID ir pienākums piedzīt no darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu starpību - šāds secinājums nostiprināts ar Senāta spriedumu 2023.gada 28.aprīļa lietā SKA-68/2023.
Nodokļi 06:00, 7. Feb. 2024
Papildināts to personu loks, par kurām nav jāveic minimālās obligātās iemaksas, pagarināts minimālo iemaksu un pārrēķinu veikšanas termiņš, kā arī precizēta iemaksu administrēšanas kārtība, pieņemot š.g. 26.oktobrī grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” (likums par VSA). Grozījumi stāsies spēkā 2024.gada 1.janvārī, dažām normām nosakot atsevišķus spēkā stāšanās un piemērošanas termiņus, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 14:21, 29. Nov. 2023
Apskatām nodokļu likmes 2024.gadam salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem.
Citi 06:00, 29. Dec. 2023
Minimālās sociālās iemaksas ir obligāts maksājums, ko par katru personu veic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir aktualizējis metodisko materiālu "Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas", ņemot vērā, ka no 2023.gada 1 janvāra minimālā darba alga tiek paaugstināta – 620 eiro mēnesī vai 1860 eiro ceturksnī.
VID informācija 13:47, 5. Jan. 2023
No nākamā gada gaidāmas izmaiņas sociālajā jomā – palielināsies minimālās algas, pensiju un pabalstu apmēri, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 20:20, 13. Dec. 2023
Esmu darba ņēmējs un pašnodarbinātais vienlaicīgi. Ienākumi no algas kā darba ņēmējam pārsniedz 1500 eiro ceturksnī, un no tiem tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un pensijas apdrošināšanas iemaksas. Saprotu, ka katru ceturksni sniedzu ziņojumu par gūtajiem ienākumiem (no saimnieciskās darbības), taču - vai man no ienākumiem, kuri gūti no saimnieciskās darbības, jāmaksā VSAOI, ja tās jau maksā mans darba devējs?
Nodokļi 06:35, 1. Feb. 2022
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Nākamgad konsolidētā valsts budžeta ieņēmumi plānoti 14,5 mljrd. eiro, bet izdevumi – 16,2 mljrd. eiro apmērā, paredz sestdien, 9.decembrī, Saeimā otrajā – galīgajā – lasījumā pieņemtais likums ”Par valsts budžetu 2024.gadam un budžeta ietvaru 2024., 2025. un 2026.gadam”, informē Saeimas preses dienests.
Svarīgi 14:16, 11. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Lai ārvalstnieks saņemtu termiņuzturēšanās atļauju, ir jāizpilda vairāki nosacījumi, viens no tiem – jānomaksā nodokļi noteiktā apmērā. Tieši šis aspekts mēdz būt strīdu objekts, un tā noticis arī kādā Senāta izskatītajā lietā, kurā kapitālsabiedrības dalībniekam tika atteikta uzturēšanās atļauja. Apskatām spriedumā gūtās atziņas.
Nodokļi 06:00, 1. Dec. 2023
Ir situācijas, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzskata valdes locekļus par darba ņēmējiem uzņēmumos, savukārt uzņēmēji skaidro VID, ka valdes locekļi pilda valdes locekļiem piešķirtās funkcijas un nav pamata aprēķināt algas nodokļus par domājamajām (precīzāk - VID izdomātajām) algām. Apskatām, kā atšķirt, vai valdes loceklis pilda darba pienākumus, kam paredzēta atlīdzība, vai tomēr funkcijas, kas neparedz atalgojuma saņemšanu.
Šī gada vasarā Administratīvā rajona tiesa izskatīja nodokļu strīdu par uzņēmuma valdes loceklim izmaksāto atlīdzību vienas uzņēmumu grupas ietvaros. Šajā lietā tiesa nokritizēja Valsts ieņēmumu dienesta sniegto likuma gramatisko interpretāciju par uzņēmuma valdes locekļa atlīdzības apmēru.
Nodokļi 06:00, 9. Okt. 2023
Precizējot nodokļu deklarācijas Valsts ieņēmuma dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nereti uzņēmumiem veidojas valsts budžetā iemaksāto nodokļu pārmaksa. Ja tā netiek atprasīta vai novirzīta uz citu nodokļu maksājumiem, tā pēc trīs gadiem dzēšas, jo iestājas noilgums. Uzņēmumam šī summa vairs nav atgūstama, un tā jānoraksta operāciju kontā “citi izdevumi”, kas rada zaudējumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Kā izvairīties no zaudējumiem, kad VID dzēš nodokļu pārmaksu?
Šī gada 12.jūlijā tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot, ka ārvalstniekam, kurš saņēmis ilgtermiņa attālināta darba vīzu, ir tiesības izvēlēties piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli 15% apmērā. Grozījumi piemērojami ar šī gada 1.janvāri. Kam un kādos gadījumos šīs vīzas jāsaņem? Kā aprēķināt nodokļus?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 15. Sep. 2023
Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar Labklājības ministriju un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru ir sagatavojis metodisko materiālu “Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”, kuras tiks ieviestas ar 2021. gada 1. jūliju.
VID informācija 13:17, 15. Jan. 2021
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir sagaidīti grozījumi, kas būtiski tieši lauksaimniekiem. Tie ir pieņemti 2023.gada 15.jūnijā un stājās spēkā no 2023.gada 23.jūnija. Apskatīsim svarīgāko!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 24. Jūl. 2023
Vai tiks saglabāta iespēja iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam prognozētos ienākumus zem 1500 eiro ceturksnī un maksāt tikai 10% sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai, ja būs mazi ienākumi?
Nodokļi 07:00, 11. Nov. 2021
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
No š.g. 1.jūlija stājas spēkā jaunie minimālo ienākumu sliekšņu apmēri. Tie attiecas uz valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējiem, minimālo vecuma, invaliditātes un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem un sociālās palīdzības pašvaldībā saņēmējiem.
Likumdošana 13:30, 21. Jūn. 2023
Uzņēmums nodarbina dažus studentus no trešajām valstīm (Uzbekistāna). Viņu uzturēšanās atļaujā norādīts, ka atļauts strādāt līdz 20 stundām nedēļā saskaņā ar Imigrācijas likuma 9. panta 5.1 punktu. Darba alga par nepilno darba laiku noteikta mazāka par minimālo. Likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 20.4 pantā nav minētas šādas situācijas, kad minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas neveic. Vai pareizi saprotu – personai, kurai likums par VSA liedz strādāt pilnu darba laiku, darba devējam vai nu jāmaksā vismaz minimālā darba alga neatkarīgi no nostrādātā darba laika, vai būs jāpiemaksā minimālās iemaksas?
Darba samaksa 06:00, 5. Mai. 2022
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā obligāti ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija līdz 2023.gada 1.jūnijam. Deklarācijā attiecībā uz saimniecisko darbību jāaizpilda D3 vai D31 sadaļa. D3 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, savukārt D31 sadaļu aizpilda saimnieciskās darbības veicēji, kas kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.
Gada deklarācija 06:00, 31. Mar. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina tos saimnieciskās darbības veicējus, tai skaitā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus un autoratlīdzību saņēmējus, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākums turpmāk šogad nesasniegs 1500 eiro katrā ceturksnī, līdz 15. jūlijam informēt par to VID.
VID informācija 15:32, 13. Jūl. 2021
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
//= $article['Article']['score'] ?>
Algas jūrniekiem
Lai pareizi piemērotu nodokļus jūrniekam izmaksātajai algai, ir jāievēro vairākas būtiskas nianses, piemēram, vai darba devējs ir Latvijas vai ārvalsts uzņēmums, kurā valstī reģistrēts kuģis un kuras valsts uzņēmums izmaksā algu. Tāpat jāpiemēro speciālais algas nodokļa režīms, jāņem vērā jūrnieka pakāpe un vēl citas nianses. Izskatīsim dažādas situācijas.
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu par nodokli no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem ar mērķi palīdzēt cilvēkam, kas plāno sākt dzīvokļa izīrēšanu vai iznomāšanu, izvēlēties atbilstošāko nodokļu maksāšanas režīmu.
VID informācija 16:54, 20. Feb. 2023
Minimālās algas pieaugums līdz 620 eiro mēnesī, eID karte kā obligāts personu apliecinošs dokuments ikvienam Latvijas iedzīvotājam no 15 gadu vecuma, pensionēšanās vecuma paaugstināšana līdz 64 gadiem un sešiem mēnešiem - šīs un citas būtiskas izmaiņas likumos un noteikumos stājas spēkā 2023.gada sākumā, informē Valsts kanceleja.
Likumdošana 10:57, 29. Dec. 2022
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2023.gada 1.janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 06:00, 2. Jan. 2023
Līdz 2023. gada beigām tiek pagarināts pārejas periods, kurā autoratlīdzību saņēmējiem ir iespēja maksāt nodokļus no autoratlīdzības, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējiem. To paredz likumos “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un “Par valsts sociālo apdrošināšanu” veiktie grozījumi, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:14, 26. Dec. 2022
Lūdzu izskaidrot, kādas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, līdz atļautā perioda beigām, proti, 2021. gadā! Vai bez paredzētajiem 25% no MUN maksātāja apgrozījuma, no kuriem 80% tiks novirzīti sociālajām iemaksām, vēl būs jārēķina kaut kas atbilstoši minimālajai algai?
Sociālais 07:00, 16. Feb. 2021
Arī šogad tie saimnieciskās darbības veicēji (t.sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji) un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro ceturksnī, var izvēlēties neveikt minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra neaprēķinātu šīs iemaksas, cilvēkam savlaicīgi jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā apliecinājums par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem.
VID informācija 13:00, 10. Jan. 2022
Vai līdz 2021. gada 30. jūnijam ienākumiem līdz 500 eiro jāmaksā obligātās iemaksas 31,07% apmērā no minimālās algas?
Nodokļi 07:00, 25. Jan. 2021
Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra neaprēķinātu minimālās obligātās sociālās iemaksas, saimnieciskās darbības veicējiem un autoratlīdzību saņēmējiem, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro, līdz 17.oktobrim jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājums par 4.ceturksnī plānotajiem ienākumiem.
VID informācija 11:40, 14. Okt. 2022
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Kā aizpildīt un iesniegt iedzīvotāju ienākuma nodokļa, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un uzņēmējdarbības riska valsts nodevas pārskatus, ja ar kapitālsabiedrības valdes locekli ir darba tiesiskās attiecības, valdes loceklim noteikta atlīdzība ar citu civiltiesisku līgumu vai jāmaksā nodokļi no valdes locekļa domājamā ienākuma? Skaidro Valsts ieņēmumu dienests!
VID informācija 15:05, 2. Sep. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka tie saimnieciskās darbības veicēji (t.sk. mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāji) un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākums šī gada ceturtajā ceturksnī (oktobris – decembris) nesasniegs 1500 eiro, var izvēlēties neveikt jaunās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
VID informācija 13:00, 8. Okt. 2021
Šā gada 27. novembrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz par vienu procentpunktu samazināt sociālās iemaksas un noteikt minimālās sociālās iemaksas vispārējā nodokļu režīmā un alternatīvajos nodokļu režīmos nodarbinātajiem, kuru atalgojums nesasniedz valstī noteikto minimālo algu. Likuma grozījumi saistīti ar nākamā gada valsts budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:30, 30. Nov. 2020
Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz pašnodarbinātām personām arī nākamgad saglabāt līdzšinējo sociālās apdrošināšanas kārtību.
Likumdošana 16:56, 7. Okt. 2021
Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra neaprēķinātu minimālās obligātās sociālās iemaksas, saimnieciskās darbības veicējiem un autoratlīdzību saņēmējiem, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro, līdz 18.jūlijam jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājums par 3.ceturkšņa plānotajiem ienākumiem.
Svarīgi 13:31, 11. Jūl. 2022
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra pašnodarbinātajiem saglabāsies tāda pati sociālās apdrošināšanas kārtība, kāda likumā par VSA ir noteikta no 2021. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim.
Likumdošana 08:25, 8. Sep. 2021
Maijā stājušies spēkā vairāki grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, precizējot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), neapliekamā minimuma un atvieglojumu piemērošanu ukraiņu ieceļotāju gūtajam ienākumam, kā arī ieviešot vairākus atbalsta pasākumus, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 18:15, 31. Mai. 2022
Daudzi Latvijas uzņēmēji un arī fiziskās personas izrāda atbalstu Ukrainai dažādos veidos, tostarp arī finansiālā formā – vai tas būtu naudas vai mantas ziedojums, darba vietas vai pajumtes nodrošināšana. Apskatīsim, kā šāda veida palīdzībai piemērot nodokļus!
Citi 06:06, 6. Jūn. 2022
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Darba tiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Saimnieciskās darbības veicēji un autoratlīdzību saņēmēji, kas nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro šī gada 2. ceturksnī, var izvēlēties neveikt minimālās sociālās iemaksas. Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) šīs iemaksas neaprēķinātu, personai līdz 17.aprīlim (ieskaitot) jāiesniedz apliecinājums par 2. ceturkšņa plānotajiem ienākumiem, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 16:07, 13. Apr. 2022
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķins pašnodarbinātajiem 2021. gadā piedzīvoja vairākas pārmaiņas – mainījās iemaksu aprēķināšanas kārtība lauksaimniekiem, palielinājās likme pensiju apdrošināšanai –, turklāt bija jāsaprot, kā, vai un cik lielā mērā pašnodarbinātos skars minimālās sociālās iemaksas.
Nodokļi 08:23, 14. Jan. 2022
Līdz 2022. gada beigām autoratlīdzības saņēmēji varēs turpināt izmantot īpašo autoratlīdzību nodokļu režīmu, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējiem. Savukārt tie autoratlīdzības saņēmēji, kuri ir reģistrējuši savu saimniecisko darbību, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 10% apmērā pensiju apdrošināšanai varēs veikt vienu reizi gadā, nevis kā līdz šim – reizi ceturksnī.
Svarīgi 10:00, 29. Dec. 2021
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 3. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Izmaiņas 2022. gada valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās", lai informētu par izmaiņām normatīvajos aktos.
VID informācija 16:00, 28. Dec. 2021
Ministru kabinets 25. februārī atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumus grozījumiem Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, lai atbalstītu uzņēmējdarbību un nodarbinātos, informē FM.
Likumdošana 14:20, 2. Mar. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem diskutēsim forumā “Finanšu prognozes 2022”.
Svarīgi 14:23, 29. Okt. 2021
Mainīts valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekta maksimālais apmērs, kā arī papildināts valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu un atlīdzības aprēķinam nepieciešamo vidējo iemaksu algas aprēķins gadījumos, kad personai ir aprēķināts minimālo VSAOI objekts, to paredz Saeimas šā gada 29. septembrī galīgajā lasījumā kā steidzami pieņemtie grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu".
Likumdošana 11:30, 30. Nov. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
Būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā 2022. gadā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 13. Dec. 2021
Ņemot vērā 2020. gada nogalē pieņemtās izmaiņas Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, Valsts ieņēmumu dienests atgādina, ka, sākot ar 2022. gada 1. janvāri, tās sabiedrības ar ierobežotu atbildību, kam šobrīd ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, to zaudēs un automātiski kļūs par uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājām.
VID informācija 10:00, 6. Dec. 2021
Šā gada 18. oktobrī tika aktualizēts Valsts ieņēmumu dienesta metodiskais materiāls par ienākumu no akciju pirkuma tiesību īstenošanas. Apskatīsim būtiskāko, kas tajā skaidrots, un izskatīsim arī dažus piemērus, kas nerada viennozīmīgu un skaidru izpratni par nodokļu piemērošanu.
Citi 07:00, 6. Dec. 2021
No 1. jūlija ir stājušās spēkā izmaiņas likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas noteic, ka par katru sociāli apdrošināmo personu jāveic valsts sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas (minimālās iemaksas) vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Minimālo iemaksu objekts ir trīs minimālās algas – 1500 eiro ceturksnī jeb 500 eiro mēnesī. Aktuālus jautājumus par minimālo iemaksu aprēķināšanu skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.
Svarīgi 09:07, 13. Aug. 2021
Plānots noteikt pagarinājumu autoratlīdzības režīma ieviešanā – līdz 2022. gada 31. decembrim pagarinās termiņu, līdz kuram autors var vēl nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs – šāda informācija izskanēja žurnāla "iFinanses" rīkotajā forumā “Finanšu prognozes 2022”, kur tika apskatītas nākamā gada tendences ekonomikas, finanšu, darba resursu jomā.
Svarīgi 10:43, 11. Nov. 2021
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) paredz, ka no nākamā gada izmaksas autoriem, kas nav reģistrējuši saimniecisko darbību, tiks pielīdzinātas izmaksām no uzņēmuma līguma. Grozījumi likumā par VSA vēl jāapstiprina Saeimai.
Likumdošana 12:21, 8. Sep. 2021
Septembris atnācis ar rudenīgām vēsmām, bet jaunais "iFinanses" drukātais numurs pie lasītājiem devies ar labības lauka foto uz vāka, simbolizējot gada ražīgāko laiku. Kas aktuāls septembrī? Ielūkojieties jaunajā numurā!
Svarīgi 13:45, 3. Sep. 2021
Atbildot uz nodokļu maksātāju jautājumiem, Valsts ieņēmumu dienests nesen ir publicējis divas uzziņas par to, vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību ir pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas par sabiedrības ar ierobežotu atbildību valdes locekļa domājamo ienākumu.
Citi 07:00, 21. Jūl. 2021
Nekustamo īpašumu tā īpašnieks var izmantot savām vajadzībām vai arī to var nodot lietošanā citām personām par atlīdzību vai bez tās. Kā pareizi klasificēt noslēgto līgumu nodokļu vajadzībām, kādi maksājumi ir ietverami nomas vai īres ienākumā, un kādi izdevumi ir atskaitāmi nodokļu vajadzībām?
Citi 07:00, 4. Aug. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka saimnieciskās darbības veicēji (t.sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji) un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu ienākums turpmāk šogad nesasniegs 1500 eiro katrā ceturksnī, var izvēlēties neveikt jaunās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Lai šīs iemaksas netiktu aprēķinātas, cilvēkam līdz 2021. gada 15. jūlijam jāvēršas ar iesniegumu VID.
Svarīgi 17:03, 21. Jūn. 2021
Autors ir arī darba ņēmējs un saņem mazāk par minimālo algu. Kā autoram jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā? Kā situācija mainīsies, ja autors iesniegs Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājumu, ka autoratlīdzības nepārsniegs 1500 eiro ceturksnī? Un kādas ir autoratlīdzības izmaksātāja saistības?
Nodokļi 07:00, 21. Jūn. 2021
No 2021. gada 1. jūlija valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās tiek ieviestas vairākas izmaiņas, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 08:56, 1. Jūl. 2021
Šogad daudziem grāmatvežiem mulsinošs varētu šķist atvaļinājuma naudas aprēķins, jo daudzi uzņēmumi ir pieteikušies dīkstāves pabalstiem, tāpēc rodas jautājums, kā aprēķināt atvaļinājuma naudu par dīkstāves mēnešiem?
Vidējā izpeļņa 07:00, 30. Jūn. 2021
Ar 1. jūliju mainās iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanas kārtība autoratlīdzībām. Autoram jāsaprot, kurš ir viņa gadījumā izdevīgākais nodokļu režīms, savukārt autoratlīdzību izmaksātājiem – kādos gadījumos kādi nodokļi jāpiemēro, izmaksājot autoratlīdzību. Izskatīsim un salīdzināsim dažādus variantus!
Saimnieciskā darbība 07:00, 2. Jūn. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba samaksa 07:00, 8. Jūn. 2021
Pašnodarbinātais iemaksā 5% pensiju fondā (no šī gada 1. jūlija – 10%). Vai šīs iemaksas procentuāli tiek sadalītas līdzīgi kā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Nodokļi 07:00, 20. Apr. 2021
Pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma vairākas izmaiņas dažādos nodokļu tiesību aktos, daļa no kurām stājas spēkā 2021. gada 1. jūlijā. Tās skars darba devējus, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājus (gan uzņēmumu īpašniekus, gan darbiniekus), saimnieciskās darbības veicējus, autoratlīdzības saņēmējus un izmaksātājus, un akcīzes nodokļa maksātājus.
Svarīgi 11:49, 21. Jūn. 2021
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kā veidojas pašnodarbinātās personas obligāto iemaksu objekts.
VID informācija 15:32, 30. Apr. 2021
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Uzņēmuma darbinieks ir Covid-19 kontaktpersona, kas dzīvo kopā ar inficēto personu, savukārt uzņēmums sedz atsevišķa dzīvokļa nomas maksu. Vai šādu dzīvokļa nomas maksu var attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus un rēķinā uzrādīto pievienotās vērtības nodokli (PVN) atskaitīt kā priekšnodokli? Vai arī tas uzskatāms par personas gūto ienākumu, piemērojot visus algas nodokļus?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 10. Jūn. 2021
Ministru kabineta sēdē tika izskatīti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz 2020. un 2021. gadā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) aprēķināšanai atcelt izdevumu ierobežojumu 80% apmērā no saimnieciskās darbības ieņēmumiem, atteikties no prasības kapitālsabiedrības valdes locekļiem veikt IIN un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas samaksu no minimālās algas, ja kapitālsabiedrībai nav bijis neviena darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz minimālās algas apmērā, kā arī pagarināt deklarācijas iesniegšanas termiņu IIN maksātājiem, kuriem ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju.
Likumdošana 14:18, 5. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:46, 1. Apr. 2021
Esmu saimnieciskas darbības veicējs un kārtoju grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Darbības veids – viesu izmitināšana (viesu māja novadā). Kurās ailēs saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā jāieraksta norādītie saņemtie ienākumi bankas kontā un kā tie jāatspoguļo žurnālā?
Grāmatvedība 07:00, 15. Apr. 2021
2021. gada 18. martā ir pieņemti grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākajām izmaiņām.
VID informācija 09:25, 24. Mar. 2021
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas”.
VID informācija 15:25, 23. Apr. 2021
Kā saprast likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” grozījumos šos abus punktus par pašnodarbinātajai personai veicamajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Nodokļi 07:00, 7. Jan. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju izmaiņas autoratlīdzības regulējumā mainās gan saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanu. Iepriekšējā žurnāla “iFinanses” numurā skaidrojām, ar kādām izmaiņām jārēķinās autoriem, kas nereģistrēs savu saimniecisko darbību. Šoreiz izskatīsim nodokļus autoriem, kas reģistrēs savu saimniecisko darbību.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Feb. 2021
Saeima 18. martā galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz ieviest virkni atvieglojumu, lai palīdzētu uzņēmējiem pārvarēt Covid-19 pandēmijas izraisīto krīzi, informē Saeimas Preses dienests.
Svarīgi 08:42, 19. Mar. 2021
Pagājušā gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" un likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas rada fundamentālas izmaiņas autoratlīdzības saņēmējiem. Izmaiņas stāsies spēkā 1. jūlijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 1. Feb. 2021
Ministru kabinets ir pieņēmis likumprojektu par grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", paredzot, ka iedzīvotājiem, kas ārkārtējās situācijas laikā saņem pabalstu, pabalsta periodi tiks pielīdzināti apdrošināšanas stāžam, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 10:01, 19. Feb. 2021
Darbiniekam ir parādu piedziņas lieta (nav uzturlīdzekļu piedziņa) saskaņā ar Civilprocesa likuma 594. panta 1. daļas 3. punktu. Ko darīt, ja darbiniekam ir minimālā alga – 430 eiro? Faktiski darbiniekam uz rokas pēc nodokļu atskaitījuma paliek apmēram 300 eiro (atkarībā no neapliekamā minimuma, apgādājamo skaita u.c. faktoriem). Vai šajā gadījumā, ja ir zvērināta tiesu izpildītāja rīkojums, darbiniekam uz rokas jāatstāj 430 eiro?
Tiesības 11:00, 20. Feb. 2020
2020. gadam beidzoties, Saeima ir pieņēmusi vairākas izmaiņas dažādos nodokļu jomu regulējošajos normatīvajos aktos, kas stājas spēkā 2021. gadā un ir saistošas arī tām fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākām izmaiņām.
VID informācija 12:48, 29. Dec. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 4. Jan. 2021
Labklājības ministrija ir apkopojusi būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā, kas stasies spēkā 2021. gadā. Daudzas no tām stāsies spēkā jau 1. janvārī.
Svarīgi 16:50, 28. Dec. 2020
2020. gada nogalē Saeima ir pieņēmusi vairākas izmaiņas dažādos nodokļu jomu regulējošajos normatīvajos aktos, kas stājas spēkā 2021. gadā un ir saistošas arī uzņēmējiem un viņu darbiniekiem. Valsts ieņēmumu dienests informē par būtiskākām izmaiņām.
VID informācija 12:35, 29. Dec. 2020
2021. gada 1. janvārī spēkā stājas vairākas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā gan attiecībā uz algu aprēķināšanu, gan arī nodokļa samaksas termiņiem un ziņojumu iesniegšanu. Izskatām tās!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 28. Dec. 2020
Saeima 28.oktobrī pirmajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz par vienu procentpunktu samazināt sociālās iemaksas un noteikt minimālās sociālās iemaksas personām, kuru atalgojums nesasniedz valstī noteikto minimālo algu, tostarp pašnodarbinātajiem. Likumprojekts iekļauts nākamā gada valsts budžeta likumprojektu paketē, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:00, 29. Okt. 2020
Pieņemti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, bet atsevišķām normām noteikts atšķirīgs spēkā stāšanās laiks, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:22, 17. Dec. 2020
Saeima trešdien, 2. decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžeta likumu.
Likumdošana 09:25, 3. Dec. 2020
Saeima trešdien, 2. decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžeta likumu.
Likumdošana 09:25, 3. Dec. 2020
Neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatības rezultātā ekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē pasliktinās un uzņēmējiem būtu nepieciešams lielāks atbalsts, šobrīd Saeimā iesniegtie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir ar pretēju mērķi – pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumus un tajos strādājošos.
Mikronodoklis 07:00, 9. Nov. 2020
Plānots, ka no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme būs 34,09%. No šī paša datuma, bet, ievērojot pārejas periodu līdz 2021. gada 30. jūnijam, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs būs sociāli apdrošināms kā pašnodarbinātais, bet mikrouzņēmuma darbinieki – kā darba ņemēji vispārējā gadījumā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 18:22, 11. Okt. 2020
Latvijā ir daudz un dažādas saimnieciskās darbības formas – katra ar savu specifiku – un pietiekami komplicēta nodokļu sistēma, ko nākas izpētīt fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas. Vai tam ir ietekme uz ēnu ekonomiku? Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – analizē studentes Tatjanas Galkinas maģistra darbā savāktos materiālus un apspriež viņas secinājumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 30. Okt. 2020
2021. gada valsts budžetu pavadošo likumprojektu paketē ir iekļauti vairāki likumprojekti, kas paredz izmaiņas pašnodarbinātām personām. Tās paredz grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.
Likumdošana 16:43, 16. Okt. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:06, 2. Jūl. 2020
Laika posmā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim lauksaimniekiem atkal ir iespēja izmantot īpašu nodokļa režīmu ar samazinātu likmi un vienkāršotu nodokļa deklarēšanas kārtību. Atgādinu būtiskas lietas, kas jāņem vērā, piemērojot šo nodokļa režīmu.
Citi 07:00, 1. Jūl. 2020
No 1. marta var iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Ja deklarācija jāiesniedz obligāti, tas jāizdara laika posmā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Ja taksācijas gadā ienākumi ir lielāki par 62 800 eiro, deklarācijas iesniegšana iespējama, sākot no 1. aprīļa, un obligāti iesniedzamajai deklarācijai gala iesniegšanas termiņš ir 1. jūlijs.
Gada deklarācija 07:00, 11. Mai. 2020
2016.gada nogalē Saeima steidzamības kārtā pieņēma grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA), atsakoties no minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) ieviešanas.
Likumdošana 17:21, 3. Jan. 2017
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Individuālā komersanta (IK) grāmatvedība tiek kārtota divkāršā ieraksta sistēmā. IK ienākums gadā pārsniedz 55 000 EUR. Vai IK īpašniekam 5% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai tiek aprēķinātas no ieņēmumu un izdevumu pārskatā iegūtās starpības par katru mēnesi pārskata ceturksnī?
Sociālais 06:00, 22. Mai. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada februārī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 10:00, 3. Mar. 2020
Komandējumu noteikumos norādīto kompensāciju normu, kas saistītas ar darba braucieniem, mērķis nav ierobežot kompensāciju izmaksas darbiniekiem, bet gan nošķirt neapliekamus ienākumus no apliekamiem – šāds secinājums izriet no Senāta 2019. gada 30. septembra sprieduma lietā SKA‑20/2019. Izskatīsim to!
Darba tiesības 07:00, 11. Mar. 2020
No nākama gada mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likmi plānots noteikt 15% apmērā no apgrozījuma. Tas paredzēts Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā otrdien, 13.12.2016., konceptuāli atbalstītajos grozījumos Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums).
Likumdošana 09:42, 14. Dec. 2016
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) 20.3panta 12.daļā, kas stāsies spēkā no 01.01.2017., ir noteiktas dienas, par kurām nepiemēro minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objektu, tomēr tajās nav minēti darba ņēmēju neattaisnoti darba kavējumi vai bezalgas atvaļinājums pēc paša vēlēšanās citos gadījumos. Vai situācijā, kad darbinieks nenāk uz darbu un nestrādā un darba devējs viņam nemaksās darba algu, darba devējam tik un tā jāmaksā VSAOI no minimālā iemaksu objekta?
Sociālais 08:00, 27. Sep. 2016
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti būtiskākie grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas stājas spēkā 2020. gada 12. februārī.
VID informācija 10:15, 14. Feb. 2020
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2020. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 30. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2019.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:55, 3. Dec. 2019
Pērnā gada izskaņā tika apstiprināti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kuri novembra beigās jau stājušies spēkā un nedaudz maina ierasto kārtību sociālās apdrošināšanas jomā. Esam apkopojuši būtiskāko informāciju par pārmaiņām, kuras nu jau ir kļuvušas par realitāti.
Sociālais 07:00, 7. Jan. 2019
Sākot no 1.septembra, iedzīvotāji, kuri nav legālie darba ņēmēji (un neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā) vai neatbilst kādai no valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām, var veikt veselības apdrošināšanas iemaksas, lai saņemtu valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pilno "grozu", informē Nacionālais veselības dienests.
Svarīgi 16:27, 11. Okt. 2018
Valsts ieņēmumu dienests publicējis informatīvo materiālu par Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības un darba devēju – 313 būvkomersantu – noslēgtās ģenerālvienošanās piemērošanu būvniecības nozarē. Tā stājas spēkā 2019.gada 3.novembrī un ir spēkā līdz 2025.gada 31.decembrim, un, ja vien kāda no ģenerālvienošanās pusēm ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms minētā termiņa nepaziņos par tās izbeigšanu, ģenerālvienošanās darbība tiek pagarināta uz katru nākamo sešu gadu termiņu.
VID informācija 14:49, 23. Sep. 2019
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Aug. 2019
01.01.2019. Latvijā sāk darboties valsts veselības apdrošināšanas sistēma, kas paredz, ka visiem iedzīvotājiem tiks nodrošināts veselības aprūpes pakalpojumu minimums, savukārt pilns valsts apmaksāto pakalpojumu klāsts būs pieejams tiem pacientiem, kuri kā darba ņēmēji veic valsts sociālās iemaksas vispārējā nodokļu režīmā vai pieder pie kādas no 21 sociāli mazāk aizsargāto iedzīvotāju grupām (tās automātiski apdrošinās valsts). Tā informē Nacionālais veselības dienests (NVD).
Svarīgi 10:32, 31. Aug. 2018
Pašnodarbinātais, kura saimnieciskās darbības veids ir dzīvokļu pirkšana un pārdošana, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Pašnodarbinātais šobrīd maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) no brīvi izraudzīta ienākuma. No kādas summas būs jāmaksā VSAOI, ja pašnodarbinātais janvārī iegādāsies dzīvoklis par 20 000 EUR, kuru februārī pārdos par 25 000 EUR? Citu izdevumu un ieņēmumu nav. Pašnodarbinātā brīvi izraudzīti ienākumi ir 500 EUR.
Nodokļi 08:00, 9. Okt. 2017
Atbilstoši izmaiņām likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", ja pašnodarbinātas personas ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru, tai ir jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai vismaz 5% apmērā. Vai šis nosacījums attiecināms arī uz pašnodarbināto personu, kam ir piešķirta vecuma pensija un kas vienlaikus ir darba attiecībās ar SIA – uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāju?
Nodokļi 15:06, 20. Sep. 2017
Aplūkosim valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtību pašnodarbinātām personām – Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētiem saimnieciskās darbības veicējiem un individuālajiem komersantiem.
Nodokļi 08:00, 6. Okt. 2017
No nākamā gada mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likme noteikta 15% apmērā no apgrozījuma, vienlaikus atsakoties no iepriekš paredzētās minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) ieviešanas. Tas paredzēts Saeimā otrdien, 20.12.2016., galīgajā lasījumā steidzamības kārtā pieņemtajos grozījumos Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums) un likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA).
Likumdošana 13:49, 20. Dec. 2016
No nākama gada mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likmi plānots noteikt 15% apmērā no apgrozījuma. Tas paredzēts Saeimā ceturtdien, 15.12.2016., konceptuāli pieņemtajos grozījumos Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums).
Likumdošana 15:06, 15. Dec. 2016
Kā pašnodarbinātajiem jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 2018.gadā?
Nodokļi 12:18, 5. Sep. 2017
Valsts ieņēmumu dienesta informatīvajā materiālā ir teikts: “No likuma ir izslēgta norma, kas ļāva autoratlīdzības saņēmējam neveikt VSAOI no autoratlīdzības kā pašnodarbinātai personai, ja tas ir darba ņēmējs un vienlaikus saņem autoratlīdzību. Tādējādi autoratlīdzību saņēmējam, ja tā ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru, ir jāveic VSAOI kā pašnodarbinātai personai no obligāto iemaksu objekta, kas ir brīvi izraudzīti ienākumi, kuri nav mazāki par minimālo algu.” Jautājumi ir par darbiniekiem, kas ir darba ņēmēji, un autoratlīdzību izmaksā: a) darbinieka darba devējs; b) cits darba devējs:
Sociālais 11:01, 18. Aug. 2017
Fiziskajām personām - saimnieciskās darbības veicējiem, kuru ienākums no saimnieciskās darbības mēnesī ir vismaz 380 EUR, - reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) valsts budžetā no brīvi izraudzītas saimnieciskās darbības ienākuma daļas, kas nav mazāka par 380 EUR mēnesī, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 11:36, 12. Jūl. 2017
Nodokļu reformas ietvaros šī gada 1.janvārī stājās spēkā izmaiņas, kas būtiski ietekmē arī pašnodarbinātos un viņu ienākumam piemērojamos nodokļus. Ne mazums jautājumu ir par 5% sociālajām iemaksām pensiju apdrošināšanai, tāpēc šoreiz skaidrosim, kam jāveic šīs iemaksas un kā aprēķināt summu, no kuras tās veicamas.
Nodokļi 07:00, 11. Mai. 2018
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Šajā gadā, sagatavojot deklarāciju, ir jāievēro vairāki jaunumi – aplūkosim tos!
Gada deklarācija 07:00, 13. Mar. 2019
Saskaņā ar likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 23.2pantu "Obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai pašnodarbinātajiem" 2.daļu pašnodarbinātais no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai aprēķina un veic 1 reizi gadā vismaz 5% apmērā no taksācijas gada brīvi izraudzīto obligāto iemaksu objekta un faktiskā ienākuma starpības. Kā aprēķina šos 5%? Kas ir taksācijas gada brīvi izraudzītā VSAOI objekta un faktiskā ienākuma starpība?
Nodokļi 11:03, 5. Feb. 2018
Fiziskajām personām - saimnieciskās darbības veicējiem, kuru ienākums no saimnieciskās darbības mēnesī ir vismaz 380 EUR, - reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) valsts budžetā no brīvi izraudzītas saimnieciskās darbības ienākuma daļas, kas nav mazāka par 380 EUR mēnesī, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 17:22, 12. Apr. 2017
Pašnodarbinātā persona ir reģistrējusies kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja. Tās darbības veids ir pakalpojumu sniegšana. Ja pašnodarbināta persona nevar izmaksāt sev dividendes, kādi vēl varētu būt varianti, kā izņemt uzkrājušos peļņu? Kādi nodokļi ir jāsamaksā?
Tiesības 07:00, 7. Jan. 2019
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) valdes loceklim ir noteikts atalgojums - 160 EUR mēnesī. Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) valdes loceklim ir noteikts atalgojums - 160 EUR mēnesī. Pārskata mēnesī SIA nav citu darbinieku, kam būtu noteikta vismaz minimālā mēnešalga, bet izpildās ieņēmumu kritērijs, saskaņā ar kuru jāpiemēro nodokļi valdes locekļa domājamam ienākumam. Līdz ar to par valdes locekli konkrētajā mēnesī ir jāaprēķina nodokļi nevis no 160 EUR, bet no 380 EUR (minimālā mēnešalga). Kā valdes loceklim aprēķinātie 160 EUR un 220 EUR jānorāda darba devēja ikmēneša ziņojumā?
Sociālais 08:00, 21. Apr. 2017
Valsts ieņēmumu dienests 2018.gada jūnijā ir sniedzis uzziņu zemnieku saimniecībai par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu. Uzziņā ir skartas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa normas.
Darba tiesības 10:09, 31. Dec. 2018
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2019. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 2. Jan. 2019
Fiziskai personai ir bezdarbnieka statuss, algotu darbu nestrādā, bet saņem autoratlīdzības, kas ir mazākas par 430 eiro mēnesī. Vai obligāti ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā autoratlīdzības saņēmējam un jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)? Ja autoratlīdzības saņēmējam pašam nevajag maksāt VSAOI, tad vienīgā sociālā apdrošināšana pensijai ir VSAOI maksājums 5% apmērā no autoratlīdzības, kuru maksā autoratlīdzības izmaksātājs no saviem līdzekļiem?
Nodokļi 07:00, 26. Okt. 2018
Ņemot vērā izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, daudziem saimnieciskās darbības veicējiem jāapsver, cik izdevīga tiem ir pašreizējā nodokļu maksāšanas forma, un, iespējams, jāmaina gan forma, gan veids. Tā kā saimnieciskās darbības veicējam ir tiesības izvēlēties un reizi gadā mainīt savu darbības formu, ieteicams izanalizēt savu darbību, lai izvēlētos labāko nodokļu maksāšanas režīmu.
Nodokļi 07:00, 30. Nov. 2018
Vai individuālā uzņēmuma īpašniekam ir nepieciešams aprēķināt un maksāt valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas vismaz no minimālā objekta (430 EUR) un veikt maksājumus pensiju apdrošināšanai?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:40, 11. Okt. 2018
Persona var gūt ienākumus dažādos veidos, līdz ar to arī piemērojamie nodokļu maksāšanas režīmi var būt atšķirīgi – ne vienmēr fiziskā persona pakļauta tikai vienai nodokļu samaksas formai. Viens no variantiem – persona, kas veic patentmaksas maksājumus, izvēlas slēgt autora līgumu.
Tiesības 07:00, 2. Nov. 2018
Fiziskā persona ir reģistrējusies kā pašnodarbinātā persona un paralēli strādā citā uzņēmumā kā darba ņēmējs. No 2017.gada par katru darbinieku būs jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas. Galvenais ienākumu gūšanas avots ir vieta, kurā ir iesniegta nodokļu grāmatiņa. Kurš šādā gadījumā būtu galvenais ienākumu gūšanas avots, jo nodokļu grāmatiņa var būt arī kā pašnodarbinātajam un uzņēmumā var neiesniegt nodokļu grāmatiņu? Vai uzņēmumam ir jāmaksā VSAOI no 75% no minimālās algas vai no aprēķinātās algas, kas ir zemāka par valstī noteikto minimālo algu?
Nodokļi 09:00, 16. Nov. 2016
Vai "darba devējam" (domei) no 01.01.2017. būs jāpiemaksā valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI), kas aprēķinātas no 3/4 minimālās algas, gan par mēnešiem, kad ir bijis atalgojums, gan par mēnešiem, kad tas nav bijis?
Sociālais 08:00, 14. Nov. 2016
Reizi mēnesī ikvienam darba devējam (gan fiziskajai, gan juridiskajai personai) Valsts ieņēmumu dienestam jāiesniedz darba devēja ziņojums par darbiniekiem – jāmaksā sociālās iemaksas par strādājošajiem un atbilstoši tās jādeklarē. Tomēr iesniegtajos ziņojumos ik pa laikam tiek konstatētas dažādas kļūdas.
Dokumenti 07:00, 20. Aug. 2018
Sākot ar 2017.gadu, mainās mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) likme, un tajā vairs netiek ietvertas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), tāpēc MUN maksātājam būs pienākums veikt VSAOI par katru mikrouzņēmuma darbinieku, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 11:24, 4. Nov. 2016